PAN - en to ru translation catalogue (720 entries)

en:  (Moderated)
ru:  (Модерируемое)

en:  (Read-Only)
ru:  (Только чтение)

en: % Done
ru: % Выполнено

en: %.2f KB/s, %d:%02d:%02d remaining
ru: %.2f Кб/с, %d:%02d:%02d осталось

en: %a - abbreviated weekday name
    %A - full weekday name
    %b - abbreviated month name
    %B - full month name
    %c - local date & time
    %d - day of the month
    %H - hour (24-hour clock)
    %I - hour (12-hour clock)
    %j - day of the year (001-366)
    %m - month (01-12)
    %M - minute (00-59)
    %p - local equivalent of AM/PM
    %S - second (00-61)
    %x - local date
    %X - local time
    %y - two-digit year
    %Y - four-digit year
    %% - %
ru: %a - сокращенный день недели
    %A - полное название дня недели
    %b - сокращенное название месяца
    %B - полное название месяца
    %c - местные дата и время
    %d - день месяца
    %H - час (24-часовой)
    %I - час (12-часовой)
    %j - день года (001-366)
    %m - месяц (01-12)
    %M - минута (00-59)
    %p - местный эквивалент для ДП/ПП
    %S - секунда (00-61)
    %x - местная дата
    %X - местное время
    %y - две цифры года
    %Y - четыре цифры года
    %% - %

en: %d @ %.1f KB/s
ru: %d @ %.1f Кб/с

en: %d tasks still active or queued.
    Are you sure you want to exit Pan?
ru: %d задач еще активны или в очереди.
    Вы уверены, что хотите выйти из Pan?

en: %s
    
    Matches: %u
    Group: %s
    Rule: %s
ru: %s
    
    Совпадения: %u
    Группа: %s
    Правило: %s

en: %s (%d tries)
ru: %s (%d попыток)

en: %u articles match rule %s
ru: %u статей удовлетворяют правилу %s

en: (%s for user-specified text)
ru: (%s для указанного пользователем текста)

en: (No Group)
ru: (Нет группы)

en: (e.g., *anime*)
ru: (например *anime*)

en: .Newsrc Files
ru: Файлы .newsrc

en: 1 task still active or queued.
    Are you sure you want to exit Pan?
ru: 1 задача еще активна или в очереди.
    Вы уверены, что хотите выйти из Pan?

en: <More>
ru: <Далее>

en: A newsreader for GNOME
ru: Программа чтения новостей для Gnome.

en: ALL OF:
ru: ВСЕ ИЗ:

en: AND
ru: И

en: ANY OF:
ru: ЛЮБОЙ ИЗ:

en: Aborting
ru: Прервано

en: About
ru: О программе

en: About %s
ru: О программе "%s"

en: Account name:
ru: Учетное имя:

en: Actions
ru: Действия

en: Add Author to Bozo Filter
ru: Добавить автора в Bozo фильтр

en: Add Author to Spam Filter
ru: Добавить автора в фильтр спама

en: Add New
ru: Добавить новый

en: Add R_eplies to Selection
ru: Добавить ответы к выделению

en: Add Subject to Spam Filter
ru: Добавить тему в фильтр спама

en: Add Thread to the Article List selection
ru: Добавить подшивки к выделению списка статей

en: Add _Threads to Selection
ru: Добавить подшивки к выделению

en: Add ``/%s'' to path
ru: Добавить `/%s' к пути

en: Add a new filter
ru: Добавить новый фильтр

en: Add a new profile
ru: Добавить новый профиль

en: Add a new rule.
ru: Добавить новое правило.

en: Add replies to the Article List selection
ru: Добавить ответы к выделению списка статей

en: Add to Bo_zo or Spam Filter
ru: Добавить в фильтр спама или Bozo

en: Add to Bozo or Spam Filter
ru: Добавить в фильтр спама или Bozo

en: Address
ru: Адрес

en: Address:
ru: Адрес:

en: All Groups
ru: Все группы

en: Also Download Article Bodies
ru: Скачивать также содержимое статьи

en: An error occurred writing to the server.
ru: При записи на сервер возникла ошибка.

en: Apply the Selected Rule to all Subscribed Groups.
ru: Применить выбранное правило к подписанным группам

en: Apply the Selected Rule to the Selected Groups.
ru: Применить выбранное правило к выбранным группам

en: Apply to
    Selected
    Groups
ru: Применить
    к выбранным
    группам

en: Apply to
    Subscribed
    Groups
ru: Применить
    к подписанным
    группам

en: Applying Rule to Selected Groups
ru: Применение правила к выбранным группам

en: Applying rule `%s' to Group `%s'
ru: Применение правила "%s" к группе "%s"

en: Article Cache
ru: Кэш статей

en: Article Pane
ru: Панель статьи

en: Article Text
ru: Текст статьи

en: Article date format:
ru: Формат даты статьи:

en: Article h_as
ru: Статья содержит

en: Article has been saved or decoded
ru: Статья была сохранена или декодирована

en: Article has not been saved or decoded
ru: Статья не была сохранена или декодирована

en: Article is %d or more lines long
ru: Cтатья имеет %d или больше строк

en: Article is less than %d lines long
ru: Статья не меньше чем %d строк

en: Article is new
ru: Статья новая

en: Article is old
ru: Статья старая

en: Article is read
ru: Статья прочитана

en: Article is unread
ru: Статья непрочитана

en: Articles
ru: Статьи

en: Articles/Mail posted before
ru: Статьи/почта посланные раньше

en: Articles/Mail queued for posting via the "Send Later" button
ru: Статьи/почта поставленные в очередь для отправки с помощью кнопки "Послать позже"

en: Attachment: %s - %s - %s
ru: Вложение: %s - %s - %s

en: Attachments
ru: Вложения

en: Authentication failed: %s
ru: Сбой идентификации: %s

en: Authentication failed: need a password
ru: Сбой идентификации: необходим пароль

en: Author
ru: Автор

en: Author doesn't match phrase `%s'
ru: Автор не совпадает со строкой "%s"

en: Author doesn't match regular expression `%s'
ru: Автор не совпадает с рег.выражением "%s"

en: Author matches phrase `%s'
ru: Автор совпадает со строкой "%s"

en: Author matches regular expression `%s'
ru: Автор совпадает с рег.выражением "%s"

en: Author:
ru: Автор:

en: Authorization
ru: Авторизация

en: Authors
ru: Авторы

en: BUG IN CODE
ru: ОШИБКА В КОДЕ

en: BUG!!
ru: ОШИБКА!!

