gdm 2.2.4.3 - en to ro translation catalogue (463 entries)

en: 
    Incorrect username or password.  Letters must be typed in the correct case.  Please be sure the Caps Lock key is not enabled
ro: 
    Nume utilizator sau parolă incorectă. Literele mici diferă de cele mari. Va rog să vă asiguraţi că tasta Caps Lock nu este activată

en: 
    The system administrator has disabled your account.
ro: 
    Adminstratorul sistemului v-a dezactivat contul.

en: 
    The system administrator is not allowed to login from this screen
ro: 
    Adminstratorului sistemului nu îi este permis să se login de la aceat ecran.

en:   (You can change consoles by pressing Ctrl-Alt plus a function key, such as Ctrl-Alt-F7 to go to console 7.  X servers usually run on consoles 7 and higher.)
ro: (Puteţi schimba consolele apăsând Ctrl-Alt şi o tastă F, de exemplu Ctrl-Alt-F7 pentru a merge la consola 7. Serverele X rulează de obicei pe consolele 7 si mai mari.)

en: %s language selected
ro: Limba %s selectată

en: %s session selected
ro: Sesiunea %s selectată

en: %s: %s does not exist but must exist.
ro: %s: %s nu există dar este necesar.

en: %s: %s is bigger than sysadmin specified maximum file size.
ro: %s: %s este mai maire decât mărimea fişierului specificată de administrator

en: %s: %s is not a regular file.
ro: %s: %s nu este un fişier obişnuit.

en: %s: %s is not owned by uid %d.
ro: %s: %s nu este deţinut de uid %d.

en: %s: %s is writable by group.
ro: %s: %s poate fi scris de grup.

en: %s: %s is writable by group/other.
ro: %s: %s poate fi scris de grup/alţii(other)

en: %s: %s is writable by other.
ro: %s: %s poate fi scris de alţii (other).

en: %s: Can't open fifo!
ro: %s: Nu pot deschide fifo!

en: %s: Cannot get local addresses!
ro: %s: Nu pot obţine adresa locală!

en: %s: Could not bind socket
ro: %s: Nu s-a putut bind socket

en: %s: Could not get address from hostname!
ro: %s: Nu s-a putut obţine adresa din hostname!

en: %s: Could not get server hostname: %s!
ro: %s: Nu s-a putut obţine hostname-ul serverului: %s!

en: %s: Could not make FIFO
ro: %s: Nu s-a putut face FIFO

en: %s: Could not make new cookie file in %s
ro: %s: Nu s-a putut crea fişierul cookie nou în %s

en: %s: Could not make socket
ro: %s: Nu s-a putut face socket

en: %s: Could not open FIFO
ro: %s: Nu s-a putut deschide FIFO

en: %s: Could not read address
ro: %s: Nu s-a putut citi adresa

en: %s: Couldn't set groupid to %d
ro: %s: Nu s-a putut seta groupid la %d

en: %s: Couldn't set groupid to 0
ro: %s: Nu s-a putut seta groupid la 0

en: %s: Couldn't set userid to %d
ro: %s: Nu s-a putut seta userid la %d

en: %s: Directory %s does not exist.
ro: %s: Directorul %s nu există.

en: %s: Error setting up CHLD signal handler
ro: %s: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul CHLD

en: %s: Error setting up HUP signal handler
ro: %s: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul HUP

en: %s: Error setting up INT signal handler
ro: %s: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul INT

en: %s: Error setting up TERM signal handler
ro: %s: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul TERM

en: %s: Error setting up USR1 signal handler
ro: %s: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul USR1

en: %s: Error setting up USR2 signal handler
ro: %s: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul USR2

en: %s: Xdmcp disabled and no local servers defined. Adding /usr/bin/X11/X on :%d to allow configuration!
ro: %s: Xdmcp este dezactivat si nici un server local n-a fost definit. Adaug /usr/bin/X11/X pe :%d pentru a permite configurarea!

en: A comma separated list of users to exclude from the face browser.
ro: O listă separată de virgulă a utilizatorilor care să fie excluşi din navigatorul de feţe.

en: A graphical application for configuring the GNOME Display Manager (GDM)
ro: O aplicaţie grafică pentru a configura GDM

en: A session name must be unique and not empty
ro: Un nume de sesiune trebuie să fie unic şi nu gol

en: Add server
ro: Adaugă server

en: Add session
ro: Adaugă sesiune

en: Allow group writable files and directories
ro: Permite fişiere şi diretoare care pot fi scrise de grupuri

en: Allow logging in as root (administrator) user.
ro: Permite logarea ca root (administrator)

en: Allow remote timed logins
ro: Permite loginuri de la distanţa cronometrate

en: Allow root to login remotely with GDM
ro: Permite root-ului să se autentifice cu GDM de la distanţă

en: Allow root to login with GDM
ro: Permite root-ului să se autentifice cu GDM

en: Allow users to run the configurator from the system menu
ro: Permite utilizatorilor să ruleze configuratorul din meniul Sistem

en: Allow world writable files and directories
ro: Permite fişiere şi directoare care pot fi scrise de toată lumea

en: Always restart X servers
ro: Întotdeauna restartează serverele X

en: Appearance
ro: Aspect

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply the current changes
ro: Aplică schimbările curente

en: Are you sure you want to reboot the machine?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să reporniţi maşina?

en: Are you sure you want to shut down the machine?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să opriţi maşina?

en: Are you sure you want to suspend the machine?
ro: Sunteţi sigur(ă) că doriţi să suspendaţi maşina?

en: Are you sure you wish to restart GDM
    now and lose any unsaved data?
ro: Sunteţi sigur că doriţi să reporniţi GDM
    acum şi să pierdeţi datele nesalvate?

en: Authentication failed
ro: Autentificare eşuată

en: Authentication failure!
ro: Autentificare eşuată!

