sawfish 1.0 - en to pl translation catalogue (712 entries)

en:  to:
pl:  na:

en: ** unknown widget **
pl: ** nieznany widget **

en: 3d hack
pl: Logo 3D

en: <none>
pl: <brak>

en: About
pl: Informacje

en: About GNOME...
pl: O GNOME...

en: About:
pl: Informacje:

en: Accent color for focused windows (if unset uses the GTK+ selection color).
pl: Kolor akcentowany dla aktywnego okna (jeśli nie ustawiony, używa koloru wyboru z GTK).

en: Actions
pl: Właściwości

en: Activate viewport
pl: Uaktywnianie pulpitu

en: Activate viewport column
pl: Uaktywnianie kolumny pulpitu

en: Activate viewport row
pl: Uaktywnianie rzędu pulpitu

en: Activate workspace
pl: Uaktywnianie biurka

en: Add
pl: Dodaj

en: Add...
pl: Dodaj...

en: Add:
pl: Dodaj:

en: Added frame `%s'
pl: Dodano ramkę "%s"

en: Added frame type `%s'
pl: Dodano typ ramki "%s"

en: Added pattern `%s'
pl: Dodano wzorzec "%s"

en: All settings
pl: Wszystkie ustawienia

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Append workspace and send
pl: Dołączenie biurka i wysłanie na nie

en: Apropos function
pl: Informacje o funkcji

en: Apropos variable
pl: Informacje o zmiennej

en: Attributes
pl: Atrybuty

en: Audio file
pl: Plik dźwiękowy

en: Auto gravity
pl: Automatyczne przyciąganie

en: Automatically reload themes when they are updated.
pl: Automatyczne uwzględnianie zmian motywów.

en: Automatically remember other window attributes.
pl: Automatyczne zapamiętywanie innych atrybutów okna.

en: Automatically remember window positions.
pl: Automatyczne zapamiętywanie położenia okna.

en: Automatically remember window sizes.
pl: Automatyczne zapamiętywanie wymiarów okna.

en: Automatically select window gravity from position on screen.
pl: Automatyczny wybór grawitacji okna w zależności od położenia na ekranie.

en: Avoid
pl: Unikanie

en: Bar image for clicked parts.
pl: Obraz dla klikniętych elementów.

en: Bar image for focused windows.
pl: Obraz na pasku tytułowym aktywnych okien.

en: Bar image for highlighted parts.
pl: Obraz dla podświetlonych elementów.

en: Bar image for unfocused windows.
pl: Obraz na pasku tytułowym nieaktywnych okien.

en: Bevel intensity: \wpercent.
pl: Intensywność żłobienia: \wprocent

en: Bindings
pl: Skróty

en: Border width of bar images.
pl: Szerokość obramowania obrazów.

en: Border-only
pl: Obramowana

en: Browse...
pl: Przeglądaj...

en: Buttons shown in configurator: \w
pl: Przyciski widoczne w konfiguratorze: \w

en: Call command
pl: Polecenie:

en: Call command with output to screen
pl: Wywołanie polecenia z wyświetleniem wyjścia na ekran

en: Call the command NAME; optionally with the prefix argument PFX-ARG.
pl: Wywołaj polecenie NAZWA; opcjonalnie z argumentem prefiksowym PFX-ARG.

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Class
pl: Klasa

en: Clicked
pl: Kliknięte

en: Color of active frames (if unset use GTK+ selection color).
pl: Kolor aktywnych ramek (jeśli nieustalony, używa koloru wyboru z GTK+).

en: Color of active frames in `simple' frame style.
pl: Kolor aktywnych ramek z motywem "simple".

en: Color of inactive frames (if unset use GTK+ background color).
pl: Kolor nieaktywnych ramek (jeśli nieustalony, używa koloru tła z GTK+).

en: Color of inactive frames in `simple' frame style.
pl: Kolor nieaktywnych ramek z motywem "simple".

en: Color to use when drawing text.
pl: Kolor tekstu.

en: Color used for the tooltips background
pl: Kolor wyświetlany w tle podpowiedzi.

en: Color used for the tooltips foreground
pl: Kolor czcionki podpowiedzi.

en: Column:
pl: Kolumna:

en: Columns:
pl: Kolumny:

en: Command
pl: Polecenie:

en: Command sequence
pl: Sekwencja poleceń

en: Command:
pl: Polecenie:

en: Context:
pl: Kontekst:

en: Copy
pl: Skopiuj

en: Copy the current window to the N'th workspace.
pl: Kopiuje bieżące okno na określone biurko.

en: Copy the window to the next workspace.
pl: Kopiuje okno na następne biurko.

en: Copy the window to the previous workspace.
pl: Kopiuje okno na poprzednie biurko.

en: Copy to next
pl: Skopiuj na następne

en: Copy to next workspace
pl: Kopiowanie na następne biurko.

en: Copy to previous
pl: Skopiuj na poprzednie

en: Copy to previous workspace
pl: Kopiowanie na poprzednie biurko.

en: Copy to workspace
pl: Kopiowanie na biurko

en: Copy...
pl: Skopiuj...

en: Create a new workspace at the end of the list, and move the window to it.
pl: Tworzy nowe biurko na końcu listy i przenosi tam okno.

en: Create a new workspace at the start of the list, and move the window to it.
pl: Tworzy nowe biurko na początku listy i przenosi tam okno.

en: Create a new workspace before the current workspace.
pl: Tworzy nowe biurko przed bieżącym biurkiem.

en: Create a new workspace following the current workspace.
pl: Tworzy nowe biurko za bieżącym biurkiem.

en: Crux Theme
pl: Motyw Crux

en: Customize
pl: Dostosowanie

en: Decorate dialog windows similarly to application windows.
pl: Dziedziczenie motywu okna macierzystego przez potomne.

en: Decrease the size of the current window by one column.
pl: Zmniejsza rozmiar bieżącego okna o jedną kolumnę.

en: Decrease the size of the current window by one row.
pl: Zmniejsza rozmiar bieżącego okna o rząd.

en: Default
pl: Domyślny

en: Default font: \w
pl: Domyślna czcionka: \w

en: Default frame style:
pl: Domyślny motyw ramki:

en: Delay in milliseconds before unshading windows.
pl: Opóźnienie rozwijania okien (w milisekundach).

en: Delay in milliseconds until focused windows are raised.
pl: Opóźnienie wydobywania uaktywnianych okien (w milisekundach).

