sawfish-0.34 - en to ro translation catalogue (452 entries)

en:  to:
ro:  către:

en: ** unknown widget **
ro:  ** widget necunoscut **

en: <none>
ro: <nimic>

en: About
ro: Despre

en: About GNOME...
ro: Despre GNOME...

en: About:
ro: Despre:

en: Actions
ro: Acţiuni

en: Add
ro: Adaugă

en: Add...
ro: Adaugă...

en: Add:
ro: Adaugă:

en: Added frame `%s'
ro: Cadrul `%s' adăugat

en: Added frame type `%s'
ro: Tipul de cadru `%s' adăugat

en: Added pattern `%s'
ro: Tiparul `%s' adăugat

en: All settings
ro: Toate satările

en: Appearance
ro: Aparenţă

en: Attributes
ro: Atribute

en: Audio file
ro: Fişier audio

en: Automatically reload themes when they are updated.
ro: Reîncarcă temele automat când sunt modificate.

en: Automatically remember other window attributes.
ro: Amintirea automată a altor atribute ale ferestrei.

en: Automatically remember window positions.
ro: Amintirea automată a poziţiilor ferestrei.

en: Automatically remember window sizes.
ro: Amintirea automată a dimensiunilor ferestrei.

en: Automatically select window gravity from position on screen.
ro: Selectează automat gravitaţia ferestrei după poziţia sa pe ecran.

en: Bar image for clicked parts.
ro: Imagine bară pentru părţile clickate.

en: Bar image for focused windows.
ro: Imaginea barei pentru ferestrele cu focus.

en: Bar image for highlighted parts.
ro: Imagine bară pentru părţile luminate.

en: Bar image for unfocused windows.
ro: Imaginea barei pentru ferestrele fără focus.

en: Bevel intensity: \wpercent.
ro: Intensitatea culorii muchei: \w%

en: Border width of bar images.
ro: Grosimea marginii imaginilor barei.

en: Border-only
ro: Numai marginea

en: Browse...
ro: Răsfoieşte...

en: Buttons shown in configurator: \w
ro: Butoanele afişate în programul de configurare: \w

en: Call the command NAME; optionally with the prefix argument PFX-ARG.
ro: Execută o comandă (opţional şi cu un prefix).

en: Cancel
ro: Anulează

en: Class
ro: Clasa

en: Clicked
ro: Click-at

en: Color of active frames in `simple' frame style.
ro: Culoarea cadrelor active în tipul de cadru `simplu'.

en: Color of inactive frames (if unset use GTK+ background color).
ro: Culoarea cadrelor inactive (altfel folosesc culoarea de fundal GTK+).

en: Color of inactive frames in `simple' frame style.
ro: Culoarea cadrelor inactive în tipul de cadru `simplu'.

en: Color to use when drawing text.
ro: Culoarea folosită pentru afişarea textului.

en: Color used for the tooltips background
ro: Culoarea folosită pentru fundalul indiciilor.

en: Color used for the tooltips foreground
ro: Culoarea fonturilor indiciilor

en: Column:
ro: Coloana:

en: Columns:
ro: Coloane:

en: Command
ro: Comandă

en: Command:
ro: Comanda:

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy the current window to the N'th workspace.
ro: Copiază fereastra curentă către spaţiul de lucru specificat.

en: Copy the window to the next workspace.
ro: Copiază fereastra în spaţiul de lucru următor.

en: Copy the window to the previous workspace.
ro: Copiază fereastra în spaţiul de lucru anterior.

en: Copy to next
ro: Copiază în cel următor

en: Copy to previous
ro: Copiază în cel anterior

en: Copy...
ro: Copiază...

en: Create a new workspace at the end of the list, and move the window to it.
ro: Crează un nou spaţiu de lucru la sfârşitul listei şi mută fereastra în el.

en: Create a new workspace at the start of the list, and move the window to it.
ro: Crează un nou spaţiu de lucru la începutul listei şi mută fereastra în el.

en: Create a new workspace before the current workspace.
ro: Crează un nou spaţiu de lucru înainte de cel prezent.

en: Create a new workspace following the current workspace.
ro: Crează un nou spaţiu de lucru imediat după cel prezent.

en: Decorate dialog windows similarly to application windows.
ro: Decorează ferestrele de dialog similar cu cele ale aplicaţiilor

en: Decrease the size of the current window by one column.
ro: Micşorează dimensiunea ferestrei curente cu o coloană.

en: Decrease the size of the current window by one row.
ro: Micşorează dimensiunea ferestrei curente cu un rând.

en: Default
ro: Implicit

en: Default font: \w
ro: Font implicit:  \w

en: Default frame style:
ro: Stilul de cadru implicit:

en: Default increment for size-window commands (when the window doesn't
    specify it's own increments).
ro: Numărul de incementare pentru comenzile referitoare la redimensionare
    (pentru cazul în care fereastra nu îl are specificat).

en: Delay in milliseconds before unshading windows.
ro: Timpul în milisecunde până la dezumbrirea ferestrelor.

en: Delay in milliseconds until focused windows are raised.
ro: Timpul în milisecunde până când ferestrele cu focus sunt ridicate.

en: Delete
ro: Şterge

en: Delete any workspaces that don't contain any windows.
ro: Şterge orice spaţiu de lucru care nu conţine ferestre.

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the
    previous workspace.
ro: Combină spaţiul de lucru curent cu cel anterior.

