iso_639_3 3.5.1 - en to hu translation catalogue (968 entries)

note: name for aar
en: Afar
hu: afar

note: name for abk
en: Abkhazian
hu: abház

note: name for ace
en: Achinese
hu: akinéz

note: name for ach
en: Acoli
hu: acoli

note: name for ada
en: Adangme
hu: adangme

note: name for afh
en: Afrihili
hu: afrihili

note: name for afr
en: Afrikaans
hu: afrikaans

note: name for aka
en: Akan
hu: akan

note: name for akk
en: Akkadian
hu: akkád

note: name for ale
en: Aleut
hu: aleut

note: name for amh
en: Amharic
hu: amhara

note: name for anp
en: Angika
hu: angika

note: name for ara
en: Arabic
hu: arab

note: name for arg
en: Aragonese
hu: aragóniai

note: name for arp
en: Arapaho
hu: arapaho

note: name for arw
en: Arawak
hu: arawak

note: name for asm
en: Assamese
hu: asszámi

note: name for ava
en: Avaric
hu: avar

note: name for ave
en: Avestan
hu: aveszti

note: name for awa
en: Awadhi
hu: avádi

note: name for aym
en: Aymara
hu: aymara

note: name for aze
en: Azerbaijani
hu: azeri

note: name for bak
en: Bashkir
hu: baskír

note: name for bal
en: Baluchi
hu: baluchi

note: name for bam
en: Bambara
hu: bambara

note: name for ban
en: Balinese
hu: balinéz

note: name for bej
en: Beja
hu: beja

note: name for bel
en: Belarusian
hu: belorusz

note: name for ben
en: Bengali
hu: bengáli

note: name for bho
en: Bhojpuri
hu: bhodzspuri

note: name for bik
en: Bikol
hu: bikol

note: name for bin
en: Bini
hu: bini

note: name for bis
en: Bislama
hu: biszlama

note: name for bla
en: Siksika
hu: szikszika

note: name for bod
en: Tibetan
hu: tibeti

note: name for bos
en: Bosnian
hu: bosnyák

note: name for bra
en: Braj
hu: bradzs

note: name for bre
en: Breton
hu: breton

note: name for bua
en: Buriat
hu: burját

note: name for bug
en: Buginese
hu: buginéz

note: name for bul
en: Bulgarian
hu: bolgár

note: name for cad
en: Caddo
hu: caddo

note: name for cat
en: Catalan
hu: katalán

note: name for ceb
en: Cebuano
hu: cebuano

note: name for ces
en: Czech
hu: cseh

note: name for cha
en: Chamorro
hu: chamorro

note: name for chb
en: Chibcha
hu: csibcsa

note: name for che
en: Chechen
hu: csecsen

note: name for chg
en: Chagatai
hu: chagati

note: name for chk
en: Chuukese
hu: csukéz

note: name for chn
en: Chinook jargon
hu: chinook zsargon

note: name for cho
en: Choctaw
hu: csoktó

note: name for chp
en: Chipewyan
hu: csippeva

note: name for chr
en: Cherokee
hu: cserokí

note: name for chv
en: Chuvash
hu: csuvas

note: name for chy
en: Cheyenne
hu: csejen

note: name for cop
en: Coptic
hu: kopt

note: name for cor
en: Cornish
hu: cornwalli

note: name for cos
en: Corsican
hu: korzikai

note: name for cre
en: Cree
hu: cree

note: name for csb
en: Kashubian
hu: kasubi

note: name for cym
en: Welsh
hu: velszi

note: name for dak
en: Dakota
hu: dakota

note: name for dan
en: Danish
hu: dán

note: name for dar
en: Dargwa
hu: dargwa

note: name for del
en: Delaware
hu: delavár

note: name for den
en: Slave (Athapascan)
hu: Szolga (atapaszkán)

note: name for deu
en: German
hu: német

note: name for dgr
en: Dogrib
hu: dogrib

note: name for din
en: Dinka
hu: dinka

note: name for dua
en: Duala
hu: duala

note: name for dyu
en: Dyula
hu: djula

note: name for dzo
en: Dzongkha
hu: dzongka

note: name for efi
en: Efik
hu: efik

note: name for egy
en: Egyptian (Ancient)
hu: óegyiptomi

note: name for eka
en: Ekajuk
hu: ekajuk

note: name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
hu: modern görög (1453-)

note: name for elx
en: Elamite
hu: elamita

note: name for eng
en: English
hu: angol

note: name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
hu: közép-angol (1100-1500)

note: name for epo
en: Esperanto
hu: eszperantó

note: name for est
en: Estonian
hu: észt

note: name for eus
en: Basque
hu: baszk

note: name for ewe
en: Ewe
hu: ewe

note: name for ewo
en: Ewondo
hu: ewondo

note: name for fao
en: Faroese
hu: feröi

note: name for fas
en: Persian
hu: perzsa

note: name for fat
en: Fanti
hu: fanti

note: name for fij
en: Fijian
hu: fidzsi

note: name for fin
en: Finnish
hu: finn

note: name for fon
en: Fon
hu: fon

note: name for fra
en: French
hu: francia

note: name for ful
en: Fulah
hu: fula

note: name for fur
en: Friulian
hu: friul

note: name for gaa
en: Ga
hu: ga

note: name for gay
en: Gayo
hu: gajo

note: name for gez
en: Geez
hu: gíz

note: name for gil
en: Gilbertese
hu: gilberti

note: name for gle
en: Irish
hu: ír

note: name for glv
en: Manx
hu: manx

note: name for gon
en: Gondi
hu: gondi

note: name for gor
en: Gorontalo
hu: gorontalo

note: name for got
en: Gothic
hu: gót

note: name for grb
en: Grebo
hu: grebo

note: name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
hu: ógörög (1453-ig)

note: name for grn
en: Guarani
hu: guarani

note: name for guj
en: Gujarati
hu: gudzsarati

note: name for hai
en: Haida
hu: haida

note: name for hau
en: Hausa
hu: hausza

note: name for haw
en: Hawaiian
hu: hawaii

note: name for heb
en: Hebrew
hu: héber

note: name for her
en: Herero
hu: herero

note: name for hil
en: Hiligaynon
hu: hiligajnon

note: name for hin
en: Hindi
hu: hindi

note: name for hit
en: Hittite
hu: hettita

note: name for hmn
en: Hmong
hu: hmong

note: name for hmo
en: Hiri Motu
hu: hiri motu

note: name for hrv
en: Croatian
hu: horvát

note: name for hun
en: Hungarian
hu: magyar

note: name for hup
en: Hupa
hu: hupa

note: name for hye
en: Armenian
hu: örmény

note: name for iba
en: Iban
hu: iba

note: name for ibo
en: Igbo
hu: igbo

note: name for ido
en: Ido
hu: ido

note: name for iku
en: Inuktitut
hu: inuktitut

note: name for ile
en: Interlingue
hu: interlingva

note: name for ilo
en: Iloko
hu: iloko

note: name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
hu: interlingva (Nemzetközi Segédnyelv Egyesület)

