gnome-core 1.4.0.7 - en to el translation catalogue (992 entries)

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNOME Help Pages</H3>
    <p>
    <UL>
el: 
    <p>
    <br>
    <H3>Σελίδες βοήθειας GNOME</H3>
    <p>
    <UL>

en: 
    <p>
    <br>
    <H3>GNU Info Pages</H3>
    <p>
    <UL>
el: 
    <p>
    <br>
    <H3>Σελίδες GNU Info</H3>
    <p>
    <UL>

en:  (empty)
el:  (κενό)

en:  Desktop
el:  Eπιφάνεια εργασίας

en:  Folder
el:  Φάκελος

en: %d messages
el: %d μηνύματα

en: %d/%d messages
el: %d/%d μηνύματα

en: %s applet appears to have died unexpectedly.
    
    Reload this applet?
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it from
    the "Applets" submenu in the main menu.)
el: Το εφαρμογίδιο %s φαίνεται να έχει πεθάνει ξαφνικά.
    
    Θέλετε να επαναφορτωθεί το εφαρμογίδιο;
    
    (Αν επιλέξετε να μην επαναφορτωθεί τώρα,  μπορείτε πάντα να το προσθέσετε από
    το υπομενού "Εφαρμογίδια" στο κυρίως μενού.)

en: %s the Fish
el: %s το Ψάρι

en: %s the GNOME Fish Says:
el: %s το Ψάρι του GNOME λέει:

en: %s%cScreenshot-%d.png
el: %s%cΑρπαγήΟθόνης-%d.png

en: %s%cScreenshot-%s-%d.png
el: %s%cΑρπαγήΟθόνης-%s-%d.png

en: %s%cScreenshot-%s.png
el: %s%cΑρπαγήΟθόνης-%s.png

en: %s%cScreenshot.png
el: %s%cΑρπαγήΟθόνης.png

en: (C) 1997-2000 the Free Software Foundation
el: (C) 1997-2000 το Free Software Foundation

en: (c) 1998 the Free Software Foundation
el: (c) 1998 το Free Software Foundation

en: (c) 1998-2000 the Free Software Foundation
el: (c) 1998-2000 το Free Software Foundation

en: (c) 1998-2001 the Free Software Foundation
el: (c) 1998-2001 το Free Software Foundation

en: (with minor help from George)
el: (με λίγη βοήθεια από τον George)

en: -*-fixed-medium-r-normal--14-*-*-*-*-*-*-*,*-r-*
el: -elot-fixed-medium-r-normal-*-14-*-*-*-c-*-iso8859-7,*-r-*

en: -*-helvetica-bold-r-normal-*-*-180-*-*-p-*-*-*
el: -greek-helvetica-bold-r-normal-*-*-180-*-*-p-*-*-*

en: -*-helvetica-medium-r-normal-*-8-*-*-*-*-*-*-*
el: -greek-helvetica-medium-r-normal-*-8-*-*-*-p-*-*-*

en: -adobe-helvetica-bold-r-normal-*-*-240-*-*-p-*-*-*
el: -greek-helvetica-bold-r-normal-*-*-240-*-*-p-*-*-*

en: -adobe-helvetica-medium-r-normal-*-8-*-*-*-p-*-*-*
el: -greek-helvetica-medium-r-normal-*-10-*-*-*-p-*-*-*

en: ... and many more
el: ... και πολλών άλλων

en: 12 hour
el: 12ωρο

en: 24 hour
el: 24ωρο

en: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
el: <BODY BGCOLOR="#FFFFFF"><h1>Πίνακας Περιεχομένων</h1>

en: <BODY>Could not load default TOC page</BODY>
el: <BODY>Αδύνατη η ανάγνωση εξ ορισμού σελίδας πίνακα περιεχομένων</BODY>

en: <BODY>Unknown TOC argument</BODY>
el: <BODY>Άγνωστη παράμετρος για τον πίνακα περιεχομένων</BODY>

en: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Results of the substring search for the string
el: <HTML>
    <BODY BGCOLOR="#ffffff">
    <H2>Αποτελέσματα αναζήτησης υπακολουθίας για το αλφαριθμητικό

en: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Table of Contents</h1>
el: <body bgcolor="#FFFFFF"><h1>Πίνακας Περιεχομένων</h1>

en: <body><h2>Error: file not found</h2></body>
el: <body><h2>Σφάλμα: το αρχείο δε βρέθηκε</h2></body>

en: <br><B>No matches found</B>
el: <br><B>Δε βρέθηκαν ταιριάσματα</B>

en: <h2>GNOME Help</h2>
el: <h2>Βοήθεια GNOME</h2>

en: <h2>Info Pages</h2>
el: <h2>Σελίδες Info</h2>

en: <h2>Man Pages</h2>
el: <h2>Σελίδες Man</h2>

en: <p>
    <br>
    <H3>Manual Pages</H3>
    <p>
    <UL>
el: <p>
    <br>
    <H3>Σελίδες εγχειριδίων (man)</H3>
    <p>
    <UL>

en: A normal member of the session.
el: Κανονικό μέλος της συνεδρίας.

en: A session shutdown is in progress.
el: Τερματισμός συνεδρίας σε εξέλιξη.

en: A swallowed application appears to have died unexpectedly.
    Attempt to reload it?
el: Μια βυθισμένη εφαρμογή φαίνεται να έχει πεθάνει ξαφνικά.
    Θέλετε να γίνει προσπάθεια επαναφόρτωσής της;

en: A tasklist for the GNOME desktop environment.
    Icons by Tuomas Kuosmanen (tigert@gimp.org).
el: Λίστα διεργασιών για το περιβάλλον γραφείου του GNOME.
    Εικονίδια από τον Τουόμας Κουοσμάνεν (tigert@gimp.org).

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
el: ΆΑάαΒβΓγΔδΈΕέεΖζΉΗήηΘθΊΙίϊΐιΚκΛλΜμΝνΞξΌΟόοΠπΡρΣσΤτΦφΧχΨψΏΩώω

en: About GNOME
el: Περί GNOME

en: About GNOME...
el: Περί GNOME...

en: About the panel...
el: Περί ταμπλώ...

en: About...
el: Περί...

en: Above
el: Επάνω

en: Above other windows
el: Πάνω από τα άλλα παράθυρα

en: Action
el: Κίνηση

en: Add Startup Program
el: Προσθήκη Προγραμμάτων Εκκίνησης

en: Add a new session
el: Προσθήκη νέας συνεδρίας

en: Add appointement...
el: Προσθήκη ραντεβού...

en: Add bookmark
el: Πρόσθεση σελιδοδείκτη

en: Add from menu
el: Προσθήκη από μενού

en: Add new item to this menu
el: Προσθήκη νέου στοιχείου στο μενού

en: Add this applet as a launcher to panel
el: Προσθήκη του εφαρμογιδίου ως εκκινητή στο ταμπλώ

en: Add this as drawer to panel
el: Προσθήκη του παρόντος ως συρτάρι στο ταμπλώ

en: Add this as menu to panel
el: Προσθήκη του παρόντος ως μενού στο ταμπλώ

en: Add this launcher to panel
el: Προσθήκη του εκκινητή στο ταμπλώ

en: Add this program to Favorites
el: Προσθήκη του προγράμματος στα Αγαπημένα

en: Add this to Favorites menu
el: Προσθήκη του παρόντος στο μενού των Αγαπημένων

en: Add to panel
el: Προσθήκη στο ταμπλώ

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Adding tearoff when tearoffs are disabled
el: Νέο αποσπώμενο ενώ τα αποσπώμενα μενού είναι απενεργοποιημένα

en: Administration
el: Διαχείριση

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Advanced...
el: Για προχωρημένους...

en: Aligned panel
el: Ισοζυγισμένο ταμπλώ

en: All properties...
el: Όλες οι ιδιότητες...

en: Allow typing in a command line instead of choosing an application from the list
el: Δυνατότητα πληκτρολόγησης σε γραμμή εντολών αντί της επιλογής εφαρμογής από τη λίστα

en: Alternate editor types are not supported by gnome-edit yet.
    Please choose a standard executable editor in the gnome-edit capplet
    in the gnome control center.
el: Ενναλακτικά είδη επεξεργαστών κειμένου δεν υποστηρίζονται από το gnome-edit ακόμα.
    Παρακαλώ επιλέξτε ένα τυπικό εκτελέσιμο επεξεργαστή κειμένου στο εφαρμογίδιο
    gnome-edit στο κέντρο ελέγχου gnome.

en: Always started on every login.
el: Εκκίνηση πάντα σε κάθε συνεδρία.

en: Amusements
el: Ψυχαγωγία

en: An applet is not responding to a save request.
    Remove the applet or continue waiting?
el: Κάποιο εφαρμογίδιο δεν αποκρίνεται στην αίτηση αποθήκευσης κατάστασης.
    Να αφαιρεθεί το εφαρμογίδιο ή να συνεχιστεί η αναμονή;

en: Animation
el: Κινούμενα σχέδια

en: Animation speed
el: Ταχύτητα κινούμενων σχεδίων

en: App
el: Εφαρμογή

en: Applet
el: Εφαρμογίδιο

en: Applet appearance
el: Παρουσίαση εφαρμογιδίου

en: Applets
el: Εφαρμογίδια

en: Applets (system menus)
el: Εφαρμογίδια (μενού συστήματος)

en: Applets:
el: Εφαρμογίδια:

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Applications
el: Εφαρμογές

en: Applications menu
el: Μενού Εφαρμογών

en: Are you sure you want to delete this submenu and all its contents?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε το παρόν υπομενού και όλα τα περιεχόμενά του;

en: Arrange Icons
el: Τακτοποίηση Εικονιδίων

en: Audio Settings
el: Ρυθμίσεις Ήχου

en: Audio mixer
el: Μίκτης ήχου

en: Auto hide
el: Αυτόματη απόκρυψη

en: Automatically re-check menus
    for newly installed software
el: Αυτόματος επανέλεγχος των μενού
    για φρεσκοεγκατεστημένο λογισμικό

en: Automatically save changes to session
el: Αυτόματη αποθήκευση αλλαγών της συνεδρίας

en: Available Programs
el: Διαθέσιμα Προγράμματα

en: Avoid on maximize
el: Αποφυγή στη μεγιστοποίηση

en: Avoid this panel when maximizing windows
el: Αγνόηση αυτού του ταμπλώ κατά τη μεγιστοποίηση παραθύρων

en: BGNOSCROLL
el: ΠΑΡΑΣΚΔΕΝΚΥΛΑΕΙ

en: BGSCROLL
el: ΚΎΛΙΣΗΠΑΡΑΣΚ

en: BMarks
el: Σ/δείκτες

en: Back
el: Πίσω

en: Background
el: Παρασκήνιο

en: Background Settings
el: Ρυθμίσεις Παρασκηνίου

en: Background Type:
el: Είδος Παρασκηνίου:

