rpm 4.0.1 - en to da translation catalogue (859 entries)

en: 
    
    RPM build errors:
da: 
    
    RPM opbygningsfejl:

en:                            package1 ... packageN
da:                            pakke1 ... pakkeN

en:                         [--badreloc] [--excludepath <path>] [--ignoresize]
da:                         [--badreloc] [--excludepath <sti>] [--ignoresize]

en:                         [--badreloc] [--notriggers] [--excludepath <path>]
da:                         [--badreloc] [--notriggers] [--excludepath <sti>]

en:                         [--changelog] [--dbpath <dir>] [targets]
da:                         [--changelog] [--dbpath <katalog>] [mål]

en:                         [--dbpath <dir>] [--nodeps] [--allmatches]
da:                         [--dbpath <katalog>] [--nodeps] [--allmatches]

en:                         [--dbpath <dir>] [--nodeps] [--nofiles] [--noscripts]
da:                         [--dbpath <katalog>] [--nodeps] [--nofiles] [--noscripts]

en:                         [--excludedocs] [--includedocs] [--rcfile <file:...>]
da:                         [--excludedocs] [--includedocs] [--rcfile <fil:....>]

en:                         [--excludedocs] [--includedocs] [--rcfile <file>]
da:                         [--excludedocs] [--includedocs] [--rcfile <fil>]

en:                         [--ftpproxy <host>] [--ftpport <port>]
da:                         [--ftpproxy <vært>] [--ftpport <port>]

en:                         [--httpproxy <host>] [--httpport <port>]
da:                         [--httpproxy <vært>] [--httpport <port>]

en:                         [--httpproxy <host>] [--httpport <port>]
da:                         [--httpproxy <vært>] [--httpport <port>]

en:                         [--ignorearch]  [--dbpath <dir>] [--prefix <dir>]
da:                         [--ignorearch]  [--dbpath <katalog>] [--prefix <katalog>]

en:                         [--ignoresize] file1.rpm ... fileN.rpm
da:                         [--ignoresize] fil-1.rpm ... fil-N.rpm

en:                         [--justdb] [--noorder] [--relocate oldpath=newpath]
da:                         [--justdb] [--noorder] [--relocate oldpath=nysti]

en:                         [--justdb] [--notriggers] package1 ... packageN
da:                         [--justdb] [--notriggers] pakke1 ... pakkeN

en:                         [--nomd5] [targets]
da:                         [--nomd5] [mål]

en:                         [--noorder] [--relocate oldpath=newpath]
da:                         [--noorder] [--relocate gammelsti=nysti]

en:                         [--oldpackage] [--root <dir>] [--noscripts]
da:                         [--oldpackage] [--root <katalog>] [--noscripts]

en:                         [--prefix <dir>] [--ignoreos] [--nodeps] [--allfiles]
da:                         [--prefix <katalog>] [--ignoreos] [--nodeps] [--allfiles]

en:                         [--rcfile <file:...>] [--ignorearch] [--dbpath <dir>]
da:                         [--rcfile <fil:....>] [--ignorearch] [--dbpath <katalog>]

en:                         [--rcfile <file>] [--ignorearch] [--dbpath <dir>]
da:                         [--rcfile <fil>] [--ignorearch] [--dbpath <katalog>]

en:                         [--replacepkgs] [--replacefiles] [--root <dir>]
da:                         [--replacepkgs] [--replacefiles] [--root <katalog>]

en:                         [--scripts] [--root <dir>] [--rcfile <file:...>]
da:                         [--scripts] [--root <katalog>] [--rcfile <fil:....>]

en:                         [--scripts] [--root <dir>] [--rcfile <file>]
da:                         [--scripts] [--root <katalog>] [--rcfile <fil>]

en:                         file1.rpm ... fileN.rpm
da:                         fil-1.rpm ... fil-N.rpm

en:         --triggeredby <pkg>
da:         --triggeredby <pakke>

en:         --whatprovides <cap>
da:         --whatprovides <fac>

en:         --whatrequires <cap>
da:         --whatrequires <fac>

en:         -f <file>+
da:         -f <fil>+

en:         -p <packagefile>+
da:         -p <pakkefil>+

en:        %s {--addsign} [--rcfile <file:...>] package1 package2 ... packageN
da:        %s {--addsign} [--rcfile <fil:....>] pakke1 pakke2 ... pakkeN

en:        %s {--checksig -K} [--nopgp] [--nogpg] [--nomd5] [--rcfile <file:...>]
da:        %s {--checksig -K} [--nopgp] [--nogpg] [--nomd5] [--rcfile <fil:....>]

en:        %s {--erase -e} [--root <dir>] [--noscripts] [--rcfile <file:...>]
da:        %s {--erase -e} [--root <katalog>] [--noscripts] [--rcfile <fil:....>]

en:        %s {--initdb}   [--dbpath <dir>]
da:        %s {--initdb}   [--dbpath <katalog>]

en:        %s {--rebuilddb} [--rcfile <file:...>] [--dbpath <dir>]
da:        %s {--rebuilddb} [--rcfile <fil:....>] [--dbpath <katalog>]

en:        %s {--resign} [--rcfile <file:...>] package1 package2 ... packageN
da:        %s {--resign} [--rcfile <fil:....>] pakke1 pakke2 ... pakkeN

en:        %s {--setperms} [-afpg] [target]
da:        %s {--setperms} [-afpg] [mål]

en:        %s {--setugids} [-afpg] [target]
da:        %s {--setugids} [-afpg] [mål]

en:        %s {--verify -V -y} [-afpg] [--root <dir>] [--rcfile <file:...>]
da:        %s {--verify -V -y} [-afpg] [--root <katalog>] [--rcfile <fil:....>]

en:        rpm {--addsign} [--rcfile <file>] package1 package2 ... packageN
da:        rpm {--addsign} [--rcfile <fil>] pakke1 pakke2 ... pakkeN

en:        rpm {--checksig -K} [--nopgp] [--nogpg] [--nomd5] [--rcfile <file>]
da:        rpm {--checksig -K} [--nopgp] [--nogpg] [--nomd5] [--rcfile <fil>]

en:        rpm {--erase -e} [--root <dir>] [--noscripts] [--rcfile <file>]
da:        rpm {--erase -e} [--root <katalog>] [--noscripts] [--rcfile <fil>]

en:        rpm {--freshen -F} file1.rpm ... fileN.rpm
da:        rpm {--freshen -F} fil1.rpm ... filN.rpm

en:        rpm {--initdb}   [--dbpath <dir>]
da:        rpm {--initdb}   [--dbpath <katalog>]

en:        rpm {--rebuilddb} [--rcfile <file>] [--dbpath <dir>]
da:        rpm {--rebuilddb} [--rcfile <fil>] [--dbpath <katalog>]

en:        rpm {--resign} [--rcfile <file>] package1 package2 ... packageN
da:        rpm {--resign} [--rcfile <fil>] pakke1 pakke2 ... pakkeN

en:        rpm {--setperms} [-afpg] [target]
da:        rpm {--setperms} [-afpg] [mål]

en:        rpm {--setugids} [-afpg] [target]
da:        rpm {--setugids} [-afpg] [mål]

en:        rpm {--verify -V -y} [-afpg] [--root <dir>] [--rcfile <file>]
da:        rpm {--verify -V -y} [-afpg] [--root <katalog>] [--rcfile <fil>]

en:       --buildroot <dir>
da:       --buildroot <katalog>

en:       --dbpath <dir>
da:       --dbpath <katalog>

en:       --excludepath <path>
da:       --excludepath <sti>

en:       --ftpproxy <host>
da:       --ftpproxy <vært>

en:       --httpproxy <host>
da:       --httpproxy <vært>

en:       --prefix <dir>
da:       --prefix <katalog>

en:       --queryformat <qfmt>
da:       --queryformat <ffmt>

en:       --relocate <oldpath>=<newpath>
da:       --relocate <gammelsti>=<nysti>

en:       --root <dir>
da:       --root <katalog>

en:       --timecheck <secs>
da:       --timecheck <sek>

en:       Information selection options:
da:       Tilvalg for informationsvalg

en:       Package specification options:
da:       Tilvalg for angivelse af pakke:

en:      --excludepath <path>
da:      --excludepath <sti>

en:      --ftpproxy <host>
da:      --ftpproxy <vært>

en:      --httpproxy <host>
da:      --httpproxy <vært>

en:      --prefix <dir>
da:      --prefix <katalog>

en:      --queryformat <qfmt>
da:      --queryformat <ffmt>

en:      --relocate <oldpath>=<newpath>
da:      --relocate <gammelsti>=<nysti>

en:      --triggeredby <pkg>
da:      --triggeredby <pakke>

en:      --whatprovides <cap>
da:      --whatprovides <fac>

en:      --whatrequires <cap>
da:      --whatrequires <fac>

en:      -f <file>+
da:      -f <fil>+

en:      -p <packagefile>+
da:      -p <pakkefil>+

en:     --addsign <pkg>+
da:     --addsign <pakke>+

en:     --checksig <pkg>+
da:     --checksig <pakke>+

en:     --define '<name> <body>'
da:     --define '<navn> <vrdi>'

en:     --erase <package>
da:     --erase <pakke>

en:     --eval '<name>+'
da:     --eval '<navn>+'