en: Body Background
ru: Фон статьи

en: Body Foreground
ru: Цвет текста статьи

en: Bug in Code
ru: Ошибка в коде

en: C_ollapse Selected Threads
ru: Свернуть выбранные подшивки

en: Cache
ru: Кэш

en: Cached Article "%s"
ru: Кэшированная статья "%s"

en: Can't parse the From: line; hope for the best.
ru: Невозможно проанализировать строку "От:"; надеюсь на лучшее.

en: Can't write filters to `%s': %s
ru: Не удалось записать фильтры в "%s": %s

en: Can't write profiles to `%s': %s
ru: Не удалось записать профиль в "%s": %s

en: Can't write rules to `%s': %s
ru: Не удалось записать правило в "%s": %s

en: Cancel Selected Task(s)
ru: Отменить выбранные задачи

en: Cancelling article
ru: Отмена статьи

en: Cancelling message "%s"
ru: Отмена сообщения "%s"

en: Case Sensitive
ru: Чувствительное к регистру

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear Disk Cache
ru: Очистить дисковый кэш

en: Clear Queue
ru: Очистить очередь

en: Clear this log.
ru: Очистить этот журнал.

en: Close
ru: Закрыть

en: Close the Log Viewer.
ru: Закрыть программу просмотра журнала.

en: Co_py Threads to Folder
ru: Скорировать подшивку в папку

en: Colla_pse all Threads
ru: Свернуть все подшивки

en: Collapse Selected Threads
ru: Свернуть выбранные подшивки

en: Collapse all Threads
ru: Свернуть все подшивки

en: Colors
ru: Цвета

en: Congratulations
ru: Поздравляем

en: Connect Failure
ru: Сбой соединения

en: Connecting
ru: Подключение

en: Connecting to mail server
ru: Подключение к почтовому серверу

en: Cop_y to Folder
ru: Скопировать в папку

en: Copy From
ru: Скопировать из

en: Copy Threads to Folder
ru: Скопировать подшивку в папку

en: Copy to Folder
ru: Скопировать в папку

en: Copyright (C) 1999-2001, Pan Development Team
ru: Авторское право (С) 1999-2001, команда разработки Pan

en: Couldn't create directory `%s': %s
ru: Не удалось создать каталог "%s": %s

en: Couldn't load font "%s"
ru: Невозможно загрузить шрифт "%s"

en: Couldn't select group "%s"
ru: Невозможно выбрать группу "%s"

en: Create a mail reply to the sender.
ru: Создать почтовый ответ отправителю.

en: Create a new folder.
ru: Создать новую папку.

en: Created folder pan.sendlater
ru: Создана папка pan.sendlater

en: Created folder pan.sent
ru: Создана папка pan.sent

en: Custom Filters
ru: Другие фильтры

en: Custom Headers
ru: Другие заголовки

en: D_ownload Flagged
ru: Загрузить отмеченные

en: Data Directory
ru: Каталог данных

en: Data Directory:
ru: Каталог данных:

en: Date
ru: Дата

en: Date:
ru: Дата:

en: Decoded "%s" from group "%s", "%s" part #%d
ru: Декодировано "%s" из группы "%s", "%s" часть #%d

en: Decoding "%s"
ru: Декодирование "%s"

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Cache when exiting Pan
ru: Очищать кэш при выходе из Pan

en: Delete Line
ru: Удалить строку

en: Delete Spam
ru: Удалить спам

en: Delete Th_reads
ru: Удалить подшивки

en: Delete Threads
ru: Удалить выбранные подшивки

en: Delete the selected folder.
ru: Удалить выбранную папку.

en: Delete the selected group(s) from Pan.
ru: Удалить выбранные группы из Pan.

en: Delete the selected line
ru: Удалить выбранную строку

en: Deleted %u articles from `%s'
ru: Удалено %u статей из %s

en: Description
ru: Описание

en: Deselect a_ll Articles
ru: Снять выделение со всех статей

en: Deselect all Articles in the Article List
ru: Снять выделение со всех статей в списке

en: Deselect all Groups in the Group List
ru: Снять выделение со всех групп из списка

en: Directories
ru: Каталоги

en: Directory for saving attached files
ru: Каталог для сохранения вложенных файлов

en: Disconnecting
ru: Отключение

en: Disk Cache:
ru: Дисковый кэш:

en: Display - Groups
ru: Отобразить - группы

en: Display - Threads
ru: Отобразить - подшивки

en: Display Name:
ru: Отображаемое имя:

en: Display article dates in local time instead of UTC
ru: Показывать дату статьи в локальном времени вместо UTC

en: Don't Save Article Text
ru: Не сохранять текст статьи

en: Don't Save Attachments
ru: Не сохранять вложения

en: Don't add the "User-Agent" identification header
ru: Не добавлять заголовок идентификации "User-Agent"

en: Download
ru: Скачать

en: Download All Headers
ru: Скачать все заголовки

en: Download Directory
ru: Каталог для скачивания

en: Download Directory:
ru: Каталог для скачивания:

en: Download Flagged Articles
ru: Загрузить отмеченные статьи

en: Download New Headers
ru: Скачать новые заголовки

en: Download New Headers when the Group is Loaded
ru: Скачать заголовки статей когда группа загружена

en: Download Selected Articles
ru: Скачать выбранные статьи

en: Download Selected Threads
ru: Скачать выбранные подшивки

en: Download Threads
ru: Скачать подшивки

en: Download a list of new groups from the selected servers.
ru: Загрузить список новых групп c выбранных серверов.

en: Downloading %d articles from group %s
ru: Скачивание %d статей из группы %s

en: Downloading article "%s" failed.
ru: Загрузка статьи "%s" не удалась.

en: E-Mail send failed.
ru: Не удалось отправить письмо.

en: E-mail
ru: Эл.почта

en: E-mail Message "%s" not sent.
ru: Почтовое сообщение "%s" не отправлено.

en: E-mail Message "%s" sent.
ru: Почтовое сообщение "%s" отправлено.

en: E-mail address:
ru: Электронный адрес:

en: ERROR: Message appears to have no new content.
ru: ОШИБКА: Похоже в сообщении нет нового содержимого.

en: ERROR: Message is empty.
ru: ОШИБКА: Это пустое сообщение.

