iso_639_3-3.15 - en to or translation catalogue (3529 entries)

note: name for aaa
en: Ghotuo
or: ଘୋଟୁ

note: name for aab
en: Alumu-Tesu
or: ଆଲୁମୁ-ତେସୁ

note: name for aac
en: Ari
or: ଆରୀ

note: name for aad
en: Amal
or: ଆମାଲ

note: name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
or: ଆଲବାନିଅନ, ଆର୍ବେରେଶ

note: name for aaf
en: Aranadan
or: ଆରାନାଦାନ

note: name for aag
en: Ambrak
or: ଆମବ୍ରାକ

note: name for aah
en: Arapesh, Abu'
or: ଆରାପେଶ, ଆବୁ

note: name for aai
en: Arifama-Miniafia
or: ଆରିଫାମା-ମିନିଫିଆ

note: name for aak
en: Ankave
or: ଆଙ୍କେଭ

note: name for aal
en: Afade
or: ଆଫେଡ

note: name for aam
en: Aramanik
or: ଆରାମାନିକ

note: name for aan
en: Anambé
or: ଆନାମ୍ବେ

note: name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
or: ଆରବୀ, ଆଲଜେରୀଆନ ସାହାରାନ

note: name for aap
en: Arára, Pará
or: ଆରାରା, ପାରା

note: name for aaq
en: Abnaki, Eastern
or: ଆବନାକି, ପୂର୍ବୀ

note: name for aar
en: Afar
or: ଆଫାର

note: name for aas
en: Aasáx
or: ଆସାକ

note: name for aat
en: Albanian, Arvanitika
or: ଆଲବାନିଅନ, ଆର୍ଭାନିତିକା

note: name for aau
en: Abau
or: ଆବାଉ

note: name for aaw
en: Solong
or: ସୋଲୋଙ୍ଗ

note: name for aax
en: Mandobo Atas
or: ମାଣ୍ଡୋବୋ ଆଟାସ

note: name for aaz
en: Amarasi
or: ଆମାରାସି

note: name for aba
en: Abé
or: ଆବେ

note: name for abb
en: Bankon
or: ବାଙ୍କୋନ

note: name for abc
en: Ayta, Ambala
or: ଆୟତା, ଆମ୍ବାଲା

note: name for abe
en: Abnaki, Western
or: ଆବନାକି, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for abf
en: Abai Sungai
or: ଆବାଇ ସୁଙ୍ଗାଇ

note: name for abg
en: Abaga
or: ଆବାଗା

note: name for abh
en: Arabic, Tajiki
or: ଆରବୀ, ତାଜିକି

note: name for abi
en: Abidji
or: ଆବିଜି

note: name for abj
en: Aka-Bea
or: ଆକା-ବେ

note: name for abk
en: Abkhazian
or: ଆବଖାଜିଆନ

note: name for abl
en: Lampung Nyo
or: ଲାମ୍ପୁଙ୍ଗ ନ୍ୟୋ

note: name for abm
en: Abanyom
or: ଆବାନ୍ୟମ

note: name for abn
en: Abua
or: ଆବାଉ

note: name for abo
en: Abon
or: ଆବୋନ

note: name for abq
en: Abaza
or: ଆବାଜା

note: name for abr
en: Abron
or: ଆବରୋନ

note: name for abs
en: Malay, Ambonese
or: ମାଳୟ, ଆମ୍ବୋନିଜ

note: name for abt
en: Ambulas
or: ଆମ୍ବୁଲାସ

note: name for abu
en: Abure
or: ଆବୁରେ

note: name for abv
en: Arabic, Baharna
or: ଆରବୀ, ବାହାରନା

note: name for abw
en: Pal
or: ପାଲ

note: name for abx
en: Inabaknon
or: ଇନାବାକନନ

note: name for aby
en: Aneme Wake
or: ଆନେମ ୱେକ

note: name for abz
en: Abui
or: ଆବୁଇ

note: name for aca
en: Achagua
or: ଆଚାଗୁ

note: name for acb
en: Áncá
or: ଆଙ୍କା

note: name for acd
en: Gikyode
or: ଗିକ୍ୟୋଡ଼

note: name for ace
en: Achinese
or: ଆଚାଇନିଜ

note: name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
or: କ୍ରିୟୋଲ ଫରାସୀ, ସେଣ୍ଟ ଲୁସିଆନ

note: name for ach
en: Acoli
or: ଆକୋଲି

note: name for aci
en: Aka-Cari
or: ଆକା-କାରୀ

note: name for ack
en: Aka-Kora
or: ଆକା-କୋରା

note: name for acl
en: Akar-Bale
or: ଆକାର-ବାଲେ

note: name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
or: ଆରବୀ, ମେସୋପୋଟାମିଆ

note: name for acn
en: Achang
or: ଆଚାଙ୍ଗ

note: name for acp
en: Acipa, Eastern
or: ଆସିପା, ପୂର୍ବୀ

note: name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
or: ଆରବୀ, ତାଇଜୀ-ଆଦେନି

note: name for acr
en: Achi
or: ଆଚି

note: name for acs
en: Acroá
or: ଆକ୍ରୋ

note: name for act
en: Achterhoeks
or: ଆଚତେରହୋଏକ

note: name for acu
en: Achuar-Shiwiar
or: ଆଚୁର-ସିୱାର

note: name for acv
en: Achumawi
or: ଆଚୁମାୱି

note: name for acw
en: Arabic, Hijazi
or: ଆରବୀ, ହିଜାଜି

note: name for acx
en: Arabic, Omani
or: ଆରବୀ, ଓମାନି

note: name for acy
en: Arabic, Cypriot
or: ଆରବୀ, ସୀପ୍ରିଓଟ

note: name for acz
en: Acheron
or: ଆଚେରୋନ

note: name for ada
en: Adangme
or: ଆଡ଼ାମେ

note: name for adb
en: Adabe
or: ଆଡ଼ାବେ

note: name for add
en: Dzodinka
or: ଜଡ଼ିଙ୍କା

note: name for ade
en: Adele
or: ଆଡ଼େଲେ

note: name for adf
en: Arabic, Dhofari
or: ଆରବୀ, ଢ଼ୋଫାରୀ

note: name for adg
en: Andegerebinha
or: ଆଣ୍ଡେଜେରେବିଙ୍ଘା

note: name for adh
en: Adhola
or: ଆଢ଼ୋଲା

note: name for adi
en: Adi
or: ଆଦି

note: name for adj
en: Adioukrou
or: ଆଡ଼ିଓକ୍ରୋ

note: name for adl
en: Galo
or: ଗାଲୋ

note: name for adn
en: Adang
or: ଆଡ଼ାଙ୍ଗ

note: name for ado
en: Abu
or: ଆବୁ

note: name for adp
en: Adap
or: ଆଡ଼ାପ

note: name for adq
en: Adangbe
or: ଆଡ଼ାଙ୍ଗ୍ୱେ

note: name for adr
en: Adonara
or: ଆଡ଼ୋନାରା

note: name for ads
en: Adamorobe Sign Language
or: ଆଡ଼ାମୋରୋବ ଚିହ୍ନ ଭାଷା

note: name for adt
en: Adnyamathanha
or: ଆଡନ୍ୟାମାଥାନା

note: name for adu
en: Aduge
or: ଆଡ଼ୁଗେ

note: name for adw
en: Amundava
or: ଆମୁଣ୍ଡାଭା

note: name for adx
en: Tibetan, Amdo
or: ତିବ୍ବେତୀ, ଆମଡ଼ୋ

note: name for ady
en: Adyghe
or: ଆଡ଼ିଘେ

note: name for adz
en: Adzera
or: ଆଜେରା

note: name for aea
en: Areba
or: ଆରେବା

note: name for aeb
en: Arabic, Tunisian
or: ଆରବୀ, ତୁନିସିଆନ

note: name for aec
en: Arabic, Saidi
or: ଆରବୀ, ସାଇଦି

note: name for aed
en: Argentine Sign Language
or: ଆର୍ଜେଣ୍ଟାଇନ ଚିହ୍ନ ଭାଷା

note: name for aee
en: Pashayi, Northeast
or: ପାସାଇ, ଉତ୍ତରପୂର୍ବ

note: name for aek
en: Haeke
or: ହାଏକ

note: name for ael
en: Ambele
or: ଆମ୍ବେଲେ

note: name for aem
en: Arem
or: ଆରେମ

note: name for aen
en: Armenian Sign Language
or: ଆର୍ମେନିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for aeq
en: Aer
or: ଆୟେର

note: name for aer
en: Arrernte, Eastern
or: ଆରେଣ୍ଟେ, ପୂର୍ବୀ

note: name for aes
en: Alsea
or: ଆଲସି

note: name for aeu
en: Akeu
or: ଆକେ

note: name for aew
en: Ambakich
or: ଆମ୍ବାକିଚ

note: name for aey
en: Amele
or: ଆମେଲେ

note: name for aez
en: Aeka
or: ଏକା

note: name for afb
en: Arabic, Gulf
or: ଆରବୀ, ଗଲ୍ଫ

note: name for afd
en: Andai
or: ଆନ୍ଦା

note: name for afe
en: Putukwam
or: ପୁତୁକ୍ୱାମ

note: name for afg
en: Afghan Sign Language
or: ଆଫଗାନ ଚିହ୍ନ ଭାଷା

note: name for afh
en: Afrihili
or: ଆଫ୍ରିହିଲି

note: name for afi
en: Akrukay
or: ଆକୃକେ

note: name for afk
en: Nanubae
or: ନାନୁବେ

note: name for afn
en: Defaka
or: ଡ଼େଫାକା

note: name for afo
en: Eloyi
or: ଏଲୟ

note: name for afp
en: Tapei
or: ତାପେଇ

note: name for afr
en: Afrikaans
or: ଆଫ୍ରିକାନ

note: name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
or: କ୍ରିୟୋଲ, ଆଫ୍ରୋ-ସେମିନୋଲ

note: name for aft
en: Afitti
or: ଆଫିତି

note: name for afu
en: Awutu
or: ଆଉତୁ

note: name for afz
en: Obokuitai
or: ଓବୋକିତା

note: name for aga
en: Aguano
or: ଆଗୁଆନୋ

note: name for agb
en: Legbo
or: ଲେବ

note: name for agc
en: Agatu
or: ଆଗାତୁ

note: name for agd
en: Agarabi
or: ଆଗାରାବି

note: name for age
en: Angal
or: ଆଙ୍ଗାଲ

note: name for agf
en: Arguni
or: ଆରଗୁନି

note: name for agg
en: Angor
or: ଏଙ୍ଗର

note: name for agh
en: Ngelima
or: ଗେଲିମା

note: name for agi
en: Agariya
or: ଆଗାରିଆ

note: name for agj
en: Argobba
or: ଆରଗୋବା

note: name for agk
en: Agta, Isarog
or: ଆଗତା, ଇସାରୋଗ

note: name for agl
en: Fembe
or: ଫେମ୍ବେ

note: name for agm
en: Angaataha
or: ଆଙ୍ଗାଥା

note: name for agn
en: Agutaynen
or: ଆଗୁତେନେନ

note: name for ago
en: Tainae
or: ତାଇନେ

note: name for agq
en: Aghem
or: ଆଘେମ

note: name for agr
en: Aguaruna
or: ଆଗୁଆରୁନା

note: name for ags
en: Esimbi
or: ଏସିମ୍ବି

note: name for agt
en: Agta, Central Cagayan
or: ଆଗତା, ମଧ୍ଯ କାଗାୟାନ

note: name for agu
en: Aguacateco
or: ଆଗୁଆକାଟେକୋ

note: name for agw
en: Kahua
or: କାହୁଆ

note: name for agx
en: Aghul
or: ଆଘୁଲ

note: name for agy
en: Alta, Southern
or: ଅଲଟା, ଦକ୍ଷିଣୀ

note: name for agz
en: Agta, Mt. Iriga
or: ଆଗତା, ମାଉଣ୍ଟ ଇରିଗା

note: name for aha
en: Ahanta
or: ଆହାନ୍ତା

note: name for ahb
en: Axamb
or: ଜାମ୍ବ

note: name for ahg
en: Qimant
or: କିମାନ୍ତ

note: name for ahh
en: Aghu
or: ଆଘୁ

note: name for ahi
en: Aizi, Tiagbamrin
or: ଆଜି, ଟେବାମେରିନ

note: name for ahk
en: Akha
or: ଆଖା

note: name for ahl
en: Igo
or: ଇଗୋ

note: name for ahm
en: Aizi, Mobumrin
or: ଏଜି, ମୋବୁମରିନ

note: name for ahn
en: Àhàn
or: ଆହାନ

note: name for aho
en: Ahom
or: ଏହମ

note: name for ahp
en: Aizi, Aproumu
or: ଏଜି, ଏପ୍ରମୁ

note: name for ahr
en: Ahirani
or: ଏହିରାନି

note: name for ahs
en: Ashe
or: ଆଶେ

note: name for aht
en: Ahtena
or: ଏତେନା

note: name for aia
en: Arosi
or: ଏରୋସି

note: name for aib
en: Ainu (China)
or: ଆଇନୁ (ଚୀନ)

note: name for aic
en: Ainbai
or: ଆଇନବାଇ

note: name for aid
en: Alngith
or: ଆଇଙ୍ଗିଥ

note: name for aie
en: Amara
or: ଆମାରା

note: name for aif
en: Agi
or: ଆଗି

note: name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
or: କ୍ରିୟୋଲ ଇଂରାଜୀ, ଏଣ୍ଟିଗୁଆ ଏବଂ ବାରବୁଡ଼ା

note: name for aih
en: Ai-Cham
or: ଆଇ-ଚାମ

note: name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
or: ନିଓ-ଆରାମିକ, ଏସିରିଆନ

note: name for aij
en: Lishanid Noshan
or: ଲିସାନିଦ ନୋସାନ

note: name for aik
en: Ake
or: ଆକେ

note: name for ail
en: Aimele
or: ଆଇମେଲେ

note: name for aim
en: Aimol
or: ଆଇମୋଲ

note: name for ain
en: Ainu (Japan)
or: ଆଇନୁ (ଜାପାନ)

note: name for aio
en: Aiton
or: ଆଇତନ

note: name for aip
en: Burumakok
or: ବୁରୁମାକୋକ

note: name for aiq
en: Aimaq
or: ଆଇମାକ

note: name for air
en: Airoran
or: ଆଇରାନ

note: name for ais
en: Amis, Nataoran
or: ଆମିସ, ନାତାରାନ

note: name for ait
en: Arikem
or: ଆରିକେମ

note: name for aiw
en: Aari
or: ଆରି

note: name for aix
en: Aighon
or: ଆଇଘନ

note: name for aiy
en: Ali
or: ଆଲି

note: name for aja
en: Aja (Sudan)
or: ଆଜା (ସୂଡାନ)

note: name for ajg
en: Aja (Benin)
or: ଆଜା (ବେନିନ୍)

