iso_639_3 3.41 - en to hr translation catalogue (570 entries)

note: name for aao, inverted_name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
hr: arapski, alžirski saharski

note: reference_name for aao
en: Algerian Saharan Arabic
hr: alžirski saharski arapski

note: name for aav, reference_name for aav
en: Austro-Asiatic languages
hr: austroazijatski jezici

note: name for abk, reference_name for abk
en: Abkhazian
hr: abhaski

note: name for acf, inverted_name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
hr: kreolski francuski, svetolucijanski

note: reference_name for acf
en: Saint Lucian Creole French
hr: svetolucijanski kreolski francuski

note: name for acy, inverted_name for acy
en: Arabic, Cypriot
hr: arapski, ciparski

note: reference_name for acy
en: Cypriot Arabic
hr: ciparski arapski

note: name for aeb, inverted_name for aeb
en: Arabic, Tunisian
hr: arapski, tuniški

note: reference_name for aeb
en: Tunisian Arabic
hr: tuniški arapski

note: name for aed, reference_name for aed
en: Argentine Sign Language
hr: argentinski znakovni jezik

note: name for aen, reference_name for aen
en: Armenian Sign Language
hr: armenski znakovni jezik

note: name for afa, reference_name for afa
en: Afro-Asiatic languages
hr: afroazijatski jezici

note: name for afg, reference_name for afg
en: Afghan Sign Language
hr: afganistanski znakovni jezik

note: name for afr, reference_name for afr
en: Afrikaans
hr: afrikaans

note: name for aig, inverted_name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
hr: kreolski engleski, Antigva i Barbuda

note: reference_name for aig
en: Antigua and Barbuda Creole English
hr: kreolski engleski, Antigva i Barbuda

note: name for aii, inverted_name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
hr: novoaramejski, asirski

note: reference_name for aii
en: Assyrian Neo-Aramaic
hr: asirski novoaramejski

note: name for ajp, inverted_name for ajp
en: Arabic, South Levantine
hr: arapski, južnolevantski

note: reference_name for ajp
en: South Levantine Arabic
hr: južnolevantski arapski

note: name for ajt, inverted_name for ajt
en: Arabic, Judeo-Tunisian
hr: arapski, judeotuniški

note: reference_name for ajt
en: Judeo-Tunisian Arabic
hr: judeotuniški arapski

note: name for aju, inverted_name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
hr: arapski, judeomarokanski

note: reference_name for aju
en: Judeo-Moroccan Arabic
hr: judeomarokanski arapski

note: name for aka, reference_name for aka
en: Akan
hr: akanski

note: name for akk, reference_name for akk
en: Akkadian
hr: akadski

note: name for alb, reference_name for alb, name for sqi, reference_name for sqi
en: Albanian
hr: albanski

note: name for ale, reference_name for ale
en: Aleut
hr: aleutski

note: name for alg, reference_name for alg
en: Algonquian languages
hr: algonkvijanski jezici

note: name for alq, reference_name for alq
en: Algonquin
hr: algonkvinski

note: name for alt, inverted_name for alt
en: Altai, Southern
hr: južnoaltajski

note: reference_name for alt
en: Southern Altai
hr: južnoaltajski

note: name for amh, reference_name for amh
en: Amharic
hr: amharski

note: name for amw, inverted_name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
hr: novoaramejski, zapadni

note: reference_name for amw
en: Western Neo-Aramaic
hr: zapadni novoaramejski

note: name for ang, inverted_name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
hr: staroengleski (cca. 450.-1100.)

note: reference_name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
hr: staroengleski (cca. 450.-1100.)

note: name for apc, inverted_name for apc
en: Arabic, North Levantine
hr: arapski, sjevernolevantski

note: reference_name for apc
en: North Levantine Arabic
hr: sjevernolevantski arapski

note: name for apd, inverted_name for apd
en: Arabic, Sudanese
hr: arapski, sudanski

note: reference_name for apd
en: Sudanese Arabic
hr: sudanski arapski

note: name for ara, reference_name for ara
en: Arabic
hr: arapski

note: name for arb, inverted_name for arb
en: Arabic, Standard
hr: arapski, standardni

note: reference_name for arb
en: Standard Arabic
hr: standardni arapski

note: name for arc, inverted_name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
hr: aramejski, službeni (700.-300. pr. Kr.)

note: reference_name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
hr: službeni aramejski (700.-300. pr. Kr.)

note: name for arg, reference_name for arg
en: Aragonese
hr: aragonski

note: name for arm, reference_name for arm, name for hye, reference_name for hye
en: Armenian
hr: armenski

note: name for arq, inverted_name for arq
en: Arabic, Algerian
hr: arapski, alžirski

note: reference_name for arq
en: Algerian Arabic
hr: alžirski arapski

note: name for art, reference_name for art
en: Artificial languages
hr: umjetni jezici

note: name for ary, inverted_name for ary
en: Arabic, Moroccan
hr: arapski, marokanski

note: reference_name for ary
en: Moroccan Arabic
hr: marokanski arapski

note: name for arz, inverted_name for arz
en: Arabic, Egyptian
hr: arapski, egipatski

note: reference_name for arz
en: Egyptian Arabic
hr: egipatski arapski

note: name for ase, reference_name for ase
en: American Sign Language
hr: američki znakovni jezik

note: name for asf, reference_name for asf
en: Australian Sign Language
hr: australski znakovni jezik

note: name for asm, reference_name for asm
en: Assamese
hr: asamski

note: name for asp, reference_name for asp
en: Algerian Sign Language
hr: alžirski znakovni jezik

note: name for asq, reference_name for asq
en: Austrian Sign Language
hr: austrijski znakovni jezik

note: name for ast, reference_name for ast
en: Asturian
hr: asturijski

note: name for asw, reference_name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
hr: znakovni jezik australskih Aboridžina

note: name for ath, reference_name for ath
en: Athapascan languages
hr: atapaskanski jezici

note: name for atv, inverted_name for atv
en: Altai, Northern
hr: sjevernoaltajski

note: reference_name for atv
en: Northern Altai
hr: sjevernoaltajski

note: name for auf, reference_name for auf
en: Arauan languages
hr: aruanski jezici

note: name for aus, reference_name for aus
en: Australian languages
hr: australski jezici

note: name for auz, inverted_name for auz
en: Arabic, Uzbeki
hr: arapski, uzbečki

note: reference_name for auz
en: Uzbeki Arabic
hr: uzbečki arapski

note: name for ava, reference_name for ava
en: Avaric
hr: avarski

note: name for ave, reference_name for ave
en: Avestan
hr: avestički

note: name for axm, inverted_name for axm
en: Armenian, Middle
hr: srednjearmenski

