gnome-media 1.2.0 - en to ro translation catalogue (239 entries)

en:  untitled.wav
ro:  nedenumit.wav

en: '%s' is a directory.
    Please enter another filename.
ro: '%s' este un director.
    Vă rog să introduceţi un alt nume de fişier.

en: '%s' is a directory.
    Please select a soundfile to be opened.
ro: '%s' este un director.
    Vă rog să selectaţi un fişier sunet pentru a fi deschis.

en: (Scanning)
ro: (Scanez)

en: 16bit pcm
ro: 18bit pcm

en: 3D Effect
ro: Efect 3D

en: A simple soundrecorder and soundplayer for GNOME.
    Dedicated to my cat, Malte.
ro: Un soundrecorder simplu ţi un soundplayer pentru GNOME.
    Dedicat pisicuţei mele, Malte.

en: About
ro: Despre

en: Action
ro: Acţionează

en: Add echo
ro: Adaugă ecou

en: Add echo to the current sample
ro: Adaugă ecou la sample-ul curent

en: Adding echo to sample...
ro: Adaug ecou la sample...

en: Address
ro: Adresă

en: Analog Loopback
ro: Loopback analog

en: Artist / Title
ro: Artist / Titlu

en: Audioformat:
ro: Format audio:

en: Audioformat:
ro: Format audio:

en: Bass
ro: Bas

en: CDDB Data
ro: Date CDDB

en: CDDB Editor
ro: Editor CDDB

en: CDDB Settings
ro: Opţiuni CDDB

en: CDDB Status
ro: Starea CDDB

en: CDROM device
ro: Fişierul CDROM

en: Cannot connect to sound daemon.
    Please run 'esd' at a command prompt.
ro: Nu m-am putut conecta la demonul de sunet.
    Vă rog să rulaţi 'esd' la terminal.

en: Category:
ro: Categorie:

en: Center
ro: Central

en: Center Input
ro: Intrare centrală

en: Change font
ro: Schimbă fontul

en: Channels:
ro: Canale:

en: Clear
ro: Şterge

en: Click here to change (restart required):
ro: Click pentru schimbare (trebuie restartat):

en: Close tray
ro: Închide CDROM-ul

en: Connect to the esd server on this host.
ro: Mă conectez la serverul esd la această gazdă.

en: Connecting [%s]
ro: Mă conectez la [%s]

en: Converting file...
ro: Convertesc fişierul...

en: Could not find '%s'.
    Set the correct path to sox in preferences under the tab 'paths'.
    
    If you don't have sox, you will not be able to record or do any effects.
ro: Nu am putut găsi '%s'.
    Setaţi calea corectă către sox în preferinţe sub tab-ul 'căi'.
    
    Dacă nu aveţi sox, nu veţi putea să înregistraţi sau să faceţi orice efecte.

en: Could not fork child process
ro: Nu am putut duplica procesul copil

en: Couldn't remove file: %s
ro: Nu am putut înlătura fişierul: %s

en: Create a new sample
ro: Creează un nou sample

en: Create new sample
ro: Creează nou sample

en: DSP Input
ro: Intrare DSP

en: DSP Output
ro: Ieşire DSP

en: Delete CDDB Entry?
ro: Şterg Intrarea CDDB?

en: Digital Loopback
ro: Loopback digital

en: Directories
ro: Directoare

en: Directory %s does not exist.
    Do want to use it anyway?
ro: Directorul %s nu există.
    Doriţi să îl utilizaţi oricum?

en: Disc ID
ro: Disk ID

en: Disc Information (%02u:%02u minutes)
ro: Informaţiile Discului (%02u:%02u minute)

en: Disc Title
ro: Titlul Discului

en: Disconnecting [%s]
ro: Mă deconectez [%s]

en: Do nothing
ro: Nu fă nimic

en: Don't show this message again.
ro: Nu afişa acest mesaj din nou.

en: ESD Server Host
ro: Gazdă Server ESD

en: Echo
ro: Ecou

en: Edit
ro: Editează

en: Effect
ro: Efect

en: Effects
ro: Efecte

en: Equalizer
ro: Egalizator

en: Error
ro: Eroare

en: Error accessing cdrom device.
    Please check to make sure cdrom drive support
    is compiled into the kernel, and that you have
    permission to access the device.
    