en: Authorization Details
ro: Detalii autorizare

en: Automatic login
ro: Login automat

en: Automatic login:
ro: Login automat:

en: Available Sessions
ro: Sesiuni disponibile

en: Background
ro: Fundal

en: Background color:
ro: Culoare fundal:

en: Background image:
ro: Imagine fundal:

en: Background program
ro: Program fundal

en: Background program:
ro: Program fundal:

en: Background type:
ro: Tip fundal:

en: Basic
ro: Simplu

en: Browse
ro: Navighează

en: Can't open DefaultImage: %s. Suspending face browser!
ro: Nu pot deschide ImagineaImplicită: %s. Dezactivez navigatorul feţe!

en: Can't open default host icon: %s
ro: Nu se poate deschide iconul host implicit: %s

en: Can't open icon file: %s. Suspending iconify feature!
ro: Nu pot deschide fişierul icon: %s. Facilitatea de a iconifica dezactivată!

en: Can't set PAM_RHOST=%s
ro: Nu pot seta PAM_RHOST=%s

en: Can't set PAM_RUSER=%s
ro: Nu pot seta PAM_RUSER=%s

en: Can't set PAM_TTY=%s
ro: Nu pot seta PAM_TTY=%s

en: Cannot find "xterm" to start a failsafe session.
ro: Nu pot găsi "xterm" pentru a porni o sesiune minimală.

en: Choose a host to connect to from the selection below.
ro: Alegeţi o gazdă la care să vă conectaţi din selecţia de mai jos.

en: Choose an icon
ro: Selectaţi un icon

en: Choose server
ro: Alegeţi serverul

en: Choose the X server to start
ro: Selectaţi serverul X care să pornească

en: Choose the directory to search for faces
ro: Selectaţi directorul de căutare faţe

en: Chooser
ro: Selector

en: Chooser command:
ro: Comandă selector:

en: Color
ro: Culoare

en: Configurator command:
ro: Comandă configurator:

en: Configure GDM (this login manager). This will require the root password.
ro: Configuraţi GDM (acest manager de login). Pentru aceasta aveţi nevoie de parola de root.

en: Configure the GNOME Display Manager.
    Please submit any bugs or feature requests at http://bugzilla.gnome.org under the `gdm' product.
ro: Configuraţi GNOME Display Manager.
    Vă rog întroduceţi defecte sau cereri de facilităţi noi la http://bugzilla.gnome.org în produsul `gdm'.

en: Configure...
ro: Configurează...

en: Connect
ro: Conectează

en: Connection Settings
ro: Setări configurare

en: Could not execute the configuration
    program.  Make sure it's path is set
    correctly in the configuration file.
ro: N-am putut executa programul de configurare.
    Asiguraţi-vă ca în fişierul de configuraţie calea
    este setată corect.

en: Could not execute the configuration
    program.  Make sure it's path is set
    correctly in the configuration file.
    I will attempt to start it from the
    default location.
ro: N-am putut executa programul de configurare.
    Asiguraţi-vă ca în fişierul de configuraţie calea
    este setată corect. O să încerc să-l pornesc din
    locaţia implicită.

en: Could not set signal mask!
ro: Nu s-a putut seta masca semnalului!

en: Couldn't authenticate user
ro: Nu s-a putut autentifica utilizatorul

en: Couldn't open session for %s
ro: Nu s-a putut deschide sesiunea pentru %s

en: Couldn't set acct. mgmt for %s
ro: Nu s-a putut seta mgmt cont pentru %s

en: Couldn't set credentials for %s
ro: Nu s-a putut seta credenţialele pentru %s

en: Create new session
ro: Creează o nouă sesiune

en: Custom command line:
ro: Linie comandă personalizată:

en: Debugging
ro: Depanare

en: Debugging output
ro: Ieşirea de depanare

en: Default
ro: Implicit

en: Default $PATH:
ro: $PATH implicit:

en: Default GNOME session file:
ro: Fişier pentru sesiunea GNOME implicită:

en: Default face image:
ro: Faţa implicită de utilizat:

en: Default font:
ro: Font implicit:

en: Default host image:
ro: Imagine implicită de host:

en: Default locale:
ro: 'Locală' implicită:

en: Delete server
ro: Şterge server

en: Denied XDMCP query from host %s
ro: Cerere XDMCP respinsă de la hostul %s

en: Directories
ro: Directoare

en: Directory for host images:
ro: Director pentru imaginile de host:

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Display %s is busy, there is another X server already running
ro: Afişajul %s este ocupat, rulează deja un alt server X

en: Display initialization directory:
ro: Afişează directorul de iniţializare:

en: Do note allow the user to drag the login window around
ro: Nu permite unui utlizator să mişte ferestra de login

en: Doubleclick here to un-iconify the login window, so that you may log in.
ro: Făceţi dublu-click aici pentru a de-iconifica ferestra de login, ca să vă puteţi loga.

en: Edit server
ro: Editează server

en: Enable XDMCP
ro: Activează XDMCP

en: Enable XDMCP, a protocol to allow others to log in remotely
ro: Activează XDMCP, un protocol care permite utilizatorilor să se login de la distantă

en: Enable debugging output
ro: Activează output-ul de depanare

en: Enter a name for the new session
ro: Introduceţi un nume pentru noua sesiune

en: Enter the root password
    to run the configuration.
ro: Introduceţi parola de root
    pentru a rula configuraţia.

en: Environment
ro: Mediu

en: Error reading session script!
ro: Eroare la citirea scriptului de sesiuni!

