iso_639_3 3.40 - en to uk translation catalogue (9557 entries)

note: name for aaa, reference_name for aaa
en: Ghotuo
uk: готуо

note: name for aab, reference_name for aab
en: Alumu-Tesu
uk: алуму-тесу

note: name for aac, reference_name for aac
en: Ari
uk: арі

note: name for aad, reference_name for aad
en: Amal
uk: амал

note: name for aae, inverted_name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
uk: албанська, арбереше

note: reference_name for aae
en: Arbëreshë Albanian
uk: албанська (арбереше)

note: name for aaf, reference_name for aaf
en: Aranadan
uk: аранаданська

note: name for aag, reference_name for aag
en: Ambrak
uk: амбрак

note: name for aah, inverted_name for aah
en: Arapesh, Abu'
uk: арапеш

note: reference_name for aah
en: Abu' Arapesh
uk: арапеш

note: name for aai, reference_name for aai
en: Arifama-Miniafia
uk: аріфама-мініафія

note: name for aak, reference_name for aak
en: Ankave
uk: анкаве

note: name for aal, reference_name for aal
en: Afade
uk: афаде

note: name for aam, reference_name for aam
en: Aramanik
uk: араманік

note: name for aan, reference_name for aan
en: Anambé
uk: анамбе

note: name for aao, inverted_name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
uk: арабська (Алжирська Сахара)

note: reference_name for aao
en: Algerian Saharan Arabic
uk: арабська (Алжирська Сахара)

note: name for aap, inverted_name for aap
en: Arára, Pará
uk: арара (пара)

note: reference_name for aap
en: Pará Arára
uk: арара (пара)

note: name for aaq, inverted_name for aaq
en: Abnaki, Eastern
uk: абнакі (східна)

note: reference_name for aaq
en: Eastern Abnaki
uk: східна абнакі

note: name for aar, reference_name for aar
en: Afar
uk: афар

note: name for aas, reference_name for aas
en: Aasáx
uk: асакс

note: name for aat, inverted_name for aat
en: Albanian, Arvanitika
uk: албанська (арванітська)

note: reference_name for aat
en: Arvanitika Albanian
uk: арнаутська албанська

note: name for aau, reference_name for aau
en: Abau
uk: абау

note: name for aav, reference_name for aav
en: Austro-Asiatic languages
uk: австрало-азійські мови

note: name for aaw, reference_name for aaw
en: Solong
uk: солонґ

note: name for aax, reference_name for aax
en: Mandobo Atas
uk: мандобо (атас)

note: name for aay, reference_name for aay
en: Aariya
uk: аарія

note: name for aaz, reference_name for aaz
en: Amarasi
uk: амарасі

note: name for aba, reference_name for aba
en: Abé
uk: абе

note: name for abb, reference_name for abb
en: Bankon
uk: банкон

note: name for abc, inverted_name for abc
en: Ayta, Ambala
uk: айта (амбала)

note: reference_name for abc
en: Ambala Ayta
uk: айта (амбала)

note: name for abd, reference_name for abd
en: Manide
uk: маніде

note: name for abe, inverted_name for abe
en: Abnaki, Western
uk: абнакі (західна)

note: reference_name for abe
en: Western Abnaki
uk: західна абнакі

note: name for abf, reference_name for abf
en: Abai Sungai
uk: абаї-сунгаї

note: name for abg, reference_name for abg
en: Abaga
uk: абага

note: name for abh, inverted_name for abh
en: Arabic, Tajiki
uk: арабська (Таджикистан)

note: reference_name for abh
en: Tajiki Arabic
uk: таджицька арабська

note: name for abi, reference_name for abi
en: Abidji
uk: абіджийська

note: name for abj, reference_name for abj
en: Aka-Bea
uk: ака-беа

note: name for abk, reference_name for abk
en: Abkhazian
uk: абхазька

note: name for abl, reference_name for abl
en: Lampung Nyo
uk: лампунг-нио

note: name for abm, reference_name for abm
en: Abanyom
uk: абаньйом

note: name for abn, reference_name for abn
en: Abua
uk: абуа

note: name for abo, reference_name for abo
en: Abon
uk: абон

note: name for abp, inverted_name for abp
en: Ayta, Abellen
uk: айта (абелійська)

note: reference_name for abp
en: Abellen Ayta
uk: абелійська айта

note: name for abq, reference_name for abq
en: Abaza
uk: абазинська

note: name for abr, reference_name for abr
en: Abron
uk: аброн

note: name for abs, inverted_name for abs
en: Malay, Ambonese
uk: малайська (амбонійська)

note: reference_name for abs
en: Ambonese Malay
uk: амбонійська малайська

note: name for abt, reference_name for abt
en: Ambulas
uk: амбулас

note: name for abu, reference_name for abu
en: Abure
uk: абуре

note: name for abv, inverted_name for abv
en: Arabic, Baharna
uk: арабська (Бахрейн)

note: reference_name for abv
en: Baharna Arabic
uk: бахрейнська арабська

note: name for abw, reference_name for abw
en: Pal
uk: пал

note: name for abx, reference_name for abx
en: Inabaknon
uk: інабакнон

note: name for aby, reference_name for aby
en: Aneme Wake
uk: анеме-ваке

note: name for abz, reference_name for abz
en: Abui
uk: абуї

note: name for aca, reference_name for aca
en: Achagua
uk: ачагуа

note: name for acb, reference_name for acb
en: Áncá
uk: анка

note: name for acc, inverted_name for acc
en: Achí, Cubulco
uk: ачи (кубулко)

note: reference_name for acc
en: Cubulco Achí
uk: ачи (кубулко)

note: name for acd, reference_name for acd
en: Gikyode
uk: гікйоде

note: name for ace, reference_name for ace
en: Achinese
uk: ачеська

note: name for acf, inverted_name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
uk: креольська французька (Сент-Люсія)

note: reference_name for acf
en: Saint Lucian Creole French
uk: креольська французька (Сент-Люсія)

note: name for ach, reference_name for ach
en: Acoli
uk: ачолі

note: name for aci, reference_name for aci
en: Aka-Cari
uk: ака-карі

note: name for ack, reference_name for ack
en: Aka-Kora
uk: ака-кора

note: name for acl, reference_name for acl
en: Akar-Bale
uk: акар-бале

note: name for acm, inverted_name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
uk: арабська (Месопотамія)

note: reference_name for acm
en: Mesopotamian Arabic
uk: месопотамська арабська

note: name for acn, reference_name for acn
en: Achang
uk: ачанг

note: name for acp, inverted_name for acp
en: Acipa, Eastern
uk: акіпа (східна)

note: reference_name for acp
en: Eastern Acipa
uk: східна акіпа

note: name for acq, inverted_name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
uk: арабська (Північний Ємен)

note: reference_name for acq
en: Ta'izzi-Adeni Arabic
uk: арабська (Північний Ємен)

note: name for acr, reference_name for acr
en: Achi
uk: ачі

note: name for acs, reference_name for acs
en: Acroá
uk: акроа

note: name for act, reference_name for act
en: Achterhoeks
uk: ахтерхоукс

note: name for acu, reference_name for acu
en: Achuar-Shiwiar
uk: ачуар-шивіар

note: name for acv, reference_name for acv
en: Achumawi
uk: ачумаві

note: name for acw, inverted_name for acw
en: Arabic, Hijazi
uk: арабська (Хіджаз)

note: reference_name for acw
en: Hijazi Arabic
uk: арабська (Хіджаз)

note: name for acx, inverted_name for acx
en: Arabic, Omani
uk: арабська (Оман)

note: reference_name for acx
en: Omani Arabic
uk: оманська арабська

note: name for acy, inverted_name for acy
en: Arabic, Cypriot
uk: арабська (Кіпр)

note: reference_name for acy
en: Cypriot Arabic
uk: кіпрська арабська

note: name for acz, reference_name for acz
en: Acheron
uk: ахерон

note: name for ada, reference_name for ada
en: Adangme
uk: адангме

note: name for adb, reference_name for adb
en: Adabe
uk: адабе

note: name for add, reference_name for add
en: Dzodinka
uk: дзодінка

note: name for ade, reference_name for ade
en: Adele
uk: аделе

note: name for adf, inverted_name for adf
en: Arabic, Dhofari
uk: арабська (Дхофарі)

note: reference_name for adf
en: Dhofari Arabic
uk: арабська (Дхофарі)

note: name for adg, reference_name for adg
en: Andegerebinha
uk: андеґеребенья

note: name for adh, reference_name for adh
en: Adhola
uk: адгола

note: name for adi, reference_name for adi
en: Adi
uk: аді

note: name for adj, reference_name for adj
en: Adioukrou
uk: адіукру

note: name for adl, reference_name for adl
en: Galo
uk: гало

note: name for adn, reference_name for adn
en: Adang
uk: аданґ

note: name for ado, reference_name for ado
en: Abu
uk: абу

note: name for adp, reference_name for adp
en: Adap
uk: адап

note: name for adq, reference_name for adq
en: Adangbe
uk: адангбе

note: name for adr, reference_name for adr
en: Adonara
uk: адонара

note: name for ads, reference_name for ads
en: Adamorobe Sign Language
uk: мова жестів адаморобе

note: name for adt, reference_name for adt
en: Adnyamathanha
uk: адняматанья

note: name for adu, reference_name for adu
en: Aduge
uk: адуге

note: name for adw, reference_name for adw
en: Amundava
uk: амундава

note: name for adx, inverted_name for adx
en: Tibetan, Amdo
uk: тибетська (амдо)

note: reference_name for adx
en: Amdo Tibetan
uk: тибетська (амдо)

note: name for ady, reference_name for ady
en: Adyghe
uk: адигейська

note: name for adz, reference_name for adz, name for azr, reference_name for azr
en: Adzera
uk: адзера

note: name for aea, reference_name for aea
en: Areba
uk: ареба

note: name for aeb, inverted_name for aeb
en: Arabic, Tunisian
uk: арабська (Туніс)

note: reference_name for aeb
en: Tunisian Arabic
uk: арабська (Туніс)

note: name for aec, inverted_name for aec
en: Arabic, Saidi
uk: арабська (Верхній Єгипет)

note: reference_name for aec
en: Saidi Arabic
uk: арабська (Верхній Єгипет)

note: name for aed, reference_name for aed
en: Argentine Sign Language
uk: аргентинська мова жестів

note: name for aee, inverted_name for aee
en: Pashayi, Northeast
uk: пашаї (північно-східна)

note: reference_name for aee
en: Northeast Pashayi
uk: північно-східна пашаї

note: name for aek, reference_name for aek
en: Haeke
uk: Аеке

note: name for ael, reference_name for ael
en: Ambele
uk: амбеле

note: name for aem, reference_name for aem
en: Arem
uk: арем

note: name for aen, reference_name for aen
en: Armenian Sign Language
uk: вірменська мова жестів

note: name for aeq, reference_name for aeq
en: Aer
uk: ер

note: name for aer, inverted_name for aer
en: Arrernte, Eastern
uk: аррернте (східна)

note: reference_name for aer
en: Eastern Arrernte
uk: східна аррернте

note: name for aes, reference_name for aes
en: Alsea
uk: алсейська

note: name for aeu, reference_name for aeu
en: Akeu
uk: акеу

note: name for aew, reference_name for aew
en: Ambakich
uk: амбакіч

note: name for aex, reference_name for aex
en: Amerax
uk: амеракс

note: name for aey, reference_name for aey
en: Amele
uk: амеле

note: name for aez, reference_name for aez
en: Aeka
uk: Аека

note: name for afa, reference_name for afa
en: Afro-Asiatic languages
uk: афро-азійські мови

note: name for afb, inverted_name for afb
en: Arabic, Gulf
uk: арабська (Перська затока)

note: reference_name for afb
en: Gulf Arabic
uk: арабська (Перська затока)

note: name for afd, reference_name for afd
en: Andai
uk: андаї

note: name for afe, reference_name for afe
en: Putukwam
uk: путуквам

note: name for afg, reference_name for afg
en: Afghan Sign Language
uk: афганська мова жестів

note: name for afh, reference_name for afh
en: Afrihili
uk: афрингілі

note: name for afi, reference_name for afi
en: Akrukay
uk: акрукай

note: name for afk, reference_name for afk
en: Nanubae
uk: нанубей

note: name for afn, reference_name for afn
en: Defaka
uk: дефака

note: name for afo, reference_name for afo
en: Eloyi
uk: елої

note: name for afp, reference_name for afp
en: Tapei
uk: тапеї

note: name for afr, reference_name for afr
en: Afrikaans
uk: африкаанс

note: name for afs, inverted_name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
uk: креольська (афро-семінольська)

note: reference_name for afs
en: Afro-Seminole Creole
uk: афро-семінольська креольська

note: name for aft, reference_name for aft
en: Afitti
uk: афітті

note: name for afu, reference_name for afu
en: Awutu
uk: авуту

note: name for afz, reference_name for afz
en: Obokuitai
uk: обокуїтаї

note: name for aga, reference_name for aga
en: Aguano
uk: агуано

note: name for agb, reference_name for agb
en: Legbo
uk: легбо

note: name for agc, reference_name for agc
en: Agatu
uk: агату

note: name for agd, reference_name for agd
en: Agarabi
uk: агарабі

note: name for age, reference_name for age
en: Angal
uk: ангал

note: name for agf, reference_name for agf
en: Arguni
uk: аргуні

note: name for agg, reference_name for agg
en: Angor
uk: ангорська

note: name for agh, reference_name for agh
en: Ngelima
uk: нгеліма

note: name for agi, reference_name for agi
en: Agariya
uk: агарія

note: name for agj, reference_name for agj
en: Argobba
uk: аргобба

note: name for agk, inverted_name for agk
en: Agta, Isarog
uk: агта (ісарог)

note: reference_name for agk
en: Isarog Agta
uk: агта (ісарог)

note: name for agl, reference_name for agl
en: Fembe
uk: фембе

note: name for agm, reference_name for agm
en: Angaataha
uk: ангаатаха

note: name for agn, reference_name for agn
en: Agutaynen
uk: агутайнен

note: name for ago, reference_name for ago
en: Tainae
uk: таїнае

note: name for agp, reference_name for agp, name for prf, reference_name for prf
en: Paranan
uk: паранан

note: name for agq, reference_name for agq
en: Aghem
uk: агем

note: name for agr, reference_name for agr
en: Aguaruna
uk: агуаруна

note: name for ags, reference_name for ags
en: Esimbi
uk: есімбі

note: name for agt, inverted_name for agt
en: Agta, Central Cagayan
uk: аґта (Центральний Кагаян)

note: reference_name for agt
en: Central Cagayan Agta
uk: аґта (Центральний Кагаян)

note: name for agu, reference_name for agu
en: Aguacateco
uk: аґуакатеко

note: name for agv, inverted_name for agv
en: Dumagat, Remontado
uk: Сінауна

note: reference_name for agv
en: Remontado Dumagat
uk: ремонтадо думагат

note: name for agw, reference_name for agw
en: Kahua
uk: кахуа

note: name for agx, reference_name for agx
en: Aghul
uk: агул

note: name for agy, inverted_name for agy
en: Alta, Southern
uk: алта (південна)

note: reference_name for agy
en: Southern Alta
uk: південна алта

note: name for agz, inverted_name for agz
en: Agta, Mt. Iriga
uk: агта (гора Іріга)

note: reference_name for agz
en: Mt. Iriga Agta
uk: агта (гора Іріга)

note: name for aha, reference_name for aha
en: Ahanta
uk: аханта

note: name for ahb, reference_name for ahb
en: Axamb
uk: ахамб

note: name for ahe, reference_name for ahe
en: Ahe
uk: ахе

note: name for ahg, reference_name for ahg
en: Qimant
uk: кімант

note: name for ahh, reference_name for ahh
en: Aghu
uk: агху

note: name for ahi, inverted_name for ahi
en: Aizi, Tiagbamrin
uk: аїзі (тіагбамрін)

note: reference_name for ahi
en: Tiagbamrin Aizi
uk: аїзі (тіагбамрін)

note: name for ahk, reference_name for ahk
en: Akha
uk: акха

note: name for ahl, reference_name for ahl
en: Igo
uk: іго

note: name for ahm, inverted_name for ahm
en: Aizi, Mobumrin
uk: аїзі (мобумрін)

note: reference_name for ahm
en: Mobumrin Aizi
uk: аїзі (мобумрін)

note: name for ahn, reference_name for ahn
en: Àhàn
uk: аган

note: name for aho, reference_name for aho
en: Ahom
uk: агом

note: name for ahp, inverted_name for ahp
en: Aizi, Aproumu
uk: аїзі (апруму)

note: reference_name for ahp
en: Aproumu Aizi
uk: аїзі (апруму)

note: name for ahr, reference_name for ahr
en: Ahirani
uk: ахірані

note: name for ahs, reference_name for ahs
en: Ashe
uk: аше

note: name for aht, reference_name for aht
en: Ahtena
uk: ахтена

note: name for aia, reference_name for aia
en: Arosi
uk: аросі

note: name for aib, reference_name for aib
en: Ainu (China)
uk: айнська (Китай)

note: name for aic, reference_name for aic
en: Ainbai
uk: аїнбаї

note: name for aid, reference_name for aid
en: Alngith
uk: олнгіт

note: name for aie, reference_name for aie
en: Amara
uk: Амхара

note: name for aif, reference_name for aif
en: Agi
uk: агі

note: name for aig, inverted_name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
uk: креольська англійська (Антигуа і Барбуда)

note: reference_name for aig
en: Antigua and Barbuda Creole English
uk: креольська англійська (Антигуа і Барбуда)

note: name for aih, reference_name for aih
en: Ai-Cham
uk: айтьям

note: name for aii, inverted_name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
uk: неоарамейська (асирійська)

note: reference_name for aii
en: Assyrian Neo-Aramaic
uk: асирійська неоарамейська

note: name for aij, reference_name for aij
en: Lishanid Noshan
uk: лішанід-ношан

note: name for aik, reference_name for aik
en: Ake
uk: аке

note: name for ail, reference_name for ail
en: Aimele
uk: аймеле

note: name for aim, reference_name for aim
en: Aimol
uk: аймол

note: name for ain, reference_name for ain
en: Ainu (Japan)
uk: айнська (Японія)

note: name for aio, reference_name for aio
en: Aiton
uk: айтон

note: name for aip, reference_name for aip
en: Burumakok
uk: бурумакок

note: name for aiq, reference_name for aiq
en: Aimaq
uk: аймак

note: name for air, reference_name for air
en: Airoran
uk: айроран

note: name for ais, inverted_name for ais
en: Amis, Nataoran
uk: аміс (натаоран)

note: reference_name for ais
en: Nataoran Amis
uk: аміс (натаоран)

note: name for ait, reference_name for ait
en: Arikem
uk: арікем

note: name for aiw, reference_name for aiw, name for aiz, reference_name for aiz
en: Aari
uk: арі

note: name for aix, reference_name for aix
en: Aighon
uk: айгон

note: name for aiy, reference_name for aiy
en: Ali
uk: алі

note: name for aja, reference_name for aja
en: Aja (Sudan)
uk: аджа (Судан)

note: name for ajg, reference_name for ajg
en: Aja (Benin)
uk: аджа (Бенін)

note: name for aji, reference_name for aji
en: Ajië
uk: аджіє

note: name for ajn, reference_name for ajn
en: Andajin
uk: андаджін

note: name for ajp, inverted_name for ajp
en: Arabic, South Levantine
uk: арабська (Південна Левантія)

note: reference_name for ajp
en: South Levantine Arabic
uk: південнолевантійська арабська

note: name for ajt, inverted_name for ajt
en: Arabic, Judeo-Tunisian
uk: арабська (іудейсько-туніська)

note: reference_name for ajt
en: Judeo-Tunisian Arabic
uk: іудейсько-туніська арабська

note: name for aju, inverted_name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
uk: арабська (іудейська-мароканська)

note: reference_name for aju
en: Judeo-Moroccan Arabic
uk: іудейсько-мароканська арабська

note: name for ajw, reference_name for ajw
en: Ajawa
uk: аджава

note: name for ajz, inverted_name for ajz
en: Karbi, Amri
uk: амрі-карбі

note: reference_name for ajz
en: Amri Karbi
uk: амрі-карбі

note: name for aka, reference_name for aka
en: Akan
uk: акан

note: name for akb, reference_name for akb
en: Batak Angkola
uk: батак (ангкола)

note: name for akc, reference_name for akc
en: Mpur
uk: мпур

note: name for akd, reference_name for akd
en: Ukpet-Ehom
uk: укпет-егом

note: name for ake, reference_name for ake
en: Akawaio
uk: акавайо

note: name for akf, reference_name for akf
en: Akpa
uk: акпа

note: name for akg, reference_name for akg
en: Anakalangu
uk: анакалангу

note: name for akh, reference_name for akh
en: Angal Heneng
uk: ангал-хененг

note: name for aki, reference_name for aki
en: Aiome
uk: айоме

note: name for akj, reference_name for akj
en: Aka-Jeru
uk: ака-джеру

note: name for akk, reference_name for akk
en: Akkadian
uk: аккадська

note: name for akl, reference_name for akl
en: Aklanon
uk: акланон

note: name for akm, reference_name for akm
en: Aka-Bo
uk: ака-бо

note: name for akn, reference_name for akn
en: Amikoana
uk: амікоана

note: name for ako, reference_name for ako
en: Akurio
uk: акуріо

note: name for akp, reference_name for akp
en: Siwu
uk: сіву

note: name for akq, reference_name for akq
en: Ak
uk: ак

note: name for akr, reference_name for akr
en: Araki
uk: аракі

note: name for aks, reference_name for aks
en: Akaselem
uk: акаселем

note: name for akt, reference_name for akt
en: Akolet
uk: аколет

note: name for aku, reference_name for aku
en: Akum
uk: акум

note: name for akv, reference_name for akv
en: Akhvakh
uk: ахвах

note: name for akw, reference_name for akw
en: Akwa
uk: аква

note: name for akx, reference_name for akx
en: Aka-Kede
uk: ака-кеде

note: name for aky, reference_name for aky
en: Aka-Kol
uk: ака-кол

note: name for akz, reference_name for akz
en: Alabama
uk: алабама

note: name for ala, reference_name for ala
en: Alago
uk: алаго

note: name for alb, reference_name for alb, name for sqi, reference_name for sqi
en: Albanian
uk: албанська

note: name for alc, reference_name for alc
en: Qawasqar
uk: каваскар

note: name for ald, reference_name for ald
en: Alladian
uk: алладіан

note: name for ale, reference_name for ale
en: Aleut
uk: алеутська

note: name for alf, reference_name for alf
en: Alege
uk: алеге

note: name for alg, reference_name for alg
en: Algonquian languages
uk: алгонкінські мови

note: name for alh, reference_name for alh
en: Alawa
uk: алава

note: name for ali, reference_name for ali
en: Amaimon
uk: амаймон

note: name for alj, reference_name for alj
en: Alangan
uk: аланган

note: name for alk, reference_name for alk
en: Alak
uk: алак

note: name for all, reference_name for all
en: Allar
uk: аллар

note: name for alm, reference_name for alm
en: Amblong
uk: амблонг

note: name for aln, inverted_name for aln
en: Albanian, Gheg
uk: албанська (гедзь)

note: reference_name for aln
en: Gheg Albanian
uk: албанська (гедзь)

note: name for alo, reference_name for alo
en: Larike-Wakasihu
uk: ларіке-вакасіху

note: name for alp, reference_name for alp
en: Alune
uk: алуне

note: name for alq, reference_name for alq
en: Algonquin
uk: алгонкінська

note: name for alr, reference_name for alr
en: Alutor
uk: алутор

note: name for als, inverted_name for als
en: Albanian, Tosk
uk: албанська (тоскська)

note: reference_name for als
en: Tosk Albanian
uk: тоскська албанська

note: name for alt, inverted_name for alt
en: Altai, Southern
uk: алтайська (південна)

note: reference_name for alt
en: Southern Altai
uk: південноалтайська

note: name for alu, reference_name for alu
en: 'Are'are
uk: ареаре

note: name for alv, reference_name for alv
en: Atlantic-Congo languages
uk: атлантично-конголезькі мови

note: name for alw, reference_name for alw
en: Alaba-K’abeena
uk: алаба-кабеена

note: name for alx, reference_name for alx
en: Amol
uk: амол

note: name for aly, reference_name for aly
en: Alyawarr
uk: аляварр

note: name for alz, reference_name for alz
en: Alur
uk: алур

note: name for ama, reference_name for ama
en: Amanayé
uk: аманає

note: name for amb, reference_name for amb
en: Ambo
uk: амбо

note: name for amc, reference_name for amc
en: Amahuaca
uk: амахуака

note: name for amd, inverted_name for amd
en: Creole, Amapá
uk: креольська (амапа)

note: reference_name for amd
en: Amapá Creole
uk: креольська (амапа)

note: name for ame, reference_name for ame
en: Yanesha'
uk: янеша

note: name for amf, reference_name for amf
en: Hamer-Banna
uk: хаммер-банна

note: name for amg, reference_name for amg
en: Amurdak
uk: амурдак

note: name for amh, reference_name for amh
en: Amharic
uk: амхарська

note: name for ami, reference_name for ami
en: Amis
uk: аміс

note: name for amj, reference_name for amj
en: Amdang
uk: Амданг

note: name for amk, reference_name for amk
en: Ambai
uk: амбай

note: name for aml, reference_name for aml
en: War-Jaintia
uk: вар-джайтія

note: name for amm, reference_name for amm
en: Ama (Papua New Guinea)
uk: ама (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for amn, reference_name for amn
en: Amanab
uk: аманаб

note: name for amo, reference_name for amo
en: Amo
uk: амо

note: name for amp, reference_name for amp
en: Alamblak
uk: аламблак

note: name for amq, reference_name for amq
en: Amahai
uk: амахаї

note: name for amr, reference_name for amr
en: Amarakaeri
uk: амаракері

note: name for ams, inverted_name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
uk: анамі-ошіма (південна)

note: reference_name for ams
en: Southern Amami-Oshima
uk: південна анамі-ошіма

note: name for amt, reference_name for amt
en: Amto
uk: амто

note: name for amu, inverted_name for amu
en: Amuzgo, Guerrero
uk: амузго (гуерреро)

note: reference_name for amu
en: Guerrero Amuzgo
uk: амузго (гуерреро)

note: name for amv, reference_name for amv
en: Ambelau
uk: амбелау

note: name for amw, inverted_name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
uk: неоарамейська (західна)

note: reference_name for amw
en: Western Neo-Aramaic
uk: західна неоарамейська

note: name for amx, reference_name for amx
en: Anmatyerre
uk: анматьєре

note: name for amy, reference_name for amy
en: Ami
uk: амі

note: name for amz, reference_name for amz
en: Atampaya
uk: атампая

note: name for ana, reference_name for ana
en: Andaqui
uk: андакійська

note: name for anb, reference_name for anb
en: Andoa
uk: андоа

note: name for anc, reference_name for anc
en: Ngas
uk: нгас

note: name for and, reference_name for and
en: Ansus
uk: ансус

note: name for ane, reference_name for ane
en: Xârâcùù
uk: ксаракуу

note: name for anf, reference_name for anf
en: Animere
uk: анімере

note: name for ang, inverted_name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
uk: давньоанглійська (бл. 450-1100)

note: reference_name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
uk: давньоанглійська (бл. 450-1100)

note: name for anh, reference_name for anh
en: Nend
uk: нендська

note: name for ani, reference_name for ani
en: Andi
uk: андійська

note: name for anj, reference_name for anj
en: Anor
uk: анорська

note: name for ank, reference_name for ank
en: Goemai
uk: гоемай

note: name for anl, inverted_name for anl
en: Chin, Anu-Hkongso
uk: чин (ану-хконгсо)

note: reference_name for anl
en: Anu-Hkongso Chin
uk: чин (ану-хконгсо)

note: name for anm, reference_name for anm
en: Anal
uk: анал

note: name for ann, reference_name for ann
en: Obolo
uk: оболо

note: name for ano, reference_name for ano
en: Andoque
uk: андоке

note: name for anp, reference_name for anp
en: Angika
uk: ангіка

note: name for anq, reference_name for anq
en: Jarawa (India)
uk: джарава (Індія)

note: name for anr, reference_name for anr
en: Andh
uk: андх

note: name for ans, reference_name for ans
en: Anserma
uk: ансерма

note: name for ant, reference_name for ant
en: Antakarinya
uk: антакарінья

note: name for anu, reference_name for anu
en: Anuak
uk: ануак

note: name for anv, reference_name for anv
en: Denya
uk: денья

note: name for anw, reference_name for anw
en: Anaang
uk: анаанг

note: name for anx, reference_name for anx
en: Andra-Hus
uk: андра-хус

note: name for any, reference_name for any
en: Anyin
uk: аньїнська

note: name for anz, reference_name for anz
en: Anem
uk: анем

note: name for aoa, reference_name for aoa
en: Angolar
uk: анголар

note: name for aob, reference_name for aob
en: Abom
uk: абом

note: name for aoc, reference_name for aoc
en: Pemon
uk: пемон

note: name for aod, reference_name for aod
en: Andarum
uk: андарум

note: name for aoe, reference_name for aoe
en: Angal Enen
uk: ангал-енен

note: name for aof, reference_name for aof
en: Bragat
uk: брагат

note: name for aog, reference_name for aog
en: Angoram
uk: ангорам

note: name for aoh, reference_name for aoh
en: Arma
uk: арма

note: name for aoi, reference_name for aoi
en: Anindilyakwa
uk: анінділяква

note: name for aoj, reference_name for aoj
en: Mufian
uk: муфіанська

note: name for aok, reference_name for aok
en: Arhö
uk: архо

note: name for aol, reference_name for aol
en: Alor
uk: алор

note: name for aom, reference_name for aom
en: Ömie
uk: уміе

note: name for aon, inverted_name for aon
en: Arapesh, Bumbita
uk: арапеш (бумбіта)

note: reference_name for aon
en: Bumbita Arapesh
uk: арапеш (бумбіта)

note: name for aor, reference_name for aor
en: Aore
uk: аоре

note: name for aos, reference_name for aos
en: Taikat
uk: тайкат

note: name for aot, reference_name for aot
en: A'tong
uk: атонг

note: name for aou, reference_name for aou
en: A'ou
uk: а-уо (червоний гелао)

note: name for aox, reference_name for aox
en: Atorada
uk: аторада

note: name for aoz, reference_name for aoz
en: Uab Meto
uk: уаб-мето

note: name for apa, reference_name for apa
en: Apache languages
uk: апацські мови

note: name for apb, reference_name for apb
en: Sa'a
uk: са'а

note: name for apc, inverted_name for apc
en: Arabic, North Levantine
uk: арабська (Північна Левантія)

note: reference_name for apc
en: North Levantine Arabic
uk: північнолевантійська арабська

note: name for apd, inverted_name for apd
en: Arabic, Sudanese
uk: арабська (Судан)

note: reference_name for apd
en: Sudanese Arabic
uk: суданська арабська

note: name for ape, reference_name for ape
en: Bukiyip
uk: букіїп

note: name for apf, inverted_name for apf
en: Agta, Pahanan
uk: агта (паганан)

note: reference_name for apf
en: Pahanan Agta
uk: агта (паганан)

note: name for apg, reference_name for apg
en: Ampanang
uk: ампананг

note: name for aph, reference_name for aph
en: Athpariya
uk: атпарія

note: name for api, reference_name for api
en: Apiaká
uk: апіака

note: name for apj, inverted_name for apj
en: Apache, Jicarilla
uk: апачська (хікарілья)

note: reference_name for apj
en: Jicarilla Apache
uk: апачська (хікарілья)

note: name for apk, inverted_name for apk
en: Apache, Kiowa
uk: апачська (кайова)

note: reference_name for apk
en: Kiowa Apache
uk: апачська (кайова)

note: name for apl, inverted_name for apl
en: Apache, Lipan
uk: апачська (ліпани)

note: reference_name for apl
en: Lipan Apache
uk: апачська (ліпани)

note: name for apm, inverted_name for apm
en: Apache, Mescalero-Chiricahua
uk: апачська (мескальєро-чирікахуа)

note: reference_name for apm
en: Mescalero-Chiricahua Apache
uk: апачська (мескальєро-чирікахуа)

note: name for apn, reference_name for apn
en: Apinayé
uk: апінає

note: name for apo, reference_name for apo
en: Ambul
uk: амбул

note: name for app, reference_name for app
en: Apma
uk: апма

note: name for apq, reference_name for apq
en: A-Pucikwar
uk: а-пусіквар

note: name for apr, reference_name for apr
en: Arop-Lokep
uk: ароп-локеп

note: name for aps, reference_name for aps
en: Arop-Sissano
uk: ароп-сіссано

note: name for apt, reference_name for apt
en: Apatani
uk: апатані

note: name for apu, reference_name for apu
en: Apurinã
uk: апурінья

note: name for apv, reference_name for apv
en: Alapmunte
uk: алапмунте

note: name for apw, inverted_name for apw
en: Apache, Western
uk: апачська (західна)

note: reference_name for apw
en: Western Apache
uk: західна апачська

note: name for apx, reference_name for apx
en: Aputai
uk: апутаї

note: name for apy, reference_name for apy
en: Apalaí
uk: апалаї

note: name for apz, reference_name for apz
en: Safeyoka
uk: сафейока

note: name for aqa, reference_name for aqa
en: Alacalufan languages
uk: алакалуфанські мови

note: name for aqc, reference_name for aqc
en: Archi
uk: арчі

note: name for aqd, inverted_name for aqd
en: Dogon, Ampari
uk: догонська (ампарі)

note: reference_name for aqd
en: Ampari Dogon
uk: догонська (ампарі)

note: name for aqg, reference_name for aqg
en: Arigidi
uk: арігіді

note: name for aql, reference_name for aql
en: Algic languages
uk: Алґські мови

note: name for aqm, reference_name for aqm
en: Atohwaim
uk: атохваїм

note: name for aqn, inverted_name for aqn
en: Alta, Northern
uk: альта (північна)

note: reference_name for aqn
en: Northern Alta
uk: північна альта

note: name for aqp, reference_name for aqp
en: Atakapa
uk: атакапа

note: name for aqr, reference_name for aqr
en: Arhâ
uk: арга

note: name for aqz, reference_name for aqz
en: Akuntsu
uk: акунтсу

note: name for ara, reference_name for ara
en: Arabic
uk: арабська

note: name for arb, inverted_name for arb
en: Arabic, Standard
uk: арабська (стандартна)

note: reference_name for arb
en: Standard Arabic
uk: стандартна арабська

note: name for arc, inverted_name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
uk: арамейська (офіційна, 700-300 до нашої ери)

note: reference_name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
uk: офіційна арамейська (700-300 до нашої ери)

note: name for ard, reference_name for ard
en: Arabana
uk: арабана

note: name for are, inverted_name for are
en: Arrarnta, Western
uk: аррарнта (західна)

note: reference_name for are
en: Western Arrarnta
uk: західна аррарнта

note: name for arf, reference_name for arf
en: Arafundi
uk: арафунді

note: name for arg, reference_name for arg
en: Aragonese
uk: арагонська

note: name for arh, reference_name for arh
en: Arhuaco
uk: архуако

note: name for ari, reference_name for ari
en: Arikara
uk: арікара

note: name for arj, reference_name for arj
en: Arapaso
uk: арапасо

note: name for ark, reference_name for ark
en: Arikapú
uk: арікапу

note: name for arl, reference_name for arl
en: Arabela
uk: арабела

note: name for arm, reference_name for arm, name for hye, reference_name for hye
en: Armenian
uk: вірменська

note: name for arn, reference_name for arn
en: Mapudungun
uk: арауканська

note: name for aro, reference_name for aro
en: Araona
uk: араона

note: name for arp, reference_name for arp
en: Arapaho
uk: арапахо

note: name for arq, inverted_name for arq
en: Arabic, Algerian
uk: арабська (Алжир)

note: reference_name for arq
en: Algerian Arabic
uk: алжирська арабська

note: name for arr, reference_name for arr
en: Karo (Brazil)
uk: каро (Бразилія)

note: name for ars, inverted_name for ars
en: Arabic, Najdi
uk: арабська (Наджді)

note: reference_name for ars
en: Najdi Arabic
uk: арабська (Наджді)

note: name for art, reference_name for art
en: Artificial languages
uk: штучні мови

note: name for aru, reference_name for aru
en: Aruá (Amazonas State)
uk: аруанська (штат Амазонас)

note: name for arv, reference_name for arv
en: Arbore
uk: арборе

note: name for arw, reference_name for arw
en: Arawak
uk: аравакська

note: name for arx, reference_name for arx
en: Aruá (Rodonia State)
uk: аруанська (штат Родонія)

note: name for ary, inverted_name for ary
en: Arabic, Moroccan
uk: арабська (мароканська)

note: reference_name for ary
en: Moroccan Arabic
uk: мароканська арабська

note: name for arz, inverted_name for arz
en: Arabic, Egyptian
uk: арабська (Єгипет)

note: reference_name for arz
en: Egyptian Arabic
uk: єгипетська арабська

note: name for asa, reference_name for asa
en: Asu (Tanzania)
uk: асу (Танзанія)

note: name for asb, reference_name for asb
en: Assiniboine
uk: ассінібойне

note: name for asc, inverted_name for asc
en: Asmat, Casuarina Coast
uk: асмат (Казуаріновий Берег)

note: reference_name for asc
en: Casuarina Coast Asmat
uk: асмат (Казуаріновий Берег)

note: name for asd, reference_name for asd
en: Asas
uk: асас

note: name for ase, reference_name for ase
en: American Sign Language
uk: американська мова жестів

note: name for asf, reference_name for asf
en: Australian Sign Language
uk: австралійська мова жестів

note: name for asg, reference_name for asg
en: Cishingini
uk: кішингіні

note: name for ash, reference_name for ash
en: Abishira
uk: абішира

note: name for asi, reference_name for asi
en: Buruwai
uk: буруваї

note: name for asj, reference_name for asj
en: Nsari
uk: нсарі

note: name for ask, reference_name for ask
en: Ashkun
uk: ашкун

note: name for asl, reference_name for asl
en: Asilulu
uk: асілулу

note: name for asm, reference_name for asm
en: Assamese
uk: ассамська

note: name for asn, inverted_name for asn
en: Asuriní, Xingú
uk: асуріні (ксінгу)

note: reference_name for asn
en: Xingú Asuriní
uk: асуріні (ксінгу)

note: name for aso, reference_name for aso
en: Dano
uk: дано

note: name for asp, reference_name for asp
en: Algerian Sign Language
uk: алжирська мова жестів

note: name for asq, reference_name for asq
en: Austrian Sign Language
uk: австрійська мова жестів

note: name for asr, reference_name for asr
en: Asuri
uk: асурі

note: name for ass, reference_name for ass
en: Ipulo
uk: іпуло

note: name for ast, reference_name for ast
en: Asturian
uk: астурійська

note: name for asu, inverted_name for asu
en: Asurini, Tocantins
uk: асуріні (Токантінс)

note: reference_name for asu
en: Tocantins Asurini
uk: асуріні (Токантінс)

note: name for asv, reference_name for asv
en: Asoa
uk: асоа

note: name for asw, reference_name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
uk: мова жестів австралійських аборигенів

note: name for asx, reference_name for asx
en: Muratayak
uk: муратаяк

note: name for asy, inverted_name for asy
en: Asmat, Yaosakor
uk: асмат (Яосакор)

note: reference_name for asy
en: Yaosakor Asmat
uk: асмат (Яосакор)

note: name for asz, reference_name for asz
en: As
uk: ас

note: name for ata, reference_name for ata
en: Pele-Ata
uk: пеле-ата

note: name for atb, reference_name for atb
en: Zaiwa
uk: зайва

note: name for atc, reference_name for atc
en: Atsahuaca
uk: атсахуака

note: name for atd, inverted_name for atd
en: Manobo, Ata
uk: манобо (Ата)

note: reference_name for atd
en: Ata Manobo
uk: манобо (Ата)

note: name for ate, reference_name for ate
en: Atemble
uk: атембле

note: name for atf, reference_name for atf
en: Atuence
uk: атуенке

note: name for atg, reference_name for atg
en: Ivbie North-Okpela-Arhe
uk: івбі (північна окпела-архе)

note: name for ath, reference_name for ath
en: Athapascan languages
uk: атапаські мови

note: name for ati, reference_name for ati
en: Attié
uk: аттьє

note: name for atj, reference_name for atj
en: Atikamekw
uk: атікамек

note: name for atk, reference_name for atk
en: Ati
uk: аті

note: name for atl, inverted_name for atl
en: Agta, Mt. Iraya
uk: агта (гора Ірая)

note: reference_name for atl
en: Mt. Iraya Agta
uk: агта (гора Ірая)

note: name for atm, reference_name for atm
en: Ata
uk: ата

note: name for atn, reference_name for atn
en: Ashtiani
uk: аштіані

note: name for ato, reference_name for ato
en: Atong
uk: атонг

note: name for atp, inverted_name for atp
en: Atta, Pudtol
uk: атта (Пудтол)

note: reference_name for atp
en: Pudtol Atta
uk: атта (Пудтол)

note: name for atq, reference_name for atq
en: Aralle-Tabulahan
uk: аралле-табулаган

note: name for atr, reference_name for atr
en: Waimiri-Atroari
uk: ваймірі-атроарі

note: name for ats, reference_name for ats
en: Gros Ventre
uk: грос-вентре

note: name for att, inverted_name for att
en: Atta, Pamplona
uk: атта (Памплона)

note: reference_name for att
en: Pamplona Atta
uk: атта (Памплона)

note: name for atu, reference_name for atu
en: Reel
uk: атуот

note: name for atv, inverted_name for atv
en: Altai, Northern
uk: алтайська (північна)

note: reference_name for atv
en: Northern Altai
uk: північноалтайська

note: name for atw, reference_name for atw
en: Atsugewi
uk: атсугеві

note: name for atx, reference_name for atx
en: Arutani
uk: арутані

note: name for aty, reference_name for aty
en: Aneityum
uk: анейтьюм

note: name for atz, reference_name for atz
en: Arta
uk: арта

note: name for aua, reference_name for aua
en: Asumboa
uk: асумбоа

note: name for aub, reference_name for aub
en: Alugu
uk: алугу

note: name for auc, reference_name for auc
en: Waorani
uk: ваорані

note: name for aud, reference_name for aud
en: Anuta
uk: анута

note: name for aue, reference_name for aue
en: =/Kx'au//'ein
uk: кшауейн

note: name for auf, reference_name for auf
en: Arauan languages
uk: арауанські мови

note: name for aug, reference_name for aug
en: Aguna
uk: агуна

note: name for auh, reference_name for auh
en: Aushi
uk: ауші

note: name for aui, reference_name for aui
en: Anuki
uk: анукі

note: name for auj, reference_name for auj
en: Awjilah
uk: авджіла

note: name for auk, reference_name for auk
en: Heyo
uk: хейо

note: name for aul, reference_name for aul
en: Aulua
uk: аулуа

note: name for aum, reference_name for aum
en: Asu (Nigeria)
uk: асу (Нігерія)

note: name for aun, inverted_name for aun
en: One, Molmo
uk: оне (мольмо)

note: reference_name for aun
en: Molmo One
uk: оне (мольмо)

note: name for auo, reference_name for auo
en: Auyokawa
uk: ауйокава

note: name for aup, reference_name for aup
en: Makayam
uk: макаям

note: name for auq, reference_name for auq
en: Anus
uk: анус

note: name for aur, reference_name for aur
en: Aruek
uk: аруек

note: name for aus, reference_name for aus
en: Australian languages
uk: австралійські мови

note: name for aut, reference_name for aut
en: Austral
uk: аустраль

note: name for auu, reference_name for auu
en: Auye
uk: аує

note: name for auv, reference_name for auv
en: Auvergnat
uk: овернська

note: name for auw, reference_name for auw
en: Awyi
uk: авуї

note: name for aux, reference_name for aux
en: Aurá
uk: аура

note: name for auy, reference_name for auy
en: Awiyaana
uk: авіяана

note: name for auz, inverted_name for auz
en: Arabic, Uzbeki
uk: арабська (Узбекистан)

note: reference_name for auz
en: Uzbeki Arabic
uk: узбецька арабська

note: name for ava, reference_name for ava
en: Avaric
uk: аварська

note: name for avb, reference_name for avb
en: Avau
uk: авау

note: name for avd, reference_name for avd
en: Alviri-Vidari
uk: альвірі-відарі

note: name for ave, reference_name for ave
en: Avestan
uk: авестанська

note: name for avi, reference_name for avi
en: Avikam
uk: авікам

note: name for avk, reference_name for avk
en: Kotava
uk: котава

note: name for avl, inverted_name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
uk: арабська (східно-єгипетська бедаві)

note: reference_name for avl
en: Eastern Egyptian Bedawi Arabic
uk: арабська (східно-єгипетська бедаві)

note: name for avm, reference_name for avm
en: Angkamuthi
uk: ангкамуті

note: name for avn, reference_name for avn
en: Avatime
uk: аватіме

note: name for avo, reference_name for avo
en: Agavotaguerra
uk: агавотагуерра

note: name for avs, reference_name for avs
en: Aushiri
uk: ауширі

note: name for avt, reference_name for avt
en: Au
uk: ау

note: name for avu, reference_name for avu
en: Avokaya
uk: авокая

note: name for avv, reference_name for avv
en: Avá-Canoeiro
uk: ава-каноейро

note: name for awa, reference_name for awa
en: Awadhi
uk: авадхі

note: name for awb, reference_name for awb
en: Awa (Papua New Guinea)
uk: ава (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for awc, reference_name for awc
en: Cicipu
uk: сісіпу

note: name for awd, reference_name for awd
en: Arawakan languages
uk: арауканські мови

note: name for awe, reference_name for awe
en: Awetí
uk: аветі

note: name for awg, reference_name for awg
en: Anguthimri
uk: ангутімрі

note: name for awh, reference_name for awh
en: Awbono
uk: авбоно

note: name for awi, reference_name for awi
en: Aekyom
uk: екйом

note: name for awk, reference_name for awk
en: Awabakal
uk: авабакал

note: name for awm, reference_name for awm
en: Arawum
uk: аравум

note: name for awn, reference_name for awn
en: Awngi
uk: авнгі

note: name for awo, reference_name for awo
en: Awak
uk: авак

note: name for awr, reference_name for awr
en: Awera
uk: авера

note: name for aws, inverted_name for aws
en: Awyu, South
uk: авю (південна)

note: reference_name for aws
en: South Awyu
uk: південна авю

note: name for awt, reference_name for awt
en: Araweté
uk: аравете

note: name for awu, inverted_name for awu
en: Awyu, Central
uk: авю (центральна)

note: reference_name for awu
en: Central Awyu
uk: центральна авю

note: name for awv, inverted_name for awv
en: Awyu, Jair
uk: авю (Джаїр)

note: reference_name for awv
en: Jair Awyu
uk: авю (Джаїр)

note: name for aww, reference_name for aww
en: Awun
uk: авун

note: name for awx, reference_name for awx
en: Awara
uk: авара

note: name for awy, inverted_name for awy
en: Awyu, Edera
uk: авю (Едера)

note: reference_name for awy
en: Edera Awyu
uk: авю (Едера)

note: name for axb, reference_name for axb
en: Abipon
uk: абіпон

note: name for axe, reference_name for axe
en: Ayerrerenge
uk: аєреренге

note: name for axg, inverted_name for axg
en: Arára, Mato Grosso
uk: арара (Мату-Гросу)

note: reference_name for axg
en: Mato Grosso Arára
uk: арара (Мату-Гросу)

note: name for axk, reference_name for axk
en: Yaka (Central African Republic)
uk: яка (Центральноафриканська Республіка)

note: name for axm, inverted_name for axm
en: Armenian, Middle
uk: вірменська (середня)

note: reference_name for axm
en: Middle Armenian
uk: середньовірменська

note: name for axx, reference_name for axx
en: Xaragure
uk: ксарагуре

note: name for aya, reference_name for aya
en: Awar
uk: аварська

note: name for ayb, inverted_name for ayb
en: Gbe, Ayizo
uk: гбе (Аїзо)

note: reference_name for ayb
en: Ayizo Gbe
uk: гбе (Аїзо)

note: name for ayc, inverted_name for ayc
en: Aymara, Southern
uk: аймарська (південна)

note: reference_name for ayc
en: Southern Aymara
uk: південна аймарська

note: name for ayd, reference_name for ayd
en: Ayabadhu
uk: аябадху

note: name for aye, reference_name for aye
en: Ayere
uk: аєре

note: name for ayg, reference_name for ayg
en: Ginyanga
uk: гіньянга

note: name for ayh, inverted_name for ayh
en: Arabic, Hadrami
uk: арабська (хадрамі)

note: reference_name for ayh
en: Hadrami Arabic
uk: арабська (хадрамі)

note: name for ayi, reference_name for ayi
en: Leyigha
uk: леїга

note: name for ayk, reference_name for ayk
en: Akuku
uk: акуку

note: name for ayl, inverted_name for ayl
en: Arabic, Libyan
uk: арабська (лівійська)

note: reference_name for ayl
en: Libyan Arabic
uk: лівійська арабська

note: name for aym, reference_name for aym
en: Aymara
uk: аймарська

note: name for ayn, inverted_name for ayn
en: Arabic, Sanaani
uk: арабська (санаанська)

note: reference_name for ayn
en: Sanaani Arabic
uk: арабська (санаані)

note: name for ayo, reference_name for ayo
en: Ayoreo
uk: айорео

note: name for ayp, inverted_name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
uk: арабська (Північна Месопотамія)

note: reference_name for ayp
en: North Mesopotamian Arabic
uk: арабська (Північна Месопотамія)

note: name for ayq, reference_name for ayq
en: Ayi (Papua New Guinea)
uk: аї (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for ayr, inverted_name for ayr
en: Aymara, Central
uk: аймарська (центральна)

note: reference_name for ayr
en: Central Aymara
uk: центральна аймарська

note: name for ays, inverted_name for ays
en: Ayta, Sorsogon
uk: айта (Сорсогон)

note: reference_name for ays
en: Sorsogon Ayta
uk: айта (Сорсогон)

note: name for ayt, inverted_name for ayt
en: Ayta, Magbukun
uk: айта (Магбукун)

note: reference_name for ayt
en: Magbukun Ayta
uk: айта (Магбукун)

note: name for ayu, reference_name for ayu
en: Ayu
uk: аю

note: name for ayx, reference_name for ayx
en: Ayi (China)
uk: аї (Китай)

note: name for ayy, inverted_name for ayy
en: Ayta, Tayabas
uk: айта (Таябас)

note: reference_name for ayy
en: Tayabas Ayta
uk: айта (Таябас)

note: name for ayz, reference_name for ayz
en: Mai Brat
uk: маї-брат

note: name for aza, reference_name for aza
en: Azha
uk: азха

note: name for azb, inverted_name for azb
en: Azerbaijani, South
uk: азербайджанська (південна)

note: reference_name for azb
en: South Azerbaijani
uk: південна азербайджанська

note: name for azc, reference_name for azc
en: Uto-Aztecan languages
uk: уто-ацтецькі мови

note: name for azd, inverted_name for azd
en: Nahuatl, Eastern Durango
uk: ацтецька (Східна Дуранго)

note: reference_name for azd
en: Eastern Durango Nahuatl
uk: ацтецька (Східна Дуранго)

note: name for aze, reference_name for aze
en: Azerbaijani
uk: азербайджанська

note: name for azg, inverted_name for azg
en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
uk: амузго (Сан-Педро-Амузгос)

note: reference_name for azg
en: San Pedro Amuzgos Amuzgo
uk: амузго (Сан-Педро-Амузгос)

note: name for azj, inverted_name for azj
en: Azerbaijani, North
uk: азербайджанська (північна)

note: reference_name for azj
en: North Azerbaijani
uk: північна азербайджанська

note: name for azm, inverted_name for azm
en: Amuzgo, Ipalapa
uk: амузго (іпалапа)

note: reference_name for azm
en: Ipalapa Amuzgo
uk: амузго (іпалапа)

note: name for azn, inverted_name for azn
en: Nahuatl, Western Durango
uk: ацтецька (Західна Дуранго)

note: reference_name for azn
en: Western Durango Nahuatl
uk: ацтецька (Західна Дуранго)

note: name for azo, reference_name for azo
en: Awing
uk: авінг

note: name for azt, inverted_name for azt
en: Atta, Faire
uk: атта (Фаїре)

note: reference_name for azt
en: Faire Atta
uk: атта (Фаїре)

note: name for azz, inverted_name for azz
en: Nahuatl, Highland Puebla
uk: ацтецька (Високогірна Пуебла)

note: reference_name for azz
en: Highland Puebla Nahuatl
uk: ацтецька (Високогірна Пуебла)

note: name for baa, reference_name for baa
en: Babatana
uk: бабатана

note: name for bab, reference_name for bab
en: Bainouk-Gunyuño
uk: байнук-гуньюньйо

note: name for bac, reference_name for bac
en: Badui
uk: бадуї

note: name for bad, reference_name for bad
en: Banda languages
uk: мови банда

note: name for bae, reference_name for bae
en: Baré
uk: баре

note: name for baf, reference_name for baf
en: Nubaca
uk: нубака

note: name for bag, reference_name for bag
en: Tuki
uk: тукі

note: name for bah, inverted_name for bah
en: Creole English, Bahamas
uk: креольська англійська (Багамські острови)

note: reference_name for bah
en: Bahamas Creole English
uk: багамська креольська англійська

note: name for bai, reference_name for bai
en: Bamileke languages
uk: мови бамілеке

note: name for baj, reference_name for baj
en: Barakai
uk: баракаї

note: name for bak, reference_name for bak
en: Bashkir
uk: башкирська

note: name for bal, reference_name for bal
en: Baluchi
uk: белуджійська

note: name for bam, reference_name for bam
en: Bambara
uk: бамбара

note: name for ban, reference_name for ban
en: Balinese
uk: балійська

note: name for bao, reference_name for bao
en: Waimaha
uk: ваїмаха

note: name for bap, reference_name for bap
en: Bantawa
uk: бантава

note: name for baq, reference_name for baq, name for eus, reference_name for eus
en: Basque
uk: баскська

note: name for bar, reference_name for bar
en: Bavarian
uk: баварська

note: name for bas, reference_name for bas
en: Basa (Cameroon)
uk: баса (Камерун)

note: name for bat, reference_name for bat
en: Baltic languages
uk: балтійські мови

note: name for bau, reference_name for bau
en: Bada (Nigeria)
uk: бада (Нігерія)

note: name for bav, reference_name for bav
en: Vengo
uk: венго

note: name for baw, reference_name for baw
en: Bambili-Bambui
uk: бамбілі-бамбуї

note: name for bax, reference_name for bax
en: Bamun
uk: бамун

note: name for bay, reference_name for bay
en: Batuley
uk: батулі

note: name for baz, reference_name for baz, name for tvu, reference_name for tvu
en: Tunen
uk: тунен

note: name for bba, reference_name for bba
en: Baatonum
uk: баатонум

note: name for bbb, reference_name for bbb
en: Barai
uk: бараї

note: name for bbc, reference_name for bbc
en: Batak Toba
uk: батак-тоба

note: name for bbd, reference_name for bbd
en: Bau
uk: бау

note: name for bbe, reference_name for bbe
en: Bangba
uk: бангба

note: name for bbf, reference_name for bbf
en: Baibai
uk: баїбаї

note: name for bbg, reference_name for bbg
en: Barama
uk: барама

note: name for bbh, reference_name for bbh
en: Bugan
uk: буганська

note: name for bbi, reference_name for bbi
en: Barombi
uk: баромбі

note: name for bbj, reference_name for bbj
en: Ghomálá'
uk: гхомала

note: name for bbk, reference_name for bbk
en: Babanki
uk: бабанкі

note: name for bbl, reference_name for bbl
en: Bats
uk: батс

note: name for bbm, reference_name for bbm
en: Babango
uk: бабанго

note: name for bbn, reference_name for bbn
en: Uneapa
uk: унеапа

note: name for bbo, inverted_name for bbo
en: Bobo Madaré, Northern
uk: бобо-мадаре (північна)

note: reference_name for bbo
en: Northern Bobo Madaré
uk: північна бобо-мадаре

note: name for bbp, inverted_name for bbp
en: Banda, West Central
uk: банда (західна центральна)

note: reference_name for bbp
en: West Central Banda
uk: західна центральна банда

note: name for bbq, reference_name for bbq
en: Bamali
uk: бамалі

note: name for bbr, reference_name for bbr
en: Girawa
uk: гірава

note: name for bbs, reference_name for bbs
en: Bakpinka
uk: бакпінка

note: name for bbt, reference_name for bbt
en: Mburku
uk: мбурку

note: name for bbu, reference_name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
uk: кулунг (Нігерія)

note: name for bbv, reference_name for bbv
en: Karnai
uk: карнаї

note: name for bbw, reference_name for bbw
en: Baba
uk: баба

note: name for bbx, reference_name for bbx
en: Bubia
uk: бубія

note: name for bby, reference_name for bby
en: Befang
uk: бефанг

note: name for bbz, inverted_name for bbz
en: Creole Arabic, Babalia
uk: креольська арабська (бабалія)

note: reference_name for bbz
en: Babalia Creole Arabic
uk: креольська арабська (бабалія)

note: name for bca, inverted_name for bca
en: Bai, Central
uk: бай (центральний)

note: reference_name for bca
en: Central Bai
uk: центральна бай

note: name for bcb, reference_name for bcb
en: Bainouk-Samik
uk: байнук-самік

note: name for bcc, inverted_name for bcc
en: Balochi, Southern
uk: белуджийська (південна)

note: reference_name for bcc
en: Southern Balochi
uk: південна белуджийська

note: name for bcd, inverted_name for bcd
en: Babar, North
uk: бабар (північна)

note: reference_name for bcd
en: North Babar
uk: північна бабар

note: name for bce, reference_name for bce
en: Bamenyam
uk: баменьям

note: name for bcf, reference_name for bcf
en: Bamu
uk: баму

note: name for bcg, reference_name for bcg
en: Baga Binari
uk: бага-бінарі

note: name for bch, reference_name for bch
en: Bariai
uk: баріаї

note: name for bci, reference_name for bci
en: Baoulé
uk: бауле

note: name for bcj, reference_name for bcj
en: Bardi
uk: барді

note: name for bck, reference_name for bck
en: Bunaba
uk: бунаба

note: name for bcl, inverted_name for bcl
en: Bikol, Central
uk: бікол (центральна)

note: reference_name for bcl
en: Central Bikol
uk: центральна бікол

note: name for bcm, reference_name for bcm
en: Bannoni
uk: банноні

note: name for bcn, reference_name for bcn
en: Bali (Nigeria)
uk: балі (Нігерія)

note: name for bco, reference_name for bco
en: Kaluli
uk: калулі

note: name for bcp, reference_name for bcp
en: Bali (Democratic Republic of Congo)
uk: балі (Демократична Республіка Конго)

note: name for bcq, reference_name for bcq
en: Bench
uk: бенчська

note: name for bcr, reference_name for bcr
en: Babine
uk: бабіне

note: name for bcs, reference_name for bcs
en: Kohumono
uk: кохумоно

note: name for bct, reference_name for bct
en: Bendi
uk: бенді

note: name for bcu, reference_name for bcu
en: Awad Bing
uk: авад-бінг

note: name for bcv, reference_name for bcv
en: Shoo-Minda-Nye
uk: шу-мінда-н’є

note: name for bcw, reference_name for bcw
en: Bana
uk: бана

note: name for bcx, reference_name for bcx, name for pmf, reference_name for pmf
en: Pamona
uk: памона

note: name for bcy, reference_name for bcy
en: Bacama
uk: бакама

note: name for bcz, reference_name for bcz
en: Bainouk-Gunyaamolo
uk: байнук-гуньяамоло

note: name for bda, reference_name for bda
en: Bayot
uk: байот

note: name for bdb, reference_name for bdb
en: Basap
uk: басап

note: name for bdc, reference_name for bdc
en: Emberá-Baudó
uk: ембера-баудо

note: name for bdd, reference_name for bdd
en: Bunama
uk: бунама

note: name for bde, reference_name for bde
en: Bade
uk: баде

note: name for bdf, reference_name for bdf
en: Biage
uk: біаге

note: name for bdg, reference_name for bdg
en: Bonggi
uk: бонгі

note: name for bdh, reference_name for bdh
en: Baka (Sudan)
uk: бака (Судан)

note: name for bdi, reference_name for bdi
en: Burun
uk: бурун

note: name for bdj, reference_name for bdj
en: Bai
uk: бай

note: name for bdk, reference_name for bdk
en: Budukh
uk: будух

note: name for bdl, inverted_name for bdl
en: Bajau, Indonesian
uk: бажау (індонезійська)

note: reference_name for bdl
en: Indonesian Bajau
uk: індонезійська бажау

note: name for bdm, reference_name for bdm
en: Buduma
uk: будума

note: name for bdn, reference_name for bdn
en: Baldemu
uk: балдему

note: name for bdo, reference_name for bdo
en: Morom
uk: мором

note: name for bdp, reference_name for bdp
en: Bende
uk: бенде

note: name for bdq, reference_name for bdq
en: Bahnar
uk: банар

note: name for bdr, inverted_name for bdr
en: Bajau, West Coast
uk: бажау (західне узбережжя)

note: reference_name for bdr
en: West Coast Bajau
uk: бажау (західне узбережжя)

note: name for bds, reference_name for bds
en: Burunge
uk: бурунге

note: name for bdt, reference_name for bdt
en: Bokoto
uk: бокото

note: name for bdu, reference_name for bdu
en: Oroko
uk: ороко

note: name for bdv, reference_name for bdv
en: Bodo Parja
uk: бодо-парджа

note: name for bdw, reference_name for bdw
en: Baham
uk: бахам

note: name for bdx, reference_name for bdx
en: Budong-Budong
uk: будонг-будонг

note: name for bdy, reference_name for bdy
en: Bandjalang
uk: банджаланг

note: name for bdz, reference_name for bdz
en: Badeshi
uk: бадеші

note: name for bea, reference_name for bea
en: Beaver
uk: бівер

note: name for beb, reference_name for beb
en: Bebele
uk: бебеле

note: name for bec, reference_name for bec
en: Iceve-Maci
uk: ісеве-масі

note: name for bed, reference_name for bed
en: Bedoanas
uk: бедоанас

note: name for bee, reference_name for bee
en: Byangsi
uk: бьянгсі

note: name for bef, reference_name for bef
en: Benabena
uk: бенабена

note: name for beg, reference_name for beg
en: Belait
uk: белайт

note: name for beh, reference_name for beh
en: Biali
uk: бьялі

note: name for bei, reference_name for bei
en: Bekati'
uk: бекаті

note: name for bej, reference_name for bej
en: Beja
uk: бежа

note: name for bek, reference_name for bek
en: Bebeli
uk: бебелі

note: name for bel, reference_name for bel
en: Belarusian
uk: білоруська

note: name for bem, reference_name for bem
en: Bemba (Zambia)
uk: бемба (Замбія)

note: name for ben, reference_name for ben
en: Bengali
uk: бенгальська

note: common_name for ben
en: Bangla
uk: бангла

note: name for beo, reference_name for beo
en: Beami
uk: беамі

note: name for bep, reference_name for bep
en: Besoa
uk: бесоа

note: name for beq, reference_name for beq
en: Beembe
uk: беембе

note: name for ber, reference_name for ber
en: Berber languages
uk: берберські мови

note: name for bes, reference_name for bes
en: Besme
uk: бесме

note: name for bet, inverted_name for bet
en: Béte, Guiberoua
uk: бете (гуйбероуа)

note: reference_name for bet
en: Guiberoua Béte
uk: бете (гуйбероуа)

note: name for beu, reference_name for beu
en: Blagar
uk: благар

note: name for bev, inverted_name for bev
en: Bété, Daloa
uk: бете (далоа)

note: reference_name for bev
en: Daloa Bété
uk: бете (далоа)

note: name for bew, reference_name for bew
en: Betawi
uk: бетаві

note: name for bex, reference_name for bex
en: Jur Modo
uk: джур-модо

note: name for bey, reference_name for bey
en: Beli (Papua New Guinea)
uk: белі (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for bez, reference_name for bez
en: Bena (Tanzania)
uk: бена (Танзанія)

note: name for bfa, reference_name for bfa
en: Bari
uk: барі

note: name for bfb, inverted_name for bfb
en: Bareli, Pauri
uk: барелі (паурі)

note: reference_name for bfb
en: Pauri Bareli
uk: барелі (паурі)

note: name for bfc, inverted_name for bfc
en: Bai, Northern
uk: бай (північний)

note: reference_name for bfc
en: Northern Bai
uk: північна бай

note: name for bfd, reference_name for bfd
en: Bafut
uk: бафут

note: name for bfe, reference_name for bfe
en: Betaf
uk: бетаф

note: name for bff, reference_name for bff
en: Bofi
uk: бофі

note: name for bfg, inverted_name for bfg
en: Kayan, Busang
uk: каян (бусанг)

note: reference_name for bfg
en: Busang Kayan
uk: каян (бусанг)

note: name for bfh, reference_name for bfh
en: Blafe
uk: блафе

note: name for bfi, reference_name for bfi
en: British Sign Language
uk: британська мова жестів

note: name for bfj, reference_name for bfj
en: Bafanji
uk: бафанджі

note: name for bfk, reference_name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
uk: бан-хорська мова жестів

note: name for bfl, reference_name for bfl
en: Banda-Ndélé
uk: банда-нделе

note: name for bfm, reference_name for bfm
en: Mmen
uk: ммен

note: name for bfn, reference_name for bfn
en: Bunak
uk: бунак

note: name for bfo, inverted_name for bfo
en: Birifor, Malba
uk: біріфор (мальба)

note: reference_name for bfo
en: Malba Birifor
uk: біріфор (мальба)

note: name for bfp, reference_name for bfp
en: Beba
uk: беба

note: name for bfq, reference_name for bfq
en: Badaga
uk: бадага

note: name for bfr, reference_name for bfr
en: Bazigar
uk: базігар

note: name for bfs, inverted_name for bfs
en: Bai, Southern
uk: бай (південний)

note: reference_name for bfs
en: Southern Bai
uk: південна бай

note: name for bft, reference_name for bft
en: Balti
uk: балтійська

note: name for bfu, reference_name for bfu
en: Gahri
uk: гахрі

note: name for bfw, reference_name for bfw
en: Bondo
uk: бондо

note: name for bfx, reference_name for bfx
en: Bantayanon
uk: бантаянон

note: name for bfy, reference_name for bfy
en: Bagheli
uk: багхелі

note: name for bfz, inverted_name for bfz
en: Pahari, Mahasu
uk: пахарі (махасу)

note: reference_name for bfz
en: Mahasu Pahari
uk: пахарі (махасу)

note: name for bga, reference_name for bga
en: Gwamhi-Wuri
uk: гвамхі-вурі

note: name for bgb, reference_name for bgb
en: Bobongko
uk: бобонгко

note: name for bgc, reference_name for bgc
en: Haryanvi
uk: харьянві

note: name for bgd, inverted_name for bgd
en: Bareli, Rathwi
uk: барелі (ратві)

note: reference_name for bgd
en: Rathwi Bareli
uk: барелі (ратві)

note: name for bge, reference_name for bge
en: Bauria
uk: баурія

note: name for bgf, reference_name for bgf
en: Bangandu
uk: банганду

note: name for bgg, reference_name for bgg
en: Bugun
uk: бугун

note: name for bgh, reference_name for bgh
en: Bogan
uk: боган

note: name for bgi, reference_name for bgi
en: Giangan
uk: гьянган

note: name for bgj, reference_name for bgj
en: Bangolan
uk: банголан

note: name for bgk, reference_name for bgk
en: Bit
uk: біт

note: name for bgl, reference_name for bgl
en: Bo (Laos)
uk: бо (Лаос)

note: name for bgm, reference_name for bgm
en: Baga Mboteni
uk: бага-мботені

note: name for bgn, inverted_name for bgn
en: Balochi, Western
uk: белуджийська (західна)

note: reference_name for bgn
en: Western Balochi
uk: західна балуджийська

note: name for bgo, reference_name for bgo
en: Baga Koga
uk: бага-кога

note: name for bgp, inverted_name for bgp
en: Balochi, Eastern
uk: белуджийська (східна)

note: reference_name for bgp
en: Eastern Balochi
uk: східна белуджийська

note: name for bgq, reference_name for bgq
en: Bagri
uk: багрі

note: name for bgr, inverted_name for bgr
en: Chin, Bawm
uk: чин (бавм)

note: reference_name for bgr
en: Bawm Chin
uk: чин (бавм)

note: name for bgs, reference_name for bgs
en: Tagabawa
uk: тагабава

note: name for bgt, reference_name for bgt
en: Bughotu
uk: бугхоту

note: name for bgu, reference_name for bgu
en: Mbongno
uk: мбонгно

note: name for bgv, reference_name for bgv
en: Warkay-Bipim
uk: варкай-біпім

note: name for bgw, reference_name for bgw
en: Bhatri
uk: бхатрі

note: name for bgx, inverted_name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
uk: турецька (балканська ґаґаузька)

note: reference_name for bgx
en: Balkan Gagauz Turkish
uk: балканська ґаґаузька турецька

note: name for bgy, reference_name for bgy
en: Benggoi
uk: банггої

note: name for bgz, reference_name for bgz
en: Banggai
uk: банггаї

note: name for bha, reference_name for bha
en: Bharia
uk: бхарія

note: name for bhb, reference_name for bhb
en: Bhili
uk: бгілі

note: name for bhc, reference_name for bhc
en: Biga
uk: біга

note: name for bhd, reference_name for bhd
en: Bhadrawahi
uk: бхадравахі

note: name for bhe, reference_name for bhe
en: Bhaya
uk: бхая

note: name for bhf, reference_name for bhf
en: Odiai
uk: одіаї

note: name for bhg, reference_name for bhg
en: Binandere
uk: бінандере

note: name for bhh, reference_name for bhh
en: Bukharic
uk: бухорі

note: name for bhi, reference_name for bhi
en: Bhilali
uk: бхілалі

note: name for bhj, reference_name for bhj
en: Bahing
uk: бахінг

note: name for bhk, inverted_name for bhk
en: Bicolano, Albay
uk: біколано (Албай)

note: reference_name for bhk
en: Albay Bicolano
uk: біколано (Албай)

note: name for bhl, reference_name for bhl
en: Bimin
uk: бімін

note: name for bhm, reference_name for bhm
en: Bathari
uk: батхарі

note: name for bhn, inverted_name for bhn
en: Neo-Aramaic, Bohtan
uk: неоарамейська (долина Бохтан)

note: reference_name for bhn
en: Bohtan Neo-Aramaic
uk: неоарамейська (долина Бохтан)

note: name for bho, reference_name for bho
en: Bhojpuri
uk: бходжпурі

note: name for bhp, reference_name for bhp
en: Bima
uk: біма

note: name for bhq, reference_name for bhq
en: Tukang Besi South
uk: південна тукан-бесі

note: name for bhr, inverted_name for bhr
en: Malagasy, Bara
uk: малагасійська (бара)

note: reference_name for bhr
en: Bara Malagasy
uk: малагасійська (бара)

note: name for bhs, reference_name for bhs
en: Buwal
uk: бувал

note: name for bht, reference_name for bht
en: Bhattiyali
uk: бахаттіялі

note: name for bhu, reference_name for bhu
en: Bhunjia
uk: бхунджья

note: name for bhv, reference_name for bhv
en: Bahau
uk: бахау

note: name for bhw, reference_name for bhw
en: Biak
uk: біак

note: name for bhx, reference_name for bhx
en: Bhalay
uk: бхалай

note: name for bhy, reference_name for bhy
en: Bhele
uk: бхеле

note: name for bhz, reference_name for bhz
en: Bada (Indonesia)
uk: бада (Індонезія)

note: name for bia, reference_name for bia
en: Badimaya
uk: бадімая

note: name for bib, reference_name for bib
en: Bissa
uk: бісса

note: name for bic, reference_name for bic
en: Bikaru
uk: бікару

note: name for bid, reference_name for bid
en: Bidiyo
uk: бідійо

note: name for bie, reference_name for bie
en: Bepour
uk: бепурська

note: name for bif, reference_name for bif
en: Biafada
uk: біафада

note: name for big, reference_name for big
en: Biangai
uk: біангаї

note: name for bih, reference_name for bih
en: Bihari languages
uk: мови біхарі

note: name for bii, reference_name for bii, name for bzi, reference_name for bzi
en: Bisu
uk: бісу

note: name for bij, reference_name for bij
en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
uk: вагат-я-біджим-легері

note: name for bik, reference_name for bik
en: Bikol
uk: бікольська

note: name for bil, reference_name for bil
en: Bile
uk: біле

note: name for bim, reference_name for bim
en: Bimoba
uk: бімоба

note: name for bin, reference_name for bin
en: Bini
uk: біні

note: name for bio, reference_name for bio
en: Nai
uk: баї

note: name for bip, reference_name for bip
en: Bila
uk: біла

note: name for biq, reference_name for biq
en: Bipi
uk: біпі

note: name for bir, reference_name for bir
en: Bisorio
uk: бісоріо

note: name for bis, reference_name for bis
en: Bislama
uk: біслама

note: name for bit, reference_name for bit
en: Berinomo
uk: беріномо

note: name for biu, reference_name for biu
en: Biete
uk: біете

note: name for biv, inverted_name for biv
en: Birifor, Southern
uk: біріфор (південна)

note: reference_name for biv
en: Southern Birifor
uk: південна біріфор

note: name for biw, reference_name for biw
en: Kol (Cameroon)
uk: кол (Камерун)

note: name for bix, reference_name for bix
en: Bijori
uk: біджорі

note: name for biy, reference_name for biy
en: Birhor
uk: біргор

note: name for biz, reference_name for biz
en: Baloi
uk: балої

note: name for bja, reference_name for bja
en: Budza
uk: будза

note: name for bjb, reference_name for bjb
en: Banggarla
uk: банггарла

note: name for bjc, reference_name for bjc
en: Bariji
uk: баріджі

note: name for bjd, reference_name for bjd
en: Bandjigali
uk: банджігалі

note: name for bje, inverted_name for bje
en: Mien, Biao-Jiao
uk: міен (бьяо-джяо)

note: reference_name for bje
en: Biao-Jiao Mien
uk: міен (бьяо-джяо)

note: name for bjf, inverted_name for bjf
en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
uk: неоарамейська (барзані-іудейська)

note: reference_name for bjf
en: Barzani Jewish Neo-Aramaic
uk: барзані-іудейська неоарамейська

note: name for bjg, reference_name for bjg
en: Bidyogo
uk: бідьйого

note: name for bjh, reference_name for bjh
en: Bahinemo
uk: бахінемо

note: name for bji, reference_name for bji
en: Burji
uk: бурджі

note: name for bjj, reference_name for bjj
en: Kanauji
uk: канауджі

note: name for bjk, reference_name for bjk
en: Barok
uk: барок

note: name for bjl, reference_name for bjl
en: Bulu (Papua New Guinea)
uk: булу (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for bjm, reference_name for bjm
en: Bajelani
uk: баджелані

note: name for bjn, reference_name for bjn
en: Banjar
uk: банджар

note: name for bjo, inverted_name for bjo
en: Banda, Mid-Southern
uk: банда (середньо-південна)

note: reference_name for bjo
en: Mid-Southern Banda
uk: середньо-південна банда

note: name for bjq, reference_name for bjq, reference_name for bzc
en: Southern Betsimisaraka Malagasy
uk: малагасійська (Південна Бетсімісарака)

note: name for bjr, reference_name for bjr
en: Binumarien
uk: бінумарьєн

note: name for bjs, reference_name for bjs
en: Bajan
uk: баджан

note: name for bjt, reference_name for bjt
en: Balanta-Ganja
uk: баланта-гянджа

note: name for bju, reference_name for bju
en: Busuu
uk: бусуу

note: name for bjv, reference_name for bjv
en: Bedjond
uk: беджонд

note: name for bjw, reference_name for bjw
en: Bakwé
uk: бакве

note: name for bjx, inverted_name for bjx
en: Itneg, Banao
uk: ітнег (банао)

note: reference_name for bjx
en: Banao Itneg
uk: ітнег (банао)

note: name for bjy, reference_name for bjy
en: Bayali
uk: баялі

note: name for bjz, reference_name for bjz
en: Baruga
uk: баруга

note: name for bka, reference_name for bka
en: Kyak
uk: кьяк

note: name for bkb, reference_name for bkb
en: Finallig
uk: фіналліг

note: name for bkc, reference_name for bkc
en: Baka (Cameroon)
uk: бака (Камерун)

note: name for bkd, reference_name for bkd
en: Binukid
uk: бінукід

note: name for bke, reference_name for bke
en: Bengkulu
uk: бенгкулу

note: name for bkf, reference_name for bkf
en: Beeke
uk: бееке

note: name for bkg, reference_name for bkg
en: Buraka
uk: бурака

note: name for bkh, reference_name for bkh
en: Bakoko
uk: бакоко

note: name for bki, reference_name for bki
en: Baki
uk: бакі

note: name for bkj, reference_name for bkj
en: Pande
uk: панде

note: name for bkk, reference_name for bkk
en: Brokskat
uk: брокскат

note: name for bkl, reference_name for bkl
en: Berik
uk: берік

note: name for bkm, reference_name for bkm
en: Kom (Cameroon)
uk: ком (Камерун)

note: name for bkn, reference_name for bkn
en: Bukitan
uk: букітанська

note: name for bko, reference_name for bko
en: Kwa'
uk: ква'

note: name for bkp, reference_name for bkp
en: Boko (Democratic Republic of Congo)
uk: боко (Демократична Республіка Конго)

note: name for bkq, reference_name for bkq
en: Bakairí
uk: бакаїрі

note: name for bkr, reference_name for bkr
en: Bakumpai
uk: бакумпаї

note: name for bks, inverted_name for bks
en: Sorsoganon, Northern
uk: сорсоганон (північна)

note: reference_name for bks
en: Northern Sorsoganon
uk: північна сорсоганон

note: name for bkt, reference_name for bkt
en: Boloki
uk: болокі

note: name for bku, reference_name for bku
en: Buhid
uk: бухід

note: name for bkv, reference_name for bkv
en: Bekwarra
uk: бекварра

note: name for bkw, reference_name for bkw
en: Bekwel
uk: беквел

note: name for bkx, reference_name for bkx
en: Baikeno
uk: байкено

note: name for bky, reference_name for bky
en: Bokyi
uk: бокьї

note: name for bkz, reference_name for bkz
en: Bungku
uk: бунгку

note: name for bla, reference_name for bla
en: Siksika
uk: сісіка

note: name for blb, reference_name for blb
en: Bilua
uk: білуа

note: name for blc, reference_name for blc
en: Bella Coola
uk: белла-кула

note: name for bld, reference_name for bld
en: Bolango
uk: боланго

note: name for ble, reference_name for ble
en: Balanta-Kentohe
uk: баланта-кентохе

note: name for blf, reference_name for blf
en: Buol
uk: буол

note: name for blg, reference_name for blg
en: Balau
uk: балау

note: name for blh, reference_name for blh
en: Kuwaa
uk: куваа

note: name for bli, reference_name for bli
en: Bolia
uk: боліа

note: name for blj, reference_name for blj
en: Bolongan
uk: болонган

note: name for blk, inverted_name for blk
en: Karen, Pa'o
uk: каренська (пво)

note: reference_name for blk
en: Pa'o Karen
uk: каренська (пво)

note: name for bll, reference_name for bll
en: Biloxi
uk: білоксі

note: name for blm, reference_name for blm
en: Beli (Sudan)
uk: белі (Судан)

note: name for bln, inverted_name for bln
en: Bikol, Southern Catanduanes
uk: бікол (Південна Катандуанес)

note: reference_name for bln
en: Southern Catanduanes Bikol
uk: бікол (Південна Катандуанес)

note: name for blo, reference_name for blo
en: Anii
uk: анії

note: name for blp, reference_name for blp
en: Blablanga
uk: блабланга

note: name for blq, reference_name for blq
en: Baluan-Pam
uk: балуан-пам

note: name for blr, reference_name for blr
en: Blang
uk: бланг

note: name for bls, reference_name for bls
en: Balaesang
uk: балаесанг

note: name for blt, reference_name for blt
en: Tai Dam
uk: тай-дам

note: name for blu, reference_name for blu, name for hnj, reference_name for hnj
en: Hmong Njua
uk: хмонг (нджуа)

note: name for blv, reference_name for blv
en: Bolo
uk: боло

note: name for blw, reference_name for blw
en: Balangao
uk: балангао

note: name for blx, inverted_name for blx
en: Ayta, Mag-Indi
uk: айта (маг-інді)

note: reference_name for blx
en: Mag-Indi Ayta
uk: айта (маг-інді)

note: name for bly, reference_name for bly
en: Notre
uk: нотре

note: name for blz, reference_name for blz
en: Balantak
uk: балантак

note: name for bma, reference_name for bma
en: Lame
uk: ламе

note: name for bmb, reference_name for bmb
en: Bembe
uk: бембе

note: name for bmc, reference_name for bmc
en: Biem
uk: бьєм

note: name for bmd, inverted_name for bmd
en: Manduri, Baga
uk: мандурі (бага)

note: reference_name for bmd
en: Baga Manduri
uk: мандурі (бага)

note: name for bme, reference_name for bme
en: Limassa
uk: лімасса

note: name for bmf, reference_name for bmf
en: Bom
uk: бом

note: name for bmg, reference_name for bmg
en: Bamwe
uk: бамве

note: name for bmh, reference_name for bmh
en: Kein
uk: кейн

note: name for bmi, reference_name for bmi
en: Bagirmi
uk: багірмі

note: name for bmj, reference_name for bmj
en: Bote-Majhi
uk: боте-маджхі

note: name for bmk, reference_name for bmk
en: Ghayavi
uk: гаяві

note: name for bml, reference_name for bml
en: Bomboli
uk: бомболі

note: name for bmm, inverted_name for bmm
en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
uk: малагасійська (Північна Бетсімісарака)

note: reference_name for bmm
en: Northern Betsimisaraka Malagasy
uk: малагасійська (Північна Бетсімісарака)

note: name for bmn, reference_name for bmn
en: Bina (Papua New Guinea)
uk: біна (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for bmo, reference_name for bmo
en: Bambalang
uk: бамбаланг

note: name for bmp, reference_name for bmp
en: Bulgebi
uk: булгебі

note: name for bmq, reference_name for bmq
en: Bomu
uk: бому

note: name for bmr, reference_name for bmr
en: Muinane
uk: муїнане

note: name for bms, inverted_name for bms
en: Kanuri, Bilma
uk: канурі (білма)

note: reference_name for bms
en: Bilma Kanuri
uk: канурі (білма)

note: name for bmt, reference_name for bmt
en: Biao Mon
uk: біао-мон

note: name for bmu, reference_name for bmu
en: Somba-Siawari
uk: сомба-сіаварі

note: name for bmv, reference_name for bmv
en: Bum
uk: бум

note: name for bmw, reference_name for bmw
en: Bomwali
uk: бомвалі

note: name for bmx, reference_name for bmx
en: Baimak
uk: баймак

note: name for bmy, reference_name for bmy
en: Bemba (Democratic Republic of Congo)
uk: бемба (Демократична Республіка Конго)

note: name for bmz, reference_name for bmz
en: Baramu
uk: бараму

note: name for bna, reference_name for bna
en: Bonerate
uk: бонерате

note: name for bnb, reference_name for bnb
en: Bookan
uk: букан

note: name for bnc, reference_name for bnc
en: Bontok
uk: бонток

note: name for bnd, reference_name for bnd
en: Banda (Indonesia)
uk: банда (Індонезія)

note: name for bne, reference_name for bne
en: Bintauna
uk: бінтауна

note: name for bnf, reference_name for bnf
en: Masiwang
uk: масіванг

note: name for bng, reference_name for bng
en: Benga
uk: бенга

note: name for bnh, reference_name for bnh
en: Banawá
uk: банава

note: name for bni, reference_name for bni
en: Bangi
uk: бангі

note: name for bnj, inverted_name for bnj
en: Tawbuid, Eastern
uk: тавбуїд (східна)

note: reference_name for bnj
en: Eastern Tawbuid
uk: східна тавбуїд

note: name for bnk, reference_name for bnk
en: Bierebo
uk: бьєребо

note: name for bnl, reference_name for bnl
en: Boon
uk: бун

note: name for bnm, reference_name for bnm
en: Batanga
uk: батанга

note: name for bnn, reference_name for bnn
en: Bunun
uk: бунун

note: name for bno, reference_name for bno
en: Bantoanon
uk: бантоанон

note: name for bnp, reference_name for bnp
en: Bola
uk: бола

note: name for bnq, reference_name for bnq
en: Bantik
uk: бантік

note: name for bnr, reference_name for bnr
en: Butmas-Tur
uk: бутмас-тур

note: name for bns, reference_name for bns
en: Bundeli
uk: бунделі

note: name for bnt, reference_name for bnt
en: Bantu languages
uk: мови банту

note: name for bnu, reference_name for bnu
en: Bentong
uk: бентонг

note: name for bnv, reference_name for bnv
en: Bonerif
uk: бонеріф

note: name for bnw, reference_name for bnw
en: Bisis
uk: бісіс

note: name for bnx, reference_name for bnx
en: Bangubangu
uk: бангубангу

note: name for bny, reference_name for bny
en: Bintulu
uk: бінтулу

note: name for bnz, reference_name for bnz
en: Beezen
uk: беезен

note: name for boa, reference_name for boa
en: Bora
uk: бора

note: name for bob, reference_name for bob
en: Aweer
uk: авіїр

note: name for boc, inverted_name for boc
en: Kenyah, Bakung
uk: кенья (бакунг)

note: reference_name for boc
en: Bakung Kenyah
uk: кенья (бакунг)

note: name for bod, reference_name for bod, name for tib, reference_name for tib
en: Tibetan
uk: тибетська

note: name for boe, reference_name for boe
en: Mundabli
uk: мундаблі

note: name for bof, reference_name for bof
en: Bolon
uk: белен

note: name for bog, reference_name for bog
en: Bamako Sign Language
uk: мова жестів бамако

note: name for boh, reference_name for boh
en: Boma
uk: бома

note: name for boi, reference_name for boi
en: Barbareño
uk: барбареньйо

note: name for boj, reference_name for boj
en: Anjam
uk: анджам

note: name for bok, reference_name for bok
en: Bonjo
uk: бонджо

note: name for bol, reference_name for bol
en: Bole
uk: боле

note: name for bom, reference_name for bom
en: Berom
uk: бером

note: name for bon, reference_name for bon
en: Bine
uk: біне

note: name for boo, inverted_name for boo
en: Bozo, Tiemacèwè
uk: бозо (тімасеве)

note: reference_name for boo
en: Tiemacèwè Bozo
uk: бозо (тімасеве)

note: name for bop, reference_name for bop
en: Bonkiman
uk: бонкіман

note: name for boq, reference_name for boq
en: Bogaya
uk: богая

note: name for bor, reference_name for bor
en: Borôro
uk: бороро

note: name for bos, reference_name for bos
en: Bosnian
uk: боснійська

note: name for bot, reference_name for bot
en: Bongo
uk: бонго

note: name for bou, reference_name for bou
en: Bondei
uk: бондей

note: name for bov, reference_name for bov
en: Tuwuli
uk: тувулі

note: name for bow, reference_name for bow
en: Rema
uk: рема

note: name for box, reference_name for box
en: Buamu
uk: буаму

note: name for boy, reference_name for boy
en: Bodo (Central African Republic)
uk: бодо (Центральноафриканська Республіка)

note: name for boz, inverted_name for boz
en: Bozo, Tiéyaxo
uk: босо (тьєяшо)

note: reference_name for boz
en: Tiéyaxo Bozo
uk: босо (тьєяшо)

note: name for bpa, reference_name for bpa
en: Dakaka
uk: дакака

note: name for bpb, reference_name for bpb
en: Barbacoas
uk: барбакоас

note: name for bpd, reference_name for bpd
en: Banda-Banda
uk: банда-банда

note: name for bpg, reference_name for bpg
en: Bonggo
uk: бонгго

note: name for bph, reference_name for bph
en: Botlikh
uk: ботліх

note: name for bpi, reference_name for bpi
en: Bagupi
uk: багупі

note: name for bpj, reference_name for bpj
en: Binji
uk: бінджі

note: name for bpk, reference_name for bpk
en: Orowe
uk: орове

note: name for bpl, reference_name for bpl
en: Broome Pearling Lugger Pidgin
uk: піджин ловців перлів Бруме

note: name for bpm, reference_name for bpm
en: Biyom
uk: бійом

note: name for bpn, reference_name for bpn
en: Dzao Min
uk: дзао-мін

note: name for bpo, reference_name for bpo
en: Anasi
uk: анасі

note: name for bpp, reference_name for bpp
en: Kaure
uk: кауре

note: name for bpq, inverted_name for bpq
en: Malay, Banda
uk: малайська (банда)

note: reference_name for bpq
en: Banda Malay
uk: малайська (банда)

note: name for bpr, inverted_name for bpr
en: Blaan, Koronadal
uk: блаан (коронадаль)

note: reference_name for bpr
en: Koronadal Blaan
uk: блаан (коронадаль)

note: name for bps, inverted_name for bps
en: Blaan, Sarangani
uk: блаан (сарангані)

note: reference_name for bps
en: Sarangani Blaan
uk: блаан (сарангані)

note: name for bpt, reference_name for bpt
en: Barrow Point
uk: берроу-пойнт

note: name for bpu, reference_name for bpu
en: Bongu
uk: бонгу

note: name for bpv, inverted_name for bpv
en: Marind, Bian
uk: марінд (бьян)

note: reference_name for bpv
en: Bian Marind
uk: марінд (бьян)

note: name for bpw, reference_name for bpw
en: Bo (Papua New Guinea)
uk: бо (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for bpx, inverted_name for bpx
en: Bareli, Palya
uk: барелі (палья)

note: reference_name for bpx
en: Palya Bareli
uk: барелі (палья)

note: name for bpy, reference_name for bpy
en: Bishnupriya
uk: бішнурія

note: name for bpz, reference_name for bpz
en: Bilba
uk: білба

note: name for bqa, reference_name for bqa
en: Tchumbuli
uk: тчумбулі

note: name for bqb, reference_name for bqb
en: Bagusa
uk: багуса

note: name for bqc, reference_name for bqc
en: Boko (Benin)
uk: боко (Бенін)

note: name for bqd, reference_name for bqd
en: Bung
uk: бунг

note: name for bqe, inverted_name for bqe
en: Basque, Navarro-Labourdin
uk: баскська (наварро-лапурдська)

note: reference_name for bqe
en: Navarro-Labourdin Basque
uk: наварро-лапурдська баскська

note: name for bqf, reference_name for bqf
en: Baga Kaloum
uk: бага-калум

note: name for bqg, reference_name for bqg
en: Bago-Kusuntu
uk: баго-кусунту

note: name for bqh, reference_name for bqh
en: Baima
uk: байма

note: name for bqi, reference_name for bqi
en: Bakhtiari
uk: бахтіарія

note: name for bqj, reference_name for bqj
en: Bandial
uk: бандіаль

note: name for bqk, reference_name for bqk
en: Banda-Mbrès
uk: банда-мбрес

note: name for bql, reference_name for bql
en: Bilakura
uk: білакура

note: name for bqm, reference_name for bqm
en: Wumboko
uk: вумбоко

note: name for bqn, reference_name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
uk: болгарська мова жестів

note: name for bqo, reference_name for bqo
en: Balo
uk: бало

note: name for bqp, reference_name for bqp
en: Busa
uk: буса

note: name for bqq, reference_name for bqq
en: Biritai
uk: бірітаї

note: name for bqr, reference_name for bqr
en: Burusu
uk: бурусу

note: name for bqs, reference_name for bqs
en: Bosngun
uk: боснгун

note: name for bqt, reference_name for bqt
en: Bamukumbit
uk: бамукумбіт

note: name for bqu, reference_name for bqu
en: Boguru
uk: богуру

note: name for bqv, reference_name for bqv
en: Koro Wachi
uk: коро-вахі

note: name for bqw, reference_name for bqw
en: Buru (Nigeria)
uk: буру (Нігерія)

note: name for bqx, reference_name for bqx
en: Baangi
uk: баангі

note: name for bqy, reference_name for bqy
en: Bengkala Sign Language
uk: мова жестів бенгкала

note: name for bqz, reference_name for bqz
en: Bakaka
uk: бакака

note: name for bra, reference_name for bra
en: Braj
uk: брай

note: name for brb, reference_name for brb
en: Lave
uk: лаве

note: name for brc, inverted_name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
uk: креольська голландська (бербіс)

note: reference_name for brc
en: Berbice Creole Dutch
uk: креольська голландська (бербіс)

note: name for brd, reference_name for brd
en: Baraamu
uk: барааму

note: name for bre, reference_name for bre
en: Breton
uk: бретонська

note: name for brf, reference_name for brf
en: Bera
uk: бера

note: name for brg, reference_name for brg
en: Baure
uk: бауре

note: name for brh, reference_name for brh
en: Brahui
uk: брауї

note: name for bri, reference_name for bri
en: Mokpwe
uk: мокпве

note: name for brj, reference_name for brj
en: Bieria
uk: бьєрія

note: name for brk, reference_name for brk
en: Birked
uk: біркед

note: name for brl, reference_name for brl
en: Birwa
uk: бірва

note: name for brm, reference_name for brm
en: Barambu
uk: барамбу

note: name for brn, reference_name for brn
en: Boruca
uk: борука

note: name for bro, reference_name for bro
en: Brokkat
uk: броккат

note: name for brp, reference_name for brp
en: Barapasi
uk: барапасі

note: name for brq, reference_name for brq
en: Breri
uk: брері

note: name for brr, reference_name for brr
en: Birao
uk: бірао

note: name for brs, reference_name for brs
en: Baras
uk: барас

note: name for brt, reference_name for brt
en: Bitare
uk: бітаре

note: name for bru, inverted_name for bru
en: Bru, Eastern
uk: бру (східна)

note: reference_name for bru
en: Eastern Bru
uk: бру (східна)

note: name for brv, inverted_name for brv
en: Bru, Western
uk: бру (західна)

note: reference_name for brv
en: Western Bru
uk: бру (західна)

note: name for brw, reference_name for brw
en: Bellari
uk: белларі

note: name for brx, reference_name for brx
en: Bodo (India)
uk: бодо (Індія)

note: name for bry, reference_name for bry
en: Burui
uk: буруї

note: name for brz, reference_name for brz
en: Bilbil
uk: білбіл

note: name for bsa, reference_name for bsa
en: Abinomn
uk: абіномн

note: name for bsb, inverted_name for bsb
en: Bisaya, Brunei
uk: бісая (Бруней)

note: reference_name for bsb
en: Brunei Bisaya
uk: брунейська бісая

note: name for bsc, reference_name for bsc
en: Bassari
uk: бассарі

note: name for bsd, inverted_name for bsd
en: Bisaya, Sarawak
uk: бісая (Саравак)

note: reference_name for bsd
en: Sarawak Bisaya
uk: бісая (Саравак)

note: name for bse, reference_name for bse
en: Wushi
uk: вуші

note: name for bsf, reference_name for bsf
en: Bauchi
uk: баучі

note: name for bsg, reference_name for bsg
en: Bashkardi
uk: башкарді

note: name for bsh, reference_name for bsh
en: Kati
uk: каті

note: name for bsi, reference_name for bsi
en: Bassossi
uk: бассоссі

note: name for bsj, reference_name for bsj
en: Bangwinji
uk: бангвінджі

note: name for bsk, reference_name for bsk
en: Burushaski
uk: бурушаскі

note: name for bsl, reference_name for bsl
en: Basa-Gumna
uk: баса-гумна

note: name for bsm, reference_name for bsm
en: Busami
uk: бусамі

note: name for bsn, reference_name for bsn
en: Barasana-Eduria
uk: барасана-едурія

note: name for bso, reference_name for bso
en: Buso
uk: бусо

note: name for bsp, reference_name for bsp
en: Baga Sitemu
uk: бага-сітему

note: name for bsq, reference_name for bsq
en: Bassa
uk: басса

note: name for bsr, reference_name for bsr
en: Bassa-Kontagora
uk: басса-контагора

note: name for bss, reference_name for bss
en: Akoose
uk: акоозе

note: name for bst, reference_name for bst
en: Basketo
uk: баскето

note: name for bsu, reference_name for bsu
en: Bahonsuai
uk: багонсуаї

note: name for bsv, reference_name for bsv
en: Baga Sobané
uk: бага-собане

note: name for bsw, reference_name for bsw
en: Baiso
uk: байсо

note: name for bsx, reference_name for bsx
en: Yangkam
uk: янгкам

note: name for bsy, inverted_name for bsy
en: Bisaya, Sabah
uk: бісая (сабах)

note: reference_name for bsy
en: Sabah Bisaya
uk: бісая (сабах)

note: name for bsz, inverted_name for bsz
en: Basque, Souletin
uk: баскська (сульська)

note: reference_name for bsz
en: Souletin Basque
uk: сульська баскська

note: name for bta, reference_name for bta
en: Bata
uk: бата

note: name for btb, reference_name for btb
en: Beti (Cameroon)
uk: беті (Камерун)

note: name for btc, reference_name for btc
en: Bati (Cameroon)
uk: баті (Камерун)

note: name for btd, reference_name for btd
en: Batak Dairi
uk: батак-даїрі

note: name for bte, reference_name for bte
en: Gamo-Ningi
uk: гамо-нінгі

note: name for btf, reference_name for btf
en: Birgit
uk: біргіт

note: name for btg, inverted_name for btg
en: Bété, Gagnoa
uk: бете (гагноа)

note: reference_name for btg
en: Gagnoa Bété
uk: бете (гагноа)

note: name for bth, inverted_name for bth
en: Bidayuh, Biatah
uk: бідаю (бьята)

note: reference_name for bth
en: Biatah Bidayuh
uk: бідаю (бьята)

note: name for bti, reference_name for bti
en: Burate
uk: бурате

note: name for btj, inverted_name for btj
en: Malay, Bacanese
uk: малайська (баканійська)

note: reference_name for btj
en: Bacanese Malay
uk: баканійська малайська

note: name for btk, reference_name for btk
en: Batak languages
uk: батакські мови

note: name for btl, reference_name for btl
en: Bhatola
uk: бхатола

note: name for btm, reference_name for btm
en: Batak Mandailing
uk: батак (мандайлінг)

note: name for btn, reference_name for btn
en: Ratagnon
uk: ратаньон

note: name for bto, inverted_name for bto
en: Bikol, Rinconada
uk: бікольська (рінконада)

note: reference_name for bto
en: Rinconada Bikol
uk: бікольська (рінконада)

note: name for btp, reference_name for btp
en: Budibud
uk: будібуд

note: name for btq, reference_name for btq
en: Batek
uk: батек

note: name for btr, reference_name for btr
en: Baetora
uk: баетора

note: name for bts, reference_name for bts
en: Batak Simalungun
uk: батак (сімалунгун)

note: name for btt, reference_name for btt
en: Bete-Bendi
uk: бете-бенді

note: name for btu, reference_name for btu
en: Batu
uk: бату

note: name for btv, reference_name for btv
en: Bateri
uk: батері

note: name for btw, reference_name for btw
en: Butuanon
uk: бутуанон

note: name for btx, reference_name for btx
en: Batak Karo
uk: батак-каро

note: name for bty, reference_name for bty
en: Bobot
uk: бобот

note: name for btz, reference_name for btz
en: Batak Alas-Kluet
uk: батак (алас-клют)