    Reason: %s
ro: Eroare la accesul aparatului CDROM.
    Te rog verifică şi fii sigur că suportul
    de cdrom e compilat în nucleu, şi ca ai
    lăsat permisie pentru accesul aparatului
    
    Motivul: %s

en: Error connecting [%s]
ro: Eroare în conectarea la [%s]

en: Error querying [%s]
ro: Eroare la interogarea [%s]

en: Error reading $HOME/.cddbslave.
ro: Eroare la citirea $HOME/.cddblsave.

en: Error reading [%s]
ro: Eroare la citirea [%s]

en: Error saving sound file
ro: Eroare la salvarea fişierului sunet

en: Exit
ro: Ieţire

en: Exit this program
ro: Ieşire program

en: FILE
ro: FIŞIER

en: File %s in 'mixer command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
ro: Fişierul %s în 'comanda mixer' nu există.
    Doriţi să îl utilizaţi oricum?

en: File %s in 'sox command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
ro: Fişierul %s în 'comanda sox' nu există.
    Doriţi să îl utilizaţi oricum?

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
ro: Fişierul '%s' deja există.
    Doriţi să îl suprascrieţi?

en: File '%s' doesn't exist.
    Please select a existing soundfile to be opened.
ro: Fişierul '%s' nu există.
    Vă rog să selectaţi un fişier sunet pentru a fi deschis.

en: File '%s' doesn't exist; using default.
ro: Fişierul '%s' nu există; utilizez valorile implicite.

en: File '%s' isn't a supported soundfile.
ro: Fişierul '%s' nu este un fişier de sunet suportat.

en: File '%s' isn't a valid soundfile.
ro: Fişierul '%s' nu este un fişier sunet valid.

en: File not saved. Do you want to save it?
ro: Fişierul nu a fost salvat. Doriţi să îl salvaţi?

en: Filename of the CD device
ro: Numele fişierului CD-ROM

en: Forever
ro: La infinit

en: GEOMETRY
ro: Geometrie

en: GMIX - The Gnome Mixer
ro: GMIX - Mixerul Gnome

en: GNOME Soundrecorder:
ro: Înregistratorul de sunet GNOME

en: GTCD is the Gnome CD player application. Includes CDDB support. Please see the 'Thanks' file included with the distribution for more credits.
ro: GTCD este CD-Player-ul Gnome. Include suport pentru CDDB. Vă rog uitaţi-vă fişierul 'Thanks' inclusă cu distribuţia pentru informaţii despre autori.

en: Get CDDB Now
ro: Citeşte acum CDDB

en: Headphone
ro: Căşti

en: Help
ro: Ajutor

en: Hide menu on start
ro: Ascunde meniul la start

en: Host is %s
ro: Gazda este %s

en: IGain
ro: IAmpl

en: Inactive. %s
ro: Inactiv. %s

en: Info
ro: Infor

en: Input Gain
ro: Ampl intrare

en: Key
ro: Tastă

en: Keybindings
ro: Opţiuni Taste

en: Line
ro: Linie

en: Line
ro: Linie

en: Line1
ro: Linie1

en: Line2
ro: Linie2

en: Line3
ro: Linie3

en: Local Database
ro: Bază de Date Locală

en: Lock
ro: Blocat

en: Main window
ro: Fereastra principală

en: Master Digital
ro: Master digital

en: Mic Gain
ro: Ampl mic

en: Mute
ro: Mut

en: New
ro: Nou

en: No Disc
ro: Fără Disk

en: No match found for %s
ro: Nu s-au găsit asemănări pentru :%s

en: Nr of times:
ro: Nr. de repetări:

en: OGain
ro: OAmpl

en: On exit
ro: La ieşire

en: On startup
ro: La iniţializare

en: Open a vertical version of the meter.
ro: Deschide meter pe verticală.