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Background color:
el: Χρώμα παρασκηνίου:

en: Background pixmap
el: Εικόνα παρασκηνίου

en: Background pixmap does not scroll
el: Η εικόνα παρασκηνίου δεν ανακυλάει

en: Background pixmap scrolls
el: Κύλιση εικόνας παρασκηνίου

en: Background should be shaded
el: Το παρασκήνιο θα έπρεπε να σκιάζεται

en: Background type
el: Είδος παρασκηνίου

en: Before each update:
el: Πριν από κάθε ενημέρωση:

en: Behaviour
el: Συμπεριφορά

en: Below
el: Κάτω

en: Below other windows
el: Κάτω από τα άλλα παράθυρα

en: Bjoern Giesler
el: Μπιόρν Γκίσλερ

en: Black on light yellow
el: Μαύρο σε ανοιχτό κίτρινο

en: Black on white
el: Μαύρο σε άσπρο

en: Blank Screen Now
el: Σβήσιμο Οθόνης Τώρα

en: Blinking cursor
el: Αναβοσβήνων δρομέας

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Bookmark file
el: Αρχείο σελιδοδεικτών

en: Border width (tile only)
el: Πλάτος πλαισίου (μόνο τίτλος)

en: Browse
el: Εξερεύνηση

en: Browse Currently Running Programs...
el: Περιήγηση στα Τρέχοντα Εκτελούμενα Προγράμματα...

en: Browse the startup hints
el: Φυλλομέτρηση των βοηθημάτων εκκίνησης

en: Browse...
el: Εξερεύνηση...

en: Bug Tracking System (www)
el: Σύστημα Εντοπισμού Σφάλματων (www)

en: Button type:
el: Είδος κουμπιού:

en: Buttons
el: Kουμπιά

en: By Name
el: Βάση Ονόματος

en: By Size
el: Βάση Μεγέθους

en: By Time Last Accessed
el: Βάση Ώρας Τελευταίας Πρόσβασης

en: By Time Last Changed
el: Βάση Ώρας Τελευταίας Αλλαγής

en: By Time Last Modified
el: Βάση Ώρας Τελευταίας Τροποποίησης

en: By Type
el: Βάση Είδους

en: CORBA Exception
el: Εξαίρεση CORBA

en: C_olor selector...
el: Επι_λογή χρώματος...

en: Cache file
el: Αρχείο ενταμίευσης

en: Cache size
el: Μέγεθος ενταμίευσης

en: Can't create applet!
el: Αδύνατη η δημιουργία εφαρμογίδιου!

en: Can't create menu, using main menu!
el: Αδύνατη η δημιουργία μενού, χρήση του κυρίως μενού!

en: Can't create the user menu directory
el: Αδύνατη η δημιουργία του καταλόγου μενού χρήστη

en: Can't execute 'About GNOME'
el: Αδύνατη η εκτέλεση του 'Περί GNOME'

en: Can't execute printer command
el: Αδύνατη η εκτέλεση της εντολής εκτυπωτή

en: Can't execute the screenshot program
el: Αδύνατη η εκτέλεση του προγράμματος αρπαγής οθόνης

en: Can't find an empty spot
el: Δεν βρέθηκε ελεύθερη τοποθεσία

en: Can't find the screenshot program
el: Αδύνατη η εύρεση προγράμματος αρπαγής οθόνης

en: Can't get goad_id for applet, ignoring it
el: Δε βρέθηκε το goad_id του εφαρμογιδίου, το αγνοώ

en: Can't get goad_id from desktop entry!
el: Δε βρέθηκε το goad_id από το στοιχείο επιφάνειας εργασίας!

en: Can't load entry
el: Αδύνατη η ανάγνωση καταχώρησης

en: Can't open directory, using main menu!
el: Αδύνατο το άνοιγμα καταλόγου, χρήση του κυρίως μενού!

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Cancel Login
el: Ακύρωση έναρξης

en: Cannot activate a panel object
el: Αδύνατη η ενεργοποίηση αντικειμένου ταμπλώ

en: Cannot create an item with an empty command
el: Αδύνατη η δημιουργία αντικειμένου με κενή εντολή

en: Cannot create object
el: Αδύνατη η δημιουργία αντικειμένου

en: Cannot execute panel global properties
el: Αδύνατη η εκτέλεση καθολικών ιδιοτήτων ταμπλώ

en: Cannot execute the gmc-client program,
    perhaps gmc is not installed
el: Αδύνατη η εκτέλεση του προγράμματος gmc-client,
    ενδέχεται το gmc να μην είναι εγκατεστημένο

en: Cannot execute the gnome calendar,
    perhaps it's not installed.
    It is in the gnome-pim package.
el: Αδύνατη η εκτέλεση του ημερολογίου του gnome,
    ενδέχεται να μην είναι εγκατεστημένο.
    Βρίσκεται στο πακέτο gnome-pim.

en: Cannot execute xscreensaver
el: Αδύνατη η εκτέλεση του προγράμματος προφύλαξης οθόνης

en: Cannot find pixmap file %s
el: Δεν βρέθηκε το αρχείο εικόνας %s

en: Cannot launch gmenu!
el: Αδύνατη η εκκίνηση του gmenu!

en: Cannot start CORBA
el: Αδύνατη η εκκίνηση της CORBA

en: Carlos Perello Marin
el: Κάρλος Περέγιο Μαρίν

en: Check for mail
el: Έλεγχος αλληλογραφίας

en: Check for mail every
el: Έλεγχος αλληλογραφίας κάθε

en: Choose Current Session
el: Επιλογή Τρέχουσας Συνεδρίας

en: Choose an icon
el: Επιλογή εικονιδίου

en: Click on the GNOME foot icon to open the
    Main Menu.  This menu contains all
    GNOME applications, tools, and commands.
el: Πατήστε στο εικονίδιο ποδιού του GNOME για
    να ανοίξετε το Κυρίως Μενού. Αυτό το μενού
    περιέχει όλες τις εφαρμογές GNOME, εργαλεία
    και εντολές.

en: Clicked tile
el: Πεπιεσμένο πλακάκι

en: Clock
el: Ρολόι

en: Clock Applet
el: Εφαρμογίδιο Ρολογιού

en: Clock applets
el: Εφαρμογίδια ρολογιών

en: Clock properties
el: Ιδιότητες ρολογιού

en: Clocks
el: Ρολόγια

en: Close All
el: Κλείσιμο Όλων

en: Close drawer if a launcher inside it is pressed
el: Κλείσιμο συρταριού όταν πατηθεί εκκινητής μέσα του

en: Close window
el: Κλείσιμο παραθύρου

en: Collapse
el: Αναδίπλωση

en: Color
el: Χρώμα

en: Color XTerm
el: Έγχρωμο XTerm

en: Color Xterm
el: Έγχρωμο Xterm

en: Color palette:
el: Παλέττα χρωμάτων:

en: Color scheme:
el: Συνδυασμός χρωμάτων:

en: Color selector
el: Επιλογέας χρώματος

en: Color to use:
el: Χρώμα προς χρήση:

en: Colors
el: Χρώματα

en: Columns of Desktops
el: Στήλες από Επιφάνειες Εργασίας

en: Command
el: Εντολή

en: Command (optional)
el: Εντολή (προαιρετική)

en: Command to execute when fish is clicked:
el: Εντολή προς εκτέλεση όταν το ψάρι πατηθεί:

en: Command to run before we check for mail:
el: Εντολή για εκτέλεση πριν τον έλεγχο αλληλογραφίας:

en: Confirm before killing windows
el: Επιβεβαίωση πριν το βίαιο κλείσιμο των παραθύρων

en: Confirm the removal of panels with a dialog
el: Επιβεβαίωση της αφαίρεσης των ταμπλώ με διάλογο

en: Constant speed animations
el: Κινούμενα σχέδια με σταθερή ταχύτητα

en: Continue
el: Συνέχιση

en: Continue waiting
el: Συνέχιση αναμονής

en: Copy date
el: Αντιγραφή ημερομηνίας

en: Copy time
el: Αντιγραφή ώρας

en: Copyright (C) 1999 Anders Carlsson
el: Πνευματικά δικαιώματα (C) 1999 Άντερς Κάρλσον

en: Copyright (c) 1998 Red Hat Software, Inc.
el: Πνευματικά δικαιώματα (c) 1998 Red Hat Software, Inc.

en: Could not call time-admin
    Perhaps time-admin is not installed
el: Αδύνατη η κλήση του time-admin
    Ίσως να μην έχει εγκατασταθεί

en: Could not connect to gnome-session
el: Αδύνατη η σύνδεση με το gnome-session

en: Could not connect to the session manager
el: Αδύνατη η σύνδεση με το διαχειριστή συνεδρίας

en: Could not get directory name from path: %s
el: Αδύνατη η εύρεση ονόματος καταλόγου από τη διαδρομή: %s

en: Could not get file from path: %s
el: Αδύνατη η εύρεση αρχείου από τη διαδρομή: %s

en: Could not get file name from path: %s
el: Αδύνατη η εύρεση ονόματος αρχείου από τη διαδρομή: %s

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent GNOME from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts.
el: Αδύνατη η αναζήτηση της διεύθυνσης Ίντερνετ %s.
    Αυτό θα αποτρέψει το GNOME να λειτουργήσει σωστά.
    Το πρόβλημα είναι πιθανό να διορθωθεί με προσθήκη του
    %s στο αρχείο /etc/hosts.

en: Could not open .order file: %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα αρχείου .order: %s

en: Could not open .order file: %s
    %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα αρχείου .order: %s
    %s

en: Could not open file '%s' for writing
el: Αδύνατο το άνοιγμα αρχείου '%s' για εγγραφή

en: Could not remove old order file %s: %s
el: Αδύνατη η διαγραφή παλαιότερου αρχείου κατάταξης %s: %s

en: Could not remove the menu item %s: %s
el: Αδύνατη η αφαίρεση στοιχείου μενού %s: %s

en: Could not rename tmp file: %s to %s
    %s
el: Αδύνατη η μετονομασία προσωρινού αρχείου: %s σε %s
    %s

en: Couldn't add applet
el: Αδύνατη πρόσθεση εφαρμογίδιου

en: Count
el: Μετρητής

en: Create a new item
el: Δημιουργία νέου στοιχείου

en: Create a new menu item
el: Δημιουργία νέου στοιχείου μενού

en: Create a new submenu
el: Δημιουργία νέου υπομενού

en: Create launcher applet
el: Δημιουργία εφαρμογιδίου εκκινητή

en: Create menu item
el: Δημιουργία νέου στοιχείου μενού

en: Create panel
el: Δημιουργία ταμπλώ

en: Create swallow applet
el: Δημιουργία ενσωματωμένου εφαρμογιδίου

en: Creates a new terminal window
el: Δημιουργία νέου παραθύρου τερματικού

en: Current screen:
el: Τρέχουσα οθόνη:

en: Current session managed programs
el: Επιτρέπει τη ρύθμιση των ιδιοτήτων του Διαχειριστή Συνεδρίας

en: Custom
el: Παραμετροποιημένο

en: Custom colors
el: Παραμετροποιημένα χρώματα

en: Debian menus
el: Μενού Debian

en: Debug level
el: Επίπεδο αποσφαλμάτωσης

en: Default
el: Εξ ορισμού

en: Default (from global preferences)
el: Εξ' ορισμού (από τις καθολικές ρυθμίσεις)

en: Default movement mode
el: Εξ ορισμού κατάσταση μετακίνησης

en: Default task size:
el: Εξ ορισμού μέγεθος εργασίας:

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete empty submenu?
el: Διαγραφή άδειου υπομενού;

en: Delete generates DEL/^H
el: Το Delete παράγει DEL/^H

en: Delete selected menu item
el: Διαγραφή του επιλεγμένου στοιχείου μενού

en: Delete this menu item?
el: Διαγραφή του παρόντος στοιχείου μενού;

en: Depth (displacement when pressed)
el: Βάθος (μετατόπιση όταν πατηθεί)

en: Description
el: Περιγραφή

en: Desk Guide
el: Οδηγός Γραφείου

en: Desk Guide Alert
el: Επαγρύπνηση Οδηγού Γραφείου

en: Desk Guide Settings
el: Ρυθμίσεις Οδηγού Γραφείου

en: Desk Guide Task View
el: Όψη Εργασιών Οδηγού Γραφείου

en: Desk-Guide tooltip delay [ms]
el: Καθυστέρηση υπόδειξης Οδηγού-Γραφείου [ms]

en: Deskguide (the desktop pager)
el: Οδηγός Γραφείου (ο σελιδοποιητής γραφείου)

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Desktop Height [pixels]
el: Ύψος επιφάνειας εργασίας [εικονοστοιχεία]

en: Desktop Settings
el: Ρυθμίσεις επιφάνειας εργασίας

en: Desktop Width [pixels]
el: Πλάτος Επιφάνειας Εργασίας [εικονοστοιχεία]

en: Desktop entry properties
el: Ιδιότητες καταχώρησης επιφάνειας εργασίας

en: Desktop menu:
el: Μενού επιφάνειας εργασίας:

en: Desktop name tooltip delay [ms]
el: Καθυστέρηση υπόδειξης ονόματος επιφάνειας εργασίας [ms]

en: Desktop:
el: Eπιφάνεια εργασίας:

en: Development
el: Ανάπτυξη εφαρμογών

en: Development (www)
el: Ανάπτυξη (www)

en: Disabled
el: Απενενεργοποιημένο

en: Discarded on logout and can die.
el: Απορρίφθηκε στη λήξη συνεδρίας και μπορεί να σκοτωθεί.

en: Display
el: Εμφάνιση

en: Display fortunes instead of hints
el: Εμφάνιση γνωμικών αντί υποδείξεων

en: Display message of the day instead of hints
el: Εμφάνιση μηνύματος της ημέρας αντί υποδείξεων

en: Display normal hints
el: Εμφάνιση κανονικών υποδείξεων

en: Display this dialog next time
el: Εμφάνιση παρόντος την επόμενη φορά

en: Display tooltips with full task names
el: Εμφάνιση βοηθημάτων με πλήρη ονόματα εργασιών

en: Distribution menu (if found):
el: Μενού Διανομής (εάν βρεθούν):

en: Distribution:
el: Διανομή:

en: Divide height by number of rows
el: Διαίρεση ύψους με αριθμό από γραμμές

en: Divide height by number of vertical areas
el: Διαίρεση ύψους με αριθμό από κάθετες περιοχές

en: Divide width by number of columns
el: Διαίρεση πλάτους με αριθμό από στήλες

en: Divide width by number of horizontal areas
el: Διαίρεση πλάτους με το αριθμό των οριζόντιων περιοχών

en: Do not shade background
el: Χωρίς κύλιση παρασκηνίου

en: Do not start up shells as login shells
el: Εκκίνηση κελύφων όχι ως αρχικών (login)

en: Do not update lastlog entry
el: Να μη γίνει ενημέρωση της καταχώρησης lastlog

en: Do not update utmp entry
el: Μη ενημέρωση της καταχώρησης του utmp

en: Do not update wtmp entry
el: Μη ενημέρωση της καταχώρησης του utmp

en: Don't avoid on maximize
el: Χωρίς αποφυγή στη μεγιστοποίηση

en: Don't know how to activate `%s'
el: Αδυναμία ενεργοποίησης `%s'

en: Don't scale image to fit
el: Όχι κλιμάκωση εικόνας για ταίριασμα

en: Dov Grobgeld
el: Ντοβ Γκρόμπγκελντ

en: Drawer
el: Συρτάρι

en: Drawer handle
el: Λαβή συρταριού

en: Drawer icon
el: Εικονίδιο συρταριών

en: Drawer sliding
el: Ολίσθηση συρταριών

en: E-Mail utility
el: Πρόγραμμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας TkRat

en: Edge panel
el: Ακραίο ταμπλώ

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Startup Program
el: Επεξεργασία Προγραμμάτων Εκκίνησης

en: Edit menus...
el: Επεξεργασία μενού...

en: Edit session name
el: Αλλαγή ονόματος συνεδρίας

en: Edit...
el: Επεξεργασία...

en: Emacs text editor
el: Επεξεργαστής κειμένου Emacs

en: Enable Auto-hide
el: Ενεργοποίηση Αυτόματης-απόκρυψης

en: Enable animations
el: Ενεργοποίηση κινούμενων σχεδίων

en: Enable bold text
el: Ενεργοποίηση σκιασμένου κειμένου

en: Enable hidebutton
el: Ενεργοποίηση κουμπιού απόκρυψης

en: Enable hidebutton arrow
el: Ενεργοποίηση βέλους κουμπιού απόκρυψης

en: Enable login hints
el: Ενεργοποίηση υποδείξεων εισόδου στο σύστημα

en: Enable multibyte support
el: Ενεργοποίηση υποστήριξης multibyte

en: Enable panel keybindings
el: Ενεργοποίηση ζεύξεων πλήκτρων ταμπλώ

en: Enable task grouping
el: Ενεργοποίηση της ομαδοποίησης διεργασιών

en: End world hunger
el: Τερματισμός της παγκόσμιας ασιτίας

en: Enlightenment Window Manager
el: Διαχειριστής Παραθύρων Enlightenment

en: Entire menu
el: Ολόκληρο το μενού

en: Ephemeris for X (Astronomy)
el: Εφήμερο για X (Αστρονομία)

en: Error during execution of chosen editor.
    
    The editor you have chosen is probably either not available,
    or is not on your current path.
el: Σφάλμα στην εκτέλεση του επιλεγμένου επεξεργαστή κειμένου.
    
    Ο επεξεργαστής κειμένου που επιλέξατε πιθανότατα δεν είναι διαθέσιμος,
    ή δεν είναι στο τρέχον μονοπάτι εργασίας.

en: Error loading document:
    
    %s
    
    You probably don't
    have this documentation
    installed on your system.
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση του εγγράφου:
    
    %s
    
    Πιθανότατα δεν έχετε 
    εγκατεστημένη αυτή την
    τεκμηρίωση στο σύστημά σας.

en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Execute a command line
el: Εκτέλεση μιας γραμμής εντολών

en: Execute this program instead of a shell
el: Εκτέλεση αυτού του προγράμματος αντί κελύφους

en: Execute this program the same way as xterm does
el: Εκτέλεση του προγράμματος με τον ίδιο τρόπο όπως το xterm

en: Expand
el: Ξεδίπλωμα

en: Explicit hide
el: Ρητή απόκρυψη

en: Failed to create directory
el: Αποτυχία δημιουργίας καταλόγου

en: Failed to execute command:
    %s
el: Αποτυχία εκτέλεσης εντολής:
    %s

en: Failed to execute command:
    %s
    %s
el: Αδύνατη εκτέλεση εντολής:
    %s
    %s

en: Failed to load this program!
el: Αποτυχία φόρτωσης του προγράμματος!

en: Fast but low quality scaling of button icons
el: Γρήγορη αλλά χαμηλής ποιότητας κλιμάκωση των εικονιδίων των κουμπιών

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Favorites (user menus)
el: Μενού αγαπημένων (χρήστη)

en: Favorites menu
el: Μενού αγαπημένων

en: Favorites:
el: Αγαπημένα:

en: File
el: Αρχείο

en: File %s already exists. Overwrite?
el: Το αρχείο %s υπάρχει ήδη. Θέλετε να το γράψετε από πάνω του;

en: File Formats
el: Τύποι Αρχείων

en: File Manager
el: Διαχειριστής Αρχείων

en: Fill window thumbnails with screen contents
el: Γέμισμα των εικόνων επισκόπισης με τα περιεχόμενα της οθόνης

en: Fish
el: Ψάρι

en: Floating panel
el: Πλωτό ταμπλώ

en: Folder:
el: Φάκελος:

en: Follow panel size
el: Ακολούθησε το μέγεθος ταμπλώ

en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

en: Fore/Background Color:
el: Χρώμα Προσκηνίου/Παρασκηνίου:

en: Foreground color
el: Χρώμα προσκηνίου

en: Foreground color:
el: Χρώμα προσκηνίου:

en: Format
el: Μορφή

en: Fortune
el: Τύχη

en: Forward
el: Εμπρός

en: Frames In Animation:
el: Αριθμός καρέ στα Κινούμενα Σχέδια:

en: Frederic Devernay
el: Φρέντερικ Ντεβερνέ

en: Free movement (doesn't disturb other applets) (or use Alt)
el: Ελεύθερη μετακίνηση (δεν διαταράσσει άλλα εφαρμογίδια) (ή χρήση Alt)

en: GNOME Desktop Guide (Pager)
el: Οδηγός Επιφάνειας Εργασίας GNOME (Εναλλάκτης)

en: GNOME Developers' Site
el: Κόμβος Προγραμματιστών GNOME

en: GNOME Fish Properties
el: Ιδιότητες του Ψαριού του GNOME

en: GNOME Help
el: Βοήθεια GNOME

en: GNOME Help Browser allows easy access to various forms of documentation on your system
el: Το Σύστημα Βοηθείας του GNOME επιτρέπει εύκολη πρόσβαση σε πλήθος μορφών τεκμηρίωσης στο σύστημά σας

en: GNOME Help Path
el: Διαδρομή Βοήθειας GNOME

en: GNOME Hints
el: Υποδείξεις του GNOME

en: GNOME Login
el: Είσοδος στο GNOME

en: GNOME Main Site
el: Κύριος Κόμβος GNOME

en: GNOME News Site
el: Κόμβος Νέων του GNOME

en: GNOME Tasklist
el: Λίστα Διεργασιών GNOME

en: GNOME Terminal
el: Τερματικό GNOME

en: GNOME front-end to aspell
el: Eλεγκτής ορθογραφίας GNOME gaspell

en: GNOME menu editor
el: Συντάκτης μενού του GNOME

en: GNOME terminal
el: Τερματικό του GNOME

en: GNOME terminal:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)
el: Τερματικό  GNOME:     Miguel de Icaza (miguel@kernel.org)

en: GNOME was brought to you by
el: Το GNOME είναι προσφορά των

en: GNU Image Manipulation Program
el: Πρόγραμμα Επεξεργασίας Εικόνων GNU

en: Games
el: Παιχνίδια

en: Games menu
el: Μενού παιχνιδιών

en: General
el: Γενικά

en: Geometry
el: Γεωμετρία

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-core
el: Λείπει το αρχείο glade για το πρόγραμμα αρπαγής οθόνης.
    Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάσταση του gnome-core

en: Global
el: Καθολικό

en: Global Preferences...
el: Καθολικές Προτιμήσεις...