en: Error reading this session script
ro: Eroare la citirea acestui script de sesiuni

en: Exclude these users:
ro: Exclude aceşti utilizatori:

en: Executables
ro: Executabile

en: Exit the application
ro: Ieşiţi din aplicaţie

en: Extra arguments
ro: Parametrii extra

en: Face browser
ro: Navigator de feţe

en: Failed to restart self
ro: Eşuare la repornirea proprie

en: Failed to start X server several times in a short time period; disabling display %s
ro: Nu am putut porni serverul X de câteva ori într-un interval scurt de timp;
    dezactivez afişajul %s

en: Failed to start the display server several times in a short time period; disabling display %s
ro: Nu am putut porni serverul X de câteva ori într-un interval scurt de timp; dezactivez afişajul %s

en: Failsafe
ro: Minimal

en: Failsafe Gnome
ro: GNOME minimal

en: Failsafe X server:
ro: Server X minimal:

en: Failsafe xterm
ro: xterm minimal

en: File %s cannot be open for reading
    Error: %s
ro: Fişierul %s nu poate fi deschis pentru citire
    Eroare: %s

en: File %s cannot be open for writing
    Error: %s
ro: Fişierul %s nu poate fi deschis pentru scriere
    Eroare: %s

en: GDM Configuration Utility
ro: Utilitare configurare GDM

en: GDM Configurator
ro: Configurator GDM

en: GDM Host Chooser
ro: Selector GDM Hosturi

en: GDM Login
ro: Login GDM

en: GDM is not running.
    Please ask your system administrator to start it.
ro: GDM nu rulează.
    vă rog să-i cereţi administratorului sistemului să-l pornească.

en: GDM runs as this group:
ro: GDM rulează ca acest grup:

en: GDM runs as this user:
ro: GDM rulează ca acest utilizator:

en: GNOME Desktop Manager
ro: Managerul Desktop GNOME

en: GNOME Display Manager Configurator
ro: Configuratorul GNOME Display Manager

en: Gdm restarting ...
ro: GDM restartează...

en: General Appearance
ro: Aspect general

en: Global faces directory:
ro: Director global de feţe:

en: Gnome
ro: GNOME

en: Gnome Chooser
ro: Selector GNOME

en: Gnome Failsafe
ro: GNOME Minimal

en: Greeter Look and Feel
ro: Aspect selector

en: Greeter command:
ro: Comandă greeter:

en: Group writable
ro: Poate fi scris de grup

en: Gtk+ RC file:
ro: Fişier Gtk+ RC:

en: Halt command:
ro: Comandă blocare:

en: Help
ro: Ajutor

en: Honour indirect requests
ro: Onorează cererile indirecte

en: Hosts
ro: Gazde

en: How to use this application
ro: Cum să folosiţi această aplicaţie

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
ro: Nu pot porni serverul X (interfaţa grafică). Probabil nu este setat corect. Doriţi să vizualizaţi ieşirea de la serverul X pentru a diagnostica problema?

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
ro: Nu pot porni serverul X (interfaţa grafică). Probabil nu este setat corect. Va trebui să vă logaţi într-o consolă şi să rulaţi programul de configurare X. Apoi restartaţi GDM.

en: I will disable this X server for now.  Restart GDM when it is configured correctly.
ro: O să dezactivez acest server X momentan. Reporniţi GDM când este configurat corect.

en: I will now try to restart the X server again.
ro: O să încerc să restartez serverul X din nou.

en: Iconify the login window
ro: Iconifică fereastra de login

en: Image
ro: Imagine

en: Indirect XDMCP is not enabled,
    please ask your system administrator to enable it
    in the GDM configurator program.
ro: XDMCP indirect nu este activat,
    vă rog să-i cereţi administratorului sistemului să-l activeze
    în programul de configurare GDM.

en: Information
ro: Informaţie

en: Kill 'init' clients
ro: Omoară clienţii 'init'

en: Language
ro: Limbă

en: Last
ro: Ultima

en: Limits
ro: Limite

en: Listen on UDP port:
ro: Ascultă pe portul UDP:

en: Locale file:
ro: Fişier 'locală':

en: Localization
ro: Localizare

en: Lock position
ro: Blochează pozişia

en: Log in as another user inside a nested window
ro: Login ca alt utilizator în fereastră imbricată

en: Log in using the language that you have used last time you logged in
ro: Loghează folosind limba care aţi folosit-o ultima oară când v-aţi logat

en: Log in using the session that you have used last time you logged in
ro: Logează folosind sesiunea care a fost folosită ultima dată când v-aţi logat

en: Logging directory:
ro: Director de log:

en: Login a user automatically after a specified number of seconds
ro: Loghează automat un utilizator după un număr specificat de secunde

en: Login a user automatically on first bootup
ro: Loghează automat un utilizator la prima pornire

en: Login appearance
ro: Aparenţă login

en: Login behaviour
ro: Comportament login

en: Login sessions
ro: Sesiuni login

en: Manually set position
ro: Setează poziţia manual

en: Max pending indirect requests:
ro: Maxim de cereri indirecte în aşteptare:

en: Maximum face height:
ro: Înălţime maximă a imaginii feţei:

en: Maximum face width:
ro: Lungime maximă a imagini feţei:

en: Maximum indirect wait time:
ro: Timp maxim de aşteptare indirectă:

en: Maximum number of flexible servers:
ro: Număr maxim de servere flexibile:

en: Maximum pending requests:
ro: Maxim de cereri în aşteptare

en: Maximum remote sessions:
ro: Maxim de sesiuni de la distanţă:

en: Maximum session file length:
ro: Lungime maximă fişier sesiune:

en: Maximum user file length:
ro: Lungime maximă fişier utilizator:

en: Maximum wait time:
ro: Timp maxim de aşteptare:

en: Minimised Icon:
ro: Icon minimizat:

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: N-Z|Romanian
ro: N-Z|Română

en: Name
ro: Nume

en: Name:
ro: Nume:

en: New login
ro: Login nou

en: New login in a nested window
ro: Login nou în fereastră imbricată

en: No
ro: Nu

en: No default session link found. Using Failsafe GNOME.
ro: Nu a fost găsită legătura la sesiunea implicită. Folosesc Failsafe GNOME.

en: No picture selected.
ro: Nici o poză selectată

en: No serving hosts were found.
ro: Nici o gazdă care serveşte nu a fost găsită.

en: No.
ro: Nu.

