gnome-core 1.4.0.6 - en to fi translation catalogue (993 entries)

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNOME Help Pages</H3>
    <p>
    <UL>
fi: 
    <p>
    <br>
    <H3>Gnomen ohjesivut</H3>
    <p>
    <UL>

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Info Pages</H3>
    <p>
    <UL>
fi: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Info-sivut</H3>
    <p>
    <UL>

en:  (empty)
fi:  (tyhjä)

en:  Desktop
fi:  Työpöytä

en:  Folder
fi:  Kansio

en: %A %B %d
fi: %A, %d. %Bta

en: %A, %B %d
fi: %A, %d. %Bta

en: %A, %B %d %Y
fi: %A, %d. %Bta %Y

en: %I:%M:%S %p
fi: %H:%M:%S

en: %a
    %b %d
fi: %a
    %d. %b

en: %a %b %d
fi: %a %d. %b

en: %b %d, %Y %H:%M
fi: %d %b %Y, %H:%M

en: %d messages
fi: %d viestiä

en: %d/%d messages
fi: %d/%d viestiä

en: %s applet appears to have died unexpectedly.
    
    Reload this applet?
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it from
    the "Applets" submenu in the main menu.)
fi: Sovelma "%s" vaikuttaa yllättäen sulkeutuneen.
    
    Haluatko käynnistää sen uudelleen?
    
    (Jos et käynnistä sitä tällä kertaa, niin voit lisätä sen myöhemmin
    päävalikon "Sovelmat"-alivalikosta.)

en: %s the Fish
fi: %s-kala

en: %s the GNOME Fish Says:
fi: Gnome-kala %s sanoo:

en: %s%cScreenshot-%d.png
fi: %s%cruutukuva-%d.png

en: %s%cScreenshot-%s-%d.png
fi: %s%cruutukuva-%s-%d.png

en: %s%cScreenshot-%s.png
fi: %s%cruutukuva-%s.png

en: %s%cScreenshot.png
fi: %s%cruutukuva.png

en: (C) 1997-2000 the Free Software Foundation
fi: Copyright © 1997-2000 Free Software Foundation

en: (c) 1998 the Free Software Foundation
fi: (c) 1998 Free Software Foundation

en: (c) 1998-2000 the Free Software Foundation
fi: (c) 1998-2000 Free Software Foundation

en: (c) 1998-2001 the Free Software Foundation
fi: Copyright © 1998-2001 Free Software Foundation

en: (with minor help from George)
fi: (Georgen pienoisella avustuksella)

en: ... and many more
fi: ... ja monet muut

en: 12 hour
fi: 12h-näyttö

en: 24 hour
fi: 24h-näyttö

en: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
fi: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Sisällysluettelo</h1>

en: <BODY>Could not load default TOC page</BODY>
fi: <BODY>Oletussisällysluettelosivua ei voitu ladata</BODY>

en: <BODY>Unknown TOC argument</BODY>
fi: <BODY>Tuntematon sisältömääre</BODY>

en: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Results of the substring search for the string
fi: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Tulokset hausta merkkijonolla

en: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
fi: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Sisällysluettelo</h1>

en: <body><h2>Error: file not found</h2></body>
fi: <body><h2>Virhe: tiedostoa ei löydy</h2></body>

en: <br><B>No matches found</B>
fi: <br><B>Ei löytynyt</B>

en: <h2>GNOME Help</h2>
fi: <h2>Gnomen ohjeet</h2>

en: <h2>Info Pages</h2>
fi: <h2>Info-sivut</h2>

en: <h2>Man Pages</h2>
fi: <h2>Manuaalisivut</h2>

en: <p>
    <br>
    <H3>Manual Pages</H3>
    <p>
    <UL>
fi: <p>
    <br>
    <H3>Manuaalisivut</H3>
    <p>
    <UL>

en: A normal member of the session.
fi: Tavallinen istunnon jäsen.

en: A session shutdown is in progress.
fi: Istunto sulkeutuu.

en: A swallowed application appears to have died unexpectedly.
    Attempt to reload it?
fi: Nielaistu sovellus vaikuttaa sulkeutuneen odottamatta.
    Yritetäänkö käynnistää se uudelleen?

en: A tasklist for the GNOME desktop environment.
    Icons by Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).
fi: Sovellusluettelo Gnome-työpöytäympäristöön.
    Kuvakkeet tehnyt Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
fi: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzÅåÄäÖö

en: About GNOME
fi: Tietoja Gnomesta...

en: About GNOME...
fi: Tietoja Gnomesta...

en: About the panel...
fi: Tietoja paneelista...

en: About...
fi: Tietoja...

en: Above
fi: Päällä

en: Above other windows
fi: Muiden ikkunoiden päällä

en: Action
fi: Toiminto

en: Add Startup Program
fi: Lisää käynnistyvä ohjelmat

en: Add a new session
fi: Lisää uusi istunto

en: Add appointement...
fi: Lisää tapaaminen...

en: Add bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Add from menu
fi: Lisää valikosta

en: Add new item to this menu
fi: Lisää uusi kohta tähän valikkoon

en: Add this applet as a launcher to panel
fi: Lisää tämä sovelma käynnistimeksi paneeliin

en: Add this as drawer to panel
fi: Lisää tämä vetolaatikkona paneeliin

en: Add this as menu to panel
fi: Lisää tämä valikkona paneeliin

en: Add this launcher to panel
fi: Lisää tämä käynnistin paneeliin

en: Add this program to Favorites
fi: Lisää tämä ohjelma Suosikkeihin

en: Add this to Favorites menu
fi: Lisää tämä Suosikit-valikkoon

en: Add to panel
fi: Lisää paneeliin

en: Add...
fi: Lisää...

en: Adding tearoff when tearoffs are disabled
fi: Yritettiin lisätä irrotettua valikkoa, vaikka ne eivät ole käytössä.

en: Administration
fi: Ylläpito

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Advanced...
fi: Lisäasetukset...

en: Alexandre Muniz
fi: Alexandre Muñiz

en: Aligned panel
fi: Keskitetty paneeli

en: All properties...
fi: Kaikki asetukset...

en: Allow typing in a command line instead of choosing an application from the list
fi: Salli komennon kirjoittaminen ohjelman luettelosta valitsemisen lisäksi

en: Alternate editor types are not supported by gnome-edit yet.
    Please choose a standard executable editor in the gnome-edit capplet
    in the gnome control center.
fi: gnome-edit ei vielä tue muita editorityyppejä.
    Valitse tavallinen editori gnome-edit hallintakeskussovelmalla.

en: Always started on every login.
fi: Käynnistyy sisäänkirjauduttaessa.

en: Amusements
fi: Huvitukset

en: An applet is not responding to a save request.
    Remove the applet or continue waiting?
fi: Sovelma ei vastaa talletuspyyntöön.
    Haluatko poistaa sovelman vai odottaa?

en: Animation
fi: Animaatio

en: Animation speed
fi: Animaationopeus

en: App
fi: Sovellus

en: Applet
fi: Sovelma

en: Applet appearance
fi: Sovelman ulkonäkö

en: Applets
fi: Sovelmat

en: Applets (system menus)
fi: Sovelmat (järjestelmävalikot)

en: Applets:
fi: Sovelmat:

en: Application
fi: Sovellus

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Applications menu
fi: Sovellusohjelmavalikko

en: Are you sure you want to delete this submenu and all its contents?
fi: Oletko varma, että haluat tuhota tämän alivalikon sisältöineen?

en: Arrange Icons
fi: Järjestä kuvakkeet

en: Audio Settings
fi: Ääniasetukset

en: Audio mixer
fi: Mikseri

en: Auto hide
fi: Piilota itsestään

en: Automatically re-check menus
    for newly installed software
fi: Tarkista valikot automaattisesti
    uuden ohjelmiston varalta

en: Automatically save changes to session
fi: Tallenna istunnon muutokset itsestään

en: Available Programs
fi: Mahdolliset ohjelmat

en: Avoid on maximize
fi: Eivät peitä paneelia

en: Avoid this panel when maximizing windows
fi: Vältä tätä paneelia ikkunoita suurennettaessa

en: BGNOSCROLL
fi: TÄLÄVIERITÄ

en: BGSCROLL
fi: TVIERITÄ

en: BMarks
fi: Merkit

en: Back
fi: Takaisin

en: Background
fi: Tausta

en: Background Settings
fi: Taustan asetukset

en: Background Type:
fi: Taustan tyyppi:

en: Background color
fi: Taustan väri

en: Background color:
fi: Taustaväri:

en: Background pixmap
fi: Taustakuva

en: Background pixmap does not scroll
fi: Älä vieritä taustakuvaa

en: Background pixmap scrolls
fi: Vieritä taustakuvaa

en: Background should be shaded
fi: Varjosta tausta

en: Background type
fi: Taustan tyyppi

en: Before each update:
fi: Ennen jokaista päivitystä:

en: Behaviour
fi: Toiminta

en: Below
fi: Alla

en: Below other windows
fi: Muiden ikkunoiden alla

en: Black on light yellow
fi: Musta keltaisella

en: Black on white
fi: Musta valkoisella

en: Blank Screen Now
fi: Tyhjennä näyttö

en: Blinking cursor
fi: Vilkkuva kohdistin

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: Bookmark file
fi: Kirjanmerkkitiedosto

en: Border width (tile only)
fi: Reunan leveys (taustakuva)

en: Browse
fi: Selaa

en: Browse Currently Running Programs...
fi: Selaa käynnissä olevia ohjelmia...