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the next
    workspace.
ro: Combină spaţiul de lucru curent cu cel următor.

en: Delete the window, or beep if the window can't be closed safely.
ro: Şterge fereastra sau emite un sunet dacă ea nu poate fi închisă în siguranţă.

en: Delete the window.
ro: Şterge fereastra.

en: Details
ro: Detalii

en: Dialog windows inherit the focus from their parent.
ro: Ferestrele dialog moştenesc focusul de la părinţi.

en: Dialogs appear on the same workspace as their application.
ro: Dialogurile apar în acelaşi spaţiu de lucru ca şi aplicaţia lor.

en: Direction of gradient in `gradient' frame style.
ro: Direcţia degradeului în stilul de cadru `gradient'.

en: Directory:
ro: Director:

en: Disable auto-raising while temporarily selecting windows.
ro: Dezactivează auto-ridicarea cât timp selectez temporar ferestre.

en: Display all errors that have occurred to the screen.
ro: Afişază toate erorile care s-au petrecut.

en: Display only the title bar of the window.
ro: Afişază numai bara de titlu a ferestrei.

en: Display the WWW page of the GNOME project.
ro: Afişează pagina WWW a proiectului GNOME.

en: Display the applications menu.
ro: Afişază meniul aplicaţiilor.

en: Display the documentation of a specified symbol.
ro: Afişează documentaţia unui simbol specificat.

en: Display the main menu.
ro: Afişază meniul principal.

en: Display the menu containing the list of all workspaces.
ro: Afişază meniul cu lista tuturor spaţiilor de lucru.

en: Display the menu listing all window operations.
ro: Afişază lista cu meniurile tuturor operaţiilor ferestrelor.

en: Display the menu of all managed windows.
ro: Afişază meniul cu toate ferestrele administrate.

en: Display the next workspace.
ro: Afişază spatiul de lucru urmator.

en: Display the previous workspace.
ro: Afişază spaţiul de lucru anterior.

en: Display the workspace containing the window W, then focus on W.
ro: Afişază spaţiul de lucru al ferestrei F şi îi cedează ei focusul.

en: Display the workspace/viewport containing the window W.
ro: Afişază spaţiul de lucru/viewport-ul ferestrei F.

en: Display tooltips for window frames.
ro: Afişază indicii pentru cadrele ferestrelor.

en: Display window icons while cycling through windows.
ro: Afişază icon-urile în timpul ciclării printre ferestre.

en: Display window names while cycling through windows.
ro: Afişază numele ferestrelor în timpul ciclării printre ele.

en: Distance between successive placements in `stagger' placement mode.
ro: Distanţa dintre poziţionările succesive în modul `stagger'(zigzag).

en: Does click-to-focus mode pass the click through to the window.
ro: Modul click-pentru-focus pasează clickul la fereastră

en: Don't automatically remember details of transient windows.
ro: Fără amintirea automată a detaliilor ferestrelor tranzitorii.

en: Don't cover `avoided' windows when maximizing.
ro: Nu acoperi ferestrele `evitate' în timpul maximizării.

en: E_xit
ro: Ieşire

en: Edit binding
ro: Editează legatura

en: Edit theme...
ro: Editare temă...

en: Edit...
ro: Editează...

en: Edit:
ro: Editează:

en: Emit a beeping sound when errors occur.
ro: Emite un sunet când au loc erori.

en: Enable shade-hover mode.
    
    (Temporarily unshades windows while the mouse pointer is over them.)
ro: Activează modul `shade-hover'.
    
    (Ferestrele sunt dezumbrite temporar cât timp cursorul mouse-ului este deasupra lor.)

en: Event
ro: Eveniment

en: Execute the given shell command.
ro: Execută comanda shell dată.

en: Focus on the previous window of the current workspace.
ro: Cedează focusul ferestrei anteriore a spaţiului de lucru curent.

en: Focus windows when they're temporarily selected during cycling.
ro: Cedează ferestrelor focusul când sunt selectate temporar în timpul ciclării.

en: Focused
ro: Cu focus

en: Font used to display tooltips.
ro: Fontul folosit pentru afişarea indiciilor.

en: Force the current window to have a unique title.
ro: Forţează fereastra curenta să aivă titlu unic.

en: Forget all saved window history.
ro: Uită toată istoria salvată a ferestrei.

en: Forget any persistent state associated with the current window.
ro: Uită orice stare persistentă asociată cu fereastra curentă.

en: Format to create unique window names.
    
    Has two arguments (NAME INDEX) applied to it.
ro: Formatul pentru a crea nume unice de ferestre.
    
    Are două argumente aplicate (NUME INDEX).

en: Frame
ro: Cadru

en: Frame Part _Definitions
ro: _Definiţii parte cadru

en: Frame _Classes
ro: _Clasele cadrelor

en: Frame name
ro: Numele cadrului

en: Frame style
ro: Stilul cadrului

en: Frame type
ro: Tipul cadrului

en: Frame type fallbacks:
    
    Associate frame types with type to try if the theme doesn't implement the requested type.
ro: Tipuri de cadre de rezervă:
    
    Asociază tipurile de cadre cu tipurile de încercat pentru cazul în care tema nu implementează tipul cerut.

en: Frames
ro: Cadre

en: Generated theme in directory `%s'
ro: Tema generată în directorul `%s'

en: Give focus to windows even when they haven't asked for it.
    
    Windows should set the `accepts input' hint in their WM_HINTS property to show if they require the focus or not.
ro: Cedează focusul ferestrelor chiar şi când nu o cer.
    