note: name for bua, reference_name for bua
en: Buriat
uk: бурятська

note: name for bub, reference_name for bub
en: Bua
uk: буа

note: name for buc, reference_name for buc
en: Bushi
uk: буші

note: name for bud, reference_name for bud
en: Ntcham
uk: нтчам

note: name for bue, reference_name for bue
en: Beothuk
uk: беотук

note: name for buf, reference_name for buf
en: Bushoong
uk: бушунг

note: name for bug, reference_name for bug
en: Buginese
uk: бугійська

note: name for buh, inverted_name for buh
en: Bunu, Younuo
uk: буну (Йоунуо)

note: reference_name for buh
en: Younuo Bunu
uk: буну (Йоунуо)

note: name for bui, reference_name for bui
en: Bongili
uk: бонгілі

note: name for buj, reference_name for buj
en: Basa-Gurmana
uk: баса-гурмана

note: name for buk, reference_name for buk
en: Bugawac
uk: букава

note: name for bul, reference_name for bul
en: Bulgarian
uk: болгарська

note: name for bum, reference_name for bum
en: Bulu (Cameroon)
uk: булу (Камерун)

note: name for bun, reference_name for bun
en: Sherbro
uk: шербро (булломська)

note: name for buo, reference_name for buo
en: Terei
uk: тереї

note: name for bup, reference_name for bup
en: Busoa
uk: бусоа

note: name for buq, reference_name for buq
en: Brem
uk: брем

note: name for bur, reference_name for bur, name for mya, reference_name for mya
en: Burmese
uk: бірманська

note: name for bus, reference_name for bus
en: Bokobaru
uk: бокобару

note: name for but, reference_name for but
en: Bungain
uk: бунгейнська

note: name for buu, reference_name for buu
en: Budu
uk: буду

note: name for buv, reference_name for buv
en: Bun
uk: бун

note: name for buw, reference_name for buw
en: Bubi
uk: бубі

note: name for bux, reference_name for bux
en: Boghom
uk: богхом

note: name for buy, reference_name for buy
en: Bullom So
uk: буллом-со

note: name for buz, reference_name for buz
en: Bukwen
uk: буквен

note: name for bva, reference_name for bva
en: Barein
uk: барейнська

note: name for bvb, reference_name for bvb
en: Bube
uk: бубе

note: name for bvc, reference_name for bvc
en: Baelelea
uk: бейлелеа

note: name for bvd, reference_name for bvd
en: Baeggu
uk: беггу

note: name for bve, inverted_name for bve
en: Malay, Berau
uk: малайська (Берау)

note: reference_name for bve
en: Berau Malay
uk: малайська (Берау)

note: name for bvf, reference_name for bvf
en: Boor
uk: боор

note: name for bvg, reference_name for bvg
en: Bonkeng
uk: бонкенг

note: name for bvh, reference_name for bvh
en: Bure
uk: буре

note: name for bvi, reference_name for bvi
en: Belanda Viri
uk: беланда-вірі

note: name for bvj, reference_name for bvj
en: Baan
uk: баан

note: name for bvk, reference_name for bvk
en: Bukat
uk: букат

note: name for bvl, reference_name for bvl
en: Bolivian Sign Language
uk: болівійська мова жестів

note: name for bvm, reference_name for bvm
en: Bamunka
uk: бамунка

note: name for bvn, reference_name for bvn
en: Buna
uk: буна

note: name for bvo, reference_name for bvo
en: Bolgo
uk: болго

note: name for bvq, reference_name for bvq
en: Birri
uk: біррі

note: name for bvr, reference_name for bvr
en: Burarra
uk: бурарра

note: name for bvs, reference_name for bvs
en: Belgian Sign Language
uk: бельгійська мова жестів

note: name for bvt, reference_name for bvt
en: Bati (Indonesia)
uk: баті (Індонезія)

note: name for bvu, inverted_name for bvu
en: Malay, Bukit
uk: малайська (Букіт)

note: reference_name for bvu
en: Bukit Malay
uk: малайська (Букіт)

note: name for bvv, reference_name for bvv
en: Baniva
uk: баніва

note: name for bvw, reference_name for bvw
en: Boga
uk: бога

note: name for bvx, reference_name for bvx
en: Dibole
uk: діболе

note: name for bvy, reference_name for bvy
en: Baybayanon
uk: байбаянон

note: name for bvz, reference_name for bvz
en: Bauzi
uk: баузі

note: name for bwa, reference_name for bwa
en: Bwatoo
uk: бвату

note: name for bwb, reference_name for bwb
en: Namosi-Naitasiri-Serua
uk: намозі-найтасірі-серуа

note: name for bwc, reference_name for bwc
en: Bwile
uk: бвіле

note: name for bwd, reference_name for bwd
en: Bwaidoka
uk: бвайдока

note: name for bwe, inverted_name for bwe
en: Karen, Bwe
uk: каренська (бве)

note: reference_name for bwe
en: Bwe Karen
uk: каренська (бве)

note: name for bwf, reference_name for bwf
en: Boselewa
uk: боселева

note: name for bwg, reference_name for bwg
en: Barwe
uk: барве

note: name for bwh, reference_name for bwh
en: Bishuo
uk: бішуо

note: name for bwi, reference_name for bwi
en: Baniwa
uk: баніва

note: name for bwj, inverted_name for bwj
en: Bwamu, Láá Láá
uk: бваму (лаа-лаа)

note: reference_name for bwj
en: Láá Láá Bwamu
uk: бваму (лаа-лаа)

note: name for bwk, reference_name for bwk
en: Bauwaki
uk: баувакі

note: name for bwl, reference_name for bwl
en: Bwela
uk: бвела

note: name for bwm, reference_name for bwm
en: Biwat
uk: біват

note: name for bwn, inverted_name for bwn
en: Bunu, Wunai
uk: буну (Вунаї)

note: reference_name for bwn
en: Wunai Bunu
uk: буну (Вунаї)

note: name for bwo, reference_name for bwo
en: Boro (Ethiopia)
uk: боро (Ефіопія)

note: name for bwp, reference_name for bwp
en: Mandobo Bawah
uk: мандобо (бава)

note: name for bwq, inverted_name for bwq
en: Bobo Madaré, Southern
uk: бобо-мадаре (південна)

note: reference_name for bwq
en: Southern Bobo Madaré
uk: бобо-мадаре (південна)

note: name for bwr, reference_name for bwr
en: Bura-Pabir
uk: бура-пабір

note: name for bws, reference_name for bws
en: Bomboma
uk: бомбома

note: name for bwt, reference_name for bwt
en: Bafaw-Balong
uk: бафо-балонг

note: name for bwu, reference_name for bwu
en: Buli (Ghana)
uk: булі (Гана)

note: name for bwv, inverted_name for bwv
en: Kenyah, Bahau River
uk: кенья (ріка Бахау)

note: reference_name for bwv
en: Bahau River Kenyah
uk: кенья (ріка Бахау)

note: name for bww, reference_name for bww
en: Bwa
uk: бва

note: name for bwx, inverted_name for bwx
en: Bunu, Bu-Nao
uk: буну (бу-нао)

note: reference_name for bwx
en: Bu-Nao Bunu
uk: буну (бу-нао)

note: name for bwy, inverted_name for bwy
en: Bwamu, Cwi
uk: бваму (кві)

note: reference_name for bwy
en: Cwi Bwamu
uk: бваму (кві)

note: name for bwz, reference_name for bwz
en: Bwisi
uk: бвісі

note: name for bxa, reference_name for bxa
en: Bauro
uk: бауро

note: name for bxb, inverted_name for bxb
en: Bor, Belanda
uk: бор (беланда)

note: reference_name for bxb
en: Belanda Bor
uk: бор (беланда)

note: name for bxc, reference_name for bxc
en: Molengue
uk: ленге

note: name for bxd, reference_name for bxd
en: Pela
uk: пела

note: name for bxe, reference_name for bxe
en: Birale
uk: бірале

note: name for bxf, reference_name for bxf
en: Bilur
uk: білур

note: name for bxg, reference_name for bxg
en: Bangala
uk: бангала

note: name for bxh, reference_name for bxh
en: Buhutu
uk: бухуту

note: name for bxi, reference_name for bxi
en: Pirlatapa
uk: пірлатапа

note: name for bxj, reference_name for bxj
en: Bayungu
uk: баюнгу

note: name for bxk, reference_name for bxk
en: Bukusu
uk: букусу

note: name for bxl, reference_name for bxl
en: Jalkunan
uk: джалкунан

note: name for bxm, inverted_name for bxm
en: Buriat, Mongolia
uk: бурятська (Монголія)

note: reference_name for bxm
en: Mongolia Buriat
uk: монгольська бурятська

note: name for bxn, reference_name for bxn
en: Burduna
uk: бурдуна

note: name for bxo, reference_name for bxo
en: Barikanchi
uk: баріканчі

note: name for bxp, reference_name for bxp
en: Bebil
uk: бебіл

note: name for bxq, reference_name for bxq
en: Beele
uk: бееле

note: name for bxr, inverted_name for bxr
en: Buriat, Russia
uk: бурятська (Росія)

note: reference_name for bxr
en: Russia Buriat
uk: російська бурятська

note: name for bxs, reference_name for bxs
en: Busam
uk: бусам

note: name for bxt, reference_name for bxt
en: Buxinhua
uk: бушінуа

note: name for bxu, inverted_name for bxu
en: Buriat, China
uk: бурятська (Китай)

note: reference_name for bxu
en: China Buriat
uk: китайська бурятська

note: name for bxv, reference_name for bxv
en: Berakou
uk: беракоу

note: name for bxw, reference_name for bxw
en: Bankagooma
uk: банкагоома

note: name for bxx, reference_name for bxx
en: Borna (Democratic Republic of Congo)
uk: борна (Демократична Республіка Конго)

note: name for bxz, reference_name for bxz
en: Binahari
uk: бінахарі

note: name for bya, reference_name for bya
en: Batak
uk: батак

note: name for byb, reference_name for byb
en: Bikya
uk: бікья

note: name for byc, reference_name for byc
en: Ubaghara
uk: убагхара

note: name for byd, reference_name for byd
en: Benyadu'
uk: беняду

note: name for bye, reference_name for bye
en: Pouye
uk: поує

note: name for byf, reference_name for byf
en: Bete
uk: бете

note: name for byg, reference_name for byg
en: Baygo
uk: байго

note: name for byh, reference_name for byh
en: Bhujel
uk: бхуджел

note: name for byi, reference_name for byi
en: Buyu
uk: бую

note: name for byj, reference_name for byj
en: Bina (Nigeria)
uk: біна (Нігерія)

note: name for byk, reference_name for byk
en: Biao
uk: біао

note: name for byl, reference_name for byl
en: Bayono
uk: байоно

note: name for bym, reference_name for bym
en: Bidyara
uk: бідьяра

note: name for byn, reference_name for byn
en: Bilin
uk: білін

note: name for byo, reference_name for byo
en: Biyo
uk: бійо

note: name for byp, reference_name for byp
en: Bumaji
uk: бумаджі

note: name for byq, reference_name for byq
en: Basay
uk: басай

note: name for byr, reference_name for byr
en: Baruya
uk: баруя

note: name for bys, reference_name for bys
en: Burak
uk: бурак

note: name for byt, reference_name for byt
en: Berti
uk: берті

note: name for byu, reference_name for byu
en: Buyang
uk: буянг

note: name for byv, reference_name for byv
en: Medumba
uk: медумба

note: name for byw, reference_name for byw
en: Belhariya
uk: бельхар’я

note: name for byx, reference_name for byx
en: Qaqet
uk: какет

note: name for byy, reference_name for byy
en: Buya
uk: буя

note: name for byz, reference_name for byz
en: Banaro
uk: банаро

note: name for bza, reference_name for bza
en: Bandi
uk: банді

note: name for bzb, reference_name for bzb
en: Andio
uk: андіо

note: name for bzc, inverted_name for bzc
en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
uk: малагасійська (Південна Бетсімісарака)

note: name for bzd, reference_name for bzd
en: Bribri
uk: брібрі

note: name for bze, inverted_name for bze
en: Bozo, Jenaama
uk: бозо (дженаама)

note: reference_name for bze
en: Jenaama Bozo
uk: бозо (дженаама)

note: name for bzf, reference_name for bzf
en: Boikin
uk: бойкін

note: name for bzg, reference_name for bzg
en: Babuza
uk: бабуза

note: name for bzh, inverted_name for bzh
en: Buang, Mapos
uk: буанг (мапос)

note: reference_name for bzh
en: Mapos Buang
uk: буанг (мапос)

note: name for bzj, inverted_name for bzj
en: Kriol English, Belize
uk: креольська англійська (Беліз)

note: reference_name for bzj
en: Belize Kriol English
uk: белізька креольська англійська

note: name for bzk, inverted_name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
uk: креольська англійська (Нікарагуа)

note: reference_name for bzk
en: Nicaragua Creole English
uk: нікарагуанська креольська англійська

note: name for bzl, reference_name for bzl
en: Boano (Sulawesi)
uk: боано (Сулавесі)

note: name for bzm, reference_name for bzm
en: Bolondo
uk: болондо

note: name for bzn, reference_name for bzn
en: Boano (Maluku)
uk: боано (малуку)

note: name for bzo, reference_name for bzo
en: Bozaba
uk: бозаба

note: name for bzp, reference_name for bzp
en: Kemberano
uk: кемберано

note: name for bzq, reference_name for bzq
en: Buli (Indonesia)
uk: булі (Індонезія)

note: name for bzr, reference_name for bzr
en: Biri
uk: бірі

note: name for bzs, reference_name for bzs
en: Brazilian Sign Language
uk: бразильська мова жестів

note: name for bzt, reference_name for bzt
en: Brithenig
uk: брітеніг

note: name for bzu, reference_name for bzu
en: Burmeso
uk: бурмесо

note: name for bzv, reference_name for bzv
en: Bebe
uk: бебе

note: name for bzw, reference_name for bzw
en: Basa (Nigeria)
uk: баса (Нігерія)

note: name for bzx, inverted_name for bzx
en: Bozo, Kɛlɛngaxo
uk: бозо (келенгашо)

note: reference_name for bzx
en: Kɛlɛngaxo Bozo
uk: бозо (келенгашо)

note: name for bzy, reference_name for bzy
en: Obanliku
uk: обанліку

note: name for bzz, reference_name for bzz
en: Evant
uk: евант

note: name for caa, reference_name for caa
en: Chortí
uk: чорті

note: name for cab, reference_name for cab
en: Garifuna
uk: гаріфуна

note: name for cac, reference_name for cac
en: Chuj
uk: чухська

note: name for cad, reference_name for cad
en: Caddo
uk: каддо

note: name for cae, reference_name for cae
en: Lehar
uk: лехарська

note: name for caf, inverted_name for caf
en: Carrier, Southern
uk: карієр (південна)

note: reference_name for caf
en: Southern Carrier
uk: карієр (південна)

note: name for cag, reference_name for cag
en: Nivaclé
uk: нівакле

note: name for cah, reference_name for cah
en: Cahuarano
uk: кахуарано

note: name for cai, reference_name for cai
en: Central American Indian languages
uk: мови індіанців Центральної Америки

note: name for caj, reference_name for caj
en: Chané
uk: чане

note: name for cak, reference_name for cak
en: Kaqchikel
uk: какчикел

note: name for cal, reference_name for cal
en: Carolinian
uk: каролінська

note: name for cam, reference_name for cam
en: Cemuhî
uk: семухі

note: name for can, reference_name for can
en: Chambri
uk: чамбрі

note: name for cao, reference_name for cao
en: Chácobo
uk: чакобо

note: name for cap, reference_name for cap
en: Chipaya
uk: чипая

note: name for caq, inverted_name for caq
en: Nicobarese, Car
uk: нікобарська (кар)

note: reference_name for caq
en: Car Nicobarese
uk: нікобарська (кар)

note: name for car, inverted_name for car
en: Carib, Galibi
uk: карибська (галібі)

note: reference_name for car
en: Galibi Carib
uk: галібі карібська

note: name for cas, reference_name for cas
en: Tsimané
uk: тсімане

note: name for cat, reference_name for cat
en: Catalan
uk: каталонська

note: name for cau, reference_name for cau
en: Caucasian languages
uk: кавказькі мови

note: name for cav, reference_name for cav
en: Cavineña
uk: кавіненья

note: name for caw, reference_name for caw
en: Callawalla
uk: каллавалла

note: name for cax, reference_name for cax
en: Chiquitano
uk: чиквітано

note: name for cay, reference_name for cay
en: Cayuga
uk: каюга

note: name for caz, reference_name for caz
en: Canichana
uk: канічана

note: name for cba, reference_name for cba
en: Chibchan languages
uk: мови чибча

note: name for cbb, reference_name for cbb
en: Cabiyarí
uk: кабіярі

note: name for cbc, reference_name for cbc
en: Carapana
uk: карапана

note: name for cbd, reference_name for cbd
en: Carijona
uk: каріджона

note: name for cbe, reference_name for cbe
en: Chipiajes
uk: чипіахес

note: name for cbg, reference_name for cbg
en: Chimila
uk: чиміла

note: name for cbh, reference_name for cbh
en: Cagua
uk: кагуа

note: name for cbi, reference_name for cbi
en: Chachi
uk: чачі

note: name for cbj, reference_name for cbj
en: Ede Cabe
uk: еде-кабе

note: name for cbk, reference_name for cbk
en: Chavacano
uk: чавакано

note: name for cbl, inverted_name for cbl
en: Chin, Bualkhaw
uk: чин (буалхав)

note: reference_name for cbl
en: Bualkhaw Chin
uk: чин (буалхав)

note: name for cbm, inverted_name for cbm
en: Cakchiquel, Yepocapa Southwestern
uk: какчикельська (південно-західна Єпокапа)

note: reference_name for cbm
en: Yepocapa Southwestern Cakchiquel
uk: какчикельська (південно-західна Єпокапа)

note: name for cbn, reference_name for cbn
en: Nyahkur
uk: ньяхкур

note: name for cbo, reference_name for cbo
en: Izora
uk: ісора

note: name for cbr, reference_name for cbr
en: Cashibo-Cacataibo
uk: кашібо-какатайбо

note: name for cbs, reference_name for cbs
en: Cashinahua
uk: кашінауа

note: name for cbt, reference_name for cbt
en: Chayahuita
uk: чаяуїта

note: name for cbu, reference_name for cbu
en: Candoshi-Shapra
uk: кандоші-шапра

note: name for cbv, reference_name for cbv
en: Cacua
uk: какуа

note: name for cbw, reference_name for cbw
en: Kinabalian
uk: кінабалійська

note: name for cby, reference_name for cby
en: Carabayo
uk: карабайо

note: name for cca, reference_name for cca
en: Cauca
uk: каука

note: name for ccc, reference_name for ccc
en: Chamicuro
uk: чамікуро

note: name for ccd, inverted_name for ccd
en: Creole, Cafundo
uk: креольська (кафундо)

note: reference_name for ccd
en: Cafundo Creole
uk: креольська (кафундо)

note: name for cce, reference_name for cce
en: Chopi
uk: чопі

note: name for ccg, inverted_name for ccg
en: Daka, Samba
uk: дака (самба)

note: reference_name for ccg
en: Samba Daka
uk: дака (самба)

note: name for cch, reference_name for cch
en: Atsam
uk: атсам

note: name for ccj, reference_name for ccj
en: Kasanga
uk: касанга

note: name for ccl, reference_name for ccl
en: Cutchi-Swahili
uk: кутчі-суахілі

note: name for ccm, inverted_name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
uk: креольська малайська (малакканська)

note: reference_name for ccm
en: Malaccan Creole Malay
uk: креольська малайська (малакканська)

note: name for ccn, reference_name for ccn
en: North Caucasian languages
uk: північнокавказькі мови

note: name for cco, inverted_name for cco
en: Chinantec, Comaltepec
uk: чинантек (Комалтепек)

note: reference_name for cco
en: Comaltepec Chinantec
uk: чинантек (Комалтепек)

note: name for ccp, reference_name for ccp
en: Chakma
uk: чакмійська

note: name for ccq, reference_name for ccq
en: Chaungtha
uk: чаунгта

note: name for ccr, reference_name for ccr
en: Cacaopera
uk: какаопера

note: name for ccs, reference_name for ccs
en: South Caucasian languages
uk: південнокавказькі мови

note: name for ccx, inverted_name for ccx
en: Zhuang, Northern
uk: чжуанська (північна)

note: reference_name for ccx
en: Northern Zhuang
uk: північна чжуанська

note: name for ccy, inverted_name for ccy
en: Zhuang, Southern
uk: чжуанська (південна)

note: reference_name for ccy
en: Southern Zhuang
uk: південна чжуанська

note: name for cda, reference_name for cda
en: Choni
uk: чоні

note: name for cdc, reference_name for cdc
en: Chadic languages
uk: чадські мови

note: name for cdd, reference_name for cdd
en: Caddoan languages
uk: каддоанські мови

note: name for cde, reference_name for cde
en: Chenchu
uk: ченчу

note: name for cdf, reference_name for cdf
en: Chiru
uk: чіру

note: name for cdg, reference_name for cdg
en: Chamari
uk: чамарі

note: name for cdh, reference_name for cdh
en: Chambeali
uk: чамбеалі

note: name for cdi, reference_name for cdi
en: Chodri
uk: чодрі

note: name for cdj, reference_name for cdj
en: Churahi
uk: чурахі

note: name for cdm, reference_name for cdm
en: Chepang
uk: чепанг

note: name for cdn, reference_name for cdn
en: Chaudangsi
uk: чаудансі

note: name for cdo, inverted_name for cdo
en: Chinese, Min Dong
uk: китайська (мінь-донг)

note: reference_name for cdo
en: Min Dong Chinese
uk: китайська (мінь-донг)

note: name for cdr, reference_name for cdr
en: Cinda-Regi-Tiyal
uk: сінда-регі-тіял

note: name for cds, reference_name for cds
en: Chadian Sign Language
uk: чадська мова жестів

note: name for cdy, reference_name for cdy
en: Chadong
uk: чадонг

note: name for cdz, reference_name for cdz
en: Koda
uk: кода

note: name for cea, inverted_name for cea
en: Chehalis, Lower
uk: чехаліс (нижня)

note: reference_name for cea
en: Lower Chehalis
uk: чехаліс (нижня)

note: name for ceb, reference_name for ceb
en: Cebuano
uk: себуано

note: name for ceg, reference_name for ceg
en: Chamacoco
uk: чамакоко

note: name for cek, inverted_name for cek
en: Chin, Eastern Khumi
uk: чин (східна хумі)

note: reference_name for cek
en: Eastern Khumi Chin
uk: чин (східна хумі)

note: name for cel, reference_name for cel
en: Celtic languages
uk: кельтські мови

note: name for cen, reference_name for cen
en: Cen
uk: сен

note: name for ces, reference_name for ces, name for cze, reference_name for cze
en: Czech
uk: чеська

note: name for cet, reference_name for cet
en: Centúúm
uk: сентуум

note: name for cfa, reference_name for cfa
en: Dijim-Bwilim
uk: діджим-бвілім

note: name for cfd, reference_name for cfd
en: Cara
uk: кара

note: name for cfg, reference_name for cfg
en: Como Karim
uk: комо-карім

note: name for cfm, inverted_name for cfm, name for flm, inverted_name for flm
en: Chin, Falam
uk: чин (фалам)

note: reference_name for cfm, reference_name for flm
en: Falam Chin
uk: чин (фалам)

note: name for cga, reference_name for cga
en: Changriwa
uk: чангріва

note: name for cgc, reference_name for cgc
en: Kagayanen
uk: кагаянен

note: name for cgg, reference_name for cgg
en: Chiga
uk: чига

note: name for cgk, reference_name for cgk
en: Chocangacakha
uk: чокангакаха

note: name for cha, reference_name for cha
en: Chamorro
uk: чаморо

note: name for chb, reference_name for chb
en: Chibcha
uk: чибча

note: name for chc, reference_name for chc
en: Catawba
uk: катавба

note: name for chd, inverted_name for chd
en: Chontal, Highland Oaxaca
uk: чонтал (високогірна Оахака)

note: reference_name for chd
en: Highland Oaxaca Chontal
uk: чонтал (високогірна Оахака)

note: name for che, reference_name for che
en: Chechen
uk: чеченська

note: name for chf, inverted_name for chf
en: Chontal, Tabasco
uk: чонтал (Табаско)

note: reference_name for chf
en: Tabasco Chontal
uk: чонтал (Табаско)

note: name for chg, reference_name for chg
en: Chagatai
uk: чагатайська

note: name for chh, reference_name for chh
en: Chinook
uk: чинук

note: name for chi, reference_name for chi, name for zho, reference_name for zho
en: Chinese
uk: китайська

note: name for chj, inverted_name for chj
en: Chinantec, Ojitlán
uk: чинантек (Охітлан)

note: reference_name for chj
en: Ojitlán Chinantec
uk: чинантек (Охітлан)

note: name for chk, reference_name for chk
en: Chuukese
uk: чуукська

note: name for chl, reference_name for chl
en: Cahuilla
uk: кауїллья

note: name for chm, reference_name for chm
en: Mari (Russia)
uk: марійська (Росія)

note: name for chn, reference_name for chn
en: Chinook jargon
uk: чинук, жаргон

note: name for cho, reference_name for cho
en: Choctaw
uk: чоктау

note: name for chp, reference_name for chp
en: Chipewyan
uk: чипев’ян

note: name for chq, inverted_name for chq
en: Chinantec, Quiotepec
uk: чинантек (Куїотепек)

note: reference_name for chq
en: Quiotepec Chinantec
uk: чинантек (Куїотепек)

note: name for chr, reference_name for chr
en: Cherokee
uk: черокі

note: name for chs, reference_name for chs
en: Chumash
uk: чумаська

note: name for cht, reference_name for cht
en: Cholón
uk: чолон

note: name for chu, inverted_name for chu
en: Bulgarian, Old
uk: давньоболгарська

note: reference_name for chu
en: Church Slavic
uk: церковнослов’янська

note: name for chv, reference_name for chv
en: Chuvash
uk: чуваська

note: name for chw, reference_name for chw
en: Chuwabu
uk: чувабу

note: name for chx, reference_name for chx
en: Chantyal
uk: чантьял

note: name for chy, reference_name for chy
en: Cheyenne
uk: шаєнн

note: name for chz, inverted_name for chz
en: Chinantec, Ozumacín
uk: чинантек (Осумасін)

note: reference_name for chz
en: Ozumacín Chinantec
uk: чинантек (Осумасін)

note: name for cia, reference_name for cia
en: Cia-Cia
uk: сіа-сіа

note: name for cib, inverted_name for cib
en: Gbe, Ci
uk: гбе (сі)

note: reference_name for cib
en: Ci Gbe
uk: гбе (сі)

note: name for cic, reference_name for cic
en: Chickasaw
uk: чикасау

note: name for cid, reference_name for cid
en: Chimariko
uk: чимаріко

note: name for cie, reference_name for cie
en: Cineni
uk: сінені

note: name for cih, reference_name for cih
en: Chinali
uk: чиналі

note: name for cik, inverted_name for cik
en: Kinnauri, Chitkuli
uk: кіннаурі (читкулі)

note: reference_name for cik
en: Chitkuli Kinnauri
uk: кіннаурі (читкулі)

note: name for cim, reference_name for cim
en: Cimbrian
uk: кімврійська

note: name for cin, reference_name for cin
en: Cinta Larga
uk: сінта-ларга

note: name for cip, reference_name for cip
en: Chiapanec
uk: чиапанек

note: name for cir, reference_name for cir
en: Tiri
uk: тірі

note: name for cit, reference_name for cit, name for ctg, reference_name for ctg
en: Chittagonian
uk: читтагонгська

note: name for ciw, reference_name for ciw
en: Chippewa
uk: чиппева

note: name for ciy, reference_name for ciy
en: Chaima
uk: чайма

note: name for cja, inverted_name for cja
en: Cham, Western
uk: чам (західна)

note: reference_name for cja
en: Western Cham
uk: західна чам

note: name for cje, reference_name for cje
en: Chru
uk: чру

note: name for cjh, inverted_name for cjh
en: Chehalis, Upper
uk: чехаліс (верхня)

note: reference_name for cjh
en: Upper Chehalis
uk: верхня чехаліс

note: name for cji, reference_name for cji
en: Chamalal
uk: чамалал

note: name for cjk, reference_name for cjk
en: Chokwe
uk: чокве

note: name for cjm, inverted_name for cjm
en: Cham, Eastern
uk: чам (східна)

note: reference_name for cjm
en: Eastern Cham
uk: східна чам

note: name for cjn, reference_name for cjn
en: Chenapian
uk: ченапіанська

note: name for cjo, reference_name for cjo
en: Ashéninka Pajonal
uk: ашенінка (пахональ)

note: name for cjp, reference_name for cjp
en: Cabécar
uk: кабекар

note: name for cjr, reference_name for cjr
en: Chorotega
uk: чоротеґа

note: name for cjs, reference_name for cjs
en: Shor
uk: шор

note: name for cjv, reference_name for cjv
en: Chuave
uk: чуаве

note: name for cjy, inverted_name for cjy
en: Chinese, Jinyu
uk: китайська (цзинь-ю)

note: reference_name for cjy
en: Jinyu Chinese
uk: китайська (цзинь-ю)

note: name for cka, reference_name for cka
en: Khumi Awa Chin
uk: чин (хумі-ава)

note: name for ckb, inverted_name for ckb
en: Kurdish, Central
uk: курдська (центральна)

note: reference_name for ckb
en: Central Kurdish
uk: центральна курдська

note: name for ckc, inverted_name for ckc
en: Cakchiquel, Northern
uk: какчикельська (північна)

note: reference_name for ckc
en: Northern Cakchiquel
uk: північна какчикельська

note: name for ckd, inverted_name for ckd
en: Cakchiquel, South Central
uk: какчикельська (південно-центральна)

note: reference_name for ckd
en: South Central Cakchiquel
uk: південно-центральна какчикельська

note: name for cke, inverted_name for cke
en: Cakchiquel, Eastern
uk: какчикельська (східна)

note: reference_name for cke
en: Eastern Cakchiquel
uk: східна какчикельська

note: name for ckf, inverted_name for ckf
en: Cakchiquel, Southern
uk: какчикельська (південна)

note: reference_name for ckf
en: Southern Cakchiquel
uk: південна какчикельська

note: name for ckh, reference_name for ckh
en: Chak
uk: чак

note: name for cki, inverted_name for cki
en: Cakchiquel, Santa María De Jesús
uk: какчикельська (Санта-Марія-де-Хесус)

note: reference_name for cki
en: Santa María De Jesús Cakchiquel
uk: какчикельська (Санта-Марія-де-Хесус)

note: name for ckj, inverted_name for ckj
en: Cakchiquel, Santo Domingo Xenacoj
uk: какчикельська (Санто-Домінго-Шенакой)

note: reference_name for ckj
en: Santo Domingo Xenacoj Cakchiquel
uk: какчикельська (Санто-Домінго-Шенакой)

note: name for ckk, inverted_name for ckk
en: Cakchiquel, Acatenango Southwestern
uk: какчикельська (південно-західна Акатенанго)

note: reference_name for ckk
en: Acatenango Southwestern Cakchiquel
uk: какчикельська (південно-західна Акатенанго)

note: name for ckl, reference_name for ckl
en: Cibak
uk: сібак

note: name for ckn, inverted_name for ckn
en: Chin, Kaang
uk: чин (каанґ)

note: reference_name for ckn
en: Kaang Chin
uk: чин (каанґ)

note: name for cko, reference_name for cko
en: Anufo
uk: ануфо

note: name for ckq, reference_name for ckq
en: Kajakse
uk: каджаксе

note: name for ckr, reference_name for ckr
en: Kairak
uk: кайрак

note: name for cks, reference_name for cks
en: Tayo
uk: тайо

note: name for ckt, reference_name for ckt
en: Chukot
uk: чукотська

note: name for cku, reference_name for cku
en: Koasati
uk: коасаті

note: name for ckv, reference_name for ckv
en: Kavalan
uk: кавалан

note: name for ckw, inverted_name for ckw
en: Cakchiquel, Western
uk: какчикельська (західна)

note: reference_name for ckw
en: Western Cakchiquel
uk: західна какчикельська

note: name for ckx, reference_name for ckx
en: Caka
uk: чака

note: name for cky, reference_name for cky
en: Cakfem-Mushere
uk: какфем-мушере

note: name for ckz, reference_name for ckz
en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
uk: мішана мова какчикель-кіче

note: name for cla, reference_name for cla
en: Ron
uk: рон

note: name for clc, reference_name for clc
en: Chilcotin
uk: чилкотін

note: name for cld, inverted_name for cld
en: Neo-Aramaic, Chaldean
uk: неоарамейська (чалдейська)

note: reference_name for cld
en: Chaldean Neo-Aramaic
uk: неоарамейська (чалдейська)

note: name for cle, inverted_name for cle
en: Chinantec, Lealao
uk: чинантек (леалао)

note: reference_name for cle
en: Lealao Chinantec
uk: чинантек (леалао)

note: name for clh, reference_name for clh
en: Chilisso
uk: чиліссо

note: name for cli, reference_name for cli
en: Chakali
uk: чакалі

note: name for clj, inverted_name for clj
en: Chin, Laitu
uk: чин (пайту)

note: reference_name for clj
en: Laitu Chin
uk: чин (пайту)

note: name for clk, reference_name for clk
en: Idu-Mishmi
uk: іду-мішмі

note: name for cll, reference_name for cll
en: Chala
uk: чала

note: name for clm, reference_name for clm
en: Clallam
uk: клаллам

note: name for clo, inverted_name for clo
en: Chontal, Lowland Oaxaca
uk: чонтал (низькогірна Оахака)

note: reference_name for clo
en: Lowland Oaxaca Chontal
uk: чонтал (низькогірна Оахака)

note: name for clt, inverted_name for clt
en: Chin, Lautu
uk: чин (лауту)

note: reference_name for clt
en: Lautu Chin
uk: чин (лауту)

note: name for clu, reference_name for clu
en: Caluyanun
uk: калуянун

note: name for clw, reference_name for clw
en: Chulym
uk: чулимська

note: name for cly, inverted_name for cly
en: Chatino, Eastern Highland
uk: чатіно (східне високогір’я)

note: reference_name for cly
en: Eastern Highland Chatino
uk: чатіно (східне високогір’я)

note: name for cma, reference_name for cma
en: Maa
uk: маа

note: name for cmc, reference_name for cmc
en: Chamic languages
uk: чамські мови

note: name for cme, reference_name for cme
en: Cerma
uk: керма

note: name for cmg, inverted_name for cmg
en: Mongolian, Classical
uk: монгольська (класична)

note: reference_name for cmg
en: Classical Mongolian
uk: класична монгольська

note: name for cmi, reference_name for cmi
en: Emberá-Chamí
uk: ембера-чамі

note: name for cmk, reference_name for cmk
en: Chimakum
uk: чимакум

note: name for cml, reference_name for cml
en: Campalagian
uk: кампалайська

note: name for cmm, reference_name for cmm
en: Michigamea
uk: мічигамеа

note: name for cmn, inverted_name for cmn
en: Chinese, Mandarin
uk: китайська (мандаринська)

note: reference_name for cmn
en: Mandarin Chinese
uk: мандаринська китайська

note: name for cmo, inverted_name for cmo
en: Mnong, Central
uk: мнонг (центральна)

note: reference_name for cmo
en: Central Mnong
uk: центральна мнонг

note: name for cmr, inverted_name for cmr
en: Chin, Mro-Khimi
uk: чин (мро-хімі)

note: reference_name for cmr
en: Mro-Khimi Chin
uk: чин (мро-хімі)

note: name for cms, reference_name for cms
en: Messapic
uk: мессапська

note: name for cmt, reference_name for cmt
en: Camtho
uk: камто

note: name for cna, reference_name for cna
en: Changthang
uk: чангтанг

note: name for cnb, inverted_name for cnb
en: Chin, Chinbon
uk: чин (чинбон)

note: reference_name for cnb
en: Chinbon Chin
uk: чин (чинбон)

note: name for cnc, reference_name for cnc
en: Côông
uk: коонг

note: name for cng, inverted_name for cng
en: Qiang, Northern
uk: цян (північна)

note: reference_name for cng
en: Northern Qiang
uk: північна цян

note: name for cnh, inverted_name for cnh
en: Chin, Haka
uk: чин (хака)

note: reference_name for cnh
en: Haka Chin
uk: чин (хака)

note: name for cni, reference_name for cni
en: Asháninka
uk: ашанінка

note: name for cnk, inverted_name for cnk
en: Chin, Khumi
uk: чин (хумі)

note: reference_name for cnk
en: Khumi Chin
uk: чин (хумі)

note: name for cnl, inverted_name for cnl
en: Chinantec, Lalana
uk: чинантек (лалана)

note: reference_name for cnl
en: Lalana Chinantec
uk: чинантек (лалана)

note: name for cnm, inverted_name for cnm
en: Chuj, Ixtatán
uk: чухська (ішталан)

note: reference_name for cnm
en: Ixtatán Chuj
uk: чухська (ішталан)

note: name for cno, reference_name for cno
en: Con
uk: кон

note: name for cns, inverted_name for cns
en: Asmat, Central
uk: асмат (центральна)

note: reference_name for cns
en: Central Asmat
uk: центральна асмат

note: name for cnt, inverted_name for cnt
en: Chinantec, Tepetotutla
uk: чинантек (Тепетотутла)

note: reference_name for cnt
en: Tepetotutla Chinantec
uk: чинантек (Тепетотутла)

note: name for cnu, reference_name for cnu
en: Chenoua
uk: ченоуа

note: name for cnw, inverted_name for cnw
en: Chin, Ngawn
uk: чин (нгавн)

note: reference_name for cnw
en: Ngawn Chin
uk: чин (нгавн)

note: name for cnx, inverted_name for cnx
en: Cornish, Middle
uk: корнійська (середня)

note: reference_name for cnx
en: Middle Cornish
uk: середня корнійська

note: name for coa, inverted_name for coa
en: Malay, Cocos Islands
uk: малайська (Кокосові острови)

note: reference_name for coa
en: Cocos Islands Malay
uk: малайська (Кокосові острови)

note: name for cob, reference_name for cob
en: Chicomuceltec
uk: чікомукельтек

note: name for coc, reference_name for coc
en: Cocopa
uk: кокопа

note: name for cod, reference_name for cod
en: Cocama-Cocamilla
uk: кокама-кокамілья

note: name for coe, reference_name for coe
en: Koreguaje
uk: корегуахе

note: name for cof, reference_name for cof
en: Colorado
uk: колорадо

note: name for cog, reference_name for cog
en: Chong
uk: чонг

note: name for coh, reference_name for coh
en: Chonyi-Dzihana-Kauma
uk: чоньї-дзіхана-каума

note: name for coj, reference_name for coj
en: Cochimi
uk: кочимі

note: name for cok, inverted_name for cok
en: Cora, Santa Teresa
uk: кора (Санта-Тереза)

note: reference_name for cok
en: Santa Teresa Cora
uk: кора (Санта-Тереза)

note: name for col, reference_name for col
en: Columbia-Wenatchi
uk: колумбія-венатчі

note: name for com, reference_name for com
en: Comanche
uk: команчська

note: name for con, reference_name for con
en: Cofán
uk: кофан

note: name for coo, reference_name for coo
en: Comox
uk: комокс

note: name for cop, reference_name for cop
en: Coptic
uk: коптська

note: name for coq, reference_name for coq
en: Coquille
uk: кокіль

note: name for cor, reference_name for cor
en: Cornish
uk: корнійська

note: name for cos, reference_name for cos
en: Corsican
uk: корсиканська

note: name for cot, reference_name for cot
en: Caquinte
uk: каквінте

note: name for cou, reference_name for cou
en: Wamey
uk: вамей

note: name for cov, reference_name for cov
en: Cao Miao
uk: као-мяо

note: name for cow, reference_name for cow
en: Cowlitz
uk: коулітц

note: name for cox, reference_name for cox
en: Nanti
uk: нанті

note: name for coy, reference_name for coy
en: Coyaima
uk: кояйма

note: name for coz, reference_name for coz
en: Chochotec
uk: чочотек

note: name for cpa, inverted_name for cpa
en: Chinantec, Palantla
uk: чинантек (Палантла)

note: reference_name for cpa
en: Palantla Chinantec
uk: чинантек (Палантла)

note: name for cpb, inverted_name for cpb
en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
uk: ашенінка (Укаялі-Юруа)

note: reference_name for cpb
en: Ucayali-Yurúa Ashéninka
uk: ашенінка (Укаялі-Юруа)

note: name for cpc, reference_name for cpc
en: Ajyíninka Apurucayali
uk: ашинінка (апурукаялі)

note: name for cpe, inverted_name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
uk: креольські і піджин, засновані на англійській

note: reference_name for cpe
en: English based Creoles and pidgins
uk: креольські і піджин, засновані на англійській

note: name for cpf, inverted_name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
uk: креольські і піджин, засновані на французькій

note: reference_name for cpf
en: French-Based Creoles and pidgins
uk: креольські і піджин, засновані на французькій

note: name for cpg, inverted_name for cpg
en: Greek, Cappadocian
uk: грецька (кападокійська)

note: reference_name for cpg
en: Cappadocian Greek
uk: кападокійська грецька

note: name for cpi, inverted_name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
uk: піджин-інгліш (китайська)

note: reference_name for cpi
en: Chinese Pidgin English
uk: китайська піджин-інгліш

note: name for cpn, reference_name for cpn
en: Cherepon
uk: черепон

note: name for cpp, inverted_name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
uk: креольські і піджин, засновані на португальській

note: reference_name for cpp
en: Portuguese-Based Creoles and pidgins
uk: креольські і піджин, засновані на португальській

note: name for cps, reference_name for cps
en: Capiznon
uk: капізнон

note: name for cpu, inverted_name for cpu
en: Ashéninka, Pichis
uk: ашенінка (пічис)

note: reference_name for cpu
en: Pichis Ashéninka
uk: ашенінка (пічис)

note: name for cpx, inverted_name for cpx
en: Chinese, Pu-Xian
uk: китайська (пу-сян)

note: reference_name for cpx
en: Pu-Xian Chinese
uk: китайська (пу-сян)

note: name for cpy, inverted_name for cpy
en: Ashéninka, South Ucayali
uk: ашенінка (південна Укаялі)

note: reference_name for cpy
en: South Ucayali Ashéninka
uk: ашенінка (південна Укаялі)

note: name for cqd, inverted_name for cqd
en: Miao, Chuanqiandian Cluster
uk: мяо (чуанкьяндійська спільнота)

note: reference_name for cqd
en: Chuanqiandian Cluster Miao
uk: мяо (чуанкьяндійська спільнота)

note: name for cqu, inverted_name for cqu
en: Quechua, Chilean
uk: кечуа (чилійська)

note: reference_name for cqu
en: Chilean Quechua
uk: чилійська кечуа

note: name for cra, reference_name for cra
en: Chara
uk: хара

note: name for crb, inverted_name for crb
en: Carib, Island
uk: карибська (острівна)

note: reference_name for crb
en: Island Carib
uk: острівна карибська

note: name for crc, reference_name for crc
en: Lonwolwol
uk: лонволвол

note: name for crd, reference_name for crd
en: Coeur d'Alene
uk: кер-д'Ален

note: name for cre, reference_name for cre
en: Cree
uk: крі

note: name for crf, reference_name for crf
en: Caramanta
uk: караманта

note: name for crg, reference_name for crg
en: Michif
uk: мічиф

note: name for crh, inverted_name for crh
en: Turkish, Crimean
uk: турецька (кримська)

note: reference_name for crh
en: Crimean Tatar
uk: кримсько-татарська

note: name for cri, reference_name for cri
en: Sãotomense
uk: сантомійська

note: name for crj, inverted_name for crj
en: Cree, Southern East
uk: крі (південно-східна)

note: reference_name for crj
en: Southern East Cree
uk: крі (південно-східна)

note: name for crk, inverted_name for crk
en: Cree, Plains
uk: крі (рівнинна)

note: reference_name for crk
en: Plains Cree
uk: рівнинна крі

note: name for crl, inverted_name for crl
en: Cree, Northern East
uk: крі (північно-східна)

note: reference_name for crl
en: Northern East Cree
uk: північно-східна крі

note: name for crm, inverted_name for crm
en: Cree, Moose
uk: крі (лосина)

note: reference_name for crm
en: Moose Cree
uk: лосина крі

note: name for crn, inverted_name for crn
en: Cora, El Nayar
uk: кора (Ель-Наяр)

note: reference_name for crn
en: El Nayar Cora
uk: кора (Ель-Наяр)

note: name for cro, reference_name for cro
en: Crow
uk: кроу

note: name for crp, reference_name for crp
en: Creoles and pidgins
uk: креольські і піджин

note: name for crq, inverted_name for crq
en: Chorote, Iyo'wujwa
uk: чороті (ійовуджва)

note: reference_name for crq
en: Iyo'wujwa Chorote
uk: чороті (ійовуджва)

note: name for crr, inverted_name for crr
en: Algonquian, Carolina
uk: алгонкінська (Кароліна)

note: reference_name for crr
en: Carolina Algonquian
uk: каролінська алгонкінська

note: name for crs, inverted_name for crs
en: Creole French, Seselwa
uk: креольська французька (сесельва)

note: reference_name for crs
en: Seselwa Creole French
uk: креольська французька (сесельва)

note: name for crt, inverted_name for crt
en: Chorote, Iyojwa'ja
uk: чороті (ійоджваджа)

note: reference_name for crt
en: Iyojwa'ja Chorote
uk: чороті (ійоджваджа)

note: name for cru, reference_name for cru
en: Carútana
uk: карутана

note: name for crv, reference_name for crv
en: Chaura
uk: чаура

note: name for crw, reference_name for crw
en: Chrau
uk: чрау

note: name for crx, reference_name for crx
en: Carrier
uk: карієр

note: name for cry, reference_name for cry
en: Cori
uk: корі

note: name for crz, reference_name for crz
en: Cruzeño
uk: крузеньйо

note: name for csa, inverted_name for csa
en: Chinantec, Chiltepec
uk: чинантек (Чилтепек)

note: reference_name for csa
en: Chiltepec Chinantec
uk: чинантек (Чилтепек)

note: name for csb, reference_name for csb
en: Kashubian
uk: кашубська

note: name for csc, reference_name for csc
en: Catalan Sign Language
uk: каталанська мова жестів

note: name for csd, reference_name for csd
en: Chiangmai Sign Language
uk: чіангмайська мова жестів

note: name for cse, reference_name for cse
en: Czech Sign Language
uk: чеська мова жестів

note: name for csf, reference_name for csf
en: Cuba Sign Language
uk: кубинська мова жестів

note: name for csg, reference_name for csg
en: Chilean Sign Language
uk: чилійська мова жестів

note: name for csh, inverted_name for csh
en: Chin, Asho
uk: чин (ашо)

note: reference_name for csh
en: Asho Chin
uk: чин (ашо)

note: name for csi, inverted_name for csi
en: Miwok, Coast
uk: мівок (узбережжя)

note: reference_name for csi
en: Coast Miwok
uk: берегова мівок

note: name for csk, reference_name for csk
en: Jola-Kasa
uk: хола-каса

note: name for csl, reference_name for csl
en: Chinese Sign Language
uk: китайська мова жестів

note: name for csm, inverted_name for csm
en: Miwok, Central Sierra
uk: мівок (центральна Сьєрра)

note: reference_name for csm
en: Central Sierra Miwok
uk: мівок (центральна Сьєрра)

note: name for csn, reference_name for csn
en: Colombian Sign Language
uk: колумбійська мова жестів

note: name for cso, inverted_name for cso
en: Chinantec, Sochiapan
uk: чинантек (Сочиапан)

note: reference_name for cso
en: Sochiapam Chinantec
uk: чинантек (Сочиапан)

note: name for csq, reference_name for csq
en: Croatia Sign Language
uk: хорватська мова жестів

note: name for csr, reference_name for csr
en: Costa Rican Sign Language
uk: костариканська мова жестів

note: name for css, inverted_name for css
en: Ohlone, Southern
uk: олоні (південна)

note: reference_name for css
en: Southern Ohlone
uk: південна олоні

note: name for cst, inverted_name for cst
en: Ohlone, Northern
uk: олоні (північна)

note: reference_name for cst
en: Northern Ohlone
uk: північна олоні

note: name for csu, reference_name for csu
en: Central Sudanic languages
uk: центральносуданські мови

note: name for csv, inverted_name for csv
en: Chin, Sumtu
uk: чин (сумту)

note: reference_name for csv
en: Sumtu Chin
uk: чин (сумту)

note: name for csw, inverted_name for csw
en: Cree, Swampy
uk: крі (болотяна)

note: reference_name for csw
en: Swampy Cree
uk: болотяна крі

note: name for csy, inverted_name for csy
en: Chin, Siyin
uk: чин (сіїн)

note: reference_name for csy
en: Siyin Chin
uk: чин (сіїн)

note: name for csz, reference_name for csz
en: Coos
uk: коос

note: name for cta, inverted_name for cta
en: Chatino, Tataltepec
uk: чатіно (таталтепек)

note: reference_name for cta
en: Tataltepec Chatino
uk: чатіно (таталтепек)

note: name for ctc, reference_name for ctc
en: Chetco
uk: четко

note: name for ctd, inverted_name for ctd
en: Chin, Tedim
uk: чин (тедім)

note: reference_name for ctd
en: Tedim Chin
uk: чин (тедім)

note: name for cte, inverted_name for cte
en: Chinantec, Tepinapa
uk: чинантек (Тепінапа)

note: reference_name for cte
en: Tepinapa Chinantec
uk: чинантек (Тепінапа)

note: name for cth, inverted_name for cth
en: Chin, Thaiphum
uk: чин (тайпхум)

note: reference_name for cth
en: Thaiphum Chin
uk: чин (тайпхум)

note: name for cti, inverted_name for cti
en: Chol, Tila
uk: чоль (тіла)

note: reference_name for cti
en: Tila Chol
uk: чоль (тіла)

note: name for ctl, inverted_name for ctl
en: Chinantec, Tlacoatzintepec
uk: чинантек (Тлакоатцинтепек)

note: reference_name for ctl
en: Tlacoatzintepec Chinantec
uk: чинантек (Тлакоатцинтепек)

note: name for ctm, reference_name for ctm
en: Chitimacha
uk: читімача

note: name for ctn, reference_name for ctn
en: Chhintange
uk: чхінтанге

note: name for cto, reference_name for cto
en: Emberá-Catío
uk: ембера-катіо

note: name for ctp, inverted_name for ctp
en: Chatino, Western Highland
uk: чатіно (західне високогір’я)

note: reference_name for ctp
en: Western Highland Chatino
uk: чатіно (західне високогір’я)

note: name for cts, inverted_name for cts
en: Bikol, Northern Catanduanes
uk: бікол (Північна Катандуанес)

note: reference_name for cts
en: Northern Catanduanes Bikol
uk: бікол (Північна Катандуанес)

note: name for ctt, inverted_name for ctt
en: Chetti, Wayanad
uk: четті (ваянад)

note: reference_name for ctt
en: Wayanad Chetti
uk: четті (ваянад)

note: name for ctu, reference_name for ctu
en: Chol
uk: чоль

note: name for ctz, inverted_name for ctz
en: Chatino, Zacatepec
uk: чатіно (сакатепек)

note: reference_name for ctz
en: Zacatepec Chatino
uk: чатіно (сакатепек)

note: name for cua, reference_name for cua
en: Cua
uk: куа

note: name for cub, reference_name for cub
en: Cubeo
uk: кубео

note: name for cuc, inverted_name for cuc
en: Chinantec, Usila
uk: чинантек (Усіла)

note: reference_name for cuc
en: Usila Chinantec
uk: чинантек (Усіла)

note: name for cug, reference_name for cug
en: Cung
uk: кунг

note: name for cuh, reference_name for cuh
en: Chuka
uk: чука

note: name for cui, reference_name for cui
en: Cuiba
uk: куїба

note: name for cuj, reference_name for cuj
en: Mashco Piro
uk: машко-піро

note: name for cuk, inverted_name for cuk
en: Kuna, San Blas
uk: куна (Сан-Блас)

note: reference_name for cuk
en: San Blas Kuna
uk: куна (Сан-Блас)

note: name for cul, reference_name for cul
en: Culina
uk: куліна

note: name for cum, reference_name for cum
en: Cumeral
uk: кумерал

note: name for cun, inverted_name for cun
en: Quiché, Cunén
uk: кіче (кунен)

note: reference_name for cun
en: Cunén Quiché
uk: кіче (кунен)

note: name for cuo, reference_name for cuo
en: Cumanagoto
uk: куманагото

note: name for cup, reference_name for cup
en: Cupeño
uk: чупеньо

note: name for cuq, reference_name for cuq
en: Cun
uk: кун

note: name for cur, reference_name for cur
en: Chhulung
uk: чхулунг

note: name for cus, reference_name for cus
en: Cushitic languages
uk: кушітські мови

note: name for cut, inverted_name for cut
en: Cuicatec, Teutila
uk: куїкатек (теутіла)

note: reference_name for cut
en: Teutila Cuicatec
uk: куїкатек (теутіла)

note: name for cuu, reference_name for cuu
en: Tai Ya
uk: тай-я

note: name for cuv, reference_name for cuv
en: Cuvok
uk: чувок

note: name for cuw, reference_name for cuw
en: Chukwa
uk: чуква

note: name for cux, inverted_name for cux
en: Cuicatec, Tepeuxila
uk: куїкатек (тепеушіла)

note: reference_name for cux
en: Tepeuxila Cuicatec
uk: куїкатек (тепеушіла)

note: name for cvg, reference_name for cvg
en: Chug
uk: чаг

note: name for cvn, inverted_name for cvn
en: Chinantec, Valle Nacional
uk: чинантек (долина Національ)

note: reference_name for cvn
en: Valle Nacional Chinantec
uk: чинантек (долина Національ)

note: name for cwa, reference_name for cwa
en: Kabwa
uk: кабва

note: name for cwb, reference_name for cwb
en: Maindo
uk: майндо

note: name for cwd, inverted_name for cwd
en: Cree, Woods
uk: крі (лісова)

note: reference_name for cwd
en: Woods Cree
uk: лісова крі

note: name for cwe, reference_name for cwe
en: Kwere
uk: квере

note: name for cwg, reference_name for cwg
en: Chewong
uk: чевонг

note: name for cwt, reference_name for cwt
en: Kuwaataay
uk: куваатаай

note: name for cya, inverted_name for cya
en: Chatino, Nopala
uk: чатіно (нопала)

note: reference_name for cya
en: Nopala Chatino
uk: чатіно (нопала)

note: name for cyb, reference_name for cyb
en: Cayubaba
uk: каюбаба

note: name for cym, reference_name for cym, name for wel, reference_name for wel
en: Welsh
uk: валійська

note: name for cyo, reference_name for cyo
en: Cuyonon
uk: куйонон

note: name for czh, inverted_name for czh
en: Chinese, Huizhou
uk: китайська (Хуейчжоу)

note: reference_name for czh
en: Huizhou Chinese
uk: китайська (Хуейчжоу)

note: name for czk, reference_name for czk
en: Knaanic
uk: кнааніт

note: name for czn, inverted_name for czn
en: Chatino, Zenzontepec
uk: чатіно (сенсонтепек)

note: reference_name for czn
en: Zenzontepec Chatino
uk: чатіно (сенсонтепек)

note: name for czo, inverted_name for czo
en: Chinese, Min Zhong
uk: китайська (мінь-жонг)

note: reference_name for czo
en: Min Zhong Chinese
uk: китайська (мінь-жонг)

note: name for czt, inverted_name for czt
en: Chin, Zotung
uk: чин (зотунг)

note: reference_name for czt
en: Zotung Chin
uk: чин (зотунг)

note: name for daa, reference_name for daa
en: Dangaléat
uk: дангалеат

note: name for dac, reference_name for dac
en: Dambi
uk: дамбі

note: name for dad, reference_name for dad
en: Marik
uk: марік

note: name for dae, reference_name for dae
en: Duupa
uk: дуупа

note: name for daf, reference_name for daf
en: Dan
uk: над

note: name for dag, reference_name for dag
en: Dagbani
uk: дагбані

note: name for dah, reference_name for dah
en: Gwahatike
uk: гвахатіке

note: name for dai, reference_name for dai
en: Day
uk: дей

note: name for daj, inverted_name for daj
en: Daju, Dar Fur
uk: дажу (Дарфур)

note: reference_name for daj
en: Dar Fur Daju
uk: дарфурська дажу

note: name for dak, reference_name for dak
en: Dakota
uk: дакота

note: name for dal, reference_name for dal
en: Dahalo
uk: дахало

note: name for dam, reference_name for dam
en: Damakawa
uk: дамакава

note: name for dan, reference_name for dan
en: Danish
uk: данська

note: name for dao, inverted_name for dao
en: Chin, Daai
uk: чин (дааї)

note: reference_name for dao
en: Daai Chin
uk: чин (дааї)

note: name for dap, reference_name for dap
en: Nisi (India)
uk: нісі (Індія)

note: name for daq, inverted_name for daq
en: Maria, Dandami
uk: марія (дандамі)

note: reference_name for daq
en: Dandami Maria
uk: марія (дандамі)

note: name for dar, reference_name for dar
en: Dargwa
uk: даргва

note: name for das, reference_name for das
en: Daho-Doo
uk: дахо-доо

note: name for dat, inverted_name for dat, name for mhu, inverted_name for mhu
en: Deng, Darang
uk: день (даранг)

note: reference_name for dat
en: Darang Deng
uk: день (даранг)

note: name for dau, inverted_name for dau
en: Daju, Dar Sila
uk: дажу (Дарсіла)

note: reference_name for dau
en: Dar Sila Daju
uk: дажу (Дарсіла)

note: name for dav, reference_name for dav
en: Taita
uk: таїта

note: name for daw, reference_name for daw
en: Davawenyo
uk: дававеньйо

note: name for dax, reference_name for dax
en: Dayi
uk: даї

note: name for day, reference_name for day
en: Land Dayak languages
uk: даякські мови

note: name for daz, reference_name for daz
en: Dao
uk: дао

note: name for dba, reference_name for dba
en: Bangi Me
uk: бангі-ме

note: name for dbb, reference_name for dbb
en: Deno
uk: дено

note: name for dbd, reference_name for dbd
en: Dadiya
uk: дадія

note: name for dbe, reference_name for dbe
en: Dabe
uk: дабе

note: name for dbf, reference_name for dbf
en: Edopi
uk: едопі

note: name for dbg, inverted_name for dbg
en: Dogon, Dogul Dom
uk: догонська (догул-дом)

note: reference_name for dbg
en: Dogul Dom Dogon
uk: догонська (догул-дом)

note: name for dbi, reference_name for dbi
en: Doka
uk: дока

note: name for dbj, reference_name for dbj
en: Ida'an
uk: ідаан

note: name for dbl, reference_name for dbl
en: Dyirbal
uk: дірбал

note: name for dbm, reference_name for dbm
en: Duguri
uk: дугурі

note: name for dbn, reference_name for dbn
en: Duriankere
uk: дарьянкере

note: name for dbo, reference_name for dbo
en: Dulbu
uk: дулбу

note: name for dbp, reference_name for dbp
en: Duwai
uk: дуваї

note: name for dbq, reference_name for dbq
en: Daba
uk: даба

note: name for dbr, reference_name for dbr
en: Dabarre
uk: дабарре

note: name for dbt, inverted_name for dbt
en: Dogon, Ben Tey
uk: догонська (бен-тей)

note: reference_name for dbt
en: Ben Tey Dogon
uk: догонська (бен-тей)

note: name for dbu, inverted_name for dbu
en: Dogon, Bondum Dom
uk: догонська (бондум-дом)

note: reference_name for dbu
en: Bondum Dom Dogon
uk: догонська (бондум-дом)

note: name for dbv, reference_name for dbv
en: Dungu
uk: дунгу

note: name for dbw, inverted_name for dbw
en: Dogon, Bankan Tey
uk: догонська (банкан-тей)

note: reference_name for dbw
en: Bankan Tey Dogon
uk: догонська (банкан-тей)

note: name for dby, reference_name for dby
en: Dibiyaso
uk: дібіясо

note: name for dcc, reference_name for dcc
en: Deccan
uk: деканська

note: name for dcr, reference_name for dcr
en: Negerhollands
uk: негроголландська

note: name for dda, reference_name for dda
en: Dadi Dadi
uk: даді-даді

note: name for ddd, reference_name for ddd
en: Dongotono
uk: донготоно

note: name for dde, reference_name for dde
en: Doondo
uk: доондо

note: name for ddg, reference_name for ddg
en: Fataluku
uk: фаталуку

note: name for ddi, inverted_name for ddi
en: Goodenough, West
uk: гуденаф (західна)

note: reference_name for ddi
en: West Goodenough
uk: західна гуденаф

note: name for ddj, reference_name for ddj
en: Jaru
uk: жару

note: name for ddn, reference_name for ddn
en: Dendi (Benin)
uk: денді (Бенін)

note: name for ddo, reference_name for ddo
en: Dido
uk: цезька

note: name for ddr, reference_name for ddr
en: Dhudhuroa
uk: дхудхуроа

note: name for dds, inverted_name for dds
en: Dogon, Donno So
uk: догонська (донно-со)

note: reference_name for dds
en: Donno So Dogon
uk: догонська (донно-со)

note: name for ddw, reference_name for ddw
en: Dawera-Daweloor
uk: давера-давелоор

note: name for dec, reference_name for dec
en: Dagik
uk: дагік

note: name for ded, reference_name for ded
en: Dedua
uk: дедуа

note: name for dee, reference_name for dee
en: Dewoin
uk: девойн

note: name for def, reference_name for def
en: Dezfuli
uk: дезфулі

note: name for deg, reference_name for deg
en: Degema
uk: дегема

note: name for deh, reference_name for deh
en: Dehwari
uk: дегварі

note: name for dei, reference_name for dei
en: Demisa
uk: деміса

note: name for dek, reference_name for dek
en: Dek
uk: дек

note: name for del, reference_name for del
en: Delaware
uk: делаварська

note: name for dem, reference_name for dem
en: Dem
uk: дем

note: name for den, reference_name for den
en: Slave (Athapascan)
uk: слейві (атабаська)

note: name for dep, inverted_name for dep
en: Delaware, Pidgin
uk: делаварська (піджин)

note: reference_name for dep
en: Pidgin Delaware
uk: делаварська (піджин)

note: name for deq, reference_name for deq
en: Dendi (Central African Republic)
uk: денді (Центральноафриканська Республіка)

note: name for der, reference_name for der
en: Deori
uk: деорі

note: name for des, reference_name for des
en: Desano
uk: десано

note: name for deu, reference_name for deu, name for ger, reference_name for ger
en: German
uk: німецька

note: name for dev, reference_name for dev
en: Domung
uk: домунг

note: name for dez, reference_name for dez
en: Dengese
uk: денгезе

note: name for dga, inverted_name for dga
en: Dagaare, Southern
uk: дагааре (південна)

note: reference_name for dga
en: Southern Dagaare
uk: південна дагааре

note: name for dgb, inverted_name for dgb
en: Dogon, Bunoge
uk: догонська (буноге)

note: reference_name for dgb
en: Bunoge Dogon
uk: догонська (буноге)

note: name for dgc, inverted_name for dgc
en: Agta, Casiguran Dumagat
uk: агта (касігура-думагат)

note: reference_name for dgc
en: Casiguran Dumagat Agta
uk: агта (касігура-думагат)

note: name for dgd, reference_name for dgd
en: Dagaari Dioula
uk: дагаарі-діула

note: name for dge, reference_name for dge
en: Degenan
uk: дегенанська

note: name for dgg, reference_name for dgg
en: Doga
uk: дога

note: name for dgh, reference_name for dgh
en: Dghwede
uk: дгведе

note: name for dgi, inverted_name for dgi
en: Dagara, Northern
uk: дагара (північна)

note: reference_name for dgi
en: Northern Dagara
uk: північна дагара

note: name for dgk, reference_name for dgk
en: Dagba
uk: дагба

note: name for dgl, reference_name for dgl
en: Andaandi
uk: андаанді

note: name for dgn, reference_name for dgn
en: Dagoman
uk: дагоман

note: name for dgo, reference_name for dgo
en: Dogri (individual language)
uk: догрі (окрема мова)

note: name for dgr, reference_name for dgr
en: Dogrib
uk: догріб

note: name for dgs, reference_name for dgs
en: Dogoso
uk: догосо

note: name for dgt, reference_name for dgt
en: Ndrag'ngith
uk: ндраг’нгіт

note: name for dgu, reference_name for dgu
en: Degaru
uk: дегару

note: name for dgw, reference_name for dgw
en: Daungwurrung
uk: даунгвуррунг

note: name for dgx, reference_name for dgx
en: Doghoro
uk: догоро

note: name for dgz, reference_name for dgz
en: Daga
uk: дага

note: name for dha, reference_name for dha
en: Dhanwar (India)
uk: дханвар (Індія)

note: name for dhd, reference_name for dhd
en: Dhundari
uk: дхундарі

note: name for dhg, reference_name for dhg
en: Dhangu
uk: дхангу

note: name for dhi, reference_name for dhi
en: Dhimal
uk: дхімал

note: name for dhl, reference_name for dhl
en: Dhalandji
uk: дхаланджі

note: name for dhm, reference_name for dhm
en: Zemba
uk: земба

note: name for dhn, reference_name for dhn
en: Dhanki
uk: дханкі

note: name for dho, reference_name for dho
en: Dhodia
uk: дходія

note: name for dhr, reference_name for dhr
en: Dhargari
uk: дхаргарі

note: name for dhs, reference_name for dhs
en: Dhaiso
uk: дхаїсо

note: name for dhu, reference_name for dhu
en: Dhurga
uk: дхурга

note: name for dhv, reference_name for dhv
en: Dehu
uk: деху

note: name for dhw, reference_name for dhw
en: Dhanwar (Nepal)
uk: дханвар (Непал)

note: name for dia, reference_name for dia
en: Dia
uk: діа

note: name for dib, inverted_name for dib
en: Dinka, South Central
uk: дінка (південно-центральна)

note: reference_name for dib
en: South Central Dinka
uk: південно-центральна дінка

note: name for dic, inverted_name for dic
en: Dida, Lakota
uk: діда (лакота)

note: reference_name for dic
en: Lakota Dida
uk: лакотська діда

note: name for did, reference_name for did
en: Didinga
uk: дідінга

note: name for dif, reference_name for dif
en: Dieri
uk: дієрі

note: name for dig, reference_name for dig
en: Digo
uk: діго

note: name for dih, reference_name for dih
en: Kumiai
uk: куміай

note: name for dii, reference_name for dii
en: Dimbong
uk: дімбонг

note: name for dij, reference_name for dij
en: Dai
uk: даї

note: name for dik, inverted_name for dik
en: Dinka, Southwestern
uk: дінка (південно-західна)

note: reference_name for dik
en: Southwestern Dinka
uk: південно-західна дінка

note: name for dil, reference_name for dil
en: Dilling
uk: діллінг

note: name for dim, reference_name for dim
en: Dime
uk: діме

note: name for din, reference_name for din
en: Dinka
uk: дінка

note: name for dio, reference_name for dio
en: Dibo
uk: дібо

note: name for dip, inverted_name for dip
en: Dinka, Northeastern
uk: дінка (північно-східна)

note: reference_name for dip
en: Northeastern Dinka
uk: північно-східна дінка

note: name for diq, reference_name for diq
en: Dimli (individual language)
uk: дімлі (окрема мова)

note: name for dir, reference_name for dir
en: Dirim
uk: дірім

note: name for dis, reference_name for dis
en: Dimasa
uk: дімаса

note: name for dit, reference_name for dit
en: Dirari
uk: дірарі

note: name for diu, reference_name for diu
en: Diriku
uk: діріку

note: name for div, reference_name for div
en: Dhivehi
uk: мальдивська

note: name for diw, inverted_name for diw
en: Dinka, Northwestern
uk: дінка (північно-західна)

note: reference_name for diw
en: Northwestern Dinka
uk: північно-західна дінка

note: name for dix, reference_name for dix
en: Dixon Reef
uk: діксон-ріф

note: name for diy, reference_name for diy
en: Diuwe
uk: діуве

note: name for diz, reference_name for diz
en: Ding
uk: дінг

note: name for dja, reference_name for dja
en: Djadjawurrung
uk: джаджавурунг

note: name for djb, reference_name for djb
en: Djinba
uk: джінба

note: name for djc, inverted_name for djc
en: Daju, Dar Daju
uk: дажу (дар-дажу)

note: reference_name for djc
en: Dar Daju Daju
uk: дажу (дар-дажу)

note: name for djd, reference_name for djd
en: Djamindjung
uk: джамінджунг

note: name for dje, reference_name for dje
en: Zarma
uk: зарма

note: name for djf, reference_name for djf
en: Djangun
uk: джангун

note: name for dji, reference_name for dji
en: Djinang
uk: джінанг

note: name for djj, reference_name for djj
en: Djeebbana
uk: джіббана

note: name for djk, reference_name for djk
en: Eastern Maroon Creole
uk: східно-марунська креольська

note: name for djl, reference_name for djl
en: Djiwarli
uk: джіварлі

note: name for djm, inverted_name for djm
en: Dogon, Jamsay
uk: догонська (джамсей)

note: reference_name for djm
en: Jamsay Dogon
uk: догонська (джамсей)

note: name for djn, reference_name for djn
en: Djauan
uk: джауанська

note: name for djo, reference_name for djo
en: Jangkang
uk: джанканг

note: name for djr, reference_name for djr
en: Djambarrpuyngu
uk: джамбаррпуйнгу

note: name for dju, reference_name for dju
en: Kapriman
uk: капріман

note: name for djw, reference_name for djw
en: Djawi
uk: джаві

note: name for dka, reference_name for dka
en: Dakpakha
uk: дакпаха

note: name for dkk, reference_name for dkk
en: Dakka
uk: дакка

note: name for dkl, reference_name for dkl
en: Kolum So Dogon
uk: догонська (колум-со)

note: name for dkr, reference_name for dkr
en: Kuijau
uk: куїджау

note: name for dks, inverted_name for dks
en: Dinka, Southeastern
uk: дінка (південно-східна)

note: reference_name for dks
en: Southeastern Dinka
uk: південно-східна дінка

note: name for dkx, reference_name for dkx
en: Mazagway
uk: мазагвей

note: name for dlg, reference_name for dlg
en: Dolgan
uk: долганська

note: name for dlm, reference_name for dlm
en: Dalmatian
uk: далматійська

note: name for dln, reference_name for dln
en: Darlong
uk: дарлонг

note: name for dma, reference_name for dma
en: Duma
uk: дума

note: name for dmb, inverted_name for dmb
en: Dogon, Mombo
uk: догонська (момбо)

note: reference_name for dmb
en: Mombo Dogon
uk: догонська (момбо)

note: name for dmc, reference_name for dmc
en: Dimir
uk: дімір

note: name for dmd, reference_name for dmd
en: Madhi Madhi
uk: мадхі-мадхі

note: name for dme, reference_name for dme
en: Dugwor
uk: дугвор

note: name for dmg, inverted_name for dmg
en: Kinabatangan, Upper
uk: кінабатанган (верхня)

note: reference_name for dmg
en: Upper Kinabatangan
uk: верхня кінабатанган

note: name for dmk, reference_name for dmk
en: Domaaki
uk: домаакі

note: name for dml, reference_name for dml
en: Dameli
uk: дамелі

note: name for dmm, reference_name for dmm
en: Dama
uk: дама

note: name for dmn, reference_name for dmn
en: Mande languages
uk: мови манде

note: name for dmo, reference_name for dmo
en: Kemedzung
uk: кемедзунг

note: name for dmr, inverted_name for dmr
en: Damar, East
uk: дамар (східна)

note: reference_name for dmr
en: East Damar
uk: східна дамар

note: name for dms, reference_name for dms
en: Dampelas
uk: дампелас

note: name for dmu, reference_name for dmu
en: Dubu
uk: дубу

note: name for dmv, reference_name for dmv
en: Dumpas
uk: думпас

note: name for dmx, reference_name for dmx
en: Dema
uk: дема

note: name for dmy, reference_name for dmy
en: Demta
uk: демта

note: name for dna, inverted_name for dna
en: Dani, Upper Grand Valley
uk: дані (верхня велика долина)

note: reference_name for dna
en: Upper Grand Valley Dani
uk: дані (верхня велика долина)

note: name for dnd, reference_name for dnd
en: Daonda
uk: даонда

note: name for dne, reference_name for dne
en: Ndendeule
uk: ндендеуле

note: name for dng, reference_name for dng
en: Dungan
uk: дунганська

note: name for dni, inverted_name for dni
en: Dani, Lower Grand Valley
uk: дані (нижня велика долина)

note: reference_name for dni
en: Lower Grand Valley Dani
uk: дані (нижня велика долина)

note: name for dnk, reference_name for dnk
en: Dengka
uk: денгка

note: name for dnn, reference_name for dnn
en: Dzùùngoo
uk: дзуунгуу

note: name for dnr, reference_name for dnr
en: Danaru
uk: данару

note: name for dnt, inverted_name for dnt
en: Dani, Mid Grand Valley
uk: дані (середня велика долина)

note: reference_name for dnt
en: Mid Grand Valley Dani
uk: дані (середня велика долина)

note: name for dnu, reference_name for dnu
en: Danau
uk: данау

note: name for dnv, reference_name for dnv
en: Danu
uk: дану

note: name for dnw, inverted_name for dnw
en: Dani, Western
uk: дані (західна)

note: reference_name for dnw
en: Western Dani
uk: західна дані

note: name for dny, reference_name for dny
en: Dení
uk: дені

note: name for doa, reference_name for doa
en: Dom
uk: дом

note: name for dob, reference_name for dob
en: Dobu
uk: добу

note: name for doc, inverted_name for doc
en: Dong, Northern
uk: донг, північна

note: reference_name for doc
en: Northern Dong
uk: північна донг

note: name for doe, reference_name for doe
en: Doe
uk: доу

note: name for dof, reference_name for dof
en: Domu
uk: дому

note: name for doh, reference_name for doh
en: Dong
uk: донг

note: name for doi, reference_name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
uk: догрі (макромова)

note: name for dok, reference_name for dok
en: Dondo
uk: дондо

note: name for dol, reference_name for dol
en: Doso
uk: досо

note: name for don, reference_name for don
en: Toura (Papua New Guinea)
uk: тоура (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for doo, reference_name for doo
en: Dongo
uk: донго

note: name for dop, reference_name for dop
en: Lukpa
uk: лукпа

note: name for doq, reference_name for doq
en: Dominican Sign Language
uk: домініканська мова жестів

note: name for dor, reference_name for dor
en: Dori'o
uk: доріо

note: name for dos, reference_name for dos
en: Dogosé
uk: догосе

note: name for dot, reference_name for dot
en: Dass
uk: дасс

note: name for dov, reference_name for dov
en: Dombe
uk: домбе

note: name for dow, reference_name for dow
en: Doyayo
uk: дояйо

note: name for dox, reference_name for dox
en: Bussa
uk: бусса

note: name for doy, reference_name for doy
en: Dompo
uk: домпо

note: name for doz, reference_name for doz
en: Dorze
uk: дорзе

note: name for dpp, reference_name for dpp
en: Papar
uk: папарська

note: name for dra, reference_name for dra
en: Dravidian languages
uk: дравідські мови

note: name for drb, reference_name for drb
en: Dair
uk: даїр

note: name for drc, reference_name for drc
en: Minderico
uk: міндеріко

note: name for drd, reference_name for drd
en: Darmiya
uk: дармія

note: name for dre, reference_name for dre
en: Dolpo
uk: долпо

note: name for drg, reference_name for drg
en: Rungus
uk: рунгус

note: name for drh, reference_name for drh
en: Darkhat
uk: даркхат

note: name for dri, reference_name for dri
en: C'lela
uk: клела

note: name for drl, reference_name for drl
en: Paakantyi
uk: паакатьї

note: name for drn, inverted_name for drn
en: Damar, West
uk: дамар (західна)

note: reference_name for drn
en: West Damar
uk: західна дамар

note: name for dro, inverted_name for dro
en: Melanau, Daro-Matu
uk: меланау (даро-мату)

note: reference_name for dro
en: Daro-Matu Melanau
uk: меланау (даро-мату)

note: name for drq, reference_name for drq
en: Dura
uk: дура

note: name for drr, reference_name for drr
en: Dororo
uk: дороро

note: name for drs, reference_name for drs
en: Gedeo
uk: гедео

note: name for drt, reference_name for drt
en: Drents
uk: дрентс

note: name for dru, reference_name for dru
en: Rukai
uk: рукаї

note: name for drw, reference_name for drw
en: Darwazi
uk: дарвазі

note: name for dry, reference_name for dry
en: Darai
uk: дараї

note: name for dsb, inverted_name for dsb
en: Sorbian, Lower
uk: нижньолужицька

note: reference_name for dsb
en: Lower Sorbian
uk: нижньолужицька

note: name for dse, reference_name for dse
en: Dutch Sign Language
uk: голландська мова жестів

note: name for dsh, reference_name for dsh
en: Daasanach
uk: даасанах

note: name for dsi, reference_name for dsi
en: Disa
uk: діса

note: name for dsl, reference_name for dsl
en: Danish Sign Language
uk: данська мова жестів

note: name for dsn, reference_name for dsn
en: Dusner
uk: дуснер

note: name for dso, reference_name for dso
en: Desiya
uk: десія

note: name for dsq, reference_name for dsq
en: Tadaksahak
uk: тадаксахак

note: name for dta, reference_name for dta
en: Daur
uk: даурська

note: name for dtb, inverted_name for dtb
en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
uk: кадазан (лабук-кінабатанган)

note: reference_name for dtb
en: Labuk-Kinabatangan Kadazan
uk: кадазан (лабук-кінабатанган)

note: name for dtd, reference_name for dtd
en: Ditidaht
uk: дітідат

note: name for dth, reference_name for dth
en: Adithinngithigh
uk: адітіннгітіг

note: name for dti, inverted_name for dti
en: Dogon, Ana Tinga
uk: догонська (ана-тінга)

note: reference_name for dti
en: Ana Tinga Dogon
uk: догонська (ана-тінга)

note: name for dtk, inverted_name for dtk
en: Dogon, Tene Kan
uk: догонська (тене-кан)

note: reference_name for dtk
en: Tene Kan Dogon
uk: догонська (тене-кан)

note: name for dtm, inverted_name for dtm
en: Dogon, Tomo Kan
uk: догонська (томо-кан)

note: reference_name for dtm
en: Tomo Kan Dogon
uk: догонська (томо-кан)

note: name for dto, inverted_name for dto
en: Dogon, Tommo So
uk: догонська (томмо-со)

note: reference_name for dto
en: Tommo So Dogon
uk: догонська (томмо-со)

note: name for dtp, inverted_name for dtp
en: Dusun, Central
uk: дусун (центральна)

note: reference_name for dtp
en: Central Dusun
uk: центральна дусун

note: name for dtr, reference_name for dtr
en: Lotud
uk: лотуд

note: name for dts, inverted_name for dts
en: Dogon, Toro So
uk: догонська (торо-со)

note: reference_name for dts
en: Toro So Dogon
uk: догонська (торо-со)

note: name for dtt, inverted_name for dtt
en: Dogon, Toro Tegu
uk: догонська (торо-тегу)

note: reference_name for dtt
en: Toro Tegu Dogon
uk: догонська (торо-тегу)

note: name for dtu, inverted_name for dtu
en: Dogon, Tebul Ure
uk: догонська (тебул-уре)

note: reference_name for dtu
en: Tebul Ure Dogon
uk: догонська (тебул-уре)

note: name for dty, reference_name for dty
en: Dotyali
uk: дотьялі

note: name for dua, reference_name for dua
en: Duala
uk: дуала

note: name for dub, reference_name for dub
en: Dubli
uk: дублі

note: name for duc, reference_name for duc
en: Duna
uk: дюна

note: name for dud, reference_name for dud
en: Hun-Saare
uk: хун-сааре

note: name for due, inverted_name for due
en: Agta, Umiray Dumaget
uk: агта (умірай-дюмагет)

note: reference_name for due
en: Umiray Dumaget Agta
uk: агта (умірай-дюмагет)

note: name for duf, reference_name for duf
en: Dumbea
uk: думбеа

note: name for dug, reference_name for dug
en: Duruma
uk: дурума

note: name for duh, reference_name for duh
en: Dungra Bhil
uk: дунгра-бхіл

note: name for dui, reference_name for dui
en: Dumun
uk: думун

note: name for duj, reference_name for duj
en: Dhuwal
uk: дхувал

note: name for duk, reference_name for duk
en: Uyajitaya
uk: уяджітая

note: name for dul, inverted_name for dul
en: Agta, Alabat Island
uk: агта (острів Алабат)

note: reference_name for dul
en: Alabat Island Agta
uk: агта (острів Алабат)

note: name for dum, inverted_name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
uk: середньовічна голландська (бл. 1050-1350)

note: reference_name for dum
en: Middle Dutch (ca. 1050-1350)
uk: середньоголландська (бл. 1050-1350)

note: name for dun, reference_name for dun
en: Dusun Deyah
uk: дусун-дея

note: name for duo, inverted_name for duo
en: Agta, Dupaninan
uk: агта (дупаніанська)

note: reference_name for duo
en: Dupaninan Agta
uk: дупаніанська агта

note: name for dup, reference_name for dup
en: Duano
uk: дуано

note: name for duq, reference_name for duq
en: Dusun Malang
uk: дусун (Маланг)

note: name for dur, reference_name for dur
en: Dii
uk: дії

note: name for dus, reference_name for dus
en: Dumi
uk: думі

note: name for dut, reference_name for dut, name for nld, reference_name for nld
en: Dutch
uk: голландська

note: name for duu, reference_name for duu
en: Drung
uk: дулунська

note: name for duv, reference_name for duv
en: Duvle
uk: дувле

note: name for duw, reference_name for duw
en: Dusun Witu
uk: дусун (Віту)

note: name for dux, reference_name for dux
en: Duungooma
uk: дуунгоома

note: name for duy, inverted_name for duy
en: Agta, Dicamay
uk: агта (дікамейська)

note: reference_name for duy
en: Dicamay Agta
uk: дікамейська агта

note: name for duz, reference_name for duz
en: Duli
uk: дулі

note: name for dva, reference_name for dva
en: Duau
uk: дуау

note: name for dwa, reference_name for dwa
en: Diri
uk: дірі

note: name for dwl, reference_name for dwl
en: Walo Kumbe Dogon
uk: догонська (вало-кумбе)

note: name for dwr, reference_name for dwr
en: Dawro
uk: давро

note: name for dws, reference_name for dws
en: Dutton World Speedwords
uk: світовий спідвордс Даттона

note: name for dww, reference_name for dww
en: Dawawa
uk: давава

note: name for dya, reference_name for dya
en: Dyan
uk: дьян

note: name for dyb, reference_name for dyb
en: Dyaberdyaber
uk: дьябердьябер

note: name for dyd, reference_name for dyd
en: Dyugun
uk: дьюгун

note: name for dyg, inverted_name for dyg
en: Agta, Villa Viciosa
uk: агта (Вілья-Вісіоза)

note: reference_name for dyg
en: Villa Viciosa Agta
uk: агта (Вілья-Вісіоза)

note: name for dyi, inverted_name for dyi
en: Senoufo, Djimini
uk: сенуфо (джиміні)

note: reference_name for dyi
en: Djimini Senoufo
uk: сенуфо (джиміні)

note: name for dyk, inverted_name for dyk
en: Dayak, Land
uk: даякська (континентальна)

note: reference_name for dyk
en: Land Dayak
uk: континентальна даякська

note: name for dym, inverted_name for dym
en: Dogon, Yanda Dom
uk: догонська (янда-дом)

note: reference_name for dym
en: Yanda Dom Dogon
uk: догонська (янда-дом)

note: name for dyn, reference_name for dyn
en: Dyangadi
uk: дьянгаді

note: name for dyo, reference_name for dyo
en: Jola-Fonyi
uk: хола-фоньї

note: name for dyu, reference_name for dyu
en: Dyula
uk: діула

note: name for dyy, reference_name for dyy
en: Dyaabugay
uk: тяпукай

note: name for dza, reference_name for dza
en: Tunzu
uk: тунзу

note: name for dzd, reference_name for dzd
en: Daza
uk: даза

note: name for dzg, reference_name for dzg
en: Dazaga
uk: дазага

note: name for dzl, reference_name for dzl
en: Dzalakha
uk: дзалаха

note: name for dzn, reference_name for dzn
en: Dzando
uk: дзандо

note: name for dzo, reference_name for dzo
en: Dzongkha
uk: дзонг-ке

note: name for ebg, reference_name for ebg
en: Ebughu
uk: ебугу

note: name for ebk, inverted_name for ebk
en: Bontok, Eastern
uk: бонток (східна)

note: reference_name for ebk
en: Eastern Bontok
uk: східна бонток

note: name for ebo, reference_name for ebo
en: Teke-Ebo
uk: теке-ебо

note: name for ebr, reference_name for ebr
en: Ebrié
uk: ебрі

note: name for ebu, reference_name for ebu
en: Embu
uk: ембу

note: name for ecr, reference_name for ecr
en: Eteocretan
uk: етеокрітська

note: name for ecs, reference_name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
uk: еквадорська мова жестів

note: name for ecy, reference_name for ecy
en: Eteocypriot
uk: етеокіпрська

note: name for eee, reference_name for eee
en: E
uk: е

note: name for efa, reference_name for efa
en: Efai
uk: ефайська

note: name for efe, reference_name for efe
en: Efe
uk: ефе

note: name for efi, reference_name for efi
en: Efik
uk: ефік

note: name for ega, reference_name for ega
en: Ega
uk: ега

note: name for egl, reference_name for egl
en: Emilian
uk: емілійська

note: name for ego, reference_name for ego
en: Eggon
uk: еггон

note: name for egx, reference_name for egx
en: Egyptian languages
uk: єгипетські мови

note: name for egy, reference_name for egy
en: Egyptian (Ancient)
uk: давньоєгипетська

note: name for ehu, reference_name for ehu
en: Ehueun
uk: еуевн

note: name for eip, reference_name for eip
en: Eipomek
uk: ейпомек

note: name for eit, reference_name for eit
en: Eitiep
uk: ейтіеп

note: name for eiv, reference_name for eiv
en: Askopan
uk: аскопан

note: name for eja, reference_name for eja
en: Ejamat
uk: еджамат

note: name for eka, reference_name for eka
en: Ekajuk
uk: екаджук

note: name for eke, reference_name for eke
en: Ekit
uk: екіт

note: name for ekg, reference_name for ekg
en: Ekari
uk: екарі

note: name for eki, reference_name for eki
en: Eki
uk: екі

note: name for ekk, inverted_name for ekk
en: Estonian, Standard
uk: естонська (стандартна)

note: reference_name for ekk
en: Standard Estonian
uk: стандартна естонська

note: name for ekl, reference_name for ekl
en: Kol (Bangladesh)
uk: кол (Бангладеш)

note: name for ekm, reference_name for ekm
en: Elip
uk: еліп

note: name for eko, reference_name for eko
en: Koti
uk: коті

note: name for ekp, reference_name for ekp
en: Ekpeye
uk: екпеє

note: name for ekr, reference_name for ekr
en: Yace
uk: яке

note: name for eky, inverted_name for eky
en: Kayah, Eastern
uk: кая (східна)

note: reference_name for eky
en: Eastern Kayah
uk: східна кая

note: name for ele, reference_name for ele
en: Elepi
uk: елепі

note: name for elh, reference_name for elh
en: El Hugeirat
uk: ель-хугейрська

note: name for eli, reference_name for eli
en: Nding
uk: ндінг

note: name for elk, reference_name for elk
en: Elkei
uk: елкей

note: name for ell, inverted_name for ell, name for gre, inverted_name for gre
en: Greek, Modern (1453-)
uk: грецька (з 1453)

note: reference_name for ell, reference_name for gre
en: Modern Greek (1453-)
uk: новогрецька (з 1453)

note: name for elm, reference_name for elm
en: Eleme
uk: елеме

note: name for elo, reference_name for elo
en: El Molo
uk: ель-моло

note: name for elp, reference_name for elp
en: Elpaputih
uk: елпапуті

note: name for elu, reference_name for elu
en: Elu
uk: елу

note: name for elx, reference_name for elx
en: Elamite
uk: еламська

note: name for ema, reference_name for ema
en: Emai-Iuleha-Ora
uk: емаї-юлеха-ора

note: name for emb, reference_name for emb
en: Embaloh
uk: ембалох

note: name for eme, reference_name for eme
en: Emerillon
uk: емерільйон

note: name for emg, inverted_name for emg
en: Meohang, Eastern
uk: міоханг (східна)

note: reference_name for emg
en: Eastern Meohang
uk: східна міоханг

note: name for emi, reference_name for emi
en: Mussau-Emira
uk: муссау-еміра

note: name for emk, inverted_name for emk
en: Maninkakan, Eastern
uk: манінканкан (східна)

note: reference_name for emk
en: Eastern Maninkakan
uk: східна манінканкан

note: name for eml, reference_name for eml
en: Emiliano-Romagnolo
uk: емільяно-романьйольська

note: name for emm, reference_name for emm
en: Mamulique
uk: мамуліке

note: name for emn, reference_name for emn
en: Eman
uk: еман

note: name for emo, reference_name for emo
en: Emok
uk: емок

note: name for emp, inverted_name for emp
en: Emberá, Northern
uk: ембера (північна)

note: reference_name for emp
en: Northern Emberá
uk: північна ембера

note: name for ems, inverted_name for ems
en: Yupik, Pacific Gulf
uk: юпік (затока Пасіфік)

note: reference_name for ems
en: Pacific Gulf Yupik
uk: юпік (затока Пасіфік)

note: name for emu, inverted_name for emu
en: Muria, Eastern
uk: муріа (східна)

note: reference_name for emu
en: Eastern Muria
uk: східна муріа

note: name for emw, reference_name for emw
en: Emplawas
uk: емпалава

note: name for emx, reference_name for emx
en: Erromintxela
uk: ерромінтшела

note: name for emy, inverted_name for emy
en: Mayan, Epigraphic
uk: майянська (епіграфічна)

note: reference_name for emy
en: Epigraphic Mayan
uk: епіграфічна майянська

note: name for ena, reference_name for ena
en: Apali
uk: апалі

note: name for enb, reference_name for enb
en: Markweeta
uk: марквеета

note: name for enc, reference_name for enc
en: En
uk: ен

note: name for end, reference_name for end
en: Ende
uk: енде

note: name for enf, inverted_name for enf
en: Enets, Forest
uk: енецька (лісова)

note: reference_name for enf
en: Forest Enets
uk: лісова енецька

note: name for eng, reference_name for eng
en: English
uk: англійська

note: name for enh, inverted_name for enh
en: Enets, Tundra
uk: тундрова енецька

note: reference_name for enh
en: Tundra Enets
uk: енецька (тундра)

note: name for eni, reference_name for eni
en: Enim
uk: енім

note: name for enm, inverted_name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
uk: середньоанглійська (1100-1500)

note: reference_name for enm
en: Middle English (1100-1500)
uk: середньоанглійська (1100-1500)

note: name for enn, reference_name for enn
en: Engenni
uk: енгенні

note: name for eno, reference_name for eno
en: Enggano
uk: енггано

note: name for enq, reference_name for enq
en: Enga
uk: енга

note: name for enr, reference_name for enr
en: Emumu
uk: емуму

note: name for enu, reference_name for enu
en: Enu
uk: ену

note: name for env, reference_name for env
en: Enwan (Edu State)
uk: енван (штат Еду)

note: name for enw, reference_name for enw
en: Enwan (Akwa Ibom State)
uk: енван (штат Аква-Ібом)

note: name for eot, reference_name for eot
en: Beti (Côte d'Ivoire)
uk: беті (Кот-д'Івуар)

note: name for epi, reference_name for epi
en: Epie
uk: епіе

note: name for epo, reference_name for epo
en: Esperanto
uk: есперанто

note: name for era, reference_name for era
en: Eravallan
uk: ераваллан

note: name for erg, reference_name for erg
en: Sie
uk: сіе

note: name for erh, reference_name for erh
en: Eruwa
uk: ерува

note: name for eri, reference_name for eri
en: Ogea
uk: огеа

note: name for erk, inverted_name for erk
en: Efate, South
uk: ефате (південна)

note: reference_name for erk
en: South Efate
uk: південна ефате

note: name for ero, reference_name for ero
en: Horpa
uk: горпа

note: name for err, reference_name for err
en: Erre
uk: ерре

note: name for ers, reference_name for ers
en: Ersu
uk: ерсу

note: name for ert, reference_name for ert
en: Eritai
uk: ерітаї

note: name for erw, reference_name for erw
en: Erokwanas
uk: ерокванас

note: name for ese, reference_name for ese
en: Ese Ejja
uk: есе-едджа

note: name for esh, reference_name for esh
en: Eshtehardi
uk: ештехарді

note: name for esi, inverted_name for esi
en: Inupiatun, North Alaskan
uk: інупіатун (північна Аляска)

note: reference_name for esi
en: North Alaskan Inupiatun
uk: північноаляскська інупіатун

note: name for esk, inverted_name for esk
en: Inupiatun, Northwest Alaska
uk: інупіатун (піденно-західна Аляска)

note: reference_name for esk
en: Northwest Alaska Inupiatun
uk: інупіатун (піденно-західна Аляска)

note: name for esl, reference_name for esl
en: Egypt Sign Language
uk: єгипетська мова жестів

note: name for esm, reference_name for esm
en: Esuma
uk: есумська

note: name for esn, reference_name for esn
en: Salvadoran Sign Language
uk: сальвадорська мова жестів

note: name for eso, reference_name for eso
en: Estonian Sign Language
uk: естонська мова жестів

note: name for esq, reference_name for esq
en: Esselen
uk: еселен

note: name for ess, inverted_name for ess
en: Yupik, Central Siberian
uk: юпікська (Центральний Сибір)

note: reference_name for ess
en: Central Siberian Yupik
uk: центральносибірська юпікська

note: name for est, reference_name for est
en: Estonian
uk: естонська

note: name for esu, inverted_name for esu
en: Yupik, Central
uk: юпікська (центральна)

note: reference_name for esu
en: Central Yupik
uk: центральна юпікська

note: name for esx, reference_name for esx
en: Eskimo-Aleut languages
uk: ескімосько-алеутські мови

note: name for etb, reference_name for etb
en: Etebi
uk: етебі

note: name for etc, reference_name for etc
en: Etchemin
uk: етчемін

note: name for eth, reference_name for eth
en: Ethiopian Sign Language
uk: ефіопська мова жестів

note: name for etn, reference_name for etn
en: Eton (Vanuatu)
uk: ітон (Вануату)

note: name for eto, reference_name for eto
en: Eton (Cameroon)
uk: ітон (Камерун)

note: name for etr, reference_name for etr
en: Edolo
uk: едоло

note: name for ets, reference_name for ets
en: Yekhee
uk: єхі

note: name for ett, reference_name for ett
en: Etruscan
uk: етруська

note: name for etu, reference_name for etu
en: Ejagham
uk: еджагам

note: name for etx, reference_name for etx
en: Eten
uk: етенська

note: name for etz, reference_name for etz
en: Semimi
uk: семімі

note: name for euq, reference_name for euq
en: Basque (family)
uk: баскська (сімейство)

note: name for eur, reference_name for eur
en: Europanto
uk: європанто

note: name for eve, reference_name for eve
en: Even
uk: евенська

note: name for evh, reference_name for evh
en: Uvbie
uk: увбіе

note: name for evn, reference_name for evn
en: Evenki
uk: евенкійська

note: name for ewe, reference_name for ewe
en: Ewe
uk: еве

note: name for ewo, reference_name for ewo
en: Ewondo
uk: евондо

note: name for ext, reference_name for ext
en: Extremaduran
uk: естремадурська

note: name for eya, reference_name for eya
en: Eyak
uk: еяк

note: name for eyo, reference_name for eyo
en: Keiyo
uk: кейо

note: name for eze, reference_name for eze
en: Uzekwe
uk: узекве

note: name for faa, reference_name for faa
en: Fasu
uk: фасу

note: name for fab, reference_name for fab
en: Fa D'ambu
uk: фа-дамбу

note: name for fad, reference_name for fad
en: Wagi
uk: вагі

note: name for faf, reference_name for faf
en: Fagani
uk: фагані

note: name for fag, reference_name for fag
en: Finongan
uk: фінонган

note: name for fah, inverted_name for fah
en: Fali, Baissa
uk: фалі (Баїсса)

note: reference_name for fah
en: Baissa Fali
uk: фалі (Баїсса)

note: name for fai, reference_name for fai
en: Faiwol
uk: файвол

note: name for faj, reference_name for faj
en: Faita
uk: фаїта

note: name for fak, reference_name for fak
en: Fang (Cameroon)
uk: фанг (Камерун)

note: name for fal, inverted_name for fal
en: Fali, South
uk: фалі (південна)

note: reference_name for fal
en: South Fali
uk: південна фалі

note: name for fam, reference_name for fam
en: Fam
uk: фам

note: name for fan, reference_name for fan
en: Fang (Equatorial Guinea)
uk: фанг (Екваторіальна Гвінея)

note: name for fao, reference_name for fao
en: Faroese
uk: фарерська

note: name for fap, reference_name for fap
en: Palor
uk: палор

note: name for far, reference_name for far
en: Fataleka
uk: фаталека

note: name for fas, reference_name for fas, name for per, reference_name for per
en: Persian
uk: перська

note: name for fat, reference_name for fat
en: Fanti
uk: фанті

note: name for fau, reference_name for fau
en: Fayu
uk: фаю

note: name for fax, reference_name for fax
en: Fala
uk: фала

note: name for fay, inverted_name for fay
en: Fars, Southwestern
uk: фарсі (південно-західна)

note: reference_name for fay
en: Southwestern Fars
uk: південно-західна фарсі

note: name for faz, inverted_name for faz
en: Fars, Northwestern
uk: фарсі (північно-західна)

note: reference_name for faz
en: Northwestern Fars
uk: північно-західна фарсі

note: name for fbl, inverted_name for fbl
en: Bikol, West Albay
uk: бікольська (Західний Албай)

note: reference_name for fbl
en: West Albay Bikol
uk: бікольська (Західний Албай)

note: name for fcs, reference_name for fcs
en: Quebec Sign Language
uk: квебецька мова жестів

note: name for fer, reference_name for fer
en: Feroge
uk: фероге

note: name for ffi, reference_name for ffi
en: Foia Foia
uk: фоя-фоя

note: name for ffm, inverted_name for ffm
en: Fulfulde, Maasina
uk: фула (Маасіна)

note: reference_name for ffm
en: Maasina Fulfulde
uk: фула (Маасіна)

note: name for fgr, reference_name for fgr
en: Fongoro
uk: фонгоро

note: name for fia, reference_name for fia
en: Nobiin
uk: нобіїн

note: name for fie, reference_name for fie
en: Fyer
uk: фіер

note: name for fij, reference_name for fij
en: Fijian
uk: фіджійська

note: name for fil, reference_name for fil
en: Filipino
uk: філіппінська

note: name for fin, reference_name for fin
en: Finnish
uk: фінська

note: name for fip, reference_name for fip
en: Fipa
uk: фіпа

note: name for fir, reference_name for fir
en: Firan
uk: фіран

note: name for fit, inverted_name for fit
en: Finnish, Tornedalen
uk: фінська (долина Торна)

note: reference_name for fit
en: Tornedalen Finnish
uk: фінська (долина Торна)

note: name for fiu, reference_name for fiu
en: Finno-Ugrian languages
uk: угро-фінські мови

note: name for fiw, reference_name for fiw
en: Fiwaga
uk: фівага

note: name for fiz, reference_name for fiz, name for izr, reference_name for izr
en: Izere
uk: ізере

note: name for fkk, reference_name for fkk
en: Kirya-Konzəl
uk: кірья-конзал

note: name for fkv, inverted_name for fkv
en: Finnish, Kven
uk: фінська (Квен)