note: reference_name for axm
en: Middle Armenian
hr: srednjearmenski

note: name for ayl, inverted_name for ayl
en: Arabic, Libyan
hr: arapski, libijski

note: reference_name for ayl
en: Libyan Arabic
hr: libijski arapski

note: name for ayp, inverted_name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
hr: arapski, sjevernomezopotamski

note: reference_name for ayp
en: North Mesopotamian Arabic
hr: srednjemezopotamski arapski

note: name for azb, inverted_name for azb
en: Azerbaijani, South
hr: južnoazerbejdžanski

note: reference_name for azb
en: South Azerbaijani
hr: južnoazerbejdžanski

note: name for aze, reference_name for aze
en: Azerbaijani
hr: azerbejdžanski

note: name for azj, inverted_name for azj
en: Azerbaijani, North
hr: sjevernoazerbejdžanski

note: reference_name for azj
en: North Azerbaijani
hr: sjevernoazerbejdžanski

note: name for bah, inverted_name for bah
en: Creole English, Bahamas
hr: kreolski engleski, bahamski

note: reference_name for bah
en: Bahamas Creole English
hr: bahamski kreolski engleski

note: name for bak, reference_name for bak
en: Bashkir
hr: baškirski

note: name for bal, reference_name for bal
en: Baluchi
hr: baločijski

note: name for bam, reference_name for bam
en: Bambara
hr: bambarski

note: name for ban, reference_name for ban
en: Balinese
hr: balijski

note: name for baq, reference_name for baq, name for eus, reference_name for eus
en: Basque
hr: baskijski

note: name for bar, reference_name for bar
en: Bavarian
hr: bavarski

note: name for bat, reference_name for bat
en: Baltic languages
hr: baltički jezici

note: name for bbz, inverted_name for bbz
en: Creole Arabic, Babalia
hr: kreolski arapski, babalijski

note: reference_name for bbz
en: Babalia Creole Arabic
hr: babalijski kreolski arapski

note: name for bcc, inverted_name for bcc
en: Balochi, Southern
hr: južnobaločijski

note: reference_name for bcc
en: Southern Balochi
hr: južnobaločijski

note: name for bcd, inverted_name for bcd
en: Babar, North
hr: sjevernobabarski

note: reference_name for bcd
en: North Babar
hr: sjevernobabarski

note: name for bcl, inverted_name for bcl
en: Bikol, Central
hr: srednjebikolski

note: reference_name for bcl
en: Central Bikol
hr: srednjebikolski

note: name for bel, reference_name for bel
en: Belarusian
hr: bjeloruski

note: name for ben, reference_name for ben
en: Bengali
hr: bengalski

note: name for ber, reference_name for ber
en: Berber languages
hr: berberski jezici

note: name for bfi, reference_name for bfi
en: British Sign Language
hr: britanski znakovni jezik

note: name for bfk, reference_name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
hr: bankorski znakovni jezik

note: name for bgn, inverted_name for bgn
en: Balochi, Western
hr: zapadnobaločijski

note: reference_name for bgn
en: Western Balochi
hr: zapadnobaločijski

note: name for bgp, inverted_name for bgp
en: Balochi, Eastern
hr: istočnobaločijski

note: reference_name for bgp
en: Eastern Balochi
hr: istočnobaločijski

note: name for bhn, inverted_name for bhn
en: Neo-Aramaic, Bohtan
hr: novoaramejski, bohtanski

note: reference_name for bhn
en: Bohtan Neo-Aramaic
hr: bohtanski novoaramejski

note: name for bih, reference_name for bih
en: Bihari languages
hr: biharski jezici

note: name for bik, reference_name for bik
en: Bikol
hr: bikolski

note: name for bis, reference_name for bis
en: Bislama
hr: bislama

note: name for bjf, inverted_name for bjf
en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
hr: novoaramejski, barzanski židovski

note: reference_name for bjf
en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
hr: barzanski židovski novoaramejski

note: name for bod, reference_name for bod, name for tib, reference_name for tib
en: Tibetan
hr: tibetski

note: name for bos, reference_name for bos
en: Bosnian
hr: bosanski

note: name for bqe, inverted_name for bqe
en: Basque, Navarro-Labourdin
hr: baskijski, navarolaburdinski

note: reference_name for bqe
en: Navarro-Labourdin Basque
hr: navarolaburdinski baskijski

note: name for bqn, reference_name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
hr: bugarski znakovni jezik

note: name for bre, reference_name for bre
en: Breton
hr: bretonski

note: name for btj, inverted_name for btj
en: Malay, Bacanese
hr: malajski, bakaneški

note: reference_name for btj
en: Bacanese Malay
hr: bakaneški malajski

note: name for btk, reference_name for btk
en: Batak languages
hr: batački jezici

note: name for bua, reference_name for bua
en: Buriat
hr: burijatski

note: name for bul, reference_name for bul
en: Bulgarian
hr: bugarski

note: name for bur, reference_name for bur, name for mya, reference_name for mya
en: Burmese
hr: burmanski

note: name for bve, inverted_name for bve
en: Malay, Berau
hr: malajski, berauški

note: reference_name for bve
en: Berau Malay
hr: berauški malajski

note: name for bvl, reference_name for bvl
en: Bolivian Sign Language
hr: bolivijski znakovni jezik

note: name for bvs, reference_name for bvs
en: Belgian Sign Language
hr: belgijski znakovni jezik

note: name for bvu, inverted_name for bvu
en: Malay, Bukit
hr: malajski, bukitski

note: reference_name for bvu
en: Bukit Malay
hr: bukitski malajski

note: name for bxm, inverted_name for bxm
en: Buriat, Mongolia
hr: burijatski, mongolski

note: reference_name for bxm
en: Mongolia Buriat
hr: mongolski burijatski

note: name for bxr, inverted_name for bxr
en: Buriat, Russia
hr: burijatski, ruski

note: reference_name for bxr
en: Russia Buriat
hr: ruski burijatski

note: name for bxu, inverted_name for bxu
en: Buriat, China
hr: burijatski, kineski

note: reference_name for bxu
en: China Buriat
hr: kineski burijatski

note: name for bya, reference_name for bya
en: Batak
hr: batački

note: name for bzk, inverted_name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
hr: kreolski engleski, nikaragvanski

note: reference_name for bzk
en: Nicaragua Creole English
hr: nikaragvanski kreolski engleski

note: name for bzs, reference_name for bzs
en: Brazilian Sign Language
hr: brazilski znakovni jezik