en:     --install <packagefile>
da:     --install <pakkefil>

en:     --pipe <cmd>
da:     --pipe <kmd>

en:     --rcfile <file>
da:     --rcfile <fil>

en:     --rebuild <src_pkg>
da:     --rebuild <kilde_pak>

en:     --recompile <src_pkg>
da:     --recompile <kilde_pak>

en:     --resign <pkg>+
da:     --resign <pakke>+

en:     --upgrade <packagefile>
da:     --upgrade <pakkefil>

en:     -K <pkg>+
da:     -K <pakke>+

en:     -U <packagefile>
da:     -U <pakkefil>

en:     -b<stage> <spec>
da:     -b<stadium> <spec>

en:     -i <packagefile>
da:     -i <pakkefil>

en:     -t<stage> <tarball>
da:     -t<stadium> <tarfil>

en:     Information selection options:
da:     Tilvalg for informationangivelse:

en:    --addsign <pkg>+
da:    --addsign <pakke>+

en:    --checksig <pkg>+
da:    --checksig <pakke>+

en:    --dbpath <dir>
da:    --dbpath <katalog>

en:    --define '<name> <body>'
da:    --define '<navn> <indhold>'

en:    --erase <package>
da:    --erase <pakke>

en:    --eval '<expr>+'
da:    --eval '<udtryk>+'

en:    --install <packagefile>
da:    --install <pakkefil>

en:    --pipe <cmd>
da:    --pipe <kmd>

en:    --rcfile <file:...>
da:     --rcfile <fil:....>

en:    --resign <pkg>+
da:    --resign <pakke>+

en:    --root <dir>
da:    --root <katalog>

en:    --upgrade <packagefile>
da:    --upgrade <pakkefil>

en:    -K <pkg>+
da:    -K <pakke>+

en:    -U <packagefile>
da:    -U <pakkefil>

en:    -i <packagefile>
da:    -i <pakkefil>

en:    All modes support the following arguments:
da:    Alle tilstande understøtter følgende argumenter:

en:    Install, upgrade and query (with -p) allow URL's to be used in place
da:    Installér, opgradér og forespørg (med -p) tillader, at URL'er bruges i

en:    file: %s action: %s
da:    fil: %s aktion: %s

en:    of file names as well as the following options:
da:    stedet for filnavne såvel som følgende tilvalg:

en:   Actual size: %12d
da:   Faktisk størrelse: %12d

en:   All modes support the following options:
da:   Følgende tilvalg understøttes af samtlige tilstande:

en:   Install, upgrade and query (with -p) modes allow URL's to be used in place
da:   Installations-, opgradering- og forespørgselstilstande (med -p) tillader at

en:   Package specification options:
da:   Tilvalg for pakkeangivelse:

en:   of file names as well as the following options:
da:   en URL angives i stedet for navne såvel som de følgende tilvalg:

en:  (MISSING KEYS:
da:  (MANGLENDE NØGLER:

en:  (UNTRUSTED KEYS:
da:  (IKKE-BETROEDE NØGLER:

en:  ... as %s
da:  ... som %s

en:  conflicts with %s-%s-%s
da:  skaber konflikt med %s-%s-%s

en:  failed -
da:  mislykkedes -

en:  is needed by %s-%s-%s
da:  kræves af %s-%s-%s

en:  on file
da:  for fil

en: ! only on numbers
da: ! kun for tal

en: "%s" specifies multiple packages
da: "%s" angiver flere pakker

en: %%changelog entries must start with *
da: '%%changelog'-indgange skal starte med *

en: %%changelog not in decending chronological order
da: %%changelog ikke i omvendt kronologisk rækkefølge

en: %3d<%*s(empty)
da: %3d<%*s(tom)

en: %3d>%*s(empty)
da: %3d>%*s(tom)

en: %5d exclude  %s
da: %5d ekskluderer %s

en: %5d relocate %s -> %s
da: %5d omrokerer %s -> %s

en: %s cannot be installed
da: %s kunne ikke installeres

en: %s created as %s
da: %s oprettet som %s

en: %s does not appear to be a RPM package
da: %s lader ikke til at være en RPM-pakke

en: %s expansion failed at %s:%d "%s"
da: %s-udvidelse mislykkedes ved %s:%d "%s"

en: %s failed
da: %s mislykkedes

en: %s field must be present in package: %s
da: '%s'-felt skal være tilstede i pakke : %s

en: %s has invalid numeric value, skipped
da: %s har ugyldig talværdi, overspringes

en: %s has too large or too small integer value, skipped
da: %s har for stor eller lille heltalsværdi, overspringes

en: %s has too large or too small long value, skipped
da: %s har for stor eller lille 'long'-værdi, overspringes

en: %s saved as %s
da: %s gemt som %s

en: %s skipped due to missingok flag
da: %s oversprunget grundet manglende ok-flag

en: %s: %-45s %-3s (cached)
da: %s: %-45s %-3s (husket)

en: %s: %-45s NO
da: %s: %-45s NEJ

en: %s: %-45s YES (added files)
da: %s: %-45s JA (tilføjede filer)

en: %s: %-45s YES (added provide)
da: %s: %-45s JA (tilføjede 'provide')

en: %s: %-45s YES (db files)
da: %s: %-45s JA (db-filer)

en: %s: %-45s YES (db package)
da: %s: %-45s JA (db-pakke)

en: %s: %-45s YES (db provides)
da: %s: %-45s JA (db tilfører)

en: %s: %-45s YES (rpmlib provides)
da: %s: %-45s JA (rpmlib tilfører)

en: %s: %-45s YES (rpmrc provides)
da: %s: %-45s JA (rpmrc tilfører)

en: %s: (%s, %s) added to Depends cache.
da: %s: (%s, %s) tilføjet til afhængigheds-buffer.

en: %s: Can't re-sign v2.0 RPM
da: %s: Kan ikke genunderskrive v2.0 RPM

en: %s: Can't sign v1.0 RPM
da: %s: Kan ikke underskrive v1.0 RPM

en: %s: Fread failed: %s
da: %s: Fread mislykkedes: %s

en: %s: Fwrite failed: %s
da: %s: Fwrite mislykkedes: %s

en: %s: No signature available
da: %s: Ingen tilgængelig signatur

en: %s: No signature available (v1.0 RPM)
da: %s: Ingen tilgængelig signatur (v1.0 RPM)

en: %s: cannot read header at 0x%x
da: %s: kan ikke læse hoved ved 0x%x

en: %s: open failed: %s
da: %s: åbning mislykkedes: %s

en: %s: readLead failed
da: %s: readLead mislykkedes

en: %s: rpmReadSignature failed
da: %s: rpmReadSignature mislykkedes

en: %s: rpmWriteSignature failed: %s
da: %s: rpmWriteSignature mislykkedes: %s

en: %s: writeLead failed: %s
da: %s: writeLead mislykkedes: %s

en: %s:%d: Got a %%else with no %%if
da: %s:%d: Fik et %%else uden et %%if

en: %s:%d: Got a %%endif with no %%if
da: %s:%d: Fik et %%endif uden et %%if

en: %s:%d: parseExpressionBoolean returns %d
da: %s:%d: parseExpressionBoolean returnerer %d

en: && and || not suported for strings
da: && og || understøttes ikke for strenge

en: '<name> <body>'
da: '<navn> <indhold>'

en: (contains no files)
da: (indeholder ingen filer)

en: (error 0x%x)
da: (fejl 0x%x)

en: (no error)
da: (ingen fejl)

en: (no state)
da: (ingen status)

en: (not a number)
da: (ikke et tal)

en: (unknown %3d)
da: (ukendt %3d)

en: (unknown type)
da: (ukendt type)

en: * / not suported for strings
da: * / understøttes ikke for strenge

en: - not suported for strings
da: - understøttes ikke for strenge

en: - only on numbers
da: - kun for tal

en: --allfiles may only be specified during package installation
da: --allfiles kan kun angives ved installation

en: --allmatches may only be specified during package erasure
da: --allmatches kan kun angives ved installation

en: --dbpath given for operation that does not use a database
da: --dbpath angivet ved en operation, der ikke benytter en database

en: --excludedocs may only be specified during package installation
da: --excludedocs kan kun angives ved installation

en: --hash (-h) may only be specified during package installation
da: --hash (-h) kan kun angives ved installation

en: --ignorearch may only be specified during package installation
da: --ignorearch kan kun angives ved installation

en: --ignoreos may only be specified during package installation
da: --ignoreos kan kun angives ved installation

en: --ignoresize may only be specified during package installation
da: --ignoresize kan kun angives ved installation

en: --includedocs may only be specified during package installation
da: --includedocs kan kun angives ved installation

en: --justdb may only be specified during package installation and erasure
da: --justdb kan kun angives ved installation og sletning

en: --nodeps may only be specified during package building, rebuilding, recompilation, installation,erasure, and verification
da: --nodeps kan kun angives ved opbygning, genopbygning, genoversættelse, installation, sletning og verifikation

en: --nogpg may only be used during signature checking
da: --nogpg kan kun bruges ved signaturkontrol

en: --nomd5 may only be used during signature checking and package verification
da: --nomd5 kan kun bruges ved signaturkontrol og pakkeverifikation

en: --nopgp may only be used during signature checking
da: --nopgp kan kun bruges ved signaturkontrol

en: --noscripts may only be specified during package installation, erasure, and verification
da: --noscripts kan kun angives ved installation, sletning og verifikation

en: --notriggers may only be specified during package installation and erasure
da: --notriggers kan kun angives ved installation og sletning af pakker

en: --notriggers may only be specified during package installation, erasure, and verification
da: --notriggers kan kun angives ved installation, sletning og verifikation

en: --oldpackage may only be used during upgrades
da: --oldpackage kan kun bruges ved opgraderinger

en: --percent may only be specified during package installation
da: --percent kan kun angives ved installation

en: --prefix may only be used when installing new packages
da: --prefix kan kun bruges, når nye pakker installeres

en: --relocate and --excludepath may only be used when installing new packages
da: --relocate og --excludepath kan kun bruges, når nye pakker installeres

en: --replacefiles may only be specified during package installation
da: --replacefiles kan kun angives ved installation

en: --replacepkgs may only be specified during package installation
da: --replacepkgs kan kun angives ved installation

en: --root (-r) may only be specified during installation, erasure, querying, and database rebuilds
da: --root (-r) kan kun angives ved installation, sletning, forespørgsel og genopbygning af databasen

en: --sign may only be used during package building
da: --sign kan kun bruges ved pakkeopbygning

en: --test may only be specified during package installation, erasure, and building
da: --test kan kun angives ved installation, sletning og opbygning

en: -u and --uninstall are deprecated and no longer work.
da: -u og --uninstall er forældede og virker ikke længere.

