iso_639_3 3.38 - en to el translation catalogue (874 entries)

note: name for aae, inverted_name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
el: Αλβανικά, Αρβανίτικα

note: reference_name for aae
en: Arbëreshë Albanian
el: Αρβανίτικα Αλβανικά

note: name for aao, inverted_name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
el: Αραβικά, Αλγερινής Σαχάρας

note: reference_name for aao
en: Algerian Saharan Arabic
el: Αραβικά Αλγερινής Σαχάρας

note: name for aat, inverted_name for aat
en: Albanian, Arvanitika
el: Αλβανικά, Αρβανίτικα

note: reference_name for aat
en: Arvanitika Albanian
el: Αλβανικά

note: name for aav, reference_name for aav
en: Austro-Asiatic languages
el: Αυστρο-ασιατική νοηματική γλώσσα

note: name for abh, inverted_name for abh
en: Arabic, Tajiki
el: Αραβικά, Τατζικ

note: reference_name for abh
en: Tajiki Arabic
el: Τατζικ Αραβικά

note: name for abi, reference_name for abi
en: Abidji
el: Αμπιτζι

note: name for abq, reference_name for abq
en: Abaza
el: Αμπαζα

note: name for abs, inverted_name for abs
en: Malay, Ambonese
el: Μαλαισιανά, Αμβον

note: name for abv, inverted_name for abv
en: Arabic, Baharna
el: Αραβικά, Μπαχαρνά

note: reference_name for abv
en: Baharna Arabic
el: Μπαχαρνά Αραβικά

note: name for abw, reference_name for abw
en: Pal
el: Παλ

note: name for acf, inverted_name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
el: Γαλλική κρεολή, Αγίας Λουκίας

note: reference_name for acf
en: Saint Lucian Creole French
el: Γαλλική κρεολή Αγίας Λουκίας

note: name for acm, inverted_name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
el: Αραβικά, Μεσοποταμιακά

note: reference_name for acm
en: Mesopotamian Arabic
el: Μεσοποταμιακά Αραβικά

note: name for acq, inverted_name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
el: Αραβικά, Τάιτζι-Αντενι

note: reference_name for acq
en: Ta'izzi-Adeni Arabic
el: Τάιτζι-Αντενι Αραβικά

note: name for acw, inverted_name for acw
en: Arabic, Hijazi
el: Αραβικά, Χιγιαζί

note: reference_name for acw
en: Hijazi Arabic
el: Χιγιαζί Αραβικά

note: name for acx, inverted_name for acx
en: Arabic, Omani
el: Αραβικά, Ομανικά

note: reference_name for acx
en: Omani Arabic
el: Ομανικά Αραβικά

note: name for acy, inverted_name for acy
en: Arabic, Cypriot
el: Αραβικά, Κυπριακά

note: reference_name for acy
en: Cypriot Arabic
el: Κυπριακά Αραβικά

note: name for adb, reference_name for adb
en: Adabe
el: Ανταμπε

note: name for add, reference_name for add
en: Dzodinka
el: Τζοντινκα

note: name for ade, reference_name for ade
en: Adele
el: Αντελε

note: name for adf, inverted_name for adf
en: Arabic, Dhofari
el: Αραβικά, Dhofari

note: reference_name for adf
en: Dhofari Arabic
el: Ντοφαρι Αραβικά

note: name for adi, reference_name for adi
en: Adi
el: Αντι

note: name for adl, reference_name for adl
en: Galo
el: Γκαλο

note: name for adn, reference_name for adn
en: Adang
el: Αντανγκ

note: name for ado, reference_name for ado
en: Abu
el: Αμπου

note: name for ads, reference_name for ads
en: Adamorobe Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ανταμορομπε

note: name for adx, inverted_name for adx
en: Tibetan, Amdo
el: Θιβετιανά, Amdo

note: reference_name for adx
en: Amdo Tibetan
el: Αμντο Θιβετιανά

note: name for aeb, inverted_name for aeb
en: Arabic, Tunisian
el: Αραβικά, Τυνησιακά

note: reference_name for aeb
en: Tunisian Arabic
el: Τυνησιακά Αραβικά

note: name for aec, inverted_name for aec
en: Arabic, Saidi
el: Αραβικά, Σαϊντι

note: reference_name for aec
en: Saidi Arabic
el: Σαϊντι Αραβικά

note: name for aed, reference_name for aed
en: Argentine Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Αργεντινής

note: name for aen, reference_name for aen
en: Armenian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Αρμενίας

note: name for aer, inverted_name for aer
en: Arrernte, Eastern
el: Αραρντα, Ανατολικά

note: reference_name for aer
en: Eastern Arrernte
el: Ανατολικά Αραρντα

note: name for afa, reference_name for afa
en: Afro-Asiatic languages
el: Αφροασιατικές γλώσσες

note: name for afb, inverted_name for afb
en: Arabic, Gulf
el: Αραβικά, Κόλπου

note: reference_name for afb
en: Gulf Arabic
el: Αραβικά Κόλπου

note: name for afg, reference_name for afg
en: Afghan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα του Αφγανιστάν

note: name for afs, inverted_name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
el: Κρεολή, Αφρο-Σεμινολική

note: reference_name for afs
en: Afro-Seminole Creole
el: Αφρο-Σεμινολική κρεολή

note: name for ahe, reference_name for ahe
en: Ahe
el: Αχε

note: name for aig, inverted_name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
el: Αγγλική κρεολή, Αντίγκουας και Μπαρμπούντας

note: reference_name for aig
en: Antigua and Barbuda Creole English
el: Αγγλική κρεολή Αντίγκουας και Μπαρμπούντας

note: name for aii, inverted_name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
el: Νεο-Αραμαϊκά, Ασσυριακά

note: reference_name for aii
en: Assyrian Neo-Aramaic
el: Ασσυριακά Νεο-Αραμαϊκά

note: name for ajp, inverted_name for ajp
en: Arabic, South Levantine
el: Αραβικά, South Levantine

note: reference_name for ajp
en: South Levantine Arabic
el: Αραβικά Νότιας Λεβαντίνης

note: name for ajt, inverted_name for ajt
en: Arabic, Judeo-Tunisian
el: Αραβικά, Ιουδαίων Τυνησίας

note: reference_name for ajt
en: Judeo-Tunisian Arabic
el: Ιουδαιο-Τυνησιακά Αραβικά

note: name for aju, inverted_name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
el: Αραβικά, Ιουδαίων Μαρόκου

note: reference_name for aju
en: Judeo-Moroccan Arabic
el: Ιουδαιο-Μαροκινά Αραβικά

note: name for alb, reference_name for alb, name for sqi, reference_name for sqi
en: Albanian
el: Αλβανικά

note: name for alg, reference_name for alg
en: Algonquian languages
el: Αλγκονκιν γλώσσες

note: name for aln, inverted_name for aln
en: Albanian, Gheg
el: Αλβανικά, Gheg

note: reference_name for aln
en: Gheg Albanian
el: Γκεγκ Αλβανικά

note: name for als, inverted_name for als
en: Albanian, Tosk
el: Αλβανικά, Tosk

note: reference_name for als
en: Tosk Albanian
el: Τοσκ Αλβανικά

note: name for amd, inverted_name for amd
en: Creole, Amapá
el: Κρεολή, Αμαπά

note: reference_name for amd
en: Amapá Creole
el: Αμαπά Κρεολή

note: name for amw, inverted_name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
el: Νεο-Αραμαϊκά, Δύσης

note: name for ang, inverted_name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
el: Αγγλικά, Παλαιά (περ. 450-1100)

note: reference_name for ang
en: Old English (ca. 450-1100)
el: Παλαιά Αγγλικά (περ. 450-1100)

note: name for apa, reference_name for apa
en: Apache languages
el: Απάτσι γλώσσες

note: name for apc, inverted_name for apc
en: Arabic, North Levantine
el: Αραβικά, North Levantine

note: reference_name for apc
en: North Levantine Arabic
el: Αραβικά Βόρειας Λεβαντίνης

note: name for apd, inverted_name for apd
en: Arabic, Sudanese
el: Αραβικά, Σουδάν

note: reference_name for apd
en: Sudanese Arabic
el: Σουδανικά Αραβικά

note: name for aqa, reference_name for aqa
en: Alacalufan languages
el: Αλακαλουφαν γλώσσες

note: name for aql, reference_name for aql
en: Algic languages
el: Αλγκικ γλώσσες

note: name for ara, reference_name for ara
en: Arabic
el: Αραβικά

note: name for arb, inverted_name for arb
en: Arabic, Standard
el: Αραβικά, Τυπικά

note: name for arc, inverted_name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
el: Αραμαϊκά, Επίσημα (700-300 π.Κ.Π.)

note: reference_name for arc
en: Official Aramaic (700-300 BCE)
el: Επίσημα Αραμαϊκά (700-300 π.Κ.Π.)

note: name for arm, reference_name for arm, name for hye, reference_name for hye
en: Armenian
el: Αρμένικα

note: name for arp, reference_name for arp
en: Arapaho
el: Αραπάχο

note: name for arq, inverted_name for arq
en: Arabic, Algerian
el: Αραβικά, Αλγηρίας

note: name for ars, inverted_name for ars
en: Arabic, Najdi
el: Αραβικά, Najdi

note: reference_name for ars
en: Najdi Arabic
el: Νατζντι Αραβικά

note: name for art, reference_name for art
en: Artificial languages
el: Τεχνητές γλώσσες

note: name for ary, inverted_name for ary
en: Arabic, Moroccan
el: Αραβικά, Μαρόκου

note: reference_name for ary
en: Moroccan Arabic
el: Μαροκινά Αραβικά

note: name for arz, inverted_name for arz
en: Arabic, Egyptian
el: Αραβικά, Αιγύπτου

note: reference_name for arz
en: Egyptian Arabic
el: Αιγυπτιακά Αραβικά

note: name for ase, reference_name for ase
en: American Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Αμερικής

note: name for asf, reference_name for asf
en: Australian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Αυστραλίας

note: name for asp, reference_name for asp
en: Algerian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Αλγερίας

note: name for asq, reference_name for asq
en: Austrian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Αυστρίας

note: name for ast, reference_name for ast
en: Asturian
el: Αστουριανά

note: name for asw, reference_name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα αυστραλών ιθαγενών

note: name for ath, reference_name for ath
en: Athapascan languages
el: Αθαπασκαν γλώσσες

note: name for auf, reference_name for auf
en: Arauan languages
el: Αραουαν γλώσσες

note: name for aus, reference_name for aus
en: Australian languages
el: Αυστραλιανές γλώσσες