note: reference_name for fkv
en: Kven Finnish
uk: фінська (Квен)

note: name for fla, reference_name for fla
en: Kalispel-Pend d'Oreille
uk: каліспел-пенд-д’Орель

note: name for flh, reference_name for flh
en: Foau
uk: фоау

note: name for fli, reference_name for fli
en: Fali
uk: фалі

note: name for fll, inverted_name for fll
en: Fali, North
uk: фалі (північна)

note: reference_name for fll
en: North Fali
uk: північна фалі

note: name for fln, reference_name for fln
en: Flinders Island
uk: мова острова Фліндерс

note: name for flr, reference_name for flr
en: Fuliiru
uk: фуліїру

note: name for fly, reference_name for fly
en: Tsotsitaal
uk: тсотсіталь

note: name for fmp, reference_name for fmp
en: Fe'fe'
uk: фефе

note: name for fmu, inverted_name for fmu
en: Muria, Far Western
uk: мурія (далекозахідна)

note: reference_name for fmu
en: Far Western Muria
uk: далекозахідна мурія

note: name for fng, reference_name for fng
en: Fanagalo
uk: фанагало

note: name for fni, reference_name for fni
en: Fania
uk: фанья

note: name for fod, reference_name for fod
en: Foodo
uk: фудо

note: name for foi, reference_name for foi
en: Foi
uk: фой

note: name for fom, reference_name for fom
en: Foma
uk: фома

note: name for fon, reference_name for fon
en: Fon
uk: фон

note: name for for, reference_name for for
en: Fore
uk: форе

note: name for fos, reference_name for fos
en: Siraya
uk: сірая

note: name for fox, reference_name for fox
en: Formosan languages
uk: формозькі мови

note: name for fpe, inverted_name for fpe
en: Creole English, Fernando Po
uk: креольська англійська (Фернандо-По)

note: reference_name for fpe
en: Fernando Po Creole English
uk: креольська англійська (Фернандо-По)

note: name for fqs, reference_name for fqs
en: Fas
uk: фас

note: name for fra, reference_name for fra, name for fre, reference_name for fre
en: French
uk: французька

note: name for frc, inverted_name for frc
en: French, Cajun
uk: французька (кажонська)

note: reference_name for frc
en: Cajun French
uk: кажонська французька

note: name for frd, reference_name for frd
en: Fordata
uk: фордата

note: name for fri, inverted_name for fri, name for fry, inverted_name for fry
en: Frisian, Western
uk: фризька (західна)

note: reference_name for fri, reference_name for fry
en: Western Frisian
uk: західнофрізька

note: name for frk, reference_name for frk
en: Frankish
uk: франкська

note: name for frm, inverted_name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
uk: середньофранцузька (бл. 1400-1600)

note: reference_name for frm
en: Middle French (ca. 1400-1600)
uk: середньофранцузька (бл. 1400-1600)

note: name for fro, inverted_name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
uk: давньофранцузька (842-бл. 1400)

note: reference_name for fro
en: Old French (842-ca. 1400)
uk: давньофранцузька (842-бл. 1400)

note: name for frp, reference_name for frp
en: Arpitan
uk: арпітанська

note: name for frq, reference_name for frq
en: Forak
uk: форак

note: name for frr, inverted_name for frr
en: Frisian, Northern
uk: фризька (північна)

note: reference_name for frr
en: Northern Frisian
uk: північнофрізька

note: name for frs, inverted_name for frs
en: Frisian, Eastern
uk: фризька (східна)

note: reference_name for frs
en: Eastern Frisian
uk: східнофрізька

note: name for frt, reference_name for frt
en: Fortsenal
uk: фортсенал

note: name for fse, reference_name for fse
en: Finnish Sign Language
uk: фінська мова жестів

note: name for fsl, reference_name for fsl
en: French Sign Language
uk: французька мова жестів

note: name for fss, reference_name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
uk: фінська шведська мова жестів

note: name for fub, inverted_name for fub
en: Fulfulde, Adamawa
uk: фула (Адамава)

note: reference_name for fub
en: Adamawa Fulfulde
uk: фула (Адамава)

note: name for fuc, reference_name for fuc
en: Pulaar
uk: пулаар

note: name for fud, inverted_name for fud
en: Futuna, East
uk: футуна (східна)

note: reference_name for fud
en: East Futuna
uk: східна футуна

note: name for fue, inverted_name for fue
en: Fulfulde, Borgu
uk: фула (Боргу)

note: reference_name for fue
en: Borgu Fulfulde
uk: фула (Боргу)

note: name for fuf, reference_name for fuf
en: Pular
uk: пулар

note: name for fuh, inverted_name for fuh
en: Fulfulde, Western Niger
uk: фула (Західний Нігер)

note: reference_name for fuh
en: Western Niger Fulfulde
uk: фула (Західний Нігер)

note: name for fui, inverted_name for fui
en: Fulfulde, Bagirmi
uk: фула (багірмі)

note: reference_name for fui
en: Bagirmi Fulfulde
uk: фула (багірмі)

note: name for fuj, reference_name for fuj
en: Ko
uk: ко

note: name for ful, reference_name for ful
en: Fulah
uk: фулах

note: name for fum, reference_name for fum
en: Fum
uk: фум

note: name for fun, reference_name for fun
en: Fulniô
uk: фульніо

note: name for fuq, inverted_name for fuq
en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
uk: фула (Центрально-східна Нігер)

note: reference_name for fuq
en: Central-Eastern Niger Fulfulde
uk: фула (Центрально-східна Нігер)

note: name for fur, reference_name for fur
en: Friulian
uk: фріульська

note: name for fut, reference_name for fut
en: Futuna-Aniwa
uk: футуна-аніва

note: name for fuu, reference_name for fuu
en: Furu
uk: фуру

note: name for fuv, inverted_name for fuv
en: Fulfulde, Nigerian
uk: фула (нігерійська)

note: reference_name for fuv
en: Nigerian Fulfulde
uk: нігерійська фула

note: name for fuy, reference_name for fuy
en: Fuyug
uk: фуюг

note: name for fvr, reference_name for fvr
en: Fur
uk: фур

note: name for fwa, reference_name for fwa
en: Fwâi
uk: фвай

note: name for fwe, reference_name for fwe
en: Fwe
uk: фве

note: name for gaa, reference_name for gaa
en: Ga
uk: га

note: name for gab, reference_name for gab
en: Gabri
uk: габрі

note: name for gac, inverted_name for gac
en: Great Andamanese, Mixed
uk: великоандаманська (мішана)

note: reference_name for gac
en: Mixed Great Andamanese
uk: мішана великоандаманська

note: name for gad, reference_name for gad
en: Gaddang
uk: гадданг

note: name for gae, reference_name for gae
en: Guarequena
uk: гварекена

note: name for gaf, reference_name for gaf
en: Gende
uk: генде

note: name for gag, reference_name for gag
en: Gagauz
uk: гагаузька

note: name for gah, reference_name for gah
en: Alekano
uk: алекано

note: name for gai, reference_name for gai
en: Borei
uk: борейська

note: name for gaj, reference_name for gaj
en: Gadsup
uk: гадсуп

note: name for gak, reference_name for gak
en: Gamkonora
uk: гамконора

note: name for gal, reference_name for gal
en: Galoli
uk: галолі

note: name for gam, reference_name for gam
en: Kandawo
uk: кандаво

note: name for gan, inverted_name for gan
en: Chinese, Gan
uk: китайська (гань)

note: reference_name for gan
en: Gan Chinese
uk: китайська (гань)

note: name for gao, reference_name for gao
en: Gants
uk: гантс

note: name for gap, reference_name for gap
en: Gal
uk: гал

note: name for gaq, reference_name for gaq
en: Gata'
uk: гата

note: name for gar, reference_name for gar
en: Galeya
uk: галея

note: name for gas, inverted_name for gas
en: Garasia, Adiwasi
uk: гарасія (адівасі)

note: reference_name for gas
en: Adiwasi Garasia
uk: гарасія (адівасі)

note: name for gat, reference_name for gat
en: Kenati
uk: кенаті

note: name for gau, inverted_name for gau
en: Gadaba, Mudhili
uk: гадаба (мудхілі)

note: reference_name for gau
en: Mudhili Gadaba
uk: гадаба (мудхілі)

note: name for gav, reference_name for gav
en: Gabutamon
uk: габутамон

note: name for gaw, reference_name for gaw
en: Nobonob
uk: нобоноб

note: name for gax, inverted_name for gax
en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
uk: оромо (борана-арсі-гуджі)

note: reference_name for gax
en: Borana-Arsi-Guji Oromo
uk: оромо (борана-арсі-гуджі)

note: name for gay, reference_name for gay
en: Gayo
uk: гайо

note: name for gaz, inverted_name for gaz
en: Oromo, West Central
uk: оромо (західно-центральна)

note: reference_name for gaz
en: West Central Oromo
uk: західно-центральна оромо

note: name for gba, reference_name for gba
en: Gbaya (Central African Republic)
uk: гбая (Центральноафриканська Республіка)

note: name for gbb, reference_name for gbb
en: Kaytetye
uk: кайтетьє

note: name for gbc, reference_name for gbc
en: Garawa
uk: гарава

note: name for gbd, reference_name for gbd
en: Karadjeri
uk: караджері

note: name for gbe, reference_name for gbe
en: Niksek
uk: ніксек

note: name for gbf, reference_name for gbf
en: Gaikundi
uk: гайкунді

note: name for gbg, reference_name for gbg
en: Gbanziri
uk: гбанзірі

note: name for gbh, inverted_name for gbh
en: Gbe, Defi
uk: гбе (дефі)

note: reference_name for gbh
en: Defi Gbe
uk: гбе (дефі)

note: name for gbi, reference_name for gbi
en: Galela
uk: галела

note: name for gbj, inverted_name for gbj
en: Gadaba, Bodo
uk: гадаба (бодо)

note: reference_name for gbj
en: Bodo Gadaba
uk: гадаба (бодо)

note: name for gbk, reference_name for gbk
en: Gaddi
uk: гадді

note: name for gbl, reference_name for gbl
en: Gamit
uk: гаміт

note: name for gbm, reference_name for gbm
en: Garhwali
uk: гархвалі

note: name for gbn, reference_name for gbn
en: Mo'da
uk: мода

note: name for gbo, inverted_name for gbo
en: Grebo, Northern
uk: гребо (північна)

note: reference_name for gbo
en: Northern Grebo
uk: північна гребо

note: name for gbp, reference_name for gbp
en: Gbaya-Bossangoa
uk: гбая-боссангуа

note: name for gbq, reference_name for gbq
en: Gbaya-Bozoum
uk: гбая-бузум

note: name for gbr, reference_name for gbr
en: Gbagyi
uk: гбаї

note: name for gbs, inverted_name for gbs
en: Gbe, Gbesi
uk: гбе (гбесі)

note: reference_name for gbs
en: Gbesi Gbe
uk: гбе (гбесі)

note: name for gbu, reference_name for gbu
en: Gagadu
uk: гагаду

note: name for gbv, reference_name for gbv
en: Gbanu
uk: гбану

note: name for gbx, inverted_name for gbx
en: Gbe, Eastern Xwla
uk: гбе (східна Шула)

note: reference_name for gbx
en: Eastern Xwla Gbe
uk: гбе (східна Шула)

note: name for gby, reference_name for gby
en: Gbari
uk: гбарі

note: name for gbz, inverted_name for gbz
en: Dari, Zoroastrian
uk: дарі (зороастрійська)

note: reference_name for gbz
en: Zoroastrian Dari
uk: зороастрійська дарі

note: name for gcc, reference_name for gcc
en: Mali
uk: малійська

note: name for gcd, reference_name for gcd
en: Ganggalida
uk: ганггаліда

note: name for gce, reference_name for gce
en: Galice
uk: галісе

note: name for gcf, inverted_name for gcf
en: Creole French, Guadeloupean
uk: креольська французька (Гваделупа)

note: reference_name for gcf
en: Guadeloupean Creole French
uk: гваделупська креольська французька

note: name for gcl, inverted_name for gcl
en: Creole English, Grenadian
uk: креольська англійська (гренадська)

note: reference_name for gcl
en: Grenadian Creole English
uk: гренадська креольська англійська

note: name for gcn, reference_name for gcn
en: Gaina
uk: гаїна

note: name for gcr, inverted_name for gcr
en: Creole French, Guianese
uk: креольська французька (Гвіана)

note: reference_name for gcr
en: Guianese Creole French
uk: гвіанська креольська французька

note: name for gct, inverted_name for gct
en: German, Colonia Tovar
uk: німецька (колонія Товар)

note: reference_name for gct
en: Colonia Tovar German
uk: німецька (колонія Товар)

note: name for gda, inverted_name for gda
en: Lohar, Gade
uk: лохар (гаде)

note: reference_name for gda
en: Gade Lohar
uk: лохар (гаде)

note: name for gdb, inverted_name for gdb
en: Gadaba, Pottangi Ollar
uk: гадаба (поттангі-оллар)

note: reference_name for gdb
en: Pottangi Ollar Gadaba
uk: гадаба (поттангі-оллар)

note: name for gdc, reference_name for gdc
en: Gugu Badhun
uk: гугу-бадхун

note: name for gdd, reference_name for gdd
en: Gedaged
uk: гедагед

note: name for gde, reference_name for gde
en: Gude
uk: гуде

note: name for gdf, reference_name for gdf
en: Guduf-Gava
uk: гудуф-гава

note: name for gdg, reference_name for gdg
en: Ga'dang
uk: гаданг

note: name for gdh, reference_name for gdh
en: Gadjerawang
uk: гаджераванг

note: name for gdi, reference_name for gdi
en: Gundi
uk: гунді

note: name for gdj, reference_name for gdj
en: Gurdjar
uk: гурджар

note: name for gdk, reference_name for gdk
en: Gadang
uk: гаданг

note: name for gdl, reference_name for gdl
en: Dirasha
uk: діраша

note: name for gdm, reference_name for gdm
en: Laal
uk: лаал

note: name for gdn, reference_name for gdn
en: Umanakaina
uk: уманакайна

note: name for gdo, reference_name for gdo
en: Ghodoberi
uk: годобері

note: name for gdq, reference_name for gdq
en: Mehri
uk: мехрі

note: name for gdr, reference_name for gdr
en: Wipi
uk: віпі

note: name for gds, reference_name for gds
en: Ghandruk Sign Language
uk: мова жестів гандрук

note: name for gdu, reference_name for gdu
en: Gudu
uk: гуду

note: name for gdx, reference_name for gdx
en: Godwari
uk: годварі

note: name for gea, reference_name for gea
en: Geruma
uk: герума

note: name for geb, reference_name for geb
en: Kire
uk: кіре

note: name for gec, inverted_name for gec
en: Grebo, Gboloo
uk: гребо (гболу)

note: reference_name for gec
en: Gboloo Grebo
uk: гребо (гболу)

note: name for ged, reference_name for ged
en: Gade
uk: гаде

note: name for geg, reference_name for geg
en: Gengle
uk: генгле

note: name for geh, inverted_name for geh
en: German, Hutterite
uk: німецька (гуттерітська)

note: reference_name for geh
en: Hutterite German
uk: гуттерітська німецька

note: name for gei, reference_name for gei
en: Gebe
uk: гебе

note: name for gej, reference_name for gej
en: Gen
uk: ґен

note: name for gek, reference_name for gek
en: Yiwom
uk: ївом

note: name for gel, reference_name for gel
en: ut-Ma'in
uk: утмаїн

note: name for gem, reference_name for gem
en: Germanic languages
uk: германські мови

note: name for gen, reference_name for gen
en: Geman Deng
uk: жеман-денг

note: name for geo, reference_name for geo, name for kat, reference_name for kat
en: Georgian
uk: грузинська

note: name for geq, reference_name for geq
en: Geme
uk: геме

note: name for ges, reference_name for ges
en: Geser-Gorom
uk: гесер-гором

note: name for gew, reference_name for gew
en: Gera
uk: гера

note: name for gex, reference_name for gex
en: Garre
uk: гарре

note: name for gey, reference_name for gey
en: Enya
uk: енья

note: name for gez, reference_name for gez
en: Geez
uk: гііз

note: name for gfk, reference_name for gfk
en: Patpatar
uk: патпатар

note: name for gft, reference_name for gft
en: Gafat
uk: гафат

note: name for gfx, inverted_name for gfx
en: !Xung, Mangetti Dune
uk: джун (дюна Мангетті)

note: reference_name for gfx
en: Mangetti Dune !Xung
uk: джун (дюна Мангетті)

note: name for gga, reference_name for gga
en: Gao
uk: гао

note: name for ggb, reference_name for ggb
en: Gbii
uk: гбії

note: name for ggd, reference_name for ggd
en: Gugadj
uk: гугадж

note: name for gge, reference_name for gge
en: Guragone
uk: гурагоне

note: name for ggg, reference_name for ggg
en: Gurgula
uk: гургула

note: name for ggh, reference_name for ggh
en: Garreh-Ajuran
uk: гарре-аджуранська

note: name for ggk, reference_name for ggk
en: Kungarakany
uk: кунгаракані

note: name for ggl, reference_name for ggl
en: Ganglau
uk: ганглау

note: name for ggn, inverted_name for ggn
en: Gurung, Eastern
uk: гурунг (східна)

note: reference_name for ggn
en: Eastern Gurung
uk: східна гурунг

note: name for ggo, inverted_name for ggo
en: Gondi, Southern
uk: гонді (південна)

note: reference_name for ggo
en: Southern Gondi
uk: південна гонді

note: name for ggr, reference_name for ggr
en: Aghu Tharnggalu
uk: агху-тарнггалу

note: name for ggt, reference_name for ggt
en: Gitua
uk: гітуа

note: name for ggu, reference_name for ggu
en: Gagu
uk: гагу

note: name for ggw, reference_name for ggw
en: Gogodala
uk: гогодала

note: name for gha, reference_name for gha
en: Ghadamès
uk: гадамес

note: name for ghc, inverted_name for ghc
en: Gaelic, Hiberno-Scottish
uk: гаельська (ірландсько-шотландська)

note: reference_name for ghc
en: Hiberno-Scottish Gaelic
uk: ірландсько-шотландська гаельська

note: name for ghe, inverted_name for ghe
en: Ghale, Southern
uk: гале (південна)

note: reference_name for ghe
en: Southern Ghale
uk: південна гале

note: name for ghh, inverted_name for ghh
en: Ghale, Northern
uk: гале (північна)

note: reference_name for ghh
en: Northern Ghale
uk: північна гале

note: name for ghk, inverted_name for ghk
en: Karen, Geko
uk: каренська (геко)

note: reference_name for ghk
en: Geko Karen
uk: каренська (геко)

note: name for ghl, reference_name for ghl
en: Ghulfan
uk: гулфан

note: name for ghn, reference_name for ghn
en: Ghanongga
uk: ганонгга

note: name for gho, reference_name for gho
en: Ghomara
uk: гомара

note: name for ghr, reference_name for ghr
en: Ghera
uk: гера

note: name for ghs, reference_name for ghs
en: Guhu-Samane
uk: гуху-самане

note: name for ght, inverted_name for ght
en: Ghale, Kutang
uk: гале (кутанг)

note: reference_name for ght
en: Kuke
uk: куке

note: name for gia, reference_name for gia
en: Kitja
uk: кіджа

note: name for gib, reference_name for gib
en: Gibanawa
uk: гібанава

note: name for gic, reference_name for gic
en: Gail
uk: гейл

note: name for gid, reference_name for gid
en: Gidar
uk: гідар

note: name for gig, reference_name for gig
en: Goaria
uk: гоарія

note: name for gil, reference_name for gil
en: Gilbertese
uk: гільбертська

note: name for gim, reference_name for gim
en: Gimi (Eastern Highlands)
uk: гімі (східне високогір’я)

note: name for gin, reference_name for gin
en: Hinukh
uk: хінух

note: name for gio, reference_name for gio
en: Gelao
uk: гелао

note: name for gip, reference_name for gip
en: Gimi (West New Britain)
uk: гімі (західна Нова Британія)

note: name for giq, inverted_name for giq
en: Gelao, Green
uk: гелао (зелена)

note: reference_name for giq
en: Green Gelao
uk: зелена гелао

note: name for gir, inverted_name for gir
en: Gelao, Red
uk: гелао (червона)

note: reference_name for gir
en: Red Gelao
uk: червона гелао

note: name for gis, inverted_name for gis
en: Giziga, North
uk: гізіга (північна)

note: reference_name for gis
en: North Giziga
uk: північна гізіга

note: name for git, reference_name for git
en: Gitxsan
uk: гітшсан

note: name for giu, reference_name for giu
en: Mulao
uk: мулао

note: name for giw, inverted_name for giw
en: Gelao, White
uk: гелао (біла)

note: reference_name for giw
en: White Gelao
uk: біла гелао

note: name for gix, reference_name for gix
en: Gilima
uk: гіліма

note: name for giy, reference_name for giy
en: Giyug
uk: гіюг

note: name for giz, inverted_name for giz
en: Giziga, South
uk: гізіга (південна)

note: reference_name for giz
en: South Giziga
uk: південна гізіга

note: name for gji, reference_name for gji
en: Geji
uk: геджі

note: name for gjk, inverted_name for gjk
en: Koli, Kachi
uk: колі (качі)

note: reference_name for gjk
en: Kachi Koli
uk: колі (качи)

note: name for gjn, reference_name for gjn
en: Gonja
uk: гонджа

note: name for gju, reference_name for gju
en: Gujari
uk: гуджарі

note: name for gka, reference_name for gka
en: Guya
uk: гуя

note: name for gke, reference_name for gke
en: Ndai
uk: ндаї

note: name for gkn, reference_name for gkn
en: Gokana
uk: гокана

note: name for gko, reference_name for gko
en: Kok-Nar
uk: кок-нар

note: name for gkp, inverted_name for gkp
en: Kpelle, Guinea
uk: кпелле (Гвінея)

note: reference_name for gkp
en: Guinea Kpelle
uk: гвінейська кпелле

note: name for gla, inverted_name for gla
en: Gaelic, Scottish
uk: гаельська (Шотландія)

note: reference_name for gla
en: Scottish Gaelic
uk: шотландська гаельська

note: name for glc, reference_name for glc
en: Bon Gula
uk: бон-ґула

note: name for gld, reference_name for gld
en: Nanai
uk: нанайська

note: name for gle, reference_name for gle
en: Irish
uk: ірландська

note: name for glg, reference_name for glg
en: Galician
uk: галісійська

note: name for glh, inverted_name for glh
en: Pashayi, Northwest
uk: пашаї (північно-західна)

note: reference_name for glh
en: Northwest Pashayi
uk: північно-західна пашаї

note: name for gli, reference_name for gli
en: Guliguli
uk: гулігулі

note: name for glj, reference_name for glj
en: Gula Iro
uk: гула-іро

note: name for glk, reference_name for glk
en: Gilaki
uk: гілакі

note: name for glo, reference_name for glo
en: Galambu
uk: галамбу

note: name for glr, reference_name for glr
en: Glaro-Twabo
uk: гларо-твабо

note: name for glu, reference_name for glu
en: Gula (Chad)
uk: гула (Чад)

note: name for glv, reference_name for glv
en: Manx
uk: манкс

note: name for glw, reference_name for glw
en: Glavda
uk: главда

note: name for gly, reference_name for gly
en: Gule
uk: гуле

note: name for gma, reference_name for gma
en: Gambera
uk: гамбера

note: name for gmb, reference_name for gmb
en: Gula'alaa
uk: гулаала

note: name for gmd, reference_name for gmd
en: Mághdì
uk: магді

note: name for gme, reference_name for gme
en: East Germanic languages
uk: східногерманські мови

note: name for gmh, inverted_name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
uk: середньоверхньонімецька (бл. 1050-1500)

note: reference_name for gmh
en: Middle High German (ca. 1050-1500)
uk: середньоверхньонімецька (бл. 1050-1500)

note: name for gml, inverted_name for gml
en: German, Middle Low
uk: середньонижньонімецька

note: reference_name for gml
en: Middle Low German
uk: середня нижньонімецька

note: name for gmm, reference_name for gmm
en: Gbaya-Mbodomo
uk: гбая-мбодомо

note: name for gmn, reference_name for gmn
en: Gimnime
uk: гімніме

note: name for gmo, reference_name for gmo
en: Gamo-Gofa-Dawro
uk: гамо-гофа-давро

note: name for gmq, reference_name for gmq
en: North Germanic languages
uk: північногерманські мови

note: name for gmu, reference_name for gmu
en: Gumalu
uk: гумалу

note: name for gmv, reference_name for gmv
en: Gamo
uk: гамо

note: name for gmw, reference_name for gmw
en: West Germanic languages
uk: західногерманські мови

note: name for gmx, reference_name for gmx
en: Magoma
uk: магома

note: name for gmy, inverted_name for gmy
en: Greek, Mycenaean
uk: грецька (мікенська)

note: reference_name for gmy
en: Mycenaean Greek
uk: мікенська грецька

note: name for gna, reference_name for gna
en: Kaansa
uk: каанса

note: name for gnb, reference_name for gnb
en: Gangte
uk: гангте

note: name for gnc, reference_name for gnc
en: Guanche
uk: гаунче

note: name for gnd, reference_name for gnd
en: Zulgo-Gemzek
uk: зулго-гемзек

note: name for gne, reference_name for gne
en: Ganang
uk: гананг

note: name for gng, reference_name for gng
en: Ngangam
uk: нгангам

note: name for gnh, reference_name for gnh
en: Lere
uk: лере

note: name for gni, reference_name for gni
en: Gooniyandi
uk: гуніянді

note: name for gnk, reference_name for gnk
en: //Gana
uk: гхана

note: name for gnl, reference_name for gnl
en: Gangulu
uk: гангулу

note: name for gnm, reference_name for gnm
en: Ginuman
uk: гінуман

note: name for gnn, reference_name for gnn
en: Gumatj
uk: гумадж

note: name for gno, inverted_name for gno
en: Gondi, Northern
uk: гонді (північна)

note: reference_name for gno
en: Northern Gondi
uk: північна гонді

note: name for gnq, reference_name for gnq
en: Gana
uk: гана

note: name for gnr, reference_name for gnr
en: Gureng Gureng
uk: гуренг-гуренг

note: name for gnt, reference_name for gnt
en: Guntai
uk: гунтаї

note: name for gnu, reference_name for gnu
en: Gnau
uk: гнау

note: name for gnw, inverted_name for gnw
en: Guaraní, Western Bolivian
uk: гуарані (західноболівійська)

note: reference_name for gnw
en: Western Bolivian Guaraní
uk: західноболівійська гуарані

note: name for gnz, reference_name for gnz
en: Ganzi
uk: ганзі

note: name for goa, reference_name for goa
en: Guro
uk: гуро

note: name for gob, reference_name for gob
en: Playero
uk: плаєро

note: name for goc, reference_name for goc
en: Gorakor
uk: горакор

note: name for god, reference_name for god
en: Godié
uk: годьє

note: name for goe, reference_name for goe
en: Gongduk
uk: гонгдук

note: name for gof, reference_name for gof
en: Gofa
uk: гофа

note: name for gog, reference_name for gog
en: Gogo
uk: гого

note: name for goh, inverted_name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
uk: давньосередньонімецька (бл. 750-1050)

note: reference_name for goh
en: Old High German (ca. 750-1050)
uk: давньосередньонімецька (бл. 750-1050)

note: name for goi, reference_name for goi
en: Gobasi
uk: гобасі

note: name for goj, reference_name for goj
en: Gowlan
uk: говлан

note: name for gok, reference_name for gok
en: Gowli
uk: гоулі

note: name for gol, reference_name for gol
en: Gola
uk: гола

note: name for gom, inverted_name for gom
en: Konkani, Goan
uk: конкані (гоанська)

note: reference_name for gom
en: Goan Konkani
uk: гоанська конкані

note: name for gon, reference_name for gon
en: Gondi
uk: гонді

note: name for goo, reference_name for goo
en: Gone Dau
uk: гоне-дау

note: name for gop, reference_name for gop
en: Yeretuar
uk: єретуар

note: name for goq, reference_name for goq
en: Gorap
uk: горап

note: name for gor, reference_name for gor
en: Gorontalo
uk: горонтало

note: name for gos, reference_name for gos
en: Gronings
uk: гронінгс

note: name for got, reference_name for got
en: Gothic
uk: готська

note: name for gou, reference_name for gou
en: Gavar
uk: гавар

note: name for gow, reference_name for gow
en: Gorowa
uk: горова

note: name for gox, reference_name for gox
en: Gobu
uk: гобу

note: name for goy, reference_name for goy
en: Goundo
uk: гоундо

note: name for goz, reference_name for goz
en: Gozarkhani
uk: гозархані

note: name for gpa, reference_name for gpa
en: Gupa-Abawa
uk: гупа-абава

note: name for gpe, inverted_name for gpe
en: Pidgin English, Ghanaian
uk: піджин-інгліш (ганська)

note: reference_name for gpe
en: Ghanaian Pidgin English
uk: ганська піджин-інгліш

note: name for gpn, reference_name for gpn
en: Taiap
uk: таяп

note: name for gqa, reference_name for gqa
en: Ga'anda
uk: гаанда

note: name for gqi, reference_name for gqi
en: Guiqiong
uk: гуїкьйонг

note: name for gqn, reference_name for gqn
en: Guana (Brazil)
uk: гуана (Бразилія)

note: name for gqr, reference_name for gqr
en: Gor
uk: гор

note: name for gqu, reference_name for gqu
en: Qau
uk: кау

note: name for gra, inverted_name for gra
en: Garasia, Rajput
uk: гарасія (раджпут)

note: reference_name for gra
en: Rajput Garasia
uk: гарасія (раджпут)

note: name for grb, reference_name for grb
en: Grebo
uk: гребо

note: name for grc, inverted_name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
uk: давньогрецька (до 1453)

note: reference_name for grc
en: Ancient Greek (to 1453)
uk: давньогрецька (до 1453)

note: name for grd, reference_name for grd
en: Guruntum-Mbaaru
uk: гурунтум-мбаару

note: name for grg, reference_name for grg
en: Madi
uk: маді

note: name for grh, reference_name for grh
en: Gbiri-Niragu
uk: гбіру-нірагу

note: name for gri, reference_name for gri
en: Ghari
uk: гхарі

note: name for grj, inverted_name for grj
en: Grebo, Southern
uk: гребо (південна)

note: reference_name for grj
en: Southern Grebo
uk: південна гребо

note: name for grk, reference_name for grk
en: Greek languages
uk: грецькі мови

note: name for grm, reference_name for grm
en: Kota Marudu Talantang
uk: кота-маруду-талантанг

note: name for grn, reference_name for grn
en: Guarani
uk: гуарані

note: name for gro, reference_name for gro
en: Groma
uk: грома

note: name for grq, reference_name for grq
en: Gorovu
uk: горову

note: name for grr, reference_name for grr
en: Taznatit
uk: тазнатіт

note: name for grs, reference_name for grs
en: Gresi
uk: гресі

note: name for grt, reference_name for grt
en: Garo
uk: гаро

note: name for gru, reference_name for gru
en: Kistane
uk: кістане

note: name for grv, inverted_name for grv
en: Grebo, Central
uk: гребо (центральна)

note: reference_name for grv
en: Central Grebo
uk: центральна гребо

note: name for grw, reference_name for grw
en: Gweda
uk: гведа

note: name for grx, reference_name for grx
en: Guriaso
uk: гуріасо

note: name for gry, inverted_name for gry
en: Grebo, Barclayville
uk: гребо (Барклайвілль)

note: reference_name for gry
en: Barclayville Grebo
uk: гребо (Барклайвілль)

note: name for grz, reference_name for grz
en: Guramalum
uk: гурамалум

note: name for gsc, reference_name for gsc
en: Gascon
uk: гасконська

note: name for gse, reference_name for gse
en: Ghanaian Sign Language
uk: ганійська мова жестів

note: name for gsg, reference_name for gsg
en: German Sign Language
uk: німецька мова жестів

note: name for gsl, reference_name for gsl
en: Gusilay
uk: гусілай

note: name for gsm, reference_name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
uk: гватемальська мова жестів

note: name for gsn, reference_name for gsn
en: Gusan
uk: гусан

note: name for gso, inverted_name for gso, name for mdo, inverted_name for mdo
en: Gbaya, Southwest
uk: гбая (південно-західна)

note: reference_name for gso, reference_name for mdo
en: Southwest Gbaya
uk: гбая (південно-західна)

note: name for gsp, reference_name for gsp
en: Wasembo
uk: васембо

note: name for gss, reference_name for gss
en: Greek Sign Language
uk: грецька мова жестів

note: name for gsw, inverted_name for gsw
en: German, Swiss
uk: німецька (Швейцарія)

note: reference_name for gsw
en: Swiss German
uk: швейцарська німецька

note: name for gta, reference_name for gta
en: Guató
uk: гуато

note: name for gti, reference_name for gti
en: Gbati-ri
uk: гбаті-рі

note: name for gua, reference_name for gua
en: Shiki
uk: шикі

note: name for gub, reference_name for gub
en: Guajajára
uk: гуаджаджара

note: name for guc, reference_name for guc
en: Wayuu
uk: ваю

note: name for gud, inverted_name for gud
en: Dida, Yocoboué
uk: діда (йокобуе)

note: reference_name for gud
en: Yocoboué Dida
uk: діда (йокобуе)

note: name for gue, reference_name for gue
en: Gurinji
uk: гурінджі

note: name for guf, reference_name for guf
en: Gupapuyngu
uk: гупапуйнгу

note: name for gug, inverted_name for gug
en: Guaraní, Paraguayan
uk: гуарані (парагвайська)

note: reference_name for gug
en: Paraguayan Guaraní
uk: парагвайська гуарані

note: name for guh, reference_name for guh
en: Guahibo
uk: гуахібо

note: name for gui, inverted_name for gui
en: Guaraní, Eastern Bolivian
uk: гуарані (східноболівійська)

note: reference_name for gui
en: Eastern Bolivian Guaraní
uk: східноболівійська гуарані

note: name for guj, reference_name for guj
en: Gujarati
uk: гуджараті

note: name for guk, reference_name for guk
en: Gumuz
uk: гумуз

note: name for gul, inverted_name for gul
en: Creole English, Sea Island
uk: креольська англійська (острів Сі)

note: reference_name for gul
en: Sea Island Creole English
uk: креольська англійська (острів Сі)

note: name for gum, reference_name for gum
en: Guambiano
uk: гуамбіано

note: name for gun, inverted_name for gun
en: Guaraní, Mbyá
uk: гуарані (мбя)

note: reference_name for gun
en: Mbyá Guaraní
uk: гуарані (мбя)

note: name for guo, reference_name for guo
en: Guayabero
uk: гуаяберо

note: name for gup, reference_name for gup
en: Gunwinggu
uk: гунвінггу

note: name for guq, reference_name for guq
en: Aché
uk: аче

note: name for gur, reference_name for gur
en: Farefare
uk: фарефаре

note: name for gus, reference_name for gus
en: Guinean Sign Language
uk: гвінейська мова жестів

note: name for gut, reference_name for gut
en: Maléku Jaíka
uk: малеку-джайка

note: name for guu, reference_name for guu
en: Yanomamö
uk: янамамо

note: name for guv, reference_name for guv
en: Gey
uk: гей

note: name for guw, reference_name for guw
en: Gun
uk: гун

note: name for gux, reference_name for gux
en: Gourmanchéma
uk: гурманчема

note: name for guz, reference_name for guz
en: Gusii
uk: гусії

note: name for gva, reference_name for gva
en: Guana (Paraguay)
uk: гуана (Парагвай)

note: name for gvc, reference_name for gvc
en: Guanano
uk: гуанано

note: name for gve, reference_name for gve
en: Duwet
uk: дувет

note: name for gvf, reference_name for gvf
en: Golin
uk: голін

note: name for gvj, reference_name for gvj
en: Guajá
uk: гуаджа

note: name for gvl, reference_name for gvl
en: Gulay
uk: гулай

note: name for gvm, reference_name for gvm
en: Gurmana
uk: гумана

note: name for gvn, reference_name for gvn
en: Kuku-Yalanji
uk: куку-яланджі

note: name for gvo, reference_name for gvo
en: Gavião Do Jiparaná
uk: жевіао-ду-хіпаранья

note: name for gvp, inverted_name for gvp
en: Gavião, Pará
uk: гавіао (пара)

note: reference_name for gvp
en: Pará Gavião
uk: гавіао (пара)

note: name for gvr, inverted_name for gvr
en: Gurung, Western
uk: гурунг (західна)

note: reference_name for gvr
en: Western Gurung
uk: західна гурунг

note: name for gvs, reference_name for gvs
en: Gumawana
uk: гумавана

note: name for gvy, reference_name for gvy
en: Guyani
uk: гуяні

note: name for gwa, reference_name for gwa
en: Mbato
uk: мбато

note: name for gwb, reference_name for gwb
en: Gwa
uk: гва

note: name for gwc, reference_name for gwc
en: Kalami
uk: каламі

note: name for gwd, reference_name for gwd
en: Gawwada
uk: гаввада

note: name for gwe, reference_name for gwe
en: Gweno
uk: гвено

note: name for gwf, reference_name for gwf
en: Gowro
uk: говро

note: name for gwg, reference_name for gwg
en: Moo
uk: му

note: name for gwi, reference_name for gwi
en: Gwichʼin
uk: гвічин

note: name for gwj, reference_name for gwj
en: /Gwi
uk: гхві

note: name for gwm, reference_name for gwm
en: Awngthim
uk: авнгтім

note: name for gwn, reference_name for gwn
en: Gwandara
uk: гвандара

note: name for gwr, reference_name for gwr
en: Gwere
uk: гвере

note: name for gwt, reference_name for gwt
en: Gawar-Bati
uk: гавар-баті

note: name for gwu, reference_name for gwu
en: Guwamu
uk: гуваму

note: name for gww, reference_name for gww
en: Kwini
uk: квіні

note: name for gwx, reference_name for gwx
en: Gua
uk: гуа

note: name for gxx, reference_name for gxx
en: Wè Southern
uk: ве (південна)

note: name for gya, inverted_name for gya
en: Gbaya, Northwest
uk: гбая (північно-західна)

note: reference_name for gya
en: Northwest Gbaya
uk: північно-західна гбая

note: name for gyb, reference_name for gyb
en: Garus
uk: гарус

note: name for gyd, reference_name for gyd
en: Kayardild
uk: каярділд

note: name for gye, reference_name for gye
en: Gyem
uk: гьєм

note: name for gyf, reference_name for gyf
en: Gungabula
uk: гунгабула

note: name for gyg, reference_name for gyg
en: Gbayi
uk: гбаї

note: name for gyi, reference_name for gyi
en: Gyele
uk: гьєле

note: name for gyl, reference_name for gyl
en: Gayil
uk: гаїл

note: name for gym, reference_name for gym
en: Ngäbere
uk: нгабере

note: name for gyn, inverted_name for gyn
en: Creole English, Guyanese
uk: креольська англійська (гаянська)

note: reference_name for gyn
en: Guyanese Creole English
uk: гаянська креольська англійська

note: name for gyr, reference_name for gyr
en: Guarayu
uk: гуараю

note: name for gyy, reference_name for gyy
en: Gunya
uk: гунья

note: name for gza, reference_name for gza
en: Ganza
uk: ганза

note: name for gzi, reference_name for gzi
en: Gazi
uk: газі

note: name for gzn, reference_name for gzn
en: Gane
uk: гане

note: name for haa, reference_name for haa
en: Han
uk: хань

note: name for hab, reference_name for hab
en: Hanoi Sign Language
uk: ханойська мова жестів

note: name for hac, reference_name for hac
en: Gurani
uk: гурані

note: name for had, reference_name for had
en: Hatam
uk: хатам

note: name for hae, inverted_name for hae
en: Oromo, Eastern
uk: оромо (східна)

note: reference_name for hae
en: Eastern Oromo
uk: східна оромо

note: name for haf, reference_name for haf
en: Haiphong Sign Language
uk: хайфонська мова жестів

note: name for hag, reference_name for hag
en: Hanga
uk: ханга

note: name for hah, reference_name for hah
en: Hahon
uk: хахон

note: name for hai, reference_name for hai
en: Haida
uk: хайда

note: name for haj, reference_name for haj
en: Hajong
uk: хаджонг

note: name for hak, inverted_name for hak
en: Chinese, Hakka
uk: китайська (хакка)

note: reference_name for hak
en: Hakka Chinese
uk: китайська (хакка)

note: name for hal, reference_name for hal
en: Halang
uk: галанг

note: name for ham, reference_name for ham
en: Hewa
uk: гева

note: name for han, reference_name for han
en: Hangaza
uk: гангаза

note: name for hao, reference_name for hao
en: Hakö
uk: гако

note: name for hap, reference_name for hap
en: Hupla
uk: гупла

note: name for haq, reference_name for haq
en: Ha
uk: хаа

note: name for har, reference_name for har
en: Harari
uk: харарі

note: name for has, reference_name for has
en: Haisla
uk: гаїсла

note: name for hat, inverted_name for hat
en: Creole, Haitian
uk: креольська (гаїтянська)

note: reference_name for hat
en: Haitian
uk: гаїтянська

note: name for hau, reference_name for hau
en: Hausa
uk: хауса

note: name for hav, reference_name for hav
en: Havu
uk: хаву

note: name for haw, reference_name for haw
en: Hawaiian
uk: гавайська

note: name for hax, inverted_name for hax
en: Haida, Southern
uk: хайда (південна)

note: reference_name for hax
en: Southern Haida
uk: південна хайда

note: name for hay, reference_name for hay
en: Haya
uk: хая

note: name for haz, reference_name for haz
en: Hazaragi
uk: газарагі

note: name for hba, reference_name for hba
en: Hamba
uk: гамба

note: name for hbb, reference_name for hbb
en: Huba
uk: хуба

note: name for hbn, reference_name for hbn
en: Heiban
uk: хейбанська

note: name for hbo, inverted_name for hbo
en: Hebrew, Ancient
uk: іврит (давній)

note: reference_name for hbo
en: Ancient Hebrew
uk: давньоєврейська

note: name for hbs, reference_name for hbs
en: Serbo-Croatian
uk: сербо-хорватська

note: name for hbu, reference_name for hbu
en: Habu
uk: габу

note: name for hca, inverted_name for hca
en: Creole Hindi, Andaman
uk: креольська хінді (андаманська)

note: reference_name for hca
en: Andaman Creole Hindi
uk: андаманська креольська хінді

note: name for hch, reference_name for hch
en: Huichol
uk: уїчолі

note: name for hdn, inverted_name for hdn
en: Haida, Northern
uk: хайда (північна)

note: reference_name for hdn
en: Northern Haida
uk: північна хайда

note: name for hds, reference_name for hds
en: Honduras Sign Language
uk: гондураська мова жестів

note: name for hdy, reference_name for hdy
en: Hadiyya
uk: хадійя

note: name for hea, inverted_name for hea
en: Miao, Northern Qiandong
uk: мяо (північний кьяндун)

note: reference_name for hea
en: Northern Qiandong Miao
uk: мяо (північний кьяндун)

note: name for heb, reference_name for heb
en: Hebrew
uk: іврит

note: name for hed, reference_name for hed
en: Herdé
uk: герде

note: name for heg, reference_name for heg
en: Helong
uk: гелонг

note: name for heh, reference_name for heh
en: Hehe
uk: геге

note: name for hei, reference_name for hei
en: Heiltsuk
uk: гейлтсок

note: name for hem, reference_name for hem
en: Hemba
uk: гемба

note: name for her, reference_name for her
en: Herero
uk: гереро

note: name for hgm, reference_name for hgm
en: Hai//om
uk: хайом

note: name for hgw, reference_name for hgw
en: Haigwai
uk: гаїгваї

note: name for hhi, reference_name for hhi
en: Hoia Hoia
uk: хоя-хоя

note: name for hhr, reference_name for hhr
en: Kerak
uk: керак

note: name for hhy, reference_name for hhy
en: Hoyahoya
uk: хояхоя

note: name for hia, reference_name for hia
en: Lamang
uk: ламанг

note: name for hib, reference_name for hib
en: Hibito
uk: гібіто

note: name for hid, reference_name for hid
en: Hidatsa
uk: хідатса

note: name for hif, inverted_name for hif
en: Hindi, Fiji
uk: хінді (фіджийська)

note: reference_name for hif
en: Fiji Hindi
uk: фіджийська хінді

note: name for hig, reference_name for hig
en: Kamwe
uk: камве

note: name for hih, reference_name for hih
en: Pamosu
uk: памосу

note: name for hii, reference_name for hii
en: Hinduri
uk: хіндурі

note: name for hij, reference_name for hij
en: Hijuk
uk: хіджук

note: name for hik, reference_name for hik
en: Seit-Kaitetu
uk: сейт-кайтету

note: name for hil, reference_name for hil
en: Hiligaynon
uk: хілігайнон

note: name for him, reference_name for him
en: Himachali languages
uk: хімачальські мови

note: name for hin, reference_name for hin
en: Hindi
uk: хінді

note: name for hio, reference_name for hio
en: Tsoa
uk: тсоа

note: name for hir, reference_name for hir
en: Himarimã
uk: хімаріма

note: name for hit, reference_name for hit
en: Hittite
uk: хетська

note: name for hiw, reference_name for hiw
en: Hiw
uk: хів

note: name for hix, reference_name for hix
en: Hixkaryána
uk: хішкарьяна

note: name for hji, reference_name for hji
en: Haji
uk: хаджі

note: name for hka, reference_name for hka
en: Kahe
uk: кахе

note: name for hke, reference_name for hke
en: Hunde
uk: хунде

note: name for hkk, reference_name for hkk
en: Hunjara-Kaina Ke
uk: хунджара-кайна-ке

note: name for hks, reference_name for hks
en: Hong Kong Sign Language
uk: гонконзька мова жестів

note: name for hla, reference_name for hla
en: Halia
uk: халіа

note: name for hlb, reference_name for hlb
en: Halbi
uk: халбі

note: name for hld, reference_name for hld
en: Halang Doan
uk: халанг-доан

note: name for hle, reference_name for hle
en: Hlersu
uk: хлерсу

note: name for hlt, inverted_name for hlt
en: Chin, Matu
uk: чин (мату)

note: reference_name for hlt
en: Matu Chin
uk: чин (мату)

note: name for hlu, inverted_name for hlu
en: Luwian, Hieroglyphic
uk: лувіанська (ієрогліфічна)

note: reference_name for hlu
en: Hieroglyphic Luwian
uk: ієрогліфічна лувіанська

note: name for hma, inverted_name for hma
en: Hmong, Southern Mashan
uk: хмонг (південна машан)

note: reference_name for hma
en: Southern Mashan Hmong
uk: хмонг (південна машан)

note: name for hmb, inverted_name for hmb
en: Songhay, Humburi Senni
uk: сонгхайська (хумбурі-сенні)

note: reference_name for hmb
en: Humburi Senni Songhay
uk: сонгхайська (хумбурі-сенні)

note: name for hmc, inverted_name for hmc
en: Miao, Central Huishui
uk: мяо (центральна хуйшуй)

note: reference_name for hmc
en: Central Huishui Hmong
uk: хмонг (центральна хуйшуй)

note: name for hmd, inverted_name for hmd
en: Miao, Da-Hua
uk: мяо (да-хуа)

note: reference_name for hmd
en: Large Flowery Miao
uk: мяо (велика квіткова)

note: name for hme, inverted_name for hme
en: Miao, Eastern Huishui
uk: мяо (східна хуйшуй)

note: reference_name for hme
en: Eastern Huishui Hmong
uk: хмонг (східна хуйшуй)

note: name for hmf, reference_name for hmf
en: Hmong Don
uk: хмонг-дон

note: name for hmg, inverted_name for hmg
en: Hmong, Southwestern Guiyang
uk: хмонг (південно-західний Гуян)

note: reference_name for hmg
en: Southwestern Guiyang Hmong
uk: хмонг (південно-західний Гуянь)

note: name for hmh, inverted_name for hmh
en: Hmong, Southwestern Huishui
uk: хмонг (південно-західна хуйшуй)

note: reference_name for hmh
en: Southwestern Huishui Hmong
uk: хмонг (південно-західна хуйшуй)

note: name for hmi, inverted_name for hmi
en: Miao, Northern Huishui
uk: мяо (північна хуйшуй)

note: reference_name for hmi
en: Northern Huishui Hmong
uk: хмонг (північна хуйшуй)

note: name for hmj, reference_name for hmj
en: Ge
uk: ге

note: name for hmk, reference_name for hmk
en: Maek
uk: маек

note: name for hml, inverted_name for hml
en: Miao, Luopohe
uk: мяо (луопохе)

note: reference_name for hml
en: Luopohe Hmong
uk: хмонг (луопохе)

note: name for hmm, inverted_name for hmm
en: Miao, Central Mashan
uk: мяо (центральна машан)

note: reference_name for hmm
en: Central Mashan Hmong
uk: хмонг (центральна машан)

note: name for hmn, reference_name for hmn
en: Hmong
uk: хмонг

note: name for hmo, reference_name for hmo
en: Hiri Motu
uk: хірімоту

note: name for hmp, inverted_name for hmp
en: Miao, Northern Mashan
uk: мяо (північна машан)

note: reference_name for hmp
en: Northern Mashan Hmong
uk: хмонг (північна машан)

note: name for hmq, inverted_name for hmq
en: Miao, Eastern Qiandong
uk: мяо (східний кьяндун)

note: reference_name for hmq
en: Eastern Qiandong Miao
uk: мяо (східний кьяндун)

note: name for hmr, reference_name for hmr
en: Hmar
uk: хмар

note: name for hms, inverted_name for hms
en: Miao, Southern Qiandong
uk: мяо (південний кьяндонг)

note: reference_name for hms
en: Southern Qiandong Miao
uk: мяо (південний кьяндонг)

note: name for hmt, reference_name for hmt
en: Hamtai
uk: хамтай

note: name for hmu, reference_name for hmu
en: Hamap
uk: хамап

note: name for hmv, reference_name for hmv
en: Hmong Dô
uk: хмонг-до

note: name for hmw, inverted_name for hmw
en: Hmong, Western Mashan
uk: хмонг (західна машан)

note: reference_name for hmw
en: Western Mashan Hmong
uk: хмонг (західна машан)

note: name for hmx, reference_name for hmx
en: Hmong-Mien languages
uk: мови хмонг-м’єн

note: name for hmy, inverted_name for hmy
en: Miao, Southern Guiyang
uk: мяо (південний гуйянь)

note: reference_name for hmy
en: Southern Guiyang Hmong
uk: хмонг (південний гуйянь)

note: name for hmz, inverted_name for hmz
en: Miao, Sinicized
uk: мяо (китаїзована)

note: reference_name for hmz
en: Hmong Shua
uk: хмонг (шуа)

note: name for hna, reference_name for hna
en: Mina (Cameroon)
uk: мана (Камерун)

note: name for hnd, inverted_name for hnd
en: Hindko, Southern
uk: хіндко (південна)

note: reference_name for hnd
en: Southern Hindko
uk: південна хіндко

note: name for hne, reference_name for hne
en: Chhattisgarhi
uk: чхатісгарі

note: name for hnh, reference_name for hnh
en: //Ani
uk: аані

note: name for hni, reference_name for hni
en: Hani
uk: хані

note: name for hnn, reference_name for hnn
en: Hanunoo
uk: хануну

note: name for hno, inverted_name for hno
en: Hindko, Northern
uk: хіндко (північна)

note: reference_name for hno
en: Northern Hindko
uk: північна хіндко

note: name for hns, inverted_name for hns
en: Hindustani, Caribbean
uk: хіндустані (карибська)

note: reference_name for hns
en: Caribbean Hindustani
uk: хіндустані (карибська)

note: name for hnu, reference_name for hnu
en: Hung
uk: хунг

note: name for hoa, reference_name for hoa
en: Hoava
uk: гоава

note: name for hob, reference_name for hob
en: Mari (Madang Province)
uk: марі (провінція Маданг)

note: name for hoc, reference_name for hoc
en: Ho
uk: хо

note: name for hod, reference_name for hod
en: Holma
uk: холма

note: name for hoe, reference_name for hoe
en: Horom
uk: гором

note: name for hoh, reference_name for hoh
en: Hobyót
uk: хобьот

note: name for hoi, reference_name for hoi
en: Holikachuk
uk: холікачук

note: name for hoj, reference_name for hoj
en: Hadothi
uk: хадоті

note: name for hok, reference_name for hok
en: Hokan languages
uk: хоканські мови

note: name for hol, reference_name for hol
en: Holu
uk: холу

note: name for hom, reference_name for hom
en: Homa
uk: хома

note: name for hoo, reference_name for hoo
en: Holoholo
uk: холохоло

note: name for hop, reference_name for hop
en: Hopi
uk: хопі

note: name for hor, reference_name for hor
en: Horo
uk: хоро

note: name for hos, reference_name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
uk: хошимінська мова жестів

note: name for hot, reference_name for hot
en: Hote
uk: хоте

note: name for hov, reference_name for hov
en: Hovongan
uk: ховонган

note: name for how, reference_name for how
en: Honi
uk: хоні

note: name for hoy, reference_name for hoy
en: Holiya
uk: холія

note: name for hoz, reference_name for hoz
en: Hozo
uk: хозо

note: name for hpo, reference_name for hpo
en: Hpon
uk: хпон

note: name for hps, reference_name for hps
en: Hawai'i Pidgin Sign Language
uk: мова жестів гавайського піджин

note: name for hra, reference_name for hra
en: Hrangkhol
uk: хрангхол

note: name for hre, reference_name for hre
en: Hre
uk: хре

note: name for hrk, reference_name for hrk
en: Haruku
uk: харуку

note: name for hrm, inverted_name for hrm
en: Miao, Horned
uk: мяо (хорнед)

note: reference_name for hrm
en: Horned Miao
uk: мяо (хорнед)

note: name for hro, reference_name for hro
en: Haroi
uk: харой

note: name for hrr, reference_name for hrr
en: Horuru
uk: хоруру

note: name for hrt, reference_name for hrt
en: Hértevin
uk: хертвін

note: name for hru, reference_name for hru
en: Hruso
uk: хрусо

note: name for hrv, reference_name for hrv, name for scr, reference_name for scr
en: Croatian
uk: хорватська

note: name for hrx, reference_name for hrx
en: Hunsrik
uk: хунсрік

note: name for hrz, reference_name for hrz
en: Harzani
uk: харзанійська

note: name for hsb, inverted_name for hsb
en: Sorbian, Upper
uk: верхньолужицька

note: reference_name for hsb
en: Upper Sorbian
uk: верхньолужицька

note: name for hsf, inverted_name for hsf
en: Huastec, Southeastern
uk: уастецька (південно-східна)

note: reference_name for hsf
en: Southeastern Huastec
uk: південно-східна уастецька

note: name for hsh, reference_name for hsh
en: Hungarian Sign Language
uk: угорська мова жестів

note: name for hsl, reference_name for hsl
en: Hausa Sign Language
uk: мова жестів хауса

note: name for hsn, inverted_name for hsn
en: Chinese, Xiang
uk: китайська (сян)

note: reference_name for hsn
en: Xiang Chinese
uk: китайська (сян)

note: name for hss, reference_name for hss
en: Harsusi
uk: харсусі

note: name for hti, reference_name for hti
en: Hoti
uk: хоті

note: name for hto, inverted_name for hto
en: Huitoto, Minica
uk: уйтото (мініка)

note: reference_name for hto
en: Minica Huitoto
uk: уйтото (мініка)

note: name for hts, reference_name for hts
en: Hadza
uk: хадза

note: name for htu, reference_name for htu
en: Hitu
uk: гіту

note: name for htx, inverted_name for htx
en: Hittite, Middle
uk: хеттська (середня)

note: reference_name for htx
en: Middle Hittite
uk: середньохетська

note: name for hub, reference_name for hub
en: Huambisa
uk: уамбіса

note: name for huc, reference_name for huc
en: =/Hua
uk: хуа

note: name for hud, reference_name for hud
en: Huaulu
uk: уаулу

note: name for hue, inverted_name for hue
en: Huave, San Francisco Del Mar
uk: уаве (Сан-Франціско-дель-Мар)

note: reference_name for hue
en: San Francisco Del Mar Huave
uk: уаве (Сан-Франціско-дель-Мар)

note: name for huf, reference_name for huf
en: Humene
uk: хумене

note: name for hug, reference_name for hug
en: Huachipaeri
uk: уачіпері

note: name for huh, reference_name for huh
en: Huilliche
uk: хуїліче

note: name for hui, reference_name for hui
en: Huli
uk: хулі

note: name for huj, inverted_name for huj
en: Miao, Northern Guiyang
uk: мяо (північний гуйянь)

note: reference_name for huj
en: Northern Guiyang Hmong
uk: хмонг (північний гуйянь)

note: name for huk, reference_name for huk
en: Hulung
uk: хулунг

note: name for hul, reference_name for hul
en: Hula
uk: хула

note: name for hum, reference_name for hum
en: Hungana
uk: хунгана

note: name for hun, reference_name for hun
en: Hungarian
uk: угорська

note: name for huo, reference_name for huo
en: Hu
uk: ху

note: name for hup, reference_name for hup
en: Hupa
uk: хупа

note: name for huq, reference_name for huq
en: Tsat
uk: тсат

note: name for hur, reference_name for hur
en: Halkomelem
uk: халкомелем

note: name for hus, reference_name for hus
en: Huastec
uk: уастек

note: name for hut, reference_name for hut
en: Humla
uk: хумла

note: name for huu, inverted_name for huu
en: Huitoto, Murui
uk: уйтото (муруї)

note: reference_name for huu
en: Murui Huitoto
uk: уйтото (муруї)

note: name for huv, inverted_name for huv
en: Huave, San Mateo Del Mar
uk: уаве (Сан-Матео-дель-Мар)

note: reference_name for huv
en: San Mateo Del Mar Huave
uk: уаве (Сан-Матео-дель-Мар)

note: name for huw, reference_name for huw
en: Hukumina
uk: хукуміна

note: name for hux, inverted_name for hux
en: Huitoto, Nüpode
uk: уйтото (нюподе)

note: reference_name for hux
en: Nüpode Huitoto
uk: уйтото (нюподе)

note: name for huy, reference_name for huy
en: Hulaulá
uk: хулаула

note: name for huz, reference_name for huz
en: Hunzib
uk: ханзіб

note: name for hva, inverted_name for hva
en: Huastec, San Luís Potosí
uk: уастек (Сан-Луїс-Потосі)

note: reference_name for hva
en: San Luís Potosí Huastec
uk: уастек (Сан-Луїс-Потосі)

note: name for hvc, reference_name for hvc
en: Haitian Vodoun Culture Language
uk: культурна мова гаїтянських вуду

note: name for hve, inverted_name for hve
en: Huave, San Dionisio Del Mar
uk: уаве (Сан-Діонісіо-дель-Мар)

note: reference_name for hve
en: San Dionisio Del Mar Huave
uk: уаве (Сан-Діонісіо-дель-Мар)

note: name for hvk, reference_name for hvk
en: Haveke
uk: хавеке

note: name for hvn, reference_name for hvn
en: Sabu
uk: сабу

note: name for hvv, inverted_name for hvv
en: Huave, Santa María Del Mar
uk: уаве (Санта-Марія-дель-Мар)

note: reference_name for hvv
en: Santa María Del Mar Huave
uk: уаве (Санта-Марія-дель-Мар)

note: name for hwa, reference_name for hwa
en: Wané
uk: ване

note: name for hwc, inverted_name for hwc
en: Creole English, Hawai'i
uk: креольська англійська (Гавайські острови)

note: reference_name for hwc
en: Hawai'i Creole English
uk: гавайська креольська англійська

note: name for hwo, reference_name for hwo
en: Hwana
uk: хвана

note: name for hya, reference_name for hya
en: Hya
uk: гья

note: name for hyx, reference_name for hyx
en: Armenian (family)
uk: вірменська (сімейство)

note: name for iai, reference_name for iai
en: Iaai
uk: яаї

note: name for ian, reference_name for ian
en: Iatmul
uk: ятмул

note: name for iap, reference_name for iap
en: Iapama
uk: япама

note: name for iar, reference_name for iar
en: Purari
uk: пурарі

note: name for iba, reference_name for iba
en: Iban
uk: ібанська

note: name for ibb, reference_name for ibb
en: Ibibio
uk: ібібіо

note: name for ibd, reference_name for ibd
en: Iwaidja
uk: іваїджа

note: name for ibe, reference_name for ibe
en: Akpes
uk: акпес

note: name for ibg, reference_name for ibg
en: Ibanag
uk: ібанаг

note: name for ibi, reference_name for ibi
en: Ibilo
uk: ібіло

note: name for ibl, reference_name for ibl
en: Ibaloi
uk: абалої

note: name for ibm, reference_name for ibm
en: Agoi
uk: агої

note: name for ibn, reference_name for ibn
en: Ibino
uk: ібіно

note: name for ibo, reference_name for ibo
en: Igbo
uk: ігбо

note: name for ibr, reference_name for ibr
en: Ibuoro
uk: ібуоро

note: name for ibu, reference_name for ibu
en: Ibu
uk: ібу

note: name for iby, reference_name for iby
en: Ibani
uk: ібані

note: name for ica, reference_name for ica
en: Ede Ica
uk: еде-іка

note: name for ice, reference_name for ice, name for isl, reference_name for isl
en: Icelandic
uk: ісландська

note: name for ich, reference_name for ich
en: Etkywan
uk: еткиван

note: name for icl, reference_name for icl
en: Icelandic Sign Language
uk: ісландська мова жестів

note: name for icr, inverted_name for icr
en: Creole English, Islander
uk: креольська англійська (айлендер)

note: reference_name for icr
en: Islander Creole English
uk: острівна креольська англійська

note: name for ida, reference_name for ida
en: Idakho-Isukha-Tiriki
uk: ідахо-ісуха-тірікі

note: name for idb, reference_name for idb
en: Indo-Portuguese
uk: індо-португальська

note: name for idc, reference_name for idc
en: Idon
uk: ідон

note: name for idd, reference_name for idd
en: Ede Idaca
uk: еде ідаса

note: name for ide, reference_name for ide
en: Idere
uk: ідере

note: name for idi, reference_name for idi
en: Idi
uk: іді

note: name for ido, reference_name for ido
en: Ido
uk: ідо

note: name for idr, reference_name for idr
en: Indri
uk: індрі

note: name for ids, reference_name for ids
en: Idesa
uk: ідеса

note: name for idt, reference_name for idt
en: Idaté
uk: ідате

note: name for idu, reference_name for idu
en: Idoma
uk: ідома

note: name for ifa, inverted_name for ifa
en: Ifugao, Amganad
uk: іфугао (Амганад)

note: reference_name for ifa
en: Amganad Ifugao
uk: іфугао (Амганад)

note: name for ifb, inverted_name for ifb
en: Ifugao, Batad
uk: іфугао (Батад)

note: reference_name for ifb
en: Batad Ifugao
uk: іфугао (Батад)

note: name for ife, reference_name for ife
en: Ifè
uk: іфе

note: name for iff, reference_name for iff
en: Ifo
uk: іфо

note: name for ifk, inverted_name for ifk
en: Ifugao, Tuwali
uk: іфугало (Тувалі)

note: reference_name for ifk
en: Tuwali Ifugao
uk: іфугало (Тувалі)

note: name for ifm, reference_name for ifm
en: Teke-Fuumu
uk: теке-фууму

note: name for ifu, inverted_name for ifu
en: Ifugao, Mayoyao
uk: іфугао (Майояо)

note: reference_name for ifu
en: Mayoyao Ifugao
uk: іфугао (Майояо)

note: name for ify, inverted_name for ify
en: Kallahan, Keley-I
uk: каллаханська (Келі-I)

note: reference_name for ify
en: Keley-I Kallahan
uk: каллаханська (Келі-I)

note: name for igb, reference_name for igb
en: Ebira
uk: ебіра

note: name for ige, reference_name for ige
en: Igede
uk: ігеде

note: name for igg, reference_name for igg
en: Igana
uk: ігана

note: name for igl, reference_name for igl
en: Igala
uk: ігала

note: name for igm, reference_name for igm
en: Kanggape
uk: кангапе

note: name for ign, reference_name for ign
en: Ignaciano
uk: ігнасіано

note: name for igo, reference_name for igo
en: Isebe
uk: ісебе

note: name for igs, reference_name for igs
en: Interglossa
uk: інтерглосса

note: name for igw, reference_name for igw
en: Igwe
uk: ігве

note: name for ihb, reference_name for ihb
en: Iha Based Pidgin
uk: піджин, заснований на іха

note: name for ihi, reference_name for ihi
en: Ihievbe
uk: іхіевбе

note: name for ihp, reference_name for ihp
en: Iha
uk: іха

note: name for ihw, reference_name for ihw
en: Bidhawal
uk: бідхавал

note: name for iii, inverted_name for iii
en: Yi, Sichuan
uk: ї (Сичуань)

note: reference_name for iii
en: Sichuan Yi
uk: сичуанська ї

note: name for iir, reference_name for iir
en: Indo-Iranian languages
uk: індо-іранські мови

note: name for ijc, reference_name for ijc
en: Izon
uk: ізон

note: name for ije, reference_name for ije
en: Biseni
uk: бісені

note: name for ijj, reference_name for ijj
en: Ede Ije
uk: еде-іже

note: name for ijn, reference_name for ijn
en: Kalabari
uk: калабарі

note: name for ijo, reference_name for ijo
en: Ijo languages
uk: мови іджо

note: name for ijs, inverted_name for ijs
en: Ijo, Southeast
uk: іджо (південно-східна)

note: reference_name for ijs
en: Southeast Ijo
uk: південно-східна іджо

note: name for ike, inverted_name for ike
en: Inuktitut, Eastern Canadian
uk: інуктітут (східна канадська)

note: reference_name for ike
en: Eastern Canadian Inuktitut
uk: східноканадська інуктітут

note: name for iki, reference_name for iki
en: Iko
uk: іко

note: name for ikk, reference_name for ikk
en: Ika
uk: іка

note: name for ikl, reference_name for ikl
en: Ikulu
uk: ікулу

note: name for iko, reference_name for iko
en: Olulumo-Ikom
uk: олулумо-іком

note: name for ikp, reference_name for ikp
en: Ikpeshi
uk: ікпеші

note: name for ikt, inverted_name for ikt
en: Inuktitut, Western Canadian
uk: інуктітут (західна канадська)

note: reference_name for ikt
en: Inuinnaqtun
uk: інуїннактун

note: name for iku, reference_name for iku
en: Inuktitut
uk: інуктітут

note: name for ikv, reference_name for ikv
en: Iku-Gora-Ankwa
uk: іку-гора-анква

note: name for ikw, reference_name for ikw
en: Ikwere
uk: іквере

note: name for ikx, reference_name for ikx
en: Ik
uk: ік

note: name for ikz, reference_name for ikz
en: Ikizu
uk: ікізу

note: name for ila, reference_name for ila
en: Ile Ape
uk: іле-апе

note: name for ilb, reference_name for ilb
en: Ila
uk: іла

note: name for ile, reference_name for ile
en: Interlingue
uk: окциденталь

note: name for ilg, reference_name for ilg
en: Garig-Ilgar
uk: гаріг-ілгар

note: name for ili, reference_name for ili
en: Ili Turki
uk: ілі-туркі

note: name for ilk, reference_name for ilk
en: Ilongot
uk: ілонгот

note: name for ill, reference_name for ill
en: Iranun
uk: іранун

note: name for ilo, reference_name for ilo
en: Iloko
uk: ілоко

note: name for ils, reference_name for ils
en: International Sign
uk: міжнародна мова жестів

note: name for ilu, reference_name for ilu
en: Ili'uun
uk: іліуун

note: name for ilv, reference_name for ilv
en: Ilue
uk: ілуе

note: name for ilw, reference_name for ilw
en: Talur
uk: талур

note: name for ima, inverted_name for ima
en: Malasar, Mala
uk: маласар (мала)

note: reference_name for ima
en: Mala Malasar
uk: маласар (мала)

note: name for ime, reference_name for ime
en: Imeraguen
uk: імрагенська

note: name for imi, reference_name for imi
en: Anamgura
uk: анамгура

note: name for iml, reference_name for iml
en: Miluk
uk: мілук

note: name for imn, reference_name for imn
en: Imonda
uk: імонда

note: name for imo, reference_name for imo
en: Imbongu
uk: імбонгу

note: name for imr, reference_name for imr
en: Imroing
uk: імроїнг

note: name for ims, reference_name for ims
en: Marsian
uk: марсіанська

note: name for imy, reference_name for imy
en: Milyan
uk: лікійська

note: name for ina, reference_name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
uk: інтерлінгва (Асоціація міжнародної допоміжної мови)

note: name for inb, reference_name for inb
en: Inga
uk: інга

note: name for inc, reference_name for inc
en: Indic languages
uk: індійські мови

note: name for ind, reference_name for ind
en: Indonesian
uk: індонезійська

note: name for ine, reference_name for ine
en: Indo-European languages
uk: індоєвропейські мови

note: name for ing, reference_name for ing
en: Degexit'an
uk: дег хітан

note: name for inh, reference_name for inh
en: Ingush
uk: інгушська

note: name for inj, inverted_name for inj
en: Inga, Jungle
uk: інга (джунглі)

note: reference_name for inj
en: Jungle Inga
uk: інга (джунглі)

note: name for inl, reference_name for inl
en: Indonesian Sign Language
uk: індонезійська мова жестів

note: name for inm, reference_name for inm
en: Minaean
uk: мінайська

note: name for inn, reference_name for inn
en: Isinai
uk: інсінаї

note: name for ino, reference_name for ino
en: Inoke-Yate
uk: іноке-яте

note: name for inp, reference_name for inp
en: Iñapari
uk: іньяпарі

note: name for ins, reference_name for ins
en: Indian Sign Language
uk: індійська мова жестів

note: name for int, reference_name for int
en: Intha
uk: інта

note: name for inz, reference_name for inz
en: Ineseño
uk: інесеньо

note: name for ior, reference_name for ior
en: Inor
uk: інор

note: name for iou, reference_name for iou
en: Tuma-Irumu
uk: тума-іруму

note: name for iow, reference_name for iow
en: Iowa-Oto
uk: айова-ото

note: name for ipi, reference_name for ipi
en: Ipili
uk: іпілі

note: name for ipk, reference_name for ipk
en: Inupiaq
uk: інупіак

note: name for ipo, reference_name for ipo
en: Ipiko
uk: іпіко

note: name for iqu, reference_name for iqu
en: Iquito
uk: ікуїто

note: name for ira, reference_name for ira
en: Iranian languages
uk: іранські мови

note: name for ire, reference_name for ire
en: Iresim
uk: іресім

note: name for irh, reference_name for irh
en: Irarutu
uk: іраруту

note: name for iri, reference_name for iri
en: Irigwe
uk: ірікве

note: name for irk, reference_name for irk
en: Iraqw
uk: іраку

note: name for irn, reference_name for irn
en: Irántxe
uk: ірантше

note: name for iro, reference_name for iro
en: Iroquoian languages
uk: ірокезькі мови

note: name for irr, reference_name for irr
en: Ir
uk: ір

note: name for iru, reference_name for iru
en: Irula
uk: ірула

note: name for irx, reference_name for irx
en: Kamberau
uk: камберау

note: name for iry, reference_name for iry
en: Iraya
uk: ірая

note: name for isa, reference_name for isa
en: Isabi
uk: ісабі

note: name for isc, reference_name for isc
en: Isconahua
uk: ісконауа

note: name for isd, reference_name for isd
en: Isnag
uk: існаг

note: name for ise, reference_name for ise
en: Italian Sign Language
uk: італійська мова жестів

note: name for isg, reference_name for isg
en: Irish Sign Language
uk: ірландська мова жестів

note: name for ish, reference_name for ish
en: Esan
uk: есан

note: name for isi, reference_name for isi
en: Nkem-Nkum
uk: нкем-нкум

note: name for isk, reference_name for isk
en: Ishkashimi
uk: ішкашимі

note: name for ism, reference_name for ism
en: Masimasi
uk: масімасі

note: name for isn, reference_name for isn
en: Isanzu
uk: ісанзу

note: name for iso, reference_name for iso
en: Isoko
uk: ісоко

note: name for isr, reference_name for isr
en: Israeli Sign Language
uk: ізраїльська мова жестів

note: name for ist, reference_name for ist
en: Istriot
uk: істророманська

note: name for isu, reference_name for isu
en: Isu (Menchum Division)
uk: існу (область Менчум)

note: name for ita, reference_name for ita
en: Italian
uk: італійська

note: name for itb, inverted_name for itb
en: Itneg, Binongan
uk: ітнег (бінонган)

note: reference_name for itb
en: Binongan Itneg
uk: ітнег (бінонган)

note: name for itc, reference_name for itc
en: Italic languages
uk: італійські мови

note: name for ite, reference_name for ite
en: Itene
uk: ітене

note: name for iti, inverted_name for iti
en: Itneg, Inlaod
uk: ітнег (інлаод)

note: reference_name for iti
en: Inlaod Itneg
uk: ітнег (інлаод)

note: name for itk, reference_name for itk
en: Judeo-Italian
uk: іудейсько-італійська

note: name for itl, reference_name for itl
en: Itelmen
uk: ітелмен

note: name for itm, reference_name for itm
en: Itu Mbon Uzo
uk: іту-мбон-узо

note: name for ito, reference_name for ito
en: Itonama
uk: ітонама

note: name for itr, reference_name for itr
en: Iteri
uk: ітері

note: name for its, reference_name for its
en: Isekiri
uk: ісекірі

note: name for itt, inverted_name for itt
en: Itneg, Maeng
uk: ітнег (менг)

note: reference_name for itt
en: Maeng Itneg
uk: ітнег (менг)

note: name for itu, reference_name for itu
en: Itutang
uk: ітутанг

note: name for itv, reference_name for itv
en: Itawit
uk: ітавіт

note: name for itw, reference_name for itw
en: Ito
uk: іто

note: name for itx, reference_name for itx
en: Itik
uk: ітік

note: name for ity, inverted_name for ity
en: Itneg, Moyadan
uk: ітнег (моядан)

note: reference_name for ity
en: Moyadan Itneg
uk: ітнег (моядан)

note: name for itz, reference_name for itz
en: Itzá
uk: ітца

note: name for ium, inverted_name for ium
en: Mien, Iu
uk: міен (іу)

note: reference_name for ium
en: Iu Mien
uk: міен (іу)

note: name for ivb, reference_name for ivb
en: Ibatan
uk: ібатан

note: name for ivv, reference_name for ivv
en: Ivatan
uk: іватан

note: name for iwk, reference_name for iwk
en: I-Wak
uk: і-вак

note: name for iwm, reference_name for iwm
en: Iwam
uk: івам

note: name for iwo, reference_name for iwo
en: Iwur
uk: івур

note: name for iws, inverted_name for iws
en: Iwam, Sepik
uk: івам (сепік)

note: reference_name for iws
en: Sepik Iwam
uk: івам (сепік)

note: name for ixc, reference_name for ixc
en: Ixcatec
uk: ішкатецька

note: name for ixi, inverted_name for ixi
en: Ixil, Nebaj
uk: ішіл (небай)

note: reference_name for ixi
en: Nebaj Ixil
uk: ішіл (небай)

note: name for ixj, inverted_name for ixj
en: Ixil, Chajul
uk: ішіл (чахул)

note: reference_name for ixj
en: Chajul Ixil
uk: ішіл (чахул)

note: name for ixl, reference_name for ixl
en: Ixil
uk: ішіл

note: name for iya, reference_name for iya
en: Iyayu
uk: іяю

note: name for iyo, reference_name for iyo
en: Mesaka
uk: месака

note: name for iyx, reference_name for iyx
en: Yaka (Congo)
uk: яка (Конго)

note: name for izh, reference_name for izh
en: Ingrian
uk: іжорська

note: name for izi, reference_name for izi
en: Izi-Ezaa-Ikwo-Mgbo
uk: ізі-езаа-ікво-мгбо

note: name for jaa, reference_name for jaa
en: Jamamadí
uk: ямамаді

note: name for jab, reference_name for jab
en: Hyam
uk: хьям

note: name for jac, reference_name for jac
en: Popti'
uk: попті

note: name for jad, reference_name for jad
en: Jahanka
uk: яханка

note: name for jae, reference_name for jae
en: Yabem
uk: ябем

note: name for jaf, reference_name for jaf
en: Jara
uk: джара

note: name for jah, reference_name for jah
en: Jah Hut
uk: джа-хут

note: name for jai, inverted_name for jai
en: Jacalteco, Western
uk: хакалтекська (західна)

note: reference_name for jai
en: Western Jacalteco
uk: західна хакалтекська

note: name for jaj, reference_name for jaj
en: Zazao
uk: зазао

note: name for jak, reference_name for jak
en: Jakun
uk: якун

note: name for jal, reference_name for jal
en: Yalahatan
uk: ялахатан

note: name for jam, inverted_name for jam
en: Creole English, Jamaican
uk: креольська англійська (ямайська)

note: reference_name for jam
en: Jamaican Creole English
uk: ямайська креольська англійська

note: name for jan, reference_name for jan
en: Jandai
uk: джандай

note: name for jao, reference_name for jao
en: Yanyuwa
uk: янюва

note: name for jap, reference_name for jap
en: Jaruára
uk: жаруара

note: name for jaq, reference_name for jaq
en: Yaqay
uk: якай

note: name for jar, reference_name for jar
en: Jarawa (Nigeria)
uk: джарава (Нігерія)

note: name for jas, inverted_name for jas
en: Javanese, New Caledonian
uk: яванська (новокаледонська)

note: reference_name for jas
en: New Caledonian Javanese
uk: новокаледонська яванська

note: name for jat, reference_name for jat
en: Jakati
uk: джакаті

note: name for jau, reference_name for jau
en: Yaur
uk: яур

note: name for jav, reference_name for jav
en: Javanese
uk: яванська

note: name for jax, inverted_name for jax
en: Malay, Jambi
uk: малайська (джамбі)

note: reference_name for jax
en: Jambi Malay
uk: малайська (джамбі)

note: name for jay, reference_name for jay
en: Yan-nhangu
uk: ян-нхангу

note: name for jaz, reference_name for jaz
en: Jawe
uk: джаве

note: name for jbe, reference_name for jbe
en: Judeo-Berber
uk: іудео-берберська

note: name for jbj, reference_name for jbj
en: Arandai
uk: арандаї

note: name for jbk, reference_name for jbk
en: Barikewa
uk: барікева

note: name for jbn, reference_name for jbn
en: Nafusi
uk: нафусі

note: name for jbo, reference_name for jbo
en: Lojban
uk: ложбан

note: name for jbr, reference_name for jbr
en: Jofotek-Bromnya
uk: джофотек-бромня

note: name for jbt, reference_name for jbt
en: Jabutí
uk: джабуті

note: name for jbu, reference_name for jbu
en: Jukun Takum
uk: джукун-такум

note: name for jbw, reference_name for jbw
en: Yawijibaya
uk: явіджибайя

note: name for jcs, reference_name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
uk: ямайська сільська мова жестів

note: name for jct, reference_name for jct
en: Krymchak
uk: кримчацька

note: name for jda, reference_name for jda
en: Jad
uk: джад

note: name for jdg, reference_name for jdg
en: Jadgali
uk: джадгалі

note: name for jdt, reference_name for jdt
en: Judeo-Tat
uk: іудейсьо-татська

note: name for jeb, reference_name for jeb
en: Jebero
uk: джеберо

note: name for jee, reference_name for jee
en: Jerung
uk: джерунг

note: name for jeg, reference_name for jeg
en: Jeng
uk: дженг

note: name for jeh, reference_name for jeh
en: Jeh
uk: джахі

note: name for jei, reference_name for jei
en: Yei
uk: єї

note: name for jek, reference_name for jek
en: Jeri Kuo
uk: джері-куо

note: name for jel, reference_name for jel
en: Yelmek
uk: єлмек

note: name for jen, reference_name for jen
en: Dza
uk: дза

note: name for jer, reference_name for jer
en: Jere
uk: джере

note: name for jet, reference_name for jet
en: Manem
uk: манем

note: name for jeu, reference_name for jeu
en: Jonkor Bourmataguil
uk: джонкор-бурматагіл

note: name for jgb, reference_name for jgb
en: Ngbee
uk: нгбее

note: name for jge, reference_name for jge
en: Judeo-Georgian
uk: іудео-грузинська

note: name for jgk, reference_name for jgk
en: Gwak
uk: гвак

note: name for jgo, reference_name for jgo
en: Ngomba
uk: нгомба

note: name for jhi, reference_name for jhi
en: Jehai
uk: джехай

note: name for jhs, reference_name for jhs
en: Jhankot Sign Language
uk: мова жестів джанкот

note: name for jia, reference_name for jia
en: Jina
uk: джіна

note: name for jib, reference_name for jib
en: Jibu
uk: джібу

note: name for jic, reference_name for jic
en: Tol
uk: тол

note: name for jid, reference_name for jid
en: Bu
uk: бу

note: name for jie, reference_name for jie
en: Jilbe
uk: джілбе

note: name for jig, reference_name for jig
en: Djingili
uk: джінгілі

note: name for jih, reference_name for jih
en: sTodsde
uk: стодсде

note: name for jii, reference_name for jii
en: Jiiddu
uk: джііду

note: name for jil, reference_name for jil
en: Jilim
uk: джілім

note: name for jim, reference_name for jim
en: Jimi (Cameroon)
uk: джимі (Камерун)

note: name for jio, reference_name for jio
en: Jiamao
uk: джіамао

note: name for jiq, reference_name for jiq
en: Guanyinqiao
uk: гуанінк’яо

note: name for jit, reference_name for jit
en: Jita
uk: джіта

note: name for jiu, inverted_name for jiu
en: Jinuo, Youle
uk: джінуо (юле)

note: reference_name for jiu
en: Youle Jinuo
uk: джінуо (юле)

note: name for jiv, reference_name for jiv
en: Shuar
uk: шуар

note: name for jiy, inverted_name for jiy
en: Jinuo, Buyuan
uk: джінуо (буюан)

note: reference_name for jiy
en: Buyuan Jinuo
uk: джінуо (буюан)

note: name for jjr, reference_name for jjr
en: Bankal
uk: банкал

note: name for jkm, inverted_name for jkm
en: Karen, Mobwa
uk: каренська (мобва)

note: reference_name for jkm
en: Mobwa Karen
uk: каренська (мобва)

note: name for jko, reference_name for jko
en: Kubo
uk: кубо

note: name for jkp, inverted_name for jkp
en: Karen, Paku
uk: каренська (паку)

note: reference_name for jkp, name for kpp, reference_name for kpp
en: Paku Karen
uk: каренська (паку)

note: name for jkr, reference_name for jkr
en: Koro (India)
uk: коро (Індія)

note: name for jku, reference_name for jku
en: Labir
uk: лабір

note: name for jle, reference_name for jle
en: Ngile
uk: нгіле

note: name for jls, reference_name for jls
en: Jamaican Sign Language
uk: ямайська мова жестів

note: name for jma, reference_name for jma
en: Dima
uk: діма

note: name for jmb, reference_name for jmb
en: Zumbun
uk: зумбун

note: name for jmc, reference_name for jmc
en: Machame
uk: мачаме

note: name for jmd, reference_name for jmd
en: Yamdena
uk: ямдена

note: name for jmi, reference_name for jmi
en: Jimi (Nigeria)
uk: джимі (Нігерія)

note: name for jml, reference_name for jml
en: Jumli
uk: джумлі

note: name for jmn, inverted_name for jmn
en: Naga, Makuri
uk: нага (макурі)

note: reference_name for jmn
en: Makuri Naga
uk: нага (макурі)

note: name for jmr, reference_name for jmr
en: Kamara
uk: камара

note: name for jms, reference_name for jms
en: Mashi (Nigeria)
uk: маші (Нігерія)

note: name for jmw, reference_name for jmw
en: Mouwase
uk: мувасе

note: name for jmx, inverted_name for jmx
en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
uk: міштецька (західна Хушталауака)

note: reference_name for jmx
en: Western Juxtlahuaca Mixtec
uk: міштецька (західна Хушталауака)

note: name for jna, reference_name for jna
en: Jangshung
uk: джангшунг

note: name for jnd, reference_name for jnd
en: Jandavra
uk: джандавра

note: name for jng, reference_name for jng
en: Yangman
uk: янгман

note: name for jni, reference_name for jni
en: Janji
uk: джанджі

note: name for jnj, reference_name for jnj
en: Yemsa
uk: ємса

note: name for jnl, reference_name for jnl
en: Rawat
uk: рават

note: name for jns, reference_name for jns
en: Jaunsari
uk: джаунсарі

note: name for job, reference_name for job
en: Joba
uk: джоба

note: name for jod, reference_name for jod
en: Wojenaka
uk: воженака

note: name for jor, reference_name for jor
en: Jorá
uk: джора

note: name for jos, reference_name for jos
en: Jordanian Sign Language
uk: йорданська мова жестів

note: name for jow, reference_name for jow
en: Jowulu
uk: джовулу

note: name for jpa, inverted_name for jpa
en: Aramaic, Jewish Palestinian
uk: арамейська (іудейська палестинська)

note: reference_name for jpa
en: Jewish Palestinian Aramaic
uk: іудейсько-палестинська арамейська

note: name for jpn, reference_name for jpn
en: Japanese
uk: японська

note: name for jpr, reference_name for jpr
en: Judeo-Persian
uk: єврейсько-перська

note: name for jpx, reference_name for jpx
en: Japanese (family)
uk: японська (сімейство)

note: name for jqr, reference_name for jqr
en: Jaqaru
uk: джакару

note: name for jra, reference_name for jra
en: Jarai
uk: джарай

note: name for jrb, reference_name for jrb
en: Judeo-Arabic
uk: єврейсько-арабська

note: name for jrr, reference_name for jrr
en: Jiru
uk: джиру

note: name for jrt, reference_name for jrt
en: Jorto
uk: джорто

note: name for jru, reference_name for jru
en: Japrería
uk: джапрерія

note: name for jsl, reference_name for jsl
en: Japanese Sign Language
uk: японська мова жестів

note: name for jua, reference_name for jua
en: Júma
uk: джума

note: name for jub, reference_name for jub
en: Wannu
uk: ванну

note: name for juc, reference_name for juc
en: Jurchen
uk: чжурчженська

note: name for jud, reference_name for jud
en: Worodougou
uk: вородугу

note: name for juh, reference_name for juh
en: Hõne
uk: хоне

note: name for jui, reference_name for jui
en: Ngadjuri
uk: нгаджурі

note: name for juk, reference_name for juk
en: Wapan
uk: вапан

note: name for jul, reference_name for jul
en: Jirel
uk: джирел

note: name for jum, reference_name for jum
en: Jumjum
uk: джумджум

note: name for jun, reference_name for jun
en: Juang
uk: джуанг

note: name for juo, reference_name for juo
en: Jiba
uk: джиба

note: name for jup, reference_name for jup
en: Hupdë
uk: хупде

note: name for jur, reference_name for jur
en: Jurúna
uk: джуруна

note: name for jus, reference_name for jus
en: Jumla Sign Language
uk: мова жестів жумла

note: name for jut, reference_name for jut
en: Jutish
uk: ютська

note: name for juu, reference_name for juu
en: Ju
uk: джу

note: name for juw, reference_name for juw
en: Wãpha
uk: вапха

note: name for juy, reference_name for juy
en: Juray
uk: джурай

note: name for jvd, reference_name for jvd
en: Javindo
uk: джавіндо

note: name for jvn, inverted_name for jvn
en: Javanese, Caribbean
uk: яванська (карибська)

note: reference_name for jvn
en: Caribbean Javanese
uk: карибська яванська

note: name for jwi, reference_name for jwi
en: Jwira-Pepesa
uk: джвіра-пепеса

note: name for jya, reference_name for jya
en: Jiarong
uk: джіаронг

note: name for jye, inverted_name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
uk: арабська (іудейсько-єменська)

note: reference_name for jye
en: Judeo-Yemeni Arabic
uk: іудейсько-єменська арабська

note: name for jyy, reference_name for jyy
en: Jaya
uk: джая

note: name for kaa, reference_name for kaa
en: Kara-Kalpak
uk: каракалпацька

note: name for kab, reference_name for kab
en: Kabyle
uk: кабильська

note: name for kac, reference_name for kac
en: Kachin
uk: качин

note: name for kad, reference_name for kad
en: Adara
uk: адара

note: name for kae, reference_name for kae
en: Ketangalan
uk: кетангалан

note: name for kaf, reference_name for kaf
en: Katso
uk: катсо

note: name for kag, reference_name for kag
en: Kajaman
uk: каджаман

note: name for kah, reference_name for kah
en: Kara (Central African Republic)
uk: кара (Центральноафриканська Республіка)

note: name for kai, reference_name for kai
en: Karekare
uk: карекаре

note: name for kaj, reference_name for kaj
en: Jju
uk: Джу

note: name for kak, inverted_name for kak
en: Kallahan, Kayapa
uk: каллаханська (каяпа)

note: reference_name for kak
en: Kayapa Kallahan
uk: каллаханська (каяпа)

note: name for kal, reference_name for kal
en: Kalaallisut
uk: калаалісут

note: name for kam, reference_name for kam
en: Kamba (Kenya)
uk: камба (Кенія)

note: name for kan, reference_name for kan
en: Kannada
uk: каннада

note: name for kao, reference_name for kao
en: Xaasongaxango
uk: ксаасонгаксанго

note: name for kap, reference_name for kap
en: Bezhta
uk: бежта

note: name for kaq, reference_name for kaq
en: Capanahua
uk: капанагуа

note: name for kar, reference_name for kar
en: Karen languages
uk: каренські мови

note: name for kas, reference_name for kas
en: Kashmiri
uk: кашмірська

note: name for kau, reference_name for kau
en: Kanuri
uk: канурі

note: name for kav, reference_name for kav
en: Katukína
uk: катукіна

note: name for kaw, reference_name for kaw
en: Kawi
uk: каві

note: name for kax, reference_name for kax
en: Kao
uk: као

note: name for kay, reference_name for kay
en: Kamayurá
uk: камаюра

note: name for kaz, reference_name for kaz
en: Kazakh
uk: казахська

note: name for kba, reference_name for kba
en: Kalarko
uk: каларко

note: name for kbb, reference_name for kbb
en: Kaxuiâna
uk: кахуяна

note: name for kbc, reference_name for kbc
en: Kadiwéu
uk: кадівеу

note: name for kbd, reference_name for kbd
en: Kabardian
uk: кабардінська

note: name for kbe, reference_name for kbe
en: Kanju
uk: канджу

note: name for kbf, reference_name for kbf
en: Kakauhua
uk: какаухуа

note: name for kbg, reference_name for kbg
en: Khamba
uk: хамба

note: name for kbh, reference_name for kbh
en: Camsá
uk: камса

note: name for kbi, reference_name for kbi
en: Kaptiau
uk: каптіау

note: name for kbj, reference_name for kbj
en: Kari
uk: карі

note: name for kbk, inverted_name for kbk
en: Koiari, Grass
uk: коярі (грасс)

note: reference_name for kbk
en: Grass Koiari
uk: коярі (грасс)

note: name for kbl, reference_name for kbl
en: Kanembu
uk: канембу

note: name for kbm, reference_name for kbm
en: Iwal
uk: івал

note: name for kbn, reference_name for kbn
en: Kare (Central African Republic)
uk: каре (Центральноафриканська Республіка)

note: name for kbo, reference_name for kbo
en: Keliko
uk: келіко

note: name for kbp, reference_name for kbp
en: Kabiyè
uk: кабіє

note: name for kbq, reference_name for kbq
en: Kamano
uk: камано

note: name for kbr, reference_name for kbr
en: Kafa
uk: кафа

note: name for kbs, reference_name for kbs
en: Kande
uk: канде

note: name for kbt, reference_name for kbt
en: Abadi
uk: абаді

note: name for kbu, reference_name for kbu
en: Kabutra
uk: кабутра

note: name for kbv, reference_name for kbv
en: Dera (Indonesia)
uk: дера (Індонезія)

note: name for kbw, reference_name for kbw
en: Kaiep
uk: каєп

note: name for kbx, reference_name for kbx
en: Ap Ma
uk: ап-ма

note: name for kby, inverted_name for kby
en: Kanuri, Manga
uk: канурі (манга)

note: reference_name for kby
en: Manga Kanuri
uk: канурі (манга)

note: name for kbz, reference_name for kbz
en: Duhwa
uk: духва

note: name for kca, reference_name for kca
en: Khanty
uk: хантийська

note: name for kcb, reference_name for kcb
en: Kawacha
uk: кавача

note: name for kcc, reference_name for kcc
en: Lubila
uk: лубіла

note: name for kcd, inverted_name for kcd
en: Kanum, Ngkâlmpw
uk: канум (нгкалмпу)

note: reference_name for kcd
en: Ngkâlmpw Kanum
uk: канум (нгкалмпу)

note: name for kce, reference_name for kce
en: Kaivi
uk: каїві

note: name for kcf, reference_name for kcf
en: Ukaan
uk: укаан

note: name for kcg, reference_name for kcg
en: Tyap
uk: Тьяп

note: name for kch, reference_name for kch
en: Vono
uk: воно

note: name for kci, reference_name for kci
en: Kamantan
uk: камантан

note: name for kcj, reference_name for kcj
en: Kobiana
uk: кобьяна

note: name for kck, reference_name for kck
en: Kalanga
uk: каланга

note: name for kcl, reference_name for kcl
en: Kela (Papua New Guinea)
uk: кела (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for kcm, reference_name for kcm
en: Gula (Central African Republic)
uk: гула (Центральноафриканська Республіка)

note: name for kcn, reference_name for kcn
en: Nubi
uk: нубі

note: name for kco, reference_name for kco
en: Kinalakna
uk: кіналакна

note: name for kcp, reference_name for kcp
en: Kanga
uk: канга

note: name for kcq, reference_name for kcq
en: Kamo
uk: камо

note: name for kcr, reference_name for kcr
en: Katla
uk: катла

note: name for kcs, reference_name for kcs
en: Koenoem
uk: коеноем

note: name for kct, reference_name for kct
en: Kaian
uk: каян

note: name for kcu, reference_name for kcu
en: Kami (Tanzania)
uk: камі (Танзанія)

note: name for kcv, reference_name for kcv
en: Kete
uk: кете

note: name for kcw, reference_name for kcw
en: Kabwari
uk: кабварі

note: name for kcx, reference_name for kcx
en: Kachama-Ganjule
uk: качама-ганджуле

note: name for kcy, reference_name for kcy
en: Korandje
uk: корандже

note: name for kcz, reference_name for kcz
en: Konongo
uk: кононго

note: name for kda, reference_name for kda
en: Worimi
uk: ворімі

note: name for kdc, reference_name for kdc
en: Kutu
uk: куту

note: name for kdd, reference_name for kdd
en: Yankunytjatjara
uk: янкунітжатжара

note: name for kde, reference_name for kde
en: Makonde
uk: маконде

note: name for kdf, reference_name for kdf
en: Mamusi
uk: мамусі

note: name for kdg, reference_name for kdg
en: Seba
uk: себа

note: name for kdh, reference_name for kdh
en: Tem
uk: тем

note: name for kdi, reference_name for kdi
en: Kumam
uk: кумам

note: name for kdj, reference_name for kdj
en: Karamojong
uk: карамоджонг

note: name for kdk, reference_name for kdk
en: Numee
uk: нумее

note: name for kdl, reference_name for kdl
en: Tsikimba
uk: тсікімба

note: name for kdm, reference_name for kdm
en: Kagoma
uk: кагома

note: name for kdn, reference_name for kdn
en: Kunda
uk: кунда

note: name for kdo, reference_name for kdo
en: Kordofanian languages
uk: кордофанські мови

note: name for kdp, reference_name for kdp
en: Kaningdon-Nindem
uk: канінгдон-ніндем

note: name for kdq, reference_name for kdq
en: Koch
uk: коч

note: name for kdr, reference_name for kdr
en: Karaim
uk: караїмська

note: name for kds, reference_name for kds, name for lhi, reference_name for lhi
en: Lahu Shi
uk: лаху-ші

note: name for kdt, reference_name for kdt
en: Kuy
uk: куї

note: name for kdu, reference_name for kdu
en: Kadaru
uk: кадару

note: name for kdv, reference_name for kdv
en: Kado
uk: кадо

note: name for kdw, reference_name for kdw
en: Koneraw
uk: конеро

note: name for kdx, reference_name for kdx
en: Kam
uk: кам

note: name for kdy, reference_name for kdy
en: Keder
uk: кедер

note: name for kdz, reference_name for kdz
en: Kwaja
uk: кважа

note: name for kea, reference_name for kea
en: Kabuverdianu
uk: кабувердьяну

note: name for keb, reference_name for keb
en: Kélé
uk: келе

note: name for kec, reference_name for kec
en: Keiga
uk: кейга

note: name for ked, reference_name for ked
en: Kerewe
uk: кереве

note: name for kee, inverted_name for kee
en: Keres, Eastern
uk: керес (східна)

note: reference_name for kee
en: Eastern Keres
uk: східна керес

note: name for kef, reference_name for kef
en: Kpessi
uk: кпессі

note: name for keg, reference_name for keg
en: Tese
uk: тесе

note: name for keh, reference_name for keh
en: Keak
uk: кік

note: name for kei, reference_name for kei
en: Kei
uk: кей

note: name for kej, reference_name for kej
en: Kadar
uk: кадар

note: name for kek, reference_name for kek
en: Kekchí
uk: кекчі

note: name for kel, reference_name for kel
en: Kela (Democratic Republic of Congo)
uk: кела (Демократична Республіка Конго)

note: name for kem, reference_name for kem
en: Kemak
uk: кемак

note: name for ken, reference_name for ken
en: Kenyang
uk: кеньянг

note: name for keo, reference_name for keo
en: Kakwa
uk: каква

note: name for kep, reference_name for kep
en: Kaikadi
uk: кайкаді

note: name for keq, reference_name for keq
en: Kamar
uk: камар

note: name for ker, reference_name for ker
en: Kera
uk: кера

note: name for kes, reference_name for kes
en: Kugbo
uk: кугбо

note: name for ket, reference_name for ket
en: Ket
uk: кет

note: name for keu, reference_name for keu
en: Akebu
uk: акебу

note: name for kev, reference_name for kev
en: Kanikkaran
uk: каніккаран

note: name for kew, inverted_name for kew
en: Kewa, West
uk: кева (західна)

note: reference_name for kew
en: West Kewa
uk: західна кева

note: name for kex, reference_name for kex
en: Kukna
uk: кукна

note: name for key, reference_name for key
en: Kupia
uk: купья

note: name for kez, reference_name for kez
en: Kukele
uk: кукеле

note: name for kfa, reference_name for kfa
en: Kodava
uk: кодава

note: name for kfb, inverted_name for kfb
en: Kolami, Northwestern
uk: коламі (північно-західна)

note: reference_name for kfb
en: Northwestern Kolami
uk: північно-західна коламі

note: name for kfc, reference_name for kfc
en: Konda-Dora
uk: конда-дора

note: name for kfd, inverted_name for kfd
en: Koraga, Korra
uk: корага (корра)

note: reference_name for kfd
en: Korra Koraga
uk: корага (корра)

note: name for kfe, reference_name for kfe
en: Kota (India)
uk: кота (Індія)

note: name for kff, reference_name for kff
en: Koya
uk: коя

note: name for kfg, reference_name for kfg
en: Kudiya
uk: кудія

note: name for kfh, reference_name for kfh
en: Kurichiya
uk: курічіа

note: name for kfi, inverted_name for kfi
en: Kurumba, Kannada
uk: курумба (каннада)

note: reference_name for kfi
en: Kannada Kurumba
uk: курумба (каннада)