en: : expected following ? subexpression
da: : forventet efter ?-underudtryk

en: <cmd>
da: <kmd>

en: <dir>
da: <katalog>

en: <expr>+
da: <udtryk>+

en: <file:...>
da: <fil:...>

en: <oldpath>=<newpath>
da: <gammelsti>=<nysti>

en: <package>
da: <pakke>

en: <packagefile>+
da: <pakkefil>+

en: <source package>
da: <kildepakke>

en: <specfile>
da: <spec-fil>

en: <tarball>
da: <tararkiv>

en: ========== continuing tsort ...
da: ========== fortsætter tsort ...

en: ========== recording tsort relations
da: ========== gemmer tsort-relationer

en: ========== relocations
da: ========== gemmer omrokeringer

en: ========== successors only (presentation order)
da: ========== kun efterfølgere (præsentationsrækkefølge)

en: ========== tsorting packages
da: ========== tsort'er pakker

en: ======================== active %d empty %d
da: ======================== aktiv %d tom %d

en: ? expected in expression
da: ? forventet i udtryk

en: A %% is followed by an unparseable macro
da: Et %% efterfølges af en makro, der ikke kan tolkes

en: Abort in progress
da: Afbryder programmet

en: Architecture is excluded: %s
da: Arkitekturen er ekskluderet: %s

en: Architecture is not included: %s
da: Arkitekturen er ikke inkluderet: %s

en: Bad CSA data
da: Ugyldige CSA-data

en: Bad arch/os number: %s (%s:%d)
da: Ugyldigt arch/os-tal: %s (%s:%d)

en: Bad count for headerAddEntry(): %d
da: Ugyldigt antal for headerAddEntry(): %d

en: Bad dirmode spec: %s(%s)
da: Ugyldig dirmode-spec: %s(%s)

en: Bad exit status from %s (%s)
da: Fejl-afslutningsstatus fra %s (%s)

en: Bad file: %s: %s
da: Ugyldig fil: %s: %s

en: Bad magic
da: Ugyldigt magisk tal

en: Bad mode spec: %s(%s)
da: Ugyldig tilstandsangivelse: %s(%s)

en: Bad owner/group: %s
da: Ugyldig ejer/gruppe: %s

en: Bad package specification: %s
da: Ugyldig pakkeangivelse: %s

en: Bad server response
da: Ugyldigt svar fra server

en: Bad source: %s: %s
da: Ugyldig kilde: %s: %s

en: Bad syntax: %s(%s)
da: Ugyldig syntaks: %s(%s)

en: Bad/unreadable  header
da: Ugyldigt/ulæseligt hoved

en: Build options with [ <specfile> | <tarball> | <source package> ]:
da: Opbygningstilvalg med [ <spec-fil> | <tararkiv> | <kildepakke> ]:

en: BuildRoot can not be "/": %s
da: BuildRoot kan ikke være "/": %s

en: Building for target %s
da: Opbygger for mål %s

en: Building target platforms: %s
da: Opbygger mål-platforme: %s

en: Can't mix special %%doc with other forms: %s
da: Kan ikke blande special-%%doc med andre former: %s

en: Cannot expand %s
da: Kan ikke udfolde %s

en: Cannot read %s, HOME is too large.
da: Kunne ikke læse %s, HOME er for stor.

en: Common options for all rpm modes:
da: Fælles tilvalg for alle rpm-tilstande:

en: Could not canonicalize hostname: %s
da: Kunne ikke kanonisere værtsnavn: %s

en: Could not generate output filename for package %s: %s
da: Kunne ikke generere filnavn til oprettelse af pakke %s: %s

en: Could not open %%files file %s: %s
da: Kunne ikke åbne '%%files'-fil %s: %s

en: Could not open %s: %s
da: Kunne ikke åbne %s: %s

en: Could not open PostIn file: %s
da: Kunne ikke åbne 'PostIn'-fil: %s

en: Could not open PostUn file: %s
da: Kunne ikke åbne 'PostUn'-fil: %s

en: Could not open PreIn file: %s
da: Kunne ikke åbne 'PreIn'-fil: %s

en: Could not open PreUn file: %s
da: Kunne ikke åbne 'PreUn'-fil: %s

en: Could not open Trigger script file: %s
da: Kunne ikke åbne skriptfilen Trigger: %s

en: Could not open VerifyScript file: %s
da: Kunne ikke åbne 'VerifyScript'-fil: %s

en: Could not run gpg.  Use --nogpg to skip GPG checks.
da: Kunne ikke køre gpg. Brug --nogpg for at overspringe GPG-tjek.

en: Could not run pgp.  Use --nopgp to skip PGP checks.
da: Kunne ikke køre pgp. Brug --nopgp for at overspringe PGP-tjek.

en: Couldn't download nosource %s: %s
da: Kunne ikke hente nosource %s: %s

en: Couldn't exec %s: %s
da: Kunne ikke udføre %s: %s

en: Couldn't exec gpg
da: Kunne ikke køre gpg

en: Couldn't exec pgp
da: Kunne ikke køre pgp

en: Couldn't exec pgp (%s)
da: Kunne ikke køre pgp (%s)

en: Couldn't fork %s: %s
da: Kunne ikke fraspalte ny proces til %s: %s

en: Data type %d not supported
da: Datatype %d understøttes ikke

en: Database options:
da: Databasetilvalg:

en: Duplicate %s entries in package: %s
da: Flere '%s'-indgange i pakke: %s

en: Duplicate locale %.*s in %%lang(%s)
da: Dobbelt locale %.*s i %%lang(%s)

en: Enter pass phrase:
da: Indtast adgangskode:

en: Error parsing %%setup: %s
da: Fejl ved tolking af %%setup: %s

en: Error setting remote server to passive mode
da: Kunne ikke sætte fjernserveren i passiv tilstand

en: Exec of %s failed (%s): %s
da: Udførelse af %s mislykkedes (%s): %s

en: Executing(%s): %s
da: Udfører(%s): %s

en: Expected size: %12d = lead(%d)+sigs(%d)+pad(%d)+data(%d)
da: Forventet størrelse: %12d = indled(%d)+sign(%d)+fyld(%d)+data(%d)

en: Failed to connect to server
da: Kunne ikke etablere en forbindelse til serveren

en: Failed to establish data connection to server
da: Kunne ikke etablere en data-forbindelse til serveren

en: Failed to find %s:
da: Kunne ikke finde %s:

en: Failed to open tar pipe: %m
da: Kunne ikke åbne tar-videreførsel: %m

en: Failed to read %s: %s.
da: Kunne ikke læse %s: %s.

en: Failed to read spec file from %s
da: Kunne ikke læse spec-fil fra %s

en: Failed to rename %s to %s: %m
da: Kunne ikke omdøbe %s til %s: %m

en: File %4d: %07o %s.%s	 %s
da: Fil %4d: %07o %s.%s	 %s

en: File %s does not appear to be a specfile.
da: Filen %s synes ikke at være en spec-fil.

en: File %s is not a regular file.
da: Filen %s er ikke en regulær fil.

en: File %s is smaller than %u bytes
da: Filen %s er mindre end %u byte

en: File %s: %s
da: Fil %s: %s

en: File doesn't match prefix (%s): %s
da: Fil passer ikke til præfiks (%s): %s

en: File listed twice: %s
da: Fil angivet to gange: %s

en: File must begin with "/": %s
da: Fil skal begynde med "/": %s

en: File needs leading "/": %s
da: Fil kræver foranstillet "/": %s

en: File not found by glob: %s
da: Fil ikke fundet med glob: %s

en: File not found on server
da: Fil ikke fundet på server

en: File not found: %s
da: Fil ikke fundet: %s

en: Finding  %s: (using %s)...
da: Finder %s: (benytter %s)...

en: GPG sig size: %d
da: GPG-signaturstørrelse: %d

en: Generating signature using GPG.
da: Genererer signatur med gpg.

en: Generating signature using PGP.
da: Genererer signatur med pgp.

en: Generating signature: %d
da: Genererer signatur: %d

en: Got %d bytes of GPG sig
da: Fik %d byte GPG-signatur

en: Got %d bytes of PGP sig
da: Fik %d byte af PGP-signatur

en: Header size too big
da: Hovedstørrelse er for stor

en: Hit limit for %%docdir
da: Træfningsgrænse for %%docdir

en: I/O error to local file
da: I/O-fejl i lokal fil

en: Incomplete data line at %s:%d
da: Ufærdig datalinie ved %s:%d

en: Incomplete default line at %s:%d
da: Ufuldstændig standardlinie ved %s:%d

en: Installing %s
da: Installerer %s

en: Internal error
da: Intern fejl

en: Internal error in argument processing (%d) :-(
da: Intern fejl i parameterfortolkningen (%d) :-(

en: Internal error: Bogus tag %d
da: Intern fejl: Falsk mærke %d

en: Invalid %%_signature spec in macro file
da: Ugyldig angivelse af '%%_signature'-spec i makrofil.