en: Browse the startup hints
fi: Selaa aloitusvihjeitä

en: Browse...
fi: Selaa...

en: Bug Tracking System (www)
fi: Vikojen seurantajärjestelmä (www)

en: Button type:
fi: Painikkeen tyyppi:

en: Buttons
fi: Painikkeet

en: By Name
fi: Nimen mukaan

en: By Size
fi: Koon mukaan

en: By Time Last Accessed
fi: Viimeisimmän käyttöajan mukaan

en: By Time Last Changed
fi: Viimeisimmän muutosajan mukaan

en: By Time Last Modified
fi: Viimeisimmän muokkausajan mukaan

en: By Type
fi: Tyypin mukaan

en: COLOR
fi: VÄRI

en: COMMAND
fi: KOMENTO

en: CORBA Exception
fi: CORBA-poikkeus

en: C_olor selector...
fi: _Värivalitsin

en: Cache file
fi: Välimuistitiedosto

en: Cache size
fi: Välimuistin koko

en: Can't create applet!
fi: Sovelmaa ei voi luoda!

en: Can't create menu, using main menu!
fi: Valikkoa ei voi luoda: käytetään päävalikkoa!

en: Can't create the user menu directory
fi: Käyttäjän valikkoa ei voi luoda

en: Can't execute 'About GNOME'
fi: 'Tietoja Gnomesta' -sovellusta ei voi käynnistää.

en: Can't execute printer command
fi: Tulostinkomentoa ei voi suorittaa

en: Can't execute the screenshot program
fi: Ei voi käynnistää ruudunkuvausohjelmaa

en: Can't find an empty spot
fi: Tyhjää paikkaa ei löydy

en: Can't find the screenshot program
fi: Ei voinut paikantaa ruudunkuvausohjelmaa

en: Can't get goad_id for applet, ignoring it
fi: Sovelman goad_id:tä ei saatu: se jää huomiotta.

en: Can't get goad_id from desktop entry!
fi: Työpöydän kohdan goad_id:tä ei saatu!

en: Can't load entry
fi: Kohtaa ei voi ladata

en: Can't open directory, using main menu!
fi: Hakemistoa ei voi avata: käytetään päävalikkoa!

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel Login
fi: Peru sisäänkirjautuminen

en: Cannot activate a panel object
fi: Paneelin osaa ei voi aktivoida

en: Cannot create an item with an empty command
fi: Kohtaa tyhjälle komennolle ei voi luoda

en: Cannot create object
fi: Osaa ei voi luoda

en: Cannot execute panel global properties
fi: Paneelin yleisten asetusten muokkausohjelmaa ei voi käynnistää.

en: Cannot execute the gmc-client program,
    perhaps gmc is not installed
fi: GMC-asiakasohjelmaa ei voi käynnistää.
    GMC ei ole ehkä asennettu

en: Cannot execute the gnome calendar,
    perhaps it's not installed.
    It is in the gnome-pim package.
fi: Gnomen kalenteria ei voi käynnistää:
    sitä ei ehkä ole asennettu.
    Se on gnome-pim -paketissa.

en: Cannot execute xscreensaver
fi: xscreensaveria ei voi käynnistää

en: Cannot find pixmap file %s
fi: Kuvatiedostoa '%s' ei löytynyt

en: Cannot launch gmenu!
fi: Ei voi käynnistää gmenua!

en: Cannot start CORBA
fi: CORBAa ei voi käynnistää

en: Carlos Perello Marin
fi: Carlos Perelló Marín

en: Check for mail
fi: Tarkista posti

en: Check for mail every
fi: Tarkista posti joka

en: Choose Current Session
fi: Valitse nykyinen istunto

en: Choose an icon
fi: Valitse kuvake

en: Click on the GNOME foot icon to open the
    Main Menu.  This menu contains all
    GNOME applications, tools, and commands.
fi: Napsauta hiirellä Gnome-jalanjälkeä avataksesi
    päävalikon, joka sisältää kaikki Gnome-sovellukset,
    apuohjelmat ja komennot.

en: Clicked tile
fi: Kuva painettuna

en: Clock
fi: Kello

en: Clock Applet
fi: Kellosovelma

en: Clock applets
fi: Kellosovelmat

en: Clock properties
fi: Kellon asetukset

en: Clocks
fi: Kellot

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: Close drawer if a launcher inside it is pressed
fi: Sulje vetolaatikko, kun siinä olevaa käynnistintä painetaan

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Collapse
fi: Pois liukuminen

en: Color
fi: Väri

en: Color XTerm
fi: Värillinen XTerm

en: Color Xterm
fi: Värillinen Xterm

en: Color palette:
fi: Väripaletti:

en: Color scheme:
fi: Värimalli:

en: Color selector
fi: Värivalitsin

en: Color to use:
fi: Väri:

en: Colors
fi: Värit

en: Columns of Desktops
fi: Työpöytäsarakkeita

en: Command
fi: Komento

en: Command (optional)
fi: Komento (ei välttämätön)

en: Command to execute when fish is clicked:
fi: Kalaa napsautettaessa suoritettava komento:

en: Command to run before we check for mail:
fi: Ennen postitarkistusta ajettava komento:

en: Confirm before killing windows
fi: Kysy vahvistusta ikkunoiden väkisin sulkemiselle

en: Confirm the removal of panels with a dialog
fi: Kysy vahvistusta paneeleja poistettaessa

en: Constant speed animations
fi: Näytä animaatiot vakionopeudella

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue waiting
fi: Jatka odottamista

en: Copy date
fi: Kopioi päiväys

en: Copy time
fi: Kopioi aika

en: Copyright (C) 1999 Anders Carlsson
fi: Copyright © 1999 Anders Carlsson

en: Could not call time-admin
    Perhaps time-admin is not installed
fi: Ei voinut käynnistää time-adminia.
    Ehkä time-admin ei ole asennettu?

en: Could not connect to gnome-session
fi: Gnome-istuntoon (gnome-session) ei saatu yhteyttä

en: Could not connect to the session manager
fi: Istunnonhallintaan ei saatu yhteyttä

en: Could not get directory name from path: %s
fi: Hakemiston nimeä ei saatu polusta: %s

en: Could not get file from path: %s
fi: Tiedostoa '%s' ei voitu hakea polusta

en: Could not get file name from path: %s
fi: Tiedostoa ei saatu polusta: %s

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent GNOME from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts.
fi: Koneelle %s ei saatu Internet-osoitetta,
    mikä estää Gnomea toimimasta kunnolla.
    Ongelman korjaaminen saattaa olla mahdollista lisäämällä
    %s tiedostoon /etc/hosts.

en: Could not open .order file: %s
fi: .order -tiedostoa '%s' ei voitu avata

en: Could not open .order file: %s
    %s
fi: Ei voitu avata .order-tiedostoa: %s
    %s

en: Could not open file '%s' for writing
fi: Tiedostoa '%s' ei voitu avata kirjoitettavaksi

en: Could not remove old order file %s: %s
fi: Vanhaa .order-tiedostoa '%s' ei voitu poistaa: %s

en: Could not remove the menu item %s: %s
fi: Valikon kohtaa %s ei voitu poistaa: %s

en: Could not rename tmp file: %s to %s
    %s
fi: Väliaikaistiedostoa '%s' ei voitu nimetä tiedostoksi '%s'
    %s.

en: Couldn't add applet
fi: Sovelmaa ei voitu lisätä!

en: Count
fi: Määrä

en: Create a new item
fi: Luo uusi kohta

en: Create a new menu item
fi: Luo uusi valikon kohta

en: Create a new submenu
fi: Luo uusi alivalikko

en: Create launcher applet
fi: Luo käynnistin

en: Create menu item
fi: Luo uusi valikon kohta

en: Create panel
fi: Luo paneeli

en: Create swallow applet
fi: Luo nielaisusovelma

en: Creates a new terminal window
fi: Luo uusi pääteikkuna

en: Current screen:
fi: Nykyinen näyttö:

en: Current session managed programs
fi: Nykyisen istunnon ohjelmat

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom colors
fi: Omat värit

en: Debian menus
fi: Debianin valikot

en: Debug level
fi: Vianmääritystaso

en: Default
fi: Oletus

en: Default (from global preferences)
fi: Oletus (yleisistä asetuksista)

en: Default movement mode
fi: Oletussiirtotapa

en: Default task size:
fi: Sovelluksen oletusleveys:

en: Delete
fi: Poista

en: Delete empty submenu?
fi: Haluatko poistaa tyhjän alivalikon?

en: Delete generates DEL/^H
fi: Delete tuottaa DEL/^H

en: Delete selected menu item
fi: Poista valittu valikon kohta

en: Delete this menu item?
fi: Haluatko poistaa tämän valikon kohdan?

