iso_3166_2 1.8 - en to lt translation catalogue (1583 entries)

note: name for AD-07
en: Andorra la Vella
lt: Andora

note: name for AD-02
en: Canillo
lt: Kaniljo parapija

note: name for AD-03
en: Encamp
lt: Enkampas

note: name for AD-08
en: Escaldes-Engordany
lt: Eskaldesas

note: name for AD-04
en: La Massana
lt: La Masanos parapija

note: name for AD-06
en: Sant Julià de Lòria
lt: Sant Chulija

note: name for AE-AJ
en: 'Ajmān
lt: Ajman

note: name for AE-FU
en: Al Fujayrah
lt: Fudžaira

note: name for AE-SH
en: Ash Shāriqah
lt: Šardža

note: name for AE-DU
en: Dubayy
lt: Dubajus

note: name for AE-RK
en: Ra’s al Khaymah
lt: Ras al-Khaimah

note: name for AE-UQ
en: Umm al Qaywayn
lt: Umm al-Qaiwain

note: name for AF-BDS
en: Badakhshān
lt: Badachšanas

note: name for AF-BDG
en: Bādghīs
lt: Badgis

note: name for AF-BGL
en: Baghlān
lt: Baglan

note: name for AF-BAL
en: Balkh
lt: Balchas

note: name for AF-BAM
en: Bāmīān
lt: Bamijanas

note: name for AF-DAY
en: Dāykondī
lt: Daikondis

note: name for AF-FRA
en: Farāh
lt: Farah

note: name for AF-FYB
en: Fāryāb
lt: Farjabas

note: name for AF-GHA
en: Ghaznī
lt: Gaznis

note: name for AF-GHO
en: Ghowr
lt: Goras

note: name for AF-HEL
en: Helmand
lt: Helmandas

note: name for AF-HER
en: Herāt
lt: Heratas

note: name for AF-KAB
en: Kābul [Kābol]
lt: Kabulas

note: name for AF-KAN
en: Kandahār
lt: Kandaharas

note: name for AF-KAP
en: Kāpīsā
lt: Kapisa

note: name for AF-KNR
en: Konar [Kunar]
lt: Konaras

note: name for AF-KDZ
en: Kondoz [Kunduz]
lt: Kundūzas

note: name for AF-LAG
en: Laghmān
lt: Lagmanas

note: name for AF-LOW
en: Lowgar
lt: Logaras

note: name for AF-NAN
en: Nangrahār [Nangarhār]
lt: Nangaharas

note: name for AF-NIM
en: Nīmrūz
lt: Nimrodas

note: name for AF-NUR
en: Nūrestān
lt: Nurestanas

note: name for AF-ORU
en: Orūzgān [Urūzgān]
lt: Orusganas

note: name for AF-PAN
en: Panjshīr
lt: Pandžšeras

note: name for AF-PIA
en: Paktīā
lt: Paktija

note: name for AF-PKA
en: Paktīkā
lt: Paktika

note: name for AF-PAR
en: Parwān
lt: Parvanas

note: name for AF-SAM
en: Samangān
lt: Samangan

note: name for AF-SAR
en: Sar-e Pol
lt: Sar-e Polas

note: name for AF-TAK
en: Takhār
lt: Taharas

note: name for AF-WAR
en: Wardak [Wardag]
lt: Vardakas

note: name for AF-ZAB
en: Zābol [Zābul]
lt: Zabolas

note: name for AG-04, name for BB-05, name for DM-05, name for GD-04
en: Saint John
lt: Sent Džonas

note: name for AG-06, name for DM-10
en: Saint Paul
lt: Šv. Pauliaus parapija

note: name for AL 1, name for AL-BR
en: Berat
lt: Beračio apygarda

note: name for AL 9, name for AL-DI
en: Dibër
lt: Dibrė

note: name for AL 2, name for AL-DR
en: Durrës
lt: Duresis

note: name for AL 3, name for AL-EL
en: Elbasan
lt: Elbasanis

note: name for AL 4, name for AL-FR
en: Fier
lt: Fieris

note: name for AL 5, name for AL-GJ
en: Gjirokastër
lt: Girokasteris

note: name for AL 7, name for AL-KU
en: Kukës
lt: Kukesis

note: name for AL 8, name for AL-LE
en: Lezhë
lt: Ležė

note: name for AL 10, name for AL-SH
en: Shkodër
lt: Škoderis

note: name for AL 11, name for AL-TR
en: Tiranë
lt: Tirana

note: name for AL 12, name for AL-VL
en: Vlorë
lt: Vliorė

note: name for AL-BU
en: Bulqizë
lt: Bulkizė

note: name for AL-DL
en: Delvinë
lt: Delvinė

note: name for AL-DV
en: Devoll
lt: Devolis

note: name for AL-GR
en: Gramsh
lt: Gramšis

note: name for AL-KA
en: Kavajë
lt: Kavajė

note: name for AL-ER
en: Kolonjë
lt: Kolonė

note: name for AL-KR
en: Krujë
lt: Krujė

note: name for AL-KC
en: Kuçovë
lt: Kučovė

note: name for AL-KB
en: Kurbin
lt: Kurbinis

note: name for AL-LB
en: Librazhd
lt: Libraždžis

note: name for AL-LU
en: Lushnjë
lt: Liušnė

note: name for AL-MM
en: Malësi e Madhe
lt: Malesia e Madė

note: name for AL-MK
en: Mallakastër
lt: Malakasteri

note: name for AL-MT
en: Mat
lt: Mačis

note: name for AL-MR
en: Mirditë
lt: Mirditė

note: name for AL-PQ
en: Peqin
lt: Pekinis

note: name for AL-PR
en: Përmet
lt: Permečis

note: name for AL-PG
en: Pogradec
lt: Pogradecis

note: name for AL-PU
en: Pukë
lt: Pukė

note: name for AL-SR
en: Sarandë
lt: Sarandė

note: name for AL-SK
en: Skrapar
lt: Skraparis

note: name for AL-TE
en: Tepelenë
lt: Tepelenė

note: name for AL-TP
en: Tropojë
lt: Tropojė

note: name for AM-ER
en: Erevan
lt: Jerevanas

note: name for AM-AG
en: Aragacotn
lt: Aragacotnas

note: name for AM-AV
en: Armavir
lt: Armaviras

note: name for AM-GR
en: Gegarkunik'
lt: Gebarkunikas

note: name for AM-KT
en: Kotayk'
lt: Kotaikas

note: name for AM-LO
en: Lory
lt: Lori

note: name for AM-SH
en: Sirak
lt: Širakas

note: name for AM-SU
en: Syunik'
lt: Siunikas

note: name for AM-TV
en: Tavus
lt: Tavušas

note: name for AM-VD
en: Vayoc Jor
lt: Vajocdzoras

note: name for AO-CNO
en: Cuanza Norte
lt: Šiaurės Cuanza

note: name for AO-CUS
en: Cuanza Sul
lt: Pietų Cuanza

note: name for AO-LNO
en: Lunda Norte
lt: Šiaurės Lunda

note: name for AO-LSU
en: Lunda Sul
lt: Pietų Lunda

note: name for AO-MAL
en: Malange
lt: Malanje

note: name for AR-B
en: Buenos Aires
lt: Buenos Airės

note: name for AR-K
en: Catamarca
lt: Katamarka

note: name for AR-X
en: Cordoba
lt: Kordoba

note: name for AR-W
en: Corrientes
lt: Korientesas

note: name for AR-H
en: Chaco
lt: Čiakas

note: name for AR-U
en: Chubut
lt: Čiubutas

note: name for AR-E
en: Entre Rios
lt: Entre Riosas

note: name for AR-Y
en: Jujuy
lt: Žužujus

note: name for AR-N, name for PY-8
en: Misiones
lt: Misionesas

note: name for AR-Q
en: Neuquen
lt: Neukenas

note: name for AR-R
en: Rio Negro
lt: Rio Negras

note: name for AR-J, name for DO-22
en: San Juan
lt: San Chuanas

note: name for AR-D
en: San Luis
lt: San Luisas

note: name for AR-Z, name for BO-S, name for CV-CR
en: Santa Cruz
lt: Santa Kruzas

note: name for AR-S
en: Santa Fe
lt: Santa Fė

note: name for AR-G
en: Santiago del Estero
lt: Santjago del Esteras

note: name for AR-V
en: Tierra del Fuego
lt: Ugnies Žemė

note: name for AR-T
en: Tucuman
lt: Tukumanas

note: name for AT-1
en: Burgenland
lt: Burgenlandas

note: name for AT-2
en: Kärnten
lt: Karintija

note: name for AT-3
en: Niederösterreich
lt: Žemutinė Austrija

note: name for AT-4
en: Oberösterreich
lt: Aukštutinė Austrija

note: name for AT-5
en: Salzburg
lt: Zalcburgas

note: name for AT-6
en: Steiermark
lt: Štirija

note: name for AT-7
en: Tirol
lt: Tirolis

note: name for AT-8
en: Vorarlberg
lt: Forarlbergas

note: name for AT-9
en: Wien
lt: Viena

note: name for AU-NSW
en: New South Wales
lt: Naujasis Pietų Velsas

note: name for AU-QLD
en: Queensland
lt: Kvinslandas

note: name for AU-SA
en: South Australia
lt: Pietų Australija

note: name for AU-TAS
en: Tasmania
lt: Tasmanija

note: name for AU-VIC
en: Victoria
lt: Viktorija

note: name for AU-WA
en: Western Australia
lt: Vakarų Australija

note: name for AU-ACT
en: Australian Capital Territory
lt: Australijos sostinės teritorija

note: name for AU-NT
en: Northern Territory
lt: Šiaurinė Teritorija

note: name for AZ NX
en: Naxçıvan
lt: Nachičevanė

note: name for AZ-BA
en: Bakı
lt: Baku

note: name for AZ-SM
en: Sumqayıt
lt: Sumgajitas

note: name for AZ-YE, name for AZ-YEV
en: Yevlax
lt: Jevlachas

note: name for AZ-AGM
en: Ağdam
lt: Agdamas

note: name for AZ-AGS
en: Ağdaş
lt: Agdašas

note: name for AZ-AGA
en: Ağstafa
lt: Agstafa

note: name for AZ-GOR
en: Goranboy
lt: Goranbojus

note: name for BA-BIH
en: Federacija Bosna i Hercegovina
lt: Bosnijos ir Hercegovinos federacija

note: name for BA-SRP
en: Republika Srpska
lt: Serbų respublika

note: name for BE-VAN
en: Antwerpen
lt: Antverpenas

note: name for BE-WBR
en: Brabant Wallon
lt: Flamandų Brabanto provincija

note: name for BE-BRU
en: Brussels-Capital Region
lt: Briuselio-sostinės regionas

note: name for BE-WHT
en: Hainaut
lt: Henas

note: name for BE-WLG
en: Liege
lt: Lježas

note: name for BE-VLI, name for NL-LI
en: Limburg
lt: Limburgas

note: name for BE-WLX, name for LU-L
en: Luxembourg
lt: Liuksemburgas

note: name for BE-WNA
en: Namur
lt: Namiūras

note: name for BE-VOV
en: Oost-Vlaanderen
lt: Rytų Flandrijos provincija

note: name for BE-VBR
en: Vlaams-Brabant
lt: Valonų Brabanto provincija

note: name for BE-VWV
en: West-Vlaanderen
lt: Vakarų Flandrijos provincija

note: name for BG-01
en: Blagoevgrad
lt: Blagojevgradas

note: name for BG-02
en: Burgas
lt: Burgasas

note: name for BG-07
en: Gabrovo
lt: Gabrovas

note: name for BG-26
en: Haskovo
lt: Chaskovas

note: name for BG-10
en: Kyustendil
lt: Kiustendilas

note: name for BG-11
en: Lovech
lt: Lovečas

note: name for BG-14
en: Pernik
lt: Pernikas

note: name for BG-15
en: Pleven
lt: Plevenas

note: name for BG-16
en: Plovdiv
lt: Plovdivas

note: name for BG-17
en: Razgrad
lt: Razgradas

note: name for BG-18
en: Ruse
lt: Rusė

note: name for BG-20
en: Sliven
lt: Slivenas

note: name for BG-05
en: Vidin
lt: Vidinas

note: name for BI-BJ
en: Bujumbura
lt: Bužumbūra

note: name for BN-BE
en: Belait
lt: Belaitas

note: name for BO-B
en: El Beni
lt: Beni

note: name for BO-L, name for HN-LP, name for SV-PA
en: La Paz
lt: La Paso departamentas

note: name for BO-N
en: Pando
lt: Pando departamentas

note: name for BO-T
en: Tarija
lt: Tarichos departamentas

note: name for BR-AC
en: Acre
lt: Akrė

note: name for BR-AL
en: Alagoas
lt: Alagoasas

note: name for BR-AM, name for CO-AMA, name for PE-AMA, name for VE-Z
en: Amazonas
lt: Amazonija

note: name for BR-BA
en: Bahia
lt: Bahija

note: name for BR-MG
en: Minas Gerais
lt: Minas Žeraisas

note: name for BR-MS
en: Mato Grosso do Sul
lt: Pietų Mato Grosas

note: name for BR-MT
en: Mato Grosso
lt: Mato Grosas

note: name for BR-PE
en: Pernambuco
lt: Pernambukas

note: name for BR-RJ
en: Rio de Janeiro
lt: Rio de Žaneiras

note: name for BR-RN
en: Rio Grande do Norte
lt: Šiaurės Rio Grandė

note: name for BR-RS
en: Rio Grande do Sul
lt: Pietų Rio Grandė

note: name for BR-SC, name for CV-CA
en: Santa Catarina
lt: Santa Katarina

note: name for BR-SE
en: Sergipe
lt: Seržipė

note: name for BR-DF, name for MX-DIF, name for VE-A
en: Distrito Federal
lt: Brazilijos federalinė teritorija

note: name for BT-15
en: Thimphu
lt: Timpu

note: name for BY-BR
en: Brèsckaja voblasc'
lt: Bresto sritis

note: name for BY-HO
en: Homel'skaja voblasc'
lt: Gomelio sritis

note: name for BY-HR
en: Hrodzenskaja voblasc'
lt: Gardino sritis

note: name for BY-MA
en: Mahilëuskaja voblasc'
lt: Mogiliavo sritis

note: name for BY-MI
en: Minskaja voblasc'
lt: Minsko sritis

note: name for BY-VI
en: Vicebskaja voblasc'
lt: Vitebsko sritis

note: name for BZ-BZ
en: Belize
lt: Belizas

note: name for BZ-CY
en: Cayo
lt: Kajo apygarda

note: name for BZ-CZL
en: Corozal
lt: Korozalio apygarda

note: name for BZ-OW
en: Orange Walk
lt: Orindž Volko apygarda

note: name for BZ-SC
en: Stann Creek
lt: Stan Kriko apygarda

note: name for BZ-TOL, name for ES-TO
en: Toledo
lt: Toledas

note: name for CA-BC
en: British Columbia
lt: Britų Kolumbija

note: name for CA-NB
en: New Brunswick
lt: Naujasis Bransvikas

note: name for CA-NL
en: Newfoundland and Labrador
lt: Niufaundlandas ir Labradoras