note: name for auz, inverted_name for auz
en: Arabic, Uzbeki
el: Αραβικά, Uzbeki

note: reference_name for auz
en: Uzbeki Arabic
el: Ουζμπεκι Αραβικά

note: name for ava, reference_name for ava
en: Avaric
el: Αβαρικά

note: name for avl, inverted_name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
el: Αραβικά, Bedawi Ανατολικής Αιγύπτου

note: name for axm, inverted_name for axm
en: Armenian, Middle
el: Αρμένικα, Μέσης εποχής

note: name for ayh, inverted_name for ayh
en: Arabic, Hadrami
el: Αραβικά, Hadrami

note: name for ayl, inverted_name for ayl
en: Arabic, Libyan
el: Αραβικά, Λιβύης

note: name for ayn, inverted_name for ayn
en: Arabic, Sanaani
el: Αραβικά, Sanaani

note: name for ayp, inverted_name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
el: Αραβικά, Βόρειας Μεσοποταμίας

note: name for azb, inverted_name for azb
en: Azerbaijani, South
el: Αζεριανά, Νότια

note: name for aze, reference_name for aze
en: Azerbaijani
el: Αζεριανά

note: name for azj, inverted_name for azj
en: Azerbaijani, North
el: Αζεριανά, Βόρεια

note: name for bah, inverted_name for bah
en: Creole English, Bahamas
el: Αγγλική κρεολή, Μπαχάμες

note: reference_name for bah
en: Bahamas Creole English
el: Αγγλική κρεολή, Μπαχάμες

note: name for bai, reference_name for bai
en: Bamileke languages
el: Μπαμιλεκε γλώσσες

note: name for baj, reference_name for baj
en: Barakai
el: Μπαρακαϊ

note: name for bak, reference_name for bak
en: Bashkir
el: Μπασκιρ

note: name for bam, reference_name for bam
en: Bambara
el: Μπαμπαρα

note: name for baq, reference_name for baq, name for eus, reference_name for eus
en: Basque
el: Βασκικά

note: name for bar, reference_name for bar
en: Bavarian
el: Βαυαρικά

note: name for bbz, inverted_name for bbz
en: Creole Arabic, Babalia
el: Αραβική κρεολή, Babalia

note: reference_name for bbz
en: Babalia Creole Arabic
el: Αραβικά κρεολή, Babalia

note: name for bcx, reference_name for bcx, name for pmf, reference_name for pmf
en: Pamona
el: Παμονα

note: name for bel, reference_name for bel
en: Belarusian
el: Λευκωρωσικά

note: name for ben, reference_name for ben
en: Bengali
el: Βεγκάζης

note: name for bfi, reference_name for bfi
en: British Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Βρεττανίας

note: name for bfk, reference_name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μπαν Κχορ

note: name for bgx, inverted_name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
el: Τουρκικά, Balkan Gagauz

note: name for bhr, inverted_name for bhr
en: Malagasy, Bara
el: Μαλγασικά, Μπαρα

note: name for bmm, inverted_name for bmm
en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
el: Μαλγασικά, Βόρεια Μπετσιμισαρακα

note: name for bmn, reference_name for bmn
en: Bina (Papua New Guinea)
el: Μπινα (Παπούας Νέας Γουινέας)

note: name for bod, reference_name for bod, name for tib, reference_name for tib
en: Tibetan
el: Θιβετιανά

note: name for bog, reference_name for bog
en: Bamako Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μπαμακο

note: name for bos, reference_name for bos
en: Bosnian
el: Βοσνιακά

note: name for bpq, inverted_name for bpq
en: Malay, Banda
el: Μαλαισιανά, Μπαντα

note: name for bqn, reference_name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Βουλγαρίας

note: name for bqy, reference_name for bqy
en: Bengkala Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μπενγκαλα

note: name for brc, inverted_name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
el: Ολλανδική κρεολή, Μπερμπισε

note: reference_name for brc
en: Berbice Creole Dutch
el: Μπερμπισε ολλανδική κρεολή

note: name for bre, reference_name for bre
en: Breton
el: Βρετονικά

note: name for btj, inverted_name for btj
en: Malay, Bacanese
el: Μαλαισιανά, Μπακαν

note: name for bul, reference_name for bul
en: Bulgarian
el: Βουλγάρικα

note: name for bve, inverted_name for bve
en: Malay, Berau
el: Μαλαισιανά, Μπεραου

note: name for bvl, reference_name for bvl
en: Bolivian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Βολιβίας

note: name for bvu, inverted_name for bvu
en: Malay, Bukit
el: Μαλαισιανά, Μπουκιτ

note: name for bxm, inverted_name for bxm
en: Buriat, Mongolia
el: Μπουριατ, Μογγολίας

note: name for bzc, inverted_name for bzc
en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
el: Μαλγασικά, Νότιας Μπετσιμισαρακα

note: name for bzk, inverted_name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
el: Αγγλική κρεολή, Νικαράγουας

note: reference_name for bzk
en: Nicaragua Creole English
el: Αγγλική κρεολή Νικαράγουας

note: name for bzs, reference_name for bzs
en: Brazilian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Βραζιλίας

note: name for cai, reference_name for cai
en: Central American Indian languages
el: Νοηματικές γλώσσες Ιθαγενών Κεντρικής Αμερικής

note: name for cat, reference_name for cat
en: Catalan
el: Καταλανικά

note: name for ccd, inverted_name for ccd
en: Creole, Cafundo
el: Κρεολή, Καφουντο

note: reference_name for ccd
en: Cafundo Creole
el: Κρεολή Καφούντο

note: name for ccg, inverted_name for ccg
en: Daka, Samba
el: Ντακα, Σαμπα

note: reference_name for ccg
en: Samba Daka
el: Σαμπα Ντακα

note: name for ccm, inverted_name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
el: Μαλαισιανή κρεολή, Μελάκας

note: name for ccn, reference_name for ccn
en: North Caucasian languages
el: Γλώσσες Βόρειου Καυκάσου

note: name for cco, inverted_name for cco
en: Chinantec, Comaltepec
el: Τσιναντεκ, Σομαλτεπεκ

note: reference_name for cco
en: Comaltepec Chinantec
el: Σομαλτεπεκ Τσιναντεκ

note: name for cdo, inverted_name for cdo
en: Chinese, Min Dong
el: Κινέζικα, Min Dong

note: name for cds, reference_name for cds
en: Chadian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Τσαντ

note: name for ces, reference_name for ces, name for cze, reference_name for cze
en: Czech
el: Τσέχικα

note: name for che, reference_name for che
en: Chechen
el: Τσετσένικα

note: name for chi, reference_name for chi, name for zho, reference_name for zho
en: Chinese
el: Κινέζικα

note: name for cjy, inverted_name for cjy
en: Chinese, Jinyu
el: Κινέζικα, Jinyu

note: name for ckb, inverted_name for ckb
en: Kurdish, Central
el: Κούρδικα, κεντρικά

note: name for cmg, inverted_name for cmg
en: Mongolian, Classical
el: Μογκολικά, Κλασσικά

note: name for cmn, inverted_name for cmn
en: Chinese, Mandarin
el: Κινέζικα, Mandarin

note: name for cnx, inverted_name for cnx
en: Cornish, Middle
el: Κορνουαλικά, Μέσης εποχής

note: name for coa, inverted_name for coa
en: Malay, Cocos Islands
el: Μαλαισιανά, Νήσοι Κόκος

note: name for cop, reference_name for cop
en: Coptic
el: Κόπτικα

note: name for cos, reference_name for cos
en: Corsican
el: Κορσικανικά

note: name for cpe, inverted_name for cpe
en: Creoles and pidgins, English based
el: Κρεολές και πίτζιν, Αγγλικής βάσης

note: reference_name for cpe
en: English based Creoles and pidgins
el: Αγγλικής βάσης κρεολές και πίτζιν

note: name for cpf, inverted_name for cpf
en: Creoles and pidgins, French-based
el: Κρεολές και πίτζιν, Γαλλικής βάσης

note: reference_name for cpf
en: French-Based Creoles and pidgins
el: Γαλλικής βάσης κρεολές και πίτζιν

note: name for cpg, inverted_name for cpg
en: Greek, Cappadocian
el: Ελληνικά, Καππαδοκικά

note: reference_name for cpg
en: Cappadocian Greek
el: Καππαδοκικά Ελληνικά

note: name for cpi, inverted_name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
el: Πίτζιν Αγγλικά, Κινεζικά

note: reference_name for cpi
en: Chinese Pidgin English
el: Κινεζικά Πίτζιν Αγγλικά

note: name for cpp, inverted_name for cpp
en: Creoles and pidgins, Portuguese-based
el: Κρεολές και πίτζιν, Πορτογαλικής βάσης

note: reference_name for cpp
en: Portuguese-Based Creoles and pidgins
el: Πορτογαλικής βάσης κρεολές και πίτζιν

note: name for cpx, inverted_name for cpx
en: Chinese, Pu-Xian
el: Κινέζικα, Που-Σιαν

note: reference_name for cpx
en: Pu-Xian Chinese
el: Που-Σιαν Κινέζικα

note: name for crh, inverted_name for crh
en: Turkish, Crimean
el: Τουρκικά, Κριμαίας

note: name for crp, reference_name for crp
en: Creoles and pidgins
el: Κρεολές και πίτζιν

note: name for crs, inverted_name for crs
en: Creole French, Seselwa
el: Γαλλική κρεολή, Σεσελουά

note: reference_name for crs
en: Seselwa Creole French
el: Σεσελουά γαλλική κρεολή

note: name for csc, reference_name for csc
en: Catalan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Καταλάν

note: name for csd, reference_name for csd
en: Chiangmai Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Τσιανγκμαϊ

note: name for cse, reference_name for cse
en: Czech Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Τσεχίας

note: name for csf, reference_name for csf
en: Cuba Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Κούβας

note: name for csg, reference_name for csg
en: Chilean Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Χιλής

note: name for csl, reference_name for csl
en: Chinese Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Κίνας

note: name for csn, reference_name for csn
en: Colombian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Κολομβίας

note: name for csq, reference_name for csq
en: Croatia Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Κροατίας

note: name for csr, reference_name for csr
en: Costa Rican Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Κόστα Ρίκα

note: name for cym, reference_name for cym, name for wel, reference_name for wel
en: Welsh
el: Ουαλικά

note: name for czh, inverted_name for czh
en: Chinese, Huizhou
el: Κινέζικα, Huizhou

note: name for czo, inverted_name for czo
en: Chinese, Min Zhong
el: Κινέζικα, Min Zhon

note: name for dan, reference_name for dan
en: Danish
el: Δανέζικα

note: name for dat, inverted_name for dat, name for mhu, inverted_name for mhu
en: Deng, Darang
el: Ντενγκ, Νταρανγκ

note: name for deu, reference_name for deu, name for ger, reference_name for ger
en: German
el: Γερμανικά

