sawfish 1.0 - en to tr translation catalogue (501 entries)

en:  to:
tr:  buraya:

en: ** unknown widget **
tr: ** bilinmeyen parçacık **

en: <none>
tr: <hiçbiri>

en: About
tr: Hakkında

en: About GNOME...
tr: GNOME Hakkında...

en: About:
tr: Hakkında:

en: Accent color for focused windows (if unset uses the GTK+ selection color).
tr: Odaklanan pencereler için vurgu rengi.

en: Actions
tr: Hareketler

en: Activate viewport
tr: Bakış noktasını aktifleştir

en: Activate viewport column
tr: Bakış noktası Sütununu aktifleştir

en: Activate viewport row
tr: Bakış noktası Sırasını aktifleştir

en: Add
tr: Ekle

en: Add...
tr: Ekle...

en: Add:
tr: Ekle:

en: Added frame `%s'
tr: '%s' çerçevesi eklendi

en: Added frame type `%s'
tr: '%s' çerçeve türü eklendi

en: Added pattern `%s'
tr: '%s' deseni eklendi

en: All settings
tr: Tüm ayarlar

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Attributes
tr: Özellikler

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Automatically reload themes when they are updated.
tr: Görünümler yenilenince görünümleri yeniden yükle

en: Automatically remember other window attributes.
tr: Diğer pencere özelliklerini otomatik hatırla.

en: Automatically remember window positions.
tr: Pencerelerin yerini otomatik hatırla.

en: Automatically remember window sizes.
tr: Pencere boyutlarını otomatik hatırla.

en: Automatically select window gravity from position on screen.
tr: Ekrandaki konumuna göre pencerenin ağırlığını belirle.

en: Avoid
tr: İptal Etmek

en: Bar image for clicked parts.
tr: Tıklanmış bölümlerin çubuk resmi.

en: Bar image for focused windows.
tr: Odaklanmış pencerelerin çubuk resmi.

en: Bar image for highlighted parts.
tr: İşaretlenmiş bölümlerin çubuk resmi.

en: Bar image for unfocused windows.
tr: Odaklanmamış pencerelerin çubuk resmi.

en: Bevel intensity: \wpercent.
tr: Eğim keskinliği: \wpercent.

en: Bindings
tr: Bağıntılar

en: Border width of bar images.
tr: Çubuk resimlerinin kenar kalınlığı.

en: Border-only
tr: Sadece kenar

en: Browse...
tr: Gözat...

en: Buttons shown in configurator: \w
tr: Ayarlayıcıda gösterilen basmalar : \w

en: Call command
tr: Komutu Çağır

en: Call command with output to screen
tr: Çıktısı ile beraber ekrana yazılması için bir komut çağırın

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Class
tr: Sınıf

en: Clicked
tr: Tıklanınca

en: Color of active frames (if unset use GTK+ selection color).
tr: Aktif çerçevelerin rengi(eğer ayarlanmadı ise GTK+ renk seçiciyi kullanın

en: Color of active frames in `simple' frame style.
tr: Basit çerçeve stilindeki etkin çerçevelerin rengi.

en: Color of inactive frames (if unset use GTK+ background color).
tr: Pasif çerçevelerin rengi.

en: Color of inactive frames in `simple' frame style.
tr: Basit çerçeve stilindeki etkisiz çerçevelerin rengi.

en: Color to use when drawing text.
tr: Metin için kullanılacak renk.

en: Color used for the tooltips background
tr: İpuçlarında kullanılacak arkaplan rengi

en: Color used for the tooltips foreground
tr: İpuçlarında kullanılacak önplan rengi

en: Column:
tr: Sütun:

en: Columns:
tr: Sütunlar:

en: Command
tr: Komut

en: Command:
tr: Komut:

en: Context:
tr: Çerçeve:

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy to next
tr: Sonrakine kopyala

en: Copy to next workspace
tr: Sonra ki çalışma alanına kopyala

en: Copy to previous
tr: Öncekine kopyala

en: Copy to previous workspace
tr: Önce ki çalışma alanına kopyala

en: Copy to workspace
tr: Çalışma alanına kopyala

en: Copy...
tr: Kopyala...

en: Crux Theme
tr: Crux Teması

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Cycle skip
tr: Devri atla

en: Decorate dialog windows similarly to application windows.
tr: Diyalog pencerelerini uygulama pencereleri gibi süsle.