en: None
ro: Nimic

en: Only accept user owned files and directories
ro: Acceptă doar fişiere şi diretoare deţinute de utilizator

en: Only root wants to run gdm
ro: Numai root doreşre să ruleze gdm

en: Open a session to the selected host
ro: Deschide o sesiune pe gazda selectată

en: Options
ro: Opţiuni

en: Other
ro: Alta

en: PID file:
ro: Fişier PID:

en: POST session scripts directory:
ro: Director scripturi POST sesiune:

en: PRE session scripts directory:
ro: Director scripturi PRE sesiune:

en: Password:
ro: Parola:

en: Paths
ro: Căi

en: Permissions:
ro: Permisii:

en: Pick a Font
ro: Selectaţi un font

en: Pick a color
ro: Selectaţi o culoare

en: Ping interval (minutes):
ro: Intervalul ping (minute):

en: Please enter your username
ro: Vă rog introduceţi numele dvs. de utilizator

en: Please insert 25 cents to log in.
ro: Vă rog să introduceţi 5000 lei pentru a vă loga.

en: Please wait: scanning local network for XDMCP-enabled hosts...
ro: Vă rog aşteptaţi: scanez reţeua locală pentru gazde activate XDMCP

en: Position
ro: Poziţie

en: Probe the network
ro: Testează reţeaua

en: Quit
ro: Renunţă

en: Quiver on failure
ro: Alarmează la eşec

en: Reboot
ro: Rebootează

en: Reboot command:
ro: Comandă rebootare:

en: Reboot your computer
ro: Reporneşte calculatorul dvs.

en: Reboot...
ro: Reporneşte...

en: Refresh
ro: Actualizare

en: Remember this setting
ro: Ţine minte această setare

en: Remove session
ro: Elimină sesiune

en: Rescan
ro: Rescanează

en: Restart
ro: Restartează

en: Restart after logout
ro: Restartează după logout

en: Restart now
ro: Restartează acum

en: Retry delay:
ro: Pauză între încercări:

en: Revert settings
ro: Restabileşte setările

en: Revert to Factory Settings
ro: Restaurează setările implicite

en: Revert to settings in the configuration file
ro: Revin-o la setările din fişierul de configuraţie

en: Revert to settings that were shipped with your system
ro: Revin-o la setările iniţiale ale sistemului dvs.

en: Root $PATH:
ro: $PATH rădăcină:

en: Root login disallowed on display '%s'
ro: Loginul root nu este aprobat pe displayul '%s'

en: Running %s for %s on %s
ro: Rulez %s pentru %s pe %s

en: Scale background image to fit
ro: Scalează fundalul ca să aibă loc

en: Scale background image to fit the entire screen. If this is not set then the image will be tiled on the background.
ro: Scalează imaginea fundal pentru a avea loc pe tot ecranul. Dacă aceasta nu este setată imaginea va fi repetată pe fundal.

en: Scan every 'x' seconds:
ro: Scanează la 'x' secunde:

en: Script to run when X is crashing:
ro: Scriptul care să fie rulat când X se prăbuşeşte:

en: Seconds before login:
ro: Secunde înainte de login:

en: Security
ro: Securitate

en: Select GNOME session
ro: Selectaţi sesiunea GNOME

en: Select a GTK+ theme file (gtkrc)
ro: Selectaţi un fişier temă GTK+ (gtkrc)

en: Select a directory to be used for system-wide session scripts
ro: Selectaţi un director pentru a fi folosit pentru scripturi de sesiuni pe tot sistemul

en: Select a file containing Locale information
ro: Selectaţi un fişier conţinând informaşii despre 'Locale'

en: Select a logo to be displayed during login
ro: Selectaţi un log pentru afişat în timpul login-ului

en: Select a photo
ro: Selectaţi o fotografie

en: Select a photograph to show in the facebrowser:
ro: Selectaţi o fotografie pentru a fi arătată în navigatorul de feţe:

en: Select an image for users with no 'face'
ro: Selectaţi o imagine pentru utilizatorii fără 'faţă'

en: Select how relaxed permissions are
ro: Selectaţi cât de relaxate sunt permisiunile

en: Selected session name:
ro: Nume sesiune selectată:

en: Servers
ro: Servere

en: Session
ro: Sesiune

en: Session configuration
ro: Configuraţie sesiune

en: Session directory:
ro: Director sesiune:

en: Set as default
ro: Setează ca implicit

en: Set the initial position of the login window to the values below
ro: Setează poziţia iniţială a ferestrei de login la valorile de mai jos

en: Setup my GDM Face
ro: Setează faţa mea GDM

en: Setup the picture that will show in the GDM (login manager) face browser
ro: Configuraţi poza care va apărea în navigatorul feţe GDM

en: Should GDM print authentication errors in the greeter
ro: Ar trebui GDM să afişeze erori de autentificare în greeter

en: Show a browser of user face images. The users can put their picture in ~/.gnome/photo
ro: Arată un navigator de imagini ale feţelor utilizatorilor. Utilizatoriiîşi pot pune poza lor în ~/.gnome/photo

en: Show choosable user images (enable face browser)
ro: Afişează imaginile utilizator selectabile (activare navigator feţe)

en: Show the "System" menu.  This has the shutdown, reboot and configuration items
ro: Arată meniul "Sistem". Acesta are opţiunile oprire, rebootare şi configurare

en: Show the 'system' menu, (for reboot, shutdown etc.)
ro: Afişează meniul 'sistem' (pentru reboot, shutdown etc.)

en: Show the Gnome Chooser session, if a session named 'Gnome' is present
ro: Arată sesiunea Selector GNOME, dacă o sesiune numită 'Gnome' este prezentă

en: Show the Gnome failsafe session
ro: Arată sesiunea GNOME minimal

en: Show the Xterm failsafe session
ro: Arată sesiunea minimală xterm

en: Show title bar on login window
ro: Arată bara de titlu la fereastra de login

en: Shut down your computer so that you may turn it off.
ro: Opreşte calculatorul dvs astfel încât să-l puteţi închide.