note: name for diq, reference_name for diq
en: Dimli (individual language)
el: Νοηματική γλώσσα Dimli (προσωπική)

note: name for djk, reference_name for djk
en: Eastern Maroon Creole
el: Κρεολή των ανατολικών Μαρούν

note: name for dlm, reference_name for dlm
en: Dalmatian
el: Κροατικά (Δαλματίας)

note: name for doi, reference_name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
el: Ντογκρι (μακρογλώσσα)

note: name for doq, reference_name for doq
en: Dominican Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Δομινικάνου

note: name for dse, reference_name for dse
en: Dutch Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ολλανδίας

note: name for dsl, reference_name for dsl
en: Danish Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Δανίας

note: name for dum, inverted_name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
el: Ολλανδικά, Μέσης εποχής (περ. 1050-1350)

note: name for dut, reference_name for dut, name for nld, reference_name for nld
en: Dutch
el: Ολλανδικά

note: reference_name for ebk
en: Eastern Bontok
el: Ανατολικά Μποντόκ

note: name for ebo, reference_name for ebo
en: Teke-Ebo
el: Τεκε-Εμπο

note: name for ebu, reference_name for ebu
en: Embu
el: Εμπου

note: name for ecs, reference_name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ισημερινού

note: name for ecy, reference_name for ecy
en: Eteocypriot
el: Ετεοκυπριακά

note: name for eee, reference_name for eee
en: E
el: Ε

note: name for egy, reference_name for egy
en: Egyptian (Ancient)
el: Αρχαία Αιγυπτιακά

note: name for ell, inverted_name for ell, name for gre, inverted_name for gre
en: Greek, Modern (1453-)
el: Ελληνικά

note: name for eng, reference_name for eng
en: English
el: Αγγλικά

note: name for enm, inverted_name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
el: Αγγλικά, Μέσης εποχής (1100-1500)

note: name for epo, reference_name for epo
en: Esperanto
el: Εσπεράντο

note: name for esl, reference_name for esl
en: Egypt Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Αιγύπτου

note: name for esn, reference_name for esn
en: Salvadoran Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ελ Σαλβαδόρ

note: name for eso, reference_name for eso
en: Estonian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Εσθονίας

note: name for est, reference_name for est
en: Estonian
el: Εσθονικά

note: name for eth, reference_name for eth
en: Ethiopian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Αιθιοπίας

note: name for ett, reference_name for ett
en: Etruscan
el: Ετρουσκικά

note: name for fas, reference_name for fas, name for per, reference_name for per
en: Persian
el: Περσικά

note: name for fcs, reference_name for fcs
en: Quebec Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Κεμπέκ

note: name for fin, reference_name for fin
en: Finnish
el: Φινλανδικά

note: name for fkv, inverted_name for fkv
en: Finnish, Kven
el: Φινλανδικά, Kven

note: name for fox, reference_name for fox
en: Formosan languages
el: Φορμοσαν γλώσσες

note: name for fpe, inverted_name for fpe
en: Creole English, Fernando Po
el: Αγγλική κρεολή, Φερνανδο Πο

note: reference_name for fpe
en: Fernando Po Creole English
el: Φερνανδο Πο αγγλική κρεολή

note: name for fra, reference_name for fra, name for fre, reference_name for fre
en: French
el: Γαλλικά

note: name for frc, inverted_name for frc
en: French, Cajun
el: Γαλλικά, Cajun

note: reference_name for frc
en: Cajun French
el: Καγιούν Γαλλικά

note: name for frk, reference_name for frk
en: Frankish
el: Φραγκικά

note: name for frm, inverted_name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
el: Γαλλικά, Μέσης εποχής (περ. 1400-1600)

note: name for fro, inverted_name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
el: Γαλλικά, Παλαιά (842-περ. 1400)

note: name for fse, reference_name for fse
en: Finnish Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Φινλανδίας

note: name for fsl, reference_name for fsl
en: French Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Γαλλίας

note: name for fss, reference_name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
el: Φινλανδικό-σουηδική νοηματική γλώσσα

note: name for gan, inverted_name for gan
en: Chinese, Gan
el: Κινέζικα, Γκαν

note: name for gcf, inverted_name for gcf
en: Creole French, Guadeloupean
el: Γαλλική κρεολή, Γουαδαλούπης

note: reference_name for gcf
en: Guadeloupean Creole French
el: Γαλλική κρεολή Γουαδαλούπης

note: name for gcl, inverted_name for gcl
en: Creole English, Grenadian
el: Αγγλική κρεολή, Γρεναδιανή

note: reference_name for gcl
en: Grenadian Creole English
el: Γρεναδιανή αγγλική κρεολή

note: name for gcr, inverted_name for gcr
en: Creole French, Guianese
el: Γαλλική κρεολή, Γουιανή

note: reference_name for gcr
en: Guianese Creole French
el: Γουιανή γαλλική κρεολή

note: name for gds, reference_name for gds
en: Ghandruk Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ghandruk

note: name for geh, inverted_name for geh
en: German, Hutterite
el: Γερμανικά, Χουτερικά

note: name for gej, reference_name for gej
en: Gen
el: Γκεν

note: name for geo, reference_name for geo, name for kat, reference_name for kat
en: Georgian
el: Γεωργιανά

note: name for gle, reference_name for gle
en: Irish
el: Ιρλανδέζικα

note: name for gmh, inverted_name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
el: Γερμανικά, Ύστερου Μεσαίωνα (περ. 1050-1500)

note: name for gml, inverted_name for gml
en: German, Middle Low
el: Γερμανικά, Πρώιμου Μεσαίωνα

note: name for gmy, inverted_name for gmy
en: Greek, Mycenaean
el: Ελληνικά, Μυκηναϊκά

note: name for goh, inverted_name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
el: Γερμανικά, Ύστερη Παλαιά (περ. 750-1050)

note: name for got, reference_name for got
en: Gothic
el: Γοτθικά

note: name for grc, inverted_name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
el: Ελληνικά, Αρχαία

note: name for gse, reference_name for gse
en: Ghanaian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Γκάνας

note: name for gsg, reference_name for gsg
en: German Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Γερμανίας

note: name for gsm, reference_name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Γουατεμάλας

note: name for gss, reference_name for gss
en: Greek Sign Language
el: Ελληνική νοηματική γλώσσα

note: name for gsw, inverted_name for gsw
en: German, Swiss
el: Γερμανικά, Αυστρίας

note: name for gul, inverted_name for gul
en: Creole English, Sea Island
el: Αγγλική κρεολή, Sea Island

note: reference_name for gul
en: Sea Island Creole English
el: Sea Island αγγλική κρεολή

note: name for gus, reference_name for gus
en: Guinean Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Γουινέας

note: name for gyn, inverted_name for gyn
en: Creole English, Guyanese
el: Αγγλική κρεολή, Γουιάνας

note: reference_name for gyn
en: Guyanese Creole English
el: Αγγλική κρεολή Γουιάνας

note: name for hab, reference_name for hab
en: Hanoi Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Χανοϊ

note: name for haf, reference_name for haf
en: Haiphong Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Χαϊφονγκ

note: name for hak, inverted_name for hak
en: Chinese, Hakka
el: Κινέζικα, Χακκα

note: name for hal, reference_name for hal
en: Halang
el: Χαλανγκ

note: name for haq, reference_name for haq
en: Ha
el: Χα

note: name for hat, inverted_name for hat
en: Creole, Haitian
el: Κρεολή, Αϊτής

note: reference_name for hat
en: Haitian
el: Αϊτικά

note: name for haw, reference_name for haw
en: Hawaiian
el: Χαβαϊανά

note: reference_name for hbo
en: Ancient Hebrew
el: Παλαιά Εβραϊκά

note: name for hbs, reference_name for hbs
en: Serbo-Croatian
el: Σερβο-Κροατικά

note: name for hca, inverted_name for hca
en: Creole Hindi, Andaman
el: Χίντι κρεολή, Ανταμάν

note: reference_name for hca
en: Andaman Creole Hindi
el: Ανταμάν Χίντι κρεολή

note: name for hds, reference_name for hds
en: Honduras Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Χονδούρας

note: name for heb, reference_name for heb
en: Hebrew
el: Εβραϊκά

note: name for hif, inverted_name for hif
en: Hindi, Fiji
el: Χίντι, Φίτζι

note: name for hii, reference_name for hii
en: Hinduri
el: Χιντουρι

note: name for hin, reference_name for hin
en: Hindi
el: Ινδουικά

note: name for hks, reference_name for hks
en: Hong Kong Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Χονγκ Κονγκ

note: name for hlt, inverted_name for hlt
en: Chin, Matu
el: Τσιν, Ματου

note: name for hnu, reference_name for hnu
en: Hung
el: Χανγκ

note: name for hoc, reference_name for hoc
en: Ho
el: Χο

note: name for hod, reference_name for hod
en: Holma
el: Χολμα

note: name for hol, reference_name for hol
en: Holu
el: Χολου

note: name for hom, reference_name for hom
en: Homa
el: Χομα

note: name for hop, reference_name for hop
en: Hopi
el: Χόπι

note: name for hos, reference_name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Χο τσι μινχ

note: name for hot, reference_name for hot
en: Hote
el: Χοτε

note: name for how, reference_name for how
en: Honi
el: Χονι

note: name for hps, reference_name for hps
en: Hawai'i Pidgin Sign Language
el: Πίτζιν χαβαϊκή νοηματική γλώσσα

note: name for hre, reference_name for hre
en: Hre
el: Χρε

note: name for hrk, reference_name for hrk
en: Haruku
el: Χαρουκου

note: name for hrv, reference_name for hrv, name for scr, reference_name for scr
en: Croatian
el: Κροατικά

note: name for hsh, reference_name for hsh
en: Hungarian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ουγγαρίας

note: name for hsl, reference_name for hsl
en: Hausa Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Χαουσα

note: name for hsn, inverted_name for hsn
en: Chinese, Xiang
el: Κινέζικα, Xiang

note: name for htx, inverted_name for htx
en: Hittite, Middle
el: Χεττιτική γλώσσα, Μέση εποχή

note: name for hun, reference_name for hun
en: Hungarian
el: Ουγγρικά

note: name for hwc, inverted_name for hwc
en: Creole English, Hawai'i
el: Αγγλική κρεολή, Χαβάης

note: reference_name for hwc
en: Hawai'i Creole English
el: Αγγλική κρεολή Χαβάης

note: name for hyx, reference_name for hyx
en: Armenian (family)
el: Αρμένικα (οικογένεια)

note: name for ice, reference_name for ice, name for isl, reference_name for isl
en: Icelandic
el: Ισλανδικά

note: name for icl, reference_name for icl
en: Icelandic Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ισλανδίας

note: name for icr, inverted_name for icr
en: Creole English, Islander
el: Αγγλική κρεολή, Islander