en: ERROR: Must have one author in From: line
ru: ОШИБКА: в поле "От:" должен быть только один автор

en: ERROR: No recipients specified.
ru: ОШИБКА: не указаны получатели.

en: ERROR: No subject specified.
ru: ОШИБКА: не указана тема.

en: ERROR: Posting to a very large number of groups.
ru: Ошибка: Отправка в слишком большое число групп.

en: E_xpand Selected Threads
ru: Развернуть выбранные подшивки

en: Edit
ru: Правка

en: Edit "%s" Filter
ru: Правка фильтра "%s"

en: Edit Filters
ru: Правка фильтров

en: Edit Other Filters...
ru: Правка других фильтров...

en: Edit Selected Article in Folder
ru: Правка выбранной статьи в папке

en: Edit the selected filter
ru: Правка выбранного фильтра

en: Edit the selected profile
ru: Правка выбранного профиля

en: Edit the selected rule.
ru: Правка выбранного правила.

en: Edit...
ru: Правка...

en: Email Address:
ru: Электронный адрес:

en: Error
ru: Ошибка

en: Error reading file `%s'
ru: Ошибка чтения файла "%s"

en: Error reading from socket.
ru: Ошибка чтения из сокета.

en: Error writing to socket.
ru: Ошибка записи в сокет.

en: Error: reading from socket returned %d.
ru: Ошибка: при чтении из сокета получено %d.

en: Expand Selected Threads
ru: Развернуть выбранные подшивки

en: Expand all Thread_s
ru: Развернуть все подшивки

en: Expand all Threads
ru: Развернуть все подшивки

en: Expired %u articles from `%s'
ru: Устарело %u статей из %s

en: Export .newsrc...
ru: Экспортирование .newsrc...

en: External Editor (%t will be replaced with filename)
ru: Внешний редактор (%t будет заменено на имя файла)

en: Failed
ru: Не удалось

en: Fetched %u headers for `%s'
ru: Получено %u заголовков для "%s"

en: Fill articles for reading at column
ru: Заполнить статьи для чтения по столбцу

en: Fill/Wrap Article Body
ru: Заполнение/Перенос строк в теле сообщения

en: Filter Name:
ru: Название фильтра:

en: Filter Tool.
ru: Инструмент "Фильтр".

en: Filter_s...
ru: Фильтры...

en: Filtering Articles
ru: Фильтрация статей

en: Filters
ru: Фильтры

en: Find:
ru: Искать:

en: Flag Selected Articles
ru: Отметить выбранные статьи

en: Flag Selected Threads
ru: Отметить выбранные подшивки

en: Flag T_hreads
ru: Отметить подшивки

en: Folder "%s" already exists.
ru: Папка "%s" уже существует.

en: Folders
ru: Папки

en: Followup-To:
ru: Ответить в группу:

en: Followup-To:
ru: Ответить в группу:

en: Fonts
ru: Шрифты

en: For example: John Doe
ru: Например: Вася Пупкин

en: For example: UUNET Server
ru: Например: UUNET сервер

en: For example: user@host.com
ru: Например: user@df.ru

en: For_ward article by E-mail
ru: Переслать статью по эл.почте

en: Forward article by E-mail
ru: Переслать статью по эл.почте

en: From:
ru: От:

en: From:
ru: От:

en: Full User Name:
ru: Полное имя пользователя:

en: GEOMETRY
ru: Геометрия

en: General
ru: Общие

en: Generate Message-ID
ru: Создать Message-ID

en: Get List of _All Groups
ru: Получить список всех групп

en: Get List of _New Groups
ru: Получить список новых групп

en: Get New Articles in all Su_bscribed Groups
ru: Получить новые статьи в группах подписки

en: Get New Articles in all Subscribed Groups
ru: Получить новые статьи во всех группах подписки

en: Getting %s for "%s"
ru: Получение %s для "%s"

en: Getting %s from %s
ru: Получение %s из %s

en: Getting header list failed: %s
ru: Сбой получения списка заголовков: %s

en: Global Settings
ru: Глобальные настройки

en: Go Online for Server "%s"?
ru: Подключиться к серверу "%s"?

en: Got %d groups for server `%s'
ru: Получено %d групп с сервера "%s"

en: Got %d new groups
ru: Получено %d новых групп

en: Got %d news groups for "%s"
ru: Получено %d групп для "%s"

en: Got %s descriptions for "%s"
ru: Получено %s описаний групп для "%s"

en: Got %s groups for "%s"
ru: Получено %s групп для "%s"

en: Got %u groups for "%s"
ru: Получено %u групп для "%s"

en: Got unexpected response from mail server: expected %d; got %s
ru: Получен неожиданный ответ от почтового сервера: ожидалось %d; получено %s

en: Group Name
ru: Название группы

en: Group Properties
ru: Свойства группы

en: Group list font
ru: Шрифт списка групп

en: Grouplist Pane
ru: Панель списка групп

en: Groups
ru: Группы

en: HEY you forgot to put a message here! :)
ru: ЭЙ! Вы забыли вставить сюда сообщение! :)

en: Handshake failed: %s
ru: Сбой обмена приветствиями: %s

en: Handshaking with mail server
ru: Рукопожатие с почтовым сервером

en: Headers to Show
ru: Показываемые заголовки

en: I have no idea what I'm doing with Article ``%s''
ru: Нет идей, что надо сделать со статьей "%s"

en: Idle Seconds Before Timeout:
ru: Секунд бездействия до таймаута:

en: If you belong to an organization and would like for your organization's name to appear with your posts, type in your organization name below.  This information is optional, you may leave it blank.
ru: Если вы член какой-либо организации и хотите чтобы название вашей организации появлялось в ваших сообщениях, введите ниже название вашей организации. Эта информация не обязательная, вы можете оставить это поле пустым.

en: If you must log on to your news (NNTP) server, then select the check box below.
ru: Если вы должны регистрироваться на вашем сервере новостей (NNTP), то поставьте отметку в поле ниже.

en: Ignore Selected Threads
ru: Игнорировать выбранные подшивки

en: Ignored
ru: Проигнорирована

en: Ignored Threads
ru: Игнорируемые подшивки

en: Import .newsrc...
ru: Импортирование .newsrc...

en: Import/Export .newsrc files automatically
ru: Автоматически импортировать/экспортировать файл .newsrc

en: Incomplete Attachments
ru: Неполное вложение

en: Incomplete Profile.
ru: Неполный профиль.

