iso_639-3 3.76 - en to is translation catalogue (299 entries)

note: Name for aae
en: Arbëreshë Albanian
is: Arbëreshë albanska

note: Inverted name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
is: Albanska, Arbëreshë

note: Name for aao
en: Algerian Saharan Arabic
is: Alsírsku-Sahara arabíska

note: Inverted name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
is: Arabíska, Alsírska Sahara

note: Name for aaq
en: Eastern Abnaki
is: Austur-abnaki

note: Inverted name for aaq
en: Abnaki, Eastern
is: Abnaki, austur

note: Name for aat
en: Arvanitika Albanian
is: Azerbaijanska

note: Inverted name for aat
en: Albanian, Arvanitika
is: Albanska, Arvanitika

note: Name for abe
en: Western Abnaki
is: Vestur-abnaki

note: Inverted name for abe
en: Abnaki, Western
is: Abnaki, vestur

note: Name for abh
en: Tajiki Arabic
is: Tadjikísk arabíska

note: Inverted name for abh
en: Arabic, Tajiki
is: Arabíska, Tadjikísk

note: Name for abs
en: Ambonese Malay
is: Ambonesk malaíska

note: Inverted name for abs
en: Malay, Ambonese
is: Malaíska, Ambonska

note: Name for abv
en: Baharna Arabic
is: Baharna-arabíska

note: Inverted name for abv
en: Arabic, Baharna
is: Arabíska, Baharna

note: Name for acm
en: Mesopotamian Arabic
is: Mesópótamísk arabíska

note: Inverted name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
is: Arabíska, Mesópótamíska

note: Name for acq
en: Ta'izzi-Adeni Arabic
is: Ta'izzi-Adeni arabíska

note: Inverted name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
is: Arabíska, Ta'izzi-Adeni

note: Name for acw
en: Hijazi Arabic
is: Hijazi-arabíska

note: Inverted name for acw
en: Arabic, Hijazi
is: Arabíska, Hijazi

note: Name for acx
en: Omani Arabic
is: Ómönsk-arabíska

note: Inverted name for acx
en: Arabic, Omani
is: Arabíska, ómanska

note: Name for acy
en: Cypriot Arabic
is: Kýpur-arabíska

note: Inverted name for acy
en: Arabic, Cypriot
is: Arabíska, kýpverska

note: Name for adf
en: Dhofari Arabic
is: Dhofari arabíska

note: Inverted name for adf
en: Arabic, Dhofari
is: Arabíska, Dhofari

note: Name for ads
en: Adamorobe Sign Language
is: Adamorobe táknmál

note: Name for aeb
en: Tunisian Arabic
is: Túnisísk arabíska

note: Inverted name for aeb
en: Arabic, Tunisian
is: Arabíska, túnisísk

note: Name for aed
en: Argentine Sign Language
is: Argentískt táknmál

note: Name for aen
en: Armenian Sign Language
is: Armenskt táknmál

note: Name for afg
en: Afghan Sign Language
is: Afganskt táknmál

note: Name for ajt
en: Judeo-Tunisian Arabic
is: Júdeó-túnisísk arabíska

note: Inverted name for ajt
en: Arabic, Judeo-Tunisian
is: Arabíska, Júdeó-túníska

note: Name for aju
en: Judeo-Moroccan Arabic
is: Júdeó-marókkönsk arabíska

note: Inverted name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
is: Arabíska; Júdeó-marokkönsk