note: reference_name for icr
en: Islander Creole English
el: Islander αγγλική κρεολή

note: name for idb, reference_name for idb
en: Indo-Portuguese
el: Ινδο-Πορτογαλικά

note: name for ido, reference_name for ido
en: Ido
el: Ίντο

note: name for ina, reference_name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
el: Ιντερλίνγκουα (Διεθνής Σύνδεσμος Βοηθητικής Γλώσσας IALA)

note: name for inb, reference_name for inb
en: Inga
el: Ινγκα

note: name for ind, reference_name for ind
en: Indonesian
el: Ινδονησιακά

note: name for inl, reference_name for inl
en: Indonesian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ινδονησίας

note: name for ins, reference_name for ins
en: Indian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ινδίας

note: name for ior, reference_name for ior
en: Inor
el: Ινορ

note: name for ipo, reference_name for ipo
en: Ipiko
el: Ιπικο

note: name for irr, reference_name for irr
en: Ir
el: Ιρ

note: name for ise, reference_name for ise
en: Italian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ιταλίας

note: name for isg, reference_name for isg
en: Irish Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ιρλανδίας

note: name for isr, reference_name for isr
en: Israeli Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ισραήλ

note: name for ita, reference_name for ita
en: Italian
el: Ιταλικά

note: name for jam, inverted_name for jam
en: Creole English, Jamaican
el: Αγγλική κρεολή, Τζαμαϊκανή

note: reference_name for jam
en: Jamaican Creole English
el: Τζαμαϊκανή αγγλική κρεολή

note: name for jax, inverted_name for jax
en: Malay, Jambi
el: Μαλαισιανά, Τζαμπι

note: name for jcs, reference_name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
el: Επαρχιακή νοηματική γλώσσα Τζαμάικας

note: name for jda, reference_name for jda
en: Jad
el: Τζαντ

note: name for jeg, reference_name for jeg
en: Jeng
el: Γιενγκ

note: name for jge, reference_name for jge
en: Judeo-Georgian
el: Εβραιο-Γεωργιανά

note: name for jhs, reference_name for jhs
en: Jhankot Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Jhankot

note: name for jic, reference_name for jic
en: Tol
el: Τολ

note: name for jid, reference_name for jid
en: Bu
el: Μπου

note: name for jim, reference_name for jim
en: Jimi (Cameroon)
el: Τζιμι (Καμερούν)

note: name for jio, reference_name for jio
en: Jiamao
el: Τζιαμαο

note: name for jit, reference_name for jit
en: Jita
el: Τζιτα

note: name for jjr, reference_name for jjr
en: Bankal
el: Μπανκαλ

note: name for jls, reference_name for jls
en: Jamaican Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Τζαμάικας

note: name for jma, reference_name for jma
en: Dima
el: Ντιμα

note: name for jmi, reference_name for jmi
en: Jimi (Nigeria)
el: Τζιμι (Νιγηρίας)

note: name for jms, reference_name for jms
en: Mashi (Nigeria)
el: Μασι (Νιγηρίας)

note: name for jos, reference_name for jos
en: Jordanian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ιορδανίας

note: name for jpa, inverted_name for jpa
en: Aramaic, Jewish Palestinian
el: Αραμαϊκά, Εβραίων Παλαιστινίων

note: name for jpn, reference_name for jpn
en: Japanese
el: Ιαπωνική γλώσσα

note: name for jpr, reference_name for jpr
en: Judeo-Persian
el: Εβραιο-περσική γλώσσα

note: name for jrb, reference_name for jrb
en: Judeo-Arabic
el: Ιουδαιο-Αραβικά

note: name for jrr, reference_name for jrr
en: Jiru
el: Τζιρου

note: name for jsl, reference_name for jsl
en: Japanese Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ιαπωνίας

note: name for jus, reference_name for jus
en: Jumla Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Τζουμλα

note: name for jye, inverted_name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
el: Αραβικά, Ιουδαίων Υεμένης

note: name for kgi, reference_name for kgi
en: Selangor Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Σελανγκορ

note: name for kmv, inverted_name for kmv
en: Creole French, Karipúna
el: Γαλλική κρεολική, Καριπούνα

note: reference_name for kmv
en: Karipúna Creole French
el: Καριπούνα γαλλική κρεολική

note: name for kok, reference_name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
el: Κονκανι (μακρογλώσσα)

note: name for kon, reference_name for kon
en: Kongo
el: Κονγκολέζικα

note: name for kor, reference_name for kor
en: Korean
el: Κορεάτικα

note: name for kur, reference_name for kur
en: Kurdish
el: Κούρδικα

note: name for kvk, reference_name for kvk
en: Korean Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Κορέας

note: name for lat, reference_name for lat
en: Latin
el: Λατινικά

note: name for lav, reference_name for lav
en: Latvian
el: Λετονέζικα

note: name for lbs, reference_name for lbs
en: Libyan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Λιβύης

note: name for lit, reference_name for lit
en: Lithuanian
el: Λιθουανικά

note: name for lls, reference_name for lls
en: Lithuanian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Λιθουανίας

note: name for lou, inverted_name for lou
en: Creole French, Louisiana
el: Γαλλική κρεολή, Λουϊζιάνα

note: reference_name for lou
en: Louisiana Creole French
el: Λουϊζιάνα γαλλική κρεολή

note: name for lrt, inverted_name for lrt
en: Malay, Larantuka
el: Μαλαισιανά, Λαραντουκα

note: name for lsg, reference_name for lsg
en: Lyons Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Lyons

note: name for lsl, reference_name for lsl
en: Latvian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Λετονίας

note: name for lso, reference_name for lso
en: Laos Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Λάος

note: name for lsp, reference_name for lsp
en: Panamanian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Παναμά

note: name for lsr, reference_name for lsr
en: Aruop
el: Αρουοπ

note: name for lss, reference_name for lss
en: Lasi
el: Λασι

note: name for lst, reference_name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Τρινιδάδ και Τομπάγκο

note: name for lsy, reference_name for lsy
en: Mauritian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μαυριτανίας

note: name for ltc, inverted_name for ltc
en: Chinese, Late Middle
el: Κινέζικα, Τέλη Μεσαίωνα

note: name for lti, reference_name for lti
en: Leti (Indonesia)
el: Λετι (Ινδονησίας)

note: name for ltu, reference_name for ltu
en: Latu
el: Λατου

note: name for ltz, reference_name for ltz
en: Luxembourgish
el: Λουξεμβουργιανά

note: name for luj, reference_name for luj
en: Luna
el: Λουνα

note: name for luo, reference_name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
el: Λουο (Κένυας και Τανζανίας)

note: name for lup, reference_name for lup
en: Lumbu
el: Λουμπου

note: name for lvs, inverted_name for lvs
en: Latvian, Standard
el: Λετονική, Τυπική

note: name for lzz, reference_name for lzz
en: Laz
el: Λαζ

note: name for mac, reference_name for mac, name for mkd, reference_name for mkd
en: Macedonian
el: Σλαβομακεδονικά

note: name for maf, reference_name for maf
en: Mafa
el: Μαφα

note: name for mak, reference_name for mak
en: Makasar
el: Μακασαρ

note: name for mam, reference_name for mam
en: Mam
el: Μαμ

note: name for mao, reference_name for mao, name for mri, reference_name for mri
en: Maori
el: Μάορι

note: name for mas, reference_name for mas
en: Masai
el: Μασάι

note: name for may, reference_name for may, name for msa, reference_name for msa
en: Malay (macrolanguage)
el: Μαλαισιανά (μακρογλώσσα)

note: name for maz, inverted_name for maz
en: Mazahua, Central
el: Μαζαχούα, Κεντρική

note: name for mbf, inverted_name for mbf
en: Malay, Baba
el: Μαλαισιανά, Μπαμπα

note: name for mcm, inverted_name for mcm
en: Creole Portuguese, Malaccan
el: Πορτογαλική κρεολή, Μελάκας

note: reference_name for mcm
en: Malaccan Creole Portuguese
el: Πορτογαλική κρεολή Μελάκας

note: name for mcn, reference_name for mcn
en: Masana
el: Μασανα

note: name for mco, inverted_name for mco
en: Mixe, Coatlán
el: Μισε, Κοατλάν

note: reference_name for mco
en: Coatlán Mixe
el: Κοατλάν Μισε

note: name for mdl, reference_name for mdl
en: Maltese Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μάλτας

note: name for meo, inverted_name for meo
en: Malay, Kedah
el: Μαλαισιανά, Κενταχ

note: name for mfa, inverted_name for mfa
en: Malay, Pattani
el: Μαλαισιανά, Παττανι

note: name for mfc, reference_name for mfc
en: Mba
el: Μπα

note: name for mff, reference_name for mff
en: Naki
el: Νακι

note: name for mfh, reference_name for mfh
en: Matal
el: Ματαλ

note: name for mfl, reference_name for mfl
en: Putai
el: Πουταϊ

note: name for mfo, reference_name for mfo
en: Mbe
el: Μπε

note: name for mfp, inverted_name for mfp
en: Malay, Makassar
el: Μαλαισιανά, Μακασσαρ

note: name for mfq, reference_name for mfq
en: Moba
el: Μομπα

note: name for mfs, reference_name for mfs
en: Mexican Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μεξικού

note: name for mft, reference_name for mft
en: Mokerang
el: Μοκερανγκ

note: name for mfw, reference_name for mfw
en: Mulaha
el: Μουλαχα

note: name for mfx, reference_name for mfx
en: Melo
el: Μελο

note: name for mga, inverted_name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
el: Ιρλανδικά, Μεσαιωνικά (900-1200)

note: name for mgt, reference_name for mgt
en: Mongol
el: Μονγκολ

note: name for mgw, reference_name for mgw
en: Matumbi
el: Ματουμπι

note: name for mhf, reference_name for mhf
en: Mamaa
el: Μαμαα

note: name for mhg, reference_name for mhg
en: Margu
el: Μαργκου

note: name for mhh, reference_name for mhh
en: Maskoy Pidgin
el: Μασκοϋ Πίτζιν

note: name for mhk, reference_name for mhk
en: Mungaka
el: Μουνγκακα

note: name for mhl, reference_name for mhl
en: Mauwake
el: Μαουακε

note: name for mho, reference_name for mho
en: Mashi (Zambia)
el: Μασι (Ζάμπια)

note: name for mhp, inverted_name for mhp
en: Malay, Balinese
el: Μαλαισιανά, Μπαλί

note: reference_name for mhp
en: Balinese Malay
el: Μαλαισιανά Μπαλί

note: name for mhr, inverted_name for mhr
en: Mari, Eastern
el: Μαρι, Ανατολικό

note: reference_name for mhr
en: Eastern Mari
el: Ανατολικό Μαρι

note: name for mhs, reference_name for mhs
en: Buru (Indonesia)
el: Μπουρου (Ινδονησία)