note: name for aji
en: Ajië
or: ଆଜି

note: name for ajp
en: Arabic, South Levantine
or: ଆରବୀ, ଦକ୍ଷିଣ ଲେବାଣ୍ଟାଇନ

note: name for ajt
en: Arabic, Judeo-Tunisian
or: ଆରବୀ, ଜୁଡ଼ିଓ-ତୁନିସିଆନ

note: name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
or: ଆରବୀ, ଜୁଡ଼ିଓ-ମୋରୋକ୍କାନ

note: name for ajw
en: Ajawa
or: ଏଜାୱା

note: name for ajz
en: Karbi, Amri
or: କାରବି, ଆମରି

note: name for aka
en: Akan
or: ଆକାନ

note: name for akb
en: Batak Angkola
or: ବାତାକ ଆଙ୍କୋଲା

note: name for akc
en: Mpur
or: ପୁର

note: name for akd
en: Ukpet-Ehom
or: ଉକପେଟ-ଏହୋମ

note: name for ake
en: Akawaio
or: ଏକାୱାରୀ

note: name for akf
en: Akpa
or: ଏକପା

note: name for akg
en: Anakalangu
or: ଆନାକାଲାଙ୍ଗୁ

note: name for akh
en: Angal Heneng
or: ଆଙ୍ଗାଲ ହେନେଙ୍ଗ

note: name for aki
en: Aiome
or: ଆଇମୋ

note: name for akj
en: Aka-Jeru
or: ଆକା-ଜେରୁ

note: name for akk
en: Akkadian
or: ଆକାଡ଼ିଆନ

note: name for akl
en: Aklanon
or: ଆକଲାନୋନ

note: name for akm
en: Aka-Bo
or: ଆକା-ବୋବୋ

note: name for ako
en: Akurio
or: ଆକୁରିଓ

note: name for akp
en: Siwu
or: ସିୱୁ

note: name for akq
en: Ak
or: ଏକ

note: name for akr
en: Araki
or: ଆରାକି

note: name for aks
en: Akaselem
or: ଆକାସେଲେମ

note: name for akt
en: Akolet
or: ଆକୋଲେଟ

note: name for aku
en: Akum
or: ଆକୁମ

note: name for akv
en: Akhvakh
or: ଆକଭାଖ

note: name for akw
en: Akwa
or: ଏକ୍ୱା

note: name for akx
en: Aka-Kede
or: ଏକା-କେଡ଼େ

note: name for aky
en: Aka-Kol
or: ଏକା-କୋଲ

note: name for akz
en: Alabama
or: ଅଲବାମା

note: name for ala
en: Alago
or: ଆଲାଗୋ

note: name for alc
en: Qawasqar
or: କ୍ୱାୱାସକାର

note: name for ald
en: Alladian
or: ଆଲ୍ଲାଦିନ

note: name for ale
en: Aleut
or: ଆଲେଟ

note: name for alf
en: Alege
or: ଆଲେଗୀ

note: name for alh
en: Alawa
or: ଆଲାୱା

note: name for ali
en: Amaimon
or: ଆମାଇମୋନ

note: name for alj
en: Alangan
or: ଆଲାଙ୍ଗାନ

note: name for alk
en: Alak
or: ଆଲାକ

note: name for all
en: Allar
or: ଆଲାର

note: name for alm
en: Amblong
or: ଆମବ୍ଲୋଙ୍ଗ

note: name for aln
en: Albanian, Gheg
or: ଆଲବାନିଅନ, ଘେଜ

note: name for alo
en: Larike-Wakasihu
or: ଲାରିକେ-ୱାକାଶିଶୁ

note: name for alp
en: Alune
or: ଆଲୁନ

note: name for alq
en: Algonquin
or: ଆଲଗୋକ୍ୱିନ

note: name for alr
en: Alutor
or: ଆଲୁଟର

note: name for als
en: Albanian, Tosk
or: ଆଲବାନିଅନ, ଟୋସ୍କ

note: name for alt
en: Altai, Southern
or: ଆଲତାଇ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for alu
en: 'Are'are
or: ଆରେ ଆରେ

note: name for alw
en: Alaba-K’abeena
or: ଆଲାବା-କାବୀନା

note: name for alx
en: Amol
or: ଆମୋଲ

note: name for aly
en: Alyawarr
or: ଆଲ୍ୟାୱାର

note: name for alz
en: Alur
or: ଆଲୁର

note: name for ama
en: Amanayé
or: ଆମାନାଏ

note: name for amb
en: Ambo
or: ଆମ୍ବୋ

note: name for amc
en: Amahuaca
or: ଆମାହୁକା

note: name for ame
en: Yanesha'
or: ୟାନେଷା

note: name for amf
en: Hamer-Banna
or: ହାମେର-ବାନ୍ନା

note: name for amh
en: Amharic
or: ଆମ୍ହାରିକ

note: name for ami
en: Amis
or: ଆମିସ

note: name for amj
en: Amdang
or: ଆମଡ଼ାଙ୍ଗ

note: name for amk
en: Ambai
or: ଆମବାଇ

note: name for aml
en: War-Jaintia
or: ୱାର-ଜାଇନ୍ତିଆ

note: name for amm
en: Ama (Papua New Guinea)
or: ଆମା (ପପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for amn
en: Amanab
or: ଆମାନାବ

note: name for amo
en: Amo
or: ଆମୋ

note: name for amp
en: Alamblak
or: ଆଲାମବ୍ଲାକ

note: name for amq
en: Amahai
or: ଆମାହାଇ

note: name for amr
en: Amarakaeri
or: ଆମାରାକାଏରୀ

note: name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
or: ଆମାମି-ଓସିମା, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for amt
en: Amto
or: ଆମତୋ

note: name for amu
en: Amuzgo, Guerrero
or: ଆମୁଜୋ, ଗ୍ୟୁରେରୋ

note: name for amv
en: Ambelau
or: ଆମ୍ବେଲାଉ

note: name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
or: ନିଓ-ଆରାମିକ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for amx
en: Anmatyerre
or: ଆନମ୍ୟାତେରେ

note: name for amy
en: Ami
or: ଅମାମି

note: name for amz
en: Atampaya
or: ଆତାମପାୟେ

note: name for ana
en: Andaqui
or: ଆନଦାକି

note: name for anb
en: Andoa
or: ଆଣ୍ଡୋ

note: name for anc
en: Ngas
or: ଗାସ

note: name for and
en: Ansus
or: ଆନସୁସ

note: name for ane
en: Xârâcùù
or: ଜାରାକୁ

note: name for anf
en: Animere
or: ଆନିମେରେ

note: name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
or: ଇଂରାଜୀ, ପୁରୁଣା (ca. 450-1100)

note: name for anh
en: Nend
or: ନେଣ୍ଡ

note: name for ani
en: Andi
or: ଆଣ୍ଡି

note: name for anj
en: Anor
or: ଏନର

note: name for ank
en: Goemai
or: ଗଏମାଇ

note: name for anm
en: Anal
or: ଆନାଲ

note: name for ann
en: Obolo
or: ଓବୋଲୋ

note: name for ano
en: Andoque
or: ଏଣ୍ଡକ

note: name for anp
en: Angika
or: ଆଙ୍ଗିକା

note: name for anq
en: Jarawa (India)
or: ଜାରାୱା (ଭାରତ)

note: name for anr
en: Andh
or: ଆନ୍ଧ

note: name for ans
en: Anserma
or: ଆନସେରମା

note: name for ant
en: Antakarinya
or: ଏଣ୍ଟାକାରିନ୍ୟା

note: name for anu
en: Anuak
or: ଏନୁଆକ

note: name for anv
en: Denya
or: ଦେନ୍ୟା

note: name for anw
en: Anaang
or: ଆନାଙ୍ଗ

note: name for anx
en: Andra-Hus
or: ଏନ୍ଦ୍ରା-ହୁସ

note: name for any
en: Anyin
or: ଏନିନ

note: name for anz
en: Anem
or: ଏନେମ

note: name for aoa
en: Angolar
or: ଏଙ୍ଗୋଲାର

note: name for aob
en: Abom
or: ଏବୋମ

note: name for aoc
en: Pemon
or: ପେମୋନ

note: name for aod
en: Andarum
or: ଏଣ୍ଡାରୁମ

note: name for aoe
en: Angal Enen
or: ଆଙ୍ଗାଲ ଏନେନ

note: name for aof
en: Bragat
or: ବ୍ରାଗାତ

note: name for aog
en: Angoram
or: ଏଙ୍ଗୋରାମ

note: name for aoh
en: Arma
or: ଆରମା

note: name for aoi
en: Anindilyakwa
or: ଏନିନ୍ଦିଲ୍ୟାକ୍ୱା

note: name for aoj
en: Mufian
or: ମୁଫିଆନ

note: name for aok
en: Arhö
or: ଆରହୋ

note: name for aol
en: Alor
or: ଆଲୋର

note: name for aom
en: Ömie
or: ଓମି

note: name for aon
en: Arapesh, Bumbita
or: ଆରାପେସ, ବୁମ୍ବିତା

note: name for aor
en: Aore
or: ଏଅର

note: name for aos
en: Taikat
or: ତାଇକାତ

note: name for aot
en: A'tong
or: ଆଟୋଙ୍ଗ

note: name for aox
en: Atorada
or: ଆଟୋରାଡ଼ା

note: name for aoz
en: Uab Meto
or: ଉଆବ ମେତୋ

note: name for apb
en: Sa'a
or: ସା

note: name for apc
en: Arabic, North Levantine
or: ଆରବୀ, ଉତ୍ତର ଲେଭାଣ୍ଟାଇନ

note: name for apd
en: Arabic, Sudanese
or: ଆରବୀ, ସୁଦାନୀ

note: name for ape
en: Bukiyip
or: ବୁକିପ

note: name for apg
en: Ampanang
or: ଆମ୍ପାନାଗ

note: name for aph
en: Athpariya
or: ଆଥପାରିଆ

note: name for api
en: Apiaká
or: ଆପିଆକା

note: name for apj
en: Apache, Jicarilla
or: ଆପାଚେ, ଜିକାରିଲା

note: name for apk
en: Apache, Kiowa
or: ଆପାଚେ, କିୱା

note: name for apl
en: Apache, Lipan
or: ଆପାଚେ, ଲିପାନ

note: name for apm
en: Apache, Mescalero-Chiricahua
or: ଆପାଚେ, ମେସ୍କାଲେରୋ-ଚିରିକାହୁଏ

note: name for apn
en: Apinayé
or: ଆପିନାଏ

note: name for app
en: Apma
or: ଆପମା

note: name for apq
en: A-Pucikwar
or: ଆ-ପୁସିକୱାର

note: name for apr
en: Arop-Lokep
or: ଆରୋପ-ଲୋକେପ

note: name for aps
en: Arop-Sissano
or: ଆରୋପ-ସିସାନୋ

note: name for apt
en: Apatani
or: ଆପାତାନି

note: name for apu
en: Apurinã
or: ଆପୁରିନା

note: name for apv
en: Alapmunte
or: ଆଲାପମୁଣ୍ଟେ

note: name for apw
en: Apache, Western
or: ଆପାଚେ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for apx
en: Aputai
or: ଆପୁତାଇ

note: name for apy
en: Apalaí
or: ଆପାଲି

note: name for apz
en: Safeyoka
or: ସେଫୟୋକା

note: name for aqc
en: Archi
or: ଆରଚି

note: name for aqg
en: Arigidi
or: ଆରିଗିଡ଼ି

note: name for aqm
en: Atohwaim
or: ଏତୋୱାନି

note: name for aqn
en: Alta, Northern
or: ଅଲଟା, ଉତ୍ତରୀ

note: name for aqp
en: Atakapa
or: ଆତାକାପା

note: name for aqr
en: Arhâ
or: ଆରହା

note: name for ara
en: Arabic
or: ଆରବୀ

note: name for arb
en: Arabic, Standard
or: ଆରବୀ, ମାନକ

note: name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
or: ଆରାମାଇକ, ସରକାରୀ (700-300 BCE)

note: name for ard
en: Arabana
or: ଆରାବାନା

note: name for are
en: Arrarnta, Western
or: ଆରାଣ୍ଟା, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for arg
en: Aragonese
or: ଆରାଗୋନିଜ

note: name for arh
en: Arhuaco
or: ଆରହୁଆକୋ

note: name for ari
en: Arikara
or: ଆରିକାରା

note: name for arj
en: Arapaso
or: ଆରାପାସ୍କୋ

note: name for ark
en: Arikapú
or: ଆରିକାପୁ

note: name for arl
en: Arabela
or: ଆରାବେଲା

note: name for arn
en: Mapudungun
or: ମାପୁଡୁଙ୍ଗୁନ

note: name for aro
en: Araona
or: ଆରୋନା

note: name for arp
en: Arapaho
or: ଆରାପାକୋ

note: name for arq
en: Arabic, Algerian
or: ଆରବୀ, ଆଲଜେରିଆନ

note: name for arr
en: Karo (Brazil)
or: କାରୋ (ବ୍ରାଜୀଲ)

note: name for ars
en: Arabic, Najdi
or: ଆରବୀ, ନାଜଦି

note: name for aru
en: Aruá (Amazonas State)
or: ଆରୁଆ (ଆମାଜୋନା ରାଜ୍ଯ)

note: name for arv
en: Arbore
or: ଆରବୋର

note: name for arw
en: Arawak
or: ଆରାୱାକ

note: name for arx
en: Aruá (Rodonia State)
or: ଆରୁଆ (ରୋଡ଼ିନିଆ ରାଜ୍ଯ)

note: name for ary
en: Arabic, Moroccan
or: ଆରବୀ, ମୋରୋକ୍କାନ

note: name for arz
en: Arabic, Egyptian
or: ଆରବୀ, ଇଜିପ୍ଟିଆନ

note: name for asa
en: Asu (Tanzania)
or: ଆସୁ (ତାଞ୍ଜେରୀୟା)

note: name for asb
en: Assiniboine
or: ଆସିନିବୋଇନ

note: name for asc
en: Asmat, Casuarina Coast
or: ଆସମାତ, କାସୁଆରିନା କୋଷ୍ଟ

note: name for asd
en: Asas
or: ଆସାସ

note: name for ase
en: American Sign Language
or: ଆମେରିକାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for asf
en: Australian Sign Language
or: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for asg
en: Cishingini
or: ସିସିଙ୍ଗିନି

note: name for ash
en: Abishira
or: ଆବିସିରା

note: name for asi
en: Buruwai
or: ବୁରୁୱାଇ

note: name for asj
en: Nsari
or: ସାରି

note: name for ask
en: Ashkun
or: ଆସକୁନ

note: name for asl
en: Asilulu
or: ଆସିଲୁଲୁ

note: name for asm
en: Assamese
or: ଆସାମୀ

note: name for asn
en: Asuriní, Xingú
or: ଆସୁରିନ, ଝିଙ୍ଗୁ

note: name for aso
en: Dano
or: ଦାନୋ

note: name for asp
en: Algerian Sign Language
or: ଆଲଜେରିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for asq
en: Austrian Sign Language
or: ଅଷ୍ଟ୍ରିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for asr
en: Asuri
or: ଆସୁରୀ