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default font: \w
tr: Öntanımlı yazıtipi: \w

en: Default frame style:
tr: Öntanımlı çerçeve stili:

en: Default increment for size-window commands (when the window doesn't
    specify it's own increments).
tr: size-window komutları için öntanımlı artış (pencere kendi artış miktarını
    tanımlamazsa).

en: Delay in milliseconds before unshading windows.
tr: Pencereleri açma arası (ms).

en: Delay in milliseconds until focused windows are raised.
tr: Yükseltme gecikmesi (ms).

en: Delete
tr: Sil

en: Delete group
tr: Grup Sil

en: Delete window
tr: Pencereyi sil

en: Delete window safely
tr: Güvenlice Pencereyi sil

en: Depth
tr: Derinlik

en: Describe symbol
tr: Açıklama Sembolü

en: Destroy window
tr: Pencereyi Yoket

en: Details
tr: Detaylar

en: Dialog windows inherit the focus from their parent.
tr: Diyalog pencereleri ebeveynlerinden kalan miras.

en: Dialogs appear on the same workspace as their application.
tr: Diyalogları aynı çalışma yerinde kendi uygulamalarıymış gibi göster.

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Direction of gradient in `gradient' frame style.
tr: 'gradient' çerçeve stilinin geçiş yönü.

en: Directory:
tr: Dizin:

en: Disable auto-raising while temporarily selecting windows.
tr: Pencereleri gezerken otomatik yükseltmeyi kapat.

en: Display key-binding information in menu items.
tr: Menü öğelerinde tuş bağıntı bilgilerini göster.

en: Display the window's icon in its menu button.
tr: Pencere simgesini menü düğmesinde göster.

en: Display title buttons to mimic: \w
tr: Benzetmek için başlık düğmeleri: \w

en: Display tooltips for window frames.
tr: Pencere çerçeveleri için ipuçları göster.

en: Display window icons while cycling through windows.
tr: Pencerelerin arasında gezinirken pencere simgelerini göster.

en: Display window names while cycling through windows.
tr: Pencerelerin arasında gezerken isimlerini göster.

en: Does click-to-focus mode pass the click through to the window.
tr: Tıklama odaklamasındaki tıklama pencereye gönderilsin mi?

en: Don't automatically remember details of transient windows.
tr: Mat pencerelerin detaylarını otomatik olarak hatırlama.

en: E_xit
tr: Çı_k

en: Edge Flipping
tr: Kenar Zıplaması

en: Edit binding
tr: Bağıntıları düzenle

en: Edit theme...
tr: Temayı düzenle...

en: Edit...
tr: Düzenle...

en: Edit:
tr: Düzenle:

en: Emit a beeping sound when errors occur.
tr: Hata oluştuğunda kısa süreli ses çal.

en: Enable shade-hover mode.
    
    (Temporarily unshades windows while the mouse pointer is over them.)
tr: Gölgelemeyi aktif yap.
    
    (Geçici olarak pencereleri fare üzerine geldiği zaman gölgesiz hale getirir.)

en: Error Handling
tr: Hata Yakalama

en: Event
tr: Eylem

en: Focus
tr: Odaklama

en: Focus click through
tr: Kliklendiği zaman odakla

en: Focus desktop
tr: Masaüstüğü Odakla

en: Focus mode
tr: Odakla Kipi

en: Focus on application windows when they first appear.
tr: Uygulama penceresi ilk defa gösterilince odakla.

en: Focus when mapped
tr: Fare üstünde iken Odakla

en: Focus windows when they're temporarily selected during cycling.
tr: Pencereler arasında gezerken geçici olarak seçilmiş olan pencereleri odakla.

en: Focused
tr: Odaklanmış

en: Font used to display tooltips.
tr: İpuçlarında kullanılacak yazıtipi.

en: Format to create unique window names.
    
    Has two arguments (NAME INDEX) applied to it.
tr: Tek pencere isimlerini yaratmak için kullanılan şekil.
    
    İki argümanın (İSİM İNDEKSİ) eklentileriyle yaratılır.

en: Frame
tr: Çerçeve

en: Frame Part _Definitions
tr: Çerçeve _Bölüm Tanımları

en: Frame _Classes
tr: Çerçeve _Sınıfları

en: Frame name
tr: Çerçeve adı

en: Frame style
tr: Çerçeve stili

en: Frame type
tr: Çerçeve tipi

en: Frame type fallbacks:
    
    Associate frame types with type to try if the theme doesn't implement the requested type.
tr: Çerçeve ayarları:
    
    Eğer tema istenilen tipi yerine getirmez ise tip ile çerçeve tiplerini denemek için birleştir.

en: Frames
tr: Çerçeveler

en: Generated theme in directory `%s'
tr: Tema `%s' dizinine kaydedildi

en: Give focus to windows even when they haven't asked for it.
    