note: name for mht, reference_name for mht
en: Mandahuaca
el: Μανταχουακα

note: name for mhv, reference_name for mhv
en: Arakanese
el: Αρακανικά

note: name for mhx, reference_name for mhx
en: Maru
el: Μαρου

note: name for mia, reference_name for mia
en: Miami
el: Μαϊάμι

note: name for mie, inverted_name for mie
en: Mixtec, Ocotepec
el: Μιστεπεκ οκοτεπεκ

note: reference_name for mie
en: Ocotepec Mixtec
el: Οκοτεπεκ, Μιστεπεκ

note: name for mij, reference_name for mij
en: Abar
el: Αμπαρ

note: name for mik, reference_name for mik
en: Mikasuki
el: Μικασουκι

note: name for mil, inverted_name for mil
en: Mixtec, Peñoles
el: Μιστεκ, Πενιολες

note: reference_name for mil
en: Peñoles Mixtec
el: Πενιολες Μιστεκ

note: name for mim, inverted_name for mim
en: Mixtec, Alacatlatzala
el: Μιστεκ, Αλακατλατζαλα

note: reference_name for mim
en: Alacatlatzala Mixtec
el: Αλακατλατζαλα Μιστεκ

note: name for min, reference_name for min
en: Minangkabau
el: Μινανγκαμπαου

note: name for mio, inverted_name for mio
en: Mixtec, Pinotepa Nacional
el: Μιστεκ, Πινοτεπα Νασιοναλ

note: reference_name for mio
en: Pinotepa Nacional Mixtec
el: Πινοτεπα Νασιοναλ Μιστεκ

note: name for mip, inverted_name for mip
en: Mixtec, Apasco-Apoala
el: Μιστεκ, Απασκο-Αποαλα

note: reference_name for mip
en: Apasco-Apoala Mixtec
el: Απασκο-Αποαλα Μιστεκ

note: name for miq, reference_name for miq
en: Mískito
el: Μίσκιτο

note: name for mis, reference_name for mis
en: Uncoded languages
el: Μη κωδικοποιημένες γλώσσες

note: name for mit, inverted_name for mit
en: Mixtec, Southern Puebla
el: Μιστεκ, Νοτιου Πουεμπλα

note: reference_name for mit
en: Southern Puebla Mixtec
el: Νοτιου Πουεμπλα Μιστεκ

note: name for miu, inverted_name for miu
en: Mixtec, Cacaloxtepec
el: Μιστεκ, Κακαλοστεπεκ

note: reference_name for miu
en: Cacaloxtepec Mixtec
el: Κακαλοστεπεκ Μιστεκ

note: name for miv, reference_name for miv
en: Mimi
el: Μιμι

note: name for miw, reference_name for miw
en: Akoye
el: Ακογιε

note: name for mix, inverted_name for mix
en: Mixtec, Mixtepec
el: Μιστεκ, Μιστεπεκ

note: reference_name for mix
en: Mixtepec Mixtec
el: Μιστεπεκ Μιστεκ

note: name for miy, inverted_name for miy
en: Mixtec, Ayutla
el: Μιστεκ, Αγιουτλα

note: reference_name for miy
en: Ayutla Mixtec
el: Αγιουτλα Μιστεκ

note: name for miz, inverted_name for miz
en: Mixtec, Coatzospan
el: Μιστεκ, Κοατζοσπαν

note: reference_name for miz
en: Coatzospan Mixtec
el: Κοατζοσπαν Μιστεκ

note: name for mja, reference_name for mja
en: Mahei
el: Μαχεϊ

note: name for mjc, inverted_name for mjc
en: Mixtec, San Juan Colorado
el: Μιστεκ, Σαν Χουάν Κολοράντο

note: reference_name for mjc
en: San Juan Colorado Mixtec
el: Σαν Χουάν Κολοράντο Μιστεκ

note: name for mjd, inverted_name for mjd
en: Maidu, Northwest
el: Μαϊντου, Βορειοδυτικά

note: reference_name for mjd
en: Northwest Maidu
el: Βορειοδυτικά Μαϊντου

note: name for mje, reference_name for mje
en: Muskum
el: Μουσκουμ

note: name for mjg, reference_name for mjg
en: Tu
el: Του

note: name for mji, reference_name for mji
en: Kim Mun
el: Κιμ Μουν

note: name for mjj, reference_name for mjj
en: Mawak
el: Μαουακ

note: name for mjk, reference_name for mjk
en: Matukar
el: Ματουκαρ

note: name for mjl, reference_name for mjl
en: Mandeali
el: Μαντεαλι

note: name for mjm, reference_name for mjm
en: Medebur
el: Μεντεμπουρ

note: name for mjn, reference_name for mjn
en: Ma (Papua New Guinea)
el: Μα (Παπούα Νέα Γουινέα)

note: name for mjq, reference_name for mjq
en: Malaryan
el: Μαλαριανά

note: name for mkg, reference_name for mkg
en: Mak (China)
el: Μακ (Κίνα)

note: name for mkl, reference_name for mkl
en: Mokole
el: Μοκολε

note: name for mkm, reference_name for mkm
en: Moklen
el: Μοκλεν

note: name for mkn, inverted_name for mkn
en: Malay, Kupang
el: Μαλαισιανά, Κουπανγκ

note: reference_name for mkn
en: Kupang Malay
el: Κουπανγκ μαλαισιανά

note: name for mko, reference_name for mko
en: Mingang Doso
el: Μινγκανγκ Ντοσο

note: name for mkp, reference_name for mkp
en: Moikodi
el: Μοϊκοντι

note: name for mkr, reference_name for mkr
en: Malas
el: Μαλας

note: name for mks, inverted_name for mks
en: Mixtec, Silacayoapan
el: Μιστεκ, Σιλακαγιοαπαν

note: reference_name for mks
en: Silacayoapan Mixtec
el: Σιλακαγιοαπαν Μιστεκ

note: name for mkt, reference_name for mkt
en: Vamale
el: Βαμαλε

note: name for mku, inverted_name for mku
en: Maninka, Konyanka
el: Μανινκα, Κονυανκα

note: reference_name for mku
en: Konyanka Maninka
el: Κονυανκα Μανινκα

note: name for mkv, reference_name for mkv
en: Mafea
el: Μαφεα

note: name for mkw, reference_name for mkw
en: Kituba (Congo)
el: Κιτουμπα (Κονγκό)

note: name for mlb, reference_name for mlb
en: Mbule
el: Μπουλε

note: name for mle, reference_name for mle
en: Manambu
el: Μαναμπου

note: name for mlf, reference_name for mlf
en: Mal
el: Μαλ

note: name for mlg, reference_name for mlg
en: Malagasy
el: Μαλγασικά

note: name for mls, reference_name for mls
en: Masalit
el: Μασαλιτ

note: name for mlt, reference_name for mlt
en: Maltese
el: Μαλτεζικά

note: name for mlw, reference_name for mlw
en: Moloko
el: Μολοκο

note: name for mly, reference_name for mly, name for zlm, reference_name for zlm
en: Malay (individual language)
el: Μαλαισιανά (μεμονωμένη γλώσσα)

note: name for mma, reference_name for mma
en: Mama
el: Μαμα

note: name for mmd, reference_name for mmd
en: Maonan
el: Μαοναν

note: name for mme, reference_name for mme
en: Mae
el: Μαε

note: name for mmf, reference_name for mmf
en: Mundat
el: Μουντατ

note: name for mmg, inverted_name for mmg
en: Ambrym, North
el: Αμπρυμ, Βορειο

note: reference_name for mmg
en: North Ambrym
el: Βορειο Αμπρυμ

note: name for mmh, reference_name for mmh
en: Mehináku
el: Μεχινάκου

note: name for mmi, reference_name for mmi
en: Musar
el: Μουσαρ

note: name for mmp, reference_name for mmp
en: Siawi
el: Σιαουι

note: name for mmq, reference_name for mmq
en: Musak
el: Μουσακ

note: name for mnc, reference_name for mnc
en: Manchu
el: Μαντσου

note: name for mnd, reference_name for mnd
en: Mondé
el: Μοντέ

note: name for mne, reference_name for mne
en: Naba
el: Ναμπα

note: name for mng, inverted_name for mng
en: Mnong, Eastern
el: Μνονγκ, Ανατολικά

note: reference_name for mng
en: Eastern Mnong
el: Ανατολικά Μνονγκ

note: name for mnh, reference_name for mnh
en: Mono (Democratic Republic of Congo)
el: Μονο (Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό)

note: name for mni, reference_name for mni
en: Manipuri
el: Μανιπουρι

note: name for mnk, reference_name for mnk
en: Mandinka
el: Μαντινκα

note: name for mnl, reference_name for mnl
en: Tiale
el: Τιαλε

note: name for mnm, reference_name for mnm
en: Mapena
el: Μαπενα

note: name for mno, reference_name for mno
en: Manobo languages
el: Μανομπο γλώσσες

note: name for mnp, inverted_name for mnp
en: Chinese, Min Bei
el: Κινέζικα, Min Μπεϊ

note: reference_name for mnp
en: Min Bei Chinese
el: Μιν Μπεϊ Κινέζικα

note: name for mnr, reference_name for mnr
en: Mono (USA)
el: Μονο (ΗΠΑ)

note: name for mns, reference_name for mns
en: Mansi
el: Μανσι

note: name for mnt, reference_name for mnt
en: Maykulan
el: Μαϋκουλαν

note: name for mnu, reference_name for mnu
en: Mer
el: Μερ

note: name for mnv, reference_name for mnv
en: Rennell-Bellona
el: Ρενελ-Μπελονα

note: name for mnw, reference_name for mnw
en: Mon
el: Μον

note: name for mnz, reference_name for mnz
en: Moni
el: Μονι

note: name for mod, reference_name for mod
en: Mobilian
el: Μομπιλικά

note: name for moe, reference_name for moe
en: Montagnais
el: Μοντανιέ

note: name for moh, reference_name for moh
en: Mohawk
el: Μοχόκ

note: name for moi, reference_name for moi
en: Mboi
el: Μποϊ

note: name for moj, reference_name for moj
en: Monzombo
el: Μονζομπο

note: name for mok, reference_name for mok
en: Morori
el: Μορορι

note: name for mol, reference_name for mol
en: Moldavian
el: Μολδαβικά

note: name for mon, reference_name for mon
en: Mongolian
el: Μογκολικά

note: name for moo, reference_name for moo
en: Monom
el: Μονομ

note: name for mop, reference_name for mop
en: Mopán Maya
el: Μοπάν Μάγια

note: name for mor, reference_name for mor
en: Moro
el: Μορο

note: name for mos, reference_name for mos
en: Mossi
el: Μοσι

note: name for mot, reference_name for mot
en: Barí
el: Μπαρί

note: name for mou, reference_name for mou
en: Mogum
el: Μογκουμ

note: name for mov, reference_name for mov
en: Mohave
el: Μοχάβε

note: name for mow, reference_name for mow
en: Moi (Congo)
el: Μοϊ (Κονγκό)