note: name for ind
en: Indonesian
hu: indonéz

note: name for inh
en: Ingush
hu: ingus

note: name for ipk
en: Inupiaq
hu: inupiak

note: name for isl
en: Icelandic
hu: izlandi

note: name for ita
en: Italian
hu: olasz

note: name for jav
en: Javanese
hu: jávai

note: name for jbo
en: Lojban
hu: lodzsban

note: name for jpn
en: Japanese
hu: japán

note: name for jpr
en: Judeo-Persian
hu: judeo-perzsa

note: name for jrb
en: Judeo-Arabic
hu: judeo-arab

note: name for kaa
en: Kara-Kalpak
hu: kara-kalpak

note: name for kab
en: Kabyle
hu: kabile

note: name for kac
en: Kachin
hu: kachin

note: name for kan
en: Kannada
hu: kannada

note: name for kas
en: Kashmiri
hu: kasmíri

note: name for kat
en: Georgian
hu: grúz

note: name for kau
en: Kanuri
hu: kanuri

note: name for kaw
en: Kawi
hu: kawi

note: name for kaz
en: Kazakh
hu: kazah

note: name for kbd
en: Kabardian
hu: kabardi

note: name for kha
en: Khasi
hu: kazi

note: name for kho
en: Khotanese
hu: kotáni

note: name for kik
en: Kikuyu
hu: kikuyu

note: name for kin
en: Kinyarwanda
hu: kinyarwanda

note: name for kir
en: Kirghiz
hu: kirgiz

note: name for kmb
en: Kimbundu
hu: kimbundu

note: name for kom
en: Komi
hu: komi

note: name for kon
en: Kongo
hu: kongo

note: name for kor
en: Korean
hu: koreai

note: name for kos
en: Kosraean
hu: koszrai

note: name for kpe
en: Kpelle
hu: kpelle

note: name for krc
en: Karachay-Balkar
hu: karacsai-balkar

note: name for krl
en: Karelian
hu: kareliai

note: name for kru
en: Kurukh
hu: kuruk

note: name for kua
en: Kuanyama
hu: kuanyama

note: name for kum
en: Kumyk
hu: kumyk

note: name for kur
en: Kurdish
hu: kurd

note: name for kut
en: Kutenai
hu: kutenai

note: name for lad
en: Ladino
hu: ladino

note: name for lah
en: Lahnda
hu: landa

note: name for lam
en: Lamba
hu: lamba

note: name for lao
en: Lao
hu: lao

note: name for lat
en: Latin
hu: latin

note: name for lav
en: Latvian
hu: lett

note: name for lez
en: Lezghian
hu: lezgi

note: name for lin
en: Lingala
hu: lingala

note: name for lit
en: Lithuanian
hu: litván

note: name for lol
en: Mongo
hu: mongo

note: name for loz
en: Lozi
hu: lozi

note: name for lua
en: Luba-Lulua
hu: luba-lulua

note: name for lub
en: Luba-Katanga
hu: luba-katanga

note: name for lug
en: Ganda
hu: ganda

note: name for lui
en: Luiseno
hu: luisendo

note: name for lun
en: Lunda
hu: lunda

note: name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
hu: luo (Kenya és Tanzánia)

note: name for lus
en: Lushai
hu: lushai

note: name for mad
en: Madurese
hu: maduri

note: name for mag
en: Magahi
hu: magahi

note: name for mai
en: Maithili
hu: maithili

note: name for mak
en: Makasar
hu: makasar

note: name for mal
en: Malayalam
hu: malajalam

note: name for man
en: Mandingo
hu: mandingo

note: name for mar
en: Marathi
hu: marathi

note: name for mas
en: Masai
hu: maszáj

note: name for mdf
en: Moksha
hu: moksa

note: name for mdr
en: Mandar
hu: mandar

note: name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
hu: közép-ír (900-1200)

note: name for min
en: Minangkabau
hu: minangkabau

note: name for mkd
en: Macedonian
hu: macedón

note: name for mlg
en: Malagasy
hu: malagasy

note: name for mlt
en: Maltese
hu: máltai

note: name for mnc
en: Manchu
hu: manchu

note: name for mni
en: Manipuri
hu: manipuri

note: name for moh
en: Mohawk
hu: mohawk

note: name for mon
en: Mongolian
hu: mongol

note: name for mos
en: Mossi
hu: mossi

note: name for mri
en: Maori
hu: maori

note: name for mul
en: Multiple languages
hu: több nyelv

note: name for mus
en: Creek
hu: creek

note: name for mwl
en: Mirandese
hu: mirandese

note: name for mwr
en: Marwari
hu: marwari

note: name for mya
en: Burmese
hu: burmai

note: name for myv
en: Erzya
hu: erzija

note: name for nap
en: Neapolitan
hu: nápolyi

note: name for nau
en: Nauru
hu: nauru

note: name for nbl
en: Ndebele, South
hu: ndebele (déli)

note: name for nde
en: Ndebele, North
hu: ndebele (északi)

note: name for ndo
en: Ndonga
hu: ndonga

note: name for nia
en: Nias
hu: nias

note: name for niu
en: Niuean
hu: niuei

note: name for nld
en: Dutch
hu: holland

note: name for nno
en: Norwegian Nynorsk
hu: norvég (nynorsk)

note: name for nog
en: Nogai
hu: nogai

note: name for non
en: Norse, Old
hu: ónorvég

note: name for nor
en: Norwegian
hu: norvég

note: name for npi
en: Nepali
hu: nepáli

note: name for nso
en: Sotho, Northern
hu: sotho (északi)

note: name for nym
en: Nyamwezi
hu: nyamwezi

note: name for nyn
en: Nyankole
hu: nyankole

note: name for nyo
en: Nyoro
hu: nyoro

note: name for nzi
en: Nzima
hu: nzima

note: name for oji
en: Ojibwa
hu: odzsibwa

note: name for orm
en: Oromo
hu: oromo

note: name for ory
en: Oriya
hu: orija

note: name for osa
en: Osage
hu: oszage

note: name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
hu: török (ottomán) (1500-1928)

note: name for pag
en: Pangasinan
hu: pangasini

note: name for pal
en: Pahlavi
hu: pahlavi

note: name for pam
en: Pampanga
hu: pampanga

note: name for pap
en: Papiamento
hu: papiamento

note: name for pau
en: Palauan
hu: palaui

note: name for phn
en: Phoenician
hu: főníciai

note: name for pli
en: Pali
hu: pali

note: name for pol
en: Polish
hu: lengyel

note: name for pon
en: Pohnpeian
hu: ponpei

note: name for por
en: Portuguese
hu: portugál

note: name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
hu: provanszál, ó (1500-ig)