en: Global main menu
el: Καθολικό κύριο μενού

en: Global menu
el: Καθολικό μενού

en: Global panel properties
el: Καθολικές ρυθμίσεις ταμπλώ

en: Gnome Help Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες Βοήθειας GNOME

en: Gnome Help Browser
el: Εξερεύνηση Βοήθειας του GNOME

en: Gnome Help Configure
el: Παράμετροι Βοήθειας GNOME

en: Gnome Help History
el: Ιστορικό βοήθειας GNOME

en: Gnome hint
el: Υπόδειξη Gnome

en: Go to the next location in the history list
el: Πήγαινε στην επόμενη τοποθεσία στη λίστα ιστορικού

en: Go to the previous location in the history list
el: Πήγαινε στην προηγούμενη τοποθεσία στη λίστα ιστορικού

en: Grab a window instead of the entire screen
el: Αρπαγή παραθύρου αντί ολόκληρης της οθόνης

en: Grab key...
el: Άδραγμα πλήκτρου...

en: Graphical File Manager
el: Γραφικός Διαχειριστής Αρχείων

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Graphics menu
el: Μενού προγραμμάτων σχετικών με γραφικά

en: Green on black
el: Πράσινο σε μάυρο

en: Gtk+ port of Vim
el: GTK+ έκδοση του επεξεργαστή κειμένου Vim

en: HEIGHT
el: ΥΨΟΣ

en: Height
el: Ύψος

en: Height of window
el: Ύψος παραθύρου

en: Helmut Koeberle
el: Χέλμουτ Κέμπερλε

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help on %s
el: Βοήθεια για %s

en: Help on Help
el: Βοήθεια στη Βοήθεια

en: Help system
el: Σύστημα Βοήθειας

en: Hidden
el: Κρυμμένο

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Hide advanced options
el: Απόκρυψη προχωρημένων επιλογών

en: Hide buttons
el: Απόκρυψη κουμπιών

en: Hide delay (ms)
el: Απόκρυψη καθυστέρησης (ms)

en: Hide the advanced controls below this button.
el: Απόκρυψη προχωρημένων ρυθμίσεων κάτω από αυτό το κουμπί.

en: Hide this panel
el: Απόκρυψη παρόντος ταμπλώ

en: Hiding
el: Απόκρυψη

en: Hiding policy
el: Πολιτική απόκρυψης

en: History
el: Ιστορικό

en: History and cache
el: Ιστορικό και ενταμίευση

en: History file
el: Αρχείο ιστορικού

en: History size
el: Μέγεθος ιστορικού

en: Horizontal
el: Οριζόντιο

en: Horizontal Layout
el: Οριζόντια Διάταξη

en: Huge (80 pixels)
el: Τεράστιο (80 εικονοστοιχεία)

en: I've detected a panel already running.
    Start another panel as well?
    (The new panel will not be restarted.)
el: Έχει εντοπιστεί ενεργό ταμπλώ.
    Να ξεκινήσει επιπλέον ταμπλώ;
    (Το νέο ταμπλώ δε θα επανεκκινηθεί αυτόματα.)

en: ICON
el: ΕΙΚΟΝΊΔΙΟ

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Iconify
el: Εικονιδοποίηση

en: Iconify All
el: Εικονιδοποίηση Όλων

en: If the SHELL environment variable is empty, or
    there is no specified in the passwd file for your user,
    one of these problems need to be corrected for the
    to run.
el: Αν η μεταβλητή περιβάλλοντος SHELL είναι κενή ή
    αν δεν καθορίζεται στο αρχείο passwd για το χρήστη,
    τότε κάποιο από τα αυτά πρέπει να διορθωθεί για να 
    μπορέσει να εκτελεστεί το πρόγραμμα.

en: If you are using Linux 2.2.x with glibc 2.1.x, this
    is probably due to incorrectly setup Unix98 ptys.
    
    Please read linux/Documentation/Changes for how to
    set them up correctly.
el: Εάν χρησιμοποιείτε Linux 2.2.x και glibc 2.1.x, αυτό
    οφείλεται πιθανώς σε εσφαλμένη ρύθμιση των Unix98 ptys.
    
    Παρακαλώ διαβάστε το linux/Documentation/Changes για το
    σωστό τρόπο εγκατάστασης.

en: Image
el: Εικόνα

en: Image loading and display settings
el: Ρυθμίσεις φόρτωσης και ανάκτησης εικόνας

en: Imlib Configuration Options
el: Επιλογές Ρύθμισης Imlib

en: In a submenu
el: Σε ένα υπομενού

en: In the menu
el: Στο μενού

en: Inactive
el: Ανενεργό

en: Incremental update delay [ms]
el: Αυξητική καθυστέρηση ενημέρωσης [ms]

en: Index
el: Ευρετήριο

en: Info Pages
el: Σελίδες info

en: Info Path
el: Διαδρομή info

en: Initialize session settings
el: Αρχικοποίηση ρυθμίσεων συνεδρίας

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
el: Ανεπαρκής μνήμη για την αποθήκευση της αρπαγής οθόνης.
    Παρακαλώ ελευθερώστε μερικούς πόρους και δοκιμάστε ξανά.

en: Integrated help system (Info, man, HTML)
el: Ολοκληρωμένο σύστημα βοήθειας (Info, man, HTML)

en: Internet
el: Δίκτυο

en: Internet time
el: Ώρα Ίντερνετ

en: Istvan Szekeres
el: Ίστβαν Τσεκέρες

en: Japanese terminal emulation program
el: Προσομοίωση Τερματικού Kanji (ιδεογραφικό)

en: Jerome Bolliet
el: Τζέρομ Μπολιέτ

en: KDE menu (if found):
el: Μενού KDE (εάν βρεθούν):

en: KDE menus
el: Μενού KDE

en: Kanji terminal
el: Τερματικό Kanji

en: Keep menus in memory
el: Διατήρηση μενού στη μνήμη

en: Keep panels above other windows
el: Διατήρηση των ταμπλώ πάνω από τα άλλα παράθυρα

en: Keep panels below other windows
el: Διατήρηση των ταμπλώ κάτω από τα άλλα παράθυρα

en: Keep panels on the same level as other windows
el: Διατήρηση των ταμπλώ στο ίδιο επίπεδο με τα άλλα παράθυρα

en: Key Bindings
el: Ζεύξεις Πλήκτρων

en: Keyboard Bell
el: Κουδούνι Πληκτρολογίου

en: Keyboard Settings
el: Ρυθμίσεις Πληκτρολογίου

en: Kill All
el: Βίαιο κλείσιμο Όλων

en: Kill Daemon
el: Τερματισμός Δαίμονα

en: Kill app
el: Βίαιο κλείσιμο εφαρμογής

en: Kill session
el: Τερματισμός συνεδρίας

en: Large (64 pixels)
el: Μεγάλο (64 εικονοστοιχεία)

en: Last
el: Τελευταίο

en: Launcher
el: Εκκινητής

en: Launcher from menu
el: Εκκινητής από μενού

en: Launcher icon
el: Εικονίδιο εκκινητή

en: Launcher properties
el: Ιδιότητες εκκινητή

en: Launcher...
el: Εκκινητής...

en: Layout
el: Διάταξη

en: Left
el: Αριστερά

en: Level
el: Επίπεδο

en: Library Functions
el: Συναρτήσεις Βιβλιοθήκων

en: Linux console
el: Κονσόλα Linux

en: Local maildir
el: Τοπικός κατάλογος αλληλογραφίας

en: Local mailspool
el: Τοπική αποθήκη αλληλογραφίας (mailspool)

en: Location:
el: Τοποθεσία:

en: Lock Screen
el: Κλείδωμα Οθόνης

en: Lock Screen Now
el: Κλείδωμα Οθόνης Τώρα

en: Lock button
el: Κουμπί κλειδώματος

en: Lock screen
el: Κλείδωμα οθόνης

en: Lock the screen so that you can temporarily leave your computer
el: Κλείδωμα της οθόνης ούτως ώστε να μπορέσετε να φύγετε προσωρινά από τον υπολογιστή σας

en: Log Out
el: Τερματισμός

en: Log out
el: Τερματισμός

en: Log out button
el: Kουμπί τερματισμού

en: Log out of GNOME
el: Τερματισμός GNOME

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down your computer
el: Αποσυνδεθείτε από αυτή τη συνεδρία για να συνδεθείτε ως διαφορετικος χρήστης ή για να κλείσετε τον υπολογιστή σας

en: Logout
el: Τερματισμός

en: Looking up internet address for %s
el: Αναζήτηση της διεύθυνσης Ίντερνετ του %s

en: Mail check
el: Έλεγχος αλληλογραφίας

en: Mail check Applet
el: Εφαρμογίδιο ελέγχου αλληλογραφίας

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
el: Ο έλεγχος αλληλογραφίας σάς ειδοποιεί όταν καταφθάνει νέα αλληλογραφία στο γραμματοκιβώτιό σας

en: Mail check properties
el: Ιδιότητες ελέγχου αλληλογραφίας

en: Mail server:
el: Εξυπηρέτης αλληλογραφίας:

en: Mail spool file:
el: Αρχείο αποθήκευσης αλληλογραφίας (mailspool):

en: Mailbox
el: Γραμματοκιβώτιο

en: Mailbox resides on:
el: Το γραμματοκιβώτιο βρίσκεται στο:

en: Mailcheck
el: Έλεγχος Αλληλογραφίας

en: Mailing Lists (www)
el: Όμιλοι Συνδρομητών (www)

en: Main Menu
el: Κυρίως Mενού

en: Main menu
el: Κυρίως μενού

en: Make buttons flush with panel edge
el: Αναπήδηση των κουμπιών με την άκρη του ταμπλώ

en: Man Pages
el: Σελίδες man

en: Man Path
el: Διαδρομή man

en: Manish Vachharajani
el: Μάνις Βακαρατζάνι

en: Many many others ...
el: Πολλά πολλά άλλα ...