en: Invalid folder name: "%s"
ru: Неправильное название папки: "%s"

en: Layout
ru: Выравнивание

en: Lead Programmer
ru: Ведущий программист

en: License
ru: Лицензия

en: Lines
ru: Строки

en: List Newsgroups failed: %s
ru: Сбой списка группы новостей: %s

en: Loaded %d of %d articles
ru: Загружено %d статей из %d

en: Loading %s
ru: Загрузка %s

en: Loading %u of %d groups
ru: Загрузка %u групп из %d

en: Loading Group "%s"
ru: Загрузка группы "%s"

en: Loading group `%s'
ru: Загрузка группы "%s"

en: Loads Article
ru: Загружает статью

en: Loads Group
ru: Загружает группу

en: Location
ru: Расположение

en: Log Entry
ru: Журнальная запись

en: Lost connection to server
ru: Утрачено подключение к серверу

en: MODE READER check failed: %s
ru: Сбой проверки MODE READE: %s

en: Mail Feedback to the Pan Authors
ru: Отправить отзыв авторам Pan

en: Mail Sent!
ru: Почта отправлена!

en: Mail Server
ru: Почтовый сервер

en: Mail Server Not Ready
ru: Почтовый сервер не готов

en: Mail To:
ru: Отправить:

en: Mailing Article ``%s''
ru: Отправка статьи почтой "%s"

en: Mark All Articles in Selected Groups as Read
ru: Пометить все статьи в выбранных группах как прочитанные

en: Mark Selected Articles as Read
ru: Пометить выбранные статьи как прочитанные

en: Mark Threads as Read
ru: Пометить подшивки как прочитанные

en: Mark Threads as U_nread
ru: Пометить подшивки как непрочитанные

en: Mark Threads as Unread
ru: Пометить подшивки как непрочитанные

en: Mark _Threads as Read
ru: Пометить подшивки как прочитанные

en: Mark as
ru: Пометить как

en: Mark as Unread
ru: Пометить как непрочитанное

en: Mark as _Unread
ru: Пометить как непрочитанное

en: Maximum
    Connections
ru: Максимум
    соединений

en: Maximum Total Number of Connections
ru: Максимальное общее число соединений

en: Megs
ru: Мегабайт

en: Message
ru: Сообщение

en: Message Body
ru: Тело сообщения

en: Message-ID
ru: ID cообщения

en: Message-ID doesn't match phrase `%s'
ru: ID сообщения не совпадает со строкой "%s"

en: Message-ID doesn't match regular expression `%s'
ru: ID сообщения не совпадает с рег.выражением "%s"

en: Message-ID matches phrase `%s'
ru: ID сообщения совпадает со строкой "%s"

en: Message-ID matches regular expression `%s'
ru: ID сообщения совпадает с рег.выражением "%s"

en: Message-Id:
ru: Сообщение:

en: Misc
ru: Разное

en: Mo_ve to Folder
ru: Переместить в папку

en: More Headers
ru: Еще заголовки

en: Most Recent Headers
ru: Наиболее свежие заголовки

en: Move Down
ru: Опустить

en: Move Selected Task(s) Down
ru: Переместить выбранные задачи вниз

en: Move Selected Task(s) To Bottom
ru: Переместить выбранные задачи донизу

en: Move Selected Task(s) To Top
ru: Переместить выбранные задачи доверху

en: Move Selected Task(s) Up
ru: Переместить выбранные задачи вверх

en: Move Thread to Folder
ru: Переместить подшивку в папку

en: Move Up
ru: Поднять

en: Move the selected line down one line
ru: Переместить выбранную строку на одну вниз

en: Move the selected line up one line
ru: Переместить выбранную строку на одну вверх

en: Move to Folder
ru: Переместить в папку

en: Move to the Next Group with Unread Messages.
ru: Перейти к след. группе с непрочитанными сообщениями.

en: Move to the Next Group.
ru: Перейти к след. группе.

en: Mute Quoted Text
ru: Подавить цитируемый текст

en: Mute _Quoted Text
ru: Подавить цитируемый текст

en: My server requires a password.
ru: Мой сервер требует пароль

en: My server requires my username and password
ru: Мой сервер требует имя пользователя и пароль

en: NNTP Article "%s" (%d of %d) not posted.
ru: NNTP статья "%s" (часть %d из %d) не отправлена.

en: NNTP Article "%s" (%d of %d) posted.
ru: NNTP статья "%s" (часть %d из %d) отправлена.

en: NNTP handshake failed: %s
ru: Сбой обмена по NNTP: %s

en: NONE OF:
ru: НИЧЕГО ИЗ:

en: Name
ru: Имя

en: Negate
ru: Исключить

en: Negate the selected line
ru: Исключить выбранную строку

en: New Articles / Articles with New Replies
ru: Новые статьи / статьи с новыми ответами

en: New Folder Name:
ru: Название новой папки:

en: New Groups
ru: Новые группы

en: New Profile
ru: Новый профиль

en: New Rule
ru: Новое правило

en: New groups retrieval failed: %s
ru: Сбой запроса новых групп: %s

en: New...
ru: Новый...

en: News (NNTP) server:
ru: Сервер новостей (NNTP):

en: News Server
ru: Сервер новостей

en: Newsgroups
ru: Группа новостей

en: Newsgroups (if more than one group)
ru: Группа новостей (если больше одной группы)

en: Newsgroups:
ru: Группа новостей:

en: Next Article
ru: След. статья

en: Next G_roup
ru: След. группа

en: Next Threa_d
ru: След. подшивка

en: Next Thread
ru: След. подшивка

en: Next Unread Article
ru: След. непрочитанная статья

en: Next Unread Thread
ru: След. непрочитанная подшивка

en: Next Unread _Group
ru: След. непрочитанная группа

en: Next Unread _Thread
ru: След. непрочитанная подшивка

en: Next _Article
ru: След. статья

en: No Address
ru: Нет адреса

en: No Attachments
ru: Нет вложений

en: No Connections
ru: Нет подключений

en: No Custom Filter
ru: Нет другого фильтра

en: No Filename
ru: Нет имени файла

en: No Known Recipients
ru: Неизвестные получатели

en: No Recipients!
ru: Нет получателей!

en: No Sender Specified!
ru: Не указан отправитель!