en: Shut down...
ro: Opreşte...

en: Standard X server:
ro: Server X standard:

en: Standard server
ro: Server standard

en: Static Servers (servers to always run)
ro: Servere statice (servere care să ruleze mereu)

en: Suspend command:
ro: Comandă suspendare:

en: Suspend your computer
ro: Suspendă calculatorul dvs.

en: Suspend...
ro: Suspendă...

en: System
ro: Sistem

en: The applied settings cannot take effect until gdm
    is restarted or your computer is rebooted.
    You can restart GDM when all sessions are
    closed (when all users log out) or you can
    restart GDM now (which will kill all current
    sessions)
ro: Setările aplicate nu pot avea efect până când gdm
    nu este repornit sau calculatorul dvs. rebootat.
    Puteţi restarta GDM când toate sesiunile sunt
    închise (toţi utilizatori sunt logout) sau puteţi
    reporni GDM acum (care o să omoare toate sesiunile curente)

en: The background should be a color
ro: Fundalul are trebui să fie o culoare

en: The background should be an image
ro: Fundalul are trebui să fie cel standard

en: The background should be the standard background
ro: Fundalul are trebui să fie cel standard

en: The color to use on the background
ro: Culoarea care să fie folosită pe fundal

en: The configuration file: %s
    does not exist! Using default values.
ro: Fişierul de configuraţie: %s
    nu există! Folosec valorile implicite.

en: The face browser is not configured,
    please ask your system administrator to enable it
    in the GDM configurator program.
ro: Navigatorul de feţe nu este configurat,
    vă rog să-i cereţi administratorului sistemului să-l activeze
    în programul de configurare GDM.

en: The font to use on the welcome message
ro: Fontul folosit pentru mesajul de bun venit

en: The greeter settings will take effect the next time
    it is displayed.  The rest of the settings will not
    take effect until gdm is restarted or the computer is
    rebooted
ro: Setările de întâmpinare vor avea efect la următoarea
    afişare. Restul setărilor nu vor avea efect până când gdm nu
    este repornit sau calculatorul rebootat.

en: The number of seconds before a login is allowed after an unsuccesful try.
ro: Numărul de secunde pâna un login este permis după o încercare nereusită.

en: The picture is too large and the system administrator
    disallowed pictures larger then %d bytes to
    show in the face browser
ro: Această poză este prea mare. Administratorul
    a dezactivat poze mai mari de %d octeţi

en: The program to run in the background of the login.
ro: Programul care să ruleze în fundal la login.

en: The system administrator has
    disabled your account.
ro: Adminstratorul sistemului v-a
    dezactivat contul.

en: The system administrator is not allowed to login from this screen
ro: Adminstratorului sistemului nu îi este permis să se login de la acest ecran

en: The welcome message displayed on the login window
ro: Mesajul de bun venit afişat la fereastra de login

en: There already appears to be an X server running on display %s.  Should I try another display number?  If you answer no, I will attempt to start the server on %s again.%s
ro: Se pare că există deja un server care rulează pe afişajul %s. Să încerc un alt display? Dacă răspundeţi nu o să încerc să pornesc serverul pe %s din nou. %s

en: There were errors trying to start the X server.
ro: Au fost erori când am încercat să pornesc serverul X.

en: This is %n
ro: Acesta este %n

en: This panel displays GDM's fundamental system settings.
    
    You should only change these paths if you really know what you are doing, as an incorrect setup could stop your machine from booting properly.
    
    Choose "Basic" if you just want to change your machine's login appearance.
ro: Acest panou afişează setarile sistem fundamentale ale GDM.
    
    Ar trebui să modificaţi aceste căi dacă chiar ştiţi ce faceţi, din moment ce
    o setare incorectă ar putea împiedica maşina dvs. să booteze corect.
    
    Alegeţi "De bază" dacă doriţi doar să schimbaţi aspectul ecranului de autentificare.

en: This panel displays the basic options for configuring GDM.
    
    If you need finer detail, select 'expert' or 'system setup' from the list above.
    
    This will display some of the more complex options of GDM that rarely need to be changed.
ro: Acest panou afişează opţiunile de bază pentru configurarea GDM.<
    
    Dacă doriţi detalii mai fine, selectaţi 'expert' sau 'setări sistem' din lista de mai sus.
    
    Aceasta va afişa opţiuni mai complexe ale GDM care rareori trebuiesc modificate.

en: This panel displays the more advanced options of GDM.
    
    Be sure to take care when manipulating the security options, or you could be vulnerable to attackers.
    
    Choose "System" to change fundamental options in GDM.
ro: Acest panou afişează opţiuni mai avansate ale GDM.
    
    Aveţi grijă când modificaţi opţiunile de securitate, sau puteţi fi vulnerabil la atacatori.
    
    Alegeţi "Sistem" pentru a modifica opţiuni fundamentale în GDM.

en: This session will log you directly into GNOME, into your current session.
ro: Această sesiune vă va loga direct în GNOME, în sesiunea dvs. curentă.

en: This session will log you into GNOME and it will let you choose which one of the GNOME sessions you want to use.
ro: Această sesiune vă va loga direct în GNOME şi vă va lăsa să alegeţi care din sesiunile dvs. GNOME doriţi să folosiţi.

en: This will destroy any changes made in the configuration.
    Are you sure you want to do this?
ro: Aceasta va distruge orice schimbări efectuate în configuraţie.
    Sigur doriţi să faceţi asta?

en: This will destroy any changes made in this session.
    Are you sure you want to do this?
ro: Aceasta va distruge orice schimbări efectuate în această sesiune.
    Sigur doriţi să faceţi asta?

en: Timed login
ro: Login cronometrat

en: Timed login:
ro: Login cronometrat:

en: TimedLoginDelay was less then 5.  I'll just use 5.
ro: PauzăLoginCronometrată este mai mică decât 5, aşa că voi folosi 5.