en: Invalid %%_signature spec in macro file.
da: Ugyldig angivelse af %%_signature i makrofil.

en: Invalid %s token: %s
da: Ugyldigt %s-symbol: %s

en: LOOP:
da: LØKKE:

en: MD5 sum mismatch
da: MD5-sum stemmer ikke

en: Macro %%%.*s not found, skipping
da: Makroen %%%.*s blev ikke fundet, overspringer

en: Macro %%%s (%s) was not used below level %d
da: Makro %%%s (%s) blev ikke brugt under niveau %d

en: Macro %%%s failed to expand
da: Makroen %%%s kunne ikke udfoldes

en: Macro %%%s has empty body
da: Makroen %%%s har intet indhold

en: Macro %%%s has illegal name (%%define)
da: Makroen %%%s har et ugyldig navn (%%define)

en: Macro %%%s has illegal name (%%undefine)
da: Makroen %%%s har ugyldigt navn (%%undefine)

en: Macro %%%s has unterminated body
da: Makroen %%%s har et uafsluttet indhold (body)

en: Macro %%%s has unterminated opts
da: Makroen %%%s har uafsluttede parametre

en: Missing '(' in %s %s
da: Manglende '(' i %s %s

en: Missing ')' in %s(%s
da: Manglende ')' i %s %s

en: Missing hard link
da: Manglende hård lænke

en: NOT OK
da: IKKE O.K.

en: No buildable architectures
da: Ingen arkitekturer, der kan opbygges

en: No patch number %d
da: Ingen lap nummer %d

en: No signature
da: Ingen signatur

en: No source number %d
da: Ingen kilde nummer %d

en: Non-white space follows %s(): %s
da: Ikke-mellemrum efterfølger %s(): %s

en: OK
da: O.K.

en: OS is excluded: %s
da: OS er ekskluderet: %s

en: OS is not included: %s
da: OS is ikke inkluderet: %s

en: Old (internal-only) signature!  How did you get that!?
da: Gammel (internt brug) signatur! Hvordan fik du fingre i den!?

en: Old PGP signature
da: Gammel PGP-signatur

en: Only one arg for %%docdir
da: Kun et parameter for %%docdir

en: PGP sig size: %d
da: PGP-signaturstørrelse: %d

en: Package already exists: %s
da: Pakken eksisterer allerede: %s

en: Package has no %%description: %s
da: Pakke har ingen %%description: %s

en: Pass phrase check failed
da: Adgangskode ikke godkendt

en: Pass phrase is good.
da: Adgangskode godkendt.

en: Password for %s@%s:
da: Adgangskode for %s@%s:

en: Please contact rpm-list@redhat.com
da: Kontakt venligst rpm-list@redhat.com (på engelsk)

en: Preparing packages for installation...
da: Forbereder pakker til installation...

en: Preparing...
da: Forbereder...

en: Processing files: %s-%s-%s
da: Gennemløber filer: %s-%s-%s

en: Query options (with -q or --query):
da: Forespørgselstilvalg (med -q eller --query):

en: Recursion depth(%d) greater than max(%d)
da: Rekursionsdybde(%d) overskrider maks(%d)

en: Retrieving %s
da: Modtager %s

en: Server I/O error
da: I/O-fejl for server

en: Server timeout
da: Tidsudløb for server

en: Signature options:
da: Signaturtilvalg

en: Signature pad : %d
da: Signaturfyld : %d

en: Signature size: %d
da: Signaturstørrelse: %d

en: Spec file can't use BuildRoot
da: Spec-fil kan ikke bruge BuildRoot

en: Success
da: Succes

en: Symlink points to BuildRoot: %s -> %s
da: Symbolsk lænke peger på BuildRoot: %s -> %s

en: TIMECHECK failure: %s
da: TIMECHECK-fejl: %s

en: Target buffer overflow
da: Overløb i målbuffer

en: The --rcfile option has been eliminated.
da: Tilvalget --rcfile er fjernet.

en: This program may be freely redistributed under the terms of the GNU GPL
da: Dette program kan frit distribueres under betingelserne i GNU GPL

en: Too many args in data line at %s:%d
da: For mange parametre på datalinie ved %s:%d

en: Too many args in default line at %s:%d
da: For mange parametre i standardlinie ved %s:%d

en: Too many patches!
da: For mange lapper (patches)!

en: Two files on one line: %s
da: To filer på én linie: %s

en: Unable to lookup server host address
da: Kunne ikke skaffe serverens IP-addresse

en: Unable to lookup server host name
da: Kunne ikke slå serverens navn op

en: Unable to open %s for reading: %s.
da: Kunne ikke åbne %s for læsning: %s.

en: Unable to open %s: %s
da: Kunne ikke åbne %s: %s

en: Unable to open icon %s: %s
da: Kunne ikke åbne ikon %s: %s

en: Unable to open sigtarget %s: %s
da: Kunne ikke åbne sigtarget %s: %s

en: Unable to open spec file %s: %s
da: Kan ikke åbne spec-fil %s: %s

en: Unable to open temp file.
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil.

en: Unable to read header from %s: %s
da: Kunne ikke læse hoved fra %s: %s

en: Unable to read icon %s: %s
da: Kunne ikke læse ikon %s: %s

en: Unable to read payload from %s: %s
da: Kunne ikke læse pakkeindhold fra %s: %s

en: Unable to write header to %s: %s
da: Kunne ikke skrive hoved til %s: %s

en: Unable to write package: %s
da: Kunne ikke skrive pakke: %s

en: Unable to write payload to %s: %s
da: Kunne ikke skrive pakkeindhold til %s: %s

en: Unclosed %%if
da: Ikke-lukket %%if

en: Unknown file type
da: Ukendt filtype

en: Unknown icon type: %s
da: Ukendt ikontype: %s

en: Unknown option %c in %s(%s)
da: Ukendt tilvalg %c i %s(%s)

en: Unknown or unexpected error
da: Ukendt eller uventet fejl

en: Unknown system: %s
da: Ukendt system: %s

en: Unsatisfied dependencies for %s-%s-%s:
da: Ikke-tilfredsstillede afhængighedskrav for %s-%s-%s:

en: Unterminated %c: %s
da: Uafsluttet %c: %s

en: Unusual locale length: "%.*s" in %%lang(%s)
da: Anormal locale-længde: "%.*s" i %%lang(%s)

en: Usage:
da: Brug:

en: Usage: %s {--help}
da: Brug: %s {--help}

en: Usage: rpm {--help}
da: Brug: rpm {--help}

en: Use "--macros <file:...>" instead.
da: Brug "--macros <fil:...>" i stedet..

en: Use --macros with a colon separated list of macro files to read.
da: Brug --macros med en kolonsepareret liste over de makrofiler, der skal indlæses.

en: Use -e or --erase instead.
da: Brug -e eller --erase i stedet.

en: Verify options (with -V or --verify):
da: Verifikationstilvalg (med -V eller --verify):

en: Wrote: %s
da: Skrev: %s

en: You must set "%%_gpg_name" in your macro file
da: Du skal angive "%%_gpg_name" i din makrofil

en: You must set "%%_pgp_name" in your macro file
da: Du skal angive "%%_pgp_name" i din makrofil

en: ] expected at end of array
da: ] forventet ved slutningen af tabel

en: add a signature to a package
da: tilføj signatur til pakke

en: adding "%s" to %s index.
da: tilføjer "%s" til '%s'-indekset.

en: adding %d entries to %s index.
da: tilføjer %d indgange til '%s'-indekset.

en: argument is not an RPM package
da: parameter er ikke en RPM-pakke

en: arguments to --prefix must begin with a /
da: parametre til --prefix skal starte med et /

en: arguments to --root (-r) must begin with a /
da: parameteren til --root (-r) skal starte med et /

en: bad date in %%changelog: %s
da: ugyldig dato i %%changelog: %s

en: bad db file %s
da: ugyldig db-fil %s

en: bad option '%s' at %s:%d
da: ugyldig tilvalg '%s' ved %s:%d

en: be a little more verbose
da: vis lidt flere detaljer

en: be incredibly verbose (for debugging)
da: vis rigtigt mange detaljer (til aflusning)

en: bin/src package (prep, compile, install, package)
da: binær og kilde-pakke (forbered, oversæt, installér, pak)

en: binary package (prep, compile, install, package)
da: binær pakke (forbered, oversæt, installér, pak)

en: build binary package from <source package>
da: opbyg binærpakke ud fra <kildepakke>

en: build binary package only from <specfile>
da: opbyg kun binærpakke ud fra <spec-fil>

en: build binary package only from <tarball>
da: opbyg kun binærpakke ud fra <tararkiv>

en: build package, where <stage> is one of:
da: opbyg pakke, hvor <stadium> er en af:

en: build source and binary packages from <specfile>
da: opbyg kilde- og binærpakke ud fra <spec-fil>

en: build source and binary packages from <tarball>
da: opbyg kilde- og binærpakker ud fra <tararkiv>

en: build source package only from <specfile>
da: opbyg kun kildepakke ud fra <spec-fil>

en: build source package only from <tarball>
da: opbyg kun kildepakke ud fra <tararkiv>

en: build the packages for the build targets platform1...platformN.
da: byg pakkerne for byggemålene platform1...platformN.