note: Name for apd
en: Sudanese Arabic
is: Súdönsk-arabíska

note: Inverted name for apd
en: Arabic, Sudanese
is: Arabíska, súdanska

note: Name for ara
en: Arabic
is: Arabíska

note: Name for arb
en: Standard Arabic
is: Stöðluð arabíska

note: Inverted name for arb
en: Arabic, Standard
is: Arabíska; stöðluð

note: Name for arq
en: Algerian Arabic
is: Alsírsk arabíska

note: Inverted name for arq
en: Arabic, Algerian
is: Arabíska; alsírska

note: Name for ary
en: Moroccan Arabic
is: Marókkönsk arabíska

note: Inverted name for ary
en: Arabic, Moroccan
is: Arabíska, marokkanska

note: Name for arz
en: Egyptian Arabic
is: Egypsk arabíska

note: Inverted name for arz
en: Arabic, Egyptian
is: Arabíska; egypska

note: Name for ase
en: American Sign Language
is: Amerískt táknmál

note: Name for asf
en: Australian Sign Language
is: Ástralskt táknmál

note: Name for asp
en: Algerian Sign Language
is: Alsírskt táknmál

note: Name for asq
en: Austrian Sign Language
is: Austurrískt táknmál

note: Name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
is: Ástralskt frumbyggjatáknmál

note: Name for auz
en: Uzbeki Arabic
is: Úsbekísk arabíska

note: Inverted name for auz
en: Arabic, Uzbeki
is: Arabíska, úsbekíska

note: Name for ayp
en: North Mesopotamian Arabic
is: Norður-mesópótamísk arabíska

note: Inverted name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
is: Arabíska; Norður-Mesópótamíska

note: Name for aze
en: Azerbaijani
is: Azerbaijanska

note: Name for azj
en: North Azerbaijani
is: Norður-azerbaijanska

note: Inverted name for azj
en: Azerbaijani, North
is: Azerbaijanska, norður

note: Name for bfi
en: British Sign Language
is: Breskt táknmál

note: Name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
is: Ban Khor táknmál

note: Name for bog
en: Bamako Sign Language
is: Bamako táknmál

note: Name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
is: Búlgarskt táknmál

note: Name for bqy
en: Bengkala Sign Language
is: Bengkala táknmál

note: Name for brc
en: Berbice Creole Dutch
is: Berbice blendings-hollenska

note: Inverted name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
is: Blendings-hollenska, Berbice

note: Name for bre
en: Breton
is: Bretónska

note: Name for bul
en: Bulgarian
is: Búlgarska

note: Name for bvl
en: Bolivian Sign Language
is: Bólivískt táknmál

note: Name for bzs
en: Brazilian Sign Language
is: Brasilískt táknmál

note: Name for cat
en: Catalan
is: Katalónska

note: Name for cds
en: Chadian Sign Language
is: Tsjadískt táknmál

note: Name for ces
en: Czech
is: Tékkneska

note: Name for csc
en: Catalan Sign Language
is: Katalónskt táknmál

note: Name for csd
en: Chiangmai Sign Language
is: Chiangmai táknmál

note: Name for cse
en: Czech Sign Language
is: Tékkneskt táknmál

note: Name for csf
en: Cuba Sign Language
is: Kúbanskt táknmál

note: Name for csg
en: Chilean Sign Language
is: Síleanskt táknmál

note: Name for csl
en: Chinese Sign Language
is: Kínverskt táknmál

note: Name for csn
en: Colombian Sign Language
is: Kólumbískt táknmál

note: Name for csq
en: Croatia Sign Language
is: Króatískt táknmál

note: Name for csr
en: Costa Rican Sign Language
is: Kosta Ríka táknmál

note: Name for cym
en: Welsh
is: Velska

note: Name for dan
en: Danish
is: Danska

note: Name for deu
en: German
is: Þýska

note: Name for doq
en: Dominican Sign Language
is: Dóminíkanskt táknmál

note: Name for dse
en: Dutch Sign Language
is: Hollenskt táknmál

note: Name for dsl
en: Danish Sign Language
is: Danskt táknmál

note: Name for dum
en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
is: Hollenska, miðaldir (uþb. 1050-1350)

note: Inverted name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
is: Hollenska, miðaldir (uþb. 1050-1350)

note: Name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
is: Ekvadorískt táknmál

note: Name for enm
en: Middle English (1100-1500)
is: Enska, miðaldir (1100-1500)