note: name for ass
en: Ipulo
or: ଇପୁଲୋ

note: name for ast
en: Asturian
or: ଆସ୍ତୁରିଆନ

note: name for asu
en: Asurini, Tocantins
or: ଆସୁରିନି, ତୋକାଣ୍ଟିନସ

note: name for asv
en: Asoa
or: ଆସୋ

note: name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
or: ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆନ ଏବୋରିଗିନିଜ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for asx
en: Muratayak
or: ମୁରାତାୟାକ

note: name for asy
en: Asmat, Yaosakor
or: ଆସମାତ, ୟାସାକୋର

note: name for asz
en: As
or: ଆସ

note: name for ata
en: Pele-Ata
or: ପେଲେ-ଆତା

note: name for atb
en: Zaiwa
or: ଜାଇୱା

note: name for atc
en: Atsahuaca
or: ଆସ୍ତାହୁକା

note: name for atd
en: Manobo, Ata
or: ମାନୋବୋ, ଆତା

note: name for ate
en: Atemble
or: ଏତେମ୍ବ୍ଲେ

note: name for atg
en: Ivbie North-Okpela-Arhe
or: ଇଭବି ଉତ୍ତର-ଅକପେଲା-ଆର୍ଚ୍ଚ

note: name for ati
en: Attié
or: ଆତେ

note: name for atj
en: Atikamekw
or: ଆତିକାମେକ

note: name for atk
en: Ati
or: ଆତି

note: name for atl
en: Agta, Mt. Iraya
or: ଆଗତା, ମାଉଣ୍ଟ ଇରାୟା

note: name for atm
en: Ata
or: ଆତା

note: name for atn
en: Ashtiani
or: ଆସ୍ତିଆନି

note: name for ato
en: Atong
or: ଆତୋଙ୍ଗ

note: name for atp
en: Atta, Pudtol
or: ଆତା, ପୁଡତଲ

note: name for atq
en: Aralle-Tabulahan
or: ଆରାଲେ-ତାବୁଲାହାନ

note: name for atr
en: Waimiri-Atroari
or: ୱାଇମିରି-ଆତ୍ରୋରି

note: name for ats
en: Gros Ventre
or: ଗ୍ରସ ଭେନ୍ତ୍ରେ

note: name for att
en: Atta, Pamplona
or: ଆତା, ପାମ୍ପ୍ଲୋନା

note: name for atu
en: Reel
or: ରିଲ

note: name for atv
en: Altai, Northern
or: ଆତାଇ, ଉତ୍ତରି

note: name for atw
en: Atsugewi
or: ଆସ୍ତୁଗେ

note: name for atx
en: Arutani
or: ଆରୁତାନି

note: name for aty
en: Aneityum
or: ଆନେତ୍ୟୁମ

note: name for atz
en: Arta
or: ଆରତା

note: name for aua
en: Asumboa
or: ଆସୁମ୍ବୋ

note: name for aub
en: Alugu
or: ଆଲୁଗୁ

note: name for auc
en: Waorani
or: ୱାରୋନି

note: name for aud
en: Anuta
or: ଆନୁତା

note: name for aug
en: Aguna
or: ଆଗୁନା

note: name for auh
en: Aushi
or: ଆଉସି

note: name for aui
en: Anuki
or: ଆନୁକି

note: name for auj
en: Awjilah
or: ଆଜିଲା

note: name for auk
en: Heyo
or: ହେୟୋ

note: name for aul
en: Aulua
or: ଆଉଲା

note: name for aum
en: Asu (Nigeria)
or: ଆସୁ (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for aun
en: One, Molmo
or: ଏକ, ମୋଲମୋ

note: name for auo
en: Auyokawa
or: ଆୟୁକାୱା

note: name for aup
en: Makayam
or: ମାକାୟାମ

note: name for auq
en: Anus
or: ଆନୁସ

note: name for aur
en: Aruek
or: ଆରୁକୁ

note: name for aut
en: Austral
or: ଅଷ୍ଟ୍ରାଲ

note: name for auu
en: Auye
or: ଆୟୁ

note: name for auw
en: Awyi
or: ଆୟି

note: name for aux
en: Aurá
or: ଆୟୁରା

note: name for auy
en: Awiyaana
or: ଆୟୁୟାନ

note: name for auz
en: Arabic, Uzbeki
or: ଆରବୀ, ଉଜବେକି

note: name for ava
en: Avaric
or: ଆଭାରିକ

note: name for avb
en: Avau
or: ଆଭାଉ

note: name for avd
en: Alviri-Vidari
or: ଆଲଭିରି-ଭିଦାରୀ

note: name for avi
en: Avikam
or: ଆଭିକାମ

note: name for avk
en: Kotava
or: କୋତାଭା

note: name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
or: ଆରବୀ, ପୂର୍ବୀ ଇଜିପ୍ଟିଆନ ବେଡ଼ାୱୀ

note: name for avn
en: Avatime
or: ଆଭାଟାଇମ

note: name for avo
en: Agavotaguerra
or: ଆଗାଭୋଟାଗୁଏରା

note: name for avs
en: Aushiri
or: ଆଉଶିରି

note: name for avt
en: Au
or: ଆଉ

note: name for avu
en: Avokaya
or: ଆଭୋକାୟା

note: name for avv
en: Avá-Canoeiro
or: ଆଭା-କାନେଇରୋ

note: name for awa
en: Awadhi
or: ଆୱାଧି

note: name for awb
en: Awa (Papua New Guinea)
or: ଆୱା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for awc
en: Cicipu
or: ସିସିପୁ

note: name for awe
en: Awetí
or: ଆୱେତି

note: name for awh
en: Awbono
or: ଵବୋନୋ

note: name for awi
en: Aekyom
or: ୱକୋମ

note: name for awk
en: Awabakal
or: ଆୱାବୋକଲ

note: name for awm
en: Arawum
or: ଆରାୱମ

note: name for awn
en: Awngi
or: ୱଙ୍ଗି

note: name for awo
en: Awak
or: ୱାକ

note: name for awr
en: Awera
or: ଆୱେରା

note: name for aws
en: Awyu, South
or: ଆୟୁ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for awt
en: Araweté
or: ଆରାୱେତେ

note: name for awu
en: Awyu, Central
or: ଆୟୁ, ମଧ୍ଯ

note: name for awv
en: Awyu, Jair
or: ଆୟୁରୁ, ଜେର

note: name for aww
en: Awun
or: ୱୁନ

note: name for awx
en: Awara
or: ଆୱାରା

note: name for awy
en: Awyu, Edera
or: ଆୟୁ, ଏଡେରା

note: name for axb
en: Abipon
or: ଏବିପନ

note: name for axg
en: Arára, Mato Grosso
or: ଆରାର, ମାଟୋ ଗ୍ରସୋ

note: name for axk
en: Yaka (Central African Republic)
or: ୟାକା (ମଧ୍ଯ ଆଫ୍ରିକାନ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for axm
en: Armenian, Middle
or: ଆର୍ମେନିୟାନ, ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for axx
en: Xaragure
or: ଜାରାଗୁରେ

note: name for aya
en: Awar
or: ଆୱାର

note: name for ayb
en: Gbe, Ayizo
or: ଗ୍ୱେ, ଆୟିଜୋ

note: name for ayc
en: Aymara, Southern
or: ଆୟମାରା, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for ayd
en: Ayabadhu
or: ଆୟାବଧୁ

note: name for aye
en: Ayere
or: ଆୟେରେ

note: name for ayg
en: Ginyanga
or: ଗିନ୍ୟାଙ୍ଗା

note: name for ayh
en: Arabic, Hadrami
or: ଆରବୀ, ହାଡ୍ରାମି

note: name for ayi
en: Leyigha
or: ଲେୟିଘା

note: name for ayk
en: Akuku
or: ଆକୁକୁ

note: name for ayl
en: Arabic, Libyan
or: ଆରବୀ, ଲିବ୍ୟାନ

note: name for ayn
en: Arabic, Sanaani
or: ଆରବୀ, ସାନାନି

note: name for ayo
en: Ayoreo
or: ଆୟୋରେ

note: name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
or: ଆରବୀ, ଉତ୍ତର ମେସୋପୋଟାମିଆ

note: name for ayq
en: Ayi (Papua New Guinea)
or: ଆୟି (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for ayr
en: Aymara, Central
or: ଆୟମାରା, ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for ays
en: Ayta, Sorsogon
or: ଆୟତା, ସୋରସୋଗନ

note: name for ayu
en: Ayu
or: ଆୟୁ

note: name for ayy
en: Ayta, Tayabas
or: ଆୟତା, ତାୟାବାସ

note: name for ayz
en: Mai Brat
or: ମାଇ ବ୍ରାଟ

note: name for aza
en: Azha
or: ଆଝା

note: name for azb
en: Azerbaijani, South
or: ଆଜାରବାଇଜାନୀ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for azg
en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
or: ଆମୁଜୋ, ସାନ ପେଡ୍ରୋ ଆମୁଗୋଜ

note: name for azj
en: Azerbaijani, North
or: ଆଜାରବାଇଜାନୀ, ଉତ୍ତର

note: name for azm
en: Amuzgo, Ipalapa
or: ଆମୁଗୋ, ଇପାଲାପା

note: name for azo
en: Awing
or: ଏୱିଙ୍ଗ

note: name for azt
en: Atta, Faire
or: ଆତା, ଫେୟର

note: name for azz
en: Nahuatl, Highland Puebla
or: ନାହୁଆତି, ଉଚ୍ଚଭୂମି ପୁଏବ୍ଲା

note: name for baa
en: Babatana
or: ବାବାତାନା

note: name for bab
en: Bainouk-Gunyuño
or: ବେନୌକ-ଗୁନ୍ୟୁନୋ

note: name for bac
en: Badui
or: ବାଦୁଇ

note: name for bae
en: Baré
or: ବାରେ

note: name for baf
en: Nubaca
or: ନୁବାକା

note: name for bag
en: Tuki
or: ତୁକି

note: name for bah
en: Creole English, Bahamas
or: କ୍ରିୟୋଲ ଇଂରାଜୀ, ବାହାମା

note: name for baj
en: Barakai
or: ବାରାକାଇ

note: name for bak
en: Bashkir
or: ବାସ୍କିର

note: name for bal
en: Baluchi
or: ବାଲୁଚି

note: name for bam
en: Bambara
or: ବାମ୍ବାରା

note: name for ban
en: Balinese
or: ବାଲିନିଜ

note: name for bao
en: Waimaha
or: ୱାଇମାହା

note: name for bap
en: Bantawa
or: ବାଣ୍ଟାୱା

note: name for bar
en: Bavarian
or: ବାଭାରେନ

note: name for bas
en: Basa (Cameroon)
or: ବାସା (କାମେଋନ)

note: name for bau
en: Bada (Nigeria)
or: ବାଡ଼ା (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for bav
en: Vengo
or: ଭେଙ୍ଗୋ

note: name for baw
en: Bambili-Bambui
or: ବାମ୍ବିଲି-ବାମ୍ବୁଇ

note: name for bax
en: Bamun
or: ବାମୁନ

note: name for bay
en: Batuley
or: ବାତୁଲେ

note: name for bba
en: Baatonum
or: ବାତନୁନ

note: name for bbb
en: Barai
or: ବାରାଇ

note: name for bbc
en: Batak Toba
or: ବାତାକ ତୋବା

note: name for bbd
en: Bau
or: ବାଉ

note: name for bbe
en: Bangba
or: ବାଙ୍ଗୱା

note: name for bbf
en: Baibai
or: ବାଇବାଇ

note: name for bbg
en: Barama
or: ବାରାମା

note: name for bbh
en: Bugan
or: ବୁଗାନ

note: name for bbi
en: Barombi
or: ବାରୋମ୍ବି

note: name for bbj
en: Ghomálá'
or: ଘୋମାଲା

note: name for bbk
en: Babanki
or: ବାବାଙ୍କି

note: name for bbl
en: Bats
or: ବେଟସ

note: name for bbm
en: Babango
or: ବାବଙ୍ଗୋ

note: name for bbn
en: Uneapa
or: ଉନେପା

note: name for bbo
en: Bobo Madaré, Northern
or: ବୋବୋ ମାଡ଼ାରେ, ଉତ୍ତର

note: name for bbp
en: Banda, West Central
or: ବାଣ୍ଡା, ମଧ୍ଯ ପଶ୍ଚିମ

note: name for bbq
en: Bamali
or: ବାମାଲି

note: name for bbr
en: Girawa
or: ଗିରାୱା

note: name for bbs
en: Bakpinka
or: ବାକପିଙ୍କା

note: name for bbt
en: Mburku
or: ବୁରକୁ

note: name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
or: କୁଲୁଙ୍ଗ (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for bbv
en: Karnai
or: କାରନାଇ

note: name for bbw
en: Baba
or: ବାବା

note: name for bbx
en: Bubia
or: ବୁବିଆ

note: name for bby
en: Befang
or: ବେଫାଙ୍ଗ

note: name for bbz
en: Creole Arabic, Babalia
or: କ୍ରିୟୋଲ ଆରବୀ, ବାବାଲିଆ

note: name for bca
en: Bai, Central
or: ବାଇ, ମଧ୍ଯ

note: name for bcb
en: Bainouk-Samik
or: ବାଇନୋକ-ସାମିକ

note: name for bcc
en: Balochi, Southern
or: ବାଲୋଚି, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for bcd
en: Babar, North
or: ବାବାର, ଉତ୍ତର

note: name for bce
en: Bamenyam
or: ବାମେନ୍ୟାମ

note: name for bcf
en: Bamu
or: ବାମୁ

note: name for bcg
en: Baga Binari
or: ବାଗା ବିନାରି

note: name for bch
en: Bariai
or: ବାରିଆଇ

note: name for bci
en: Baoulé
or: ବାଓଲ

note: name for bcj
en: Bardi
or: ବାର୍ଡି

note: name for bck
en: Bunaba
or: ବୁନାବା

note: name for bcm
en: Bannoni
or: ବାନୋନି

note: name for bcn
en: Bali (Nigeria)
or: ବାଲି, (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for bco
en: Kaluli
or: କାକୁଲି

note: name for bcp
en: Bali (Democratic Republic of Congo)
or: ବାଲି (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for bcq
en: Bench
or: ବେଞ୍ଚ