note: name for CA-NS
en: Nova Scotia
lt: Naujoji Škotija

note: name for CA-ON
en: Ontario
lt: Ontarijas

note: name for CA-PE
en: Prince Edward Island
lt: Princo Edvardo sala

note: name for CA-QC
en: Quebec
lt: Kvebekas

note: name for CA-SK
en: Saskatchewan
lt: Saskačevanas

note: name for CA-NT
en: Northwest Territories
lt: Šiaurės Vakarų teritorijos

note: name for CA-NU
en: Nunavut
lt: Nunavutas

note: name for CA-YT
en: Yukon Territory
lt: Jukono treitorija

note: name for CG-BZV
en: Brazzaville
lt: Brazavilis

note: name for CH-AI
en: Appenzell Innerrhoden
lt: Vidinis Rodas

note: name for CH-AR
en: Appenzell Ausserrhoden
lt: Vidinis Rodas

note: name for CH-BE
en: Bern
lt: Bernas

note: name for CH-BL
en: Basel-Landschaft
lt: Bazelio apskritis

note: name for CH-BS
en: Basel-Stadt
lt: Bazelio miestas

note: name for CH-FR
en: Fribourg
lt: Fribūras

note: name for CH-LU
en: Luzern
lt: Liucerna

note: name for CL-AN
en: Antofagasta
lt: Antofagastos regionas

note: name for CL-AT
en: Atacama
lt: Atakama

note: name for CL-CO
en: Coquimbo
lt: Kokimbas

note: name for CL-LI
en: Libertador General Bernardo O'Higgins
lt: Išvaduotojo Generolo Bernardo O'Higinso regionas

note: name for CL-LL
en: Los Lagos
lt: Los Lagos regionas

note: name for CL-ML
en: Maule
lt: Maulis

note: name for CN-50
en: Chongqing
lt: Čongčingas

note: name for CN-31
en: Shanghai
lt: Šanchajus

note: name for CN-12
en: Tianjin
lt: Tiandzinas

note: name for CN-35
en: Fujian
lt: Fudzianas

note: name for CN-44
en: Guangdong
lt: Guangdongas

note: name for CN-52
en: Guizhou
lt: Guidžou

note: name for CN-46
en: Hainan
lt: Hainanas

note: name for CN-23
en: Heilongjiang
lt: Heilongdziangas

note: name for CN-41
en: Henan
lt: Henanas

note: name for CN-43
en: Hunan
lt: Hunanas

note: name for CN-32
en: Jiangsu
lt: Dziangsu

note: name for CN-36
en: Jiangxi
lt: Dziangsi

note: name for CN-22
en: Jilin
lt: Dzilinas

note: name for CN-21
en: Liaoning
lt: Liaoningas

note: name for CN-63
en: Qinghai
lt: Činghai

note: name for CN-61
en: Shaanxi
lt: Šaansi

note: name for CN-37
en: Shandong
lt: Šandongas

note: name for CN-14
en: Shanxi
lt: Šansi

note: name for CN-51
en: Sichuan
lt: Sičuanas

note: name for CN-71
en: Taiwan
lt: Taivanis

note: name for CN-53
en: Yunnan
lt: Junnanas

note: name for CN-33
en: Zhejiang
lt: Džedziangas

note: name for CN-45
en: Guangxi
lt: Guangsi

note: name for CN-64
en: Ningxia
lt: Ningsia

note: name for CN-65
en: Xinjiang
lt: Sindziangas

note: name for CN-91
en: Xianggang (Hong-Kong)
lt: Siangangas (Honkongas)

note: name for CN-92
en: Aomen (Macau)
lt: Aomenas (Makao)

note: name for CO-DC
en: Distrito Capital de Bogotá
lt: Bogotá, Federalinė Apygarda

note: name for CO-ANT
en: Antioquia
lt: Antiokijos departamentas

note: name for CO-ARA
en: Arauca
lt: Araukos departamentas

note: name for CO-ATL
en: Atlántico
lt: Atlantiko departamentas

note: name for CO-BOL, name for EC-B, name for VE-F
en: Bolívar
lt: Bolívaras

note: name for CO-BOY
en: Boyacá
lt: Bojaka departamentas

note: name for CO-CAL
en: Caldas
lt: Kaldas

note: name for CO-CAQ
en: Caquetá
lt: Kaketos departamentas

note: name for CO-CAS
en: Casanare
lt: Kasanarės departamentas

note: name for CO-CAU
en: Cauca
lt: Kaukos departamentas

note: name for CO-CES
en: Cesar
lt: Sesaro departamentas

note: name for CO-CHO
en: Chocó
lt: Čioko departamentas

note: name for CO-COR, name for ES-CO
en: Córdoba
lt: Kordoba

note: name for CO-CUN
en: Cundinamarca
lt: Kundinamarkos departamentas

note: name for CO-GUA
en: Guainía
lt: Guainija

note: name for CO-GUV
en: Guaviare
lt: Guavjarės departamentas

note: name for CO-HUI
en: Huila
lt: Uila

note: name for CO-LAG
en: La Guajira
lt: Guachiros departamentas

note: name for CO-MAG
en: Magdalena
lt: Magdalenos departamentas

note: name for CO-MET
en: Meta
lt: Narinjas

note: name for CO-NAR
en: Nariño
lt: Narinjo departamentas

note: name for CO-NSA
en: Norte de Santander
lt: Šiaurės Santandero departamentas

note: name for CO-PUT
en: Putumayo
lt: Putumajo departamentas

note: name for CO-RIS
en: Risaralda
lt: Risaraldos departamentas

note: name for CO-SAP
en: San Andrés, Providencia y Santa Catalina
lt: San Andresas ir Providensija