    Ferestrele ar trebui să seteze `accept input' în proprietatea WM_HINTS a lor pentru a arăta dacă necesită focus sau nu.

en: Grab...
ro: Captează...

en: Group transient windows with their parents.
ro: Grupează ferestrele tranzitorii cu părinţii lor.

en: Grows window downwards until it `bumps into' another window.
ro: Măreşte fereastra în jos până când se `loveşte' de altă fereastră.

en: Grows window to the left until it `bumps into' another window.
ro: Măreşte fereastra către stânga până când se `loveşte' de altă fereastră.

en: Grows window to the right until it `bumps into' another window.
ro: Măreşte fereastra către dreapta pâna când se `loveşte' de altă fereastră.

en: Grows window upwards until it `bumps into' another window.
ro: Măreşte fereastra în sus până când se `loveşte' de altă fereastră.

en: HIghlighted
ro: ILuminat

en: Height of title bar.
ro: Inălţimea barei de titlu.

en: Highlighted
ro: Iluminat

en: Hitting the screen edge selects the next: \w
ro: Atingerea marginii ecranului selectează urmatorul: \w

en: How to choose window edges when resizing: \w
ro: Cum să aleg marginile ferestrei când redimensionez: \w

en: How to snap together window edges: \w
ro: Cum să potrivesc împreună capetele ferestrei: \w

en: How windows being moved are animated: \w
ro: Cum sunt animate ferestrele în timpul mutării: \w

en: How windows being resized are animated: \w
ro: Cum sunt animate ferestrele în timpul redimensionării: \w

en: Iconify all windows on the current workspace.
ro: Iconifică toate ferestrele spaţiului de lucru curent.

en: Iconify the window.
ro: Iconifică fereastra.

en: Iconifying a window also iconifies the: \w
ro: La iconificarea ferestrelor, iconific şi: \w

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed.
ro: Coboară fereastra la cea mai joasă poziţie dacă este la cea mai înaltă.
    Altfel ridică fereastra la cea mai înaltă poziţie.

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed. Also changes
    the level of any transient windows it has.
ro: Dacă fereastra este la cea mai înaltă poziţie, atunci o cobor la
    cea mai joasă. Altfel o ridic atât cât e posibil. De asemenea schimb şi
    nivelul ferestrelor sale tranzitorii.

en: If the window is shaded (see `shade-window'), restore it to it's usual
    state.
ro: Dacă fereastra este umbrită (vezi `shade-window'),îi redau starea sa
    obişnuită

en: Ignore program-specified window placements.
ro: Ignoră poziţionarea ferestrelor specificată în program.

en: Ignore the window.
ro: Ignoră fereastra.

en: In GNOME _task list
ro: În lis_ta GNOME de task-uri.

en: In _group
ro: În _grupul

en: In _window list
ro: În lista de ferestre

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Inactive-
    Clicked
ro: Inactiv-
    Click-at

en: Inactive-
    Highlighted
ro: Inactiv-
    Iluminat

en: Include iconified windows when cycling.
ro: Include ferestrele iconificate în timpul ciclării.

en: Include windows on all viewports when cycling.
ro: Include ferestrele din toate viewport-urile în timpul ciclării.

en: Include windows on all workspaces when cycling.
ro: Include ferestrele din toate spaţiile de lucru în timpul ciclării.

en: Increase the size of the current window by one column.
ro: Măreşte dimensiunea ferestrei curente cu o coloană.

en: Increase the size of the current window by one row.
ro: Măreşte dimensiunea ferestrei curente cu un rând.

en: Insert workspace
ro: Inserează un spaţiu de lucru

en: Invoke the GNOME control center from the `Customize' menu.
ro: Invocă centrul de control GNOME din meniul `Personalizează'.

en: Invoke the list of commands, one by one.
ro: Invocă lista de comenzi, una cu una.

en: Invoke the user-customization system.
ro: Invocă sistemul de personalizare al utilizatorului.

en: Keep transient windows stacked above: \w
ro: Păstrează ferestrele tranzitorii deasupra: \w

en: Key
ro: Tasta

en: Key:
ro: Tasta:

en: Keymap containing bindings active anywhere.
ro: Combinaţiile de taste sunt active oriunde.

en: Keymap containing bindings active only during window cycling operations.
ro: Maparea tastelor care conţine scurtăturile este activă doar când se ciclează ferestrele.

en: Keymap containing bindings active when a client window is focused.
ro: Combinaţiile de taste sunt active când o fereastră client are focus.

en: Keymap containing bindings active when reading a string from the user.
ro: Maparea tastelor conţinând scurtăturile activă când se citeşte un şir de la utilizator.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the border of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ro: Combinaţiile de taste sunt active când cursorul este în chenarul unei ferestre.
    (Doar setările mouse-ului sunt evaluate)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the close button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ro: Combinaţiile de taste sunt active când cursorul este în butonul de închidere
    al unei ferestre. (Doar setările mouse-ului sunt evaluate)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the iconify
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ro: Combinaţiile de taste sunt active când cursorul este în butonul de iconificare
    al unei ferestre. (Doar setările mouse-ului sunt evaluate)Combinaţiile de taste sunt active când cursorul este în unei ferestre.
    (Doar setările mouse-ului sunt evaluate)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the maximize
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ro: Combinaţiile de taste sunt active când cursorul este în butonul de maximizare
    al unei ferestre. (Doar setările mouse-ului sunt evaluate)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the menu button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ro: Combinaţiile de taste sunt active când cursorul este în butonul de meniu
    al unei ferestre. (Doar setările mouse-ului sunt evaluate)