en: Depth (displacement when pressed)
fi: Syvyys (siirtymä painettuna)

en: Description
fi: Kuvaus

en: Desk Guide
fi: Työpöydänvaihtaja

en: Desk Guide Alert
fi: Työpöydänvaihtaja: virhe

en: Desk Guide Settings
fi: Työpöydänvaihtajan asetukset

en: Desk Guide Task View
fi: Työpöydänvaihtajan sovellusluettelo

en: Desk-Guide tooltip delay [ms]
fi: Vinkkien viive [ms]

en: Deskguide (the desktop pager)
fi: Työpöydänvaihtaja

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Desktop Height [pixels]
fi: Työpöydän korkeus [pikseliä]

en: Desktop Settings
fi: Työpöydän asetukset

en: Desktop Width [pixels]
fi: Työpöydän leveys [pikseliä]

en: Desktop entry properties
fi: Työpöydän kohdan asetukset

en: Desktop menu:
fi: Työpöytävalikko:

en: Desktop name tooltip delay [ms]
fi: Vinkkien viive [ms]

en: Desktop:
fi: Työpöytä:

en: Development
fi: Ohjelmointi

en: Development (www)
fi: Kehittäminen (www)

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Discarded on logout and can die.
fi: Hylätään uloskirjauduttaessa, ja voi sulkeutua.

en: Display
fi: Näyttö

en: Display fortunes instead of hints
fi: Näytä viisauksia vihjeiden sijaan

en: Display message of the day instead of hints
fi: Näytä viesti vihjeiden sijaan

en: Display normal hints
fi: Näytä tavalliset vihjeet

en: Display this dialog next time
fi: Näytä tämä ikkuna myös ensi kerralla.

en: Display tooltips with full task names
fi: Näytä prosessien koko nimet vinkeissä

en: Distribution menu (if found):
fi: Jakelun valikko (jos löytyi):

en: Distribution:
fi: Jakelu:

en: Divide height by number of rows
fi: Jaa korkeus työpöytäriveihin

en: Divide height by number of vertical areas
fi: Jaa korkeus pystyalueisiin

en: Divide width by number of columns
fi: Jaa leveys työpöytäsarakkeisiin

en: Divide width by number of horizontal areas
fi: Jaa leveys vaaka-alueisiin

en: Do not shade background
fi: Älä tummenna taustaa

en: Do not start up shells as login shells
fi: Älä käynnistä komentotulkkeja sisäänkirjautumistason tulkkeina

en: Do not update lastlog entry
fi: Älä päivitä lastlog-merkintöjä

en: Do not update utmp entry
fi: Älä päivitä utmp-merkintöjä

en: Do not update wtmp entry
fi: Älä päivitä wtmp-merkintöjä

en: Don't avoid on maximize
fi: Voivat peittää paneelin

en: Don't know how to activate `%s'
fi: '%s':n aktivointikeinoa ei tunneta

en: Don't scale image to fit
fi: Älä venytä kuvaa paneeliin sopivaksi

en: Drawer
fi: Vetolaatikko

en: Drawer handle
fi: Vetolaatikon kahva

en: Drawer icon
fi: Vetolaatikon kuvake

en: Drawer sliding
fi: Vetolaatikkojen liukuminen

en: E-Mail utility
fi: Sähköpostiohjelma

en: Edge panel
fi: Reunapaneeli

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Startup Program
fi: Muokkaa käynnistyvää ohjelmaa

en: Edit menus...
fi: Muokkaa valikkoja...

en: Edit session name
fi: Muokkaa istunnon nimeä

en: Edit...
fi: Muokkaa...

en: Emacs text editor
fi: Emacs-editori

en: Enable Auto-hide
fi: Piilota itsestään

en: Enable animations
fi: Käytä animaatioita

en: Enable bold text
fi: Käytä lihavoitua tekstiä

en: Enable hidebutton
fi: Näytä piilotuspainike

en: Enable hidebutton arrow
fi: Näytä piilotusnuolipainike

en: Enable login hints
fi: Näytä aloitusvihjeet

en: Enable multibyte support
fi: Tue monitavuisia merkkejä

en: Enable panel keybindings
fi: Käytä pikanäppäimiä

en: Enable task grouping
fi: Ryhmittele sovellukset

en: End world hunger
fi: Lopeta nälänhädät

en: Enlightenment Window Manager
fi: Enlightenment-ikkunointiohjelma

en: Entire menu
fi: Koko valikko

en: Ephemeris for X (Astronomy)
fi: Ephemeris X:lle (Astronomia)

en: Error during execution of chosen editor.
    
    The editor you have chosen is probably either not available,
    or is not on your current path.
fi: Virhe valitun editorin käynnistyksessä.
    
    Kyseistä ohjelmaa ei joko ole olemassa, tai se ei
    ole nykyisessä hakupolussa.

en: Error loading document:
    
    %s
    
    You probably don't
    have this documentation
    installed on your system.
fi: Virhe ladatessa asiakirjaa:
    
    %s
    
    Todennäköisesti tätä tiedostoa ei ole
    asennettu järjestelmääsi.

en: Execute
fi: Suorita

en: Execute a command line
fi: Suorita komentorivi

en: Execute this program instead of a shell
fi: Suorita tämä ohjelma komentotulkin sijaan

en: Execute this program the same way as xterm does
fi: Suorita tämä ohjelma kuten xterm

en: Expand
fi: Näkyviin liukuminen

en: Explicit hide
fi: Piilota käskystä

en: FAQ (www)
fi: UKK (www)

en: FONT
fi: KIRJASIN

en: Failed to create directory
fi: Hakemiston luominen epäonnistui

en: Failed to execute command:
    %s
fi: Komennon suorittaminen epäonnistui:
    %s

en: Failed to execute command:
    %s
    %s
fi: Komennon suorittaminen epäonnistui:
    %s
    %s

en: Failed to load this program!
fi: Tämän ohjelman käynnistäminen epäonnistui.

en: Fast but low quality scaling of button icons
fi: Nopea, mutta huonolaatuinen painikekuvakkeiden venytys

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Favorites (user menus)
fi: Suosikit (käyttäjän valikot)

en: Favorites menu
fi: Suosikit-valikko

en: Favorites:
fi: Suosikit:

en: File
fi: Tiedosto

en: File %s already exists. Overwrite?
fi: Tiedosto %s on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: File Formats
fi: Tiedostomuodot

en: File Manager
fi: Tiedostonhallinta

en: Fill window thumbnails with screen contents
fi: Piirrä ikkunoiden sisältö

en: Fish
fi: Kala

en: Floating panel
fi: Irrallinen paneeli

en: Folder:
fi: Hakemisto:

en: Follow panel size
fi: Sovita paneelin kokoon

en: Font:
fi: Kirjasin:

en: Fore/Background Color:
fi: Edustan/taustan väri:

en: Foreground color
fi: Edustan väri

en: Foreground color:
fi: Edustaväri:

en: Format
fi: Ajan muoto

en: Fortune
fi: Viisauksia

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Frames In Animation:
fi: Animaation ruutuja:

en: Frederic Devernay
fi: Frédéric Devernay

en: Free movement (doesn't disturb other applets) (or use Alt)
fi: Siirrettävä osa ei liikuta muita osia (Alt)

en: GEOMETRY
fi: MITAT

en: GNOME Desktop Guide (Pager)
fi: Gnomen työpöydänvaihtaja

en: GNOME Developers' Site
fi: Gnomen kehittäjien sivut

en: GNOME Fish Properties
fi: Gnome-kalan asetukset

en: GNOME Help
fi: Gnomen ohjesivut

en: GNOME Help Browser allows easy access to various forms of documentation on your system
fi: Gnomen ohjeselain tarjoaa yhtenäisen ja helpon käyttöliittymän useisiin järjestelmän ohjemuotoihin.
    
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: GNOME Help Path
fi: Gnomen ohjeiden polku

en: GNOME Hints
fi: Gnomen vihjeet

en: GNOME Login
fi: Gnomeen sisäänkirjautuminen

en: GNOME Main Site
fi: Gnomen pääsivut

en: GNOME News Site
fi: Gnomen uutissivut

en: GNOME Tasklist
fi: Gnomen sovellusluettelo

en: GNOME Terminal
fi: Gnomen pääte

en: GNOME front-end to aspell
fi: Gnomen käyttöliittymä aspellille

en: GNOME menu editor
fi: Gnomen valikkomuokkain

en: GNOME terminal
fi: Gnomen pääteikkuna

en: GNOME terminal:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)
fi: Gnomen pääte:       Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)

en: GNOME was brought to you by
fi: Gnomen ovat tehneet

en: GNU Image Manipulation Program
fi: GIMP-kuvankäsittelyohjelma

en: Games
fi: Pelit

en: Games menu
fi: Pelivalikko

en: General
fi: Yleinen

en: Geometry
fi: Mitat

en: Gergo Erdi
fi: Gergo Érdi

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-core
fi: Ruudunkuvausohjelman glade-tiedosto puuttuu.
    Tarkista, että gnome-core on asennettu oikein.

en: Global
fi: Yleinen

en: Global Preferences...
fi: Yleiset asetukset...

en: Global main menu
fi: Yleinen päävalikko

en: Global menu
fi: Yleinen valikko

en: Global panel properties
fi: Paneelin yleiset asetukset

en: Gnome Help Bookmarks
fi: Gnomen ohjeen kirjanmerkit

en: Gnome Help Browser
fi: Gnomen ohjeselain

en: Gnome Help Configure
fi: Gnomen ohjeselaimen asetukset

en: Gnome Help History
fi: Gnomen ohjehistoriikki

en: Gnome hint
fi: Gnomen vihjeet

en: Go to the next location in the history list
fi: Etene sivuhistoriikissa

en: Go to the previous location in the history list
fi: Palaa edelliseen sijaintiin sivuhistoriikissa

en: Grab a window instead of the entire screen
fi: Ota kuva ikkunasta äläkä koko ruudusta

en: Grab key...
fi: Sieppaa näppäin...