note: name for CO-SAN
en: Santander
lt: Santandero departamentas

note: name for CO-SUC, name for VE-R
en: Sucre
lt: Sukrė

note: name for CO-VAC
en: Valle del Cauca
lt: Valje del Kaukos departamentas

note: name for CO-VAU
en: Vaupés
lt: Vaupeso departamentas

note: name for CO-VID
en: Vichada
lt: Vičados departamentas

note: name for CV-PR
en: Praia
lt: Praja

note: name for CZ JC
en: Jihočeský kraj
lt: Pietų Čekijos kraštas

note: name for CZ JM
en: Jihomoravský kraj
lt: Pietų Moravijos kraštas

note: name for CZ KA
en: Karlovarský kraj
lt: Karlovi Varų kraštas

note: name for CZ KR
en: Královéhradecký kraj
lt: Hradec Kralovės kraštas

note: name for CZ LI
en: Liberecký kraj
lt: Libereco kraštas

note: name for CZ MO
en: Moravskoslezský kraj
lt: Moravijos-Silezijos kraštas

note: name for CZ OL
en: Olomoucký kraj
lt: Olomouco kraštas

note: name for CZ PA
en: Pardubický kraj
lt: Pardubicių kraštas

note: name for CZ PL
en: Plzeňský kraj
lt: Pilzeno kraštas

note: name for CZ PR
en: Praha, hlavní město
lt: Prahos miestas

note: name for CZ ST
en: Středočeský kraj
lt: Vidurio Čekijos kraštas

note: name for CZ US
en: Ústecký kraj
lt: Ūsčio kraštas

note: name for CZ ZL
en: Zlínský kraj
lt: Zlyno kraštas

note: name for DE-BY
en: Bayern
lt: Bavarija

note: name for DE-HB
en: Bremen
lt: Brėmenas

note: name for DE-HH
en: Hamburg
lt: Hamburgas

note: name for DE-HE
en: Hessen
lt: Hesenas

note: name for DE-NI
en: Niedersachsen
lt: Žemutinė Saksonija

note: name for DE-NW
en: Nordrhein-Westfalen
lt: Šiaurės Reinas-Vestfalija

note: name for DE-RP
en: Rheinland-Pfalz
lt: Reino kraštas-Pfalcas

note: name for DE-SL
en: Saarland
lt: Saro kraštas

note: name for DE-SH
en: Schleswig-Holstein
lt: Šlėzvigas-Holšteinas

note: name for DE-BE
en: Berlin
lt: Berlynas

note: name for DE-BB
en: Brandenburg
lt: Brandenburgas

note: name for DE-MV
en: Mecklenburg-Vorpommern
lt: Meklenburgas-Pomeranija

note: name for DE-SN
en: Sachsen
lt: Saksonija

note: name for DE-ST
en: Sachsen-Anhalt
lt: Saksonija-Anhaltas

note: name for DJ-DJ
en: Djibouti
lt: Džibutis

note: name for DK-015
en: Copenhagen
lt: Kopenhaga

note: name for DK-020
en: Frederiksborg
lt: Frederiksborgo amtas

note: name for DK-025
en: Roskilde
lt: Roskildės amtas

note: name for DK-030
en: Western Zealand
lt: Vakarų Zelandijos amtas

note: name for DK-035
en: Storstrøm
lt: Storstriomo amtas

note: name for DK-040
en: Bornholm
lt: Bornholmo komuna

note: name for DK-042
en: Funen
lt: Fiuno amtas

note: name for DK-050
en: Southern Jutland
lt: Pietų Jutlandijos amtas

note: name for DK-055
en: Ribe
lt: Ribės amtas

note: name for DK-060
en: Vejle
lt: Vailės amtas

note: name for DK-065
en: Ringkøbing
lt: Ringkiobingo amtas

note: name for DK-070
en: Aarhus
lt: Orhuso amtas

note: name for DK-076
en: Viborg
lt: Viborgo amtas

note: name for DK-080
en: Northern Jutland
lt: Šiaurės Jutlandijos amtas

note: name for DK-147
en: Frederikaberg municipality
lt: Frederiksbergo komuna

note: name for DK-101
en: Copenhagen municipality
lt: Kopenhagos komuna

note: name for DO-04
en: Barahona
lt: Bornholmas

note: name for DZ-01, name for MR-07
en: Adrar
lt: Adraro vilaja

note: name for DZ-16
en: Alger
lt: Alžyro vilaja

note: name for DZ-23
en: Annaba
lt: Anabos vilaja

note: name for DZ-05
en: Batna
lt: Batnos vilaja

note: name for DZ-07
en: Biskra
lt: Biskros vilaja

note: name for DZ-09
en: Blida
lt: Blidos vilaja

note: name for DZ-10
en: Bouira
lt: Buiros vilaja

note: name for DZ-02
en: Chlef
lt: Šelifo vilaja

note: name for DZ-25
en: Constantine
lt: Konstantinos vilaja

note: name for DZ-17
en: Djelfa
lt: Dželfos vilaja

note: name for DZ-32
en: El Bayadh
lt: Bajado vilaja

note: name for DZ-39
en: El Oued
lt: Uedo vilaja

note: name for DZ-36
en: El Tarf
lt: Tarefo vilaja

note: name for DZ-24
en: Guelma
lt: Gelmos vilaja

note: name for DZ-33
en: Illizi
lt: Ilizio vilaja

note: name for DZ-18
en: Jijel
lt: Džidželio vilaja

note: name for DZ-40
en: Khenchela
lt: Chenšelos vilaja

note: name for DZ-03
en: Laghouat
lt: Laguato vilaja

note: name for DZ-29
en: Mascara
lt: Maskaros vilaja

note: name for DZ-43
en: Mila
lt: Milos vilaja

note: name for DZ-27
en: Mostaganem
lt: Mostaganemo vilaja

note: name for DZ-28
en: Msila
lt: Msilos vilaja

note: name for DZ-45
en: Naama
lt: Naamos vilaja

note: name for DZ-31
en: Oran
lt: Orano vilaja

note: name for DZ-30
en: Ouargla
lt: Uarglos vilaja

note: name for DZ-04
en: Oum el Bouaghi
lt: Um el Buagio vilaja

note: name for DZ-48
en: Relizane
lt: Relizano vilaja

note: name for DZ-21
en: Skikda
lt: Skikdos vilaja

note: name for DZ-41
en: Souk Ahras
lt: Suk Ahraso vilaja

note: name for DZ-11
en: Tamanghasset
lt: Tamanraseto vilaja

note: name for DZ-14
en: Tiaret
lt: Tiareto vilaja

note: name for DZ-37
en: Tindouf
lt: Tindufo vilaja

note: name for DZ-42
en: Tipaza
lt: Tipazos vilaja

note: name for DZ-38
en: Tissemsilt
lt: Tisemsilto vilaja

note: name for DZ-15
en: Tizi Ouzou
lt: Tizi Uzu vilaja

note: name for DZ-13
en: Tlemcen
lt: Tlemseno vilaja

note: name for EC-A
en: Azuay
lt: Asuajus

note: name for EC-F
en: Cañar
lt: Kanjaras

note: name for EC-C
en: Carchi
lt: Karčis

note: name for EC-X
en: Cotopaxi
lt: Kotopaksis

note: name for EC-H
en: Chimborazo
lt: Čimborasas

note: name for EC-O
en: El Oro
lt: # El Oras

note: name for EC-E
en: Esmeraldas
lt: Esmeraldasas

note: name for EC-W
en: Galápagos
lt: Galapagai

note: name for EC-G
en: Guayas
lt: Gvajas

note: name for EC-L
en: Loja
lt: Locha

note: name for EC-R
en: Los Ríos
lt: Los Riosas

note: name for EC-S
en: Morona-Santiago
lt: Morona-Santjagas

note: name for EC-N
en: Napo
lt: Napas

note: name for EC-D
en: Orellana
lt: Oreljana

note: name for EC-Y
en: Pastaza
lt: Pastasa

note: name for EC-P
en: Pichincha
lt: Pičinča

note: name for EC-U
en: Sucumbíos
lt: Sukumbiosas

note: name for EC-Z
en: Zamora-Chinchipe
lt: Samora-Činčipė

note: name for EE-37
en: Harjumaa
lt: Harju apskritis

note: name for EE-39
en: Hiiumaa
lt: Hyjuma

note: name for EE-44
en: Ida-Virumaa
lt: Rytų Viru apskritis

note: name for EE-49
en: Jõgevamaa
lt: Jegevos apskritis

note: name for EE-51
en: Järvamaa
lt: Jervos apskritis

note: name for EE-57
en: Läänemaa
lt: Lenės apskritis

note: name for EE-59
en: Lääne-Virumaa
lt: Vakarų Viru apskritis

note: name for EE-65
en: Põlvamaa
lt: Pelvos apskritis

note: name for EE-67
en: Pärnumaa
lt: Piarnu apskritis

note: name for EE-70
en: Raplamaa
lt: Raplos apskritis

note: name for EE-74
en: Saaremaa
lt: Sarės apskritis

note: name for EE-78
en: Tartumaa
lt: Tartu apskritis

note: name for EE-82
en: Valgamaa
lt: Valgos apskritis

note: name for EE-84
en: Viljandimaa
lt: Viljandžio apskritis

note: name for EE-86
en: Võrumaa
lt: Veru apskritis

note: name for ES O
en: Asturias, Principado de
lt: Astūrijos kunigaikštystė

note: name for ES CN
en: Canarias
lt: Kanarų salos

note: name for ES S, name for ES-S
en: Cantabria
lt: Kantabrija

note: name for ES CM
en: Castilla-La Mancha
lt: Kastilija ir La Manča

note: name for ES EX
en: Extremadura
lt: Estremadūra

note: name for ES GA
en: Galicia
lt: Galisija

note: name for ES LO, name for ES-LO
en: La Rioja
lt: La Riochos provincija

note: name for ES M
en: Madrid, Comunidad de
lt: Madrido regionas

note: name for ES NA
en: Navarra, Comunidad Foral de
lt: Navara

note: name for ES VC
en: Valenciana, Comunidad
lt: Valensijos regionas

note: name for ES-VI
en: Álava
lt: Alavos provincija

note: name for ES-AB
en: Albacete
lt: Albasetės provincija

note: name for ES-A
en: Alicante
lt: Alikantės provincija

note: name for ES-AL
en: Almería
lt: Almerijos provincija

note: name for ES-O
en: Asturias
lt: Astūrija

note: name for ES-AV
en: Ávila
lt: Avilos provincija

note: name for ES-BA
en: Badajoz
lt: Badachoso provincija

note: name for ES-IB
en: Baleares
lt: Balearų salos

note: name for ES-B
en: Barcelona
lt: Barselonos provincija

note: name for ES-BU
en: Burgos
lt: Burgoso provincija

note: name for ES-CC
en: Cáceres
lt: Kasereso provincija

note: name for ES-CA
en: Cádiz
lt: Kadiso provincija

note: name for ES-CS
en: Castellón
lt: Kasteljono provincija

note: name for ES-CR
en: Ciudad Real
lt: Siudad Realio provincija

note: name for ES-CU
en: Cuenca
lt: Kuenkos provincija

note: name for ES-GR, name for NI-GR
en: Granada
lt: Granados provincija

note: name for ES-GU
en: Guadalajara
lt: Gvadalacharos provincija

note: name for ES-SS
en: Guipúzcoa
lt: Gipuskoa provincija

note: name for ES-H
en: Huelva
lt: Huelvos provincija

note: name for ES-HU
en: Huesca
lt: Hueskos provincija

note: name for ES-J
en: Jaén
lt: Chaeno provincija

note: name for ES-GC
en: Las Palmas
lt: Las Palmo provincija

note: name for ES-LE, name for NI-LE
en: León
lt: Leono provincija

note: name for ES-LU
en: Lugo
lt: Lugo provincija

note: name for ES-M
en: Madrid
lt: Madridas

note: name for ES-MA
en: Málaga
lt: Malagos provincija

note: name for ES-MU
en: Murcia
lt: Mursija

note: name for ES-NA
en: Navarra
lt: Navaros provincija

note: name for ES-OR
en: Ourense
lt: Ourensės provincija

note: name for ES-P
en: Palencia
lt: Palensijos provincija

note: name for ES-PO
en: Pontevedra
lt: Pontevedros provincija

note: name for ES-SA
en: Salamanca
lt: Salamankos provincija

note: name for ES-TF
en: Santa Cruz de Tenerife
lt: Tenerifės Santa Kruso provincija

note: name for ES-SG
en: Segovia
lt: Segovijos provincija

note: name for ES-SE
en: Sevilla
lt: Sevilijos provincija

note: name for ES-SO
en: Soria
lt: Sorijos provincija

note: name for ES-T
en: Tarragona
lt: Taragonos provincija

note: name for ES-TE
en: Teruel
lt: Teruelio provincija

note: name for ES-V
en: Valencia
lt: Valensija

note: name for ES-VA
en: Valladolid
lt: Valjadolido provincija

note: name for ES-BI
en: Vizcaya
lt: Biskajos provincija

note: name for ES-ZA
en: Zamora
lt: Samoros provincija

note: name for ES-Z
en: Zaragoza
lt: Saragosos provincija

note: name for ES-CE
en: Ceuta
lt: Seuta

note: name for ES-ML
en: Melilla
lt: Melilja

note: name for FI-AL
en: Ahvenanmaan lääni
lt: Alandų salos

note: name for FI-ES
en: Etelä-Suomen lääni
lt: Pietų Suomija

note: name for FI-IS
en: Itä-Suomen lääni
lt: Rytų Suomija

note: name for FI-LL
en: Lapin lääni
lt: Laplandija

note: name for FI-LS
en: Länsi-Suomen lääni
lt: Vakarų Suomija

note: name for FI-OL
en: Oulun lääni
lt: Oulu provincija

note: name for FJ-R
en: Rotuma
lt: R

note: name for FM-TRK
en: Chuuk
lt: Čiukas

note: name for FM-PNI
en: Pohnpei
lt: Ponapė

note: name for FM-YAP
en: Yap
lt: Japas

note: name for FR A
en: Alsace
lt: Elzasas

note: name for FR B
en: Aquitaine
lt: Akvitanija

note: name for FR C
en: Auvergne
lt: Overnė

note: name for FR P
en: Basse-Normandie
lt: Žemutinė Normandija

note: name for FR D
en: Bourgogne
lt: Burgundija

note: name for FR E
en: Bretagne
lt: Bretanė

note: name for FR G
en: Champagne-Ardenne
lt: Šampanė-Ardėnai

note: name for FR H
en: Corse
lt: Korsika

note: name for FR I
en: Franche-Comté
lt: Franš-Kontė

note: name for FR Q
en: Haute-Normandie
lt: Aukštutinė Normandija

note: name for FR J
en: Île-de-France
lt: Il de Fransas

note: name for FR K
en: Languedoc-Roussillon
lt: Langedokas-Rusijonas

note: name for FR L
en: Limousin
lt: Limuzenas

note: name for FR M
en: Lorraine
lt: Lotaringija

note: name for FR N
en: Midi-Pyrénées
lt: Vidurio Pirėnai

note: name for FR O
en: Nord - Pas-de-Calais
lt: Šiaurė-Pa de Kalė

note: name for FR R
en: Pays de la Loire
lt: Luaros kraštas

note: name for FR S
en: Picardie
lt: Pikardija

note: name for FR T
en: Poitou-Charentes
lt: Puatu-Šarantas

note: name for FR U
en: Provence-Alpes-Côte d'Azur
lt: Provansas-Alpės-Žydroji pakrantė

note: name for FR V
en: Rhône-Alpes
lt: Rona-Alpės

note: name for FR GP
en: Guadeloupe
lt: Gvadelupė

note: name for FR GF
en: Guyane
lt: Prancūzijos Gviana

note: name for FR MQ
en: Martinique
lt: Martinika

note: name for FR RE
en: Réunion
lt: Reunionas

note: name for FR-01
en: Ain
lt: Enas

note: name for FR-02
en: Aisne
lt: Esnas

note: name for FR-03
en: Allier
lt: Aljė

note: name for FR-04
en: Alpes-de-Haute-Provence
lt: Aukštutinio Provanso Alpės

note: name for FR-06
en: Alpes-Maritimes
lt: Pajūrio Alpės

note: name for FR-07
en: Ardèche
lt: Ardešas

note: name for FR-08
en: Ardennes
lt: Ardėnai

note: name for FR-09
en: Ariège
lt: Arježas

note: name for FR-10
en: Aube
lt: Obas

note: name for FR-11
en: Aude
lt: Odas

note: name for FR-12
en: Aveyron
lt: Averonas

note: name for FR-67
en: Bas-Rhin
lt: Žemutinis Reinas

note: name for FR-13
en: Bouches-du-Rhône
lt: Ronos delta

note: name for FR-14
en: Calvados
lt: Kalvadosas

note: name for FR-15
en: Cantal
lt: Kantalis

note: name for FR-16
en: Charente
lt: Šarantas

note: name for FR-17
en: Charente-Maritime
lt: Pajūrio Šarantas

note: name for FR-18
en: Cher
lt: Šeras

note: name for FR-19
en: Corrèze
lt: Korezas

note: name for FR-2A
en: Corse-du-Sud
lt: Pietų Korsika

note: name for FR-21
en: Côte-d'Or
lt: Kot Doras

note: name for FR-22
en: Côtes-d'Armor
lt: Kot Darmoras

note: name for FR-23
en: Creuse
lt: Krezas

note: name for FR-79
en: Deux-Sèvres
lt: De Sevras

note: name for FR-24
en: Dordogne
lt: Dordonė

note: name for FR-25
en: Doubs
lt: Dubsas

note: name for FR-26
en: Drôme
lt: Dromas

note: name for FR-91
en: Essonne
lt: Esonas

note: name for FR-27
en: Eure
lt: Eras

note: name for FR-28
en: Eure-et-Loir
lt: Eras ir Luara

note: name for FR-29
en: Finistère
lt: Finisteras

note: name for FR-30
en: Gard
lt: Gardas

note: name for FR-32
en: Gers
lt: Žeras

note: name for FR-33
en: Gironde
lt: Žironda

note: name for FR-2B
en: Haute-Corse
lt: Aukštutinė Korsika

note: name for FR-31
en: Haute-Garonne
lt: Aukštutinė Garona

note: name for FR-43
en: Haute-Loire
lt: Aukštutinė Luara

note: name for FR-05
en: Hautes-Alpes
lt: Aukštutinės Alpės

note: name for FR-70
en: Haute-Saône
lt: Aukštutinė Sona

note: name for FR-74
en: Haute-Savoie
lt: Aukštutinė Savoja

note: name for FR-65
en: Hautes-Pyrénées
lt: Aukštutiniai Pirėnai

note: name for FR-87
en: Haute-Vienne
lt: Aukštutinė Vjena

note: name for FR-68
en: Haut-Rhin
lt: Aukštutinis Reinas

note: name for FR-92
en: Hauts-de-Seine
lt: Aukštutinė Sena

note: name for FR-34
en: Hérault
lt: Heras

note: name for FR-35
en: Ille-et-Vilaine
lt: Ilis ir Vilenas

note: name for FR-36
en: Indre
lt: Endras

note: name for FR-37
en: Indre-et-Loire
lt: Endras ir Luara

note: name for FR-38
en: Isère
lt: Izeras

note: name for FR-40
en: Landes
lt: Landai

note: name for FR-41
en: Loir-et-Cher
lt: Luara ir Šeras

note: name for FR-45
en: Loiret
lt: Luarė

note: name for FR-46
en: Lot
lt: Lo

note: name for FR-47
en: Lot-et-Garonne
lt: Lo ir Garona

note: name for FR-48
en: Lozère
lt: Lozeras

note: name for FR-49
en: Maine-et-Loire
lt: Menas ir Luara

note: name for FR-50
en: Manche
lt: Manšas

note: name for FR-51
en: Marne
lt: Marna

note: name for FR-53
en: Mayenne
lt: Majenas

note: name for FR-54
en: Meurthe-et-Moselle
lt: Merta ir Mozelis

note: name for FR-55
en: Meuse
lt: Mezas

note: name for FR-56
en: Morbihan
lt: Morbijanas

note: name for FR-57
en: Moselle
lt: Mozelis

note: name for FR-58
en: Nièvre
lt: Nievras

note: name for FR-59, name for HT-ND, name for RW-03
en: Nord
lt: Šiaurė

note: name for FR-60
en: Oise
lt: Uaza

note: name for FR-61
en: Orne
lt: Ornas

note: name for FR-75
en: Paris
lt: Paryžius

note: name for FR-62
en: Pas-de-Calais
lt: Pa de Kalė

note: name for FR-63
en: Puy-de-Dôme
lt: Piui de Domas

note: name for FR-64
en: Pyrénées-Atlantiques
lt: Atlanto Pirėnai

note: name for FR-66
en: Pyrénées-Orientales
lt: Rytų Pirėnai

note: name for FR-69
en: Rhône
lt: Rona

note: name for FR-71
en: Saône-et-Loire
lt: Sona ir Luara

note: name for FR-72
en: Sarthe
lt: Sartas

note: name for FR-73
en: Savoie
lt: Savoja

note: name for FR-77
en: Seine-et-Marne
lt: Sena ir Marna

note: name for FR-76
en: Seine-Maritime
lt: Pajūrio Sena

note: name for FR-93
en: Seine-Saint-Denis
lt: Sena-Sen Denis

note: name for FR-80
en: Somme
lt: Soma

note: name for FR-81
en: Tarn
lt: Tarnas

note: name for FR-82
en: Tarn-et-Garonne
lt: Tarnas ir Garona

note: name for FR-90
en: Territoire de Belfort
lt: Belforo teritorija

note: name for FR-94
en: Val-de-Marne
lt: Marnos slėnis

note: name for FR-95
en: Val d'Oise
lt: Uazos slėnis

note: name for FR-83
en: Var
lt: Varas

note: name for FR-84
en: Vaucluse
lt: Vokliūzas

note: name for FR-85
en: Vendée
lt: Vandėja

note: name for FR-86
en: Vienne
lt: Vienas

note: name for FR-88
en: Vosges
lt: Vogėzai

note: name for FR-89
en: Yonne
lt: Jona

note: name for FR-78
en: Yvelines
lt: Ivlinas

note: name for FR-NC
en: Nouvelle-Calédonie
lt: Naujoji Kaledonija

note: name for FR-PF
en: Polynésie française
lt: Prancūzijos Polinezija

note: name for FR-PM
en: Saint-Pierre-et-Miquelon
lt: Sen Pjeras ir Mikelonas

note: name for FR-TF
en: Terres australes françaises
lt: Prancūzijos Pietų ir Antarkties sritys