en: build through %build (%prep, then compile) from <specfile>
da: opbyg gennem %build (%prep, så oversæt) ud fra <spec-fil>

en: build through %build (%prep, then compile) from <tarball>
da: opbyg gennem %build (%prep, så oversæt) ud fra <tararkiv>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <source package>
da: opbyg gennem %install (%prep, %build, så installér) ud fra <kildepakke>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <specfile>
da: opbyg gennem %install (%prep, %build, så installér) ud fra <spec-fil>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <tarball>
da: opbyg gennem %install (%prep, %build, så installér) ud fra <tararkiv>

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <specfile>
da: opbyg gennem %prep (udpak kilder og påfør lapper) ud fra <spec-fil>

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <tarball>
da: opbyg gennem %prep (udpak kilder og påfør lapper) ud fra <tararkiv>

en: buildroot already specified, ignoring %s
da: buildroot allerede angivet, ignorerer %s

en: can't query %s: %s
da: kunne ikke forespørge %s: %s

en: can't rename %s to %s: %s
da: kunne ikke omdøbe %s til %s: %s

en: can't unlink %s: %s
da: kunne ikke bryde lænke %s: %s

en: cannot access file %s
da: kan ikke tilgå filen %s

en: cannot add record originally at %d
da: kunne ikke tilføje posten, der tidligere var ved %d

en: cannot create %s: %s
da: kan ikke oprette %s: %s

en: cannot create sourcedir %s
da: kunne ikke oprette kildekatalog %s

en: cannot create specdir %s
da: kunne ikke oprette spec-katalog %s

en: cannot get %s lock on %s/%s
da: kan ikke opnå %s lås på %s/%s

en: cannot get %s lock on database
da: kunne ikke opnå %s lås på database

en: cannot open %s at %s:%d: %s
da: kan ikke åbne %s ved %s:%d: %s

en: cannot open %s index
da: kan ikke åbne '%s'-indeks

en: cannot open %s index using db%d - %s (%d)
da: kan ikke åbne '%s'-indeks ved brug af db%d - %s (%d)

en: cannot open %s/packages.rpm
da: kunne ikke åbne %s/packages.rpm

en: cannot open %s: %s
da: kunne ikke åbne %s: %s

en: cannot open Packages database in %s
da: kunne ikke åbne Packages-database i %s

en: cannot open file %s: %s
da: kunne ikke åbne fil %s: %s

en: cannot open package: %s
da: kan ikke åbne pakke: %s

en: cannot open rpm database in %s
da: kan ikke åbne rpm-database i %s

en: cannot re-open payload: %s
da: kan ikke genåbne pakkeindhold: %s

en: cannot remove %s - directory not empty
da: kan ikke fjerne %s - katalog ikke tomt

en: cannot write to %s
da: kunne ikke skrive til %s

en: closed  db environment %s/%s
da: lukkede db-miljø  %s/%s

en: closed  db file        %s
da: lukket  db-fil    %s

en: closed  db index       %s/%s
da: lukkede db-indeks %s/%s

en: compile (prep and compile)
da: oversæt (forbered og oversæt)

en: counting packages to install
da: tæller pakker, der skal installeres

en: cpio_copy read failed: %s
da: cpio_copy-læsning mislykkedes: %s

en: cpio_copy write failed: %s
da: cpio_copy-skrivning mislykkedes: %s

en: create archive failed on file %s: %s
da: arkivoprettelse mislykkedes ved fil %s: %s

en: creating directory %s
da: opretter kataloget %s

en: creating directory %s: %s
da: opretter kataloget %s: %s

en: dataLength() RPM_STRING_TYPE count must be 1.
da: dataLength() RPM_STRING_TYPE-antal skal være 1.

en: db%d error(%d) from %s: %s
da: db%d fejl(%d) fra %s: %s

en: db%d error(%d): %s
da: db%d fejl(%d): %s

en: dbiTagsInit: unrecognized tag name: "%s" ignored
da: dbiTagsInit: ukendt mærkenavn: "%s" ignoreret

en: debug URL cache handling
da: aflus URL-bufferhåndtering

en: debug protocol data stream
da: aflus protokol-datastrøm

en: debug rpmio I/O
da: aflus rpmio I/O

en: define macro <name> with value <body>
da: definér makro <navn> med værdi <vrdi>

en: disable use of libio(3) API
da: undlad at benytte libio(3)-API

en: display a verbose file listing
da: giv en detaljeret filliste

en: display final rpmrc and macro configuration
da: vis den endelige rpmrc og makrokonfiguration

en: display known query tags
da: vis kendte forespørgselsmærker

en: display package file list
da: vis filliste for pakke

en: display package information
da: vis pakkeinformation

en: display the package's change log
da: vis ændringshistorie for pakke

en: display the states of the listed files
da: vis filernes status

en: do not accept i18N msgstr's from specfile
da: acceptér ikke i18N msgstr'er fra spec-fil

en: do not execute %verifyscript (if any)
da: udfør ikke eventuelt %verifyscript

en: do not execute any package specific scripts
da: udfør ingen pakkespecifikke skripter

en: do not execute any stages
da: udfør ingen af stadierne

en: do not execute any stages of the build
da: udfør ingen stadier af opbygningen

en: do not execute scripts (if any)
da: udfør ikke eventuelle skripter

en: do not install documentation
da: installér ikke dokumentation

en: do not reorder package installation to satisfy dependencies
da: ændr ikke pakkernes installationsrækkefølge for at opfylde afhængigheder

en: do not verify file attributes
da: tjek ikke filegenskaber

en: do not verify file md5 checksums
da: tjek ikke filers md5-checksummer

en: do not verify package dependencies
da: undlad at tjekke pakkers afhængighedskrav

en: don't check disk space before installing
da: tjek ikke om der er diskplads, før der installeres

en: don't execute any installation scriptlets
da: udfør ingen installations-småskripter

en: don't execute any installation scripts
da: udfør ingen installationsskripter

en: don't execute any scriptlets triggered by this package
da: udfør ikke småskripter, der måtte udløses af denne pakke

en: don't execute any scripts triggered by this package
da: udfør ingen skripter, der måtte foranlediges af denne pakke

en: don't install, but tell if it would work or not
da: installér ikke, men fortæl om det ville lykkes eller ej

en: don't verify files in package
da: verificér ikke filerne i pakke

en: don't verify package architecture
da: tjek ikke pakkens arkitektur

en: don't verify package operating system
da: tjek ikke pakkens operativsystem

en: dump basic file information
da: vis grundlæggende filinformation

en: empty tag format
da: tomt mærkeformat

en: empty tag name
da: tomt mærkenavn

en: erase (uninstall) package
da: slet (afinstallér) pakke

en: error creating temporary file %s
da: fejl ved oprettelse af midlertidig fil %s

en: error reading from file %s
da: fejl ved læsning fra filen %s

en: error reading header from package
da: fejl ved læsning af hovedet på pakke

en: error(%d) allocating new package instance
da: fejl(%d) under allokering af ny pakkeinstans

en: error(%d) counting packages
da: fejl(%d) ved optælling af pakker

en: error(%d) getting "%s" records from %s index
da: fejl(%d) ved hentning af "%s"-poster fra '%s'-indekset

en: error(%d) removing record %s from %s
da: fejl(%d) ved fjernelse af post %s fra %s

en: error(%d) storing record %s into %s
da: fejl(%d) ved gemning af post %s i %s

en: error:
da: fejl:

en: error: %sport must be a number
da: Fejl: %sport skal være et tal

en: exclude paths must begin with a /
da: udeladte stier skal begynde med et /

en: excluding %s %s
da: ekskluderer %s %s

en: excluding directory %s
da: ekskluderer kataloget %s

en: excluding multilib path %s%s
da: ekskluderer multilib-sti %s%s

en: exclusive
da: eksklusiv

en: exec failed
da: eksekvering mislykkedes

en: execution of %s scriptlet from %s-%s-%s failed, exit status %d
da: kørsel af småskriptet %s fra %s-%s-%s mislykkedes, afslutningsstatus %d

en: extra arguments given for query of all packages
da: ekstra parametre angivet ved forespørgsel på alle pakker

en: extra arguments given for verify of all packages
da: ekstra parametre angivet ved verifikation af alle pakker

en: failed build dependencies:
da: afhængighedskrav for pakkeopbygning kunne ikke imødekommes:

en: failed dependencies:
da: afhængighedskrav, der ikke kunne imødekommes:

en: failed to create %s: %s
da: kunne ikke oprette %s: %s

en: failed to open %s: %s
da: kunne ikke åbne %s: %s

en: failed to rebuild database: original database remains in place
da: kunne ikke genopbygge database: original-databasen beholdes

en: failed to remove directory %s: %s
da: kunne ikke fjerne katalog %s: %s

en: failed to replace old database with new database!
da: kunne ikke erstatte gammel database med ny database!