    Windows should set the `accepts input' hint in their WM_HINTS property to show if they require the focus or not.
tr: Pencereler odağa ihtiyaç duyup duymadıklarını belirtmek için 'onay girişi'ni WM_HINTS özelliklerinde ayarlamalılardır.

en: Gnome about
tr: Gnome Hakkında

en: Gnome logout
tr: Gnome Çıkış

en: Gnome www page
tr: Gnome www sayfası

en: Grab...
tr: Yakala...

en: Gradient Theme
tr: Geçişli Tema

en: Group
tr: Grup

en: Group transient windows with their parents.
tr: Çocuk pencereleri ana pencereyle beraber gruplaştır.

en: HIghlighted
tr: Seçilmiş

en: Height of title bar.
tr: Başlık çubuğunun yüksekliği.

en: Help about
tr: Yardım Hakkında

en: Help show faq
tr: FAQ leri göstermek için yardım

en: Help show homepage
tr: Anasayfa(web) gösterimi için yardım

en: Help show news
tr: Haberlerin gösterilmesi için yardım

en: Help show programmer manual
tr: Programcı dökümantasyon gösterimi için yardım

en: Highlighted
tr: Seçilmiş

en: Hitting the screen edge selects the next: \w
tr: Ekran kenarına çarpınca sonraki seçilir: \w

en: How to choose window edges when resizing: \w
tr: Yeniden boyutlarken, pencere kenarlarının seçim türü : \w

en: How to snap together window edges: \w
tr: İki pencere kenarını toplarken kullanılacak yöntem: \w

en: How windows being moved are animated: \w
tr: Taşırken veya boyutlandırırken pencerenın hareket türü : \w

en: How windows being resized are animated: \w
tr: Yeniden boyutlandırılan pencerelerin hareket türü : \w

en: Icon Name
tr: Simge isimi

en: Iconified
tr: simgelendirilmiş

en: Iconify window
tr: Pencereyi simgeleştir

en: Iconify workspace windows
tr: Çalışma alanı penceresini simgeleştir

en: Iconifying a window also iconifies the: \w
tr: Bir pencere simge haline gelirse, aynı işlemi buna da uygula: \w

en: Ignore program position
tr: Programın konumunu yoksay

en: Ignore program-specified window placements.
tr: Uygulamadan belirlenmiş pencere yerlerini gözardı et.

en: Ignore requests from applications to change window stacking.
tr: Pencere yığınlamasını değiştirmek için uygulamalardan gelen talepleri yoksay.

en: Ignored
tr: Yoksayılmış

en: Image Properties
tr: Resim Özellikleri

en: In GNOME _task list
tr: _GNOME işlem listesinde

en: In _group
tr: _Grupta

en: In _window list
tr: Pencere _listesinde

en: Inactive
tr: Etkisiz

en: Inactive-
    Clicked
tr: Etkisiz ve
    Tıklanmış

en: Inactive-
    Highlighted
tr: Etkisiz -
    Seçili

en: Include iconified windows when cycling.
tr: Pencerelerin arasında gezerken simge halindeki pencereleri de gözönüne al.

en: Include windows on all viewports when cycling.
tr: Gezerken görüntü alanındaki pencereleri gözönünde bulundur.

en: Include windows on all workspaces when cycling.
tr: Gezerken çalışma alanlarındaki pencereleri gözönünde bulundur.

en: Index:
tr: İndeks:

en: Insert workspace
tr: Bir çalışma alanı ekle

en: Insert workspace after
tr: Sonradan Bir çalışma alanı ekle

en: Insert workspace before
tr: ncedenBir çalışma alanı ekle

en: Invoke the GNOME control center from the `Customize' menu.
tr: Özelleştirme menüsünden GNOME Ayarlar Merkezini başlat.

en: Keep transient windows stacked above: \w
tr: Ufakca pencereleri, bunlardan üstte tut : \w

en: Key
tr: Tuş

en: Key:
tr: Tuş :

en: Keymap containing bindings active anywhere.
tr: Bağlayıcılar içeren keymap(anahtar) heryerde aktif.

en: Keymap containing bindings active only during window cycling operations.
tr: Pencereler arasında gezinirken odaklanmış penceredeki etkin bağıntıları içeren tuş haritası.

en: Keymap containing bindings active when a client window is focused.
tr: Odaklanmış penceredeki etkin bağıntıları içeren tuş haritası.

en: Keymap containing bindings active when reading a string from the user.
tr: Tuş haritalarını içeren bağlar, kullanıcıdan metin alırken etkinleşsin.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the border of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
tr: Pencerelerin kenarında geçerli olan tuş haritası ;
    (Sadece fare hareketleri analiz ediliyor).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the close button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
tr: Pencerelerin kapatma basmasının üstünde geçerli olan tuş haritası
    (Sadece fare hareketleri analiz ediliyor).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the iconify
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
tr: Pencerelerin simgeleştirme basmasının üstünde geçerli olan tuş haritası
    (Sadece fare hareketleri analiz ediliyor).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the maximize
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
tr: Pencerelerin büyültme basmasının üstünde geçerli olan tuş haritası
    (Sadece fare hareketleri analiz ediliyor).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the menu button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
tr: Pencerelerin menü düğmesinin üstünde geçerli olan tuş haritası
    (Sadece fare hareketleri analiz ediliyor.)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the root window
    (or when no window is focused).
tr: Noktalayıcı root penceresinde olduğu zaman (veya pencere odaklanmadığı zaman)
    klavye haritasını aktif yap.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the shade button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
tr: Pencerelerin kapatma basmasının üstünde geçerli olan tuş haritası
    (Sadece fare hareketleri analiz ediliyor).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the title of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
tr: Pencerelerin başlığında geçerli olan tuş haritası.
    (Sadece fare hareketleri analiz ediliyor.)