note: name for FR-WF
en: Wallis et Futuna
lt: Volis ir Futūna

note: name for GB ENG
en: England
lt: Anglija

note: name for GB SCT
en: Scotland
lt: Škotija

note: name for GB NIR
en: Northern Ireland
lt: Šiaurės Airija

note: name for GB WLS
en: Wales
lt: Velsas

note: name for GB-BDF, name for BEDS
en: Bedfordshire
lt: Bedfordšyras

note: name for GB-BKM, name for BUCKS
en: Buckinghamshire
lt: Bekingemšyras

note: name for GB-CAM, name for CAMBS
en: Cambridgeshire
lt: Kembridžšyras

note: name for GB-CHS, name for CHESH
en: Cheshire
lt: Češyras

note: name for GB-CON, name for CORN
en: Cornwall
lt: Kornvalis

note: name for GB-CMA, name for CUMB
en: Cumbria
lt: Kambrija

note: name for GB-DBY, name for DERBY
en: Derbyshire
lt: Derbišyras

note: name for GB-DEV
en: Devon
lt: Devonas

note: name for GB-DOR
en: Dorset
lt: Dorsetas

note: name for GB-DUR
en: Durham
lt: Durhemas

note: name for GB-ESX
en: East Sussex
lt: Rytų Saseksas

note: name for GB-ESS
en: Essex
lt: Eseksas

note: name for GB-GLS, name for GLOUS
en: Gloucestershire
lt: Gloučesteršyras

note: name for GB-HAM, name for HANTS
en: Hampshire
lt: Hempšyras

note: name for GB-HRT, name for HERTS
en: Hertfordshire
lt: Hertfordšyras

note: name for GB-KEN
en: Kent
lt: Kentas

note: name for GB-LAN, name for LANCS
en: Lancashire
lt: Lankašyras

note: name for GB-LEC, name for LEICS
en: Leicestershire
lt: Leičesteršyras

note: name for GB-LIN
en: Lincolnshire
lt: Linkolnšyras

note: name for GB-NFK, name for NORF
en: Norfolk
lt: Norfolkas

note: name for GB-NYK
en: North Yorkshire
lt: Šiaurės Jorkšyras

note: name for GB-NTH, name for NHANTS
en: Northamptonshire
lt: Northemptonšyras

note: name for GB-NTT, name for NOTTS
en: Nottinghamshire
lt: Notingemšyras

note: name for GB-OXF, name for OXON
en: Oxfordshire
lt: Oksfordšyras

note: name for GB-SOM
en: Somerset
lt: Somersetas

note: name for GB-STS, name for STAFFS
en: Staffordshire
lt: Stafordšyras

note: name for GB-SFK, name for SUFF
en: Suffolk
lt: Safolkas

note: name for GB-SRY
en: Surrey
lt: Saris

note: name for GB-WSX
en: West Sussex
lt: Vakarų Saseksas

note: name for GB-WIL, name for WILTS
en: Wiltshire
lt: Viltšyras

note: name for GB-WOR, name for WORCS
en: Worcestershire
lt: Vorčesteršyras

note: name for GB-GRE
en: Greenwich
lt: Grinvičas

note: name for GB-BNS
en: Barnsley
lt: Bernslis

note: name for GB-BIR
en: Birmingham
lt: Birmingemas

note: name for GB-BOL
en: Bolton
lt: Boltonas

note: name for GB-BRD
en: Bradford
lt: Bredfordas

note: name for GB-BUR
en: Bury
lt: Beris

note: name for GB-CLD
en: Calderdale
lt: Kolderdeilas

note: name for GB-COV
en: Coventry
lt: Koventris

note: name for GB-DNC
en: Doncaster
lt: Donkasteris

note: name for GB-DUD
en: Dudley
lt: Dadlis

note: name for GB-KIR
en: Kirklees
lt: Kirklis

note: name for GB-LDS
en: Leeds
lt: Lydsas

note: name for GB-LIV
en: Liverpool
lt: Liverpulis

note: name for GB-MAN, name for JM-12
en: Manchester
lt: Mančesteris

note: name for GB-NTY
en: North Tyneside
lt: Šiaurės Tainsaidas

note: name for GB-OLD
en: Oldham
lt: Oldhemas

note: name for GB-RCH
en: Rochdale
lt: Rošdeilas

note: name for GB-ROT
en: Rotherham
lt: Roterhemas

note: name for GB-SLF
en: Salford
lt: Selfordas

note: name for GB-SAW
en: Sandwell
lt: Sandvelis

note: name for GB-SFT
en: Sefton
lt: Seftonas

note: name for GB-SHF
en: Sheffield
lt: Šefildas

note: name for GB-SOL
en: Solihull
lt: Solihulis

note: name for GB-STY
en: South Tyneside
lt: Pietų Tainsaidas

note: name for GB-SKP
en: Stockport
lt: Stokporto sritis

note: name for GB-SND
en: Sunderland
lt: Sanderlendas

note: name for GB-TAM
en: Tameside
lt: Taimsaidas

note: name for GB-TRF
en: Trafford
lt: Trafordas

note: name for GB-WKF
en: Wakefield
lt: Vakefildas

note: name for GB-WLL
en: Walsall
lt: Velselis

note: name for GB-WGN
en: Wigan
lt: Viganas

note: name for GB-WRL
en: Wirral
lt: Viralis

note: name for GB-WLV
en: Wolverhampton
lt: Volverhemptonas

note: name for GB-LND
en: London, City of
lt: Londonas (miestas)

note: name for GB-ABE
en: Aberdeen City
lt: Aberdino miestas

note: name for GB-ABD
en: Aberdeenshire
lt: Aberdinširas

note: name for GB-ANT
en: Antrim
lt: Antrimas

note: name for GB-AGB
en: Argyll and Bute
lt: Ergailas ir Biutas

note: name for GB-BAS
en: Bath and North East Somerset
lt: Batas ir šiaurės rytų Somersetas

note: name for GB-BFS
en: Belfast
lt: Belfastas

note: name for GB-BBD
en: Blackburn with Darwen
lt: Blekbernas ir Darvenas

note: name for GB-BPL
en: Blackpool
lt: Blekpulas

note: name for GB-BGW
en: Blaenau Gwent
lt: Bleno Gventas

note: name for GB-BMH
en: Bournemouth
lt: Burnemutas

note: name for GB-BGE
en: Bridgend
lt: Bridžendas

note: name for GB-BNH
en: Brighton and Hove
lt: Braitonas ir Hovas

note: name for GB-BST
en: Bristol, City of
lt: Bristolio miestas

note: name for GB-CAY
en: Caerphilly
lt: Kairfilis

note: name for GB-CRF
en: Cardiff
lt: Kardifas

note: name for GB-CMN
en: Carmarthenshire
lt: Karmartenšyras

note: name for GB-CGN
en: Ceredigion
lt: Keredigionas

note: name for GB-CLK
en: Clackmannanshire
lt: Klakmananširas

note: name for GB-CWY
en: Conwy
lt: Konvėjus

note: name for GB-DAL
en: Darlington
lt: Darlingtonas

note: name for GB-DEN
en: Denbighshire
lt: Denbigšyras

note: name for GB-DER
en: Derby
lt: Derbis

note: name for GB-DGY
en: Dumfries and Galloway
lt: Demfris ir Goluvėjus

note: name for GB-DND
en: Dundee City
lt: Dandžio miestas

note: name for GB-EAY
en: East Ayrshire
lt: Rytų Eirširas

note: name for GB-EDU
en: East Dunbartonshire
lt: Rytų Danbartonširas

note: name for GB-ELN
en: East Lothian
lt: Rytų Lotianas

note: name for GB-ERW
en: East Renfrewshire
lt: Rytų Renfruširas

note: name for GB-ERY
en: East Riding of Yorkshire
lt: Jorkšyro Rytų apskritis

note: name for GB-EDH
en: Edinburgh, City of
lt: Edinburgo miestas

note: name for GB-FAL
en: Falkirk
lt: Folkerkas

note: name for GB-FER
en: Fermanagh
lt: Fermanos grafystė

note: name for GB-FIF
en: Fife
lt: Faifas

note: name for GB-FLN
en: Flintshire
lt: Flintšyras

note: name for GB-GLG
en: Glasgow City
lt: Glazgo miestas

note: name for GB-GWN, name for GWYNED
en: Gwynedd
lt: Gvinetas

note: name for GB-HAL
en: Halton
lt: Haltonas

note: name for GB-HPL
en: Hartlepool
lt: Hartlpulis

note: name for GB-HEF
en: Herefordshire, County of
lt: Herefordšyro grafystė

note: name for GB-HED, name for HIGHL
en: Highland
lt: Hailendas

note: name for GB-IVC
en: Inverclyde
lt: Inverklaidas

note: name for GB-AGY
en: Isle of Anglesey
lt: Anglesio sala

note: name for GB-IOW
en: Isle of Wight
lt: Vaito sala

note: name for GB-IOS
en: Isles of Scilly
lt: Scilės sala

note: name for GB-KHL
en: Kingston upon Hull, City of
lt: Kingstonas prie Halo

note: name for GB-LCE
en: Leicester
lt: Leičesteris

note: name for GB-LUT
en: Luton
lt: Lutonas

note: name for GB-MDW
en: Medway
lt: Medvėjus

note: name for GB-MTY
en: Merthyr Tydfil
lt: Mertyro Tidvilas

note: name for GB-MDB
en: Middlesbrough
lt: Midlsbras

note: name for GB-MLN
en: Midlothian
lt: Midlotianas

note: name for GB-MIK
en: Milton Keynes
lt: Milton Keinas

note: name for GB-MON
en: Monmouthshire
lt: Monmutšyras

note: name for GB-MRY
en: Moray
lt: Morėjus

note: name for GB-NTL
en: Neath Port Talbot
lt: Nyt Port Talbotas

note: name for GB-NWP
en: Newport
lt: Njuportas

note: name for GB-NEL
en: North East Lincolnshire
lt: Šiaurės rytų Linkolnšyras

note: name for GB-NLK
en: North Lanarkshire
lt: Šiaurės Lanarkširas

note: name for GB-NLN
en: North Lincolnshire
lt: Šiaurės Linkolnšyras

note: name for GB-NSM
en: North Somerset
lt: Šiaurės Somersetas

note: name for GB-NGM
en: Nottingham
lt: Notingemas

note: name for GB-ORR
en: Orkney Islands
lt: Orknio salos

note: name for GB-PEM, name for PEMBS
en: Pembrokeshire
lt: Pembrukšyras

note: name for GB-PKN
en: Perth and Kinross
lt: Pertas ir Kinrosas

note: name for GB-PTE
en: Peterborough
lt: Peterboras

note: name for GB-PLY
en: Plymouth
lt: Plymutas

note: name for GB-POL
en: Poole
lt: Pūlas

note: name for GB-POR
en: Portsmouth
lt: Portsmutas

note: name for GB-POW
en: Powys
lt: Povis

note: name for GB-RCC
en: Redcar and Cleveland
lt: Redkaras ir Klyvlendas

note: name for GB-RFW
en: Renfrewshire
lt: Renfruširas

note: name for GB-RCT
en: Rhondda, Cynon, Taff
lt: Ronta Kinon Tavas

note: name for GB-RUT
en: Rutland
lt: Rutlendas

note: name for GB-SCB
en: Scottish Borders, The
lt: Škotų Sienos

note: name for GB-ZET
en: Shetland Islands
lt: Šetlando salos

note: name for GB-SHR, name for SHROPS
en: Shropshire
lt: Šropšyras

note: name for GB-SAY
en: South Ayrshire
lt: Pietų Eirširas

note: name for GB-SGC
en: South Gloucestershire
lt: Pietų Gloučesteršyras

note: name for GB-SLK
en: South Lanarkshire
lt: Pietų Lanarkširas

note: name for GB-STH
en: Southampton
lt: Sauthemptonas

note: name for GB-SOS
en: Southend-on-Sea
lt: Sautendas prie jūros

note: name for GB-STG
en: Stirling
lt: Sterlingas

note: name for GB-STT
en: Stockton-on-Tees
lt: Stoktonas prie Tyso

note: name for GB-STE
en: Stoke-on-Trent
lt: Stokas prie Trento

note: name for GB-SWA
en: Swansea
lt: Svanas

note: name for GB-SWD
en: Swindon
lt: Svindonas

note: name for GB-TFW
en: Telford and Wrekin
lt: Telfordas ir Rekinas

note: name for GB-THR
en: Thurrock
lt: Turokas

note: name for GB-TOB
en: Torbay
lt: Torbėjus

note: name for GB-TOF
en: Torfaen
lt: Torveinas

note: name for GB-VGL
en: Vale of Glamorgan, The
lt: Glamorgano slėnis

note: name for GB-WRT
en: Warrington
lt: Voringtonas

note: name for GB-WAR, name for WARKS
en: Warwickshire
lt: Varvikšyras

note: name for GB-WBX
en: West Berkshire
lt: Vakarų Berkšyras

note: name for GB-WDU
en: West Dunbartonshire
lt: Vakarų Danbartonširas

note: name for GB-WLN
en: West Lothian
lt: Vakarų Lotianas

note: name for GB-WRX
en: Wrexham
lt: Rekshemas

note: name for GB-YOR
en: York
lt: Jorkas

note: name for BERKS
en: Berkshire
lt: Berkšyras

note: name for CLEV
en: Cleveland
lt: Klyvlendas

note: name for DUMGAL
en: Dumfries & Galloway
lt: Demfris ir Goluvėjus

note: name for HERWOR
en: Herefordshire & Worcestershire
lt: Herefordšyras ir Vorčesteršyras

note: name for IOW
en: Isle of White
lt: Vaito sala

note: name for LANARKS
en: Lanarkshire
lt: Lanarkširas

note: name for LINCS
en: Licolnshire
lt: Linkolnšyras

note: name for LOTH
en: Lothian
lt: Lotianas

note: name for NTHUMB
en: Northumberland
lt: Nortamberlendas

note: name for SUSS
en: Sussex
lt: Saseksas

note: name for TYNE
en: Tyne & Wear
lt: Tainas ir Vyras

note: name for YORK
en: Yorkshire
lt: Jorkšyras

note: name for CO DURHAM
en: County Durham
lt: Durhemo grafystė

note: name for GE-AB
en: Abkhazia
lt: Abchazija

note: name for GE-AJ
en: Ajaria
lt: Adžarija

note: name for GE-GU
en: Guria
lt: Goris

note: name for GM-B
en: Banjul
lt: Bandžulis

note: name for GN C
en: Conakry
lt: Konakris

note: name for GT-GU
en: Guatemala
lt: Gvatemala

note: name for GW-BS
en: Bissau
lt: Bisau

note: name for HR-21
en: Grad Zagreb
lt: Zagrebo miestas

note: name for HR-07
en: Bjelovarsko-bilogorska županija
lt: Bjelovaras-Bilogora

note: name for HR-12
en: Brodsko-posavska županija
lt: Brodas-Posavina

note: name for HR-19
en: Dubrovačko-neretvanska županija
lt: Dubrovnikas-Neretva

note: name for HR-18
en: Istarska županija
lt: Istros apskritis

note: name for HR-04
en: Karlovačka županija
lt: Karlovaco apskritis

note: name for HR-06
en: Koprivničko-križevačka županija
lt: Koprivnica-Križevcai

note: name for HR-02
en: Krapinsko-zagorska županija
lt: Krapina-Zagorjė

note: name for HR-09
en: Ličko-senjska županija
lt: Lika-Senis

note: name for HR-20
en: Međimurska županija
lt: Medžimurjės apskritis

note: name for HR-14
en: Osječko-baranjska županija
lt: Osijekas-Barania

note: name for HR-11
en: Požeško-slavonska županija
lt: Požega-Slavonija

note: name for HR-08
en: Primorsko-goranska županija
lt: Primorjė-Kalnų Kotaras

note: name for HR-03
en: Sisačko-moslavačka županija
lt: Sisakas-Moslavina

note: name for HR-17
en: Splitsko-dalmatinska županija
lt: Splitas-Dalmatija

note: name for HR-15
en: Šibensko-kninska županija
lt: Šibenikas-Kninas

note: name for HR-05
en: Varaždinska županija
lt: Varaždino apskritis

note: name for HR-10
en: Virovitičko-podravska županija
lt: Virovitica-Podravina

note: name for HR-16
en: Vukovarsko-srijemska županija
lt: Vukovaro-Srijemo apskritis