en: Graphical File Manager
fi: Graafinen tiedostonhallintaohjelma

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Graphics menu
fi: Grafiikkaohjelmavalikko

en: Green on black
fi: Vihreä mustalla

en: Gtk+ port of Vim
fi: Vim-tekstieditori

en: HEIGHT
fi: KORKEUS

en: Height
fi: Korkeus

en: Height of window
fi: Ikkunan korkeus

en: Help
fi: Ohje

en: Help on %s
fi: Ohje aiheesta %s

en: Help on Help
fi: Ohjeen ohje

en: Help system
fi: Ohjeselain

en: Hidden
fi: Piilossa

en: Hide
fi: Piilota

en: Hide advanced options
fi: Piilota lisäasetukset

en: Hide buttons
fi: Piilotuspainikkeet

en: Hide delay (ms)
fi: Piilotusviive (ms)

en: Hide menubar
fi: Piilota valikkopalkki

en: Hide the advanced controls below this button.
fi: Piilota tämän painikkeen alla olevat lisäasetukset.

en: Hide this panel
fi: Piilota tämä paneeli

en: Hiding
fi: Piilottaminen

en: Hiding policy
fi: Piilotustapa

en: History
fi: Historiikki

en: History and cache
fi: Historiikki ja välimuisti

en: History file
fi: Historiikkitiedosto

en: History size
fi: Historiikin koko

en: Horizontal
fi: Vaaka

en: Horizontal Layout
fi: Pystyasettelu

en: Huge (80 pixels)
fi: Todella suuri (80 pikseliä)

en: I've detected a panel already running.
    Start another panel as well?
    (The new panel will not be restarted.)
fi: Käynnissä oleva paneeli havaittu.
    Käynnistetäänkö uusi paneeli sen lisäksi?
    (Uusi paneeli ei käynnisty uudelleen.)

en: ICON
fi: KUVAKE

en: Icon
fi: Kuvake

en: Iconify
fi: Pienennä

en: Iconify All
fi: Pienennä kaikki

en: If the SHELL environment variable is empty, or
    there is no specified in the passwd file for your user,
    one of these problems need to be corrected for the
    to run.
fi: Jos SHELL-ympäristömuuttuja on tyhjä, tai käyttäjälle
    ei ole määritelty passwd-tiedostossa komentotulkkia,
    niin toinen näistä ongelmista täytyy korjata ennen
    päätteen käynnistämistä.

en: If you are using Linux 2.2.x with glibc 2.1.x, this
    is probably due to incorrectly setup Unix98 ptys.
    
    Please read linux/Documentation/Changes for how to
    set them up correctly.
fi: Jos käytät 2.2.x -sarjan ydintä glibc:n version 2.1.x kanssa,
    tämä johtuu todennäköisesti väärin asetetuista Unix98-ptyistä.
    
    Saadaksesi tietää, kuinka ne asetetaan oikein, lue tiedosto
    linux/Documentation/Changes.

en: Image
fi: Taustakuva

en: Image loading and display settings
fi: Kuvien latausta ja niiden näyttöä koskevat asetukset

en: Imlib Configuration Options
fi: Imlib-asetukset

en: In a submenu
fi: Alivalikossa

en: In the menu
fi: Valikossa

en: Inactive
fi: Ei aktiivinen

en: Incremental update delay [ms]
fi: Päivitysviive [ms]

en: Index
fi: Hakemisto

en: Info Pages
fi: Info-sivut

en: Info Path
fi: Info-polku

en: Inigo Serna
fi: Iñigo Serna

en: Initialize session settings
fi: Alusta istuntoasetukset

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
fi: Liian vähän muistia kuvan ottamiseen ruudusta.
    Vapauta sitä ja yritä uudelleen.

en: Integrated help system (Info, man, HTML)
fi: Gnomen ohjeselain (Info-, manuaali- ja HTML-sivut)

en: Internet time
fi: Internet-aika

en: Japanese terminal emulation program
fi: Japaninkielinen pääte-emulaattori

en: KDE menu (if found):
fi: KDE:n valikko (jos löytyi):

en: KDE menus
fi: KDE:n valikot

en: Kanji terminal
fi: Kanji-pääte-emulaattori

en: Keep menus in memory
fi: Pidä valikot muistissa

en: Keep panels above other windows
fi: Pidä paneelit muiden ikkunoiden päällä

en: Keep panels below other windows
fi: Pidä paneelit muiden ikkunoiden alla

en: Keep panels on the same level as other windows
fi: Pidä paneelit samalla tasolla muiden ikkunoiden kanssa

en: Key Bindings
fi: Pikanäppäimet

en: Keyboard Bell
fi: Näppäimistöääni

en: Keyboard Settings
fi: Näppäimistöasetukset

en: Kill All
fi: Sulje kaikki väkisin

en: Kill Daemon
fi: Sulje demoni

en: Kill app
fi: Sulje sovellus väkisin

en: Kill session
fi: Sulje istunto väkisin

en: Large (64 pixels)
fi: Suuri (64 pikseliä)

en: Last
fi: Viimeksi

en: Launcher
fi: Käynnistin

en: Launcher from menu
fi: Käynnistin valikosta

en: Launcher icon
fi: Käynnistimen kuvake

en: Launcher properties
fi: Käynnistimen asetukset

en: Launcher...
fi: Käynnistin...

en: Layout
fi: Ulkonäkö

en: Left
fi: Vasen

en: Level
fi: Taso

en: Library Functions
fi: Kirjastofunktiot

en: Linux console
fi: Linux-konsoli

en: Local maildir
fi: Paikallisen postilaatikon hakemisto

en: Local mailspool
fi: Paikallinen postilaatikko

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Lock Screen
fi: Lukitse näyttö

en: Lock Screen Now
fi: Lukitse näyttö

en: Lock button
fi: Näytönlukituspainike

en: Lock screen
fi: Lukitse näyttö

en: Lock the screen so that you can temporarily leave your computer
fi: Lukitse näyttö, jotta voit poistua tietokoneesi äärestä hetkeksi

en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Log out button
fi: Uloskirjautumispainike

en: Log out of GNOME
fi: Kirjaudu ulos

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down your computer
fi: Kirjaudu ulos tästä istunnosta kirjautuaksesi uudestaan toisena käyttäjänä tai sammuttaaksesi tietokoneen

en: Login
fi: Sisäänkirjautuminen

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Looking up internet address for %s
fi: Etsitään koneen %s Internet-osoitetta

en: Mail check
fi: Postintarkistus

en: Mail check Applet
fi: Postintarkistussovelma

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
fi: Postintarkistussovelma ilmoittaa, kun sähköpostia saapuu laatikkoosi.
    
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Mail check properties
fi: Postintarkistuksen asetukset

en: Mail server:
fi: Postipalvelin:

en: Mail spool file:
fi: Postitiedosto:

en: Mailbox
fi: Postilaatikko

en: Mailbox resides on:
fi: Postilaatikon sijainti:

en: Mailcheck
fi: Postintarkistus

en: Mailing Lists (www)
fi: Postituslistat (www)

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: Make buttons flush with panel edge
fi: Näytä paneeli upotettuna painikkeiden väliin.

en: Man Pages
fi: Manuaalisivut

en: Man Path
fi: Man-polku

en: Many many others ...
fi: Ja monet muut ...

en: Martin Norbaeck
fi: Martin Norbäck

en: Maximize mode
fi: Suurennetut ikkunat

en: Menu
fi: Valikko

en: Menu editor
fi: Valikkomuokkain

en: Menu icon
fi: Valikon kuvake

en: Menu panel
fi: Valikkopaneeli

en: Menu path
fi: Valikkopolku

en: Menu properties
fi: Valikon ominaisuudet

en: Menu type
fi: Valikon tyyppi

en: Menus
fi: Valikot

en: Merge in system menus
fi: Yhdistä järjestelmävalikot

en: Message of The Day
fi: Päivän viesti

en: Message of the day file to use:
fi: Käytettävä viestitiedosto:

en: Millisecond period spent waiting for clients to die (0=forever)
fi: Asiakasohjelmien sammumisen odotusaika millisekunneissa (0=ikuisesti)

en: Millisecond period spent waiting for clients to register (0=forever)
fi: Asiakasohjelmien rekisteröitymisen odotusaika millisekunneissa (0=ikuisesti)

en: Millisecond period spent waiting for clients to respond (0=forever)
fi: Asiakasohjelmien vastauksen odotusaika millisekunneissa (0=ikuisesti)

en: Miscellaneous
fi: Sekalaiset

en: Monitors
fi: Valvonta

en: Motif CD player w/ CDDB support
fi: Motif CD-soitin, joka tukee CDDB:tä

en: Mouse Settings
fi: Hiiriasetukset

en: Move
fi: Siirrä

en: Move down
fi: Siirrä alaspäin

en: Move iconified tasks to current workspace when restoring
fi: Siirrä palautettava ikkuna nykyiselle työpöydälle

en: Move selected menu down
fi: Siirrä valittua kohtaa alaspäin

en: Move selected menu up
fi: Siirrä valittua kohtaa ylöspäin

en: Move up
fi: Siirrä ylöspäin

en: Multimedia applets
fi: Multimediasovelmat

en: Multimedia menu
fi: Multimediavalikko

en: NOLASTLOG
fi: EILASTLOG

en: NOSHADED
fi: ÄLÄTUMMENNA

en: NOUTMP
fi: EIUTMP

en: NOWTMP
fi: EIWTMP

en: NUMBER
fi: NUMERO

en: Netscape browser
fi: Netscape-internetselain

en: Network
fi: Verkko

en: Network applets
fi: Verkkosovelmat

en: Never allowed to die.
fi: Ei anneta sammua.