note: Inverted name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
is: Enska, miðaldir (1100-1500)

note: Name for esl
en: Egypt Sign Language
is: Egypskt táknmál

note: Name for esn
en: Salvadoran Sign Language
is: Salvadorískt táknmál

note: Name for eso
en: Estonian Sign Language
is: Eistneskt táknmál

note: Name for est
en: Estonian
is: Eistneska

note: Name for eth
en: Ethiopian Sign Language
is: Eþíópskt táknmál

note: Name for eus
en: Basque
is: Baskamál

note: Name for fcs
en: Quebec Sign Language
is: Quebec-táknmál

note: Name for fin
en: Finnish
is: Finnska

note: Name for fra
en: French
is: Franska

note: Name for frm
en: Middle French (ca. 1400-1600)
is: Franska, miðaldir (uþb. 1400-1600)

note: Inverted name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
is: Franska, miðaldir (uþb. 1400-1600)

note: Name for fse
en: Finnish Sign Language
is: Finnskt táknmál

note: Name for fsl
en: French Sign Language
is: Franskt táknmál

note: Name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
is: Finnsk-sænskt táknmál

note: Name for gce
en: Galice
is: Galenska

note: Name for gds
en: Ghandruk Sign Language
is: Ghandruk táknmál

note: Name for gle
en: Irish
is: Írska

note: Name for gmh
en: Middle High German (ca. 1050-1500)
is: Háþýska, miðaldir (uþb. 1050-1500)

note: Inverted name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
is: Háþýska, miðaldir (uþb. 1050-1500)

note: Name for gml
en: Middle Low German
is: Mið-lágþýska

note: Inverted name for gml
en: German, Middle Low
is: Þýska, mið-lág

note: Name for gse
en: Ghanaian Sign Language
is: Ghanaískt táknmál

note: Name for gsg
en: German Sign Language
is: Þýskt táknmál

note: Name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
is: Guatemala táknmál

note: Name for gss
en: Greek Sign Language
is: Grískt táknmál

note: Name for gus
en: Guinean Sign Language
is: Gíneanskt táknmál

note: Name for hab
en: Hanoi Sign Language
is: Hanoi táknmál

note: Name for haf
en: Haiphong Sign Language
is: Haiphong táknmál

note: Name for hds
en: Honduras Sign Language
is: Hondúranskt táknmál

note: Name for heb
en: Hebrew
is: Hebreska

note: Name for hks
en: Hong Kong Sign Language
is: Hong Kong táknmál

note: Name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
is: Ho Chi Minh-borgar táknmál

note: Name for hps
en: Hawai'i Sign Language (HSL)
is: Hawai'i táknmál (HSL)

note: Name for hrv
en: Croatian
is: Króatíska

note: Name for hsh
en: Hungarian Sign Language
is: Ungverskt táknmál

note: Name for hsl
en: Hausa Sign Language
is: Hausa táknmál

note: Name for hsn
en: Xiang Chinese
is: Xiang kínverska

note: Name for htx
en: Middle Hittite
is: Mið-hittítíska

note: Inverted name for htx
en: Hittite, Middle
is: Hittítíska, mið

note: Name for hun
en: Hungarian
is: Ungverska

note: Name for hye
en: Armenian
is: Armenska

note: Name for icl
en: Icelandic Sign Language
is: Íslenskt táknmál

note: Name for iks
en: Inuit Sign Language
is: Inúíta-táknmál

note: Name for ils
en: International Sign
is: Alþjóðleg tákn

note: Name for ind
en: Indonesian
is: Indónesíska

note: Name for inl
en: Indonesian Sign Language
is: Indónesískt táknmál

note: Name for ins
en: Indian Sign Language
is: Indverskt táknmál

note: Name for ise
en: Italian Sign Language
is: Ítalskt táknmál

note: Name for isg
en: Irish Sign Language
is: Írskt táknmál

note: Name for isl
en: Icelandic
is: Íslenska

note: Name for isr
en: Israeli Sign Language
is: Ísraelskt táknmál

note: Name for ita
en: Italian
is: Ítalska

note: Name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
is: Jamaíkanskt dreifbýlistáknmál