en: No Servers Defined
ru: Серверы не определены

en: No Tasks
ru: Нет задач

en: No articles found for group "%s"
ru: В группе "%s" статьи не найдены

en: No new articles in group "%s"
ru: Нет новых статей в группе "%s"

en: Not Named
ru: Безымянное

en: Not Queued
ru: Не поставлено в очередь

en: OR
ru: ИЛИ

en: Offline
ru: Отключиться

en: Old Articles with no New Replies
ru: Старые статьи без новых ответов

en: On %d, %n wrote:
ru: В письме %d, %n написал:

en: Online Settings
ru: Настройки "в сети"

en: Online Status
ru: Состояние "в сети"

en: Online Users _Manual
ru: Он-лайн руководство пользователя

en: Online Users _Manual...
ru: Он-лайн руководство пользователя...

en: Online/Offline Settings...
ru: Установки "в сети"/"вне сети"...

en: Open Attachment...
ru: Открыть вложение...

en: Open the Connection Manager
ru: Открыть окно диспетчера соединений.

en: Open the Log Viewer
ru: Открыть программу просмотра журнала

en: Open the Status Log
ru: Открыть журнал состояния

en: Open the Task Manager
ru: Открыть окно диспетчера задач.

en: Optional Information
ru: Дополнительная информация

en: Options
ru: Параметры

en: Organization:
ru: Организация:

en: Pan %s Started
ru: Pan %s запущен

en: Pan %s Task Manager
ru: Pan %s - диспетчер задач

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running)
ru: Диспетчер задач Pan %s (%d в очереди, %d запущено)

en: Pan %s Task Manager (%d Queued, %d Running, %d Failed)
ru: Диспетчер задач Pan %s (%d в очереди, %d запущено, %d сбоев)

en: Pan - Log Viewer
ru: Pan - Просмотр журнала

en: Pan - Task Manager
ru: Pan - диспетчер задач

en: Pan Setup Wizard
ru: Помощник установки PAN

en: Pan _Homepage
ru: Домашняя страница Pan

en: Pan _Homepage...
ru: Домашняя страница Pan...

en: Pan should ask before going online
ru: Pan должен спрашивать, прежде чем подключиться

en: Pan should go online as needed without asking
ru: Pan должен при необходимости подключаться к сети не спрашивая

en: Pan should quietly stay offline until told otherwise
ru: Pan должен оставаться вне сети пока ему не скажут иное

en: Pan: Download Headers for group `%s'
ru: Pan: Скачивание заголовков статей группы "%s"

en: Pan: Edit Filter
ru: Pan: Правка фильтра

en: Pan: Edit Profile
ru: Pan: Правка профиля

en: Pan: Edit Rule
ru: Pan: Правка правила

en: Pan: Export .newsrc File
ru: Pan: Экспорт файла .newsrc

en: Pan: Filter Out Articles
ru: Pan: Фильтрация статей

en: Pan: Filters
ru: Pan: Фильтры

en: Pan: Find Message
ru: Pan: Поиск сообщения

en: Pan: Import .newsrc File
ru: Pan: Импорт файла .newsrc

en: Pan: New/Edit Server
ru: Pan: Новый/Правка сервера

en: Pan: Preferences
ru: Pan: Настройки

en: Pan: Print
ru: Pan: Печать

en: Pan: Profile
ru: Pan: Профиль

en: Pan: Rules
ru: Pan: Правила

en: Password
ru: Пароль

en: Password:
ru: Пароль:

en: People can reply to your posts by sending you an e-mail message at the following address.
ru: Люди смогут отвечать на ваше сообщение посылая вам почту по адресу указанному ниже.

en: Per-Server Settings
ru: Настройки по-серверно

en: Please Select a Folder from the Group list.
ru: Пожалуйста выберите папку из списка групп.

en: Please don't begin folders with "pan."; it confuses me terribly.
ru: Пожалуйста, не начинайте названия папок с "pan."; это смущает меня.

en: Please enter the name of the mail server to use when sending e-mail messages.
ru: Пожалуйста введите название почтового сервера для исходящих сообщений

en: Port:
ru: Порт:

en: Post To Groups:
ru: Отправить в группу:

en: Post a new message to the current group.
ru: Послать новое сообщение в текущую группу.

en: Post a reply to the message on the news server.
ru: Послать ответное сообщение на сервер новостей.

en: Post anyway, despite these problems?
ru: Отправить в любом случае, игнорируя эти проблемы?

en: Post anyway, despite this problem?
ru: Отправить в любом случае, игнорируя эту проблему?

en: Posting Article ``%s''
ru: Отправка статьи в конференцию "%s"

en: Posting and Mailing Article ``%s''
ru: Отправка статьи "%s" почтой и в группу

en: Posting article "%s" part %d of %d.
ru: Отправка статьи %s часть %d из %d.

en: Posting failed: %s
ru: Сбой отправки статьи: %s

en: Pr_ofiles...
ru: Профили...

en: Pre_vious Article
ru: Пред. статья

en: Preparing to Send Mail
ru: Подготовка к отправке почты

en: Previo_us Thread
ru: Пред. подшивка

en: Previous Article
ru: Пред. статья

en: Previous Thread
ru: Пред. подшивка

en: Print
ru: Печать

en: Print Command:
ru: Команда печати:

en: Priority
ru: Приоритет

en: Processing "%s"
ru: Обработка "%s"

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile Information
ru: Информация о профиле

en: Profile Name
ru: Название профиля

en: Profile Name:
ru: Имя профиля:

en: Profiles Tool.
ru: Инструменты "Профиль".

en: Programmer
ru: Программист

en: Programmer & Documentation
ru: Программист и автор документации

en: Programmer, 0.6 - 0.7
ru: Программист, 0.6 - 0.7

en: QUIT failed: %s
ru: Сбой команды QUIT: %s

en: Queued
ru: Поставлено в очередь

en: Quoted Text 1
ru: Цитируемый текст 1

en: Quoted Text 2
ru: Цитируемый текст 2

en: Quoted Text 3
ru: Цитируемый текст 3

en: Read
ru: Читать

en: Rebuilding Header Pane...
ru: Перестроение панели заголовка...

en: References (if article is a reply)
ru: Ссылки (если статья является ответом)

en: References:
ru: Ссылки:

en: Refiltering Articles
ru: Перефильтрация статей

en: Refresh Article Counts
ru: Обновить счетчик статей

en: Refresh Article _Counts
ru: Обновить счетчик статей

en: Refresh a list of groups from the selected servers.
ru: Обновить список групп c выбранных серверов.