note: name for cai, reference_name for cai
en: Central American Indian languages
hr: srednjeamerički indijanski jezici

note: name for cal, reference_name for cal
en: Carolinian
hr: karolinski

note: name for cat, reference_name for cat
en: Catalan
hr: katalonski

note: name for cau, reference_name for cau
en: Caucasian languages
hr: kavkaski jezici

note: name for ccm, inverted_name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
hr: kreolski malajski, malakanski

note: reference_name for ccm
en: Malaccan Creole Malay
hr: malakanski kreolski malajski

note: name for ccn, reference_name for ccn
en: North Caucasian languages
hr: sjevernokavkaski jezici

note: name for ccs, reference_name for ccs
en: South Caucasian languages
hr: južnokavkaski jezici

note: name for cdc, reference_name for cdc
en: Chadic languages
hr: čadski jezici

note: name for cdd, reference_name for cdd
en: Caddoan languages
hr: kadoanski jezici

note: name for cdo, inverted_name for cdo
en: Chinese, Min Dong
hr: kineski, mindonški

note: reference_name for cdo
en: Min Dong Chinese
hr: mindonški kineski

note: name for cds, reference_name for cds
en: Chadian Sign Language
hr: čadski znakovni jezik

note: name for cel, reference_name for cel
en: Celtic languages
hr: keltski jezici

note: name for ces, reference_name for ces, name for cze, reference_name for cze
en: Czech
hr: češki

note: name for che, reference_name for che
en: Chechen
hr: čečenski

note: name for chg, reference_name for chg
en: Chagatai
hr: čagatajski

note: name for chi, reference_name for chi, name for zho, reference_name for zho
en: Chinese
hr: kineski

note: name for chu, inverted_name for chu
en: Bulgarian, Old
hr: starobugarski

note: reference_name for chu
en: Church Slavic
hr: crkveni slavenski

note: name for chv, reference_name for chv
en: Chuvash
hr: čuvaški

note: name for chy, reference_name for chy
en: Cheyenne
hr: čejenski

note: name for ckb, inverted_name for ckb
en: Kurdish, Central
hr: srednjekurdski

note: reference_name for ckb
en: Central Kurdish
hr: srednjekurdski

note: name for cmg, inverted_name for cmg
en: Mongolian, Classical
hr: mongolski, klasični

note: reference_name for cmg
en: Classical Mongolian
hr: klasični mongolski

note: name for cmn, inverted_name for cmn
en: Chinese, Mandarin
hr: kineski, mandarinski

note: reference_name for cmn
en: Mandarin Chinese
hr: mandarinski kineski

note: name for cop, reference_name for cop
en: Coptic
hr: koptski

note: name for cos, reference_name for cos
en: Corsican
hr: korzički

note: name for cpe, inverted_name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
hr: kreolski i pidžini, temeljeni na engleskom

note: reference_name for cpe
en: English based Creoles and pidgins
hr: kreolski i pidžini, temeljeni na engleskom

note: name for cpf, inverted_name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
hr: kreolski i pidžini, temeljeni na francuskom

note: reference_name for cpf
en: French-Based Creoles and pidgins
hr: kreolski i pidžini, temeljeni na francuskom

note: name for cpi, inverted_name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
hr: pidžin engleski, kineski

note: reference_name for cpi
en: Chinese Pidgin English
hr: kineski pidžin engleski

note: name for cpp, inverted_name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
hr: kreolski i pidžini, temeljeni na portugalskom

note: reference_name for cpp
en: Portuguese-Based Creoles and pidgins
hr: kreolski i pidžini, temeljeni na portugalskom

note: name for cqu, inverted_name for cqu
en: Quechua, Chilean
hr: kečuanski, čileanski

note: reference_name for cqu
en: Chilean Quechua
hr: čileanski kečuanski

note: name for crb, inverted_name for crb
en: Carib, Island
hr: karipski, otočni

note: reference_name for crb
en: Island Carib
hr: otočni karipski

note: name for cre, reference_name for cre
en: Cree
hr: krijski

note: name for crh, inverted_name for crh
en: Turkish, Crimean
hr: turski, krimski

note: reference_name for crh
en: Crimean Tatar
hr: krimski tatarski

note: name for crj, inverted_name for crj
en: Cree, Southern East
hr: jugoistočnokrijski

note: reference_name for crj
en: Southern East Cree
hr: jugoistočnokrijski

note: name for crl, inverted_name for crl
en: Cree, Northern East
hr: sjevernoistočnokrijski

note: reference_name for crl
en: Northern East Cree
hr: sjevernoistočnokrijski

note: name for crp, reference_name for crp
en: Creoles and pidgins
hr: kreolski i pidžini

note: name for crr, inverted_name for crr
en: Algonquian, Carolina
hr: algonkvijanski, karolinski

note: reference_name for crr
en: Carolina Algonquian
hr: karolinski algonkvijanski

note: name for crs, inverted_name for crs
en: Creole French, Seselwa
hr: kreolski francuski, seselvaški

note: reference_name for crs
en: Seselwa Creole French
hr: seselvaški kreolski francuski

note: name for csc, reference_name for csc
en: Catalan Sign Language
hr: katalonski znakovni jezik

note: name for cse, reference_name for cse
en: Czech Sign Language
hr: češki znakovni jezik

note: name for csf, reference_name for csf
en: Cuba Sign Language
hr: kubanski znakovni jezik

note: name for csg, reference_name for csg
en: Chilean Sign Language
hr: čileanski znakovni jezik

note: name for csl, reference_name for csl
en: Chinese Sign Language
hr: kineski znakovni jezik

note: name for csn, reference_name for csn
en: Colombian Sign Language
hr: kolumbijski znakovni jezik

note: name for csq, reference_name for csq
en: Croatia Sign Language
hr: hrvatski znakovni jezik

note: name for csr, reference_name for csr
en: Costa Rican Sign Language
hr: kostarikanski znakovni jezik

note: name for csu, reference_name for csu
en: Central Sudanic languages
hr: srednjesudanski jezici

note: name for csw, inverted_name for csw
en: Cree, Swampy
hr: krijski, močvarni

note: reference_name for csw
en: Swampy Cree
hr: močvarni krijski

note: name for cym, reference_name for cym, name for wel, reference_name for wel
en: Welsh
hr: velški

note: name for dan, reference_name for dan
en: Danish
hr: danski

note: name for deu, reference_name for deu, name for ger, reference_name for ger
en: German
hr: njemački

note: name for dlm, reference_name for dlm
en: Dalmatian
hr: dalmatinski

note: name for doq, reference_name for doq
en: Dominican Sign Language
hr: dominikanski znakovni jezik