note: name for bcr
en: Babine
or: ବାବିନ

note: name for bcs
en: Kohumono
or: କୋହୁମୋନୋ

note: name for bct
en: Bendi
or: ବେଣ୍ଡି

note: name for bcu
en: Awad Bing
or: ଆୱାଡ଼ ବିଙ୍ଗ

note: name for bcv
en: Shoo-Minda-Nye
or: ଶୋ-ମିଣ୍ଡା-ନ୍ୟେ

note: name for bcw
en: Bana
or: ବାନା

note: name for bcy
en: Bacama
or: ବାକାମା

note: name for bcz
en: Bainouk-Gunyaamolo
or: ବାଇନୌକ-ଗୁନ୍ୟାମୋଲୋ

note: name for bda
en: Bayot
or: ବାୟୋତ

note: name for bdb
en: Basap
or: ବାସାପ

note: name for bdc
en: Emberá-Baudó
or: ଏମ୍ବେରା-ବାଉଦୋ

note: name for bdd
en: Bunama
or: ବୁନାମା

note: name for bde
en: Bade
or: ବାଦେ

note: name for bdg
en: Bonggi
or: ବୋଙ୍ଗି

note: name for bdh
en: Baka (Sudan)
or: ବାକା (ସୂଡାନ)

note: name for bdi
en: Burun
or: ବୁରୁନ

note: name for bdj
en: Bai
or: ବାଇ

note: name for bdk
en: Budukh
or: ବୁଦୁଖ

note: name for bdl
en: Bajau, Indonesian
or: ବାଜାଉ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆନ

note: name for bdm
en: Buduma
or: ବୁଦୁମା

note: name for bdn
en: Baldemu
or: ବାଲଦେମୁ

note: name for bdo
en: Morom
or: ମୋରୋମ

note: name for bdp
en: Bende
or: ବେଣ୍ଡେ

note: name for bdq
en: Bahnar
or: ବାହାନାର

note: name for bdr
en: Bajau, West Coast
or: ବାଜାଉ, ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳ

note: name for bds
en: Burunge
or: ବୁରୁଙ୍ଗେ

note: name for bdt
en: Bokoto
or: ବୋକୋତୋ

note: name for bdu
en: Oroko
or: ଓରୋକୋ

note: name for bdv
en: Bodo Parja
or: ବୋଦୋ ପାର୍ଜା

note: name for bdw
en: Baham
or: ବୋହାମ

note: name for bdx
en: Budong-Budong
or: ବୁଦଙ୍ଗ-ବୁଦଙ୍ଗ

note: name for bdy
en: Bandjalang
or: ବାନ୍ଦଜାଲାଙ୍ଗ

note: name for bdz
en: Badeshi
or: ବାଦେଶି

note: name for bea
en: Beaver
or: ବିଭର

note: name for beb
en: Bebele
or: ବେବେଲେ

note: name for bec
en: Iceve-Maci
or: ଆଇସିଭ-ମାକି

note: name for bed
en: Bedoanas
or: ବେଦୋନାସ

note: name for bee
en: Byangsi
or: ବ୍ୟାଙ୍ଗସି

note: name for bef
en: Benabena
or: ବେନାବେନା

note: name for beg
en: Belait
or: ବେଲାତ

note: name for beh
en: Biali
or: ବିଆଲି

note: name for bei
en: Bekati'
or: ବେକେତି

note: name for bej
en: Beja
or: ବେଜା

note: name for bek
en: Bebeli
or: ବେବେଲି

note: name for bel
en: Belarusian
or: ବେଲାରୁସିୟାନ

note: name for bem
en: Bemba (Zambia)
or: ବେମ୍ବା (ଜାମ୍ବିୟା)

note: name for ben
en: Bengali
or: ବଙ୍ଗାଳୀ

note: name for beo
en: Beami
or: ବିମି

note: name for bep
en: Besoa
or: ବେସୋ

note: name for beq
en: Beembe
or: ବିମ୍ବେ

note: name for bes
en: Besme
or: ବେସମେ

note: name for bet
en: Béte, Guiberoua
or: ବେତେ, ଗୁଏବେରୁଏ

note: name for beu
en: Blagar
or: ବ୍ଲାଗର

note: name for bev
en: Bété, Daloa
or: ବେତେ, ଦାଲୋଆ

note: name for bew
en: Betawi
or: ବେତାୱି

note: name for bex
en: Jur Modo
or: ଜୁର ମୋଡୋ

note: name for bey
en: Beli (Papua New Guinea)
or: ବେଲି (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for bez
en: Bena (Tanzania)
or: ବେନା (ତାଞ୍ଜାନିୟା)

note: name for bfa
en: Bari
or: ବାରୀ

note: name for bfb
en: Bareli, Pauri
or: ବରେଲି, ପାଉରି

note: name for bfc
en: Bai, Northern
or: ବାଇ, ଉତ୍ତର

note: name for bfd
en: Bafut
or: ବାଫୁତ

note: name for bfe
en: Betaf
or: ବେତାଫ

note: name for bff
en: Bofi
or: ବୋଫି

note: name for bfg
en: Kayan, Busang
or: କାୟାନ, ବୁସାଙ୍ଗ

note: name for bfh
en: Blafe
or: ବ୍ଲାଫ

note: name for bfi
en: British Sign Language
or: ବ୍ରିଟିଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for bfj
en: Bafanji
or: ବାଫାଞ୍ଜି

note: name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
or: ବେନ ଖର ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for bfl
en: Banda-Ndélé
or: ବାଣ୍ଡା-ଡ଼େଲେ

note: name for bfm
en: Mmen
or: ମେନ

note: name for bfn
en: Bunak
or: ବୁନାକ

note: name for bfo
en: Birifor, Malba
or: ବିରିଫ, ମାଲୱା

note: name for bfp
en: Beba
or: ବେବା

note: name for bfq
en: Badaga
or: ବେଦାଗା

note: name for bfr
en: Bazigar
or: ବାଜିଗର

note: name for bfs
en: Bai, Southern
or: ବାଇ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for bft
en: Balti
or: ବାଲତି

note: name for bfu
en: Gahri
or: ଗାହରୀ

note: name for bfw
en: Bondo
or: ବୋଣ୍ଡୋ

note: name for bfy
en: Bagheli
or: ବାଘେଲି

note: name for bfz
en: Pahari, Mahasu
or: ପାହାରି, ମାହାସୁ

note: name for bga
en: Gwamhi-Wuri
or: ଗ୍ୱାମହି-ଉରି

note: name for bgb
en: Bobongko
or: ବୋବୋଙ୍କୋ

note: name for bgc
en: Haryanvi
or: ହରୟାଁଭି

note: name for bgd
en: Bareli, Rathwi
or: ବରେଲି, ରାଥୱି

note: name for bge
en: Bauria
or: ବାଉରିଆ

note: name for bgf
en: Bangandu
or: ବାଙ୍ଗାଣ୍ଡୁ

note: name for bgg
en: Bugun
or: ବୁଗୁନ

note: name for bgi
en: Giangan
or: ଗିଆଁଗାନ

note: name for bgj
en: Bangolan
or: ବାଙ୍ଗୋଲାନ

note: name for bgk
en: Bit
or: ବିଟ

note: name for bgl
en: Bo (Laos)
or: ବୋ (ଲାଓସ)

note: name for bgm
en: Baga Mboteni
or: ବାଗା ବୋତେନି

note: name for bgn
en: Balochi, Western
or: ବାଲୋଚି, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for bgo
en: Baga Koga
or: ବାଗା କୋଗା

note: name for bgp
en: Balochi, Eastern
or: ବାଲୋଚି, ପୂର୍ବୀ

note: name for bgq
en: Bagri
or: ବାଗ୍ରି

note: name for bgr
en: Chin, Bawm
or: ଚିନ, ବୋମ

note: name for bgs
en: Tagabawa
or: ତାଗାବାୱା

note: name for bgt
en: Bughotu
or: ବୁଘୋତୁ

note: name for bgu
en: Mbongno
or: ବୋଙ୍ଗୋଁ

note: name for bgv
en: Warkay-Bipim
or: ୱାରକେ-ବିପିମ

note: name for bgw
en: Bhatri
or: ଭାତ୍ରି

note: name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
or: ତୁର୍କୀ, ବାଲକାନ ଗାଗାଉଜ

note: name for bgy
en: Benggoi
or: ବେଙ୍ଗୋଇ

note: name for bgz
en: Banggai
or: ବାଙ୍ଗାଇ

note: name for bha
en: Bharia
or: ଭାରିଆ

note: name for bhb
en: Bhili
or: ଭିଲି

note: name for bhc
en: Biga
or: ବିଗା

note: name for bhd
en: Bhadrawahi
or: ଭାଦ୍ରାୱାହି

note: name for bhe
en: Bhaya
or: ଭାୟା

note: name for bhf
en: Odiai
or: ଓଡ଼ିଆଇ

note: name for bhg
en: Binandere
or: ବିନାନ୍ଦେରେ

note: name for bhh
en: Bukharic
or: ବୁଖାରିକ

note: name for bhi
en: Bhilali
or: ଭିଲାଲି

note: name for bhj
en: Bahing
or: ବାହିଙ୍ଗ

note: name for bhl
en: Bimin
or: ବିମିନ

note: name for bhm
en: Bathari
or: ବାଥାରି

note: name for bhn
en: Neo-Aramaic, Bohtan
or: ନିଓ-ଆରାମିକ, ବୋହାତାନ

note: name for bho
en: Bhojpuri
or: ଭୋଜପୁରୀ

note: name for bhp
en: Bima
or: ବିମା

note: name for bhq
en: Tukang Besi South
or: ତୁକାଙ୍ଗ ବେଶି ଦକ୍ଷିଣ

note: name for bhr
en: Malagasy, Bara
or: ମାଲାଗାସି, ବାରା

note: name for bhs
en: Buwal
or: ବୁଆଲ

note: name for bht
en: Bhattiyali
or: ଭାତିୟାଲି

note: name for bhu
en: Bhunjia
or: ଭୁଞ୍ଜିଆ

note: name for bhv
en: Bahau
or: ବାହାଉ

note: name for bhw
en: Biak
or: ବିଆକ

note: name for bhx
en: Bhalay
or: ଭାଲେ

note: name for bhy
en: Bhele
or: ଭେଲେ

note: name for bhz
en: Bada (Indonesia)
or: ବାଡ଼ା (ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା)

note: name for bia
en: Badimaya
or: ବଦିମାୟା

note: name for bib
en: Bissa
or: ବିସା

note: name for bic
en: Bikaru
or: ବିକାରୁ

note: name for bid
en: Bidiyo
or: ବିଦିୟୋ

note: name for bie
en: Bepour
or: ବେପୋର

note: name for bif
en: Biafada
or: ବିଫାଦା

note: name for big
en: Biangai
or: ବିଙ୍ଗାଇ

note: name for bij
en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
or: ଭାଘାତ-ୟା-ବିଜମ-ଲେଗେରି

note: name for bik
en: Bikol
or: ବିକୋଲ

note: name for bil
en: Bile
or: ବିଲେ

note: name for bim
en: Bimoba
or: ବିମୋବା

note: name for bin
en: Bini
or: ବିନି

note: name for bio
en: Nai
or: ନାଇ

note: name for bip
en: Bila
or: ବିଲା

note: name for biq
en: Bipi
or: ବିପି

note: name for bir
en: Bisorio
or: ବିସୋରିଓ

note: name for bit
en: Berinomo
or: ବେରିନୋମୋ

note: name for biu
en: Biete
or: ବିଏତେ

note: name for biv
en: Birifor, Southern
or: ବିରିଫ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for biw
en: Kol (Cameroon)
or: କୋଲ (କାମେଋନ)

note: name for bix
en: Bijori
or: ବିଜୋରି

note: name for biy
en: Birhor
or: ବିରହୋର

note: name for biz
en: Baloi
or: ବାଲୋଇ

note: name for bja
en: Budza
or: ବୁଜା

note: name for bjb
en: Banggarla
or: ବାଙ୍ଗାରଲା

note: name for bjc
en: Bariji
or: ବାରିଜି

note: name for bje
en: Mien, Biao-Jiao
or: ମିଏନ, ବିଆଓ-ଜିଓ

note: name for bjf
en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
or: ନିଓ-ଆରାମାଇକ, ବାରଜାନି ଜେୱିସ

note: name for bjg
en: Bidyogo
or: ବିଦ୍ୟୋଗୋ

note: name for bjh
en: Bahinemo
or: ବାହିନେମୋ

note: name for bji
en: Burji
or: ବୁରଜି

note: name for bjj
en: Kanauji
or: କନୌଜି

note: name for bjk
en: Barok
or: ବାରୋକ

note: name for bjl
en: Bulu (Papua New Guinea)
or: ବାଲୁ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for bjm
en: Bajelani
or: ବାଜେଲାନି

note: name for bjn
en: Banjar
or: ବଞ୍ଜର

note: name for bjo
en: Banda, Mid-Southern
or: ବାଣ୍ଡା, ମଧ୍ଯ-ଦକ୍ଷିଣ

note: name for bjr
en: Binumarien
or: ବିନୁମେରିଏନ

note: name for bjs
en: Bajan
or: ବାଜାନ

note: name for bjt
en: Balanta-Ganja
or: ବାଲାନ୍ତା-ଗଞ୍ଜା

note: name for bju
en: Busuu
or: ବୁସୁ

note: name for bjv
en: Bedjond
or: ବେଜଣ୍ଡ

note: name for bjw
en: Bakwé
or: ବାକୱେ

note: name for bjx
en: Itneg, Banao
or: ଇତନେଗ, ବାନା

note: name for bjy
en: Bayali
or: ବାୟାଲି

note: name for bjz
en: Baruga
or: ବାରୁଙ୍ଗା

note: name for bka
en: Kyak
or: କ୍ୟାକ

note: name for bkc
en: Baka (Cameroon)
or: ବାକା (କାମେଋନ)

note: name for bkd
en: Binukid
or: ବିନୁକିଡ଼

note: name for bkf
en: Beeke
or: ବିକେ

note: name for bkg
en: Buraka
or: ବୁରୁକା

note: name for bkh
en: Bakoko
or: ବାକୋକୋ

note: name for bki
en: Baki
or: ବାକି

note: name for bkj
en: Pande
or: ପାଣ୍ଡେ

note: name for bkk
en: Brokskat
or: ବ୍ରୋକଷ୍ଟାଟ

note: name for bkl
en: Berik
or: ବେରିକ

note: name for bkm
en: Kom (Cameroon)
or: କୋମ (କାମେଋନ)

note: name for bkn
en: Bukitan
or: ବୁକିତାନ

note: name for bko
en: Kwa'
or: କ୍ୱା

note: name for bkp
en: Boko (Democratic Republic of Congo)
or: ବୋକୋ (କୋଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for bkq
en: Bakairí
or: ବାକାରି