en: failed to stat %s: %m
da: kunne ikke finde %s: %m

en: failed to stat %s: %s
da: kunne ikke finde %s: %s

en: failed to write all data to %s
da: kunne ikke skrive alle data til %s

en: fatal error:
da: fatal fejl:

en: file %s conflicts between attempted installs of %s and %s
da: filen %s skaber konflikt mellem den forsøgte installation af %s og %s

en: file %s from install of %s conflicts with file from package %s
da: filen %s fra installationen af %s skaber konflikt med fil fra pakken %s

en: file %s is not owned by any package
da: filen %s tilhører ingen pakke

en: file %s is on an unknown device
da: fil %s er på en ukendt enhed

en: file %s requires a newer version of RPM
da: filen %s kræver en nyere version af RPM

en: file %s: %s
da: fil %s: %s

en: file is not regular -- skipping size check
da: filen er ikke regulær -- overspringer størrelsestjek

en: files may only be relocated during package installation
da: filer kan kun omrokeres under installation

en: found %d packages
da: fandt %d pakke(r)

en: found %d source and %d binary packages
da: fandt %d kilde- og %d binærpakker

en: free list corrupt (%u)- please run
    	"rpm --rebuilddb"
    More information is available from http://www.rpm.org or the rpm-list@redhat.com mailing list
    if "rpm --rebuilddb" fails to correct the problem.
da: fri-listen er ikke konsistent (%u)- kør venligst
    	"rpm --rebuilddb"
    Mere information kan findes på http://www.rpm.org ellerpostlisten rpm-list@redhat.com
    hvis "rpm --rebuilddb" ikke løser problemet.

en: generate PGP/GPG signature
da: generér PGP/GPG-signatur

en: generate headers compatible with (legacy) rpm[23] packaging
da: generér hoveder, der er kompatible med (gamle) rpm[23]-indpakningsversioner

en: generate headers compatible with rpm4 packaging
da: generér hoveder, der er kompatible med rpm4-indpakningsversionen

en: generate package header(s) compatible with (legacy) rpm[23] packaging
da: generér pakkehoved(er), der er kompatible med (gamle) rpm[23]-indpakninger

en: getGname: too many gid's
da: getGname: for mange gid'er

en: getGnameS: too many gid's
da: getGnameS: for mange gid'er

en: getUname: too many uid's
da: getUname: for mange uid'er

en: getUnameS: too many uid's
da: getUnameS: for mange uid'er

en: getting list of mounted filesystems
da: henter liste over monterede filsystemer

en: gpg failed
da: gpg fejlede

en: gpg failed to write signature
da: gpg kunne ikke skrive signaturen

en: group %s does not contain any packages
da: gruppe %s indeholder ingen pakker

en: group %s does not exist - using root
da: gruppe %s eksisterer ikke - bruger root

en: hostname or IP of ftp proxy
da: værtsnavn eller IP for ftp-proxy

en: hostname or IP of http proxy
da: værtsnavn eller IP for http-proxy

en: ignore ExcludeArch: directives from spec file
da: ignorér 'ExcludeArch':-angivelser fra spec-fil

en: incomplete %%changelog entry
da: ufærdig '%%changelog'-indgang

en: incorrect format: %s
da: ugyldigt format: %s

en: initalize database (unnecessary, legacy use)
da: forbereder database (unødvendigt, gammelt brug)

en: initialize database
da: initialisér database

en: install (prep, compile, install)
da: installér (forbered, oversæt og installér)

en: install all files, even configurations which might otherwise be skipped
da: installér alle filer -- også konfigurationsfiler, der ellers skulle overspringes

en: install documentation
da: installér dokumentation

en: install even if the package replaces installed files
da: intallér selvom pakken erstatter installerede filer

en: install package
da: installér pakke

en: install source package, build binary package and remove spec file, sources, patches, and icons.
da: installér kildepakke, opbyg binær pakke og fjern spec-fil, kilder, lapper ('patches') og ikoner

en: installing a source package
da: ved installation af kildepakke

en: installing binary packages
da: installerer binærpakker

en: installing package %s needs %ld inodes on the %s filesystem
da: installation af pakken %s kræver %ld inode'r på %s-filsystemet

en: installing package %s needs %ld%cb on the %s filesystem
da: installation af pakke %s kræver %ld%cb på %s-filsystemet

en: invalid package number: %s
da: ugyldigt pakkenummer: %s

en: like --rebuild, but don't build any package
da: som --rebuild, men opbygger ikke nogen pakke

en: line %d: %s
da: linie %d: %s

en: line %d: Bad %%setup option %s: %s
da: linie %d: Ugyldigt '%%setup'-tilvalg %s: %s

en: line %d: Bad %s number: %s
da: linie %d: Ugyldigt %s-tal: %s

en: line %d: Bad %s: qualifiers: %s
da: linie %d: Ugyldig %s: angivere: %s

en: line %d: Bad BuildArchitecture format: %s
da: linie %d: Ugyldigt 'BuildArchitecture'-format: %s

en: line %d: Bad arg to %%patch -p: %s
da: linie %d: Ugyldigt parameter til %%patch -p: %s

en: line %d: Bad arg to %%patch: %s
da: linie %d: Ugyldigt parameter til %%patch: %s

en: line %d: Bad arg to %%setup %c: %s
da: linie %d: Ugyldigt parameter til %%setup %c: %s

en: line %d: Bad no%s number: %d
da: linie %d: Ugyldigt 'no%s'-tal: %d

en: line %d: Bad number: %s
da: linie %d: Ugyldigt tal: %s

en: line %d: Bad option %s: %s
da: linie %d: Ugyldigt tilvalg %s: %s

en: line %d: Dependency tokens must begin with alpha-numeric, '_' or '/': %s
da: linie %d: Afhængigheds-symbol skal starte med alfanumerisk, '_' eller '/': %s

en: line %d: Docdir must begin with '/': %s
da: linie %d: Docdir skal starte med '/': %s

en: line %d: Empty tag: %s
da: linie %d: Tomt mærke: %s

en: line %d: Epoch/Serial field must be a number: %s
da: linie %d: Epoch/Serial-felter skal være et nummer: %s

en: line %d: Error parsing %%description: %s
da: linie %d: Fejl ved tolkning af %%description: %s

en: line %d: Error parsing %%files: %s
da: linie %d: Fejl ved tolkning af %%files: %s

en: line %d: Error parsing %s: %s
da: linie %d: Fejl under tolkning af %s: %s

en: line %d: File name not permitted: %s
da: linie %d: Filnavn ikke tilladt: %s

en: line %d: Illegal char '-' in %s: %s
da: linie %d: Ugyldigt tegn '-' i %s: %s

en: line %d: Malformed tag: %s
da: linie %d: Forkert udformet mærke: %s

en: line %d: Need arg to %%patch -b: %s
da: linie %d: Kræver parameter til %%patch -b: %s

en: line %d: Need arg to %%patch -p: %s
da: linie %d: Kræver parameter til %%patch -p: %s

en: line %d: Need arg to %%patch -z: %s
da: linie %d: Kræver parameter til %%patch -z: %s

en: line %d: Package does not exist: %s
da: line %d: Pakken eksisterer ikke: %s

en: line %d: Prefixes must not end with "/": %s
da: linie %d: Præfikser kan ikke ende på "/": %s

en: line %d: Second %%files list
da: linie %d: Anden '%%files'-liste

en: line %d: Second %s
da: linie %d: Anden %s

en: line %d: Second description
da: linie %d: Anden beskrivelse

en: line %d: Too many names: %s
da: line %d: For mange navne: %s

en: line %d: Unknown tag: %s
da: linie %d: Ukendt mærke: %s

en: line %d: Version required: %s
da: linie %d: Version kræves %s

en: line %d: Versioned file name not permitted: %s
da: linie %d: Filnavn med version ikke tilladt: %s

en: line %d: script program must begin with '/': %s
da: linie %d: skriptprogram skal starte med '/': %s

en: line %d: second %%prep
da: linie %d: anden %%prep

en: line %d: second %s
da: linie %d: anden %s

en: line %d: triggers must have --: %s
da: linie %d: udløsere skal have --: %s

en: line: %s
da: linie: %s

en: list all configuration files
da: vis alle konfigurationsfiler

en: list all documentation files
da: vis alle dokumentationsfiler

en: list capabilities package provides
da: vis de faciliteter, pakken tilbyder

en: list capabilities provided by package
da: vis faciliteter, der tilføres af pakke

en: list capabilities required by package
da: vis faciliteter, der pakken kræver

en: list check (do some cursory checks on %files)
da: listekontrol (nogle hurtige tjek af %filer)

en: list files in package
da: vis liste over filerne i pakken

en: list only configuration files (implies -l)
da: vis kun konfigurationsfiler (indebærer -l)

en: list only documentation files (implies -l)
da: vis kun dokumentationsfiler (indebærer -l)

en: list package dependencies
da: vis pakkeafhængigheder

en: list the tags that can be used in a query format
da: vis de mærker, der kan bruges i et forespørgselsformat

en: locked  db index       %s/%s
da: låste   db-index  %s/%s

en: logging into %s as %s, pw %s
da: logger på %s som %s, adgangskode %s

en: looking for packages to download
da: leder efter pakker til at hente

en: lookup i18N strings in specfile catalog
da: slå i18N-strenge op i spec-fil katalog

en: make sure a valid database exists
da: tjek at der eksisterer en gyldig database

en: makeTempFile failed
da: makeTempFile mislykkedes

en: malformed %%include statement
da: forkert udført '%%include'-kommando

en: memory alloc (%u bytes) returned NULL.
da: hukommelsesallokering (%u byte) returnerede NULL.