note: name for pus
en: Pushto
hu: pushto

note: name for que
en: Quechua
hu: kecsua

note: name for raj
en: Rajasthani
hu: radzsasztani

note: name for rap
en: Rapanui
hu: rapanui

note: name for rom
en: Romany
hu: roma

note: name for ron
en: Romanian
hu: román

note: name for run
en: Rundi
hu: rundi

note: name for rus
en: Russian
hu: orosz

note: name for sad
en: Sandawe
hu: sandawe

note: name for sag
en: Sango
hu: szango

note: name for sah
en: Yakut
hu: jakut

note: name for san
en: Sanskrit
hu: szankszrit

note: name for sas
en: Sasak
hu: szaszak

note: name for sat
en: Santali
hu: szantáli

note: name for scn
en: Sicilian
hu: friuli

note: name for sco
en: Scots
hu: skót

note: name for sel
en: Selkup
hu: szelkup

note: name for sga
en: Irish, Old (to 900)
hu: óír (900-ig)

note: name for shn
en: Shan
hu: shan

note: name for sid
en: Sidamo
hu: szidamo

note: name for slk
en: Slovak
hu: szlovák

note: name for slv
en: Slovenian
hu: szlovén

note: name for smj
en: Lule Sami
hu: lule szami

note: name for smo
en: Samoan
hu: szamoai

note: name for sna
en: Shona
hu: shona

note: name for snd
en: Sindhi
hu: szindi

note: name for snk
en: Soninke
hu: soninke

note: name for sog
en: Sogdian
hu: sogdi

note: name for som
en: Somali
hu: szomáli

note: name for sot
en: Sotho, Southern
hu: sotho, déli

note: name for spa
en: Spanish
hu: spanyol

note: name for sqi
en: Albanian
hu: albán

note: name for srd
en: Sardinian
hu: szardíniai

note: name for srp
en: Serbian
hu: szerb

note: name for srr
en: Serer
hu: serer

note: name for ssw
en: Swati
hu: swati

note: name for suk
en: Sukuma
hu: sukuma

note: name for sun
en: Sundanese
hu: szundanéz

note: name for sus
en: Susu
hu: susu

note: name for sux
en: Sumerian
hu: sumér

note: name for swe
en: Swedish
hu: svéd

note: name for syn
en: Senaya
hu: szenaja

note: name for syr
en: Syriac
hu: szír

note: name for sza
en: Semelai
hu: szemelai

note: name for szd
en: Seru
hu: szeru

note: name for sze
en: Seze
hu: szeze

note: name for szn
en: Sula
hu: Szula

note: name for szp
en: Suabo
hu: szuabo

note: name for szw
en: Sawai
hu: szavai

note: name for tab
en: Tabassaran
hu: tabaszár

note: name for tad
en: Tause
hu: tausze

note: name for tag
en: Tagoi
hu: tagoj

note: name for tah
en: Tahitian
hu: tahiti

note: name for tak
en: Tala
hu: tala

note: name for tal
en: Tal
hu: tal

note: name for tam
en: Tamil
hu: tamil

note: name for tan
en: Tangale
hu: tangale

note: name for tao
en: Yami
hu: jami

note: name for taq
en: Tamasheq
hu: tamasek

note: name for tat
en: Tatar
hu: tatár

note: name for tav
en: Tatuyo
hu: tatuyo

note: name for tax
en: Tamki
hu: tamki

note: name for tbc
en: Takia
hu: takia

note: name for tbe
en: Tanimbili
hu: tanimbili

note: name for tbf
en: Mandara
hu: mandara

note: name for tbi
en: Gaam
hu: gám

note: name for tbj
en: Tiang
hu: tiang

note: name for tbl
en: Tboli
hu: tboli

note: name for tbo
en: Tawala
hu: tavala

note: name for tbp
en: Taworta
hu: tavorta

note: name for tbr
en: Tumtum
hu: tumtum

note: name for tbs
en: Tanguat
hu: tanguat

note: name for tbu
en: Tubar
hu: tubar

note: name for tbx
en: Kapin
hu: kapin

note: name for tby
en: Tabaru
hu: tabaru

note: name for tcc
en: Datooga
hu: datooga

note: name for tcd
en: Tafi
hu: tafi

note: name for tce
en: Tutchone, Southern
hu: Tutcsone, dél

note: name for tcg
en: Tamagario
hu: tamagarjó

note: name for tci
en: Wára
hu: vára

note: name for tco
en: Taungyo
hu: taungjo

note: name for tcq
en: Kaiy
hu: kaij

note: name for tct
en: T'en
hu: t'en

note: name for tcx
en: Toda
hu: toda

note: name for tcy
en: Tulu
hu: tulu

note: name for tda
en: Tagdal
hu: tagdal

note: name for tdb
en: Panchpargania
hu: pancspargania

note: name for tdf
en: Talieng
hu: talieng

note: name for tdh
en: Thulung
hu: tulung

note: name for tdi
en: Tomadino
hu: tomadinó

note: name for tdj
en: Tajio
hu: tadzsió

note: name for tdk
en: Tambas
hu: tambasz

note: name for tdn
en: Tondano
hu: tondanó

note: name for tdo
en: Teme
hu: teme

note: name for tdq
en: Tita
hu: tita

note: name for tds
en: Doutai
hu: doutaj

note: name for tdv
en: Toro
hu: toró

note: name for tef
en: Teressa
hu: teressza

note: name for teh
en: Tehuelche
hu: tehelcse

note: name for tel
en: Telugu
hu: telugu

note: name for tem
en: Timne
hu: timne

note: name for teo
en: Teso
hu: teszo

note: name for tep
en: Tepecano
hu: tepekano

note: name for teq
en: Temein
hu: temejn

note: name for ter
en: Tereno
hu: tereno

note: name for tet
en: Tetum
hu: tetum

note: name for tev
en: Teor
hu: teor

note: name for tey
en: Tulishi