en: Matthew Marjanovic
el: Μάθιου Μαρτζάνοβιτς

en: Maximize mode
el: Κατάσταση μεγιστοποίησης

en: Menu
el: Μενού

en: Menu editor
el: Επεξεργαστής μενού

en: Menu icon
el: Εικονίδιο μενού

en: Menu panel
el: Μενού ταμπλώ

en: Menu path
el: Διαδρομή μενού

en: Menu properties
el: Ιδιότητες μενού

en: Menu type
el: Είδος μενού

en: Menus
el: Μενού

en: Merge in system menus
el: Συνένωση μενού συστήματος

en: Message of The Day
el: Μήνυμα της Ημέρας

en: Message of the day file to use:
el: Αρχείο μηνύματος της ημέρας προς χρήση:

en: Millisecond period spent waiting for clients to die (0=forever)
el: Χιλιοστά δευτερολέπτων αναμονής τερματισμού πελατών (0=για πάντα)

en: Millisecond period spent waiting for clients to register (0=forever)
el: Χιλιοστά δευτερολέπτων αναμονής για δήλωση πελατών (0=για πάντα)

en: Millisecond period spent waiting for clients to respond (0=forever)
el: Χιλιοστά δευτερολέπτων αναμονής για απόκριση από πελάτες (0=για πάντα)

en: Miroslav Silovic
el: Μίροσλαβ Σίλοβιτς

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Monitors
el: Παρακολούθηση

en: Motif CD player w/ CDDB support
el: Αναπαραγωγή CD με υποστήριξη CDDB (έκδοση motif)

en: Mouse Settings
el: Ρυθμίσεις Ποντικιού

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Move down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Move iconified tasks to current workspace when restoring
el: Μετακίνηση ελαχιστοποιημένων εφαρμογών στην τρέχουσα περιοχή εργασίας κατά τη επαναφορά τους

en: Move selected menu down
el: Μετακίνιση επιλεγμένου μενού πρός τα κάτω

en: Move selected menu up
el: Μετακίνηση επιλεγμένου μενού πρoς τα επάνω

en: Move up
el: Μετακίνηση επάνω

en: Multimedia
el: Πολυμέσα

en: Multimedia applets
el: Εφαρμογίδια πολυμέσων

en: Multimedia menu
el: Προγράμματα Πολυμέσων

en: NOSHADED
el: ΧΩΡΊΣΣΚΊΑΣΗ

en: NUMBER
el: ΑΡΙΘΜΌΣ

en: Nautilus
el: Ναυτίλος

en: Neil Vachharajani
el: Νιλ Βακαρατζάνι

en: Netscape browser
el: Φυλλομετρητής Netscape

en: Network
el: Δίκτυο

en: Network applets
el: Εφαρμογίδια δικτύων

en: Never allowed to die.
el: Δεν επιτρέπεται να σκοτωθεί.

en: New Folder
el: Νέος Φάκελος

en: New Item
el: Νέο Στοιχείο

en: New Mail
el: Νέα αλληλογραφία

en: New Submenu
el: Νέο Υπομενού

en: New _Item...
el: Νέο _Στοιχείο...

en: News (www)
el: Νέα (www)

en: No 'Exec' field in entry
el: Δεν υπάρχει πεδίο 'Exec' στην εγγραφή

en: No mail.
el: Δεν υπάρχει αλληλογραφία.

en: No message of the day found!
el: Δε βρέθηκε μήνυμα της ημέρας!

en: No panel found
el: Δε βρέθηκε ταμπλώ

en: No program selected
el: Δεν επιλέχθηκε πρόγραμμα

en: No response to the %s command.
el: Καμία απόκριση στην εντολή %s.

en: No socket was created
el: Δεν δημιουργήθηκε socket

en: No system menus found!
el: Δε βρέθηκαν μενού συστήματος!

en: Non-session-managed Startup Programs
el: Εκκίνηση Μη-διαλογικών Προγραμμάτων

en: None
el: Κανένα

en: Normal
el: Κανονικό

en: Normal menu
el: Κανονικό μενού

en: Normal tile
el: Κανονικό πλακάκι

en: Not enough room to write file %s
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος χώρος για να αποθηκευθεί το αρχείο %s

en: Note: The panel will size itself to the
    largest applet in the panel, and that
    not all applets obey these sizes.
el: Σημ: Το ταμπλώ θα προσαρμόσει το μέγεθος του
    στο μεγαλύτερο εφαρμογιδίο του ταμπλώ. Ωστόσο,
    δεν υπακούν όλα τα εφαρμογίδια σε αυτά τα μεγέθη.

en: Number of tasks before grouping occurs
el: Αριθμός διεργασιών πριν την έναρξη ομαδοποίησης

en: OK
el: Εντάξει

en: Object created is not AppletWidget
el: Το δημιουργημένο αντικείμενο δεν είναι AppletWidget

en: Off
el: Ανενεργό

en: Offset from screen edge:
el: Σχετική θέση από την άκρη της οθόνης:

en: On the main menu
el: Στο κυρίως μενού

en: One moment, reading menus...
el: Παρακαλώ περιμένετε, ανάγνωση μενού...

en: Only read saved sessions from the default.session file
el: Ανάγνωση αποθηκευμένων συνεδριών μόνο από το αρχείο default.session

en: Only show current desktop in pager
el: Εμφάνιση μόνο τρέχουσας επιφάνειας εργασίας στον εναλλάκτη

en: Only use empty space
el: Χρήση μόνο άδειου χώρου

en: Open IM (input method)
el: Άνοιγμα IM (input method)

en: Open URL: %s
el: Άνοιγμα Τοποθεσίας: %s

en: Open new browser window
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου εξερεύνησης

en: Options
el: Επιλογές

en: Options for the startup hint dialog
el: Υπόδειξη κατά την εκκίνηση

en: Order
el: Διάταξη

en: Order:
el: Διάταξη:

en: Orient panel horizontally
el: Οριζόντιος προσανατολισμός ταμπλώ

en: Orient panel vertically
el: Κάθετος προσανατολισμός ταμπλώ

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Override desktop height with panel size
el: Παράκαμψη ύψους επιφάνειας εργασίας με το μέγεθος του ταμπλώ

en: Override desktop width with panel size
el: Παράκαμψη πλάτους επιφάνειας εργασίας με το μέγεθος του ταμπλώ

en: Overwrite existing menu entry?
el: Eγγραφή καταχώρησης μενού πάνω από την υπάρχουσα;

en: PIXMAP
el: ΕΙΚΌΝΑPIXMAP

en: Padding between applets
el: Επικάλυψη μεταξύ εφαρμογιδίων

en: Padding between applets and panel border
el: Επικάλυψη μεταξύ εφαρμογιδίων και του περιθωρίου του ταμπλώ

en: Page Title
el: Τίτλος Σελίδας

en: Panel
el: Ταμπλώ

en: Panel Manual...
el: Εγχειρίδιο Ταμπλώ...

en: Panel Objects
el: Αντικείμενα ταμπλώ

en: Panel Position
el: Θέση ταμπλώ

en: Panel menu:
el: Μενού ταμπλώ

en: Panel properties
el: Ιδιότητες ταμπλώ

en: Panel size:
el: Μέγεθος ταμπλώ:

en: Panel to add the launcher to
el: Ταμπλώ στο οποίο να προστεθεί ο εκκινητής

en: Panel treatment (GNOME compliant window managers only)
el: Μεταχείριση ταμπλώ (μόνο για συμβατούς με GNOME διαχειριστές παραθύρων)

en: Panel window level:
el: Επίπεδο παραθύρου ταμπλώ:

en: Panel:
el: Ταμπλώ:

en: Password:
el: Κωδικός:

en: Paths
el: Διαδρομές

en: Pause per frame (s):
el: Παύση ανά καρέ (s):

en: Pick a Font
el: Επιλέξτε Γραμματοσειρά

en: Pick a color
el: Επιλέξτε χρώμα

en: Pixmap
el: Εικόνα

en: Pixmap file:
el: Αρχείο εικόνας:

en: Play a sound when new mail arrives
el: Αναπαραγωγή ενός ήχου όταν καταφθάνει νέα αλληλογραφία

en: Popdown task view automatically
el: Αυτόματη απόκρυψη όψης διεργασιών

en: Popup menu key
el: Πλήκτρο αναπήδησης μενού

en: Position to add the launcher to
el: Θέση στην οποία να προστεθεί ο εκκινητής

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Prelight buttons on mouseover
el: Φωτεινά κουμπιά όταν το ποντίκι είναι από επάνω

en: Press a key...
el: Πατήστε ένα κουμπί...

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Print Screenshot
el: Εκτύπωση Αρπαγής Οθόνης

en: Print command:
el: Εντολή εκτύπωσης:

en: Printer
el: Εκτυπωτής

en: Printer Applet
el: Εφαρμογίδιο Εκτυπωτή

en: Printer name:
el: Όνομα εκτυπωτή:

en: Printer properties
el: Ιδιότητες εκτυπωτή

en: Priority
el: Προτεραιότητα

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Programs
el: Προγράμματα

en: Programs (system menus)
el: Μενού προγραμμάτων (συστήματος)

en: Programs for Internet and networks
el: Προγράμματα Ιντερνέτ και δικτύων

en: Programs menu
el: Μενού προγραμμάτων

en: Programs to be merged in (system menus)
el: Προγράμματα για συνένωση (μενού συστήματος)

en: Programs with smaller values are started before programs with higher values. The default value should be OK
el: Προγράμματα με μικρότερες τιμές εκκινούνται πριν από αυτά με μεγαλύτερες. Η εξ' ορισμού τιμή θα πρέπει να είναι Εντάξει

en: Programs:
el: Προγράμματα:

en: Prompt on logout
el: Επιβεβαίωση αποσύνδεσης

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Properties...
el: Ιδιότητες...

en: Push movement (or use Shift)
el: Μετακίνηση με εκτόπιση (ή χρήση Shift)

en: Put into run dialog
el: Τοποθέτηση στο διάλογο εκτέλεσης

en: Raise area grid over tasks
el: Ανασήκωση πλέγματος περιοχής πάνω από τις εργασίες

en: Raise panels on mouse-over
el: Ανασήκωση ταμπλώ όταν ο δείκτης βρίσκεται από επάνω

en: Raul Perusquia Flores
el: Ραούλ Περούσκια Φλόρες

en: RealPlayer multimedia player
el: Αναπαραγωγή πολυμέσων RealPlayer

en: Really log out?
el: Θέλετε πραγματικά να τερματίσετε τη συνεδρία;

en: Really reset all GNOME user settings for %s?
el: Πραγματικά να αρχικοποιηθούν όλες οι ρυθμίσεις χρήστη GNOME για %s;

en: Reboot
el: Επανεκκίνηση υπολογιστή

en: Red Hat menus
el: Μενού Red Hat

en: Regular XTerm
el: Τυπικό XTerm

en: Released under the terms of the GNU Public License.
    GNOME menu editor.
el: Κυκλοφορεί σύμφωνα με τις συνθήκες της Άδειας Χρήσης GNU (GNU Public License).
    Συντάκτης μενού του GNOME.