note: Name for jhs
en: Jhankot Sign Language
is: Jhankot táknmál

note: Name for jls
en: Jamaican Sign Language
is: Jamaíkanskt táknmál

note: Name for jos
en: Jordanian Sign Language
is: Jórdanskt táknmál

note: Name for jpn
en: Japanese
is: Japanska

note: Name for jrb
en: Judeo-Arabic
is: Júdeó-arabíska

note: Name for jsl
en: Japanese Sign Language
is: Japanskt táknmál

note: Name for jus
en: Jumla Sign Language
is: Jumla táknmál

note: Name for jye
en: Judeo-Yemeni Arabic
is: Júdeó-jemen arabíska

note: Inverted name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
is: Arabíska; Júdeó-jemensk

note: Name for kgi
en: Selangor Sign Language
is: Selangor táknmál

note: Name for kmr
en: Northern Kurdish
is: Norður-kúrdíska

note: Name for kor
en: Korean
is: Kóreska

note: Name for kur
en: Kurdish
is: Kúrdíska

note: Name for kvk
en: Korean Sign Language
is: Kóreskt táknmál

note: Name for lad
en: Ladino
is: Ladínó

note: Name for lav
en: Latvian
is: Lettneska

note: Name for lbs
en: Libyan Sign Language
is: Líbýskt táknmál

note: Name for lit
en: Lithuanian
is: Litháíska

note: Name for lls
en: Lithuanian Sign Language
is: Litháenskt táknmál

note: Name for lsg
en: Lyons Sign Language
is: Lyons táknmál

note: Name for lsl
en: Latvian Sign Language
is: Lettneskt táknmál

note: Name for lso
en: Laos Sign Language
is: Laos táknmál

note: Name for lsp
en: Panamanian Sign Language
is: Panamískt táknmál

note: Name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
is: Trinídad og Tobagó táknmál

note: Name for lsy
en: Mauritian Sign Language
is: Máritískt táknmál

note: Name for mdl
en: Maltese Sign Language
is: Maltneskt táknmál

note: Name for mfs
en: Mexican Sign Language
is: Mexíkóskt táknmál

note: Name for mga
en: Middle Irish (900-1200)
is: Írska, miðaldir (900-1200)

note: Inverted name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
is: Írska, miðaldir (900-1200)

note: Name for mkd
en: Macedonian
is: Makedóníska

note: Name for mlt
en: Maltese
is: Maltneska

note: Inverted name for mnn
en: Mnong, Southern
is: Mnong, suður

note: Inverted name for mnp
en: Chinese, Min Bei
is: Kínverska, Min Bei

note: Name for mnr
en: Mono (USA)
is: Mono (BNA)

note: Name for mre
en: Martha's Vineyard Sign Language
is: Martha's Vineyard táknmál

note: Name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
is: Yucatec maya-táknmál

note: Name for msr
en: Mongolian Sign Language
is: Mongólskt táknmál

note: Name for mzc
en: Madagascar Sign Language
is: Madagaskar táknmál

note: Name for mzg
en: Monastic Sign Language
is: Munkatáknmál

note: Name for mzy
en: Mozambican Sign Language
is: Mósambískt táknmál

note: Name for nbs
en: Namibian Sign Language
is: Namibískt táknmál

note: Name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
is: Níkvarakvískt táknmál

note: Inverted name for nde
en: Ndebele, North
is: Ndebele, norður

note: Name for nld
en: Dutch
is: Hollenska

note: Name for nrp
en: North Picene
is: Norður-picene

note: Inverted name for nrp
en: Picene, North
is: Picene; norður

note: Name for nsi
en: Nigerian Sign Language
is: Nígerískt táknmál

note: Name for nsl
en: Norwegian Sign Language
is: Norskt táknmál

note: Name for nsp
en: Nepalese Sign Language
is: Nepalskt táknmál

note: Name for nsr
en: Maritime Sign Language
is: Sjómannatáknmál

note: Name for nzs
en: New Zealand Sign Language
is: Nýsjálenskt táknmál

note: Name for okl
en: Old Kentish Sign Language
is: Forn-kentískt táknmál

note: Inverted name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
is: Kent táknmál; gamalt