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete all windows in the group that the current window is a member of.
pl: Usuwa wszystkie okna należące do tej samej grupy co bieżące okno.

en: Delete any workspaces that don't contain any windows.
pl: Usuwa wszystkie biurka, na których nie ma okien.

en: Delete empty workspaces
pl: Usuwanie pustych biurek

en: Delete group
pl: Usuwanie grupy

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the
    previous workspace.
pl: Usuwa bieżące biurko. Okna zostaną przeniesione na poprzednie biurko.

en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the next
    workspace.
pl: Usuwa bieżące biurko. Okna zostaną przeniesione na następne biurko.

en: Delete the window, or beep if the window can't be closed safely.
pl: Zamyka okno lub ostrzega dźwiękiem jeśli nie można go bezpiecznie zamknąć.

en: Delete the window.
pl: Zamyka okno.

en: Delete window
pl: Zamknięcie okna

en: Delete window instance
pl: Zamknięcie kopii okna

en: Delete window safely
pl: Bezpieczne zamknięcie okna.

en: Depth
pl: Warstwy

en: Describe key
pl: Opis klawisza

en: Describe symbol
pl: Opis symbolu

en: Destroy window
pl: Zniszczenie okna

en: Details
pl: Opis

en: Dialog windows inherit the focus from their parent.
pl: Dziedziczenie aktywności okna macierzystego przez potomne.

en: Dialogs appear on the same workspace as their application.
pl: Otwieranie okien potomnych na biurku macierzystego.

en: Dimensions
pl: Wymiary

en: Direction of gradient in `gradient' frame style.
pl: Kierunek gradientu na ramkach z motywem "gradient".

en: Directory:
pl: Katalog:

en: Disable auto-raising while temporarily selecting windows.
pl: Wyłączenie automatycznego wydobywania tymczasowo wybranych okien.

en: Display all errors that have occurred to the screen.
pl: Wyświetlenie wszystkiech błędów na ekranie.

en: Display errors
pl: Wyświetlanie błędów

en: Display key-binding information in menu items.
pl: Wyświetlanie informacji o skrótach klawiszowych w pozycjach menu.

en: Display only the title bar of the window.
pl: Wyświetlaj tylko pasek tytułowy okna.

en: Display the WWW page of the GNOME project.
pl: Wyświetla witrynę WWW projektu GNOME.

en: Display the applications menu.
pl: Wyświetla menu aplikacji.

en: Display the documentation of a specified symbol.
pl: Wyświetla dokumentację wybranego symbolu.

en: Display the main menu.
pl: Wyświetla menu główne.

en: Display the menu containing the list of all workspaces.
pl: Wyświetla menu zawierające listę biurek.

en: Display the menu listing all window operations.
pl: Wyświetla menu operacji na oknie.

en: Display the menu of all managed windows.
pl: Wyświetla listę wszystkich zarządzanych okien.

en: Display the next workspace.
pl: Wyświetla następne w kolejności biurko.

en: Display the previous workspace.
pl: Wyświetla poprzednie biurko.

en: Display the window's icon in its menu button.
pl: Wyświetlanie ikony okna w jego przycisku menu.

en: Display the workspace containing the window W, then focus on W.
pl: Wyświetlenie biurka zawierającego dane okno i aktywacja tego okna.

en: Display the workspace/viewport containing the window W.
pl: Wyświetlenie biurka/pulpitu zawierającego dane okno.

en: Display title buttons to mimic: \w
pl: Przyciski paska tytułowego w stylu: \w

en: Display tooltips for window frames.
pl: Wyświetlanie podpowiedzi na ramce okna.

en: Display window
pl: Wyświetlenie okna

en: Display window icons while cycling through windows.
pl: Wyświetlanie ikon okien podczas przełączania między oknami.

en: Display window names while cycling through windows.
pl: Wyświetlnie nazw okien podczas przełączania między oknami.

en: Display window without focusing
pl: Wyświetlenie okna bez jego aktywacji

en: Distance between successive placements in `stagger' placement mode.
pl: Odległość pomiędzy kolejnymi pozycjami pojawiających się okien w trybie "stagger".

en: Does click-to-focus mode pass the click through to the window.
pl: Po kliknięciu w celu aktywacji okno otrzymuje zdarzenie kliknięcia.

en: Don't automatically remember details of transient windows.
pl: Bez automatycznego zapamiętywania szczegółów okien potomnych.

en: Don't cover `avoided' windows when maximizing.
pl: Maksymalizacja nie przesłania "unikanych" okien.

en: E_xit
pl: Za_kończ

en: Edge Flipping
pl: Sklejanie krawędzi ekranów

en: Edit binding
pl: Zmień skrót

en: Edit frame style
pl: Modyfikacja motywu ramki

en: Edit theme...
pl: Zmodyfikuj motyw...

en: Edit...
pl: Zmodyfikuj...

en: Edit:
pl: Zmodyfikuj:

en: Emit a beeping sound when errors occur.
pl: Wydawanie dźwięku w przypadku wystąpieniu błędu.

en: Enable shade-hover mode.
    
    (Temporarily unshades windows while the mouse pointer is over them.)
pl: Tymczasowe rozwijanie.
    
    Tymczasowe rozwijanie okna, gdy wskaźnik znajduje się nad nim.

en: Error Handling
pl: Obsługa błędów

en: Event
pl: Zdarzenie

en: Execute the given shell command.
pl: Wykonanie wprowadzonych poleceń powłoki.

en: Focus
pl: Aktywacja

en: Focus mode
pl: Sposób aktywacji

en: Focus on the previous window of the current workspace.
pl: Uaktywnia poprzednie okno na bieżącym biurku.

en: Focus windows when they're temporarily selected during cycling.
pl: Uaktywnianie tymczasowo wybieranych okien podczas przełączania.

en: Focused
pl: Aktywne

en: Font used to display tooltips.
pl: Czcionka wykorzystywana do wyświetlania podpowiedzi.

en: Force the current window to have a unique title.
pl: Wymuszanie unikalnej nazwy dla bieżącego okna.

en: Forget all saved window history.
pl: Zapomna całą historię okna.

en: Forget any persistent state associated with the current window.
pl: Zapomina stan związany z bieżącym oknem.

en: Format to create unique window names.
    
    Has two arguments (NAME INDEX) applied to it.
pl: Format używany do tworzenia unikalnych nazw okien.
    
    Stosuje się dwa argumenty: (NAZWA NUMER).

en: Frame
pl: Ramka

en: Frame Part _Definitions
pl: _Definicje części ramki

en: Frame _Classes
pl: _Klasy ramki

en: Frame name
pl: Nazwa ramki

en: Frame style
pl: Motyw ramki

en: Frame type
pl: Typ ramki

en: Frame type fallbacks:
    
    Associate frame types with type to try if the theme doesn't implement the requested type.
pl: Awaryjny typ ramki:
    
    Skojarzenie typów ramek z typem, który zostanie użyty w przypadku gdy motyw nie implementuje żądanego typu.

en: Frames
pl: Ramki

en: GNOME WWW...
pl: Witryna WWW GNOME...

en: Generated theme in directory `%s'
pl: Utworzono motyw w katalogu "%s"

en: Give focus to windows even when they haven't asked for it.
    
    Windows should set the `accepts input' hint in their WM_HINTS property to show if they require the focus or not.
pl: Uaktywnianie także tych okien, które tego nie żądały.
    