note: name for kfj, reference_name for kfj
en: Kemiehua
uk: кемьєгуа

note: name for kfk, reference_name for kfk
en: Kinnauri
uk: кіннаурі

note: name for kfl, reference_name for kfl
en: Kung
uk: кунг

note: name for kfm, reference_name for kfm
en: Khunsari
uk: хунсарі

note: name for kfn, reference_name for kfn
en: Kuk
uk: кук

note: name for kfo, reference_name for kfo
en: Koro (Côte d'Ivoire)
uk: коро (Кот-д'Івуар)

note: name for kfp, reference_name for kfp
en: Korwa
uk: корва

note: name for kfq, reference_name for kfq
en: Korku
uk: корку

note: name for kfr, reference_name for kfr
en: Kachchi
uk: качинська

note: name for kfs, reference_name for kfs
en: Bilaspuri
uk: біласпурі

note: name for kft, reference_name for kft
en: Kanjari
uk: канджарі

note: name for kfu, reference_name for kfu
en: Katkari
uk: каткарі

note: name for kfv, reference_name for kfv
en: Kurmukar
uk: курмукар

note: name for kfw, inverted_name for kfw
en: Naga, Kharam
uk: нага (харам)

note: reference_name for kfw
en: Kharam Naga
uk: нага (харам)

note: name for kfx, inverted_name for kfx
en: Pahari, Kullu
uk: пахарі (куллу)

note: reference_name for kfx
en: Kullu Pahari
uk: пахарі (куллу)

note: name for kfy, reference_name for kfy
en: Kumaoni
uk: кумаоні

note: name for kfz, reference_name for kfz
en: Koromfé
uk: коромфе

note: name for kga, reference_name for kga
en: Koyaga
uk: кояга

note: name for kgb, reference_name for kgb
en: Kawe
uk: каве

note: name for kgc, reference_name for kgc
en: Kasseng
uk: кассенг

note: name for kgd, reference_name for kgd
en: Kataang
uk: катаанг

note: name for kge, reference_name for kge
en: Komering
uk: комерінг

note: name for kgf, reference_name for kgf
en: Kube
uk: кубе

note: name for kgg, reference_name for kgg
en: Kusunda
uk: кусунда

note: name for kgh, reference_name for kgh
en: Upper Tanudan Kalinga
uk: калінга (верхня Танудан)

note: name for kgi, reference_name for kgi
en: Selangor Sign Language
uk: селандорська мова жестів

note: name for kgj, inverted_name for kgj
en: Kham, Gamale
uk: хам (гамале)

note: reference_name for kgj
en: Gamale Kham
uk: хам (гамале)

note: name for kgk, reference_name for kgk
en: Kaiwá
uk: кайва

note: name for kgl, reference_name for kgl
en: Kunggari
uk: кунггарі

note: name for kgm, reference_name for kgm
en: Karipúna
uk: каріпуна

note: name for kgn, reference_name for kgn
en: Karingani
uk: карінгані

note: name for kgo, reference_name for kgo
en: Krongo
uk: кронго

note: name for kgp, reference_name for kgp
en: Kaingang
uk: каїнганг

note: name for kgq, reference_name for kgq
en: Kamoro
uk: каморо

note: name for kgr, reference_name for kgr
en: Abun
uk: абун

note: name for kgs, reference_name for kgs
en: Kumbainggar
uk: кумбайнггар

note: name for kgt, reference_name for kgt
en: Somyev
uk: сомьєв

note: name for kgu, reference_name for kgu
en: Kobol
uk: кобол

note: name for kgv, reference_name for kgv
en: Karas
uk: карас

note: name for kgw, reference_name for kgw
en: Karon Dori
uk: карон-дорі

note: name for kgx, reference_name for kgx
en: Kamaru
uk: камару

note: name for kgy, reference_name for kgy
en: Kyerung
uk: к’єрунг

note: name for kha, reference_name for kha
en: Khasi
uk: кхасі

note: name for khb, reference_name for khb
en: Lü
uk: лю

note: name for khc, reference_name for khc
en: Tukang Besi North
uk: північна тукан-бесі

note: name for khd, inverted_name for khd
en: Kanum, Bädi
uk: канум (Баді)

note: reference_name for khd
en: Bädi Kanum
uk: канум (Баді)

note: name for khe, reference_name for khe
en: Korowai
uk: короваї

note: name for khf, reference_name for khf
en: Khuen
uk: кхуен

note: name for khg, inverted_name for khg
en: Tibetan, Khams
uk: тибетська (хамс)

note: reference_name for khg
en: Khams Tibetan
uk: тибетська (хамс)

note: name for khh, reference_name for khh
en: Kehu
uk: кеху

note: name for khi, reference_name for khi
en: Khoisan languages
uk: хойсанські мови

note: name for khj, reference_name for khj
en: Kuturmi
uk: кутурмі

note: name for khk, inverted_name for khk
en: Mongolian, Halh
uk: монгольська (халха)

note: reference_name for khk
en: Halh Mongolian
uk: монгольська (халха)

note: name for khl, reference_name for khl
en: Lusi
uk: лусі

note: name for khm, inverted_name for khm
en: Khmer, Central
uk: кхмерська (центральна)

note: reference_name for khm
en: Central Khmer
uk: центральна кхмерська

note: name for khn, reference_name for khn
en: Khandesi
uk: хандесі

note: name for kho, reference_name for kho
en: Khotanese
uk: хотаносакська

note: name for khp, reference_name for khp
en: Kapori
uk: капорі

note: name for khq, inverted_name for khq
en: Songhay, Koyra Chiini
uk: сонгайська (міська мова)

note: reference_name for khq
en: Koyra Chiini Songhay
uk: сонгайська (міська мова)

note: name for khr, reference_name for khr
en: Kharia
uk: харія

note: name for khs, reference_name for khs
en: Kasua
uk: касуа

note: name for kht, reference_name for kht
en: Khamti
uk: хамті

note: name for khu, reference_name for khu
en: Nkhumbi
uk: нхумбі

note: name for khv, reference_name for khv
en: Khvarshi
uk: хварші

note: name for khw, reference_name for khw
en: Khowar
uk: ковар

note: name for khx, reference_name for khx
en: Kanu
uk: кану

note: name for khy, reference_name for khy
en: Kele (Democratic Republic of Congo)
uk: келе (Демократична Республіка Конго)

note: name for khz, reference_name for khz
en: Keapara
uk: кеапара

note: name for kia, reference_name for kia
en: Kim
uk: кім

note: name for kib, reference_name for kib
en: Koalib
uk: коаліб

note: name for kic, reference_name for kic
en: Kickapoo
uk: кікапу

note: name for kid, reference_name for kid
en: Koshin
uk: кошін

note: name for kie, reference_name for kie
en: Kibet
uk: кібет

note: name for kif, inverted_name for kif
en: Kham, Eastern Parbate
uk: кхам (східна парбате)

note: reference_name for kif
en: Eastern Parbate Kham
uk: кхам (східна парбате)

note: name for kig, reference_name for kig
en: Kimaama
uk: кімаама

note: name for kih, reference_name for kih
en: Kilmeri
uk: кілмері

note: name for kii, reference_name for kii
en: Kitsai
uk: кітсаї

note: name for kij, reference_name for kij
en: Kilivila
uk: клівіла

note: name for kik, reference_name for kik
en: Kikuyu
uk: кікуйю

note: name for kil, reference_name for kil
en: Kariya
uk: карія

note: name for kim, reference_name for kim
en: Karagas
uk: карагас

note: name for kin, reference_name for kin
en: Kinyarwanda
uk: кіньяруанда

note: name for kio, reference_name for kio
en: Kiowa
uk: кайова

note: name for kip, inverted_name for kip
en: Kham, Sheshi
uk: хам (шеші)

note: reference_name for kip
en: Sheshi Kham
uk: хам (шеші)

note: name for kiq, reference_name for kiq
en: Kosadle
uk: косадле

note: name for kir, reference_name for kir
en: Kirghiz
uk: киргизька

note: name for kis, reference_name for kis
en: Kis
uk: кіс

note: name for kit, reference_name for kit
en: Agob
uk: агоб

note: name for kiu, reference_name for kiu
en: Kirmanjki (individual language)
uk: зазакі (окрема мова)

note: name for kiv, reference_name for kiv
en: Kimbu
uk: кімбу

note: name for kiw, inverted_name for kiw
en: Kiwai, Northeast
uk: ківаї (північно-східна)

note: reference_name for kiw
en: Northeast Kiwai
uk: північно-східна ківаї

note: name for kix, inverted_name for kix, name for nky, inverted_name for nky
en: Naga, Khiamniungan
uk: нага (хіамніунган)

note: reference_name for kix, reference_name for nky
en: Khiamniungan Naga
uk: нага (хіамніунган)

note: name for kiy, reference_name for kiy
en: Kirikiri
uk: кірікірі

note: name for kiz, reference_name for kiz
en: Kisi
uk: кісі

note: name for kja, reference_name for kja
en: Mlap
uk: млап

note: name for kjb, reference_name for kjb
en: Q'anjob'al
uk: канджобал

note: name for kjc, inverted_name for kjc
en: Konjo, Coastal
uk: конджо (узбережжя)

note: reference_name for kjc
en: Coastal Konjo
uk: берегова конджо

note: name for kjd, inverted_name for kjd
en: Kiwai, Southern
uk: ківаї (південна)

note: reference_name for kjd
en: Southern Kiwai
uk: південна ківаї

note: name for kje, reference_name for kje
en: Kisar
uk: кісар

note: name for kjf, reference_name for kjf
en: Khalaj
uk: халадж

note: name for kjg, reference_name for kjg
en: Khmu
uk: кхму

note: name for kjh, reference_name for kjh
en: Khakas
uk: хакаська

note: name for kji, reference_name for kji
en: Zabana
uk: забана

note: name for kjj, reference_name for kjj
en: Khinalugh
uk: хіналуг

note: name for kjk, inverted_name for kjk
en: Konjo, Highland
uk: конджо (високогірна)

note: reference_name for kjk
en: Highland Konjo
uk: високогірна конджо

note: name for kjl, inverted_name for kjl
en: Kham, Western Parbate
uk: кхам (західна парбате)

note: reference_name for kjl
en: Western Parbate Kham
uk: кхам (західна парбате)

note: name for kjm, reference_name for kjm
en: Kháng
uk: ханг

note: name for kjn, reference_name for kjn
en: Kunjen
uk: кунджен

note: name for kjo, inverted_name for kjo
en: Kinnauri, Harijan
uk: кіннаурі (харіджан)

note: reference_name for kjo
en: Harijan Kinnauri
uk: кіннаурі (харіджан)

note: name for kjp, inverted_name for kjp
en: Karen, Pwo Eastern
uk: каренська (східна пво)

note: reference_name for kjp
en: Pwo Eastern Karen
uk: каренська (східна пво)

note: name for kjq, inverted_name for kjq
en: Keres, Western
uk: кереська (західна)

note: reference_name for kjq
en: Western Keres
uk: західна кереська

note: name for kjr, reference_name for kjr
en: Kurudu
uk: куруду

note: name for kjs, inverted_name for kjs
en: Kewa, East
uk: кева (східна)

note: reference_name for kjs
en: East Kewa
uk: східна кева

note: name for kjt, inverted_name for kjt
en: Karen, Phrae Pwo
uk: каренська (пхре-пво)

note: reference_name for kjt
en: Phrae Pwo Karen
uk: каренська (пхре-пво)

note: name for kju, reference_name for kju
en: Kashaya
uk: кашая

note: name for kjx, reference_name for kjx
en: Ramopa
uk: рамопа

note: name for kjy, reference_name for kjy
en: Erave
uk: ераве

note: name for kjz, reference_name for kjz
en: Bumthangkha
uk: бумтангкха

note: name for kka, reference_name for kka
en: Kakanda
uk: каканда

note: name for kkb, reference_name for kkb
en: Kwerisa
uk: кверіса

note: name for kkc, reference_name for kkc
en: Odoodee
uk: одоодее

note: name for kkd, reference_name for kkd
en: Kinuku
uk: кінуку

note: name for kke, reference_name for kke
en: Kakabe
uk: какабе

note: name for kkf, inverted_name for kkf
en: Monpa, Kalaktang
uk: монпа (калактанг)

note: reference_name for kkf
en: Kalaktang Monpa
uk: монпа (калактанг)

note: name for kkg, inverted_name for kkg
en: Kalinga, Mabaka Valley
uk: калінга (долина Мабака)

note: reference_name for kkg
en: Mabaka Valley Kalinga
uk: калінга (долина Мабака)

note: name for kkh, reference_name for kkh
en: Khün
uk: кхюн

note: name for kki, reference_name for kki
en: Kagulu
uk: кагулу

note: name for kkj, reference_name for kkj
en: Kako
uk: како

note: name for kkk, reference_name for kkk
en: Kokota
uk: кокота

note: name for kkl, inverted_name for kkl
en: Yale, Kosarek
uk: єль (косарек)

note: reference_name for kkl
en: Kosarek Yale
uk: єль (косарек)

note: name for kkm, reference_name for kkm
en: Kiong
uk: кйонг

note: name for kkn, reference_name for kkn
en: Kon Keu
uk: кон-кеу

note: name for kko, reference_name for kko
en: Karko
uk: карко

note: name for kkp, reference_name for kkp
en: Gugubera
uk: гугубера

note: name for kkq, reference_name for kkq
en: Kaiku
uk: кайку

note: name for kkr, reference_name for kkr
en: Kir-Balar
uk: кір-балар

note: name for kks, reference_name for kks
en: Giiwo
uk: жіво

note: name for kkt, reference_name for kkt
en: Koi
uk: кої

note: name for kku, reference_name for kku
en: Tumi
uk: тумі

note: name for kkv, reference_name for kkv
en: Kangean
uk: кангеанська

note: name for kkw, reference_name for kkw
en: Teke-Kukuya
uk: теке-кукуя

note: name for kkx, reference_name for kkx
en: Kohin
uk: кохін

note: name for kky, reference_name for kky
en: Guguyimidjir
uk: гугуїміджир

note: name for kkz, reference_name for kkz
en: Kaska
uk: каска

note: name for kla, reference_name for kla
en: Klamath-Modoc
uk: кламат-модок

note: name for klb, reference_name for klb
en: Kiliwa
uk: кіліва

note: name for klc, reference_name for klc
en: Kolbila
uk: колбіла

note: name for kld, reference_name for kld
en: Gamilaraay
uk: гамілараай

note: name for kle, reference_name for kle
en: Kulung (Nepal)
uk: кулунг (Непал)

note: name for klf, reference_name for klf
en: Kendeje
uk: кендже

note: name for klg, reference_name for klg
en: Tagakaulo
uk: тагакауло

note: name for klh, reference_name for klh
en: Weliki
uk: велікі

note: name for kli, reference_name for kli
en: Kalumpang
uk: калумпанг

note: name for klj, inverted_name for klj
en: Khalaj, Turkic
uk: халадж (тюркська)

note: reference_name for klj
en: Turkic Khalaj
uk: тюркська халадж

note: name for klk, reference_name for klk
en: Kono (Nigeria)
uk: коно (Нігерія)

note: name for kll, inverted_name for kll
en: Kalagan, Kagan
uk: калаган (каган)

note: reference_name for kll
en: Kagan Kalagan
uk: калаган (каган)

note: name for klm, reference_name for klm
en: Migum
uk: мігум

note: name for kln, reference_name for kln
en: Kalenjin
uk: календжин

note: name for klo, reference_name for klo
en: Kapya
uk: кап’я

note: name for klp, reference_name for klp
en: Kamasa
uk: камаса

note: name for klq, reference_name for klq
en: Rumu
uk: руму

note: name for klr, reference_name for klr
en: Khaling
uk: халінг

note: name for kls, reference_name for kls
en: Kalasha
uk: калаша

note: name for klt, reference_name for klt
en: Nukna
uk: нукна

note: name for klu, reference_name for klu
en: Klao
uk: клао

note: name for klv, reference_name for klv
en: Maskelynes
uk: маскелінес

note: name for klw, reference_name for klw
en: Lindu
uk: лінду

note: name for klx, reference_name for klx
en: Koluwawa
uk: колувава

note: name for kly, reference_name for kly
en: Kalao
uk: калао

note: name for klz, reference_name for klz
en: Kabola
uk: кабола

note: name for kma, reference_name for kma
en: Konni
uk: конні

note: name for kmb, reference_name for kmb
en: Kimbundu
uk: кімбунду

note: name for kmc, inverted_name for kmc
en: Dong, Southern
uk: донг (південна)

note: reference_name for kmc
en: Southern Dong
uk: південний донг

note: name for kmd, inverted_name for kmd
en: Kalinga, Majukayang
uk: канінга (маджукаянг)

note: reference_name for kmd
en: Majukayang Kalinga
uk: канінга (маджукаянг)

note: name for kme, reference_name for kme
en: Bakole
uk: баколе

note: name for kmf, reference_name for kmf
en: Kare (Papua New Guinea)
uk: каре (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for kmg, reference_name for kmg
en: Kâte
uk: кате

note: name for kmh, reference_name for kmh
en: Kalam
uk: калам

note: name for kmi, reference_name for kmi
en: Kami (Nigeria)
uk: камі (Нігерія)

note: name for kmj, reference_name for kmj
en: Kumarbhag Paharia
uk: кумарбхаг-пахарія

note: name for kmk, inverted_name for kmk
en: Kalinga, Limos
uk: калінга (лімос)

note: reference_name for kmk
en: Limos Kalinga
uk: калінга (лімос)

note: name for kml, inverted_name for kml
en: Kalinga, Tanudan
uk: калінга (танудан)

note: reference_name for kml
en: Tanudan Kalinga
uk: калінга (танудан)

note: name for kmm, reference_name for kmm
en: Kom (India)
uk: ком (Індія)

note: name for kmn, reference_name for kmn
en: Awtuw
uk: автув

note: name for kmo, reference_name for kmo
en: Kwoma
uk: квома

note: name for kmp, reference_name for kmp
en: Gimme
uk: гімме

note: name for kmq, reference_name for kmq
en: Kwama
uk: квама

note: name for kmr, inverted_name for kmr
en: Kurdish, Northern
uk: курдська (північна)

note: reference_name for kmr
en: Northern Kurdish
uk: північна курдська

note: name for kms, reference_name for kms
en: Kamasau
uk: камасау

note: name for kmt, reference_name for kmt
en: Kemtuik
uk: кемтуїк

note: name for kmu, reference_name for kmu
en: Kanite
uk: каніте

note: name for kmv, inverted_name for kmv
en: Creole French, Karipúna
uk: креольська французька (каріпуна)

note: reference_name for kmv
en: Karipúna Creole French
uk: креольська французька (каріпуна)

note: name for kmw, reference_name for kmw
en: Komo (Democratic Republic of Congo)
uk: комо (Демократична Республіка Конго)

note: name for kmx, reference_name for kmx
en: Waboda
uk: вабода

note: name for kmy, reference_name for kmy
en: Koma
uk: кома

note: name for kmz, reference_name for kmz
en: Khorasani Turkish
uk: хорасанська турецька

note: name for kna, reference_name for kna
en: Dera (Nigeria)
uk: дера (Нігерія)

note: name for knb, inverted_name for knb
en: Kalinga, Lubuagan
uk: калінга (лубуаган)

note: reference_name for knb
en: Lubuagan Kalinga
uk: калінга (лубуаган)

note: name for knc, inverted_name for knc
en: Kanuri, Central
uk: канурі (центральна)

note: reference_name for knc
en: Central Kanuri
uk: центральна канурі

note: name for knd, reference_name for knd
en: Konda
uk: конда

note: name for kne, reference_name for kne
en: Kankanaey
uk: канканає

note: name for knf, reference_name for knf
en: Mankanya
uk: манканья

note: name for kng, reference_name for kng
en: Koongo
uk: коонго

note: name for knh, inverted_name for knh
en: Kenyah, Kayan River
uk: кенья (ріка Каян)

note: reference_name for knh
en: Kayan River Kenyah
uk: кенья (ріка Каян)

note: name for kni, reference_name for kni
en: Kanufi
uk: кануфі

note: name for knj, inverted_name for knj
en: Kanjobal, Western
uk: канджобал (західна)

note: reference_name for knj
en: Western Kanjobal
uk: західна канджобал

note: name for knk, reference_name for knk
en: Kuranko
uk: куранко

note: name for knl, reference_name for knl
en: Keninjal
uk: канінджал

note: name for knm, reference_name for knm
en: Kanamarí
uk: канамарі

note: name for knn, reference_name for knn
en: Konkani (individual language)
uk: конкані (окрема мова)

note: name for kno, reference_name for kno
en: Kono (Sierra Leone)
uk: коно (Сьєрра-Леоне)

note: name for knp, reference_name for knp
en: Kwanja
uk: кванджа

note: name for knq, reference_name for knq
en: Kintaq
uk: кінтак

note: name for knr, reference_name for knr
en: Kaningra
uk: канінгра

note: name for kns, reference_name for kns
en: Kensiu
uk: кенсіу

note: name for knt, inverted_name for knt
en: Katukína, Panoan
uk: катукіна (паноан)

note: reference_name for knt
en: Panoan Katukína
uk: катукіна (паноан)

note: name for knu, reference_name for knu
en: Kono (Guinea)
uk: коно (Гвінея)

note: name for knv, reference_name for knv
en: Tabo
uk: табо

note: name for knw, reference_name for knw
en: Kung-Ekoka
uk: кунг-екока

note: name for knx, reference_name for knx
en: Kendayan
uk: кендаян

note: name for kny, reference_name for kny
en: Kanyok
uk: каньок

note: name for knz, reference_name for knz
en: Kalamsé
uk: каламсе

note: name for koa, reference_name for koa
en: Konomala
uk: кономала

note: name for kob, reference_name for kob
en: Kohoroxitari
uk: кохорошитарі

note: name for koc, reference_name for koc
en: Kpati
uk: кпаті

note: name for kod, reference_name for kod
en: Kodi
uk: коді

note: name for koe, reference_name for koe
en: Kacipo-Balesi
uk: касіпо-балесі

note: name for kof, reference_name for kof
en: Kubi
uk: кубі

note: name for kog, reference_name for kog
en: Cogui
uk: когуї

note: name for koh, reference_name for koh
en: Koyo
uk: койо

note: name for koi, reference_name for koi
en: Komi-Permyak
uk: комі (перм’яцька)

note: name for koj, reference_name for koj
en: Sara Dunjo
uk: сара-дунджо

note: name for kok, reference_name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
uk: конкані (макромова)

note: name for kol, reference_name for kol
en: Kol (Papua New Guinea)
uk: кол (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for kom, reference_name for kom
en: Komi
uk: комі

note: name for kon, reference_name for kon
en: Kongo
uk: конго

note: name for koo, reference_name for koo
en: Konzo
uk: конзо

note: name for kop, reference_name for kop
en: Waube
uk: ваубе

note: name for koq, reference_name for koq
en: Kota (Gabon)
uk: кота (Габон)

note: name for kor, reference_name for kor
en: Korean
uk: корейська

note: name for kos, reference_name for kos
en: Kosraean
uk: косрейська

note: name for kot, reference_name for kot
en: Lagwan
uk: лагван

note: name for kou, reference_name for kou
en: Koke
uk: коке

note: name for kov, reference_name for kov
en: Kudu-Camo
uk: куду-камо

note: name for kow, reference_name for kow
en: Kugama
uk: кугама

note: name for kox, reference_name for kox
en: Coxima
uk: кохіма

note: name for koy, reference_name for koy
en: Koyukon
uk: коюкон

note: name for koz, reference_name for koz
en: Korak
uk: корак

note: name for kpa, reference_name for kpa
en: Kutto
uk: кутто

note: name for kpb, inverted_name for kpb
en: Kurumba, Mullu
uk: курумба (муллу)

note: reference_name for kpb
en: Mullu Kurumba
uk: курумба (муллу)

note: name for kpc, reference_name for kpc
en: Curripaco
uk: курріпако

note: name for kpd, reference_name for kpd
en: Koba
uk: коба

note: name for kpe, reference_name for kpe
en: Kpelle
uk: кпелле

note: name for kpf, reference_name for kpf
en: Komba
uk: комба

note: name for kpg, reference_name for kpg
en: Kapingamarangi
uk: капінгамарангі

note: name for kph, reference_name for kph
en: Kplang
uk: кпланг

note: name for kpi, reference_name for kpi
en: Kofei
uk: кофеї

note: name for kpj, reference_name for kpj
en: Karajá
uk: карахайська

note: name for kpk, reference_name for kpk
en: Kpan
uk: кпан

note: name for kpl, reference_name for kpl
en: Kpala
uk: кпала

note: name for kpm, reference_name for kpm
en: Koho
uk: кохо

note: name for kpn, reference_name for kpn
en: Kepkiriwát
uk: кепкіріват

note: name for kpo, reference_name for kpo
en: Ikposo
uk: ікпосо

note: name for kpq, reference_name for kpq
en: Korupun-Sela
uk: корупун-села

note: name for kpr, reference_name for kpr
en: Korafe-Yegha
uk: корафе-єгха

note: name for kps, reference_name for kps
en: Tehit
uk: техіт

note: name for kpt, reference_name for kpt
en: Karata
uk: карата

note: name for kpu, reference_name for kpu
en: Kafoa
uk: кафоа

note: name for kpv, reference_name for kpv
en: Komi-Zyrian
uk: комі (зирянська)

note: name for kpw, reference_name for kpw
en: Kobon
uk: кобон

note: name for kpx, inverted_name for kpx
en: Koiali, Mountain
uk: коялі (гірська)

note: reference_name for kpx
en: Mountain Koiali
uk: гірська коялі

note: name for kpy, reference_name for kpy
en: Koryak
uk: корякська

note: name for kpz, reference_name for kpz
en: Kupsabiny
uk: купсабіні

note: name for kqa, reference_name for kqa
en: Mum
uk: мум

note: name for kqb, reference_name for kqb
en: Kovai
uk: коваї

note: name for kqc, reference_name for kqc
en: Doromu-Koki
uk: дорому-кокі

note: name for kqd, reference_name for kqd
en: Koy Sanjaq Surat
uk: кой-саньяк-сурат

note: name for kqe, reference_name for kqe
en: Kalagan
uk: калаган

note: name for kqf, reference_name for kqf
en: Kakabai
uk: какабаї

note: name for kqg, reference_name for kqg
en: Khe
uk: хе

note: name for kqh, reference_name for kqh
en: Kisankasa
uk: кісанкаса

note: name for kqi, reference_name for kqi
en: Koitabu
uk: коїтабу

note: name for kqj, reference_name for kqj
en: Koromira
uk: короміра

note: name for kqk, inverted_name for kqk
en: Gbe, Kotafon
uk: гбе (Котафон)

note: reference_name for kqk
en: Kotafon Gbe
uk: гбе (Котафон)

note: name for kql, reference_name for kql
en: Kyenele
uk: к’єнеле

note: name for kqm, reference_name for kqm
en: Khisa
uk: хіса

note: name for kqn, reference_name for kqn
en: Kaonde
uk: каонде

note: name for kqo, inverted_name for kqo
en: Krahn, Eastern
uk: крахн (східна)

note: reference_name for kqo
en: Eastern Krahn
uk: східна крахн

note: name for kqp, reference_name for kqp
en: Kimré
uk: кімре

note: name for kqq, reference_name for kqq
en: Krenak
uk: кренак

note: name for kqr, reference_name for kqr
en: Kimaragang
uk: кімараганг

note: name for kqs, inverted_name for kqs
en: Kissi, Northern
uk: кіссі (північна)

note: reference_name for kqs
en: Northern Kissi
uk: північна кіссі

note: name for kqt, inverted_name for kqt
en: Kadazan, Klias River
uk: кадазан (ріка Кліас)

note: reference_name for kqt
en: Klias River Kadazan
uk: кадазан (ріка Кліас)

note: name for kqu, reference_name for kqu
en: Seroa
uk: сероа

note: name for kqv, reference_name for kqv
en: Okolod
uk: околод

note: name for kqw, reference_name for kqw
en: Kandas
uk: кандас

note: name for kqx, reference_name for kqx
en: Mser
uk: мсер

note: name for kqy, reference_name for kqy
en: Koorete
uk: кооретська

note: name for kqz, reference_name for kqz
en: Korana
uk: корана

note: name for kra, reference_name for kra
en: Kumhali
uk: кумхалі

note: name for krb, reference_name for krb
en: Karkin
uk: каркін

note: name for krc, reference_name for krc
en: Karachay-Balkar
uk: карачаєво-балкарська

note: name for krd, reference_name for krd
en: Kairui-Midiki
uk: каїруї-мідікі

note: name for kre, reference_name for kre
en: Panará
uk: панара

note: name for krf, reference_name for krf
en: Koro (Vanuatu)
uk: коро (Вануату)

note: name for krg, inverted_name for krg
en: Korowai, North
uk: короваї (північна)

note: reference_name for krg
en: North Korowai
uk: північна короваї

note: name for krh, reference_name for krh
en: Kurama
uk: курама

note: name for kri, reference_name for kri
en: Krio
uk: кріо

note: name for krj, reference_name for krj
en: Kinaray-A
uk: кінарай-А

note: name for krk, reference_name for krk
en: Kerek
uk: керек

note: name for krl, reference_name for krl
en: Karelian
uk: карельська

note: name for krm, reference_name for krm
en: Krim
uk: крім

note: name for krn, reference_name for krn
en: Sapo
uk: сапо

note: name for kro, reference_name for kro
en: Kru languages
uk: мови кру

note: name for krp, reference_name for krp
en: Korop
uk: короп

note: name for krq, reference_name for krq
en: Krui
uk: круї

note: name for krr, reference_name for krr
en: Kru'ng 2
uk: кнунг 2

note: name for krs, reference_name for krs
en: Gbaya (Sudan)
uk: гбая (Судан)

note: name for krt, inverted_name for krt
en: Kanuri, Tumari
uk: канурі (тумарі)

note: reference_name for krt
en: Tumari Kanuri
uk: канурі (тумарі)

note: name for kru, reference_name for kru
en: Kurukh
uk: курух

note: name for krv, reference_name for krv
en: Kavet
uk: кавет

note: name for krw, inverted_name for krw
en: Krahn, Western
uk: кран (західна)

note: reference_name for krw
en: Western Krahn
uk: західна кран

note: name for krx, reference_name for krx
en: Karon
uk: карон

note: name for kry, reference_name for kry
en: Kryts
uk: критс

note: name for krz, inverted_name for krz
en: Kanum, Sota
uk: канум (Сота)

note: reference_name for krz
en: Sota Kanum
uk: канум (Сота)

note: name for ksa, reference_name for ksa
en: Shuwa-Zamani
uk: шува-замані

note: name for ksb, reference_name for ksb
en: Shambala
uk: шамбала

note: name for ksc, inverted_name for ksc
en: Kalinga, Southern
uk: калінга (південна)

note: reference_name for ksc
en: Southern Kalinga
uk: південна калінга

note: name for ksd, reference_name for ksd
en: Kuanua
uk: куануа

note: name for kse, reference_name for kse
en: Kuni
uk: куні

note: name for ksf, reference_name for ksf
en: Bafia
uk: бафія

note: name for ksg, reference_name for ksg
en: Kusaghe
uk: кусаге

note: name for ksh, reference_name for ksh
en: Kölsch
uk: кельнська

note: name for ksi, reference_name for ksi
en: Krisa
uk: кріса

note: name for ksj, reference_name for ksj
en: Uare
uk: уаре

note: name for ksk, reference_name for ksk
en: Kansa
uk: канса

note: name for ksl, reference_name for ksl
en: Kumalu
uk: кумалу

note: name for ksm, reference_name for ksm
en: Kumba
uk: кумба

note: name for ksn, reference_name for ksn
en: Kasiguranin
uk: касігуранін

note: name for kso, reference_name for kso
en: Kofa
uk: кофа

note: name for ksp, reference_name for ksp
en: Kaba
uk: каба

note: name for ksq, reference_name for ksq
en: Kwaami
uk: кваамі

note: name for ksr, reference_name for ksr
en: Borong
uk: боронг

note: name for kss, inverted_name for kss
en: Kisi, Southern
uk: кісі (південна)

note: reference_name for kss
en: Southern Kisi
uk: південна кісі

note: name for kst, reference_name for kst
en: Winyé
uk: віньє

note: name for ksu, reference_name for ksu
en: Khamyang
uk: хамьянг

note: name for ksv, reference_name for ksv
en: Kusu
uk: кусу

note: name for ksw, inverted_name for ksw
en: Karen, S'gaw
uk: каренська (сго)

note: reference_name for ksw
en: S'gaw Karen
uk: каренська (сго)

note: name for ksx, reference_name for ksx
en: Kedang
uk: кеданг

note: name for ksy, reference_name for ksy
en: Kharia Thar
uk: харія-тар

note: name for ksz, reference_name for ksz
en: Kodaku
uk: кодаку

note: name for kta, reference_name for kta
en: Katua
uk: катуа

note: name for ktb, reference_name for ktb
en: Kambaata
uk: камбаата

note: name for ktc, reference_name for ktc
en: Kholok
uk: холок

note: name for ktd, reference_name for ktd
en: Kokata
uk: коката

note: name for kte, reference_name for kte
en: Nubri
uk: нубрі

note: name for ktf, reference_name for ktf
en: Kwami
uk: квамі

note: name for ktg, reference_name for ktg
en: Kalkutung
uk: калкутунг

note: name for kth, reference_name for kth
en: Karanga
uk: каранга

note: name for kti, inverted_name for kti
en: Muyu, North
uk: мую (північна)

note: reference_name for kti
en: North Muyu
uk: північна мую

note: name for ktj, inverted_name for ktj
en: Krumen, Plapo
uk: крумен (Плапо)

note: reference_name for ktj
en: Plapo Krumen
uk: крумен (Плапо)

note: name for ktk, reference_name for ktk
en: Kaniet
uk: каньєт

note: name for ktl, reference_name for ktl
en: Koroshi
uk: короші

note: name for ktm, reference_name for ktm
en: Kurti
uk: курті

note: name for ktn, reference_name for ktn
en: Karitiâna
uk: картьяна

note: name for kto, reference_name for kto
en: Kuot
uk: куот

note: name for ktp, reference_name for ktp
en: Kaduo
uk: кадуо

note: name for ktq, reference_name for ktq
en: Katabaga
uk: катабага

note: name for ktr, reference_name for ktr
en: Kota Marudu Tinagas
uk: кота-маруду-тінагас

note: name for kts, inverted_name for kts
en: Muyu, South
uk: мую (південна)

note: reference_name for kts
en: South Muyu
uk: південна мую

note: name for ktt, reference_name for ktt
en: Ketum
uk: кетум

note: name for ktu, reference_name for ktu
en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
uk: кітуба (Демократична Республіка Конго)

note: name for ktv, inverted_name for ktv
en: Katu, Eastern
uk: кату (східна)

note: reference_name for ktv
en: Eastern Katu
uk: східна кату

note: name for ktw, reference_name for ktw
en: Kato
uk: като

note: name for ktx, reference_name for ktx
en: Kaxararí
uk: кашарарі

note: name for kty, reference_name for kty
en: Kango (Bas-Uélé District)
uk: канго (округ Бас-Уеле)

note: name for ktz, reference_name for ktz
en: Ju/'hoan
uk: джухуан

note: name for kua, reference_name for kua
en: Kuanyama
uk: куаньяма

note: name for kub, reference_name for kub
en: Kutep
uk: кутеп

note: name for kuc, reference_name for kuc
en: Kwinsu
uk: квінсу

note: name for kud, reference_name for kud
en: 'Auhelawa
uk: ауелава

note: name for kue, reference_name for kue
en: Kuman
uk: половецька

note: name for kuf, inverted_name for kuf
en: Katu, Western
uk: кату (західна)

note: reference_name for kuf
en: Western Katu
uk: західна кату

note: name for kug, reference_name for kug
en: Kupa
uk: купа

note: name for kuh, reference_name for kuh
en: Kushi
uk: куші

note: name for kui, reference_name for kui
en: Kuikúro-Kalapálo
uk: куїкуро-калапо

note: name for kuj, reference_name for kuj
en: Kuria
uk: курья

note: name for kuk, reference_name for kuk
en: Kepo'
uk: кепо

note: name for kul, reference_name for kul
en: Kulere
uk: кулере

note: name for kum, reference_name for kum
en: Kumyk
uk: кумикська

note: name for kun, reference_name for kun
en: Kunama
uk: кунама

note: name for kuo, reference_name for kuo
en: Kumukio
uk: кумукіо

note: name for kup, reference_name for kup
en: Kunimaipa
uk: кунімаїпа

note: name for kuq, reference_name for kuq
en: Karipuna
uk: каріпуна

note: name for kur, reference_name for kur
en: Kurdish
uk: курдська

note: name for kus, reference_name for kus
en: Kusaal
uk: кусаал

note: name for kut, reference_name for kut
en: Kutenai
uk: кутенай

note: name for kuu, inverted_name for kuu
en: Kuskokwim, Upper
uk: кускоквім (верхня)

note: reference_name for kuu
en: Upper Kuskokwim
uk: верхня кускоквім

note: name for kuv, reference_name for kuv
en: Kur
uk: кур

note: name for kuw, reference_name for kuw
en: Kpagua
uk: кпагуа

note: name for kux, reference_name for kux
en: Kukatja
uk: кукатья

note: name for kuy, reference_name for kuy
en: Kuuku-Ya'u
uk: кууку-яу

note: name for kuz, reference_name for kuz
en: Kunza
uk: кунза

note: name for kva, reference_name for kva
en: Bagvalal
uk: багвалал

note: name for kvb, reference_name for kvb
en: Kubu
uk: кубу

note: name for kvc, reference_name for kvc
en: Kove
uk: кове

note: name for kvd, reference_name for kvd
en: Kui (Indonesia)
uk: куї (Індонезія)

note: name for kve, reference_name for kve
en: Kalabakan
uk: калабакан

note: name for kvf, reference_name for kvf
en: Kabalai
uk: кабалаї

note: name for kvg, reference_name for kvg
en: Kuni-Boazi
uk: куні-боазі

note: name for kvh, reference_name for kvh
en: Komodo
uk: комодо

note: name for kvi, reference_name for kvi
en: Kwang
uk: кванг

note: name for kvj, reference_name for kvj
en: Psikye
uk: псікьє

note: name for kvk, reference_name for kvk
en: Korean Sign Language
uk: корейська мова жестів

note: name for kvl, reference_name for kvl
en: Kayaw
uk: каяв

note: name for kvm, reference_name for kvm
en: Kendem
uk: кендем

note: name for kvn, inverted_name for kvn
en: Kuna, Border
uk: куна (прикордонна)

note: reference_name for kvn
en: Border Kuna
uk: прикордонна куна

note: name for kvo, reference_name for kvo
en: Dobel
uk: добел

note: name for kvp, reference_name for kvp
en: Kompane
uk: компане

note: name for kvq, inverted_name for kvq
en: Karen, Geba
uk: каренська (геба)

note: reference_name for kvq
en: Geba Karen
uk: каренська (геба)

note: name for kvr, reference_name for kvr
en: Kerinci
uk: керінсі

note: name for kvs, reference_name for kvs
en: Kunggara
uk: кунгара

note: name for kvt, inverted_name for kvt
en: Karen, Lahta
uk: каренська (лахта)

note: reference_name for kvt
en: Lahta Karen
uk: каренська (лахта)

note: name for kvu, inverted_name for kvu
en: Karen, Yinbaw
uk: каренська (їнбо)

note: reference_name for kvu
en: Yinbaw Karen
uk: каренська (їнбо)

note: name for kvv, reference_name for kvv
en: Kola
uk: кола

note: name for kvw, reference_name for kvw
en: Wersing
uk: версінг

note: name for kvx, inverted_name for kvx
en: Koli, Parkari
uk: колі (паркарі)

note: reference_name for kvx
en: Parkari Koli
uk: колі (паркарі)

note: name for kvy, inverted_name for kvy
en: Karen, Yintale
uk: каренська (їнтале)

note: reference_name for kvy
en: Yintale Karen
uk: каренська (їнтале)

note: name for kvz, reference_name for kvz
en: Tsakwambo
uk: тсаквамбо

note: name for kwa, reference_name for kwa
en: Dâw
uk: дав

note: name for kwb, reference_name for kwb
en: Kwa
uk: ква

note: name for kwc, reference_name for kwc
en: Likwala
uk: ліквала

note: name for kwd, reference_name for kwd
en: Kwaio
uk: квайо

note: name for kwe, reference_name for kwe
en: Kwerba
uk: кверба

note: name for kwf, reference_name for kwf
en: Kwara'ae
uk: кварае

note: name for kwg, reference_name for kwg
en: Sara Kaba Deme
uk: сара-каба-деме

note: name for kwh, reference_name for kwh
en: Kowiai
uk: ковіаї

note: name for kwi, reference_name for kwi
en: Awa-Cuaiquer
uk: ава-куайкер

note: name for kwj, reference_name for kwj
en: Kwanga
uk: кванга

note: name for kwk, reference_name for kwk
en: Kwakiutl
uk: квакіутль

note: name for kwl, reference_name for kwl
en: Kofyar
uk: кофьяр

note: name for kwm, reference_name for kwm
en: Kwambi
uk: квамбі

note: name for kwn, reference_name for kwn
en: Kwangali
uk: квангалі

note: name for kwo, reference_name for kwo
en: Kwomtari
uk: квомтарі

note: name for kwp, reference_name for kwp
en: Kodia
uk: кодья

note: name for kwq, reference_name for kwq
en: Kwak
uk: квак

note: name for kwr, reference_name for kwr
en: Kwer
uk: квер

note: name for kws, reference_name for kws
en: Kwese
uk: квесе

note: name for kwt, reference_name for kwt
en: Kwesten
uk: квестен

note: name for kwu, reference_name for kwu
en: Kwakum
uk: квакум

note: name for kwv, reference_name for kwv
en: Sara Kaba Náà
uk: сара-каба-наа

note: name for kww, reference_name for kww
en: Kwinti
uk: квінті

note: name for kwx, reference_name for kwx
en: Khirwar
uk: хірвар

note: name for kwy, inverted_name for kwy
en: Kongo, San Salvador
uk: конго (Сан-Сальвадор)

note: reference_name for kwy
en: San Salvador Kongo
uk: конго (Сан-Сальвадор)

note: name for kwz, reference_name for kwz
en: Kwadi
uk: кваді

note: name for kxa, reference_name for kxa
en: Kairiru
uk: кайріру

note: name for kxb, reference_name for kxb
en: Krobu
uk: кробу

note: name for kxc, reference_name for kxc
en: Konso
uk: консо

note: name for kxd, reference_name for kxd
en: Brunei
uk: бруней

note: name for kxe, reference_name for kxe
en: Kakihum
uk: какіхум

note: name for kxf, inverted_name for kxf
en: Karen, Manumanaw
uk: каренська (манумано)

note: reference_name for kxf
en: Manumanaw Karen
uk: каренська (манумано)

note: name for kxg, reference_name for kxg
en: Katingan
uk: катінган

note: name for kxh, reference_name for kxh
en: Karo (Ethiopia)
uk: каро (Ефіопія)

note: name for kxi, inverted_name for kxi
en: Murut, Keningau
uk: мурут (кенінгау)

note: reference_name for kxi
en: Keningau Murut
uk: мурут (кенінгау)

note: name for kxj, reference_name for kxj
en: Kulfa
uk: кулфа

note: name for kxk, inverted_name for kxk
en: Karen, Zayein
uk: каренська (заєн)

note: reference_name for kxk
en: Zayein Karen
uk: каренська (заєн)

note: name for kxl, inverted_name for kxl
en: Kurux, Nepali
uk: курукс (непальська)

note: reference_name for kxl
en: Nepali Kurux
uk: непальська курукс

note: name for kxm, inverted_name for kxm
en: Khmer, Northern
uk: кхмерська (північна)

note: reference_name for kxm
en: Northern Khmer
uk: північна кхмерська

note: name for kxn, inverted_name for kxn
en: Melanau, Kanowit-Tanjong
uk: меланау (Кановіт-Танджонг)

note: reference_name for kxn
en: Kanowit-Tanjong Melanau
uk: меланау (Кановіт-Танджонг)

note: name for kxo, reference_name for kxo
en: Kanoé
uk: каное

note: name for kxp, inverted_name for kxp
en: Koli, Wadiyara
uk: колі (Вадіяра)

note: reference_name for kxp
en: Wadiyara Koli
uk: колі (Вадіяра)

note: name for kxq, inverted_name for kxq
en: Kanum, Smärky
uk: канум (смаркі)

note: reference_name for kxq
en: Smärky Kanum
uk: канум (смаркі)

note: name for kxr, reference_name for kxr
en: Koro (Papua New Guinea)
uk: коро (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for kxs, reference_name for kxs
en: Kangjia
uk: кангджійська

note: name for kxt, reference_name for kxt
en: Koiwat
uk: койват

note: name for kxu, reference_name for kxu
en: Kui (India)
uk: куї (Індія)

note: name for kxv, reference_name for kxv
en: Kuvi
uk: куві

note: name for kxw, reference_name for kxw
en: Konai
uk: конаї

note: name for kxx, reference_name for kxx
en: Likuba
uk: лікуба

note: name for kxy, reference_name for kxy
en: Kayong
uk: кайонг

note: name for kxz, reference_name for kxz
en: Kerewo
uk: керево

note: name for kya, reference_name for kya
en: Kwaya
uk: квая

note: name for kyb, inverted_name for kyb
en: Kalinga, Butbut
uk: калінга (бутбут)

note: reference_name for kyb
en: Butbut Kalinga
uk: калінга (бутбут)

note: name for kyc, reference_name for kyc
en: Kyaka
uk: кьяка

note: name for kyd, reference_name for kyd
en: Karey
uk: карей

note: name for kye, reference_name for kye
en: Krache
uk: краче

note: name for kyf, reference_name for kyf
en: Kouya
uk: коуя

note: name for kyg, reference_name for kyg
en: Keyagana
uk: кеягана

note: name for kyh, reference_name for kyh
en: Karok
uk: карок

note: name for kyi, reference_name for kyi
en: Kiput
uk: кіпут

note: name for kyj, reference_name for kyj
en: Karao
uk: карао

note: name for kyk, reference_name for kyk
en: Kamayo
uk: камайо

note: name for kyl, reference_name for kyl
en: Kalapuya
uk: калапуя

note: name for kym, reference_name for kym
en: Kpatili
uk: кпатілі

note: name for kyn, inverted_name for kyn
en: Binukidnon, Northern
uk: бінукіднон (північна)

note: reference_name for kyn
en: Northern Binukidnon
uk: північна бінукіднон

note: name for kyo, reference_name for kyo
en: Kelon
uk: келон

note: name for kyp, reference_name for kyp
en: Kang
uk: канг

note: name for kyq, reference_name for kyq
en: Kenga
uk: кенга

note: name for kyr, reference_name for kyr
en: Kuruáya
uk: куруая

note: name for kys, inverted_name for kys
en: Kayan, Baram
uk: каян (Барам)

note: reference_name for kys
en: Baram Kayan
uk: каян (Барам)

note: name for kyt, reference_name for kyt
en: Kayagar
uk: каягарська

note: name for kyu, inverted_name for kyu
en: Kayah, Western
uk: кая (західна)

note: reference_name for kyu
en: Western Kayah
uk: західна кая

note: name for kyv, reference_name for kyv
en: Kayort
uk: кайорт

note: name for kyw, reference_name for kyw
en: Kudmali
uk: кудмалі

note: name for kyx, reference_name for kyx
en: Rapoisi
uk: рапойзі

note: name for kyy, reference_name for kyy
en: Kambaira
uk: камбаїра

note: name for kyz, reference_name for kyz
en: Kayabí
uk: каябі

note: name for kza, inverted_name for kza
en: Karaboro, Western
uk: караборо (західна)

note: reference_name for kza
en: Western Karaboro
uk: західна караборо

note: name for kzb, reference_name for kzb
en: Kaibobo
uk: каїбобо

note: name for kzc, inverted_name for kzc
en: Kulango, Bondoukou
uk: куланго (бондуку)

note: reference_name for kzc
en: Bondoukou Kulango
uk: куланго (бондуку)

note: name for kzd, reference_name for kzd
en: Kadai
uk: кадаї

note: name for kze, reference_name for kze
en: Kosena
uk: косена

note: name for kzf, inverted_name for kzf
en: Kaili, Da'a
uk: каїлі (даа)

note: reference_name for kzf
en: Da'a Kaili
uk: каїлі (даа)

note: name for kzg, reference_name for kzg
en: Kikai
uk: кікаї

note: name for kzh, reference_name for kzh
en: Kenuzi-Dongola
uk: кенузі-донгола

note: name for kzi, reference_name for kzi
en: Kelabit
uk: келабіт

note: name for kzj, inverted_name for kzj
en: Kadazan, Coastal
uk: кадазан (узбережжя)

note: reference_name for kzj
en: Coastal Kadazan
uk: берегова кадазан

note: name for kzk, reference_name for kzk
en: Kazukuru
uk: казукуру

note: name for kzl, reference_name for kzl
en: Kayeli
uk: каєлі

note: name for kzm, reference_name for kzm
en: Kais
uk: каїс

note: name for kzn, reference_name for kzn
en: Kokola
uk: кокола

note: name for kzo, reference_name for kzo
en: Kaningi
uk: канінгі

note: name for kzp, reference_name for kzp
en: Kaidipang
uk: каїдіпанг

note: name for kzq, reference_name for kzq
en: Kaike
uk: каїке

note: name for kzr, reference_name for kzr
en: Karang
uk: каранг

note: name for kzs, inverted_name for kzs
en: Dusun, Sugut
uk: дусун (Сугут)

note: reference_name for kzs
en: Sugut Dusun
uk: дусун (Сугут)

note: name for kzt, inverted_name for kzt
en: Dusun, Tambunan
uk: дусун (Тамбунан)

note: reference_name for kzt
en: Tambunan Dusun
uk: дусун (Тамбунан)

note: name for kzu, reference_name for kzu
en: Kayupulau
uk: каюпулау

note: name for kzv, reference_name for kzv
en: Komyandaret
uk: комяндарет

note: name for kzw, reference_name for kzw
en: Karirí-Xocó
uk: карірі-шоко

note: name for kzx, reference_name for kzx
en: Kamarian
uk: камарійська

note: name for kzy, reference_name for kzy
en: Kango (Tshopo District)
uk: канго (округ Тшопо)

note: name for kzz, reference_name for kzz
en: Kalabra
uk: калабра

note: name for laa, inverted_name for laa
en: Subanen, Southern
uk: субанонська (південна)

note: reference_name for laa
en: Southern Subanen
uk: південна субанонська

note: name for lab, reference_name for lab
en: Linear A
uk: лінійна писемність A

note: name for lac, reference_name for lac
en: Lacandon
uk: лакадонська

note: name for lad, reference_name for lad
en: Ladino
uk: ладіно

note: name for lae, reference_name for lae
en: Pattani
uk: паттані

note: name for laf, reference_name for laf
en: Lafofa
uk: Лафофа

note: name for lag, reference_name for lag
en: Langi
uk: Лангі

note: name for lah, reference_name for lah
en: Lahnda
uk: лахнда

note: name for lai, reference_name for lai
en: Lambya
uk: Ламб’я

note: name for laj, reference_name for laj
en: Lango (Uganda)
uk: ланго (Уганда)

note: name for lak, reference_name for lak
en: Laka (Nigeria)
uk: лака (Нігерія)

note: name for lal, reference_name for lal
en: Lalia
uk: лалія

note: name for lam, reference_name for lam
en: Lamba
uk: ламба

note: name for lan, reference_name for lan
en: Laru
uk: лару

note: name for lao, reference_name for lao
en: Lao
uk: лаоська

note: name for lap, reference_name for lap
en: Laka (Chad)
uk: лака (Чад)

note: name for laq, reference_name for laq
en: Qabiao
uk: кабіао

note: name for lar, reference_name for lar
en: Larteh
uk: лартех

note: name for las, reference_name for las
en: Lama (Togo)
uk: лама (Того)

note: name for lat, reference_name for lat
en: Latin
uk: латинська

note: name for lau, reference_name for lau
en: Laba
uk: лаба

note: name for lav, reference_name for lav
en: Latvian
uk: латиська

note: name for law, reference_name for law
en: Lauje
uk: лаудже

note: name for lax, reference_name for lax
en: Tiwa
uk: тіва

note: name for lay, reference_name for lay
en: Lama (Myanmar)
uk: лама (М’янма)

note: name for laz, reference_name for laz
en: Aribwatsa
uk: арібватса

note: name for lba, reference_name for lba
en: Lui
uk: луї

note: name for lbb, reference_name for lbb
en: Label
uk: лабел

note: name for lbc, reference_name for lbc
en: Lakkia
uk: лаккья

note: name for lbe, reference_name for lbe
en: Lak
uk: лак

note: name for lbf, reference_name for lbf
en: Tinani
uk: тінані

note: name for lbg, reference_name for lbg
en: Laopang
uk: лаопанг

note: name for lbi, reference_name for lbi
en: La'bi
uk: лабі

note: name for lbj, reference_name for lbj
en: Ladakhi
uk: ладакхська

note: name for lbk, inverted_name for lbk
en: Bontok, Central
uk: бонток (центральна)

note: reference_name for lbk
en: Central Bontok
uk: центральна бонток

note: name for lbl, inverted_name for lbl
en: Bikol, Libon
uk: бікольська (Лібон)

note: reference_name for lbl
en: Libon Bikol
uk: бікольська (Лібон)

note: name for lbm, reference_name for lbm
en: Lodhi
uk: лодхі

note: name for lbn, reference_name for lbn
en: Lamet
uk: ламет

note: name for lbo, reference_name for lbo
en: Laven
uk: лавен

note: name for lbq, reference_name for lbq
en: Wampar
uk: вампар

note: name for lbr, reference_name for lbr
en: Lohorung
uk: логорунг

note: name for lbs, reference_name for lbs
en: Libyan Sign Language
uk: лівійська мова жестів

note: name for lbt, reference_name for lbt
en: Lachi
uk: лачі

note: name for lbu, reference_name for lbu
en: Labu
uk: лабу

note: name for lbv, reference_name for lbv
en: Lavatbura-Lamusong
uk: лаватбура-ламусонг

note: name for lbw, reference_name for lbw
en: Tolaki
uk: толакі

note: name for lbx, reference_name for lbx
en: Lawangan
uk: лаванганська

note: name for lby, reference_name for lby
en: Lamu-Lamu
uk: ламу-ламу

note: name for lbz, reference_name for lbz
en: Lardil
uk: ларділ

note: name for lcc, reference_name for lcc
en: Legenyem
uk: легеньєм

note: name for lcd, reference_name for lcd
en: Lola
uk: лола

note: name for lce, reference_name for lce
en: Loncong
uk: лонконг

note: name for lcf, reference_name for lcf
en: Lubu
uk: лубу

note: name for lch, reference_name for lch
en: Luchazi
uk: лучазі

note: name for lcl, reference_name for lcl
en: Lisela
uk: лісела

note: name for lcm, reference_name for lcm
en: Tungag
uk: тунгаг

note: name for lcp, inverted_name for lcp
en: Lawa, Western
uk: лава (західна)

note: reference_name for lcp
en: Western Lawa
uk: західна лава

note: name for lcq, reference_name for lcq
en: Luhu
uk: луху

note: name for lcs, reference_name for lcs
en: Lisabata-Nuniali
uk: лісабата-нуніалі

note: name for ldb, reference_name for ldb
en: Dũya
uk: дюя

note: name for ldd, reference_name for ldd
en: Luri
uk: лурі

note: name for ldg, reference_name for ldg
en: Lenyima
uk: леньїма

note: name for ldh, reference_name for ldh
en: Lamja-Dengsa-Tola
uk: ламджа-денгса-тола

note: name for ldi, reference_name for ldi
en: Laari
uk: лаарі

note: name for ldj, reference_name for ldj
en: Lemoro
uk: леморо

note: name for ldk, reference_name for ldk
en: Leelau
uk: леелау

note: name for ldl, reference_name for ldl
en: Kaan
uk: каан

note: name for ldm, reference_name for ldm
en: Landoma
uk: ландома

note: name for ldn, reference_name for ldn
en: Láadan
uk: лаадан

note: name for ldo, reference_name for ldo
en: Loo
uk: лоо

note: name for ldp, reference_name for ldp
en: Tso
uk: тсо

note: name for ldq, reference_name for ldq
en: Lufu
uk: луфу

note: name for lea, reference_name for lea
en: Lega-Shabunda
uk: лега-шабунда

note: name for leb, reference_name for leb
en: Lala-Bisa
uk: лала-біса

note: name for lec, reference_name for lec
en: Leco
uk: леко

note: name for led, reference_name for led
en: Lendu
uk: ленду

note: name for lee, reference_name for lee
en: Lyélé
uk: лєле

note: name for lef, reference_name for lef
en: Lelemi
uk: лелемі

note: name for leg, reference_name for leg
en: Lengua
uk: ленгва

note: name for leh, reference_name for leh
en: Lenje
uk: лендже

note: name for lei, reference_name for lei
en: Lemio
uk: леміо

note: name for lej, reference_name for lej
en: Lengola
uk: ленгола

note: name for lek, reference_name for lek
en: Leipon
uk: лейпон

note: name for lel, reference_name for lel
en: Lele (Democratic Republic of Congo)
uk: леле (Демократична Республіка Конго)

note: name for lem, reference_name for lem
en: Nomaande
uk: номаанде

note: name for len, reference_name for len
en: Lenca
uk: ленка

note: name for leo, reference_name for leo
en: Leti (Cameroon)
uk: леті (Камерун)

note: name for lep, reference_name for lep
en: Lepcha
uk: лепча

note: name for leq, reference_name for leq
en: Lembena
uk: лембена

note: name for ler, reference_name for ler
en: Lenkau
uk: ленкау

note: name for les, reference_name for les
en: Lese
uk: лесе

note: name for let, reference_name for let
en: Lesing-Gelimi
uk: лесінг-гелімі

note: name for leu, reference_name for leu
en: Kara (Papua New Guinea)
uk: кара (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for lev, reference_name for lev
en: Lamma
uk: ламма

note: name for lew, inverted_name for lew
en: Kaili, Ledo
uk: каїлі (ледо)

note: reference_name for lew
en: Ledo Kaili
uk: каїлі (ледо)

note: name for lex, reference_name for lex
en: Luang
uk: луанг

note: name for ley, reference_name for ley
en: Lemolang
uk: лемоланг

note: name for lez, reference_name for lez
en: Lezghian
uk: лезгінська

note: name for lfa, reference_name for lfa
en: Lefa
uk: лефа

note: name for lfn, reference_name for lfn
en: Lingua Franca Nova
uk: лінгва-франка-нова

note: name for lga, reference_name for lga
en: Lungga
uk: лунгга

note: name for lgb, reference_name for lgb
en: Laghu
uk: лагу

note: name for lgg, reference_name for lgg
en: Lugbara
uk: лугбара

note: name for lgh, reference_name for lgh
en: Laghuu
uk: лагуу

note: name for lgi, reference_name for lgi
en: Lengilu
uk: ленгілу

note: name for lgk, reference_name for lgk
en: Lingarak
uk: лінгарак

note: name for lgl, reference_name for lgl
en: Wala
uk: вала

note: name for lgm, reference_name for lgm
en: Lega-Mwenga
uk: лега-мвенга

note: name for lgn, reference_name for lgn
en: Opuuo
uk: опууо

note: name for lgq, reference_name for lgq
en: Logba
uk: логба

note: name for lgr, reference_name for lgr
en: Lengo
uk: ленго

note: name for lgt, reference_name for lgt
en: Pahi
uk: пахі

note: name for lgu, reference_name for lgu
en: Longgu
uk: лонггу

note: name for lgz, reference_name for lgz
en: Ligenza
uk: лігенза

note: name for lha, reference_name for lha
en: Laha (Viet Nam)
uk: лаха (В’єтнам)

note: name for lhh, reference_name for lhh
en: Laha (Indonesia)
uk: лаха (Індонезія)

note: name for lhl, inverted_name for lhl
en: Lohar, Lahul
uk: лохар (лахул)

note: reference_name for lhl
en: Lahul Lohar
uk: лохар (лахул)

note: name for lhm, reference_name for lhm
en: Lhomi
uk: лхомі

note: name for lhn, reference_name for lhn
en: Lahanan
uk: лахананська

note: name for lhp, reference_name for lhp
en: Lhokpu
uk: лхокпу

note: name for lhs, reference_name for lhs
en: Mlahsö
uk: млахсо

note: name for lht, reference_name for lht
en: Lo-Toga
uk: ло-тога

note: name for lhu, reference_name for lhu
en: Lahu
uk: лаху

note: name for lia, inverted_name for lia
en: Limba, West-Central
uk: лімба (західно-центральна)

note: reference_name for lia
en: West-Central Limba
uk: західно-центральна лімба

note: name for lib, reference_name for lib
en: Likum
uk: лікум

note: name for lic, reference_name for lic
en: Hlai
uk: хлай

note: name for lid, reference_name for lid
en: Nyindrou
uk: ньїндру

note: name for lie, reference_name for lie
en: Likila
uk: лікіла

note: name for lif, reference_name for lif
en: Limbu
uk: лімбу

note: name for lig, reference_name for lig
en: Ligbi
uk: лігбі

note: name for lih, reference_name for lih
en: Lihir
uk: ліхір

note: name for lii, reference_name for lii
en: Lingkhim
uk: лінгхім

note: name for lij, reference_name for lij
en: Ligurian
uk: лігурійська

note: name for lik, reference_name for lik
en: Lika
uk: ліка

note: name for lil, reference_name for lil
en: Lillooet
uk: лілует

note: name for lim, reference_name for lim
en: Limburgan
uk: лімбурганська

note: name for lin, reference_name for lin
en: Lingala
uk: лінгала

note: name for lio, reference_name for lio
en: Liki
uk: лікі

note: name for lip, reference_name for lip
en: Sekpele
uk: секпеле

note: name for liq, reference_name for liq
en: Libido
uk: лібідо

note: name for lir, inverted_name for lir
en: English, Liberian
uk: англійська (ліберійська)

note: reference_name for lir
en: Liberian English
uk: ліберійська англійська

note: name for lis, reference_name for lis
en: Lisu
uk: лісу

note: name for lit, reference_name for lit
en: Lithuanian
uk: литовська

note: name for liu, reference_name for liu
en: Logorik
uk: логорік

note: name for liv, reference_name for liv
en: Liv
uk: лів

note: name for liw, reference_name for liw
en: Col
uk: кол

note: name for lix, reference_name for lix
en: Liabuku
uk: ліабуку

note: name for liy, reference_name for liy
en: Banda-Bambari
uk: банда-бамбарі

note: name for liz, reference_name for liz
en: Libinza
uk: лібінца

note: name for lje, reference_name for lje
en: Rampi
uk: рампі

note: name for lji, reference_name for lji
en: Laiyolo
uk: лаїйоло

note: name for ljl, reference_name for ljl
en: Li'o
uk: ліо

note: name for ljp, reference_name for ljp
en: Lampung Api
uk: лампунг-апі

note: name for lka, reference_name for lka
en: Lakalei
uk: лакалеї

note: name for lkb, reference_name for lkb
en: Kabras
uk: кабрас

note: name for lkc, reference_name for lkc
en: Kucong
uk: куконг

note: name for lkd, reference_name for lkd
en: Lakondê
uk: лаконде

note: name for lke, reference_name for lke
en: Kenyi
uk: кеньї

note: name for lkh, reference_name for lkh
en: Lakha
uk: лаха

note: name for lki, reference_name for lki
en: Laki
uk: лакі

note: name for lkj, reference_name for lkj
en: Remun
uk: ремун

note: name for lkl, reference_name for lkl
en: Laeko-Libuat
uk: лаеко-лібуат

note: name for lkn, reference_name for lkn
en: Lakon
uk: лакон

note: name for lko, reference_name for lko
en: Khayo
uk: хайо

note: name for lkr, reference_name for lkr
en: Päri
uk: пярі

note: name for lks, reference_name for lks
en: Kisa
uk: кіса

note: name for lkt, reference_name for lkt
en: Lakota
uk: лакота

note: name for lky, reference_name for lky
en: Lokoya
uk: локоя

note: name for lla, reference_name for lla
en: Lala-Roba
uk: лала-роба

note: name for llb, reference_name for llb
en: Lolo
uk: лоло

note: name for llc, reference_name for llc
en: Lele (Guinea)
uk: леле (Гвінея)

note: name for lld, reference_name for lld
en: Ladin
uk: ладінська

note: name for lle, reference_name for lle
en: Lele (Papua New Guinea)
uk: леле (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for llf, reference_name for llf
en: Hermit
uk: ерміт

note: name for llg, reference_name for llg
en: Lole
uk: лоле

note: name for llh, reference_name for llh
en: Lamu
uk: ламу

note: name for lli, reference_name for lli
en: Teke-Laali
uk: теке-лаалі

note: name for llj, reference_name for llj
en: Ladji Ladji
uk: ладжі-ладжі

note: name for llk, reference_name for llk
en: Lelak
uk: лелак

note: name for lll, reference_name for lll
en: Lilau
uk: лілау

note: name for llm, reference_name for llm
en: Lasalimu
uk: ласаліму

note: name for lln, reference_name for lln
en: Lele (Chad)
uk: леле (Чад)

note: name for llo, reference_name for llo
en: Khlor
uk: хлор

note: name for llp, inverted_name for llp
en: Efate, North
uk: ефате (північна)

note: reference_name for llp
en: North Efate
uk: північна ефате

note: name for llq, reference_name for llq
en: Lolak
uk: лолак

note: name for lls, reference_name for lls
en: Lithuanian Sign Language
uk: литовська мова жестів

note: name for llu, reference_name for llu
en: Lau
uk: лау

note: name for llx, reference_name for llx
en: Lauan
uk: лауанська

note: name for lma, inverted_name for lma
en: Limba, East
uk: лімба (східна)

note: reference_name for lma
en: East Limba
uk: східна лімба

note: name for lmb, reference_name for lmb
en: Merei
uk: мерейська

note: name for lmc, reference_name for lmc
en: Limilngan
uk: лімілнганська

note: name for lmd, reference_name for lmd
en: Lumun
uk: луманська

note: name for lme, reference_name for lme
en: Pévé
uk: певе

note: name for lmf, inverted_name for lmf
en: Lembata, South
uk: лембата (південна)

note: reference_name for lmf
en: South Lembata
uk: південна лембата

note: name for lmg, reference_name for lmg
en: Lamogai
uk: ламогаї

note: name for lmh, reference_name for lmh
en: Lambichhong
uk: ламбічхонг

note: name for lmi, reference_name for lmi
en: Lombi
uk: ломбі

note: name for lmj, inverted_name for lmj
en: Lembata, West
uk: лембата (західна)

note: reference_name for lmj
en: West Lembata
uk: західна лембата

note: name for lmk, reference_name for lmk
en: Lamkang
uk: ламканг

note: name for lml, reference_name for lml
en: Hano
uk: хано

note: name for lmm, reference_name for lmm
en: Lamam
uk: ламам

note: name for lmn, reference_name for lmn
en: Lambadi
uk: ламбаді

note: name for lmo, reference_name for lmo
en: Lombard
uk: ломбардська

note: name for lmp, reference_name for lmp
en: Limbum
uk: лімбум

note: name for lmq, reference_name for lmq
en: Lamatuka
uk: ламатука

note: name for lmr, reference_name for lmr
en: Lamalera
uk: ламалера

note: name for lms, reference_name for lms
en: Limousin
uk: лімузенська

note: name for lmt, reference_name for lmt
en: Lematang
uk: лематанг

note: name for lmu, reference_name for lmu
en: Lamenu
uk: ламену

note: name for lmv, reference_name for lmv
en: Lomaiviti
uk: ломаївіті

note: name for lmw, inverted_name for lmw
en: Miwok, Lake
uk: мівок (озерна)

note: reference_name for lmw
en: Lake Miwok
uk: озерна мівок

note: name for lmx, reference_name for lmx
en: Laimbue
uk: лаїмбуе

note: name for lmy, reference_name for lmy
en: Lamboya
uk: ламбоя

note: name for lmz, reference_name for lmz
en: Lumbee
uk: лумбее

note: name for lna, reference_name for lna
en: Langbashe
uk: лангбаше

note: name for lnb, reference_name for lnb
en: Mbalanhu
uk: мбаланху

note: name for lnc, reference_name for lnc
en: Languedocien
uk: лангедоцька

note: name for lnd, reference_name for lnd
en: Lundayeh
uk: лундаєх

note: name for lng, reference_name for lng
en: Langobardic
uk: лангобардська

note: name for lnh, reference_name for lnh
en: Lanoh
uk: ланох

note: name for lni, reference_name for lni
en: Daantanai'
uk: даантанай

note: name for lnj, reference_name for lnj
en: Leningitij
uk: ленінгітідж

note: name for lnl, inverted_name for lnl
en: Banda, South Central
uk: банда (південна центральна)

note: reference_name for lnl
en: South Central Banda
uk: південно-центральна банда

note: name for lnm, reference_name for lnm
en: Langam
uk: лангам

note: name for lnn, reference_name for lnn
en: Lorediakarkar
uk: лоредіакаркар

note: name for lno, reference_name for lno
en: Lango (Sudan)
uk: ланго (Судан)

note: name for lns, reference_name for lns
en: Lamnso'
uk: ламнсо

note: name for lnt, reference_name for lnt
en: Lintang
uk: лінтанг

note: name for lnu, reference_name for lnu
en: Longuda
uk: лонгуда

note: name for lnz, reference_name for lnz
en: Lonzo
uk: лонзо

note: name for loa, reference_name for loa
en: Loloda
uk: лолода

note: name for lob, reference_name for lob
en: Lobi
uk: лобі

note: name for loc, reference_name for loc
en: Inonhan
uk: інонганська

note: name for lod, reference_name for lod
en: Berawan
uk: бераван

note: name for loe, reference_name for loe
en: Saluan
uk: салуанська

note: name for lof, reference_name for lof
en: Logol
uk: логол

note: name for log, reference_name for log
en: Logo
uk: лого

note: name for loh, reference_name for loh
en: Narim
uk: нарім

note: name for loi, reference_name for loi
en: Loma (Côte d'Ivoire)
uk: лома (Кот-д'Івуар)

note: name for loj, reference_name for loj
en: Lou
uk: лоу

note: name for lok, reference_name for lok
en: Loko
uk: локо

note: name for lol, reference_name for lol
en: Mongo
uk: монго

note: name for lom, reference_name for lom
en: Loma (Liberia)
uk: лома (Ліберія)

note: name for lon, inverted_name for lon
en: Lomwe, Malawi
uk: ломве (Малаві)

note: reference_name for lon
en: Malawi Lomwe
uk: малавійська ломве

note: name for loo, reference_name for loo
en: Lombo
uk: ломбо

note: name for lop, reference_name for lop
en: Lopa
uk: лопа

note: name for loq, reference_name for loq
en: Lobala
uk: лобала

note: name for lor, reference_name for lor
en: Téén
uk: теен

note: name for los, reference_name for los
en: Loniu
uk: лоніу

note: name for lot, reference_name for lot
en: Otuho
uk: отухо

note: name for lou, inverted_name for lou
en: Creole French, Louisiana
uk: креольська французька (Луїзіана)

note: reference_name for lou
en: Louisiana Creole French
uk: луїзіанська креольська французька

note: name for lov, reference_name for lov
en: Lopi
uk: лопі

note: name for low, inverted_name for low
en: Lobu, Tampias
uk: лобу (Тампіас)

note: reference_name for low
en: Tampias Lobu
uk: лобу (Тампіас)

note: name for lox, reference_name for lox
en: Loun
uk: лоун

note: name for loy, reference_name for loy
en: Loke
uk: локе

note: name for loz, reference_name for loz
en: Lozi
uk: лозі

note: name for lpa, reference_name for lpa
en: Lelepa
uk: лелепа

note: name for lpe, reference_name for lpe
en: Lepki
uk: лепкі

note: name for lpn, inverted_name for lpn
en: Naga, Long Phuri
uk: нага (Лонг-Пхурі)

note: reference_name for lpn
en: Long Phuri Naga
uk: нага (Лонг-Пхурі)

note: name for lpo, reference_name for lpo
en: Lipo
uk: ліпо

note: name for lpx, reference_name for lpx
en: Lopit
uk: лопіт

note: name for lra, reference_name for lra
en: Rara Bakati'
uk: рара-бакаті

note: name for lrc, inverted_name for lrc
en: Luri, Northern
uk: лурі (північна)

note: reference_name for lrc
en: Northern Luri
uk: північна лурі

note: name for lre, reference_name for lre
en: Laurentian
uk: лаврентійська

note: name for lrg, reference_name for lrg
en: Laragia
uk: ларагія

note: name for lri, reference_name for lri
en: Marachi
uk: марачі

note: name for lrk, reference_name for lrk
en: Loarki
uk: лоаркі

note: name for lrl, reference_name for lrl
en: Lari
uk: ларі

note: name for lrm, reference_name for lrm
en: Marama
uk: марама

note: name for lrn, reference_name for lrn
en: Lorang
uk: лоранг

note: name for lro, reference_name for lro
en: Laro
uk: ларо

note: name for lrr, inverted_name for lrr
en: Yamphu, Southern
uk: ямпу (південна)

note: reference_name for lrr
en: Southern Yamphu
uk: південна ямпу

note: name for lrt, inverted_name for lrt
en: Malay, Larantuka
uk: малайська (Ларантука)

note: reference_name for lrt
en: Larantuka Malay
uk: малайська (Ларантука)

note: name for lrv, reference_name for lrv
en: Larevat
uk: лареват

note: name for lrz, reference_name for lrz
en: Lemerig
uk: лемеріг

note: name for lsa, reference_name for lsa
en: Lasgerdi
uk: ласгерді

note: name for lsd, reference_name for lsd
en: Lishana Deni
uk: лішана-дені

note: name for lse, reference_name for lse
en: Lusengo
uk: лесенго

note: name for lsg, reference_name for lsg
en: Lyons Sign Language
uk: ліонська мова жестів

note: name for lsh, reference_name for lsh
en: Lish
uk: ліш

note: name for lsi, reference_name for lsi
en: Lashi
uk: лаші

note: name for lsl, reference_name for lsl
en: Latvian Sign Language
uk: латвійська мова жестів

note: name for lsm, reference_name for lsm
en: Saamia
uk: саамія

note: name for lso, reference_name for lso
en: Laos Sign Language
uk: лаоська мова жестів

note: name for lsp, reference_name for lsp
en: Panamanian Sign Language
uk: панамська мова жестів

note: name for lsr, reference_name for lsr
en: Aruop
uk: аруоп

note: name for lss, reference_name for lss
en: Lasi
uk: ласі

note: name for lst, reference_name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
uk: мова жестів Тринідаду та Тобаго

note: name for lsy, reference_name for lsy
en: Mauritian Sign Language
uk: мавританська мова жестів

note: name for ltc, inverted_name for ltc
en: Chinese, Late Middle
uk: китайська (пізня середня)

note: reference_name for ltc
en: Late Middle Chinese
uk: пізня середня китайська

note: name for ltg, reference_name for ltg
en: Latgalian
uk: латгальська

note: name for lti, reference_name for lti
en: Leti (Indonesia)
uk: леті (Індонезія)

note: name for ltn, reference_name for ltn
en: Latundê
uk: латунде

note: name for lto, reference_name for lto
en: Tsotso
uk: тсотсо

note: name for lts, reference_name for lts
en: Tachoni
uk: тачоні

note: name for ltu, reference_name for ltu
en: Latu
uk: лату

note: name for ltz, reference_name for ltz
en: Luxembourgish
uk: люксембурзька

note: name for lua, reference_name for lua
en: Luba-Lulua
uk: луба-лулуа

note: name for lub, reference_name for lub
en: Luba-Katanga
uk: луба-катанга

note: name for luc, reference_name for luc
en: Aringa
uk: арінга

note: name for lud, reference_name for lud
en: Ludian
uk: людікська

note: name for lue, reference_name for lue
en: Luvale
uk: лувале

note: name for luf, reference_name for luf
en: Laua
uk: лауа

note: name for lug, reference_name for lug
en: Ganda
uk: ганда

note: name for lui, reference_name for lui
en: Luiseno
uk: луйсеньо

note: name for luj, reference_name for luj
en: Luna
uk: луна

note: name for luk, reference_name for luk
en: Lunanakha
uk: лунанаха

note: name for lul, reference_name for lul
en: Olu'bo
uk: олубо

note: name for lum, reference_name for lum
en: Luimbi
uk: луїмбі

note: name for lun, reference_name for lun
en: Lunda
uk: лунда

note: name for luo, reference_name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
uk: луо (Кенія і Танзанія)

note: name for lup, reference_name for lup
en: Lumbu
uk: лумбу

note: name for luq, reference_name for luq
en: Lucumi
uk: лукумі

note: name for lur, reference_name for lur
en: Laura
uk: лаура

note: name for lus, reference_name for lus
en: Lushai
uk: лушай

note: name for lut, reference_name for lut
en: Lushootseed
uk: лушуцид

note: name for luu, reference_name for luu
en: Lumba-Yakkha
uk: лумба-якха

note: name for luv, reference_name for luv
en: Luwati
uk: луваті

note: name for luw, reference_name for luw
en: Luo (Cameroon)
uk: луо (Камерун)

note: name for luy, reference_name for luy
en: Luyia
uk: луйя

note: name for luz, inverted_name for luz
en: Luri, Southern
uk: лурі (південна)

note: reference_name for luz
en: Southern Luri
uk: південна лурі

note: name for lva, reference_name for lva
en: Maku'a
uk: макуа

note: name for lvk, reference_name for lvk
en: Lavukaleve
uk: лавукалеве

note: name for lvs, inverted_name for lvs
en: Latvian, Standard
uk: латиська (стандартна)

note: reference_name for lvs
en: Standard Latvian
uk: стандартна латиська

note: name for lvu, reference_name for lvu
en: Levuka
uk: левука

note: name for lwa, reference_name for lwa
en: Lwalu
uk: лвалу

note: name for lwe, reference_name for lwe
en: Lewo Eleng
uk: лево-еленг

note: name for lwg, reference_name for lwg
en: Wanga
uk: ванга

note: name for lwh, inverted_name for lwh
en: Lachi, White
uk: лачі (біла)

note: reference_name for lwh
en: White Lachi
uk: біла лачі

note: name for lwl, inverted_name for lwl
en: Lawa, Eastern
uk: лава (східна)

note: reference_name for lwl
en: Eastern Lawa
uk: східна лава

note: name for lwm, reference_name for lwm
en: Laomian
uk: лаомійська

note: name for lwo, reference_name for lwo
en: Luwo
uk: луво

note: name for lwt, reference_name for lwt
en: Lewotobi
uk: левотобі

note: name for lww, reference_name for lww
en: Lewo
uk: лево

note: name for lya, reference_name for lya
en: Layakha
uk: лаяха

note: name for lyg, reference_name for lyg
en: Lyngngam
uk: лінгнгам

note: name for lyn, reference_name for lyn
en: Luyana
uk: луяна

note: name for lzh, inverted_name for lzh
en: Chinese, Literary
uk: китайська (літературна)

note: reference_name for lzh
en: Literary Chinese
uk: літературна китайська

note: name for lzl, reference_name for lzl
en: Litzlitz
uk: літцлітц

note: name for lzn, inverted_name for lzn
en: Naga, Leinong
uk: нага (Лейнонг)

note: reference_name for lzn
en: Leinong Naga
uk: нага (Лейнонг)

note: name for lzz, reference_name for lzz
en: Laz
uk: лазька

note: name for maa, inverted_name for maa
en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
uk: масатецька (Сан-Херонімо-Текоатль)

note: reference_name for maa
en: San Jerónimo Tecóatl Mazatec
uk: масатецька (Сан-Херонімо-Текоатль)

note: name for mab, inverted_name for mab
en: Mixtec, Yutanduchi
uk: міштецька (Ютандучі)

note: reference_name for mab
en: Yutanduchi Mixtec
uk: міштецька (Ютандучі)

note: name for mac, reference_name for mac, name for mkd, reference_name for mkd
en: Macedonian
uk: македонська

note: name for mad, reference_name for mad
en: Madurese
uk: мадурська

note: name for mae, reference_name for mae
en: Bo-Rukul
uk: бо-рукул

note: name for maf, reference_name for maf
en: Mafa
uk: мафа

note: name for mag, reference_name for mag
en: Magahi
uk: магахі

note: name for mah, reference_name for mah
en: Marshallese
uk: маршальська

note: name for mai, reference_name for mai
en: Maithili
uk: майтхілі

note: name for maj, inverted_name for maj
en: Mazatec, Jalapa De Díaz
uk: масатецька (Халапа-де-Діас)

note: reference_name for maj
en: Jalapa De Díaz Mazatec
uk: масатецька (Халапа-де-Діас)

note: name for mak, reference_name for mak
en: Makasar
uk: макасарська

note: name for mal, reference_name for mal
en: Malayalam
uk: малаялам

note: name for mam, reference_name for mam
en: Mam
uk: мам

note: name for man, reference_name for man
en: Mandingo
uk: мандінго

note: name for mao, reference_name for mao, name for mri, reference_name for mri
en: Maori
uk: маорійська

note: name for map, reference_name for map
en: Austronesian languages
uk: австронезійські мови

note: name for maq, inverted_name for maq
en: Mazatec, Chiquihuitlán
uk: масатецька (Чикуїхуїтлан)

note: reference_name for maq
en: Chiquihuitlán Mazatec
uk: масатецька (Чикуїхуїтлан)

note: name for mar, reference_name for mar
en: Marathi
uk: мараті

note: name for mas, reference_name for mas
en: Masai
uk: масаї

note: name for mat, inverted_name for mat
en: Matlatzinca, San Francisco
uk: матлатцинка (Сан-Франціско)

note: reference_name for mat
en: San Francisco Matlatzinca
uk: матлацинка (Сан-Франціско)

note: name for mau, inverted_name for mau
en: Mazatec, Huautla
uk: масатецька (Уаутла)

note: reference_name for mau
en: Huautla Mazatec
uk: масатецька (Уаутла)

note: name for mav, reference_name for mav
en: Sateré-Mawé
uk: сатере-маве

note: name for maw, reference_name for maw
en: Mampruli
uk: мампрулі

note: name for max, inverted_name for max
en: Malay, North Moluccan
uk: малайська (Північна Молукка)

note: reference_name for max
en: North Moluccan Malay
uk: північномолукська малайська

note: name for may, reference_name for may, name for msa, reference_name for msa
en: Malay (macrolanguage)
uk: малайська (макромова)

note: name for maz, inverted_name for maz
en: Mazahua, Central
uk: мазауа (центральна)

note: reference_name for maz
en: Central Mazahua
uk: центральна мазауа

note: name for mba, reference_name for mba
en: Higaonon
uk: хігаонон

note: name for mbb, inverted_name for mbb
en: Manobo, Western Bukidnon
uk: манобо (західний Букіднон)

note: reference_name for mbb
en: Western Bukidnon Manobo
uk: манобо (західний Букіднон)

note: name for mbc, reference_name for mbc
en: Macushi
uk: макуші

note: name for mbd, inverted_name for mbd
en: Manobo, Dibabawon
uk: манобо (Дібабавон)

note: reference_name for mbd
en: Dibabawon Manobo
uk: манобо (Дібабавон)

note: name for mbe, reference_name for mbe
en: Molale
uk: молале

note: name for mbf, inverted_name for mbf
en: Malay, Baba
uk: малайська (баба)

note: reference_name for mbf
en: Baba Malay
uk: малайська (баба)

note: name for mbg, inverted_name for mbg
en: Nambikuára, Northern
uk: намбікуара (північна)

note: reference_name for mbg
en: Northern Nambikuára
uk: північна намбікуара

note: name for mbh, reference_name for mbh
en: Mangseng
uk: мангсенг

note: name for mbi, inverted_name for mbi
en: Manobo, Ilianen
uk: манобо (Іліанен)

note: reference_name for mbi
en: Ilianen Manobo
uk: манобо (Іліанен)

note: name for mbj, reference_name for mbj
en: Nadëb
uk: надеб

note: name for mbk, reference_name for mbk
en: Malol
uk: малол

note: name for mbl, reference_name for mbl
en: Maxakalí
uk: машакалі

note: name for mbm, reference_name for mbm
en: Ombamba
uk: омбамба

note: name for mbn, reference_name for mbn
en: Macaguán
uk: макагуан

note: name for mbo, reference_name for mbo
en: Mbo (Cameroon)
uk: мбо (Камерун)

note: name for mbp, reference_name for mbp
en: Malayo
uk: малайо

note: name for mbq, reference_name for mbq
en: Maisin
uk: майсін

note: name for mbr, reference_name for mbr
en: Nukak Makú
uk: нунак-маку

note: name for mbs, inverted_name for mbs
en: Manobo, Sarangani
uk: манобо (сарангані)

note: reference_name for mbs
en: Sarangani Manobo
uk: манобо (сарангані)

note: name for mbt, inverted_name for mbt
en: Manobo, Matigsalug
uk: манобо (матігсалуг)

note: reference_name for mbt
en: Matigsalug Manobo
uk: манобо (матігсалуг)

note: name for mbu, reference_name for mbu
en: Mbula-Bwazza
uk: мбула-бвазза

note: name for mbv, reference_name for mbv
en: Mbulungish
uk: мбулунгіш

note: name for mbw, reference_name for mbw
en: Maring
uk: марінг

note: name for mbx, reference_name for mbx
en: Mari (East Sepik Province)
uk: марі (провінція Східний Сепік)

note: name for mby, reference_name for mby
en: Memoni
uk: мемоні

note: name for mbz, inverted_name for mbz
en: Mixtec, Amoltepec
uk: міштецька (Амольтепек)

note: reference_name for mbz
en: Amoltepec Mixtec
uk: міштецька (Амольтепек)

note: name for mca, reference_name for mca
en: Maca
uk: мака

note: name for mcb, reference_name for mcb
en: Machiguenga
uk: мачігенга

note: name for mcc, reference_name for mcc
en: Bitur
uk: бітур

note: name for mcd, reference_name for mcd
en: Sharanahua
uk: шаранахуа

note: name for mce, inverted_name for mce
en: Mixtec, Itundujia
uk: міштецька (Інтундухія)

note: reference_name for mce
en: Itundujia Mixtec
uk: міштецька (Інтундухія)

note: name for mcf, reference_name for mcf
en: Matsés
uk: матсес

note: name for mcg, reference_name for mcg
en: Mapoyo
uk: мапойо

note: name for mch, reference_name for mch
en: Maquiritari
uk: макуїрітарі

note: name for mci, reference_name for mci
en: Mese
uk: месе

note: name for mcj, reference_name for mcj
en: Mvanip
uk: мваніп

note: name for mck, reference_name for mck
en: Mbunda
uk: мбунда

note: name for mcl, reference_name for mcl
en: Macaguaje
uk: макагуає

note: name for mcm, inverted_name for mcm
en: Creole Portuguese, Malaccan
uk: креольська португальська (малакканська)

note: reference_name for mcm
en: Malaccan Creole Portuguese
uk: малакканська креольська португальська

note: name for mcn, reference_name for mcn
en: Masana
uk: масана

note: name for mco, inverted_name for mco
en: Mixe, Coatlán
uk: міше (коатлан)

note: reference_name for mco
en: Coatlán Mixe
uk: міше (коатлан)

note: name for mcp, reference_name for mcp
en: Makaa
uk: макаа

note: name for mcq, reference_name for mcq
en: Ese
uk: есе

note: name for mcr, reference_name for mcr
en: Menya
uk: менья

note: name for mcs, reference_name for mcs
en: Mambai
uk: мамбаї

note: name for mct, reference_name for mct
en: Mengisa
uk: менгіса

note: name for mcu, inverted_name for mcu
en: Mambila, Cameroon
uk: мамбіла (Камерун)

note: reference_name for mcu
en: Cameroon Mambila
uk: камерунська мамбіла

note: name for mcv, reference_name for mcv
en: Minanibai
uk: мінанібай

note: name for mcw, reference_name for mcw
en: Mawa (Chad)
uk: мава (Чад)

note: name for mcx, reference_name for mcx
en: Mpiemo
uk: мпіемо

note: name for mcy, inverted_name for mcy
en: Watut, South
uk: ватут (південна)

note: reference_name for mcy
en: South Watut
uk: південна ватут

note: name for mcz, reference_name for mcz
en: Mawan
uk: маван

note: name for mda, reference_name for mda
en: Mada (Nigeria)
uk: мада (Нігерія)

note: name for mdb, reference_name for mdb
en: Morigi
uk: морігі

note: name for mdc, reference_name for mdc
en: Male (Papua New Guinea)
uk: мале (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for mdd, reference_name for mdd
en: Mbum
uk: мбум

note: name for mde, reference_name for mde
en: Maba (Chad)
uk: маба (Чад)

note: name for mdf, reference_name for mdf
en: Moksha
uk: мокшанська

note: name for mdg, reference_name for mdg
en: Massalat
uk: массалат

note: name for mdh, reference_name for mdh
en: Maguindanaon
uk: магінданаон

note: name for mdi, reference_name for mdi
en: Mamvu
uk: мамву

note: name for mdj, reference_name for mdj
en: Mangbetu
uk: мангбету

note: name for mdk, reference_name for mdk
en: Mangbutu
uk: мангбуту

note: name for mdl, reference_name for mdl
en: Maltese Sign Language
uk: мальтійська мова жестів

note: name for mdm, reference_name for mdm
en: Mayogo
uk: майого

note: name for mdn, reference_name for mdn
en: Mbati
uk: мбаті

note: name for mdp, reference_name for mdp
en: Mbala
uk: мбала

note: name for mdq, reference_name for mdq
en: Mbole
uk: мболе

note: name for mdr, reference_name for mdr
en: Mandar
uk: мандарська

note: name for mds, reference_name for mds
en: Maria (Papua New Guinea)
uk: марія (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for mdt, reference_name for mdt
en: Mbere
uk: мбере

note: name for mdu, reference_name for mdu
en: Mboko
uk: мбоко

note: name for mdv, inverted_name for mdv
en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
uk: міштецька (Санта-Люсія-Монтеверде)

note: reference_name for mdv
en: Santa Lucía Monteverde Mixtec
uk: міштецька (Санта-Люсія-Монтеверде)

note: name for mdw, reference_name for mdw
en: Mbosi
uk: мбосі

note: name for mdx, reference_name for mdx
en: Dizin
uk: дізін

note: name for mdy, reference_name for mdy
en: Male (Ethiopia)
uk: мале (Ефіопія)

note: name for mdz, reference_name for mdz
en: Suruí Do Pará
uk: суруї-ду-пара

note: name for mea, reference_name for mea
en: Menka
uk: менка

note: name for meb, reference_name for meb
en: Ikobi
uk: ікобі

note: name for mec, reference_name for mec
en: Mara
uk: мара

note: name for med, reference_name for med
en: Melpa
uk: мелпа

note: name for mee, reference_name for mee
en: Mengen
uk: менген

note: name for mef, reference_name for mef
en: Megam
uk: мегам

note: name for meg, reference_name for meg
en: Mea
uk: меa

note: name for meh, inverted_name for meh
en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
uk: міштецька (південно-західне Тлашако)

note: reference_name for meh
en: Southwestern Tlaxiaco Mixtec
uk: міштецька (південно-західне Тлашако)

note: name for mei, reference_name for mei
en: Midob
uk: мідоб

note: name for mej, reference_name for mej
en: Meyah
uk: мея

note: name for mek, reference_name for mek
en: Mekeo
uk: мекео

note: name for mel, inverted_name for mel
en: Melanau, Central
uk: меланау (центральна)

note: reference_name for mel
en: Central Melanau
uk: центральна меланау

note: name for mem, reference_name for mem
en: Mangala
uk: мангала

note: name for men, reference_name for men
en: Mende (Sierra Leone)
uk: менде (Сьєрра-Леоне)

note: name for meo, inverted_name for meo
en: Malay, Kedah
uk: малайська (Кедах)

note: reference_name for meo
en: Kedah Malay
uk: малайська (Кедах)

note: name for mep, reference_name for mep
en: Miriwung
uk: мірівунг

note: name for meq, reference_name for meq
en: Merey
uk: мерей

note: name for mer, reference_name for mer
en: Meru
uk: меру

note: name for mes, reference_name for mes
en: Masmaje
uk: масмадже

note: name for met, reference_name for met
en: Mato
uk: мато

note: name for meu, reference_name for meu
en: Motu
uk: моту

note: name for mev, reference_name for mev
en: Mann
uk: манн

note: name for mew, reference_name for mew
en: Maaka
uk: маака

note: name for mey, reference_name for mey
en: Hassaniyya
uk: хассанія

note: name for mez, reference_name for mez
en: Menominee
uk: меноміні

note: name for mfa, inverted_name for mfa
en: Malay, Pattani
uk: малайська (Паттані)

note: reference_name for mfa
en: Pattani Malay
uk: малайська (Паттані)

note: name for mfb, reference_name for mfb
en: Bangka
uk: бангка

note: name for mfc, reference_name for mfc
en: Mba
uk: мба

note: name for mfd, reference_name for mfd
en: Mendankwe-Nkwen
uk: менданкве-нквен

note: name for mfe, reference_name for mfe
en: Morisyen
uk: мавританська креольська

note: name for mff, reference_name for mff
en: Naki
uk: накі

note: name for mfg, reference_name for mfg
en: Mixifore
uk: міксіфоре

note: name for mfh, reference_name for mfh
en: Matal
uk: матал

note: name for mfi, reference_name for mfi
en: Wandala
uk: вандала

note: name for mfj, reference_name for mfj
en: Mefele
uk: мефеле

note: name for mfk, inverted_name for mfk
en: Mofu, North
uk: мофу (північна)

note: reference_name for mfk
en: North Mofu
uk: північна мофу

note: name for mfl, reference_name for mfl
en: Putai
uk: путаї

note: name for mfm, reference_name for mfm
en: Marghi South
uk: маргі (південна)

note: name for mfn, inverted_name for mfn
en: Mbembe, Cross River
uk: мбембе (Кросс-Рівер)

note: reference_name for mfn
en: Cross River Mbembe
uk: мбембе (Кросс-Рівер)

note: name for mfo, reference_name for mfo
en: Mbe
uk: мбе

note: name for mfp, inverted_name for mfp
en: Malay, Makassar
uk: малайська (Макассар)

note: reference_name for mfp
en: Makassar Malay
uk: малайська (Макассар)

note: name for mfq, reference_name for mfq
en: Moba
uk: моба

note: name for mfr, reference_name for mfr
en: Marithiel
uk: марітьєль

note: name for mfs, reference_name for mfs
en: Mexican Sign Language
uk: мексиканська мова жестів

note: name for mft, reference_name for mft
en: Mokerang
uk: мокеранг

note: name for mfu, reference_name for mfu
en: Mbwela
uk: мбвела

note: name for mfv, reference_name for mfv
en: Mandjak
uk: мандьяк

note: name for mfw, reference_name for mfw
en: Mulaha
uk: мулага

note: name for mfx, reference_name for mfx
en: Melo
uk: мело

note: name for mfy, reference_name for mfy
en: Mayo
uk: майо

note: name for mfz, reference_name for mfz
en: Mabaan
uk: мабаан

note: name for mga, inverted_name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
uk: середньоірландська (900-1200)

note: reference_name for mga
en: Middle Irish (900-1200)
uk: середньоірландська (900-1200)

note: name for mgb, reference_name for mgb
en: Mararit
uk: мараріт

note: name for mgc, reference_name for mgc
en: Morokodo
uk: морокодо

note: name for mgd, reference_name for mgd
en: Moru
uk: мору

note: name for mge, reference_name for mge
en: Mango
uk: манго

note: name for mgf, reference_name for mgf
en: Maklew
uk: маклю

note: name for mgg, reference_name for mgg
en: Mpumpong
uk: мпумпонг

note: name for mgh, reference_name for mgh
en: Makhuwa-Meetto
uk: махува-меетто

note: name for mgi, reference_name for mgi
en: Lijili
uk: ліджилі

note: name for mgj, reference_name for mgj
en: Abureni
uk: абурені

note: name for mgk, reference_name for mgk
en: Mawes
uk: мавес

note: name for mgl, reference_name for mgl
en: Maleu-Kilenge
uk: малеу-кіленге

note: name for mgm, reference_name for mgm
en: Mambae
uk: мамбае

note: name for mgn, reference_name for mgn
en: Mbangi
uk: мбангі

note: name for mgo, reference_name for mgo
en: Meta'
uk: метаа

note: name for mgp, inverted_name for mgp
en: Magar, Eastern
uk: маґар (східна)

note: reference_name for mgp
en: Eastern Magar
uk: східна маґар

note: name for mgq, reference_name for mgq
en: Malila
uk: маліла

note: name for mgr, reference_name for mgr
en: Mambwe-Lungu
uk: мамбве-лунгу

note: name for mgs, reference_name for mgs
en: Manda (Tanzania)
uk: манда (Танзанія)

note: name for mgt, reference_name for mgt
en: Mongol
uk: монгольська

note: name for mgu, reference_name for mgu
en: Mailu
uk: маїлу

note: name for mgv, reference_name for mgv
en: Matengo
uk: матенго

note: name for mgw, reference_name for mgw
en: Matumbi
uk: матумбі

note: name for mgx, reference_name for mgx
en: Omati
uk: оматі

note: name for mgy, reference_name for mgy
en: Mbunga
uk: мбунга

note: name for mgz, reference_name for mgz
en: Mbugwe
uk: мбугве

note: name for mha, reference_name for mha
en: Manda (India)
uk: манда (Індія)

note: name for mhb, reference_name for mhb
en: Mahongwe
uk: махонгве

note: name for mhc, reference_name for mhc
en: Mocho
uk: мочо

note: name for mhd, reference_name for mhd
en: Mbugu
uk: мбугу

note: name for mhe, reference_name for mhe
en: Besisi
uk: бесісі

note: name for mhf, reference_name for mhf
en: Mamaa
uk: мамаа

note: name for mhg, reference_name for mhg
en: Margu
uk: маргіанська

note: name for mhh, reference_name for mhh
en: Maskoy Pidgin
uk: маскойська (піджин)

note: name for mhi, reference_name for mhi
en: Ma'di
uk: маді

note: name for mhj, reference_name for mhj
en: Mogholi
uk: могольська

note: name for mhk, reference_name for mhk
en: Mungaka
uk: мунгака

note: name for mhl, reference_name for mhl
en: Mauwake
uk: мауваке

note: name for mhm, reference_name for mhm
en: Makhuwa-Moniga
uk: махува-моніга

note: name for mhn, reference_name for mhn
en: Mócheno
uk: мочено

note: name for mho, reference_name for mho
en: Mashi (Zambia)
uk: маші (Замбія)

note: name for mhp, inverted_name for mhp
en: Malay, Balinese
uk: малайська (балійська)

note: reference_name for mhp
en: Balinese Malay
uk: балійська малайська

note: name for mhq, reference_name for mhq
en: Mandan
uk: мандан

note: name for mhr, inverted_name for mhr
en: Mari, Eastern
uk: марійська (східна)

note: reference_name for mhr
en: Eastern Mari
uk: східномарійська

note: name for mhs, reference_name for mhs
en: Buru (Indonesia)
uk: буру (Індонезія)

note: name for mht, reference_name for mht
en: Mandahuaca
uk: мандахуака

note: reference_name for mhu
en: Digaro-Mishmi
uk: дігаро-мішмі

note: name for mhv, reference_name for mhv
en: Arakanese
uk: араканійська

note: name for mhw, reference_name for mhw
en: Mbukushu
uk: мбукушу

note: name for mhx, reference_name for mhx
en: Maru
uk: мару

note: name for mhy, reference_name for mhy
en: Ma'anyan
uk: мааньян

note: name for mhz, reference_name for mhz
en: Mor (Mor Islands)
uk: мор (острови Мор)