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the root window
    (or when no window is focused).
ro: Combinaţiile de taste sunt active când cursorul este deasupra ferestrei-rădăcină
    (sau când nici o fereastră nu are focus).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the title of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
ro: Combinaţiile de taste sunt active când cursorul este în titlul unei ferestre.
    (Doar setările mouse-ului sunt evaluate)

en: Launch the GNOME about dialog.
ro: Lansează dialogul despre GNOME.

en: Launch the GNOME help browser.
ro: Lansează browserul GNOME pentru ajutor.

en: Let unmanaged windows be overlapped when filling windows.
ro: Lasă ferestrele neadministrate să fie suprapuse când umplu ferestrele.

en: Lock position and size while windows are maximized.
ro: Blochează poziţia şi mărimea cât timp ferestrele sunt maximizate.

en: Logout from the current GNOME session.
ro: Logout.

en: Lower
ro: Coboară

en: Lower layer
ro: Stratul inferior

en: Lower the current window to its lowest allowed position in the stacking
    order. Also lower any transient windows that it has.
ro: Coboară fereastra curentă la cea mai joasă poziţie de ordine permisă de stivă.
    De asemenea coboară toate fereastrele ei tranzitorii.

en: Lower the window to its lowest allowed position in the stacking order.
ro: Coboară fereastra la cea mai joasă poziţie de ordine permisă de stivă.

en: Map:
ro: Harta:

en: Mapping
ro: Mapare

en: Match window properties
ro: Potriveşte proprietăţile ferestrei

en: Matchers
ro: Potriviri

en: Maximize the dimensions of the window.
ro: Maximizează dimensiunile ferestrei.

en: Maximize the horizontal dimension of the window.
ro: Maximizează dimensiunea orizontală a ferestrei.

en: Maximize the vertical dimension of the window.
ro: Maximizează dimensiunea verticală a ferestrei.

en: Maximize the window horizontally without obscuring any other windows.
ro: Maximizează orizontal fereastra făra obturarea oricărei alte ferestre.

en: Maximize the window vertically without obscuring any other windows.
ro: Maximizează vertical fereastra făra obturarea oricărei alte ferestre.

en: Maximize the window without obscuring any other windows.
ro: Maximizează fereastra fără obturarea oricărei alte ferestre.

en: Maximizing a window in one dimension must increase the size of that dimension.
ro: Maximizarea unei ferestre într-o dimensiune trebuie să îi crească mărimeaacelei dimensiuni.

en: Merge with next
ro: Combină cu următorul

en: Merge with previous
ro: Combină cu cel anterior

en: Method of placing dialog windows: \w
ro: Metoda de plasare a ferestrelor de dialog:

en: Method of placing windows: \w
ro: Metoda de plasare a ferestrelor:

en: Milliseconds to delay before flipping: \w
ro: Numărul de ms de aşteptat până la mutarea pe alt desktop: \w

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Modifier key(s) used for default window manager shortcuts.
ro: Tasta (tastele) folosită pentru shortcut-urile implicite ale managerului de ferestre.

en: Motion threshold for mouse pointer: \wpixels
ro: Nivel mişcare pentru cursor mouse: \wpixels

en: Move the current window to the N'th workspace.
ro: Mută fereastra curentă către spaţiul de lucru specificat.

en: Move the current window to the specified viewport.
ro: Mută fereastra curentă către viewport-ul specificat.

en: Move the current workspace one place to the left.
ro: Mută spaţiul de lucru curent cu un loc la stânga.

en: Move the current workspace one place to the right.
ro: Mută spaţiul de lucru curent cu un loc la dreapta.

en: Move the cursor 1 pixel downwards.
ro: Mută cursorul cu un pixel în jos.

en: Move the cursor 1 pixel to the left.
ro: Mută cursorul cu un pixel la stânga.

en: Move the cursor 1 pixel to the right.
ro: Mută cursorul cu un pixel la dreapta.

en: Move the cursor 1 pixel upwards.
ro: Mută cursorul cu un pixel în sus.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels downwards.
ro: Mută cursorul în jos.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the left.
ro: Mută cursorul la stânga.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the right.
ro: Mută cursorul la dreapta.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels upwards.
ro: Mută cursorul în sus.

en: Move the viewport one screen down.
ro: Mută viewport-ul cu un ecran în jos.

en: Move the viewport one screen to the left.
ro: Mută viewport-ul cu un ecran la stânga.

en: Move the viewport one screen to the right.
ro: Mută viewport-ul cu un ecran la dreapta.

en: Move the viewport one screen up.
ro: Mută viewport-ul cu un ecran în sus.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels downwards.
ro: Mută fereastra cu un număr de pixeli egal cu `slide-window-increment' în jos.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the left.
ro: Mută fereastra cu un număr de pixeli egal cu `slide-window-increment' la stânga.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the right.
ro: Mută fereastra cu un număr de pixeli egal cu `slide-window-increment' la dreapta.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels upwards.
ro: Mută fereastra cu un număr de pixeli egal cu `slide-window-increment' în sus.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels downwards.
ro: Mută grupul ferestrei cu un număr de pixeli egal cu `slide-window-increment' în jos.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the left.
ro: Mută grupul ferestrei cu un număr de pixeli egal cu `slide-window-increment' la stânga.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the right.
ro: Mută grupul ferestrei cu un număr de pixeli egal cu `slide-window-increment' la dreapta.