    Okna powinny włączać żądanie "accepts input" we właściwości WM_HINTS aby określić czy potrzebują aktywacji.

en: Gnome about
pl: Informacje o Gnome

en: Gnome clear skip tasklist
pl: Obecność liście zadań Gnome

en: Gnome clear skip winlist
pl: Obecność na liście okien Gnome

en: Gnome help browser
pl: Przeglądarka pomocy Gnome

en: Gnome logout
pl: Wylogowanie z Gnome

en: Gnome menus update
pl: Uaktualnienie menu Gnome

en: Gnome set skip tasklist
pl: Nieobecność na liście zadań Gnome

en: Gnome set skip winlist
pl: Nieobecność na liście okien Gnome

en: Gnome toggle skip tasklist
pl: Przełącz tryb obecności na liście zadań Gnome

en: Gnome toggle skip winlist
pl: Przełącz tryb obecności na liście okien Gnome

en: Gnome www page
pl: Witryna WWW Gnome

en: Grab...
pl: Przechwyć...

en: Gradient Theme
pl: Motyw Gradient

en: Group
pl: Grupowane

en: Group transient windows with their parents.
pl: Grupowanie okien potomnych z macierzystymi.

en: Grow window down
pl: Rozciągnięcie okna w dół

en: Grow window left
pl: Rozciągnięcie okna lewostronne

en: Grow window right
pl: Rozciągnięcie okna prawostronne

en: Grow window up
pl: Rozciągnięcie okna w górę

en: Grows window downwards until it `bumps into' another window.
pl: Rozciąga okno w dół aż do "zderzenia" z innym oknem.

en: Grows window to the left until it `bumps into' another window.
pl: Rozciąga okno w lewo aż do "zderzenia" z innym oknem.

en: Grows window to the right until it `bumps into' another window.
pl: Rozciąga okno w prawo aż do "zderzenia" z innym oknem.

en: Grows window upwards until it `bumps into' another window.
pl: Rozciąga okno w górę aż do "zderzenia" z innym oknem.

en: Gtkrc reload style
pl: Ponowne wczytanie motywu gtkrc

en: HIghlighted
pl: Podświetlone

en: Height of title bar.
pl: Wysokość paska tytułowego.

en: Help about
pl: Pomoc: Informacje o

en: Help show faq
pl: Pomoc: FAQ

en: Help show homepage
pl: Pomoc: Witryna WWW

en: Help show news
pl: Pomoc: Nowości

en: Help show programmer manual
pl: Pomoc: Podręcznik programisty

en: Highlighted
pl: Podświetlone

en: Hitting the screen edge selects the next: \w
pl: Zbliżenie do brzegu ekranu przełącza na następne: \w

en: Host
pl: Komputer

en: How to choose window edges when resizing: \w
pl: Metoda wyboru krawędzi okna podczas zmiany rozmiaru: \w

en: How to snap together window edges: \w
pl: Sposób przyciągania do siebie krawędzi okien: \w

en: How windows being moved are animated: \w
pl: Metoda animacji okna podczas przenoszenia: \w

en: How windows being resized are animated: \w
pl: Metoda animacji okna podczas zmiany rozmiaru: \w

en: Icon Name
pl: Nazwa ikony

en: Iconified
pl: Zminimalizowane

en: Iconify all windows on the current workspace.
pl: Minimalizuje wszystkie okna na bieżącym biurku.

en: Iconify group
pl: Minimializacja grupy

en: Iconify the window.
pl: Minimalizuje okno.

en: Iconify transient group
pl: Minimalizacja grupy potomnych

en: Iconify window
pl: Minimalizacja okna

en: Iconify workspace windows
pl: Minimalizacja okien na biurku

en: Iconifying a window also iconifies the: \w
pl: Minimalizacja okna minimalizuje także: \w

en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed. Also changes
    the level of any transient windows it has.
pl: Jeśli okno jest na wierzchniej warstwie, zepchnij je na spód; w przeciwnym
    wypadku wydobądź je. Dotyczy także wszystkich jego okien potomnych.

en: If the window is shaded (see `shade-window'), restore it to it's usual
    state.
pl: Przywróć okno do zwykłego stanu, jeśli jest zwinięte (zobacz "shade-window").

en: Ignore program position
pl: Pomijanie położenia okna określonego przez program

en: Ignore program-specified window placements.
pl: Pomijanie pozycji okna określonej przez program.

en: Ignore requests from applications to change window stacking.
pl: Pomijanie żądania aplikacji o zmianę warstwy dla okna

en: Ignore stacking requests
pl: Pomijanie żądań warstwy

en: Ignore the window.
pl: Pomija okno.

en: Ignored
pl: Pomijane

en: Image Properties
pl: Właściwości obrazu

en: In GNOME _task list
pl: Na liście _zadań GNOME

en: In _group
pl: _Grupy

en: In _window list
pl: Na liście _okien

en: Inactive
pl: Nieaktywne

en: Inactive-
    Clicked
pl: Nieaktywne-
    kliknięte

en: Inactive-
    Highlighted
pl: Nieaktywne-
    podświetlone

en: Include iconified windows when cycling.
pl: Uwzględnianie zminimalizowanych okien przy przełączaniu.

en: Include windows on all viewports when cycling.
pl: Uwzględnianie okien na wszystkich pulpitach przy przełączaniu.

en: Include windows on all workspaces when cycling.
pl: Uwzględnianie okien na wszystkich biurkach przy przełączaniu.

en: Increase the size of the current window by one column.
pl: Powiększa rozmiar bieżącego okna o jedną kolumnę.

en: Increase the size of the current window by one row.
pl: Powiększa rozmiar bieżącego okna o rząd.

en: Index:
pl: Indeks:

en: Insert workspace
pl: Wstaw biurko

en: Insert workspace after
pl: Wstawienie biurka za bieżącym

en: Insert workspace before
pl: Wstawienie biurka przed bieżącym

en: Invoke the GNOME control center from the `Customize' menu.
pl: Wywoływanie centrum sterowania GNOME z menu "Dostosuj".

en: Invoke the list of commands, one by one.
pl: Wywołuje listę poleceń, jednego po drugim.

en: Invoke the user-customization system.
pl: Wywołuje system dostosowywania do potrzeb użytkownika.

en: Keep transient windows stacked above: \w
pl: Utrzymywanie okien potomnych powyżej: \w

en: Key
pl: Klawisz

en: Key:
pl: Klawisz:

en: Keymap containing bindings active anywhere.
pl: Zestaw skrótów globalnych.

en: Keymap containing bindings active when a client window is focused.
pl: Zestaw skrótów dla aktywnego okna.

en: Keymap containing bindings active when reading a string from the user.
pl: Zestaw skrótów aktywnych podczas wprowadzania tekstu.

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the border of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
pl: Zestaw skrótów aktywnych gdy wskaźnik znajduje się
    na krawędzi okna (tylko skróty myszy).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the close button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
pl: Zestaw skrótów aktywnych gdy wskaźnik znajduje się
    nad ikoną zamknięcia okna (tylko skróty myszy).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the iconify
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
pl: Zestaw skrótów aktywnych gdy wskaźnik znajduje się
    nad ikoną minimalizacji okna (tylko skróty myszy).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the maximize
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
pl: Zestaw skrótów aktywnych gdy wskaźnik znajduje się
    nad ikoną maksymalizacji okna (tylko skróty myszy).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the menu button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
pl: Zestaw skrótów aktywnych gdy wskaźnik znajduje się
    nad ikoną menu okna (tylko skróty myszy).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the root window
    (or when no window is focused).
pl: Zestaw skrótów aktywnych gdy wskaźnik znajduje się
    wewnątrz okna głównego (lub gdy żadne okno nie jest aktywne).

en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the title of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
pl: Zestaw skrótów aktywnych gdy wskaźnik znajduje się
    na pasku tytułowym okna (tylko skróty myszy).

en: Kill client
pl: Zamknięcie klienta

en: Launch the GNOME about dialog.
pl: Uruchamia informacje o GNOME.