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: New Item
fi: Uusi kohta

en: New Mail
fi: Postia saapunut

en: New Submenu
fi: Uusi alivalikko

en: New _Item...
fi: Uusi _kohta...

en: News (www)
fi: Uutiset (www)

en: No 'Exec' field in entry
fi: Kohdassa ei ole 'Exec'-kenttää

en: No mail.
fi: Ei sähköpostia.

en: No message of the day found!
fi: Päivän viestiä ei löytynyt!

en: No panel found
fi: Paneelia ei löydy

en: No program selected
fi: Ei valittua ohjelmaa

en: No response to the %s command.
fi: Ei vastausta komentoon %s.

en: No socket was created
fi: Pistoketta ei luotu

en: No system menus found!
fi: Järjestelmävalikkoja ei löytynyt!

en: Non-session-managed Startup Programs
fi: Istunnon ulkopuoliset käynnistettävät ohjelmat

en: None
fi: Ei mitään

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Normal menu
fi: Tavallinen valikko

en: Normal tile
fi: Tavallinen taustakuva

en: Not enough room to write file %s
fi: Ei tarpeeksi tilaa tiedoston %s kirjoittamiseen.

en: Note: The panel will size itself to the
    largest applet in the panel, and that
    not all applets obey these sizes.
fi: Huomaa: Kaikki sovelmat eivät ota
    huomioon paneelin haluttua kokoa, joten
    paneelin koko määräytyy sen suurimman
    sovelman mukaan.

en: Number of tasks before grouping occurs
fi: Suurin ryhmittelemätön sovellusmäärä

en: Object created is not AppletWidget
fi: Luotu osa ei ole AppletWidget

en: Off
fi: Pois

en: Offset from screen edge:
fi: Etäisyys ruudun laidasta:

en: On the main menu
fi: Päävalikossa

en: One moment, reading menus...
fi: Hetkinen, valikot latautuvat...

en: Only read saved sessions from the default.session file
fi: Lue tallennetut istunnot vain oletusistuntotiedostosta

en: Only show current desktop in pager
fi: Näytä työpöydänvaihtajassa vain nykyinen työpöytä.

en: Only use empty space
fi: Käytä vain tyhjää tilaa

en: Open IM (input method)
fi: Käytä IM:ia (syöttötapaa)

en: Open URL: %s
fi: Avaa URL: %s

en: Open new browser window
fi: Avaa uusi selainikkuna

en: Options
fi: Asetukset

en: Options for the startup hint dialog
fi: Muuttaa aloitusvihjeiden asetuksia

en: Order
fi: Järjestys

en: Order:
fi: Järjestys:

en: Orient panel horizontally
fi: Muuta paneeli vaakasuuntaiseksi

en: Orient panel vertically
fi: Muuta paneeli pystysuuntaiseksi

en: Orientation
fi: Suunta

en: Override desktop height with panel size
fi: Käytä paneelin kokoa annetun korkeuden sijaan

en: Override desktop width with panel size
fi: Käytä paneelin kokoa annetun leveyden sijaan

en: Overwrite existing menu entry?
fi: Haluatko korvata olemassaolevan valikon kohdan?

en: PIXMAP
fi: KUVA

en: Padding between applets
fi: Jätä sovelmien väliin väli

en: Padding between applets and panel border
fi: Jätä sovelmien ja paneelin reunojen väliin väli

en: Page Title
fi: Sivun otsikko

en: Panel
fi: Paneeli

en: Panel Manual...
fi: Paneelin ohje...

en: Panel Objects
fi: Paneelin osat

en: Panel Position
fi: Paneelin sijainti

en: Panel menu:
fi: Paneelivalikko:

en: Panel properties
fi: Paneelin ominaisuudet

en: Panel size:
fi: Paneelin koko:

en: Panel to add the launcher to
fi: Paneeli, johon käynnistin tulee

en: Panel treatment (GNOME compliant window managers only)
fi: Paneelien käsittely (vain GNOME-yhteensopivat ikkunointiohjelmat)

en: Panel window level:
fi: Paneeli-ikkunan taso:

en: Panel:
fi: Paneeli:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Paths
fi: Polut

en: Pause per frame (s):
fi: Odotus ruutua kohti (s):

en: Pick a Font
fi: Valitse kirjasin

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: Pixmap
fi: Kuva

en: Pixmap file:
fi: Kuvatiedosto:

en: Play a sound when new mail arrives
fi: Soita äänimerkki uuden postin saapuessa

en: Popdown task view automatically
fi: Sulje työpöydänvaihtajan sovellusluettelo automaattisesti

en: Popup menu key
fi: Näytä yleinen päävalikko

en: Position to add the launcher to
fi: Sijainti, johon käynnistin tulee

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Prelight buttons on mouseover
fi: Korosta painikkeet, kun hiiren osoitin on niiden päällä.

en: Press a key...
fi: Paina näppäintä...

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Print Screenshot
fi: Tulosta kuva ruudusta

en: Print command:
fi: Tulostuskomento:

en: Printer
fi: Tulostin

en: Printer Applet
fi: Tulostinsovelma

en: Printer name:
fi: Tulostimen nimi:

en: Printer properties
fi: Tulostimen asetukset

en: Priority
fi: Tärkeys

en: Program
fi: Ohjelma

en: Programs
fi: Ohjelmat

en: Programs (system menus)
fi: Ohjelmat (järjestelmävalikot)

en: Programs for Internet and networks
fi: Internet-valikko

en: Programs menu
fi: Ohjelmat-valikko

en: Programs to be merged in (system menus)
fi: Yhdistettävät ohjelmat (järjestelmävalikkoon)

en: Programs with smaller values are started before programs with higher values. The default value should be OK
fi: Ohjelmat, joilla on pieni arvo, käynnistyvät ennen suuriarvoisia ohjelmia. Oletusarvon lienee kuitenkin sopiva.

en: Programs:
fi: Ohjelmat:

en: Prompt on logout
fi: Kysy kirjauduttaessa ulos

en: Properties
fi: Asetukset

en: Properties...
fi: Asetukset...

en: Push movement (or use Shift)
fi: Siirrettävä osa työntää muita osia edellään (Shift)

en: Put into run dialog
fi: Laita 'Suorita'-valintaikkunaan

en: Raise area grid over tasks
fi: Piirrä alueviivat ikkunoiden ääriviivojen päälle.

en: Raise panels on mouse-over
fi: Nosta paneelit hiiren tullessa niiden ylle

en: RealPlayer multimedia player
fi: RealPlayer-multimediasoitin

en: Really log out?
fi: Haluatko kirjautua ulos?

en: Really reset all GNOME user settings for %s?
fi: Haluatko palauttaa käyttäjän %s asetukset oletuksiksi?

en: Reboot
fi: Käynnistä uudelleen

en: Red Hat menus
fi: Red Hatin valikot

en: Regular XTerm
fi: Tavallinen XTerm

en: Released under the terms of the GNU Public License.
    GNOME menu editor.
fi: Gnomen valikkomuokkain: julkaistu GNU GPL -lisenssillä.
    
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Reload
fi: Lataa

en: Remote IMAP-server
fi: IMAP-palvelin

en: Remote POP3-server
fi: POP3-palvelin

en: Remote-client-error occured. Remote-polling deactivated. Maybe you used a wrong server/username/password?
fi: Virhe tarkistaessa etäpostilaatikkoa: tarkistus lopetettu. Ehkäpä annoit väärän palvelimen, käyttäjätunnuksen tai salasanan?