note: name for mia, reference_name for mia
en: Miami
uk: майамі

note: name for mib, inverted_name for mib
en: Mixtec, Atatláhuca
uk: міштецька (ататлахуцька)

note: reference_name for mib
en: Atatláhuca Mixtec
uk: міштецька (ататлахуцька)

note: name for mic, reference_name for mic
en: Mi'kmaq
uk: мікмак

note: name for mid, reference_name for mid
en: Mandaic
uk: мандейська

note: name for mie, inverted_name for mie
en: Mixtec, Ocotepec
uk: міштецька (Окотепек)

note: reference_name for mie
en: Ocotepec Mixtec
uk: міштецька (Окотепек)

note: name for mif, reference_name for mif
en: Mofu-Gudur
uk: Мофу-Гудур

note: name for mig, inverted_name for mig
en: Mixtec, San Miguel El Grande
uk: міштецька (Сан-Мігель-ель-Гранде)

note: reference_name for mig
en: San Miguel El Grande Mixtec
uk: міштецька (Сан-Мігель-ель-Гранде)

note: name for mih, inverted_name for mih
en: Mixtec, Chayuco
uk: міштецька (Чаюко)

note: reference_name for mih
en: Chayuco Mixtec
uk: міштецька (Чаюко)

note: name for mii, inverted_name for mii
en: Mixtec, Chigmecatitlán
uk: міштецька (Чигмекатітлан)

note: reference_name for mii
en: Chigmecatitlán Mixtec
uk: міштецька (Чигмекатітлан)

note: name for mij, reference_name for mij
en: Abar
uk: абар

note: name for mik, reference_name for mik
en: Mikasuki
uk: мікасукі

note: name for mil, inverted_name for mil
en: Mixtec, Peñoles
uk: міштецька (Пеньолес)

note: reference_name for mil
en: Peñoles Mixtec
uk: міштецька (Пеньолес)

note: name for mim, inverted_name for mim
en: Mixtec, Alacatlatzala
uk: міштецька (Алакатлатцала)

note: reference_name for mim
en: Alacatlatzala Mixtec
uk: міштецька (Алакатлатцала)

note: name for min, reference_name for min
en: Minangkabau
uk: мінангкабау

note: name for mio, inverted_name for mio
en: Mixtec, Pinotepa Nacional
uk: міштецька (Пінотепа-Насіональ)

note: reference_name for mio
en: Pinotepa Nacional Mixtec
uk: міштецька (Пінотепа-Насіональ)

note: name for mip, inverted_name for mip
en: Mixtec, Apasco-Apoala
uk: міштецька (апаско-апоальська)

note: reference_name for mip
en: Apasco-Apoala Mixtec
uk: апаско-апоальська міштецька

note: name for miq, reference_name for miq
en: Mískito
uk: міскіто

note: name for mir, inverted_name for mir
en: Mixe, Isthmus
uk: міше (перешийок)

note: reference_name for mir
en: Isthmus Mixe
uk: міше (перешийок)

note: name for mis, reference_name for mis
en: Uncoded languages
uk: мови без коду

note: name for mit, inverted_name for mit
en: Mixtec, Southern Puebla
uk: міштецька (Південна Пуебла)

note: reference_name for mit
en: Southern Puebla Mixtec
uk: міштецька (Південна Пуебла)

note: name for miu, inverted_name for miu
en: Mixtec, Cacaloxtepec
uk: міштецька (Какалостепек)

note: reference_name for miu
en: Cacaloxtepec Mixtec
uk: міштецька (Какалостепек)

note: name for miv, reference_name for miv
en: Mimi
uk: мімі

note: name for miw, reference_name for miw
en: Akoye
uk: акоє

note: name for mix, inverted_name for mix
en: Mixtec, Mixtepec
uk: міштецька (Містепек)

note: reference_name for mix
en: Mixtepec Mixtec
uk: міштецька (Міштепек)

note: name for miy, inverted_name for miy
en: Mixtec, Ayutla
uk: міштецька (Аютла)

note: reference_name for miy
en: Ayutla Mixtec
uk: міштецька (Аютла)

note: name for miz, inverted_name for miz
en: Mixtec, Coatzospan
uk: міштецька (Коацоспан)

note: reference_name for miz
en: Coatzospan Mixtec
uk: міштецька (Коацоспан)

note: name for mja, reference_name for mja
en: Mahei
uk: махеї

note: name for mjc, inverted_name for mjc
en: Mixtec, San Juan Colorado
uk: міштецька (Сан-Хуан-Колорадо)

note: reference_name for mjc
en: San Juan Colorado Mixtec
uk: міштецька (Сан-Хуан-Колорадо)

note: name for mjd, inverted_name for mjd
en: Maidu, Northwest
uk: майду (північно-західна)

note: reference_name for mjd
en: Northwest Maidu
uk: північно-західна майду

note: name for mje, reference_name for mje
en: Muskum
uk: мускум

note: name for mjg, reference_name for mjg
en: Tu
uk: ту

note: name for mjh, reference_name for mjh
en: Mwera (Nyasa)
uk: мвера (Ньяса)

note: name for mji, reference_name for mji
en: Kim Mun
uk: кім-мун

note: name for mjj, reference_name for mjj
en: Mawak
uk: мавак

note: name for mjk, reference_name for mjk
en: Matukar
uk: матукар

note: name for mjl, reference_name for mjl
en: Mandeali
uk: мандеалі

note: name for mjm, reference_name for mjm
en: Medebur
uk: медебур

note: name for mjn, reference_name for mjn
en: Ma (Papua New Guinea)
uk: ма (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for mjo, reference_name for mjo
en: Malankuravan
uk: маланкураван

note: name for mjp, reference_name for mjp
en: Malapandaram
uk: малапандарам

note: name for mjq, reference_name for mjq
en: Malaryan
uk: маларьян

note: name for mjr, reference_name for mjr
en: Malavedan
uk: малавійська

note: name for mjs, reference_name for mjs
en: Miship
uk: мішип

note: name for mjt, reference_name for mjt
en: Sauria Paharia
uk: саурія-пахарія

note: name for mju, reference_name for mju
en: Manna-Dora
uk: манна-дора

note: name for mjv, reference_name for mjv
en: Mannan
uk: маннан

note: name for mjw, reference_name for mjw
en: Karbi
uk: карбі

note: name for mjx, reference_name for mjx
en: Mahali
uk: махалі

note: name for mjy, reference_name for mjy
en: Mahican
uk: могіканська

note: name for mjz, reference_name for mjz
en: Majhi
uk: маджхі

note: name for mka, reference_name for mka
en: Mbre
uk: мбре

note: name for mkb, reference_name for mkb
en: Mal Paharia
uk: мал-пахарія

note: name for mkc, reference_name for mkc
en: Siliput
uk: сіліпут

note: name for mke, reference_name for mke
en: Mawchi
uk: мочі

note: name for mkf, reference_name for mkf
en: Miya
uk: мія

note: name for mkg, reference_name for mkg
en: Mak (China)
uk: мак (Китай)

note: name for mkh, reference_name for mkh
en: Mon-Khmer languages
uk: монкхмерські мови

note: name for mki, reference_name for mki
en: Dhatki
uk: дхаткі

note: name for mkj, reference_name for mkj
en: Mokilese
uk: мокілезе

note: name for mkk, reference_name for mkk
en: Byep
uk: бьєп

note: name for mkl, reference_name for mkl
en: Mokole
uk: моколе

note: name for mkm, reference_name for mkm
en: Moklen
uk: моклен

note: name for mkn, inverted_name for mkn
en: Malay, Kupang
uk: малайська (Купанг)

note: reference_name for mkn
en: Kupang Malay
uk: малайська (Купанг)

note: name for mko, reference_name for mko
en: Mingang Doso
uk: мінганг-досо

note: name for mkp, reference_name for mkp
en: Moikodi
uk: моїкоді

note: name for mkq, inverted_name for mkq
en: Miwok, Bay
uk: мівок (затока)

note: reference_name for mkq
en: Bay Miwok
uk: мівок (затока)

note: name for mkr, reference_name for mkr
en: Malas
uk: малас

note: name for mks, inverted_name for mks
en: Mixtec, Silacayoapan
uk: міштецька (Сілакайоапан)

note: reference_name for mks
en: Silacayoapan Mixtec
uk: міштецька (Сілакайоапан)

note: name for mkt, reference_name for mkt
en: Vamale
uk: вамале

note: name for mku, inverted_name for mku
en: Maninka, Konyanka
uk: манінка (коньянка)

note: reference_name for mku
en: Konyanka Maninka
uk: манінка (коньянка)

note: name for mkv, reference_name for mkv
en: Mafea
uk: мафеа

note: name for mkw, reference_name for mkw
en: Kituba (Congo)
uk: кітуба (Конго)

note: name for mkx, inverted_name for mkx
en: Manobo, Kinamiging
uk: манобо (Кінамігінг)

note: reference_name for mkx
en: Kinamiging Manobo
uk: манобо (Кінамігінг)

note: name for mky, inverted_name for mky
en: Makian, East
uk: макіанська (східна)

note: reference_name for mky
en: East Makian
uk: східна макіанська

note: name for mkz, reference_name for mkz
en: Makasae
uk: макасе

note: name for mla, reference_name for mla
en: Malo
uk: мало

note: name for mlb, reference_name for mlb
en: Mbule
uk: мбуле

note: name for mlc, reference_name for mlc
en: Cao Lan
uk: сао-лан

note: name for mld, reference_name for mld
en: Malakhel
uk: малахел

note: name for mle, reference_name for mle
en: Manambu
uk: манабу

note: name for mlf, reference_name for mlf
en: Mal
uk: мал

note: name for mlg, reference_name for mlg
en: Malagasy
uk: малагасійська

note: name for mlh, reference_name for mlh
en: Mape
uk: мапе

note: name for mli, reference_name for mli
en: Malimpung
uk: малімпунг

note: name for mlj, reference_name for mlj
en: Miltu
uk: мілту

note: name for mlk, reference_name for mlk
en: Ilwana
uk: ілвана

note: name for mll, reference_name for mll
en: Malua Bay
uk: малуа-бей

note: name for mlm, reference_name for mlm
en: Mulam
uk: мулам

note: name for mln, reference_name for mln
en: Malango
uk: маланго

note: name for mlo, reference_name for mlo
en: Mlomp
uk: мломп

note: name for mlp, reference_name for mlp
en: Bargam
uk: баргам

note: name for mlq, inverted_name for mlq
en: Maninkakan, Western
uk: манікакан (західна)

note: reference_name for mlq
en: Western Maninkakan
uk: західна манікакан

note: name for mlr, reference_name for mlr
en: Vame
uk: ваме

note: name for mls, reference_name for mls
en: Masalit
uk: масаліт

note: name for mlt, reference_name for mlt
en: Maltese
uk: мальтійська

note: name for mlu, reference_name for mlu
en: To'abaita
uk: тоабаїта

note: name for mlv, reference_name for mlv
en: Motlav
uk: мотлав

note: name for mlw, reference_name for mlw
en: Moloko
uk: молоко

note: name for mlx, reference_name for mlx
en: Malfaxal
uk: малфаксал

note: name for mly, reference_name for mly, name for zlm, reference_name for zlm
en: Malay (individual language)
uk: малайська (окрема мова)

note: name for mlz, reference_name for mlz
en: Malaynon
uk: малайнон

note: name for mma, reference_name for mma
en: Mama
uk: мама

note: name for mmb, reference_name for mmb
en: Momina
uk: моміна

note: name for mmc, inverted_name for mmc
en: Mazahua, Michoacán
uk: масауа (мічоакан)

note: reference_name for mmc
en: Michoacán Mazahua
uk: масауа (мічоакан)

note: name for mmd, reference_name for mmd
en: Maonan
uk: маонан

note: name for mme, reference_name for mme
en: Mae
uk: мае

note: name for mmf, reference_name for mmf
en: Mundat
uk: мундат

note: name for mmg, inverted_name for mmg
en: Ambrym, North
uk: амбрим (північна)

note: reference_name for mmg
en: North Ambrym
uk: північна амбрим

note: name for mmh, reference_name for mmh
en: Mehináku
uk: мехінаку

note: name for mmi, reference_name for mmi
en: Musar
uk: мусар

note: name for mmj, reference_name for mmj
en: Majhwar
uk: маджхвар

note: name for mmk, reference_name for mmk
en: Mukha-Dora
uk: муха-дора

note: name for mml, reference_name for mml
en: Man Met
uk: ман-мет

note: name for mmm, reference_name for mmm
en: Maii
uk: маї

note: name for mmn, reference_name for mmn
en: Mamanwa
uk: маманва

note: name for mmo, inverted_name for mmo
en: Buang, Mangga
uk: буанг (мангга)

note: reference_name for mmo
en: Mangga Buang
uk: буанг (мангга)

note: name for mmp, reference_name for mmp
en: Siawi
uk: сіаві

note: name for mmq, reference_name for mmq
en: Musak
uk: мусак

note: name for mmr, inverted_name for mmr
en: Miao, Western Xiangxi
uk: мяо (західна сянсі)

note: reference_name for mmr
en: Western Xiangxi Miao
uk: мяо (західна сянсі)

note: name for mms, inverted_name for mms
en: Mam, Southern
uk: мам (південна)

note: reference_name for mms
en: Southern Mam
uk: південна мам

note: name for mmt, reference_name for mmt
en: Malalamai
uk: малаламаї

note: name for mmu, reference_name for mmu
en: Mmaala
uk: ммааала

note: name for mmv, reference_name for mmv
en: Miriti
uk: міріті

note: name for mmw, reference_name for mmw
en: Emae
uk: еме

note: name for mmx, reference_name for mmx
en: Madak
uk: мадак

note: name for mmy, reference_name for mmy
en: Migaama
uk: мігаама

note: name for mmz, reference_name for mmz
en: Mabaale
uk: мабаале

note: name for mna, reference_name for mna
en: Mbula
uk: мбула

note: name for mnb, reference_name for mnb
en: Muna
uk: муна

note: name for mnc, reference_name for mnc
en: Manchu
uk: манчжурська

note: name for mnd, reference_name for mnd
en: Mondé
uk: монде

note: name for mne, reference_name for mne
en: Naba
uk: наба

note: name for mnf, reference_name for mnf
en: Mundani
uk: мундані

note: name for mng, inverted_name for mng
en: Mnong, Eastern
uk: мнонг (східна)

note: reference_name for mng
en: Eastern Mnong
uk: східна мнонг

note: name for mnh, reference_name for mnh
en: Mono (Democratic Republic of Congo)
uk: моно (Демократична Республіка Конго)

note: name for mni, reference_name for mni
en: Manipuri
uk: маніпурська

note: name for mnj, reference_name for mnj
en: Munji
uk: мунджі

note: name for mnk, reference_name for mnk
en: Mandinka
uk: мандінка

note: name for mnl, reference_name for mnl
en: Tiale
uk: тіале

note: name for mnm, reference_name for mnm
en: Mapena
uk: мапена

note: name for mnn, inverted_name for mnn
en: Mnong, Southern
uk: мнонг (південна)

note: reference_name for mnn
en: Southern Mnong
uk: південна мнонг

note: name for mno, reference_name for mno
en: Manobo languages
uk: мови манобо

note: name for mnp, inverted_name for mnp
en: Chinese, Min Bei
uk: китайська (мінь-бей)

note: reference_name for mnp
en: Min Bei Chinese
uk: китайська (мінь-бей)

note: name for mnq, reference_name for mnq
en: Minriq
uk: мінрік

note: name for mnr, reference_name for mnr
en: Mono (USA)
uk: моно (США)

note: name for mns, reference_name for mns
en: Mansi
uk: мансі

note: name for mnt, reference_name for mnt
en: Maykulan
uk: майкулан

note: name for mnu, reference_name for mnu
en: Mer
uk: мер

note: name for mnv, reference_name for mnv
en: Rennell-Bellona
uk: реннелл-беллона

note: name for mnw, reference_name for mnw
en: Mon
uk: мон

note: name for mnx, reference_name for mnx
en: Manikion
uk: манікіон

note: name for mny, reference_name for mny
en: Manyawa
uk: маньява

note: name for mnz, reference_name for mnz
en: Moni
uk: моні

note: name for moa, reference_name for moa
en: Mwan
uk: мван

note: name for mob, reference_name for mob
en: Moinba
uk: моїнба

note: name for moc, reference_name for moc
en: Mocoví
uk: мокові

note: name for mod, reference_name for mod
en: Mobilian
uk: мобіліанська

note: name for moe, reference_name for moe
en: Montagnais
uk: монтаньєс

note: name for mof, reference_name for mof
en: Mohegan-Montauk-Narragansett
uk: мохеган-монтаук-наррагансетт

note: name for mog, reference_name for mog
en: Mongondow
uk: монгодоу

note: name for moh, reference_name for moh
en: Mohawk
uk: мохаук

note: name for moi, reference_name for moi
en: Mboi
uk: мбої

note: name for moj, reference_name for moj
en: Monzombo
uk: монзомбо

note: name for mok, reference_name for mok
en: Morori
uk: морорі

note: name for mol, reference_name for mol
en: Moldavian
uk: молдавська

note: name for mom, reference_name for mom
en: Mangue
uk: манге

note: name for mon, reference_name for mon
en: Mongolian
uk: монгольська

note: name for moo, reference_name for moo
en: Monom
uk: моном

note: name for mop, reference_name for mop
en: Mopán Maya
uk: мопан-майя

note: name for moq, reference_name for moq
en: Mor (Bomberai Peninsula)
uk: мор (півострів Бомбераї)

note: name for mor, reference_name for mor
en: Moro
uk: моро

note: name for mos, reference_name for mos
en: Mossi
uk: мосі

note: name for mot, reference_name for mot
en: Barí
uk: барі

note: name for mou, reference_name for mou
en: Mogum
uk: могум

note: name for mov, reference_name for mov
en: Mohave
uk: могавська

note: name for mow, reference_name for mow
en: Moi (Congo)
uk: мої (Конго)

note: name for mox, reference_name for mox
en: Molima
uk: моліма

note: name for moy, reference_name for moy
en: Shekkacho
uk: шеккачо

note: name for moz, reference_name for moz
en: Mukulu
uk: мукулу

note: name for mpa, reference_name for mpa
en: Mpoto
uk: мпото

note: name for mpb, reference_name for mpb
en: Mullukmulluk
uk: муллукмуллук

note: name for mpc, reference_name for mpc
en: Mangarayi
uk: мангараї

note: name for mpd, reference_name for mpd
en: Machinere
uk: мачінере

note: name for mpe, reference_name for mpe
en: Majang
uk: маджанг

note: name for mpf, inverted_name for mpf
en: Mam, Tajumulco
uk: мам (тахумулько)

note: reference_name for mpf
en: Tajumulco Mam
uk: мам (тахумулько)

note: name for mpg, reference_name for mpg
en: Marba
uk: марба

note: name for mph, reference_name for mph
en: Maung
uk: маунг

note: name for mpi, reference_name for mpi
en: Mpade
uk: мпаде

note: name for mpj, reference_name for mpj
en: Martu Wangka
uk: марту-вангка

note: name for mpk, reference_name for mpk
en: Mbara (Chad)
uk: мбара (Чад)

note: name for mpl, inverted_name for mpl
en: Watut, Middle
uk: ватут (середня)

note: reference_name for mpl
en: Middle Watut
uk: середня ватут

note: name for mpm, inverted_name for mpm
en: Mixtec, Yosondúa
uk: міштецька (йосондуа)

note: reference_name for mpm
en: Yosondúa Mixtec
uk: міштецька (йосондуа)

note: name for mpn, reference_name for mpn
en: Mindiri
uk: міндірі

note: name for mpo, reference_name for mpo
en: Miu
uk: міу

note: name for mpp, reference_name for mpp
en: Migabac
uk: мігабак

note: name for mpq, reference_name for mpq
en: Matís
uk: матіс

note: name for mpr, reference_name for mpr
en: Vangunu
uk: вангуну

note: name for mps, reference_name for mps
en: Dadibi
uk: дадібі

note: name for mpt, reference_name for mpt
en: Mian
uk: міан

note: name for mpu, reference_name for mpu
en: Makuráp
uk: макурап

note: name for mpv, reference_name for mpv
en: Mungkip
uk: мунгкіп

note: name for mpw, reference_name for mpw
en: Mapidian
uk: мапідан

note: name for mpx, reference_name for mpx
en: Misima-Panaeati
uk: місіма-панеаті

note: name for mpy, reference_name for mpy
en: Mapia
uk: мапія

note: name for mpz, reference_name for mpz
en: Mpi
uk: мпі

note: name for mqa, reference_name for mqa
en: Maba (Indonesia)
uk: маба (Індонезія)

note: name for mqb, reference_name for mqb
en: Mbuko
uk: мбуко

note: name for mqc, reference_name for mqc
en: Mangole
uk: манголе

note: name for mqd, reference_name for mqd
en: Madang
uk: мананг

note: name for mqe, reference_name for mqe
en: Matepi
uk: матепі

note: name for mqf, reference_name for mqf
en: Momuna
uk: момуна

note: name for mqg, inverted_name for mqg
en: Malay, Kota Bangun Kutai
uk: малайська (Кота-Бангун-Кутаї)

note: reference_name for mqg
en: Kota Bangun Kutai Malay
uk: малайська (Кота-Бангун-Кутаї)

note: name for mqh, inverted_name for mqh
en: Mixtec, Tlazoyaltepec
uk: міштецька (Тласоялтепек)

note: reference_name for mqh
en: Tlazoyaltepec Mixtec
uk: міштецька (Тласоялтепек)

note: name for mqi, reference_name for mqi
en: Mariri
uk: марірі

note: name for mqj, reference_name for mqj
en: Mamasa
uk: мамаса

note: name for mqk, inverted_name for mqk
en: Manobo, Rajah Kabunsuwan
uk: манобо (Раджа-Кабунсуван)

note: reference_name for mqk
en: Rajah Kabunsuwan Manobo
uk: манобо (Раджа-Кабунсуван)

note: name for mql, reference_name for mql
en: Mbelime
uk: мбеліме

note: name for mqm, inverted_name for mqm
en: Marquesan, South
uk: маркізька (південна)

note: reference_name for mqm
en: South Marquesan
uk: південна маркізька

note: name for mqn, reference_name for mqn
en: Moronene
uk: моронене

note: name for mqo, reference_name for mqo
en: Modole
uk: модоле

note: name for mqp, reference_name for mqp
en: Manipa
uk: маніпа

note: name for mqq, reference_name for mqq
en: Minokok
uk: мінокок

note: name for mqr, reference_name for mqr
en: Mander
uk: мандер

note: name for mqs, inverted_name for mqs
en: Makian, West
uk: макіанська (західна)

note: reference_name for mqs
en: West Makian
uk: західна макіанська

note: name for mqt, reference_name for mqt
en: Mok
uk: мок

note: name for mqu, reference_name for mqu
en: Mandari
uk: мандарі

note: name for mqv, reference_name for mqv
en: Mosimo
uk: мосімо

note: name for mqw, reference_name for mqw
en: Murupi
uk: мурупі

note: name for mqx, reference_name for mqx
en: Mamuju
uk: мамуджу

note: name for mqy, reference_name for mqy
en: Manggarai
uk: манггараї

note: name for mqz, reference_name for mqz
en: Pano
uk: пано

note: name for mra, reference_name for mra
en: Mlabri
uk: млабрі

note: name for mrb, reference_name for mrb
en: Marino
uk: маріно

note: name for mrc, reference_name for mrc
en: Maricopa
uk: марікопа

note: name for mrd, inverted_name for mrd
en: Magar, Western
uk: маґар (західна)

note: reference_name for mrd
en: Western Magar
uk: західна маґар

note: name for mre, reference_name for mre
en: Martha's Vineyard Sign Language
uk: мова жестів виноградників Марти

note: name for mrf, reference_name for mrf
en: Elseng
uk: елсенг

note: name for mrg, reference_name for mrg
en: Mising
uk: місін

note: name for mrh, inverted_name for mrh
en: Chin, Mara
uk: чин (мара)

note: reference_name for mrh
en: Mara Chin
uk: чин (мара)

note: name for mrj, inverted_name for mrj
en: Mari, Western
uk: марійська (західна)

note: reference_name for mrj
en: Western Mari
uk: західномарійська

note: name for mrk, reference_name for mrk
en: Hmwaveke
uk: хмвавеке

note: name for mrl, reference_name for mrl
en: Mortlockese
uk: мортлокезе

note: name for mrm, reference_name for mrm
en: Merlav
uk: мерлав

note: name for mrn, reference_name for mrn
en: Cheke Holo
uk: чеке-холо

note: name for mro, reference_name for mro
en: Mru
uk: мру

note: name for mrp, reference_name for mrp
en: Morouas
uk: мороуас

note: name for mrq, inverted_name for mrq
en: Marquesan, North
uk: маркізька (північна)

note: reference_name for mrq
en: North Marquesan
uk: північна маркізька

note: name for mrr, reference_name for mrr
en: Maria (India)
uk: марія (Індія)

note: name for mrs, reference_name for mrs
en: Maragus
uk: марагус

note: name for mrt, reference_name for mrt
en: Marghi Central
uk: маргі (центральна)

note: name for mru, reference_name for mru
en: Mono (Cameroon)
uk: моно (Камерун)

note: name for mrv, reference_name for mrv
en: Mangareva
uk: мангареве

note: name for mrw, reference_name for mrw
en: Maranao
uk: маранао

note: name for mrx, reference_name for mrx
en: Maremgi
uk: маремгі

note: name for mry, reference_name for mry
en: Mandaya
uk: мандая

note: name for mrz, reference_name for mrz
en: Marind
uk: марінд

note: name for msb, reference_name for msb
en: Masbatenyo
uk: масбатеньйо

note: name for msc, inverted_name for msc
en: Maninka, Sankaran
uk: манінка (санкаран)

note: reference_name for msc
en: Sankaran Maninka
uk: манінка (санкаран)

note: name for msd, reference_name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
uk: мова жестів юкатанських майя

note: name for mse, reference_name for mse
en: Musey
uk: мусей

note: name for msf, reference_name for msf
en: Mekwei
uk: меквей

note: name for msg, reference_name for msg
en: Moraid
uk: мораїд

note: name for msh, inverted_name for msh
en: Malagasy, Masikoro
uk: малагасійська (масікоро)

note: reference_name for msh
en: Masikoro Malagasy
uk: малагасійська (масікоро)

note: name for msi, inverted_name for msi
en: Malay, Sabah
uk: малайська (сабах)

note: reference_name for msi
en: Sabah Malay
uk: малайська (сабах)

note: name for msj, reference_name for msj
en: Ma (Democratic Republic of Congo)
uk: ма (Демократична Республіка Конго)

note: name for msk, reference_name for msk
en: Mansaka
uk: мансака

note: name for msl, reference_name for msl
en: Molof
uk: молоф

note: name for msm, inverted_name for msm
en: Manobo, Agusan
uk: манобо (агузанська)

note: reference_name for msm
en: Agusan Manobo
uk: агузанська манобо

note: name for msn, reference_name for msn
en: Vurës
uk: вурес

note: name for mso, reference_name for mso
en: Mombum
uk: момбум

note: name for msp, reference_name for msp
en: Maritsauá
uk: марітсауа

note: name for msq, reference_name for msq
en: Caac
uk: каак

note: name for msr, reference_name for msr
en: Mongolian Sign Language
uk: монгольська мова жестів

note: name for mss, inverted_name for mss
en: Masela, West
uk: масела (західна)

note: reference_name for mss
en: West Masela
uk: західна масела

note: name for mst, inverted_name for mst
en: Mandaya, Cataelano
uk: мандая (Кательяно)

note: reference_name for mst
en: Cataelano Mandaya
uk: мандая (Кательяно)

note: name for msu, reference_name for msu
en: Musom
uk: мусом

note: name for msv, reference_name for msv
en: Maslam
uk: маслам

note: name for msw, reference_name for msw
en: Mansoanka
uk: мансоанка

note: name for msx, reference_name for msx
en: Moresada
uk: моресада

note: name for msy, reference_name for msy
en: Aruamu
uk: аруаму

note: name for msz, reference_name for msz
en: Momare
uk: момаре

note: name for mta, inverted_name for mta
en: Manobo, Cotabato
uk: манобо (котабато)

note: reference_name for mta
en: Cotabato Manobo
uk: манобо (котабато)

note: name for mtb, reference_name for mtb
en: Anyin Morofo
uk: аньїн (морофо)

note: name for mtc, reference_name for mtc
en: Munit
uk: муніт

note: name for mtd, reference_name for mtd
en: Mualang
uk: муаланг

note: name for mte, reference_name for mte
en: Mono (Solomon Islands)
uk: моно (Соломонові острови)

note: name for mtf, reference_name for mtf
en: Murik (Papua New Guinea)
uk: мурік (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for mtg, reference_name for mtg
en: Una
uk: уна

note: name for mth, reference_name for mth
en: Munggui
uk: мунггуї

note: name for mti, reference_name for mti
en: Maiwa (Papua New Guinea)
uk: майва (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for mtj, reference_name for mtj
en: Moskona
uk: москона

note: name for mtk, reference_name for mtk
en: Mbe'
uk: мбе

note: name for mtl, reference_name for mtl
en: Montol
uk: монтол

note: name for mtm, reference_name for mtm
en: Mator
uk: матор

note: name for mtn, reference_name for mtn
en: Matagalpa
uk: матагальпа

note: name for mto, inverted_name for mto
en: Mixe, Totontepec
uk: міхе (тотонтепек)

note: reference_name for mto
en: Totontepec Mixe
uk: міхе (тотонтепек)

note: name for mtp, reference_name for mtp
en: Wichí Lhamtés Nocten
uk: вічі-ламтес-ноктен

note: name for mtq, reference_name for mtq
en: Muong
uk: муонг

note: name for mtr, reference_name for mtr
en: Mewari
uk: меварі

note: name for mts, reference_name for mts
en: Yora
uk: йора

note: name for mtt, reference_name for mtt
en: Mota
uk: мота

note: name for mtu, inverted_name for mtu
en: Mixtec, Tututepec
uk: міштецька (тутутепек)

note: reference_name for mtu
en: Tututepec Mixtec
uk: міштецька (тутутепек)

note: name for mtv, reference_name for mtv
en: Asaro'o
uk: асароо

note: name for mtw, inverted_name for mtw
en: Binukidnon, Southern
uk: мінукіднон (південна)

note: reference_name for mtw
en: Southern Binukidnon
uk: південна мінукіднон

note: name for mtx, inverted_name for mtx
en: Mixtec, Tidaá
uk: міштецька (тідаа)

note: reference_name for mtx
en: Tidaá Mixtec
uk: міштецька (тідаа)

note: name for mty, reference_name for mty
en: Nabi
uk: набі

note: name for mtz, reference_name for mtz
en: Tacanec
uk: таканек

note: name for mua, reference_name for mua
en: Mundang
uk: мунданг

note: name for mub, reference_name for mub
en: Mubi
uk: мубі

note: name for muc, reference_name for muc
en: Mbu'
uk: мбу

note: name for mud, inverted_name for mud
en: Aleut, Mednyj
uk: алеутська (медньї)

note: reference_name for mud
en: Mednyj Aleut
uk: алеутська (медньї)

note: name for mue, reference_name for mue
en: Media Lengua
uk: медіа-ленгуа

note: name for mug, reference_name for mug
en: Musgu
uk: мусгу

note: name for muh, reference_name for muh
en: Mündü
uk: мунду

note: name for mui, reference_name for mui
en: Musi
uk: мусі

note: name for muj, reference_name for muj
en: Mabire
uk: мабіре

note: name for muk, reference_name for muk
en: Mugom
uk: мугом

note: name for mul, reference_name for mul
en: Multiple languages
uk: мови, що належать до декількох родин

note: name for mum, reference_name for mum
en: Maiwala
uk: майвала

note: name for mun, reference_name for mun
en: Munda languages
uk: мови мунда

note: name for muo, reference_name for muo
en: Nyong
uk: ньйонг

note: name for mup, reference_name for mup
en: Malvi
uk: малві

note: name for muq, inverted_name for muq
en: Miao, Eastern Xiangxi
uk: мяо (східна сянсі)

note: reference_name for muq
en: Eastern Xiangxi Miao
uk: мяо (східна сянсі)

note: name for mur, reference_name for mur
en: Murle
uk: мурле

note: name for mus, reference_name for mus
en: Creek
uk: крікська

note: name for mut, inverted_name for mut
en: Muria, Western
uk: мурія (західна)

note: reference_name for mut
en: Western Muria
uk: західна мурія

note: name for muu, reference_name for muu
en: Yaaku
uk: яаку

note: name for muv, reference_name for muv
en: Muthuvan
uk: мутуван

note: name for muw, reference_name for muw, name for unr, reference_name for unr
en: Mundari
uk: мундарі

note: name for mux, reference_name for mux
en: Bo-Ung
uk: бо-унг

note: name for muy, reference_name for muy
en: Muyang
uk: муянг

note: name for muz, reference_name for muz
en: Mursi
uk: мурсі

note: name for mva, reference_name for mva
en: Manam
uk: манам

note: name for mvb, reference_name for mvb
en: Mattole
uk: маттоле

note: name for mvc, inverted_name for mvc
en: Mam, Central
uk: мам (центральна)

note: reference_name for mvc
en: Central Mam
uk: центральна мам

note: name for mvd, reference_name for mvd
en: Mamboru
uk: мамбору

note: name for mve, reference_name for mve
en: Marwari (Pakistan)
uk: марварі (Пакистан)

note: name for mvf, inverted_name for mvf
en: Mongolian, Peripheral
uk: монгольська (периферійна)

note: reference_name for mvf
en: Peripheral Mongolian
uk: периферійна монгольська

note: name for mvg, inverted_name for mvg
en: Mixtec, Yucuañe
uk: міштецька (Юкуаньє)

note: reference_name for mvg
en: Yucuañe Mixtec
uk: міштецька (Юкуаньє)

note: name for mvh, reference_name for mvh
en: Mulgi
uk: мульгіська

note: name for mvi, reference_name for mvi
en: Miyako
uk: міяко

note: name for mvj, inverted_name for mvj
en: Mam, Todos Santos Cuchumatán
uk: мам (Тодос-Сантос-Кучуматан)

note: reference_name for mvj
en: Todos Santos Cuchumatán Mam
uk: мам (Тодос-Сантос-Кучуматан)

note: name for mvk, reference_name for mvk
en: Mekmek
uk: мекмек

note: name for mvl, reference_name for mvl
en: Mbara (Australia)
uk: мбара (Австралія)

note: name for mvm, reference_name for mvm
en: Muya
uk: муя

note: name for mvn, reference_name for mvn
en: Minaveha
uk: мінавеха

note: name for mvo, reference_name for mvo
en: Marovo
uk: марово

note: name for mvp, reference_name for mvp
en: Duri
uk: дурі

note: name for mvq, reference_name for mvq
en: Moere
uk: моере

note: name for mvr, reference_name for mvr
en: Marau
uk: марау

note: name for mvs, reference_name for mvs
en: Massep
uk: массеп

note: name for mvt, reference_name for mvt
en: Mpotovoro
uk: мпотоворо

note: name for mvu, reference_name for mvu
en: Marfa
uk: марфа

note: name for mvv, inverted_name for mvv
en: Murut, Tagal
uk: мурут (тагал)

note: reference_name for mvv
en: Tagal Murut
uk: мурут (тагал)

note: name for mvw, reference_name for mvw
en: Machinga
uk: мачінга

note: name for mvx, reference_name for mvx
en: Meoswar
uk: меосвар

note: name for mvy, inverted_name for mvy
en: Kohistani, Indus
uk: кохістанська (індуська)

note: reference_name for mvy
en: Indus Kohistani
uk: індуська кохістанська

note: name for mvz, reference_name for mvz
en: Mesqan
uk: мескан

note: name for mwa, reference_name for mwa
en: Mwatebu
uk: мватебу

note: name for mwb, reference_name for mwb
en: Juwal
uk: джувал

note: name for mwc, reference_name for mwc
en: Are
uk: аре

note: name for mwd, reference_name for mwd
en: Mudbura
uk: мудбура

note: name for mwe, reference_name for mwe
en: Mwera (Chimwera)
uk: мвера (чимвера)

note: name for mwf, reference_name for mwf
en: Murrinh-Patha
uk: муррінх-пата

note: name for mwg, reference_name for mwg
en: Aiklep
uk: аїклеп

note: name for mwh, reference_name for mwh
en: Mouk-Aria
uk: моук-арія

note: name for mwi, reference_name for mwi
en: Labo
uk: лабо

note: name for mwj, reference_name for mwj
en: Maligo
uk: маліго

note: name for mwk, inverted_name for mwk
en: Maninkakan, Kita
uk: манікакан (кіта)

note: reference_name for mwk
en: Kita Maninkakan
uk: манікакан (кіта)

note: name for mwl, reference_name for mwl
en: Mirandese
uk: мірандська

note: name for mwm, reference_name for mwm
en: Sar
uk: сар

note: name for mwn, reference_name for mwn
en: Nyamwanga
uk: ньямванга

note: name for mwo, inverted_name for mwo
en: Maewo, Central
uk: маево (центральна)

note: reference_name for mwo
en: Central Maewo
uk: центральна маево

note: name for mwp, reference_name for mwp
en: Kala Lagaw Ya
uk: кала-лагау-я

note: name for mwq, inverted_name for mwq
en: Chin, Mün
uk: чин (мюн)

note: reference_name for mwq
en: Mün Chin
uk: чин (мюн)

note: name for mwr, reference_name for mwr
en: Marwari
uk: марварі

note: name for mws, reference_name for mws
en: Mwimbi-Muthambi
uk: мвімбі-мутамбі

note: name for mwt, reference_name for mwt
en: Moken
uk: мокен

note: name for mwu, reference_name for mwu
en: Mittu
uk: мітту

note: name for mwv, reference_name for mwv
en: Mentawai
uk: ментаваї

note: name for mww, reference_name for mww
en: Hmong Daw
uk: хмонг-дау

note: name for mwx, reference_name for mwx
en: Mediak
uk: медіак

note: name for mwy, reference_name for mwy
en: Mosiro
uk: мосіро

note: name for mwz, reference_name for mwz
en: Moingi
uk: моїнгі

note: name for mxa, inverted_name for mxa
en: Mixtec, Northwest Oaxaca
uk: міштецька (північно-західна Оахака)

note: reference_name for mxa
en: Northwest Oaxaca Mixtec
uk: міштецька (північно-західна Оахака)

note: name for mxb, inverted_name for mxb
en: Mixtec, Tezoatlán
uk: міштецька (Тецоатлан)

note: reference_name for mxb
en: Tezoatlán Mixtec
uk: міштецька (Тецоатлан)

note: name for mxc, reference_name for mxc
en: Manyika
uk: маньїка

note: name for mxd, reference_name for mxd
en: Modang
uk: моданг

note: name for mxe, reference_name for mxe
en: Mele-Fila
uk: меле-філа

note: name for mxf, reference_name for mxf
en: Malgbe
uk: малгбе

note: name for mxg, reference_name for mxg
en: Mbangala
uk: мбангала

note: name for mxh, reference_name for mxh
en: Mvuba
uk: мвуба

note: name for mxi, reference_name for mxi
en: Mozarabic
uk: мозарабська

note: name for mxj, inverted_name for mxj
en: Deng, Geman
uk: день (геман)

note: reference_name for mxj
en: Miju-Mishmi
uk: міджу-мішмі

note: name for mxk, reference_name for mxk
en: Monumbo
uk: монумбо

note: name for mxl, inverted_name for mxl
en: Gbe, Maxi
uk: гбе (максі)

note: reference_name for mxl
en: Maxi Gbe
uk: гбе (максі)

note: name for mxm, reference_name for mxm
en: Meramera
uk: мерамера

note: name for mxn, reference_name for mxn
en: Moi (Indonesia)
uk: мої (Індонезія)

note: name for mxo, reference_name for mxo
en: Mbowe
uk: мбове

note: name for mxp, inverted_name for mxp
en: Mixe, Tlahuitoltepec
uk: міхе (Тлахуїтолтепек)

note: reference_name for mxp
en: Tlahuitoltepec Mixe
uk: міхе (Тлахуїтолтепек)

note: name for mxq, inverted_name for mxq
en: Mixe, Juquila
uk: міше (Хукілья)

note: reference_name for mxq
en: Juquila Mixe
uk: міше (Хукілья)

note: name for mxr, reference_name for mxr
en: Murik (Malaysia)
uk: мурік (Малайзія)

note: name for mxs, inverted_name for mxs
en: Mixtec, Huitepec
uk: міштецька (Уїтепек)

note: reference_name for mxs
en: Huitepec Mixtec
uk: міштецька (Уїтепек)

note: name for mxt, inverted_name for mxt
en: Mixtec, Jamiltepec
uk: міштецька (Хамільтепек)

note: reference_name for mxt
en: Jamiltepec Mixtec
uk: міштецька (Хамільтепек)

note: name for mxu, reference_name for mxu
en: Mada (Cameroon)
uk: мада (Камерун)

note: name for mxv, inverted_name for mxv
en: Mixtec, Metlatónoc
uk: міштецька (Метлатонок)

note: reference_name for mxv
en: Metlatónoc Mixtec
uk: міштецька (Метлатонок)

note: name for mxw, reference_name for mxw
en: Namo
uk: намо

note: name for mxx, reference_name for mxx
en: Mahou
uk: махоу

note: name for mxy, inverted_name for mxy
en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
uk: міштецька (південно-східний Ночихтлан)

note: reference_name for mxy
en: Southeastern Nochixtlán Mixtec
uk: міштецька (південно-східний Ночихтлан)

note: name for mxz, inverted_name for mxz
en: Masela, Central
uk: масела (центральна)

note: reference_name for mxz
en: Central Masela
uk: центральна масела

note: name for myb, reference_name for myb
en: Mbay
uk: мбай

note: name for myc, reference_name for myc
en: Mayeka
uk: маєка

note: name for myd, reference_name for myd
en: Maramba
uk: марамба

note: name for mye, reference_name for mye
en: Myene
uk: мьєне

note: name for myf, reference_name for myf
en: Bambassi
uk: бамбассі

note: name for myg, reference_name for myg
en: Manta
uk: манта

note: name for myh, reference_name for myh
en: Makah
uk: маках

note: name for myi, reference_name for myi
en: Mina (India)
uk: міна (Індія)

note: name for myj, reference_name for myj
en: Mangayat
uk: мангаят

note: name for myk, inverted_name for myk
en: Senoufo, Mamara
uk: сенуфо (мамара)

note: reference_name for myk
en: Mamara Senoufo
uk: сенуфо (мамара)

note: name for myl, reference_name for myl
en: Moma
uk: мома

note: name for mym, reference_name for mym
en: Me'en
uk: меенська

note: name for myn, reference_name for myn
en: Mayan languages
uk: мови майя

note: name for myo, reference_name for myo
en: Anfillo
uk: анфілло

note: name for myp, reference_name for myp
en: Pirahã
uk: пірага

note: name for myq, inverted_name for myq
en: Maninka, Forest
uk: манінка (лісова)

note: reference_name for myq
en: Forest Maninka
uk: лісова манінка

note: name for myr, reference_name for myr
en: Muniche
uk: муніче

note: name for mys, reference_name for mys
en: Mesmes
uk: месмес

note: name for myt, inverted_name for myt
en: Mandaya, Sangab
uk: мандайська (сангаб)

note: reference_name for myt
en: Sangab Mandaya
uk: мандайська (сангаб)

note: name for myu, reference_name for myu
en: Mundurukú
uk: мундуруку

note: name for myv, reference_name for myv
en: Erzya
uk: ерзянська

note: name for myw, reference_name for myw
en: Muyuw
uk: муюв

note: name for myx, reference_name for myx
en: Masaaba
uk: масааба

note: name for myy, reference_name for myy
en: Macuna
uk: макуна

note: name for myz, inverted_name for myz
en: Mandaic, Classical
uk: мандейська (класична)

note: reference_name for myz
en: Classical Mandaic
uk: класична мандейська

note: name for mza, inverted_name for mza
en: Mixtec, Santa María Zacatepec
uk: міштецька (Санта-Марія-Сакатепек)

note: reference_name for mza
en: Santa María Zacatepec Mixtec
uk: міштецька (Санта-Марія-Сакатепек)

note: name for mzb, reference_name for mzb
en: Tumzabt
uk: тумзабт

note: name for mzc, reference_name for mzc
en: Madagascar Sign Language
uk: мадагаскарська мова жестів

note: name for mzd, reference_name for mzd
en: Malimba
uk: малімба

note: name for mze, reference_name for mze
en: Morawa
uk: морава

note: name for mzf, reference_name for mzf
en: Aiku
uk: айку

note: name for mzg, reference_name for mzg
en: Monastic Sign Language
uk: монастирська мова жестів

note: name for mzh, reference_name for mzh
en: Wichí Lhamtés Güisnay
uk: вічі-ламтес-гуїснай

note: name for mzi, inverted_name for mzi
en: Mazatec, Ixcatlán
uk: масатецька (Ішкатлан)

note: reference_name for mzi
en: Ixcatlán Mazatec
uk: масатецька (Ішкатлан)

note: name for mzj, reference_name for mzj
en: Manya
uk: манья

note: name for mzk, inverted_name for mzk
en: Mambila, Nigeria
uk: мамбіла (Нігерія)

note: reference_name for mzk
en: Nigeria Mambila
uk: нігерійська мамбіла

note: name for mzl, inverted_name for mzl
en: Mixe, Mazatlán
uk: міше (Мацатлан)

note: reference_name for mzl
en: Mazatlán Mixe
uk: міше (Мацатлан)

note: name for mzm, reference_name for mzm
en: Mumuye
uk: мумує

note: name for mzn, reference_name for mzn
en: Mazanderani
uk: мазандерані

note: name for mzo, reference_name for mzo
en: Matipuhy
uk: матіпухі

note: name for mzp, reference_name for mzp
en: Movima
uk: мовіма

note: name for mzq, reference_name for mzq
en: Mori Atas
uk: морі (атас)

note: name for mzr, reference_name for mzr
en: Marúbo
uk: марубо

note: name for mzs, reference_name for mzs
en: Macanese
uk: макао

note: name for mzt, reference_name for mzt
en: Mintil
uk: мінтіл

note: name for mzu, reference_name for mzu
en: Inapang
uk: інапанг

note: name for mzv, reference_name for mzv
en: Manza
uk: манза

note: name for mzw, reference_name for mzw
en: Deg
uk: дег

note: name for mzx, reference_name for mzx
en: Mawayana
uk: маваяна

note: name for mzy, reference_name for mzy
en: Mozambican Sign Language
uk: мозамбікська мова жестів

note: name for mzz, reference_name for mzz
en: Maiadomu
uk: маядому

note: name for naa, reference_name for naa
en: Namla
uk: намла

note: name for nab, inverted_name for nab
en: Nambikuára, Southern
uk: намбікуара (південна)

note: reference_name for nab
en: Southern Nambikuára
uk: південна намбікуара

note: name for nac, reference_name for nac
en: Narak
uk: нарак

note: name for nad, reference_name for nad
en: Nijadali
uk: ніджадалі

note: name for nae, reference_name for nae
en: Naka'ela
uk: накаела

note: name for naf, reference_name for naf
en: Nabak
uk: набак

note: name for nag, reference_name for nag
en: Naga Pidgin
uk: нага (піджин)

note: name for nah, reference_name for nah
en: Nahuatl languages
uk: ацтецькі мови

note: name for nai, reference_name for nai
en: North American Indian
uk: мова індіанців Північної Америки

note: name for naj, reference_name for naj
en: Nalu
uk: налу

note: name for nak, reference_name for nak
en: Nakanai
uk: наканаї

note: name for nal, reference_name for nal
en: Nalik
uk: налік

note: name for nam, reference_name for nam
en: Ngan'gityemerri
uk: нган'гітьємеррі

note: name for nan, inverted_name for nan
en: Chinese, Min Nan
uk: китайська (мінь-нан)

note: reference_name for nan
en: Min Nan Chinese
uk: китайська (мінь-нан)

note: name for nao, reference_name for nao
en: Naaba
uk: нааба

note: name for nap, reference_name for nap
en: Neapolitan
uk: неаполітанська

note: name for naq, reference_name for naq
en: Nama (Namibia)
uk: нама (Намібія)

note: name for nar, reference_name for nar
en: Iguta
uk: ігута

note: name for nas, reference_name for nas
en: Naasioi
uk: наасіой

note: name for nat, reference_name for nat
en: Hungworo
uk: хунгворо

note: name for nau, reference_name for nau
en: Nauru
uk: науру

note: name for nav, reference_name for nav
en: Navajo
uk: навахо

note: name for naw, reference_name for naw
en: Nawuri
uk: навурі

note: name for nax, reference_name for nax
en: Nakwi
uk: накві

note: name for nay, reference_name for nay
en: Narrinyeri
uk: нарріньєрі

note: name for naz, inverted_name for naz
en: Nahuatl, Coatepec
uk: ацтецька (Коатепек)

note: reference_name for naz
en: Coatepec Nahuatl
uk: ацтецька (Коатепек)

note: name for nba, reference_name for nba
en: Nyemba
uk: ньємба

note: name for nbb, reference_name for nbb
en: Ndoe
uk: ндое

note: name for nbc, inverted_name for nbc
en: Naga, Chang
uk: нага (чанг)

note: reference_name for nbc
en: Chang Naga
uk: нага (чанг)

note: name for nbd, reference_name for nbd
en: Ngbinda
uk: нгбінда

note: name for nbe, inverted_name for nbe
en: Naga, Konyak
uk: нага (коньяк)

note: reference_name for nbe
en: Konyak Naga
uk: нага (коньяк)

note: name for nbf, reference_name for nbf, name for nxq, reference_name for nxq
en: Naxi
uk: нахі

note: name for nbg, reference_name for nbg
en: Nagarchal
uk: нагарчал

note: name for nbh, reference_name for nbh
en: Ngamo
uk: нгамо

note: name for nbi, inverted_name for nbi
en: Naga, Mao
uk: нага (мао)

note: reference_name for nbi
en: Mao Naga
uk: нага (мао)

note: name for nbj, reference_name for nbj
en: Ngarinman
uk: нгарінман

note: name for nbk, reference_name for nbk
en: Nake
uk: наке

note: name for nbl, inverted_name for nbl
en: Ndebele, South
uk: південна ндебеле

note: reference_name for nbl
en: South Ndebele
uk: південна ндебеле

note: name for nbm, reference_name for nbm
en: Ngbaka Ma'bo
uk: нгбака-мабо

note: name for nbn, reference_name for nbn
en: Kuri
uk: курі

note: name for nbo, reference_name for nbo
en: Nkukoli
uk: нкуколі

note: name for nbp, reference_name for nbp
en: Nnam
uk: ннам

note: name for nbq, reference_name for nbq
en: Nggem
uk: нггем

note: name for nbr, reference_name for nbr
en: Numana-Nunku-Gbantu-Numbu
uk: нумана-нунку-гбанту-нумбу

note: name for nbs, reference_name for nbs
en: Namibian Sign Language
uk: намібійська мова жестів

note: name for nbt, reference_name for nbt
en: Na
uk: на

note: name for nbu, inverted_name for nbu
en: Naga, Rongmei
uk: нага (ронгмей)

note: reference_name for nbu
en: Rongmei Naga
uk: нага (ронгмей)

note: name for nbv, reference_name for nbv
en: Ngamambo
uk: нгамамбо

note: name for nbw, inverted_name for nbw
en: Ngbandi, Southern
uk: нгбанді, південна

note: reference_name for nbw
en: Southern Ngbandi
uk: південна нгбанді

note: name for nbx, reference_name for nbx
en: Ngura
uk: нгура

note: name for nby, reference_name for nby
en: Ningera
uk: нінгера

note: name for nca, reference_name for nca
en: Iyo
uk: ійо

note: name for ncb, inverted_name for ncb
en: Nicobarese, Central
uk: нікобарська (центральна)

note: reference_name for ncb
en: Central Nicobarese
uk: центральна нікобарська

note: name for ncc, reference_name for ncc
en: Ponam
uk: понам

note: name for ncd, reference_name for ncd
en: Nachering
uk: начерінг

note: name for nce, reference_name for nce
en: Yale
uk: яле

note: name for ncf, reference_name for ncf
en: Notsi
uk: нотсі

note: name for ncg, reference_name for ncg
en: Nisga'a
uk: нісгаа

note: name for nch, inverted_name for nch
en: Nahuatl, Central Huasteca
uk: ацтецька (центральна Уастека)

note: reference_name for nch
en: Central Huasteca Nahuatl
uk: ацтецька (центральна Уастека)

note: name for nci, inverted_name for nci
en: Nahuatl, Classical
uk: ацтецька (класична)

note: reference_name for nci
en: Classical Nahuatl
uk: класична ацтецька

note: name for ncj, inverted_name for ncj
en: Nahuatl, Northern Puebla
uk: ацтецька (північна Пуебла)

note: reference_name for ncj
en: Northern Puebla Nahuatl
uk: ацтецька (північна Пуебла)

note: name for nck, reference_name for nck
en: Nakara
uk: накара

note: name for ncl, inverted_name for ncl
en: Nahuatl, Michoacán
uk: ацтецька (Мічоакан)

note: reference_name for ncl
en: Michoacán Nahuatl
uk: ацтецька (Мічоакан)

note: name for ncm, reference_name for ncm
en: Nambo
uk: намбо

note: name for ncn, reference_name for ncn
en: Nauna
uk: науна

note: name for nco, reference_name for nco
en: Sibe
uk: сібе

note: name for ncp, reference_name for ncp
en: Ndaktup
uk: ндактуп

note: name for ncr, reference_name for ncr
en: Ncane
uk: нкане

note: name for ncs, reference_name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
uk: нікарагуанська мова жестів

note: name for nct, inverted_name for nct
en: Naga, Chothe
uk: нага (чоте)

note: reference_name for nct
en: Chothe Naga
uk: нага (чоте)

note: name for ncu, reference_name for ncu
en: Chumburung
uk: чумбурунг

note: name for ncx, inverted_name for ncx
en: Nahuatl, Central Puebla
uk: ацтецька (центральна Пуебла)

note: reference_name for ncx
en: Central Puebla Nahuatl
uk: ацтецька (центральна Пуебла)

note: name for ncz, reference_name for ncz
en: Natchez
uk: натчес

note: name for nda, reference_name for nda
en: Ndasa
uk: ндаса

note: name for ndb, reference_name for ndb
en: Kenswei Nsei
uk: кенсвей-нсей

note: name for ndc, reference_name for ndc
en: Ndau
uk: ндау

note: name for ndd, reference_name for ndd
en: Nde-Nsele-Nta
uk: нде-нселе-нта

note: name for nde, inverted_name for nde
en: Ndebele, North
uk: ндебеле (північна)

note: reference_name for nde
en: North Ndebele
uk: північна ндебеле

note: name for ndf, reference_name for ndf
en: Nadruvian
uk: надрувіанська

note: name for ndg, reference_name for ndg
en: Ndengereko
uk: нденгереко

note: name for ndh, reference_name for ndh
en: Ndali
uk: ндалі

note: name for ndi, reference_name for ndi
en: Samba Leko
uk: самба-леко

note: name for ndj, reference_name for ndj
en: Ndamba
uk: ндамба

note: name for ndk, reference_name for ndk
en: Ndaka
uk: ндака

note: name for ndl, reference_name for ndl
en: Ndolo
uk: ндоло

note: name for ndm, reference_name for ndm
en: Ndam
uk: ндам

note: name for ndn, reference_name for ndn
en: Ngundi
uk: нгунді

note: name for ndo, reference_name for ndo
en: Ndonga
uk: ндонга

note: name for ndp, reference_name for ndp
en: Ndo
uk: ндо

note: name for ndq, reference_name for ndq
en: Ndombe
uk: ндомбе

note: name for ndr, reference_name for ndr
en: Ndoola
uk: ндоола

note: name for nds, inverted_name for nds
en: Saxon, Low
uk: саксонська (нижня)

note: reference_name for nds
en: Low German
uk: нижньонімецька

note: name for ndt, reference_name for ndt
en: Ndunga
uk: ндунга

note: name for ndu, reference_name for ndu
en: Dugun
uk: дугун

note: name for ndv, reference_name for ndv
en: Ndut
uk: ндут

note: name for ndw, reference_name for ndw
en: Ndobo
uk: ндобо

note: name for ndx, reference_name for ndx
en: Nduga
uk: ндуга

note: name for ndy, reference_name for ndy
en: Lutos
uk: лутос

note: name for ndz, reference_name for ndz
en: Ndogo
uk: ндого

note: name for nea, inverted_name for nea
en: Ngad'a, Eastern
uk: нгада (східна)

note: reference_name for nea
en: Eastern Ngad'a
uk: східна нгада

note: name for neb, reference_name for neb
en: Toura (Côte d'Ivoire)
uk: тоура (Кот-д'Івуар)

note: name for nec, reference_name for nec
en: Nedebang
uk: недебанг

note: name for ned, reference_name for ned
en: Nde-Gbite
uk: нде-гбіте

note: name for nee, reference_name for nee
en: Nêlêmwa-Nixumwak
uk: нелемва-ніксумвак

note: name for nef, reference_name for nef
en: Nefamese
uk: нефамезе

note: name for neg, reference_name for neg
en: Negidal
uk: негідал

note: name for neh, reference_name for neh
en: Nyenkha
uk: ньєнка

note: name for nei, inverted_name for nei
en: Hittite, Neo-
uk: неохетська

note: reference_name for nei
en: Neo-Hittite
uk: неохетська

note: name for nej, reference_name for nej
en: Neko
uk: неко

note: name for nek, reference_name for nek
en: Neku
uk: неку

note: name for nem, reference_name for nem
en: Nemi
uk: немі

note: name for nen, reference_name for nen
en: Nengone
uk: негоне

note: name for neo, reference_name for neo
en: Ná-Meo
uk: на-мео

note: name for nep, reference_name for nep
en: Nepali (macrolanguage)
uk: непальська (макромова)

note: name for neq, inverted_name for neq
en: Mixe, North Central
uk: міше (північна центральна)

note: reference_name for neq
en: North Central Mixe
uk: північно-центральна міше

note: name for ner, reference_name for ner
en: Yahadian
uk: яхадійська

note: name for nes, inverted_name for nes
en: Kinnauri, Bhoti
uk: кіннаурі (бхоті)

note: reference_name for nes
en: Bhoti Kinnauri
uk: кіннаурі (бхоті)

note: name for net, reference_name for net
en: Nete
uk: нете

note: name for neu, reference_name for neu
en: Neo
uk: нео

note: name for nev, reference_name for nev
en: Nyaheun
uk: ньяхеун

note: name for new, inverted_name for new
en: Bhasa, Nepal
uk: бхаса (Непал)

note: reference_name for new
en: Newari
uk: неварська

note: name for nex, reference_name for nex
en: Neme
uk: неме

note: name for ney, reference_name for ney
en: Neyo
uk: нейо

note: name for nez, reference_name for nez
en: Nez Perce
uk: нец-персе

note: name for nfa, reference_name for nfa
en: Dhao
uk: дхао

note: name for nfd, reference_name for nfd
en: Ahwai
uk: агвай

note: name for nfg, reference_name for nfg
en: Nyeng
uk: ньєнг

note: name for nfk, reference_name for nfk
en: Shakara
uk: шакара

note: name for nfl, reference_name for nfl
en: Ayiwo
uk: аїво

note: name for nfr, reference_name for nfr
en: Nafaanra
uk: нафаанра

note: name for nfu, reference_name for nfu
en: Mfumte
uk: мфумте

note: name for nga, reference_name for nga
en: Ngbaka
uk: нгбака

note: name for ngb, inverted_name for ngb
en: Ngbandi, Northern
uk: нгбанді (північна)

note: reference_name for ngb
en: Northern Ngbandi
uk: північна нгбанді

note: name for ngc, reference_name for ngc
en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
uk: нгомбе (Демократична Республіка Конго)

note: name for ngd, reference_name for ngd
en: Ngando (Central African Republic)
uk: нгандо (Центральноафриканська Республіка)

note: name for nge, reference_name for nge
en: Ngemba
uk: нгемба

note: name for ngf, reference_name for ngf
en: Trans-New Guinea languages
uk: трансновогвінейські мови

note: name for ngg, reference_name for ngg
en: Ngbaka Manza
uk: нгбака-манза

note: name for ngh, reference_name for ngh
en: N/u
uk: нуу

note: name for ngi, reference_name for ngi
en: Ngizim
uk: нгізім

note: name for ngj, reference_name for ngj
en: Ngie
uk: нгіе

note: name for ngk, reference_name for ngk
en: Ngalkbun
uk: нгалкбун

note: name for ngl, reference_name for ngl
en: Lomwe
uk: ломве

note: name for ngm, reference_name for ngm
en: Ngatik Men's Creole
uk: креольська племені нгатік

note: name for ngn, reference_name for ngn
en: Ngwo
uk: нгво

note: name for ngo, reference_name for ngo
en: Ngoni
uk: нгоні

note: name for ngp, reference_name for ngp
en: Ngulu
uk: нгулу

note: name for ngq, reference_name for ngq
en: Ngurimi
uk: нгурімі

note: name for ngr, reference_name for ngr
en: Engdewu
uk: енгдеву

note: name for ngs, reference_name for ngs
en: Gvoko
uk: гвоко

note: name for ngt, reference_name for ngt
en: Ngeq
uk: нгек

note: name for ngu, inverted_name for ngu
en: Nahuatl, Guerrero
uk: ацтецька (Герреро)

note: reference_name for ngu
en: Guerrero Nahuatl
uk: ацтецька (Герреро)

note: name for ngv, reference_name for ngv
en: Nagumi
uk: нагумі

note: name for ngw, reference_name for ngw
en: Ngwaba
uk: нгваба

note: name for ngx, reference_name for ngx
en: Nggwahyi
uk: нггвахьї

note: name for ngy, reference_name for ngy
en: Tibea
uk: тібеа

note: name for ngz, reference_name for ngz
en: Ngungwel
uk: нгунгвел

note: name for nha, reference_name for nha
en: Nhanda
uk: нганда

note: name for nhb, reference_name for nhb
en: Beng
uk: бенг

note: name for nhc, inverted_name for nhc
en: Nahuatl, Tabasco
uk: ацтецька (Табаско)

note: reference_name for nhc
en: Tabasco Nahuatl
uk: ацтецька (Табаско)

note: name for nhd, inverted_name for nhd
en: Guaraní, Ava
uk: гуарані (ава)

note: reference_name for nhd
en: Chiripá
uk: чиріпа

note: name for nhe, inverted_name for nhe
en: Nahuatl, Eastern Huasteca
uk: ацтецька (східна Уастека)

note: reference_name for nhe
en: Eastern Huasteca Nahuatl
uk: ацтецька (східна Уастека)

note: name for nhf, reference_name for nhf
en: Nhuwala
uk: нхувала

note: name for nhg, inverted_name for nhg
en: Nahuatl, Tetelcingo
uk: ацтецька (Тетельсінго)

note: reference_name for nhg
en: Tetelcingo Nahuatl
uk: ацтецька (Тетельсінго)

note: name for nhh, reference_name for nhh
en: Nahari
uk: нахарі

note: name for nhi, inverted_name for nhi
en: Nahuatl, Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
uk: ацтецька (Сакатлан-Ауакатлан-Тепетцинтла)

note: reference_name for nhi
en: Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla Nahuatl
uk: ацтецька (Сакатлан-Ауакатлан-Тепетцинтла)

note: name for nhj, inverted_name for nhj
en: Nahuatl, Tlalitzlipa
uk: ацтецька (Тлаліцліпа)

note: reference_name for nhj
en: Tlalitzlipa Nahuatl
uk: ацтецька (Тлаліцліпа)

note: name for nhk, inverted_name for nhk
en: Nahuatl, Isthmus-Cosoleacaque
uk: ацтецька (перешийок-Косолеакаке)

note: reference_name for nhk
en: Isthmus-Cosoleacaque Nahuatl
uk: ацтецька (перешийок-Косолеакаке)

note: name for nhm, inverted_name for nhm
en: Nahuatl, Morelos
uk: ацтецька (Морелос)

note: reference_name for nhm
en: Morelos Nahuatl
uk: ацтецька (Морелос)

note: name for nhn, inverted_name for nhn
en: Nahuatl, Central
uk: ацтецька (центральна)

note: reference_name for nhn
en: Central Nahuatl
uk: центральноацтецька

note: name for nho, reference_name for nho
en: Takuu
uk: такуу

note: name for nhp, inverted_name for nhp
en: Nahuatl, Isthmus-Pajapan
uk: ацтецька (перешийок-Пахапан)

note: reference_name for nhp
en: Isthmus-Pajapan Nahuatl
uk: ацтецька (перешийок-Пахапан)

note: name for nhq, inverted_name for nhq
en: Nahuatl, Huaxcaleca
uk: ацтецька (Уашкалека)

note: reference_name for nhq
en: Huaxcaleca Nahuatl
uk: ацтецька (Уашкалека)

note: name for nhr, reference_name for nhr
en: Naro
uk: наро

note: name for nhs, inverted_name for nhs, name for npl, inverted_name for npl
en: Nahuatl, Southeastern Puebla
uk: ацтецька (Південно-східна Пуебла)

note: reference_name for nhs, reference_name for npl
en: Southeastern Puebla Nahuatl
uk: ацтецька (Південно-східна Пуебла)

note: name for nht, inverted_name for nht
en: Nahuatl, Ometepec
uk: ацтецька (Ометепек)

note: reference_name for nht
en: Ometepec Nahuatl
uk: ацтецька (Ометепек)

note: name for nhu, reference_name for nhu
en: Noone
uk: нооне

note: name for nhv, inverted_name for nhv
en: Nahuatl, Temascaltepec
uk: ацтецька (Темаскальтепек)

note: reference_name for nhv
en: Temascaltepec Nahuatl
uk: ацтецька (Темаскальтепек)

note: name for nhw, inverted_name for nhw
en: Nahuatl, Western Huasteca
uk: ацтецька (західна Уастека)

note: reference_name for nhw
en: Western Huasteca Nahuatl
uk: ацтецька (західна Уастека)

note: name for nhx, inverted_name for nhx
en: Nahuatl, Isthmus-Mecayapan
uk: ацтецька (перешийок-Мекаяпан)

note: reference_name for nhx
en: Isthmus-Mecayapan Nahuatl
uk: ацтецька (перешийок-Мекаяпан)

note: name for nhy, inverted_name for nhy
en: Nahuatl, Northern Oaxaca
uk: ацтецька (північна Оахака)

note: reference_name for nhy
en: Northern Oaxaca Nahuatl
uk: ацтецька (північна Оахака)

note: name for nhz, inverted_name for nhz
en: Nahuatl, Santa María La Alta
uk: ацтецька (Санта-Марія-ла-Альта)

note: reference_name for nhz
en: Santa María La Alta Nahuatl
uk: ацтецька (Санта-Марія-ла-Альта)

note: name for nia, reference_name for nia
en: Nias
uk: ніасійська

note: name for nib, reference_name for nib
en: Nakame
uk: накаме

note: name for nic, reference_name for nic
en: Niger-Kordofanian languages
uk: нігер-кордофанські мови

note: name for nid, reference_name for nid
en: Ngandi
uk: нганді

note: name for nie, reference_name for nie
en: Niellim
uk: ніеллім

note: name for nif, reference_name for nif
en: Nek
uk: нек

note: name for nig, reference_name for nig
en: Ngalakan
uk: нгалакан

note: name for nih, reference_name for nih
en: Nyiha (Tanzania)
uk: ньїха (Танзанія)

note: name for nii, reference_name for nii
en: Nii
uk: нії

note: name for nij, reference_name for nij
en: Ngaju
uk: нгаджу

note: name for nik, inverted_name for nik
en: Nicobarese, Southern
uk: нікобарська (південна)

note: reference_name for nik
en: Southern Nicobarese
uk: південна нікобарська

note: name for nil, reference_name for nil
en: Nila
uk: ніла

note: name for nim, reference_name for nim
en: Nilamba
uk: ніламба

note: name for nin, reference_name for nin
en: Ninzo
uk: нінзо

note: name for nio, reference_name for nio
en: Nganasan
uk: нганасан

note: name for niq, reference_name for niq
en: Nandi
uk: нанді

note: name for nir, reference_name for nir
en: Nimboran
uk: німборанська

note: name for nis, reference_name for nis
en: Nimi
uk: німі

note: name for nit, inverted_name for nit
en: Kolami, Southeastern
uk: коламі (південно-східна)

note: reference_name for nit
en: Southeastern Kolami
uk: південно-східна коламі

note: name for niu, reference_name for niu
en: Niuean
uk: ніуе

note: name for niv, reference_name for niv
en: Gilyak
uk: нівхська

note: name for niw, reference_name for niw
en: Nimo
uk: німо

note: name for nix, reference_name for nix
en: Hema
uk: хема

note: name for niy, reference_name for niy
en: Ngiti
uk: нгіті

note: name for niz, reference_name for niz
en: Ningil
uk: нінгіл

note: name for nja, reference_name for nja
en: Nzanyi
uk: нзаньї

note: name for njb, inverted_name for njb
en: Naga, Nocte
uk: нага (нокте)

note: reference_name for njb
en: Nocte Naga
uk: нага (нокте)

note: name for njd, reference_name for njd
en: Ndonde Hamba
uk: ндонде-хамба

note: name for njh, inverted_name for njh
en: Naga, Lotha
uk: нага (лота)

note: reference_name for njh
en: Lotha Naga
uk: нага (лота)

note: name for nji, reference_name for nji
en: Gudanji
uk: гуданджі

note: name for njj, reference_name for njj
en: Njen
uk: нджен

note: name for njl, reference_name for njl
en: Njalgulgule
uk: ндажалгулгуле

note: name for njm, inverted_name for njm
en: Naga, Angami
uk: нага (ангамі)

note: reference_name for njm
en: Angami Naga
uk: нага (ангамі)

note: name for njn, inverted_name for njn
en: Naga, Liangmai
uk: нага (ліангмай)

note: reference_name for njn
en: Liangmai Naga
uk: нага (ліангмай)

note: name for njo, inverted_name for njo
en: Naga, Ao
uk: нага (ао)

note: reference_name for njo
en: Ao Naga
uk: нага (ао)

note: name for njr, reference_name for njr
en: Njerep
uk: нджереп

note: name for njs, reference_name for njs
en: Nisa
uk: ніса

note: name for njt, reference_name for njt
en: Ndyuka-Trio Pidgin
uk: піджин ндьюка-тріо

note: name for nju, reference_name for nju
en: Ngadjunmaya
uk: нгаджунмая

note: name for njx, reference_name for njx
en: Kunyi
uk: куньї

note: name for njy, reference_name for njy
en: Njyem
uk: нджєм

note: name for njz, reference_name for njz
en: Nyishi
uk: ньїші

note: name for nka, reference_name for nka
en: Nkoya
uk: нкоя

note: name for nkb, inverted_name for nkb
en: Naga, Khoibu
uk: нага (хойбу)

note: reference_name for nkb
en: Khoibu Naga
uk: нага (хойбу)

note: name for nkc, reference_name for nkc
en: Nkongho
uk: нконго

note: name for nkd, reference_name for nkd
en: Koireng
uk: койренг

note: name for nke, reference_name for nke
en: Duke
uk: дуке

note: name for nkf, inverted_name for nkf
en: Naga, Inpui
uk: нага (інпуї)

note: reference_name for nkf
en: Inpui Naga
uk: нага (інпуї)

note: name for nkg, reference_name for nkg
en: Nekgini
uk: некгіні

note: name for nkh, inverted_name for nkh
en: Naga, Khezha
uk: нака (хежа)

note: reference_name for nkh
en: Khezha Naga
uk: нака (хежа)

note: name for nki, inverted_name for nki
en: Naga, Thangal
uk: нака (тангал)

note: reference_name for nki
en: Thangal Naga
uk: нака (тангал)

note: name for nkj, reference_name for nkj
en: Nakai
uk: накаї

note: name for nkk, reference_name for nkk
en: Nokuku
uk: нокуку

note: name for nkm, reference_name for nkm
en: Namat
uk: намат

note: name for nkn, reference_name for nkn
en: Nkangala
uk: нкангала

note: name for nko, reference_name for nko
en: Nkonya
uk: нконья

note: name for nkp, reference_name for nkp
en: Niuatoputapu
uk: ньяуатопутапу

note: name for nkq, reference_name for nkq
en: Nkami
uk: нкамі

note: name for nkr, reference_name for nkr
en: Nukuoro
uk: нукуоро

note: name for nks, inverted_name for nks
en: Asmat, North
uk: асмат (північна)

note: reference_name for nks
en: North Asmat
uk: північна асмат

note: name for nkt, reference_name for nkt
en: Nyika (Tanzania)
uk: ньїка (Танзанія)

note: name for nku, inverted_name for nku
en: Kulango, Bouna
uk: куланго (буна)

note: reference_name for nku
en: Bouna Kulango
uk: куланго (буна)

note: name for nkv, reference_name for nkv
en: Nyika (Malawi and Zambia)
uk: ньїка (Малаві і Замбія)

note: name for nkw, reference_name for nkw
en: Nkutu
uk: нкуту

note: name for nkx, reference_name for nkx
en: Nkoroo
uk: нкороо

note: name for nkz, reference_name for nkz
en: Nkari
uk: нкарі

note: name for nla, reference_name for nla
en: Ngombale
uk: нгомбале

note: name for nlc, reference_name for nlc
en: Nalca
uk: налка

note: name for nle, inverted_name for nle
en: Nyala, East
uk: ньяла (східна)

note: reference_name for nle
en: East Nyala
uk: східна ньяла

note: name for nlg, reference_name for nlg
en: Gela
uk: гела

note: name for nli, reference_name for nli
en: Grangali
uk: грангалі

note: name for nlj, reference_name for nlj
en: Nyali
uk: ньялі

note: name for nlk, inverted_name for nlk
en: Yali, Ninia
uk: ялі (нінья)

note: reference_name for nlk
en: Ninia Yali
uk: ялі (нінья)

note: name for nll, reference_name for nll
en: Nihali
uk: ніхалі

note: name for nln, reference_name for nln
en: Durango Nahuatl
uk: ацтецька (Дуранго)

note: name for nlo, reference_name for nlo
en: Ngul
uk: нгул

note: name for nlr, reference_name for nlr
en: Ngarla
uk: нгарла

note: name for nlu, reference_name for nlu
en: Nchumbulu
uk: нчумбулу

note: name for nlv, inverted_name for nlv
en: Nahuatl, Orizaba
uk: ацтецька (Орісаба)

note: reference_name for nlv
en: Orizaba Nahuatl
uk: ацтецька (Орісаба)

note: name for nlx, reference_name for nlx
en: Nahali
uk: нахалі

note: name for nly, reference_name for nly
en: Nyamal
uk: ньямал

note: name for nlz, reference_name for nlz
en: Nalögo
uk: налього

note: name for nma, inverted_name for nma
en: Naga, Maram
uk: нага (марам)

note: reference_name for nma
en: Maram Naga
uk: нага (марам)

note: name for nmb, inverted_name for nmb
en: Nambas, Big
uk: набмас (велика)

note: reference_name for nmb
en: Big Nambas
uk: велика намбас

note: name for nmc, reference_name for nmc
en: Ngam
uk: нгам

note: name for nmd, reference_name for nmd
en: Ndumu
uk: ндуму

note: name for nme, inverted_name for nme
en: Naga, Mzieme
uk: нага (мзіеме)

note: reference_name for nme
en: Mzieme Naga
uk: нага (мзіеме)

note: name for nmf, inverted_name for nmf
en: Naga, Tangkhul (India)
uk: нага (тангкхул, індійська)

note: reference_name for nmf
en: Tangkhul Naga (India)
uk: нага (тангкхул, індійська)

note: name for nmg, reference_name for nmg
en: Kwasio
uk: квасіо

note: name for nmh, inverted_name for nmh
en: Naga, Monsang
uk: нага (монсанг)

note: reference_name for nmh
en: Monsang Naga
uk: нага (монсанг)

note: name for nmi, reference_name for nmi
en: Nyam
uk: ньям

note: name for nmj, reference_name for nmj
en: Ngombe (Central African Republic)
uk: нгомбе (Центральноафриканська Республіка)

note: name for nmk, reference_name for nmk
en: Namakura
uk: намакура

note: name for nml, reference_name for nml
en: Ndemli
uk: ндемлі

note: name for nmm, reference_name for nmm
en: Manangba
uk: манангба

note: name for nmn, reference_name for nmn
en: !Xóõ
uk: шоув

note: name for nmo, inverted_name for nmo
en: Naga, Moyon
uk: нага (мойон)

note: reference_name for nmo
en: Moyon Naga
uk: нага (мойон)

note: name for nmp, reference_name for nmp
en: Nimanbur
uk: німанбур

note: name for nmq, reference_name for nmq
en: Nambya
uk: намбья

note: name for nmr, reference_name for nmr
en: Nimbari
uk: німбарі

note: name for nms, reference_name for nms
en: Letemboi
uk: летембої

note: name for nmt, reference_name for nmt
en: Namonuito
uk: намонуїто

note: name for nmu, inverted_name for nmu
en: Maidu, Northeast
uk: майду (північно-східна)

note: reference_name for nmu
en: Northeast Maidu
uk: північно-східна майду

note: name for nmv, reference_name for nmv
en: Ngamini
uk: нгаміні

note: name for nmw, reference_name for nmw
en: Nimoa
uk: німоа

note: name for nmx, reference_name for nmx
en: Nama (Papua New Guinea)
uk: нама (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for nmy, reference_name for nmy
en: Namuyi
uk: намуї

note: name for nmz, reference_name for nmz
en: Nawdm
uk: лоссо

note: name for nna, reference_name for nna
en: Nyangumarta
uk: ньянгумарта

note: name for nnb, reference_name for nnb
en: Nande
uk: нанде

note: name for nnc, reference_name for nnc
en: Nancere
uk: нансере

note: name for nnd, inverted_name for nnd
en: Ambae, West
uk: амбае (західна)

note: reference_name for nnd
en: West Ambae
uk: західна амбае

note: name for nne, reference_name for nne
en: Ngandyera
uk: нгандьєра

note: name for nnf, reference_name for nnf
en: Ngaing
uk: нгаїнг

note: name for nng, inverted_name for nng
en: Naga, Maring
uk: нага (марінг)

note: reference_name for nng
en: Maring Naga
uk: нага (марінг)

note: name for nnh, reference_name for nnh
en: Ngiemboon
uk: нгьємбун

note: name for nni, inverted_name for nni
en: Nuaulu, North
uk: нуаулу (північна)

note: reference_name for nni
en: North Nuaulu
uk: північна нуаулу

note: name for nnj, reference_name for nnj
en: Nyangatom
uk: ньянгатом

note: name for nnk, reference_name for nnk
en: Nankina
uk: нанкіна

note: name for nnl, inverted_name for nnl
en: Naga, Northern Rengma
uk: нага (північна ренгма)

note: reference_name for nnl
en: Northern Rengma Naga
uk: нага (північна ренгма)

note: name for nnm, reference_name for nnm
en: Namia
uk: намія

note: name for nnn, reference_name for nnn
en: Ngete
uk: нгете

note: name for nno, reference_name for nno
en: Norwegian Nynorsk
uk: норвезька нюноршк

note: name for nnp, inverted_name for nnp
en: Naga, Wancho
uk: нага (ванчо)

note: reference_name for nnp
en: Wancho Naga
uk: нага (ванчо)

note: name for nnq, reference_name for nnq
en: Ngindo
uk: нгіндо

note: name for nnr, reference_name for nnr
en: Narungga
uk: нарунгга

note: name for nns, reference_name for nns
en: Ningye
uk: нінгьє

note: name for nnt, reference_name for nnt
en: Nanticoke
uk: нантікоук

note: name for nnu, reference_name for nnu
en: Dwang
uk: дванг

note: name for nnv, reference_name for nnv
en: Nugunu (Australia)
uk: нугуну (Австралія)

note: name for nnw, inverted_name for nnw
en: Nuni, Southern
uk: нуні (південна)

note: reference_name for nnw
en: Southern Nuni
uk: південна нуні

note: name for nnx, reference_name for nnx
en: Ngong
uk: нгонг

note: name for nny, reference_name for nny
en: Nyangga
uk: ньягга

note: name for nnz, reference_name for nnz
en: Nda'nda'
uk: нданда

note: name for noa, reference_name for noa
en: Woun Meu
uk: вун-меу

note: name for nob, reference_name for nob
en: Norwegian Bokmål
uk: норвезька букмол

note: name for noc, reference_name for noc
en: Nuk
uk: нук

note: name for nod, inverted_name for nod
en: Thai, Northern
uk: тайська (північна)

note: reference_name for nod
en: Northern Thai
uk: північнотайська

note: name for noe, reference_name for noe
en: Nimadi
uk: німаді

note: name for nof, reference_name for nof
en: Nomane
uk: номане

note: name for nog, reference_name for nog
en: Nogai
uk: ногайська

note: name for noh, reference_name for noh
en: Nomu
uk: ному

note: name for noi, reference_name for noi
en: Noiri
uk: ноїрі

note: name for noj, reference_name for noj
en: Nonuya
uk: нонуя

note: name for nok, reference_name for nok
en: Nooksack
uk: нууксак

note: name for nom, reference_name for nom
en: Nocamán
uk: нокаман

note: name for non, inverted_name for non
en: Norse, Old
uk: давньонорвезька

note: reference_name for non
en: Old Norse
uk: давньонорвезька

note: name for noo, reference_name for noo
en: Nootka
uk: нутка

note: name for nop, reference_name for nop
en: Numanggang
uk: нуманганг

note: name for noq, reference_name for noq
en: Ngongo
uk: нгонго

note: name for nor, reference_name for nor
en: Norwegian
uk: норвезька

note: name for nos, inverted_name for nos
en: Nisu, Eastern
uk: нісу (східна)

note: reference_name for nos
en: Eastern Nisu
uk: східна нісу

note: name for not, reference_name for not
en: Nomatsiguenga
uk: номатсігуенга

note: name for nou, reference_name for nou
en: Ewage-Notu
uk: еваге-ноту

note: name for nov, reference_name for nov
en: Novial
uk: новіаль

note: name for now, reference_name for now
en: Nyambo
uk: ньямбо

note: name for noy, reference_name for noy
en: Noy
uk: ной

note: name for noz, reference_name for noz
en: Nayi
uk: наї

note: name for npa, reference_name for npa
en: Nar Phu
uk: нар-фу

note: name for npb, reference_name for npb
en: Nupbikha
uk: нупбіха

note: name for npg, inverted_name for npg
en: Naga, Ponyo-Gongwang
uk: нага (поньйо-гонгванг)

note: reference_name for npg
en: Ponyo-Gongwang Naga
uk: нага (поньйо-гонгванг)

note: name for nph, inverted_name for nph
en: Naga, Phom
uk: нага (фом)

note: reference_name for nph
en: Phom Naga
uk: нага (фом)

note: name for npi, reference_name for npi
en: Nepali (individual language)
uk: непальська (окрема мова)

note: name for npn, reference_name for npn
en: Mondropolon
uk: мондрополон

note: name for npo, inverted_name for npo
en: Naga, Pochuri
uk: нага (почурі)

note: reference_name for npo
en: Pochuri Naga
uk: нага (почурі)

note: name for nps, reference_name for nps
en: Nipsan
uk: ніпсан

note: name for npu, inverted_name for npu
en: Naga, Puimei
uk: нага (пуймеї)

note: reference_name for npu
en: Puimei Naga
uk: нага (пуймеї)

note: name for npy, reference_name for npy
en: Napu
uk: напу

note: name for nqg, inverted_name for nqg
en: Nago, Southern
uk: наго (південна)

note: reference_name for nqg
en: Southern Nago
uk: південна наго

note: name for nqk, inverted_name for nqk
en: Ede Nago, Kura
uk: еде-наго (кура)

note: reference_name for nqk
en: Kura Ede Nago
uk: еде-наго (кура)

note: name for nqm, reference_name for nqm
en: Ndom
uk: ндом

note: name for nqn, reference_name for nqn
en: Nen
uk: нен

note: name for nqo, reference_name for nqo
en: N'Ko
uk: н’ко

note: name for nqy, inverted_name for nqy
en: Naga, Akyaung Ari
uk: нага (акьяунг-арі)

note: reference_name for nqy
en: Akyaung Ari Naga
uk: нага (акьяунг-арі)

note: name for nra, reference_name for nra
en: Ngom
uk: нгом

note: name for nrb, reference_name for nrb
en: Nara
uk: нара

note: name for nrc, reference_name for nrc
en: Noric
uk: норицька

note: name for nre, inverted_name for nre
en: Naga, Southern Rengma
uk: нага (Південна Ренгма)

note: reference_name for nre
en: Southern Rengma Naga
uk: нага (Південна Ренгма)

note: name for nrg, reference_name for nrg
en: Narango
uk: наранго

note: name for nri, inverted_name for nri
en: Naga, Chokri
uk: нага (Чокрі)

note: reference_name for nri
en: Chokri Naga
uk: нага (Чокрі)

note: name for nrl, reference_name for nrl
en: Ngarluma
uk: нгарлума

note: name for nrm, reference_name for nrm
en: Narom
uk: наром

note: name for nrn, reference_name for nrn
en: Norn
uk: норн

note: name for nrp, inverted_name for nrp
en: Picene, North
uk: північна піценська

note: reference_name for nrp
en: North Picene
uk: північна піценська

note: name for nrr, reference_name for nrr
en: Norra
uk: норра

note: name for nrt, inverted_name for nrt
en: Kalapuya, Northern
uk: калапуя (північна)

note: reference_name for nrt
en: Northern Kalapuya
uk: північна калапуя

note: name for nru, reference_name for nru
en: Narua
uk: наруа

note: name for nrx, reference_name for nrx
en: Ngurmbur
uk: нгурмбур

note: name for nrz, reference_name for nrz
en: Lala
uk: лала

note: name for nsa, inverted_name for nsa
en: Naga, Sangtam
uk: нага (Сангтам)

note: reference_name for nsa
en: Sangtam Naga
uk: нага (Сангтам)

note: name for nsc, reference_name for nsc
en: Nshi
uk: нші

note: name for nsd, inverted_name for nsd
en: Nisu, Southern
uk: нісу (південна)

note: reference_name for nsd
en: Southern Nisu
uk: південна нісу

note: name for nse, reference_name for nse
en: Nsenga
uk: нсенга

note: name for nsf, inverted_name for nsf
en: Nisu, Northwestern
uk: нісу (північно-західна)

note: reference_name for nsf
en: Northwestern Nisu
uk: нісу (північно-західна)

note: name for nsg, reference_name for nsg
en: Ngasa
uk: нгаса

note: name for nsh, reference_name for nsh
en: Ngoshie
uk: нгошіє

note: name for nsi, reference_name for nsi
en: Nigerian Sign Language
uk: нігерійська мова жестів

note: name for nsk, reference_name for nsk
en: Naskapi
uk: наскапі

note: name for nsl, reference_name for nsl
en: Norwegian Sign Language
uk: норвезька мова жестів

note: name for nsm, inverted_name for nsm
en: Naga, Sumi
uk: нага (сумі)

note: reference_name for nsm
en: Sumi Naga
uk: нага (сумі)

note: name for nsn, reference_name for nsn
en: Nehan
uk: нехан

note: name for nso, inverted_name for nso
en: Sotho, Northern
uk: сото, північне

note: reference_name for nso
en: Pedi
uk: педі

note: name for nsp, reference_name for nsp
en: Nepalese Sign Language
uk: непальська мова жестів

note: name for nsq, inverted_name for nsq
en: Miwok, Northern Sierra
uk: мівок (північна Сьєрра)

note: reference_name for nsq
en: Northern Sierra Miwok
uk: мівок (північна Сьєрра)

note: name for nsr, reference_name for nsr
en: Maritime Sign Language
uk: морська мова жестів

note: name for nss, reference_name for nss
en: Nali
uk: налі

note: name for nst, inverted_name for nst
en: Naga, Tase
uk: нага (тасе)

note: reference_name for nst
en: Tase Naga
uk: нага (тасе)

note: name for nsu, inverted_name for nsu
en: Nahuatl, Sierra Negra
uk: ацтецька (Сьєрра-Негра)

note: reference_name for nsu
en: Sierra Negra Nahuatl
uk: ацтецька (Сьєрра-Негра)

note: name for nsv, inverted_name for nsv
en: Nisu, Southwestern
uk: нісу (південно-західна)

note: reference_name for nsv
en: Southwestern Nisu
uk: південно-західна нісу

note: name for nsw, reference_name for nsw
en: Navut
uk: навут

note: name for nsx, reference_name for nsx
en: Nsongo
uk: нсонго

note: name for nsy, reference_name for nsy
en: Nasal
uk: насаль

note: name for nsz, reference_name for nsz
en: Nisenan
uk: нісенан

note: name for nte, reference_name for nte
en: Nathembo
uk: натембо

note: name for nti, reference_name for nti
en: Natioro
uk: натіоро

note: name for ntj, reference_name for ntj
en: Ngaanyatjarra
uk: нгааньятжарра

note: name for ntk, reference_name for ntk
en: Ikoma-Nata-Isenye
uk: ікома-ната-ісеньє

note: name for ntm, reference_name for ntm
en: Nateni
uk: натені

note: name for nto, reference_name for nto
en: Ntomba
uk: нтомба

note: name for ntp, inverted_name for ntp
en: Tepehuan, Northern
uk: тепеуан (північна)

note: reference_name for ntp
en: Northern Tepehuan
uk: північна тепеуан

note: name for ntr, reference_name for ntr
en: Delo
uk: дело

note: name for nts, reference_name for nts
en: Natagaimas
uk: натагаймас

note: name for ntu, reference_name for ntu
en: Natügu
uk: натюгу

note: name for ntw, reference_name for ntw
en: Nottoway
uk: ноттовай

note: name for ntx, inverted_name for ntx
en: Naga, Tangkhul (Myanmar)
uk: нага (тангкхул, м’янмська)

note: reference_name for ntx
en: Tangkhul Naga (Myanmar)
uk: нага (тангкхул, м’янмська)

note: name for nty, reference_name for nty
en: Mantsi
uk: мантсі

note: name for ntz, reference_name for ntz
en: Natanzi
uk: натанці

note: name for nua, reference_name for nua
en: Yuaga
uk: юага

note: name for nub, reference_name for nub
en: Nubian languages
uk: нубійські мови

note: name for nuc, reference_name for nuc
en: Nukuini
uk: нукуїні

note: name for nud, reference_name for nud
en: Ngala
uk: нгала

note: name for nue, reference_name for nue
en: Ngundu
uk: нгунду

note: name for nuf, reference_name for nuf
en: Nusu
uk: нусу

note: name for nug, reference_name for nug
en: Nungali
uk: нунгалі

note: name for nuh, reference_name for nuh
en: Ndunda
uk: ндунда

note: name for nui, reference_name for nui
en: Ngumbi
uk: нгумбі

note: name for nuj, reference_name for nuj
en: Nyole
uk: ньйоле

note: name for nuk, reference_name for nuk
en: Nuu-chah-nulth
uk: нуу-ча-нулт

note: name for nul, reference_name for nul
en: Nusa Laut
uk: нуса-лаут

note: name for num, reference_name for num
en: Niuafo'ou
uk: ніуафоу

note: name for nun, reference_name for nun
en: Anong
uk: анонг

note: name for nuo, reference_name for nuo
en: Nguôn
uk: нгуон

note: name for nup, reference_name for nup
en: Nupe-Nupe-Tako
uk: нупе-нупе-тако

note: name for nuq, reference_name for nuq
en: Nukumanu
uk: нукуману

note: name for nur, reference_name for nur
en: Nukuria
uk: нукурія

note: name for nus, reference_name for nus
en: Nuer
uk: нуер

note: name for nut, reference_name for nut
en: Nung (Viet Nam)
uk: нунг (В’єтнам)

note: name for nuu, reference_name for nuu
en: Ngbundu
uk: нгбунду

note: name for nuv, inverted_name for nuv
en: Nuni, Northern
uk: нуні (північна)

note: reference_name for nuv
en: Northern Nuni
uk: північна нуні

note: name for nuw, reference_name for nuw
en: Nguluwan
uk: нгулуван

note: name for nux, reference_name for nux
en: Mehek
uk: мехек

note: name for nuy, reference_name for nuy
en: Nunggubuyu
uk: нунггубую

note: name for nuz, inverted_name for nuz
en: Nahuatl, Tlamacazapa
uk: ацтецька (Тламакасапа)

note: reference_name for nuz
en: Tlamacazapa Nahuatl
uk: ацтецька (Тламакасапа)

note: name for nvh, reference_name for nvh
en: Nasarian
uk: назарейська

note: name for nvm, reference_name for nvm
en: Namiae
uk: наміае

note: name for nvo, reference_name for nvo
en: Nyokon
uk: ньйокон

note: name for nwa, reference_name for nwa
en: Nawathinehena
uk: наватінехена

note: name for nwb, reference_name for nwb
en: Nyabwa
uk: ньябва

note: name for nwc, inverted_name for nwc
en: Newari, Old
uk: неварська (давня)

note: reference_name for nwc
en: Classical Newari
uk: класична неварська

note: name for nwe, reference_name for nwe
en: Ngwe
uk: нгве

note: name for nwg, reference_name for nwg
en: Ngayawung
uk: нгаявун

note: name for nwi, inverted_name for nwi
en: Tanna, Southwest
uk: танна (південно-західна)

note: reference_name for nwi
en: Southwest Tanna
uk: південно-західна танна

note: name for nwm, reference_name for nwm
en: Nyamusa-Molo
uk: ньямуса-моло

note: name for nwo, reference_name for nwo
en: Nauo
uk: науо

note: name for nwr, reference_name for nwr
en: Nawaru
uk: навару

note: name for nwx, inverted_name for nwx
en: Newar, Middle
uk: невар (середня)

note: reference_name for nwx
en: Middle Newar
uk: середня невар

note: name for nwy, reference_name for nwy
en: Nottoway-Meherrin
uk: ноттовай-мехеррін

note: name for nxa, reference_name for nxa
en: Nauete
uk: науете

note: name for nxd, reference_name for nxd
en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
uk: нгандо (Демократична Республіка Конго)

note: name for nxe, reference_name for nxe
en: Nage
uk: наге

note: name for nxg, reference_name for nxg
en: Ngad'a
uk: нгада

note: name for nxi, reference_name for nxi
en: Nindi
uk: нінді

note: name for nxj, reference_name for nxj
en: Nyadu
uk: няду

note: name for nxk, inverted_name for nxk
en: Naga, Koki
uk: нага (кокі)

note: reference_name for nxk
en: Koki Naga
uk: нага (кокі)

note: name for nxl, inverted_name for nxl
en: Nuaulu, South
uk: нуаулу (південна)

note: reference_name for nxl
en: South Nuaulu
uk: південна нуаулу

note: name for nxm, reference_name for nxm
en: Numidian
uk: нумідійська

note: name for nxn, reference_name for nxn
en: Ngawun
uk: нгавун

note: name for nxr, reference_name for nxr
en: Ninggerum
uk: нінггерум

note: name for nxu, reference_name for nxu
en: Narau
uk: нарау

note: name for nxx, reference_name for nxx
en: Nafri
uk: нафрі

note: name for nya, reference_name for nya
en: Nyanja
uk: ньянджа

note: name for nyb, reference_name for nyb
en: Nyangbo
uk: ньянгбо

note: name for nyc, reference_name for nyc
en: Nyanga-li
uk: н’янга-лі

note: name for nyd, reference_name for nyd
en: Nyore
uk: нйоре

note: name for nye, reference_name for nye
en: Nyengo
uk: ньєнго

note: name for nyf, reference_name for nyf
en: Giryama
uk: гірьяма

note: name for nyg, reference_name for nyg
en: Nyindu
uk: ньїнду

note: name for nyh, reference_name for nyh
en: Nyigina
uk: ньїгіна

note: name for nyi, reference_name for nyi
en: Ama (Sudan)
uk: ама (Судан)

note: name for nyj, reference_name for nyj
en: Nyanga
uk: н’янга

note: name for nyk, reference_name for nyk
en: Nyaneka
uk: ньянека

note: name for nyl, reference_name for nyl
en: Nyeu
uk: ньєу

note: name for nym, reference_name for nym
en: Nyamwezi
uk: ньямвезі

note: name for nyn, reference_name for nyn
en: Nyankole
uk: ньянколе

note: name for nyo, reference_name for nyo
en: Nyoro
uk: ньоро

note: name for nyp, reference_name for nyp
en: Nyang'i
uk: ньянгі

note: name for nyq, reference_name for nyq
en: Nayini
uk: наїні

note: name for nyr, reference_name for nyr
en: Nyiha (Malawi)
uk: ньїха (Малаві)

note: name for nys, reference_name for nys
en: Nyunga
uk: ньюнга

note: name for nyt, reference_name for nyt
en: Nyawaygi
uk: ньявайгі

note: name for nyu, reference_name for nyu
en: Nyungwe
uk: ньюнгве

note: name for nyv, reference_name for nyv
en: Nyulnyul
uk: ньюлньюл

note: name for nyw, reference_name for nyw
en: Nyaw
uk: ньяв

note: name for nyx, reference_name for nyx
en: Nganyaywana
uk: нганьяйвана

note: name for nyy, reference_name for nyy
en: Nyakyusa-Ngonde
uk: ньякьюса-нгонде

note: name for nza, inverted_name for nza
en: Mbembe, Tigon
uk: мембе (тігон)

note: reference_name for nza
en: Tigon Mbembe
uk: мембе (тігон)

note: name for nzb, reference_name for nzb
en: Njebi
uk: нджебі

note: name for nzi, reference_name for nzi
en: Nzima
uk: нзіма

note: name for nzk, reference_name for nzk
en: Nzakara
uk: нзакара

note: name for nzm, inverted_name for nzm
en: Naga, Zeme
uk: нага (земе)

note: reference_name for nzm
en: Zeme Naga
uk: нага (земе)

note: name for nzs, reference_name for nzs
en: New Zealand Sign Language
uk: новозеландська мова жестів

note: name for nzu, reference_name for nzu
en: Teke-Nzikou
uk: теке-нзіку

note: name for nzy, reference_name for nzy
en: Nzakambay
uk: нзакамбай

note: name for nzz, inverted_name for nzz
en: Dogon, Nanga Dama
uk: догонська (нанга-дама)

note: reference_name for nzz
en: Nanga Dama Dogon
uk: догонська (нанга-дама)

note: name for oaa, reference_name for oaa
en: Orok
uk: орок

note: name for oac, reference_name for oac
en: Oroch
uk: ороч

note: name for oar, inverted_name for oar
en: Aramaic, Ancient (up to 700 BCE)
uk: арамейська (давня, до 700 р. до н.е.)

note: reference_name for oar
en: Old Aramaic (up to 700 BCE)
uk: давньоарамейська (до 700 р. до н.е.)