en: Kill client
tr: Uygulamayı Öldür

en: Let unmanaged windows be overlapped when filling windows.
tr: Pencereler doldurulurken, yönetilmeyen pencereleri altta tut.

en: Locale
tr: _Lokal

en: Lock position and size while windows are maximized.
tr: Pencere yükselince pencerenin büyüklüğünü ve yerini kilitle.

en: Lower
tr: Alçalt

en: Lower group
tr: Düşük grup

en: Lower group depth
tr: Düşük grup derinliği

en: Lower layer
tr: Katmanı indir

en: Make window ignored
tr: Pencereyi göz ardı edilmiş yap

en: Make window not ignored
tr: Penceredeki göz ardı durumunu kaldır

en: Make window sticky
tr: Pencere etiketi yap

en: Map:
tr: Harita:

en: Mapping
tr: Haritalama

en: Match window properties
tr: Pencere özelliklerini yakala

en: Matched Windows
tr: Eşleşen Pencereler

en: Matchers
tr: Yakalayıcılar

en: Maximize fill window horizontally toggle
tr: Pencereyi başka hiç bir pencereye dokunmadığı etmediği sürece yatay büyüt

en: Maximize fill window vertically toggle
tr: Pencereyi başka hiç bir pencereye dokunmadığı sürece dikey büyüt

en: Maximize window
tr: Pencereyi büyüt

en: Maximize window horizontally
tr: Pencereyi yatay olarak büyüt

en: Maximize window horizontally toggle
tr: Pencereyi başka hiç bir pencereye dokunmadığı etmediği sürece yatay büyüt

en: Maximize window vertically
tr: Pencereyi dikey olarak büyüt

en: Maximize window vertically toggle
tr: Pencereyi başka hiç bir pencereye dokunmadığı etmediği sürece dikey büyüt

en: Maximized
tr: Genişletilmiş

en: Maximizing
tr: Yükseltme

en: Maximizing a window in one dimension must increase the size of that dimension.
tr: Tek boyutta bir pencereyi büyütmek o boyutun büyütülmesini gerektirir.

en: Merge next workspace
tr: Sonra ki çalışma alanına birleştir

en: Merge previous workspace
tr: Önce ki çalışma alanına birleştir

en: Merge with next
tr: Sonrakiyle birleştir

en: Merge with previous
tr: Öncekiyle birleştir

en: Method of placing dialog windows: \w
tr: Diyalog pencerelerini yerleştirme türü: \w

en: Method of placing windows: \w
tr: Pencereleri yerleştirme türü : \w

en: Milliseconds to delay before flipping: \w
tr: Çevirme arası gecikme (ms): \w

en: Minimize
tr: Alçalt

en: Minimizing
tr: Alçaltma

en: Minimizing/Maximizing
tr: Alçaltma/Yükseltme

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Modifier key(s) used for default window manager shortcuts.
tr: Tanımlayıcı anahtar(lar) varsayılan pencere yöneticisi kısa yolları için kullanılır.

en: Mono Theme
tr: Siyah/beyaz Tema

en: Motion threshold for mouse pointer: \wpixels
tr: Fare noktalayıcı için hareket: \wpixels