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels upwards.
ro: Mută grupul ferestrei cu un număr de pixeli egal cu `slide-window-increment' în sus.

en: Move the window interactively using the mouse.
ro: Mută interactiv fereastra cu ajutorul mouse-ului.

en: Move the window to the next workspace.
ro: Mută fereastra în spaţiul de lucru următor.

en: Move the window to the previous workspace.
ro: Mută fereastra în spaţiul de lucru anterior.

en: Move the window to the viewport above.
ro: Mută fereastra către viewport-ul de deasupra.

en: Move the window to the viewport below.
ro: Mută fereastra către viewport-ul de dedesubt.

en: Move the window to the viewport on the left.
ro: Mută fereastra către viewport-ul din stânga.

en: Move the window to the viewport on the right.
ro: Mută fereastra către viewport-ul din dreapta.

en: Move workspace left
ro: Mută spaţiul de lucru la stânga

en: Move workspace right
ro: Mută spaţiul de lucru la dreapta

en: Moves window downwards until it `bumps into' another window.
ro: Mută fereastra în jos până când se `loveşte' de altă fereastră.

en: Moves window to the left until it `bumps into' another window.
ro: Mută fereastra către stânga până când se `loveşte' de altă fereastră.

en: Moves window to the right until it `bumps into' another window.
ro: Mută fereastra către dreapta până când se `loveşte' de altă fereastră.

en: Moves window upwards until it `bumps into' another window.
ro: Mută fereastra în sus până când se `loveşte' de altă fereastră.

en: Name
ro: Nume

en: New Theme
ro: Temă nouă

en: New group
ro: Grup nou

en: No errors.
ro: Fără erori.

en: None
ro: Nimic

en: Number of milliseconds before displaying tooltips.
ro: Numărul de milisecunde până la afişarea indiciilor.

en: Number of milliseconds before removing tooltips.
ro: Numărul de milisecunde înaintea înlăturării indiciilor.

en: Number of pixels to move pointer in `move-cursor-' commands.
ro: Numărul de pixeli cu care mut cursorul la comenzile `move-cursor-'.

en: Number of pixels to move window in `slide-' commands.
ro: Numărul de pixeli cu care fereastra este mutată la comenzile `slide-'.

en: Offset (%) from left window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the left window edge.
ro: Deplasarea (%) de la marginea stângă a ferestrei când mut cursorul
    
    Un numar negativ înseamnă în afara marginii stângi a ferestrei.

en: Offset (%) from top window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the top window edge.
ro: Deplasarea (%) de la marginea de sus a ferestrei când mut cursorul
    
    Un numar negativ înseamnă în afara marginii de sus a ferestrei.

en: Only flip when interactively moving a window.
ro: Mută pe alt desktop doar la mişcarea interactivă a ferestrelor.

en: Only update window contents after it has stopped moving.
ro: Reîmprospătează conţinutul ferestrei numai după ce mutarea sa s-a oprit.

en: Open
ro: Deschide

en: Optional arguments given to the `xterm' command.
ro: Argumente opţionale date comenzii `xterm'.

en: Other
ro: Altele

en: Patterns
ro: Tipăre

en: Persistent group ids
ro: ID-urile grupului persistent

en: Placement
ro: Plasament

en: Play sound effects for unmanaged windows.
ro: Efecte sonore pentru ferestrele care nu sunt administrate de Sawfish.

en: Play sound effects for window events.
ro: Efecte sonore pentru evenimentele ferestrelor.

en: Preferences
ro: Preferinţe

en: Preserve empty workspaces in pager.
ro: Pastrează spaţiile de lucru goale în pager.

en: Prompt for a command, execute it, and print any output to the screen.
ro: Cere o comandă şi afişază rezultatul execuţiei sale pe ecran.

en: Prompt for a key sequence, then print its binding.
ro: Aşteaptă o combinaţie de taste şi afişază legatura.

en: Prompt for a workspace and switch to it.
ro: Cere spaţiul de lucru şi afişază-l.

en: Properties
ro: Proprietăţi

en: Properties...
ro: Proprietăţi...

en: Protect the sawfish
ro: Protejează peştele-fierăstrău

en: Proximity in pixels before snapping to a window edge.
ro: Proximitatea în pixeli înainte de a potrivi la un capăt de fereastră.

en: Put the window in the stacking level above its current level.
ro: Pune fereastra la nivelul de stivă superior celui curent.

en: Put the window in the stacking level beneath its current level.
ro: Pune fereastra la nivelul de stivă inferior celui curent.

en: Quit
ro: Renunţă

en: Raise
ro: Ridică

en: Raise selected windows (normally by the Windows menu).
ro: Ridică ferestrele selectate.

en: Raise the current window to its highest allowed position in the stacking
    order. Also raise any transient windows that it has.
ro: Ridică fereastra curentă la poziţia sa cea mai înaltă în stivă.
    De asemenea ridică şi orice fereastră tranzitorie a sa.

en: Raise the group of windows that received the current event, then replay
    any pointer events that invoked the command.
ro: Ridică grupul de ferestre care a primit evenimentul curent (dacă are focus), apoi re-execută
    orice evenimente ale cursorului care au invocat comanda.

en: Raise the window that received the current event (if it's focused), then
    replay any pointer events that invoked the command.
ro: Ridică ferestra care a primit evenimentul curent (dacă are focus), apoi re-execută
    orice evenimente ale cursorului care au invocat comanda.