en: Launch the GNOME help browser.
pl: Uruchamia przeglądarkę pomocy GNOME.

en: Let unmanaged windows be overlapped when filling windows.
pl: Zasłanianie pomijanych okien podczas wypełniania.

en: Locale
pl: Ustawienia lokalne

en: Lock position and size while windows are maximized.
pl: Blokowanie położenia i rozmiaru zmaksymalizowanych okien.

en: Logout from the current GNOME session.
pl: Wylogowuje z bieżącej sesji GNOME.

en: Lower
pl: Spodnia

en: Lower group
pl: Zepchnięcie grupy

en: Lower group depth
pl: Obniżenie warstwy grupy

en: Lower layer
pl: Niższa

en: Lower single window
pl: Zepchnięcie pojedynczego okna

en: Lower the current window to its lowest allowed position in the stacking
    order. Also lower any transient windows that it has.
pl: Spycha okno i jego okna potomne na spodnią warstwę.

en: Lower the window to its lowest allowed position in the stacking order.
pl: Spycha okno na spodnią warstwę.

en: Lower window
pl: Zepchnięcie okna

en: Lower window and transients
pl: Zepchnięcie okna i potomnych

en: Lower window depth
pl: Obniżenie warstwy okna

en: Make group sticky
pl: Przyczepienie grupy

en: Make group unsticky
pl: Odczepienie grupy

en: Make window ignored
pl: Pomijanie okna

en: Make window sticky
pl: Przyczepienie okna

en: Make window unsticky
pl: Odczepienie okna

en: Map:
pl: Mapuj:

en: Mapping
pl: Mapowanie

en: Match window properties
pl: Właściwości skojarzeń

en: Matched Windows
pl: Skojarzenia okien

en: Matchers
pl: Wzorce

en: Maximize
pl: Maksymalizuj

en: Maximize fill window
pl: Dopełnienie oknem

en: Maximize fill window horizontally
pl: Dopełnienie oknem w poziomie

en: Maximize fill window vertically
pl: Dopełnienie oknem w pionie

en: Maximize the dimensions of the window.
pl: Maksymalizuje rozmiary okna.

en: Maximize the horizontal dimension of the window.
pl: Maksymalizuje poziomy rozmiar okna.

en: Maximize the vertical dimension of the window.
pl: Maksymalizuje pionowy rozmiar okna.

en: Maximize the window horizontally without obscuring any other windows.
pl: Maksymalizuje okno w poziomie nie zasłaniając innych okien.

en: Maximize the window vertically without obscuring any other windows.
pl: Maksymalizuje okno w pionie nie zasłaniając innych okien.

en: Maximize the window without obscuring any other windows.
pl: Maksymalizuje okno nie zasłaniając innych okien.

en: Maximize window
pl: Maksymalizacja okna

en: Maximize window horizontally
pl: Maksymalizacja okna w poziomie

en: Maximize window vertically
pl: Maksymalizacja okno w pionie

en: Maximized
pl: Maksymalizowanie

en: Maximizing
pl: Maksymalizacja

en: Merge next workspace
pl: Złączanie z następnym biurkiem

en: Merge previous workspace
pl: Złączanie z poprzednim biurkiem

en: Merge with next
pl: Połącz z następnym biurkiem

en: Merge with previous
pl: Połącz z poprzednim biurkiem

en: Method of placing dialog windows: \w
pl: Sposób układania okien dialogowych: \w

en: Method of placing windows: \w
pl: Sposób układania okien: \w

en: Milliseconds to delay before flipping: \w
pl: Opóźnienie przełączania (w milisekundach): \w

en: Minimize
pl: Minimalizuj

en: Minimizing
pl: Minimalizacja

en: Minimizing/Maximizing
pl: Minimalizacja/Maksymalizacja

en: Miscellaneous
pl: Różne

en: Modifier key(s) used for default window manager shortcuts.
pl: Klawisz modyfikujący dla domyślnych skrótów menedżera okien.

en: Mono Theme
pl: Motyw Mono

en: Motion threshold for mouse pointer: \wpixels
pl: Próg ruchu dla wskaźnika myszy (w pikselach): \w

en: Move cursor down
pl: Przesunięcie wskaźnika w dół

en: Move cursor down fine
pl: Precyzyjne przesunięcie wskaźnika w dół

en: Move cursor left
pl: Przesunięcie kursora w lewo

en: Move cursor left fine
pl: Precyzyjne przesunięcie wskaźnika w lewo

en: Move cursor right
pl: Przesunięcie kursora w prawo

en: Move cursor right fine
pl: Precyzyjne przesunięcie wskaźnika w prawo

en: Move cursor up
pl: Przesunięcie wskaźnika do góry.

en: Move cursor up fine
pl: Precyzyjne przesunięcie wskaźnika w górę

en: Move group down
pl: Przeniesienie grupy w dół

en: Move group left
pl: Przeniesienie grupy w lewo

en: Move group right
pl: Przeniesienie grupy w prawo

en: Move group up
pl: Przeniesienie grupy w górę

en: Move selected window
pl: Przesunięcie wybranego okna

en: Move the current window to the N'th workspace.
pl: Przenosi bieżące okno na n-te biurko.

en: Move the current workspace one place to the left.
pl: Przenosi bieżące biurko w lewo.

en: Move the current workspace one place to the right.
pl: Przenosi bieżące biurko w prawo.

en: Move the cursor 1 pixel downwards.
pl: Przesuwa wskaźnik o 1 piksel w dół.

en: Move the cursor 1 pixel to the left.
pl: Przesuwa wskaźnik o 1 piksel w lewo.

en: Move the cursor 1 pixel to the right.
pl: Przesuwa wskaźnik o 1 piksel w prawo.

en: Move the cursor 1 pixel upwards.
pl: Przesuwa wskaźnik o 1 piksel do góry.

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels downwards.
pl: Przesuwa wskaźnik w dół o ilość pikseli określoną przez zmienną "move-cursor-increment".

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the left.
pl: Przesuwa wskaźnik w lewo o ilość pikseli określoną przez zmienną "move-cursor-increment".

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the right.
pl: Przesuwa wskaźnik w prawo o ilość pikseli określoną przez zmienną "move-cursor-increment".

en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels upwards.
pl: Przesuwa wskaźnik do góry o ilość pikseli określoną przez zmienną "move-cursor-increment".

en: Move the viewport one screen down.
pl: Przenosi pulpit o jeden ekran w dół.

en: Move the viewport one screen to the left.
pl: Przenosi pulpit o jeden ekran w lewo.

en: Move the viewport one screen to the right.
pl: Przenosi pulpit o jeden ekran w prawo.

en: Move the viewport one screen up.
pl: Przenosi pulpit o jeden ekran w górę.

en: Move the window `slide-window-increment' pixels downwards.
pl: Przesuwa okno w dół o ilość pikseli podaną w zmiennej "slide-window-increment".

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the left.
pl: Przesuwa okno w lewo o ilość pikseli podaną w zmiennej "slide-window-increment".

en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the right.
pl: Przesuwa okno w prawo o ilość pikseli podaną w zmiennej "slide-window-increment".

en: Move the window `slide-window-increment' pixels upwards.
pl: Przesuwa okno do góry o ilość pikseli podaną w zmiennej "slide-window-increment".