en: Refreshing Group "%s"
ru: Обновление группы "%s"

en: Refreshing group `%s'
ru: Обновлеение группы "%s"

en: Regular Expression
ru: Регулярное выражение

en: Reloading Group
ru: Перезагрузка групп

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove the selected filter
ru: Удалить выбранный фильтр

en: Remove the selected profile
ru: Удалить выбранный профиль

en: Remove the selected rule.
ru: Удалить выбранное правило.

en: Removed %d articles from local cache
ru: Удалено %d статей из локального кэша

en: Reply To:
ru: Обратный адрес:

en: Reply-To (if different from Author)
ru: Обратный адрес (если отличается от автора)

en: Reply-To:
ru: Обратный адрес:

en: Reply-To:
ru: Обратный адрес:

en: Report a _Bug...
ru: Сообщить об ошибке...

en: Required Information
ru: Требуемая информация

en: Reserve
ru: Резервировать

en: Resorting Articles
ru: Восстановление статей

en: Retrieving %d new groups for "%s"
ru: Получено %d новых групп от "%s"

en: Retrieving 0 new groups for "%s"
ru: Получено 0 новых групп от "%s"

en: Rewrap
ru: Переразметить

en: Rewrap all the text in the Message Body.
ru: Переразметить весь текст в теле сообщения.

en: Rot13 Article Body
ru: Закодировать сообщение с помощью Rot13

en: Rot13 Selected Text
ru: "Закодировать" выбранный текст с помощью Rot13

en: Rule Name:
ru: Название правила:

en: Rule applies to all newsgroups
ru: Правило применяется ко всем группам новостей

en: Rule applies to specific newsgroups:
ru: Правило применяется к указанной группе новостей:

en: Rule applies to:
ru: Правило применяется к:

en: Rules
ru: Правила

en: Rules Tool.
ru: Инструменты правил

en: Running
ru: Запущено

en: SMTP Port:
ru: Порт:

en: SMTP Server:
ru: SMTP сервер:

en: Same as --debug-socket
ru: Тоже что и --debug-socket

en: Sampling %d articles
ru: Выборка %d статей

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Articles (A_ttachments only)
ru: Сохранить статьи (только вложения)

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save Profile
ru: Сохранить профиль

en: Save _Articles
ru: Сохранить статьи

en: Save attchments in:
ru: Сохранить вложение в:

en: Save message to file
ru: Сохранить сообщение в файле

en: Save the log to file
ru: Сохранить журнал в файле

en: Save the selected articles and their attachments.
ru: Сохранить выбранные статьи и их вложения

en: Save the selected articles' attachments.
ru: Сохранить вложения к выделенным статьям

en: Save this log to a file.
ru: Сохранить этот журнал в файле.

en: Saved "%s"
ru: Сохранение "%s"

en: Saved %d groups in "%s" in %.1f seconds (%.0f groups/sec)
ru: Сохранено %d групп в "%s" за %.1f секунд (%.0f групп/сек)

en: Saving "%s"
ru: Сохранение "%s"

en: Saving group `%s'
ru: Сохранение группы "%s"

en: See http://pan.rebelbase.com/regexp.txt for a tutorial on how to use regular expressions.  If regular expressions are turned off, a simple case-insensitive wildcard match is used.
ru: См. справочник по использованию регулярных выражений на http://www.linux-learn.org/regexp.tut. Если регулярные выражения отключены, используется простое не чувствительное к регистру совпадение шаблона.

en: Select .newsrc File to Read:
ru: Выберите файл .newsrc для чтения:

en: Select .newsrc File to Write:
ru: Выберите файл .newsrc для записи:

en: Select Article _Body
ru: Выделить содержимое статьи

en: Select Filter:
ru: Выбрать фильтр:

en: Select all Arti_cles
ru: Выделить все статьи

en: Select all Articles in the Article List
ru: Выделить все статьи в списке статей

en: Select all Groups in the Group List
ru: Выбрать все группы из списка групп

en: Select all _Groups
ru: Выбрать все группы

en: Selection
ru: Выделение

en: Selects Article
ru: Выбирает статью

en: Selects Group
ru: Выбирает группу

en: Send Later
ru: Отправить позже

en: Send Messages Queued in "pan.sendlater"
ru: Послать сообщения из папки "pan.sendlater"

en: Send Now
ru: Отправить сейчас

en: Send a reply both to the author in mail, and to the news server.
ru: Послать ответное сообщение автору и на сервер новостей.

en: Send outgoing messages to stdout instead of smtp/nntp servers for debugging purposes.
ru: Отправить исходящие сообщения в stdout вместо smtp/nntp для отладки.

en: Send this Message Later
ru: Отправить это сообщение позже

en: Send this Message Now
ru: Отправить это сообщение сейчас

en: Sending Mail
ru: Отправка почты

en: Server
ru: Сервер

en: Server "%s" is Offline; no new tasks will be processed
ru: Сервер "%s" вне сети; новые задания не будут обработаны

en: Server "%s" is Online
ru: Сервер "%s" в сети

en: Server Address
ru: Адрес сервера

en: Server Information
ru: Информация о сервере

en: Server Port
ru: Порт сервера

en: Servers
ru: Серверы

en: Set Per-Server Connection Limits
ru: Установить ограничения соединений по серверам

en: Set the properties for the selected group.
ru: Установить свойства для выбранной группы.