note: name for mox, reference_name for mox
en: Molima
el: Μολιμα

note: name for mqc, reference_name for mqc
en: Mangole
el: Μανγκολε

note: name for mqg, inverted_name for mqg
en: Malay, Kota Bangun Kutai
el: Μαλαισιανά, Κοτα Μπανγκουν Κουταϊ

note: name for mqi, reference_name for mqi
en: Mariri
el: Μαριρι

note: name for mqj, reference_name for mqj
en: Mamasa
el: Μαμασα

note: name for mql, reference_name for mql
en: Mbelime
el: Μπελιμε

note: name for mqo, reference_name for mqo
en: Modole
el: Μοντολε

note: name for mqp, reference_name for mqp
en: Manipa
el: Μανιπα

note: name for mqt, reference_name for mqt
en: Mok
el: Μοκ

note: name for mqu, reference_name for mqu
en: Mandari
el: Μανταρι

note: name for mqv, reference_name for mqv
en: Mosimo
el: Μοσιμο

note: name for mqw, reference_name for mqw
en: Murupi
el: Μουρουπι

note: name for mqz, reference_name for mqz
en: Pano
el: Πανο

note: name for mrb, reference_name for mrb
en: Marino
el: Μαρινο

note: name for mre, reference_name for mre
en: Martha's Vineyard Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μάρθας Βίνγιαρντ

note: name for mrf, reference_name for mrf
en: Elseng
el: Ελσενγκ

note: name for mrg, reference_name for mrg
en: Mising
el: Μισινγκ

note: name for mrm, reference_name for mrm
en: Merlav
el: Μερλαβ

note: name for mro, reference_name for mro
en: Mru
el: Μρου

note: name for msd, reference_name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Γιούκατεκ Μάγια

note: name for msh, inverted_name for msh
en: Malagasy, Masikoro
el: Μαλγασικά, Μασικορο

note: name for msi, inverted_name for msi
en: Malay, Sabah
el: Μαλαισιανά, Σαμπαχ

note: name for msr, reference_name for msr
en: Mongolian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μογγολίας

note: name for mul, reference_name for mul
en: Multiple languages
el: Πολλαπλές γλώσσες

note: name for mxr, reference_name for mxr
en: Murik (Malaysia)
el: Μουρικ (Μαλαισία)

note: name for mzc, reference_name for mzc
en: Madagascar Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μαδαγασκάρης

note: name for mzg, reference_name for mzg
en: Monastic Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μοναστικ

note: name for mzy, reference_name for mzy
en: Mozambican Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μοζαμβίκης

note: name for nbs, reference_name for nbs
en: Namibian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ναμίμπιας

note: name for ncs, reference_name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Νικαράγουας

note: name for ngm, reference_name for ngm
en: Ngatik Men's Creole
el: Κρεολή Νγκατικ Μεν

note: name for nno, reference_name for nno
en: Norwegian Nynorsk
el: Νορβηγικά Nynorsk

note: name for non, inverted_name for non
en: Norse, Old
el: Παλαιά Νορβηγικά

note: name for nor, reference_name for nor
en: Norwegian
el: Νορβηγικά

note: name for nsi, reference_name for nsi
en: Nigerian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Νιγηρίας

note: name for nsl, reference_name for nsl
en: Norwegian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Νορβηγίας

note: name for nsp, reference_name for nsp
en: Nepalese Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Νεπάλ

note: name for nsr, reference_name for nsr
en: Maritime Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα των επαρχιών Μαριτάιμ

note: name for nss, reference_name for nss
en: Nali
el: Ναλι

note: name for nst, inverted_name for nst
en: Naga, Tase
el: Ναγκα, Τασε

note: name for nsw, reference_name for nsw
en: Navut
el: Ναβουτ

note: name for ntr, reference_name for ntr
en: Delo
el: Ντελο

note: name for nug, reference_name for nug
en: Nungali
el: Νουνγκαλι

note: name for nxi, reference_name for nxi
en: Nindi
el: Νιντι

note: name for nzs, reference_name for nzs
en: New Zealand Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Νέας Ζηλανδίας

note: name for okl, inverted_name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
el: Νοηματική γλώσσα Kentish, Παλαιά

note: name for ota, inverted_name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
el: Οθωμανικά Τουρκικά (1500-1928)

note: name for pan, reference_name for pan
en: Panjabi
el: Πουντζάμπι

note: name for pcm, inverted_name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
el: Πίτζιν, Nιγηριανά

note: reference_name for peb
en: Eastern Pomo
el: Ανατολικά Πομο

note: name for pec, inverted_name for pec
en: Pesisir, Southern
el: Πεσισιρ, Νότια

note: reference_name for pec
en: Southern Pesisir
el: Νότια Πεσισιρ

note: name for ped, reference_name for ped
en: Mala (Papua New Guinea)
el: Μαλα (Παπούα Νέα Γουινέα)

note: name for peg, reference_name for peg
en: Pengo
el: Πενγκο

note: name for peh, reference_name for peh
en: Bonan
el: Μποναν

note: name for pej, inverted_name for pej
en: Pomo, Northern
el: Πομο, Βόρεια

note: reference_name for pej
en: Northern Pomo
el: Βόρεια Πομο

note: name for peq, inverted_name for peq
en: Pomo, Southern
el: Πομο, Νότια

note: reference_name for peq
en: Southern Pomo
el: Νότια Πομο

note: name for pes, inverted_name for pes
en: Persian, Iranian
el: Περσικά, Ιρανικά

note: reference_name for pes
en: Iranian Persian
el: Ιρανικά Περσικά

note: name for pev, reference_name for pev
en: Pémono
el: Πέμονο

note: name for pex, reference_name for pex
en: Petats
el: Πετατς

note: name for pez, inverted_name for pez
en: Penan, Eastern
el: Πεναν, Ανατολικά

note: reference_name for pez
en: Eastern Penan
el: Ανατολικά Πεναν

note: name for pfe, reference_name for pfe
en: Peere
el: Πεερε

note: name for pga, inverted_name for pga
en: Creole Arabic, Sudanese
el: Αραβική κρεολή, Σουδανική

note: reference_name for pga
en: Sudanese Creole Arabic
el: Σουδανική αραβική κρεολή

note: name for pgg, reference_name for pgg
en: Pangwali
el: Πανγκουαλι

note: name for pgi, reference_name for pgi
en: Pagi
el: Παγκι

note: name for pgl, inverted_name for pgl
en: Irish, Primitive
el: Ιρλανδικά, Πρωτόγονα

note: reference_name for pgl
en: Primitive Irish
el: Πρωτόγονα Ιρλανδικά

note: name for pgs, reference_name for pgs
en: Pangseng
el: Πανγκσενγκ

note: name for pgu, reference_name for pgu
en: Pagu
el: Παγκου

note: name for pgy, reference_name for pgy
en: Pongyong
el: Πονγκγιονγκ

note: name for pha, reference_name for pha
en: Pa-Hng
el: Πα-Χνγκ

note: name for phi, reference_name for phi
en: Philippine languages
el: Φιλιππινέζικες γλώσσες

note: name for phn, reference_name for phn
en: Phoenician
el: Φοινικικά

note: name for pkp, reference_name for pkp
en: Pukapuka
el: Πουκαπουκα

note: name for pks, reference_name for pks
en: Pakistan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Πακιστάν

note: name for pku, reference_name for pku
en: Paku
el: Πακου

note: name for pla, reference_name for pla
en: Miani
el: Μιανι

note: name for pld, reference_name for pld
en: Polari
el: Πολαρι

note: name for plo, inverted_name for plo
en: Popoluca, Oluta
el: Ποπολουκα, Ολουτα

note: name for plp, reference_name for plp
en: Palpa
el: Παλπα

note: name for plt, inverted_name for plt
en: Malagasy, Plateau
el: Μαλγασικά, Πλατό

note: name for plu, reference_name for plu
en: Palikúr
el: Παλικούρ

note: name for pmc, reference_name for pmc
en: Palumata
el: Παλουματα

note: name for pmm, reference_name for pmm
en: Pomo
el: Πομο

note: name for pmn, reference_name for pmn
en: Pam
el: Παμ

note: name for pmo, reference_name for pmo
en: Pom
el: Πομ

note: name for pmu, inverted_name for pmu
en: Panjabi, Mirpur
el: Πουντζάμπι, Μιρπουρ

note: name for pmy, inverted_name for pmy
en: Malay, Papuan
el: Μαλαισιανά, Παπούας

note: name for pnb, inverted_name for pnb
en: Panjabi, Western
el: Πουντζάμπι, Δυτικά

note: name for pol, reference_name for pol
en: Polish
el: Πολωνέζικα

note: name for por, reference_name for por
en: Portuguese
el: Πορτογαλικά

note: name for prl, reference_name for prl
en: Peruvian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Περού

note: name for prz, reference_name for prz
en: Providencia Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Providencia

note: name for psc, reference_name for psc
en: Persian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Περσίας (Ιραν)

note: name for psd, reference_name for psd
en: Plains Indian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ινδικών πεδιάδων

note: name for pse, inverted_name for pse
en: Malay, Central
el: Μαλαισιανά, Κεντρική

note: name for psg, reference_name for psg
en: Penang Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Πενανγκ

note: name for psl, reference_name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Πουέρτο Ρίκο

note: name for pso, reference_name for pso
en: Polish Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Πολωνίας

note: name for psp, reference_name for psp
en: Philippine Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Φιλιππινών

note: name for psr, reference_name for psr
en: Portuguese Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Πορτογαλίας

note: name for pys, reference_name for pys
en: Paraguayan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Παραγουάης

note: name for rcf, inverted_name for rcf
en: Creole French, Réunion
el: Γαλλική κρεολή, Ρεουνιόν

note: reference_name for rcf
en: Réunion Creole French
el: Ρεουνιόν γαλλική κρεολή

note: name for rms, reference_name for rms
en: Romanian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ρουμανίας

note: name for ron, reference_name for ron, name for rum, reference_name for rum
en: Romanian
el: Ρουμάνικα

note: name for rsi, reference_name for rsi
en: Rennellese Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Rennellese

note: name for rsl, reference_name for rsl
en: Russian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ρωσίας

note: name for rus, reference_name for rus
en: Russian
el: Ρώσικα

note: name for san, reference_name for san
en: Sanskrit
el: Σανσκριτικά

note: name for scc, reference_name for scc, name for srp, reference_name for srp
en: Serbian
el: Σερβικά