note: name for oav, inverted_name for oav
en: Avar, Old
uk: аварська (давня)

note: reference_name for oav
en: Old Avar
uk: давня аварська

note: name for obi, reference_name for obi
en: Obispeño
uk: обіспеньо

note: name for obk, inverted_name for obk
en: Bontok, Southern
uk: бонток, південна

note: reference_name for obk
en: Southern Bontok
uk: південна бонток

note: name for obl, reference_name for obl
en: Oblo
uk: обло

note: name for obm, reference_name for obm
en: Moabite
uk: моабіте

note: name for obo, inverted_name for obo
en: Manobo, Obo
uk: манобо (обо)

note: reference_name for obo
en: Obo Manobo
uk: манобо (обо)

note: name for obr, inverted_name for obr
en: Burmese, Old
uk: бірманська (давня)

note: reference_name for obr
en: Old Burmese
uk: давньобірманська

note: name for obt, inverted_name for obt
en: Breton, Old
uk: бретонська (давня)

note: reference_name for obt
en: Old Breton
uk: давньобретонська

note: name for obu, reference_name for obu
en: Obulom
uk: обулом

note: name for oca, reference_name for oca
en: Ocaina
uk: окаїна

note: name for occ, reference_name for occ
en: Occidental
uk: окциденталь

note: name for och, inverted_name for och
en: Chinese, Old
uk: китайська (давня)

note: reference_name for och
en: Old Chinese
uk: давньокитайська

note: name for oci, reference_name for oci
en: Occitan (post 1500)
uk: окситанська (після 1500)

note: name for oco, inverted_name for oco
en: Cornish, Old
uk: корнійська (давня)

note: reference_name for oco
en: Old Cornish
uk: давньокорнійська

note: name for ocu, inverted_name for ocu
en: Matlatzinca, Atzingo
uk: матлатцинка (Атцинго)

note: reference_name for ocu
en: Atzingo Matlatzinca
uk: матлатцинка (Атцинго)

note: name for oda, reference_name for oda
en: Odut
uk: одут

note: name for odk, reference_name for odk
en: Od
uk: од

note: name for odt, inverted_name for odt
en: Dutch, Old
uk: голландська (давня)

note: reference_name for odt
en: Old Dutch
uk: давньоголландська

note: name for odu, reference_name for odu
en: Odual
uk: одуал

note: name for ofo, reference_name for ofo
en: Ofo
uk: офо

note: name for ofs, inverted_name for ofs
en: Frisian, Old
uk: фризька (давня)

note: reference_name for ofs
en: Old Frisian
uk: давньофризька

note: name for ofu, reference_name for ofu
en: Efutop
uk: ефутоп

note: name for ogb, reference_name for ogb
en: Ogbia
uk: огбія

note: name for ogc, reference_name for ogc
en: Ogbah
uk: огбахі

note: name for oge, inverted_name for oge
en: Georgian, Old
uk: грузинська (давня)

note: reference_name for oge
en: Old Georgian
uk: давньогрузинська

note: name for ogg, reference_name for ogg
en: Ogbogolo
uk: огбоголо

note: name for ogn, reference_name for ogn
en: Ogan
uk: оган

note: name for ogo, reference_name for ogo
en: Khana
uk: хана

note: name for ogu, reference_name for ogu
en: Ogbronuagum
uk: огбронуагум

note: name for oht, inverted_name for oht
en: Hittite, Old
uk: хетська (давня)

note: reference_name for oht
en: Old Hittite
uk: давньохетська

note: name for ohu, inverted_name for ohu
en: Hungarian, Old
uk: угорська (давня)

note: reference_name for ohu
en: Old Hungarian
uk: давньоугорська

note: name for oia, reference_name for oia
en: Oirata
uk: ойрата

note: name for oin, inverted_name for oin
en: One, Inebu
uk: оне (інебу)

note: reference_name for oin
en: Inebu One
uk: оне (інебу)

note: name for ojb, inverted_name for ojb
en: Ojibwa, Northwestern
uk: оджибва (північно-західна)

note: reference_name for ojb
en: Northwestern Ojibwa
uk: північно-західна оджибва

note: name for ojc, inverted_name for ojc
en: Ojibwa, Central
uk: оджибва (центральна)

note: reference_name for ojc
en: Central Ojibwa
uk: центральна оджибва

note: name for ojg, inverted_name for ojg
en: Ojibwa, Eastern
uk: оджибва (східна)

note: reference_name for ojg
en: Eastern Ojibwa
uk: східна оджибва

note: name for oji, reference_name for oji
en: Ojibwa
uk: оджибва

note: name for ojp, inverted_name for ojp
en: Japanese, Old
uk: японська (давня)

note: reference_name for ojp
en: Old Japanese
uk: давньояпонська

note: name for ojs, inverted_name for ojs
en: Ojibwa, Severn
uk: оджибва (Северн)

note: reference_name for ojs
en: Severn Ojibwa
uk: оджибва (Северн)

note: name for ojv, reference_name for ojv
en: Ontong Java
uk: онтонг-ява

note: name for ojw, inverted_name for ojw
en: Ojibwa, Western
uk: оджибва (західна)

note: reference_name for ojw
en: Western Ojibwa
uk: західна оджибва

note: name for oka, reference_name for oka
en: Okanagan
uk: оканаган

note: name for okb, reference_name for okb
en: Okobo
uk: окобо

note: name for okd, reference_name for okd
en: Okodia
uk: окодья

note: name for oke, reference_name for oke
en: Okpe (Southwestern Edo)
uk: окпе (південно-західна едо)

note: name for okg, reference_name for okg
en: Koko Babangk
uk: коко-бабангк

note: name for okh, reference_name for okh
en: Koresh-e Rostam
uk: кореш-е-рустам

note: name for oki, reference_name for oki
en: Okiek
uk: окьєк

note: name for okj, reference_name for okj
en: Oko-Juwoi
uk: око-джувой

note: name for okk, inverted_name for okk
en: One, Kwamtim
uk: оне (квамтім)

note: reference_name for okk
en: Kwamtim One
uk: оне (квамтім)

note: name for okl, inverted_name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
uk: кентська мова жестів (давня)

note: reference_name for okl
en: Old Kentish Sign Language
uk: давня кентська мова жестів

note: name for okm, inverted_name for okm
en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
uk: корейська (середньовічна, 10-16 століття)

note: reference_name for okm
en: Middle Korean (10th-16th cent.)
uk: середня корейська (10-16 століття)

note: name for okn, reference_name for okn
en: Oki-No-Erabu
uk: окі-но-ерабу

note: name for oko, inverted_name for oko
en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
uk: корейська (середньовічна, 3-9 століття)

note: reference_name for oko
en: Old Korean (3rd-9th cent.)
uk: давньокорейська (3-9 століття)

note: name for okr, reference_name for okr
en: Kirike
uk: кіріке

note: name for oks, reference_name for oks
en: Oko-Eni-Osayen
uk: око-ені-осаєн

note: name for oku, reference_name for oku
en: Oku
uk: оку

note: name for okv, reference_name for okv, name for ork, reference_name for ork
en: Orokaiva
uk: орокайва

note: name for okx, reference_name for okx
en: Okpe (Northwestern Edo)
uk: окпе (північно-західне едо)

note: name for ola, reference_name for ola
en: Walungge
uk: валунгге

note: name for old, reference_name for old
en: Mochi
uk: мочі

note: name for ole, reference_name for ole
en: Olekha
uk: олеха

note: name for olm, reference_name for olm
en: Oloma
uk: олома

note: name for olo, reference_name for olo
en: Livvi
uk: ліввікі

note: name for olr, reference_name for olr
en: Olrat
uk: олрат

note: name for oma, reference_name for oma
en: Omaha-Ponca
uk: омаха-понка

note: name for omb, inverted_name for omb
en: Ambae, East
uk: амбае (східна)

note: reference_name for omb
en: East Ambae
uk: східна амбае

note: name for omc, reference_name for omc
en: Mochica
uk: мочика

note: name for ome, reference_name for ome
en: Omejes
uk: омеджес

note: name for omg, reference_name for omg
en: Omagua
uk: омагуа

note: name for omi, reference_name for omi
en: Omi
uk: омі

note: name for omk, reference_name for omk
en: Omok
uk: омок

note: name for oml, reference_name for oml
en: Ombo
uk: омбо

note: name for omn, reference_name for omn
en: Minoan
uk: мінойська

note: name for omo, reference_name for omo
en: Utarmbung
uk: утармбунг

note: name for omp, inverted_name for omp
en: Manipuri, Old
uk: маніпурська (давня)

note: reference_name for omp
en: Old Manipuri
uk: давня маніпурська

note: name for omq, reference_name for omq
en: Oto-Manguean languages
uk: ото-мангейські мови

note: name for omr, inverted_name for omr
en: Marathi, Old
uk: мараті (давня)

note: reference_name for omr
en: Old Marathi
uk: давня мараті

note: name for omt, reference_name for omt
en: Omotik
uk: омотік

note: name for omu, reference_name for omu
en: Omurano
uk: омурано

note: name for omv, reference_name for omv
en: Omotic languages
uk: омотські мови

note: name for omw, inverted_name for omw
en: Tairora, South
uk: тайрора (південна)

note: reference_name for omw
en: South Tairora
uk: південна тайрора

note: name for omx, inverted_name for omx
en: Mon, Old
uk: мон (давня)

note: reference_name for omx
en: Old Mon
uk: давня мон

note: name for ona, reference_name for ona
en: Ona
uk: она

note: name for onb, reference_name for onb
en: Lingao
uk: лінгао

note: name for one, reference_name for one
en: Oneida
uk: онейда

note: name for ong, reference_name for ong
en: Olo
uk: оло

note: name for oni, reference_name for oni
en: Onin
uk: онін

note: name for onj, reference_name for onj
en: Onjob
uk: онджоб

note: name for onk, inverted_name for onk
en: One, Kabore
uk: оне (каборе)

note: reference_name for onk
en: Kabore One
uk: оне (каборе)

note: name for onn, reference_name for onn
en: Onobasulu
uk: онобасулу

note: name for ono, reference_name for ono
en: Onondaga
uk: онондага

note: name for onp, reference_name for onp
en: Sartang
uk: сартанг

note: name for onr, inverted_name for onr
en: One, Northern
uk: оне (північна)

note: reference_name for onr
en: Northern One
uk: північна оне

note: name for ons, reference_name for ons
en: Ono
uk: оно

note: name for ont, reference_name for ont
en: Ontenu
uk: онтену

note: name for onu, reference_name for onu
en: Unua
uk: унуа

note: name for onw, inverted_name for onw
en: Nubian, Old
uk: нубійська (давня)

note: reference_name for onw
en: Old Nubian
uk: давня нубійська

note: name for onx, reference_name for onx
en: Onin Based Pidgin
uk: піджин заснований на онін

note: name for ood, reference_name for ood
en: Tohono O'odham
uk: тохоно оодхам

note: name for oog, reference_name for oog
en: Ong
uk: онг

note: name for oon, reference_name for oon
en: Önge
uk: онге

note: name for oor, reference_name for oor
en: Oorlams
uk: оорламс

note: name for oos, inverted_name for oos
en: Ossetic, Old
uk: осетинська (давня)

note: reference_name for oos
en: Old Ossetic
uk: давньоосетинська

note: name for opa, reference_name for opa
en: Okpamheri
uk: окпамхері

note: name for ope, inverted_name for ope
en: Persian, Old
uk: перська (давня)

note: reference_name for ope
en: Old Persian
uk: давньоперська

note: name for opk, reference_name for opk
en: Kopkaka
uk: копкака

note: name for opm, reference_name for opm
en: Oksapmin
uk: оксапмін

note: name for opo, reference_name for opo
en: Opao
uk: опао

note: name for opt, reference_name for opt
en: Opata
uk: опата

note: name for opy, reference_name for opy
en: Ofayé
uk: офає

note: name for ora, reference_name for ora
en: Oroha
uk: ороха

note: name for orc, reference_name for orc
en: Orma
uk: орма

note: name for ore, reference_name for ore
en: Orejón
uk: орехон

note: name for org, reference_name for org
en: Oring
uk: орінг

note: name for orh, reference_name for orh
en: Oroqen
uk: орокен

note: name for ori, reference_name for ori
en: Oriya (macrolanguage)
uk: орія (макромова)

note: name for orm, reference_name for orm
en: Oromo
uk: оромо

note: name for orn, reference_name for orn
en: Orang Kanaq
uk: оранг-канак

note: name for oro, reference_name for oro
en: Orokolo
uk: ороколо

note: name for orr, reference_name for orr
en: Oruma
uk: орума

note: name for ors, reference_name for ors
en: Orang Seletar
uk: оранг-селетар

note: name for ort, inverted_name for ort
en: Oriya, Adivasi
uk: орія (адівасі)

note: reference_name for ort
en: Adivasi Oriya
uk: орія (адівасі)

note: name for oru, reference_name for oru
en: Ormuri
uk: ормурі

note: name for orv, inverted_name for orv
en: Russian, Old
uk: російська (давня)

note: reference_name for orv
en: Old Russian
uk: давньоросійська

note: name for orw, reference_name for orw
en: Oro Win
uk: оро-він

note: name for orx, reference_name for orx
en: Oro
uk: оро

note: name for ory, reference_name for ory
en: Oriya (individual language)
uk: орія (окрема мова)

note: name for orz, reference_name for orz
en: Ormu
uk: орму

note: name for osa, reference_name for osa
en: Osage
uk: оседжі

note: name for osc, reference_name for osc
en: Oscan
uk: оскан

note: name for osi, reference_name for osi
en: Osing
uk: осінг

note: name for oso, reference_name for oso
en: Ososo
uk: ососо

note: name for osp, inverted_name for osp
en: Spanish, Old
uk: іспанська, давня

note: reference_name for osp
en: Old Spanish
uk: давньоіспанська

note: name for oss, reference_name for oss
en: Ossetian
uk: осетинська

note: name for ost, reference_name for ost
en: Osatu
uk: осату

note: name for osu, inverted_name for osu
en: One, Southern
uk: оне (південна)

note: reference_name for osu
en: Southern One
uk: південна оне

note: name for osx, inverted_name for osx
en: Saxon, Old
uk: саксонська (давня)

note: reference_name for osx
en: Old Saxon
uk: давня саксонська

note: name for ota, inverted_name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
uk: оттоманська турецька (1500-1928)

note: reference_name for ota
en: Ottoman Turkish (1500-1928)
uk: оттоманська турецька (1500-1928)

note: name for otb, inverted_name for otb
en: Tibetan, Old
uk: тибетська (давня)

note: reference_name for otb
en: Old Tibetan
uk: давньотибетська

note: name for otd, reference_name for otd
en: Ot Danum
uk: от-данум

note: name for ote, inverted_name for ote
en: Otomi, Mezquital
uk: отомі (мескіталь)

note: reference_name for ote
en: Mezquital Otomi
uk: отомі (мескіталь)

note: name for oti, reference_name for oti
en: Oti
uk: оті

note: name for otk, inverted_name for otk
en: Turkish, Old
uk: турецька (давня)

note: reference_name for otk
en: Old Turkish
uk: давньотурецька

note: name for otl, inverted_name for otl
en: Otomi, Tilapa
uk: отомі (тілапа)

note: reference_name for otl
en: Tilapa Otomi
uk: отомі (тілапа)

note: name for otm, inverted_name for otm
en: Otomi, Eastern Highland
uk: отомі (східне високогір’я)

note: reference_name for otm
en: Eastern Highland Otomi
uk: отомі (східне високогір’я)

note: name for otn, inverted_name for otn
en: Otomi, Tenango
uk: отомі (Тенанго)

note: reference_name for otn
en: Tenango Otomi
uk: отомі (ікстенко)

note: name for oto, reference_name for oto
en: Otomian languages
uk: отомійські мови

note: name for otq, inverted_name for otq
en: Otomi, Querétaro
uk: отомі (Кверетаро)

note: reference_name for otq
en: Querétaro Otomi
uk: отомі (Кверетаро)

note: name for otr, reference_name for otr
en: Otoro
uk: оторо

note: name for ots, inverted_name for ots
en: Otomi, Estado de México
uk: отомі (Естадо-де-Мехіко)

note: reference_name for ots
en: Estado de México Otomi
uk: отомі (Естадо-де-Мехіко)

note: name for ott, inverted_name for ott
en: Otomi, Temoaya
uk: отомі (Темоая)

note: reference_name for ott
en: Temoaya Otomi
uk: отомі (Темоая)

note: name for otu, reference_name for otu
en: Otuke
uk: отуке

note: name for otw, reference_name for otw
en: Ottawa
uk: оттава

note: name for otx, inverted_name for otx
en: Otomi, Texcatepec
uk: отомі (Текскатепек)

note: reference_name for otx
en: Texcatepec Otomi
uk: отомі (Текскатепек)

note: name for oty, inverted_name for oty
en: Tamil, Old
uk: тамільська (давня)

note: reference_name for oty
en: Old Tamil
uk: давня тамільська

note: name for otz, inverted_name for otz
en: Otomi, Ixtenco
uk: отомі (Ікстенко)

note: reference_name for otz
en: Ixtenco Otomi
uk: отомі (Ікстенко)

note: name for oua, reference_name for oua
en: Tagargrent
uk: тагаргрент

note: name for oub, reference_name for oub
en: Glio-Oubi
uk: гліо-убі

note: name for oue, reference_name for oue
en: Oune
uk: уне

note: name for oui, inverted_name for oui
en: Uighur, Old
uk: уйгурська (давня)

note: reference_name for oui
en: Old Uighur
uk: давня уйгурська

note: name for oum, reference_name for oum
en: Ouma
uk: ума

note: name for oun, reference_name for oun
en: !O!ung
uk: оунг

note: name for owi, reference_name for owi
en: Owiniga
uk: овініга

note: name for owl, inverted_name for owl
en: Welsh, Old
uk: валійська (давня)

note: reference_name for owl
en: Old Welsh
uk: давня валійська

note: name for oyb, reference_name for oyb
en: Oy
uk: ой

note: name for oyd, reference_name for oyd
en: Oyda
uk: ойда

note: name for oym, reference_name for oym
en: Wayampi
uk: ваямпі

note: name for oyy, reference_name for oyy
en: Oya'oya
uk: оя-оя

note: name for ozm, reference_name for ozm
en: Koonzime
uk: коонзіме

note: name for paa, reference_name for paa
en: Papuan languages
uk: папуаські мови

note: name for pab, reference_name for pab
en: Parecís
uk: паресіс

note: name for pac, reference_name for pac
en: Pacoh
uk: пако

note: name for pad, reference_name for pad
en: Paumarí
uk: паумарі

note: name for pae, reference_name for pae
en: Pagibete
uk: пагібете

note: name for paf, reference_name for paf
en: Paranawát
uk: паранават

note: name for pag, reference_name for pag
en: Pangasinan
uk: пангасінан

note: name for pah, reference_name for pah
en: Tenharim
uk: тенгарім

note: name for pai, reference_name for pai
en: Pe
uk: пе

note: name for paj, reference_name for paj
en: Ipeka-Tapuia
uk: іпека-тапула

note: name for pak, reference_name for pak
en: Parakanã
uk: параканья

note: name for pal, reference_name for pal
en: Pahlavi
uk: пехлевійська

note: name for pam, reference_name for pam
en: Pampanga
uk: пампанга

note: name for pan, reference_name for pan
en: Panjabi
uk: пенджабі

note: name for pao, inverted_name for pao
en: Paiute, Northern
uk: паюте (північна)

note: reference_name for pao
en: Northern Paiute
uk: північна паюте

note: name for pap, reference_name for pap
en: Papiamento
uk: папьяменто

note: name for paq, reference_name for paq
en: Parya
uk: парья

note: name for par, reference_name for par
en: Panamint
uk: панамінт

note: name for pas, reference_name for pas
en: Papasena
uk: папасена

note: name for pat, reference_name for pat
en: Papitalai
uk: папіталаї

note: name for pau, reference_name for pau
en: Palauan
uk: палау

note: name for pav, reference_name for pav
en: Pakaásnovos
uk: пакаасновос

note: name for paw, reference_name for paw
en: Pawnee
uk: пауні

note: name for pax, reference_name for pax
en: Pankararé
uk: панкараре

note: name for pay, reference_name for pay
en: Pech
uk: пек

note: name for paz, reference_name for paz
en: Pankararú
uk: панкарару

note: name for pbb, reference_name for pbb
en: Páez
uk: паес

note: name for pbc, reference_name for pbc
en: Patamona
uk: патамона

note: name for pbe, inverted_name for pbe
en: Popoloca, Mezontla
uk: паполока (Мецонтла)

note: reference_name for pbe
en: Mezontla Popoloca
uk: паполока (Мецонтла)

note: name for pbf, inverted_name for pbf
en: Popoloca, Coyotepec
uk: паполока (Койотепек)

note: reference_name for pbf
en: Coyotepec Popoloca
uk: паполока (Койотепек)

note: name for pbg, reference_name for pbg
en: Paraujano
uk: параухано

note: name for pbh, reference_name for pbh
en: E'ñapa Woromaipu
uk: еньяпа-воромайпу

note: name for pbi, reference_name for pbi
en: Parkwa
uk: парква

note: name for pbl, reference_name for pbl
en: Mak (Nigeria)
uk: мак (Нігерія)

note: name for pbn, reference_name for pbn
en: Kpasam
uk: кпасам

note: name for pbo, reference_name for pbo
en: Papel
uk: папель

note: name for pbp, reference_name for pbp
en: Badyara
uk: бадьяра

note: name for pbr, reference_name for pbr
en: Pangwa
uk: пангва

note: name for pbs, inverted_name for pbs
en: Pame, Central
uk: паме (центральна)

note: reference_name for pbs
en: Central Pame
uk: центральна паме

note: name for pbt, inverted_name for pbt
en: Pashto, Southern
uk: пушту (південна)

note: reference_name for pbt
en: Southern Pashto
uk: південна пушту

note: name for pbu, inverted_name for pbu
en: Pashto, Northern
uk: пушту (північна)

note: reference_name for pbu
en: Northern Pashto
uk: північна пушту

note: name for pbv, reference_name for pbv
en: Pnar
uk: пнар

note: name for pby, reference_name for pby
en: Pyu
uk: п’ю

note: name for pbz, reference_name for pbz
en: Palu
uk: палу

note: name for pca, inverted_name for pca
en: Popoloca, Santa Inés Ahuatempan
uk: паполока (Санта-Іньєс-Ауатемпан)

note: reference_name for pca
en: Santa Inés Ahuatempan Popoloca
uk: паполока (Санта-Іньєс-Ауатемпан)

note: name for pcb, reference_name for pcb
en: Pear
uk: пеар

note: name for pcc, reference_name for pcc
en: Bouyei
uk: буї

note: name for pcd, reference_name for pcd
en: Picard
uk: пікардська

note: name for pce, inverted_name for pce
en: Palaung, Ruching
uk: палаунг (ручинг)

note: reference_name for pce
en: Ruching Palaung
uk: палаунг (ручинг)

note: name for pcf, reference_name for pcf
en: Paliyan
uk: паліян

note: name for pcg, reference_name for pcg
en: Paniya
uk: панія

note: name for pch, reference_name for pch
en: Pardhan
uk: пардхан

note: name for pci, reference_name for pci
en: Duruwa
uk: дурува

note: name for pcj, reference_name for pcj
en: Parenga
uk: паренга

note: name for pck, inverted_name for pck
en: Chin, Paite
uk: чин (паїте)

note: reference_name for pck
en: Paite Chin
uk: чин (паїте)

note: name for pcl, reference_name for pcl
en: Pardhi
uk: пардхі

note: name for pcm, inverted_name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
uk: піджин (нігерійська)

note: reference_name for pcm
en: Nigerian Pidgin
uk: нігерійська піджин

note: name for pcn, reference_name for pcn
en: Piti
uk: піті

note: name for pcp, reference_name for pcp
en: Pacahuara
uk: пакахуара

note: name for pcr, reference_name for pcr
en: Panang
uk: пананг

note: name for pcw, reference_name for pcw
en: Pyapun
uk: п’япун

note: name for pda, reference_name for pda
en: Anam
uk: анам

note: name for pdc, inverted_name for pdc
en: German, Pennsylvania
uk: німецька (Пенсильванія)

note: reference_name for pdc
en: Pennsylvania German
uk: пенсильванська німецька

note: name for pdi, reference_name for pdi
en: Pa Di
uk: па-ді

note: name for pdn, reference_name for pdn
en: Podena
uk: подена

note: name for pdo, reference_name for pdo
en: Padoe
uk: падое

note: name for pdt, reference_name for pdt
en: Plautdietsch
uk: німецько-платська

note: name for pdu, reference_name for pdu
en: Kayan
uk: каян

note: name for pea, inverted_name for pea
en: Indonesian, Peranakan
uk: індонезійська (перанакан)

note: reference_name for pea
en: Peranakan Indonesian
uk: індонезійська (перанакан)

note: name for peb, inverted_name for peb
en: Pomo, Eastern
uk: помо (східна)

note: reference_name for peb
en: Eastern Pomo
uk: східна помо

note: name for pec, inverted_name for pec
en: Pesisir, Southern
uk: песісір (південна)

note: reference_name for pec
en: Southern Pesisir
uk: південна песісір

note: name for ped, reference_name for ped
en: Mala (Papua New Guinea)
uk: мала (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for pee, reference_name for pee
en: Taje
uk: тадже

note: name for pef, inverted_name for pef
en: Pomo, Northeastern
uk: помо (північно-східна)

note: reference_name for pef
en: Northeastern Pomo
uk: північно-східна помо

note: name for peg, reference_name for peg
en: Pengo
uk: пенго

note: name for peh, reference_name for peh
en: Bonan
uk: бонан

note: name for pei, reference_name for pei
en: Chichimeca-Jonaz
uk: чичимека-хонас

note: name for pej, inverted_name for pej
en: Pomo, Northern
uk: помо (північна)

note: reference_name for pej
en: Northern Pomo
uk: північна помо

note: name for pek, reference_name for pek
en: Penchal
uk: пенчал

note: name for pel, reference_name for pel
en: Pekal
uk: пекал

note: name for pem, reference_name for pem
en: Phende
uk: пхенде

note: name for pen, reference_name for pen
en: Penesak
uk: пенесак

note: name for peo, inverted_name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
uk: давньоперська (бл. 600-400 до н.е.)

note: reference_name for peo
en: Old Persian (ca. 600-400 B.C.)
uk: давньоперська (бл. 600-400 до н.е.)

note: name for pep, reference_name for pep
en: Kunja
uk: кунджа

note: name for peq, inverted_name for peq
en: Pomo, Southern
uk: помо (південна)

note: reference_name for peq
en: Southern Pomo
uk: південна помо

note: name for pes, inverted_name for pes
en: Persian, Iranian
uk: перська (іранська)

note: reference_name for pes
en: Iranian Persian
uk: іранська перська

note: name for pev, reference_name for pev
en: Pémono
uk: пеномо

note: name for pex, reference_name for pex
en: Petats
uk: петатс

note: name for pey, reference_name for pey
en: Petjo
uk: петжо

note: name for pez, inverted_name for pez
en: Penan, Eastern
uk: пенан (східна)

note: reference_name for pez
en: Eastern Penan
uk: східна пенан

note: name for pfa, reference_name for pfa
en: Pááfang
uk: паафанг

note: name for pfe, reference_name for pfe
en: Peere
uk: пеере

note: name for pfl, reference_name for pfl
en: Pfaelzisch
uk: пфальцька

note: name for pga, inverted_name for pga
en: Creole Arabic, Sudanese
uk: креольська арабська (Судан)

note: reference_name for pga
en: Sudanese Creole Arabic
uk: суданська креольська арабська

note: name for pgg, reference_name for pgg
en: Pangwali
uk: пангвалі

note: name for pgi, reference_name for pgi
en: Pagi
uk: пагі

note: name for pgk, reference_name for pgk
en: Rerep
uk: ререп

note: name for pgl, inverted_name for pgl
en: Irish, Primitive
uk: ірландська (первісна)

note: reference_name for pgl
en: Primitive Irish
uk: первісна ірландська

note: name for pgn, reference_name for pgn
en: Paelignian
uk: пелінійська

note: name for pgs, reference_name for pgs
en: Pangseng
uk: пангсенг

note: name for pgu, reference_name for pgu
en: Pagu
uk: пагу

note: name for pgy, reference_name for pgy
en: Pongyong
uk: поньйонг

note: name for pha, reference_name for pha
en: Pa-Hng
uk: па-тхен

note: name for phd, reference_name for phd
en: Phudagi
uk: пхудагі

note: name for phg, reference_name for phg
en: Phuong
uk: фуонг

note: name for phh, reference_name for phh
en: Phukha
uk: фуха

note: name for phi, reference_name for phi
en: Philippine languages
uk: філіппінські мови

note: name for phk, reference_name for phk
en: Phake
uk: пхаке

note: name for phl, reference_name for phl
en: Phalura
uk: палула

note: name for phm, reference_name for phm
en: Phimbi
uk: пхімбі

note: name for phn, reference_name for phn
en: Phoenician
uk: фінікійська

note: name for pho, reference_name for pho
en: Phunoi
uk: пхуной

note: name for phq, reference_name for phq
en: Phana'
uk: пхана

note: name for phr, reference_name for phr
en: Pahari-Potwari
uk: пахарі-потварі

note: name for pht, reference_name for pht
en: Phu Thai
uk: пху-тай

note: name for phu, reference_name for phu
en: Phuan
uk: пхуан

note: name for phv, reference_name for phv
en: Pahlavani
uk: пахлавані

note: name for phw, reference_name for phw
en: Phangduwali
uk: пхангдувалі

note: name for pia, reference_name for pia
en: Pima Bajo
uk: піма-бахо

note: name for pib, reference_name for pib
en: Yine
uk: їне

note: name for pic, reference_name for pic
en: Pinji
uk: пінджі

note: name for pid, reference_name for pid
en: Piaroa
uk: піароа

note: name for pie, reference_name for pie
en: Piro
uk: піро

note: name for pif, reference_name for pif
en: Pingelapese
uk: пінгелапезька

note: name for pig, reference_name for pig
en: Pisabo
uk: пісабо

note: name for pih, reference_name for pih
en: Pitcairn-Norfolk
uk: піткерн-норфолк

note: name for pii, reference_name for pii
en: Pini
uk: піні

note: name for pij, reference_name for pij
en: Pijao
uk: піджао

note: name for pil, reference_name for pil
en: Yom
uk: йом

note: name for pim, reference_name for pim
en: Powhatan
uk: повхатан

note: name for pin, reference_name for pin
en: Piame
uk: піаме

note: name for pio, reference_name for pio
en: Piapoco
uk: піапоко

note: name for pip, reference_name for pip
en: Pero
uk: перо

note: name for pir, reference_name for pir
en: Piratapuyo
uk: піратапуйо

note: name for pis, reference_name for pis
en: Pijin
uk: піджин (Соломонові острови)

note: name for pit, reference_name for pit
en: Pitta Pitta
uk: пітта-пітта

note: name for piu, reference_name for piu
en: Pintupi-Luritja
uk: пінтупі-лурітжа

note: name for piv, reference_name for piv
en: Pileni
uk: пілені

note: name for piw, reference_name for piw
en: Pimbwe
uk: пімбве

note: name for pix, reference_name for pix
en: Piu
uk: піу

note: name for piy, reference_name for piy
en: Piya-Kwonci
uk: пія-квонсі

note: name for piz, reference_name for piz
en: Pije
uk: піхе

note: name for pjt, reference_name for pjt
en: Pitjantjatjara
uk: піджантжатжара

note: name for pka, inverted_name for pka
en: Prākrit, Ardhamāgadhī
uk: пракрит (ардхамагатхі)

note: reference_name for pka
en: Ardhamāgadhī Prākrit
uk: пракрит (ардхамагатхі)

note: name for pkb, reference_name for pkb
en: Pokomo
uk: покомо

note: name for pkc, reference_name for pkc
en: Paekche
uk: пекче

note: name for pkg, reference_name for pkg
en: Pak-Tong
uk: пак-тонг

note: name for pkh, reference_name for pkh
en: Pankhu
uk: панху

note: name for pkn, reference_name for pkn
en: Pakanha
uk: паканха

note: name for pko, reference_name for pko
en: Pökoot
uk: пьокоот

note: name for pkp, reference_name for pkp
en: Pukapuka
uk: пукапука

note: name for pkr, inverted_name for pkr
en: Kurumba, Attapady
uk: курумба (аттападі)

note: reference_name for pkr
en: Attapady Kurumba
uk: курумба (аттападі)

note: name for pks, reference_name for pks
en: Pakistan Sign Language
uk: пакистанська мова жестів

note: name for pkt, reference_name for pkt
en: Maleng
uk: маленг

note: name for pku, reference_name for pku
en: Paku
uk: паку

note: name for pla, reference_name for pla
en: Miani
uk: міані

note: name for plb, reference_name for plb
en: Polonombauk
uk: полономбаук

note: name for plc, inverted_name for plc
en: Palawano, Central
uk: палавано (центральна)

note: reference_name for plc
en: Central Palawano
uk: центральна палавано

note: name for pld, reference_name for pld
en: Polari
uk: поларі

note: name for ple, reference_name for ple
en: Palu'e
uk: палуе

note: name for plf, reference_name for plf
en: Central Malayo-Polynesian languages
uk: центральні малайсько-полінезійські мови

note: name for plg, reference_name for plg
en: Pilagá
uk: пілага

note: name for plh, reference_name for plh
en: Paulohi
uk: паулохі

note: name for pli, reference_name for pli
en: Pali
uk: палі

note: name for plj, reference_name for plj
en: Polci
uk: полці

note: name for plk, inverted_name for plk
en: Shina, Kohistani
uk: шина (кохістанська)

note: reference_name for plk
en: Kohistani Shina
uk: кохістанська шина

note: name for pll, inverted_name for pll
en: Palaung, Shwe
uk: палаунг (шве)

note: reference_name for pll
en: Shwe Palaung
uk: палаунг (шве)

note: name for plm, reference_name for plm
en: Palembang
uk: палембанг

note: name for pln, reference_name for pln
en: Palenquero
uk: паленкеро

note: name for plo, inverted_name for plo
en: Popoluca, Oluta
uk: пополука (олута)

note: reference_name for plo
en: Oluta Popoluca
uk: пополука (олута)

note: name for plp, reference_name for plp
en: Palpa
uk: палпа

note: name for plq, reference_name for plq
en: Palaic
uk: палайська

note: name for plr, inverted_name for plr
en: Senoufo, Palaka
uk: сенуфо (палака)

note: reference_name for plr
en: Palaka Senoufo
uk: сенуфо (палака)

note: name for pls, inverted_name for pls
en: Popoloca, San Marcos Tlalcoyalco
uk: пополока (Сан-Маркос-Тлалкоялко)

note: reference_name for pls
en: San Marcos Tlalcoyalco Popoloca
uk: пополока (Сан-Маркос-Тлалкоялко)

note: name for plt, inverted_name for plt
en: Malagasy, Plateau
uk: малагасійська (плато)

note: reference_name for plt
en: Plateau Malagasy
uk: малагасійська (плато)

note: name for plu, reference_name for plu
en: Palikúr
uk: палікур

note: name for plv, inverted_name for plv
en: Palawano, Southwest
uk: палавано (південно-західна)

note: reference_name for plv
en: Southwest Palawano
uk: південно-західна палавано

note: name for plw, inverted_name for plw
en: Palawano, Brooke's Point
uk: палавано (Брукс-Пойнт)

note: reference_name for plw
en: Brooke's Point Palawano
uk: палавано (Брукс-Пойнт)

note: name for ply, reference_name for ply
en: Bolyu
uk: болью

note: name for plz, reference_name for plz
en: Paluan
uk: палуанська

note: name for pma, reference_name for pma
en: Paama
uk: паама

note: name for pmb, reference_name for pmb
en: Pambia
uk: памбія

note: name for pmc, reference_name for pmc
en: Palumata
uk: палумата

note: name for pmd, reference_name for pmd
en: Pallanganmiddang
uk: палланганмідданг

note: name for pme, reference_name for pme
en: Pwaamei
uk: пваамей

note: name for pmh, inverted_name for pmh
en: Prākrit, Māhārāṣṭri
uk: пракрит (магараштрі)

note: reference_name for pmh
en: Māhārāṣṭri Prākrit
uk: пракрит (магараштрі)

note: name for pmi, inverted_name for pmi
en: Pumi, Northern
uk: пумі (північна)

note: reference_name for pmi
en: Northern Pumi
uk: північна пумі

note: name for pmj, inverted_name for pmj
en: Pumi, Southern
uk: пумі (південна)

note: reference_name for pmj
en: Southern Pumi
uk: південна пумі

note: name for pmk, reference_name for pmk
en: Pamlico
uk: памліко

note: name for pml, reference_name for pml
en: Lingua Franca
uk: лінгва-франка

note: name for pmm, reference_name for pmm
en: Pomo
uk: помо

note: name for pmn, reference_name for pmn
en: Pam
uk: пам

note: name for pmo, reference_name for pmo
en: Pom
uk: пом

note: name for pmq, inverted_name for pmq
en: Pame, Northern
uk: паме (північна)

note: reference_name for pmq
en: Northern Pame
uk: північна паме

note: name for pmr, reference_name for pmr
en: Paynamar
uk: пайнамарська

note: name for pms, reference_name for pms
en: Piemontese
uk: п’ємонтська

note: name for pmt, reference_name for pmt
en: Tuamotuan
uk: туамотуанська

note: name for pmu, inverted_name for pmu
en: Panjabi, Mirpur
uk: пенджабі (мірпур)

note: reference_name for pmu
en: Mirpur Panjabi
uk: пенджабі (мірпур)

note: name for pmw, inverted_name for pmw
en: Miwok, Plains
uk: мівок (рівнинна)

note: reference_name for pmw
en: Plains Miwok
uk: рівнинна мівок

note: name for pmx, inverted_name for pmx
en: Naga, Poumei
uk: нага (поумей)

note: reference_name for pmx
en: Poumei Naga
uk: нага (поумей)

note: name for pmy, inverted_name for pmy
en: Malay, Papuan
uk: малайська (папуанська)

note: reference_name for pmy
en: Papuan Malay
uk: папуанська малайська

note: name for pmz, inverted_name for pmz
en: Pame, Southern
uk: паме (південна)

note: reference_name for pmz
en: Southern Pame
uk: південна паме

note: name for pna, reference_name for pna
en: Punan Bah-Biau
uk: пуан-бах-біау

note: name for pnb, inverted_name for pnb
en: Panjabi, Western
uk: пенджабі (західна)

note: reference_name for pnb
en: Western Panjabi
uk: західна пенджабі

note: name for pnc, reference_name for pnc
en: Pannei
uk: панней

note: name for pne, inverted_name for pne
en: Penan, Western
uk: пенанська (західна)

note: reference_name for pne
en: Western Penan
uk: західна пенанська

note: name for png, reference_name for png
en: Pongu
uk: понгу

note: name for pnh, reference_name for pnh
en: Penrhyn
uk: пенрин

note: name for pni, reference_name for pni
en: Aoheng
uk: аохенг

note: name for pnk, reference_name for pnk
en: Paunaka
uk: паунака

note: name for pnm, reference_name for pnm
en: Punan Batu 1
uk: пунан-бату 1

note: name for pnn, reference_name for pnn
en: Pinai-Hagahai
uk: пінаї-хагахай

note: name for pno, reference_name for pno
en: Panobo
uk: панобо

note: name for pnp, reference_name for pnp
en: Pancana
uk: панкана

note: name for pnq, reference_name for pnq
en: Pana (Burkina Faso)
uk: пана (Буркіна-Фасо)

note: name for pnr, reference_name for pnr
en: Panim
uk: панім

note: name for pns, reference_name for pns
en: Ponosakan
uk: поносакан

note: name for pnt, reference_name for pnt
en: Pontic
uk: понтійська

note: name for pnu, inverted_name for pnu
en: Bunu, Jiongnai
uk: буну (джіонгнай)

note: reference_name for pnu
en: Jiongnai Bunu
uk: буну (джіонгнай)

note: name for pnv, reference_name for pnv
en: Pinigura
uk: пінігура

note: name for pnw, reference_name for pnw
en: Panytyima
uk: панитьїма

note: name for pnx, reference_name for pnx
en: Phong-Kniang
uk: фонг-княнг

note: name for pny, reference_name for pny
en: Pinyin
uk: піньїнь

note: name for pnz, reference_name for pnz
en: Pana (Central African Republic)
uk: пана (Центральноафриканська Республіка)

note: name for poa, inverted_name for poa
en: Pokomam, Eastern
uk: покомам (східна)

note: reference_name for poa
en: Eastern Pokomam
uk: східна покомам

note: name for pob, inverted_name for pob
en: Pokomchí, Western
uk: покомчі (західна)

note: reference_name for pob
en: Western Pokomchí
uk: західна покомчі

note: name for poc, reference_name for poc
en: Poqomam
uk: покомам

note: name for pod, reference_name for pod
en: Ponares
uk: понарес

note: name for poe, inverted_name for poe
en: Popoloca, San Juan Atzingo
uk: пополока (Сан-Хуан-Атцинго)

note: reference_name for poe
en: San Juan Atzingo Popoloca
uk: пополока (Сан-Хуан-Атцинго)

note: name for pof, reference_name for pof
en: Poke
uk: поке

note: name for pog, reference_name for pog
en: Potiguára
uk: потігуара

note: name for poh, reference_name for poh
en: Poqomchi'
uk: покомчі

note: name for poi, inverted_name for poi
en: Popoluca, Highland
uk: пополука (високогірна)

note: reference_name for poi
en: Highland Popoluca
uk: високогірна пополука

note: name for poj, inverted_name for poj
en: Pokomo, Lower
uk: покомо (нижня)

note: reference_name for poj
en: Lower Pokomo
uk: нижня покомо

note: name for pok, reference_name for pok
en: Pokangá
uk: поканга

note: name for pol, reference_name for pol
en: Polish
uk: польська

note: name for pom, inverted_name for pom
en: Pomo, Southeastern
uk: помо (південно-східна)

note: reference_name for pom
en: Southeastern Pomo
uk: південно-східна помо

note: name for pon, reference_name for pon
en: Pohnpeian
uk: понапська

note: name for poo, inverted_name for poo
en: Pomo, Central
uk: помо (центральна)

note: reference_name for poo
en: Central Pomo
uk: центральна помо

note: name for pop, reference_name for pop
en: Pwapwa
uk: пвапва

note: name for poq, inverted_name for poq
en: Popoluca, Texistepec
uk: пополука (тешістепек)

note: reference_name for poq
en: Texistepec Popoluca
uk: пополука (тешістепек)

note: name for por, reference_name for por
en: Portuguese
uk: португальська

note: name for pos, inverted_name for pos
en: Popoluca, Sayula
uk: пополука (саюла)

note: reference_name for pos
en: Sayula Popoluca
uk: пополука (саюла)

note: name for pot, reference_name for pot
en: Potawatomi
uk: потаватомі

note: name for pou, inverted_name for pou
en: Pokomam, Southern
uk: покомам (південна)

note: reference_name for pou
en: Southern Pokomam
uk: південна покомам

note: name for pov, inverted_name for pov
en: Crioulo, Upper Guinea
uk: кріоуло (верхня Гвінея)

note: reference_name for pov
en: Upper Guinea Crioulo
uk: кріоуло (верхня Гвінея)

note: name for pow, inverted_name for pow
en: Popoloca, San Felipe Otlaltepec
uk: пополока (Сан-Феліпе-Отлалтепек)

note: reference_name for pow
en: San Felipe Otlaltepec Popoloca
uk: пополока (Сан-Феліпе-Отлалтепек)

note: name for pox, reference_name for pox
en: Polabian
uk: полабська

note: name for poy, reference_name for poy
en: Pogolo
uk: поголо

note: name for poz, reference_name for poz
en: Malayo-Polynesian languages
uk: малайсько-полінезійські мови

note: name for ppa, reference_name for ppa
en: Pao
uk: фао

note: name for ppe, reference_name for ppe
en: Papi
uk: папі

note: name for ppi, reference_name for ppi
en: Paipai
uk: паїпаї

note: name for ppk, reference_name for ppk
en: Uma
uk: ума

note: name for ppl, reference_name for ppl
en: Pipil
uk: піпіл

note: name for ppm, reference_name for ppm
en: Papuma
uk: папума

note: name for ppn, reference_name for ppn
en: Papapana
uk: папапана

note: name for ppo, reference_name for ppo
en: Folopa
uk: фолопа

note: name for ppp, reference_name for ppp
en: Pelende
uk: пеленде

note: name for ppq, reference_name for ppq
en: Pei
uk: пей

note: name for ppr, reference_name for ppr
en: Piru
uk: піру

note: name for pps, inverted_name for pps
en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
uk: пополока (Сан-Луїс-Темалакаюка)

note: reference_name for pps
en: San Luís Temalacayuca Popoloca
uk: пополока (Сан-Луїс-Темалакаюка)

note: name for ppt, reference_name for ppt
en: Pare
uk: паре

note: name for ppu, reference_name for ppu
en: Papora
uk: папора

note: name for ppv, reference_name for ppv
en: Papavô
uk: папаво

note: name for pqa, reference_name for pqa
en: Pa'a
uk: паа

note: name for pqe, reference_name for pqe
en: Eastern Malayo-Polynesian languages
uk: східні малайсько-полінезійські мови

note: name for pqm, reference_name for pqm
en: Malecite-Passamaquoddy
uk: малесіте-пассамакуодді

note: name for pqw, reference_name for pqw
en: Western Malayo-Polynesian languages
uk: західні малайсько-полінезійські мови

note: name for pra, reference_name for pra
en: Prakrit languages
uk: пракрітські мови

note: name for prb, reference_name for prb
en: Lua'
uk: луаа

note: name for prc, reference_name for prc
en: Parachi
uk: парачі

note: name for prd, reference_name for prd
en: Parsi-Dari
uk: парсі-дарі

note: name for pre, reference_name for pre
en: Principense
uk: принсипійська

note: name for prg, reference_name for prg
en: Prussian
uk: прусська

note: name for prh, reference_name for prh
en: Porohanon
uk: пороханонська

note: name for pri, reference_name for pri
en: Paicî
uk: паїсі

note: name for prk, reference_name for prk
en: Parauk
uk: параук

note: name for prl, reference_name for prl
en: Peruvian Sign Language
uk: перуанська мова жестів

note: name for prm, reference_name for prm
en: Kibiri
uk: кібірі

note: name for prn, reference_name for prn
en: Prasuni
uk: прасуні

note: name for pro, inverted_name for pro
en: Occitan, Old (to 1500)
uk: давньоокситанська (після 1500)

note: reference_name for pro
en: Old Provençal (to 1500)
uk: давньопровансальська (до 1500 року)

note: name for prp, reference_name for prp
en: Parsi
uk: парсі

note: name for prq, reference_name for prq
en: Ashéninka Perené
uk: ашенінка (переньє)

note: name for prr, reference_name for prr
en: Puri
uk: пурі

note: name for prs, inverted_name for prs
en: Persian, Afghan
uk: перська (афганська)

note: reference_name for prs
en: Dari
uk: дарі

note: name for prt, reference_name for prt
en: Phai
uk: пхайська

note: name for pru, reference_name for pru
en: Puragi
uk: пурагі

note: name for prv, reference_name for prv
en: Provençal
uk: провансальська

note: name for prw, reference_name for prw
en: Parawen
uk: паравен

note: name for prx, reference_name for prx
en: Purik
uk: пурік

note: name for pry, reference_name for pry
en: Pray 3
uk: прай 3

note: name for prz, reference_name for prz
en: Providencia Sign Language
uk: мова жестів Провіденсу

note: name for psa, inverted_name for psa
en: Awyu, Asue
uk: ав’ю (асуе)

note: reference_name for psa
en: Asue Awyu
uk: ав’ю (асуе)

note: name for psc, reference_name for psc
en: Persian Sign Language
uk: перська мова жестів

note: name for psd, reference_name for psd
en: Plains Indian Sign Language
uk: рівнинна індіанська мова жестів

note: name for pse, inverted_name for pse
en: Malay, Central
uk: малайська (центральна)

note: reference_name for pse
en: Central Malay
uk: центральномалайська

note: name for psg, reference_name for psg
en: Penang Sign Language
uk: мова жестів пенанг

note: name for psh, inverted_name for psh
en: Pashayi, Southwest
uk: пашаї (південно-західна)

note: reference_name for psh
en: Southwest Pashayi
uk: південно-західна пашаї

note: name for psi, inverted_name for psi
en: Pashayi, Southeast
uk: пашаї (південно-східна)

note: reference_name for psi
en: Southeast Pashayi
uk: південно-східна пашаї

note: name for psl, reference_name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
uk: пуерториканська мова жестів

note: name for psm, reference_name for psm
en: Pauserna
uk: паусерна

note: name for psn, reference_name for psn
en: Panasuan
uk: панасуанська

note: name for pso, reference_name for pso
en: Polish Sign Language
uk: польська мова жестів

note: name for psp, reference_name for psp
en: Philippine Sign Language
uk: філіппінська мова жестів

note: name for psq, reference_name for psq
en: Pasi
uk: пасі

note: name for psr, reference_name for psr
en: Portuguese Sign Language
uk: португальська мова жестів

note: name for pss, reference_name for pss
en: Kaulong
uk: каулонг

note: name for pst, inverted_name for pst
en: Pashto, Central
uk: пушту (центральна)

note: reference_name for pst
en: Central Pashto
uk: центральна пушту

note: name for psu, inverted_name for psu
en: Prākrit, Sauraseni
uk: пракрит (саурасені)

note: reference_name for psu
en: Sauraseni Prākrit
uk: пракрит (саурасені)

note: name for psw, reference_name for psw
en: Port Sandwich
uk: порт-сандвіч

note: name for psy, reference_name for psy
en: Piscataway
uk: піскатавай

note: name for pta, reference_name for pta
en: Pai Tavytera
uk: паї-тавітера

note: name for pth, reference_name for pth
en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
uk: патахо-ха-ха-хе

note: name for pti, reference_name for pti
en: Pintiini
uk: пінтіні

note: name for ptn, reference_name for ptn
en: Patani
uk: патані

note: name for pto, reference_name for pto
en: Zo'é
uk: зое

note: name for ptp, reference_name for ptp
en: Patep
uk: патеп

note: name for ptr, reference_name for ptr
en: Piamatsina
uk: піаматсіна

note: name for ptt, reference_name for ptt
en: Enrekang
uk: енреканг

note: name for ptu, reference_name for ptu
en: Bambam
uk: бамбам

note: name for ptv, reference_name for ptv
en: Port Vato
uk: порт-вато

note: name for ptw, reference_name for ptw
en: Pentlatch
uk: пентлатч

note: name for pty, reference_name for pty
en: Pathiya
uk: патія

note: name for pua, inverted_name for pua
en: Purepecha, Western Highland
uk: пурепеча (західно-високогірна)

note: reference_name for pua
en: Western Highland Purepecha
uk: пурепеча (західно-високогірна)

note: name for pub, reference_name for pub
en: Purum
uk: пурум

note: name for puc, reference_name for puc
en: Punan Merap
uk: пунан-мерап

note: name for pud, reference_name for pud
en: Punan Aput
uk: пунан-апут

note: name for pue, reference_name for pue
en: Puelche
uk: пуельче

note: name for puf, reference_name for puf
en: Punan Merah
uk: пунан-мерах

note: name for pug, reference_name for pug
en: Phuie
uk: пугулі

note: name for pui, reference_name for pui
en: Puinave
uk: пуїнаве

note: name for puj, reference_name for puj
en: Punan Tubu
uk: пунан-тубу

note: name for puk, reference_name for puk
en: Pu Ko
uk: пу-ко

note: name for pum, reference_name for pum
en: Puma
uk: пума

note: name for pun, reference_name for pun
en: Pubian
uk: пубійська

note: name for puo, reference_name for puo
en: Puoc
uk: пуок

note: name for pup, reference_name for pup
en: Pulabu
uk: пулабу

note: name for puq, reference_name for puq
en: Puquina
uk: пукуїна

note: name for pur, reference_name for pur
en: Puruborá
uk: пурубора

note: name for pus, reference_name for pus
en: Pushto
uk: пуштунська

note: name for put, reference_name for put
en: Putoh
uk: путо

note: name for puu, reference_name for puu
en: Punu
uk: пуну

note: name for puw, reference_name for puw
en: Puluwatese
uk: пулуватезе

note: name for pux, reference_name for pux
en: Puare
uk: пуаре

note: name for puy, reference_name for puy
en: Purisimeño
uk: пурісіменьо

note: name for puz, inverted_name for puz
en: Naga, Purum
uk: нага (пурум)

note: reference_name for puz
en: Purum Naga
uk: нага (пурум)

note: name for pwa, reference_name for pwa
en: Pawaia
uk: павая

note: name for pwb, reference_name for pwb
en: Panawa
uk: панава

note: name for pwg, reference_name for pwg
en: Gapapaiwa
uk: гапапайва

note: name for pwm, reference_name for pwm
en: Molbog
uk: молбог

note: name for pwn, reference_name for pwn
en: Paiwan
uk: пайван

note: name for pwo, inverted_name for pwo
en: Karen, Pwo Western
uk: каренська (західна пво)

note: reference_name for pwo
en: Pwo Western Karen
uk: каренська (західна пво)

note: name for pwr, reference_name for pwr
en: Powari
uk: поварі

note: name for pww, inverted_name for pww
en: Karen, Pwo Northern
uk: каренська (північна пво)

note: reference_name for pww
en: Pwo Northern Karen
uk: каренська (північна пво)

note: name for pxm, inverted_name for pxm
en: Mixe, Quetzaltepec
uk: міхе (Кетцальтепек)

note: reference_name for pxm
en: Quetzaltepec Mixe
uk: міхе (Кетцальтепек)

note: name for pye, inverted_name for pye
en: Krumen, Pye
uk: крумен (П’є)

note: reference_name for pye
en: Pye Krumen
uk: крумен (П’є)

note: name for pym, reference_name for pym
en: Fyam
uk: ф’ям

note: name for pyn, reference_name for pyn
en: Poyanáwa
uk: поянава

note: name for pys, reference_name for pys
en: Paraguayan Sign Language
uk: парагвайська мова жестів

note: name for pyu, reference_name for pyu
en: Puyuma
uk: пуюма

note: name for pyx, reference_name for pyx
en: Pyu (Myanmar)
uk: п’ю (м’янмська)

note: name for pyy, reference_name for pyy
en: Pyen
uk: п’єн

note: name for pzn, inverted_name for pzn
en: Naga, Para
uk: нага (пара)

note: reference_name for pzn
en: Para Naga
uk: нага (пара)

note: name for qaa, reference_name for qaa, name for qab, reference_name for qab, name for qac, reference_name for qac, name for qad, reference_name for qad, name for qae, reference_name for qae, name for qaf, reference_name for qaf, name for qag, reference_name for qag, name for qah, reference_name for q
en: Reserved for local use
uk: Зарезервовано для локального використання

note: name for qua, reference_name for qua
en: Quapaw
uk: куапо

note: name for qub, inverted_name for qub
en: Quechua, Huallaga Huánuco
uk: кечуа (ульягська уануко)

note: reference_name for qub
en: Huallaga Huánuco Quechua
uk: кечуа (ульягська уануко)

note: name for quc, reference_name for quc
en: K'iche'
uk: кіче

note: name for qud, inverted_name for qud
en: Quichua, Calderón Highland
uk: кічуа (високогір’я Калдерон)

note: reference_name for qud
en: Calderón Highland Quichua
uk: кічуа (високогір’я Калдерон)

note: name for que, reference_name for que
en: Quechua
uk: кечуа

note: name for quf, inverted_name for quf
en: Quechua, Lambayeque
uk: кечуа (ламбаєке)

note: reference_name for quf
en: Lambayeque Quechua
uk: кечуа (ламбаєке)

note: name for qug, inverted_name for qug
en: Quichua, Chimborazo Highland
uk: кічуа (високогір’я Чімборасо)

note: reference_name for qug
en: Chimborazo Highland Quichua
uk: кічуа (високогір’я Чімборасо)

note: name for quh, inverted_name for quh
en: Quechua, South Bolivian
uk: кечуа (південно-болівійська)

note: reference_name for quh
en: South Bolivian Quechua
uk: південно-болівійська кечуа

note: name for qui, reference_name for qui
en: Quileute
uk: кільйоте

note: name for quj, inverted_name for quj
en: Quiché, Joyabaj
uk: кіче (хоябай)

note: reference_name for quj
en: Joyabaj Quiché
uk: кіче (хоябай)

note: name for quk, inverted_name for quk
en: Quechua, Chachapoyas
uk: кечуа (чачапояс)

note: reference_name for quk
en: Chachapoyas Quechua
uk: кечуа (чачапояс)

note: name for qul, inverted_name for qul
en: Quechua, North Bolivian
uk: кечуа (північна болівійська)

note: reference_name for qul
en: North Bolivian Quechua
uk: кечуа (північна болівійська)

note: name for qum, reference_name for qum
en: Sipacapense
uk: сіпакапенсе

note: name for qun, reference_name for qun
en: Quinault
uk: кінаулт

note: name for qup, inverted_name for qup
en: Quechua, Southern Pastaza
uk: кечуа (південна Пастаса)

note: reference_name for qup
en: Southern Pastaza Quechua
uk: кечуа (південна Пастаса)

note: name for quq, reference_name for quq
en: Quinqui
uk: кінкі

note: name for qur, inverted_name for qur
en: Quechua, Yanahuanca Pasco
uk: кечуа (Янагуанака, Паско)

note: reference_name for qur
en: Yanahuanca Pasco Quechua
uk: кечуа (Янагуанака, Паско)

note: name for qus, inverted_name for qus
en: Quichua, Santiago del Estero
uk: кічуа (Сантьяго-дель-Естеро)

note: reference_name for qus
en: Santiago del Estero Quichua
uk: кічуа (Сантьяго-дель-Естеро)

note: name for qut, inverted_name for qut
en: Quiché, West Central
uk: західна центральна кіче

note: reference_name for qut
en: West Central Quiché
uk: західна центральна кіче

note: name for quu, inverted_name for quu
en: Quiché, Eastern
uk: кіче (східна)

note: reference_name for quu
en: Eastern Quiché
uk: східна кіче

note: name for quv, reference_name for quv
en: Sacapulteco
uk: сакапультеко

note: name for quw, inverted_name for quw
en: Quichua, Tena Lowland
uk: кічуа (низини Тена)

note: reference_name for quw
en: Tena Lowland Quichua
uk: кічуа (низини Тена)

note: name for qux, inverted_name for qux
en: Quechua, Yauyos
uk: кечуа (яуйос)

note: reference_name for qux
en: Yauyos Quechua
uk: кечуа (яуйос)

note: name for quy, inverted_name for quy
en: Quechua, Ayacucho
uk: кечуа (аякучо)

note: reference_name for quy
en: Ayacucho Quechua
uk: кечуа (аякучо)

note: name for quz, inverted_name for quz
en: Quechua, Cusco
uk: кечуа (Куско)

note: reference_name for quz
en: Cusco Quechua
uk: кечуа (Куско)

note: name for qva, inverted_name for qva
en: Quechua, Ambo-Pasco
uk: кечуа (Амбо-Паско)

note: reference_name for qva
en: Ambo-Pasco Quechua
uk: кечуа (Амбо-Паско)

note: name for qvc, inverted_name for qvc
en: Quechua, Cajamarca
uk: кечуа (Кахамарка)

note: reference_name for qvc
en: Cajamarca Quechua
uk: кечуа (Кахамарка)

note: name for qve, inverted_name for qve
en: Quechua, Eastern Apurímac
uk: кечуа (східний Апурімак)

note: reference_name for qve
en: Eastern Apurímac Quechua
uk: кечуа (східний Апурімак)

note: name for qvh, inverted_name for qvh
en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
uk: кечуа (Уамаліес-дос-де-Майо-Уануко)

note: reference_name for qvh
en: Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco Quechua
uk: кечуа (Уамаліес-дос-де-Майо-Уануко)

note: name for qvi, inverted_name for qvi
en: Quichua, Imbabura Highland
uk: кічуа (високогір’я Імбабура)

note: reference_name for qvi
en: Imbabura Highland Quichua
uk: кічуа (високогір’я Імбабура)

note: name for qvj, inverted_name for qvj
en: Quichua, Loja Highland
uk: кічуа (високогір’я Лоха)

note: reference_name for qvj
en: Loja Highland Quichua
uk: кічуа (високогір’я Лоха)

note: name for qvl, inverted_name for qvl
en: Quechua, Cajatambo North Lima
uk: кечуа (Кахатамбо, північна Ліма)

note: reference_name for qvl
en: Cajatambo North Lima Quechua
uk: кечуа (Кахатамбо, північна Ліма)

note: name for qvm, inverted_name for qvm
en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
uk: кечуа (Маргос-Яровілка-Лаурікоча)

note: reference_name for qvm
en: Margos-Yarowilca-Lauricocha Quechua
uk: кечуа (Маргос-Яровілка-Лаурікоча)

note: name for qvn, inverted_name for qvn
en: Quechua, North Junín
uk: кечуа (північний Хунін)

note: reference_name for qvn
en: North Junín Quechua
uk: кечуа (північний Хунін)

note: name for qvo, inverted_name for qvo
en: Quechua, Napo Lowland
uk: кечуа (низини Напо)

note: reference_name for qvo
en: Napo Lowland Quechua
uk: кечуа (низини Напо)

note: name for qvp, inverted_name for qvp
en: Quechua, Pacaraos
uk: кечуа (Пакараос)

note: reference_name for qvp
en: Pacaraos Quechua
uk: кечуа (Пакараос)

note: name for qvs, inverted_name for qvs
en: Quechua, San Martín
uk: кечуа (Сан-Мартін)

note: reference_name for qvs
en: San Martín Quechua
uk: кечуа (Сан-Мартін)

note: name for qvw, inverted_name for qvw
en: Quechua, Huaylla Wanca
uk: кечуа (Уайла-Ванка)

note: reference_name for qvw
en: Huaylla Wanca Quechua
uk: кечуа (Уайла-Ванка)

note: name for qvy, reference_name for qvy
en: Queyu
uk: куею

note: name for qvz, inverted_name for qvz
en: Quichua, Northern Pastaza
uk: кічуа (північна Пастаса)

note: reference_name for qvz
en: Northern Pastaza Quichua
uk: кічуа (північна Пастаса)

note: name for qwa, inverted_name for qwa
en: Quechua, Corongo Ancash
uk: кечуа (Коронго-Анкаш)

note: reference_name for qwa
en: Corongo Ancash Quechua
uk: кечуа (Коронго-Анкаш)

note: name for qwc, inverted_name for qwc
en: Quechua, Classical
uk: кечуа (класична)

note: reference_name for qwc
en: Classical Quechua
uk: класична кечуа

note: name for qwe, reference_name for qwe
en: Quechuan (family)
uk: кечуа (сімейство)

note: name for qwh, inverted_name for qwh
en: Quechua, Huaylas Ancash
uk: кечуа (Уайлас-Анкаш)

note: reference_name for qwh
en: Huaylas Ancash Quechua
uk: кечуа (Уайлас-Анкаш)

note: name for qwm, reference_name for qwm
en: Kuman (Russia)
uk: половецька (Росія)

note: name for qws, inverted_name for qws
en: Quechua, Sihuas Ancash
uk: кечуа (Сіуас-Анкаш)

note: reference_name for qws
en: Sihuas Ancash Quechua
uk: кечуа (Сіуас-Анкаш)

note: name for qwt, reference_name for qwt
en: Kwalhioqua-Tlatskanai
uk: квалхьйоква-тлатсканай

note: name for qxa, inverted_name for qxa
en: Quechua, Chiquián Ancash
uk: кечуа (Чикуан-Анкаш)

note: reference_name for qxa
en: Chiquián Ancash Quechua
uk: кечуа (Чикуан-Анкаш)

note: name for qxc, inverted_name for qxc
en: Quechua, Chincha
uk: кечуа (Чинча)

note: reference_name for qxc
en: Chincha Quechua
uk: кечуа (Чинча)

note: name for qxh, inverted_name for qxh
en: Quechua, Panao Huánuco
uk: кечуа (Панао-Уануко)

note: reference_name for qxh
en: Panao Huánuco Quechua
uk: кечуа (Панао-Уануко)

note: name for qxi, inverted_name for qxi
en: Quiché, San Andrés
uk: кіче (Сан-Адрес)

note: reference_name for qxi
en: San Andrés Quiché
uk: кіче (Сан-Адрес)

note: name for qxl, inverted_name for qxl
en: Quichua, Salasaca Highland
uk: кічуа (високогір’я Саласака)

note: reference_name for qxl
en: Salasaca Highland Quichua
uk: кічуа (високогір’я Саласака)

note: name for qxn, inverted_name for qxn
en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
uk: кечуа (північний Кончукос-Анкаш)

note: reference_name for qxn
en: Northern Conchucos Ancash Quechua
uk: кечуа (північний Кончукос-Анкаш)

note: name for qxo, inverted_name for qxo
en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
uk: кечуа (південний Кончукос-Анкаш)

note: reference_name for qxo
en: Southern Conchucos Ancash Quechua
uk: кечуа (південний Кончукос-Анкаш)

note: name for qxp, inverted_name for qxp
en: Quechua, Puno
uk: кечуа (Пуно)

note: reference_name for qxp
en: Puno Quechua
uk: кечуа (Пуно)

note: name for qxq, reference_name for qxq
en: Qashqa'i
uk: кашкаї

note: name for qxr, inverted_name for qxr
en: Quichua, Cañar Highland
uk: кічуа (високогір’я Каньяр)

note: reference_name for qxr
en: Cañar Highland Quichua
uk: кічуа (високогір’я Каньяр)

note: name for qxs, inverted_name for qxs
en: Qiang, Southern
uk: цян (південна)

note: reference_name for qxs
en: Southern Qiang
uk: південна цян

note: name for qxt, inverted_name for qxt
en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
uk: кечуа (Санта-Ана-де-Тусі-Паско)

note: reference_name for qxt
en: Santa Ana de Tusi Pasco Quechua
uk: кечуа (Санта-Ана-де-Тусі-Паско)

note: name for qxu, inverted_name for qxu
en: Quechua, Arequipa-La Unión
uk: кечуа (Арекіпа-ла-Уніон)

note: reference_name for qxu
en: Arequipa-La Unión Quechua
uk: кечуа (Арекіпа-ла-Уніон)

note: name for qxw, inverted_name for qxw
en: Quechua, Jauja Wanca
uk: кечуа (Хауха-Ванка)

note: reference_name for qxw
en: Jauja Wanca Quechua
uk: кечуа (Хауха-Ванка)

note: name for qya, reference_name for qya
en: Quenya
uk: кенья

note: name for qyp, reference_name for qyp
en: Quiripi
uk: кіріпі

note: name for raa, reference_name for raa
en: Dungmali
uk: дунгмалі

note: name for rab, reference_name for rab
en: Camling
uk: камлінг

note: name for rac, reference_name for rac
en: Rasawa
uk: расава

note: name for rad, reference_name for rad
en: Rade
uk: раде

note: name for rae, reference_name for rae
en: Ranau
uk: ранау

note: name for raf, inverted_name for raf
en: Meohang, Western
uk: меоханг (західна)

note: reference_name for raf
en: Western Meohang
uk: західна меоханг

note: name for rag, reference_name for rag
en: Logooli
uk: логоолі

note: name for rah, reference_name for rah
en: Rabha
uk: рабха

note: name for rai, reference_name for rai
en: Ramoaaina
uk: рамоааїна

note: name for raj, reference_name for raj
en: Rajasthani
uk: раджастхані

note: name for rak, reference_name for rak
en: Tulu-Bohuai
uk: тулу-бохуаї

note: name for ral, reference_name for ral
en: Ralte
uk: ралте

note: name for ram, reference_name for ram
en: Canela
uk: канела

note: name for ran, reference_name for ran
en: Riantana
uk: ріантана

note: name for rao, reference_name for rao
en: Rao
uk: рао

note: name for rap, reference_name for rap
en: Rapanui
uk: рапануї

note: name for raq, reference_name for raq
en: Saam
uk: саамська

note: name for rar, inverted_name for rar
en: Maori, Cook Islands
uk: маорійська (острови Кука)

note: reference_name for rar
en: Rarotongan
uk: раротонзька

note: name for ras, reference_name for ras
en: Tegali
uk: тегалі

note: name for rat, reference_name for rat
en: Razajerdi
uk: разаджерді

note: name for rau, reference_name for rau
en: Raute
uk: рауте

note: name for rav, reference_name for rav
en: Sampang
uk: сампанг

note: name for raw, reference_name for raw
en: Rawang
uk: раванг

note: name for rax, reference_name for rax
en: Rang
uk: ранг

note: name for ray, reference_name for ray
en: Rapa
uk: рапа

note: name for raz, reference_name for raz
en: Rahambuu
uk: рахамбуу

note: name for rbb, inverted_name for rbb
en: Palaung, Rumai
uk: палаунг (румаї)

note: reference_name for rbb
en: Rumai Palaung
uk: палаунг (румаї)

note: name for rbk, inverted_name for rbk
en: Bontok, Northern
uk: бонток (північна)

note: reference_name for rbk
en: Northern Bontok
uk: північна бонток

note: name for rbl, inverted_name for rbl
en: Bikol, Miraya
uk: бікольська (мірая)

note: reference_name for rbl
en: Miraya Bikol
uk: бікольська (мірая)

note: name for rbp, reference_name for rbp
en: Barababaraba
uk: барабабараба

note: name for rcf, inverted_name for rcf
en: Creole French, Réunion
uk: креольська французька (Реюньйон)

note: reference_name for rcf
en: Réunion Creole French
uk: реюньйонська креольська французька

note: name for rdb, reference_name for rdb
en: Rudbari
uk: рудбарі

note: name for rea, reference_name for rea
en: Rerau
uk: рерау

note: name for reb, reference_name for reb
en: Rembong
uk: рембонг

note: name for ree, inverted_name for ree
en: Kayan, Rejang
uk: каян (реджанг)

note: reference_name for ree
en: Rejang Kayan
uk: каян (реджанг)

note: name for reg, reference_name for reg
en: Kara (Tanzania)
uk: кара (Танзанія)

note: name for rei, reference_name for rei
en: Reli
uk: релі

note: name for rej, reference_name for rej
en: Rejang
uk: реджан

note: name for rel, reference_name for rel
en: Rendille
uk: ренділь

note: name for rem, reference_name for rem
en: Remo
uk: ремо

note: name for ren, reference_name for ren
en: Rengao
uk: ренгао

note: name for rer, reference_name for rer
en: Rer Bare
uk: рер-баре

note: name for res, reference_name for res
en: Reshe
uk: реше

note: name for ret, reference_name for ret
en: Retta
uk: ретта

note: name for rey, reference_name for rey
en: Reyesano
uk: реєсано

note: name for rga, reference_name for rga
en: Roria
uk: рорія

note: name for rge, reference_name for rge
en: Romano-Greek
uk: романо-грецька

note: name for rgk, reference_name for rgk
en: Rangkas
uk: рангкас

note: name for rgn, reference_name for rgn
en: Romagnol
uk: романійська

note: name for rgr, reference_name for rgr
en: Resígaro
uk: ресігаро

note: name for rgs, inverted_name for rgs
en: Roglai, Southern
uk: роглай (південна)

note: reference_name for rgs
en: Southern Roglai
uk: південна роглай

note: name for rgu, reference_name for rgu
en: Ringgou
uk: рінггоу

note: name for rhg, reference_name for rhg
en: Rohingya
uk: рохінгья

note: name for rhp, reference_name for rhp
en: Yahang
uk: яханг

note: name for ria, reference_name for ria
en: Riang (India)
uk: ріанг (Індія)

note: name for rie, reference_name for rie
en: Rien
uk: рін

note: name for rif, reference_name for rif
en: Tarifit
uk: таріфіт

note: name for ril, reference_name for ril
en: Riang (Myanmar)
uk: ріанг (М’янма)

note: name for rim, reference_name for rim
en: Nyaturu
uk: ньятуру

note: name for rin, reference_name for rin
en: Nungu
uk: нунгу

note: name for rir, reference_name for rir
en: Ribun
uk: рібун

note: name for rit, reference_name for rit
en: Ritarungo
uk: рітарунго

note: name for riu, reference_name for riu
en: Riung
uk: ріунг

note: name for rjb, reference_name for rjb, name for rjs, reference_name for rjs
en: Rajbanshi
uk: раджбанші

note: name for rjg, reference_name for rjg
en: Rajong
uk: раджонг

note: name for rji, reference_name for rji
en: Raji
uk: раджі

note: name for rka, reference_name for rka
en: Kraol
uk: краол

note: name for rkb, reference_name for rkb
en: Rikbaktsa
uk: рікбактса

note: name for rkh, reference_name for rkh
en: Rakahanga-Manihiki
uk: ракаханга-маніхікі

note: name for rki, reference_name for rki
en: Rakhine
uk: ракхайн

note: name for rkm, reference_name for rkm
en: Marka
uk: марка

note: name for rkt, reference_name for rkt
en: Rangpuri
uk: рангпурі

note: name for rma, reference_name for rma
en: Rama
uk: рама

note: name for rmb, reference_name for rmb
en: Rembarunga
uk: рембарунга

note: name for rmc, inverted_name for rmc
en: Romani, Carpathian
uk: ромська (карпатська)

note: reference_name for rmc
en: Carpathian Romani
uk: карпатська ромська

note: name for rmd, inverted_name for rmd
en: Danish, Traveller
uk: данська (циганська)

note: reference_name for rmd
en: Traveller Danish
uk: циганська данська

note: name for rme, reference_name for rme
en: Angloromani
uk: англо-ромська

note: name for rmf, inverted_name for rmf
en: Romani, Kalo Finnish
uk: ромська (кало-фінська)

note: reference_name for rmf
en: Kalo Finnish Romani
uk: кало-фінська ромська

note: name for rmg, inverted_name for rmg
en: Norwegian, Traveller
uk: норвезька (циганська)

note: reference_name for rmg
en: Traveller Norwegian
uk: циганська норвезька

note: name for rmh, reference_name for rmh
en: Murkim
uk: муркім

note: name for rmi, reference_name for rmi
en: Lomavren
uk: ломаврен

note: name for rmk, reference_name for rmk
en: Romkun
uk: ромкун

note: name for rml, inverted_name for rml
en: Romani, Baltic
uk: ромська (балтійська)

note: reference_name for rml
en: Baltic Romani
uk: балтійська ромська

note: name for rmm, reference_name for rmm
en: Roma
uk: рома

note: name for rmn, inverted_name for rmn
en: Romani, Balkan
uk: ромська, Балкани

note: reference_name for rmn
en: Balkan Romani
uk: балканська ромська

note: name for rmo, inverted_name for rmo
en: Romani, Sinte
uk: ромська, сінте

note: reference_name for rmo
en: Sinte Romani
uk: сінте-ромська

note: name for rmp, reference_name for rmp
en: Rempi
uk: ремпі

note: name for rmq, reference_name for rmq, name for rmr, reference_name for rmr
en: Caló
uk: кало

note: name for rms, reference_name for rms
en: Romanian Sign Language
uk: румунська мова жестів

note: name for rmt, reference_name for rmt
en: Domari
uk: домарі

note: name for rmu, inverted_name for rmu
en: Romani, Tavringer
uk: ромська (таврінгер)

note: reference_name for rmu
en: Tavringer Romani
uk: таврінгерська ромська

note: name for rmv, reference_name for rmv
en: Romanova
uk: романова

note: name for rmw, inverted_name for rmw
en: Romani, Welsh
uk: ромська (валійська)

note: reference_name for rmw
en: Welsh Romani
uk: валійська ромська

note: name for rmx, reference_name for rmx
en: Romam
uk: ромам

note: name for rmy, inverted_name for rmy
en: Romani, Vlax
uk: ромська (волоська)

note: reference_name for rmy
en: Vlax Romani
uk: волоська ромська

note: name for rmz, reference_name for rmz
en: Marma
uk: марма

note: name for rna, reference_name for rna
en: Runa
uk: руна

note: name for rnd, reference_name for rnd
en: Ruund
uk: руунд

note: name for rng, reference_name for rng
en: Ronga
uk: ронга

note: name for rnl, reference_name for rnl
en: Ranglong
uk: ранглонг

note: name for rnn, reference_name for rnn
en: Roon
uk: роон

note: name for rnp, reference_name for rnp
en: Rongpo
uk: ронгпо

note: name for rnr, reference_name for rnr
en: Nari Nari
uk: нарі-нарі

note: name for rnw, reference_name for rnw
en: Rungwa
uk: рунгва

note: name for roa, reference_name for roa
en: Romance languages
uk: романські мови

note: name for rob, reference_name for rob
en: Tae'
uk: тае

note: name for roc, inverted_name for roc
en: Roglai, Cacgia
uk: роглай (какья)

note: reference_name for roc
en: Cacgia Roglai
uk: роглай (какья)

note: name for rod, reference_name for rod
en: Rogo
uk: рого

note: name for roe, reference_name for roe
en: Ronji
uk: рондзі

note: name for rof, reference_name for rof
en: Rombo
uk: ромбо

note: name for rog, inverted_name for rog
en: Roglai, Northern
uk: роглай (північна)

note: reference_name for rog
en: Northern Roglai
uk: північна роглай

note: name for roh, reference_name for roh
en: Romansh
uk: ретороманська

note: name for rol, reference_name for rol
en: Romblomanon
uk: ромбломанон

note: name for rom, reference_name for rom
en: Romany
uk: ромська

note: name for ron, reference_name for ron, name for rum, reference_name for rum
en: Romanian
uk: румунська

note: name for roo, reference_name for roo
en: Rotokas
uk: ротокас

note: name for rop, reference_name for rop
en: Kriol
uk: кріол

note: name for ror, reference_name for ror
en: Rongga
uk: ронгга

note: name for rou, reference_name for rou
en: Runga
uk: рунга

note: name for row, reference_name for row
en: Dela-Oenale
uk: дела-унале

note: name for rpn, reference_name for rpn
en: Repanbitip
uk: репанбітіп

note: name for rpt, reference_name for rpt
en: Rapting
uk: раптінг

note: name for rri, reference_name for rri
en: Ririo
uk: ріріо

note: name for rro, reference_name for rro
en: Waima
uk: вайма

note: name for rrt, reference_name for rrt
en: Arritinngithigh
uk: аррітіннгітіх

note: name for rsb, reference_name for rsb
en: Romano-Serbian
uk: романо-сербська

note: name for rsi, reference_name for rsi
en: Rennellese Sign Language
uk: реннельська мова жестів

note: name for rsl, reference_name for rsl
en: Russian Sign Language
uk: російська мова жестів

note: name for rtc, inverted_name for rtc
en: Chin, Rungtu
uk: чин (рунгту)

note: reference_name for rtc
en: Rungtu Chin
uk: чин (рунгту)

note: name for rth, reference_name for rth
en: Ratahan
uk: ратахан

note: name for rtm, reference_name for rtm
en: Rotuman
uk: ротуман

note: name for rtw, reference_name for rtw
en: Rathawi
uk: ратаві

note: name for rub, reference_name for rub
en: Gungu
uk: гунгу

note: name for ruc, reference_name for ruc
en: Ruuli
uk: руулі

note: name for rue, reference_name for rue
en: Rusyn
uk: русинська

note: name for ruf, reference_name for ruf
en: Luguru
uk: лугуру

note: name for rug, reference_name for rug
en: Roviana
uk: ровіана

note: name for ruh, reference_name for ruh
en: Ruga
uk: руга

note: name for rui, reference_name for rui
en: Rufiji
uk: руфіджі

note: name for ruk, reference_name for ruk
en: Che
uk: че

note: name for run, reference_name for run
en: Rundi
uk: рунді

note: name for ruo, inverted_name for ruo
en: Romanian, Istro
uk: румунська (істрійська)

note: reference_name for ruo
en: Istro Romanian
uk: істрійська румунська

note: name for rup, inverted_name for rup
en: Romanian, Macedo-
uk: македоно-румунська

note: reference_name for rup
en: Macedo-Romanian
uk: македоно-румунська

note: name for ruq, inverted_name for ruq
en: Romanian, Megleno
uk: румунська (мегленська)

note: reference_name for ruq
en: Megleno Romanian
uk: мегленська румунська

note: name for rus, reference_name for rus
en: Russian
uk: російська

note: name for rut, reference_name for rut
en: Rutul
uk: рутульська

note: name for ruu, inverted_name for ruu
en: Lobu, Lanas
uk: лобу (Ланас)

note: reference_name for ruu
en: Lanas Lobu
uk: лобу (Ланас)

note: name for ruy, reference_name for ruy
en: Mala (Nigeria)
uk: мала (Нігерія)

note: name for ruz, reference_name for ruz
en: Ruma
uk: рума

note: name for rwa, reference_name for rwa
en: Rawo
uk: раво

note: name for rwk, reference_name for rwk
en: Rwa
uk: рва

note: name for rwm, reference_name for rwm
en: Amba (Uganda)
uk: амба (Уганда)

note: name for rwo, reference_name for rwo
en: Rawa
uk: рава

note: name for rwr, reference_name for rwr
en: Marwari (India)
uk: марварі (Індія)

note: name for rws, reference_name for rws
en: Rawas
uk: равас

note: name for ryn, inverted_name for ryn
en: Amami-Oshima, Northern
uk: анамі-ошіма (північна)

note: reference_name for ryn
en: Northern Amami-Oshima
uk: північна анамі-ошіма

note: name for rys, reference_name for rys
en: Yaeyama
uk: яеяма

note: name for ryu, inverted_name for ryu
en: Okinawan, Central
uk: окінавська (центральна)

note: reference_name for ryu
en: Central Okinawan
uk: центральна окінавська

note: name for saa, reference_name for saa
en: Saba
uk: саба

note: name for sab, reference_name for sab
en: Buglere
uk: буглерійська

note: name for sac, reference_name for sac
en: Meskwaki
uk: мескавакі

note: name for sad, reference_name for sad
en: Sandawe
uk: сандаве

note: name for sae, reference_name for sae
en: Sabanê
uk: сабане

note: name for saf, reference_name for saf
en: Safaliba
uk: сафаліба

note: name for sag, reference_name for sag
en: Sango
uk: санго

note: name for sah, reference_name for sah
en: Yakut
uk: якутська

note: name for sai, reference_name for sai
en: South American Indian languages
uk: мови індіанців Південної Америки

note: name for saj, reference_name for saj
en: Sahu
uk: саху

note: name for sak, reference_name for sak
en: Sake
uk: саке

note: name for sal, reference_name for sal
en: Salishan languages
uk: салішські мови

note: name for sam, inverted_name for sam
en: Aramaic, Samaritan
uk: арамейська (самаритянська)

note: reference_name for sam
en: Samaritan Aramaic
uk: самаритянська арамейська

note: name for san, reference_name for san
en: Sanskrit
uk: санскрит

note: name for sao, reference_name for sao
en: Sause
uk: саусе

note: name for sap, reference_name for sap
en: Sanapaná
uk: санапана

note: name for saq, reference_name for saq
en: Samburu
uk: самбуру

note: name for sar, reference_name for sar
en: Saraveca
uk: саравека

note: name for sas, reference_name for sas
en: Sasak
uk: сасакська

note: name for sat, reference_name for sat
en: Santali
uk: санталі

note: name for sau, reference_name for sau
en: Saleman
uk: салеман

note: name for sav, reference_name for sav
en: Saafi-Saafi
uk: саафі-саафі

note: name for saw, reference_name for saw
en: Sawi
uk: саві

note: name for sax, reference_name for sax
en: Sa
uk: са

note: name for say, reference_name for say
en: Saya
uk: сая

note: name for saz, reference_name for saz
en: Saurashtra
uk: саураштра

note: name for sba, reference_name for sba
en: Ngambay
uk: нгамбей

note: name for sbb, reference_name for sbb
en: Simbo
uk: сімбо

note: name for sbc, reference_name for sbc
en: Kele (Papua New Guinea)
uk: келе (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for sbd, inverted_name for sbd
en: Samo, Southern
uk: само (південна)

note: reference_name for sbd
en: Southern Samo
uk: південна само

note: name for sbe, reference_name for sbe
en: Saliba
uk: саліба

note: name for sbf, reference_name for sbf
en: Shabo
uk: шабо

note: name for sbg, reference_name for sbg
en: Seget
uk: сегет

note: name for sbh, reference_name for sbh
en: Sori-Harengan
uk: сорі-харенган

note: name for sbi, reference_name for sbi
en: Seti
uk: сетхі

note: name for sbj, reference_name for sbj
en: Surbakhal
uk: сурбахальська

note: name for sbk, reference_name for sbk
en: Safwa
uk: сафва

note: name for sbl, inverted_name for sbl
en: Sambal, Botolan
uk: самбал (ботолан)

note: reference_name for sbl
en: Botolan Sambal
uk: самбал (ботолан)

note: name for sbm, reference_name for sbm
en: Sagala
uk: сагала

note: name for sbn, inverted_name for sbn
en: Bhil, Sindhi
uk: бхіл (сіндхі)

note: reference_name for sbn
en: Sindhi Bhil
uk: бхіл (сіндхі)

note: name for sbo, reference_name for sbo
en: Sabüm
uk: сабум

note: name for sbp, reference_name for sbp
en: Sangu (Tanzania)
uk: сангу (Танзанія)

note: name for sbq, reference_name for sbq
en: Sileibi
uk: сілейбі

note: name for sbr, reference_name for sbr
en: Sembakung Murut
uk: сембакунг-мурут

note: name for sbs, reference_name for sbs
en: Subiya
uk: субія

note: name for sbt, reference_name for sbt
en: Kimki
uk: кімкі

note: name for sbu, inverted_name for sbu
en: Bhoti, Stod
uk: бхоті (стод)

note: reference_name for sbu
en: Stod Bhoti
uk: бхоті (стод)

note: name for sbv, reference_name for sbv
en: Sabine
uk: сабінська

note: name for sbw, reference_name for sbw
en: Simba
uk: сімба

note: name for sbx, reference_name for sbx
en: Seberuang
uk: себеруанг

note: name for sby, reference_name for sby
en: Soli
uk: солі

note: name for sbz, reference_name for sbz
en: Sara Kaba
uk: сара-каба

note: name for sca, reference_name for sca
en: Sansu
uk: сансу

note: name for scb, reference_name for scb
en: Chut
uk: чут

note: name for scc, reference_name for scc, name for srp, reference_name for srp
en: Serbian
uk: сербська

note: name for sce, reference_name for sce
en: Dongxiang
uk: дунсянська

note: name for scf, inverted_name for scf
en: Creole French, San Miguel
uk: креольська французька (Сан-Мігель)

note: reference_name for scf
en: San Miguel Creole French
uk: креольська французька (Сан-Мігель)

note: name for scg, reference_name for scg
en: Sanggau
uk: санггау

note: name for sch, reference_name for sch
en: Sakachep
uk: сакачеп

note: name for sci, inverted_name for sci
en: Creole Malay, Sri Lankan
uk: креольська малайська (ланкійська)

note: reference_name for sci
en: Sri Lankan Creole Malay
uk: ланкійська креольська малайська

note: name for sck, reference_name for sck
en: Sadri
uk: садрі

note: name for scl, reference_name for scl
en: Shina
uk: шина

note: name for scn, reference_name for scn
en: Sicilian
uk: сицилійська

note: name for sco, reference_name for sco
en: Scots
uk: шотландська

note: name for scp, reference_name for scp
en: Helambu Sherpa
uk: хеламбу-шерпа

note: name for scq, reference_name for scq
en: Sa'och
uk: саоч

note: name for scs, inverted_name for scs
en: Slavey, North
uk: слейві (північна)

note: reference_name for scs
en: North Slavey
uk: північна слейві

note: name for scu, reference_name for scu
en: Shumcho
uk: шумчо

note: name for scv, reference_name for scv
en: Sheni
uk: шені

note: name for scw, reference_name for scw
en: Sha
uk: ша

note: name for scx, reference_name for scx
en: Sicel
uk: сікульська

note: name for sda, reference_name for sda
en: Toraja-Sa'dan
uk: тораджа-садан

note: name for sdb, reference_name for sdb
en: Shabak
uk: шабак

note: name for sdc, inverted_name for sdc
en: Sardinian, Sassarese
uk: сардинська (сассарійська)

note: reference_name for sdc
en: Sassarese Sardinian
uk: сардинська (сассарійська)

note: name for sdd, reference_name for sdd
en: Semendo
uk: семендо

note: name for sde, reference_name for sde
en: Surubu
uk: сурубу

note: name for sdf, reference_name for sdf
en: Sarli
uk: сарлі

note: name for sdg, reference_name for sdg
en: Savi
uk: савійська

note: name for sdh, inverted_name for sdh
en: Kurdish, Southern
uk: курдська (південна)

note: reference_name for sdh
en: Southern Kurdish
uk: південна курдська

note: name for sdi, reference_name for sdi
en: Sindang Kelingi
uk: сінданг-келінгі

note: name for sdj, reference_name for sdj
en: Suundi
uk: суунді

note: name for sdk, reference_name for sdk
en: Sos Kundi
uk: сос-кунді

note: name for sdl, reference_name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
uk: мова жестів (Саудівська Аравія)

note: name for sdm, reference_name for sdm
en: Semandang
uk: семаданг

note: name for sdn, inverted_name for sdn
en: Sardinian, Gallurese
uk: сардинська (галлурійська)

note: reference_name for sdn
en: Gallurese Sardinian
uk: галлурійська сардинська

note: name for sdo, inverted_name for sdo
en: Bidayuh, Bukar-Sadung
uk: бідаю (букар-садунг)

note: reference_name for sdo
en: Bukar-Sadung Bidayuh
uk: бідаю (букар-садунг)

note: name for sdp, reference_name for sdp
en: Sherdukpen
uk: шердукпен

note: name for sdr, inverted_name for sdr
en: Sadri, Oraon
uk: садрі (ораон)

note: reference_name for sdr
en: Oraon Sadri
uk: садрі (ораон)

note: name for sds, reference_name for sds
en: Sened
uk: сенед

note: name for sdt, reference_name for sdt
en: Shuadit
uk: шуадіт

note: name for sdu, reference_name for sdu
en: Sarudu
uk: саруду

note: name for sdv, reference_name for sdv
en: Eastern Sudanic languages
uk: східносуданські мови

note: name for sdx, inverted_name for sdx
en: Melanau, Sibu
uk: меланау (сібу)

note: reference_name for sdx
en: Sibu Melanau
uk: меланау (сібу)

note: name for sdz, reference_name for sdz
en: Sallands
uk: салландс

note: name for sea, reference_name for sea
en: Semai
uk: семай

note: name for seb, inverted_name for seb
en: Senoufo, Shempire
uk: сенуфо (шемпір)

note: reference_name for seb
en: Shempire Senoufo
uk: сенуфо (шемпір)

note: name for sec, reference_name for sec
en: Sechelt
uk: сечелт

note: name for sed, reference_name for sed
en: Sedang
uk: седанг

note: name for see, reference_name for see
en: Seneca
uk: сенека

note: name for sef, inverted_name for sef
en: Senoufo, Cebaara
uk: сенуфо (себаара)

note: reference_name for sef
en: Cebaara Senoufo
uk: сенуфо (себаара)

note: name for seg, reference_name for seg
en: Segeju
uk: сегеджу

note: name for seh, reference_name for seh
en: Sena
uk: сена

note: name for sei, reference_name for sei
en: Seri
uk: сері

note: name for sej, reference_name for sej
en: Sene
uk: сене

note: name for sek, reference_name for sek
en: Sekani
uk: секані

note: name for sel, reference_name for sel
en: Selkup
uk: селькупська

note: name for sem, reference_name for sem
en: Semitic languages
uk: семітські мови

note: name for sen, inverted_name for sen
en: Sénoufo, Nanerigé
uk: сенуфо (нанеріге)

note: reference_name for sen
en: Nanerigé Sénoufo
uk: сенуфо (нанеріге)

note: name for seo, reference_name for seo
en: Suarmin
uk: суармін

note: name for sep, inverted_name for sep
en: Sénoufo, Sìcìté
uk: сенуфо (сісіте)

note: reference_name for sep
en: Sìcìté Sénoufo
uk: сенуфо (сісіте)

note: name for seq, inverted_name for seq
en: Sénoufo, Senara
uk: сенуфо (сенара)

note: reference_name for seq
en: Senara Sénoufo
uk: сенуфо (сенара)

note: name for ser, reference_name for ser
en: Serrano
uk: серрано

note: name for ses, inverted_name for ses
en: Songhai, Koyraboro Senni
uk: сонгхайська (койраборо-сенні)

note: reference_name for ses
en: Koyraboro Senni Songhai
uk: сонгхайська (койраборо-сенні)

note: name for set, reference_name for set
en: Sentani
uk: сентані

note: name for seu, reference_name for seu
en: Serui-Laut
uk: серуї-лаут

note: name for sev, inverted_name for sev
en: Senoufo, Nyarafolo
uk: сенуфо (ньярафоло)

note: reference_name for sev
en: Nyarafolo Senoufo
uk: сенуфо (ньярафоло)

note: name for sew, reference_name for sew
en: Sewa Bay
uk: сева-бей

note: name for sey, reference_name for sey
en: Secoya
uk: секоя

note: name for sez, inverted_name for sez
en: Chin, Senthang
uk: чин (сентанг)

note: reference_name for sez
en: Senthang Chin
uk: чин (сентанг)

note: name for sfb, reference_name for sfb
en: Langue des signes de Belgique Francophone
uk: бельгійська (франкофонська) мова жестів

note: name for sfe, inverted_name for sfe
en: Subanen, Eastern
uk: субанонська (східна)

note: reference_name for sfe
en: Eastern Subanen
uk: східна субанонська

note: name for sfm, inverted_name for sfm
en: Miao, Small Flowery
uk: мяо (мала квіткова)

note: reference_name for sfm
en: Small Flowery Miao
uk: мала квіткова мяо

note: name for sfs, reference_name for sfs
en: South African Sign Language
uk: південноафриканська мова жестів

note: name for sfw, reference_name for sfw
en: Sehwi
uk: сехві

note: name for sga, inverted_name for sga
en: Irish, Old (to 900)
uk: давньоірландська (до 900)

note: reference_name for sga
en: Old Irish (to 900)
uk: давньоірландська (до 900)

note: name for sgb, inverted_name for sgb
en: Ayta, Mag-antsi
uk: айта (маг-антсі)

note: reference_name for sgb
en: Mag-antsi Ayta
uk: айта (маг-антсі)

note: name for sgc, reference_name for sgc
en: Kipsigis
uk: кіпсігіс

note: name for sgd, reference_name for sgd, name for sul, reference_name for sul
en: Surigaonon
uk: сурігаонон

note: name for sge, reference_name for sge
en: Segai
uk: сегай

note: name for sgg, reference_name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
uk: швейцарська німецька мова жестів

note: name for sgh, reference_name for sgh
en: Shughni
uk: шугні

note: name for sgi, reference_name for sgi
en: Suga
uk: суга

note: name for sgj, reference_name for sgj
en: Surgujia
uk: сургуджія

note: name for sgk, reference_name for sgk
en: Sangkong
uk: сангконг

note: name for sgl, reference_name for sgl
en: Sanglechi-Ishkashimi
uk: санглечі-ішкашимі

note: name for sgm, reference_name for sgm
en: Singa
uk: сінга

note: name for sgn, reference_name for sgn
en: Sign Languages
uk: мови жестів

note: name for sgo, reference_name for sgo
en: Songa
uk: сонга

note: name for sgp, reference_name for sgp
en: Singpho
uk: сінгфо

note: name for sgr, reference_name for sgr
en: Sangisari
uk: сангісарі

note: name for sgs, reference_name for sgs
en: Samogitian
uk: жемайтська

note: name for sgt, reference_name for sgt
en: Brokpake
uk: брокпаке

note: name for sgu, reference_name for sgu
en: Salas
uk: салас

note: name for sgw, reference_name for sgw
en: Sebat Bet Gurage
uk: себат-бет-гурадж

note: name for sgx, reference_name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
uk: мова жестів Сьєрра-Леоне

note: name for sgy, reference_name for sgy
en: Sanglechi
uk: санглечі

note: name for sgz, reference_name for sgz
en: Sursurunga
uk: сурсурунга

note: name for sha, reference_name for sha
en: Shall-Zwall
uk: шалл-звалл

note: name for shb, reference_name for shb
en: Ninam
uk: нінам

note: name for shc, reference_name for shc
en: Sonde
uk: сонде

note: name for shd, reference_name for shd
en: Kundal Shahi
uk: кундал-шахі

note: name for she, reference_name for she
en: Sheko
uk: шеко

note: name for shg, reference_name for shg
en: Shua
uk: шуа

note: name for shh, reference_name for shh
en: Shoshoni
uk: шошонська

note: name for shi, reference_name for shi
en: Tachelhit
uk: тачелхіт

note: name for shj, reference_name for shj
en: Shatt
uk: шатт

note: name for shk, reference_name for shk
en: Shilluk
uk: шиллук

note: name for shl, reference_name for shl
en: Shendu
uk: шенду

note: name for shm, reference_name for shm
en: Shahrudi
uk: шахруді

note: name for shn, reference_name for shn
en: Shan
uk: шанська

note: name for sho, reference_name for sho
en: Shanga
uk: шанга

note: name for shp, reference_name for shp
en: Shipibo-Conibo
uk: шипібо-конібо

note: name for shq, reference_name for shq
en: Sala
uk: сала

note: name for shr, reference_name for shr
en: Shi
uk: ші

note: name for shs, reference_name for shs
en: Shuswap
uk: шушвап

note: name for sht, reference_name for sht
en: Shasta
uk: шастра

note: name for shu, inverted_name for shu
en: Arabic, Chadian
uk: арабська (Чад)

note: reference_name for shu
en: Chadian Arabic
uk: чадська арабська

note: name for shv, reference_name for shv
en: Shehri
uk: шехрі

note: name for shw, reference_name for shw
en: Shwai
uk: шваї

note: name for shx, reference_name for shx
en: She
uk: ше

note: name for shy, reference_name for shy
en: Tachawit
uk: тачавіт

note: name for shz, inverted_name for shz
en: Senoufo, Syenara
uk: сенуфо (сьєнара)

note: reference_name for shz
en: Syenara Senoufo
uk: сенуфо (сьєнара)

note: name for sia, inverted_name for sia
en: Sami, Akkala
uk: самі (аккала)

note: reference_name for sia
en: Akkala Sami
uk: аккала-саамська

note: name for sib, reference_name for sib
en: Sebop
uk: себоп

note: name for sic, reference_name for sic
en: Malinguat
uk: малінгват

note: name for sid, reference_name for sid
en: Sidamo
uk: сидама

note: name for sie, reference_name for sie
en: Simaa
uk: сімаа

note: name for sif, reference_name for sif
en: Siamou
uk: сіаму

note: name for sig, reference_name for sig
en: Paasaal
uk: паасаал

note: name for sih, reference_name for sih
en: Zire
uk: зіре

note: name for sii, reference_name for sii
en: Shom Peng
uk: шом-пенг

note: name for sij, reference_name for sij
en: Numbami
uk: нумбамі

note: name for sik, reference_name for sik
en: Sikiana
uk: сікьяна

note: name for sil, inverted_name for sil
en: Sisaala, Tumulung
uk: сісаала (тумулунг)

note: reference_name for sil
en: Tumulung Sisaala
uk: сісаала (тумулунг)

note: name for sim, reference_name for sim
en: Mende (Papua New Guinea)
uk: менде (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for sin, reference_name for sin
en: Sinhala
uk: сингалійська

note: name for sio, reference_name for sio
en: Siouan languages
uk: мови сіу

note: name for sip, reference_name for sip
en: Sikkimese
uk: сіккімійська

note: name for siq, reference_name for siq
en: Sonia
uk: сонья

note: name for sir, reference_name for sir
en: Siri
uk: сірі

note: name for sis, reference_name for sis
en: Siuslaw
uk: сіуслав

note: name for sit, reference_name for sit
en: Sino-Tibetan languages
uk: сино-тибетські мови

note: name for siu, reference_name for siu
en: Sinagen
uk: сінаген

note: name for siv, reference_name for siv
en: Sumariup
uk: сумаріуп

note: name for siw, reference_name for siw
en: Siwai
uk: сіваї

note: name for six, reference_name for six
en: Sumau
uk: сумау

note: name for siy, reference_name for siy
en: Sivandi
uk: сіванді

note: name for siz, reference_name for siz
en: Siwi
uk: сіві

note: name for sja, reference_name for sja
en: Epena
uk: епена

note: name for sjb, reference_name for sjb
en: Sajau Basap
uk: саджау-басап

note: name for sjd, inverted_name for sjd
en: Sami, Kildin
uk: саамська (кільдинська)

note: reference_name for sjd
en: Kildin Sami
uk: кільдинська саамська

note: name for sje, inverted_name for sje
en: Sami, Pite
uk: саамська (пітео)