note: name for bkr
en: Bakumpai
or: ବାକୁମ୍ପାଇ

note: name for bkt
en: Boloki
or: ବୋଲୋକି

note: name for bku
en: Buhid
or: ବୁହିଦ

note: name for bkv
en: Bekwarra
or: ବେକ୍ୱାରା

note: name for bkx
en: Baikeno
or: ବାଇକେନ

note: name for bky
en: Bokyi
or: ବୋକି

note: name for bkz
en: Bungku
or: ବୁଙ୍କୁ

note: name for bla
en: Siksika
or: ସିକସିକା

note: name for blb
en: Bilua
or: ବିଲୁଆ

note: name for blc
en: Bella Coola
or: ବେଲା କୂଲା

note: name for bld
en: Bolango
or: ବୋଲାଙ୍ଗୋ

note: name for ble
en: Balanta-Kentohe
or: ବାଲାନ୍ତା-କେନ୍ତହ

note: name for blf
en: Buol
or: ବୁଅଲ

note: name for blg
en: Balau
or: ବାଲାଉ

note: name for blh
en: Kuwaa
or: କୁୱା

note: name for bli
en: Bolia
or: ବୋଲିଆ

note: name for blj
en: Bolongan
or: ବୋଲୋଙ୍ଗାନ

note: name for blk
en: Karen, Pa'o
or: କାରେନ, ପାଓ

note: name for bll
en: Biloxi
or: ବିଲୋକ୍ସି

note: name for blm
en: Beli (Sudan)
or: ବେଲି (ସୂଡାନ)

note: name for blo
en: Anii
or: ଆନି

note: name for blp
en: Blablanga
or: ବ୍ଲାବ୍ଲାଙ୍ଗା

note: name for blq
en: Baluan-Pam
or: ବାଲୁଆନ-ପାମ

note: name for blr
en: Blang
or: ବ୍ଲାଙ୍ଗ

note: name for bls
en: Balaesang
or: ବାଲେସାଙ୍ଗ

note: name for blt
en: Tai Dam
or: ତାଇ ଦାମ

note: name for blv
en: Bolo
or: ବୋଲୋ

note: name for blw
en: Balangao
or: ବାଲାଙ୍ଗା

note: name for blx
en: Ayta, Mag-Indi
or: ଆୟତା, ମାଗ-ଇନ୍ଦି

note: name for bly
en: Notre
or: ନୋତ୍ରେ

note: name for blz
en: Balantak
or: ବାଲାନ୍ତାକ

note: name for bma
en: Lame
or: ଲାମେ

note: name for bmb
en: Bembe
or: ବେମ୍ବେ

note: name for bmc
en: Biem
or: ବିଏମ

note: name for bmd
en: Manduri, Baga
or: ମାନ୍ଦୁରି, ବାଗା

note: name for bme
en: Limassa
or: ଲିମାସା

note: name for bmf
en: Bom
or: ବମ

note: name for bmg
en: Bamwe
or: ବାମ୍ୱେ

note: name for bmh
en: Kein
or: କେନ

note: name for bmi
en: Bagirmi
or: ବାଗିର୍ମି

note: name for bmj
en: Bote-Majhi
or: ବୋତେ-ମାଝି

note: name for bmk
en: Ghayavi
or: ଘାୟାଭି

note: name for bml
en: Bomboli
or: ବୋମ୍ବୋଲି

note: name for bmm
en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
or: ମାଲାଗାସୀ, ଉତ୍ତରୀ ବେତସିମିସାରାକା

note: name for bmn
en: Bina (Papua New Guinea)
or: ବିନା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for bmo
en: Bambalang
or: ବାମ୍ବାଲାଙ୍ଗ

note: name for bmp
en: Bulgebi
or: ବୁଲଗେବି

note: name for bmq
en: Bomu
or: ବୋମୁ

note: name for bmr
en: Muinane
or: ମୁନେନ

note: name for bms
en: Kanuri, Bilma
or: କାନୁରୀ, ବିଲମା

note: name for bmt
en: Biao Mon
or: ବାୟୋ ମୋନ

note: name for bmv
en: Bum
or: ବୁମ

note: name for bmw
en: Bomwali
or: ବୋମୱାଲି

note: name for bmx
en: Baimak
or: ବାଇମାକ

note: name for bmy
en: Bemba (Democratic Republic of Congo)
or: ବେମ୍ବା (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for bmz
en: Baramu
or: ବାରାମୁ

note: name for bna
en: Bonerate
or: ବୋନାରେଟ

note: name for bnb
en: Bookan
or: ବୁକାନ

note: name for bnd
en: Banda (Indonesia)
or: ବଣ୍ଡା (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

note: name for bne
en: Bintauna
or: ବିନ୍ତାଉନ

note: name for bnf
en: Masiwang
or: ମାସିୱାଙ୍ଗ

note: name for bng
en: Benga
or: ବେଙ୍ଗା

note: name for bni
en: Bangi
or: ବାଙ୍ଗି

note: name for bnj
en: Tawbuid, Eastern
or: ତାବୁଦି, ପୂର୍ବୀ

note: name for bnk
en: Bierebo
or: ବିଏରବୋ

note: name for bnl
en: Boon
or: ବୁନ

note: name for bnm
en: Batanga
or: ବାତାଙ୍ଗା

note: name for bnn
en: Bunun
or: ବୁନୁନ

note: name for bno
en: Bantoanon
or: ବାତାଓନୋନ

note: name for bnp
en: Bola
or: ବୋଲା

note: name for bnq
en: Bantik
or: ବାନ୍ତିକ

note: name for bnr
en: Butmas-Tur
or: ବୁଟମାସ-ତୁର

note: name for bns
en: Bundeli
or: ବୁନ୍ଦେଲି

note: name for bnu
en: Bentong
or: ବେନ୍ତଙ୍ଗ

note: name for bnv
en: Bonerif
or: ବୋନେରିଫ

note: name for bnw
en: Bisis
or: ବିସିସ

note: name for bnx
en: Bangubangu
or: ବାଙ୍ଗୁବାଙ୍ଗୁ

note: name for bny
en: Bintulu
or: ବିନ୍ତୁଲା

note: name for bnz
en: Beezen
or: ବିଜେନ

note: name for boa
en: Bora
or: ବୋରା

note: name for bob
en: Aweer
or: ଆୱେର

note: name for bod
en: Tibetan
or: ତିବ୍ବେତୀ

note: name for boe
en: Mundabli
or: ମୁନ୍ଦାବଲି

note: name for bof
en: Bolon
or: ବୋଲୋନ

note: name for bog
en: Bamako Sign Language
or: ବମାକୋ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for boh
en: Boma
or: ବୋମା

note: name for boi
en: Barbareño
or: ବାରବାରେନୋ

note: name for boj
en: Anjam
or: ଅଞ୍ଜାମ

note: name for bok
en: Bonjo
or: ବୋଞ୍ଜୋ

note: name for bol
en: Bole
or: ବୋଲେ

note: name for bom
en: Berom
or: ବେରୋମ

note: name for bon
en: Bine
or: ବିନି

note: name for boo
en: Bozo, Tiemacèwè
or: ବୋଜୋ, ତିଏମାସେୱେ

note: name for bop
en: Bonkiman
or: ବୋଙ୍କିମେନ

note: name for boq
en: Bogaya
or: ବୋଗାୟା

note: name for bor
en: Borôro
or: ବୋରୋରୋ

note: name for bos
en: Bosnian
or: ବୋସନିଆନ

note: name for bot
en: Bongo
or: ବୋଙ୍ଗୋ

note: name for bou
en: Bondei
or: ବୋନ୍ଦେଇ

note: name for bov
en: Tuwuli
or: ତୁୱୁଲି

note: name for bow
en: Rema
or: ରେମା

note: name for box
en: Buamu
or: ବୁଆମୁ

note: name for boy
en: Bodo (Central African Republic)
or: ବୋଦୋ (ମଧ୍ଯ ଆଫ୍ରିକା ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for boz
en: Bozo, Tiéyaxo
or: ବୋଜୋ, ତେୟାକ୍ସୋ

note: name for bpa
en: Dakaka
or: ଡାକାକା

note: name for bpb
en: Barbacoas
or: ବାର୍ବାକୋସ

note: name for bpd
en: Banda-Banda
or: ବଣ୍ଡା-ବଣ୍ଡା

note: name for bpg
en: Bonggo
or: ବୋଙ୍ଗୋ

note: name for bph
en: Botlikh
or: ବୋତଲିଖ

note: name for bpi
en: Bagupi
or: ବାଗୁପି

note: name for bpj
en: Binji
or: ବିଞ୍ଜି

note: name for bpk
en: Orowe
or: ଓରୋୱେ

note: name for bpl
en: Broome Pearling Lugger Pidgin
or: ବ୍ରୁମ ପର୍ଲିଙ୍ଗ ଲଗର ପିଡ଼ଗିନ

note: name for bpm
en: Biyom
or: ବିୱମ

note: name for bpn
en: Dzao Min
or: ଜାଓ ମିନ

note: name for bpo
en: Anasi
or: ଆନାସି

note: name for bpp
en: Kaure
or: କାରୁର

note: name for bpq
en: Malay, Banda
or: ମଳୟ, ବଣ୍ଡା

note: name for bpr
en: Blaan, Koronadal
or: ବ୍ଲାନ, କୋରୋନାଦାଲ

note: name for bps
en: Blaan, Sarangani
or: ବ୍ଲାନ, ସାରାଙ୍ଗାନି

note: name for bpt
en: Barrow Point
or: ବାରୋ ବିନ୍ଦୁ

note: name for bpu
en: Bongu
or: ବୋଙ୍ଗୁ

note: name for bpv
en: Marind, Bian
or: ମାରିନ୍ଦ, ବିଆନ

note: name for bpw
en: Bo (Papua New Guinea)
or: ବୋ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for bpx
en: Bareli, Palya
or: ବରେଲି, ପାଲ୍ୟା

note: name for bpy
en: Bishnupriya
or: ବିଷ୍ଣୁପ୍ରିୟା

note: name for bpz
en: Bilba
or: ବିଲବା

note: name for bqa
en: Tchumbuli
or: ଚୁମ୍ବୁଲି

note: name for bqb
en: Bagusa
or: ବାଗୁସା

note: name for bqc
en: Boko (Benin)
or: ବୋକୋ (ବେନିନ୍)

note: name for bqd
en: Bung
or: ବୁଙ୍ଗ

note: name for bqf
en: Baga Kaloum
or: ବାଗା କାଲୁମ

note: name for bqg
en: Bago-Kusuntu
or: ବାଗୋ-କୁସୁନ୍ତୁ

note: name for bqh
en: Baima
or: ବାଇମା

note: name for bqi
en: Bakhtiari
or: ବାଖତିଆରି

note: name for bqj
en: Bandial
or: ବାନ୍ଦିଆଲ

note: name for bqk
en: Banda-Mbrès
or: ବଣ୍ଡା-ବ୍ରେସ

note: name for bql
en: Bilakura
or: ବିଲାକୁରା

note: name for bqm
en: Wumboko
or: ୱୁମ୍ବୋକୋ

note: name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
or: ବୁଲଗେରିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for bqo
en: Balo
or: ବାଲୋ

note: name for bqp
en: Busa
or: ବୁସା

note: name for bqq
en: Biritai
or: ବିରିତାଇ

note: name for bqr
en: Burusu
or: ବୁରୁସୁ

note: name for bqs
en: Bosngun
or: ବୋସଗୁନ

note: name for bqt
en: Bamukumbit
or: ବାମୁକୁମ୍ବିତ

note: name for bqu
en: Boguru
or: ବୋଗୁରୁ

note: name for bqw
en: Buru (Nigeria)
or: ବୁରୁ (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for bqx
en: Baangi
or: ବାଙ୍ଗି

note: name for bqy
en: Bengkala Sign Language
or: ବେଙ୍କାଲା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for bqz
en: Bakaka
or: ବାକାରା

note: name for bra
en: Braj
or: ବ୍ରାଜ

note: name for brb
en: Lave
or: ଲାଭେ

note: name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
or: କ୍ରିୟଲ ଡଚ, ବର୍ବିସ

note: name for brd
en: Baraamu
or: ବାରାମୁ

note: name for bre
en: Breton
or: ବ୍ରେଟନ

note: name for brf
en: Bera
or: ବେରା

note: name for brg
en: Baure
or: ବାଉର

note: name for brh
en: Brahui
or: ବ୍ରାହୁଇ

note: name for bri
en: Mokpwe
or: ମୋକପ୍ୱେ

note: name for brj
en: Bieria
or: ବିରିୟା

note: name for brk
en: Birked
or: ବିରକେଡ଼

note: name for brl
en: Birwa
or: ବିରୱା

note: name for brm
en: Barambu
or: ବାରାମ୍ବୁ

note: name for brn
en: Boruca
or: ବୋରୁକା

note: name for bro
en: Brokkat
or: ବ୍ରକାତ

note: name for brp
en: Barapasi
or: ବାରାପାସି

note: name for brq
en: Breri
or: ବ୍ରେରୀ

note: name for brr
en: Birao
or: ବିରାଓ

note: name for brs
en: Baras
or: ବାରାସ

note: name for brt
en: Bitare
or: ବିତାରେ

note: name for bru
en: Bru, Eastern
or: ବ୍ରୁ, ପୂର୍ବି

note: name for brv
en: Bru, Western
or: ବ୍ରୁ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for brw
en: Bellari
or: ବେଲାରୀ

note: name for brx
en: Bodo (India)
or: ବୋଦୋ (ଭାରତ)

note: name for bry
en: Burui
or: ବୁରୁରୀ

note: name for brz
en: Bilbil
or: ବିବିଲ

note: name for bsa
en: Abinomn
or: ଏବିନୋମ

note: name for bsb
en: Bisaya, Brunei
or: ବିସୟା, ବ୍ରୁନେଇ

note: name for bsc
en: Bassari
or: ବାସାରି

note: name for bse
en: Wushi
or: ୱୁଶି

note: name for bsf
en: Bauchi
or: ବାଉଶି

note: name for bsg
en: Bashkardi
or: ବାସ୍କାର୍ଦି

note: name for bsh
en: Kati
or: କାତି

note: name for bsi
en: Bassossi
or: ବାସୋସି

note: name for bsj
en: Bangwinji
or: ବାଙ୍ଗୱିଞ୍ଜି

note: name for bsk
en: Burushaski
or: ବୁରୁଶାକି

note: name for bsl
en: Basa-Gumna
or: ବାସା-ଗୁମା

note: name for bsm
en: Busami
or: ବୁସାମି

note: name for bsn
en: Barasana-Eduria
or: ବାରାସାନା-ଏଡ଼ୁରିଆ

note: name for bso
en: Buso
or: ବୁସୋ

note: name for bsp
en: Baga Sitemu
or: ବାଗା ସିତେମୁ

note: name for bsq
en: Bassa
or: ବାସା

note: name for bsr
en: Bassa-Kontagora
or: ବାସା-କୋଣ୍ଟାଗୋରାକୋଣ୍ଟାଗୋରା

note: name for bss
en: Akoose
or: ଏକୁସ

note: name for bst
en: Basketo
or: ବାସକେତୋ

note: name for bsu
en: Bahonsuai
or: ବାହୋନସୁଇ

note: name for bsv
en: Baga Sobané
or: ବାଗା ସୋବାନ

note: name for bsw
en: Baiso
or: ବାଇସୋ

note: name for bsx
en: Yangkam
or: ୟାଙ୍କାମ

note: name for bsy
en: Bisaya, Sabah
or: ବିଶାୟା, ସାବା

note: name for bta
en: Bata
or: ବାତା

note: name for btc
en: Bati (Cameroon)
or: ବାଟି (କାମେଋନ)