note: name for scf, inverted_name for scf
en: Creole French, San Miguel
el: Γαλλική κρεολή, Σαν Μιγκέλ

note: reference_name for scf
en: San Miguel Creole French
el: Σαν Μιγκέλ γαλλική κρεολή

note: name for sci, inverted_name for sci
en: Creole Malay, Sri Lankan
el: Μαλαισιανή κρεολή, Σρι Λάνκας

note: reference_name for sci
en: Sri Lankan Creole Malay
el: Μαλαισιανή κρεολή Σρι Λάνκας

note: name for scn, reference_name for scn
en: Sicilian
el: Σικελιανά

note: name for sco, reference_name for sco
en: Scots
el: Σκοτς

note: name for sdg, reference_name for sdg
en: Savi
el: Σαβι

note: name for sdh, inverted_name for sdh
en: Kurdish, Southern
el: Κουρδικά, Νότια

note: reference_name for sdh
en: Southern Kurdish
el: Νότια Κουρδικά

note: name for sdk, reference_name for sdk
en: Sos Kundi
el: Σος Κουντι

note: name for sdl, reference_name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Σαουδικής Αραβίας

note: name for sfs, reference_name for sfs
en: South African Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Νοτίου Αφρικής

note: name for sga, inverted_name for sga
en: Irish, Old (to 900)
el: Ιρλανδικά, Παλαιά (ως το 900)

note: reference_name for sga
en: Old Irish (to 900)
el: Παλαιά Ιρλανδικά (ως το 900)

note: name for sgg, reference_name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
el: Αυστρο-γερμανική νοηματική γλώσσα

note: name for sgx, reference_name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Σιέρα Λεόνε

note: name for skg, inverted_name for skg
en: Malagasy, Sakalava
el: Μαλγασικά, Σακαλαβα

note: name for ski, reference_name for ski
en: Sika
el: Σικα

note: name for skj, reference_name for skj
en: Seke (Nepal)
el: Σεκε (Νεπάλ)

note: name for skk, reference_name for skk
en: Sok
el: Σοκ

note: name for skm, reference_name for skm
en: Kutong
el: Κουτονγκ

note: name for skw, inverted_name for skw
en: Creole Dutch, Skepi
el: Ολλανδική κρεολή, Σκεπι

note: reference_name for skw
en: Skepi Creole Dutch
el: Σκεπι ολλανδική κρεολή

note: name for sky, reference_name for sky
en: Sikaiana
el: Σικαϊανα

note: name for sla, reference_name for sla
en: Slavic languages
el: Σλαβικές γλώσσες

note: name for slc, reference_name for slc
en: Sáliba
el: Σάλιμπα

note: name for slf, reference_name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
el: Ελβετο-Ιταλική νοηματική γλώσσα

note: name for slk, reference_name for slk, name for slo, reference_name for slo
en: Slovak
el: Σλοβακικά

note: name for sls, reference_name for sls
en: Singapore Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Σιγκαπούρης

note: name for slv, reference_name for slv
en: Slovenian
el: Σλοβενικά

note: name for som, reference_name for som
en: Somali
el: Σομαλικά

note: name for sqk, reference_name for sqk
en: Albanian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Αλβανίας

note: name for sqs, reference_name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Σρι Λάνκας

note: name for ssp, reference_name for ssp
en: Spanish Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ισπανίας

note: name for ssr, reference_name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
el: Αυστρο-γαλλική νοηματική γλώσσα

note: name for svc, inverted_name for svc
en: Creole English, Vincentian
el: Αγγλική κρεολή, Βικεντιανά

note: reference_name for svc
en: Vincentian Creole English
el: Βικεντιανά αγγλική κρεολή

note: name for sve, reference_name for sve
en: Serili
el: Σεριλι

note: name for svk, reference_name for svk
en: Slovakian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Σλοβακίας

note: name for svr, reference_name for svr
en: Savara
el: Σαβαρα

note: name for svs, reference_name for svs
en: Savosavo
el: Σαβοσαβο

note: name for swa, reference_name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
el: Σουαχίλι (μακρογλώσσα)

note: name for swc, inverted_name for swc
en: Swahili, Congo
el: Σουαχίλι, Κονγκό

note: reference_name for swc
en: Congo Swahili
el: Κονγκό Σουαχίλι

note: name for swe, reference_name for swe
en: Swedish
el: Σουηδικά

note: name for swf, reference_name for swf
en: Sere
el: Σερε

note: name for swg, reference_name for swg
en: Swabian
el: Σουαβιανά

note: name for swh, reference_name for swh
en: Swahili (individual language)
el: Σουαχίλι (μεμονωμένη γλώσσα)

note: name for swi, reference_name for swi
en: Sui
el: Σουι

note: name for swj, reference_name for swj
en: Sira
el: Σιρα

note: name for swk, inverted_name for swk
en: Sena, Malawi
el: Σενα, Μαλάουι

note: reference_name for swk
en: Malawi Sena
el: Μαλάουι Σένα

note: name for swl, reference_name for swl
en: Swedish Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Σουηδίας

note: name for swm, reference_name for swm
en: Samosa
el: Σαμοσα

note: name for swp, reference_name for swp
en: Suau
el: Σουαου

note: name for syr, reference_name for syr
en: Syriac
el: Συριακά

note: name for syy, reference_name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Αλ-Σαγιντ Βεδουίνων

note: name for tam, reference_name for tam
en: Tamil
el: Ταϊλανδέζικα

note: name for tch, inverted_name for tch
en: Creole English, Turks And Caicos
el: Αγγλική κρεολή, Τερκς και Κέικος

note: reference_name for tch
en: Turks And Caicos Creole English
el: Τερκς και Κέικος αγγλική κρεολή

note: name for tcl, reference_name for tcl
en: Taman (Myanmar)
el: Ταμαν (Μιανμάρ)

note: name for tcs, inverted_name for tcs
en: Creole, Torres Strait
el: Κρεολή, Στενών Τόρες

note: reference_name for tcs
en: Torres Strait Creole
el: Κρεολή Στενών Τόρες

note: name for tdx, inverted_name for tdx
en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
el: Μαλγασικά, Ταντροϊ-Μαχαφαλι

note: name for tgh, inverted_name for tgh
en: Creole English, Tobagonian
el: Αγγλική κρεολή, Τομπάγκου

note: name for tha, reference_name for tha
en: Thai
el: Ταϊλανδέζικη

note: name for tkg, inverted_name for tkg
en: Malagasy, Tesaka
el: Μαλγασικά, Τεσακα

note: name for tkl, reference_name for tkl
en: Tokelau
el: Τοκελάου

note: name for trf, inverted_name for trf
en: Creole English, Trinidadian
el: Αγγλική κρεολή, Τρινιδάδ

note: reference_name for trf
en: Trinidadian Creole English
el: Τρινιδάδ αγγλική κρεολή

note: name for tse, reference_name for tse
en: Tunisian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Τυνησίας

note: name for tsm, reference_name for tsm
en: Turkish Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Τουρκίας

note: name for tsq, reference_name for tsq
en: Thai Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ταϊλάνδης

note: name for tsr, reference_name for tsr
en: Akei
el: Ακεϊ

note: name for tss, reference_name for tss
en: Taiwan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ταϊβάν

note: name for tsu, reference_name for tsu
en: Tsou
el: Τσου

note: name for tsx, reference_name for tsx
en: Mubami
el: Μουμπαμι

note: name for tsy, reference_name for tsy
en: Tebul Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Τεμπούλ

note: name for tta, reference_name for tta
en: Tutelo
el: Τουτελο

note: name for tur, reference_name for tur
en: Turkish
el: Τουρκικά

note: name for txy, inverted_name for txy
en: Malagasy, Tanosy
el: Μαλγασικά, Τανοσι

note: name for tza, reference_name for tza
en: Tanzanian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Τανζανίας

note: name for ugn, reference_name for ugn
en: Ugandan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ουγκάντας

note: name for ugy, reference_name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ουρουγουάης

note: name for ukl, reference_name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ουκρανίας

note: name for ukr, reference_name for ukr
en: Ukrainian
el: Ουκρανικά

note: name for uks, reference_name for uks
en: Urubú-Kaapor Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ουρουμπού-Κααπορ

note: name for ulf, reference_name for ulf
en: Usku
el: Ουσκου

note: name for ulk, reference_name for ulk
en: Meriam
el: Μεριαμ

note: name for umi, reference_name for umi
en: Ukit
el: Ουκιτ

note: name for umm, reference_name for umm
en: Umon
el: Ουμον

note: name for umo, reference_name for umo
en: Umotína
el: Ουμοτίνα

note: name for und, reference_name for und
en: Undetermined
el: Απροσδιόριστη

note: name for vic, inverted_name for vic
en: Creole English, Virgin Islands
el: Αγγλική κρεολή, Παρθένων Νήσων

note: reference_name for vic
en: Virgin Islands Creole English
el: Αγγλική κρεολή Παρθένων Νήσων

note: name for vie, reference_name for vie
en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικα

note: name for vif, reference_name for vif
en: Vili
el: Βιλι

note: name for vig, reference_name for vig
en: Viemo
el: Βιεμο

note: name for vil, reference_name for vil
en: Vilela
el: Βιλελα

note: name for vin, reference_name for vin
en: Vinza
el: Βινζα

note: name for vit, reference_name for vit
en: Viti
el: Βιτι

note: name for viv, reference_name for viv
en: Iduna
el: Ιντουνα

note: name for vkk, reference_name for vkk
en: Kaur
el: Καουρ

note: name for vkl, reference_name for vkl
en: Kulisusu
el: Κουλισουσου

note: name for vkm, reference_name for vkm
en: Kamakan
el: Καμακαν

note: name for vkp, inverted_name for vkp
en: Creole Portuguese, Korlai
el: Πορτογαλική κρεολή, Κορλαϊ

note: reference_name for vkp
en: Korlai Creole Portuguese
el: Πορτογαλική κρεολή Κορλαϊ

note: name for vkt, inverted_name for vkt
en: Malay, Tenggarong Kutai
el: Μαλαισιανά, Τενγκαρονγκ Κουταϊ

note: reference_name for vkt
en: Tenggarong Kutai Malay
el: Μαλαισιανά Τενγκαρονγκ Κουταϊ

note: name for vlp, reference_name for vlp
en: Valpei
el: Βαλπεϊ

note: name for vme, inverted_name for vme
en: Masela, East
el: Μασελα, Ανατολικά

note: reference_name for vme
en: East Masela
el: Ανατολικά Μασελα

note: name for vmj, inverted_name for vmj
en: Mixtec, Ixtayutla
el: Μιστεκ, Ισταγιουτλα

note: reference_name for vmj
en: Ixtayutla Mixtec
el: Ισταγιουτλα Μιστεκ

note: name for vml, reference_name for vml
en: Malgana
el: Μαλγκανα

note: name for vmm, inverted_name for vmm
en: Mixtec, Mitlatongo
el: Μιστεκ, Μιτλατονγκο