en: User %s not allowed to log in
ro: Utilizatorul %s nu are voie să se logheze

en: User %s will login in %d seconds
ro: Utilizatorul %s va fi logat în %d secunde

en: User 'auth' FB directory:
ro: Director 'auth' FB utilizator:

en: User 'auth' directory:
ro: Director 'auth' utilizator:

en: User 'auth' file:
ro: Fişier 'auth' utilizator:

en: Username:
ro: Nume utilizator:

en: Welcome message:
ro: Mesaj întâmpinare:

en: Welcome to %n
ro: Bine aţi venit la %n

en: Welcome to %s
ro: Bine aţi venit la %s

en: World writable
ro: Poate fi scris de toţi

en: Would you like me to try to run the X configuration program?  Note that you will need the root password for this.
ro: Doriţi să încerc să rulez programul de configurare X? Veţi avea nevoie de parola root pentru aceasta.

en: X position:
ro: Poziţie X:

en: X-server setup
ro: Setare server X

en: XSession
ro: XSesiune

en: Xinerama screen:
ro: Ecran Xinerama:

en: Xnest server:
ro: Server Xnest:

en: Xterm Failsafe
ro: Xterm Minimal

en: Y position:
ro: Poziţie Y:

en: Yaikes, nothing found in the session directory.
ro: Hopa, n-am găsit nimic în directorul de sesiuni.

en: You have chosen %s for this session, but your default setting is %s.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
ro: Aţi ales %s pentru această sesiune, dar setarea dvs. implicită este %s.
    Doriţi să faceţi %s implicit pentru sesiunile viitoare?

en: You have not defined any local servers.
    Usually this is not a good idea unless you
    are sure you do not want users to be able to
    log in with the graphical interface on the
    local console and only use the xdmcp service.
    
    Are you sure you wish to apply these settings?
ro: Nu aţi definit nici un server local.
    De obicei aceasta nu este o idee bună decât dacă
    sunteţi sigur că utilizatorii nu pot să se login cu
    interfaţa grafică pe consola locală şi doar să folosească
    serviciul xdmcp.
    
    Sunteţi sigur că doriţi să rămâneţi cu aceste setări?

en: You must be the superuser (root) to configure GDM.
ro: Trebuie sa fiţi superuser (root) pentru a configura GDM

en: Your preferred session type %s is not installed on this machine.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
ro: Tipul preferat al sesiunii dvs. %s nu este instalat pe maşina aceasta.
    Doriţi să faceţi %s implicit pentru sesiunile viitoare?

en: _Configuration
ro: _Configuraţie

en: focus_first_x_window: cannot fork
ro: focus_first_x_window: nu pot face fork

en: focus_first_x_window: cannot open display %s
ro: focus_first_x_window: nu pot deschide afişajul %s

en: gdm already running. Aborting!
ro: gdm rulează deja. Abandonez!

en: gdm_auth_user_add: Could not lock cookie file %s
ro: gdm_auth_user_add: Nu s-a putut bloca fişierul cookie %s

en: gdm_auth_user_add: Could not open cookie file %s
ro: gdm_auth_user_add: Nu s-a putut deschide fişierul cookie %s

en: gdm_auth_user_remove: Ignoring suspiciously looking cookie file %s
ro: gdm_auth_user_remove: Ignor fişierul cookie %s care arată suspicios

en: gdm_child_action: Aborting display %s
ro: gdm_child_action: Abandonez displayul %s

en: gdm_child_action: Halt failed: %s
ro: gdm_child_action: Oprirea a eşuat: %s

en: gdm_child_action: Master halting...
ro: gdm_child_action: Oprire master...

en: gdm_child_action: Master rebooting...
ro: gdm_child_action: Repornire master...

en: gdm_child_action: Master suspending...
ro: gdm_child_action: Suspendare master...

en: gdm_child_action: Reboot failed: %s
ro: gdm_child_action: Repornirea a eşuat: %s

en: gdm_child_action: Suspend failed: %s
ro: gdm_child_action: Suspendarea a eşuat: %s

en: gdm_chooser_parse_config: No configuration file: %s. Aborting.
ro: gdm_chooser_parse_config: Nici un fişier configuraţie: %s. Abandonez!

en: gdm_config_parse: Authdir %s does not exist. Aborting.
ro: gdm_config_parse: Directorul autentificare %s nu există. Abandonez!

en: gdm_config_parse: Authdir %s is not a directory. Aborting.
ro: gdm_config_parse: Directorul autentificare %s nu este director. Abandonez!

en: gdm_config_parse: Authdir %s is not owned by user %s, group %s. Aborting.
ro: gdm_config_parse: Directorul autentificare %s nu este deţinut de utilizatorul %s, grupul %s. Abandonez!

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm group (%s). Aborting!
ro: gdm_config_parse: Nu pot găsi grupul gdm (%s). Abandonez!

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm group (%s). Trying 'nobody'!
ro: gdm_config_parse: Nu pot găsi grupul gdm (%s).  Încerc 'nobody'!

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm user (%s). Aborting!
ro: gdm_config_parse: Nu pot găsi utilizatorul gdm (%s). Abandonez!