note: name for btd
en: Batak Dairi
or: ବାତାକ ଡାଏରୀ

note: name for bte
en: Gamo-Ningi
or: ଗାମୋ-ନିଞ୍ଜି

note: name for btf
en: Birgit
or: ବିରଗିତ

note: name for btg
en: Bété, Gagnoa
or: ବେତେ, ଗାଙ୍ଗୋଆ

note: name for bth
en: Bidayuh, Biatah
or: ବିଦାୟୁ, ବିତା

note: name for bti
en: Burate
or: ବୁରାତେ

note: name for btj
en: Malay, Bacanese
or: ମାଳୟ, ବାକାନିଜ

note: name for btl
en: Bhatola
or: ଭାତୋଲା

note: name for btm
en: Batak Mandailing
or: ବାତାକ ମାଣ୍ଡାଲିଙ୍ଗ

note: name for btn
en: Ratagnon
or: ରାତାଙ୍ଗାମ

note: name for btp
en: Budibud
or: ବୁଦିବୁଦ

note: name for btq
en: Batek
or: ବାତେକ

note: name for btr
en: Baetora
or: ବେତୋରା

note: name for bts
en: Batak Simalungun
or: ବାତାକ ସିମାଲୁଙ୍ଗୁନ

note: name for btt
en: Bete-Bendi
or: ବେତେ-ବେଣ୍ଡି

note: name for btu
en: Batu
or: ବାତୁ

note: name for btv
en: Bateri
or: ବାତେରୀ

note: name for btw
en: Butuanon
or: ବୁତୁଆନନ

note: name for btx
en: Batak Karo
or: ବାତାକ କାରୋ

note: name for bty
en: Bobot
or: ବୋବୋତ

note: name for btz
en: Batak Alas-Kluet
or: ବାତାକ ଆଲାସ-କ୍ଲୁଏତ

note: name for bua
en: Buriat
or: ବୁରିଆତ

note: name for bub
en: Bua
or: ବୁଆ

note: name for buc
en: Bushi
or: ବୁଶି

note: name for bud
en: Ntcham
or: ଚାମ

note: name for bue
en: Beothuk
or: ବେତୁଖ

note: name for buf
en: Bushoong
or: ବୁଶୁଙ୍ଗ

note: name for bug
en: Buginese
or: ବୁଗିନିଜ

note: name for buh
en: Bunu, Younuo
or: ବୁନୁ, ୟୁନୁ

note: name for bui
en: Bongili
or: ବୋଙ୍ଗିଲି

note: name for buj
en: Basa-Gurmana
or: ବାସା-ଗୁର୍ମାନା

note: name for buk
en: Bugawac
or: ବୁଗାୱାକ

note: name for bul
en: Bulgarian
or: ବୁଲଗେରିୟାନ

note: name for bum
en: Bulu (Cameroon)
or: ବୁଲୁ (କାମେଋନ)

note: name for bun
en: Sherbro
or: ଶେର୍ବ୍ରୋ

note: name for buo
en: Terei
or: ତେରେଇ

note: name for bup
en: Busoa
or: ବୁଶାଓ

note: name for buq
en: Brem
or: ବ୍ରେମ

note: name for bus
en: Bokobaru
or: ବୋକୋବାରୁ

note: name for but
en: Bungain
or: ବୁଙ୍ଗେନ

note: name for buu
en: Budu
or: ବୁଦୁ

note: name for buv
en: Bun
or: ବୁନ

note: name for buw
en: Bubi
or: ବୁବି

note: name for bux
en: Boghom
or: ବୋଘୋମ

note: name for buy
en: Bullom So
or: ବୁଲାମ ସୋ

note: name for buz
en: Bukwen
or: ବୁକୱେନ

note: name for bva
en: Barein
or: ବାରେନ

note: name for bvb
en: Bube
or: ବୁବେ

note: name for bvc
en: Baelelea
or: ବେଲେଲି

note: name for bvd
en: Baeggu
or: ବେଗୁ

note: name for bve
en: Malay, Berau
or: ମାଳୟ, ବେରାଉ

note: name for bvf
en: Boor
or: ବୁର

note: name for bvg
en: Bonkeng
or: ବୋଙ୍କେଙ୍ଗ

note: name for bvh
en: Bure
or: ବୁରେ

note: name for bvi
en: Belanda Viri
or: ବେଲାନ୍ଦା ଭିରି

note: name for bvj
en: Baan
or: ବାନ

note: name for bvk
en: Bukat
or: ବୁକାତ

note: name for bvl
en: Bolivian Sign Language
or: ବୋଲଭିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for bvm
en: Bamunka
or: ବାମୁଙ୍କା

note: name for bvn
en: Buna
or: ବୁନା

note: name for bvo
en: Bolgo
or: ବୋଲଗୋ

note: name for bvq
en: Birri
or: ବିରି

note: name for bvr
en: Burarra
or: ବୁରାରା

note: name for bvt
en: Bati (Indonesia)
or: ବାଟି (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

note: name for bvu
en: Malay, Bukit
or: ମାଳୟ, ବୁକିଟ

note: name for bvv
en: Baniva
or: ବାନିଭା

note: name for bvw
en: Boga
or: ବୋଗା

note: name for bvx
en: Dibole
or: ଡ଼ିବୋଲ

note: name for bvz
en: Bauzi
or: ବାଉଜି

note: name for bwa
en: Bwatoo
or: ବ୍ୱାତୋ

note: name for bwb
en: Namosi-Naitasiri-Serua
or: ନାମୋଶି-ନାଇତାଶିରି-ସେରୁ

note: name for bwc
en: Bwile
or: ବ୍ୱିଲ

note: name for bwd
en: Bwaidoka
or: ବ୍ୱାଦୋକା

note: name for bwe
en: Karen, Bwe
or: କାରେନ, ୱେ

note: name for bwf
en: Boselewa
or: ବୋସେଲେୱା

note: name for bwg
en: Barwe
or: ବାରୱେ

note: name for bwh
en: Bishuo
or: ବିଶୁ

note: name for bwi
en: Baniwa
or: ବାନିୱା

note: name for bwj
en: Bwamu, Láá Láá
or: ବ୍ୱାମୁ, ଲା ଲା

note: name for bwk
en: Bauwaki
or: ବାୱାକି

note: name for bwl
en: Bwela
or: ବ୍ୱେଲା

note: name for bwm
en: Biwat
or: ବିୱାତ

note: name for bwn
en: Bunu, Wunai
or: ବୁନୁ, ୱନାଇ

note: name for bwo
en: Boro (Ethiopia)
or: ବୋରୋ (ଇଥୋପିୟା)

note: name for bwp
en: Mandobo Bawah
or: ମାଣ୍ଡୋବୋ ବାୱା

note: name for bwq
en: Bobo Madaré, Southern
or: ବୋବୋ ମାଦାର, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for bwr
en: Bura-Pabir
or: ବୁରା-ପାବିର

note: name for bws
en: Bomboma
or: ବୋମ୍ବାମା

note: name for bwt
en: Bafaw-Balong
or: ବାଫା-ବାଲୋଙ୍ଗ

note: name for bwu
en: Buli (Ghana)
or: ବୁଲି (ଘାନା)

note: name for bww
en: Bwa
or: ବ୍ୱା

note: name for bwx
en: Bunu, Bu-Nao
or: ବୁନୁ, ବୁ-ନାଓ

note: name for bwy
en: Bwamu, Cwi
or: ବ୍ୱାମୁ, ଚି

note: name for bwz
en: Bwisi
or: ବ୍ୱିଶି

note: name for bxa
en: Bauro
or: ବାଉରୋ

note: name for bxb
en: Bor, Belanda
or: ବୋର, ବେଲାନ୍ଦା

note: name for bxc
en: Molengue
or: ମୋଲେଙ୍ଗ

note: name for bxd
en: Pela
or: ପେଲା

note: name for bxe
en: Birale
or: ବିରାଲେ

note: name for bxf
en: Bilur
or: ବିଲୁର

note: name for bxg
en: Bangala
or: ବାଙ୍ଗାଲା

note: name for bxh
en: Buhutu
or: ବୁହୁତୁ

note: name for bxi
en: Pirlatapa
or: ପିରଲାତାପା

note: name for bxj
en: Bayungu
or: ବୋୟୁଙ୍ଗୁ

note: name for bxk
en: Bukusu
or: ବୁକୁଶୁ

note: name for bxl
en: Jalkunan
or: ଜାଲକୁନା

note: name for bxm
en: Buriat, Mongolia
or: ବୁରିଆତ, ମଙ୍ଗୋଲିୟା

note: name for bxn
en: Burduna
or: ବୁର୍ଦୁନା

note: name for bxo
en: Barikanchi
or: ବାରିକାଞ୍ଚି

note: name for bxp
en: Bebil
or: ବେବିଲ

note: name for bxq
en: Beele
or: ବିଲ

note: name for bxr
en: Buriat, Russia
or: ବୁରିଆତ, ରୁଷ

note: name for bxs
en: Busam
or: ବୁସାମ

note: name for bxu
en: Buriat, China
or: ବୁରିଆତ, ଚୀନ

note: name for bxv
en: Berakou
or: ବେକାଉ

note: name for bxw
en: Bankagooma
or: ବାଙ୍କାଗୁମା

note: name for bxx
en: Borna (Democratic Republic of Congo)
or: ବୋର୍ନା (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for bxz
en: Binahari
or: ବିନାହାରୀ

note: name for bya
en: Batak
or: ବାତାକ

note: name for byb
en: Bikya
or: ବିକ୍ୟା

note: name for byc
en: Ubaghara
or: ଉବାଘାରା

note: name for byd
en: Benyadu'
or: ବେନ୍ୟାଦୁ

note: name for bye
en: Pouye
or: ପୋୟେ

note: name for byf
en: Bete
or: ବେତେ

note: name for byg
en: Baygo
or: ବେଗୋ

note: name for byi
en: Buyu
or: ବୁୟୁ

note: name for byj
en: Bina (Nigeria)
or: ବିନା (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for byk
en: Biao
or: ବାୟୋ

note: name for byl
en: Bayono
or: ବେନୋ

note: name for bym
en: Bidyara
or: ବିଦ୍ୟାରା

note: name for byn
en: Bilin
or: ବିଲିନ

note: name for byo
en: Biyo
or: ବିୟୋ

note: name for byp
en: Bumaji
or: ବୁମାଜି

note: name for byq
en: Basay
or: ବେସେ

note: name for byr
en: Baruya
or: ବାରୁଆ

note: name for bys
en: Burak
or: ବୁରାକ

note: name for byt
en: Berti
or: ବେର୍ତି

note: name for byv
en: Medumba
or: ମେଦୁମ୍ବା

note: name for byw
en: Belhariya
or: ବେଲହାରିଆ

note: name for byx
en: Qaqet
or: କାୟେତ

note: name for byy
en: Buya
or: ବୁୟା

note: name for byz
en: Banaro
or: ବାନାରୋ

note: name for bza
en: Bandi
or: ବାନ୍ଦି

note: name for bzb
en: Andio
or: ଆନ୍ଦିଓ

note: name for bzc
en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
or: ମାଲାଗାସି, ଦକ୍ଷିଣୀ ବେତସିମିସାରାକା

note: name for bzd
en: Bribri
or: ବ୍ରିବ୍ରି

note: name for bze
en: Bozo, Jenaama
or: ବୋଜୋ, ଜେନାମା

note: name for bzf
en: Boikin
or: ବୋଇକିନ

note: name for bzg
en: Babuza
or: ବାବୁଜା

note: name for bzh
en: Buang, Mapos
or: ବୁଆଙ୍ଗ, ମାପୋସ

note: name for bzi
en: Bisu
or: ବିସୁ

note: name for bzj
en: Kriol English, Belize
or: କ୍ରିୟଲ ଇଂରାଜୀ, ବେଲିଜ

note: name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
or: କ୍ରିୟଲ ଇଂରାଜୀ, ନିକାରାଗୁଆ

note: name for bzl
en: Boano (Sulawesi)
or: ବୋନୋ (ସୁଲାୱେସି)

note: name for bzm
en: Bolondo
or: ବୋଲୋନ୍ଦୋ

note: name for bzn
en: Boano (Maluku)
or: ବୋନୋ (ମାଲୁକୁ)

note: name for bzo
en: Bozaba
or: ବୋଜାୱା

note: name for bzp
en: Kemberano
or: କେମ୍ବେରାନୋ

note: name for bzq
en: Buli (Indonesia)
or: ବୁଲି (ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା)

note: name for bzr
en: Biri
or: ବିରି

note: name for bzs
en: Brazilian Sign Language
or: ବ୍ରାଜିଲିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for bzt
en: Brithenig
or: ବ୍ରିଥେନିଗ

note: name for bzu
en: Burmeso
or: ବର୍ମେସୋ

note: name for bzv
en: Bebe
or: ବେବେ

note: name for bzw
en: Basa (Nigeria)
or: ବାସା (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for bzy
en: Obanliku
or: ଓବାନଲିକୁ

note: name for bzz
en: Evant
or: ଏଭାନ୍ତ

note: name for caa
en: Chortí
or: ଚୋର୍ତି

note: name for cab
en: Garifuna
or: ଗେରିଫୁନା

note: name for cac
en: Chuj
or: ଚୁଜ

note: name for cad
en: Caddo
or: କାଡ଼ୋ

note: name for cae
en: Lehar
or: ଲେହେର

note: name for caf
en: Carrier, Southern
or: କେରିଓର, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for cag
en: Nivaclé
or: ନିଭାକଲ