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Program
fi: Poista ohjelma

en: Remove applet
fi: Poista sovelma

en: Remove from panel
fi: Poista paneelista

en: Remove this item
fi: Poista tämä kohta

en: Remove this panel
fi: Poista tämä paneeli

en: Remove this panel...
fi: Poista tämä paneeli...

en: Reread all menus
fi: Lue kaikki valikot uudelleen

en: Rescan Desktop Devices
fi: Lue työpöydän laitteet uudelleen

en: Rescan Desktop Directory
fi: Lue työpöytähakemisto uudelleen

en: Reset all user settings
fi: Aseta kaikki käyttäjän asetukset oletuksiksi

en: Reset and _Clear
fi: Alusta ja _tyhjennä

en: Respawn
fi: Uudelleen käynnistyvä

en: Respawn abandoned due to failures.
fi: Ei käynnistetä uudelleen virheiden vuoksi.

en: Restart Daemon
fi: Käynnistä demoni uudelleen

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore All
fi: Palauta kaikki

en: Revert
fi: Palauta

en: Ridiculous (128 pixels)
fi: Naurettava (128 pikseliä)

en: Right
fi: Oikea

en: Rotate image for vertical panels
fi: Kierrä kuvaa pystypaneeleissa

en: Rotate on vertical panels
fi: Kierrä pystypaneeleissa

en: Rows of Desktops
fi: Työpöytärivejä

en: Rows of tasks:
fi: Luettelon rivimäärä:

en: Run
fi: Suorita

en: Run Program
fi: Suorita komento

en: Run button
fi: Ohjelmien käynnistyspainike

en: Run dialog key
fi: Suorita komento

en: Run in terminal
fi: Suorita päätteessä

en: Run...
fi: Suorita...

en: Running
fi: Käynnissä

en: Running in "Lockdown" mode.  This means your system administrator has prohibited any changes to the panel's configuration to take place.
fi: Paneeli on "lukitussa" tilassa. Järjestelmän ylläpitäjä on siis estänyt paneelin asetusten muokkaamisen.

en: SETI@home monitor
fi: SETI@home tarkkailuohjelma

en: SHADED
fi: TUMMENNA

en: SOLID
fi: YKSIVÄRINEN

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Current Session
fi: Tallenna nykyinen istunto

en: Save changes?
fi: Haluatko tallentaa muutokset?

en: Save current setup
fi: Tallenna nykyinen tila

en: Save current state of desktop
fi: Tallenna työpöydän nykyinen tila

en: Save screenshot to _desktop
fi: Tallenna kuva ruudusta työ_pöydälle

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
fi: Tallenna kuva ruudusta _www-sivulle (tallenna hakemistoon ~/public__html)

en: Saving
fi: Tallentuu

en: Saving session details.
fi: Istunnon tiedot tallentuvat.

en: Sawfish Window Manager
fi: Sawfish-ikkunointiohjelma

en: Scale image (keep proportions)
fi: Venytä kuva (säilytä kuvan sivusuhteet)

en: Screensaver
fi: Näytönsäästäjä

en: Screenshot
fi: Kuva ruudusta

en: Screenshot Print Preview
fi: Esikatsele kuvaa ruudusta

en: Scroll on keystroke
fi: Vieritä näppäiltäessä

en: Scroll on output
fi: Vieritä tulostaessa

en: Scrollback lines:
fi: Takaisinvieritysrivejä:

en: Scrollbar position:
fi: Vieritinpalkin sijainti:

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: Select animation
fi: Näytettävä animaatio

en: Select-by-word characters:
fi: Sanaan kuuluvat merkit:

en: Session
fi: Istunto

en: Session Chooser
fi: Istunnonvalitsin

en: Session Manager Proxy
fi: Istunnonhallinnan välityspalvelin

en: Session Name
fi: Istunnon nimi

en: Session Options
fi: Istunnon asetukset

en: Session Properties
fi: Istunnon ominaisuudet

en: Session Properties & Startup Programs
fi: Istunnon ominaisuudet ja käynnistyvät ohjelmat

en: Set Time
fi: Aseta aika

en: Set the TERM variable
fi: Aseta TERM-ympäristömuuttuja

en: Set the window icon
fi: Aseta ikkunan kuvake

en: Set the window title
fi: Aseta ikkunan otsikko

en: Settings
fi: Asetukset

en: Shade
fi: Vain otsikkopalkki

en: Shade All
fi: Näytä kaikista vain otsikkopalkki

en: Shade background
fi: Tummenna tausta

en: Show Bookmarks Window
fi: Näytä kirjanmerkki-ikkuna

en: Show Desk-Guide tooltips
fi: Näytä työpöydänvaihtajan vinkit

en: Show Documentation Index
fi: Näytä ohjehakemisto

en: Show History Window
fi: Näytä sivuhistoriikki

en: Show [...] buttons
fi: Näytä ...-painikkeet

en: Show arrows on hide button
fi: Näytä piilotuspainikkeiden nuolet

en: Show button tiles only when cursor is over the button
fi: Näytä taustakuva vain kun hiiren osoitin on painikkeen yllä

en: Show date in applet
fi: Näytä päiväys sovelmassa

en: Show date in tooltip
fi: Näytä päiväys vinkissä

en: Show delay (ms)
fi: Näyttöviive (ms)

en: Show desktop name tooltips
fi: Näytä työpöytien nimet vinkkeinä

en: Show hidden tasks (HIDDEN)
fi: Näytä piilotetut sovellukset

en: Show hide buttons
fi: Näytä piilotuspainikkeet

en: Show iconified (minimized) applications
fi: Näytä pienennetyt sovellukset

en: Show iconified (minimized) applications on all desktops
fi: Näytä kaikkien työpöytien pienennetyt sovellukset

en: Show menu titles
fi: Näytä valikkojen otsikot

en: Show mini icons
fi: Näytä pienet kuvakkeet

en: Show normal applications
fi: Näytä tavalliset sovellukset

en: Show normal applications on all desktops
fi: Näytä kaikkien työpöytien tavalliset sovellukset

en: Show popup menus outside of panels
fi: Näytä ponnahdusvalikot paneelien ulkopuolella

en: Show shaded tasks (SHADED)
fi: Näytä sovellukset, joiden ikkunoista on näkyvillä vain otsikkopalkki

en: Show splash screen on login
fi: Näytä käynnistysikkuna kirjauduttaessa

en: Show tasklist arrow
fi: Näytä sovellusluettelon nuoli

en: Show tasks which hide from taskbar (SKIP-TASKBAR)
fi: Näytä sovellusluettelosta piilotetut sovellukset

en: Show tasks which hide from window list (SKIP-WINLIST)
fi: Näytä ikkunalistasta piilotetut sovellukset

en: Shut Down
fi: Sammuta

en: Silence terminal bell
fi: Älä päästä äänimerkkejä

en: Sink tasklist into panel
fi: Upota sovellusluettelo paneeliin

en: Size
fi: Koko

en: Size (pixels)
fi: Koko (pikseliä)

en: Size and Position
fi: Koko ja sijainti

en: Sliding panel
fi: Liukuva paneeli

en: Small (36 pixels)
fi: Pieni (36 pikseliä)

en: Software (www)
fi: Ohjelmistot (www)

en: Solid background
fi: Yksivärinen tausta

en: Sort Submenu
fi: Järjestä alivalikko

en: Sort Submenu _Recursive
fi: Järjestä _alivalikkoineen

en: Sort _Recursive
fi: Järjestä _alivalikkoineen

en: Sort selected submenu
fi: Järjestä valittu alivalikko

en: Special
fi: Erityinen

en: Special Files
fi: Erityistiedostot

en: Special icon
fi: Erikoiskuvake

en: Specifies font name
fi: Määrittele kirjasinlajin nimi

en: Specifies the geometry for the main window
fi: Määrittele pääikkunan sijainti ja koko

en: Specify a session name to load
fi: Valitse ladattavan istunnon nimi

en: Standard
fi: Tavallinen

en: Standard (48 pixels)
fi: Tavallinen (48 pikseliä)

en: Start Session
fi: Aloita istunto

en: Start in fortune mode
fi: Käynnistä viisauksia näyttäen

en: Start in hint browsing mode
fi: Käynnistä vihjeidenselaustilassa

en: Start in motd mode
fi: Käynnistä tervehdysviestitilassa

en: Start in session login mode (used from gsm)
fi: Käynnisty sisäänkirjautumistilassa (käytetään istunnonhallinasta)

en: Start up shells as login shells
fi: Käynnistä komentotulkit sisäänkirjautumistason tulkkeina

en: Start with default programs
fi: Käynnistä oletusohjelmineen

en: Started but has not yet reported state.
fi: Käynnistynyt, mutta ei ole ilmoittanut vielä tilaansa.

en: Starting
fi: Käynnistyy

en: Starting GNOME
fi: GNOME käynnistyy

en: Starting GNOME: %s
fi: GNOME käynnistyy: %s

en: Starting GNOME: done
fi: GNOME käynnistyy: valmis

en: Startup Command
fi: Käynnistyskomento

en: Startup Hint
fi: Aloitusvihjeet

en: Startup Programs
fi: Käynnistettävät ohjelmat

en: State
fi: Tila

en: State not reported within timeout.
fi: Ei ilmoittanut tilaansa aikarajaan mennessä.

en: Status dock
fi: Tilatietonäytin

en: Stick
fi: Näytä kaikkialla

en: Stick All
fi: Näytä kaikki kaikkialla

en: Stretch image (change proportions)
fi: Venytä kuva (muuta sivusuhteita)

en: Style
fi: Tyyli

en: Style:
fi: Tyyli:

en: SuSE menus
fi: SuSEn valikot

en: Swallowed app...
fi: Nielaistu sovellus...

en: Swap Delete/Backspace
fi: Vaihda delete ja askelpalautin

en: Switch horizontal/vertical position of tasklist arrow
fi: Vaihda sovellusluettelon nuolen vaaka- tai pystypaikkaa

en: Switched movement (or use Ctrl)
fi: Osat siirtyvät siirrettävän osan tieltä (Ctrl)

en: System
fi: Järjestelmä

en: System Calls
fi: Järjestelmäkutsut

en: System Monitors (Processor, Diskspace, Memory, etc.)
fi: Järjestelmänvalvonta yms.