en: missing    %s
da: manglende  %s

en: missing ':' (found 0x%02x) at %s:%d
da: manglende  ':' (fandt 0x%02x) ved %s:%d

en: missing architecture for %s at %s:%d
da: manglende arkitektur for %s ved %s:%d

en: missing architecture name at %s:%d
da: manglende navn på arkitektur ved %s:%d

en: missing argument for %s at %s:%d
da: manglende parameter til %s ved %s:%d

en: missing name in %%changelog
da: navn mangler i %%changelog

en: missing second ':' at %s:%d
da: manglende andet ':' ved %s:%d

en: missing { after %
da: manglende { efter %

en: missing } after %{
da: manglende } efter %{

en: mntctl() failed to return mount points: %s
da: mntctl() returnerede ingen monteringspunkter: %s

en: mntctl() failed to return size: %s
da: mntctl() returnerede ingen størrelse: %s

en: net shared
da: ej delt

en: no arguments given for query
da: ingen parametre angivet ved forespørgsel

en: no arguments given for verify
da: ingen parametre angivet ved verifikation

en: no dbpath has been set
da: der ikke sat nogen dbpath

en: no dbpath has been set
da: der er ikke sat nogen dbpath

en: no description in %%changelog
da: ingen beskrivelse i %%changelog

en: no files to sign
da: ingen filer at underskrive

en: no package provides %s
da: ingen pakker tilfører %s

en: no package requires %s
da: ingen pakker kræver %s

en: no package triggers %s
da: ingen pakker udløser %s

en: no packages
da: ingen pakker

en: no packages files given for rebuild
da: ingen pakkefiler angivet til genopbygning

en: no packages given for install
da: ingen pakker angivet ved installation

en: no packages given for signature check
da: ingen pakker angivet ved signatur-tjek

en: no packages given for signing
da: ingen pakker angivet ved signering

en: no packages given for uninstall
da: ingen pakker angivet ved afinstallation

en: no spec files given for build
da: ingen spec-fil angivet til opbygning

en: no tar files given for build
da: ingen tar-arkiver angivet til opbygning

en: not installed
da: ej installeret

en: old format database is present; use --rebuilddb to generate a new format database
da: gammelt databaseformat til stede; brug --rebuilddb for at oprette en database med det nye format

en: old format source packages cannot be queried
da: pakke med gammelt kildeformat kan ikke forespørges

en: one type of query/verify may be performed at a time
da: kun én af forespørgsel/verificér kan udføres ad gangen

en: only installation, upgrading, rmsource and rmspec may be forced
da: kun installation, opgradering, rmsource og rmspec kan tvinges igennem

en: only one major mode may be specified
da: kun ét hovedtilvalg kan angives

en: only one of --excludedocs and --includedocs may be specified
da: kun én af --excludedocs og --includedocs kan angives

en: only one of --prefix or --relocate may be used
da: kun én af --prefix eller --relocate kan bruges

en: only packaging with major numbers <= 4 is supported by this version of RPM
da: kun indpakninger med hovedversion <= 4 understøttes af denne udgave af RPM

en: open of %s failed: %s
da: åbning af %s mislykkedes %s

en: opening db environment %s/%s %s
da: åbner   db-miljø  %s/%s %s

en: opening db file        %s mode 0x%x
da: åbner db-fil      %s modus 0x%x

en: opening db index       %s/%s %s mode=0x%x
da: åbner   db-indeks %s/%s %s mode=0x%x

en: opening new database with dbapi %d
da: åbner ny database med dbapi %d

en: opening old database with dbapi %d
da: åbner gammel database med dbapi %d

en: override build root
da: gennemtving opbygningsrod

en: override target platform
da: gennemtving målplatform

en: package %s (which is newer than %s) is already installed
da: pakke %s (som er nyere end %s) er allerede installeret

en: package %s conflicts: %s
da: pakke %s skaber konflikt: %s

en: package %s is already installed
da: pakken %s er allerede installeret

en: package %s is for a different architecture
da: pakken %s hører til en anden arkitektur

en: package %s is for a different operating system
da: pakken %s hører til et andet operativsystem

en: package %s is not installed
da: pakken %s er ikke installeret

en: package %s is not relocateable
da: pakke %s kan ikke omrokeres

en: package %s pre-transaction syscall(s): %s failed: %s
da: pakke %s prætransaktion-systemkald: %s mislykkedes: %s

en: package %s-%s-%s require not satisfied: %s
da: pakke %s-%s-%s krav ikke opfyldt: %s

en: package has neither file owner or id lists
da: pakke har hverken filejerskabs- eller id-lister

en: package lacks both group name and id lists (this should never happen)
da: pakken har hverken en liste over gruppenavne eller id (det burde ikke kunne ske)

en: package lacks both user name and id lists (this should never happen)
da: pakken har hverken en liste over brugernavne eller id (det burde ikke kunne ske)

en: package record number: %u
da: pakkens post-nummer: %u

en: package: %s-%s-%s files test = %d
da: pakke: %s-%s-%s filer test = %d

en: packaging version 1 is not supported by this version of RPM
da: indpakningsversion 1 understøttes ikke af denne udgave af RPM

en: parse error in expression
da: tolkningsfejl i udtryk

en: path %s in package %s is not relocateable
da: sti %s i pakke %s kan ikke omrokeres

en: pgp failed
da: pgp fejlede

en: pgp failed to write signature
da: pgp kunne ikke skrive signatur

en: pgp not found:
da: pgp ikke fundet:

en: port number of ftp server (or proxy)
da: portnummer for ftp-server (eller -proxy)

en: port number of http server (or proxy)
da: portnummer for http-server (eller -proxy)

en: prep (unpack sources and apply patches)
da: forbered (udpak kilderne og påfør lapper (patches))

en: print hash marks as package installs (good with -v)
da: udlæs #'er efterhånden som pakken installeres (virker sammen med -v)

en: print macro expansion of <expr>+
da: udlæs makroudvidelse af <udtryk>+

en: print percentages as package installs
da: vis procenter efterhånden som pakken installeres

en: print the expansion of macro <expr> to stdout
da: send udvidelsen af makro <udtryk> til standard-ud

en: print the expansion of macro <name> to stdout
da: send udvidelsen af makro <navn> til standard-ud

en: print the various [un]install scriptlets
da: vis de forskellige småskripter til [af]installation

en: print the various [un]install scripts
da: vis de forskellige [af]installations-skripter

en: print the version of rpm being used
da: vis versionen af rpm som benyttes

en: print this message
da: vis denne meddelelse

en: provide less detailed output
da: medtag mindre detaljerede oplysninger

en: provide more detailed output
da: medtag mere detaljerede oplysninger

en: query (uninstalled) package <packagefile>
da: forespørg (ikke-installeret) pakke <pakkefil>

en: query a spec file
da: forespørg en spec-fil

en: query all packages
da: forespørg alle pakker

en: query mode
da: forespørgselstilstand

en: query of %s failed
da: forespørgsel af %s mislykkedes

en: query of specfile %s failed, can't parse
da: forespørgsel af spec-fil %s mislykkedes, kunne ikke tolkes

en: query package owning <file>
da: forespørg pakke, der ejer <fil>

en: query packages triggered by <pkg>
da: forespørg pakker, der udløses af pakken <pakke>

en: query packages which provide <cap> capability
da: forespørg pakker, der tilfører faciliteten <fac>

en: query packages which require <cap> capability
da: forespørg pakker, der kræver faciliteten <fac>

en: query the package(s) triggered by the package
da: forespørg pakke(r), der udløses af pakken

en: query/verify (uninstalled) package <packagefile>
da: forespørg/verificér (den ikke-installerede) pakke <pakkefil>

en: query/verify a package file (i.e. a binary *.rpm file)
da: forespørg/verificér en pakkefil (dvs. en binær *.rpm-fil)

en: query/verify all packages
da: forespørg/verificér alle pakker

en: query/verify package owning <file>
da: forespørg/verificér pakken, der ejer <fil>

en: query/verify package(s) in group
da: forespørg/verificér pakke(r) i gruppen

en: query/verify package(s) owning file
da: forespørg/verificér pakke(r), der ejer filen

en: query/verify packages triggered by <pkg>
da: forespørg/verificér pakker, der udløses af <pakke>

en: query/verify packages which provide <cap> capability
da: forespørg/verificér pakker, der tilfører faciliteten <fac>

en: query/verify packages which require <cap> capability
da: forespørg/verificér pakker, som kræver faciliteten <fac>

en: query/verify the package(s) which provide a dependency
da: forespørg/verificér pakke(r), der tilfredsstiller et krav

en: query/verify the package(s) which require a dependency
da: forespørg/verificér pakke(r), der stiller et krav

en: read <file:...> instead of default macro file(s)
da: læs <fil:...> i stedet for standard makrofil(er)

en: read <file:...> instead of default rpmrc file(s)
da: læs <fil:...> i stedet for standard rpmrc-fil(er)

en: read failed: %s (%d)
da: læsning mislykkedes: %s (%d)

en: readRPM: %s is not an RPM package
da: readRPM: %s er ikke nogen RPM-pakke

en: readRPM: open %s: %s
da: readRPM: åbn %s: %s

en: readRPM: read %s: %s
da: readRPM: læs %s: %s

en: readRPM: reading header from %s
da: readRPM: læser hoved fra %s

en: rebuild database from existing database
da: genopbyg database fra eksisterende database

en: rebuild database indices from existing database headers
da: genopbyg databaseindekser ud fra eksisterende databasehoveder

en: rebuild database inverted lists from installed package headers
da: genopbyg omvendte databaselister ud fra installerede pakkehoveder

en: rebuilding database %s into %s
da: genopbygger database %s over i %s

en: record %d could not be read
da: post %d kunne ikke læses

en: record number %d in database is bad -- skipping.
da: post nummer %d i databasen er fejlbehæftet -- overspringer.