note: name for dse, reference_name for dse
en: Dutch Sign Language
hr: nizozemski znakovni jezik

note: name for dsl, reference_name for dsl
en: Danish Sign Language
hr: danski znakovni jezik

note: name for dut, reference_name for dut, name for nld, reference_name for nld
en: Dutch
hr: nizozemski

note: name for ecs, reference_name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
hr: ekvadorski znakovni jezik

note: name for egl, reference_name for egl
en: Emilian
hr: emilijanski

note: name for egx, reference_name for egx
en: Egyptian languages
hr: egipatski jezici

note: name for egy, reference_name for egy
en: Egyptian (Ancient)
hr: egipatski (antički)

note: name for ekk, inverted_name for ekk
en: Estonian, Standard
hr: estonski, standardni

note: reference_name for ekk
en: Standard Estonian
hr: standardni estonski

note: name for ell, inverted_name for ell, name for gre, inverted_name for gre
en: Greek, Modern (1453-)
hr: novogrčki (od 1453.)

note: reference_name for ell, reference_name for gre
en: Modern Greek (1453-)
hr: novogrčki (od 1453.)

note: name for eng, reference_name for eng
en: English
hr: engleski

note: name for epo, reference_name for epo
en: Esperanto
hr: esperanto

note: name for esl, reference_name for esl
en: Egypt Sign Language
hr: egipatski znakovni jezik

note: name for esn, reference_name for esn
en: Salvadoran Sign Language
hr: salvadorski znakovni jezik

note: name for eso, reference_name for eso
en: Estonian Sign Language
hr: estonski znakovni jezik

note: name for est, reference_name for est
en: Estonian
hr: estonski

note: name for eth, reference_name for eth
en: Ethiopian Sign Language
hr: etiopski znakovni jezik

note: name for ett, reference_name for ett
en: Etruscan
hr: etruščanski

note: name for fas, reference_name for fas, name for per, reference_name for per
en: Persian
hr: perzijski

note: name for fin, reference_name for fin
en: Finnish
hr: finski

note: name for fiu, reference_name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
hr: ugrofinski jezici

note: name for fra, reference_name for fra, name for fre, reference_name for fre
en: French
hr: francuski

note: name for frk, reference_name for frk
en: Frankish
hr: franački

note: name for fro, inverted_name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
hr: starofrancuski (842.-cca. 1400.)

note: reference_name for fro
en: Old French (842-ca. 1400)
hr: starofrancuski (842.-cca. 1400.)

note: name for fse, reference_name for fse
en: Finnish Sign Language
hr: finski znakovni jezik

note: name for fsl, reference_name for fsl
en: French Sign Language
hr: francuski znakovni jezik

note: name for fss, reference_name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
hr: finsko-švedski znakovni jezik

note: name for fur, reference_name for fur
en: Friulian
hr: friulski

note: name for gem, reference_name for gem
en: Germanic languages
hr: germanski jezici

note: name for geo, reference_name for geo, name for kat, reference_name for kat
en: Georgian
hr: gruzijski

note: name for gle, reference_name for gle
en: Irish
hr: irski

note: name for glg, reference_name for glg
en: Galician
hr: galicijski

note: name for gme, reference_name for gme
en: East Germanic languages
hr: istočnogermanski jezici

note: name for gmq, reference_name for gmq
en: North Germanic languages
hr: sjevernogermanski jezici

note: name for gmw, reference_name for gmw
en: West Germanic languages
hr: zapadnogermanski jezici

note: name for grc, inverted_name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
hr: starogrčki (do 1453.)

note: reference_name for grc
en: Ancient Greek (to 1453)
hr: starogrčki (do 1453.)

note: name for grk, reference_name for grk
en: Greek languages
hr: grčki jezici

note: name for gsg, reference_name for gsg
en: German Sign Language
hr: njemački znakovni jezik

note: name for gsm, reference_name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
hr: gvatemalski znakovni jezik

note: name for gss, reference_name for gss
en: Greek Sign Language
hr: grčki znakovni jezik

note: name for gsw, inverted_name for gsw
en: German, Swiss
hr: njemački, švicarski

note: reference_name for gsw
en: Swiss German
hr: švicarski njemački

note: name for gus, reference_name for gus
en: Guinean Sign Language
hr: gvinejski znakovni jezik

note: name for hab, reference_name for hab
en: Hanoi Sign Language
hr: hanojski znakovni jezik

note: name for hat, inverted_name for hat
en: Creole, Haitian
hr: kreolski, haićanski

note: reference_name for hat
en: Haitian
hr: haićanski

note: name for haw, reference_name for haw
en: Hawaiian
hr: havajski

note: name for hbo, inverted_name for hbo
en: Hebrew, Ancient
hr: starohebrejski

note: reference_name for hbo
en: Ancient Hebrew
hr: starohebrejski

note: name for hbs, reference_name for hbs
en: Serbo-Croatian
hr: srpskohrvatski

note: name for heb, reference_name for heb
en: Hebrew
hr: hebrejski

note: name for hrv, reference_name for hrv, name for scr, reference_name for scr
en: Croatian
hr: hrvatski

note: name for hsh, reference_name for hsh
en: Hungarian Sign Language
hr: mađarski znakovni jezik

note: name for hun, reference_name for hun
en: Hungarian
hr: mađarski

note: name for hwc, inverted_name for hwc
en: Creole English, Hawai'i
hr: kreolski engleski, havajski

note: reference_name for hwc
en: Hawai'i Creole English
hr: havajski kreolski engleski

note: name for ice, reference_name for ice, name for isl, reference_name for isl
en: Icelandic
hr: islandski

note: name for icl, reference_name for icl
en: Icelandic Sign Language
hr: islandski znakovni jezik

note: name for idb, reference_name for idb
en: Indo-Portuguese
hr: indoportugalski

note: name for iir, reference_name for iir
en: Indo-Iranian languages
hr: indoiranski jezici

note: name for ina, reference_name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
hr: interlingua

note: name for inc, reference_name for inc
en: Indic languages
hr: indijski jezici

note: name for ind, reference_name for ind
en: Indonesian
hr: indonezijski

note: name for ine, reference_name for ine
en: Indo-European languages
hr: indoeuropski jezici

note: name for inl, reference_name for inl
en: Indonesian Sign Language
hr: indonezijski znakovni jezik

note: name for ins, reference_name for ins
en: Indian Sign Language
hr: indijski znakovni jezik

note: name for ira, reference_name for ira
en: Iranian languages
hr: iranski jezici

note: name for ise, reference_name for ise
en: Italian Sign Language
hr: talijanski znakovni jezik