en: System menu
fi: Järjestelmävalikko

en: Szabolcs 'Shooby' Ban
fi: Szabolcs 'Shooby' Bán

en: TCLASS
fi: LUOKKA

en: TERMNAME
fi: TERMNIMI

en: TITLE
fi: OTSIKKO

en: TRANSPARENT
fi: LÄPINÄKYVÄ

en: Take screenshot key
fi: Ruudun kuvauspainike

en: Take window screenshot key
fi: Ikkunan kuvauspainike

en: Tasklist
fi: Sovellusluettelo

en: Tasklist height is dynamic
fi: Sovellusluettelon korkeus voi muuttua

en: Tasklist height is fixed
fi: Sovellusluettelo on vakiokorkuinen

en: Tasklist height:
fi: Luettelon korkeus:

en: Tasklist properties
fi: Sovellusluettelon ominaisuudet

en: Tasklist width is dynamic
fi: Sovellusluettelon leveys voi muuttua

en: Tasklist width is fixed
fi: Sovellusluettelo on vakiolevyinen

en: Tasklist width is that of longest title
fi: Luettelo on pisimmän ikkunan nimen levyinen

en: Tasklist width:
fi: Luettelon leveys:

en: Tasklist: Unable to create applet widget
fi: Sovellusluettelo: sovelmaa ei voi luoda

en: Tasks
fi: Sovellukset

en: Terminal
fi: Pääte

en: Terminal Class:
fi: Pääteluokka:

en: Terminal class name
fi: Pääteluokan nimi

en: Terminal emulation program
fi: Gnomen pääte-emulaattoriohjelma

en: Text based web browser
fi: Tekstipohjainen Internet-selain

en: Text only
fi: Pelkkä teksti

en: The Animation Filename:
fi: Animaatiotiedosto:

en: The Battery
fi: Paristo

en: The GIMP
fi: GIMP

en: The GNOME Fish Applet
fi: Gnome-kalasovelma

en: The GNOME Panel
fi: Gnomen paneeli

en: The GNOME terminal emulation program.
fi: Gnomen pääte-emulaattoriohjelma.
    
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: The Mysterious GEGL
fi: Salaperäinen GEGL

en: The Panel
fi: Paneeli

en: The Squeaky Rubber Gnome
fi: Vinkuva Kumimaahinen

en: The argument is a url to add, not a .desktop file
fi: Parametri on URL, ei .desktop-tiedosto

en: The clock applet gives your panel a lightweight and simple display of the date and time
fi: Kellosovelma näyttää ajan ja päivämäärän yksinkertaisesti paneelissasi.
    
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: The directory /tmp/orbit-%s is not owned
    by the current user, %s.
    Please correct the ownership of this directory.
fi: Nykyinen käyttäjä ei omista hakemistoa
    /tmp/orbit-%s, %s.
    Korjaa tämän hakemiston omistajuus.

en: The error was: %s
fi: Virhe: %s

en: The menu entry must have a filename
fi: Valikon kohdalla täytyy olla tiedostonnimi

en: The menu item must have a name
fi: Valikon kohdalla täytyy olla nimi

en: The printer applet lets you easily drag files to be printed via a print command
fi: Tulostinsovelma tulostaa sille pudotetut tiedostot.
    
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: The program may be slow, stopped or broken.
fi: Ohjelma voi olla hidas, pysäytetty tai rikki.

en: The session name already exists
fi: Istunnon nimi on jo olemassa

en: The session name cannot be empty
fi: Istunnon nimi ei voi olla tyhjä

en: The startup command cannot be empty
fi: Käynnistyskomento ei voi olla tyhjä

en: The system administrator has disallowed modification of the panel configuration
fi: Järjestelmän ylläpitäjä on estänyt paneelin asetusten muuttamisen.

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
fi: Vesi kaipaisi vaihtamista!
    (Katso päiväystä)

en: There has been an error while trying to log in.
    
    %s
fi: Virhe yritettäessä kirjautua sisään.
    
    %s

en: There was a problem registering the panel with the GOAD server.
    The panel will now exit.
fi: Paneelin rekisteröitymisessä GOAD-palveluun oli ongelmia.
    Paneeli sulkeutuu.

en: This Month
fi: Tässä kuussa

en: This Week
fi: Tällä viikolla

en: This applet has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using this applet, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
fi: Tällä sovelmalla ei ole mitään käyttöä. Se vain käyttää levytilaa ja käännösaikaa. Jos se ladataan paneeliin, se voi myös viedä arvokasta muistia sekä paneelitilaa. Jos joku tavataan käyttämästä tätä sovelmaa, hänet pitäisi pikaisesti lähettää asiantuntevaan hoitoon.
    
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: This change conflicts with an existing menu item
fi: Tämä muutos on ristiriidassa olemassaolevan valikon kohdan kanssa

en: This change conflicts with an existing menu item.
    No two menu items in a submenu can have the same name.
fi: Tämä muutos on ristiriidassa olemassaolevan valikon kohdan kanssa.
    Jokaisella valikon kohdalla täytyy olla yksiselitteinen nimi.

en: This launch icon does not specify a program to run
fi: Tälle käynnistinkuvakkeelle ei ole määritelty käynnistettävää ohjelmaa.

en: This program is responsible for launching other applications, embedding small applets within itself, world peace, and random X crashes.
fi: Tämä ohjelma on vastuussa muiden sovellusten käynnistämisestä, pienten sovelmien nielaisemisesta, maailmanrauhasta ja satunnaisista X:n kaatumisista.
    
    Suomennos: http://gnome-fi.sourceforge.net/

en: Thumb Nails
fi: Pienoiskuvat

en: Tiles enabled
fi: Näytä kuvakkeiden taustakuvat

en: Time Format
fi: Ajan muoto

en: Timed out on sending session save to an applet
fi: Istunnon talletuspyyntö sovelmalle on aikakatkaistu

en: Tiny (24 pixels)
fi: Todella pieni (24 pikseliä)

en: Title of application to swallow
fi: Nielaistavan sovelluksen nimi

en: To desktop
fi: Työpöydälle

en: Today
fi: Tänään

en: Toggles whether or not the keyboard is grabbed by the terminal.
fi: Määritä, kaappaako pääte näppäimistösyötteen itselleen.

en: Toggles whether or not the menubar is displayed.
fi: Määritä, näytetäänkö valikot.

en: Tomas Oegren
fi: Tomas Ögren

en: Tools for software development
fi: Ohjelmointityökaluja

en: Tooltip/Name
fi: Vinkki/Nimi

en: Tooltips
fi: Vinkit

en: Tooltips enabled
fi: Näytä vinkit

en: Top left corner's position: X
fi: Vasemman yläkulman sijainti: X

en: Top of applet menus
fi: Sovelmavalikkojen päätaso

en: Top of system menus
fi: Järjestelmävalikkojen päätaso

en: Top of system merge menus
fi: Yhdistettävien valikkojen päätaso

en: Top of user menus
fi: Käyttäjävalikkojen päätaso

en: Translucent
fi: Läpikuultava

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Transparent background
fi: Läpinäkyvä tausta

en: Trash
fi: Roskaohjelma

en: Try
fi: Kokeile

en: Try again
fi: Yritä uudelleen

en: Try to avoid overlapping panels
fi: Vältä päällekkäisiä paneeleita

en: Try to create the terminal with the TerminalFactory
fi: Yritä luoda pääte TerminalFactoryllä.

en: Try to start a TerminalFactory
fi: Yritä käynnistää TerminalFactory

en: Type
fi: Tyyppi

en: Ultra Tiny (12 pixels)
fi: Mikroskooppinen (12 pikseliä)

en: Unable to create file: %s
fi: Tiedostoa %s ei voitu luoda

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
fi: Ei voinut luoda png-tietoja.
    Ilmeisesti sinulla on väärä versio libpng:stä järjestelmässäsi

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
fi: Ei voinut luoda tiedostoa:
    "%s"
    Tarkista, että sinulla on oikeudet sen hakemistoon

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
fi: Ei voinut luoda png-rakennetta.
    Ilmeisesti sinulla on väärä versio libpng:stä järjestelmässäsi

en: Unable to retrieve GNOME installation directory
fi: Gnomen asennushakemistoa ei saatu

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
fi: Ei voinut asettaa png-tietoja.
    Ilmeisesti sinulla on väärä versio libpng:stä järjestelmässäsi

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
fi: Ei voinut ottaa kuvaa nykyisestä työpöydästä.

en: Unaffected by logouts but can die.
fi: Uloskirjautuminen ei vaikuta, mutta voi sulkeutua.

en: Unix time
fi: Näytä Unix-aikaa

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unshade
fi: Myös sisältö

en: Unshade All
fi: Näytä kaikkien sisältö

en: Unstick
fi: Älä näytä kaikkialla

en: Unstick All
fi: Älä näytä mitään kaikkialla

en: Update lastlog entry
fi: Päivitä lastlog-merkinnät

en: Update utmp entry
fi: Päivitä utmp-merkinnät

en: Update wtmp entry
fi: Päivitä wtmp-merkinnät

en: Use --login by default
fi: Käytä valitsinta --login oletuksena

en: Use GMT
fi: Näytä Greenwichin aikaa (GMT)

en: Use custom icon for panel button
fi: Käytä omaa kuvaketta paneelipainikkeessa

en: Use dialog boxes
fi: Käytä valintaikkunoita

en: Use large icons
fi: Käytä suuria kuvakkeita

en: User Commands
fi: Käyttäjän komennot

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Utilities
fi: Apuohjelmat

en: Utilities menu
fi: Apuohjelmavalikko

en: Utility
fi: Apu

en: Utility applets
fi: Apusovelmat

en: Vertical
fi: Pysty

en: Vertical Layout
fi: Vaaka-asettelu

en: Video player
fi: Videonkatseluohjelma

en: Vietnamese terminal
fi: Vietnamilainen pääte

en: Vietnamese terminal emulation program
fi: Vietnamilainen pääte-emulaattoriohjelma

en: Visibility
fi: Näkymä

en: WIDTH
fi: LEVEYS

en: Wait abandoned due to conflict.
fi: Odottaminen loppui ristiriidan vuoksi.

en: Waiting to start or already finished.
fi: Odottaa käynnistystä tai on jo valmis.

en: Wanda the GNOME Fish
fi: Wanda, Gnome-kala

en: Warning! Unsaved changes will be lost!
    Proceed?
fi: Varoitus: Tallentamattomat muutokset menetetään!
    Haluatko jatkaa?