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm user (%s). Trying 'nobody'!
ro: gdm_config_parse: Nu pot găsi utilizatorul gdm (%s). Încerc 'nobody'!

en: gdm_config_parse: Invalid server line in config file. Ignoring!
ro: gdm_config_parse: Linie invalidă în fişierul de configurare. Ignor!

en: gdm_config_parse: No authdir specified.
ro: gdm_config_parse: Directorul de autentificare nu a fost specificat.

en: gdm_config_parse: No configuration file: %s. Using defaults.
ro: gdm_config_parse: Lipseşte fişierul de configuraţie: %s. Folosesc setările implicite.

en: gdm_config_parse: No greeter specified.
ro: gdm_config_parse: Nici o salutare specificată.

en: gdm_config_parse: No sessions directory specified.
ro: gdm_config_parse: Directorul de sesiuni nu a fost specificat.

en: gdm_config_parse: Root cannot be autologged in, turing off automatic login
ro: gdm_config_parse: root nu poate fi logat automat, dezactivez loginul automat

en: gdm_config_parse: Root cannot be autologged in, turing off timed login
ro: gdm_config_parse: root nu poate fi logat automat, dezactivez loginul cronometrat

en: gdm_config_parse: The gdm group should not be root. Aborting!
ro: gdm_config_parse: Grupul gdm n-ar trebui să fie root. Abandonez!

en: gdm_config_parse: The gdm user should not be root. Aborting!
ro: gdm_config_parse: Utilizatorul gdm n-ar trebui să fie root. Abandonez!

en: gdm_config_parse: TimedLoginDelay less then 5, so I will just use 5.
ro: gdm_config_parse: PauzăLoginCronometrată este mai mică decât 5, aşa că voi folosi 5.

en: gdm_config_parse: XDMCP was enabled while there is no XDMCP support, turning it off
ro: gdm_config_parse: XDMCP a fost activat şi nu există suport pentru XDMCP, îl opresc

en: gdm_config_parse: Xdmcp disabled and no local servers defined. Aborting!
ro: gdm_config_parse: Xdmcp este dezactivat si nici un server local n-a fost definit. Abandonez!

en: gdm_config_parse_most: Invalid server line in config file. Ignoring!
ro: gdm_config_parse_most: Linie invalidă în fişierul de configurare. Ignor!

en: gdm_daemonify: fork() failed!
ro: gdm_daemonify: fork() a eşuat!

en: gdm_daemonify: setsid() failed: %s!
ro: gdm_daemonify: setsid() a eşuat: %s!

en: gdm_display_manage: Failed forking gdm slave process for %s
ro: gdm_display_manage: Eşuare fork proces sclav gdm pentru %s

en: gdm_error_box: Failed to execute self
ro: gdm_error_box: N-am reuşit să mă execut

en: gdm_failsafe_question: Failed to execute self
ro: gdm_failsafe_question: N-am reuşit să mă execut

en: gdm_login_parse_config: No configuration file: %s. Using defaults.
ro: gdm_login_parse_config: Nici un fişier configuraţie: %s. Folosesc setări implicite.

en: gdm_login_session_init: Session script directory not found!
ro: gdm_login_session_init: Directorul scripturi sesiuni nu a fost găsit!

en: gdm_parse_enriched_login: Can't fork script process!
ro: gdm_parse_enriched_login: Nu pot face fork la procesul script!

en: gdm_parse_enriched_login: Failed creating pipe
ro: gdm_parse_enriched_login: Eroare la creeare pipe

en: gdm_parse_enriched_login: Failed executing: %s
ro: gdm_parse_enriched_login: Eşuat la pornirea %s

en: gdm_parse_enriched_string: String too long!
ro: gdm_parse_enriched_string: Şirul prea lung!

en: gdm_server_spawn: Can't fork Xserver process!
ro: gdm_server_spawn: Nu se poate face fork la procesul Xserver!

en: gdm_server_spawn: Could not open logfile for display %s!
ro: gdm_server_spawn: Nu s-a putut deschide fişierul log pentru displayul %s!

en: gdm_server_spawn: Error setting HUP to SIG_DFL
ro: gdm_server_spawn: Eroare la setarea HUP la SIG_DFL

en: gdm_server_spawn: Error setting TERM to SIG_DFL
ro: gdm_server_spawn: Eroare la setarea TERM la SIG_DFL

en: gdm_server_spawn: Error setting TTIN to SIG_IGN
ro: gdm_server_spawn: Eroare la setarea TTIN la SIG_IGN

en: gdm_server_spawn: Error setting TTOU to SIG_IGN
ro: gdm_server_spawn: Eroare la setarea TTOU la SIG_IGN

en: gdm_server_spawn: Error setting USR1 to SIG_IGN
ro: gdm_server_spawn: Eroare la setarea USR1 la SIG_IGN

en: gdm_server_spawn: Xserver not found: %s
ro: gdm_server_spawn: Xserver nu a fost găsit: %s

en: gdm_server_start: Error setting up ALRM signal handler
ro: gdm_server_start: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul ALRM

en: gdm_server_start: Error setting up CHLD signal handler
ro: gdm_server_start: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul CHLD

en: gdm_server_start: Error setting up USR1 signal handler
ro: gdm_server_start: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul USR1

en: gdm_signals_init: Error setting up HUP signal handler
ro: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul HUP

en: gdm_signals_init: Error setting up INT signal handler
ro: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul INT

en: gdm_signals_init: Error setting up TERM signal handler
ro: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul TERM

en: gdm_slave_chooser: Can't fork gdmchooser process
ro: gdm_slave_chooser: Nu pot face fork la procesul gdmchooser

en: gdm_slave_chooser: Can't init pipe to gdmchooser
ro: gdm_slave_chooser: Nu pot iniţializa conectorul pipe către gdmchooser

en: gdm_slave_chooser: Error starting chooser on display %s
ro: gdm_slave_chooser: Eroare pornire greeter pe displayul %s

en: gdm_slave_exec_script: Can't fork script process!
ro: gdm_slave_exec_script: Nu pot face fork la procesul script!

en: gdm_slave_exec_script: Failed starting: %s
ro: gdm_slave_exec_script: Eşuat la pornirea %s

en: gdm_slave_greeter: Can't fork gdmgreeter process
ro: gdm_slave_greeter: Nu pot face fork la procesul gdmgreeter

en: gdm_slave_greeter: Can't init pipe to gdmgreeter
ro: gdm_slave_greeter: Nu pot iniţializa conectorul pipe către gdmgreeter

en: gdm_slave_greeter: Cannot start greeter trying default: %s
ro: gdm_slave_greeter: Eroare pornire greeter cu setări implicite: %s

en: gdm_slave_greeter: Error starting greeter on display %s
ro: gdm_slave_greeter: Eroare pornire greeter pe displayul %s

en: gdm_slave_init: Error setting up ALRM signal handler
ro: gdm_slave_init: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul ALRM

en: gdm_slave_init: Error setting up CHLD signal handler
ro: gdm_slave_init: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul CHLD

en: gdm_slave_init: Error setting up TERM/INT signal handler
ro: gdm_slave_init: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul TERM/INT

en: gdm_slave_session_start: Could not become %s. Aborting.
ro: gdm_slave_session_start: Nu s-a putut deveni %s. Abandonez!