note: name for HR-13
en: Zadarska županija
lt: Zadaro apskritis

note: name for HR-01
en: Zagrebačka županija
lt: Zagrebo apskritis

note: name for HU-BU
en: Budapest
lt: Budapeštas

note: name for ID JW
en: Jawa
lt: Java

note: name for ID KA
en: Kalimantan
lt: Kalimantanas

note: name for ID MA, name for ID-MA
en: Maluku
lt: Molukai

note: name for ID NU
en: Nusa Tenggara
lt: Mažosios Sundos Salos

note: name for ID SL
en: Sulawesi
lt: Sulavesis

note: name for ID-AC
en: Aceh
lt: Ačehas

note: name for ID-BA
en: Bali
lt: Balis

note: name for ID-BB
en: Bangka Belitung
lt: Banka-Belitungas

note: name for ID-BT
en: Banten
lt: Bantenas

note: name for ID-BE
en: Bengkulu
lt: Benkulu

note: name for ID-GO
en: Gorontalo
lt: Gorontalas

note: name for ID-JA
en: Jambi
lt: Džambis

note: name for ID-JB
en: Jawa Barat
lt: Vakarų Java

note: name for ID-JT
en: Jawa Tengah
lt: Vidurio Java

note: name for ID-JI
en: Jawa Timur
lt: Rytų Java

note: name for ID-KB
en: Kalimantan Barat
lt: Vakarų Kalimantanas

note: name for ID-KT
en: Kalimantan Tengah
lt: Centrinis Kalimantanas

note: name for ID-KS
en: Kalimantan Selatan
lt: Pietų Kalimantanas

note: name for ID-KI
en: Kalimantan Timur
lt: Rytų Kalimantanas

note: name for ID-KR
en: Kepulauan Riau
lt: Riau Salos

note: name for ID-LA
en: Lampung
lt: Lampungas

note: name for ID-MU
en: Maluku Utara
lt: Šiaurės Molukai

note: name for ID-NB
en: Nusa Tenggara Barat
lt: Vakarų Mažosios Sundos Salos

note: name for ID-NT
en: Nusa Tenggara Timur
lt: Rytų Mažosios Sundos Salos

note: name for ID-SR
en: Sulawesi Barat
lt: Vakarų Sulavesis

note: name for ID-SN
en: Sulawesi Selatan
lt: Pietų Sulavesis

note: name for ID-ST
en: Sulawesi Tengah
lt: Vidurio Sulavesis

note: name for ID-SG
en: Sulawesi Tenggara
lt: Pietryčių Sulavesis

note: name for ID-SA
en: Sulawesi Utara
lt: Šiaurės Sulavesis

note: name for ID-SB
en: Sumatra Barat
lt: Vakarų Sulavesis

note: name for ID-SS
en: Sumatra Selatan
lt: Pietų Sumatra

note: name for ID-SU
en: Sumatera Utara
lt: Šiaurės Sumatra

note: name for ID-JK
en: Jakarta Raya
lt: Džakarta

note: name for ID-YO
en: Yogyakarta
lt: Džogjakarta

note: name for IE C
en: Connacht
lt: Konachtas

note: name for IE L
en: Leinster
lt: Lensteris

note: name for IE M
en: Munster
lt: Mansteris

note: name for IE U
en: Ulster
lt: Alsteris

note: name for IE-C
en: Cork
lt: Korko grafystė

note: name for IE-CE
en: Clare
lt: Klario grafystė

note: name for IE-CN
en: Cavan
lt: Kavanas

note: name for IE-CW
en: Carlow
lt: Karlou grafystė

note: name for IE-D
en: Dublin
lt: Dublinas

note: name for IE-DL
en: Donegal
lt: Donegalo grafystė

note: name for IE-G
en: Galway
lt: Golvėjaus grafystė

note: name for IE-KE
en: Kildare
lt: Kildero grafystė

note: name for IE-KK
en: Kilkenny
lt: Kilkenio grafystė

note: name for IE-KY
en: Kerry
lt: Kerio grafystė

note: name for IE-LD
en: Longford
lt: Longfordo grafystė

note: name for IE-LH
en: Louth
lt: Louto grafystė

note: name for IE-LK
en: Limerick
lt: Limeriko grafystė

note: name for IE-LM
en: Leitrim
lt: Leitrimo grafystė

note: name for IE-LS
en: Laois
lt: Laoišo grafystė

note: name for IE-MH
en: Meath
lt: Myto grafystė

note: name for IE-MN
en: Monaghan
lt: Monachano grafystė

note: name for IE-MO
en: Mayo
lt: Majaus grafystė

note: name for IE-OY
en: Offaly
lt: Ofalio grafystė

note: name for IE-RN
en: Roscommon
lt: Roskomono grafystė

note: name for IE-SO
en: Sligo
lt: Slaigo grafystė

note: name for IE-TA
en: Tipperary
lt: Tiperario grafystė

note: name for IE-WD
en: Waterford
lt: Voterfordo grafystė

note: name for IE-WH
en: Westmeath
lt: Vakarų Myto grafystė

note: name for IE-WW
en: Wicklow
lt: Viklou grafystė

note: name for IE-WX
en: Wexford
lt: Veksfordo grafystė

note: name for IL-D
en: HaDarom
lt: Pietų apskritis

note: name for IL-M
en: HaMerkaz
lt: Centrinė apskritis

note: name for IL-Z
en: HaZafon
lt: Šiaurės apskritis

note: name for IL-HA
en: Hefa
lt: Haifos apskritis

note: name for IL-TA
en: Tel-Aviv
lt: Tel Avivas

note: name for IL-JM
en: Yerushalayim Al Quds
lt: Jeruzalės apskritis

note: name for IN-AP
en: Andhra Pradesh
lt: Andhra Pradešas

note: name for IN-AR
en: Arunāchal Pradesh
lt: Arunačal Pradešas

note: name for IN-AS
en: Assam
lt: Asamas

note: name for IN-BR
en: Bihār
lt: Biharas

note: name for IN-CT
en: Chhattīsgarh
lt: Čatisgarchas

note: name for IN-GJ
en: Gujarāt
lt: Gudžaratas

note: name for IN-HR
en: Haryāna
lt: Harjana

note: name for IN-HP
en: Himāchal Pradesh
lt: Himačal Pradešas

note: name for IN-JK
en: Jammu and Kashmīr
lt: Džamu ir Kašmyras

note: name for IN-JH
en: Jharkhand
lt: Džarkandas

note: name for IN-KA
en: Karnātaka
lt: Karnataka

note: name for IN-MP
en: Madhya Pradesh
lt: Madhja Pradešas

note: name for IN-MH
en: Mahārāshtra
lt: Maharaštra

note: name for IN-MN
en: Manipur
lt: Manipūras

note: name for IN-ML
en: Meghālaya
lt: Meghalaja

note: name for IN-MZ
en: Mizoram
lt: Mizoramas

note: name for IN-NL
en: Nāgāland
lt: Nagalandas

note: name for IN-OR
en: Orissa
lt: Orisa

note: name for IN-PB, name for PK-PB
en: Punjab
lt: Pandžabas

note: name for IN-SK
en: Sikkim
lt: Sikimas

note: name for IN-TN
en: Tamil Nādu
lt: Tamilnadas

note: name for IN-TR
en: Tripura
lt: Tripūra

note: name for IN-UL
en: Uttaranchal
lt: Utarančalas

note: name for IN-UP
en: Uttar Pradesh
lt: Utar Pradešas

note: name for IN-AN
en: Andaman and Nicobar Islands
lt: Andamanų ir Nikobarų salos