en: Open track editor
ro: Deschide editorul de piste

en: Open tray
ro: Deschide CDROM-ul

en: Output Gain
ro: Ampl Ieşire

en: PC Speaker
ro: Difuzor PC

en: Password
ro: Parola

en: Path to mixer:
ro: Calea către mixer:

en: Path to sox:
ro: Calea către sox:

en: Paths
ro: Căi

en: Phone
ro: Telefon

en: Phone Output
ro: Ieşire telefon

en: PhoneIn
ro: TelefonIn

en: PhoneOut
ro: TelefonOut

en: Play CD on startup
ro: Rulează CD-ul la iniţializare

en: Play current sample
ro: Ascultă sample-ul curent

en: Play-repeating
ro: Ascultă-repetat

en: Play/Pause
ro: Play/Pauză

en: Playing
ro: Ascultare

en: Playing...
ro: Reproduc...

en: Playlist
ro: Listă Muzicală

en: Popup save dialog when recording is finished
ro: Afişează dialogul de salvare când înregistrarea este gata

en: Popup warning message if size (Mb) of sample becomes bigger than:
ro: Afişează mesaj de avertizare dacă dimensiunea (Mb) sample-ului depăşeşte:

en: Preferences
ro: Opţiuni

en: Preferences...
ro: Opţiuni...

en: Program files
ro: Fişiere program

en: Querying server [%s]
ro: Interoghez serverul [%s]

en: Quit
ro: Ieşire

en: Reading reply [%s]
ro: Citesc replica [%s]

en: Ready for command: %s
ro: Gata pentru comanda: %s

en: Rec
ro: Înr

en: Rec.
ro: Înreg.

en: Record
ro: Înregistrare

en: Recording
ro: Înregistrare

en: Recording timeout:
ro: Timeout înregistrare:

en: Recording...
ro: Înregistrez...

en: Refresh List
ro: Reîmprospătează Lista

en: Remove
ro: Elimină

en: Repeat
ro: Repetă

en: Restore saved mixer levels on startup
ro: Restaurează la iniţializare nivelurile salvate ale mixerului

en: Run GNOME mixer
ro: Rulează mixerul GNOME

en: Run mixer...
ro: Rulează mixerul...

en: SOCKS Server
ro: Doriţi să îl utilizaţi oricum?

en: Sample rate:
ro: Rată sample:

en: Sample rate:
ro: Rată sample:

en: Save sound file
ro: Salvează fişier sunet

en: Saving...
ro: Salvez...

en: Select a sound file
ro: Selectează un fişier sunet

en: Server Settings
ro: Opţiunile Serverului

en: Show handles (restart required)
ro: Arată handles-urile (trebuie restartat)

en: Show sound information
ro: Afişează informaţiile de sunet

en: Show soundinfo
ro: Afişează informaţiile de sunet

en: Show time
ro: Afişează timpul

en: Show tooltips
ro: Arată tooltips

en: Size
ro: Dimensiune

en: Skip backwards
ro: Sari înapoi

en: Skip forwards
ro: Sari înainte

en: Sound
ro: Sunet

en: Sound options
ro: Opţiuni sunet

en: Sounddevice not ready! Please check that there isn't
    another program running that's using the sounddevice.
ro: Dispozitivul de sunet nu este pregătit! Vă rog să verificaţi dacă
    un alt program nu utilizează dispozitivul de sunet.

en: Specify a file to be opened
ro: Specifică un fişier pentru deschidere

en: Specify a file to start playing
ro: Specifică un fişier pentru începerea ascultării

en: Specify a file to start recording
ro: Specifică un fişier pentru începerea înregistrării

en: Specify the X position of the meter.
ro: Specifică poziţia X a meter-ului

en: Specify the Y position of the meter.
ro: Specifică poziţia Y a meter-ului.