note: name for isg, reference_name for isg
en: Irish Sign Language
hr: irski znakovni jezik

note: name for isr, reference_name for isr
en: Israeli Sign Language
hr: izraelski znakovni jezik

note: name for ita, reference_name for ita
en: Italian
hr: talijanski

note: name for jam, inverted_name for jam
en: Creole English, Jamaican
hr: kreolski engleski, jamajkanski

note: reference_name for jam
en: Jamaican Creole English
hr: jamajkanski kreolski engleski

note: name for jls, reference_name for jls
en: Jamaican Sign Language
hr: jamajkanski znakovni jezik

note: name for jos, reference_name for jos
en: Jordanian Sign Language
hr: jordanski znakovni jezik

note: name for jpa, inverted_name for jpa
en: Aramaic, Jewish Palestinian
hr: aramejski, židovski palestinski

note: reference_name for jpa
en: Jewish Palestinian Aramaic
hr: židovski palestinski aramejski

note: name for jpn, reference_name for jpn
en: Japanese
hr: japanski

note: name for jpr, reference_name for jpr
en: Judeo-Persian
hr: judeoperzijski

note: name for jrb, reference_name for jrb
en: Judeo-Arabic
hr: judeoarapski

note: name for jsl, reference_name for jsl
en: Japanese Sign Language
hr: japanski znakovni jezik

note: name for jvn, inverted_name for jvn
en: Javanese, Caribbean
hr: javanski, karipski

note: reference_name for jvn
en: Caribbean Javanese
hr: karipski javanski

note: name for jye, inverted_name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
hr: arapski, judeojemenski

note: reference_name for jye
en: Judeo-Yemeni Arabic
hr: judeojemenski arapski

note: name for kas, reference_name for kas
en: Kashmiri
hr: kašmirski

note: name for kau, reference_name for kau
en: Kanuri
hr: kanurski

note: name for kaz, reference_name for kaz
en: Kazakh
hr: kazaški

note: name for khm, inverted_name for khm
en: Khmer, Central
hr: srednjekmerski

note: reference_name for khm
en: Central Khmer
hr: srednjekmerski

note: name for kir, reference_name for kir
en: Kirghiz
hr: kirgiški

note: name for kmr, inverted_name for kmr
en: Kurdish, Northern
hr: sjevernokurdski

note: reference_name for kmr
en: Northern Kurdish
hr: sjevernokurdski

note: name for kor, reference_name for kor
en: Korean
hr: korejski

note: name for kur, reference_name for kur
en: Kurdish
hr: kurdski

note: name for kvk, reference_name for kvk
en: Korean Sign Language
hr: korejski znakovni jezik

note: name for kxd, reference_name for kxd
en: Brunei
hr: brunejski

note: name for lat, reference_name for lat
en: Latin
hr: latinski

note: name for lav, reference_name for lav
en: Latvian
hr: latvijski

note: name for lbs, reference_name for lbs
en: Libyan Sign Language
hr: libijski znakovni jezik

note: name for lij, reference_name for lij
en: Ligurian
hr: ligurijski

note: name for lim, reference_name for lim
en: Limburgan
hr: limburški

note: name for lir, inverted_name for lir
en: English, Liberian
hr: engleski, liberijski

note: reference_name for lir
en: Liberian English
hr: liberijski engleski

note: name for lit, reference_name for lit
en: Lithuanian
hr: litavski

note: name for lls, reference_name for lls
en: Lithuanian Sign Language
hr: litavski znakovni jezik

note: name for lsl, reference_name for lsl
en: Latvian Sign Language
hr: latvijski znakovni jezik

note: name for ltz, reference_name for ltz
en: Luxembourgish
hr: luksemburški

note: name for lvs, inverted_name for lvs
en: Latvian, Standard
hr: latvijski, standardni

note: reference_name for lvs
en: Standard Latvian
hr: standardni latvijski

note: name for mac, reference_name for mac, name for mkd, reference_name for mkd
en: Macedonian
hr: makedonski

note: name for mao, reference_name for mao, name for mri, reference_name for mri
en: Maori
hr: maorski

note: name for map, reference_name for map
en: Austronesian languages
hr: austronezijski jezici

note: name for mdl, reference_name for mdl
en: Maltese Sign Language
hr: malteški znakovni jezik

note: name for mfs, reference_name for mfs
en: Mexican Sign Language
hr: meksički znakovni jezik

note: name for mlt, reference_name for mlt
en: Maltese
hr: malteški

note: name for mol, reference_name for mol
en: Moldavian
hr: moldavski

note: name for mon, reference_name for mon
en: Mongolian
hr: mongolski

note: name for msr, reference_name for msr
en: Mongolian Sign Language
hr: mongolski znakovni jezik

note: name for mul, reference_name for mul
en: Multiple languages
hr: višestruki jezici

note: name for myn, reference_name for myn
en: Mayan languages
hr: majanski jezici

note: name for mzc, reference_name for mzc
en: Madagascar Sign Language
hr: madagaskarski znakovni jezik

note: name for mzy, reference_name for mzy
en: Mozambican Sign Language
hr: mozambički znakovni jezik

note: name for nai, reference_name for nai
en: North American Indian
hr: sjevernoamerički indijanski

note: name for nap, reference_name for nap
en: Neapolitan
hr: napolitanski

note: name for nbs, reference_name for nbs
en: Namibian Sign Language
hr: namibijski znakovni jezik

note: name for ncs, reference_name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
hr: nikaragvanski znakovni jezik

note: name for nno, reference_name for nno
en: Norwegian Nynorsk
hr: novonorveški (nynorsk)

note: name for nob, reference_name for nob
en: Norwegian Bokmål
hr: knjiški norveški (bokmål)

note: name for nor, reference_name for nor
en: Norwegian
hr: norveški

note: name for nsi, reference_name for nsi
en: Nigerian Sign Language
hr: nigerijski znakovni jezik

note: name for nsl, reference_name for nsl
en: Norwegian Sign Language
hr: norveški znakovni jezik

note: name for nsp, reference_name for nsp
en: Nepalese Sign Language
hr: nepalski znakovni jezik

note: name for nub, reference_name for nub
en: Nubian languages
hr: nubijski jezici

note: name for nxm, reference_name for nxm
en: Numidian
hr: numidijski

note: name for nzs, reference_name for nzs
en: New Zealand Sign Language
hr: novozelandski znakovni jezik

note: name for oar, inverted_name for oar
en: Aramaic, Ancient (up to 700 BCE)
hr: staroaramejski (do 700. pr. Kr.)