en: Raise the window that received the current event and any transients it
    has, then replay any pointer events that invoked the command.
ro: Ridică ferestra care a primit evenimentul curent şi orice ferestre tranziente pe care
    le are, apoi re-execută orice evenimente ale cursorului care au invocat comanda.

en: Raise the window that received the current event, then replay any pointer
    events that invoked the command.
ro: Ridică ferestra care a primit evenimentul curent, apoi re-execută orice evenimente
    ale cursorului care au invocat comanda.

en: Raise the window to its highest allowed position in the stacking order.
ro: Urcă fereastra la cea mai inaltă poziţie de ordine permisă de stivă.

en: Raise windows when they are focused.
ro: Ridică ferestrele când au focus.

en: Raise windows when they are maximized.
ro: Ridică ferestrele când sunt maximizate.

en: Raise windows when they are moved or resized.
ro: Ridică ferestrele când sunt mutate sau redimensionate.

en: Raise windows when they are unshaded.
ro: Ridică ferestrele când sunt dezumbrite.

en: Raise windows while they're temporarily selected during cycling.
ro: Ridică ferestrele cât timp sunt selectate temporar în timpul ciclării.

en: Read theme from `%s'
ro: Citeşte tema din `%s'

en: Reload the gtkrc settings.
ro: Reîncarcă setările gtkrc.

en: Reload themes in window manager after saving.
ro: Reîncarcă temele în managerul de ferestre după salvare.

en: Remember _attributes
ro: Reţine atributele

en: Remember _dimensions
ro: Reţine _dimensiunea

en: Remember _position
ro: Reţine _poziţia

en: Remember the current attributes of the focused window.
ro: Amintirea atributelor curente ale ferestrei cu focus.

en: Remember the current dimensions of the focused window.
ro: Amintirea dimensiunii curente a ferestrei cu focus.

en: Remember the current position of the focused window.
ro: Amintirea poziţiei curente a ferestrei cu focus.

en: Remove the copy of the window on the current workspace. If this is the
    last instance remaining, then delete the actual window.
ro: Şterge copia ferestrei din spaţiul de lucru curent. Dacă este ultima
    instanţă, atunci şterge fereastra actuală.

en: Remove tooltips after a period of time.
ro: Inlătură indiciile după o perioadă de timp.

en: Remove unused definitions when saving.
ro: Îndepărtează definiţiile nefolosite când salvez.

en: Resize the window interactively using the mouse.
ro: Redimensionează interactiv fereastra cu ajutorul mouse-ului.

en: Restart
ro: Reporneşte

en: Restore the dimensions of the window to its original, unmaximized, state.
ro: Restaurează dimensiunile ferestrei la starea originlă, nemaximizată.

en: Return the window from its iconified state.
ro: Întoarce fereastra din starea de iconificare.

en: Revert
ro: Revenire

en: Row:
ro: Rândul:

en: Rows:
ro: Linii:

en: S_haded
ro: Umbrit

en: Save Theme _As...
ro: Salvează tema ca...

en: Saved as `%s'
ro: Salvat ca `%s'

en: Sawfish Error
ro: Eroare Sawfish

en: Sawfish Theme Builder
ro: Programul de creare a temelor Sawfish

en: Sawfish Themer Preview
ro: Previzualizarea temelor Sawfish

en: Sawfish configurator
ro: Configurarea Sawfish

en: Sawfish homepage
ro: Site-ul Sawfish

en: Sawfish manages your windows extensibly.
ro: Sawfish este un manager de ferestre extensibil.

en: Select Icon
ro: Selectează Icon

en: Select next workspace
ro: Selectează spaţiul de lucru următor

en: Select previous workspace
ro: Selectează spaţiul de lucru anterior

en: Select the N'th workspace.
ro: Selectează spaţiul de lucru specificat.

en: Select the next desktop when the pointer hits screen edge.
ro: Selectează desktop-ul următor când cursorul atinge marginea ecranului.

en: Select the next window of the current workspace.
ro: Selectează fereastra următoare a spaţiului de lucru curent.

en: Select the next window, cycling through all possible workspaces.
ro: Selectează fereastra următoare, cu posibilitatea de a cicla prin toate spaţiile de lucru.

en: Select the previous window, cycling through all possible workspaces.
ro: Selectează fereastra anterioară, cu posibilitatea de cicla prin toate spaţiile de lucru.

en: Select the specified viewport column.
ro: Selectează coloana specificată a viewport-ului.

en: Select the specified viewport row.
ro: Selectează rândul specificat al viewport-ului.

en: Select the specified viewport.
ro: Selectează viewport-ul specificat.

en: Sends the next key event directly to the focused client window, ignoring
    any window manager bindings that it may have.
ro: Trimite următorul eveniment de la tastatură către fereastra client cu focus,
    ignorând orice legături ale managerului de ferestre.

en: Set the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
ro: Setează indiciul GNOME SKIP_TASKLIST al ferestrei.

en: Set the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
ro: Setează indiciul GNOME SKIP_WINLIST al ferestrei.

en: Show current dimensions of windows while resizing.
ro: Arată dimensiunea curentă a ferestrelor în timpul redimensionării.

en: Show current position of windows while moving.
ro: Aratâ poziţia curentă a ferestrelor în timpul mutării.

en: Show full documentation in tooltips.
ro: Arată întreaga documentaţie în indicii.