note: reference_name for vmm
en: Mitlatongo Mixtec
el: Μιτλατονγκο Μιστεκ

note: name for vmo, reference_name for vmo
en: Muko-Muko
el: Μουκο-Μουκο

note: name for vmp, inverted_name for vmp
en: Mazatec, Soyaltepec
el: Μασατεκ, Σογιαλτεπεκ

note: reference_name for vmp
en: Soyaltepec Mazatec
el: Σογιαλτεπεκ Μασατεκ

note: name for vmq, inverted_name for vmq
en: Mixtec, Soyaltepec
el: Μιστεκ, Σογιαλτεπεκ

note: reference_name for vmq
en: Soyaltepec Mixtec
el: Σογιαλτεπεκ Μιστεκ

note: name for vmx, inverted_name for vmx
en: Mixtec, Tamazola
el: Μιστεκ, Ταμασολα

note: reference_name for vmx
en: Tamazola Mixtec
el: Ταμασολα Μιστεκ

note: name for vsi, reference_name for vsi
en: Moldova Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μολδαβίας

note: name for vsl, reference_name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Βενεζουέλας

note: name for vsv, reference_name for vsv
en: Valencian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Βαλένθιας

note: name for wes, inverted_name for wes
en: Pidgin, Cameroon
el: Πίτζιν, Καμερούν

note: name for xaa, inverted_name for xaa
en: Arabic, Andalusian
el: Αραβικά, Ανδαλουσίας

note: name for xki, reference_name for xki
en: Kenyan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Κένυας

note: name for xmk, inverted_name for xmk
en: Macedonian, Ancient
el: Μακεδονικά, Αρχαία

note: name for xml, reference_name for xml
en: Malaysian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μαλαισίας

note: name for xmm, inverted_name for xmm
en: Malay, Manado
el: Μαλαισιανά, Μαναντο

note: name for xms, reference_name for xms
en: Moroccan Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Μαρόκου

note: name for xmv, inverted_name for xmv
en: Malagasy, Tankarana
el: Μαλγασικά, Τανκαρανα

note: name for xmw, inverted_name for xmw
en: Malagasy, Tsimihety
el: Μαλγασικά, Τσιμιχετι

note: name for xna, inverted_name for xna
en: North Arabian, Ancient
el: Βόρεια Αραβικά, Αρχαία

note: name for xng, inverted_name for xng
en: Mongolian, Middle
el: Μογγολικά, Μέσης εποχής

note: name for xzp, inverted_name for xzp
en: Zapotec, Ancient
el: Ζαποτέκ, Αρχαία

note: name for yds, reference_name for yds
en: Yiddish Sign Language
el: Γερμανοεβραϊκή (Γίντις) νοηματική γλώσσα

note: name for yhd, inverted_name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
el: Αραβικά, Ιουδαίων Ιράκ

note: name for ysl, reference_name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Γιουγκοσλαβίας

note: name for yud, inverted_name for yud
en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
el: Αραβικά, Ιουδαίων Τρίπολης

note: name for yue, inverted_name for yue
en: Chinese, Yue
el: Κινέζικα, Yue

note: name for zaa, inverted_name for zaa
en: Zapotec, Sierra de Juárez
el: Ζαποτέκ, Σιέρρα δε Χουάρεζ

note: name for zab, inverted_name for zab
en: Zapotec, San Juan Guelavía
el: Ζαποτέκ, Σαν Χουάν Γελαβία

note: name for zac, inverted_name for zac
en: Zapotec, Ocotlán
el: Ζαποτέκ, Οκοτλάν

note: name for zad, inverted_name for zad
en: Zapotec, Cajonos
el: Ζαποτέκ, Καχόνος

note: name for zae, inverted_name for zae
en: Zapotec, Yareni
el: Ζαποτέκ, Γιαρενι

note: name for zaf, inverted_name for zaf
en: Zapotec, Ayoquesco
el: Ζαποτέκ, Αγιοκέσκο

note: name for zai, inverted_name for zai
en: Zapotec, Isthmus
el: Ζαποτέκ, Ισθμού

note: name for zak, reference_name for zak
en: Zanaki
el: Ζανάκι

note: name for zam, inverted_name for zam
en: Zapotec, Miahuatlán
el: Ζαποτέκ, Μιαχουατλάν

note: name for zao, inverted_name for zao
en: Zapotec, Ozolotepec
el: Ζαποτέκ, Οζολοτεπεκ

note: name for zap, reference_name for zap
en: Zapotec
el: Ζαποτέκ

note: name for zaq, inverted_name for zaq
en: Zapotec, Aloápam
el: Ζαποτέκ, Αλοάπαμ

note: name for zar, inverted_name for zar
en: Zapotec, Rincón
el: Ζαποτέκ, Ρινκόν

note: name for zas, inverted_name for zas
en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
el: Ζαποτέκ, Σάντο Δομίνγκο Αλβαράδας

note: name for zat, inverted_name for zat
en: Zapotec, Tabaa
el: Ζαποτέκ, Tabaa

note: name for zav, inverted_name for zav
en: Zapotec, Yatzachi
el: Ζαποτέκ, Yatzachi

note: name for zaw, inverted_name for zaw
en: Zapotec, Mitla
el: Ζαποτέκ, Μιτλα

note: name for zax, inverted_name for zax
en: Zapotec, Xadani
el: Ζαποτέκ, Xadani

note: name for zca, inverted_name for zca
en: Zapotec, Coatecas Altas
el: Ζαποτέκ, Κοατέκας Άλτας

note: name for zha, reference_name for zha
en: Zhuang
el: Τζουάνγκ

note: name for zhd, inverted_name for zhd
en: Zhuang, Dai
el: Τζουάνγκ, Νταϊ

note: name for zhn, inverted_name for zhn
en: Zhuang, Nong
el: Τζουάνγκ, Νονγκ

note: name for zib, reference_name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ζιμπάμπουε

note: name for zlj, inverted_name for zlj
en: Zhuang, Liujiang
el: Τζουάνγκ, Λιουτζιανγκ

note: name for zln, inverted_name for zln
en: Zhuang, Lianshan
el: Τζουάνγκ, Λιανσαν

note: name for zlq, inverted_name for zlq
en: Zhuang, Liuqian
el: Τζουάνγκ, Λιουκιαν

note: name for zmb, reference_name for zmb
en: Zimba
el: Ζιμπα

note: name for zoo, inverted_name for zoo
en: Zapotec, Asunción Mixtepec
el: Ζαποτέκ, Asunción Mixtepec

note: name for zpa, inverted_name for zpa
en: Zapotec, Lachiguiri
el: Ζαποτέκ, Lachiguiri

note: name for zpb, inverted_name for zpb
en: Zapotec, Yautepec
el: Ζαποτέκ, Yautepec

note: name for zpc, inverted_name for zpc
en: Zapotec, Choapan
el: Ζαποτέκ, Τσοαπαν

note: name for zpd, inverted_name for zpd
en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
el: Ζαποτέκ, Νοτιανατολικού Ixtlán

note: name for zpe, inverted_name for zpe
en: Zapotec, Petapa
el: Ζαποτέκ, Πεταπα

note: name for zpf, inverted_name for zpf
en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
el: Ζαποτέκ, Σαν Πέδρο Κιατονι

note: name for zpg, inverted_name for zpg
en: Zapotec, Guevea De Humboldt
el: Ζαποτέκ, Guevea De Humboldt

note: name for zph, inverted_name for zph
en: Zapotec, Totomachapan
el: Ζαποτέκ, Totomachapan

note: name for zpi, inverted_name for zpi
en: Zapotec, Santa María Quiegolani
el: Ζαποτέκ, Σαντα Μαρία Κιεγολανι

note: name for zpj, inverted_name for zpj
en: Zapotec, Quiavicuzas
el: Ζαποτέκ, Quiavicuzas

note: name for zpk, inverted_name for zpk
en: Zapotec, Tlacolulita
el: Ζαποτέκ, Τλακολουλίτα

note: name for zpo, inverted_name for zpo
en: Zapotec, Amatlán
el: Ζαποτέκ, Αματλάν

note: name for zps, inverted_name for zps
en: Zapotec, Coatlán
el: Ζαποτέκ, Κοατλάν

note: name for zpt, inverted_name for zpt
en: Zapotec, San Vicente Coatlán
el: Ζαποτέκ, Σαν Βισεντε Κοατλάν

note: name for zpu, inverted_name for zpu
en: Zapotec, Yalálag
el: Ζαποτέκ, Γιαλάλαγ

note: name for zpv, inverted_name for zpv
en: Zapotec, Chichicapan
el: Ζαποτέκ, Τσιτσικαπαν

note: name for zpw, inverted_name for zpw
en: Zapotec, Zaniza
el: Ζαποτέκ, Zaniza

note: name for zpx, inverted_name for zpx
en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
el: Ζαποτέκ, San Baltazar Loxicha

note: name for zpy, inverted_name for zpy
en: Zapotec, Mazaltepec
el: Ζαποτέκ, Mazaltepec

note: name for zpz, inverted_name for zpz
en: Zapotec, Texmelucan
el: Ζαποτέκ, Texmelucan

note: name for zqe, inverted_name for zqe
en: Zhuang, Qiubei
el: Τζουάνγκ, Qiubei

note: name for zra, reference_name for zra
en: Kara (Korea)
el: Καρα (Κορέα)

note: name for zsl, reference_name for zsl
en: Zambian Sign Language
el: Νοηματική γλώσσα Ζάμπιας

note: name for zsm, inverted_name for zsm
en: Malay, Standard
el: Μαλαισιανά, Τυπική

note: name for zul, reference_name for zul
en: Zulu
el: Ζουλού

note: name for zwa, reference_name for zwa
en: Zay
el: Ζαϊ

note: name for zxx, reference_name for zxx
en: No linguistic content
el: Δεν υπάρχει γλωσσικό περιεχόμενο

note: name for zyb, inverted_name for zyb
en: Zhuang, Yongbei
el: Τζουάνγκ, Γιονγκμπεϊ

note: name for zyg, inverted_name for zyg
en: Zhuang, Yang
el: Τζουάνγκ, Γιανγκ

note: name for zyj, inverted_name for zyj
en: Zhuang, Youjiang
el: Τζουάνγκ, Γιουτζιανγκ

note: name for zyn, inverted_name for zyn
en: Zhuang, Yongnan
el: Τζουάνγκ, Γιονγκναν

note: name for zza, reference_name for zza
en: Zaza
el: Ζαζάκι

note: name for zzj, inverted_name for zzj
en: Zhuang, Zuojiang
el: Τζουάνγκ, Ζουοτζιανγκ