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against usage of wanda for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
fi: Varoitus:  Komento vaikuttaa itse asiassa hyödylliseltä.
    Koska tämä on hyödytön sovelma, et halua välttämättä tehdä
    tätä. Emme suosittele Wandan käyttöä mihinkään, mikä tekisi
    tästä sovelmasta "käytännöllisen" tai hyödyllisen.

en: When a panel is removed, the panel and its
    applet settings are lost. Remove this panel?
fi: Kun poistat paneelin, niin se ja sen
    sovelmien asetukset häviävät.
    Haluatko poistaa sen?

en: When clicked:
fi: Napsautettaessa:

en: When new mail arrives:
fi: Kun uutta postia saadaan:

en: Which tasks to show
fi: Näkyvät sovellukset

en: White on black
fi: Valkoinen mustalla

en: Whoops! for some reason we can't add to the panel
fi: Paneeliin lisääminen ei jostakin syystä onnistu

en: Width
fi: Leveys

en: Width of window
fi: Ikkunan leveys

en: Will run '%s'
fi: Ajaa ohjelman '%s'

en: Window Manager
fi: Ikkunointiohjelma

en: Window Manager Workarounds
fi: Ikkunointiohjelmien erikoisasetukset

en: Window manager changes active area on all desktops
    (FVWM, Sawfish)
fi: Ikkunointiohjelma vaihtaa aktiivista aluetta kaikilla työpöydillä
    (FVWM, Sawfish)

en: Window manager expects pager to modify area+desktop properties directly
    (Enlightenment, FVWM)
fi: Ikkunointiohjelma olettaa työpöydänvaihtajan muuttavan alue- ja
    työpöytäominaisuuksia suoraan (Enlightenment, FVWM)

en: Window manager moves decoration window instead
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)
fi: Ikkunointiohjelma siirtää koristusikkunaa
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)

en: With pixmap arrow
fi: Kuvanuolin

en: Without pixmap
fi: Ilman kuvia

en: WordPerfect for Linux
fi: WordPerfect Linuxille

en: X Color Selector
fi: X-värivalitsin

en: X position of window
fi: Ikkunan X-koordinaatti

en: Y position of window
fi: Ikkunan Y-koordinaatti

en: You already have a status dock on the panel. You can only have one
fi: Sinulla on jo yksi tilatietonäytin paneelissa: uusia ei voi lisätä.

en: You are not running a GNOME Compliant
    Window Manager. GNOME support by the 
    window manager is strongly recommended
    for proper Desk Guide operation.
fi: Et käytä GNOME-yhteensopivaa ikkunointiohjelmaa.
    On suositeltavaa vaihtaa GNOME-yhteensopivaan
    ikkunointiohjelmaan, jos haluat tämän sovelman
    toimivan kunnolla.

en: You can not delete a top level submenu.
fi: Et voi poistaa päätason valikkoa.

en: You can only have one menu panel at a time.
fi: Vain yksi valikkopaneeli voi olla olemassa.

en: You can't add an entry to that submenu.
    You do not have the proper permissions.
fi: Et voi lisätä mitään tähän valikkoon, koska
    sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia.

en: You cannot remove your last panel.
fi: Viimeistä paneelia ei voi poistaa.

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
fi: Fortunea ei ole asennettu, tai et ole antanut suoritettavaa ohjelmaa.
    
    Korjaa asetukset kalan asetusikkunasta.

en: You do not have fortune installed.
fi: Fortunea ei ole asennettu.

en: You have mail.
fi: Sinulla on sähköpostia.

en: You have new mail.
fi: Sinulla on uutta sähköpostia.

en: You have switched the class of this window. Do you
     want to reconfigure this window to match the default
    configuration of the new class?
fi: Olet vaihtanut tämän ikkunan luokan. Haluatko
    muuttaa tätä ikkunaa uuden luokan oletuksia vastaavaksi?

en: You may wait for it to respond or remove it.
fi: Voit odottaa sen vastausta tai poistaa sen.

en: You must supply a single argument with the .desktop file or url to use
fi: Anna yksi parametri, joka on .desktop-tiedosto tai URL

en: You've chosen to disable the startup hint.
    To re-enable it, choose "Startup Hint"
    in the GNOME Control Center
fi: Poistit aloitusvihjeet käytöstä. Jos haluat
    ottaa ne uudelleen käyttöön, valitse
    "Aloitusvihjeet" Gnomen hallintakeskuksessa.

en: Your GNOME Fish's Name:
fi: Gnome-kalasi nimi:

en: Your session has been saved
fi: Istunto on tallentunut

en: Your version of libICE has a bug which causes gnome-session
    to not function correctly.
    
    If you are on Solaris, you should either upgrade to Solaris patch
    #108376-16 or use the libICE.so.6 from the original Solaris 7.
    Copy the file into /usr/openwin/lib.  (Thanks go to Andy Reitz
    for information on this bug).
    
    Your GNOME session will terminate after closing this dialog.
fi: libICE-kirjaston versiossasi on virhe, joka estää Gnome-istuntoa
    (gnome-session) toimimasta kunnolla.
    
    Jos käytät Solarista, niin joko käytä Solariksen päivitystä #108376-16,
    tai alkuperäisen Solaris 7:n kirjastoa libICE.so.6. Sen kopiointi
    hakemistoon /usr/openwin/lib riittää. (Kiitokset Andy Reitzille
    tämän virheen tiedoista).
    
    Tämä Gnome-istunto loppuu, kun suljet tämän ikkunan.

en: Zvt terminal widget:     Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)
fi: Zvt päätekirjasto:       Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)

en: _Add Bookmark
fi: Lisää _kirjanmerkki

en: _Back
fi: _Takaisin

en: _Bookmarks
fi: _Kirjanmerkit

en: _Close terminal
fi: _Sulje pääteikkuna

en: _Delete...
fi: _Poista...

en: _Forward
fi: _Eteenpäin

en: _Hide menubar
fi: _Piilota valikot

en: _History
fi: _Historiikki

en: _Index
fi: _Hakemisto

en: _New Submenu...
fi: _Uusi alivalikko...

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _New terminal
fi: _Uusi pääte

en: _Open in browser
fi: Avaa _selaimessa

en: _Print screenshot...
fi: T_ulosta kuva ruudusta...

en: _Reload
fi: _Päivitä

en: _Reset Terminal
fi: Alusta _pääteikkuna

en: _Save screenshot to file:
fi: _Tallenna kuva ruudusta tiedostoon:

en: _Secure keyboard
fi: _Turvallinen näppäimistö

en: _Show menubar
fi: _Näytä valikot

en: _Sort
fi: _Järjestä

en: _Sort Submenu
fi: _Järjestä valikko

en: _View
fi: _Näytä

en: _Window
fi: _Ikkuna

en: and finally, The Knights Who Say ... NI!
fi: sekä Ritarit, jotka sanovat ... NI!

en: can't find real path
fi: oikeaa hakemistopolkua ei löydy

en: clock/hourformat=12
fi: clock/hourformat=24

en: creating user directory: %s
fi: luodaan käyttäjän hakemisto: %s

en: directory utility
fi: Hakemistotyökalu

en: gaspell Spell Checker
fi: gaspell-oikolukuohjelma

en: http://gnotices.gnome.org/gnome-news/
fi: http.//gnotices.gnome.org/gnome-news/

en: menu wasn't created
fi: valikkoa ei luotu

en: minutes
fi: :s minuutti

en: rxvt terminal
fi: rxvt-pääteohjelma

en: seconds
fi: :s sekunti

en: the GNOME menu editor
fi: Ohjelma Gnomen valikoiden muokkaamiseen

en: unable to create user directory: %s
fi: ei voi luoda käyttäjän hakemistoa: %s

en: unable to remove .order file: %s
fi: .order -tiedostoa %s ei voitu poistaa

en: untitled
fi: nimetön

en: untitled.desktop
fi: nimetön.desktop

en: xbm/xpm image browser
fi: xbm/xpm-kuvien näytin

en: xemacs text editor
fi: XEmacs-editori

en: xv image viewer
fi: xv-kuvankatseluohjelma