en: reinstall if the package is already present
da: geninstallér hvis pakken allerede er installeret

en: relocate files from <oldpath> to <newpath>
da: omdirigér filer fra <gammelsti> til <nysti>

en: relocate files in non-relocateable package
da: omdirigér filer i ikke-omdirigérbar pakke

en: relocate the package to <dir>, if relocatable
da: omdirigér pakken til <katalog>, hvis omdirigérbar

en: relocating %s to %s
da: omrokerer %s til %s

en: relocating directory %s to %s
da: omrokerer kataloget %s til %s

en: relocations must begin with a /
da: omrokeringer skal starte med et /

en: relocations must contain a =
da: omrokeringer skal indeholde et =

en: relocations must have a / following the =
da: i omrokeringer skal = efterfølges af /

en: removal of %s failed: %s
da: fjernelse af %s mislykkedes: %s

en: remove all packages which match <package> (normally an error is generated if <package> specified multiple packages)
da: fjern alle pakker, som passer med <pakke> (normalt ville det medføre en fejl, hvis <pakke> angav flere pakker)

en: remove build tree when done
da: fjern bygge-træ ved afslutning

en: remove sources when done
da: fjern kilder ved afslutning

en: remove spec file when done
da: fjern spec-fil ved afslutning

en: remove specfile when done
da: fjern spec-fil ved afslutning

en: removed db environment %s/%s
da: fjernede db-miljø  %s/%s

en: removed db file        %s
da: fjernet db-fil    %s

en: removing "%s" from %s index.
da: fjerner "%s" fra %s-indekset.

en: removing %d entries from %s index.
da: fjerne %d indgange fra %s-indekset.

en: removing %s after successful db3 rebuild.
da: fjerner %s efter vellykket genopbygning af db3.

en: removing %s-%s-%s "%s" from tsort relations.
da: fjerne %s-%s-%s "%s" fra tsort-relationer.

en: removing directory %s
da: fjerner kataloget %s

en: removing these packages would break dependencies:
da: fjernelse af disse pakker ville bryde afhængighederne:

en: rename of %s to %s failed: %s
da: omdøbning af %s til %s mislykkedes: %s

en: renaming %s to %s
da: omdøber %s til %s

en: replace files in %s with files from %s to recover
da: erstat filer i %s med filer fra %s for at genoprette

en: replaced
da: erstattet

en: retrieval of return code of %s scriptlet from %s-%s-%s failed, waitpid returned %s
da: modtagelse af returkode på %s småskript fra %s-%s-%s mislykkedes, waitpid returnerede %s

en: retrieved %d packages
da: modtog %d pakker

en: rmdir of %s failed: %s
da: fjernelse (rmdir) af %s mislykkedes: %s

en: rpm query mode
da: rpm forespørgselstilstand

en: rpm verify mode
da: rpm verifikationstilstand

en: rpm verify mode (legacy)
da: gammel rpm verifikationstilstand

en: rpm: %s
da: rpm %s

en: running postinstall scripts (if any)
da: kører postinstallations-skript (hvis det findes)

en: running postuninstall script (if any)
da: kører skriptet postuninstall (hvis det findes)

en: running preinstall script (if any)
da: kører præinstallations-skript (hvis det findes)

en: send stdout to <cmd>
da: send standard-ud til <kmd>

en: set the file owner and group to those in the package database using the same package specification options as -q
da: sæt ejer og gruppe ud fra pakkedatabasen ved brug af samme pakkeangivelses-tilvalg som -q

en: set the file permissions to those in the package database using the same package specification options as -q
da: sæt filrettigheder ud fra pakkedatabasen ved brug af samme pakkeangivelses-tilvalg som -q

en: set the time check to <secs> seconds (0 disables)
da: sæt tidstjek til <sek> sekunder (0 deaktiverer)

en: shared
da: delt

en: short hand for --replacepkgs --replacefiles
da: forkortelse for --replacepkgs --replacefiles

en: show all verifiable information for each file (must be used with -l, -c, or -d)
da: vis al verificerbar information om hver fil (kræver -l, -c eller -d)

en: show file states (implies -l)
da: vis filernes status (indebærer -l)

en: show the trigger scriptlets contained in the package
da: vis de udløserskripter, pakken indeholder

en: show the trigger scripts contained in the package
da: vis udløserskripter indeholdt i pakke

en: sign a package (discard current signature)
da: underskriv en pakke (slet nuværende signatur)

en: skip any GPG signatures
da: overspring eventuelle GPG-signaturer

en: skip any MD5 signatures
da: overspring eventuelle MD5-signaturer

en: skip any PGP signatures
da: overspring eventuelle PGP-signaturer

en: skip files in path <path>
da: spring filer i stien <sti> over

en: skip files with leading component <path>
da: overspring filer med foranstillet komponent <sti>

en: skip straight to specified stage (only for c,i)
da: spring direkte til angivet stadium (kun for c,i)

en: skipping %s - rpmGlob failed(%d)
da: overspringer %s - rpmGlob mislykkedes(%d)

en: skipping %s - transfer failed - %s
da: overspringer %s - overførsel mislykkedes - %s

en: skipping %s-%s-%s install, %%pre scriptlet failed rc %d
da: overspringer installation af %s-%s-%s, %%pre-småskript fejlede rc %d

en: source package contains no .spec file
da: kildepakke indeholder ingen .spec-fil

en: source package expected, binary found
da: kildepakke forventet, binær fundet

en: sources in: %s
da: kilder i: %s

en: spec file in: %s
da: spec-fil i: %s

en: stopping install as we're running --test
da: stopper installation, da vi kører --test

en: substitute i18n sections into spec file
da: erstat i18n-sektioner i spec-fil

en: syntax error in expression
da: syntaksfejl i udtryk

en: syntax error while parsing &&
da: syntaksfejl under tolkning af &&

en: syntax error while parsing ==
da: syntaksfejl under tolkning af ==

en: syntax error while parsing ||
da: syntaksfejl under tolkning af ||

en: temporary database %s already exists
da: den midlertidige database %s eksisterer allerede

en: the "B" dependency needs an epoch (assuming same as "A")
    	A %s	B %s
da: "B"-afhængighed kræver en epoke (antager samme som "A")
    	A %s	B %s

en: types must match
da: typer skal passe sammen

en: unable to read the signature
da: kunne ikke læse signaturen

en: unexpected ]
da: uventet ]

en: unexpected arguments to --querytags
da: uventede parametre til --querytags

en: unexpected query flags
da: uventet forespørgselsflag

en: unexpected query format
da: uventet forespørgselsformat

en: unexpected query source
da: uventet forespørgselskilde

en: unexpected }
da: uventet }

en: unknown error %d encountered while manipulating package %s
da: ukendt fejl %d under arbejdet med pakken %s

en: unknown tag
da: ukendt mærke

en: unmatched (
da: uparret (

en: unpacking of archive failed%s%s: %s
da: udpakning af arkiv mislykkedes%s%s: %s

en: unrecognized db option: "%s" ignored
da: ukendt db-tilvalg: "%s" ignoreret

en: update the database, but do not modify the filesystem
da: opdatér databasen, men rør ikke filsystemet

en: upgrade package
da: opgradér pakke

en: upgrade package (same options as --install, plus)
da: opgradér pakke (samme som --install, plus)

en: upgrade package if already installed
da: opgradér pakke, hvis den allerede er installeret

en: upgrade to an old version of the package (--force on upgrades does this automatically)
da: opgradér til en ældre version af pakken (--force gør ikke dette automatisk ved opgraderinger)

en: url port must be a number
da: url-port skal være et tal

en: use <dir> as the build root
da: brug <katalog> som opbygningsrod

en: use <dir> as the directory for the database
da: brug <katalog> som databasens katalog

en: use <dir> as the top level directory
da: brug <katalog> som topniveau-katalog

en: use <file:...> instead of default list of macro files
da: læs <fil:...> i stedet for standardlisten over makrofil(er)

en: use <file> instead of /etc/rpmrc and $HOME/.rpmrc
da: brug <fil> i stedet for /etc/rpmrc og $HOME/.rpmrc

en: use <qfmt> as the header format (implies --info)
da: brug <ffmt> som format på hovedet (indebærer --info)

en: use the following query format
da: brug følgende forespørgselsformat

en: user %s does not exist - using root
da: bruger %s eksisterer ikke - bruger root

en: verify %files section from <specfile>
da: verificér afsnittet %files ud fra <spec-fil>

en: verify %files section from <tarball>
da: verificér afsnittet %files fra <tararkiv>

en: verify a package installation using the same same package specification options as -q
da: tjek en pakkes installation ved brug af samme pakkeangivelse som -q

en: verify package signature
da: verificér pakkesignatur

en: warning:
da: advarsel:

en: warning: u %p ctrl %p nrefs != 0 (%s %s)
da: advarsel: u %p ctrl %p nrefs != 0 (%s %s)

en: warning: u %p data %p nrefs != 0 (%s %s)
da: advarsel: u %p data %p nrefs != 0 (%s %s)

en: warning: uCache[%d] %p nrefs(%d) != 1 (%s %s)
da: advarsel: uCache[%d] %p nrefs(%d) != 1 (%s %s)

en: will remove files test = %d
da: vil fjerne filer test = %d

en: { expected after : in expression
da: { forventet efter : i udtryk

en: { expected after ? in expression
da: { forventet efter ? i udtryk

en: | expected at end of expression
da: | forventet ved slutningen af udtryk

en: } expected in expression
da: } forventet i udtryk