hu: tulisi

note: name for tfn
en: Tanaina
hu: tanajna

note: name for tfo
en: Tefaro
hu: tefaró

note: name for tfr
en: Teribe
hu: reribe

note: name for tft
en: Ternate
hu: ternate

note: name for tgc
en: Tigak
hu: tigak

note: name for tgd
en: Ciwogai
hu: civogai

note: name for tgf
en: Chalikha
hu: csalika

note: name for tgg
en: Tangga
hu: tanga

note: name for tgi
en: Lawunuia
hu: lavunuia

note: name for tgk
en: Tajik
hu: tadzsik

note: name for tgl
en: Tagalog
hu: tagalog

note: name for tgp
en: Tangoa
hu: tangoa

note: name for tgq
en: Tring
hu: tring

note: name for tgr
en: Tareng
hu: tareng

note: name for tgs
en: Nume
hu: nume

note: name for tgu
en: Tanggu
hu: tangu

note: name for tgv
en: Tingui-Boto
hu: tingui-Boto

note: name for tgx
en: Tagish
hu: tagis

note: name for tha
en: Thai
hu: thai

note: name for thf
en: Thangmi
hu: tangmi

note: name for thh
en: Tarahumara, Northern
hu: tarahumara, észak

note: name for thm
en: Aheu
hu: aheu

note: name for ths
en: Thakali
hu: takali

note: name for tht
en: Tahltan
hu: talta

note: name for thu
en: Thuri
hu: turi

note: name for thw
en: Thudam
hu: tudam

note: name for thy
en: Tha
hu: ta

note: name for tic
en: Tira
hu: tira

note: name for tid
en: Tidong
hu: tidong

note: name for tif
en: Tifal
hu: tifal

note: name for tig
en: Tigre
hu: tigre

note: name for tii
en: Tiene
hu: tiene

note: name for tij
en: Tilung
hu: tilung

note: name for tik
en: Tikar
hu: tikar

note: name for tim
en: Timbe
hu: timbe

note: name for tin
en: Tindi
hu: tindi

note: name for tio
en: Teop
hu: teop

note: name for tip
en: Trimuris
hu: trimurisz

note: name for tir
en: Tigrinya
hu: tigrinya

note: name for tit
en: Tinigua
hu: tinigua

note: name for tiv
en: Tiv
hu: tiv

note: name for tiw
en: Tiwi
hu: tivi

note: name for tix
en: Tiwa, Southern
hu: tiva, déli

note: name for tja
en: Tajuasohn
hu: tajuason

note: name for tji
en: Tujia, Northern
hu: tujia, észak

note: name for tjs
en: Tujia, Southern
hu: tujia, dél

note: name for tkb
en: Buksa
hu: buksza

note: name for tke
en: Takwane
hu: takvane

note: name for tkl
en: Tokelau
hu: tokelau

note: name for tkm
en: Takelma
hu: takelma

note: name for tkq
en: Tee
hu: tee

note: name for tks
en: Takestani
hu: takesztán

note: name for tkw
en: Teanu
hu: teanu

note: name for tkx
en: Tangko
hu: tangko

note: name for tkz
en: Takua
hu: takua

note: name for tlb
en: Tobelo
hu: tobelo

note: name for tld
en: Talaud
hu: talaud

note: name for tlf
en: Telefol
hu: telefol

note: name for tlg
en: Tofanma
hu: tofanma

note: name for tli
en: Tlingit
hu: tlingit

note: name for tlk
en: Taloki
hu: taloki

note: name for tll
en: Tetela
hu: tetela

note: name for tlm
en: Tolomako
hu: tolomakó

note: name for tlo
en: Talodi
hu: talodi

note: name for tlr
en: Talise
hu: talisze

note: name for tls
en: Tambotalo
hu: tambotalo

note: name for tlt
en: Teluti
hu: teluti

note: name for tlu
en: Tulehu
hu: tulehu

note: name for tlv
en: Taliabu
hu: taliabu

note: name for tlx
en: Khehek
hu: kehek

note: name for tmb
en: Katbol
hu: katbol

note: name for tmc
en: Tumak
hu: tumak

note: name for tmd
en: Haruai
hu: haruai

note: name for tmg
en: Ternateño
hu: ternateño

note: name for tmh
en: Tamashek
hu: tamasek

note: name for tmi
en: Tutuba
hu: tutuba

note: name for tmj
en: Samarokena
hu: szamarokena

note: name for tmn
en: Taman (Indonesia)
hu: taman (Indonézia)

note: name for tmo
en: Temoq
hu: temok

note: name for tmq
en: Tumleo
hu: tumleo

note: name for tms
en: Tima
hu: tima

note: name for tmt
en: Tasmate
hu: tasmate

note: name for tmw
en: Temuan
hu: temuan

note: name for tmy
en: Tami
hu: tami

note: name for tmz
en: Tamanaku
hu: tamanaku

note: name for tng
en: Tobanga
hu: tobanga

note: name for tnh
en: Maiani
hu: majani

note: name for tni
en: Tandia
hu: tandia

note: name for tnk
en: Kwamera
hu: kvamera

note: name for tnm
en: Tabla
hu: tabla

note: name for tno
en: Toromono
hu: toromono

note: name for tnq
en: Taino
hu: tajno

note: name for tnw
en: Tonsawang
hu: tonsavang

note: name for tnx
en: Tanema
hu: tanema

note: name for tny
en: Tongwe
hu: tongve

note: name for tnz
en: Tonga (Thailand)
hu: tonga (Thaiföld)

note: name for tob
en: Toba
hu: toba

note: name for tod
en: Toma
hu: toma

note: name for tog
en: Tonga (Nyasa)
hu: tonga (nyasza)

note: name for toh
en: Gitonga
hu: gitonga

note: name for toi
en: Tonga (Zambia)
hu: tonga (Zambia)

note: name for tol
en: Tolowa
hu: tolova

note: name for tom
en: Tombulu
hu: tombulu

note: name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
hu: tonga (Tonga-szigetek)