en: Move cursor down
tr: İmleci aşağıya taşı

en: Move cursor down fine
tr: İmleci iyice aşağı taşı

en: Move cursor left
tr: İmleci sola taşı

en: Move cursor left fine
tr: İmleci iyice sola taşı

en: Move cursor right
tr: İmleci sağa taşı

en: Move cursor right fine
tr: İmleci iyice sağa taşı

en: Move cursor up
tr: İmleci yukarıya taşı

en: Move cursor up fine
tr: İmleci iyice yukarı taşı

en: Move group down
tr: Grubu aşağı taşı

en: Move group left
tr: Grubu sola taşı

en: Move group right
tr: Grubu sağa taşı

en: Move group to current viewport
tr: Grubu aktif bakış noktasına taşı

en: Move group up
tr: Grubu yukarı taşı

en: Move selected window
tr: Seçilmiş olan pencereyi taşı

en: Move viewport down
tr: Bakış noktasını aşağıya taşı

en: Move viewport left
tr: Bakış noktasını sola taşı

en: Move viewport next
tr: Bakış noktasını Sonrakiyle birleştir

en: Move viewport previous
tr: Bakış noktasını Öncekiyle birleştir

en: Move viewport right
tr: Bakış noktasını sağa taşı

en: Move viewport up
tr: Bakış noktasını yukarıya taşı

en: Move window down
tr: Pencereyi aşağı taşı

en: Move window interactively
tr: Pencereyi etkileşimli taşı

en: Move window left
tr: Pencereyi sola taşı

en: Move window next
tr: Pencereyi Sonrakiyle birleştir

en: Move window previous
tr: Pencereyi Öncekiyle birleştir

en: Move window right
tr: Pencereyi sağa taşı

en: Move window to viewport
tr: Pencereyi bakış noktasına taşı

en: Move window up
tr: Pencereyi yukarı taşı

en: Move workspace left
tr: Çalışma alanını sola taşı

en: Move workspace right
tr: Çalışma alanını sağa taşı

en: Move/Resize
tr: Taşı/Boyutlandır

en: Name
tr: İsim

en: Never focus
tr: Asla Odaklama

en: New Theme
tr: Yeni Tema

en: New group
tr: Yeni grup.

en: Next window
tr: Sonra ki Pencere

en: Next workspace
tr: Sonra ki çalışma alanı

en: Next workspace window
tr: Sonra ki çalışma alanı penceresi

en: No errors.
tr: Hata yok.

en: None
tr: Hiçbirisi

en: Number of milliseconds before displaying tooltips.
tr: İpuçlarının gösterilmesi için beklenecek süre (ms)

en: Number of milliseconds before removing tooltips.
tr: İpuçlarının silinmesi için beklenecek süre (ms)

en: Number of pixels to move pointer in `move-cursor-' commands.
tr: `move-cursor-' komutundaki taşınacak piksel sayısı.

en: Number of pixels to move window in `slide-' commands.
tr: `slide-' komutunda taşınacak piksel sayısı.

en: OK
tr: Tamam

en: Offset (%) from left window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the left window edge.
tr: Gösterge zıplayınca sol ekran kenarına kalan oran (%% olarak).
    
    Negatif değer sol ekran kenarının dışındaki bir yer anlamına gelir.

en: Offset (%) from top window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the top window edge.
tr: Gösterge zıplayınca üst ekran kenarına kalan oran (%% olarak).
    
    Negatif değer üst ekran kenarının dışındaki bir yer anlamına gelir.

en: Only flip when interactively moving a window.
tr: Sadece pencereyi etkileşimli taşırken çevir.

en: Only update window contents after it has stopped moving.
tr: Pencere içeriğini pencerenin son yerine ulaştığından sonra yenile.

en: Open
tr: Aç

en: Optional arguments given to the `xterm' command.
tr: `xterm' komutuna verilecek ek parametreler.

en: Other
tr: Diğer

en: Patterns
tr: Desenler

en: Persistent group ids
tr: Sürekli grup id'leri

en: Place mode
tr: Yerleştirme kipi

en: Placement
tr: Yerleştirme

en: Placement weight
tr: Konumlama genişliği

en: Play sound effects for unmanaged windows.
tr: Yönetilmeyen pencereler için ses çal.

en: Play sound effects for window events.
tr: Pencere eylemlerinde ses çal.

en: Popup window list
tr: Popup Pencere listesi

en: Position
tr: Konum

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Preserve empty workspaces in pager.
tr: Boş çalışma alanlarını sayfalayıcıda tut.

en: Previous window
tr: Önce ki Pencere

en: Previous workspace
tr: Önce ki çalışma alanı

en: Previous workspace window
tr: Önce ki çalışma alanı penceresi

en: Properties
tr: Özellikler

en: Properties...
tr: Özellikler...

en: Proximity in pixels before snapping to a window edge.
tr: Pencereleri kenara doğru yakalamaya başlama mesafesi (pixel cinsinden)

en: Quit
tr: Çık

en: Raise
tr: Yükselt

en: Raise group
tr: Yüksek Grup

en: Raise group depth
tr: Yüksek grup derinliği

en: Raise lower group
tr: Yüksek Düşük Grup

en: Raise on focus
tr: Yüklendiğinde odakla

en: Raise selected windows (normally by the Windows menu).
tr: Seçili pencereler yükselmiş olsun (normalde pencereler menüsünden).

en: Raise windows when they are focused.
tr: Pencereler odaklanınca yükselt.

en: Raise windows when they are maximized.
tr: Pencereler yükseltilince görünür hale getir.

en: Raise windows when they are moved or resized.
tr: Pencereler taşınırken ya da yeniden boyutlanırken, onları yükselt.

en: Raise windows when they are unshaded.
tr: Pencereler açılınca onları yükselt.