note: name for cah
en: Cahuarano
or: କେହୁରେନୋ

note: name for caj
en: Chané
or: ଚ୍ୟେନ

note: name for cak
en: Kaqchikel
or: କାଚିକେଲ

note: name for cal
en: Carolinian
or: କେରୋଲିନିଆନ

note: name for cam
en: Cemuhî
or: କେମୁହି

note: name for can
en: Chambri
or: ଚାମ୍ବ୍ରି

note: name for cao
en: Chácobo
or: ଚୋକୋବା

note: name for cap
en: Chipaya
or: ଚିପାୟା

note: name for caq
en: Nicobarese, Car
or: ନିକୋବାରେସ, କାର

note: name for car
en: Carib, Galibi
or: କେରିବ, ଗାଲିବ

note: name for cas
en: Tsimané
or: ସିମାନେ

note: name for cat
en: Catalan
or: କାଟାଲାନ

note: name for cav
en: Cavineña
or: କେଭିନେନା

note: name for caw
en: Callawalla
or: କାଲାୱାଲା

note: name for cax
en: Chiquitano
or: ଚିକିତାନୋ

note: name for cay
en: Cayuga
or: କାୟୁଗା

note: name for caz
en: Canichana
or: କେନିଚାନା

note: name for cbb
en: Cabiyarí
or: କେବିୟାରୀ

note: name for cbc
en: Carapana
or: କାରାପାନା

note: name for cbd
en: Carijona
or: କେରିଜୋନା

note: name for cbe
en: Chipiajes
or: ଚିପିୟେଜ

note: name for cbg
en: Chimila
or: ଚିମିଲା

note: name for cbh
en: Cagua
or: କାଗୁଆ

note: name for cbi
en: Chachi
or: ଚାଚି

note: name for cbj
en: Ede Cabe
or: ଏଡ଼େ କେବ

note: name for cbk
en: Chavacano
or: ଚାଭାକେନୋ

note: name for cbl
en: Chin, Bualkhaw
or: ଚିନ, ବୁଲଖା

note: name for cbn
en: Nyahkur
or: ନ୍ୟାଖୁର

note: name for cbo
en: Izora
or: ଇଜୋରା

note: name for cbr
en: Cashibo-Cacataibo
or: କେଶିବୋ-କକତେବୋ

note: name for cbs
en: Cashinahua
or: କେଶିନାହୁ

note: name for cbt
en: Chayahuita
or: ଛାୟାହୁତେ

note: name for cbu
en: Candoshi-Shapra
or: କେଣ୍ଡୋଶି-ଶାପ୍ରା

note: name for cbv
en: Cacua
or: କାକୁଆ

note: name for cby
en: Carabayo
or: କାରାବାୟୋ

note: name for cca
en: Cauca
or: କୋକା

note: name for ccc
en: Chamicuro
or: ଚେମିକୁରୋ

note: name for ccd
en: Creole, Cafundo
or: କ୍ରଏଲ, କାଫୁଣ୍ଡୋ

note: name for cce
en: Chopi
or: ଚପି

note: name for ccg
en: Daka, Samba
or: ଡ଼ାକା, ସାମ୍ବା

note: name for cch
en: Atsam
or: ଆତସାମ

note: name for ccj
en: Kasanga
or: କାଶାଙ୍ଗା

note: name for ccl
en: Cutchi-Swahili
or: କଚି-ସ୍ୱାହିଲି

note: name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
or: କ୍ରିୟଲ ମାଳୟ, ମାଲାକାନ

note: name for cco
en: Chinantec, Comaltepec
or: ଚିନାନ୍ତେକ, କୋମାଲତେପେକ

note: name for ccp
en: Chakma
or: ଚକମା

note: name for ccr
en: Cacaopera
or: କେକାପେରା

note: name for cda
en: Choni
or: ଚୋନି

note: name for cde
en: Chenchu
or: ଚେଞ୍ଚୁ

note: name for cdf
en: Chiru
or: ଚିରୁ

note: name for cdg
en: Chamari
or: ଚାମାରି

note: name for cdh
en: Chambeali
or: ଚମ୍ବେଲି

note: name for cdi
en: Chodri
or: ଚଦ୍ରି

note: name for cdj
en: Churahi
or: ଚୌରାହୀ

note: name for cdm
en: Chepang
or: ଚେପାଙ୍ଗ

note: name for cdn
en: Chaudangsi
or: ଚୌଦାଂଶି

note: name for cdo
en: Chinese, Min Dong
or: ଚାଇନୀଜ, ମିନ ଡ଼ଙ୍ଗ

note: name for cdr
en: Cinda-Regi-Tiyal
or: ସିନ୍ଦ୍ରା-ରେଗି-ତିୟାଲ

note: name for cds
en: Chadian Sign Language
or: ଚାଦିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for cdy
en: Chadong
or: ଚଦଙ୍ଗ

note: name for cdz
en: Koda
or: କୋଡ଼ା

note: name for cea
en: Chehalis, Lower
or: ଚେହାଲିସ, ନିମ୍ନତର

note: name for ceb
en: Cebuano
or: ସେବୁଆନୋ

note: name for ceg
en: Chamacoco
or: ଚମକୋକୋ

note: name for cen
en: Cen
or: ସେନ

note: name for ces
en: Czech
or: ଚେକ

note: name for cet
en: Centúúm
or: ସେନ୍ତୁମ

note: name for cfa
en: Dijim-Bwilim
or: ଦିଜିମ-ୱିଲିମ

note: name for cfd
en: Cara
or: କାରା

note: name for cfg
en: Como Karim
or: କୋମୋ କରିମ

note: name for cfm
en: Chin, Falam
or: ଚିନ, ଫାଲାମ

note: name for cga
en: Changriwa
or: ଚଙ୍ଗ୍ରିୱା

note: name for cgc
en: Kagayanen
or: କେଗାୟାନେନ

note: name for cgg
en: Chiga
or: ଚିଙ୍ଗା

note: name for cgk
en: Chocangacakha
or: ଚକାଙ୍ଗାକାଖା

note: name for chb
en: Chibcha
or: ଚିବଚା

note: name for chc
en: Catawba
or: କାତାୱା

note: name for chd
en: Chontal, Highland Oaxaca
or: ଚଣ୍ଟାଲ, ଉଚ୍ଚଭୂମି ଓୟେକ୍ସାସା

note: name for che
en: Chechen
or: ଚେଚେନ

note: name for chf
en: Chontal, Tabasco
or: ଚଣ୍ଟାଲ, ତବାସ

note: name for chg
en: Chagatai
or: ଚାଗାତାଇ

note: name for chh
en: Chinook
or: ଚିନୁକ

note: name for chj
en: Chinantec, Ojitlán
or: ଚିନାନ୍ତେକ, ଓଜିତଲାନ

note: name for chk
en: Chuukese
or: ଚୁକିଜ

note: name for chl
en: Cahuilla
or: କେହୁଲା

note: name for chm
en: Mari (Russia)
or: ମାରି (ରୁଷ)

note: name for chn
en: Chinook jargon
or: ଚିନୁକ ଜାରଗନ

note: name for cho
en: Choctaw
or: ଚୋକଟାଓ

note: name for chp
en: Chipewyan
or: ଚିପେୱାନ

note: name for chq
en: Chinantec, Quiotepec
or: ଚିନାନ୍ତେକ, କିତେପେକ

note: name for chr
en: Cherokee
or: ଚେରୋକୀ

note: name for cht
en: Cholón
or: ଚଲୋନ

note: name for chu
en: Slavonic, Old
or: ସ୍ଲାଭୋନିକ, ପୁରୁଣା

note: name for chw
en: Chuwabu
or: ଚୁୱାବୁ

note: name for chx
en: Chantyal
or: ଚାନ୍ତ୍ୟାଲ

note: name for chy
en: Cheyenne
or: ଚିୟେନ୍ନେ

note: name for chz
en: Chinantec, Ozumacín
or: ଚିନାନ୍ତେକ, ଓଜୁମାଶିନ

note: name for cia
en: Cia-Cia
or: ଶି- ଶି

note: name for cib
en: Gbe, Ci
or: ଗ୍ୱେ, ଶି

note: name for cic
en: Chickasaw
or: ଶିକେଶୋ

note: name for cid
en: Chimariko
or: ଶିମାରିକୋ

note: name for cie
en: Cineni
or: ଶିନେନି

note: name for cih
en: Chinali
or: ଶିନାଲି

note: name for cik
en: Kinnauri, Chitkuli
or: କିନୌରୀ, ଚିତକୁଲି

note: name for cim
en: Cimbrian
or: ଶିମ୍ବ୍ରିୟାନ

note: name for cin
en: Cinta Larga
or: ଶିନ୍ତା ଲାରଗା

note: name for cip
en: Chiapanec
or: ଶିପାନେକ

note: name for cir
en: Tiri
or: ତିରି

note: name for ciw
en: Chippewa
or: ଶିପେୱା

note: name for ciy
en: Chaima
or: ଛେମା

note: name for cja
en: Cham, Western
or: ଚାମ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for cje
en: Chru
or: ଚ୍ରୁ

note: name for cjh
en: Chehalis, Upper
or: ଚେହାଲି, ଉପର

note: name for cji
en: Chamalal
or: ଚାମାଲାଲ

note: name for cjk
en: Chokwe
or: ଚକ୍ୱେ

note: name for cjm
en: Cham, Eastern
or: ଚାମ, ପୂର୍ବୀ

note: name for cjn
en: Chenapian
or: ଚେନାପେନ

note: name for cjo
en: Ashéninka Pajonal
or: ଆଶେନିଙ୍କା ପେଜୋନାଲ

note: name for cjp
en: Cabécar
or: କାବେକାର

note: name for cjs
en: Shor
or: ଶୋର

note: name for cjv
en: Chuave
or: ଚୁଆଭେ

note: name for cjy
en: Chinese, Jinyu
or: ଚାଇନୀଜ, ଜିନ୍ୟୁ

note: name for ckb
en: Kurdish, Central
or: କୁର୍ଦ୍ଦିଶ, ମଧ୍ଯ

note: name for ckh
en: Chak
or: ଚାକ

note: name for ckl
en: Cibak
or: ଶିବାକ

note: name for cko
en: Anufo
or: ଆନୁଫୋ

note: name for ckq
en: Kajakse
or: କାଜାକ୍ସେ

note: name for ckr
en: Kairak
or: କାଇରାକ

note: name for cks
en: Tayo
or: ତାୟୋ

note: name for ckt
en: Chukot
or: ଚୁକୋତ

note: name for cku
en: Koasati
or: କୋଶାତି

note: name for ckv
en: Kavalan
or: କାଭାଲାନ

note: name for ckx
en: Caka
or: କେକା

note: name for cky
en: Cakfem-Mushere
or: କେକଫେମ-ମୁଶେରେ

note: name for ckz
en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
or: କାକଚିକ୍ୱେଲ-କ୍ୟୁଚେ ମିଶ୍ରିତ ଭାଷା

note: name for cla
en: Ron
or: ରୋନ

note: name for clc
en: Chilcotin
or: ଶିଲକୋତିନ

note: name for cld
en: Neo-Aramaic, Chaldean
or: ନିଓ-ଆରାମେକ, ଚାଲଦିନ

note: name for cle
en: Chinantec, Lealao
or: ଚିନାନ୍ତେକ, ଲେଲା

note: name for clh
en: Chilisso
or: ଚିଲିଶୋ

note: name for cli
en: Chakali
or: ଚାକାଲି

note: name for clk
en: Idu-Mishmi
or: ଇଦୁ-ମିଶମି

note: name for cll
en: Chala
or: ଚାଲା

note: name for clm
en: Clallam
or: କାଲାମ

note: name for clo
en: Chontal, Lowland Oaxaca
or: ଚଣ୍ଟାଲ, ନିମ୍ନଭୂମି ଓୟେକ୍ସାସା

note: name for clu
en: Caluyanun
or: କେଲୁୟାନୁନ

note: name for clw
en: Chulym
or: ଚୁଲିମ

note: name for cly
en: Chatino, Eastern Highland
or: ଚେତିନୋ, ପୂର୍ବୀ ଉଚ୍ଚଭୂମି

note: name for cma
en: Maa
or: ମାଆ

note: name for cme
en: Cerma
or: ସେରମା

note: name for cmg
en: Mongolian, Classical
or: ମୋଙ୍ଗୋଲିୟାନ, ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ

note: name for cmi
en: Emberá-Chamí
or: ଏମ୍ବେରା-ଛାମି

note: name for cml
en: Campalagian
or: କେମ୍ପେଲେନ

note: name for cmm
en: Michigamea
or: ମିଶିଗେମି

note: name for cmn
en: Chinese, Mandarin
or: ଚାଇନୀଜ, ମାଣ୍ଡାରିନ

note: name for cmo
en: Mnong, Central
or: ନୋଙ୍ଗ, ମଧ୍ଯ

note: name for cms
en: Messapic
or: ମେଶାପିକ

note: name for cmt
en: Camtho
or: କେମଥୋ

note: name for cna
en: Changthang
or: ଚଙ୍ଗଥାଙ୍ଗ

note: name for cnb
en: Chin, Chinbon
or: ଚିନ, ଶିବନ

note: name for cnc
en: Côông
or: କୁଙ୍ଗ

note: name for cng
en: Qiang, Northern
or: କିଆଙ୍ଗ, ଉତ୍ତର

note: name for cnh
en: Chin, Haka
or: ଚିନ, ହାକା

note: name for cni
en: Asháninka
or: ଆଶାନିଙ୍କା

note: name for cnk
en: Chin, Khumi
or: ଚିନ, ଖୁମି

note: name for cnl
en: Chinantec, Lalana
or: ଚିନାନ୍ତେକ, ଲାଲାନା

note: name for cno
en: Con
or: ସ୍ଥିର ମୂଲ୍ଯଗୁଡି଼କ

note: name for cns
en: Asmat, Central
or: ଆଶମାତ, ମଧ୍ଯ

note: name for cnt
en: Chinantec, Tepetotutla
or: ଶିନାନ୍ତେକ, ତେପେତୋତୁତଲା

note: name for cnu
en: Chenoua
or: ଶେନୋ

note: name for cnw
en: Chin, Ngawn
or: ଚିନ, ଗାନ

note: name for cnx
en: Cornish, Middle
or: କୋର୍ନିଶ, ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for coa
en: Malay, Cocos Islands
or: ମାଳୟ, କୋକୋସ ଦ୍ୱୀପ

note: name for cob
en: Chicomuceltec
or: ଶିକମୁସେଲଟେକ

note: name for coc
en: Cocopa
or: କୋକୋପା

note: name for cod
en: Cocama-Cocamilla
or: କୋକାମା-କୋକାମିଲା

note: name for coe
en: Koreguaje
or: କୋରେଗୁଜେ

note: name for cof
en: Colorado
or: କୋଲୋରାଡୋ

note: name for cog
en: Chong
or: ଚଙ୍ଗ

note: name for coh
en: Chonyi-Dzihana-Kauma
or: ଚନି-ଜିହାନା-କୌମା

note: name for coj
en: Cochimi
or: କୋଶିମି

note: name for cok
en: Cora, Santa Teresa
or: କୋରା, ସାନ୍ତା ତେରେଶା

note: name for col
en: Columbia-Wenatchi
or: କଲୋମ୍ବିୟା-ୱେନାଚି

note: name for com
en: Comanche
or: କୋମାଞ୍ଚେ

note: name for con
en: Cofán
or: କୋଫାନ

note: name for coo
en: Comox
or: କୋମୋକ୍ସ

note: name for cop
en: Coptic
or: କୋପଟିକ

note: name for coq
en: Coquille
or: କୋକିଲି

note: name for cot
en: Caquinte
or: କାକ୍ୱିନ୍ତେ

note: name for cou
en: Wamey
or: ୱାମେ

note: name for cov
en: Cao Miao
or: କାଓ ମିଆ

note: name for cow
en: Cowlitz
or: କାଲିଜ

note: name for cox
en: Nanti
or: ନାନ୍ତି

note: name for coy
en: Coyaima
or: କୋୟାମା

note: name for coz
en: Chochotec
or: ଚୋକୋତେକ

note: name for cpa
en: Chinantec, Palantla
or: ଚିନାନ୍ତେକ, ପାଲାନ୍ତଲା

note: name for cpb
en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
or: ଆଶେନିଙ୍କା, ଉକାୟାଲି-ୟୁରୁଆ