note: reference_name for oar
en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
hr: staroaramejski (do 700. pr. Kr.)

note: name for obt, inverted_name for obt
en: Breton, Old
hr: starobretonski

note: reference_name for obt
en: Old Breton
hr: starobretonski

note: name for och, inverted_name for och
en: Chinese, Old
hr: starokineski

note: reference_name for och
en: Old Chinese
hr: starokineski

note: name for oci, reference_name for oci
en: Occitan (post 1500)
hr: okcitanski (nakon 1500.)

note: name for odt, inverted_name for odt
en: Dutch, Old
hr: staronizozemski

note: reference_name for odt
en: Old Dutch
hr: staronizozemski

note: name for ofs, inverted_name for ofs
en: Frisian, Old
hr: starofrizijski

note: reference_name for ofs
en: Old Frisian
hr: starofrizijski

note: name for oge, inverted_name for oge
en: Georgian, Old
hr: starogruzijski

note: reference_name for oge
en: Old Georgian
hr: starogruzijski

note: name for ohu, inverted_name for ohu
en: Hungarian, Old
hr: staromađarski

note: reference_name for ohu
en: Old Hungarian
hr: staromađarski

note: name for ojp, inverted_name for ojp
en: Japanese, Old
hr: starojapanski

note: reference_name for ojp
en: Old Japanese
hr: starojapanski

note: name for oko, inverted_name for oko
en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
hr: starokorejski (3.-9. st.)

note: reference_name for oko
en: Old Korean (3rd-9th cent.)
hr: starokorejski (3.-9. st.)

note: name for omn, reference_name for omn
en: Minoan
hr: minoanski

note: name for onw, inverted_name for onw
en: Nubian, Old
hr: staronubijski

note: reference_name for onw
en: Old Nubian
hr: staronubijski

note: name for oos, inverted_name for oos
en: Ossetic, Old
hr: staroosetski

note: reference_name for oos
en: Old Ossetic
hr: staroosetski

note: name for ope, inverted_name for ope
en: Persian, Old
hr: staroperzijski

note: reference_name for ope
en: Old Persian
hr: staroperzijski

note: name for orv, inverted_name for orv
en: Russian, Old
hr: staroruski

note: reference_name for orv
en: Old Russian
hr: staroruski

note: name for osp, inverted_name for osp
en: Spanish, Old
hr: starošpanjolski

note: reference_name for osp
en: Old Spanish
hr: starošpanjolski

note: name for oss, reference_name for oss
en: Ossetian
hr: osetski

note: name for osx, inverted_name for osx
en: Saxon, Old
hr: starosaksonski

note: reference_name for osx
en: Old Saxon
hr: starosaksonski

note: name for ota, inverted_name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
hr: turski, otomanski (1500.-1928.)

note: reference_name for ota
en: Ottoman Turkish (1500-1928)
hr: otomanski turski (1500.-1928.)

note: name for otb, inverted_name for otb
en: Tibetan, Old
hr: starotibetski

note: reference_name for otb
en: Old Tibetan
hr: starotibetski

note: name for otk, inverted_name for otk
en: Turkish, Old
hr: staroturski

note: reference_name for otk
en: Old Turkish
hr: staroturski

note: name for oty, inverted_name for oty
en: Tamil, Old
hr: starotamilski

note: reference_name for oty
en: Old Tamil
hr: starotamilski

note: name for owl, inverted_name for owl
en: Welsh, Old
hr: starovelški

note: reference_name for owl
en: Old Welsh
hr: starovelški

note: name for paa, reference_name for paa
en: Papuan languages
hr: papuanski jezici

note: name for pag, reference_name for pag
en: Pangasinan
hr: pangasinanski

note: name for pan, reference_name for pan
en: Panjabi
hr: pandžapski

note: name for pau, reference_name for pau
en: Palauan
hr: palauski

note: name for pcm, inverted_name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
hr: pidžin, nigerijski

note: reference_name for pcm
en: Nigerian Pidgin
hr: nigerijski pidžin

note: name for peo, inverted_name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
hr: staroperzijski (cca. 600.-400. pr. Kr.)

note: reference_name for peo
en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
hr: staroperzijski (cca. 600.-400. pr. Kr.)

note: name for pes, inverted_name for pes
en: Persian, Iranian
hr: perzijski, iranski

note: reference_name for pes
en: Iranian Persian
hr: iranski perzijski

note: name for pga, inverted_name for pga
en: Creole Arabic, Sudanese
hr: kreolski arapski, sudanski

note: reference_name for pga
en: Sudanese Creole Arabic
hr: sudanski kreolski arapski

note: name for pgl, inverted_name for pgl
en: Irish, Primitive
hr: irski, primitivni

note: reference_name for pgl
en: Primitive Irish
hr: primitivni irski

note: name for phi, reference_name for phi
en: Philippine languages
hr: filipinski jezici

note: name for phn, reference_name for phn
en: Phoenician
hr: fenički

note: name for pks, reference_name for pks
en: Pakistan Sign Language
hr: pakistanski znakovni jezik

note: name for pms, reference_name for pms
en: Piemontese
hr: pijemontski

note: name for pol, reference_name for pol
en: Polish
hr: poljski

note: name for por, reference_name for por
en: Portuguese
hr: portugalski

note: name for pra, reference_name for pra
en: Prakrit languages
hr: prakritski jezici

note: name for prg, reference_name for prg
en: Prussian
hr: pruski

note: name for prl, reference_name for prl
en: Peruvian Sign Language
hr: peruanski znakovni jezik

note: name for prs, inverted_name for prs
en: Persian, Afghan
hr: perzijski, afganistanski

note: name for psc, reference_name for psc
en: Persian Sign Language
hr: perzijski znakovni jezik

note: name for psl, reference_name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
hr: portorikanski znakovni jezik

note: name for pso, reference_name for pso
en: Polish Sign Language
hr: poljski znakovni jezik

note: name for psp, reference_name for psp
en: Philippine Sign Language
hr: filipinski znakovni jezik

note: name for psr, reference_name for psr
en: Portuguese Sign Language
hr: portugalski znakovni jezik

note: name for pys, reference_name for pys
en: Paraguayan Sign Language
hr: paragvajski znakovni jezik

note: name for qaa, reference_name for qaa, name for qab, reference_name for qab, name for qac, reference_name for qac, name for qad, reference_name for qad, name for qae, reference_name for qae, name for qaf, reference_name for qaf, name for qag, reference_name for qag, name for qah, reference_name for q
en: Reserved for local use
hr: rezervirano za lokalnu uporabu