en: Raise windows while they're temporarily selected during cycling.
tr: Pencereler arasında gezerken geçici olarak seçilmiş olan pencereleri yükselt.

en: Read theme from `%s'
tr: `%s'den temayı oku

en: Reload themes in window manager after saving.
tr: Kaydettikten sonra pencere yöneticisindeki temaları tekrar yükle.

en: Remember _attributes
tr: Ö_zellikleri hatırla

en: Remember _dimensions
tr: _Boyutları hatırla

en: Remember _position
tr: _Yeri hatırla

en: Remove tooltips after a period of time.
tr: İpuçlarını belli bir süre sonra kaldır.

en: Remove unused definitions when saving.
tr: Kaydederken kullanılmayan tanımları sil

en: Resize selected window
tr: Seçilmiş olan pencereyi yeniden boyutlandır

en: Resize window interactively
tr: Pencereyi etkileşimli yeniden boyutlandır

en: Restart
tr: Yeniden başla

en: Revert
tr: Geriye al

en: Row:
tr: Sıra:

en: Rows:
tr: Sıralar:

en: Run shell command
tr: Kabuk komutunu çalıştır

en: SMaker Theme
tr: SMaker Teması

en: S_haded
tr: _Toplanmış

en: Save Theme _As...
tr: Temayı _Farklı Kaydet...

en: Saved as `%s'
tr: `%s' olarak kaydedildi

en: Sawfish Error
tr: Sawfish Hatası

en: Sawfish Theme Builder
tr: Sawfish Tema Üretici

en: Sawfish Themer Preview
tr: Sawfish Tema Önizleme

en: Sawfish configurator
tr: Sawfish ayarlayıcısı

en: Sawfish homepage
tr: Sawfish web sayfası

en: Sawfish manages your windows extensibly.
tr: Sawfish pencerelerinizi yönetir.

en: Select Icon
tr: Simgeyi Seç

en: Select Image
tr: Resmi Seç

en: Select color
tr: Rengi Seç

en: Select file
tr: Dosya Seç

en: Select font
tr: Yazıtipini Seç

en: Select next workspace
tr: Sonraki çalışma alanını seç

en: Select previous workspace
tr: Önceki çalışma alanını seç

en: Select the next desktop when the pointer hits screen edge.
tr: Gösterge ekran kenarına gelince önümüzdeki masaüstünü seç.

en: Send group to current workspace
tr: Grubu Aktif çalışma alanına yolla

en: Send group to next workspace
tr: Grubu Sonra ki çalışma alanına yolla

en: Send group to previous workspace
tr: Grubu Önce ki çalışma alanına yolla

en: Send to next workspace
tr: Sonra ki çalışma alanına yolla

en: Send to previous workspace
tr: Önce ki çalışma alanına yolla

en: Send to workspace
tr: ÇAlışma alanına yolla

en: Shade Hover
tr: Gölgele

en: Shaded
tr: Toplanmış

en: Show current dimensions of windows while resizing.
tr: Pencereler boyutlanırken, pencerenin geçerli ebatlarını göster.

en: Show current position of windows while moving.
tr: Pencereler taşınırken pencerelerin geçerli yerini göster.

en: Show full documentation in tooltips.
tr: Detaylı ipuçları kullan.

en: Show options suitable for \w users.
tr: \w kullanıcıları için uygun seçenekleri göster.

en: Show variable names of each customization option.
tr: Her özelleşterilebilir seçeneğin değişkenini göster.

en: Simple Theme
tr: Basit Tema

en: Slide group down
tr: Grubu aşağı slaytla

en: Slide group left
tr: Grubu sola slaytla

en: Slide group right
tr: Grubu sağa slaytla

en: Slide group up
tr: Grubu yukarı slaytla

en: Slide window down
tr: Pencereyi aşağı slaytla

en: Slide window left
tr: Pencereyi sola slaytla

en: Slide window right
tr: Pencereyi sağa slaytla

en: Slide window up
tr: Pencereyi yukarı slaytla

en: Snap to otherwise-ignored windows.
tr: Gözardı edilen pencereleri de yakala.

en: Snap window position to edges of other windows while moving.
tr: Pencereleri taşırken pencerenin yerini diğer pencerelerin kenarına dikkat ederek belirle.

en: Sound
tr: Ses

en: Stacking
tr: Yığma

en: State
tr: Durum

en: Sticky
tr: Yapışkan

en: Sticky viewport
tr: Yapışkan görüntünoktası

en: Text is \w justified in window titles.
tr: Metin, pencere başlığında \w taraflandırılmıştır.

en: The default window animation mode: \w
tr: Öntanımlı pencere animasyon kipi: \w

en: The hierarchical window menu raises singleton submenus.
tr: Hiyerarşi pencere menüsü alt menüleri toplar.