note: reference_name for sje
en: Pite Sami
uk: пітео-саамська

note: name for sjg, reference_name for sjg
en: Assangori
uk: ассангорійська

note: name for sjk, inverted_name for sjk
en: Sami, Kemi
uk: саамська (кемська)

note: reference_name for sjk
en: Kemi Sami
uk: кемська саамська

note: name for sjl, reference_name for sjl
en: Sajalong
uk: саджалонг

note: name for sjm, reference_name for sjm
en: Mapun
uk: мапун

note: name for sjn, reference_name for sjn
en: Sindarin
uk: сіндарінська

note: name for sjo, reference_name for sjo
en: Xibe
uk: сібо

note: name for sjp, reference_name for sjp
en: Surjapuri
uk: сурджапурі

note: name for sjr, reference_name for sjr
en: Siar-Lak
uk: сіар-лак

note: name for sjs, reference_name for sjs
en: Senhaja De Srair
uk: санхаджі-де-шрайр

note: name for sjt, inverted_name for sjt
en: Sami, Ter
uk: саамська (терська)

note: reference_name for sjt
en: Ter Sami
uk: терська саамська

note: name for sju, inverted_name for sju
en: Sami, Ume
uk: саамська (умська)

note: reference_name for sju
en: Ume Sami
uk: умська саамська

note: name for sjw, reference_name for sjw
en: Shawnee
uk: шоні

note: name for ska, reference_name for ska
en: Skagit
uk: скагіт

note: name for skb, reference_name for skb
en: Saek
uk: саек

note: name for skc, reference_name for skc
en: Ma Manda
uk: ма-манда

note: name for skd, inverted_name for skd
en: Miwok, Southern Sierra
uk: мівок (південна Сьєрра)

note: reference_name for skd
en: Southern Sierra Miwok
uk: мівок (південна Сьєрра)

note: name for ske, reference_name for ske
en: Seke (Vanuatu)
uk: секе (Вануату)

note: name for skf, reference_name for skf
en: Sakirabiá
uk: сакірабія

note: name for skg, inverted_name for skg
en: Malagasy, Sakalava
uk: малагасійська (сакалава)

note: reference_name for skg
en: Sakalava Malagasy
uk: малагасійська (сакалава)

note: name for skh, reference_name for skh
en: Sikule
uk: сікуле

note: name for ski, reference_name for ski
en: Sika
uk: сіка

note: name for skj, reference_name for skj
en: Seke (Nepal)
uk: секе (Непал)

note: name for skk, reference_name for skk
en: Sok
uk: сок

note: name for skl, reference_name for skl
en: Selako
uk: селако

note: name for skm, reference_name for skm
en: Kutong
uk: кутонг

note: name for skn, inverted_name for skn
en: Subanon, Kolibugan
uk: субанонська (колібуган)

note: reference_name for skn
en: Kolibugan Subanon
uk: субанонська (колібуган)

note: name for sko, reference_name for sko
en: Seko Tengah
uk: секо-тенга

note: name for skp, reference_name for skp
en: Sekapan
uk: секапан

note: name for skq, reference_name for skq
en: Sininkere
uk: сінінкере

note: name for skr, reference_name for skr
en: Seraiki
uk: сераїкі

note: name for sks, reference_name for sks
en: Maia
uk: майя

note: name for skt, reference_name for skt
en: Sakata
uk: саката

note: name for sku, reference_name for sku
en: Sakao
uk: сакао

note: name for skv, reference_name for skv
en: Skou
uk: скоу

note: name for skw, inverted_name for skw
en: Creole Dutch, Skepi
uk: креольська голландська (скепі)

note: reference_name for skw
en: Skepi Creole Dutch
uk: креольська голландська (скепі)

note: name for skx, reference_name for skx
en: Seko Padang
uk: секо-паданг

note: name for sky, reference_name for sky
en: Sikaiana
uk: сікаяна

note: name for skz, reference_name for skz
en: Sekar
uk: секар

note: name for sla, reference_name for sla
en: Slavic languages
uk: слов’янські мови

note: name for slb, inverted_name for slb
en: Saluan, Kahumamahon
uk: салуанська (кахумамахон)

note: reference_name for slb
en: Kahumamahon Saluan
uk: салуанська (кахумамахон)

note: name for slc, reference_name for slc
en: Sáliba
uk: саліба

note: name for sld, reference_name for sld
en: Sissala
uk: сіссала

note: name for sle, reference_name for sle
en: Sholaga
uk: шолага

note: name for slf, reference_name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
uk: швейцарська італійська мова жестів

note: name for slg, reference_name for slg
en: Selungai Murut
uk: селунгай-мурут

note: name for slh, inverted_name for slh
en: Salish, Southern Puget Sound
uk: салішська (діалект південний пугет)

note: reference_name for slh
en: Southern Puget Sound Salish
uk: салішська (діалект південний пугет)

note: name for sli, inverted_name for sli
en: Silesian, Lower
uk: нижньосилезька

note: reference_name for sli
en: Lower Silesian
uk: нижньосилезька

note: name for slj, reference_name for slj
en: Salumá
uk: салума

note: name for slk, reference_name for slk, name for slo, reference_name for slo
en: Slovak
uk: словацька

note: name for sll, reference_name for sll
en: Salt-Yui
uk: солт-юї

note: name for slm, inverted_name for slm
en: Sama, Pangutaran
uk: сама (Пангутаран)

note: reference_name for slm
en: Pangutaran Sama
uk: сама (Пангутаран)

note: name for sln, reference_name for sln
en: Salinan
uk: сілінан

note: name for slp, reference_name for slp
en: Lamaholot
uk: ламахолот

note: name for slq, reference_name for slq
en: Salchuq
uk: салчук

note: name for slr, reference_name for slr
en: Salar
uk: салар

note: name for sls, reference_name for sls
en: Singapore Sign Language
uk: сингапурська мова жестів

note: name for slt, reference_name for slt
en: Sila
uk: сіла

note: name for slu, reference_name for slu
en: Selaru
uk: селару

note: name for slv, reference_name for slv
en: Slovenian
uk: словенська

note: name for slw, reference_name for slw
en: Sialum
uk: сіалум

note: name for slx, reference_name for slx
en: Salampasu
uk: салампасу

note: name for sly, reference_name for sly
en: Selayar
uk: селаяр

note: name for slz, reference_name for slz
en: Ma'ya
uk: ма’я

note: name for sma, inverted_name for sma
en: Sami, Southern
uk: саамська (південна)

note: reference_name for sma
en: Southern Sami
uk: південносаамська

note: name for smb, reference_name for smb
en: Simbari
uk: сімбарі

note: name for smc, reference_name for smc
en: Som
uk: сом

note: name for smd, reference_name for smd
en: Sama
uk: сама

note: name for sme, inverted_name for sme
en: Sami, Northern
uk: саамська (північна)

note: reference_name for sme
en: Northern Sami
uk: північносаамська

note: name for smf, reference_name for smf
en: Auwe
uk: ауве

note: name for smg, reference_name for smg
en: Simbali
uk: сімбалі

note: name for smh, reference_name for smh
en: Samei
uk: самеї

note: name for smi, reference_name for smi
en: Sami languages
uk: саамські мови

note: name for smj, reference_name for smj
en: Lule Sami
uk: лулесаамська

note: name for smk, reference_name for smk
en: Bolinao
uk: болінао

note: name for sml, inverted_name for sml
en: Sama, Central
uk: сама (центральна)

note: reference_name for sml
en: Central Sama
uk: центральна сама

note: name for smm, reference_name for smm
en: Musasa
uk: мусаса

note: name for smn, inverted_name for smn
en: Sami, Inari
uk: саамська (інарі)

note: reference_name for smn
en: Inari Sami
uk: інарісаамська

note: name for smo, reference_name for smo
en: Samoan
uk: самоанська

note: name for smp, reference_name for smp
en: Samaritan
uk: самаритянська

note: name for smq, reference_name for smq
en: Samo
uk: само

note: name for smr, reference_name for smr
en: Simeulue
uk: сімеулуе

note: name for sms, inverted_name for sms
en: Sami, Skolt
uk: саамська (сколт)

note: reference_name for sms
en: Skolt Sami
uk: скольтсаамська

note: name for smt, reference_name for smt
en: Simte
uk: сімте

note: name for smu, reference_name for smu
en: Somray
uk: сомрей

note: name for smv, reference_name for smv
en: Samvedi
uk: самведі

note: name for smw, reference_name for smw
en: Sumbawa
uk: сумбава

note: name for smx, reference_name for smx
en: Samba
uk: самба

note: name for smy, reference_name for smy
en: Semnani
uk: семнані

note: name for smz, reference_name for smz
en: Simeku
uk: сімеку

note: name for sna, reference_name for sna
en: Shona
uk: шона

note: name for snb, reference_name for snb
en: Sebuyau
uk: себуяу

note: name for snc, reference_name for snc
en: Sinaugoro
uk: сінаугоро

note: name for snd, reference_name for snd
en: Sindhi
uk: синдхі

note: name for sne, inverted_name for sne
en: Bidayuh, Bau
uk: бідаю (бау)

note: reference_name for sne
en: Bau Bidayuh
uk: бідаю (бау)

note: name for snf, reference_name for snf
en: Noon
uk: нуун

note: name for sng, reference_name for sng
en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
uk: санга (Демократична Республіка Конго)

note: name for snh, reference_name for snh
en: Shinabo
uk: шінабо

note: name for sni, reference_name for sni
en: Sensi
uk: сенсі

note: name for snj, inverted_name for snj
en: Sango, Riverain
uk: санго (ріверейн)

note: reference_name for snj
en: Riverain Sango
uk: санго (ріверейн)

note: name for snk, reference_name for snk
en: Soninke
uk: сонікійська

note: name for snl, reference_name for snl
en: Sangil
uk: сангіл

note: name for snm, inverted_name for snm
en: Ma'di, Southern
uk: маді (південна)

note: reference_name for snm
en: Southern Ma'di
uk: південна маді

note: name for snn, reference_name for snn
en: Siona
uk: сіона

note: name for sno, reference_name for sno
en: Snohomish
uk: снохоміш

note: name for snp, reference_name for snp
en: Siane
uk: сіане

note: name for snq, reference_name for snq
en: Sangu (Gabon)
uk: сангу (Габон)

note: name for snr, reference_name for snr
en: Sihan
uk: сіхан

note: name for sns, reference_name for sns
en: South West Bay
uk: саут-вест-бей

note: name for snu, reference_name for snu
en: Senggi
uk: сенггі

note: name for snv, reference_name for snv
en: Sa'ban
uk: сабан

note: name for snw, reference_name for snw
en: Selee
uk: селее

note: name for snx, reference_name for snx
en: Sam
uk: сам

note: name for sny, reference_name for sny
en: Saniyo-Hiyewe
uk: санійо-хієве

note: name for snz, reference_name for snz
en: Sinsauru
uk: сінсауру

note: name for soa, reference_name for soa
en: Thai Song
uk: тай-сонг

note: name for sob, reference_name for sob
en: Sobei
uk: собеї

note: name for soc, reference_name for soc
en: So (Democratic Republic of Congo)
uk: со (Демократична Республіка Конго)

note: name for sod, reference_name for sod
en: Songoora
uk: сонгоора

note: name for soe, reference_name for soe
en: Songomeno
uk: сонгомено

note: name for sog, reference_name for sog
en: Sogdian
uk: согдійська

note: name for soh, reference_name for soh
en: Aka
uk: ака

note: name for soi, reference_name for soi
en: Sonha
uk: сонья

note: name for soj, reference_name for soj
en: Soi
uk: сої

note: name for sok, reference_name for sok
en: Sokoro
uk: сокоро

note: name for sol, reference_name for sol
en: Solos
uk: солос

note: name for som, reference_name for som
en: Somali
uk: сомалійська

note: name for son, reference_name for son
en: Songhai languages
uk: сонгхайські мови

note: name for soo, reference_name for soo
en: Songo
uk: сонго

note: name for sop, reference_name for sop
en: Songe
uk: сонге

note: name for soq, reference_name for soq
en: Kanasi
uk: канасі

note: name for sor, reference_name for sor
en: Somrai
uk: сомраї

note: name for sos, reference_name for sos
en: Seeku
uk: сееку

note: name for sot, inverted_name for sot
en: Sotho, Southern
uk: сото, південна

note: reference_name for sot
en: Southern Sotho
uk: південна сото

note: name for sou, inverted_name for sou
en: Thai, Southern
uk: тайська (південна)

note: reference_name for sou
en: Southern Thai
uk: південна тайська

note: name for sov, reference_name for sov
en: Sonsorol
uk: сонсорол

note: name for sow, reference_name for sow
en: Sowanda
uk: сованда

note: name for sox, reference_name for sox
en: Swo
uk: сво

note: name for soy, reference_name for soy
en: Miyobe
uk: мійобе

note: name for soz, reference_name for soz
en: Temi
uk: темі

note: name for spa, reference_name for spa
en: Spanish
uk: іспанська

note: name for spb, reference_name for spb
en: Sepa (Indonesia)
uk: сепа (Індонезія)

note: name for spc, reference_name for spc
en: Sapé
uk: сапе

note: name for spd, reference_name for spd
en: Saep
uk: саеп

note: name for spe, reference_name for spe
en: Sepa (Papua New Guinea)
uk: сепа (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for spg, reference_name for spg
en: Sian
uk: сіан

note: name for spi, reference_name for spi
en: Saponi
uk: сапоні

note: name for spk, reference_name for spk
en: Sengo
uk: сенго

note: name for spl, reference_name for spl
en: Selepet
uk: селепет

note: name for spm, reference_name for spm
en: Akukem
uk: акукем

note: name for spo, reference_name for spo
en: Spokane
uk: спокане

note: name for spp, inverted_name for spp
en: Senoufo, Supyire
uk: сенуфо (супіре)

note: reference_name for spp
en: Supyire Senoufo
uk: сенуфо (супіре)

note: name for spq, inverted_name for spq
en: Spanish, Loreto-Ucayali
uk: іспанська (лорето-укаялі)

note: reference_name for spq
en: Loreto-Ucayali Spanish
uk: іспанська (лорето-укаялі)

note: name for spr, reference_name for spr
en: Saparua
uk: сапаруа

note: name for sps, reference_name for sps
en: Saposa
uk: сапоза

note: name for spt, inverted_name for spt
en: Bhoti, Spiti
uk: бхоті (спіті)

note: reference_name for spt
en: Spiti Bhoti
uk: бхоті (спіті)

note: name for spu, reference_name for spu
en: Sapuan
uk: сапуанська

note: name for spv, reference_name for spv
en: Sambalpuri
uk: самбалпурі

note: name for spx, inverted_name for spx
en: Picene, South
uk: південна піценська

note: reference_name for spx
en: South Picene
uk: південна піценська

note: name for spy, reference_name for spy
en: Sabaot
uk: сабаот

note: name for sqa, reference_name for sqa
en: Shama-Sambuga
uk: шама-самбуга

note: name for sqh, reference_name for sqh
en: Shau
uk: шау

note: name for sqj, reference_name for sqj
en: Albanian languages
uk: албанські мови

note: name for sqk, reference_name for sqk
en: Albanian Sign Language
uk: албанська мова жестів

note: name for sqm, reference_name for sqm
en: Suma
uk: сума

note: name for sqn, reference_name for sqn
en: Susquehannock
uk: саскеханнок

note: name for sqo, reference_name for sqo
en: Sorkhei
uk: сорхей

note: name for sqq, reference_name for sqq
en: Sou
uk: соу

note: name for sqr, inverted_name for sqr
en: Arabic, Siculo
uk: арабська (сикуло)

note: reference_name for sqr
en: Siculo Arabic
uk: арабська (сикуло)

note: name for sqs, reference_name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
uk: ланкійська мова жестів

note: name for sqt, reference_name for sqt
en: Soqotri
uk: сокотрі

note: name for squ, reference_name for squ
en: Squamish
uk: сквоміш

note: name for sra, reference_name for sra
en: Saruga
uk: саруга

note: name for srb, reference_name for srb
en: Sora
uk: сора

note: name for src, inverted_name for src
en: Sardinian, Logudorese
uk: сардинська (логудорська)

note: reference_name for src
en: Logudorese Sardinian
uk: логудорська сардинська

note: name for srd, reference_name for srd
en: Sardinian
uk: сардинська

note: name for sre, reference_name for sre
en: Sara
uk: сара

note: name for srf, reference_name for srf
en: Nafi
uk: нафі

note: name for srg, reference_name for srg
en: Sulod
uk: сулод

note: name for srh, reference_name for srh
en: Sarikoli
uk: саріколі

note: name for sri, reference_name for sri
en: Siriano
uk: сіріано

note: name for srj, reference_name for srj
en: Serawai
uk: серавайська

note: name for srk, reference_name for srk
en: Serudung Murut
uk: серудунг-мурут

note: name for srl, reference_name for srl
en: Isirawa
uk: ісірава

note: name for srm, reference_name for srm
en: Saramaccan
uk: сарамаккан

note: name for srn, reference_name for srn
en: Sranan Tongo
uk: сранан-тонго

note: name for sro, inverted_name for sro
en: Sardinian, Campidanese
uk: сардинська (кампіданська)

note: reference_name for sro
en: Campidanese Sardinian
uk: кампіданська сардинська

note: name for srq, reference_name for srq
en: Sirionó
uk: сіріоно

note: name for srr, reference_name for srr
en: Serer
uk: серер

note: name for srs, reference_name for srs
en: Sarsi
uk: сарсі

note: name for srt, reference_name for srt
en: Sauri
uk: саурі

note: name for sru, reference_name for sru
en: Suruí
uk: суруї

note: name for srv, inverted_name for srv
en: Sorsoganon, Southern
uk: сорсоганоно (південна)

note: reference_name for srv
en: Southern Sorsoganon
uk: південна сорсоганоно

note: name for srw, reference_name for srw
en: Serua
uk: серуа

note: name for srx, reference_name for srx
en: Sirmauri
uk: сірмаурі

note: name for sry, reference_name for sry
en: Sera
uk: сера

note: name for srz, reference_name for srz
en: Shahmirzadi
uk: шахмірзаді

note: name for ssa, reference_name for ssa
en: Nilo-Saharan languages
uk: ніло-сахарські мови

note: name for ssb, inverted_name for ssb
en: Sama, Southern
uk: сама (південна)

note: reference_name for ssb
en: Southern Sama
uk: південна сама

note: name for ssc, reference_name for ssc
en: Suba-Simbiti
uk: суба-сімбіті

note: name for ssd, reference_name for ssd
en: Siroi
uk: сірої

note: name for sse, inverted_name for sse
en: Sama, Bangingih
uk: сама (бангінгі)

note: reference_name for sse
en: Balangingi
uk: балангінгібаангі

note: name for ssf, reference_name for ssf
en: Thao
uk: тао

note: name for ssg, reference_name for ssg
en: Seimat
uk: сеймат

note: name for ssh, inverted_name for ssh
en: Arabic, Shihhi
uk: арабська (шихі)

note: reference_name for ssh
en: Shihhi Arabic
uk: арабська (шихі)

note: name for ssi, reference_name for ssi
en: Sansi
uk: сансі

note: name for ssj, reference_name for ssj
en: Sausi
uk: саусі

note: name for ssk, reference_name for ssk
en: Sunam
uk: сунам

note: name for ssl, inverted_name for ssl
en: Sisaala, Western
uk: сісаала (західна)

note: reference_name for ssl
en: Western Sisaala
uk: західна сіссала

note: name for ssm, reference_name for ssm
en: Semnam
uk: семнам

note: name for ssn, reference_name for ssn
en: Waata
uk: ваата

note: name for sso, reference_name for sso
en: Sissano
uk: сіссано

note: name for ssp, reference_name for ssp
en: Spanish Sign Language
uk: іспанська мова жестів

note: name for ssq, reference_name for ssq
en: So'a
uk: соа

note: name for ssr, reference_name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
uk: швейцарська французька мова жестів

note: name for sss, reference_name for sss
en: Sô
uk: со

note: name for sst, reference_name for sst
en: Sinasina
uk: сінасіна

note: name for ssu, reference_name for ssu
en: Susuami
uk: сусуамі

note: name for ssv, reference_name for ssv
en: Shark Bay
uk: шарк-бей

note: name for ssw, reference_name for ssw
en: Swati
uk: свазі

note: name for ssx, reference_name for ssx
en: Samberigi
uk: самберігі

note: name for ssy, reference_name for ssy
en: Saho
uk: сахо

note: name for ssz, reference_name for ssz
en: Sengseng
uk: сенгсенг

note: name for sta, reference_name for sta
en: Settla
uk: сеттла

note: name for stb, inverted_name for stb
en: Subanen, Northern
uk: субанонська (північна)

note: reference_name for stb
en: Northern Subanen
uk: північна субанонська

note: name for stc, reference_name for stc
en: Santa Cruz
uk: санта-круз

note: name for std, reference_name for std
en: Sentinel
uk: сентінел

note: name for ste, reference_name for ste
en: Liana-Seti
uk: ліана-сеті

note: name for stf, reference_name for stf
en: Seta
uk: сета

note: name for stg, reference_name for stg
en: Trieng
uk: тріенг

note: name for sth, reference_name for sth
en: Shelta
uk: шелта

note: name for sti, inverted_name for sti
en: Stieng, Bulo
uk: стінг (було)

note: reference_name for sti
en: Bulo Stieng
uk: стінг (було)

note: name for stj, inverted_name for stj
en: Samo, Matya
uk: само (матья)

note: reference_name for stj
en: Matya Samo
uk: само (матья)

note: name for stk, reference_name for stk
en: Arammba
uk: араммба

note: name for stl, reference_name for stl
en: Stellingwerfs
uk: штеллінгверфс

note: name for stm, reference_name for stm
en: Setaman
uk: сетаман

note: name for stn, reference_name for stn
en: Owa
uk: ова

note: name for sto, reference_name for sto
en: Stoney
uk: стоуні

note: name for stp, inverted_name for stp
en: Tepehuan, Southeastern
uk: тепеуан (південно-східна)

note: reference_name for stp
en: Southeastern Tepehuan
uk: тепеуан (південно-східна)

note: name for stq, reference_name for stq
en: Saterfriesisch
uk: східнофризька

note: name for str, inverted_name for str
en: Salish, Straits
uk: салішська (перешийок)

note: reference_name for str
en: Straits Salish
uk: салішська (перешийок)

note: name for sts, reference_name for sts
en: Shumashti
uk: шумашті

note: name for stt, inverted_name for stt
en: Stieng, Budeh
uk: стінг (будех)

note: reference_name for stt
en: Budeh Stieng
uk: стінг (будех)

note: name for stu, reference_name for stu
en: Samtao
uk: самтао

note: name for stv, reference_name for stv, name for xst, reference_name for xst
en: Silt'e
uk: сілте

note: name for stw, reference_name for stw
en: Satawalese
uk: сатавалезька

note: name for sua, reference_name for sua
en: Sulka
uk: сулка

note: name for sub, reference_name for sub
en: Suku
uk: суку

note: name for suc, inverted_name for suc
en: Subanon, Western
uk: субанонська (західна)

note: reference_name for suc
en: Western Subanon
uk: західна субанонська

note: name for sue, reference_name for sue
en: Suena
uk: суена

note: name for suf, reference_name for suf, name for tpf, reference_name for tpf
en: Tarpia
uk: тарпіа

note: name for sug, reference_name for sug
en: Suganga
uk: суганга

note: name for suh, reference_name for suh, name for sxb, reference_name for sxb
en: Suba
uk: суба

note: name for sui, reference_name for sui
en: Suki
uk: сукі

note: name for suj, reference_name for suj
en: Shubi
uk: шубі

note: name for suk, reference_name for suk
en: Sukuma
uk: сукума

note: name for sum, reference_name for sum
en: Sumo-Mayangna
uk: сумо-майнгна

note: name for sun, reference_name for sun
en: Sundanese
uk: сунданська

note: name for suq, reference_name for suq
en: Suri
uk: сурі

note: name for sur, reference_name for sur
en: Mwaghavul
uk: мвагавул

note: name for sus, reference_name for sus
en: Susu
uk: сусу

note: name for sut, reference_name for sut
en: Subtiaba
uk: субтіаба

note: name for suu, reference_name for suu
en: Sungkai
uk: сунгкайська

note: name for suv, reference_name for suv
en: Puroik
uk: пуройк

note: name for suw, reference_name for suw
en: Sumbwa
uk: сумбва

note: name for sux, reference_name for sux
en: Sumerian
uk: шумерська

note: name for suy, reference_name for suy
en: Suyá
uk: суя

note: name for suz, reference_name for suz
en: Sunwar
uk: сунвар

note: name for sva, reference_name for sva
en: Svan
uk: сванська

note: name for svb, reference_name for svb
en: Ulau-Suain
uk: улау-суайн

note: name for svc, inverted_name for svc
en: Creole English, Vincentian
uk: креольська англійська (вінсентійська)

note: reference_name for svc
en: Vincentian Creole English
uk: вінсентійська креольська англійська

note: name for sve, reference_name for sve
en: Serili
uk: серілі

note: name for svk, reference_name for svk
en: Slovakian Sign Language
uk: словацька мова жестів

note: name for svr, reference_name for svr
en: Savara
uk: савара

note: name for svs, reference_name for svs
en: Savosavo
uk: савосаво

note: name for svx, reference_name for svx
en: Skalvian
uk: скалвіанська

note: name for swa, reference_name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
uk: суахілі (макромова)

note: name for swb, inverted_name for swb
en: Comorian, Maore
uk: коморська (маоре)

note: reference_name for swb
en: Maore Comorian
uk: коморська (маоре)

note: name for swc, inverted_name for swc
en: Swahili, Congo
uk: суахілі (Конго)

note: reference_name for swc
en: Congo Swahili
uk: конголезька суахілі

note: name for swe, reference_name for swe
en: Swedish
uk: шведська

note: name for swf, reference_name for swf
en: Sere
uk: сере

note: name for swg, reference_name for swg
en: Swabian
uk: швабська

note: name for swh, reference_name for swh
en: Swahili (individual language)
uk: суахілі (окрема мова)

note: name for swi, reference_name for swi
en: Sui
uk: суї

note: name for swj, reference_name for swj
en: Sira
uk: сіра

note: name for swk, inverted_name for swk
en: Sena, Malawi
uk: сена (Малаві)

note: reference_name for swk
en: Malawi Sena
uk: малавійська сена

note: name for swl, reference_name for swl
en: Swedish Sign Language
uk: шведська мова жестів

note: name for swm, reference_name for swm
en: Samosa
uk: самоса

note: name for swn, reference_name for swn
en: Sawknah
uk: савкна

note: name for swo, reference_name for swo
en: Shanenawa
uk: шаненава

note: name for swp, reference_name for swp
en: Suau
uk: суау

note: name for swq, reference_name for swq
en: Sharwa
uk: шарва

note: name for swr, reference_name for swr
en: Saweru
uk: саверу

note: name for sws, reference_name for sws
en: Seluwasan
uk: селувасан

note: name for swt, reference_name for swt
en: Sawila
uk: савіла

note: name for swu, reference_name for swu
en: Suwawa
uk: сувава

note: name for swv, reference_name for swv
en: Shekhawati
uk: шехаваті

note: name for sww, reference_name for sww
en: Sowa
uk: сова

note: name for swx, reference_name for swx
en: Suruahá
uk: суруаха

note: name for swy, reference_name for swy
en: Sarua
uk: саруа

note: name for sxc, reference_name for sxc
en: Sicanian
uk: сіканська

note: name for sxe, reference_name for sxe
en: Sighu
uk: сігху

note: name for sxg, reference_name for sxg
en: Shixing
uk: шинсін

note: name for sxk, inverted_name for sxk
en: Kalapuya, Southern
uk: калапуя (південна)

note: reference_name for sxk
en: Southern Kalapuya
uk: південна калапуя

note: name for sxl, reference_name for sxl
en: Selian
uk: селіан

note: name for sxm, reference_name for sxm
en: Samre
uk: самре

note: name for sxn, reference_name for sxn
en: Sangir
uk: сангір

note: name for sxo, reference_name for sxo
en: Sorothaptic
uk: соротаптійська

note: name for sxr, reference_name for sxr
en: Saaroa
uk: саароа

note: name for sxs, reference_name for sxs
en: Sasaru
uk: сасару

note: name for sxu, inverted_name for sxu
en: Saxon, Upper
uk: саксонська (верхня)

note: reference_name for sxu
en: Upper Saxon
uk: верхня саксонська

note: name for sxw, inverted_name for sxw
en: Gbe, Saxwe
uk: гбе (сашве)

note: reference_name for sxw
en: Saxwe Gbe
uk: гбе (сашве)

note: name for sya, reference_name for sya
en: Siang
uk: сіанг

note: name for syb, inverted_name for syb
en: Subanen, Central
uk: субанонська (центральна)

note: reference_name for syb
en: Central Subanen
uk: центральна субанонська

note: name for syc, inverted_name for syc
en: Syriac, Classical
uk: сирійська (класична)

note: reference_name for syc
en: Classical Syriac
uk: класична сирійська

note: name for syd, reference_name for syd
en: Samoyedic languages
uk: самодійські мови

note: name for syi, reference_name for syi
en: Seki
uk: секі

note: name for syk, reference_name for syk
en: Sukur
uk: сукур

note: name for syl, reference_name for syl
en: Sylheti
uk: силгеті

note: name for sym, inverted_name for sym
en: Samo, Maya
uk: само (майя)

note: reference_name for sym
en: Maya Samo
uk: само (майя)

note: name for syn, reference_name for syn
en: Senaya
uk: сеная

note: name for syo, reference_name for syo
en: Suoy
uk: суой

note: name for syr, reference_name for syr
en: Syriac
uk: сирійська

note: name for sys, reference_name for sys
en: Sinyar
uk: синьяр

note: name for syw, reference_name for syw
en: Kagate
uk: кагате

note: name for syy, reference_name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
uk: аль-саїдська мова жестів бедуїнів

note: name for sza, reference_name for sza
en: Semelai
uk: семелаї

note: name for szb, reference_name for szb
en: Ngalum
uk: нгалум

note: name for szc, reference_name for szc
en: Semaq Beri
uk: семак-бері

note: name for szd, reference_name for szd
en: Seru
uk: серу

note: name for sze, reference_name for sze
en: Seze
uk: сезе

note: name for szg, reference_name for szg
en: Sengele
uk: сенгеле

note: name for szk, reference_name for szk
en: Sizaki
uk: сізакі

note: name for szl, reference_name for szl
en: Silesian
uk: силезька

note: name for szn, reference_name for szn
en: Sula
uk: сула

note: name for szp, reference_name for szp
en: Suabo
uk: суабо

note: name for szv, reference_name for szv
en: Isu (Fako Division)
uk: ісу (область Фако)

note: name for szw, reference_name for szw
en: Sawai
uk: саваї

note: name for taa, inverted_name for taa
en: Tanana, Lower
uk: танана (нижня)

note: reference_name for taa
en: Lower Tanana
uk: нижня танана

note: name for tab, reference_name for tab
en: Tabassaran
uk: табассаран

note: name for tac, inverted_name for tac
en: Tarahumara, Lowland
uk: тарахумара (низини)

note: reference_name for tac
en: Lowland Tarahumara
uk: низинна тарахумара

note: name for tad, reference_name for tad
en: Tause
uk: таусе

note: name for tae, reference_name for tae
en: Tariana
uk: таріана

note: name for taf, reference_name for taf
en: Tapirapé
uk: тапірапе

note: name for tag, reference_name for tag
en: Tagoi
uk: тагої

note: name for tah, reference_name for tah
en: Tahitian
uk: таїтянська

note: name for tai, reference_name for tai
en: Tai languages
uk: тайські мови

note: name for taj, inverted_name for taj
en: Tamang, Eastern
uk: таманґ (східна)

note: reference_name for taj
en: Eastern Tamang
uk: східна таманґ

note: name for tak, reference_name for tak
en: Tala
uk: тала

note: name for tal, reference_name for tal
en: Tal
uk: тал

note: name for tam, reference_name for tam
en: Tamil
uk: тамільська

note: name for tan, reference_name for tan
en: Tangale
uk: танґале

note: name for tao, reference_name for tao
en: Yami
uk: ямі

note: name for tap, reference_name for tap
en: Taabwa
uk: таабва

note: name for taq, reference_name for taq
en: Tamasheq
uk: тамашек

note: name for tar, inverted_name for tar
en: Tarahumara, Central
uk: тарахумара (центральна)

note: reference_name for tar
en: Central Tarahumara
uk: центральна тарахумара

note: name for tas, reference_name for tas
en: Tay Boi
uk: тай-бой

note: name for tat, reference_name for tat
en: Tatar
uk: татарська

note: name for tau, inverted_name for tau
en: Tanana, Upper
uk: танана (верхня)

note: reference_name for tau
en: Upper Tanana
uk: верхня танана

note: name for tav, reference_name for tav
en: Tatuyo
uk: татуйо

note: name for taw, reference_name for taw
en: Tai
uk: таї

note: name for tax, reference_name for tax
en: Tamki
uk: тамкі

note: name for tay, reference_name for tay
en: Atayal
uk: атаял

note: name for taz, reference_name for taz
en: Tocho
uk: точо

note: name for tba, reference_name for tba
en: Aikanã
uk: айканья

note: name for tbb, reference_name for tbb
en: Tapeba
uk: тапеба

note: name for tbc, reference_name for tbc
en: Takia
uk: такія

note: name for tbd, reference_name for tbd
en: Kaki Ae
uk: какі-е

note: name for tbe, reference_name for tbe
en: Tanimbili
uk: танімбілі

note: name for tbf, reference_name for tbf
en: Mandara
uk: мандара

note: name for tbg, inverted_name for tbg
en: Tairora, North
uk: тайрора (північна)

note: reference_name for tbg
en: North Tairora
uk: північна тайрора

note: name for tbh, reference_name for tbh
en: Thurawal
uk: туравал

note: name for tbi, reference_name for tbi
en: Gaam
uk: гаам

note: name for tbj, reference_name for tbj
en: Tiang
uk: тьянґ

note: name for tbk, inverted_name for tbk
en: Tagbanwa, Calamian
uk: тагбанва (каламійська)

note: reference_name for tbk
en: Calamian Tagbanwa
uk: каламійська тагбанва

note: name for tbl, reference_name for tbl
en: Tboli
uk: тболі

note: name for tbm, reference_name for tbm
en: Tagbu
uk: тагбу

note: name for tbn, inverted_name for tbn
en: Tunebo, Barro Negro
uk: тунебо (барро-негро)

note: reference_name for tbn
en: Barro Negro Tunebo
uk: тунебо (барро-негро)

note: name for tbo, reference_name for tbo
en: Tawala
uk: тавала

note: name for tbp, reference_name for tbp
en: Taworta
uk: таворта

note: name for tbq, reference_name for tbq
en: Tibeto-Burman languages
uk: тибетсько-бірманські мови

note: name for tbr, reference_name for tbr
en: Tumtum
uk: тумтум

note: name for tbs, reference_name for tbs
en: Tanguat
uk: тангуат

note: name for tbt, reference_name for tbt
en: Tembo (Kitembo)
uk: тембо (кітембо)

note: name for tbu, reference_name for tbu
en: Tubar
uk: тубар

note: name for tbv, reference_name for tbv
en: Tobo
uk: тобо

note: name for tbw, reference_name for tbw
en: Tagbanwa
uk: таґбанва

note: name for tbx, reference_name for tbx
en: Kapin
uk: капін

note: name for tby, reference_name for tby
en: Tabaru
uk: табару

note: name for tbz, reference_name for tbz
en: Ditammari
uk: дітаммарі

note: name for tca, reference_name for tca
en: Ticuna
uk: тікуна

note: name for tcb, reference_name for tcb
en: Tanacross
uk: танакрос

note: name for tcc, reference_name for tcc
en: Datooga
uk: датуга

note: name for tcd, reference_name for tcd
en: Tafi
uk: тафі

note: name for tce, inverted_name for tce
en: Tutchone, Southern
uk: тутчоне (південна)

note: reference_name for tce
en: Southern Tutchone
uk: південна тутчоне

note: name for tcf, inverted_name for tcf
en: Tlapanec, Malinaltepec
uk: тлапанек (маліналтепек)

note: reference_name for tcf
en: Malinaltepec Me'phaa
uk: тлапанек (маліналтепек)

note: name for tcg, reference_name for tcg
en: Tamagario
uk: тамаґаріо

note: name for tch, inverted_name for tch
en: Creole English, Turks And Caicos
uk: креольська англійська (Теркс і Кайкос)

note: reference_name for tch
en: Turks And Caicos Creole English
uk: креольська англійська (Теркс і Кайкос)

note: name for tci, reference_name for tci
en: Wára
uk: вара

note: name for tck, reference_name for tck
en: Tchitchege
uk: чичеге

note: name for tcl, reference_name for tcl
en: Taman (Myanmar)
uk: таман (М’янма)

note: name for tcm, reference_name for tcm
en: Tanahmerah
uk: танахмерах

note: name for tcn, reference_name for tcn
en: Tichurong
uk: тічуронг

note: name for tco, reference_name for tco
en: Taungyo
uk: таункйо

note: name for tcp, inverted_name for tcp
en: Chin, Tawr
uk: чин (тавр)

note: reference_name for tcp
en: Tawr Chin
uk: чин (тавр)

note: name for tcq, reference_name for tcq
en: Kaiy
uk: каій

note: name for tcs, inverted_name for tcs
en: Creole, Torres Strait
uk: креольська (торрес-стрейт)

note: reference_name for tcs
en: Torres Strait Creole
uk: креольська (торрес-стрейт)

note: name for tct, reference_name for tct
en: T'en
uk: тен

note: name for tcu, inverted_name for tcu
en: Tarahumara, Southeastern
uk: тарахумара (південно-східна)

note: reference_name for tcu
en: Southeastern Tarahumara
uk: південно-східна тарахумара

note: name for tcw, inverted_name for tcw
en: Totonac, Tecpatlán
uk: тотонак (текпатлан)

note: reference_name for tcw
en: Tecpatlán Totonac
uk: тотонак (текпатлан)

note: name for tcx, reference_name for tcx
en: Toda
uk: тода

note: name for tcy, reference_name for tcy
en: Tulu
uk: тулу

note: name for tcz, inverted_name for tcz
en: Chin, Thado
uk: чин (тхадо)

note: reference_name for tcz
en: Thado Chin
uk: чин (тхадо)

note: name for tda, reference_name for tda
en: Tagdal
uk: тагдал

note: name for tdb, reference_name for tdb
en: Panchpargania
uk: панчпарганья

note: name for tdc, reference_name for tdc
en: Emberá-Tadó
uk: ембера-тадо

note: name for tdd, reference_name for tdd
en: Tai Nüa
uk: тай-нуа

note: name for tde, inverted_name for tde
en: Dogon, Tiranige Diga
uk: догонська (тіраніге-діга)

note: reference_name for tde
en: Tiranige Diga Dogon
uk: догонська (тіраніге-діга)

note: name for tdf, reference_name for tdf
en: Talieng
uk: таліенг

note: name for tdg, inverted_name for tdg
en: Tamang, Western
uk: таманг (західна)

note: reference_name for tdg
en: Western Tamang
uk: західна таманг

note: name for tdh, reference_name for tdh
en: Thulung
uk: тулунг

note: name for tdi, reference_name for tdi
en: Tomadino
uk: томандіно

note: name for tdj, reference_name for tdj
en: Tajio
uk: таджіо

note: name for tdk, reference_name for tdk
en: Tambas
uk: тамбас

note: name for tdl, reference_name for tdl
en: Sur
uk: сур

note: name for tdn, reference_name for tdn
en: Tondano
uk: тондано

note: name for tdo, reference_name for tdo
en: Teme
uk: теме

note: name for tdq, reference_name for tdq
en: Tita
uk: тіта

note: name for tdr, reference_name for tdr
en: Todrah
uk: тодра

note: name for tds, reference_name for tds
en: Doutai
uk: дутай

note: name for tdt, reference_name for tdt
en: Tetun Dili
uk: тетун-ділі

note: name for tdu, inverted_name for tdu
en: Dusun, Tempasuk
uk: дусун (темпасук)

note: reference_name for tdu
en: Tempasuk Dusun
uk: дусун (темпасук)

note: name for tdv, reference_name for tdv
en: Toro
uk: торо

note: name for tdx, inverted_name for tdx
en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
uk: малагасійська (тандрой-махафалі)

note: reference_name for tdx
en: Tandroy-Mahafaly Malagasy
uk: малагасійська (тандрой-махафалі)

note: name for tdy, reference_name for tdy
en: Tadyawan
uk: тадьяван

note: name for tea, reference_name for tea
en: Temiar
uk: теміар

note: name for teb, reference_name for teb
en: Tetete
uk: тетете

note: name for tec, reference_name for tec
en: Terik
uk: терік

note: name for ted, inverted_name for ted
en: Krumen, Tepo
uk: крумен (Тепо)

note: reference_name for ted
en: Tepo Krumen
uk: крумен (Тепо)

note: name for tee, inverted_name for tee
en: Tepehua, Huehuetla
uk: тепеуа (Уеуетла)

note: reference_name for tee
en: Huehuetla Tepehua
uk: тепеуа (Уеуетла)

note: name for tef, reference_name for tef
en: Teressa
uk: тересса

note: name for teg, reference_name for teg
en: Teke-Tege
uk: теке-теге

note: name for teh, reference_name for teh
en: Tehuelche
uk: теуельче

note: name for tei, reference_name for tei
en: Torricelli
uk: торрічеллі

note: name for tek, inverted_name for tek
en: Teke, Ibali
uk: теке (ібалі)

note: reference_name for tek
en: Ibali Teke
uk: теке (ібалі)

note: name for tel, reference_name for tel
en: Telugu
uk: телугу

note: name for tem, reference_name for tem
en: Timne
uk: тімне

note: name for ten, reference_name for ten
en: Tama (Colombia)
uk: тама (Колумбія)

note: name for teo, reference_name for teo
en: Teso
uk: тесо

note: name for tep, reference_name for tep
en: Tepecano
uk: тепекано

note: name for teq, reference_name for teq
en: Temein
uk: темеїн

note: name for ter, reference_name for ter
en: Tereno
uk: терено

note: name for tes, reference_name for tes
en: Tengger
uk: тенггер

note: name for tet, reference_name for tet
en: Tetum
uk: тетум

note: name for teu, reference_name for teu
en: Soo
uk: соо

note: name for tev, reference_name for tev
en: Teor
uk: теор

note: name for tew, reference_name for tew
en: Tewa (USA)
uk: тева (США)

note: name for tex, reference_name for tex
en: Tennet
uk: теннет

note: name for tey, reference_name for tey
en: Tulishi
uk: туліші

note: name for tfi, inverted_name for tfi
en: Gbe, Tofin
uk: гбе (тофін)

note: reference_name for tfi
en: Tofin Gbe
uk: гбе (тофін)

note: name for tfn, reference_name for tfn
en: Tanaina
uk: танаїна

note: name for tfo, reference_name for tfo
en: Tefaro
uk: тефаро

note: name for tfr, reference_name for tfr
en: Teribe
uk: терібе

note: name for tft, reference_name for tft
en: Ternate
uk: тернате

note: name for tga, reference_name for tga
en: Sagalla
uk: сагалла

note: name for tgb, reference_name for tgb
en: Tobilung
uk: тобілунг

note: name for tgc, reference_name for tgc
en: Tigak
uk: тігак

note: name for tgd, reference_name for tgd
en: Ciwogai
uk: сівогаї

note: name for tge, inverted_name for tge
en: Tamang, Eastern Gorkha
uk: таманг (східна горкха)

note: reference_name for tge
en: Eastern Gorkha Tamang
uk: таманг (східна горкха)

note: name for tgf, reference_name for tgf
en: Chalikha
uk: чаліха

note: name for tgg, reference_name for tgg
en: Tangga
uk: тангга

note: name for tgh, inverted_name for tgh
en: Creole English, Tobagonian
uk: креольська англійська (тобагонійська)

note: reference_name for tgh
en: Tobagonian Creole English
uk: тобагонійська креольська англійська

note: name for tgi, reference_name for tgi
en: Lawunuia
uk: лавунуя

note: name for tgj, reference_name for tgj
en: Tagin
uk: тагін

note: name for tgk, reference_name for tgk
en: Tajik
uk: таджицька

note: name for tgl, reference_name for tgl
en: Tagalog
uk: тагалог

note: name for tgn, reference_name for tgn
en: Tandaganon
uk: тандаганон

note: name for tgo, reference_name for tgo
en: Sudest
uk: судест

note: name for tgp, reference_name for tgp
en: Tangoa
uk: тангоа

note: name for tgq, reference_name for tgq
en: Tring
uk: трінг

note: name for tgr, reference_name for tgr
en: Tareng
uk: таренг

note: name for tgs, reference_name for tgs
en: Nume
uk: нуме

note: name for tgt, inverted_name for tgt
en: Tagbanwa, Central
uk: тагбанва (центральна)

note: reference_name for tgt
en: Central Tagbanwa
uk: центральна тагбанва

note: name for tgu, reference_name for tgu
en: Tanggu
uk: танггу

note: name for tgv, reference_name for tgv
en: Tingui-Boto
uk: тінгі-бото

note: name for tgw, inverted_name for tgw
en: Senoufo, Tagwana
uk: сенуфо-тагвана

note: reference_name for tgw
en: Tagwana Senoufo
uk: сенуфо-тагвана

note: name for tgx, reference_name for tgx
en: Tagish
uk: тегіш

note: name for tgy, reference_name for tgy
en: Togoyo
uk: тогойо

note: name for tgz, reference_name for tgz
en: Tagalaka
uk: тагалака

note: name for tha, reference_name for tha
en: Thai
uk: тайська

note: name for thc, reference_name for thc
en: Tai Hang Tong
uk: тай-ханг-тонг

note: name for thd, reference_name for thd
en: Thayore
uk: тайоре

note: name for the, inverted_name for the
en: Tharu, Chitwania
uk: тару (читванья)

note: reference_name for the
en: Chitwania Tharu
uk: тару (читванья)

note: name for thf, reference_name for thf
en: Thangmi
uk: тангмі

note: name for thh, inverted_name for thh
en: Tarahumara, Northern
uk: тарахумара (північна)

note: reference_name for thh
en: Northern Tarahumara
uk: північна тарахумара

note: name for thi, reference_name for thi
en: Tai Long
uk: тай-лонг

note: name for thk, reference_name for thk
en: Tharaka
uk: тарака

note: name for thl, inverted_name for thl
en: Tharu, Dangaura
uk: тару (дангаура)

note: reference_name for thl
en: Dangaura Tharu
uk: тару (дангаура)

note: name for thm, reference_name for thm
en: Aheu
uk: ахеу

note: name for thn, reference_name for thn
en: Thachanadan
uk: тхачанадан

note: name for thp, reference_name for thp
en: Thompson
uk: томпсон

note: name for thq, inverted_name for thq
en: Tharu, Kochila
uk: тару (кочила)

note: reference_name for thq
en: Kochila Tharu
uk: тару (кочила)

note: name for thr, inverted_name for thr
en: Tharu, Rana
uk: тару (рана)

note: reference_name for thr
en: Rana Tharu
uk: тару (рана)

note: name for ths, reference_name for ths
en: Thakali
uk: такалі

note: name for tht, reference_name for tht
en: Tahltan
uk: тахлтан

note: name for thu, reference_name for thu
en: Thuri
uk: турі

note: name for thv, inverted_name for thv
en: Tamahaq, Tahaggart
uk: тамахак (тахаггарт)

note: reference_name for thv
en: Tahaggart Tamahaq
uk: тамахак (тахаггарт)

note: name for thw, reference_name for thw
en: Thudam
uk: тудам

note: name for thx, reference_name for thx
en: The
uk: тхе

note: name for thy, reference_name for thy
en: Tha
uk: тха

note: name for thz, inverted_name for thz
en: Tamajeq, Tayart
uk: тамаджек (таярт)

note: reference_name for thz
en: Tayart Tamajeq
uk: тамаджек (таярт)

note: name for tia, inverted_name for tia
en: Tamazight, Tidikelt
uk: тамазігт (тідікелт)

note: reference_name for tia
en: Tidikelt Tamazight
uk: тамазігт (тідікелт)

note: name for tic, reference_name for tic
en: Tira
uk: тіра

note: name for tid, reference_name for tid
en: Tidong
uk: тідонг

note: name for tie, reference_name for tie
en: Tingal
uk: тінгал

note: name for tif, reference_name for tif
en: Tifal
uk: тіфал

note: name for tig, reference_name for tig
en: Tigre
uk: тігре

note: name for tih, inverted_name for tih
en: Murut, Timugon
uk: мурут (тімугон)

note: reference_name for tih
en: Timugon Murut
uk: мурут (тімугон)

note: name for tii, reference_name for tii
en: Tiene
uk: тіене

note: name for tij, reference_name for tij
en: Tilung
uk: тілунг

note: name for tik, reference_name for tik
en: Tikar
uk: тікар

note: name for til, reference_name for til
en: Tillamook
uk: тілламук

note: name for tim, reference_name for tim
en: Timbe
uk: тімбе

note: name for tin, reference_name for tin
en: Tindi
uk: тінді

note: name for tio, reference_name for tio
en: Teop
uk: теоп

note: name for tip, reference_name for tip
en: Trimuris
uk: трімуріс

note: name for tiq, reference_name for tiq
en: Tiéfo
uk: тіефо

note: name for tir, reference_name for tir
en: Tigrinya
uk: тигринійська

note: name for tis, inverted_name for tis
en: Itneg, Masadiit
uk: ітнег (масадііт)

note: reference_name for tis
en: Masadiit Itneg
uk: ітнег (масадііт)

note: name for tit, reference_name for tit
en: Tinigua
uk: тінігуа

note: name for tiu, reference_name for tiu
en: Adasen
uk: адасен

note: name for tiv, reference_name for tiv
en: Tiv
uk: тиві

note: name for tiw, reference_name for tiw
en: Tiwi
uk: тіві

note: name for tix, inverted_name for tix
en: Tiwa, Southern
uk: тіва (південна)

note: reference_name for tix
en: Southern Tiwa
uk: південна тіва

note: name for tiy, reference_name for tiy
en: Tiruray
uk: тірурай

note: name for tiz, reference_name for tiz
en: Tai Hongjin
uk: тай-хонгджин

note: name for tja, reference_name for tja
en: Tajuasohn
uk: таджуасон

note: name for tjg, reference_name for tjg
en: Tunjung
uk: тунджун

note: name for tji, inverted_name for tji
en: Tujia, Northern
uk: туджіа (північна)

note: reference_name for tji
en: Northern Tujia
uk: північна туджіа

note: name for tjl, reference_name for tjl
en: Tai Laing
uk: тай-лаїнг

note: name for tjm, reference_name for tjm
en: Timucua
uk: тімукуа

note: name for tjn, reference_name for tjn
en: Tonjon
uk: тонджон

note: name for tjo, inverted_name for tjo
en: Tamazight, Temacine
uk: берберська (темасін)

note: reference_name for tjo
en: Temacine Tamazight
uk: берберська (темасін)

note: name for tjs, inverted_name for tjs
en: Tujia, Southern
uk: туджіа (південна)

note: reference_name for tjs
en: Southern Tujia
uk: південна туджіа

note: name for tju, reference_name for tju
en: Tjurruru
uk: тджурруру

note: name for tka, reference_name for tka
en: Truká
uk: трука

note: name for tkb, reference_name for tkb
en: Buksa
uk: букса

note: name for tkd, reference_name for tkd
en: Tukudede
uk: тукудеде

note: name for tke, reference_name for tke
en: Takwane
uk: такване

note: name for tkf, reference_name for tkf
en: Tukumanféd
uk: тукуманфед

note: name for tkg, inverted_name for tkg
en: Malagasy, Tesaka
uk: малагасійська (тесака)

note: reference_name for tkg
en: Tesaka Malagasy
uk: малагасійська (тесака)

note: name for tkk, reference_name for tkk
en: Takpa
uk: такпа

note: name for tkl, reference_name for tkl
en: Tokelau
uk: токелау

note: name for tkm, reference_name for tkm
en: Takelma
uk: такельма

note: name for tkn, reference_name for tkn
en: Toku-No-Shima
uk: току-но-шіма

note: name for tkp, reference_name for tkp
en: Tikopia
uk: тікопія

note: name for tkq, reference_name for tkq
en: Tee
uk: таї

note: name for tkr, reference_name for tkr
en: Tsakhur
uk: тсахур

note: name for tks, reference_name for tks
en: Takestani
uk: такестанська

note: name for tkt, inverted_name for tkt
en: Tharu, Kathoriya
uk: тару (каторія)

note: reference_name for tkt
en: Kathoriya Tharu
uk: тару (каторія)

note: name for tku, inverted_name for tku
en: Totonac, Upper Necaxa
uk: тотонак (Верхня Некаха)

note: reference_name for tku
en: Upper Necaxa Totonac
uk: тотонак (Верхня Некаха)

note: name for tkw, reference_name for tkw
en: Teanu
uk: теану

note: name for tkx, reference_name for tkx
en: Tangko
uk: тангко

note: name for tkz, reference_name for tkz
en: Takua
uk: такуа

note: name for tla, inverted_name for tla
en: Tepehuan, Southwestern
uk: тепеуан (південно-західна)

note: reference_name for tla
en: Southwestern Tepehuan
uk: південно-західна тепеуан

note: name for tlb, reference_name for tlb
en: Tobelo
uk: тобело

note: name for tlc, inverted_name for tlc
en: Totonac, Yecuatla
uk: тотонак (єкуатла)

note: reference_name for tlc
en: Yecuatla Totonac
uk: тотонак (єкуатла)

note: name for tld, reference_name for tld
en: Talaud
uk: талауд

note: name for tle, inverted_name for tle
en: Marakwet, Southern
uk: мараквет (південна)

note: reference_name for tle
en: Southern Marakwet
uk: південна мараквет

note: name for tlf, reference_name for tlf
en: Telefol
uk: телефол

note: name for tlg, reference_name for tlg
en: Tofanma
uk: тофанма

note: name for tlh, reference_name for tlh
en: Klingon
uk: клінгонська

note: name for tli, reference_name for tli
en: Tlingit
uk: тлінгіт

note: name for tlj, reference_name for tlj
en: Talinga-Bwisi
uk: талінга-бвісі

note: name for tlk, reference_name for tlk
en: Taloki
uk: талокі

note: name for tll, reference_name for tll
en: Tetela
uk: тетела

note: name for tlm, reference_name for tlm
en: Tolomako
uk: толомако

note: name for tln, reference_name for tln
en: Talondo'
uk: талондо

note: name for tlo, reference_name for tlo
en: Talodi
uk: талоді

note: name for tlp, inverted_name for tlp
en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
uk: тотонак (Філомена-Мата-Коауїтлан)

note: reference_name for tlp
en: Filomena Mata-Coahuitlán Totonac
uk: тотонак (Філомена-Мата-Коауїтлан)

note: name for tlq, reference_name for tlq
en: Tai Loi
uk: тай-лой

note: name for tlr, reference_name for tlr
en: Talise
uk: талісе

note: name for tls, reference_name for tls
en: Tambotalo
uk: тамботало

note: name for tlt, reference_name for tlt
en: Teluti
uk: телуті

note: name for tlu, reference_name for tlu
en: Tulehu
uk: тулеху

note: name for tlv, reference_name for tlv
en: Taliabu
uk: таліабу

note: name for tlw, reference_name for tlw
en: South Wemale
uk: південна вемале

note: name for tlx, reference_name for tlx
en: Khehek
uk: хехек

note: name for tly, reference_name for tly
en: Talysh
uk: талишська

note: name for tlz, reference_name for tlz
en: Toala'
uk: тоала

note: name for tma, reference_name for tma
en: Tama (Chad)
uk: тама (Чад)

note: name for tmb, reference_name for tmb
en: Katbol
uk: катбол

note: name for tmc, reference_name for tmc
en: Tumak
uk: тумак

note: name for tmd, reference_name for tmd
en: Haruai
uk: харуаї

note: name for tme, reference_name for tme
en: Tremembé
uk: тремембе

note: name for tmf, reference_name for tmf
en: Toba-Maskoy
uk: тоба-маской

note: name for tmg, reference_name for tmg
en: Ternateño
uk: тернатеньо

note: name for tmh, reference_name for tmh
en: Tamashek
uk: тамашек

note: name for tmi, reference_name for tmi
en: Tutuba
uk: тутуба

note: name for tmj, reference_name for tmj
en: Samarokena
uk: самарокена

note: name for tmk, inverted_name for tmk
en: Tamang, Northwestern
uk: таманг (південно-західна)

note: reference_name for tmk
en: Northwestern Tamang
uk: північно-західна таманг

note: name for tml, inverted_name for tml
en: Citak, Tamnim
uk: сітак (тамнім)

note: reference_name for tml
en: Tamnim Citak
uk: сітак (тамнім)

note: name for tmm, reference_name for tmm
en: Tai Thanh
uk: тай-тханх

note: name for tmn, reference_name for tmn
en: Taman (Indonesia)
uk: таман (Індонезія)

note: name for tmo, reference_name for tmo
en: Temoq
uk: темок

note: name for tmp, reference_name for tmp
en: Tai Mène
uk: тай-мене

note: name for tmq, reference_name for tmq
en: Tumleo
uk: тумлео

note: name for tmr, inverted_name for tmr
en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
uk: арамейська (іудо-вавилонська, близько 200-1200 н.е.)

note: reference_name for tmr
en: Jewish Babylonian Aramaic (ca. 200-1200 CE)
uk: іудо-вавилонська арамейська (близько 200-1200 н.е.)

note: name for tms, reference_name for tms
en: Tima
uk: тіма

note: name for tmt, reference_name for tmt
en: Tasmate
uk: тасмате

note: name for tmu, reference_name for tmu
en: Iau
uk: тау

note: name for tmv, reference_name for tmv
en: Tembo (Motembo)
uk: тембо (мотембо)

note: name for tmw, reference_name for tmw
en: Temuan
uk: темуанська

note: name for tmx, reference_name for tmx
en: Tomyang
uk: томьянг

note: name for tmy, reference_name for tmy
en: Tami
uk: тамі

note: name for tmz, reference_name for tmz
en: Tamanaku
uk: таманаку

note: name for tna, reference_name for tna
en: Tacana
uk: такана

note: name for tnb, inverted_name for tnb
en: Tunebo, Western
uk: тунебо (західна)

note: reference_name for tnb
en: Western Tunebo
uk: західна тунебо

note: name for tnc, reference_name for tnc
en: Tanimuca-Retuarã
uk: танімука-ретуара

note: name for tnd, inverted_name for tnd
en: Tunebo, Angosturas
uk: тунебо (ангострутас)

note: reference_name for tnd
en: Angosturas Tunebo
uk: тунебо (ангострутас)

note: name for tne, inverted_name for tne
en: Kallahan, Tinoc
uk: каллаханська (тінок)

note: reference_name for tne
en: Tinoc Kallahan
uk: каллаханська (тінок)

note: name for tnf, reference_name for tnf
en: Tangshewi
uk: тангшеві

note: name for tng, reference_name for tng
en: Tobanga
uk: тобанга

note: name for tnh, reference_name for tnh
en: Maiani
uk: маяні

note: name for tni, reference_name for tni
en: Tandia
uk: тандія

note: name for tnj, reference_name for tnj
en: Tanjong
uk: танджонг

note: name for tnk, reference_name for tnk
en: Kwamera
uk: квамера

note: name for tnl, reference_name for tnl
en: Lenakel
uk: ленакел

note: name for tnm, reference_name for tnm
en: Tabla
uk: табла

note: name for tnn, inverted_name for tnn
en: Tanna, North
uk: танна (північна)

note: reference_name for tnn
en: North Tanna
uk: північна танна

note: name for tno, reference_name for tno
en: Toromono
uk: торомоно

note: name for tnp, reference_name for tnp
en: Whitesands
uk: вайтсендс

note: name for tnq, reference_name for tnq
en: Taino
uk: тайно

note: name for tnr, reference_name for tnr
en: Bedik
uk: бедік

note: name for tns, reference_name for tns
en: Tenis
uk: теніс

note: name for tnt, reference_name for tnt
en: Tontemboan
uk: тонтембоанська

note: name for tnu, reference_name for tnu
en: Tay Khang
uk: тай-ханг

note: name for tnv, reference_name for tnv
en: Tangchangya
uk: тангчангая

note: name for tnw, reference_name for tnw
en: Tonsawang
uk: тонсаванг

note: name for tnx, reference_name for tnx
en: Tanema
uk: танема

note: name for tny, reference_name for tny
en: Tongwe
uk: тонгве

note: name for tnz, reference_name for tnz
en: Tonga (Thailand)
uk: тонга (Таїланд)

note: name for tob, reference_name for tob
en: Toba
uk: тоба

note: name for toc, inverted_name for toc
en: Totonac, Coyutla
uk: тотонак (коютла)

note: reference_name for toc
en: Coyutla Totonac
uk: тотонак (коютла)

note: name for tod, reference_name for tod
en: Toma
uk: тома

note: name for toe, reference_name for toe
en: Tomedes
uk: томедес

note: name for tof, reference_name for tof
en: Gizrra
uk: гізрра

note: name for tog, reference_name for tog
en: Tonga (Nyasa)
uk: тонга (ньяса)

note: name for toh, reference_name for toh
en: Gitonga
uk: гітонга

note: name for toi, reference_name for toi
en: Tonga (Zambia)
uk: тонга (Замбія)

note: name for toj, reference_name for toj
en: Tojolabal
uk: тоджолабал

note: name for tol, reference_name for tol
en: Tolowa
uk: толова

note: name for tom, reference_name for tom
en: Tombulu
uk: томбулу

note: name for ton, reference_name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
uk: тонга (острови Тонга)

note: name for too, inverted_name for too
en: Totonac, Xicotepec De Juárez
uk: тотонак (Шикотепек-де-Хуарес)

note: reference_name for too
en: Xicotepec De Juárez Totonac
uk: тотонак (Шикотепек-де-Хуарес)

note: name for top, inverted_name for top
en: Totonac, Papantla
uk: тотонак (папантла)

note: reference_name for top
en: Papantla Totonac
uk: тотонак (папантла)

note: name for toq, reference_name for toq
en: Toposa
uk: топоса

note: name for tor, inverted_name for tor
en: Banda, Togbo-Vara
uk: банда (тогбо-вара)

note: reference_name for tor
en: Togbo-Vara Banda
uk: банда (тогбо-вара)

note: name for tos, inverted_name for tos
en: Totonac, Highland
uk: тотонак (високогірна)

note: reference_name for tos
en: Highland Totonac
uk: високогірна тотонак

note: name for tot, inverted_name for tot
en: Totonac, Patla-Chicontla
uk: тотонак (патла-чиконтла)

note: reference_name for tot
en: Patla-Chicontla Totonac
uk: тотонак (патла-чиконтла)

note: name for tou, reference_name for tou
en: Tho
uk: тхо

note: name for tov, inverted_name for tov
en: Taromi, Upper
uk: таромі (верхня)

note: reference_name for tov
en: Upper Taromi
uk: верхня таромі

note: name for tow, reference_name for tow
en: Jemez
uk: хемес

note: name for tox, reference_name for tox
en: Tobian
uk: тобіанська

note: name for toy, reference_name for toy
en: Topoiyo
uk: топойо

note: name for toz, reference_name for toz
en: To
uk: то

note: name for tpa, reference_name for tpa
en: Taupota
uk: таупота

note: name for tpc, inverted_name for tpc
en: Tlapanec, Azoyú
uk: тлапанек (азою)

note: reference_name for tpc
en: Azoyú Me'phaa
uk: тлапанек (азою)

note: name for tpe, reference_name for tpe
en: Tippera
uk: тіппера

note: name for tpg, reference_name for tpg
en: Kula
uk: кула

note: name for tpi, reference_name for tpi
en: Tok Pisin
uk: ток-пісін

note: name for tpj, reference_name for tpj
en: Tapieté
uk: тапіете

note: name for tpk, reference_name for tpk
en: Tupinikin
uk: тупінікін

note: name for tpl, inverted_name for tpl
en: Tlapanec, Tlacoapa
uk: тлапанек (тлакоапа)

note: reference_name for tpl
en: Tlacoapa Me'phaa
uk: тлапанек (тлакоапа)

note: name for tpm, reference_name for tpm
en: Tampulma
uk: тампулма

note: name for tpn, reference_name for tpn
en: Tupinambá
uk: тупінамба

note: name for tpo, reference_name for tpo
en: Tai Pao
uk: тай-пао

note: name for tpp, inverted_name for tpp
en: Tepehua, Pisaflores
uk: тепеуа (пісафлорес)

note: reference_name for tpp
en: Pisaflores Tepehua
uk: тепеуа (пісафлорес)

note: name for tpq, reference_name for tpq
en: Tukpa
uk: тукпа

note: name for tpr, reference_name for tpr
en: Tuparí
uk: тупарі

note: name for tpt, inverted_name for tpt
en: Tepehua, Tlachichilco
uk: тепеуа (тлачичилко)

note: reference_name for tpt
en: Tlachichilco Tepehua
uk: тепеуа (тлачичилко)

note: name for tpu, reference_name for tpu
en: Tampuan
uk: тампуан

note: name for tpv, reference_name for tpv
en: Tanapag
uk: танапаг

note: name for tpw, reference_name for tpw
en: Tupí
uk: тупі

note: name for tpx, inverted_name for tpx
en: Me'phaa, Acatepec
uk: тлапанек (акатепек)

note: reference_name for tpx
en: Acatepec Me'phaa
uk: тлапанек (акатепек)

note: name for tpy, reference_name for tpy
en: Trumai
uk: трумай

note: name for tpz, reference_name for tpz
en: Tinputz
uk: тінпутц

note: name for tqb, reference_name for tqb
en: Tembé
uk: тембе

note: name for tql, reference_name for tql
en: Lehali
uk: лехалі

note: name for tqm, reference_name for tqm
en: Turumsa
uk: турумса

note: name for tqn, reference_name for tqn
en: Tenino
uk: теніно

note: name for tqo, reference_name for tqo
en: Toaripi
uk: тоаріпі

note: name for tqp, reference_name for tqp
en: Tomoip
uk: томоїп

note: name for tqq, reference_name for tqq
en: Tunni
uk: тунні

note: name for tqr, reference_name for tqr
en: Torona
uk: торона

note: name for tqt, inverted_name for tqt
en: Totonac, Western
uk: тотонак (західна)

note: reference_name for tqt
en: Western Totonac
uk: західна тотонак

note: name for tqu, reference_name for tqu
en: Touo
uk: тоуо

note: name for tqw, reference_name for tqw
en: Tonkawa
uk: тонкава

note: name for tra, reference_name for tra
en: Tirahi
uk: тірахі

note: name for trb, reference_name for trb
en: Terebu
uk: теребу

note: name for trc, inverted_name for trc
en: Triqui, Copala
uk: трікі (копала)

note: reference_name for trc
en: Copala Triqui
uk: трікі (копала)

note: name for trd, reference_name for trd
en: Turi
uk: турі

note: name for tre, inverted_name for tre
en: Tarangan, East
uk: таранган (східна)

note: reference_name for tre
en: East Tarangan
uk: східна таранганська

note: name for trf, inverted_name for trf
en: Creole English, Trinidadian
uk: креольська англійська (тринідадська)

note: reference_name for trf
en: Trinidadian Creole English
uk: тринідадська креольська англійська

note: name for trg, reference_name for trg
en: Lishán Didán
uk: лішан-дідан

note: name for trh, reference_name for trh
en: Turaka
uk: турака

note: name for tri, reference_name for tri
en: Trió
uk: тріо

note: name for trj, reference_name for trj
en: Toram
uk: торам

note: name for trk, reference_name for trk
en: Turkic languages
uk: тюркські мови

note: name for trl, inverted_name for trl
en: Scottish, Traveller
uk: шотландська (циганська)

note: reference_name for trl
en: Traveller Scottish
uk: циганська шотландська

note: name for trm, reference_name for trm
en: Tregami
uk: трегамі

note: name for trn, reference_name for trn
en: Trinitario
uk: трінітаріо

note: name for tro, inverted_name for tro
en: Naga, Tarao
uk: нага (тарао)

note: reference_name for tro
en: Tarao Naga
uk: нага (тарао)

note: name for trp, reference_name for trp
en: Kok Borok
uk: кок-борок

note: name for trq, inverted_name for trq
en: Triqui, San Martín Itunyoso
uk: трікі (Сан-Мартін-Ітуньосо)

note: reference_name for trq
en: San Martín Itunyoso Triqui
uk: трікі (Сан-Мартін-Ітуньосо)

note: name for trr, reference_name for trr
en: Taushiro
uk: Таушіро

note: name for trs, inverted_name for trs
en: Triqui, Chicahuaxtla
uk: трікі (чикауаштла)

note: reference_name for trs
en: Chicahuaxtla Triqui
uk: трікі (чикауаштла)

note: name for trt, reference_name for trt
en: Tunggare
uk: тунггаре

note: name for tru, reference_name for tru
en: Turoyo
uk: туройо

note: name for trv, reference_name for trv
en: Taroko
uk: тароко

note: name for trw, reference_name for trw
en: Torwali
uk: торвалі

note: name for trx, inverted_name for trx
en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
uk: бідаю (трінггус-сембаан)

note: reference_name for trx
en: Tringgus-Sembaan Bidayuh
uk: бідаю (трінггус-сембаан)

note: name for try, reference_name for try
en: Turung
uk: турунг

note: name for trz, reference_name for trz
en: Torá
uk: тора

note: name for tsa, reference_name for tsa
en: Tsaangi
uk: тсаангі

note: name for tsb, reference_name for tsb
en: Tsamai
uk: тсамай

note: name for tsc, reference_name for tsc
en: Tswa
uk: тсва

note: name for tsd, reference_name for tsd
en: Tsakonian
uk: тсаконійська

note: name for tse, reference_name for tse
en: Tunisian Sign Language
uk: туніська мова жестів

note: name for tsf, inverted_name for tsf
en: Tamang, Southwestern
uk: таманг (південно-західна)

note: reference_name for tsf
en: Southwestern Tamang
uk: південно-західна таманг

note: name for tsg, reference_name for tsg
en: Tausug
uk: таусуг

note: name for tsh, reference_name for tsh
en: Tsuvan
uk: тсуван

note: name for tsi, reference_name for tsi
en: Tsimshian
uk: цимшіан

note: name for tsj, reference_name for tsj
en: Tshangla
uk: тшангла

note: name for tsk, reference_name for tsk
en: Tseku
uk: тсеку

note: name for tsl, reference_name for tsl
en: Ts'ün-Lao
uk: цюн-лао

note: name for tsm, reference_name for tsm
en: Turkish Sign Language
uk: турецька мова жестів

note: name for tsn, reference_name for tsn
en: Tswana
uk: тсвана

note: name for tso, reference_name for tso
en: Tsonga
uk: цонга

note: name for tsp, inverted_name for tsp
en: Toussian, Northern
uk: тусійська (північна)

note: reference_name for tsp
en: Northern Toussian
uk: північна туссійська

note: name for tsq, reference_name for tsq
en: Thai Sign Language
uk: тайська мова жестів

note: name for tsr, reference_name for tsr
en: Akei
uk: акей

note: name for tss, reference_name for tss
en: Taiwan Sign Language
uk: тайванська мова жестів

note: name for tst, inverted_name for tst
en: Songway Kiini, Tondi
uk: сонгвай-кііні (тонді)

note: reference_name for tst
en: Tondi Songway Kiini
uk: сонгвай-кііні (тонді)

note: name for tsu, reference_name for tsu
en: Tsou
uk: тсоу

note: name for tsv, reference_name for tsv
en: Tsogo
uk: тсого

note: name for tsw, reference_name for tsw
en: Tsishingini
uk: тсішингіні

note: name for tsx, reference_name for tsx
en: Mubami
uk: мубамі

note: name for tsy, reference_name for tsy
en: Tebul Sign Language
uk: тебульська мова жестів

note: name for tsz, reference_name for tsz
en: Purepecha
uk: пурепеча

note: name for tta, reference_name for tta
en: Tutelo
uk: тутело

note: name for ttb, reference_name for ttb
en: Gaa
uk: гаа

note: name for ttc, reference_name for ttc
en: Tektiteko
uk: тектітеко

note: name for ttd, reference_name for ttd
en: Tauade
uk: тауаде

note: name for tte, reference_name for tte
en: Bwanabwana
uk: бванабвана

note: name for ttf, reference_name for ttf
en: Tuotomb
uk: туотомб

note: name for ttg, reference_name for ttg
en: Tutong
uk: тутонг

note: name for tth, inverted_name for tth
en: Ta'oih, Upper
uk: таої (верхня)

note: reference_name for tth
en: Upper Ta'oih
uk: верхня таої

note: name for tti, reference_name for tti
en: Tobati
uk: тобаті

note: name for ttj, reference_name for ttj
en: Tooro
uk: тооро

note: name for ttk, reference_name for ttk
en: Totoro
uk: тоторо

note: name for ttl, reference_name for ttl
en: Totela
uk: тотела

note: name for ttm, inverted_name for ttm
en: Tutchone, Northern
uk: тотчоне (північна)

note: reference_name for ttm
en: Northern Tutchone
uk: північна тотчоне

note: name for ttn, reference_name for ttn
en: Towei
uk: товей

note: name for tto, inverted_name for tto
en: Ta'oih, Lower
uk: таої (нижня)

note: reference_name for tto
en: Lower Ta'oih
uk: нижня таої

note: name for ttp, reference_name for ttp
en: Tombelala
uk: томбелала

note: name for ttq, inverted_name for ttq
en: Tamajaq, Tawallammat
uk: тамаджак (тавалламмат)

note: reference_name for ttq
en: Tawallammat Tamajaq
uk: тамаджак (тавалламмат)

note: name for ttr, reference_name for ttr
en: Tera
uk: тера

note: name for tts, inverted_name for tts
en: Thai, Northeastern
uk: тайська (північно-східна)

note: reference_name for tts
en: Northeastern Thai
uk: північно-східна тайська

note: name for ttt, inverted_name for ttt
en: Tat, Muslim
uk: тат (мусульманська)

note: reference_name for ttt
en: Muslim Tat
uk: мусульманська тат

note: name for ttu, reference_name for ttu
en: Torau
uk: торау

note: name for ttv, reference_name for ttv
en: Titan
uk: титан

note: name for ttw, reference_name for ttw
en: Long Wat
uk: лонг-ват

note: name for ttx, reference_name for ttx
en: Tutong 1
uk: тутонг 1

note: name for tty, reference_name for tty
en: Sikaritai
uk: сікарітай

note: name for ttz, reference_name for ttz
en: Tsum
uk: тсум

note: name for tua, reference_name for tua
en: Wiarumus
uk: віарумус

note: name for tub, reference_name for tub
en: Tübatulabal
uk: тюбатулабал

note: name for tuc, reference_name for tuc
en: Mutu
uk: муту

note: name for tud, reference_name for tud
en: Tuxá
uk: туша

note: name for tue, reference_name for tue
en: Tuyuca
uk: туюка

note: name for tuf, inverted_name for tuf
en: Tunebo, Central
uk: тунебо (центральна)

note: reference_name for tuf
en: Central Tunebo
uk: центральна тунебо

note: name for tug, reference_name for tug
en: Tunia
uk: туніа

note: name for tuh, reference_name for tuh
en: Taulil
uk: тауліл

note: name for tui, reference_name for tui
en: Tupuri
uk: тупурі

note: name for tuj, reference_name for tuj
en: Tugutil
uk: тугутіл

note: name for tuk, reference_name for tuk
en: Turkmen
uk: туркменська

note: name for tul, reference_name for tul
en: Tula
uk: тула

note: name for tum, reference_name for tum
en: Tumbuka
uk: тумбука

note: name for tun, reference_name for tun
en: Tunica
uk: туніка

note: name for tuo, reference_name for tuo
en: Tucano
uk: тукано

note: name for tup, reference_name for tup
en: Tupi languages
uk: мови тупі

note: name for tuq, reference_name for tuq
en: Tedaga
uk: тедага

note: name for tur, reference_name for tur
en: Turkish
uk: турецька

note: name for tus, reference_name for tus
en: Tuscarora
uk: тускарора

note: name for tut, reference_name for tut
en: Altaic languages
uk: алтайські мови

note: name for tuu, reference_name for tuu
en: Tututni
uk: тутутні

note: name for tuv, reference_name for tuv
en: Turkana
uk: туркана

note: name for tuw, reference_name for tuw
en: Tungus languages
uk: тунгуські мови

note: name for tux, reference_name for tux
en: Tuxináwa
uk: тухінава

note: name for tuy, reference_name for tuy
en: Tugen
uk: туген

note: name for tuz, reference_name for tuz
en: Turka
uk: турка

note: name for tva, reference_name for tva
en: Vaghua
uk: вагуа

note: name for tvd, reference_name for tvd
en: Tsuvadi
uk: тсуваді

note: name for tve, reference_name for tve
en: Te'un
uk: теун

note: name for tvk, inverted_name for tvk
en: Ambrym, Southeast
uk: амбрим (південно-східна)

note: reference_name for tvk
en: Southeast Ambrym
uk: північно-східна амбрим

note: name for tvl, reference_name for tvl
en: Tuvalu
uk: тувалу

note: name for tvm, reference_name for tvm
en: Tela-Masbuar
uk: тела-масбуар

note: name for tvn, reference_name for tvn
en: Tavoyan
uk: тавоян

note: name for tvo, reference_name for tvo
en: Tidore
uk: тідоре

note: name for tvs, reference_name for tvs
en: Taveta
uk: тавета

note: name for tvt, inverted_name for tvt
en: Naga, Tutsa
uk: нага (тутса)

note: reference_name for tvt
en: Tutsa Naga
uk: нага (тутса)

note: name for tvw, reference_name for tvw
en: Sedoa
uk: седоа

note: name for tvy, inverted_name for tvy
en: Pidgin, Timor
uk: піджин (Тимор)

note: reference_name for tvy
en: Timor Pidgin
uk: тиморська піджин

note: name for twa, reference_name for twa
en: Twana
uk: твана

note: name for twb, inverted_name for twb
en: Tawbuid, Western
uk: тобуїд (західна)

note: reference_name for twb
en: Western Tawbuid
uk: західна тобуїд

note: name for twc, reference_name for twc
en: Teshenawa
uk: тешенава

note: name for twd, reference_name for twd
en: Twents
uk: твентс

note: name for twe, reference_name for twe
en: Tewa (Indonesia)
uk: тева (Індонезія)

note: name for twf, inverted_name for twf
en: Tiwa, Northern
uk: тіва (північна)

note: reference_name for twf
en: Northern Tiwa
uk: північна тіва

note: name for twg, reference_name for twg
en: Tereweng
uk: теревенг

note: name for twh, reference_name for twh
en: Tai Dón
uk: тай-дон

note: name for twi, reference_name for twi
en: Twi
uk: тві

note: name for twl, reference_name for twl
en: Tawara
uk: тавара

note: name for twm, inverted_name for twm
en: Monpa, Tawang
uk: монпа (таванг)

note: reference_name for twm
en: Tawang Monpa
uk: монпа (таванг)

note: name for twn, reference_name for twn
en: Twendi
uk: твенді

note: name for two, reference_name for two
en: Tswapong
uk: тсвапонг

note: name for twp, reference_name for twp
en: Ere
uk: ере

note: name for twq, reference_name for twq
en: Tasawaq
uk: тасавак

note: name for twr, inverted_name for twr
en: Tarahumara, Southwestern
uk: тарахумара (південно-західна)

note: reference_name for twr
en: Southwestern Tarahumara
uk: південно-західна тарахумара

note: name for twt, reference_name for twt
en: Turiwára
uk: турівара

note: name for twu, reference_name for twu
en: Termanu
uk: терману

note: name for tww, reference_name for tww
en: Tuwari
uk: туварі

note: name for twx, reference_name for twx
en: Tewe
uk: теве

note: name for twy, reference_name for twy
en: Tawoyan
uk: тавоян

note: name for txa, reference_name for txa
en: Tombonuo
uk: томбонуо

note: name for txb, reference_name for txb
en: Tokharian B
uk: тохарійська B

note: name for txc, reference_name for txc
en: Tsetsaut
uk: тсетсаут

note: name for txe, reference_name for txe
en: Totoli
uk: тотолі

note: name for txg, reference_name for txg
en: Tangut
uk: тангут

note: name for txh, reference_name for txh
en: Thracian
uk: фракійська

note: name for txi, reference_name for txi
en: Ikpeng
uk: ікпенг

note: name for txm, reference_name for txm
en: Tomini
uk: томіні

note: name for txn, inverted_name for txn
en: Tarangan, West
uk: таранган (західна)

note: reference_name for txn
en: West Tarangan
uk: західна таранган

note: name for txo, reference_name for txo
en: Toto
uk: тото

note: name for txq, reference_name for txq
en: Tii
uk: тії

note: name for txr, reference_name for txr
en: Tartessian
uk: тартеська

note: name for txs, reference_name for txs
en: Tonsea
uk: тонсі

note: name for txt, reference_name for txt
en: Citak
uk: сітак

note: name for txu, reference_name for txu
en: Kayapó
uk: каяпо

note: name for txx, reference_name for txx
en: Tatana
uk: татана

note: name for txy, inverted_name for txy
en: Malagasy, Tanosy
uk: малагасійська (таносі)

note: reference_name for txy
en: Tanosy Malagasy
uk: малагасійська (таносі)

note: name for tya, reference_name for tya
en: Tauya
uk: тауя

note: name for tye, reference_name for tye
en: Kyenga
uk: к’єнга

note: name for tyh, reference_name for tyh
en: O'du
uk: оду

note: name for tyi, reference_name for tyi
en: Teke-Tsaayi
uk: теке-тсааї

note: name for tyj, reference_name for tyj
en: Tai Do
uk: таї-до

note: name for tyl, reference_name for tyl
en: Thu Lao
uk: ту-лао

note: name for tyn, reference_name for tyn
en: Kombai
uk: комбай

note: name for typ, reference_name for typ
en: Thaypan
uk: тайпан

note: name for tyr, reference_name for tyr
en: Tai Daeng
uk: тай-денг

note: name for tys, reference_name for tys
en: Tày Sa Pa
uk: тай-са-па

note: name for tyt, reference_name for tyt
en: Tày Tac
uk: тай-так

note: name for tyu, reference_name for tyu
en: Kua
uk: куа

note: name for tyv, reference_name for tyv
en: Tuvinian
uk: тувінська

note: name for tyx, reference_name for tyx
en: Teke-Tyee
uk: теке-т’є

note: name for tyz, reference_name for tyz
en: Tày
uk: тай

note: name for tza, reference_name for tza
en: Tanzanian Sign Language
uk: танзанійська мова жестів

note: name for tzb, inverted_name for tzb
en: Tzeltal, Bachajón
uk: целтал (бечахон)

note: reference_name for tzb
en: Bachajón Tzeltal
uk: целтал (бечахон)

note: name for tzc, inverted_name for tzc
en: Tzotzil, Chamula
uk: цоцильська (чамула)

note: reference_name for tzc
en: Chamula Tzotzil
uk: цоцильська (чамула)

note: name for tze, inverted_name for tze
en: Tzotzil, Chenalhó
uk: цоцильська (ченальйо)

note: reference_name for tze
en: Chenalhó Tzotzil
uk: цоцильська (ченальйо)

note: name for tzh, reference_name for tzh
en: Tzeltal
uk: целтал

note: name for tzj, reference_name for tzj
en: Tz'utujil
uk: тзутуджил

note: name for tzm, inverted_name for tzm
en: Tamazight, Central Atlas
uk: берберська (Центральний Атлас)

note: reference_name for tzm
en: Central Atlas Tamazight
uk: берберська (Центральний Атлас)

note: name for tzn, reference_name for tzn
en: Tugun
uk: тугун

note: name for tzo, reference_name for tzo
en: Tzotzil
uk: цоцильська

note: name for tzs, inverted_name for tzs
en: Tzotzil, San Andrés Larrainzar
uk: цоцильська (Сан-Андрес-Ларраїнцар)

note: reference_name for tzs
en: San Andrés Larrainzar Tzotzil
uk: цоцильська (Сан-Андрес-Ларраїнцар)

note: name for tzt, inverted_name for tzt
en: Tzutujil, Western
uk: тзутуджил (західна)

note: reference_name for tzt
en: Western Tzutujil
uk: західна тзутуджил

note: name for tzu, inverted_name for tzu
en: Tzotzil, Huixtán
uk: цоцильська (хуїштан)

note: reference_name for tzu
en: Huixtán Tzotzil
uk: цоцильська (хуїштан)

note: name for tzx, reference_name for tzx
en: Tabriak
uk: табріак

note: name for tzz, inverted_name for tzz
en: Tzotzil, Zinacantán
uk: цоцильська (сінакантанська)

note: reference_name for tzz
en: Zinacantán Tzotzil
uk: сінакантанська цоцильська

note: name for uam, reference_name for uam
en: Uamué
uk: уамуе

note: name for uan, reference_name for uan
en: Kuan
uk: куан

note: name for uar, reference_name for uar
en: Tairuma
uk: таїрума

note: name for uba, reference_name for uba
en: Ubang
uk: убанг

note: name for ubi, reference_name for ubi
en: Ubi
uk: убі

note: name for ubl, inverted_name for ubl
en: Bikol, Buhi'non
uk: бікольська (бухінон)

note: reference_name for ubl
en: Buhi'non Bikol
uk: бікольська (бухінон)

note: name for ubm, inverted_name for ubm
en: Kenyah, Upper Baram
uk: кенья (Верхній Барам)

note: reference_name for ubm
en: Upper Baram Kenyah
uk: верхньо-барамська кенья

note: name for ubr, reference_name for ubr
en: Ubir
uk: убір

note: name for ubu, reference_name for ubu
en: Umbu-Ungu
uk: умбу-унгу

note: name for uby, reference_name for uby
en: Ubykh
uk: убих

note: name for uda, reference_name for uda
en: Uda
uk: уда

note: name for ude, reference_name for ude
en: Udihe
uk: удіхе

note: name for udg, reference_name for udg
en: Muduga
uk: мудуга

note: name for udi, reference_name for udi
en: Udi
uk: уді

note: name for udj, reference_name for udj
en: Ujir
uk: уджир

note: name for udl, reference_name for udl
en: Wuzlam
uk: вузлам

note: name for udm, reference_name for udm
en: Udmurt
uk: удмуртська

note: name for udu, reference_name for udu
en: Uduk
uk: удук

note: name for ues, reference_name for ues
en: Kioko
uk: кіоко

note: name for ufi, reference_name for ufi
en: Ufim
uk: уфім

note: name for uga, reference_name for uga
en: Ugaritic
uk: угаритська

note: name for ugb, reference_name for ugb
en: Kuku-Ugbanh
uk: куку-угбан

note: name for uge, reference_name for uge
en: Ughele
uk: угеле

note: name for ugn, reference_name for ugn
en: Ugandan Sign Language
uk: угандійська мова жестів

note: name for ugo, reference_name for ugo
en: Ugong
uk: угонг

note: name for ugy, reference_name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
uk: уругвайська мова жестів

note: name for uha, reference_name for uha
en: Uhami
uk: ухамі

note: name for uhn, reference_name for uhn
en: Damal
uk: дамал

note: name for uig, reference_name for uig
en: Uighur
uk: уйгурська

note: name for uis, reference_name for uis
en: Uisai
uk: уїсаї

note: name for uiv, reference_name for uiv
en: Iyive
uk: іїве

note: name for uji, reference_name for uji
en: Tanjijili
uk: танджиджилі

note: name for uka, reference_name for uka
en: Kaburi
uk: кабурі

note: name for ukg, reference_name for ukg
en: Ukuriguma
uk: укурігума

note: name for ukh, reference_name for ukh
en: Ukhwejo
uk: ухвейо

note: name for ukl, reference_name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
uk: українська мова жестів

note: name for ukp, reference_name for ukp
en: Ukpe-Bayobiri
uk: укпе-байобірі

note: name for ukq, reference_name for ukq
en: Ukwa
uk: уква

note: name for ukr, reference_name for ukr
en: Ukrainian
uk: українська

note: name for uks, reference_name for uks
en: Urubú-Kaapor Sign Language
uk: мова жестів урубу-каапор

note: name for uku, reference_name for uku
en: Ukue
uk: укуе

note: name for ukw, reference_name for ukw
en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
uk: уквані-або-ндоні

note: name for uky, reference_name for uky
en: Kuuk-Yak
uk: куук-як

note: name for ula, reference_name for ula
en: Fungwa
uk: фунгва

note: name for ulb, reference_name for ulb
en: Ulukwumi
uk: улуквумі

note: name for ulc, reference_name for ulc
en: Ulch
uk: ульчи

note: name for ulf, reference_name for ulf
en: Usku
uk: уску

note: name for uli, reference_name for uli
en: Ulithian
uk: улітійська

note: name for ulk, reference_name for ulk
en: Meriam
uk: меріам

note: name for ull, reference_name for ull
en: Ullatan
uk: уллатан

note: name for ulm, reference_name for ulm
en: Ulumanda'
uk: улуманда

note: name for uln, reference_name for uln
en: Unserdeutsch
uk: унсердойч

note: name for ulu, reference_name for ulu
en: Uma' Lung
uk: ума-лунг

note: name for ulw, reference_name for ulw
en: Ulwa
uk: улва

note: name for uma, reference_name for uma
en: Umatilla
uk: уматілла

note: name for umb, reference_name for umb
en: Umbundu
uk: умбунду

note: name for umc, reference_name for umc
en: Marrucinian
uk: маррусійська

note: name for umd, reference_name for umd
en: Umbindhamu
uk: умбіндхаму

note: name for umg, reference_name for umg
en: Umbuygamu
uk: умбуйгаму

note: name for umi, reference_name for umi
en: Ukit
uk: укіт

note: name for umm, reference_name for umm
en: Umon
uk: умон

note: name for umn, inverted_name for umn
en: Naga, Makyan
uk: нага (макьян)

note: reference_name for umn
en: Makyan Naga
uk: нага (макьян)

note: name for umo, reference_name for umo
en: Umotína
uk: умотіна

note: name for ump, reference_name for ump
en: Umpila
uk: умпіла

note: name for umr, reference_name for umr
en: Umbugarla
uk: умбугарла

note: name for ums, reference_name for ums
en: Pendau
uk: пендау

note: name for umu, reference_name for umu
en: Munsee
uk: мунсее

note: name for una, inverted_name for una
en: Watut, North
uk: ватут (північна)

note: reference_name for una
en: North Watut
uk: північна ватут

note: name for und, reference_name for und
en: Undetermined
uk: невизначена

note: name for une, reference_name for une
en: Uneme
uk: унеме

note: name for ung, reference_name for ung
en: Ngarinyin
uk: нгаріньїн

note: name for unk, reference_name for unk
en: Enawené-Nawé
uk: енавене-наве

note: name for unm, reference_name for unm
en: Unami
uk: унамі

note: name for unp, reference_name for unp
en: Worora
uk: ворора

note: name for unx, reference_name for unx
en: Munda
uk: мунда

note: name for unz, inverted_name for unz
en: Kaili, Unde
uk: каїлі (унде)

note: reference_name for unz
en: Unde Kaili
uk: каїлі (унде)

note: name for uok, reference_name for uok
en: Uokha
uk: уоха

note: name for upi, reference_name for upi
en: Umeda
uk: умеда

note: name for upv, reference_name for upv
en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
uk: уріпів-вала-рано-атчин

note: name for ura, reference_name for ura
en: Urarina
uk: ураріна

note: name for urb, reference_name for urb
en: Urubú-Kaapor
uk: урубу-каапор

note: name for urc, reference_name for urc
en: Urningangg
uk: урнінангг

note: name for urd, reference_name for urd
en: Urdu
uk: урду

note: name for ure, reference_name for ure
en: Uru
uk: уру

note: name for urf, reference_name for urf
en: Uradhi
uk: урадхі

note: name for urg, reference_name for urg
en: Urigina
uk: урігіна

note: name for urh, reference_name for urh
en: Urhobo
uk: урхобо

note: name for uri, reference_name for uri
en: Urim
uk: урім

note: name for urj, reference_name for urj
en: Uralic languages
uk: уральські мови

note: name for urk, reference_name for urk
en: Urak Lawoi'
uk: урак-лавой

note: name for url, reference_name for url
en: Urali
uk: уралі

note: name for urm, reference_name for urm
en: Urapmin
uk: урапмін

note: name for urn, reference_name for urn
en: Uruangnirin
uk: уруангнірін

note: name for uro, reference_name for uro
en: Ura (Papua New Guinea)
uk: ура (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for urp, reference_name for urp
en: Uru-Pa-In
uk: уру-па-ін

note: name for urr, reference_name for urr
en: Lehalurup
uk: лехалуруп

note: name for urt, reference_name for urt
en: Urat
uk: урат

note: name for uru, reference_name for uru
en: Urumi
uk: урумі

note: name for urv, reference_name for urv
en: Uruava
uk: уруава

note: name for urw, reference_name for urw
en: Sop
uk: соп

note: name for urx, reference_name for urx
en: Urimo
uk: урімо

note: name for ury, reference_name for ury
en: Orya
uk: орья

note: name for urz, reference_name for urz
en: Uru-Eu-Wau-Wau
uk: уру-еу-вау-вау

note: name for usa, reference_name for usa
en: Usarufa
uk: усаруфа

note: name for ush, reference_name for ush
en: Ushojo
uk: ушойо

note: name for usi, reference_name for usi
en: Usui
uk: усуї

note: name for usk, reference_name for usk
en: Usaghade
uk: усагаде

note: name for usp, reference_name for usp
en: Uspanteco
uk: успантеко

note: name for usu, reference_name for usu
en: Uya
uk: уя

note: name for uta, reference_name for uta
en: Otank
uk: отанк

note: name for ute, reference_name for ute
en: Ute-Southern Paiute
uk: уте-південна паюте

note: name for utp, reference_name for utp
en: Amba (Solomon Islands)
uk: амба (Соломонові острови)

note: name for utr, reference_name for utr
en: Etulo
uk: етуло

note: name for utu, reference_name for utu
en: Utu
uk: уту

note: name for uum, reference_name for uum
en: Urum
uk: урум

note: name for uun, reference_name for uun
en: Kulon-Pazeh
uk: кулон-пазі

note: name for uur, reference_name for uur
en: Ura (Vanuatu)
uk: ура (Вануату)

note: name for uuu, reference_name for uuu
en: U
uk: у

note: name for uve, inverted_name for uve
en: Uvean, West
uk: уолісська (західна)

note: reference_name for uve
en: West Uvean
uk: західна уолісська

note: name for uvh, reference_name for uvh
en: Uri
uk: урі

note: name for uvl, reference_name for uvl
en: Lote
uk: лоте

note: name for uwa, reference_name for uwa
en: Kuku-Uwanh
uk: куку-увань

note: name for uya, reference_name for uya
en: Doko-Uyanga
uk: доко-уянга

note: name for uzb, reference_name for uzb
en: Uzbek
uk: узбецька

note: name for uzn, inverted_name for uzn
en: Uzbek, Northern
uk: узбецька (північна)

note: reference_name for uzn
en: Northern Uzbek
uk: північна узбецька

note: name for uzs, inverted_name for uzs
en: Uzbek, Southern
uk: узбецька (південна)

note: reference_name for uzs
en: Southern Uzbek
uk: південна узбецька

note: name for vaa, reference_name for vaa
en: Vaagri Booli
uk: ваагрі-булі

note: name for vae, reference_name for vae
en: Vale
uk: вейл

note: name for vaf, reference_name for vaf
en: Vafsi
uk: вафсі

note: name for vag, reference_name for vag
en: Vagla
uk: вагла

note: name for vah, reference_name for vah
en: Varhadi-Nagpuri
uk: вархаді-нагпурі

note: name for vai, reference_name for vai
en: Vai
uk: вай

note: name for vaj, reference_name for vaj
en: Vasekela Bushman
uk: васекела (бушменська)

note: name for val, reference_name for val
en: Vehes
uk: веес

note: name for vam, reference_name for vam
en: Vanimo
uk: ванімо

note: name for van, reference_name for van
en: Valman
uk: валман

note: name for vao, reference_name for vao
en: Vao
uk: вао

note: name for vap, reference_name for vap
en: Vaiphei
uk: вайпхей

note: name for var, reference_name for var
en: Huarijio
uk: уаріджо

note: name for vas, reference_name for vas
en: Vasavi
uk: васаві

note: name for vau, reference_name for vau
en: Vanuma
uk: ванума

note: name for vav, reference_name for vav
en: Varli
uk: варлі

note: name for vay, reference_name for vay
en: Wayu
uk: ваю

note: name for vbb, inverted_name for vbb
en: Babar, Southeast
uk: бабар (південно-східна)

note: reference_name for vbb
en: Southeast Babar
uk: південно-східна бабар

note: name for vbk, inverted_name for vbk
en: Bontok, Southwestern
uk: бонток (південно-західна)

note: reference_name for vbk
en: Southwestern Bontok
uk: південно-західна бонток

note: name for vec, reference_name for vec
en: Venetian
uk: венеційська

note: name for ved, reference_name for ved
en: Veddah
uk: ведда

note: name for vel, reference_name for vel
en: Veluws
uk: велювс

note: name for vem, reference_name for vem
en: Vemgo-Mabas
uk: вемго-мабас

note: name for ven, reference_name for ven
en: Venda
uk: венда

note: name for veo, reference_name for veo
en: Ventureño
uk: вентуреньо

note: name for vep, reference_name for vep
en: Veps
uk: вепс

note: name for ver, reference_name for ver
en: Mom Jango
uk: мом-джанго

note: name for vgr, reference_name for vgr
en: Vaghri
uk: вагрі

note: name for vgt, reference_name for vgt
en: Vlaamse Gebarentaal
uk: фламандська мова жестів

note: name for vic, inverted_name for vic
en: Creole English, Virgin Islands
uk: креольська англійська (Віргінські острови)

note: reference_name for vic
en: Virgin Islands Creole English
uk: креольська англійська (Віргінські острови)

note: name for vid, reference_name for vid
en: Vidunda
uk: відунда

note: name for vie, reference_name for vie
en: Vietnamese
uk: в'єтнамська

note: name for vif, reference_name for vif
en: Vili
uk: вілі

note: name for vig, reference_name for vig
en: Viemo
uk: віемо

note: name for vil, reference_name for vil
en: Vilela
uk: вілела

note: name for vin, reference_name for vin
en: Vinza
uk: вінца

note: name for vis, reference_name for vis
en: Vishavan
uk: вішаван

note: name for vit, reference_name for vit
en: Viti
uk: віті

note: name for viv, reference_name for viv
en: Iduna
uk: ідуна

note: name for vka, reference_name for vka
en: Kariyarra
uk: каріярра

note: name for vki, reference_name for vki
en: Ija-Zuba
uk: іджа-зуба

note: name for vkj, reference_name for vkj
en: Kujarge
uk: куджарге

note: name for vkk, reference_name for vkk
en: Kaur
uk: каур

note: name for vkl, reference_name for vkl
en: Kulisusu
uk: кулісусу

note: name for vkm, reference_name for vkm
en: Kamakan
uk: камакан

note: name for vko, reference_name for vko
en: Kodeoha
uk: кодеоха

note: name for vkp, inverted_name for vkp
en: Creole Portuguese, Korlai
uk: креольська португальська (корлай)

note: reference_name for vkp
en: Korlai Creole Portuguese
uk: креольська португальська (корлай)

note: name for vkt, inverted_name for vkt
en: Malay, Tenggarong Kutai
uk: малайська (Тенггаронг-Кутай)

note: reference_name for vkt
en: Tenggarong Kutai Malay
uk: малайська (Тенггаронг-Кутай)