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Remote IMAP-server
el: Απομακρυσμένος εξυπηρέτης IMAP

en: Remote POP3-server
el: Απομακρυσμένος εξυπηρέτης POP3

en: Remote-client-error occured. Remote-polling deactivated. Maybe you used a wrong server/username/password?
el: Σφάλμα απομακρυσμένου πελάτη.  Απενεργοποίηση του απομακρυσμένου σύγχρονου ελέγχου. Μήπως χρησιμοποιήσατε λάθος εξυπηρέτη/όνομα χρήστη/κωδικό χρήστη;

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove Program
el: Αφαίρεση Προγράμματος

en: Remove applet
el: Αφαίρεση εφαρμογιδίου

en: Remove from panel
el: Αφαίρεση από το ταμπλώ

en: Remove this item
el: Αφαίρεση του στοιχείου

en: Remove this panel
el: Αφαίρεση παρόντος ταμπλώ

en: Remove this panel...
el: Αφαίρεση παρόντος ταμπλώ...

en: Reread all menus
el: Επανάγνωση όλων των μενού

en: Rescan Desktop Devices
el: Επανάγνωση Συσκευών Επιφάνειας Εργασίας

en: Rescan Desktop Directory
el: Επανάγνωση Καταλόγου Επιφάνειας Εργασίας

en: Reset all user settings
el: Αρχικοποίηση όλων των ρυθμίσεων χρήστη

en: Reset and _Clear
el: Επαναρχικοποίηση και _Καθαρισμός

en: Respawn
el: Αναγεννώμενο

en: Respawn abandoned due to failures.
el: Εγκατάλειψη επανεκκίνησης λόγω προβλημάτων.

en: Restart Daemon
el: Επανεκκίνηση δαίμονα

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Restore All
el: Επαναφορά Όλων

en: Revert
el: Επαναφορά

en: Ridiculous (128 pixels)
el: Γελοίο (128 εικονοστοιχεία)

en: Right
el: Δεξιά

en: Rotate image for vertical panels
el: Περιστροφή εικόνας για κάθετα ταμπλώ

en: Rotate on vertical panels
el: Περιστροφή στα κατακόρυφα ταμπλώ

en: Rows of Desktops
el: Γραμμές από Επιφάνειες Εργασίας

en: Rows of tasks:
el: Στήλες εργασιών:

en: Run
el: Εκτέλεση

en: Run Program
el: Εκτέλεση προγράμματος

en: Run button
el: Kουμπί εκτέλεσης

en: Run dialog key
el: Εκτέλεση διαλόγου πλήκτρων

en: Run in terminal
el: Εκτέλεση σε τερματικό

en: Run...
el: Εκτέλεση...

en: Running
el: Εκτελείται

en: Running in "Lockdown" mode.  This means your system administrator has prohibited any changes to the panel's configuration to take place.
el: Εκτέλεση σε κατάσταση "Κλειδώματος". Αυτό σημαίνει ότι ο διαχειριστής συστήματος έχει απαγορέψει της αλλαγές στις ρυθμίσεις του ταμπλώ.

en: SETI@home monitor
el: Παρακολούθηση SETI@home

en: SHADED
el: ΣΚΙΑΣΜΈΝΟ

en: SOLID
el: ΣΥΜΠΑΓΈΣ

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save Current Session
el: Αποθήκευση Τρεχούσης Συνεδρίας

en: Save changes?
el: Αποθήκευση αλλαγών;

en: Save current setup
el: Αποθήκευση τρεχόντων ρυθμίσεων

en: Save current state of desktop
el: Αποθήκευση τρέχουσας κατάστασης της επιφάνειας εργασίας

en: Save screenshot to _desktop
el: Αποθήκευση αρπαγής οθόνης στην _επιφάνεια εργασίας

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
el: Αποθήκευση αρπαγής οθόνης σε _σελίδα web (αποθήκευση στο ~/public__html)

en: Saving
el: Αποθηκεύεται

en: Saving session details.
el: Αποθήκευση λεπτομεριών συνεδρίας.

en: Sawfish Window Manager
el: Διαχειριστής Παραθύρων Πριονόψαρο (sawfish)

en: Scale image (keep proportions)
el: Κλιμάκωση εικόνας (τήρηση αναλογιών)

en: Screensaver
el: Προφύλαξη Οθόνης

en: Screenshot
el: Αρπαγή οθόνης

en: Screenshot Print Preview
el: Προεπισκόπηση Εκτύπωσης Αρπαγής Οθόνης

en: Scroll on keystroke
el: Κύλιση όταν πατηθεί πλήκτρο

en: Scroll on output
el: Κύλιση όταν υπάρχει νέα έξοδος

en: Scrollback lines:
el: Αριθμός γραμμών κύλισης ιστορικού:

en: Scrollbar position:
el: Θέση μπάρας κύλισης:

en: Scrolling
el: Κύλιση

en: Select animation
el: Επιλογή κινούμενων σχεδίων

en: Select-by-word characters:
el: Χαρακτήρες επιλογής ανά λέξη:

en: Session
el: Συνεδρία

en: Session Chooser
el: Επιλογέας συνεδρίας

en: Session Manager Proxy
el: Διαμεσολαβητής Διαχειριστή Συνεδρίας

en: Session Name
el: Όνομα Συνεδρίας

en: Session Options
el: Επιλογές Συνεδρίας

en: Session Properties
el: Ιδιότητες Συνεδρίας

en: Session Properties & Startup Programs
el: Ιδιότητες Συνεδρίας και Προγράμματα Εκκίνησης

en: Set Time
el: Καθορισμός Ώρας

en: Set the TERM variable
el: Ορισμός μεταβλητής TERM

en: Set the window icon
el: Καθορισμός του εικονιδίου του παραθύρου

en: Set the window title
el: Καθορισμός τίτλου παραθύρου

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Shade
el: Σκίαση

en: Shade All
el: Σκίαση Όλων

en: Shade background
el: Σκίαση παρασκηνίου

en: Show Bookmarks Window
el: Εμφάνιση Παραθύρου Σελιδοδεικτών

en: Show Desk-Guide tooltips
el: Εμφάνιση βοηθημάτων Οδηγού-Γραφείου

en: Show Documentation Index
el: Εμφάνιση Ευρετηρίου Τεκμηρίωσης

en: Show History Window
el: Εμφάνιση Παραθύρου Ιστορικού

en: Show [...] buttons
el: Εμφάνιση [...] κουμπιών

en: Show arrows on hide button
el: Εμφάνιση βέλων στο κουμπί απόκρυψης

en: Show button tiles only when cursor is over the button
el: Εμφάνιση τίτλων κουμπιών μόνο όταν ο δείκτης είναι πάνω από το κουμπί

en: Show date in applet
el: Εμφάνιση ημερομηνίας στο εφαρμογίδιο

en: Show date in tooltip
el: Εμφάνιση ημερομηνίας στο βοήθημα

en: Show delay (ms)
el: Εμφάνιση καθυστέρησης (ms)

en: Show desktop name tooltips
el: Εμφάνιση υποδείξεων ονόματος επιφάνειας εργασίας

en: Show hidden tasks (HIDDEN)
el: Εμφάνιση κρυμμένων εργασιών (ΚΡΥΜΜΕΝΩΝ)

en: Show hide buttons
el: Εμφάνιση κουμπιών απόκρυψης

en: Show iconified (minimized) applications
el: Εμφάνιση ελαχιστοποιημένων εφαρμογών

en: Show iconified (minimized) applications on all desktops
el: Εμφάνιση ελαχιστοποιημένων εφαρμογών σε όλες τις επιφάνειες εργασίας

en: Show menu titles
el: Εμφάνιση τίτλων μενού

en: Show mini icons
el: Εμφάνιση μικρών εικονιδίων

en: Show normal applications
el: Εμφάνιση κανονικών εφαρμογών

en: Show normal applications on all desktops
el: Εμφάνιση κανονικών εφαρμογών σε όλες τις επιφάνειες εργασίας

en: Show popup menus outside of panels
el: Εμφάνιση αναρτώμενων μενού έξω από τα ταμπλώ

en: Show shaded tasks (SHADED)
el: Εμφάνιση σκιασμένων εγασιών (ΣΚΙΑΣΜΕΝΩΝ)

en: Show splash screen on login
el: Εμφάνιση στατικής εικόνας κατά τη διάρκεια της σύνδεσης

en: Show tasklist arrow
el: Εμφάνιση βέλους λίστας εργασιών

en: Show tasks which hide from taskbar (SKIP-TASKBAR)
el: Εμφάνιση εργασιών που δε φαίνονται στη μπάρα εργασιών (ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ-ΜΠΑΡΑΕΡΓΑΣΙΩΝ)

en: Show tasks which hide from window list (SKIP-WINLIST)
el: Εμφάνιση εργασιών που δε φαίνονται στη λίστα παραθύρων (ΠΑΡΑΚΑΜΨΗ-ΛΙΣΤΑΠΑΡΑΘΥΡΩΝ)

en: Shut Down
el: Κλείσιμο Υπολογιστή

en: Silence terminal bell
el: Αποσιώπηση κουδουνιού τερματικού

en: Sink tasklist into panel
el: Βύθιση λίστας εργασιών στο ταμπλώ

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size (pixels)
el: Μέγεθος (εικονοστοιχεία)

en: Size and Position
el: Μέγεθος και Θέση

en: Sliding panel
el: Συρρόμενο ταμπλώ

en: Small (36 pixels)
el: Μικρό (36 εικονοστοιχεία)

en: Software (www)
el: Λογισμικό (www)

en: Solid background
el: Συμπαγές παρασκήνιο

en: Sort Submenu
el: Ταξινόμηση υπομενού

en: Sort Submenu _Recursive
el: _Αναδρομική Ταξινόμηση Υπομενού

en: Sort _Recursive
el: _Αναδρομική ταξινόμιση

en: Sort selected submenu
el: Ταξινόμηση επιλεγμένου υπομενού

en: Special
el: Ειδικό

en: Special Files
el: Ειδικά Αρχεία

en: Special icon
el: Ειδικό εικονίδιο

en: Specifies font name
el: Καθορίζει όνομα γραμματοσειράς

en: Specifies the geometry for the main window
el: Καθορίζει τη γεωμετρία του κυρίως παραθύρου

en: Specify a session name to load
el: Καθορίζει ένα όνομα συνεδρίας προς φόρτωση

en: Standard
el: Κανονικό

en: Standard (48 pixels)
el: Κανονικό (48 εικονοστοιχεία)

en: Start Session
el: Έναρξη συνεδρίας

en: Start in fortune mode
el: Έναρξη με εμφάνιση γνωμικών

en: Start in hint browsing mode
el: Έναρξη με εμφάνιση υποδείξεων

en: Start in motd mode
el: Έναρξη με εμφάνιση μηνύματος της ημέρας

en: Start in session login mode (used from gsm)
el: Έναρξη σε κατάσταση εισαγωγής σε συνεδρία (χρήση από gsm)

en: Start up shells as login shells
el: Εκκίνηση κελύφων ως αρχικών (login)

en: Start with default programs
el: Εκκίνηση με εξ ορισμού προγράμματα

en: Started but has not yet reported state.
el: Εκκινήθηκε αλλά δεν έχει αναφέρει ακόμα κατάσταση.

en: Starting
el: Εκκινείται

en: Starting GNOME
el: Εκκίνηση GNOME

en: Starting GNOME: %s
el: Εκκίνηση του GNOME: %s

en: Starting GNOME: done
el: Εκκίνηση του GNOME: έγινε

en: Startup Command
el: Εντολή Εκκίνησης

en: Startup Hint
el: Υπόδειξη εκκίνησης

en: Startup Programs
el: Εκκίνηση Προγραμμάτων

en: State
el: Κατάσταση

en: State not reported within timeout.
el: Η κατάσταση δεν αναφέρθηκε μέσα στο προκαθορισμένο χρόνο.

en: Status dock
el: Προσκόλληση κατάστασης

en: Stick
el: Επικόλληση

en: Stick All
el: Κόλληση Όλων

en: Stretch image (change proportions)
el: Τέντωμα εικόνας (αλλαγή αναλογιών)

en: Style
el: Στυλ

en: Style:
el: Στυλ:

en: SuSE menus
el: Μενού SuSE

en: Swallowed app...
el: Ενσωματωμένη εφαρμογή...