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels downwards.
pl: Przesuwa grupę w dół o ilość pikseli podaną w zmiennej "slide-window-increment".

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the left.
pl: Przesuwa grupę w lewo o ilość pikseli podaną w zmiennej "slide-window-increment".

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the right.
pl: Przesuwa grupę w prawo o ilość pikseli podaną w zmiennej "slide-window-increment".

en: Move the window group `slide-window-increment' pixels upwards.
pl: Przesuwa grupę do góry o ilość pikseli podaną w zmiennej "slide-window-increment".

en: Move the window interactively using the mouse.
pl: Przenosi okno przy pomocy myszy.

en: Move the window to the next viewport.
pl: Przenosi okno na kolejny pulpit.

en: Move the window to the next workspace.
pl: Przenosi okno na następne biurko.

en: Move the window to the previous viewport.
pl: Przenosi okno na poprzedni pulpit.

en: Move the window to the previous workspace.
pl: Przenosi okno na poprzednie biurko.

en: Move the window to the viewport above.
pl: Przenosi okno na pulpit wyżej.

en: Move the window to the viewport below.
pl: Przenosi okno na pulpit niżej.

en: Move the window to the viewport on the left.
pl: Przenosi okno na pulpit po lewej.

en: Move the window to the viewport on the right.
pl: Przenosi okno na pulpit po prawej.

en: Move to the next viewport.
pl: Przenosi na kolejny pulpit.

en: Move to the previous viewport.
pl: Przenosi na poprzedni pulpit.

en: Move viewport down
pl: Przeniesienie pulpitu w dół

en: Move viewport left
pl: Przeniesienie pulpitu w lewo

en: Move viewport next
pl: Przeniesienie na kolejny pulpit

en: Move viewport previous
pl: Przeniesienie na poprzedni pulpit

en: Move viewport right
pl: Przeniesienie pulpitu w prawo

en: Move viewport up
pl: Przeniesienie pulpitu w górę

en: Move window down
pl: Przeniesienie okna w dół

en: Move window interactively
pl: Przeniesienie okna przy pomocy myszy

en: Move window left
pl: Przeniesienie okna w lewo

en: Move window next
pl: Przeniesienie okna na kolejny

en: Move window previous
pl: Przeniesienie okna na poprzedni

en: Move window right
pl: Przeniesienie okna w prawo

en: Move window to viewport
pl: Przeniesienie okna na pulpit

en: Move window up
pl: Przeniesienie okna w górę

en: Move workspace backwards
pl: Przeniesienie biurka w lewo

en: Move workspace forwards
pl: Przeniesienie biurka w prawo

en: Move workspace left
pl: Przenieś biurko w lewo

en: Move workspace right
pl: Przenieś biurko w prawo

en: Move/Resize
pl: Przenoszenie/Zmiana rozmiaru

en: Moves window downwards until it `bumps into' another window.
pl: Przenosi okno w dół aż do "zderzenia" z innym oknem.

en: Moves window to the left until it `bumps into' another window.
pl: Przenosi okno w lewo aż do "zderzenia" z innym oknem.

en: Moves window to the right until it `bumps into' another window.
pl: Przenosi okno w prawo aż do "zderzenia" z innym oknem.

en: Moves window upwards until it `bumps into' another window.
pl: Przenosi okno w górę aż do "zderzenia" z innym oknem.

en: Name
pl: Nazwa

en: Never focus
pl: Nigdy nie uaktywniane

en: New Theme
pl: Nowy motyw

en: New group
pl: Nowa grupa

en: Next window
pl: Następne okno

en: Next workspace
pl: Następne biurko

en: Next workspace window
pl: Następne okno na biurku

en: No errors.
pl: Brak błędów.

en: No matching item for %S
pl: Brak odpowiedniego elementu dla %S

en: None
pl: Brak

en: Normal
pl: Zwykła

en: Number of milliseconds before displaying tooltips.
pl: Opóźnienie wyświetlania porad (w milisekundach).

en: Number of milliseconds before removing tooltips.
pl: Opóźnienie usuwania podpowiedzi (w milisekundach).

en: Number of pixels to move pointer in `move-cursor-' commands.
pl: Przesuwa wskaźnik ilość pikseli określoną w poleceniach "move-cursor-".

en: Number of pixels to move window in `slide-' commands.
pl: Ilość pikseli używana do przesuwania okna w poleceniach "slide-".

en: Offset (%) from left window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the left window edge.
pl: Procentowy odstęp od lewej krawędzi okna przy przyciąganiu wskaźnika.
    
    Liczba ujemna oznacza miejsce poza lewą krawędzią okna.

en: Offset (%) from top window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the top window edge.
pl: Procentowy odstęp od górnej krawędzi okna przy przyciąganiu wskaźnika.
    
    Liczba ujemna oznacza miejsce poza górną krawędzią okna.

en: Only flip when interactively moving a window.
pl: Zmiana pulpitu/biurka tylko podczas interaktywnego przenoszenia okna.

en: Only update window contents after it has stopped moving.
pl: Odświeżanie zawartości okna dopiero po zakończeniu przenoszenia.

en: Open
pl: Otwórz

en: Optional arguments given to the `xterm' command.
pl: Opcjonalne argumenty przekazywane do polecenia "xterm".

en: Other
pl: Inne

en: Patterns
pl: Wzory

en: Persistent group ids
pl: Trwałe identyfikatory grup

en: Place mode
pl: Sposób ustawiania

en: Placement
pl: Położenie

en: Placement weight
pl: Waga położenia

en: Popup apps menu
pl: Menu aplikacji

en: Popup root menu
pl: Menu nadrzędne

en: Popup window list
pl: Lista okien

en: Popup window menu
pl: Menu okna

en: Popup workspace list
pl: Wyświetlenie listy biurek

en: Position
pl: Położenie

en: Preferences
pl: Ustawienia

en: Prepend workspace and send
pl: Dołączenie biurka na początku i wysłanie na nie

en: Preserve empty workspaces in pager.
pl: Zachowywanie pustych biurek w oknie pagera.

en: Press key...
pl: Naciśnij klawisz(e)...

en: Previous window
pl: Poprzednie okno

en: Previous workspace
pl: Poprzednie biurko

en: Previous workspace window
pl: Poprzednie okno na biurku

en: Prompt for a command, execute it, and print any output to the screen.
pl: Wczytuje polecenie, wykonujej je i wyświetla rezultaty.

en: Prompt for a key sequence, then print its binding.
pl: Oczekuje na kombinację klawiszy i wypisuje skrót.

en: Prompt for a workspace and switch to it.
pl: Pyta o biurko i przełącza się na nie.

en: Properties
pl: Właściwości

en: Properties...
pl: Właściwości...

en: Proximity in pixels before snapping to a window edge.
pl: Odległość w pikselach, poniżej której okno zostaje przyciągnięte.

en: Put the window in the stacking level above its current level.
pl: Przesuwa okno na warstwę wyższą od obecnie zajmowanej.

en: Put the window in the stacking level beneath its current level.
pl: Przesuwa okno na warstwę niższą od obecnie zajmowanej.