note: Name for pgz
en: Papua New Guinean Sign Language
is: Papúa-gíneanskt táknmál

note: Name for pks
en: Pakistan Sign Language
is: Pakistanskt táknmál

note: Name for pol
en: Polish
is: Pólska

note: Name for por
en: Portuguese
is: Portúgalska

note: Name for pox
en: Polabian
is: Polabíska

note: Name for prl
en: Peruvian Sign Language
is: Perúanskt táknmál

note: Name for prz
en: Providencia Sign Language
is: Providencia táknmál

note: Name for psc
en: Persian Sign Language
is: Persískt táknmál

note: Name for psd
en: Plains Indian Sign Language
is: Sléttuindíána-táknmál

note: Name for psg
en: Penang Sign Language
is: Penang táknmál

note: Name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
is: Púertó Ríka táknmál

note: Name for pso
en: Polish Sign Language
is: Pólskt táknmál

note: Name for psp
en: Philippine Sign Language
is: Filippeyskt táknmál

note: Name for psr
en: Portuguese Sign Language
is: Portúgalskt táknmál

note: Name for pys
en: Paraguayan Sign Language
is: Paragvæskt táknmál

note: Name for rms
en: Romanian Sign Language
is: Rúmenskt táknmál

note: Name for ron
en: Romanian
is: Rúmenska

note: Name for rsi
en: Rennellese Sign Language
is: Rennelle táknmál

note: Name for rsl
en: Russian Sign Language
is: Rússneskt táknmál

note: Name for rsm
en: Miriwoong Sign Language
is: Miriwoong táknmál

note: Name for rus
en: Russian
is: Rússneska

note: Name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
is: Saudi-arabískt táknmál

note: Name for sfb
en: Langue des signes de Belgique Francophone
is: Frönskumælandi belgískt táknmál

note: Name for sfs
en: South African Sign Language
is: Suðurafrískt táknmál

note: Name for sga
en: Old Irish (to 900)
is: Írska, forn (til 900)

note: Inverted name for sga
en: Irish, Old (to 900)
is: Írska, forn (til 900)

note: Name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
is: Svissnesk-þýskt táknmál

note: Name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
is: Sierra Leone táknmál

note: Name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
is: Svissnesk-ítalskt táknmál

note: Name for slk
en: Slovak
is: Slóvakía

note: Name for sls
en: Singapore Sign Language
is: Singapúrskt táknmál

note: Name for slv
en: Slovenian
is: Slóvenska

note: Name for spa
en: Spanish
is: Spænska

note: Name for spx
en: South Picene
is: Suður-picene

note: Inverted name for spx
en: Picene, South
is: Picene, suður

note: Name for sqk
en: Albanian Sign Language
is: Albanskt táknmál

note: Name for sqr
en: Siculo Arabic
is: Siculó-arabíska

note: Name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
is: Sri Lanka táknmál

note: Name for srp
en: Serbian
is: Serbneska

note: Name for ssp
en: Spanish Sign Language
is: Spænskt táknmál

note: Name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
is: Svissnesk-franskt táknmál

note: Name for svk
en: Slovakian Sign Language
is: Slóvakískt táknmál

note: Name for swe
en: Swedish
is: Sænska

note: Name for swl
en: Swedish Sign Language
is: Sænskt táknmál

note: Name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
is: Al-Sayyid bedúínatáknmál