note: name for tow
en: Jemez
hu: Dzsemez

note: name for tox
en: Tobian
hu: tobi

note: name for tpa
en: Taupota
hu: taupota

note: name for tpg
en: Kula
hu: kula

note: name for tpi
en: Tok Pisin
hu: tok pisin

note: name for tpk
en: Tupinikin
hu: tupinikin

note: name for tpm
en: Tampulma
hu: tampulma

note: name for tpq
en: Tukpa
hu: tukpa

note: name for tpu
en: Tampuan
hu: tampua

note: name for tpv
en: Tanapag
hu: tanapag

note: name for tql
en: Lehali
hu: lehali

note: name for tqm
en: Turumsa
hu: turumsza

note: name for tqn
en: Tenino
hu: tenino

note: name for tqp
en: Tomoip
hu: tomoip

note: name for tqq
en: Tunni
hu: tunni

note: name for tqr
en: Torona
hu: torona

note: name for tqw
en: Tonkawa
hu: tonkava

note: name for tra
en: Tirahi
hu: tirahi

note: name for trb
en: Terebu
hu: terebu

note: name for trd
en: Turi
hu: turi

note: name for trh
en: Turaka
hu: turaka

note: name for trj
en: Toram
hu: torám

note: name for trm
en: Tregami
hu: tregami

note: name for trr
en: Taushiro
hu: tausiro

note: name for trt
en: Tunggare
hu: tungare

note: name for trw
en: Torwali
hu: torvali

note: name for try
en: Turung
hu: turung

note: name for tsa
en: Tsaangi
hu: caangi

note: name for tsb
en: Tsamai
hu: camaj

note: name for tsc
en: Tswa
hu: cva

note: name for tsd
en: Tsakonian
hu: cakoni

note: name for tse
en: Tunisian Sign Language
hu: tunéziai jelnyelv

note: name for tsg
en: Tausug
hu: tauszug

note: name for tsh
en: Tsuvan
hu: tszuvan

note: name for tsi
en: Tsimshian
hu: cimsi

note: name for tsj
en: Tshangla
hu: tsangla

note: name for tsk
en: Tseku
hu: tszeku

note: name for tsm
en: Turkish Sign Language
hu: török jelnyelv

note: name for tsn
en: Tswana
hu: tswana

note: name for tso
en: Tsonga
hu: tsonga

note: name for tsp
en: Toussian, Northern
hu: tuszi, északi

note: name for tsq
en: Thai Sign Language
hu: thai jelnyelv

note: name for tss
en: Taiwan Sign Language
hu: tajvani jelnyelv

note: name for tsu
en: Tsou
hu: tszou

note: name for tsv
en: Tsogo
hu: tszogo

note: name for tsw
en: Tsishingini
hu: tszisingini

note: name for tsx
en: Mubami
hu: mubami

note: name for tsz
en: Purepecha
hu: purepecsa

note: name for ttb
en: Gaa
hu: gaa

note: name for tti
en: Tobati
hu: tobati

note: name for ttj
en: Tooro
hu: tóró

note: name for ttl
en: Totela
hu: totela

note: name for ttm
en: Tutchone, Northern
hu: tutcson, (északi)

note: name for ttn
en: Towei
hu: tovei

note: name for ttp
en: Tombelala
hu: tombelala

note: name for ttr
en: Tera
hu: tera

note: name for tts
en: Thai, Northeastern
hu: thai, (észak-kelet)

note: name for ttu
en: Torau
hu: torau

note: name for ttv
en: Titan
hu: titan

note: name for tty
en: Sikaritai
hu: sikaritaj

note: name for ttz
en: Tsum
hu: tszum

note: name for tue
en: Tuyuca
hu: tujuca

note: name for tug
en: Tunia
hu: tunia

note: name for tuh
en: Taulil
hu: taulil

note: name for tui
en: Tupuri
hu: tupuri

note: name for tuj
en: Tugutil
hu: tugutil

note: name for tuk
en: Turkmen
hu: türkmén

note: name for tul
en: Tula
hu: tula

note: name for tum
en: Tumbuka
hu: tumbuka

note: name for tun
en: Tunica
hu: tunica

note: name for tuo
en: Tucano
hu: tucano

note: name for tuq
en: Tedaga
hu: tedaga

note: name for tur
en: Turkish
hu: török

note: name for tuv
en: Turkana
hu: turkana

note: name for tuz
en: Turka
hu: turka

note: name for tva
en: Vaghua
hu: vagua

note: name for tvd
en: Tsuvadi
hu: tszuvadi

note: name for tve
en: Te'un
hu: teun

note: name for tvl
en: Tuvalu
hu: tuvalu

note: name for tvn
en: Tavoyan
hu: tavoja

note: name for tvo
en: Tidore
hu: tidore

note: name for tvs
en: Taveta
hu: taveta

note: name for tvw
en: Sedoa
hu: szedoa

note: name for twa
en: Twana
hu: tvana

note: name for twe
en: Tewa (Indonesia)
hu: teva (Indonézia)

note: name for twf
en: Tiwa, Northern
hu: tiva, északi

note: name for twg
en: Tereweng
hu: tereveng

note: name for twi
en: Twi
hu: twi

note: name for twl
en: Tawara
hu: tavara

note: name for twn
en: Twendi
hu: tvendi

note: name for two
en: Tswapong
hu: tszvapong

note: name for twp
en: Ere
hu: ere

note: name for twq
en: Tasawaq
hu: taszavak

note: name for twu
en: Termanu
hu: termanu

note: name for tww
en: Tuwari
hu: tuvari

note: name for twx
en: Tewe
hu: teve

note: name for twy
en: Tawoyan
hu: tavoja

note: name for txb
en: Tokharian B
hu: tokári B

note: name for txc
en: Tsetsaut
hu: tszetszaut

note: name for txg
en: Tangut
hu: tangut

note: name for txh
en: Thracian
hu: trák

note: name for txm
en: Tomini
hu: tomini

note: name for txq
en: Tii
hu: tii

note: name for txr
en: Tartessian
hu: tarteszi

note: name for txs
en: Tonsea
hu: tonszea

note: name for txx
en: Tatana
hu: tatana

note: name for txy
en: Malagasy, Tanosy
hu: malagasy, Tanosy

note: name for tya
en: Tauya
hu: tauja

note: name for tye
en: Kyenga
hu: kjenga

note: name for tyj
en: Tai Do
hu: Taj Dó

note: name for tyl
en: Thu Lao
hu: Tu lao

note: name for tyn
en: Kombai
hu: kombaj

note: name for tyu
en: Kua
hu: kua

note: name for tyv
en: Tuvinian
hu: tuvini

note: name for tza
en: Tanzanian Sign Language
hu: tanzániai jelnyelv

note: name for tzn
en: Tugun
hu: tugun

note: name for tzx
en: Tabriak
hu: tabriak

note: name for uan
en: Kuan
hu: kuán

note: name for uba
en: Ubang
hu: ubang

note: name for ubr
en: Ubir
hu: ubir

note: name for ubu
en: Umbu-Ungu
hu: umbu-ungu

note: name for udj
en: Ujir
hu: udzsir

note: name for udl
en: Wuzlam
hu: vuzlam

note: name for udm
en: Udmurt
hu: udmurt

note: name for udu
en: Uduk
hu: uduk

note: name for ues
en: Kioko
hu: kjoko

note: name for uga
en: Ugaritic
hu: uragi

note: name for ugn
en: Ugandan Sign Language
hu: ugandai jelnyelv

note: name for ugo
en: Ugong
hu: ugong

note: name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
hu: uruguayi jelnyelv

note: name for uha
en: Uhami
hu: uhámi

note: name for uhn
en: Damal
hu: damal

note: name for uig
en: Uighur
hu: ujgur

note: name for uis
en: Uisai
hu: ujszaj

note: name for uka
en: Kaburi
hu: kaburi

note: name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
hu: ukrán jelnyelv

note: name for ukr
en: Ukrainian
hu: ukrán

note: name for ula
en: Fungwa
hu: fungva

note: name for umb
en: Umbundu
hu: umbundu

note: name for umd
en: Umbindhamu
hu: umbindamu

note: name for umg
en: Umbuygamu
hu: umbujgamu

note: name for umm
en: Umon
hu: umon

note: name for umr
en: Umbugarla
hu: umbugarla

note: name for ums
en: Pendau
hu: pendau

note: name for und
en: Undetermined
hu: ismeretlen

note: name for ung
en: Ngarinyin
hu: ngarinyin

note: name for unm
en: Unami
hu: unámi

note: name for uok
en: Uokha
hu: uoka

note: name for upi
en: Umeda
hu: umeda

note: name for ura
en: Urarina
hu: urarina

note: name for urc
en: Urningangg
hu: urningang

note: name for urd
en: Urdu
hu: urdu

note: name for ure
en: Uru
hu: uru

note: name for urf
en: Uradhi
hu: uradi

note: name for urg
en: Urigina
hu: urugina

note: name for url
en: Urali
hu: uráli

note: name for urm
en: Urapmin
hu: urapmin

note: name for urn
en: Uruangnirin
hu: uruangnirin

note: name for urt
en: Urat
hu: urát

note: name for uru
en: Urumi
hu: urumi

note: name for urv
en: Uruava
hu: uruava

note: name for urx
en: Urimo
hu: urimo

note: name for uta
en: Otank
hu: otank

note: name for utp
en: Amba (Solomon Islands)
hu: amba (Salamon-szigetek)