note: name for IN-CH
en: Chandīgarh
lt: Čatisgarchas

note: name for IN-DN
en: Dādra and Nagar Haveli
lt: Dadra ir Nagar Havelis

note: name for IN-DD
en: Damān and Diu
lt: Damanas ir Diu

note: name for IN-DL
en: Delhi
lt: Delis

note: name for IN-LD
en: Lakshadweep
lt: Lakšadvipa

note: name for IN-PY
en: Pondicherry
lt: Pondišeris

note: name for IQ-BG
en: Baghdad
lt: Bagdadas

note: name for IR-07
en: Tehrān
lt: Teheranas

note: name for IS-3
en: Vesturland
lt: Vesturlandas

note: name for IT 65
en: Abruzzo
lt: Abrucis

note: name for IT 77
en: Basilicata
lt: Bazilikata

note: name for IT 78
en: Calabria
lt: Kalabrija

note: name for IT 72
en: Campania
lt: Kampanija

note: name for IT 45
en: Emilia-Romagna
lt: Emilija-Romanija

note: name for IT 36
en: Friuli-Venezia Giulia
lt: Friulis-Venecija-Džulija

note: name for IT 62
en: Lazio
lt: Lacijus

note: name for IT 42
en: Liguria
lt: Ligūrija

note: name for IT 25
en: Lombardia
lt: Lombardija

note: name for IT 57
en: Marche
lt: Markė

note: name for IT 67
en: Molise
lt: Molizė

note: name for IT 21
en: Piemonte
lt: Pjemontas

note: name for IT 75
en: Puglia
lt: Apulija

note: name for IT 88
en: Sardegna
lt: Sardinija

note: name for IT 82
en: Sicilia
lt: Sicilija

note: name for IT 52
en: Toscana
lt: Toskana

note: name for IT 32
en: Trentino-Alto Adige
lt: Trentinas-Pietų Tirolis

note: name for IT 55
en: Umbria
lt: Umbrija

note: name for IT 23
en: Valle d'Aosta
lt: Aostos slėnis

note: name for IT 34
en: Veneto
lt: Venetas

note: name for IT-AL
en: Alessandria
lt: Alesandrija

note: name for IT-AN
en: Ancona
lt: Ankona

note: name for IT-AR
en: Arezzo
lt: Arecas

note: name for IT-AP
en: Ascoli Piceno
lt: Askolis-Pičenas

note: name for IT-BA, name for SO-BR
en: Bari
lt: Bario provincija

note: name for IT-BG
en: Bergamo
lt: Bergamas

note: name for IT-BO
en: Bologna
lt: Bolonija

note: name for IT-BZ
en: Bolzano
lt: Bocenas

note: name for IT-BS
en: Brescia
lt: Brešija

note: name for IT-BR
en: Brindisi
lt: Brindizio provincija

note: name for IT-CA
en: Cagliari
lt: Kaljaris

note: name for IT-CB
en: Campobasso
lt: Kampobasas

note: name for IT-CT
en: Catania
lt: Katanija

note: name for IT-CZ
en: Catanzaro
lt: Katandzaras

note: name for IT-CH
en: Chieti
lt: Kjetis

note: name for IT-CS
en: Cosenza
lt: Kozenca

note: name for IT-KR
en: Crotone
lt: Krotonė

note: name for IT-CN
en: Cuneo
lt: Kuneo

note: name for IT-FE
en: Ferrara
lt: Ferara

note: name for IT-FI
en: Firenze
lt: Florencija

note: name for IT-FG
en: Foggia
lt: Fodžija

note: name for IT-GE
en: Genova
lt: Genuja

note: name for IT-GO
en: Gorizia
lt: Goricija

note: name for IT-IM
en: Imperia
lt: Imperija

note: name for IT-IS
en: Isernia
lt: Izernija

note: name for IT-SP
en: La Spezia
lt: Specija

note: name for IT-LE
en: Lecce
lt: Lečė

note: name for IT-LI
en: Livorno
lt: Livornas

note: name for IT-ME
en: Messina
lt: Mesina

note: name for IT-MI
en: Milano
lt: Milanas

note: name for IT-NA
en: Napoli
lt: Neapolis

note: name for IT-PD
en: Padova
lt: Paduja

note: name for IT-PA
en: Palermo
lt: Palermas

note: name for IT-PG
en: Perugia
lt: Perudžija

note: name for IT-PE
en: Pescara
lt: Peskara

note: name for IT-PC
en: Piacenza
lt: Pjačenca

note: name for IT-PI
en: Pisa
lt: Piza

note: name for IT-PN
en: Pordenone
lt: Pordenonė

note: name for IT-PZ
en: Potenza
lt: Potenca

note: name for IT-PO
en: Prato
lt: Pratas

note: name for IT-RA
en: Ravenna
lt: Ravena

note: name for IT-RC
en: Reggio Calabria
lt: Kalabrijos Redžas

note: name for IT-RE
en: Reggio Emilia
lt: Emilijos Redžas

note: name for IT-RN
en: Rimini
lt: Riminis

note: name for IT-SA
en: Salerno
lt: Salernas

note: name for IT-SS
en: Sassari
lt: Sasaris

note: name for IT-SR
en: Siracusa
lt: Sirakūzai

note: name for IT-TA
en: Taranto
lt: Tarantas

note: name for IT-TE
en: Teramo
lt: Teramas

note: name for IT-TR
en: Terni
lt: Ternis

note: name for IT-TN
en: Trento
lt: Trentas

note: name for IT-TV
en: Treviso
lt: Trevizas

note: name for IT-TS
en: Trieste
lt: Triestas

note: name for IT-UD
en: Udine
lt: Udinė

note: name for IT-VA
en: Varese
lt: Varezė

note: name for IT-VE
en: Venezia
lt: Venecija

note: name for IT-VI
en: Vicenza
lt: Vičenca

note: name for IT-VT
en: Viterbo
lt: Viterbas

note: name for JM-04
en: Portland
lt: Portlandas

note: name for JO-AM
en: Amman
lt: Amanas

note: name for JP-23
en: Aichi
lt: Aičio prefektūra

note: name for JP-05
en: Akita
lt: Akitos prefektūra

note: name for JP-02
en: Aomori
lt: Aomorio prefektūra

note: name for JP-12
en: Chiba
lt: Čibos prefektūra

note: name for JP-38
en: Ehime
lt: Ehimės prefektūra

note: name for JP-18
en: Fukui
lt: Fukujaus prefektūra

note: name for JP-40
en: Fukuoka
lt: Fukuokos prefektūra

note: name for JP-07
en: Fukushima
lt: Fukušimos prefektūra

note: name for JP-21
en: Gifu
lt: Gifu prefektūra

note: name for JP-10
en: Gunma
lt: Gunmos prefektūra

note: name for JP-34
en: Hiroshima
lt: Hirosimos prefektūra

note: name for JP-01
en: Hokkaido
lt: Hokaido prefektūra

note: name for JP-28
en: Hyogo
lt: Hiogo prefektūra

note: name for JP-08
en: Ibaraki
lt: Ibarakio prefektūra

note: name for JP-17
en: Ishikawa
lt: Išikavos prefektūra

note: name for JP-03
en: Iwate
lt: Ivatės prefektūra

note: name for JP-37
en: Kagawa
lt: Kagavos prefektūra

note: name for JP-46
en: Kagoshima
lt: Kagošimos prefektūra

note: name for JP-14
en: Kanagawa
lt: Kanagavos prefektūra

note: name for JP-39
en: Kochi
lt: Kočio prefektūra

note: name for JP-43
en: Kumamoto
lt: Kumamoto prefektūra

note: name for JP-26
en: Kyoto
lt: Kioto prefektūra

note: name for JP-24
en: Mie
lt: Mijės prefektūra

note: name for JP-04
en: Miyagi
lt: Mijagio prefektūra

note: name for JP-45
en: Miyazaki
lt: Mijadzakio prefektūra

note: name for JP-20
en: Nagano
lt: Nagano prefektūra

note: name for JP-42
en: Nagasaki
lt: Nagasakio prefektūra

note: name for JP-29
en: Nara
lt: Naros prefektūra

note: name for JP-15
en: Niigata
lt: Nijigatos prefektūra

note: name for JP-44
en: Oita
lt: Oitos prefektūra

note: name for JP-33
en: Okayama
lt: Okajamos prefektūra

note: name for JP-47
en: Okinawa
lt: Okinavos prefektūra

note: name for JP-27
en: Osaka
lt: Osakos prefektūra

note: name for JP-41
en: Saga
lt: Sagos prefektūra

note: name for JP-11
en: Saitama
lt: Saitamos prefektūra

note: name for JP-25
en: Shiga
lt: Šigos prefektūra

note: name for JP-32
en: Shimane
lt: Šimanės prefektūra

note: name for JP-22
en: Shizuoka
lt: Šidzuokos prefektūra

note: name for JP-09
en: Tochigi
lt: Točigio prefektūra

note: name for JP-36
en: Tokushima
lt: Tokušimos prefektūra

note: name for JP-13
en: Tokyo
lt: Tokijas

note: name for JP-31
en: Tottori
lt: Totorio prefektūra

note: name for JP-16
en: Toyama
lt: Tojamos prefektūra

note: name for JP-30
en: Wakayama
lt: Vakajamos prefektūra

note: name for JP-06
en: Yamagata
lt: Jamagatos prefektūra

note: name for JP-35
en: Yamaguchi
lt: Jamagučio prefektūra

note: name for JP-19
en: Yamanashi
lt: Jamanašio prefektūra

note: name for KG-GB
en: Bishkek
lt: Biškekas

note: name for KG-B
en: Batken
lt: Batkeno sritis

note: name for KG-J
en: Jalal-Abad
lt: Džalal Abado sritis

note: name for KG-N
en: Naryn
lt: Naryno sritis

note: name for KG-O
en: Osh
lt: Ošo sritis

note: name for KG-T
en: Talas
lt: Talaso sritis

note: name for KH-12
en: Phnom Penh
lt: Pnompenis

note: name for KH-3
en: Kampong Cham
lt: Kampong·Cham

note: name for KH-5
en: Kampong Speu
lt: Kampong·Speu

note: name for KH-20
en: Svaay Rieng
lt: Svay·Rieng

note: name for KI-G
en: Gilbert Islands
lt: Gilberto salos

note: name for KI-L
en: Line Islands
lt: Linijinės salos

note: name for KI-P
en: Phoenix Islands
lt: Fynikso salos

note: name for KN K
en: Saint Kitts
lt: Sent Kitsas

note: name for KP-CHA
en: Chagang-do
lt: Čagango provincija

note: name for KP-HAB
en: Hamgyongbuk-do
lt: Šiaurės Hamgiongo provincija

note: name for KP-HAN
en: Hamgyongnam-do
lt: Pietų Hamgiongo provincija

note: name for KP-HWB
en: Hwanghaebuk-do
lt: Šiaurės Hvanghės provincija

note: name for KP-HWN
en: Hwanghaenam-do
lt: Pietų Hvanghės provincija

note: name for KP-KAN
en: Kangwon-do
lt: Kangvono provincija

note: name for KP-PYB
en: Pyonganbuk-do
lt: Šiaurės Pchenjano provincija

note: name for KP-PYN
en: Pyongannam-do
lt: Pietų Pchenjano provincija

note: name for KP-YAN
en: Yanggang-do
lt: Jangango provincija

note: name for KP-KAE
en: Kaesong-si
lt: Pramoninis Kesongo regionas

note: name for KP-PYO
en: Pyongyang-si
lt: Pchenjanas

note: name for KR-11
en: Seoul Teugbyeolsi
lt: Specialusis miestas Seulas

note: name for KR-26
en: Busan Gwang'yeogsi
lt: Pusanas (metropolinis miestas)

note: name for KR-27
en: Daegu Gwang'yeogsi
lt: Tegu (metropolinis miestas)

note: name for KR-30
en: Daejeon Gwang'yeogsi
lt: Tedžionas (metropolinis miestas)

note: name for KR-29
en: Gwangju Gwang'yeogsi
lt: Kvangdžiu (metropolinis miestas)

note: name for KR-28
en: Incheon Gwang'yeogsi
lt: Inčchionas (metropolinis miestas)

note: name for KR-31
en: Ulsan Gwang'yeogsi
lt: Ulsanas (metropolinis miestas)

note: name for KR-43
en: Chungcheongbukdo
lt: Šiaurės Čchiungčchiong provincija

note: name for KR-44
en: Chungcheongnamdo
lt: Pietų Čchiungčchiong provincija

note: name for KR-42
en: Gang'weondo
lt: # Kangvon provincija

note: name for KR-41
en: Gyeonggido
lt: Kionnggi provincija

note: name for KR-47
en: Gyeongsangbukdo
lt: Šiaurės Kiongsang provincija

note: name for KR-48
en: Gyeongsangnamdo
lt: Pietų Kiongsang provincija

note: name for KR-49
en: Jejudo
lt: Čedžiu provincija

note: name for KW-AH
en: Al Ahmadi
lt: Al Achmadžio muchafaza

note: name for KW-JA
en: Al Jahrah
lt: Al Džahros muchafaza

note: name for KW-KU
en: Al Kuwayt
lt: Kuveitas

note: name for KZ-ALA
en: Almaty
lt: Almata

note: name for KZ-ALM
en: Almaty oblysy
lt: Almatos sritis

note: name for KZ-AKM
en: Aqmola oblysy
lt: Akmolos sritis

note: name for KZ-PAV
en: Pavlodar oblysy
lt: Pavlodaro sritis

note: name for KZ-KAR
en: Qaraghandy oblysy
lt: Karagandos sritis

note: name for KZ-KUS
en: Qostanay oblysy
lt: Kostanajaus sritis

note: name for KZ-KZY
en: Qyzylorda oblysy
lt: Kyzylordos sritis

note: name for LA-VT, name for LA-VI
en: Vientiane
lt: Vientianas

note: name for LA-AT
en: Attapu
lt: Atapu

note: name for LA-BK
en: Bokèo
lt: Bokeo

note: name for LA-BL
en: Bolikhamxai
lt: Bolikhamksai

note: name for LA-CH
en: Champasak
lt: Champasakas

note: name for LA-HO
en: Houaphan
lt: Houafanas

note: name for LA-KH
en: Khammouan
lt: Khamouanas

note: name for LA-LM
en: Louang Namtha
lt: Loung Namthas

note: name for LA-LP
en: Louangphabang
lt: Louangfabangas

note: name for LA-OU
en: Oudômxai
lt: Oudomksai

note: name for LA-PH
en: Phôngsali
lt: Fongsali

note: name for LA-SL
en: Salavan
lt: Salavanas

note: name for LA-SV
en: Savannakhét
lt: Savannakhetas

note: name for LA-XA
en: Xaignabouli
lt: Ksaignaboulis

note: name for LA-XI
en: Xiangkhoang
lt: Ksiangkhoangas

note: name for LI-01
en: Balzers
lt: Balzeris

note: name for LI-02
en: Eschen
lt: Eschenas

note: name for LI-03
en: Gamprin
lt: Gamprinas

note: name for LI-04
en: Mauren
lt: Maurenas

note: name for LI-05
en: Planken
lt: Plankenas

note: name for LI-06
en: Ruggell
lt: Rūgelis

note: name for LI-07
en: Schaan
lt: Šanas

note: name for LI-08
en: Schellenberg
lt: Šelenbergas

note: name for LI-09
en: Triesen
lt: Trysenas

note: name for LI-10
en: Triesenberg
lt: Trysenbergas

note: name for LI-11
en: Vaduz
lt: Vaducas

note: name for LK-11
en: Colombo
lt: Kolombas

note: name for LT-AL
en: Alytaus Apskritis
lt: Alytaus·apskritis

note: name for LT-KU
en: Kauno Apskritis
lt: Kauno·apskritis

note: name for LT-UT
en: Utenos Apskritis
lt: Utenos apskritis

note: name for LT-VL
en: Vilniaus Apskritis
lt: Vilniaus apskritis

note: name for LU-D
en: Diekirch
lt: Dykirchas

note: name for LV-DA, name for LV-DGV
en: Daugavpils
lt: Daugpilis

note: name for LV-VE, name for LV-VEN
en: Ventspils
lt: Ventspilis

note: name for LY-AJ
en: Ajdābiyā
lt: Adždabijos savivaldybė

note: name for LY-BU
en: Al Buţnān
lt: Butnano savivaldybė

note: name for LY-JI
en: Al Jifārah
lt: Džfaros savivaldybė

note: name for LY-JU
en: Al Jufrah
lt: Džufros savivaldybė

note: name for LY-KF
en: Al Kufrah
lt: Kufros savivaldybė

note: name for LY-MJ
en: Al Marj
lt: Mardžo savivaldybė

note: name for LY-MB
en: Al Marqab
lt: Murgubo savivaldybė

note: name for LY-QB
en: Al Qubbah
lt: Kubos savivaldybė

note: name for LY-NQ
en: An Nuqaţ al Khams
lt: Nukat al Chamso savivaldybė

note: name for LY-ZA
en: Az Zāwiyah
lt: Zavijos savivaldybė

note: name for LY-BA
en: Banghāzī
lt: Bengazis

note: name for LY-BW
en: Banī Walīd
lt: Bani Valido savivaldybė

note: name for LY-DR
en: Darnah
lt: Darnos savivaldybė

note: name for LY-GD
en: Ghadāmis
lt: Gadamiso savivaldybė

note: name for LY-GR
en: Gharyān
lt: Garjano savivaldybė

note: name for LY-GT
en: Ghāt
lt: Gato savivaldybė

note: name for LY-MI
en: Mişrātah
lt: Misratos savivaldybė

note: name for LY-MZ
en: Mizdah
lt: Mizdos savivaldybė

note: name for LY-MQ
en: Murzuq
lt: Murzuko savivaldybė

note: name for LY-NL
en: Nālūt
lt: Naluto savivaldybė

note: name for LY-SB
en: Sabhā
lt: Sabhos savivaldybė

note: name for LY-SS
en: Şabrātah Şurmān
lt: Sabrata Va Surmano savivaldybė

note: name for LY-SR
en: Surt
lt: Surto savivaldybė

note: name for LY-TM
en: Tarhūnah-Masallātah
lt: Tarhuna Va Msalatos savivaldybė

note: name for LY-YJ
en: Yafran-Jādū
lt: Jafrano savivaldybė

note: name for MD-CU, name for MD-CH
en: Chişinău
lt: Kišiniovas

note: name for ME-06
en: Cetinje
lt: Cetinjė

note: name for MG-T
en: Antananarivo
lt: Antananaryvas

note: name for MH-MAJ
en: Majuro
lt: Madžūras

note: name for ML-BK0
en: Bamako
lt: Bamakas

note: name for MM-07
en: Ayeyarwady
lt: Ajejarvadžio provincija

note: name for MM-02
en: Bago
lt: Bago provincija

note: name for MM-03
en: Magway
lt: Magvajaus provincija

note: name for MM-04
en: Mandalay
lt: Mandalajaus provincija

note: name for MM-01
en: Sagaing
lt: Sagaino provincija

note: name for MM-05
en: Tanintharyi
lt: Tanintairio provincija

note: name for MM-06
en: Yangon
lt: Jangono provincija

note: name for MM-14
en: Chin
lt: Činų valstija

note: name for MM-11
en: Kachin
lt: Kačinų valstija

note: name for MM-12
en: Kayah
lt: Kajahų valstija

note: name for MM-13
en: Kayin
lt: Kajinų valstija

note: name for MM-15
en: Mon
lt: Monų valstija

note: name for MM-16
en: Rakhine
lt: Rachinų valstija

note: name for MM-17
en: Shan
lt: Šanų valstija

note: name for MN-073
en: Arhangay
lt: Archangajaus provincija

note: name for MN-069
en: Bayanhongor
lt: Bajanchongoro provincija

note: name for MN-067
en: Bulgan
lt: Bulgano provincija

note: name for MN-061
en: Dornod
lt: Dornodo provincija

note: name for MN-063
en: Dornogovi
lt: Dornogobio provincija

note: name for MN-059
en: Dundgovi
lt: Dundgobio provincija

note: name for MN-057
en: Dzavhan
lt: Zabchano provincija

note: name for MN-065
en: Govi-Altay
lt: Gobio-Altajaus provincija

note: name for MN-039
en: Hentiy
lt: Chento provincija

note: name for MN-043
en: Hovd
lt: Chobdo provincija

note: name for MN-049
en: Selenge
lt: Selengos provincija

note: name for MN-046
en: Uvs
lt: Ubso provincija

note: name for MN-1
en: Ulanbaatar
lt: Ulan Batoras

note: name for MN-037
en: Darhan uul
lt: Darchan-Ulo provincija

note: name for MN-064
en: Govi-Sumber
lt: Gobisumbero provincija

note: name for MN-035
en: Orhon
lt: Orchono provincija

note: name for MR-NKC
en: Nouakchott
lt: Nuakšotas

note: name for MU-PU, name for MU-PL
en: Port Louis
lt: Port Luisas

note: name for MV-MLE
en: Male
lt: Malė

note: name for MW-BL
en: Blantyre
lt: Blantairas

note: name for MW-CK
en: Chikwawa
lt: Čikvava

note: name for MW-CR
en: Chiradzulu
lt: Čiradzulus

note: name for MW-CT
en: Chitipa
lt: Čitipa

note: name for MW-DO
en: Dowa
lt: Dova

note: name for MW-KS
en: Kasungu
lt: Kasungus

note: name for MW-LK
en: Likoma Island
lt: Likomos sala

note: name for MW-LI
en: Lilongwe
lt: Lilongvė

note: name for MW-MH
en: Machinga
lt: Mačinga

note: name for MW-MG
en: Mangochi
lt: Mangočis

note: name for MW-MC
en: Mchinji
lt: Mčinjis

note: name for MW-MU
en: Mulanje
lt: Mulanjė

note: name for MW-MW, name for TZ-18
en: Mwanza
lt: Mvanza

note: name for MW-NB
en: Nkhata Bay
lt: Nkata Bėjus

note: name for MW-NK
en: Nkhotakota
lt: Nkotakota

note: name for MW-NS
en: Nsanje
lt: Nsanjė

note: name for MW-NU
en: Ntcheu
lt: Nčėjus

note: name for MW-NI
en: Ntchisi
lt: Nčisis

note: name for MW-RU
en: Rumphi
lt: Rumpis

note: name for MW-TH
en: Thyolo
lt: Tiolas

note: name for MX-AGU
en: Aguascalientes
lt: Aguaskaljentesas

note: name for MX-BCN
en: Baja California
lt: Žemutinė Kalifornija

note: name for MX-BCS
en: Baja California Sur
lt: Pietų Žemutinė Kalifornija

note: name for MX-CAM
en: Campeche
lt: Kampečė

note: name for MX-COA
en: Coahuila
lt: Koauila

note: name for MX-COL
en: Colima
lt: Kolima

note: name for MX-CHP
en: Chiapas
lt: Čiapas

note: name for MX-CHH
en: Chihuahua
lt: Čiuaua

note: name for MX-DUR
en: Durango
lt: Durangas

note: name for MX-GUA
en: Guanajuato
lt: Guanachuatas

note: name for MX-GRO
en: Guerrero
lt: Gereras

note: name for MX-HID
en: Hidalgo
lt: Idalgas

note: name for MX-JAL
en: Jalisco
lt: Chaliskas

note: name for MX-MOR
en: Morelos
lt: Moreliosas

note: name for MX-NAY
en: Nayarit
lt: Najaritas

note: name for MX-OAX
en: Oaxaca
lt: Oašaka

note: name for MX-ROO
en: Quintana Roo
lt: Kintana Roo

note: name for MX-TAB
en: Tabasco
lt: Tabaskas

note: name for MX-TLA
en: Tlaxcala
lt: Tlaskala

note: name for MX-VER
en: Veracruz
lt: Verakrusas

note: name for MX-ZAC
en: Zacatecas
lt: Sakatekas

note: name for MY-14
en: Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur
lt: Kvala Lumpūro federalinė·teritorija