en: Swap Delete/Backspace
el: Εναλλαγή Delete/Backspace

en: Switch horizontal/vertical position of tasklist arrow
el: Εναλλαγή μεταξύ οριζόντιας/κάθετης θέσης του βέλους λίστας διεργασιών

en: Switched movement (or use Ctrl)
el: Διακεκκομένη μετακίνηση (ή χρήση Ctrl)

en: System
el: Σύστημα

en: System Calls
el: Κλήσεις Συστήματος

en: System Monitors (Processor, Diskspace, Memory, etc.)
el: Παρακολούθηση συστήματος (Επεξεργαστής, Ελεύθερος χώρος, Μνήμη κλπ)

en: System menu
el: Μενού συστήματος

en: TERMNAME
el: ΌΝΟΜΑΤΕΡΜΑΤΙΚΟΎ

en: TITLE
el: ΤΊΤΛΟΣ

en: TRANSPARENT
el: ΔΙΑΦΑΝΈΣ

en: Take screenshot key
el: Λήψη πλήκτρου αρπαγής οθόνης

en: Take window screenshot key
el: Λήψη πλήκτρου αρπαγής παραθύρου

en: Tasklist
el: Λίστα Διεργασιών

en: Tasklist height is dynamic
el: Δυναμικό ύψος λίστας εργασιών

en: Tasklist height is fixed
el: Προκαθορισμένο ύψος λίστας εργασιών

en: Tasklist height:
el: Ύψος λίστας εργασιών:

en: Tasklist properties
el: Ιδιότητες λίστας εργασιών

en: Tasklist width is dynamic
el: Δυναμικό πλάτος λίστας εργασιών

en: Tasklist width is fixed
el: Προκαθορισμένο πλάτος λίστας εργασιών

en: Tasklist width is that of longest title
el: Το πλάτος λίστας εργασιών είναι αυτό του μακρύτερου τίτλου

en: Tasklist width:
el: Πλάτος λίστας εργασιών:

en: Tasklist: Unable to create applet widget
el: Λίστα διεργασιών: Αδύνατη η δημιουργία μαραφετιού εφαρμογιδίου

en: Tasks
el: Εργασίες

en: Terminal
el: Τερματικό

en: Terminal Class:
el: Τάξη Τερματικού:

en: Terminal class name
el: Όνομα τάξης τερματικού

en: Terminal emulation program
el: Προσομοίωση τερματικού GNOME

en: Text based web browser
el: Φυλλομετρητής Δικτύου κατάστασης τερματικού

en: Text only
el: Μόνο κείμενο

en: The Animation Filename:
el: Το όνομα του Αρχείου Κινουμένων Σχεδίων:

en: The Battery
el: Η Μπαταρία

en: The GIMP
el: Το GIMP

en: The GNOME Fish Applet
el: Το Ψάρι του GNOME

en: The GNOME Panel
el: Το Ταμπλώ του GNOME

en: The GNOME terminal emulation program.
el: Το πρόγραμμα προσομοίωσης τερματικού του GNOME

en: The Mysterious GEGL
el: O Μυστηριώδης GEGL

en: The Panel
el: Το Ταμπλώ

en: The Squeaky Rubber Gnome
el: Το Τσιριχτό και Ελαστικό Gnome

en: The argument is a url to add, not a .desktop file
el: Το όρισμα είναι ένα URL για να προστεθεί και όχι ένα αρχείο .desktop

en: The clock applet gives your panel a lightweight and simple display of the date and time
el: Το εφαρμογίδιο ρολογιού παρέχει στο ταμπλό έναν απλό τρόπο απεικόνισης της ημ/νίας και ώρας

en: The directory /tmp/orbit-%s is not owned
    by the current user, %s.
    Please correct the ownership of this directory.
el: Ο κατάλογος /tmp/orbit-%s δεν ανήκει στον
    τρέχοντα χρήστη, %s.
    Παρακαλώ διορθώστε την κυριότητα του καταλόγου αυτού.

en: The error was: %s
el: Το σφάλμα ήταν: %s

en: The menu entry must have a filename
el: Η καταχώρηση του μενού πρέπει να έχει όνομα αρχείου

en: The menu item must have a name
el: Το στοιχείο μενού πρέπει να έχει όνομα

en: The printer applet lets you easily drag files to be printed via a print command
el: Το εφαρμογίδιο εκτυπωτή σας επιτρέπει να σύρετε αρχεία προς εκτύπωση με κάποια εντολή εκτύπωσης

en: The program may be slow, stopped or broken.
el: Το πρόγραμμα μπορεί να είναι αργό, σταματημένο ή ελλατωματικό.

en: The session name already exists
el: Το όνομα συνεδρίας υπάρχει ήδη

en: The session name cannot be empty
el: Το όνομα συνεδρίας δε μπορεί να είναι κενό

en: The startup command cannot be empty
el: Η εντολή εκκίνησης δε μπορεί να είναι κενή

en: The system administrator has disallowed modification of the panel configuration
el: Ο διαχειριστής συστήματος έχει απαγορέψει την τροποποίηση των ρυθμίσεων ταμπλώ

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
el: Το νερό θέλει αλλαγή!
    (Δείτε τη σημερινή ημερομηνία)

en: There has been an error while trying to log in.
    
    %s
el: Προέκυψε σφάλμα κατά την είσοδο στο σύστημα (login).
    
    %s

en: There was a problem registering the panel with the GOAD server.
    The panel will now exit.
el: Υπήρξε ένα πρόβλημα στη καταχώρηση του ταμπλώ με τον εξυπηρετητή GOAD.
    Το ταμπλώ θα τερματιστεί τώρα.

en: This Month
el: Αυτό το Μήνα

en: This Week
el: Αυτή την Εβδομάδα

en: This applet has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using this applet, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
el: Το εφαρμογίδιο αυτό δεν έχει καμία απολύτως χρησιμότητα.  Απλώς καταναλώνει χώρο στο δίσκο και χρόνο μεταγλώττισης, και εάν εκτελεσθεί καταλαμβάνει επίσης πολύτιμο χώρο στο ταμπλώ και στη μνήμη.  Όποιος βρεθεί να χρησιμοποιεί αυτό το εφαρμογίδιο, πρέπει να υποβληθεί εγκαίρως σε ψυχολογική εξέταση.

en: This change conflicts with an existing menu item
el: Η παρούσα τροποποίηση συγκρούεται με υπάρχον στοιχείο μενού

en: This change conflicts with an existing menu item.
    No two menu items in a submenu can have the same name.
el: Αυτή η τροποποίηση συγκρούεται με υπάρχον στοιχείο μενού.
    Δύο στοιχεία στο ίδιο υπομενού δεν επιτρέπεται να έχουν το ίδιο όνομα.

en: This launch icon does not specify a program to run
el: Το παρόν εικονίδιο εκκινητή δεν προσδιορίζει πρόγραμμα προς εκτέλεση

en: This program is responsible for launching other applications, embedding small applets within itself, world peace, and random X crashes.
el: Το παρόν πρόγραμμα είναι υπέυθυνο για την εκκίνηση άλλων εφαρμογών, την ενσωμάτωση εφαρμογιδίων, την παγκόσμια ειρήνη, και τυχαία κρεμάσματα των X.

en: Thumb Nails
el: Εικόνες Επισκόπισης

en: Tiles enabled
el: Ενεργοποίηση τίτλων

en: Time Format
el: Μορφή ώρας

en: Timed out on sending session save to an applet
el: Λήξη χρόνου κατά την αποστολή αποθήκευσης κατάστασης σε εφαρμογίδιο

en: Timur I. Bakeyev
el: Τιμούρ Ι. Μπακέγιεφ

en: Tiny (24 pixels)
el: Πολύ Μικρό (24 εικονοστοιχεία)

en: Title of application to swallow
el: Τίτλος εφαρμογής προς ενσωμάτωση

en: To desktop
el: Στην επιφάνεια εργασίας

en: Today
el: Σήμερα

en: Toggles whether or not the keyboard is grabbed by the terminal.
el: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση δέσμευσης πληκτρολογίου από το τερματικό.

en: Toggles whether or not the menubar is displayed.
el: Εμφάνιση/απόκρυψη γραμμής μενού.

en: Tomas Oegren
el: Tomas Ogren

en: Tools for software development
el: Εργαλεία ανάπτυξης εφαρμογών

en: Tooltip/Name
el: Βοήθημα/Όνομα

en: Tooltips
el: Βοηθήματα

en: Tooltips enabled
el: Ενεργοποίηση βοηθημάτων

en: Top left corner's position: X
el: Θέση πάνω αριστερά γωνίας: Χ

en: Top of applet menus
el: Κορυφή μενού εφαρμογιδίου

en: Top of system menus
el: Κορυφή μενού συστήματος

en: Top of system merge menus
el: Κορυφή μενού συνένωσης συστήματος

en: Top of user menus
el: Κορυφή μενού χρήστη

en: Translucent
el: Ημιδιαφανές

en: Transparent
el: Διαφανές

en: Transparent background
el: Διαφανές παρασκήνιο

en: Trash
el: Σκουπίδια

en: Try
el: Δοκιμή

en: Try again
el: Δοκιμάστε ξανά

en: Try to avoid overlapping panels
el: Προσπάθεια για αποτροπή επικάλυψης των ταμπλώ

en: Try to create the terminal with the TerminalFactory
el: Προσπάθεια δημιουργίας τερματικού με ΕργοστάσιοΤερματικών

en: Try to start a TerminalFactory
el: Προσπάθεια έναρξης ενός ΕργοστασίουΤερματικών

en: Type
el: Είδος

en: Ultra Tiny (12 pixels)
el: Μικροσκοπικό (12 εικονοστοιχεία)

en: Unable to create file: %s
el: Αδύνατη η δημιουργία αρχείου: %s

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
el: Αδύνατη η δημιουργία πληροφοριών png.
    Πιθανών να έχετε λάθος έκδοση του libpng στο σύστημά σας

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
el: Αδύνατη η δημιουργία αρχείου:
    "%s"
    Παρακαλώ ελέγξτε τα δικαιώματα στο γονικό σας κατάλογο

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
el: Αδύνατη η αρχικοποίηση της δομής png.
    Πιθανών να έχετε λάθος έκδοση του libpng στο σύστημά σας

en: Unable to retrieve GNOME installation directory
el: Αδυναμία ανάκτησης καταλόγου εγκατάστασης του GNOME

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
el: Αδύνατος ο καθορισμός πληροφοριών png.
    Πιθανών να έχετε λάθος έκδοση του libpng στο σύστημά σας

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
el: Αδύνατη η αρπαγή οθόνης της τρέχουσας επιφάνειας γραφείου.

en: Unaffected by logouts but can die.
el: Μη επηρεαζόμενο από λήξεις συνεδρίας αλλά μπορεί να σκοτωθεί.