note: Name for tam
en: Tamil
is: Tamilska

note: Name for tha
en: Thai
is: Tælenska

note: Name for tht
en: Tahltan
is: Tahltíska

note: Name for tse
en: Tunisian Sign Language
is: Túnisískt táknmál

note: Name for tsm
en: Turkish Sign Language
is: Tyrkneskt táknmál

note: Name for tsq
en: Thai Sign Language
is: Tælenskt táknmál

note: Name for tss
en: Taiwan Sign Language
is: Tævanskt táknmál

note: Name for tsy
en: Tebul Sign Language
is: Tebul táknmál

note: Name for tur
en: Turkish
is: Tyrkneska

note: Name for tza
en: Tanzanian Sign Language
is: Tansanískt táknmál

note: Name for ugn
en: Ugandan Sign Language
is: Úgandískt táknmál

note: Name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
is: Úrúgvæskt táknmál

note: Name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
is: Úkraínskt táknmál

note: Name for uks
en: Urubú-Kaapor Sign Language
is: Urubú-Kaapor táknmál

note: Name for vie
en: Vietnamese
is: Víetnamska

note: Name for vsi
en: Moldova Sign Language
is: Moldóvískt táknmál

note: Name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
is: Venesúelskt táknmál

note: Name for vsv
en: Valencian Sign Language
is: Valensískt táknmál

note: Name for wln
en: Walloon
is: Vallónska

note: Name for woe
en: Woleaian
is: Woleanska

note: Name for xaa
en: Andalusian Arabic
is: Andalúsísk arabíska

note: Inverted name for xaa
en: Arabic, Andalusian
is: Arabíska, Andalúsísk

note: Name for xki
en: Kenyan Sign Language
is: Kenýskt táknmál

note: Name for xml
en: Malaysian Sign Language
is: Malajískt táknmál

note: Name for xms
en: Moroccan Sign Language
is: Marokkóskt táknmál

note: Inverted name for xng
en: Mongolian, Middle
is: Mongólska, mið

note: Name for xxb
en: Boro (Ghana)
is: Boro (Gana)

note: Name for yas
en: Nugunu (Cameroon)
is: Nugunu (Kamerún)

note: Inverted name for ydd
en: Yiddish, Eastern
is: Jiddíska, austur

note: Name for ygs
en: Yolŋu Sign Language
is: Yolŋu táknmál

note: Name for yhd
en: Judeo-Iraqi Arabic
is: Júdeó-Írösk arabíska

note: Inverted name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
is: Arabíska; júdeó-írösk

note: Name for yhs
en: Yan-nhaŋu Sign Language
is: Yan-nhaŋu táknmál

note: Name for yid
en: Yiddish
is: Jiddíska

note: Inverted name for yih
en: Yiddish, Western
is: Jiddíska, vestur

note: Name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
is: Júgóslavneskt táknmál

note: Name for yud
en: Judeo-Tripolitanian Arabic
is: Júdeó-Tripólí arabíska

note: Inverted name for yud
en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
is: Arabíska; júdeó-trípólísk

note: Inverted name for yue
en: Chinese, Yue
is: Kínverska, Yue

note: Name for yun
en: Bena (Nigeria)
is: Bena (Nígería)

note: Name for zho
en: Chinese
is: Kínverska

note: Name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
is: Simbabve táknmál

note: Name for zma
en: Manda (Australia)
is: Manda (Ástralía)

note: Name for zra
en: Kara (Korea)
is: Kara (Kórea)

note: Name for zrp
en: Zarphatic
is: Zarphatíska

note: Name for zrs
en: Mairasi
is: Mairasí

note: Name for zsk
en: Kaskean
is: Kaskeanska

note: Name for zsl
en: Zambian Sign Language
is: Sambískt táknmál

note: Name for zsm
en: Standard Malay
is: Stöðluð malaíska

note: Inverted name for zsm
en: Malay, Standard
is: Malaíska, stöðluð

note: Name for zul
en: Zulu
is: Zúlú

note: Name for zun
en: Zuni
is: Zuní

note: Name for zxx
en: No linguistic content
is: Ekkert tungumálatengt efni