en: Quit
pl: Zakończ

en: Quote event
pl: Przekazanie zdarzenia

en: Raise
pl: Wierzchnia

en: Raise and pass through click
pl: Wydobycie i przyjęcie zdarzenia

en: Raise and pass through click if focused
pl: Wydobycie i przyjęcie zdarzenia w przypadku aktywacji

en: Raise group
pl: Wydobycie grupy

en: Raise group and pass through click
pl: Wydobycie grupy i przyjęcie zdarzenia

en: Raise group depth
pl: Wydobycie grupy wyżej

en: Raise lower group
pl: Wydobycie lub zepchnięcie grupy

en: Raise lower single window
pl: Wydobycie lub zepchnięcie pojedynczego okna

en: Raise lower window
pl: Wydobycie lub zepchnięcie okna

en: Raise lower window and transients
pl: Wydobycie lub zepchnięcie okna i potomnych

en: Raise on focus
pl: Wydobywane przy aktywacji

en: Raise or pass through click
pl: Wydobycie lub przyjęcie zdarzenia

en: Raise single window
pl: Wydobycie pojedynczego okna

en: Raise the current window to its highest allowed position in the stacking
    order. Also raise any transient windows that it has.
pl: Wydobądź okno i jego okna potomne na wierzchnią warstwę.

en: Raise the group of windows that received the current event, then replay
    any pointer events that invoked the command.
pl: Wydobywa grupę okien która otrzymała bieżące zdarzenie i powtarza zdarzenia,
    które wywołały polecenie.

en: Raise the window that received the current event (if it's focused), then
    replay any pointer events that invoked the command.
pl: Wydobywa okno które otrzymało bieżące zdarzenie (jeśli aktywne)
    i powtarza zdarzenia, które wywołały polecenie.

en: Raise the window that received the current event and any transients it
    has, then replay any pointer events that invoked the command.
pl: Wydobywa okno które otrzymało bieżące zdarzenie wraz z wszystkimi 
    jego potomnymi i powtarza zdarzenia, które wywołały polecenie.

en: Raise the window that received the current event, then replay any pointer
    events that invoked the command.
pl: Wydobywa okno które otrzymało bieżące zdarzenie i powtarza zdarzenia,
    które wywołały polecenie.

en: Raise transients and pass through click
pl: Wydobycie potomnych i przyjęcie zdarzenia

en: Raise window
pl: Wydobądź okno

en: Raise window and pass through click
pl: Wydobycie okna i przyjęcie zdarzenia

en: Raise windows when they are focused.
pl: Wydobywanie uaktywnianych okien.

en: Raise windows when they are maximized.
pl: Wydobywanie zmaksymalizowanych okien.

en: Raise windows when they are moved or resized.
pl: Wydobywanie okien przenoszonych i zmieniających rozmiar.

en: Raise windows when they are unshaded.
pl: Wydobywanie rozwijanych okien.

en: Raise windows while they're temporarily selected during cycling.
pl: Wydobywanie tymczasowo wybieranych okien podczas przełączania.

en: Read theme from `%s'
pl: Czytaj motyw z "%s"

en: Reload the gtkrc settings.
pl: Ponownie wczytuje ustawienia gtkrc.

en: Reload themes in window manager after saving.
pl: Ponowny odczyt motywów menedżera okien po zapisaniu.

en: Remember _attributes
pl: Pamiętaj _atrybuty

en: Remember _dimensions
pl: Pamiętaj _wymiary

en: Remember _position
pl: Pamiętaj p_ozycję

en: Remember the current attributes of the focused window.
pl: Zapamiętuje bieżące właściwości aktywnego okna.

en: Remember the current dimensions of the focused window.
pl: Zapamiętuje bieżący rozmiar aktywnego okna.

en: Remember the current position of the focused window.
pl: Zapamiętuje bieżącą pozycję aktywnego okna.

en: Remove the copy of the window on the current workspace. If this is the
    last instance remaining, then delete the actual window.
pl: Usuwa kopię okna na bieżącym biurku. Jeśli jest to ostatnia kopia,
    zamyka okno.

en: Remove tooltips after a period of time.
pl: Usuwanie podpowiedzi po określonym czasie.

en: Remove unused definitions when saving.
pl: Pomijanie nieużywanych definicji podczas zapisywania.

en: Resize selected window
pl: Zmiana rozmiaru wybranego okna

en: Resize the window interactively using the mouse.
pl: Zmienia rozmiar okna przy pomocy myszy.

en: Resize window interactively
pl: Zmiana rozmiaru okna przy pomocy myszy

en: Restart
pl: Zrestartuj

en: Restore the dimensions of the window to its original, unmaximized, state.
pl: Przywraca zmaksymalizowane okno do jego wcześniejszych rozmiarów.

en: Return the window from its iconified state.
pl: Przywraca zminimalizowane okno.

en: Revert
pl: Przywróć

en: Role
pl: Rola

en: Row:
pl: Rząd:

en: Rows:
pl: Rzędy:

en: Run shell command
pl: Uruchomienie polecenie powłoki

en: SMaker Theme
pl: Motyw SMaker

en: S_haded
pl: Z_wijanie

en: Save Theme _As...
pl: Zapisz motyw j_ako...

en: Saved as `%s'
pl: Zapisano jako "%s"

en: Sawfish Error
pl: Błąd Sawfisha

en: Sawfish Theme Builder
pl: Konstruktor motywów Sawfisha

en: Sawfish Themer Preview
pl: Podgląd motywów Sawfisha

en: Sawfish configurator
pl: Konfigurator Sawfisha

en: Sawfish homepage
pl: Witryna domowa Sawfisha

en: Sawfish manages your windows extensibly.
pl: Sawfish jest rozszerzalnym menedżerem okien.

en: Select Icon
pl: Wybór ikony

en: Select Image
pl: Wybierz obraz

en: Select color
pl: Wskaż kolor

en: Select file
pl: Wybierz plik

en: Select font
pl: Wybierz czcionkę

en: Select next workspace
pl: Wybierz następne biurko

en: Select previous workspace
pl: Wybierz poprzednie biurko

en: Select the N'th workspace.
pl: Wybiera określone biurko

en: Select the next window of the current workspace.
pl: Uaktywnia następne okno na bieżącym biurku.

en: Select the next window, cycling through all possible workspaces.
pl: Wybiera następne okno, przełączając się cyklicznie przez wszystkie biurka.

en: Select the previous window, cycling through all possible workspaces.
pl: Wybiera poprzednie okno, przełączając się pomiędzy wszystkimi biurkami.

en: Select the specified viewport column.
pl: Wybiera określoną kolumnę pulpitu.

en: Select the specified viewport row.
pl: Wybiera określony rząd pulpitu.

en: Select the specified viewport.
pl: Wybiera określony pulpit.

en: Select workspace interactively
pl: Wybierz biurko interaktywne

en: Send group to current workspace
pl: Wyślij grupę na bieżące biurko

en: Send group to next workspace
pl: Wyślij grupę na kolejne biurko

en: Send group to previous workspace
pl: Wyślij grupę na poprzednie biurko

en: Send to next workspace
pl: Przeniesienie na następne biurko

en: Send to previous workspace
pl: Przeniesienie na poprzednie biurko

en: Send to workspace
pl: Wyślij na biurko

en: Sends the next key event directly to the focused client window, ignoring
    any window manager bindings that it may have.
pl: Wysyła następne zdarzenie bezpośrednio do aktywnego okna, pomijając
    wszelkie możliwe skróty przypisane w menedżerze.