en: Unix time
el: Χρόνος Unix

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Unshade
el: Αποσκίαση

en: Unshade All
el: Αποσκίαση Όλων

en: Unstick
el: Αποκόλληση

en: Unstick All
el: Αποκόλληση Όλων

en: Update lastlog entry
el: Ενημέρωση της καταχώρησης lastlog

en: Update utmp entry
el: Ενημέρωση της καταχώρησης utmp

en: Update wtmp entry
el: Ενημέρωση της καταχώρησης του wtmp

en: Use --login by default
el: Χρήση --login εξ ορισμού

en: Use GMT
el: Χρήση GMT

en: Use custom icon for panel button
el: Χρήση παραμετροποιημένου εικονιδίου για το κουμπί του ταμπλώ

en: Use dialog boxes
el: Χρήση κουτιών διαλόγων

en: Use large icons
el: Χρήση μεγάλων εικονιδίων

en: User Commands
el: Εντολές Χρήστη

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Utilities
el: Εργαλεία

en: Utilities menu
el: Μενού εργαλείων

en: Utility
el: Εργαλεία

en: Utility applets
el: Εφαρμογίδια εργαλείων του GNOME

en: Vertical
el: Κατακόρυφο

en: Vertical Layout
el: Κάθετη Διάταξη

en: Video player
el: Αναπαραγωγή Βίντεο

en: Vietnamese terminal
el: Βιετναμέζικο τερματικό

en: Vietnamese terminal emulation program
el: Βιετναμέζικος προσομοιωτής τερματικού

en: Visibility
el: Ορατότητα

en: WIDTH
el: ΠΛΑΤΟΣ

en: Wait abandoned due to conflict.
el: Τερματισμός αναμονής λόγω σύγκρουσης.

en: Waiting to start or already finished.
el: Αναμονή εκκίνησης ή ήδη τερματισμένο.

en: Wanda the GNOME Fish
el: Γουάντα το Ψάρι του GNOME

en: Warning! Unsaved changes will be lost!
    Proceed?
el: Προειδοποίηση: Αλλαγές που δεν έχουν αποθηκευθεί, θα χαθούν!
    Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against usage of wanda for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
el: Προειδοποίηση: Η εντολή φαίνεται να είναι κάτι πραγματικά χρήσιμο.
    Ωστόσο, μιας και αυτό είναι ένα άχρηστο εφαρμογίδιο, ίσως να μην
    θέλετε να το κάνετε. Σας συνιστούμε σθεναρά ενάντια στη χρήση της 
    γουάντα για οτιδήποτε θα μπορούσε να κάνει το εφαρμογίδιο "πρακτικό"
    ή χρήσιμο.

en: When a panel is removed, the panel and its
    applet settings are lost. Remove this panel?
el: Όταν ένα ταμπλώ αφαιρείται, οι ρυθμίσεις του
    και των εφαμογιδίων του χάνονται. Αφαίρεση του ταμπλώ αυτού;

en: When clicked:
el: Στα κλικ:

en: When new mail arrives:
el: Όταν καταφθάνει νέα αλληλογραφία:

en: Which tasks to show
el: Ποιές εργασίες να εμφανίζονται

en: White on black
el: Άσπρο σε μάυρο

en: Whoops! for some reason we can't add to the panel
el: Όπα! Για κάποιον λόγο δεν μπορούμε να προσθέσουμε στο ταμπλώ

en: Width
el: Πλάτος

en: Width of window
el: Πλάτος παραθύρου

en: Will run '%s'
el: Θα εκτελεστεί το '%s'

en: Window Manager
el: Διαχειριστής Παραθύρων

en: Window Manager Workarounds
el: Πλάγιες Λύσεις Διαχειριστή Παραθύρων

en: Window manager changes active area on all desktops
    (FVWM, Sawfish)
el: Ο Διαχειριστής Παραθύρων αλλάζει την ενεργή περιοχή σε όλες
    τις επιφάνειες εργασίας (FVWM, Sawfish)

en: Window manager expects pager to modify area+desktop properties directly
    (Enlightenment, FVWM)
el: Ο διαχειριστής παραθύρου αναμένει το ταμπλώ να τροποποιεί τις ιδιότητες
    περιοχής+επιφάνειας εργασίας άμεσα (Enlightenment, FVWM)

en: Window manager moves decoration window instead
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)
el: Ο Διαχειριστής Παραθύρων μετακινεί το παράθυρο διακόσμησης
    (AfterStep, Enlightenment, FVWM, IceWM)

en: With pixmap arrow
el: Με εικόνα βέλους

en: Without pixmap
el: Χωρίς εικόνα

en: WordPerfect for Linux
el: WordPerfect για Linux

en: X
el: Χ

en: X Color Selector
el: Επιλογέας χρώματος Χ

en: X position of window
el: Χ-συντεταγμένη παραθύρου

en: Y
el: Ψ

en: Y position of window
el: Ψ-συντεταγμένη παραθύρου

en: You already have a status dock on the panel. You can only have one
el: Έχετε ήδη μια προσκόλληση κατάστασης στο ταμπλώ. Μπορείτε να έχετε μόνο μια

en: You are not running a GNOME Compliant
    Window Manager. GNOME support by the 
    window manager is strongly recommended
    for proper Desk Guide operation.
el: Δεν τρέχετε κάποιο Διαχειριστή Παραθύρων Συμβατό με GNOME
    Συνίσταται η υποστήριξη GNOME από το Διαχειριστή Παραθύρων
    για την ορθή λειτουργία του Οδηγού Γραφείου.

en: You can not delete a top level submenu.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε ένα υπομενού στο ανώτερο επίπεδο

en: You can only have one menu panel at a time.
el: Μπορείτε να έχετε μόνο ένα μενού ταμπλώ κάθε φορά.

en: You can't add an entry to that submenu.
    You do not have the proper permissions.
el: Δεν μπορείτε να κάνετε νέα καταχώρηση σε αυτό το υπομενού.
    Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα.

en: You cannot remove your last panel.
el: Δεν μπορείτε να αφαιρέσετε το τελευταίο σας ταμπλώ.

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
el: Δεν έχετε εγκατεστημένο το πρόγραμμα "fortune" ή δεν έχετε καθορίσει
    πρόγραμμα προς εκτέλεση.
    
    Παρακαλώ αναφερθείτε στο διάλογο ιδιοτήτων του ψαριού.

en: You do not have fortune installed.
el: Δεν έχετε εγκαταστήσει την εφαρμογή "fortune".

en: You have mail.
el: Έχετε αλληλογραφία.

en: You have new mail.
el: Έχετε νέα αλληλογραφία.

en: You have switched the class of this window. Do you
     want to reconfigure this window to match the default
    configuration of the new class?
el: Αλλάξατε την τάξη του παρόντος παραθύρου. Θέλετε οι
    επαναδιαμορφώσετε το παράθυρο ώστε
    να συμφωνούν με τη διαμόρφωση της νέας τάξης;

en: You may wait for it to respond or remove it.
el: Μπορείτε να περιμένετε μέχρι να αποκριθεί ή να το αφαιρέσετε.

en: You must supply a single argument with the .desktop file or url to use
el: Πρέπει να δώσετε ένα μόνο όρισμα με το αρχείο .desktop ή το URL που θα χρησιμοποιήσετε

en: You've chosen to disable the startup hint.
    To re-enable it, choose "Startup Hint"
    in the GNOME Control Center
el: Έχετε επιλέξει απενεργοποίηση των υποδείξεων κατά την εκκίνηση.
    Για να τις επανανενεργοποιήσετε, επιλέξτε "Υποδείξεις Εκκίνησης"
    στον Πίνακα Ελέγχου GNOME

en: Your GNOME Fish's Name:
el: Το όνομα του GNOME ψαριού σας:

en: Your session has been saved
el: Η συνεδρία σας αποθηκεύτηκε

en: Your version of libICE has a bug which causes gnome-session
    to not function correctly.
    
    If you are on Solaris, you should either upgrade to Solaris patch
    #108376-16 or use the libICE.so.6 from the original Solaris 7.
    Copy the file into /usr/openwin/lib.  (Thanks go to Andy Reitz
    for information on this bug).
    
    Your GNOME session will terminate after closing this dialog.
el: Η έκδοση του libICE που χρησιμοποιείτε έχει ένα σφάλμα που κάνει το gnome-session να μη λειτουργεί σωστά.
    
    Αν χρησιμοποιείτε Solaris, πρέπει είτε να αναβαθμίσετε στην διόρθωση
    #108376-16 ή να χρησιμοποιήσετε το libICE.so.6 από το γνήσιο Solaris 7.
    Αντιγράψτε το αρχείο στο /usr/openwin/lib.  (Ευχαριστίες στον Άντι
    Ρέιτζ για την πληροφορία σε αυτό το σφάλμα).
    
    Η συνεδρία σας του GNOME θα τερματιστεί μετά το κλείσιμο του διαλόγου αυτού.

en: Zvt terminal widget:     Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)
el: Μαραφέτι τερματικού Zvt:     Michael Zucchi (zucchi@zedzone.mmc.com.au)

en: _Add Bookmark
el: _Πρόσθεση σελιδοδείκτη

en: _Back
el: _Πίσω

en: _Bookmarks
el: _Σελιδοδείκτες

en: _Close terminal
el: _Κλείσιμο τερματικού

en: _Delete...
el: _Διαγραφή...

en: _Forward
el: _Εμπρός

en: _Hide menubar
el: _Απόκρυψη γραμμής μενού

en: _History
el: _Ιστορικό

en: _Index
el: _Ευρετήριο

en: _New Submenu...
el: _Νέο Υπομενού

en: _New Window
el: _Νέο Παράθυρο

en: _New terminal
el: _Νέο τερματικό

en: _Open in browser
el: _Aνοιγμα στον εξερευνητή

en: _Print screenshot...
el: _Εκτύπωση αρπαγής οθόνης...

en: _Reload
el: _Επαναφόρτωση

en: _Reset Terminal
el: _Επαναρχικοποίηση τερματικού

en: _Save screenshot to file:
el: _Αποθήκευση αρπαγής οθόνης σε αρχείο:

en: _Secure keyboard
el: _Ασφαλές πληκτρολόγιο

en: _Show menubar
el: _Εμφάνιση γραμμής μενού

en: _Sort
el: _Ταξινόμηση

en: _Sort Submenu
el: _Ταξινόμηση Υπομενού

en: _View
el: _Προβολή

en: _Window
el: _Παράθυρο

en: and finally, The Knights Who Say ... NI!
el: και τελικά, Οι Ιππότες Που Λένε ... Νι!

en: can't find real path
el: αδύνατη η εύρεση της πραγματικής διαδρομής

en: creating user directory: %s
el: δημιουργία καταλόγου χρήστη: %s

en: directory utility
el: Εργαλείο διαχείρησης καταλόγων

en: fixed
el: grfixed

en: gaspell Spell Checker
el: Ελεγκτής ορθογραφίας gaspell

en: menu wasn't created
el: δεν δημιουργήθηκε μενού

en: minutes
el: λεπτά

en: rxvt terminal
el: Προσομοίωση τερματικού rxvt

en: seconds
el: δευτερόλεπτα

en: the GNOME menu editor
el: Επεξεργαστής μενού του GNOME

en: unable to create user directory: %s
el: αδύνατη η δημιουργία καταλόγου χρήστη: %s

en: unable to remove .order file: %s
el: αδύνατη η αφαίρεση αρχείου .order: %s

en: untitled
el: ανώνυμο

en: untitled.desktop
el: άτιτλη.επιφάνεια_εργασίας

en: xbm/xpm image browser
el: Φυλλομέτρηση εικόνων xbm/xpm

en: xemacs text editor
el: Επεξεργαστής κειμένου XEmacs

en: xv image viewer
el: Προβολή εικόνων xv