note: name for MY-15
en: Wilayah Persekutuan Labuan
lt: Labuano federalinė teritorija

note: name for MY-16
en: Wilayah Persekutuan Putrajaya
lt: Putradžajos federalinė teritorija

note: name for MY-01
en: Johor
lt: Džohoro sultonatas

note: name for MY-02
en: Kedah
lt: Kedaho sultonatas

note: name for MY-03
en: Kelantan
lt: Kelantano sultonatas

note: name for MY-04
en: Melaka
lt: Malaka

note: name for MY-05
en: Negeri Sembilan
lt: Negeri Sembilano monarchija

note: name for MY-06
en: Pahang
lt: Pahango sultonatas

note: name for MY-08
en: Perak
lt: Perakas

note: name for MY-09
en: Perlis
lt: Perlisas

note: name for MY-07
en: Pulau Pinang
lt: Penangas

note: name for MY-12
en: Sabah
lt: Sabahas

note: name for MY-13
en: Sarawak
lt: Saravakas

note: name for MY-10
en: Selangor
lt: Selangoro sultonatas

note: name for MY-11
en: Terengganu
lt: Terenganu sultonatas

note: name for MZ-MPM
en: Maputo (city)
lt: Maputu (miestas)

note: name for MZ-P
en: Cabo Delgado
lt: Kabo Delgado provincija

note: name for MZ-G
en: Gaza
lt: Gasos provincija

note: name for MZ-I
en: Inhambane
lt: Injambanės provincija

note: name for MZ-B
en: Manica
lt: Manikos provincija

note: name for MZ-L
en: Maputo
lt: Maputu provincija

note: name for MZ-N
en: Numpula
lt: Nampulos provincija

note: name for MZ-A
en: Niassa
lt: Njasos provincija

note: name for MZ-S
en: Sofala
lt: Sofalos provincija

note: name for MZ-T
en: Tete
lt: Tete provincija

note: name for MZ-Q
en: Zambezia
lt: Zambezijos provincija

note: name for NE-8
en: Niamey
lt: Niamėjus

note: name for NE-1
en: Agadez
lt: Agadeso departamentas

note: name for NE-2
en: Diffa
lt: Difos departamentas

note: name for NE-3
en: Dosso
lt: Doso departamentas

note: name for NE-4
en: Maradi
lt: Maradžio departamentas

note: name for NE-5
en: Tahoua
lt: Tahua departamentas

note: name for NE-7
en: Zinder
lt: Zindero departamentas

note: name for NG-FC
en: Abuja Capital Territory
lt: Abudžos sostinės teritorija

note: name for NG-AB
en: Abia
lt: Abijos valstija

note: name for NG-AD
en: Adamawa
lt: Adamavos valstija

note: name for NG-AK
en: Akwa Ibom
lt: Akva Ibomo valstija

note: name for NG-AN
en: Anambra
lt: Anambros valstija

note: name for NG-BA
en: Bauchi
lt: Bauči valstija

note: name for NG-BY
en: Bayelsa
lt: Bajelsa valstija

note: name for NG-BE
en: Benue
lt: Benue valstija

note: name for NG-BO
en: Borno
lt: Borno valstija

note: name for NG-CR
en: Cross River
lt: Užupio valstija

note: name for NG-DE
en: Delta
lt: Deltos valstija

note: name for NG-EB
en: Ebonyi
lt: Eboni valstija

note: name for NG-ED
en: Edo
lt: Edo valstija

note: name for NG-EK
en: Ekiti
lt: Ekiti valstija

note: name for NG-EN
en: Enugu
lt: Enugu valstija

note: name for NG-GO
en: Gombe
lt: Gombės valstija

note: name for NG-IM
en: Imo
lt: Imo valstija

note: name for NG-JI
en: Jigawa
lt: Džigavos valstija

note: name for NG-KD
en: Kaduna
lt: Kadunos valstija

note: name for NG-KN
en: Kano
lt: Kano valstija

note: name for NG-KT
en: Katsina
lt: Kacinos valstija

note: name for NG-KE
en: Kebbi
lt: Kebi valstija

note: name for NG-KO
en: Kogi
lt: Kogi valstija

note: name for NG-KW
en: Kwara
lt: Kvaros valstija

note: name for NG-LA
en: Lagos
lt: Lagoso valstija

note: name for NG-NA
en: Nassarawa
lt: Nasaravos valstija

note: name for NG-NI
en: Niger
lt: Nigerio valstija

note: name for NG-OG
en: Ogun
lt: Oguno valstija

note: name for NG-ON
en: Ondo
lt: Ondo valstija

note: name for NG-OS
en: Osun
lt: Osuno valstija

note: name for NG-OY
en: Oyo
lt: Ojo valstija

note: name for NG-RI
en: Rivers
lt: Upių valstija

note: name for NG-SO
en: Sokoto
lt: Sokoto valstija

note: name for NG-TA
en: Taraba
lt: Tarabos valstija

note: name for NG-YO
en: Yobe
lt: Jobės valstija

note: name for NG-ZA
en: Zamfara
lt: Zamfaros valstija

note: name for NI-MN
en: Managua
lt: Managva

note: name for NL-DR
en: Drenthe
lt: Drentė

note: name for NL-FL
en: Flevoland
lt: Flevolandas

note: name for NL-FR
en: Friesland
lt: Fryzija

note: name for NL-GE
en: Gelderland
lt: Gelderlandas

note: name for NL-GR
en: Groningen
lt: Groningeno provincija

note: name for NL-NB
en: Noord-Brabant
lt: Šiaurės Brabantas

note: name for NL-NH
en: Noord-Holland
lt: Šiaurės Olandija

note: name for NL-OV
en: Overijssel
lt: Overeiselis

note: name for NL-UT
en: Utrecht
lt: Utrechto provincija

note: name for NL-ZE
en: Zeeland
lt: Zelandija

note: name for NO-02
en: Akershus
lt: Akershusas

note: name for NO-09
en: Aust-Agder
lt: Rytų Agderis

note: name for NO-06
en: Buskerud
lt: Buskerudas

note: name for NO-04
en: Hedmark
lt: Hedmarkas

note: name for NO-12
en: Hordaland
lt: Hordalandas

note: name for NO-18
en: Nordland
lt: Nordlandas

note: name for NO-05
en: Oppland
lt: Oplandas

note: name for NO-03
en: Oslo
lt: Oslas

note: name for NO-11
en: Rogaland
lt: Rogalandas

note: name for NO-14
en: Sogn og Fjordane
lt: Sognas ir Fjordanė

note: name for NO-08
en: Telemark
lt: Telemarkas

note: name for NO-19
en: Troms
lt: Tromsas

note: name for NO-10
en: Vest-Agder
lt: Vakarų Agderis

note: name for NO-07
en: Vestfold
lt: Vestfoldas

note: name for NR-14
en: Yaren
lt: Jarenas

note: name for NZ-AUK
en: Auckland
lt: Oklendo regionas

note: name for NZ-BOP
en: Bay of Plenty
lt: Gausybės įlankos regionas

note: name for NZ-CAN
en: Canterbury
lt: Kenterberio regionas

note: name for NZ-HKB
en: Hawkes Bay
lt: Hauko įlankos regionas

note: name for NZ-MWT
en: Manawatu-Wanganui
lt: Manavatu Vanganui regionas

note: name for NZ-NTL
en: Northland
lt: Nortlando regionas

note: name for NZ-OTA
en: Otago
lt: Otago regionas

note: name for NZ-STL
en: Southland
lt: Sautlando regionas

note: name for NZ-TKI
en: Taranaki
lt: Taranakio regionas

note: name for NZ-WKO
en: Waikato
lt: Vaikato regionas

note: name for NZ-WGN
en: Wellington
lt: Velingtonas

note: name for NZ-WTC
en: West Coast
lt: Vakarų Pakrantės regionas

note: name for NZ-GIS
en: Gisborne
lt: Gisborno regionas

note: name for NZ-MBH
en: Marlborough
lt: Malbrou regionas

note: name for NZ-NSN
en: Nelson
lt: Nelsono regionas

note: name for NZ-TAS
en: Tasman
lt: Tasmano regionas

note: name for OM-WU
en: Al Wusta
lt: Vusta

note: name for OM-MA
en: Masqat
lt: Maskatas

note: name for PE-CAL
en: El Callao
lt: Kaljao regionas

note: name for PE-ANC
en: Ancash
lt: Ankašo departamentas

note: name for PE-ARE
en: Arequipa
lt: Arekipos regionas

note: name for PE-AYA
en: Ayacucho
lt: Ajakučo regionas

note: name for PE-CAJ
en: Cajamarca
lt: Kachamarkos regionas

note: name for PE-CUS
en: Cusco
lt: Kusko regionas

note: name for PE-HUV
en: Huancavelica
lt: Huankavelikos regionas

note: name for PE-ICA
en: Ica
lt: Ikos regionas

note: name for PE-LAL, name for SV-LI
en: La Libertad
lt: La Libertado regionas

note: name for PE-LAM
en: Lambayeque
lt: Lambajekės regionas

note: name for PE-LOR
en: Loreto
lt: Loreto regionas

note: name for PE-MDD
en: Madre de Dios
lt: Madre de Dios regionas

note: name for PE-MOQ
en: Moquegua
lt: Mokegvos regionas

note: name for PE-PAS
en: Pasco
lt: Pasko regionas

note: name for PE-PIU
en: Piura
lt: Piuros regionas

note: name for PE-PUN
en: Puno
lt: Pūno regionas

note: name for PE-TAC
en: Tacna
lt: Taknos regionas

note: name for PE-TUM
en: Tumbes
lt: Tumbeso regionas

note: name for PE-UCA
en: Ucayali
lt: Ukajalio regionas

note: name for PG-NCD
en: National Capital District (Port Moresby)
lt: Sostinės sritis (Port Morsbis)

note: name for PG-CPK
en: Chimbu
lt: Simbu

note: name for PG-EHG
en: Eastern Highlands
lt: Rytų Hailandas

note: name for PG-EBR
en: East New Britain
lt: Rytų Naujoji Britanija

note: name for PG-ESW
en: East Sepik
lt: Rytų Sepikas

note: name for PG-GPK
en: Gulf
lt: Įlanka

note: name for PG-MPM
en: Madang
lt: Madangas

note: name for PG-MRL
en: Manus
lt: Manusas

note: name for PG-MBA
en: Milne Bay
lt: Milne Bėjus

note: name for PG-MPL
en: Morobe
lt: Morobis

note: name for PG-NIK
en: New Ireland
lt: Naujoji Airija

note: name for PG-SHM
en: Southern Highlands
lt: Pietų Hailandas

note: name for PG-WHM
en: Western Highlands
lt: Vakarų Hailandas

note: name for PG-WBK
en: West New Britain
lt: Vakarų Naujoji Britanija

note: name for PK-IS
en: Islamabad
lt: Islamabado sostinės teritorija

note: name for PK-NW
en: North-West Frontier
lt: Šiaurės Vakarų Pasienio Provincija

note: name for PK-TA
en: Federally Administered Tribal Areas
lt: Federacijai pavaldūs genčių kraštai