en: Set the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
pl: Włącza żądanie okna GNOME SKIP_TASKLIST.

en: Set the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
pl: Włącza żądanie okna GNOME SKIP_WINLIST.

en: Shade Hover
pl: Tymczasowe rozwijanie

en: Shade hover
pl: Tymczasowo rozwijane

en: Shade window
pl: Zwiń okno

en: Shaded
pl: Zwinięte

en: Show current dimensions of windows while resizing.
pl: Wyświetlanie bieżących rozmiarów okna zmieniającego rozmiar.

en: Show current position of windows while moving.
pl: Wyświetlanie bieżącej pozycji przenoszonego okna.

en: Show full documentation in tooltips.
pl: Wyświetlanie pełne wyjaśnień w podpowiedziach.

en: Show options suitable for \w users.
pl: Opcje dla użytkownika na poziomie: \w

en: Show variable names of each customization option.
pl: Wyświetlanie nazw zmiennych każdej opcji dostosowania.

en: Simple Theme
pl: Motyw Simple

en: Size window add column
pl: Powiększ okno o kolumnę

en: Size window add row
pl: Powiększ okno o rząd

en: Size window subtract column
pl: Zmniejsz okno o kolumnę

en: Size window subtract row
pl: Zmniejsz okno o rząd

en: Slide group down
pl: Przesuń grupę w dół

en: Slide group left
pl: Przesuń grupę w lewo

en: Slide group right
pl: Przesuń grupę w prawo

en: Slide group up
pl: Przesuń grupę do góry

en: Slide window down
pl: Przesuń okno w dół

en: Slide window left
pl: Przesuń okno w lewo

en: Slide window right
pl: Przesuń okno w prawo

en: Slide window up
pl: Przesuń okno do góry

en: Snap to otherwise-ignored windows.
pl: Przyciąganie do pomijanych okien.

en: Snap window position to edges of other windows while moving.
pl: Przyciąganie do krawędzi innych okien podczas przenoszenia.

en: Sound
pl: Dźwięki

en: Stacking
pl: Warstwy

en: Start a new xterm.
pl: Uruchom nowy xterm.

en: State
pl: Stan

en: Sticky
pl: Przyczepione

en: Text is \w justified in window titles.
pl: Wyrównanie tekstu w paskach tytułowych okien do \w

en: The default window animation mode: \w
pl: Domyślny tryb animacji okna: \w

en: The program launched by the `xterm' command.
pl: Program uruchamiany poleceniem "xterm".

en: The program used to play audio samples. If unset, built-in support for ESD is used.
pl: Program używany do odtwarzania dźwięków. Jeśli nie zaznaczone, uruchamiana jest wbudowana obsługa ESD.

en: Theme Directory
pl: Katalog motywu

en: Theme name:
pl: Nazwa motywu:

en: This window previews the current theme.
pl: Okno podglądu bieżącego motywu.

en: Title-only
pl: Tytułowa

en: Toggle the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
pl: Przełącza żądanie okna GNOME SKIP_TASKLIST.

en: Toggle the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
pl: Przełącza żądanie okna GNOME SKIP_WINLIST.

en: Toggle the `stickiness' of the window--whether or not it is a member of
    all workspaces.
pl: Przełącza tryb "przyczepiania" okna (bez względu na jego obecność na innych
    biurkach.

en: Toggle the iconification of window W.
pl: Przełącza tryb minimalizacji danego okna.

en: Toggle the shaded (only the title bar is displayed) state of the window.
pl: Przełącz pomiędzy zwinięciem a rozwinięciem okna (jeśli ma pasek tytułowy).

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized and
    unmaximized.
pl: Przełącza pomiędzy maksymalizacją w poziomie, a przywróceniem okna.

en: Toggle the state of the window between horizontally maximized-filled and
    unmaximized.
pl: Przełącza pomiędzy dopełnieniem oknem w poziomie, a jego przywróceniem.

en: Toggle the state of the window between maximized and unmaximized.
pl: Przełącza pomiędzy maksymalizacją a przywróceniem okna.

en: Toggle the state of the window between maximized-filled and unmaximized.
pl: Przełącza pomiędzy dopełnieniem oknem, a jego przywróceniem.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized and
    unmaximized.
pl: Przełącza pomiędzy maksymalizacją w pionie, a przywróceniem okna.

en: Toggle the state of the window between vertically maximized-filled and
    unmaximized.
pl: Przełącza pomiędzy dopełnieniem oknem w pionie, a jego przywróceniem.

en: Toggle whether a window is ignored or not.
pl: Przełącza tryb pomijania okna.

en: Toggle window iconified
pl: Przełączenie trybu minimalizacji okna

en: Toggle window sticky
pl: Przełączenie trybu przyczepienia okna

en: Tooltips
pl: Podpowiedzi

en: Top-border
pl: Obramowana od góry

en: Transients above
pl: Utrzymywanie potomnych powyżej

en: Try to leave at least this many pixels between window edges in first/best-fit.
pl: Minimalny odstęp (w pikselach) między krawędziami okien w metodzie "first/best fit".

en: Type
pl: Typ

en: Undocumented
pl: Nieudokumentowane

en: Ungrouped
pl: Nie grupowane

en: Uniconify group
pl: Przywrócenie grupy

en: Uniconify transientgroup
pl: Przywrócenie grupy potomnych

en: Uniconify window
pl: Przywrócenie okna

en: Uniconifying a window also uniconifies the: \w
pl: Przywracanie okna przywraca także: \w

en: Unique name
pl: Unikalna nazwa

en: Uniquify window name
pl: Unikalne nazywanie okien

en: Unmanaged windows may be iconified.
pl: Niezarządzane okna mogą być minimalizowane.

en: Unmaximize
pl: Przywróć

en: Unmaximize window
pl: Przywrócenie okna

en: Unset the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
pl: Wyłącza żądanie okna GNOME SKIP_TASKLIST.

en: Unset the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
pl: Wyłącza żądanie okna GNOME SKIP_WINLIST.

en: Unshade selected windows.
pl: Rozwijanie wybieranych okien.

en: Unshade window
pl: Rozwiń okno

en: Upper layer
pl: Wyższa

en: Use black-on-white button images.
pl: Użyj czarno-białych przycisków.

en: Use less memory when creating gradients, possibly affecting quality.
pl: Użycie mniejszej ilości pamięci na cele gradientu (przy pogorszeniu jakości).

en: Value
pl: Wartość

en: Viewport
pl: Pulpit

en: Virtual desktop configuration.
pl: Konfiguracja wirtualnego biurka.

en: Wait for the user to select a window, then interactively move that window.
pl: Czeka na wybór okna do przeniesienia.

en: Wait for the user to select a window, then interactively resize that window.
pl: Czeka na wybór okna do zmiany rozmiaru.

en: Warp pointer to opposite screen edge when flipping.
pl: Przenoszenie wskaźnika do przeciwnej krawędzi ekranu podczas przełączania.

en: Warp the mouse pointer to windows as they're temporarily selected.
pl: Przyciąganie wskaźnika myszy do tymczasowo wybieranych okien.

en: Warp the pointer to selected windows.
pl: Przyciąganie wskaźnika do wybieranych okien.

en: When does the mouse pointer affect the input focus.
pl: Tryb aktywacji okna za pomocą wskaźnika myszy.

en: When passing the first or last workspace, while moving a window: \w
pl: W przypadku próby przeniesienia okna za pierwsze lub ostatnie biurko: \w

en: When passing the first or last workspace: \w
pl: W przypadku próby przejścia poza pierwsze lub ostatnie biurko: \w

en: When raising a window, also raise its: \w
pl: Wydobywanie okna wydobywa także: \w

en: Where to display error messages: \w
pl: Miejsce wyświetlania komunikatów o błędach: \w

en: Whether and how to move the pointer when packing windows.
    