en: Show options suitable for \w users.
ro: Arată opţiunile potrivite pentru utilizatorii de tip \w

en: Show variable names of each customization option.
ro: Afişază numele variabilelor fiecărei opţiuni de personalizare.

en: Snap to otherwise-ignored windows.
ro: Potriveşte la ferestre care erau ignorate altfel.

en: Snap window position to edges of other windows while moving.
ro: Potriveşte poziţia ferestrei la capetele celorlalte ferestre când este mutată

en: Stacking
ro: Stivă

en: Start a new xterm.
ro: Porneşte un nou xterm.

en: State
ro: Stare

en: Text is \w justified in window titles.
ro: Textul este aliniat la \w în titlurile ferestrelor.

en: The default window animation mode: \w
ro: Modul implicit de animaţie al ferestrelor: \w

en: The hierarchical window menu raises singleton submenus.
ro: Meniul ierarhic al ferestrei ridică submeniurile diferite.

en: The program launched by the `xterm' command.
ro: Programul lansat prin comanda `xterm'.

en: The program used to play audio samples. If unset, built-in support for ESD is used.
ro: Programul folosit pentru a reda sunete. Dacă nu este setat, suportul nativ pentru ESD va fi folosit.

en: Theme Directory
ro: Directorul cu teme

en: Theme name:
ro: Numele temei:

en: This window previews the current theme.
ro: În această fereastră este previzualizată tema curentă.

en: Title-only
ro: Numai titlul

en: Toggle the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
ro: Activează indiciul GNOME SKIP_TASKLIST al ferestrei.

en: Toggle the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
ro: Activează indiciul GNOME SKIP_WINLIST al ferestrei.

en: Toggle the `stickiness' of the window--whether or not it is a member of
    all workspaces.
ro: Activează posibilitatea de a face fereastra `lipicioasă'--chiar dacă este sau nu
    membru al tuturor spaţiilor de lucru.

en: Toggle the iconification of window W.
ro: Activează posibilitatea de iconificarea a ferestrei F.

en: Toggle the shaded (only the title bar is displayed) state of the window.
ro: Activează starea de umbrire a ferestrei (numai bara de titlu este afişată).

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized and
    unmaximized.
ro: Activează starea ferestrei dintre cea de maximizare orizontală
    şi cea normală.

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized-filled and
    unmaximized.
ro: Activează starea ferestrei dintre cea de maximizare orizontală-plină şi
    cea normală.

en: Toggle the state of the window between maximized and unmaximized.
ro: Activează starea ferestrei dintre cea de maximizare şi cea normală.

en: Toggle the state of the window between maximized-filled and unmaximized.
ro: Activează starea ferestrei dintre cea de maximizare-plină şi cea normală.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized and
    unmaximized.
ro: Activează starea ferestrei dintre cea de maximizare verticală şi cea normala.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized-filled and
    unmaximized.
ro: Activează starea ferestrei dintre cea de maximizare verticală-plină şi cea normală.

en: Toggle whether a window is focusable or not.
ro: Activează posibilitatea ca ferestrele să primească focus.

en: Toggle whether a window is ignored or not.
ro: Activează posibilitatea de a ignora o fereastră.

en: Toggle whether a window is ignored while window cycling.
ro: Activează posibilitatea de a ignora o fereastră în timpul ciclării.

en: Toggle whether a window will be include in the window list.
ro: Activează posibilitatea de a include fereastra în lista de ferestre.

en: Top-border
ro: Marginea de sus

en: Try to leave at least this many pixels between window edges in first/best-fit.
ro: Încearcă să laşi cel puţin atâţia pixeli între marginile ferestrelor la prima/cea-mai-bună-potrivire.

en: Type
ro: Tip

en: Undocumented
ro: Nedocumentat

en: Uniconifying a window also uniconifies the: \w
ro: Când fereastra îşi pierde starea sa de iconificare, o pierde şi pe a: \w

en: Unignore the window.
ro: Nu mai ignora fereastra.

en: Unmanaged windows may be iconified.
ro: Ferestrele neadministrate pot fi iconificate.

en: Unset the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
ro: Şterge indiciul GNOME SKIP_TASKLIST al ferestrei.

en: Unset the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
ro: Şterge indiciul GNOME SKIP_WINLIST al ferestrei.

en: Unshade selected windows.
ro: Dezumbreşte ferestrele selectate.

en: Upper layer
ro: Stratul superior

en: Use black-on-white button images.
ro: Foloseşte imaginile negru-pe-alb ale butoanelor.

en: Use less memory when creating gradients, possibly affecting quality.
ro: Foloseşte mai puţină memorie la crearea degradeurilor, cu posibilitatea de a afecta calitatea.

en: Value
ro: Valoare

en: Virtual desktop configuration.
ro: Configurarea desktop-ului virtual.

en: Wait for the user to select a window, then interactively move that window.
ro: Aşteaptă utilizatorul să selecteze o fereastră, apoi mută interactiv acea fereastră.

en: Wait for the user to select a window, then interactively resize that window.
ro: Aşteaptă utilizatorul să selecteze o fereastră, apoi redimensionează interactiv acea fereastră.

en: Warp pointer to opposite screen edge when flipping.
ro: Poziţionează cursorul pe marginea opusă a ecranului după mutare.

en: Warp the mouse pointer to windows as they're temporarily selected.
ro: Mută cursorul mouse-ului către ferestre în timp ce sunt selectate temporar.

en: Warp the pointer to selected windows.
ro: Mută cursorul în ferestrele selectate.

en: When does the mouse pointer affect the input focus.
ro: Când pointerul mouse-ului afectează focusul pentru intrare.

en: When passing the first or last workspace, while moving a window: \w
ro: Când trec de primul sau ultimul spaţiu de lucru, în timp ce mut o fereastră: \w

en: When passing the first or last workspace: \w
ro: Când trec de primul sau ultimul spaţiu de lucru: \w

en: When raising a window, also raise its: \w
ro: Când ridic o fereastră, ridic de asemenea şi: \w

en: Where to display error messages: \w
ro: Afişază erorile: \w

en: Whether and how to move the pointer when packing windows.
    