note: name for PL-DS
en: Dolnośląskie
lt: Žemutinės Silezijos vaivadija

note: name for PL-KP
en: Kujawsko-pomorskie
lt: Kujavijos Pamario vaivadija

note: name for PL-LU
en: Lubelskie
lt: Liublino vaivadija

note: name for PL-LB
en: Lubuskie
lt: Liubušo vaivadija

note: name for PL-LD
en: Łódzkie
lt: Lodzės vaivadija

note: name for PL-MA
en: Małopolskie
lt: Mažosios Lenkijos vaivadija

note: name for PL-MZ
en: Mazowieckie
lt: Mazovijos vaivadija

note: name for PL-OP
en: Opolskie
lt: Opolės vaivadija

note: name for PL-PK
en: Podkarpackie
lt: Pakarpatės vaivadija

note: name for PL-PD
en: Podlaskie
lt: Palenkės vaivadija

note: name for PL-PM
en: Pomorskie
lt: Pamario vaivadija

note: name for PL-SL
en: Śląskie
lt: Silezijos vaivadija

note: name for PL-SK
en: Świętokrzyskie
lt: Švento Kryžiaus vaivadija

note: name for PL-WN
en: Warmińsko-mazurskie
lt: Varmijos Mozūrų vaivadija

note: name for PL-WP
en: Wielkopolskie
lt: Didžiosios Lenkijos vaivadija

note: name for PL-ZP
en: Zachodniopomorskie
lt: Vakarų Pamario vaivadija

note: name for PT-11
en: Lisboa
lt: Lisabona

note: name for PW-150
en: Koror
lt: Kororas

note: name for PW-212
en: Melekeok
lt: Melekeokas

note: name for PY-16
en: Alto Paraguay
lt: Aukštutinio Paragvajaus departamentas

note: name for PY-13
en: Amambay
lt: Amambajaus departamentas

note: name for PY-3
en: Cordillera
lt: Kordiljeros departamentas

note: name for PY-15
en: Presidente Hayes
lt: Presidente Hayes departamentas

note: name for PY-2
en: San Pedro
lt: San Pedro departamentas

note: name for RO-BV
en: Braşov
lt: Brašovas

note: name for RO-CJ
en: Cluj
lt: Klužas

note: name for RO-CT
en: Constanţa
lt: Konstanca

note: name for RO-CV
en: Covasna
lt: Kovasna

note: name for RO-SV
en: Suceava
lt: Sučava

note: name for RO-TL
en: Tulcea
lt: Tulčia

note: name for RS-00
en: Beograd
lt: Belgradas

note: name for RS VO
en: Vojvodina
lt: Voivodina

note: name for RS-25
en: Kosovo
lt: Kosovas

note: name for RU-MOW
en: Moskva
lt: Maskva

note: name for RU-SPE
en: Sankt-Peterburg
lt: Sankt Peterburgas

note: name for RW-01
en: Ville de Kigali
lt: Kigalio kaimo provincija

note: name for SH-SH
en: Saint Helena
lt: Šventoji Elena

note: name for SI-061
en: Ljubljana
lt: Liubliana

note: name for SK-BC
en: Banskobystrický kraj
lt: # Banska Bystricos kraštas

note: name for SK-BL
en: Bratislavský kraj
lt: Bratislavos kraštas

note: name for SK-KI
en: Košický kraj
lt: Košicės kraštas

note: name for SK-NJ
en: Nitriansky kraj
lt: Nitros kraštas

note: name for SK-PV
en: Prešovský kraj
lt: Prešovo kraštas

note: name for SK-TC
en: Trenčiansky kraj
lt: Trenčino kraštas

note: name for SK-TA
en: Trnavský kraj
lt: Trnavos kraštas

note: name for SK-ZI
en: Žilinský kraj
lt: Žilinos kraštas

note: name for SM-04
en: Faetano
lt: Faetanas

note: name for SM-05
en: Fiorentino
lt: Fiorentinas

note: name for SM-07
en: San Marino
lt: San Marinas

note: name for SN-DK
en: Dakar
lt: Dakaras

note: name for SR-BR
en: Brokopondo
lt: Brokopondo apygarda

note: name for SR-CM
en: Commewijne
lt: Komeveino apygarda

note: name for SR-CR
en: Coronie
lt: Korono apygarda

note: name for SR-MA
en: Marowijne
lt: Maroveino apygarda

note: name for SR-NI
en: Nickerie
lt: Nikerio apygarda

note: name for SR-PM
en: Paramaribo
lt: Paramaribas

note: name for SR-SA
en: Saramacca
lt: Saramakos apygarda

note: name for SR-SI
en: Sipaliwini
lt: Sipalivinio apygarda

note: name for SR-WA
en: Wanica
lt: Vanikos apygarda

note: name for SV-SS
en: San Salvador
lt: San Salvadoras

note: name for SY-DI
en: Dimashq
lt: Damaskas

note: name for SY-HL
en: Halab
lt: Alepas

note: name for SY-HM
en: Hamah
lt: Hama

note: name for SZ-LU
en: Lubombo
lt: Lobamba

note: name for TD-ND
en: Ndjamena
lt: Ndžamena

note: name for TH-31
en: Buri Ram
lt: Buriramas

note: name for TH-18
en: Chai Nat
lt: Chainat

note: name for TH-50
en: Chiang Mai
lt: Čiangmajus

note: name for TH-20
en: Chon Buri
lt: Chonburi

note: name for TH-86
en: Chumphon
lt: Čumphonas

note: name for TH-46
en: Kalasin
lt: Kalasinas

note: name for TH-52
en: Lampang
lt: Lampangas

note: name for TH-16
en: Lop Buri
lt: Lopburi

note: name for TH-58
en: Mae Hong Son
lt: Mehongsonas

note: name for TH-49
en: Mukdahan
lt: Mukdahanas

note: name for TH-55
en: Nan
lt: Nanas

note: name for TH-96
en: Narathiwat
lt: Narathivatas

note: name for TH-56
en: Phayao
lt: Phajao

note: name for TH-54
en: Phrae
lt: Phrė

note: name for TH-83
en: Phuket
lt: Phuketas

note: name for TH-85
en: Ranong
lt: Ranongas

note: name for TH-45
en: Roi Et
lt: Rojetas

note: name for TH-27
en: Sa Kaeo
lt: Sakaeo

note: name for TH-47
en: Sakon Nakhon
lt: Sakonakhonas

note: name for TH-19
en: Saraburi
lt: Saraburis

note: name for TH-91
en: Satun
lt: Satunas

note: name for TH-33
en: Si Sa Ket
lt: Sisaketas

note: name for TH-64
en: Sukhothai
lt: Sukhothajus

note: name for TH-72
en: Suphan Buri
lt: Suphanburi

note: name for TH-32
en: Surin
lt: Surinas

note: name for TH-63
en: Tak
lt: Takas

note: name for TH-92
en: Trang
lt: Trangas

note: name for TH-34
en: Ubon Ratchathani
lt: Ubonratčathanis

note: name for TH-41
en: Udon Thani
lt: Udonthanis

note: name for TH-61
en: Uthai Thani
lt: Uthaithanis

note: name for TH-53
en: Uttaradit
lt: Yasothonas

note: name for TH-95
en: Yala
lt: Jala

note: name for TH-35
en: Yasothon
lt: Yasothonas

note: name for TJ-GB
en: Gorno-Badakhshan
lt: Kalnų Badachšano autonominė provincija

note: name for TJ-KT
en: Khatlon
lt: Chatlono provincija

note: name for TJ-SU
en: Sughd
lt: Sugdo provincija

note: name for TL-AL
en: Aileu
lt: Aileu apskritis

note: name for TL-AN
en: Ainaro
lt: Ainaru

note: name for TL-BA
en: Baucau
lt: Baukau

note: name for TL-BO
en: Bobonaro
lt: Bobonaru apskritis

note: name for TL-CO
en: Cova Lima
lt: Kovalima

note: name for TL-DI
en: Dili
lt: Dilis

note: name for TL-LA
en: Lautem
lt: Lautein

note: name for TL-LI
en: Liquiça
lt: Likisá

note: name for TL-MT
en: Manatuto
lt: Manatutu

note: name for TL-OE
en: Oecussi
lt: Oe-Kusi

note: name for TL-VI
en: Viqueque
lt: Vikeke apskritis

note: name for TN-52
en: Monastir
lt: Monastyras

note: name for TN-11
en: Tunis
lt: Tunisas

note: name for TT-POS
en: Port of Spain
lt: Port of Speinas

note: name for TW-TPQ
en: Taipei
lt: Taipėjus

note: name for UA-71
en: Cherkas'ka Oblast'
lt: Čerkasų sritis

note: name for UA-74
en: Chernihivs'ka Oblast'
lt: Černigovo sritis

note: name for UA-77
en: Chernivets'ka Oblast'
lt: Černivcių sritis

note: name for UA-12
en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
lt: Dniepropetrovsko sritis

note: name for UA-14
en: Donets'ka Oblast'
lt: Donecko sritis

note: name for UA-26
en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
lt: Ivano Frankivsko sritis

note: name for UA-63
en: Kharkivs'ka Oblast'
lt: Charkovo sritis

note: name for UA-65
en: Khersons'ka Oblast'
lt: Chersono sritis

note: name for UA-68
en: Khmel'nyts'ka Oblast'
lt: Chmelnyckio sritis

note: name for UA-35
en: Kirovohrads'ka Oblast'
lt: Kirovohrado sritis

note: name for UA-09
en: Luhans'ka Oblast'
lt: Luhansko sritis

note: name for UA-46
en: L'vivs'ka Oblast'
lt: Lvovo sritis

note: name for UA-53
en: Poltavs'ka Oblast'
lt: Poltavos sritis

note: name for UA-56
en: Rivnens'ka Oblast'
lt: Rivnės sritis

note: name for UA-59
en: Sums 'ka Oblast'
lt: Sumų sritis

note: name for UA-61
en: Ternopil's'ka Oblast'
lt: Ternopilio sritis

note: name for UA-05
en: Vinnyts'ka Oblast'
lt: Vinycios sritis

note: name for UA-21
en: Zakarpats'ka Oblast'
lt: Užkarpatės sritis

note: name for UA-23
en: Zaporiz'ka Oblast'
lt: Zaporožės sritis

note: name for UA-18
en: Zhytomyrs'ka Oblast'
lt: Žytomyro sritis

note: name for UA-43
en: Respublika Krym
lt: Krymo autonominė respublika

note: name for UA-40
en: Sevastopol
lt: Sevastopolis

note: name for UM-67
en: Johnston Atoll
lt: Džonstono atolas

note: name for UM-79
en: Wake Island
lt: Veiko sala

note: name for US-AK
en: Alaska
lt: Aliaska

note: name for US-AR
en: Arkansas
lt: Arkanzasas

note: name for US-CA
en: California
lt: Kalifornija

note: name for US-CO
en: Colorado
lt: Koloradas

note: name for US-CT
en: Connecticut
lt: Konektikutas

note: name for US-DE
en: Delaware
lt: Delaveras

note: name for US-GA
en: Georgia
lt: Džordžija

note: name for US-HI
en: Hawaii
lt: Havajai

note: name for US-ID
en: Idaho
lt: Aidahas

note: name for US-IL
en: Illinois
lt: Ilinojus

note: name for US-IA
en: Iowa
lt: Ajova

note: name for US-KS
en: Kansas
lt: Kanzasas

note: name for US-KY
en: Kentucky
lt: Kentukis

note: name for US-LA
en: Louisiana
lt: Luiziana

note: name for US-ME
en: Maine
lt: Meinas

note: name for US-MA
en: Massachusetts
lt: Masačusetsas

note: name for US-MI
en: Michigan
lt: Mičiganas

note: name for US-MN
en: Minnesota
lt: Minesota

note: name for US-MS
en: Mississippi
lt: Misisipė

note: name for US-MO
en: Missouri
lt: Misūris

note: name for US-NH
en: New Hampshire
lt: Naujasis Hampšyras

note: name for US-NJ
en: New Jersey
lt: Naujasis Džersis

note: name for US-NM
en: New Mexico
lt: Naujoji Meksika

note: name for US-NY
en: New York
lt: Niujorkas

note: name for US-NC
en: North Carolina
lt: Šiaurės Karolina

note: name for US-ND
en: North Dakota
lt: Šiaurės Dakota

note: name for US-OH
en: Ohio
lt: Ohajas

note: name for US-OR
en: Oregon
lt: Oregonas

note: name for US-PA
en: Pennsylvania
lt: Pensilvanija

note: name for US-RI
en: Rhode Island
lt: Rod Ailandas

note: name for US-SC
en: South Carolina
lt: Pietų Karolina

note: name for US-SD
en: South Dakota
lt: Pietų Dakota

note: name for US-TN
en: Tennessee
lt: Tenesis

note: name for US-TX
en: Texas
lt: Teksasas

note: name for US-UT
en: Utah
lt: Juta

note: name for US-VT
en: Vermont
lt: Vermontas

note: name for US-VA
en: Virginia
lt: Virdžinija

note: name for US-WA
en: Washington
lt: Vašingtonas

note: name for US-WV
en: West Virginia
lt: Vakarų Virdžinija

note: name for US-WI
en: Wisconsin
lt: Viskonsinas

note: name for US-WY
en: Wyoming
lt: Vajomingas

note: name for US-DC
en: District of Columbia
lt: Kolumbijos apygarda

note: name for US-AS
en: American Samoa
lt: Amerikos Samoa

note: name for US-GU
en: Guam
lt: Guamas

note: name for US-MP
en: Northern Mariana Islands
lt: Marianos šiaurinės salos

note: name for US-PR
en: Puerto Rico
lt: Puerto Rikas

note: name for US-VI
en: Virgin Islands
lt: Mergelių salos

note: name for UY-MO
en: Montevideo
lt: Montevidėjas

note: name for UZ-TK, name for UZ-TO
en: Toshkent
lt: Taškentas

note: name for VC-06
en: Grenadines
lt: Grenadinai

note: name for VE-W
en: Dependencias Federales
lt: Priklausomos teritorijos

note: name for VE-B
en: Anzoátegui
lt: Ansoategis

note: name for VE-C
en: Apure
lt: Apurė

note: name for VE-D
en: Aragua
lt: Aragva

note: name for VE-E
en: Barinas
lt: Barinasas

note: name for VE-G
en: Carabobo
lt: Karabobas

note: name for VE-H
en: Cojedes
lt: Kochedesas

note: name for VE-Y
en: Delta Amacuro
lt: Amakuro Delta

note: name for VE-I
en: Falcón
lt: Falkonas

note: name for VE-J
en: Guárico
lt: Guarikas

note: name for VE-L
en: Mérida
lt: Merida

note: name for VE-P
en: Portuguesa
lt: Portugesa

note: name for VE-S
en: Táchira
lt: Tačira

note: name for VE-T
en: Trujillo
lt: Truchilijas

note: name for VE-X
en: Vargas
lt: Vargasas

note: name for VE-U
en: Yaracuy
lt: Jarakujus

note: name for VE-V
en: Zulia
lt: Sulija

note: name for VN-65
en: Hồ Chí Minh, thành phố [Sài Gòn]
lt: Hošiminas [Saigonas]

note: name for ZA-EC
en: Eastern Cape
lt: Rytų Kapas

note: name for ZA-FS
en: Free State
lt: Fristeitas (Laisvoji valstija)

note: name for ZA-GT
en: Gauteng
lt: Gautengas

note: name for ZA-NL
en: Kwazulu-Natal
lt: Kvazulu-Natalis

note: name for ZA-LP
en: Limpopo
lt: Limpopas

note: name for ZA-NC
en: Northern Cape
lt: Šiaurės Kapas

note: name for ZA-WC
en: Western Cape
lt: Vakarų Kapas

note: name for ZW-BU
en: Bulawayo
lt: Bulavajus

note: name for ZW-HA
en: Harare
lt: Hararė

note: name for ZW-MA
en: Manicaland
lt: Manikija

note: name for ZW-MC
en: Mashonaland Central
lt: Vidurio Mašonija

note: name for ZW-ME
en: Mashonaland East
lt: Rytų Mašonija

note: name for ZW-MW
en: Mashonaland West
lt: Vakarų Mašonija

note: name for ZW-MV
en: Masvingo
lt: Masvingas

note: name for ZW-MN
en: Matabeleland North
lt: Šiaurės Matabelija

note: name for ZW-MS
en: Matabeleland South
lt: Pietų Matabelija

note: name for ZW-MI
en: Midlands
lt: Midlandsas