en: The program launched by the `xterm' command.
tr: `xterm' komutuyla çalıştırılacak uygulama.

en: The program used to play audio samples. If unset, built-in support for ESD is used.
tr: Ses parçalarını çalacak olan uygulama. Belirtilmezse sesler ESD yardımıyla çalınacaktır.

en: Theme Directory
tr: Tema Dizini

en: Theme name:
tr: Tema adı:

en: This window previews the current theme.
tr: Bu pencere geçerli temayı içerir.

en: Title-only
tr: Sadece başlık

en: Tooltips
tr: İpuçları

en: Top-border
tr: Üst kenar

en: Try to leave at least this many pixels between window edges in first/best-fit.
tr: Pencereler arasında en azından sığacağı kadar pixel boşluğu bulunmalı.

en: Type
tr: Tip

en: Undocumented
tr: Dökümansız

en: Ungrouped
tr: Gruplanmamış

en: Uniconify window
tr: Pencereyi normalleştir

en: Uniconifying a window also uniconifies the: \w
tr: Bir pencere simge halden çıktığı zaman, aynı işlemi buna da uygula: \w

en: Uniquify window name
tr: Yegane pencere ismi

en: Unmanaged windows may be iconified.
tr: Yönetilmeyen pencereler simgeleştirilebilir.

en: Unmaximize window
tr: Pencereyi Normalleştir

en: Unshade selected windows.
tr: Seçilmiş olan pencereleri normallaştir .

en: Upper layer
tr: Katmanı kaldır

en: Use black-on-white button images.
tr: Beyaz üzerine siyah düğme resimleri kullan.

en: Use less memory when creating gradients, possibly affecting quality.
tr: Daha az bellek kullan (görüntü kalitesi azalabilir).

en: Value
tr: Değer

en: Viewport
tr: Görüntünotası

en: Virtual desktop configuration.
tr: Sanal masaüstü ayarları.

en: Warp pointer to opposite screen edge when flipping.
tr: Sayfa çevirirken imleci ekranın diğer köşesine getir.

en: Warp the mouse pointer to windows as they're temporarily selected.
tr: Pencereler arasında gezerken geçici olarak seçilmiş olan pencerelere göstergeyi fırlat.

en: Warp the pointer to selected windows.
tr: Göstergeyi seçilmiş pencerelere zıplat .

en: When does the mouse pointer affect the input focus.
tr: Giriş odağına fare noktalayıcı nezaman tesir etti.

en: When passing the first or last workspace, while moving a window: \w
tr: İlk ya da son çalışma alanına bir pencereyi taşırken geçince: \w

en: When passing the first or last workspace: \w
tr: İlk ya da son çalışma alanına geçince: \w

en: When raising a window, also raise its: \w
tr: Bir pencereyi yükseltirken, aynı işlemi bunlara uygula: \w

en: Where to display error messages: \w
tr: Hata mesajlarının görüntüleneceği yer: \w

en: Whether and how to move the pointer when packing windows.
    
    `maybe' means that the pointer is moved along with the window, if the
    pointer was within the window area before packing.
    
    `always' warps the pointer to the center of the window if it isn't
    already in the window, then does like `maybe'.
    
    `never' means not to warp the pointer.
tr: Pencereleri paketlerken noktalayıcı nasıl hareket ettirilir.
    
    Noktalayıcı paketlemeden önce pencere bölümü ile ise 
    'belki' demek ortaya doğru olan noktalayıcı pencereye doğru kaydırılmış demektir.
    
    Eğer zaten pencerede değil ise 'herzaman' pencerenin ortasına doğru olan
    noktalayıcı saptırılmıştır.
    
    'asla' 'nın anlamı noktalayıcıya saptırmak demektir.

en: Whether growing an already grown window grows it again.
tr: Zaten büyümüş bir pencereyi daha da fazla büyümesini belirler.

en: Whether growing is considered to be maximization.  When you turn
    this on, you can use `unmaximize-window' or something similar to get
    back to the original size.
tr: Gelişme,büyütme olarak hesaba katılmadığı zaman. Bunu açtığınız zaman
    pencereyi 'unmaximize-window' (küçültümüş pencere) veya gerçek boyutuna
    dönüştürülmüş olarak kullanacaksınız.

en: While changing %s:
tr: %s değiştirilirken:

en: Width of window border.
tr: Pencere kenarlığının genişliği.

en: Window Cycling
tr: Pencere Değişimi

en: Window _Frames
tr: _Pencere Çerçeveleri

en: Window list skip
tr: Pencere listesini atla

en: Window:
tr: Pencere:

en: Windows are focused after being uniconified.
tr: Pencereler simge durumundan çıkınca odakla.

en: Windows are raised after being uniconified.
tr: Pencereler simge durumundan çıkınca yükselt.