    `maybe' means that the pointer is moved along with the window, if the
    pointer was within the window area before packing.
    
    `always' warps the pointer to the center of the window if it isn't
    already in the window, then does like `maybe'.
    
    `never' means not to warp the pointer.
ro: Dacă şi cum să mut cursorul când `împachetez' ferestre.
    
    `poate'(maybe) înseamnă că mut cursorul împreună cu fereastra, dacă el
    a fost în aria ferestrei înainte de împachetare.
    
    `întotdeauna'(always) mută cursorul către centrul ferestrei dacă nu este
    deja în fereastră, după care face la fel ca `poate'.
    
    `niciodată'(never) înseamnă că nu mut cursorul.

en: Whether growing an already grown window grows it again.
ro: `Creşterea' unei ferestre deja `crescute' o măreşte din nou.

en: Whether growing is considered to be maximization.  When you turn
    this on, you can use `unmaximize-window' or something similar to get
    back to the original size.
ro: `Creşterea' este considerată ca maximizare. Dacă această opţiune e
    activată atunci se poate folosi `unmaximize-window' sau ceva similar
    pentru revenirea la dimensiunea originală.

en: While changing %s:
ro: În timpul schimbării %s:

en: Width of window border.
ro: Lăţimea marginii ferestrei.

en: Window _Frames
ro: Cadrele _ferestrelor

en: Window:
ro: Fereastra:

en: Windows are focused after being uniconified.
ro: Ferestrele primesc focus după ce pierd starea de iconificare.

en: Windows are raised after being uniconified.
ro: Ferestrele sunt ridicate după ce nu mai sunt iconificate.

en: Windows uniconify to the current viewport.
ro: Ferestrele care işi pierd starea de iconificare sunt mutate în viewport-ul curent.

en: Windows uniconify to the current workspace when they are selected.
ro: Când sunt selectate, ferestrele revin la starea lor de dinainte de iconificare în spaţiul de lucru curent.

en: Windows uniconify to the current workspace.
ro: Ferestrele care îşi pierd starea de iconificare sunt mutate în spaţiul de lucru curent.

en: Work_spaces
ro: _Spaţii de lucru

en: Workspace names
ro: Numele spaţiilor de lucru

en: Workspace:
ro: Spaţiul de lucru:

en: Workspaces are deleted when their last window closes.
ro: Spaţiile de lucru sunt şterse când ultima lor fereastră este închisă.

en: Workspaces:
ro: Spaţii de lucru:

en: [Quote]
ro: [Ghilimea]

en: [about text]
ro: [textul despre autor]

en: [bottom]
ro: [jos]

en: [left]
ro: [stânga]

en: [place holder]
ro: [deţinător loc]

en: [right]
ro: [dreapta]

en: [title]
ro: [titlu]

en: [top]
ro: [sus]

en: _About
ro: Despre

en: _About Sawfish...
ro: _Despre Sawfish...

en: _Close
ro: În_chide

en: _Customize
ro: P_ersonalizează

en: _Cyclable
ro: Ciclabil

en: _Down
ro: Jos

en: _FAQ...
ro: FA_Q...

en: _File
ro: _Fişier

en: _Focusable
ro: Focusabil

en: _Forget saved state
ro: _Uită starea salvată

en: _GNOME Help...
ro: Ajutorul _GNOME

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _History
ro: Istorie

en: _Ignored
ro: Ignorat

en: _Left
ro: Stânga

en: _Manual...
ro: _Manual

en: _News...
ro: Şti_ri...

en: _Next workspace
ro: Spaţiul de lucru ur_mător

en: _Open Theme..
ro: Deschide tema...

en: _Preferences...
ro: _Preferinţe...

en: _Preview
ro: Previzualizează

en: _Previous workspace
ro: S_paţiul de lucru anterior

en: _Programs
ro: _Programe

en: _Right
ro: Dreapta

en: _Save Theme
ro: _Salvează tema

en: _Send window to
ro: Trimit ferea_stra către

en: _Settings
ro: _Setări

en: _Sticky
ro: Lipicios

en: _Themes
ro: _Teme

en: _Toggle
ro: Ac_tivează

en: _Up
ro: Sus

en: _WWW page...
ro: Pagina _WWW...

en: _Windows
ro: _Ferestre

en: `From' color of active frames in `gradient' frame style.
ro: Prima culoare a degradeului cadrelor active.

en: `From' color of inactive frames in `gradient' frame style.
ro: Prima culoare a degradeului cadrelor inactive.

en: `To' color of active frames in `gradient' frame style.
ro: Culoarea finală a degradeului cadrelor active.

en: `To' color of inactive frames in `gradient' frame style.
ro: Culoarea finală a degradeului cadrelor inactive.

en: and many others...
ro: şi mulţi alţii...

en: error while building frame: %S
ro: eroare la construirea cadrului: %S

en: space %d
ro: spaţiul de lucru %d