en: Sho_w Group Pane
ru: Показать панель группы

en: Show All Headers in Article Pane
ru: Показывать все заголовки в панели статьи

en: Show All _Headers in Article Pane
ru: Показывать все заголовки в панели статьи

en: Show Art_icle Pane
ru: Показать панель статьи

en: Show Article Pane
ru: Показать панель статьи

en: Show Articles Neither Queued nor Saved
ru: Показать статьи не являющиеся ни очередными ни сохранёными

en: Show Articles which are Cached Locally
ru: Показать локально кэшированные статьи

en: Show Articles which are not Cached Locally
ru: Показать статьи не кэшированные локально

en: Show Complete Binary Articles
ru: Показать полные двоичные статьи

en: Show Group Pane
ru: Показать панель группы

en: Show Hea_der Pane
ru: Показать панель заголовка

en: Show Header Pane
ru: Показать панель заголовка

en: Show Ignored Threads
ru: Показть игнорируемые подшивки

en: Show Incomplete Binary Articles
ru: Показать неполные двоичные статьи

en: Show Matching Articles
ru: Показать совпадающие статьи

en: Show Matching Articles and References
ru: Показать совпадающие статьи и ссылки

en: Show Matching Articles and Replies
ru: Показать совпадающие статьи и ответы

en: Show New Articles
ru: Показать новые статьи

en: Show Old Articles
ru: Показать старые статьи

en: Show Queued Articles
ru: Показать очередные статьи

en: Show Read Articles
ru: Показать прочитанные статьи

en: Show Saved Articles
ru: Показать сохраненные статьи

en: Show Text Articles
ru: Показать текстовые статьи

en: Show Threads Neither Watched nor Ignored
ru: Показать подшивки не являющиеся ни ожидаемыми ни игнорируемыми

en: Show Threads with Matching Articles
ru: Показать подшивки с совпадающими статьями

en: Show Unread Articles
ru: Показать непрочитанные статьи

en: Show Watched Threads
ru: Показать ожидаемые подшивки

en: Show a_lert:
ru: Показать предупреждение:

en: Show in Filter Menu
ru: Показать в меню фильтров

en: Signature File:
ru: Файл подписи:

en: Sorting Articles
ru: Сортировка статей

en: Spam
ru: Спам

en: Specify the geometry of the window.
ru: Указать геометрию окна.

en: Status
ru: Состояние

en: Subject
ru: Тема

en: Subject doesn't match the phrase `%s'
ru: Тема не совпадает с фразой "%s"

en: Subject doesn't match the regex `%s'
ru: Тема не совпадает с рег.выражением "%s"

en: Subject matches the phrase `%s'
ru: Тема совпадает с фразой "%s"

en: Subject matches the regex `%s'
ru: Тема совпадает с рег.выражением "%s"

en: Subject:
ru: Тема:

en: Subject:
ru: Тема:

en: Submit a Pan Bug Report to the GNOME Bug Tracker
ru: Отправить сообщение об ошибке в Pan в систему отслеживания ошибок GNOME

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Subscribed
ru: Подписанные

en: Subscribed Groups
ru: Подписанные группы

en: Subscribed Newsgroups
ru: Подписанные группы новостей

en: T_op of Thread
ru: Начало подшивки

en: Test Sound
ru: Проверить звук

en: Thanks
ru: Благодарности

en: Thanks to
ru: Благодарности

en: The cache is used to keep local copies of articles
    to reduce the time connected to the network.
ru: Кэш используется для хранения локальной копии статей
    и таким образом уменьшает время соединения с сетью.

en: The e-mail account where mail replies to your posted message should go.  This is only needed if it differs from the "From" header.
ru: Почтовый адрес куда должны приходить ответы на ваше сообщение.  Нужен только если отличается от поля "От:" заголовка.

en: The organization you're associated with.
ru: Организация, с которой вы связаны.

en: Thread Pane
ru: Панель подшивок

en: Time
ru: Время

en: Timed out waiting to read from the server.
ru: Превышено время ожидания для чтения с сервера.

en: Toggling this and restarting Pan is a good idea if your fonts aren't being displayed properly.
ru: Переключить это и перезапустить Pan -- хорошая идея если ваши шрифты не отображаются правильно.

en: Top of Thread
ru: Начало подшивки

en: Total
ru: Всего

en: Trace function calls
ru: Отследить вызовы функций

en: Transfer Rate
ru: Скорость передачи

en: Turn line wrap on/off in the Message Body
ru: Включить/Выключить перенос строк в теле сообщения

en: Turn on article cache debugging messages.
ru: Включить отладочные сообщения кэша статей.

en: Turn on attachment decoding debugging messages.
ru: Включить отладочные сообщения декодирования вложений.

en: Turn on gui thread lock debugging messages.
ru: Включить отладочные сообщения gui thread lock.

en: Turn on most of the generally-useful debug flags.  A good first choice when preparing a bug report.
ru: Включить большинство обычно полезных флагов отладки. Хороший первоначальный выбор при подготовке сообщения об ошибке.

en: Turn on newsrc decoding debugging messages.
ru: Включить отладочные сообщения декодирования newsrc.

en: Turn on pan object system debugging messages.
ru: Включить отладочные сообщения системы объектов pan

en: Turn on socket input debugging messages.
ru: Включить отладочные сообщения ввода сокета

en: Turn on socket input/output debugging messages.
ru: Включить отладочные сообщения ввода/вывода сокетов.

en: Turn on socket output debugging messages.
ru: Включить отладочные сообщения вывода сокета.

en: Turn on task scheduler debugging messages.
ru: Включить отладочные сообщения планировщика заданий.

en: Type in a group search string and press ENTER.  Wildcards are allowed.
ru: Наберите строку для поиска группы и нажмите "Enter". Допустимы символы шаблонов.

en: Type in a search string and press ENTER. Wildcards are allowed; see http://pan.rebelbase.com/wildmat.html for more information.
ru: Наберите строку для поиска и нажмите "Enter". Допустимы символы шаблонов; см. http://pan.rebelbase.com/wildmat.html для справки.

en: Type in the name you would like Pan to show when referring to this profile you have just setup.  You can name the profile anything you want to.
ru: Введите имя, на которое вы хотелось бы, чтобы ссылался Pan относительно этого профиля. Вы можете назвать профиль как угодно.

en: Type the name of your Internet news server.
ru: Введите название вашего сервера новостей Интернет.

en: UNKNOWN
ru: НЕИЗВЕСТНО

en: URLs
ru: URL

en: Unable to change file mode
ru: Не удалось изменить режим файла

en: Unable to open connection to mail server "%s"
ru: Не удалось открыть соединение с почтовым сервером "%s"

en: Unable to parse the geometry string "%s"
ru: Не удалось разобрать строку геометрии "%s"

en: Unable to set group `%s': %s
ru: Не удалось установить группу "%s": %s

en: Unable to write to temp file
ru: Не удалось записать во временный файл

en: Unf_lag Selected Articles
ru: Снять отметку с выбранных статей

en: Unflag
ru: Снять отметку

en: Unflag Selected Threads
ru: Снять отметку с выбранных подшивок

en: Unflag Thr_eads
ru: Снять отметку с подшивок

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown Content Type
ru: Неизвестный тип контента

en: Unknown Encoding
ru: Неизвестное кодирование

en: Unread
ru: Непрочтенные

en: Unread Articles / Articles with Unread Replies
ru: Непрочитанные статьи / статьи с непрочитанными ответами

en: Unread Only
ru: Только непрочтенные

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Updating Header Pane...
ru: Обновление панели заголовка...