note: name for vku, reference_name for vku
en: Kurrama
uk: куррама

note: name for vky, reference_name for vky
en: Kayu Agung
uk: каю агунг

note: name for vlp, reference_name for vlp
en: Valpei
uk: валпей

note: name for vlr, reference_name for vlr
en: Vatrata
uk: ватрата

note: name for vls, reference_name for vls
en: Vlaams
uk: фламандська

note: name for vma, reference_name for vma
en: Martuyhunira
uk: мартуйуніра

note: name for vmb, reference_name for vmb
en: Mbabaram
uk: мбабарам

note: name for vmc, inverted_name for vmc
en: Mixtec, Juxtlahuaca
uk: міштецька (Хушталауака)

note: reference_name for vmc
en: Juxtlahuaca Mixtec
uk: міштецька (Хушталауака)

note: name for vmd, inverted_name for vmd
en: Koraga, Mudu
uk: корага (муду)

note: reference_name for vmd
en: Mudu Koraga
uk: корага (муду)

note: name for vme, inverted_name for vme
en: Masela, East
uk: масела (східна)

note: reference_name for vme
en: East Masela
uk: східна масела

note: name for vmf, reference_name for vmf
en: Mainfränkisch
uk: майн-франкська

note: name for vmg, reference_name for vmg
en: Minigir
uk: мінігір

note: name for vmh, reference_name for vmh
en: Maraghei
uk: марагей

note: name for vmi, reference_name for vmi
en: Miwa
uk: міва

note: name for vmj, inverted_name for vmj
en: Mixtec, Ixtayutla
uk: міштецька (Іштаютла)

note: reference_name for vmj
en: Ixtayutla Mixtec
uk: міштецька (Іштаютла)

note: name for vmk, reference_name for vmk
en: Makhuwa-Shirima
uk: махува-ширіма

note: name for vml, reference_name for vml
en: Malgana
uk: малгана

note: name for vmm, inverted_name for vmm
en: Mixtec, Mitlatongo
uk: міштецька (мітлатонго)

note: reference_name for vmm
en: Mitlatongo Mixtec
uk: міштецька (мітлатонго)

note: name for vmo, reference_name for vmo
en: Muko-Muko
uk: муко-муко

note: name for vmp, inverted_name for vmp
en: Mazatec, Soyaltepec
uk: масатецька (Соялтепек)

note: reference_name for vmp
en: Soyaltepec Mazatec
uk: масатецька (Соялтепек)

note: name for vmq, inverted_name for vmq
en: Mixtec, Soyaltepec
uk: міштецька (Соялтепек)

note: reference_name for vmq
en: Soyaltepec Mixtec
uk: міштецька (Соялтепек)

note: name for vmr, reference_name for vmr
en: Marenje
uk: марендже

note: name for vms, reference_name for vms
en: Moksela
uk: моксела

note: name for vmu, reference_name for vmu
en: Muluridyi
uk: мулурідьї

note: name for vmv, inverted_name for vmv
en: Maidu, Valley
uk: майду (долина)

note: reference_name for vmv
en: Valley Maidu
uk: долинна майду

note: name for vmw, reference_name for vmw
en: Makhuwa
uk: махува

note: name for vmx, inverted_name for vmx
en: Mixtec, Tamazola
uk: міштецька (Тамасола)

note: reference_name for vmx
en: Tamazola Mixtec
uk: міштецька (Тамасола)

note: name for vmy, inverted_name for vmy
en: Mazatec, Ayautla
uk: масатецька (Аяутла)

note: reference_name for vmy
en: Ayautla Mazatec
uk: масатецька (Аяутла)

note: name for vmz, inverted_name for vmz
en: Mazatec, Mazatlán
uk: масатецька (Мацатлан)

note: reference_name for vmz
en: Mazatlán Mazatec
uk: масатецька (Мацатлан)

note: name for vnk, reference_name for vnk
en: Vano
uk: вано

note: name for vnm, reference_name for vnm
en: Vinmavis
uk: вінмавіс

note: name for vnp, reference_name for vnp
en: Vunapu
uk: вунапу

note: name for vol, reference_name for vol
en: Volapük
uk: волапюк

note: name for vor, reference_name for vor
en: Voro
uk: воро

note: name for vot, reference_name for vot
en: Votic
uk: водська

note: name for vra, reference_name for vra
en: Vera'a
uk: вераа

note: name for vro, reference_name for vro
en: Võro
uk: вирусська

note: name for vrs, reference_name for vrs
en: Varisi
uk: варісі

note: name for vrt, reference_name for vrt
en: Burmbar
uk: бурмбар

note: name for vsi, reference_name for vsi
en: Moldova Sign Language
uk: молдовська мова жестів

note: name for vsl, reference_name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
uk: венесуельська мова жестів

note: name for vsv, reference_name for vsv
en: Valencian Sign Language
uk: валенсійська мова жестів

note: name for vto, reference_name for vto
en: Vitou
uk: вітоу

note: name for vum, reference_name for vum
en: Vumbu
uk: вумбу

note: name for vun, reference_name for vun
en: Vunjo
uk: вунджо

note: name for vut, reference_name for vut
en: Vute
uk: вуте

note: name for vwa, reference_name for vwa
en: Awa (China)
uk: ава (Китай)

note: name for waa, reference_name for waa
en: Walla Walla
uk: валла-валла

note: name for wab, reference_name for wab
en: Wab
uk: ваб

note: name for wac, reference_name for wac
en: Wasco-Wishram
uk: васко-вішрам

note: name for wad, reference_name for wad
en: Wandamen
uk: вандамен

note: name for wae, reference_name for wae
en: Walser
uk: валсер

note: name for waf, reference_name for waf
en: Wakoná
uk: вакона

note: name for wag, reference_name for wag
en: Wa'ema
uk: ваема

note: name for wah, reference_name for wah
en: Watubela
uk: ватубела

note: name for wai, reference_name for wai
en: Wares
uk: варес

note: name for waj, reference_name for waj
en: Waffa
uk: ваффа

note: name for wak, reference_name for wak
en: Wakashan languages
uk: вакашські мови

note: name for wal, reference_name for wal
en: Wolaytta
uk: волайтта

note: name for wam, reference_name for wam
en: Wampanoag
uk: вампаноаг

note: name for wan, reference_name for wan
en: Wan
uk: ван

note: name for wao, reference_name for wao
en: Wappo
uk: ваппо

note: name for wap, reference_name for wap
en: Wapishana
uk: вапішана

note: name for waq, reference_name for waq
en: Wageman
uk: вагеман

note: name for war, reference_name for war
en: Waray (Philippines)
uk: варай (Філіппіни)

note: name for was, reference_name for was
en: Washo
uk: вашо

note: name for wat, reference_name for wat
en: Kaninuwa
uk: канінува

note: name for wau, reference_name for wau
en: Waurá
uk: ваура

note: name for wav, reference_name for wav
en: Waka
uk: вака

note: name for waw, reference_name for waw
en: Waiwai
uk: ваїваї

note: name for wax, reference_name for wax
en: Watam
uk: ватам

note: name for way, reference_name for way
en: Wayana
uk: ваяна

note: name for waz, reference_name for waz
en: Wampur
uk: вампур

note: name for wba, reference_name for wba
en: Warao
uk: варао

note: name for wbb, reference_name for wbb
en: Wabo
uk: вабо

note: name for wbe, reference_name for wbe
en: Waritai
uk: варітаї

note: name for wbf, reference_name for wbf
en: Wara
uk: вара

note: name for wbh, reference_name for wbh
en: Wanda
uk: ванда

note: name for wbi, reference_name for wbi
en: Vwanji
uk: вванджі

note: name for wbj, reference_name for wbj
en: Alagwa
uk: алагва

note: name for wbk, reference_name for wbk
en: Waigali
uk: вайгалі

note: name for wbl, reference_name for wbl
en: Wakhi
uk: ваханська

note: name for wbm, reference_name for wbm
en: Wa
uk: ва

note: name for wbp, reference_name for wbp
en: Warlpiri
uk: варлпірі

note: name for wbq, reference_name for wbq
en: Waddar
uk: ваддар

note: name for wbr, reference_name for wbr
en: Wagdi
uk: ваґді

note: name for wbt, reference_name for wbt
en: Wanman
uk: ванмен

note: name for wbv, reference_name for wbv
en: Wajarri
uk: ваджаррі

note: name for wbw, reference_name for wbw
en: Woi
uk: вої

note: name for wca, reference_name for wca
en: Yanomámi
uk: яномамі

note: name for wci, inverted_name for wci
en: Gbe, Waci
uk: гбе (вачі)

note: reference_name for wci
en: Waci Gbe
uk: гбе (вачі)

note: name for wdd, reference_name for wdd
en: Wandji
uk: ванджі

note: name for wdg, reference_name for wdg
en: Wadaginam
uk: вадагінам

note: name for wdj, reference_name for wdj
en: Wadjiginy
uk: ваджигіні

note: name for wdu, reference_name for wdu
en: Wadjigu
uk: ваджигу

note: name for wea, reference_name for wea
en: Wewaw
uk: вевау

note: name for wec, reference_name for wec
en: Wè Western
uk: ве (західна)

note: name for wed, reference_name for wed
en: Wedau
uk: ведау

note: name for weh, reference_name for weh
en: Weh
uk: вех

note: name for wei, reference_name for wei
en: Kiunum
uk: кіунум

note: name for wem, inverted_name for wem
en: Gbe, Weme
uk: гбе (веме)

note: reference_name for wem
en: Weme Gbe
uk: гбе (веме)

note: name for wen, reference_name for wen
en: Sorbian languages
uk: лужицькі мови

note: name for weo, reference_name for weo
en: Wemale
uk: вемале

note: name for wep, reference_name for wep
en: Westphalien
uk: вестфальська

note: name for wer, reference_name for wer
en: Weri
uk: вері

note: name for wes, inverted_name for wes
en: Pidgin, Cameroon
uk: піджин (Камерун)

note: reference_name for wes
en: Cameroon Pidgin
uk: камерунська піджин

note: name for wet, reference_name for wet
en: Perai
uk: пераї

note: name for weu, inverted_name for weu
en: Chin, Rawngtu
uk: чин (равнгту)

note: reference_name for weu
en: Rawngtu Chin
uk: чин (равнгту)

note: name for wew, reference_name for wew
en: Wejewa
uk: веджева

note: name for wfg, reference_name for wfg
en: Yafi
uk: яфі

note: name for wga, reference_name for wga
en: Wagaya
uk: вагая

note: name for wgb, reference_name for wgb, name for wgw, reference_name for wgw
en: Wagawaga
uk: вагавага

note: name for wgg, reference_name for wgg
en: Wangganguru
uk: ванггангуру

note: name for wgi, reference_name for wgi
en: Wahgi
uk: вахгі

note: name for wgo, reference_name for wgo
en: Waigeo
uk: ваїгео

note: name for wgu, reference_name for wgu, name for wiw, reference_name for wiw
en: Wirangu
uk: вірангу

note: name for wgy, reference_name for wgy
en: Warrgamay
uk: варргамай

note: name for wha, reference_name for wha
en: Manusela
uk: манесела

note: name for whg, inverted_name for whg
en: Wahgi, North
uk: вахгі (північна)

note: reference_name for whg
en: North Wahgi
uk: північна вахгі

note: name for whk, inverted_name for whk
en: Kenyah, Wahau
uk: кенья (вахау)

note: reference_name for whk
en: Wahau Kenyah
uk: кенья (вахау)

note: name for whu, inverted_name for whu
en: Kayan, Wahau
uk: каян (вахау)

note: reference_name for whu
en: Wahau Kayan
uk: каян (вахау)

note: name for wib, inverted_name for wib
en: Toussian, Southern
uk: тусіанська (південна)

note: reference_name for wib
en: Southern Toussian
uk: південна туссіанська

note: name for wic, reference_name for wic
en: Wichita
uk: вічита

note: name for wie, reference_name for wie
en: Wik-Epa
uk: вік-епа

note: name for wif, reference_name for wif
en: Wik-Keyangan
uk: вік-кеянган

note: name for wig, reference_name for wig
en: Wik-Ngathana
uk: вік-нгатана

note: name for wih, reference_name for wih
en: Wik-Me'anha
uk: вік-меанья

note: name for wii, reference_name for wii
en: Minidien
uk: мінідьєн

note: name for wij, reference_name for wij
en: Wik-Iiyanh
uk: вік-іянь

note: name for wik, reference_name for wik
en: Wikalkan
uk: вікалкан

note: name for wil, reference_name for wil
en: Wilawila
uk: вілавіла

note: name for wim, reference_name for wim
en: Wik-Mungkan
uk: вік-мунгкан

note: name for win, reference_name for win
en: Ho-Chunk
uk: хо-чунк

note: name for wir, reference_name for wir
en: Wiraféd
uk: вірафед

note: name for wit, reference_name for wit
en: Wintu
uk: вінту

note: name for wiu, reference_name for wiu
en: Wiru
uk: віру

note: name for wiv, reference_name for wiv
en: Vitu
uk: віту

note: name for wiy, reference_name for wiy
en: Wiyot
uk: війот

note: name for wja, reference_name for wja
en: Waja
uk: ваджа

note: name for wji, reference_name for wji
en: Warji
uk: варджі

note: name for wka, reference_name for wka
en: Kw'adza
uk: квадза

note: name for wkb, reference_name for wkb
en: Kumbaran
uk: кумбаран

note: name for wkd, reference_name for wkd
en: Wakde
uk: вакде

note: name for wkl, reference_name for wkl
en: Kalanadi
uk: каланаді

note: name for wku, reference_name for wku
en: Kunduvadi
uk: кундуваді

note: name for wkw, reference_name for wkw
en: Wakawaka
uk: вакавака

note: name for wla, reference_name for wla
en: Walio
uk: валіо

note: name for wlc, inverted_name for wlc
en: Comorian, Mwali
uk: коморська (мвалі)

note: reference_name for wlc
en: Mwali Comorian
uk: коморська (мвалі)

note: name for wle, reference_name for wle
en: Wolane
uk: волане

note: name for wlg, reference_name for wlg
en: Kunbarlang
uk: кунбарланг

note: name for wli, reference_name for wli
en: Waioli
uk: ваїолі

note: name for wlk, reference_name for wlk
en: Wailaki
uk: ваїлакі

note: name for wll, reference_name for wll
en: Wali (Sudan)
uk: валі (Судан)

note: name for wlm, inverted_name for wlm
en: Welsh, Middle
uk: валійська (середньовічна)

note: reference_name for wlm
en: Middle Welsh
uk: середньовалійська

note: name for wln, reference_name for wln
en: Walloon
uk: валлонська

note: name for wlo, reference_name for wlo
en: Wolio
uk: воліо

note: name for wlr, reference_name for wlr
en: Wailapa
uk: ваїлапа

note: name for wls, reference_name for wls
en: Wallisian
uk: валісійська

note: name for wlu, reference_name for wlu
en: Wuliwuli
uk: вулівулі

note: name for wlv, reference_name for wlv
en: Wichí Lhamtés Vejoz
uk: вічі-ламтес-вехос

note: name for wlw, reference_name for wlw
en: Walak
uk: валак

note: name for wlx, reference_name for wlx
en: Wali (Ghana)
uk: валі (Гана)

note: name for wly, reference_name for wly
en: Waling
uk: валінг

note: name for wma, reference_name for wma
en: Mawa (Nigeria)
uk: мава (Нігерія)

note: name for wmb, reference_name for wmb
en: Wambaya
uk: вамбая

note: name for wmc, reference_name for wmc
en: Wamas
uk: вамас

note: name for wmd, reference_name for wmd
en: Mamaindé
uk: мамаїнде

note: name for wme, reference_name for wme
en: Wambule
uk: вамбуле

note: name for wmh, reference_name for wmh
en: Waima'a
uk: ваймаа

note: name for wmi, reference_name for wmi
en: Wamin
uk: вамін

note: name for wmm, reference_name for wmm
en: Maiwa (Indonesia)
uk: майва (Індонезія)

note: name for wmn, reference_name for wmn
en: Waamwang
uk: ваамванг

note: name for wmo, reference_name for wmo
en: Wom (Papua New Guinea)
uk: вом (Папуа-Нова Гвінея)

note: name for wms, reference_name for wms
en: Wambon
uk: вамбон

note: name for wmt, reference_name for wmt
en: Walmajarri
uk: валмаджаррі

note: name for wmw, reference_name for wmw
en: Mwani
uk: мвані

note: name for wmx, reference_name for wmx
en: Womo
uk: вомо

note: name for wnb, reference_name for wnb
en: Wanambre
uk: ванамбре

note: name for wnc, reference_name for wnc
en: Wantoat
uk: вантоат

note: name for wnd, reference_name for wnd
en: Wandarang
uk: вандаранг

note: name for wne, reference_name for wne
en: Waneci
uk: ванекі

note: name for wng, reference_name for wng
en: Wanggom
uk: ванггом

note: name for wni, inverted_name for wni
en: Comorian, Ndzwani
uk: коморська (ндзвані)

note: reference_name for wni
en: Ndzwani Comorian
uk: коморська (ндзвані)

note: name for wnk, reference_name for wnk
en: Wanukaka
uk: ванукака

note: name for wnm, reference_name for wnm
en: Wanggamala
uk: ванггамала

note: name for wno, reference_name for wno
en: Wano
uk: вано

note: name for wnp, reference_name for wnp
en: Wanap
uk: ванап

note: name for wnu, reference_name for wnu
en: Usan
uk: усан

note: name for wny, reference_name for wny
en: Wanyi
uk: ваньї

note: name for woa, reference_name for woa
en: Tyaraity
uk: тьяраїті

note: name for wob, reference_name for wob
en: Wè Northern
uk: ве (північна)

note: name for woc, reference_name for woc
en: Wogeo
uk: вогео

note: name for wod, reference_name for wod
en: Wolani
uk: волані

note: name for woe, reference_name for woe
en: Woleaian
uk: волеаї

note: name for wof, inverted_name for wof
en: Wolof, Gambian
uk: волоф (гамбійська)

note: reference_name for wof
en: Gambian Wolof
uk: гамбійська волоф

note: name for wog, reference_name for wog
en: Wogamusin
uk: вогамусін

note: name for woi, reference_name for woi
en: Kamang
uk: каманг

note: name for wok, reference_name for wok
en: Longto
uk: лонгто

note: name for wol, reference_name for wol
en: Wolof
uk: волоф

note: name for wom, reference_name for wom
en: Wom (Nigeria)
uk: вом (Нігерія)

note: name for won, reference_name for won
en: Wongo
uk: вонго

note: name for woo, reference_name for woo
en: Manombai
uk: маномбаї

note: name for wor, reference_name for wor
en: Woria
uk: ворія

note: name for wos, reference_name for wos
en: Hanga Hundi
uk: ханга-хунді

note: name for wow, reference_name for wow
en: Wawonii
uk: вавоніі

note: name for woy, reference_name for woy
en: Weyto
uk: вейто

note: name for wpc, reference_name for wpc
en: Maco
uk: мако

note: name for wra, reference_name for wra
en: Warapu
uk: варапу

note: name for wrb, reference_name for wrb
en: Warluwara
uk: варлувара

note: name for wrd, reference_name for wrd
en: Warduji
uk: вардуджі

note: name for wre, reference_name for wre
en: Ware
uk: варе

note: name for wrg, reference_name for wrg
en: Warungu
uk: варунгу

note: name for wrh, reference_name for wrh
en: Wiradhuri
uk: вірадхурі

note: name for wri, reference_name for wri
en: Wariyangga
uk: варіянгга

note: name for wrk, reference_name for wrk
en: Garrwa
uk: гаррва

note: name for wrl, reference_name for wrl
en: Warlmanpa
uk: варлманпа

note: name for wrm, reference_name for wrm
en: Warumungu
uk: варумунгу

note: name for wrn, reference_name for wrn
en: Warnang
uk: варнанг

note: name for wro, reference_name for wro
en: Worrorra
uk: воррорра

note: name for wrp, reference_name for wrp
en: Waropen
uk: варопен

note: name for wrr, reference_name for wrr
en: Wardaman
uk: вардаман

note: name for wrs, reference_name for wrs
en: Waris
uk: варіс

note: name for wru, reference_name for wru
en: Waru
uk: вару

note: name for wrv, reference_name for wrv
en: Waruna
uk: варуна

note: name for wrw, reference_name for wrw
en: Gugu Warra
uk: гугу-варра

note: name for wrx, reference_name for wrx
en: Wae Rana
uk: ве-рана

note: name for wry, reference_name for wry
en: Merwari
uk: мерварі

note: name for wrz, reference_name for wrz
en: Waray (Australia)
uk: варайська (Австралія)

note: name for wsa, reference_name for wsa
en: Warembori
uk: варемборі

note: name for wsi, reference_name for wsi
en: Wusi
uk: вусі

note: name for wsk, reference_name for wsk
en: Waskia
uk: васкья

note: name for wsr, reference_name for wsr
en: Owenia
uk: овенья

note: name for wss, reference_name for wss
en: Wasa
uk: васа

note: name for wsu, reference_name for wsu
en: Wasu
uk: васу

note: name for wsv, reference_name for wsv
en: Wotapuri-Katarqalai
uk: вотапурі-катаркалаї

note: name for wtf, reference_name for wtf
en: Watiwa
uk: ватіва

note: name for wti, reference_name for wti
en: Berta
uk: берта

note: name for wtk, reference_name for wtk
en: Watakataui
uk: ватакатануї

note: name for wtm, reference_name for wtm
en: Mewati
uk: меваті

note: name for wtw, reference_name for wtw
en: Wotu
uk: воту

note: name for wua, reference_name for wua
en: Wikngenchera
uk: вікнгенчера

note: name for wub, reference_name for wub
en: Wunambal
uk: вунамбаль

note: name for wud, reference_name for wud
en: Wudu
uk: вуду

note: name for wuh, reference_name for wuh
en: Wutunhua
uk: вутунхуа

note: name for wul, reference_name for wul
en: Silimo
uk: сілімо

note: name for wum, reference_name for wum
en: Wumbvu
uk: вумбву

note: name for wun, reference_name for wun
en: Bungu
uk: бунгу

note: name for wur, reference_name for wur
en: Wurrugu
uk: вурругу

note: name for wut, reference_name for wut
en: Wutung
uk: вутунг

note: name for wuu, inverted_name for wuu
en: Chinese, Wu
uk: китайська (ву)

note: reference_name for wuu
en: Wu Chinese
uk: китайська (ву)

note: name for wuv, reference_name for wuv
en: Wuvulu-Aua
uk: вувулу-ауа

note: name for wux, reference_name for wux
en: Wulna
uk: вульна

note: name for wuy, reference_name for wuy
en: Wauyai
uk: вауяї

note: name for wwa, reference_name for wwa
en: Waama
uk: ваама

note: name for wwb, reference_name for wwb
en: Wakabunga
uk: вакабунга

note: name for wwo, reference_name for wwo
en: Wetamut
uk: ветамут

note: name for wwr, reference_name for wwr
en: Warrwa
uk: варрва

note: name for www, reference_name for www
en: Wawa
uk: вава

note: name for wxa, reference_name for wxa
en: Waxianghua
uk: васяньхуа

note: name for wya, reference_name for wya
en: Wyandot
uk: гуронська

note: name for wyb, reference_name for wyb
en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
uk: вангаайбуван-нгіямбаа

note: name for wym, reference_name for wym
en: Wymysorys
uk: вілямовська

note: name for wyr, reference_name for wyr
en: Wayoró
uk: вайоро

note: name for wyy, inverted_name for wyy
en: Fijian, Western
uk: фіджийська (західна)

note: reference_name for wyy
en: Western Fijian
uk: західнофіджийська

note: name for xaa, inverted_name for xaa
en: Arabic, Andalusian
uk: арабська (Андалузія)

note: reference_name for xaa
en: Andalusian Arabic
uk: андалузька арабська

note: name for xab, reference_name for xab
en: Sambe
uk: самбе

note: name for xac, reference_name for xac
en: Kachari
uk: качарі

note: name for xad, reference_name for xad
en: Adai
uk: адаї

note: name for xae, reference_name for xae
en: Aequian
uk: еквійська

note: name for xag, reference_name for xag
en: Aghwan
uk: агван

note: name for xah, reference_name for xah
en: Kahayan
uk: кахаян

note: name for xai, reference_name for xai
en: Kaimbé
uk: каїмбе

note: name for xal, reference_name for xal
en: Kalmyk
uk: калмицька

note: name for xam, reference_name for xam
en: /Xam
uk: шам

note: name for xan, reference_name for xan
en: Xamtanga
uk: хаматанга

note: name for xao, reference_name for xao
en: Khao
uk: хао

note: name for xap, reference_name for xap
en: Apalachee
uk: апалачська

note: name for xaq, reference_name for xaq
en: Aquitanian
uk: аквітанська

note: name for xar, reference_name for xar
en: Karami
uk: карамі

note: name for xas, reference_name for xas
en: Kamas
uk: камас

note: name for xat, reference_name for xat
en: Katawixi
uk: катавіхі

note: name for xau, reference_name for xau
en: Kauwera
uk: каувера

note: name for xav, reference_name for xav
en: Xavánte
uk: шаванте

note: name for xaw, reference_name for xaw
en: Kawaiisu
uk: кваїсу

note: name for xay, reference_name for xay
en: Kayan Mahakam
uk: каян-махакам

note: name for xba, reference_name for xba
en: Kamba (Brazil)
uk: камба (Бразилія)

note: name for xbb, inverted_name for xbb
en: Burdekin, Lower
uk: бурдекін (нижня)

note: reference_name for xbb
en: Lower Burdekin
uk: нижня бурдекін

note: name for xbc, reference_name for xbc
en: Bactrian
uk: бактрійська

note: name for xbi, reference_name for xbi
en: Kombio
uk: комбіо

note: name for xbm, inverted_name for xbm
en: Breton, Middle
uk: бретонська (середня)

note: reference_name for xbm
en: Middle Breton
uk: середня бретонська

note: name for xbn, reference_name for xbn
en: Kenaboi
uk: кенабої

note: name for xbo, reference_name for xbo
en: Bolgarian
uk: болгарська

note: name for xbr, reference_name for xbr
en: Kambera
uk: камбера

note: name for xbw, reference_name for xbw
en: Kambiwá
uk: камбіва

note: name for xbx, reference_name for xbx
en: Kabixí
uk: кабіші

note: name for xcb, reference_name for xcb
en: Cumbric
uk: кумбрійська

note: name for xcc, reference_name for xcc
en: Camunic
uk: камунська

note: name for xce, reference_name for xce
en: Celtiberian
uk: кельтіберійська

note: name for xcg, inverted_name for xcg
en: Gaulish, Cisalpine
uk: цизальпійська гальська

note: reference_name for xcg
en: Cisalpine Gaulish
uk: цизальпійська гальська

note: name for xch, reference_name for xch
en: Chemakum
uk: шемакум

note: name for xcl, inverted_name for xcl
en: Armenian, Classical
uk: вірменська (класична)

note: reference_name for xcl
en: Classical Armenian
uk: класична вірменська

note: name for xcm, reference_name for xcm
en: Comecrudo
uk: комекрудо

note: name for xcn, reference_name for xcn
en: Cotoname
uk: котонаме

note: name for xco, reference_name for xco
en: Chorasmian
uk: хорезміська

note: name for xcr, reference_name for xcr
en: Carian
uk: карійська

note: name for xct, inverted_name for xct
en: Tibetan, Classical
uk: тибетська (класична)

note: reference_name for xct
en: Classical Tibetan
uk: класична тибетська

note: name for xcu, reference_name for xcu
en: Curonian
uk: куршська

note: name for xcv, reference_name for xcv
en: Chuvantsy
uk: чуванська

note: name for xcw, reference_name for xcw
en: Coahuilteco
uk: коавільтекська

note: name for xcy, reference_name for xcy
en: Cayuse
uk: каюс

note: name for xdc, reference_name for xdc
en: Dacian
uk: дакська

note: name for xdm, reference_name for xdm
en: Edomite
uk: едомська

note: name for xdy, inverted_name for xdy
en: Dayak, Malayic
uk: даякська (малайська)

note: reference_name for xdy
en: Malayic Dayak
uk: малайська даяк

note: name for xeb, reference_name for xeb
en: Eblan
uk: еблайська

note: name for xed, reference_name for xed
en: Hdi
uk: гді

note: name for xeg, reference_name for xeg
en: //Xegwi
uk: шегві

note: name for xel, reference_name for xel
en: Kelo
uk: кело

note: name for xem, reference_name for xem
en: Kembayan
uk: кембаянська

note: name for xep, reference_name for xep
en: Epi-Olmec
uk: епіольмецька

note: name for xer, reference_name for xer
en: Xerénte
uk: шеренте

note: name for xes, reference_name for xes
en: Kesawai
uk: кесаваї

note: name for xet, reference_name for xet
en: Xetá
uk: шета

note: name for xeu, reference_name for xeu
en: Keoru-Ahia
uk: кеору-айя

note: name for xfa, reference_name for xfa
en: Faliscan
uk: фаліскійська

note: name for xga, reference_name for xga
en: Galatian
uk: галатська

note: name for xgb, reference_name for xgb
en: Gbin
uk: гбін

note: name for xgf, reference_name for xgf
en: Gabrielino-Fernandeño
uk: габріеліно-фернанденьо

note: name for xgl, reference_name for xgl
en: Galindan
uk: галінданська

note: name for xgn, reference_name for xgn
en: Mongolian languages
uk: монгольські мови

note: name for xgr, reference_name for xgr
en: Garza
uk: гарза

note: name for xgu, reference_name for xgu
en: Unggumi
uk: унггумі

note: name for xha, reference_name for xha
en: Harami
uk: харамі

note: name for xhc, reference_name for xhc
en: Hunnic
uk: гунська

note: name for xhd, reference_name for xhd
en: Hadrami
uk: хадрамі

note: name for xhe, reference_name for xhe
en: Khetrani
uk: хетрані

note: name for xho, reference_name for xho
en: Xhosa
uk: хоза

note: name for xhr, reference_name for xhr
en: Hernican
uk: гернійська

note: name for xht, reference_name for xht
en: Hattic
uk: хаттська

note: name for xhu, reference_name for xhu
en: Hurrian
uk: хурритська

note: name for xhv, reference_name for xhv
en: Khua
uk: хуа

note: name for xia, reference_name for xia
en: Xiandao
uk: сяндао

note: name for xib, reference_name for xib
en: Iberian
uk: іберійська

note: name for xii, reference_name for xii
en: Xiri
uk: ширі

note: name for xil, reference_name for xil
en: Illyrian
uk: іллірійська

note: name for xin, reference_name for xin
en: Xinca
uk: шинканська

note: name for xip, reference_name for xip
en: Xipináwa
uk: шипінава

note: name for xir, reference_name for xir
en: Xiriâna
uk: ширіана

note: name for xiv, reference_name for xiv
en: Indus Valley Language
uk: мова Індус-веллі

note: name for xiy, reference_name for xiy
en: Xipaya
uk: шипая

note: name for xka, reference_name for xka
en: Kalkoti
uk: калкоті

note: name for xkb, inverted_name for xkb
en: Nago, Northern
uk: наго (північна)

note: reference_name for xkb
en: Northern Nago
uk: північна наго

note: name for xkc, reference_name for xkc
en: Kho'ini
uk: хоїні

note: name for xkd, inverted_name for xkd
en: Kayan, Mendalam
uk: каян (мендалам)

note: reference_name for xkd
en: Mendalam Kayan
uk: каян (мендалам)

note: name for xke, reference_name for xke
en: Kereho
uk: керехо

note: name for xkf, reference_name for xkf
en: Khengkha
uk: хенгха

note: name for xkg, reference_name for xkg
en: Kagoro
uk: кагоро

note: name for xkh, reference_name for xkh
en: Karahawyana
uk: карахав’яна

note: name for xki, reference_name for xki
en: Kenyan Sign Language
uk: кенійська мова жестів

note: name for xkj, reference_name for xkj
en: Kajali
uk: каджалі

note: name for xkk, reference_name for xkk
en: Kaco'
uk: како

note: name for xkl, reference_name for xkl
en: Mainstream Kenyah
uk: основна кенья

note: name for xkm, inverted_name for xkm
en: Kenyah, Mahakam
uk: кенья (махакам)

note: reference_name for xkm
en: Mahakam Kenyah
uk: махакамська кенья

note: name for xkn, inverted_name for xkn
en: Kayan, Kayan River
uk: каян (ріка Каян)

note: reference_name for xkn
en: Kayan River Kayan
uk: каян (ріка Каян)

note: name for xko, reference_name for xko
en: Kiorr
uk: кіорр

note: name for xkp, reference_name for xkp
en: Kabatei
uk: кабатейська

note: name for xkq, reference_name for xkq
en: Koroni
uk: короні

note: name for xkr, reference_name for xkr
en: Xakriabá
uk: шакріаба

note: name for xks, reference_name for xks
en: Kumbewaha
uk: кубмеваха

note: name for xkt, reference_name for xkt
en: Kantosi
uk: кантосі

note: name for xku, reference_name for xku
en: Kaamba
uk: каамба

note: name for xkv, reference_name for xkv
en: Kgalagadi
uk: кгалагаді

note: name for xkw, reference_name for xkw
en: Kembra
uk: кембра

note: name for xkx, reference_name for xkx
en: Karore
uk: кароре

note: name for xky, reference_name for xky
en: Uma' Lasan
uk: ума-ласан

note: name for xkz, reference_name for xkz
en: Kurtokha
uk: куртоха

note: name for xla, reference_name for xla
en: Kamula
uk: камула

note: name for xlb, reference_name for xlb
en: Loup B
uk: лоуп-B

note: name for xlc, reference_name for xlc
en: Lycian
uk: лікійська

note: name for xld, reference_name for xld
en: Lydian
uk: лідійська

note: name for xle, reference_name for xle
en: Lemnian
uk: лемнійська

note: name for xlg, reference_name for xlg
en: Ligurian (Ancient)
uk: лігурійська (давня)

note: name for xli, reference_name for xli
en: Liburnian
uk: лібурнійська

note: name for xln, reference_name for xln
en: Alanic
uk: аланська

note: name for xlo, reference_name for xlo
en: Loup A
uk: лоуп-A

note: name for xlp, reference_name for xlp
en: Lepontic
uk: лепонтійська

note: name for xls, reference_name for xls
en: Lusitanian
uk: лузитанська

note: name for xlu, inverted_name for xlu
en: Luwian, Cuneiform
uk: лувіанська (клинопис)

note: reference_name for xlu
en: Cuneiform Luwian
uk: клинописна лувіанська

note: name for xly, reference_name for xly
en: Elymian
uk: елімійська

note: name for xma, reference_name for xma
en: Mushungulu
uk: мушунгулу

note: name for xmb, reference_name for xmb
en: Mbonga
uk: мбонга

note: name for xmc, reference_name for xmc
en: Makhuwa-Marrevone
uk: махува-марревоне

note: name for xmd, reference_name for xmd
en: Mbudum
uk: мбудум

note: name for xme, reference_name for xme
en: Median
uk: мідійська

note: name for xmf, reference_name for xmf
en: Mingrelian
uk: мінгрельська

note: name for xmg, reference_name for xmg
en: Mengaka
uk: менгака

note: name for xmh, reference_name for xmh
en: Kuku-Muminh
uk: куку-мумінь

note: name for xmi, reference_name for xmi
en: Miarrã
uk: міарра

note: name for xmj, reference_name for xmj
en: Majera
uk: маджера

note: name for xmk, inverted_name for xmk
en: Macedonian, Ancient
uk: македонська (давня)

note: reference_name for xmk
en: Ancient Macedonian
uk: давня македонська

note: name for xml, reference_name for xml
en: Malaysian Sign Language
uk: малайзійська мова жестів

note: name for xmm, inverted_name for xmm
en: Malay, Manado
uk: малайська (манадо)

note: reference_name for xmm
en: Manado Malay
uk: малайська (манадо)

note: name for xmn, inverted_name for xmn
en: Persian, Manichaean Middle
uk: перська (середньо-маніхейська)

note: reference_name for xmn
en: Manichaean Middle Persian
uk: середньо-маніхейська перська

note: name for xmo, reference_name for xmo
en: Morerebi
uk: мореребі

note: name for xmp, reference_name for xmp
en: Kuku-Mu'inh
uk: куку-муїнь

note: name for xmq, reference_name for xmq
en: Kuku-Mangk
uk: куку-мангк

note: name for xmr, reference_name for xmr
en: Meroitic
uk: мероїтська

note: name for xms, reference_name for xms
en: Moroccan Sign Language
uk: марокканська мова жестів

note: name for xmt, reference_name for xmt
en: Matbat
uk: матбат

note: name for xmu, reference_name for xmu
en: Kamu
uk: каму

note: name for xmv, inverted_name for xmv
en: Malagasy, Tankarana
uk: малагасійська (танкарана)

note: reference_name for xmv
en: Antankarana Malagasy
uk: малагасійська (танкарана)

note: name for xmw, inverted_name for xmw
en: Malagasy, Tsimihety
uk: малагасійська (тсіміхеті)

note: reference_name for xmw
en: Tsimihety Malagasy
uk: малагасійська (тсіміхеті)

note: name for xmx, reference_name for xmx
en: Maden
uk: маден

note: name for xmy, reference_name for xmy
en: Mayaguduna
uk: маягудуна

note: name for xmz, reference_name for xmz
en: Mori Bawah
uk: морі-бава

note: name for xna, inverted_name for xna
en: North Arabian, Ancient
uk: північно-арабська (давня)

note: reference_name for xna
en: Ancient North Arabian
uk: давня північноарабська

note: name for xnb, reference_name for xnb
en: Kanakanabu
uk: канаканабу

note: name for xnd, reference_name for xnd
en: Na-Dene languages
uk: мови на-дене

note: name for xng, inverted_name for xng
en: Mongolian, Middle
uk: монгольська (середньовічна)

note: reference_name for xng
en: Middle Mongolian
uk: середньомонгольська

note: name for xnh, reference_name for xnh
en: Kuanhua
uk: куануа

note: name for xnn, inverted_name for xnn
en: Kankanay, Northern
uk: канканай (північна)

note: reference_name for xnn
en: Northern Kankanay
uk: північна канканай

note: name for xno, reference_name for xno
en: Anglo-Norman
uk: англо-норманська

note: name for xnr, reference_name for xnr
en: Kangri
uk: кангрі

note: name for xns, reference_name for xns
en: Kanashi
uk: канаші

note: name for xnt, reference_name for xnt
en: Narragansett
uk: наррагансетт

note: name for xnz, reference_name for xnz
en: Kenzi
uk: кензі

note: name for xoc, reference_name for xoc
en: O'chi'chi'
uk: очичи

note: name for xod, reference_name for xod
en: Kokoda
uk: кокода

note: name for xog, reference_name for xog
en: Soga
uk: сога

note: name for xoi, reference_name for xoi
en: Kominimung
uk: комінімунг

note: name for xok, reference_name for xok
en: Xokleng
uk: шокленг

note: name for xom, reference_name for xom
en: Komo (Sudan)
uk: комо (Судан)

note: name for xon, reference_name for xon
en: Konkomba
uk: конкомба

note: name for xoo, reference_name for xoo
en: Xukurú
uk: шукуру

note: name for xop, reference_name for xop
en: Kopar
uk: копар

note: name for xor, reference_name for xor
en: Korubo
uk: корубо

note: name for xow, reference_name for xow
en: Kowaki
uk: коварі

note: name for xpc, reference_name for xpc
en: Pecheneg
uk: печенізька

note: name for xpe, inverted_name for xpe
en: Kpelle, Liberia
uk: кпелле (Ліберія)

note: reference_name for xpe
en: Liberia Kpelle
uk: ліберійська кпелле

note: name for xpg, reference_name for xpg
en: Phrygian
uk: фрігійська

note: name for xpi, reference_name for xpi
en: Pictish
uk: піктська

note: name for xpj, reference_name for xpj
en: Mpalitjanh
uk: мпалітьянх

note: name for xpk, inverted_name for xpk
en: Pano, Kulina
uk: пано (куліна)

note: reference_name for xpk
en: Kulina Pano
uk: пано (куліна)

note: name for xpm, reference_name for xpm
en: Pumpokol
uk: пумпокол

note: name for xpn, reference_name for xpn
en: Kapinawá
uk: капінава

note: name for xpo, reference_name for xpo
en: Pochutec
uk: почутекська

note: name for xpp, reference_name for xpp
en: Puyo-Paekche
uk: пуйо-пекче

note: name for xpq, reference_name for xpq
en: Mohegan-Pequot
uk: могікансько-пеквотська

note: name for xpr, reference_name for xpr
en: Parthian
uk: парфянська

note: name for xps, reference_name for xps
en: Pisidian
uk: пісідійська

note: name for xpu, reference_name for xpu
en: Punic
uk: пунічна

note: name for xpy, reference_name for xpy
en: Puyo
uk: пуйо

note: name for xqa, reference_name for xqa
en: Karakhanid
uk: караханідська

note: name for xqt, reference_name for xqt
en: Qatabanian
uk: катабанійська

note: name for xra, reference_name for xra
en: Krahô
uk: крахо

note: name for xrb, inverted_name for xrb
en: Karaboro, Eastern
uk: караборо (східна)

note: reference_name for xrb
en: Eastern Karaboro
uk: східна караборо

note: name for xre, reference_name for xre
en: Kreye
uk: креє

note: name for xri, reference_name for xri
en: Krikati-Timbira
uk: крікаті-тімбіра

note: name for xrm, reference_name for xrm
en: Armazic
uk: армазійська

note: name for xrn, reference_name for xrn
en: Arin
uk: арінська

note: name for xrr, reference_name for xrr
en: Raetic
uk: ретська

note: name for xrt, reference_name for xrt
en: Aranama-Tamique
uk: аранама-таміке

note: name for xru, reference_name for xru
en: Marriammu
uk: марріамму

note: name for xrw, reference_name for xrw
en: Karawa
uk: карава

note: name for xsa, reference_name for xsa
en: Sabaean
uk: сабейська

note: name for xsb, reference_name for xsb
en: Sambal
uk: самбал

note: name for xsc, reference_name for xsc
en: Scythian
uk: скіфська

note: name for xsd, reference_name for xsd
en: Sidetic
uk: сидетська

note: name for xse, reference_name for xse
en: Sempan
uk: семпан

note: name for xsh, reference_name for xsh
en: Shamang
uk: шаманг

note: name for xsi, reference_name for xsi
en: Sio
uk: сіо

note: name for xsj, reference_name for xsj
en: Subi
uk: субі

note: name for xsk, reference_name for xsk
en: Sakan
uk: сакан

note: name for xsl, inverted_name for xsl
en: Slavey, South
uk: слейві (південна)

note: reference_name for xsl
en: South Slavey
uk: південна слейві

note: name for xsm, reference_name for xsm
en: Kasem
uk: касем

note: name for xsn, reference_name for xsn
en: Sanga (Nigeria)
uk: санга (Нігерія)

note: name for xso, reference_name for xso
en: Solano
uk: солано

note: name for xsp, reference_name for xsp
en: Silopi
uk: сілопі

note: name for xsq, reference_name for xsq
en: Makhuwa-Saka
uk: махува-сака

note: name for xsr, reference_name for xsr
en: Sherpa
uk: шерпа

note: name for xss, reference_name for xss
en: Assan
uk: ассанська

note: name for xsu, reference_name for xsu
en: Sanumá
uk: санума

note: name for xsv, reference_name for xsv
en: Sudovian
uk: судовійська

note: name for xsy, reference_name for xsy
en: Saisiyat
uk: сайсіят

note: name for xta, inverted_name for xta
en: Mixtec, Alcozauca
uk: міштецька (Алькусаука)

note: reference_name for xta
en: Alcozauca Mixtec
uk: міштецька (Алькусаука)

note: name for xtb, inverted_name for xtb
en: Mixtec, Chazumba
uk: міштецька (Часумба)

note: reference_name for xtb
en: Chazumba Mixtec
uk: міштецька (Часумба)

note: name for xtc, reference_name for xtc
en: Katcha-Kadugli-Miri
uk: катча-кадуглі-мірі

note: name for xtd, inverted_name for xtd
en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
uk: міштецька (діуші-тілантонго)

note: reference_name for xtd
en: Diuxi-Tilantongo Mixtec
uk: міштецька (діуші-тілантонго)

note: name for xte, reference_name for xte
en: Ketengban
uk: кетегбан

note: name for xtg, inverted_name for xtg
en: Gaulish, Transalpine
uk: трансальпійська гальська

note: reference_name for xtg
en: Transalpine Gaulish
uk: трансальпійська гальська

note: name for xti, inverted_name for xti
en: Mixtec, Sinicahua
uk: міштецька (Синікауа)

note: reference_name for xti
en: Sinicahua Mixtec
uk: міштецька (Синікауа)

note: name for xtj, inverted_name for xtj
en: Mixtec, San Juan Teita
uk: міштецька (Сан-Хуан-Тейта)

note: reference_name for xtj
en: San Juan Teita Mixtec
uk: міштецька (Сан-Хуан-Тейта)

note: name for xtl, inverted_name for xtl
en: Mixtec, Tijaltepec
uk: міштецька (Тіхальтепек)

note: reference_name for xtl
en: Tijaltepec Mixtec
uk: міштецька (Тіхальтепек)

note: name for xtm, inverted_name for xtm
en: Mixtec, Magdalena Peñasco
uk: міштецька (Магдалена-Пеньяско)

note: reference_name for xtm
en: Magdalena Peñasco Mixtec
uk: міштецька (Магдалена-Пеньяско)

note: name for xtn, inverted_name for xtn
en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
uk: міштецька (північне Тлашако)

note: reference_name for xtn
en: Northern Tlaxiaco Mixtec
uk: міштецька (північне Тлашако)

note: name for xto, reference_name for xto
en: Tokharian A
uk: тохарійська A

note: name for xtp, inverted_name for xtp
en: Mixtec, San Miguel Piedras
uk: міштецька (Сан-Мігель-Пьєдрас)

note: reference_name for xtp
en: San Miguel Piedras Mixtec
uk: міштецька (Сан-Мігель-Пьєдрас)

note: name for xtq, reference_name for xtq
en: Tumshuqese
uk: тумшукійська

note: name for xtr, inverted_name for xtr
en: Tripuri, Early
uk: тріпурі (рання)

note: reference_name for xtr
en: Early Tripuri
uk: рання тріпурі

note: name for xts, inverted_name for xts
en: Mixtec, Sindihui
uk: міштецька (Синдіуї)

note: reference_name for xts
en: Sindihui Mixtec
uk: міштецька (Синдіуї)

note: name for xtt, inverted_name for xtt
en: Mixtec, Tacahua
uk: міштецька (Такауа)

note: reference_name for xtt
en: Tacahua Mixtec
uk: міштецька (Такауа)

note: name for xtu, inverted_name for xtu
en: Mixtec, Cuyamecalco
uk: міштецька (Куямекалько)

note: reference_name for xtu
en: Cuyamecalco Mixtec
uk: міштецька (Куямекалько)

note: name for xtw, reference_name for xtw
en: Tawandê
uk: таванде

note: name for xty, inverted_name for xty
en: Mixtec, Yoloxochitl
uk: міштецька (Йолошочитл)

note: reference_name for xty
en: Yoloxochitl Mixtec
uk: міштецька (Йолошочитл)

note: name for xtz, reference_name for xtz
en: Tasmanian
uk: тасманійська

note: name for xua, inverted_name for xua
en: Kurumba, Alu
uk: курумба (алу)

note: reference_name for xua
en: Alu Kurumba
uk: курумба (алу)

note: name for xub, inverted_name for xub
en: Kurumba, Betta
uk: курумба (бетта)

note: reference_name for xub
en: Betta Kurumba
uk: курумба (бетта)

note: name for xud, reference_name for xud
en: Umiida
uk: уміїда

note: name for xuf, reference_name for xuf
en: Kunfal
uk: кунфальська

note: name for xug, reference_name for xug
en: Kunigami
uk: кунігамі

note: name for xuj, inverted_name for xuj
en: Kurumba, Jennu
uk: курумба (дженну)

note: reference_name for xuj
en: Jennu Kurumba
uk: курумба (дженну)

note: name for xum, reference_name for xum
en: Umbrian
uk: умбрійська

note: name for xun, reference_name for xun
en: Unggarranggu
uk: унггарранггу

note: name for xuo, reference_name for xuo
en: Kuo
uk: куо

note: name for xup, inverted_name for xup
en: Umpqua, Upper
uk: умпка (верхня)

note: reference_name for xup
en: Upper Umpqua
uk: верхня умпка

note: name for xur, reference_name for xur
en: Urartian
uk: урартська

note: name for xut, reference_name for xut
en: Kuthant
uk: кутант

note: name for xuu, reference_name for xuu
en: Kxoe
uk: кшое

note: name for xve, reference_name for xve
en: Venetic
uk: венетська

note: name for xvi, reference_name for xvi
en: Kamviri
uk: камвірі

note: name for xvn, reference_name for xvn
en: Vandalic
uk: вандальська

note: name for xvo, reference_name for xvo
en: Volscian
uk: вольська

note: name for xvs, reference_name for xvs
en: Vestinian
uk: вестінійська

note: name for xwa, reference_name for xwa
en: Kwaza
uk: кваза

note: name for xwc, reference_name for xwc
en: Woccon
uk: воккон

note: name for xwe, inverted_name for xwe
en: Gbe, Xwela
uk: гбе (ксвела)

note: reference_name for xwe
en: Xwela Gbe
uk: гбе (ксвела)

note: name for xwg, reference_name for xwg
en: Kwegu
uk: квегу

note: name for xwl, inverted_name for xwl
en: Gbe, Western Xwla
uk: гбе (західна Ксула)

note: reference_name for xwl
en: Western Xwla Gbe
uk: гбе (західна Ксула)

note: name for xwo, inverted_name for xwo
en: Oirat, Written
uk: ойрат (письмова)

note: reference_name for xwo
en: Written Oirat
uk: письмова ойрат

note: name for xwr, reference_name for xwr
en: Kwerba Mamberamo
uk: кверба (мамберамо)

note: name for xxb, reference_name for xxb
en: Boro (Ghana)
uk: боро (Гана)

note: name for xxk, reference_name for xxk
en: Ke'o
uk: кео

note: name for xxr, reference_name for xxr
en: Koropó
uk: коропо

note: name for xxt, reference_name for xxt
en: Tambora
uk: тамбора

note: name for xyl, reference_name for xyl
en: Yalakalore
uk: ялакалоре

note: name for xyy, reference_name for xyy
en: Yorta Yorta
uk: йорта-йорта

note: name for xzh, reference_name for xzh
en: Zhang-Zhung
uk: жанг-жунг

note: name for xzm, reference_name for xzm
en: Zemgalian
uk: земгальська

note: name for xzp, inverted_name for xzp
en: Zapotec, Ancient
uk: сапотецька (давня)

note: reference_name for xzp
en: Ancient Zapotec
uk: давня сапотецька

note: name for yaa, reference_name for yaa
en: Yaminahua
uk: ямінауа

note: name for yab, reference_name for yab
en: Yuhup
uk: юхуп

note: name for yac, inverted_name for yac
en: Yali, Pass Valley
uk: ялі (долина Пасс)

note: reference_name for yac
en: Pass Valley Yali
uk: ялі (долина Пасс)

note: name for yad, reference_name for yad
en: Yagua
uk: ягуа

note: name for yae, reference_name for yae
en: Pumé
uk: пуме

note: name for yaf, reference_name for yaf
en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
uk: яка (Демократична Республіка Конго)

note: name for yag, reference_name for yag
en: Yámana
uk: ямана

note: name for yah, reference_name for yah
en: Yazgulyam
uk: язгулям

note: name for yai, reference_name for yai
en: Yagnobi
uk: ягнобі

note: name for yaj, reference_name for yaj
en: Banda-Yangere
uk: банда-янгере

note: name for yak, reference_name for yak
en: Yakama
uk: якама

note: name for yal, reference_name for yal
en: Yalunka
uk: ялунка

note: name for yam, reference_name for yam
en: Yamba
uk: ямба

note: name for yan, reference_name for yan
en: Mayangna
uk: маянгна

note: name for yao, reference_name for yao
en: Yao
uk: яо

note: name for yap, reference_name for yap
en: Yapese
uk: япська

note: name for yaq, reference_name for yaq
en: Yaqui
uk: які

note: name for yar, reference_name for yar
en: Yabarana
uk: ябарана

note: name for yas, reference_name for yas
en: Nugunu (Cameroon)
uk: нугуну (Камерун)

note: name for yat, reference_name for yat
en: Yambeta
uk: ямбета

note: name for yau, reference_name for yau
en: Yuwana
uk: ювана

note: name for yav, reference_name for yav
en: Yangben
uk: янгбен

note: name for yaw, reference_name for yaw
en: Yawalapití
uk: явалапіті

note: name for yax, reference_name for yax
en: Yauma
uk: яума

note: name for yay, reference_name for yay
en: Agwagwune
uk: агвагвуне

note: name for yaz, reference_name for yaz
en: Lokaa
uk: локаа

note: name for yba, reference_name for yba
en: Yala
uk: йала

note: name for ybb, reference_name for ybb
en: Yemba
uk: ємба

note: name for ybd, reference_name for ybd
en: Yangbye
uk: янгб’є

note: name for ybe, inverted_name for ybe
en: Yugur, West
uk: югур (західна)

note: reference_name for ybe
en: West Yugur
uk: західна уйгурська

note: name for ybh, reference_name for ybh
en: Yakha
uk: яха

note: name for ybi, reference_name for ybi
en: Yamphu
uk: ямпху

note: name for ybj, reference_name for ybj
en: Hasha
uk: хаша

note: name for ybk, reference_name for ybk
en: Bokha
uk: боха

note: name for ybl, reference_name for ybl
en: Yukuben
uk: юкубен

note: name for ybm, reference_name for ybm
en: Yaben
uk: ябен

note: name for ybn, reference_name for ybn
en: Yabaâna
uk: ябаана

note: name for ybo, reference_name for ybo
en: Yabong
uk: ябонг

note: name for ybx, reference_name for ybx
en: Yawiyo
uk: явійо

note: name for yby, reference_name for yby
en: Yaweyuha
uk: явеюха

note: name for ych, reference_name for ych
en: Chesu
uk: чесу

note: name for ycl, reference_name for ycl
en: Lolopo
uk: лолопо

note: name for ycn, reference_name for ycn
en: Yucuna
uk: юкуна

note: name for ycp, reference_name for ycp
en: Chepya
uk: чеп’я

note: name for ydd, inverted_name for ydd
en: Yiddish, Eastern
uk: ідиш (східна)

note: reference_name for ydd
en: Eastern Yiddish
uk: східна ідиш

note: name for yde, reference_name for yde
en: Yangum Dey
uk: янгум-дей

note: name for ydg, reference_name for ydg
en: Yidgha
uk: їдга

note: name for ydk, reference_name for ydk
en: Yoidik
uk: йоідік

note: name for yds, reference_name for yds
en: Yiddish Sign Language
uk: мова жестів ідиш

note: name for yea, reference_name for yea
en: Ravula
uk: равула

note: name for yec, reference_name for yec
en: Yeniche
uk: єніче

note: name for yee, reference_name for yee
en: Yimas
uk: їмас

note: name for yei, reference_name for yei
en: Yeni
uk: єні

note: name for yej, reference_name for yej
en: Yevanic
uk: єврейсько-грецький діалект

note: name for yel, reference_name for yel
en: Yela
uk: єла

note: name for yen, reference_name for yen, name for ynq, reference_name for ynq
en: Yendang
uk: єнданг

note: name for yer, reference_name for yer
en: Tarok
uk: тарок

note: name for yes, reference_name for yes
en: Nyankpa
uk: ньянкпа

note: name for yet, reference_name for yet
en: Yetfa
uk: єтфа

note: name for yeu, reference_name for yeu
en: Yerukula
uk: єрукула

note: name for yev, reference_name for yev
en: Yapunda
uk: япунда

note: name for yey, reference_name for yey
en: Yeyi
uk: єї

note: name for yga, reference_name for yga
en: Malyangapa
uk: мальянгапа

note: name for ygl, reference_name for ygl
en: Yangum Gel
uk: янгум-гел

note: name for ygm, reference_name for ygm
en: Yagomi
uk: ягомі

note: name for ygp, reference_name for ygp
en: Gepo
uk: гепо

note: name for ygr, reference_name for ygr
en: Yagaria
uk: ягарія

note: name for ygw, reference_name for ygw
en: Yagwoia
uk: ягвоя

note: name for yha, inverted_name for yha
en: Buyang, Baha
uk: буянг (баха)

note: reference_name for yha
en: Baha Buyang
uk: буянг (баха)

note: name for yhd, inverted_name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
uk: арабська (іудейсько-іракська)

note: reference_name for yhd
en: Judeo-Iraqi Arabic
uk: іудейсько-іракська арабська

note: name for yhl, inverted_name for yhl
en: Phowa, Hlepho
uk: пхова (хлепхо)

note: reference_name for yhl
en: Hlepho Phowa
uk: пхова (хлепхо)

note: name for yia, reference_name for yia
en: Yinggarda
uk: їнггарда

note: name for yib, reference_name for yib
en: Yinglish
uk: інгліш

note: name for yid, reference_name for yid
en: Yiddish
uk: ідиш

note: name for yif, reference_name for yif
en: Ache
uk: аче

note: name for yig, inverted_name for yig
en: Nasu, Wusa
uk: насу (вуса)

note: reference_name for yig
en: Wusa Nasu
uk: насу (вуса)

note: name for yih, inverted_name for yih
en: Yiddish, Western
uk: ідиш (західна)

note: reference_name for yih
en: Western Yiddish
uk: західна ідиш

note: name for yii, reference_name for yii
en: Yidiny
uk: їдіні

note: name for yij, reference_name for yij
en: Yindjibarndi
uk: їнджибарнді

note: name for yik, inverted_name for yik
en: Lalo, Dongshanba
uk: лало (донгшанба)

note: reference_name for yik
en: Dongshanba Lalo
uk: лало (донгшанба)

note: name for yil, reference_name for yil
en: Yindjilandji
uk: їнджиланджі

note: name for yim, inverted_name for yim
en: Naga, Yimchungru
uk: нага (їмчунгру)

note: reference_name for yim
en: Yimchungru Naga
uk: нага (їмчунгру)

note: name for yin, reference_name for yin
en: Yinchia
uk: їнчія

note: name for yio, inverted_name for yio
en: Yi, Dayao
uk: ї (даяо)

note: reference_name for yio
en: Dayao Yi
uk: ї (даяо)

note: name for yip, reference_name for yip
en: Pholo
uk: пхоло

note: name for yiq, reference_name for yiq
en: Miqie
uk: мікі

note: name for yir, inverted_name for yir
en: Awyu, North
uk: авю (північна)

note: reference_name for yir
en: North Awyu
uk: південна авю

note: name for yis, reference_name for yis
en: Yis
uk: їс

note: name for yit, inverted_name for yit
en: Lalu, Eastern
uk: лалу (східна)

note: reference_name for yit
en: Eastern Lalu
uk: північна лалу

note: name for yiu, reference_name for yiu
en: Awu
uk: аву

note: name for yiv, inverted_name for yiv
en: Nisu, Northern
uk: нісу (північна)

note: reference_name for yiv
en: Northern Nisu
uk: північна нісу

note: name for yix, inverted_name for yix
en: Yi, Axi
uk: ї (аксі)

note: reference_name for yix
en: Axi Yi
uk: ї (аксі)

note: name for yiy, reference_name for yiy
en: Yir Yoront
uk: їр-йоронт

note: name for yiz, reference_name for yiz
en: Azhe
uk: азхе

note: name for yka, reference_name for yka
en: Yakan
uk: якан

note: name for ykg, inverted_name for ykg
en: Yukaghir, Northern
uk: юкагірська (північна)

note: reference_name for ykg
en: Northern Yukaghir
uk: північна юкагірська

note: name for yki, reference_name for yki
en: Yoke
uk: йоке

note: name for ykk, reference_name for ykk
en: Yakaikeke
uk: якайкеке

note: name for ykl, reference_name for ykl
en: Khlula
uk: кхлула

note: name for ykm, reference_name for ykm
en: Kap
uk: кап

note: name for ykn, reference_name for ykn
en: Kua-nsi
uk: куа-нсі

note: name for yko, reference_name for yko
en: Yasa
uk: яса

note: name for ykr, reference_name for ykr
en: Yekora
uk: єкора

note: name for ykt, reference_name for ykt
en: Kathu
uk: катху

note: name for yku, reference_name for yku
en: Kuamasi
uk: куамасі

note: name for yky, reference_name for yky
en: Yakoma
uk: якома

note: name for yla, reference_name for yla
en: Yaul
uk: яул

note: name for ylb, reference_name for ylb
en: Yaleba
uk: ялеба

note: name for yle, reference_name for yle
en: Yele
uk: єле

note: name for ylg, reference_name for ylg
en: Yelogu
uk: єлогу

note: name for yli, inverted_name for yli
en: Yali, Angguruk
uk: ялі (анггурук)

note: reference_name for yli
en: Angguruk Yali
uk: ялі (анггурук)

note: name for yll, reference_name for yll
en: Yil
uk: їл

note: name for ylm, reference_name for ylm
en: Limi
uk: лімі

note: name for yln, inverted_name for yln
en: Buyang, Langnian
uk: буянг (лангнійська)

note: reference_name for yln
en: Langnian Buyang
uk: лангнійська буянг

note: name for ylo, inverted_name for ylo
en: Yi, Naluo
uk: ї (налуо)

note: reference_name for ylo
en: Naluo Yi
uk: ї (налуо)

note: name for ylr, reference_name for ylr
en: Yalarnnga
uk: яларннга

note: name for ylu, reference_name for ylu
en: Aribwaung
uk: арібваунг

note: name for yly, reference_name for yly
en: Nyâlayu
uk: нялаю

note: name for yma, reference_name for yma
en: Yamphe
uk: ямпхе

note: name for ymb, reference_name for ymb
en: Yambes
uk: ямбес

note: name for ymc, inverted_name for ymc
en: Muji, Southern
uk: муджі (південна)

note: reference_name for ymc
en: Southern Muji
uk: південна муджі

note: name for ymd, reference_name for ymd
en: Muda
uk: муда

note: name for yme, reference_name for yme
en: Yameo
uk: ямео

note: name for ymg, reference_name for ymg
en: Yamongeri
uk: ямонгері

note: name for ymh, reference_name for ymh
en: Mili
uk: мілі

note: name for ymi, reference_name for ymi
en: Moji
uk: моджі

note: name for ymj, inverted_name for ymj
en: Yi, Muji
uk: ї (муджі)

note: reference_name for ymj
en: Muji Yi
uk: ї (муджі)

note: name for ymk, reference_name for ymk
en: Makwe
uk: макве

note: name for yml, reference_name for yml
en: Iamalele
uk: ямалале

note: name for ymm, reference_name for ymm
en: Maay
uk: маай

note: name for ymn, reference_name for ymn
en: Yamna
uk: ямна

note: name for ymo, reference_name for ymo
en: Yangum Mon
uk: янгум-мон

note: name for ymp, reference_name for ymp
en: Yamap
uk: ямап

note: name for ymq, inverted_name for ymq
en: Muji, Qila
uk: муджі (кіла)

note: reference_name for ymq
en: Qila Muji
uk: муджі (кіла)

note: name for ymr, reference_name for ymr
en: Malasar
uk: маласар

note: name for yms, reference_name for yms
en: Mysian
uk: мізійська

note: name for ymt, reference_name for ymt
en: Mator-Taygi-Karagas
uk: матор-тайгі-карагас

note: name for ymx, inverted_name for ymx
en: Muji, Northern
uk: муджі (північна)

note: reference_name for ymx
en: Northern Muji
uk: північна муджі

note: name for ymz, reference_name for ymz
en: Muzi
uk: музі

note: name for yna, reference_name for yna
en: Aluo
uk: алуо

note: name for ynd, reference_name for ynd
en: Yandruwandha
uk: яндрувандха

note: name for yne, reference_name for yne
en: Lang'e
uk: ланге

note: name for yng, reference_name for yng
en: Yango
uk: янго

note: name for ynh, reference_name for ynh
en: Yangho
uk: янгхо

note: name for ynk, inverted_name for ynk
en: Yupik, Naukan
uk: юпікська (науканська)

note: reference_name for ynk
en: Naukan Yupik
uk: науканська юпікська

note: name for ynl, reference_name for ynl
en: Yangulam
uk: янгулам

note: name for ynn, reference_name for ynn
en: Yana
uk: яна

note: name for yno, reference_name for yno
en: Yong
uk: йонг

note: name for yns, reference_name for yns
en: Yansi
uk: янсі

note: name for ynu, reference_name for ynu
en: Yahuna
uk: яуна

note: name for yob, reference_name for yob
en: Yoba
uk: йоба

note: name for yog, reference_name for yog
en: Yogad
uk: йогад

note: name for yoi, reference_name for yoi
en: Yonaguni
uk: йонагуні

note: name for yok, reference_name for yok
en: Yokuts
uk: йокутс

note: name for yol, reference_name for yol
en: Yola
uk: йола

note: name for yom, reference_name for yom
en: Yombe
uk: йомбе

note: name for yon, reference_name for yon
en: Yongkom
uk: йонгком

note: name for yor, reference_name for yor
en: Yoruba
uk: йоруба

note: name for yos, reference_name for yos
en: Yos
uk: йос

note: name for yot, reference_name for yot
en: Yotti
uk: йотті

note: name for yox, reference_name for yox
en: Yoron
uk: йорон

note: name for yoy, reference_name for yoy
en: Yoy
uk: йой

note: name for ypa, reference_name for ypa
en: Phala
uk: пхала

note: name for ypb, inverted_name for ypb
en: Phowa, Labo
uk: пхова (лабо)

note: reference_name for ypb
en: Labo Phowa
uk: пхова (лабо)

note: name for ypg, reference_name for ypg
en: Phola
uk: пхола

note: name for yph, reference_name for yph
en: Phupha
uk: пхупха

note: name for ypk, reference_name for ypk
en: Yupik languages
uk: юпікські мови

note: name for ypl, inverted_name for ypl
en: Yi, Pula
uk: ї (пула)

note: reference_name for ypl
en: Pula Yi
uk: ї (пула)

note: name for ypm, reference_name for ypm
en: Phuma
uk: пхума

note: name for ypn, inverted_name for ypn
en: Phowa, Ani
uk: пхова (ані)

note: reference_name for ypn
en: Ani Phowa
uk: пхова (ані)

note: name for ypo, inverted_name for ypo
en: Phola, Alo
uk: пхола (ало)

note: reference_name for ypo
en: Alo Phola
uk: пхола (ало)

note: name for ypp, reference_name for ypp
en: Phupa
uk: пхупа

note: name for ypw, inverted_name for ypw
en: Yi, Puwa
uk: ї (пува)

note: reference_name for ypw
en: Puwa Yi
uk: пуванська ї

note: name for ypz, reference_name for ypz
en: Phuza
uk: пхуза

note: name for yra, reference_name for yra
en: Yerakai
uk: єракай

note: name for yrb, reference_name for yrb
en: Yareba
uk: яреба

note: name for yre, reference_name for yre
en: Yaouré
uk: яоуре

note: name for yri, reference_name for yri
en: Yarí
uk: ярі

note: name for yrk, reference_name for yrk
en: Nenets
uk: ненецька

note: name for yrl, reference_name for yrl
en: Nhengatu
uk: ненгасу

note: name for yrn, reference_name for yrn
en: Yerong
uk: єронг

note: name for yrs, reference_name for yrs
en: Yarsun
uk: ярсун

note: name for yrw, reference_name for yrw
en: Yarawata
uk: яравата

note: name for ysc, reference_name for ysc
en: Yassic
uk: яссік

note: name for ysd, reference_name for ysd
en: Samatao
uk: саматао

note: name for ysg, reference_name for ysg
en: Sonaga
uk: сонага

note: name for ysl, reference_name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
uk: югославська мова жестів

note: name for ysn, reference_name for ysn
en: Sani
uk: сані

note: name for yso, reference_name for yso
en: Nisi (China)
uk: нісі (Китай)

note: name for ysp, inverted_name for ysp
en: Lolopo, Southern
uk: лолопо (південна)

note: reference_name for ysp
en: Southern Lolopo
uk: південна лолопо

note: name for ysr, inverted_name for ysr
en: Yupik, Sirenik
uk: юпікська (сіренік)

note: reference_name for ysr
en: Sirenik Yupik
uk: сіренікська юпікська

note: name for yss, reference_name for yss
en: Yessan-Mayo
uk: єссан-майо

note: name for ysy, reference_name for ysy
en: Sanie
uk: саніє

note: name for yta, reference_name for yta
en: Talu
uk: талу

note: name for ytl, reference_name for ytl
en: Tanglang
uk: тангланг

note: name for ytp, reference_name for ytp
en: Thopho
uk: тофо

note: name for ytw, reference_name for ytw
en: Yout Wam
uk: йоут-вам

note: name for yua, inverted_name for yua
en: Maya, Yucatec
uk: майя (юкатек)

note: reference_name for yua
en: Yucateco
uk: юкатеко

note: name for yub, reference_name for yub
en: Yugambal
uk: югамбал

note: name for yuc, reference_name for yuc
en: Yuchi
uk: ючі

note: name for yud, inverted_name for yud
en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
uk: арабська (іудейсько-триполітанська)

note: reference_name for yud
en: Judeo-Tripolitanian Arabic
uk: арабська (іудейсько-триполітанська)

note: name for yue, inverted_name for yue
en: Chinese, Yue
uk: китайська, ю

note: reference_name for yue
en: Yue Chinese
uk: китайська ю

note: name for yuf, reference_name for yuf
en: Havasupai-Walapai-Yavapai
uk: хавасупай-валапай-явапай

note: name for yug, reference_name for yug
en: Yug
uk: юг

note: name for yui, reference_name for yui
en: Yurutí
uk: юруті

note: name for yuj, reference_name for yuj
en: Karkar-Yuri
uk: каркар-юрі

note: name for yuk, reference_name for yuk
en: Yuki
uk: юкі

note: name for yul, reference_name for yul
en: Yulu
uk: юлу

note: name for yum, reference_name for yum
en: Quechan
uk: квечанська

note: name for yun, reference_name for yun
en: Bena (Nigeria)
uk: бена (Нігерія)

note: name for yup, reference_name for yup
en: Yukpa
uk: юкпа

note: name for yuq, reference_name for yuq
en: Yuqui
uk: юкі

note: name for yur, reference_name for yur
en: Yurok
uk: юрок

note: name for yus, inverted_name for yus
en: Maya, Chan Santa Cruz
uk: маянська (Чан-Санта-Круз)

note: reference_name for yus
en: Chan Santa Cruz Maya
uk: маянська (Чан-Санта-Круз)

note: name for yut, reference_name for yut
en: Yopno
uk: йопно

note: name for yuu, reference_name for yuu
en: Yugh
uk: югх

note: name for yuw, reference_name for yuw
en: Yau (Morobe Province)
uk: яу (провінція Моробе)

note: name for yux, inverted_name for yux
en: Yukaghir, Southern
uk: юкагірська (південна)

note: reference_name for yux
en: Southern Yukaghir
uk: південна юкагірська

note: name for yuy, inverted_name for yuy
en: Yugur, East
uk: югурська (східна)

note: reference_name for yuy
en: East Yugur
uk: східна югурська

note: name for yuz, reference_name for yuz
en: Yuracare
uk: юракаре

note: name for yva, reference_name for yva
en: Yawa
uk: ява

note: name for yvt, reference_name for yvt
en: Yavitero
uk: явітеро

note: name for ywa, reference_name for ywa
en: Kalou
uk: калу

note: name for ywl, inverted_name for ywl
en: Lalu, Western
uk: лалу (західна)

note: reference_name for ywl
en: Western Lalu
uk: західна лалу

note: name for ywm, inverted_name for ywm
en: Yi, Wumeng
uk: ї (вуменг)

note: reference_name for ywm
en: Wumeng Yi
uk: ї (вуменг)

note: name for ywn, reference_name for ywn
en: Yawanawa
uk: яванава

note: name for ywq, inverted_name for ywq
en: Yi, Wuding-Luquan
uk: ї (вудінг-лукуан)

note: reference_name for ywq
en: Wuding-Luquan Yi
uk: ї (вудінг-лукуан)

note: name for ywr, reference_name for ywr
en: Yawuru
uk: явуру

note: name for ywt, inverted_name for ywt
en: Lalo, Xishanba
uk: лало (ксішанба)

note: reference_name for ywt
en: Xishanba Lalo
uk: лало (ксішанба)

note: name for ywu, inverted_name for ywu
en: Nasu, Wumeng
uk: насу (вуменг)

note: reference_name for ywu
en: Wumeng Nasu
uk: насу (вуменг)

note: name for yww, reference_name for yww
en: Yawarawarga
uk: явараварга

note: name for yxg, reference_name for yxg
en: Yagara
uk: ягара

note: name for yxy, reference_name for yxy
en: Yabula Yabula
uk: ябула-ябула

note: name for yym, inverted_name for yym
en: Yi, Yuanjiang-Mojiang
uk: ї (юаньчжань-мочжань)

note: reference_name for yym
en: Yuanjiang-Mojiang Yi
uk: ї (юаньчжань-мочжань)

note: name for yyu, reference_name for yyu
en: Yau (Sandaun Province)
uk: яау (провінція Сандаун)

note: name for yyz, reference_name for yyz
en: Ayizi
uk: аїзі

note: name for yzg, inverted_name for yzg
en: Buyang, E'ma
uk: буянг (ема)

note: reference_name for yzg
en: E'ma Buyang
uk: буянг (ема)

note: name for yzk, reference_name for yzk
en: Zokhuo
uk: зохуо

note: name for zaa, inverted_name for zaa
en: Zapotec, Sierra de Juárez
uk: сапотецька (Сьєрра-де-Хуарес)

note: reference_name for zaa
en: Sierra de Juárez Zapotec
uk: сапотецька (Сьєрра-де-Хуарес)

note: name for zab, inverted_name for zab
en: Zapotec, San Juan Guelavía
uk: сапотецька (Сан-Хуан-Гелавія)

note: reference_name for zab
en: San Juan Guelavía Zapotec
uk: сапотецька (Сан-Хуан-Гелавія)

note: name for zac, inverted_name for zac
en: Zapotec, Ocotlán
uk: сапотецька (окотлан)

note: reference_name for zac
en: Ocotlán Zapotec
uk: сапотецька (окотлан)

note: name for zad, inverted_name for zad
en: Zapotec, Cajonos
uk: сапотецька (кахонос)

note: reference_name for zad
en: Cajonos Zapotec
uk: сапотецька (кахонос)

note: name for zae, inverted_name for zae
en: Zapotec, Yareni
uk: сапотецька (ярені)

note: reference_name for zae
en: Yareni Zapotec
uk: сапотецька (ярені)

note: name for zaf, inverted_name for zaf
en: Zapotec, Ayoquesco
uk: сапотецька (айокеско)

note: reference_name for zaf
en: Ayoquesco Zapotec
uk: сапотецька (айокеско)

note: name for zag, reference_name for zag
en: Zaghawa
uk: загва

note: name for zah, reference_name for zah
en: Zangwal
uk: зангвал

note: name for zai, inverted_name for zai
en: Zapotec, Isthmus
uk: сапотецька (істмус)

note: reference_name for zai
en: Isthmus Zapotec
uk: сапотецька (істмус)

note: name for zaj, reference_name for zaj
en: Zaramo
uk: зарамо

note: name for zak, reference_name for zak
en: Zanaki
uk: занакі

note: name for zal, reference_name for zal
en: Zauzou
uk: заузу

note: name for zam, inverted_name for zam
en: Zapotec, Miahuatlán
uk: сапотецька (міауатлан)

note: reference_name for zam
en: Miahuatlán Zapotec
uk: сапотецька (міауатлан)

note: name for zao, inverted_name for zao
en: Zapotec, Ozolotepec
uk: сапотецька (озолотепек)

note: reference_name for zao
en: Ozolotepec Zapotec
uk: сапотецька (озолотепек)

note: name for zap, reference_name for zap
en: Zapotec
uk: сапотецька

note: name for zaq, inverted_name for zaq
en: Zapotec, Aloápam
uk: сапотецька (алоапам)

note: reference_name for zaq
en: Aloápam Zapotec
uk: сапотецька (алоапам)

note: name for zar, inverted_name for zar
en: Zapotec, Rincón
uk: сапотецька (рінкон)

note: reference_name for zar
en: Rincón Zapotec
uk: сапотецька (рінкон)

note: name for zas, inverted_name for zas
en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
uk: сапотецька (Санто-Домінго-Альбаррадас)

note: reference_name for zas
en: Santo Domingo Albarradas Zapotec
uk: сапотецька (Санто-Домінго-Альбаррадас)

note: name for zat, inverted_name for zat
en: Zapotec, Tabaa
uk: сапотецька (табаа)

note: reference_name for zat
en: Tabaa Zapotec
uk: сапотецька (табаа)

note: name for zau, reference_name for zau
en: Zangskari
uk: зангскарі

note: name for zav, inverted_name for zav
en: Zapotec, Yatzachi
uk: сапотецька (ятзахі)

note: reference_name for zav
en: Yatzachi Zapotec
uk: сапотецька (ятзахі)

note: name for zaw, inverted_name for zaw
en: Zapotec, Mitla
uk: сапотецька (мітла)

note: reference_name for zaw
en: Mitla Zapotec
uk: сапотецька (мітла)

note: name for zax, inverted_name for zax
en: Zapotec, Xadani
uk: сапотецька (шадані)

note: reference_name for zax
en: Xadani Zapotec
uk: сапотецька (шадані)

note: name for zay, reference_name for zay
en: Zayse-Zergulla
uk: зайсе-зергулла

note: name for zaz, reference_name for zaz
en: Zari
uk: зарі

note: name for zbc, inverted_name for zbc
en: Berawan, Central
uk: бераван (центральна)

note: reference_name for zbc
en: Central Berawan
uk: центральна бераван

note: name for zbe, inverted_name for zbe
en: Berawan, East
uk: бераван (східна)

note: reference_name for zbe
en: East Berawan
uk: східна бераван

note: name for zbl, reference_name for zbl
en: Blissymbols
uk: бліссимволіка

note: name for zbt, reference_name for zbt
en: Batui
uk: батуї

note: name for zbw, inverted_name for zbw
en: Berawan, West
uk: бераван (західна)

note: reference_name for zbw
en: West Berawan
uk: західна бераван

note: name for zca, inverted_name for zca
en: Zapotec, Coatecas Altas
uk: сапотецька (Коатекас-Атлас)

note: reference_name for zca
en: Coatecas Altas Zapotec
uk: сапотецька (Коатекас-Атлас)

note: name for zch, inverted_name for zch
en: Zhuang, Central Hongshuihe
uk: чжуанська (центральна Хонгха)

note: reference_name for zch
en: Central Hongshuihe Zhuang
uk: чжуанська (центральна Хонгха)

note: name for zdj, inverted_name for zdj
en: Comorian, Ngazidja
uk: коморська (нгазіджа)

note: reference_name for zdj
en: Ngazidja Comorian
uk: нгазіджська коморська

note: name for zea, reference_name for zea
en: Zeeuws
uk: зеландська

note: name for zeg, reference_name for zeg
en: Zenag
uk: зенаг

note: name for zeh, inverted_name for zeh
en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
uk: чжуанська (східна Хонгха)

note: reference_name for zeh
en: Eastern Hongshuihe Zhuang
uk: чжуанська (східна Хонгха)

note: name for zen, reference_name for zen
en: Zenaga
uk: зеназька

note: name for zga, reference_name for zga
en: Kinga
uk: кінга

note: name for zgb, inverted_name for zgb
en: Zhuang, Guibei
uk: чжуанська (Гуйбей)

note: reference_name for zgb
en: Guibei Zhuang
uk: чжуанська (Гуйбей)

note: name for zgm, inverted_name for zgm
en: Zhuang, Minz
uk: чжуанська (Мінц)

note: reference_name for zgm
en: Minz Zhuang
uk: чжуанська (Мінц)

note: name for zgn, inverted_name for zgn
en: Zhuang, Guibian
uk: чжуанська (гуїбіанська)

note: reference_name for zgn
en: Guibian Zhuang
uk: чжуанська (гуїбіанська)

note: name for zgr, reference_name for zgr
en: Magori
uk: магорі

note: name for zha, reference_name for zha
en: Zhuang
uk: чжуанська

note: name for zhb, reference_name for zhb
en: Zhaba
uk: жаба

note: name for zhd, inverted_name for zhd
en: Zhuang, Dai
uk: чжуанська (Даї)

note: reference_name for zhd
en: Dai Zhuang
uk: чжуанська (Даї)

note: name for zhi, reference_name for zhi
en: Zhire
uk: жире

note: name for zhn, inverted_name for zhn
en: Zhuang, Nong
uk: чжуанська (нон)

note: reference_name for zhn
en: Nong Zhuang
uk: чжуанська (нон)

note: name for zhw, reference_name for zhw
en: Zhoa
uk: жоа

note: name for zhx, reference_name for zhx
en: Chinese (family)
uk: китайська (сімейство мов)

note: name for zia, reference_name for zia
en: Zia
uk: зіа

note: name for zib, reference_name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
uk: зімбабвійська мова жестів

note: name for zik, reference_name for zik
en: Zimakani
uk: зімакані

note: name for zil, reference_name for zil
en: Zialo
uk: зіало

note: name for zim, reference_name for zim
en: Mesme
uk: месме

note: name for zin, reference_name for zin
en: Zinza
uk: зінза

note: name for zir, reference_name for zir
en: Ziriya
uk: зірія

note: name for ziw, reference_name for ziw
en: Zigula
uk: зігула

note: name for ziz, reference_name for ziz
en: Zizilivakan
uk: зізілівакан

note: name for zka, reference_name for zka
en: Kaimbulawa
uk: каїмбулава

note: name for zkb, reference_name for zkb
en: Koibal
uk: коїбал

note: name for zkd, reference_name for zkd
en: Kadu
uk: каду

note: name for zkg, reference_name for zkg
en: Koguryo
uk: когурйо

note: name for zkh, reference_name for zkh
en: Khorezmian
uk: хорезмійська

note: name for zkk, reference_name for zkk
en: Karankawa
uk: каранкава

note: name for zkn, reference_name for zkn
en: Kanan
uk: канан

note: name for zko, reference_name for zko
en: Kott
uk: котт

note: name for zkp, inverted_name for zkp
en: Kaingáng, São Paulo
uk: кайнганг (Сан-Пауло)

note: reference_name for zkp
en: São Paulo Kaingáng
uk: кайнганг (Сан-Пауло)

note: name for zkr, reference_name for zkr
en: Zakhring
uk: захрінг

note: name for zkt, reference_name for zkt
en: Kitan
uk: кітанська

note: name for zku, reference_name for zku
en: Kaurna
uk: каурна

note: name for zkv, reference_name for zkv
en: Krevinian
uk: кревінійська

note: name for zkz, reference_name for zkz
en: Khazar
uk: хазарська

note: name for zle, reference_name for zle
en: East Slavic languages
uk: східнослов’янські мови

note: name for zlj, inverted_name for zlj
en: Zhuang, Liujiang
uk: чжуанська (ліучжианська)

note: reference_name for zlj
en: Liujiang Zhuang
uk: чжуанська (ліучжианська)

note: name for zln, inverted_name for zln
en: Zhuang, Lianshan
uk: чжуанська (ляншань)

note: reference_name for zln
en: Lianshan Zhuang
uk: чжуанська (ляншань)

note: name for zlq, inverted_name for zlq
en: Zhuang, Liuqian
uk: чжуанська (ліукіанська)

note: reference_name for zlq
en: Liuqian Zhuang
uk: чжуанська (ліук’ян)

note: name for zls, reference_name for zls
en: South Slavic languages
uk: південнослов’янські мови

note: name for zlw, reference_name for zlw
en: West Slavic languages
uk: західнослов’янські мови

note: name for zma, reference_name for zma
en: Manda (Australia)
uk: манда (Австралія)

note: name for zmb, reference_name for zmb
en: Zimba
uk: зімба

note: name for zmc, reference_name for zmc
en: Margany
uk: маргані

note: name for zmd, reference_name for zmd
en: Maridan
uk: марідан

note: name for zme, reference_name for zme
en: Mangerr
uk: мангерр

note: name for zmf, reference_name for zmf
en: Mfinu
uk: мфіну

note: name for zmg, reference_name for zmg
en: Marti Ke
uk: марті-ке

note: name for zmh, reference_name for zmh
en: Makolkol
uk: маколкол

note: name for zmi, reference_name for zmi
en: Negeri Sembilan Malay
uk: негері-сембелан (Малая)

note: name for zmj, reference_name for zmj
en: Maridjabin
uk: маріджабін

note: name for zmk, reference_name for zmk
en: Mandandanyi
uk: манданданьї

note: name for zml, reference_name for zml
en: Madngele
uk: маднгеле

note: name for zmm, reference_name for zmm
en: Marimanindji
uk: маріманінджі

note: name for zmn, reference_name for zmn
en: Mbangwe
uk: мбангве

note: name for zmo, reference_name for zmo
en: Molo
uk: моло

note: name for zmp, reference_name for zmp
en: Mpuono
uk: мпуоно

note: name for zmq, reference_name for zmq
en: Mituku
uk: мітуку

note: name for zmr, reference_name for zmr
en: Maranunggu
uk: маранунггу

note: name for zms, reference_name for zms
en: Mbesa
uk: мбеса

note: name for zmt, reference_name for zmt
en: Maringarr
uk: марінгарр

note: name for zmu, reference_name for zmu
en: Muruwari
uk: муруварі

note: name for zmv, reference_name for zmv
en: Mbariman-Gudhinma
uk: мбаріман-гудхінма

note: name for zmw, reference_name for zmw
en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
uk: мбо (Демократична Республіка Конго)

note: name for zmx, reference_name for zmx
en: Bomitaba
uk: бомітаба

note: name for zmy, reference_name for zmy
en: Mariyedi
uk: марієді

note: name for zmz, reference_name for zmz
en: Mbandja
uk: мбанджа

note: name for zna, reference_name for zna
en: Zan Gula
uk: зан-ґула

note: name for znd, reference_name for znd
en: Zande languages
uk: мови занді

note: name for zne, reference_name for zne
en: Zande (individual language)
uk: занде (окрема мова)

note: name for zng, reference_name for zng
en: Mang
uk: манг

note: name for znk, reference_name for znk
en: Manangkari
uk: манангкарі

note: name for zns, reference_name for zns
en: Mangas
uk: мангас

note: name for zoc, inverted_name for zoc
en: Zoque, Copainalá
uk: зоке (копаїналья)

note: reference_name for zoc
en: Copainalá Zoque
uk: зоке (копаїналья)

note: name for zoh, inverted_name for zoh
en: Zoque, Chimalapa
uk: зоке (чималапа)

note: reference_name for zoh
en: Chimalapa Zoque
uk: зоке (чималапа)

note: name for zom, reference_name for zom
en: Zou
uk: зу

note: name for zoo, inverted_name for zoo
en: Zapotec, Asunción Mixtepec
uk: сапотецька (Асунсьйон-Міштепек)

note: reference_name for zoo
en: Asunción Mixtepec Zapotec
uk: сапотецька (Асунсьйон-Міштепек)

note: name for zoq, inverted_name for zoq
en: Zoque, Tabasco
uk: зоке (Табаско)

note: reference_name for zoq
en: Tabasco Zoque
uk: зоке (Табаско)

note: name for zor, inverted_name for zor
en: Zoque, Rayón
uk: зоке (Рейон)

note: reference_name for zor
en: Rayón Zoque
uk: зоке (Рейон)

note: name for zos, inverted_name for zos
en: Zoque, Francisco León
uk: зоке (Франціско-Леон)

note: reference_name for zos
en: Francisco León Zoque
uk: зоке (Франціско-Леон)

note: name for zpa, inverted_name for zpa
en: Zapotec, Lachiguiri
uk: сапотецька (лахігірі)

note: reference_name for zpa
en: Lachiguiri Zapotec
uk: сапотецька (лачигуїрі)

note: name for zpb, inverted_name for zpb
en: Zapotec, Yautepec
uk: сапотецька (яутепек)

note: reference_name for zpb
en: Yautepec Zapotec
uk: сапотецька (яутепек)

note: name for zpc, inverted_name for zpc
en: Zapotec, Choapan
uk: сапотецька (чоапан)

note: reference_name for zpc
en: Choapan Zapotec
uk: сапотецька (чоапан)

note: name for zpd, inverted_name for zpd
en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
uk: сапотецька (південно-східний Іштлан)

note: reference_name for zpd
en: Southeastern Ixtlán Zapotec
uk: сапотецька (південно-східний Іштлан)

note: name for zpe, inverted_name for zpe
en: Zapotec, Petapa
uk: сапотецька (петапа)

note: reference_name for zpe
en: Petapa Zapotec
uk: сапотецька (петапа)

note: name for zpf, inverted_name for zpf
en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
uk: сапотецька (Сан-Педро-Куятоні)

note: reference_name for zpf
en: San Pedro Quiatoni Zapotec
uk: сапотецька (Сан-Педро-Куятоні)

note: name for zpg, inverted_name for zpg
en: Zapotec, Guevea De Humboldt
uk: сапотецька (Гуеве-де-Гумбольдт)

note: reference_name for zpg
en: Guevea De Humboldt Zapotec
uk: сапотецька (Гуеве-де-Гумбольдт)

note: name for zph, inverted_name for zph
en: Zapotec, Totomachapan
uk: сапотецька (Тотомачапан)

note: reference_name for zph
en: Totomachapan Zapotec
uk: сапотецька (тотомахапан)

note: name for zpi, inverted_name for zpi
en: Zapotec, Santa María Quiegolani
uk: сапотецька (Санта-Марія-Куіеголані)

note: reference_name for zpi
en: Santa María Quiegolani Zapotec
uk: сапотецька (Санта-Марія-Куіеголані)

note: name for zpj, inverted_name for zpj
en: Zapotec, Quiavicuzas
uk: сапотецька (Куїавікусас)

note: reference_name for zpj
en: Quiavicuzas Zapotec
uk: сапотецька (кіавікуцас)

note: name for zpk, inverted_name for zpk
en: Zapotec, Tlacolulita
uk: сапотецька (Тлаколуліта)

note: reference_name for zpk
en: Tlacolulita Zapotec
uk: сапотецька (тлаколуліта)

note: name for zpl, inverted_name for zpl
en: Zapotec, Lachixío
uk: сапотецька (Лачишіо)

note: reference_name for zpl
en: Lachixío Zapotec
uk: сапотецька (лачихіо)

note: name for zpm, inverted_name for zpm
en: Zapotec, Mixtepec
uk: сапотецька (міштепецька)

note: reference_name for zpm
en: Mixtepec Zapotec
uk: сапотецька (міштепек)

note: name for zpn, inverted_name for zpn
en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
uk: сапотецька (Санда-Іньєс-Ятцечі)

note: reference_name for zpn
en: Santa Inés Yatzechi Zapotec
uk: сапотецька (Санда-Іньєс-Ятцечі)

note: name for zpo, inverted_name for zpo
en: Zapotec, Amatlán
uk: сапотецька (аматлан)

note: reference_name for zpo
en: Amatlán Zapotec
uk: сапотецька (аматлан)

note: name for zpp, inverted_name for zpp
en: Zapotec, El Alto
uk: сапотецька (Ель-Альто)

note: reference_name for zpp
en: El Alto Zapotec
uk: сапотецька (ель-альто)

note: name for zpq, inverted_name for zpq
en: Zapotec, Zoogocho
uk: сапотецька (Сугочо)

note: reference_name for zpq
en: Zoogocho Zapotec
uk: сапотецька (цугочо)

note: name for zpr, inverted_name for zpr
en: Zapotec, Santiago Xanica
uk: сапотецька (Сантьяго-Ханіка)

note: reference_name for zpr
en: Santiago Xanica Zapotec
uk: сапотецька (Сантьяго-Ханіка)

note: name for zps, inverted_name for zps
en: Zapotec, Coatlán
uk: сапотецька (коатлан)

note: reference_name for zps
en: Coatlán Zapotec
uk: сапотецька (коатлан)

note: name for zpt, inverted_name for zpt
en: Zapotec, San Vicente Coatlán
uk: сапотецька (Сан-Вісенте-Коатлан)

note: reference_name for zpt
en: San Vicente Coatlán Zapotec
uk: сапотецька (Сан-Вісенте-Коатлан)

note: name for zpu, inverted_name for zpu
en: Zapotec, Yalálag
uk: сапотецька (ялалаг)

note: reference_name for zpu
en: Yalálag Zapotec
uk: сапотецька (ялалаг)

note: name for zpv, inverted_name for zpv
en: Zapotec, Chichicapan
uk: сапотецька (чичикапан)

note: reference_name for zpv
en: Chichicapan Zapotec
uk: чиапанек (чичикапан)

note: name for zpw, inverted_name for zpw
en: Zapotec, Zaniza
uk: сапотецька (саніса)

note: reference_name for zpw
en: Zaniza Zapotec
uk: сапотецька (саніса)

note: name for zpx, inverted_name for zpx
en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
uk: сапотецька (Сан-Бальтазар-Лошича)

note: reference_name for zpx
en: San Baltazar Loxicha Zapotec
uk: сапотецька (Сан-Бальтазар-Лошича)

note: name for zpy, inverted_name for zpy
en: Zapotec, Mazaltepec
uk: сапотецька (мазальтепек)

note: reference_name for zpy
en: Mazaltepec Zapotec
uk: сапотецька (мазальтепек)

note: name for zpz, inverted_name for zpz
en: Zapotec, Texmelucan
uk: сапотецька (тешмелуканська)

note: reference_name for zpz
en: Texmelucan Zapotec
uk: сапотецька (техмелукан)

note: name for zqe, inverted_name for zqe
en: Zhuang, Qiubei
uk: чжуанська (кіубейська)

note: reference_name for zqe
en: Qiubei Zhuang
uk: чжуанська (кіубейська)

note: name for zra, reference_name for zra
en: Kara (Korea)
uk: кара (Корея)

note: name for zrg, reference_name for zrg
en: Mirgan
uk: мірган

note: name for zrn, reference_name for zrn
en: Zerenkel
uk: зеренкел

note: name for zro, reference_name for zro
en: Záparo
uk: запаро

note: name for zrp, reference_name for zrp
en: Zarphatic
uk: зарфатік

note: name for zrs, reference_name for zrs
en: Mairasi
uk: майрасі

note: name for zsa, reference_name for zsa
en: Sarasira
uk: сарасіра

note: name for zsk, reference_name for zsk
en: Kaskean
uk: каскеан

note: name for zsl, reference_name for zsl
en: Zambian Sign Language
uk: замбійська мова жестів

note: name for zsm, inverted_name for zsm
en: Malay, Standard
uk: малайська (стандартна)

note: reference_name for zsm
en: Standard Malay
uk: малайська (стандартна)

note: name for zsr, inverted_name for zsr
en: Zapotec, Southern Rincon
uk: сапотецька (Південний Рінкон)

note: reference_name for zsr
en: Southern Rincon Zapotec
uk: сапотецька (Південний Рінкон)

note: name for zsu, reference_name for zsu
en: Sukurum
uk: сукурум

note: name for ztc, inverted_name for ztc
en: Zapotec, Lachirioag
uk: сапотецька (лачиріоаг)

note: reference_name for ztc
en: Lachirioag Zapotec
uk: сапотецька (лачиріоаг)

note: name for zte, inverted_name for zte
en: Zapotec, Elotepec
uk: сапотецька (елотепецька)

note: reference_name for zte
en: Elotepec Zapotec
uk: сапотецька (елотепецька)

note: name for ztg, inverted_name for ztg
en: Zapotec, Xanaguía
uk: сапотецька (Шанагуя)

note: reference_name for ztg
en: Xanaguía Zapotec
uk: сапотецька (ханагіа)

note: name for ztl, inverted_name for ztl
en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
uk: сапотецька (Лапагуя-Гуївіні)

note: reference_name for ztl
en: Lapaguía-Guivini Zapotec
uk: сапотецька (Лапагуя-Гуївіні)

note: name for ztm, inverted_name for ztm
en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
uk: сапотецька (Сан-Агустін-Міштепек)

note: reference_name for ztm
en: San Agustín Mixtepec Zapotec
uk: сапотецька (Сан-Агустін-Міштепек)

note: name for ztn, inverted_name for ztn
en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
uk: сапотецька (Санта-Катаріна-Альбаррадас)

note: reference_name for ztn
en: Santa Catarina Albarradas Zapotec
uk: сапотецька (Санта-Катаріна-Альбаррадас)

note: name for ztp, inverted_name for ztp
en: Zapotec, Loxicha
uk: сапотецька (Лошича)

note: reference_name for ztp
en: Loxicha Zapotec
uk: сапотецька (Лошича)

note: name for ztq, inverted_name for ztq
en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
uk: сапотецька (Куіокуїтані-Куїері)

note: reference_name for ztq
en: Quioquitani-Quierí Zapotec
uk: сапотецька (Куіокуїтані-Куїері)

note: name for zts, inverted_name for zts
en: Zapotec, Tilquiapan
uk: сапотецька (Тілкуяпан)

note: reference_name for zts
en: Tilquiapan Zapotec
uk: сапотецька (Тілкуяпан)

note: name for ztt, inverted_name for ztt
en: Zapotec, Tejalapan
uk: сапотецька (Техалапан)

note: reference_name for ztt
en: Tejalapan Zapotec
uk: сапотецька (Техалапан)

note: name for ztu, inverted_name for ztu
en: Zapotec, Güilá
uk: сапотецька (Гуїлья)

note: reference_name for ztu
en: Güilá Zapotec
uk: сапотецька (Гуїлья)

note: name for ztx, inverted_name for ztx
en: Zapotec, Zaachila
uk: сапотецька, заачіла

note: reference_name for ztx
en: Zaachila Zapotec
uk: сапотецька, заачіла

note: name for zty, inverted_name for zty
en: Zapotec, Yatee
uk: сапотецька, яті

note: reference_name for zty
en: Yatee Zapotec
uk: сапотецька, яті

note: name for zua, reference_name for zua
en: Zeem
uk: зеем

note: name for zuh, reference_name for zuh
en: Tokano
uk: токано

note: name for zul, reference_name for zul
en: Zulu
uk: зулуська

note: name for zum, reference_name for zum
en: Kumzari
uk: кумзарі

note: name for zun, reference_name for zun
en: Zuni
uk: зуні

note: name for zuy, reference_name for zuy
en: Zumaya
uk: зумая

note: name for zwa, reference_name for zwa
en: Zay
uk: зай

note: name for zxx, reference_name for zxx
en: No linguistic content
uk: немає мовних даних

note: name for zyb, inverted_name for zyb
en: Zhuang, Yongbei
uk: чжуанська, юнбей

note: reference_name for zyb
en: Yongbei Zhuang
uk: чжуанська, юнбей

note: name for zyg, inverted_name for zyg
en: Zhuang, Yang
uk: чжуанська, янь

note: reference_name for zyg
en: Yang Zhuang
uk: чжуанська, янь

note: name for zyj, inverted_name for zyj
en: Zhuang, Youjiang
uk: чжуанська, юцзянь

note: reference_name for zyj
en: Youjiang Zhuang
uk: чжуанська, юцзянь

note: name for zyn, inverted_name for zyn
en: Zhuang, Yongnan
uk: чжуанська, юнань

note: reference_name for zyn
en: Yongnan Zhuang
uk: чжуанська, юнань

note: name for zyp, reference_name for zyp
en: Zyphe
uk: зифе

note: name for zza, reference_name for zza
en: Zaza
uk: заза

note: name for zzj, inverted_name for zzj
en: Zhuang, Zuojiang
uk: чжуанська, цзуоцзянь

note: reference_name for zzj
en: Zuojiang Zhuang
uk: чжуанська, цзуоцзянь