note: name for que, reference_name for que
en: Quechua
hr: kečuanski

note: name for qwc, inverted_name for qwc
en: Quechua, Classical
hr: kečuanski, klasični

note: reference_name for qwc
en: Classical Quechua
hr: klasični kečuanski

note: name for qwm, reference_name for qwm
en: Kuman (Russia)
hr: kumanski (Rusija)

note: name for raj, reference_name for raj
en: Rajasthani
hr: radžastanski

note: name for rap, reference_name for rap
en: Rapanui
hr: rapanujski

note: name for rge, reference_name for rge
en: Romano-Greek
hr: rimskogrčki

note: name for rmd, inverted_name for rmd
en: Danish, Traveller
hr: danski, putnički

note: reference_name for rmd
en: Traveller Danish
hr: putnički danski

note: name for rms, reference_name for rms
en: Romanian Sign Language
hr: rumunjski znakovni jezik

note: name for ron, reference_name for ron, name for rum, reference_name for rum
en: Romanian
hr: rumunjski

note: name for rsl, reference_name for rsl
en: Russian Sign Language
hr: ruski znakovni jezik

note: name for rup, inverted_name for rup
en: Romanian, Macedo-
hr: makedorumunjski

note: reference_name for rup
en: Macedo-Romanian
hr: makedorumunjski

note: name for rus, reference_name for rus
en: Russian
hr: ruski

note: name for sai, reference_name for sai
en: South American Indian languages
hr: južnoamerički indijanski jezici

note: name for sal, reference_name for sal
en: Salishan languages
hr: sališanski jezici

note: name for sam, inverted_name for sam
en: Aramaic, Samaritan
hr: aramejski, samaritanski

note: reference_name for sam
en: Samaritan Aramaic
hr: samaritanski aramejski

note: name for san, reference_name for san
en: Sanskrit
hr: sanskrt

note: name for scc, reference_name for scc, name for srp, reference_name for srp
en: Serbian
hr: srpski

note: name for scn, reference_name for scn
en: Sicilian
hr: sicilijanski

note: name for sdh, inverted_name for sdh
en: Kurdish, Southern
hr: južnokurdski

note: reference_name for sdh
en: Southern Kurdish
hr: južnokurdski

note: name for sdl, reference_name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
hr: znakovni jezik Saudijske Arabije

note: name for sdv, reference_name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
hr: istočnosudanski jezici

note: name for sem, reference_name for sem
en: Semitic languages
hr: semitski jezici

note: name for sfb, reference_name for sfb
en: Langue des signes de Belgique Francophone
hr: belgijski frankofonski znakovni jezik

note: name for sfs, reference_name for sfs
en: South African Sign Language
hr: južnoafrički znakovni jezik

note: name for sga, inverted_name for sga
en: Irish, Old (to 900)
hr: staroirski (do 900.)

note: reference_name for sga
en: Old Irish (to 900)
hr: staroirski (do 900.)

note: name for sgg, reference_name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
hr: švicarskonjemački znakovni jezik

note: name for sgn, reference_name for sgn
en: Sign Languages
hr: znakovni jezici

note: name for shu, inverted_name for shu
en: Arabic, Chadian
hr: arapski, čadski

note: reference_name for shu
en: Chadian Arabic
hr: čadski arapski

note: name for sit, reference_name for sit
en: Sino-Tibetan languages
hr: sinotibetski jezici

note: name for sla, reference_name for sla
en: Slavic languages
hr: slavenski jezici

note: name for slf, reference_name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
hr: švicarskotalijanski znakovni jezik

note: name for slk, reference_name for slk, name for slo, reference_name for slo
en: Slovak
hr: slovački

note: name for sls, reference_name for sls
en: Singapore Sign Language
hr: singapurski znakovni jezik

note: name for slv, reference_name for slv
en: Slovenian
hr: slovenski

note: name for smp, reference_name for smp
en: Samaritan
hr: samaritanski

note: name for som, reference_name for som
en: Somali
hr: somalski

note: name for spa, reference_name for spa
en: Spanish
hr: španjolski

note: name for sqj, reference_name for sqj
en: Albanian languages
hr: albanski jezici

note: name for sqk, reference_name for sqk
en: Albanian Sign Language
hr: albanski znakovni jezik

note: name for srd, reference_name for srd
en: Sardinian
hr: sardinijski

note: name for ssa, reference_name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
hr: nilskosaharski jezici

note: name for ssp, reference_name for ssp
en: Spanish Sign Language
hr: španjolski znakovni jezik

note: name for ssr, reference_name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
hr: švicarskofrancuski znakovni jezik

note: name for sux, reference_name for sux
en: Sumerian
hr: sumerski

note: name for svk, reference_name for svk
en: Slovakian Sign Language
hr: slovački znakovni jezik

note: name for swe, reference_name for swe
en: Swedish
hr: švedski

note: name for swl, reference_name for swl
en: Swedish Sign Language
hr: švedski znakovni jezik

note: name for tam, reference_name for tam
en: Tamil
hr: tamilski

note: name for tat, reference_name for tat
en: Tatar
hr: tatarski

note: name for tel, reference_name for tel
en: Telugu
hr: teluški

note: name for tgk, reference_name for tgk
en: Tajik
hr: tadžički

note: name for tha, reference_name for tha
en: Thai
hr: tajlandski

note: name for tlh, reference_name for tlh
en: Klingon
hr: klingonski

note: name for tmr, inverted_name for tmr
en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
hr: aramejski, židovski babilonski (cca. 200.-1200.)

note: reference_name for tmr
en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
hr: židovski babilonski aramejski (cca. 200.-1200.)

note: name for trf, inverted_name for trf
en: Creole English, Trinidadian
hr: kreolski engleski, trinidadski

note: reference_name for trf
en: Trinidadian Creole English
hr: trinidadski kreolski engleski

note: name for trl, inverted_name for trl
en: Scottish, Traveller
hr: škotski, putnički

note: reference_name for trl
en: Traveller Scottish
hr: putnički škotski

note: name for tse, reference_name for tse
en: Tunisian Sign Language
hr: tuniški znakovni jezik

note: name for tsm, reference_name for tsm
en: Turkish Sign Language
hr: turski znakovni jezik

note: name for tsq, reference_name for tsq
en: Thai Sign Language
hr: tajlandski znakovni jezik

note: name for tss, reference_name for tss
en: Taiwan Sign Language
hr: tajvanski znakovni jezik

note: name for tsy, reference_name for tsy
en: Tebul Sign Language
hr: tebulski znakovni jezik