en: Windows uniconify to the current viewport.
tr: Geçerli bakışa normalleştirilecek pencereler.

en: Windows uniconify to the current workspace when they are selected.
tr: Seçildiği zaman o anki çalışma alanında pencereleri simge durumuna getir.

en: Windows uniconify to the current workspace.
tr: Şuanki çalışmayerine pencereleri simge haline getir.

en: Work_spaces
tr: _Masaüstüleri

en: Workspace
tr: Çalışmaalanı

en: Workspace names
tr: Çalışma alanı isimleri

en: Workspace:
tr: Masaüstü:

en: Workspaces
tr: Çalışma alanları

en: Workspaces are deleted when their last window closes.
tr: Çalşma alanları içlerindeki son pencere kapanınca silinsin.

en: Workspaces:
tr: Çalışma alanları:

en: [Quote]
tr: [Yazı]

en: [about text]
tr: [hakkında metni]

en: [bottom]
tr: [alt]

en: [frame-part-table]
tr: [çerçeve-bölüm-tablosu]

en: [left]
tr: [sol]

en: [place holder]
tr: [yerleştirici]

en: [right]
tr: [sağ]

en: [title]
tr: [başlık]

en: [top]
tr: [üst]

en: _About
tr: _Hakkında

en: _About Sawfish...
tr: _Sawfish Hakkında...

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Customize
tr: Ö_zelleştir

en: _Cyclable
tr: _Geçişlenebilir

en: _Down
tr: A_lt

en: _FAQ...
tr: Ç_SS...

en: _File
tr: _Dosya

en: _Focusable
tr: _Odaklanabilir

en: _Forget saved state
tr: Kaydedilen durumu unut

en: _GNOME Help...
tr: _GNOME Yardımı...

en: _Help
tr: _Yardım

en: _History
tr: _Geçmiş

en: _Ignored
tr: _Gözardı edilmiş

en: _Left
tr: _Sol

en: _Manual...
tr: _Kılavuz...

en: _News...
tr: _Haberler...

en: _Next workspace
tr: _Sonraki masaüstüne

en: _Open Theme..
tr: Temayı _Aç...

en: _Preferences...
tr: _Tercihler...

en: _Preview
tr: Ö_nizleme

en: _Previous workspace
tr: Ö_nceki masaüstüne

en: _Programs
tr: _Uygulamalar

en: _Right
tr: S_ağ

en: _Save Theme
tr: Temayı _Kaydet

en: _Send window to
tr: _Pencereyi gönder

en: _Settings
tr: _Ayarlar

en: _Sticky
tr: _Yapışkan

en: _Themes
tr: _Temalar

en: _Toggle
tr: _Aç/Kapat

en: _Up
tr: Ü_st

en: _WWW page...
tr: _Web sitesi...

en: _Windows
tr: _Pencereler

en: `From' color of active frames in `gradient' frame style.
tr: `gradient' çerçeve stilindeki etkin çerçevelerin başlangıç rengi.

en: `From' color of inactive frames in `gradient' frame style.
tr: `gradient' çerçeve stilindeki etkisiz çerçevelerin başlangıç rengi.

en: `To' color of active frames in `gradient' frame style.
tr: `gradient' çerçeve stilindeki etkin çerçevelerin bitiş rengi.

en: `To' color of inactive frames in `gradient' frame style.
tr: `gradient' çerçeve stilindeki etkisiz çerçevelerin bitiş rengi.

en: all
tr: hepsi

en: always
tr: her zaman

en: and many others...
tr: ve diğerleri...

en: apply/revert/cancel/ok
tr: uygula/geri dön/iptal/tamam

en: attraction
tr: Atraksyon

en: border
tr: Kenar

en: border-grab
tr: Sınır-kap

en: box
tr: kutu

en: center
tr: orta

en: cycle-keymap
tr: dönen-anahtarharitası

en: diagonal
tr: çapraz

en: error while building frame: %S
tr: Tema oluşturulurken hata: %S

en: grab
tr: yakala

en: horizontal
tr: yatay

en: intermediate
tr: Orta

en: keep-going
tr: devam-et

en: left
tr: sol

en: magnetism
tr: Magnetizma

en: maybe
tr: belki

en: never
tr: hiçbir vakit

en: novice
tr: Yeni

en: ok
tr: tamam

en: opaque
tr: Işık geçirmez

en: parents
tr: aileler

en: region
tr: bölge

en: resistance
tr: Direnç

en: revert/cancel/ok
tr: Geri dön/iptal/tamam

en: right
tr: sağ

en: screen
tr: ekran

en: space %d
tr: boşluk %d

en: standard-error
tr: standart-hata

en: transients
tr: Geçiciler

en: vertical
tr: dikey

en: viewport
tr: görümbağlantısı

en: wrap-around
tr: Etrafı ört