en: Specify the geometry of the main window
ro: Specifică geometria ferestrei principale

en: Spkr
ro: Difz

en: Start playing
ro: Porneşte muzica

en: Start recording
ro: Start înregistrare

en: Stop playing
ro: Opreşte muzica

en: Stop playing/recording
ro: Opreşte ascultarea/înregistrarea

en: Stop recording if size (Mb) of sample becomes bigger than:
ro: Opreşte înregistrarea dacă dimensiunea (Mb) sample-ului depăşeşte:

en: Stop recording on timeout
ro: Opreşte înregistrarea la timeout

en: Submit
ro: Subscrie

en: Submit Information
ro: Subscrie Informaţie

en: Submit information about
    '%s'
ro: Subscrie informaţia despre
    '%s'

en: Surround Input
ro: Intrare surround

en: Synth
ro: Sintetiz

en: TCD - The Gnome CD Player
ro: TCD - CD Playerul Gnome

en: Temp dir:
ro: Director temporar:

en: Temp directory %s is a file.
    Do you want to use it anyway?
ro: Directorul temporar %s este un fişier.
    Doriţi să îl utilizaţi oricum?

en: The size of the current sample is more than %i Mb!
ro: Dimensiunea sample-ului curent este mai mare de %i Mb!

en: This is a mixer for OSS sound-devices.
ro: Acesta este un mixer pentru dispozitivele de sunet OSS

en: Time
ro: Timp

en: Timeout: %s
ro: Expiră la: %s

en: Title
ro: Titlu

en: To:
ro: La:

en: Track %d
ro: Pista %d

en: Track Editor
ro: Editor de Piste

en: Track Editor...
ro: Editor de Piste...

en: Track Information
ro: Informaţii Piste

en: Track/title color
ro: Culoarea Pistei/Titlului

en: Track/title font
ro: Fontul Pistei/Titlului

en: Trebl
ro: Înalt

en: Treble
ro: Înalt

en: Trk
ro: Pis

en: Undo all changes
ro: Refă toate schimbările

en: Undo all changes made on the current sample
ro: Refă toate schimbările efectuate pe sample-ul curent

en: Undoing all changes...
ro: Refac toate schimbările...

en: Unknown / Unknown
ro: Necunoscut / Necunoscut

en: Use HTTP
ro: Foloseşte HTTP

en: Use SOCKS
ro: Utilizează SOCKS

en: Use alternate method to play CD
ro: Foloseşte metoda alternativă pentru play CD

en: Use mixer icons
ro: Utilizează iconurile mixerului

en: Use mixer labels
ro: Utilizează etichetele mixerului

en: Use proxy authentication
ro: Foloseşte identificarea proxy

en: Use squared law volume control
ro: Utilizează controlul de volum 'squared law'

en: User interface
ro: Interfaţă utilizator

en: Username
ro: Numele user-ului

en: Volume
ro: Volum

en: Volume Meter
ro: Mărime Volum

en: Waiting for reply [%s]
ro: Aştept răspunsul [%s]

en: Woofer Input
ro: Intrare woofer

en: X-Position
ro: Poziţia X

en: Y-Position
ro: Poziţia Y

en: You don't have the correct permissions (read & write) for temp directory %s.
    Do you want to use it anyway?
ro: Nu aveţi drepturi corecte (citire şi scriere) pe directorul temporar
    %s.
    Doriţi să îl utilizaţi oricum?

en: You havn't entered a mixer command; you will not be able to start the mixer.
    Do you want to use it anyway?
ro: Nu aţi introdus o comandă mixer: nu veţi putea să porniţi
    mixerul.
    Doriţi să îl utilizaţi oricum?

en: You havn't entered a sox command; you will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
ro: Nu aţi introdus o comandă sox; nu veţi putea înregistra.
    Doriţi să îl utilizaţi oricum?

en: You havn't entered a temp dir. You will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
ro: Nu aţi introdus un director temporar. Nu veţi putea înregistra.
    Doriţi să îl utilizaţi oricum?

en: _New
ro: _Nou

en: don't restore mixer-settings from configuration
ro: nu restaura setările mixerului din configuraţie

en: don't save (modified) mixer-settings into configuration
ro: nu salva setările mixerului (modificate) în configuraţie

en: dsc-e
ro: dsc-t

en: initialise the mixer(s) from stored configuration and exit
ro: iniţializează mixerul/mixerele din configurarea stocată şi ieşi

en: minutes
ro: minute

en: random
ro: aleator

en: restore mixer-settings from configuration
ro: restaurează setările mixerului din configuraţie

en: trk-e
ro: cnt-t

en: trk-r
ro: cnt-r