note: name for tuk, reference_name for tuk
en: Turkmen
hr: turkmenski

note: name for tur, reference_name for tur
en: Turkish
hr: turski

note: name for tut, reference_name for tut
en: Altaic languages
hr: altajski jezici

note: name for tvy, inverted_name for tvy
en: Pidgin, Timor
hr: pidžin, timorski

note: reference_name for tvy
en: Timor Pidgin
hr: timorski pidžin

note: name for tza, reference_name for tza
en: Tanzanian Sign Language
hr: tanzanijski znakovni jezik

note: name for ugn, reference_name for ugn
en: Ugandan Sign Language
hr: ugandski znakovni jezik

note: name for ugy, reference_name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
hr: urugvajski znakovni jezik

note: name for ukl, reference_name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
hr: ukrajinski znakovni jezik

note: name for ukr, reference_name for ukr
en: Ukrainian
hr: ukrajinski

note: name for und, reference_name for und
en: Undetermined
hr: neodređeni

note: name for urd, reference_name for urd
en: Urdu
hr: urdski

note: name for uzb, reference_name for uzb
en: Uzbek
hr: uzbečki

note: name for uzn, inverted_name for uzn
en: Uzbek, Northern
hr: sjevernouzbečki

note: reference_name for uzn
en: Northern Uzbek
hr: sjevernouzbečki

note: name for uzs, inverted_name for uzs
en: Uzbek, Southern
hr: južnouzbečki

note: reference_name for uzs
en: Southern Uzbek
hr: južnouzbečki

note: name for vec, reference_name for vec
en: Venetian
hr: venecijanski

note: name for vic, inverted_name for vic
en: Creole English, Virgin Islands
hr: kreolski engleski, Djevičanski otoci

note: reference_name for vic
en: Virgin Islands Creole English
hr: kreolski engleski Djevičanskih otoka

note: name for vie, reference_name for vie
en: Vietnamese
hr: vijetnamski

note: name for vkp, inverted_name for vkp
en: Creole Portuguese, Korlai
hr: kreolski portugalski, korlajski

note: reference_name for vkp
en: Korlai Creole Portuguese
hr: korlajski kreolski portugalski

note: name for vsi, reference_name for vsi
en: Moldova Sign Language
hr: moldavski znakovni jezik

note: name for vsl, reference_name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
hr: venecuelanski znakovni jezik

note: name for vsv, reference_name for vsv
en: Valencian Sign Language
hr: valencijski znakovni jezik

note: name for wak, reference_name for wak
en: Wakashan languages
hr: vakašanski jezici

note: name for wes, inverted_name for wes
en: Pidgin, Cameroon
hr: pidžin, kamerunski

note: reference_name for wes
en: Cameroon Pidgin
hr: kamerunski pidžin

note: name for wln, reference_name for wln
en: Walloon
hr: valonski

note: name for xaa, inverted_name for xaa
en: Arabic, Andalusian
hr: arapski, andaluzijski

note: reference_name for xaa
en: Andalusian Arabic
hr: andaluzijski arapski

note: name for xaq, reference_name for xaq
en: Aquitanian
hr: akvitanski

note: name for xcl, inverted_name for xcl
en: Armenian, Classical
hr: armenski, klasični

note: reference_name for xcl
en: Classical Armenian
hr: klasični armenski

note: name for xct, inverted_name for xct
en: Tibetan, Classical
hr: tibetski, klasični

note: reference_name for xct
en: Classical Tibetan
hr: klasični tibetski

note: name for xdc, reference_name for xdc
en: Dacian
hr: dacijski

note: name for xgn, reference_name for xgn
en: Mongolian languages
hr: mongolski jezici

note: name for xil, reference_name for xil
en: Illyrian
hr: ilirski

note: name for xki, reference_name for xki
en: Kenyan Sign Language
hr: kenijski znakovni jezik

note: name for xld, reference_name for xld
en: Lydian
hr: lidijski

note: name for xlg, reference_name for xlg
en: Ligurian (Ancient)
hr: ligurijski (antički)

note: name for xli, reference_name for xli
en: Liburnian
hr: liburnijski

note: name for xmk, inverted_name for xmk
en: Macedonian, Ancient
hr: makedonski, antički

note: reference_name for xmk
en: Ancient Macedonian
hr: antički makedonski

note: name for xml, reference_name for xml
en: Malaysian Sign Language
hr: malezijski znakovni jezik

note: name for xms, reference_name for xms
en: Moroccan Sign Language
hr: marokanski znakovni jezik

note: name for xna, inverted_name for xna
en: North Arabian, Ancient
hr: sjevernoarapski, antički

note: reference_name for xna
en: Ancient North Arabian
hr: antički sjevernoarapski

note: name for xno, reference_name for xno
en: Anglo-Norman
hr: anglonormanski

note: name for xpg, reference_name for xpg
en: Phrygian
hr: frigijski

note: name for xtz, reference_name for xtz
en: Tasmanian
hr: tasmanijski

note: name for xvn, reference_name for xvn
en: Vandalic
hr: vandalski

note: name for xzp, inverted_name for xzp
en: Zapotec, Ancient
hr: zapotečki, antički

note: reference_name for xzp
en: Ancient Zapotec
hr: antički zapotečki

note: name for ydd, inverted_name for ydd
en: Yiddish, Eastern
hr: jidiš, istočni

note: reference_name for ydd
en: Eastern Yiddish
hr: istočni jidiš

note: name for yds, reference_name for yds
en: Yiddish Sign Language
hr: jidiš znakovni jezik

note: name for yhd, inverted_name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
hr: arapski, judeoirački

note: reference_name for yhd
en: Judeo-Iraqi Arabic
hr: judeoirački arapski

note: name for yid, reference_name for yid
en: Yiddish
hr: jidiš

note: name for yih, inverted_name for yih
en: Yiddish, Western
hr: jidiš, zapadni

note: reference_name for yih
en: Western Yiddish
hr: zapadni jidiš

note: name for ypk, reference_name for ypk
en: Yupik languages
hr: jupički jezici

note: name for ysl, reference_name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
hr: jugoslavenski znakovni jezik

note: name for zap, reference_name for zap
en: Zapotec
hr: zapotečki

note: name for zle, reference_name for zle
en: East Slavic languages
hr: istočnoslavenski jezici

note: name for zls, reference_name for zls
en: South Slavic languages
hr: južnoslavenski jezici

note: name for zlw, reference_name for zlw
en: West Slavic languages
hr: zapadnoslavenski jezici

note: name for zsl, reference_name for zsl
en: Zambian Sign Language
hr: zambijski znakovni jezik

note: name for zxx, reference_name for zxx
en: No linguistic content
hr: nema jezičnog sadržaja