en: gdm_slave_session_start: Could not find/run session `%s'
ro: gdm_slave_session_start: Nu s-a putut găsi/porni sesiunea `%s'

en: gdm_slave_session_start: Could not start session `%s'
ro: gdm_slave_session_start: Nu s-a putut porni sesiunea `%s'

en: gdm_slave_session_start: Error forking user session
ro: gdm_slave_session_start: Eroare la fork sesiunea utilizator

en: gdm_slave_session_start: Execution of PreSession script returned > 0. Aborting.
ro: gdm_slave_session_start: Execuţia scriptului PreSesiune a întors > 0. Abandonez!

en: gdm_slave_session_start: User not allowed to log in
ro: gdm_slave_session_start: Utilizatorul nu are voie să se logheze

en: gdm_slave_session_start: User passed auth but getpwnam(%s) failed!
ro: gdm_slave_session_start: Utilizatorul a trecut de auth dar getpwnam(%s) a eşuat!

en: gdm_slave_wait_for_login: No login/Bad login
ro: gdm_slave_wait_for_login: Nici un login/Login greşit

en: gdm_slave_xioerror_handler: Fatal X error - Restarting %s
ro: gdm_slave_xioerror_handler: Eroare X fatala - Repornesc %s

en: gdm_xdmcp_close: No XDMCP support
ro: gdm_xdmcp_close: Nu există suport XDMCP

en: gdm_xdmcp_decode: Could not create XDMCP buffer!
ro: gdm_xdmcp_decode: Nu s-a putut crea bufferul XDMCP!

en: gdm_xdmcp_decode: Could not read XDMCP header!
ro: gdm_xdmcp_decode: Nu s-a putut citi începutul XDMCP!

en: gdm_xdmcp_decode: Incorrect XDMCP version!
ro: gdm_xdmcp_decode: Versiune XDMCP incorectă!

en: gdm_xdmcp_decode_packet: Unknown opcode from host %s
ro: gdm_xdmcp_decode_packet: opcode necunoscut de la hostul %s

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Bad address
ro: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Adresă proastă

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not extract authlist from packet
ro: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Nu s-a putut extrage lista auth din pachet

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not read display address
ro: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Nu s-a putu citi adresa display

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not read display port number
ro: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Nu s-a putut citi numărul portului display

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Error in checksum
ro: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Eroare în checksum

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Could not read Display Number
ro: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Nu s-a putut citi numărul displayului

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Could not read Session ID
ro: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Nu s-a putut citi IDul sesiunii

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Got KEEPALIVE from banned host %s
ro: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Primit KEEPALIVE de la host interzis %s

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Display Class
ro: gdm_xdmcp_handle_manage: Nu am putut citi clasa afişajului

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Display Number
ro: gdm_xdmcp_handle_manage: Nu s-a putut citi numărul displayului

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Session ID
ro: gdm_xdmcp_handle_manage: Nu s-a putut citi IDul sesiunii

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Got Manage from banned host %s
ro: gdm_xdmcp_handle_manage: Obţinut Manage de la host interzis %s

en: gdm_xdmcp_handle_query: Could not extract authlist from packet
ro: gdm_xdmcp_handle_query: Nu s-a putut extrage lista auth din pachet

en: gdm_xdmcp_handle_query: Error in checksum
ro: gdm_xdmcp_handle_query: Eroare în checksum

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authentication Data
ro: gdm_xdmcp_handle_request: Nu s-a putut citi datele de autentificare

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authentication Names
ro: gdm_xdmcp_handle_request: Nu s-a putut citi numele de autentificare

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authorization List
ro: gdm_xdmcp_handle_request: Nu s-a putut citi lista autorizaţii

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Client Address
ro: gdm_xdmcp_handle_request: Nu s-a putut citi adresa client

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Connection Type
ro: gdm_xdmcp_handle_request: Nu s-a putut citi tipul conexiunii

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Display Number
ro: gdm_xdmcp_handle_request: Nu s-a putut citi numărul display

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Manufacturer ID
ro: gdm_xdmcp_handle_request: Nu s-a putut citi IDul fabricantului

en: gdm_xdmcp_handle_request: Failed checksum from %s
ro: gdm_xdmcp_handle_request: Checksum eşuat de la %s

en: gdm_xdmcp_handle_request: Got REQUEST from banned host %s
ro: gdm_xdmcp_handle_request: Primit cerere de la host interzis %s

en: gdm_xdmcp_init: Could not bind to XDMCP socket!
ro: gdm_xdmcp_init: Nu s-a putut face bind la socketul XDMCP!

en: gdm_xdmcp_init: Could not create socket!
ro: gdm_xdmcp_init: Nu s-a putut crea socketul!

en: gdm_xdmcp_init: Could not get server hostname: %s!
ro: gdm_xdmcp_init: Nu s-a putut obţine hostname-ul serverului: %s!

en: gdm_xdmcp_init: No XDMCP support
ro: gdm_xdmcp_init: Nu există suport XDMCP

en: gdm_xdmcp_run: No XDMCP support
ro: gdm_xdmcp_run: Nu există suport XDMCP

en: main: Error setting up CHLD signal handler
ro: main: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul CHLD

en: main: Error setting up HUP signal handler
ro: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul HUP

en: main: Error setting up INT signal handler
ro: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul INT

en: main: Error setting up TERM signal handler
ro: Eroare la setarea handler-ului pentru semnalul TERM