note: name for uum
en: Urum
hu: urum

note: name for uzb
en: Uzbek
hu: üzbég

note: name for uzn
en: Uzbek, Northern
hu: üzbég, északi

note: name for uzs
en: Uzbek, Southern
hu: üzbég, déli

note: name for vae
en: Vale
hu: vale

note: name for vaf
en: Vafsi
hu: vafszi

note: name for vag
en: Vagla
hu: vagla

note: name for vai
en: Vai
hu: vai

note: name for vam
en: Vanimo
hu: vanimó

note: name for van
en: Valman
hu: valmán

note: name for vao
en: Vao
hu: vao

note: name for vas
en: Vasavi
hu: vasavi

note: name for vav
en: Varli
hu: varli

note: name for vay
en: Wayu
hu: vaju

note: name for vec
en: Venetian
hu: velencei

note: name for ved
en: Veddah
hu: vedda

note: name for ven
en: Venda
hu: venda

note: name for ver
en: Mom Jango
hu: mom dzsango

note: name for vgr
en: Vaghri
hu: vagri

note: name for vid
en: Vidunda
hu: vidunda

note: name for vie
en: Vietnamese
hu: vietnami

note: name for vin
en: Vinza
hu: vinza

note: name for vit
en: Viti
hu: viti

note: name for viv
en: Iduna
hu: iduna

note: name for vka
en: Kariyarra
hu: karijarra

note: name for vkj
en: Kujarge
hu: kudzsarge

note: name for vkk
en: Kaur
hu: kaur

note: name for vkm
en: Kamakan
hu: kamakán

note: name for vko
en: Kodeoha
hu: kodeoha

note: name for vku
en: Kurrama
hu: kurrama

note: name for vlp
en: Valpei
hu: valpej

note: name for vmb
en: Mbabaram
hu: mbabarám

note: name for vme
en: Masela, East
hu: masela, kelet

note: name for vmh
en: Maraghei
hu: maragei

note: name for vmi
en: Miwa
hu: miva

note: name for vml
en: Malgana
hu: malgana

note: name for vmr
en: Marenje
hu: marendzse

note: name for vms
en: Moksela
hu: moksela

note: name for vmw
en: Makhuwa
hu: makuva

note: name for vnk
en: Vano
hu: vano

note: name for vnp
en: Vunapu
hu: vunapu

note: name for vol
en: Volapük
hu: volapük

note: name for vor
en: Voro
hu: voro

note: name for vot
en: Votic
hu: vót

note: name for vrs
en: Varisi
hu: varisi

note: name for vrt
en: Burmbar
hu: burmbar

note: name for vsi
en: Moldova Sign Language
hu: moldovai jelnyelv

note: name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
hu: venezuelai jelnyelv

note: name for vum
en: Vumbu
hu: vumbu

note: name for waa
en: Walla Walla
hu: Valla-valla

note: name for wad
en: Wandamen
hu: vandamen

note: name for wae
en: Walser
hu: valszer

note: name for wai
en: Wares
hu: varesz

note: name for waj
en: Waffa
hu: vaffa

note: name for wam
en: Wampanoag
hu: vampanoag

note: name for wan
en: Wan
hu: van

note: name for wao
en: Wappo
hu: vappo

note: name for waq
en: Wageman
hu: vageman

note: name for was
en: Washo
hu: washo

note: name for wat
en: Kaninuwa
hu: kaninuva

note: name for wav
en: Waka
hu: vaka

note: name for waw
en: Waiwai
hu: vajvaj

note: name for wax
en: Watam
hu: vatam

note: name for wba
en: Warao
hu: varao

note: name for wbb
en: Wabo
hu: vabo

note: name for wbe
en: Waritai
hu: varitáj

note: name for wbf
en: Wara
hu: vara

note: name for wbh
en: Wanda
hu: vanda

note: name for wbj
en: Alagwa
hu: alagva

note: name for wbk
en: Waigali
hu: vaigali

note: name for wbl
en: Wakhi
hu: vaki

note: name for wbq
en: Waddar
hu: vaddar

note: name for wbt
en: Wanman
hu: vanman

note: name for wed
en: Wedau
hu: vedau

note: name for weh
en: Weh
hu: veh

note: name for wer
en: Weri
hu: veri

note: name for wet
en: Perai
hu: peraj

note: name for wew
en: Wejewa
hu: vedzseva

note: name for wga
en: Wagaya
hu: vagaja

note: name for wgi
en: Wahgi
hu: vahgi

note: name for wgy
en: Warrgamay
hu: vargamáj

note: name for wha
en: Manusela
hu: manusela

note: name for wib
en: Toussian, Southern
hu: tuszi, déli

note: name for wja
en: Waja
hu: vadzsa

note: name for wkd
en: Wakde
hu: vakde

note: name for wla
en: Walio
hu: valio

note: name for wlg
en: Kunbarlang
hu: kunbarlang

note: name for wli
en: Waioli
hu: vajoli

note: name for wlk
en: Wailaki
hu: vailaki

note: name for wln
en: Walloon
hu: vallon

note: name for wlo
en: Wolio
hu: volio

note: name for wlr
en: Wailapa
hu: vailapa

note: name for wls
en: Wallisian
hu: vallisi

note: name for wlw
en: Walak
hu: valak

note: name for wly
en: Waling
hu: valing

note: name for wmb
en: Wambaya
hu: vambaja

note: name for wmc
en: Wamas
hu: vamas

note: name for wme
en: Wambule
hu: vambule

note: name for wmi
en: Wamin
hu: vamin

note: name for wmm
en: Maiwa (Indonesia)
hu: maiva (Indonézia)