    `maybe' means that the pointer is moved along with the window, if the
    pointer was within the window area before packing.
    
    `always' warps the pointer to the center of the window if it isn't
    already in the window, then does like `maybe'.
    
    `never' means not to warp the pointer.
pl: Czy i jak ma się poruszać wskaźnik przy pakowaniu okien.
    
    "maybe" oznacza, że wskaźnik jest przenoszony wraz z oknem, jeśli
    znajdował się w oknie przed pakowaniem.
    
    "always" przyciąga wskaźnik do środka okna, jeśli znajduje się on
    poza oknem, potem zachowuje się jak w "maybe".
    
    "never" nie przyciąga wskaźnika do okna.

en: Whether growing an already grown window grows it again.
pl: Określa czy zwiększanie już zwiększonego okna powoduje dalsze jego powiększenie.

en: Whether growing is considered to be maximization.  When you turn
    this on, you can use `unmaximize-window' or something similar to get
    back to the original size.
pl: Czy zwiększanie jest uznawane za maksymalizację. Włączenie tej opcji
    pozwala na "przywracanie" pierwotnego rozmiaru okna, podobnie jak
    w przypadku okna zmaksymalizowanego.

en: While changing %s:
pl: W trakcie zmiany %s:

en: Width of window border.
pl: Szerokość obramowania okna.

en: Window Cycling
pl: Przełączanie między oknami

en: Window _Frames
pl: _Ramki okna

en: Window history clear
pl: Wyczyść historię okna

en: Window history forget
pl: Zapomnij historię okna

en: Window history save attributes
pl: Zapisz właściwości okna w historii

en: Window history save dimensions
pl: Zapisz rozmiar okna w historii

en: Window history save position
pl: Zapisz pozycję okna w historii

en: Window list skip
pl: Na liście okien

en: Window:
pl: Okno:

en: Windows are focused after being uniconified.
pl: Aktywacja zminimalizowanych okien po przywróceniu.

en: Windows are raised after being uniconified.
pl: Wydobywanie zminimalizowanych okien po przywróceniu.

en: Windows uniconify to the current viewport.
pl: Przywracanie zminimalizowanych okien na bieżący pulpit.

en: Windows uniconify to the current workspace when they are selected.
pl: Przywracanie zminimalizowanych okien na bieżące biurko
    jeśli okna te są wybrane.

en: Windows uniconify to the current workspace.
pl: Przywracanie zminimalizowanych okien na bieżące biurko.

en: Work_spaces
pl: _Biurka

en: Workspace
pl: Biurko

en: Workspace %d
pl: Biurko %d

en: Workspace names
pl: Nazwy biurek

en: Workspace:
pl: Biurko:

en: Workspaces
pl: Biurka

en: Workspaces:
pl: Biurka:

en: [Quote]
pl: [Przekazanie]

en: [about text]
pl: [informacje]

en: [bottom]
pl: [dół]

en: [frame-part-table]
pl: [tabela części ramki]

en: [left]
pl: [lewa]

en: [place holder]
pl: [zapełniacz]

en: [right]
pl: [prawa]

en: [title]
pl: [tytuł]

en: [top]
pl: [góra]

en: _About
pl: _Informacje

en: _About Sawfish...
pl: _Informacje o Sawfishu...

en: _Close
pl: Zam_knij

en: _Customize
pl: _Dostosuj

en: _Cyclable
pl: P_rzełączanie

en: _Down
pl: W _dół

en: _File
pl: _Plik

en: _Focusable
pl: _Uaktywnianie

en: _Forget saved state
pl: _Zapomnij zapamiętany stan

en: _GNOME Help...
pl: Pomoc _GNOME...

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _History
pl: _Historia

en: _Ignored
pl: Po_mijanie

en: _Left
pl: W _lewo

en: _Manual...
pl: _Podręcznik...

en: _News...
pl: _Nowości...

en: _Next workspace
pl: _Następne biurko

en: _Open Theme..
pl: _Otwórz motyw...

en: _Preferences...
pl: _Preferencje...

en: _Preview
pl: _Podgląd

en: _Previous workspace
pl: _Poprzednie biurko

en: _Programs
pl: _Programy

en: _Right
pl: W pr_awo

en: _Save Theme
pl: _Zapisz motyw

en: _Send window to
pl: _Wyślij okno na

en: _Settings
pl: _Ustawienia

en: _Sticky
pl: _Przyczepianie

en: _Themes
pl: _Motywy

en: _Toggle
pl: Prz_ełącz tryb

en: _Up
pl: W gó_rę

en: _WWW page...
pl: Witryna _WWW...

en: _Windows
pl: O_kna

en: `From' color of active frames in `gradient' frame style.
pl: Początkowy kolor aktywnych ramek z motywem "gradient".

en: `From' color of inactive frames in `gradient' frame style.
pl: Początkowy kolor nieaktywnych ramek z motywem "gradient".

en: `To' color of active frames in `gradient' frame style.
pl: Końcowy kolor aktywnych ramek z motywem "gradient".

en: `To' color of inactive frames in `gradient' frame style.
pl: Końcowy kolor nieaktywnych ramek z motywem "gradient".

en: all
pl: wszystkich

en: always
pl: zawsze

en: and many others...
pl: i wielu innych...

en: apply/revert/cancel/ok
pl: zastosuj/przywróć/anuluj/ok

en: attraction
pl: przyciąganie

en: border
pl: brzeg

en: box
pl: kratka

en: center
pl: środka

en: diagonal
pl: ukośnie

en: error while building frame: %S
pl: Błąd podczas tworzenia ramki: %S

en: expert
pl: ekspert

en: global-keymap
pl: globalne ustawienia klawiatury

en: grab
pl: uchwycenie

en: group
pl: grupę

en: horizontal
pl: poziomo

en: intermediate
pl: średniozaawansowany

en: keep-going
pl: idź dalej

en: left
pl: lewej

en: magnetism
pl: magnetyzm

en: maybe
pl: może

en: never
pl: nigdy

en: none
pl: brak

en: novice
pl: nowicjusz

en: nowhere
pl: nigdzie

en: opaque
pl: nieprzezroczyste

en: parents
pl: macierzystych

en: region
pl: obszar

en: resistance
pl: przytrzymywanie

en: revert/cancel/ok
pl: przywróć/anuluj/ok

en: right
pl: prawej

en: screen
pl: ekran

en: space %d
pl: biurko %d

en: standard-error
pl: wyj. diagnostyczne

en: stop
pl: zatrzymaj

en: transients
pl: potomne

en: vertical
pl: pionowo

en: viewport
pl: pulpit

en: window-keymap
pl: ustawienia klawiatury dla okna

en: workspace
pl: biurko

en: wrap-around
pl: zapętlij