en: Use Article Subject
ru: Использовать тему статьи

en: Use Custom Filename
ru: Использовать другое имя файла

en: Use Encoded Filename
ru: Использовать кодированное имя файла

en: Use Message-ID
ru: Использовать ID cообщения

en: Use Subject
ru: Использовать тему

en: Use System Background
ru: Использовать системный фон

en: Use System Foreground
ru: Использовать системный цвет текста

en: Use gdk_fontset_load instead of gdk_font_load
ru: Использовать gdk_fontset_load вместо gdk_font_load

en: Use the selected profile to create a new profile
ru: Использовать выбранный профиль для создания нового профиля

en: Usenet posting failed.
ru: Не удалось отправить статью.

en: User Profile
ru: Профиль пользователя

en: Username
ru: Имя пользователя

en: WARNING: %d lines >80 characters in the message.
ru: Внимание: %d строк содержат больше чем 80 символов.

en: WARNING: %d lines too wide in signature
ru: ВНИМАНИЕ: %d слишком широких строк в подписи

en: WARNING: Crossposting without setting Followup-To.
ru: Внимание: Перекрестная отправка в несколько групп без установки Followup-To.

en: WARNING: Following-Up to many groups.
ru: Внимание: отправка в большое число групп.

en: WARNING: Group "%s" is read-only.
ru: ВНИМАНИЕ: группа "%s" только для чтения.

en: WARNING: Posting to a large number of groups.
ru: Внимание: отправка в большое число групп.

en: WARNING: Signature prefix with no signature.
ru: ВНИМАНИЕ: Префикс подписи без подписи.

en: WARNING: The message is entirely quoted text!
ru: Внимание: это сообщение состоит только из процитированного текста!

en: WARNING: The message is mostly quoted text.
ru: Внимание: это сообщение в основном процитированный текст.

en: WARNING: Unknown group: "%s".
ru: ВНИМАНИЕ: неизвестная группа: "%s".

en: WARNING: signature is more than 4 lines long
ru: Внимание: подпись длиннее 4 строк

en: Waiting to decode "%s"
ru: Ожидание декодирования "%s"

en: Watched
ru: Ожидалась

en: Watched Threads
ru: Ожидаемые подшивки

en: We don't have a group list for server "%s".
    Shall we get one?
ru: У нас нет списка групп для сервера "%s".
    Надо ли его получать?

en: Welcome to Pan
ru: Добро пожаловать в Pan

en: When you post a message to a newsgroup, your display name will appear in the From field.  Type your name in as you would like it to appear.
ru: Когда вы отправляете сообщение в группу новостей, ваше отображаемое имя будет появляться в поле "От:". Введите ваше имя если вы хотите, чтобы оно появлялось.

en: Which Articles to Show
ru: Какие статьи показывать

en: Wildcard group specification:
ru: Шаблон спецификации группы:

en: Wrap Text
ru: Перенос строк

en: You have successfully entered all of
    the information required to set up Pan.
    
    To save these settings, click Finish.
ru: Вы успешно ввели всю информацию
    необходимую для установки Пана.
    
    Чтобы сохранить эти настройки нажмите "Финиш!".

en: You haven't loaded an article to print.
ru: Вы не загрузили статью для печати.

en: You need at least one profile
ru: Вам необходим хотя бы один профиль

en: Your Name
ru: Ваше имя

en: Your message was saved in the folder ``pan.sendlater''
ru: Ваше сообщение сохранено в папке pan.sendlater

en: Zoom/Unzoom
ru: Масштабировать

en: _Article
ru: Статья

en: _Articles
ru: Статьи

en: _Cancel...
ru: Отмена...

en: _Delete
ru: Удалить

en: _Delete Folder...
ru: Удалить папку...

en: _Delete article
ru: Удалить статью

en: _Deselect all Groups
ru: Снять выделение со всех групп

en: _Edit Article in Folder
ru: Правка статьи в папке

en: _Export .newsrc...
ru: Экспортирование .newsrc...

en: _Feedback...
ru: Отзыв...

en: _Flag
ru: Отметка

en: _Flag body for download
ru: Пометить содержимое для получения

en: _Follow-Up to newsgroup
ru: Ответить в группу новостей

en: _Groups
ru: Группы

en: _Ignore Threads
ru: Игнорировать подшивки

en: _Ignore thread (hides the thread by default)
ru: Игнорировать подшивку (по умолчанию скрывает подшивку)

en: _Import .newsrc...
ru: Импортирование .newsrc...

en: _Mark Group as Read
ru: Пометить группу как прочитанную

en: _Mark as Read
ru: Пометить как прочитанное

en: _Navigate
ru: Навигация

en: _New Folder...
ru: Новая папка...

en: _Next Unread Article
ru: След. непрочитанная статья

en: _Online/Offline Settings...
ru: Установки "в сети"/"вне сети"...

en: _Open Attachments...
ru: Открыть вложения...

en: _Play a Sound:
ru: Воспроизвести звук:

en: _Post
ru: Послать

en: _Post to newsgroup
ru: Послать в группу новостей

en: _Print Article...
ru: Печать статьи...

en: _Properties...
ru: Свойства...

en: _Reply by E-mail
ru: Ответить по почте

en: _Rot13 Article Body
ru: Закодировать сообщение с помощью Rot13

en: _Rot13 Selected Text
ru: "Закодировать" выбранный текст с помощью Rot13

en: _Rules...
ru: Правила...

en: _Save Articles As...
ru: Сохранить статьи как...

en: _Servers
ru: Серверы

en: _Subscribe
ru: Подписаться

en: _Task Manager...
ru: Диспетчер задач...

en: _Unsubscribe
ru: Отписаться

en: _View
ru: Просмотр

en: _Watch thread (highlights the thread)
ru: Ожидаемая подшивка (подсвечивает подшивку)

en: all groups
ru: все группы

en: all headers
ru: все заголовки

en: contains the phrase
ru: содержит фразу

en: new groups
ru: новые группы

en: new headers
ru: новые заголовки

en: regexp
ru: рег. выражение

en: sample
ru: образец