note: name for wmn
en: Waamwang
hu: vámvang

note: name for wms
en: Wambon
hu: vambon

note: name for wmw
en: Mwani
hu: mvani

note: name for wnd
en: Wandarang
hu: vandarang

note: name for wng
en: Wanggom
hu: vanggom

note: name for wno
en: Wano
hu: vano

note: name for wnp
en: Wanap
hu: vanap

note: name for wnu
en: Usan
hu: uszan

note: name for wob
en: Wè Northern
hu: vé, északi

note: name for woc
en: Wogeo
hu: vogeo

note: name for wod
en: Wolani
hu: volani

note: name for woe
en: Woleaian
hu: voleai

note: name for woi
en: Kamang
hu: kamang

note: name for wok
en: Longto
hu: longto

note: name for wol
en: Wolof
hu: wolof

note: name for won
en: Wongo
hu: vongo

note: name for woo
en: Manombai
hu: manombaj

note: name for wor
en: Woria
hu: voria

note: name for wpc
en: Maco
hu: mako

note: name for wra
en: Warapu
hu: varapu

note: name for wrb
en: Warluwara
hu: varluvara

note: name for wrn
en: Warnang
hu: varnang

note: name for wrp
en: Waropen
hu: varopen

note: name for wrr
en: Wardaman
hu: vardamán

note: name for wrs
en: Waris
hu: varis

note: name for wru
en: Waru
hu: varu

note: name for wrv
en: Waruna
hu: varuna

note: name for wry
en: Merwari
hu: mervari

note: name for wsi
en: Wusi
hu: vuszi

note: name for wsk
en: Waskia
hu: vaszkia

note: name for wss
en: Wasa
hu: vasza

note: name for wsu
en: Wasu
hu: vaszu

note: name for wti
en: Berta
hu: berta

note: name for wtm
en: Mewati
hu: mevati

note: name for wub
en: Wunambal
hu: vunanbal

note: name for wul
en: Silimo
hu: szilimo

note: name for wum
en: Wumbvu
hu: vumbvu

note: name for wuu
en: Chinese, Wu
hu: kínai, Wu

note: name for wux
en: Wulna
hu: vulna

note: name for wwa
en: Waama
hu: váma

note: name for wwr
en: Warrwa
hu: varrva

note: name for www
en: Wawa
hu: vava

note: name for xac
en: Kachari
hu: kacsari

note: name for xad
en: Adai
hu: adáj

note: name for xag
en: Aghwan
hu: agván

note: name for xar
en: Karami
hu: karámi

note: name for xas
en: Kamas
hu: kamasz

note: name for xbi
en: Kombio
hu: kombio

note: name for xbm
en: Breton, Middle
hu: breton, közép

note: name for xbo
en: Bolgarian
hu: bolgár

note: name for xbr
en: Kambera
hu: kambera

note: name for xel
en: Kelo
hu: kelo

note: name for xem
en: Kembayan
hu: kembajan

note: name for xgr
en: Garza
hu: garza

note: name for xha
en: Harami
hu: harámi

note: name for xhc
en: Hunnic
hu: hun

note: name for xhd
en: Hadrami
hu: hadrámi

note: name for xhe
en: Khetrani
hu: ketrani

note: name for xho
en: Xhosa
hu: xhosa

note: name for xiv
en: Indus Valley Language
hu: Indus-völgyi nyelv

note: name for xka
en: Kalkoti
hu: kalkoti

note: name for xkf
en: Khengkha
hu: kengka

note: name for xki
en: Kenyan Sign Language
hu: kenyai jelnyelv

note: name for xkp
en: Kabatei
hu: kabatej

note: name for xkq
en: Koroni
hu: koroni

note: name for xkt
en: Kantosi
hu: kantosi

note: name for xkw
en: Kembra
hu: kembra

note: name for xkx
en: Karore
hu: karore

note: name for xkz
en: Kurtokha
hu: kurtoka

note: name for xla
en: Kamula
hu: kamula

note: name for xmb
en: Mbonga
hu: mbonga

note: name for xmg
en: Mengaka
hu: mengaka

note: name for xmk
en: Macedonian, Ancient
hu: macedón, ősi

note: name for xml
en: Malaysian Sign Language
hu: maláj jelnyelv

note: name for xmm
en: Malay, Manado
hu: maláj, Manado

note: name for xmo
en: Morerebi
hu: morerebi

note: name for xms
en: Moroccan Sign Language
hu: marokkói jelnyelv

note: name for xmt
en: Matbat
hu: matbat

note: name for xmu
en: Kamu
hu: kamu

note: name for xmx
en: Maden
hu: maden

note: name for xna
en: North Arabian, Ancient
hu: észak-arábiai, ősi

note: name for xng
en: Mongolian, Middle
hu: mongol, közép

note: name for xnh
en: Kuanhua
hu: kvanhua

note: name for xnn
en: Kankanay, Northern
hu: kankanáj, északi

note: name for xnr
en: Kangri
hu: kangri

note: name for xns
en: Kanashi
hu: kanasi

note: name for xod
en: Kokoda
hu: kokoda

note: name for xog
en: Soga
hu: soga

note: name for xon
en: Konkomba
hu: konkomba

note: name for xor
en: Korubo
hu: korubo

note: name for xow
en: Kowaki
hu: kovaki

note: name for xpg
en: Phrygian
hu: fríg

note: name for xpi
en: Pictish
hu: pikt

note: name for xpu
en: Punic
hu: pun

note: name for xpy
en: Puyo
hu: pujo

note: name for xqt
en: Qatabanian
hu: katabáni

note: name for xrw
en: Karawa
hu: karava

note: name for xsc
en: Scythian
hu: szkíta

note: name for xsi
en: Sio
hu: szio

note: name for xso
en: Solano
hu: szolano

note: name for xsp
en: Silopi
hu: silopi

note: name for xsr
en: Sherpa
hu: serpa

note: name for xtz
en: Tasmanian
hu: tasmán

note: name for xug
en: Kunigami
hu: kunigami

note: name for xum
en: Umbrian
hu: umbriai

note: name for xuo
en: Kuo
hu: kuo

note: name for xvi
en: Kamviri
hu: kamviri

note: name for yad
en: Yagua
hu: jagua

note: name for yai
en: Yagnobi
hu: jagnobi

note: name for yam
en: Yamba
hu: jamba

note: name for yao
en: Yao
hu: yao

note: name for yap
en: Yapese
hu: jap

note: name for yar
en: Yabarana
hu: jabarana

note: name for yat
en: Yambeta
hu: jambeta

note: name for yau
en: Yuwana
hu: juvana

note: name for yax
en: Yauma
hu: jauma

note: name for yba
en: Yala
hu: jala

note: name for ybb
en: Yemba
hu: yemba

note: name for ybh
en: Yakha
hu: jakha

note: name for ybj
en: Hasha
hu: hasa

note: name for ybm
en: Yaben
hu: jaben

note: name for ybo
en: Yabong
hu: jabong

note: name for ybx
en: Yawiyo
hu: javijo

note: name for ycn
en: Yucuna
hu: jukuna

note: name for ydd
en: Yiddish, Eastern
hu: jiddis, keleti

note: name for ydg
en: Yidgha
hu: jidga

note: name for ydk
en: Yoidik
hu: joidik

note: name for yds
en: Yiddish Sign Language
hu: jiddis jelnyelv

note: name for yec
en: Yeniche
hu: jenicse

note: name for yee
en: Yimas
hu: jimas

note: name for yej
en: Yevanic
hu: jevani

note: name for yer
en: Tarok
hu: tarok

note: name for yev
en: Yapunda
hu: japunda

note: name for ygm
en: Yagomi
hu: jagomi

note: name for ygr
en: Yagaria
hu: jagaria

note: name for ygw
en: Yagwoia
hu: jagvoja

note: name for yia
en: Yinggarda
hu: jingarda

note: name for yid
en: Yiddish
hu: jiddis

note: name for yih
en: Yiddish, Western
hu: jiddis, nyugati

note: name for yii
en: Yidiny
hu: jidini

note: name for yin
en: Yinchia
hu: jincsia

note: name for yis
en: Yis
hu: jis

note: name for yka
en: Yakan
hu: jakan

note: name for ykg
en: Yukaghir, Northern
hu: jukagir. északi

note: name for yko
en: Yasa
hu: jasa

note: name for ykr
en: Yekora
hu: jekora

note: name for yky
en: Yakoma
hu: jakoma

note: name for yla
en: Yaul
hu: jaul

note: name for yle
en: Yele
hu: jele

note: name for ylg
en: Yelogu
hu: jelogu

note: name for ymb
en: Yambes
hu: jambesz

note: name for yme
en: Yameo
hu: jameo

note: name for ymn
en: Yamna
hu: jamna

note: name for ymp
en: Yamap
hu: jamap

note: name for ynd
en: Yandruwandha
hu: jandruvanda

note: name for yng
en: Yango
hu: jango

note: name for ynh
en: Yangho
hu: jangho

note: name for ynk
en: Yupik, Naukan
hu: jupi, Naukan

note: name for ynn
en: Yana
hu: jana

note: name for yno
en: Yong
hu: jong

note: name for ynq
en: Yendang
hu: jendang

note: name for yns
en: Yansi
hu: jansi

note: name for ynu
en: Yahuna
hu: jahuna

note: name for yob
en: Yoba
hu: joba

note: name for yog
en: Yogad
hu: jogád

note: name for yoi
en: Yonaguni
hu: jonaguni

note: name for yor
en: Yoruba
hu: joruba

note: name for yos
en: Yos
hu: josz

note: name for yox
en: Yoron
hu: joron

note: name for yoy
en: Yoy
hu: joj

note: name for yrb
en: Yareba
hu: jareba

note: name for yre
en: Yaouré
hu: jauré

note: name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
hu: jugoszláv jelnyelv

note: name for yub
en: Yugambal
hu: jugambál

note: name for yuc
en: Yuchi
hu: jucsi

note: name for yue
en: Chinese, Yue
hu: kínai, Yue

note: name for yul
en: Yulu
hu: julu

note: name for yum
en: Quechan
hu: kecsa

note: name for yup
en: Yukpa
hu: jukpa

note: name for yut
en: Yopno
hu: jopno

note: name for yux
en: Yukaghir, Southern
hu: jukagir, déli

note: name for yva
en: Yawa
hu: jawa

note: name for ywr
en: Yawuru
hu: javuru

note: name for zad
en: Zapotec, Cajonos
hu: zapoték, Cajonos

note: name for zae
en: Zapotec, Yareni
hu: zapoték, Yareni

note: name for zag
en: Zaghawa
hu: zagava

note: name for zah
en: Zangwal
hu: zangval

note: name for zai
en: Zapotec, Isthmus
hu: zapoték, Isthmus

note: name for zaj
en: Zaramo
hu: zaramo

note: name for zak
en: Zanaki
hu: zanaki

note: name for zal
en: Zauzou
hu: zozu

note: name for zap
en: Zapotec
hu: zapoték

note: name for zar
en: Zapotec, Rincón
hu: zapoték, Rincón

note: name for zat
en: Zapotec, Tabaa
hu: zapoték, Tabaa

note: name for zau
en: Zangskari
hu: zangskari

note: name for zaw
en: Zapotec, Mitla
hu: zapoték, Mitla

note: name for zax
en: Zapotec, Xadani
hu: zapoték, Xadani

note: name for zaz
en: Zari
hu: zari

note: name for zeg
en: Zenag
hu: zenag

note: name for zen
en: Zenaga
hu: zenaga

note: name for zga
en: Kinga
hu: kinga

note: name for zgr
en: Magori
hu: magori

note: name for zha
en: Zhuang
hu: zsuang

note: name for zhb
en: Zhaba
hu: zsaba

note: name for zhi
en: Zhire
hu: zsire

note: name for zho
en: Chinese
hu: kínai

note: name for zhw
en: Zhoa
hu: zsoa

note: name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
hu: zimbabwei jelnyelv

note: name for zim
en: Mesme
hu: mesme

note: name for zin
en: Zinza
hu: zinza

note: name for zir
en: Ziriya
hu: zirija

note: name for ziw
en: Zigula
hu: zigula

note: name for zka
en: Kaimbulawa
hu: kaimbulava

note: name for zkb
en: Koibal
hu: koibal

note: name for zkg
en: Koguryo
hu: kongurio

note: name for zkk
en: Karankawa
hu: karankava

note: name for zkz
en: Khazar
hu: kazár

note: name for zmb
en: Zimba
hu: zimba

note: name for zmc
en: Margany
hu: margani

note: name for zme
en: Mangerr
hu: mangerr

note: name for zml
en: Madngele
hu: madngele

note: name for zmo
en: Molo
hu: molo

note: name for zmp
en: Mpuono
hu: mpuono

note: name for zms
en: Mbesa
hu: mbesa

note: name for zmt
en: Maringarr
hu: maringar

note: name for zmu
en: Muruwari
hu: muruvari

note: name for zmx
en: Bomitaba
hu: bombitaba

note: name for zmy
en: Mariyedi
hu: marijedi

note: name for zmz
en: Mbandja
hu: mbandja

note: name for zng
en: Mang
hu: mang

note: name for znk
en: Manangkari
hu: mankari

note: name for zns
en: Mangas
hu: mangas

note: name for zpc
en: Zapotec, Choapan
hu: zapoték, Choapan

note: name for zpe
en: Zapotec, Petapa
hu: zapoték, Petapa

note: name for zpp
en: Zapotec, El Alto
hu: zapoték, El Alto

note: name for zpw
en: Zapotec, Zaniza
hu: zapoték, Zaniza

note: name for zrp
en: Zarphatic
hu: zapatik

note: name for zrs
en: Mairasi
hu: mairasi

note: name for zsl
en: Zambian Sign Language
hu: zambiai jelnyelv

note: name for zsr
en: Zapotec, Southern Rincon
hu: zapoték, dél-Rincon

note: name for ztp
en: Zapotec, Loxicha
hu: zapoték, Loxicha

note: name for ztu
en: Zapotec, Güilá
hu: zapoték, Güilá

note: name for zty
en: Zapotec, Yatee
hu: zapoték, Yatee

note: name for zuh
en: Tokano
hu: tokano

note: name for zul
en: Zulu
hu: zulu

note: name for zum
en: Kumzari
hu: kumzari

note: name for zun
en: Zuni
hu: zuni