note: name for cpc
en: Ajyíninka Apurucayali
or: ଆଜିନିଙ୍କା ଆପାରୁକାୟାଲି

note: name for cpg
en: Greek, Cappadocian
or: ଗ୍ରୀକ, କାପାଡୋସିଆନ

note: name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
or: ପିଡଗିନ ଇଂରାଜୀ, ଚାଇନୀଜ

note: name for cpn
en: Cherepon
or: ଚେରୋପନ

note: name for cps
en: Capiznon
or: କେପିନନ

note: name for cpu
en: Ashéninka, Pichis
or: ଆଶେନିଙ୍କା, ପିଚିସ

note: name for cpx
en: Chinese, Pu-Xian
or: ଚାଇନୀଜ, ପୁ-ଜିଆନ

note: name for cpy
en: Ashéninka, South Ucayali
or: ଆସେନିଙ୍କା, ଦକ୍ଷିଣ ୟୁକାୟାଲି

note: name for cqd
en: Miao, Chuanqiandian Cluster
or: ମିଆଓ, ଚୁଙ୍କିନ୍ଦିଆନ କ୍ଲଷ୍ଟର

note: name for cqu
en: Quechua, Chilean
or: କ୍ୱୁଚୁଆ, ଚିଲିଆନ

note: name for cra
en: Chara
or: ଚାରା

note: name for crb
en: Carib, Island
or: କେରିବ, ଦ୍ୱିପ

note: name for crc
en: Lonwolwol
or: ଲୋନୱଲୱଲ

note: name for crd
en: Coeur d'Alene
or: କୋୟୁର ଡି'ଏଲେନ

note: name for cre
en: Cree
or: କ୍ରୀ

note: name for crf
en: Caramanta
or: କାରାମାନ୍ଥା

note: name for crg
en: Michif
or: ମିଚିଫ

note: name for crh
en: Turkish, Crimean
or: ତୁର୍କୀ, କ୍ରିମିନ

note: name for cri
en: Sãotomense
or: ସାତୋମେନସେ

note: name for crj
en: Cree, Southern East
or: କ୍ରୀ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ

note: name for crk
en: Cree, Plains
or: କ୍ରୀ, ସରଳ

note: name for crl
en: Cree, Northern East
or: କ୍ରୀ, ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ

note: name for crm
en: Cree, Moose
or: କ୍ରୀ, ମୁଜ

note: name for crn
en: Cora, El Nayar
or: କୋରା,ଏଲ ନାୟାର

note: name for cro
en: Crow
or: କ୍ରୋ

note: name for crq
en: Chorote, Iyo'wujwa
or: କୋରୋତେ, ଇଲୋ ଉଜ୍ୱା

note: name for crr
en: Algonquian, Carolina
or: ଆଲଗୋନକ୍ୟାନ, କାରୋଲିନା

note: name for crs
en: Creole French, Seselwa
or: କ୍ରଏଲ ଫରାସୀ, ସେସେଲୱା

note: name for crt
en: Chorote, Iyojwa'ja
or: ଚୋରୋଟ, ୟୋଜ୍ୱାଜା

note: name for crv
en: Chaura
or: ଚୁଆରା

note: name for crw
en: Chrau
or: ଚ୍ରୁ

note: name for crx
en: Carrier
or: ବାହନ

note: name for cry
en: Cori
or: କୋରୀ

note: name for crz
en: Cruzeño
or: କ୍ରୁଜେନୋ

note: name for csa
en: Chinantec, Chiltepec
or: ଚିନାନ୍ତେକ, ଚିଲତେପେକ

note: name for csb
en: Kashubian
or: କାଶୁବିଆନ

note: name for csc
en: Catalan Sign Language
or: କାଟାଲାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for csd
en: Chiangmai Sign Language
or: ଚିଆଙ୍ଗମାଇ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for cse
en: Czech Sign Language
or: ଚେକ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for csf
en: Cuba Sign Language
or: କ୍ଯୁବା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for csg
en: Chilean Sign Language
or: ଚିଲିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for csh
en: Chin, Asho
or: ଚିନ, ଆଶୋ

note: name for csi
en: Miwok, Coast
or: ମିୱୋକ, କୋଷ୍ଟ

note: name for csk
en: Jola-Kasa
or: ଜୋଲା-କାଶା

note: name for csl
en: Chinese Sign Language
or: ଚାଇନୀଜ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for csm
en: Miwok, Central Sierra
or: ମିୱୋକ, ମଧ୍ଯ ସିଏରା

note: name for csn
en: Colombian Sign Language
or: କଲୋମ୍ୱିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for cso
en: Chinantec, Sochiapan
or: ଚିନାନ୍ତେକ, ସୋଚିପାନ

note: name for csq
en: Croatia Sign Language
or: କ୍ରୋସିଆ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for csr
en: Costa Rican Sign Language
or: କୋଷ୍ଟା ରିକା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for css
en: Ohlone, Southern
or: ଓହୋଲିନ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for cst
en: Ohlone, Northern
or: ଓହୋଲୋନ, ଉତ୍ତର

note: name for csw
en: Cree, Swampy
or: କ୍ରୀ, ସ୍ୱାମ୍ପି

note: name for csy
en: Chin, Siyin
or: ଚିନ, ସିୟିନ

note: name for csz
en: Coos
or: କୁସ

note: name for cta
en: Chatino, Tataltepec
or: ଚାନ୍ତିନୋ, ତାତାଲତେପେକ

note: name for ctc
en: Chetco
or: ଚେତକୋ

note: name for ctd
en: Chin, Tedim
or: ଚିନ, ତେଦିମ

note: name for cte
en: Chinantec, Tepinapa
or: ଚିନାନ୍ତେକ, ତେପିନାପା

note: name for ctg
en: Chittagonian
or: ଚିତାଗୋନିଆନ

note: name for ctl
en: Chinantec, Tlacoatzintepec
or: ଚିନାନ୍ତେକ, ଲାକୋଜିନ୍ତିତେପେକ

note: name for ctm
en: Chitimacha
or: ଚିତିମାଚା

note: name for ctn
en: Chhintange
or: ଚିନ୍ତାଙ୍ଗେ

note: name for cto
en: Emberá-Catío
or: ଏମ୍ବେରା-କାତିଓ

note: name for ctp
en: Chatino, Western Highland
or: ଚାଟିନୋ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ ଉଚ୍ଚଭୂମି

note: name for ctt
en: Chetti, Wayanad
or: ଚେତି, ୱାୟାନାଦ

note: name for ctu
en: Chol
or: ଚୋଲ

note: name for ctz
en: Chatino, Zacatepec
or: ଚାନ୍ତିନୋ, ଜାକାତେପେକ

note: name for cua
en: Cua
or: କୁଆ

note: name for cub
en: Cubeo
or: କୁବିଓ

note: name for cuc
en: Chinantec, Usila
or: ଚିନାନ୍ତେକ, ଉସିଲା

note: name for cug
en: Cung
or: କୁଙ୍ଗ

note: name for cuh
en: Chuka
or: ଚୁକା

note: name for cui
en: Cuiba
or: କ୍ୟୁବା

note: name for cuj
en: Mashco Piro
or: ମାଶୋ ପିରୋ

note: name for cuk
en: Kuna, San Blas
or: କୁନା, ସାନ ବ୍ଲାସ

note: name for cul
en: Culina
or: କୁଲିନା

note: name for cum
en: Cumeral
or: କୁମେରାଲ

note: name for cuo
en: Cumanagoto
or: କୁମାନାଗୋତୋ

note: name for cup
en: Cupeño
or: କୁପେନୋ

note: name for cuq
en: Cun
or: କୁନ

note: name for cur
en: Chhulung
or: ଚୁଲୁଙ୍ଗ

note: name for cut
en: Cuicatec, Teutila
or: କୁଇକାତେକ, ତେଉତିଲା

note: name for cuu
en: Tai Ya
or: ତାଇ ୟା

note: name for cuv
en: Cuvok
or: କୁଭୋକ

note: name for cuw
en: Chukwa
or: ଚୁକ୍ୱା

note: name for cux
en: Cuicatec, Tepeuxila
or: କୁଇକାତେକ, ତେପେକ୍ସିଲା

note: name for cvg
en: Chug
or: ଚୁଙ୍ଗ

note: name for cvn
en: Chinantec, Valle Nacional
or: ଚିନାନ୍ତେକ, ଭାଲେ ନାସିନାଲ

note: name for cwa
en: Kabwa
or: କାବ୍ୱା

note: name for cwb
en: Maindo
or: ମେନ୍ଦୋ

note: name for cwd
en: Cree, Woods
or: କ୍ରୀ, କାଠ

note: name for cwe
en: Kwere
or: କ୍ୱେରେ

note: name for cwg
en: Chewong
or: ଚେୱଙ୍ଗ

note: name for cwt
en: Kuwaataay
or: କ୍ୱାତାରେ

note: name for cya
en: Chatino, Nopala
or: ଚାତିନୋ, ନୋପାଲା

note: name for cyb
en: Cayubaba
or: କାୟୁବାବା

note: name for cym
en: Welsh
or: ୱେଲ୍ସ

note: name for cyo
en: Cuyonon
or: କୁୟୋନୋନ

note: name for czh
en: Chinese, Huizhou
or: ଚାଇନୀଜ, ହୁଇଝୋ

note: name for czk
en: Knaanic
or: ନାନିକ

note: name for czn
en: Chatino, Zenzontepec
or: ଚାନ୍ତିନୋ, ଜେଞ୍ଜୋତେପେକ

note: name for czo
en: Chinese, Min Zhong
or: ଚାଇନୀଜ, ମିନ ଝୋଙ୍ଗ

note: name for czt
en: Chin, Zotung
or: ଚିନ, ଜୋତୁଙ୍ଗ

note: name for daa
en: Dangaléat
or: ଦାଙ୍ଗାଲିତ

note: name for dac
en: Dambi
or: ଦାମ୍ବି

note: name for dad
en: Marik
or: ମେରିକ

note: name for dae
en: Duupa
or: ଦୁପା

note: name for daf
en: Dan
or: ଦାନ

note: name for dag
en: Dagbani
or: ଦାଗବାନି

note: name for dah
en: Gwahatike
or: ଗ୍ୱାହାତିକ

note: name for dai
en: Day
or: ଦିନ

note: name for daj
en: Daju, Dar Fur
or: ଦାଜୁ, ଦାରଫୁର

note: name for dak
en: Dakota
or: ଡ଼ାକୋତା

note: name for dal
en: Dahalo
or: ଦାହାଲୋ

note: name for dam
en: Damakawa
or: ଦାମାକାୱା

note: name for dan
en: Danish
or: ଡାନିଶ

note: name for dao
en: Chin, Daai
or: ଚିନ, ଦାଇ

note: name for daq
en: Maria, Dandami
or: ମାରିଆ, ଦାନ୍ଦାମି

note: name for dar
en: Dargwa
or: ଡ଼ାରଗ୍ୱା

note: name for das
en: Daho-Doo
or: ଦାହୋ-ଦୋ

note: name for dau
en: Daju, Dar Sila
or: ଦାଜୁ, ଦାର ସିଲା

note: name for dav
en: Taita
or: ତାତିତା

note: name for daw
en: Davawenyo
or: ଦାଭାୱେନ୍ୟୋ

note: name for dax
en: Dayi
or: ଦାୟି

note: name for daz
en: Dao
or: ଦାଓ

note: name for dba
en: Bangi Me
or: ବାଙ୍ଗି ମେ

note: name for dbb
en: Deno
or: ଦେନୋ

note: name for dbd
en: Dadiya
or: ଦାଦିୟା

note: name for dbe
en: Dabe
or: ଦାବେ

note: name for dbf
en: Edopi
or: ଏଡ଼ୋପି

note: name for dbg
en: Dogon, Dogul Dom
or: ଦୋଗୋନ, ଦୋଗୁଲ ଦମ

note: name for dbi
en: Doka
or: ଦୋକା

note: name for dbj
en: Ida'an
or: ଇଦାନ

note: name for dbl
en: Dyirbal
or: ଦିରବଲ

note: name for dbm
en: Duguri
or: ଦୁଗୁରି

note: name for dbn
en: Duriankere
or: ଦୁରିୟାଙ୍କେରେ

note: name for dbo
en: Dulbu
or: ଦୁଲବୁ

note: name for dbp
en: Duwai
or: ଦୁୱାଇ

note: name for dbq
en: Daba
or: ଦାବା

note: name for dbr
en: Dabarre
or: ଦାବାରେ

note: name for dbu
en: Dogon, Bondum Dom
or: ଦୋଗନ, ବନ୍ଦୁମ ଦମ

note: name for dbv
en: Dungu
or: ଦୁଙ୍ଗୁ

note: name for dby
en: Dibiyaso
or: ଦିବିୟାସୋ

note: name for dcc
en: Deccan
or: ଡେକାନ

note: name for dcr
en: Negerhollands
or: ନେଗରହୋଲାଣ୍ଡ

note: name for ddd
en: Dongotono
or: ଦଙ୍ଗୋତୋନୋ

note: name for dde
en: Doondo
or: ଡ଼ୁଣ୍ଡୋ

note: name for ddg
en: Fataluku
or: ଫାତାଲୁକୁ

note: name for ddj
en: Jaru
or: ଜାରୁ

note: name for ddn
en: Dendi (Benin)
or: ଡ଼େଣ୍ଡି (ବେନିନ୍)

note: name for ddo
en: Dido
or: ଦିଡ଼ୋ

note: name for dds
en: Dogon, Donno So
or: ଦୋଗୋନ, ଦୋନୋ ସୋ

note: name for ddw
en: Dawera-Daweloor
or: ଡେୱେରା-ଦାୱେଲୁର

note: name for dec
en: Dagik
or: ଦାଜିକ

note: name for ded
en: Dedua
or: ଦେଦୁଆ

note: name for dee
en: Dewoin
or: ଦେୱେନ

note: name for def
en: Dezfuli
or: ଡେଜଫୁଲି

note: name for deg
en: Degema
or: ଡେଜେମା

note: name for deh
en: Dehwari
or: ଡେହୱାରି

note: name for dei
en: Demisa
or: ଡେମିସା

note: name for dek
en: Dek
or: ଡେକ

note: name for del
en: Delaware
or: ଡେଲାଓ୍ବେର

note: name for dem
en: Dem
or: ଡେମ

note: name for den
en: Slave (Athapascan)
or: ସ୍ଲେଭ (ଆଥାପାସକାନ)

note: name for dep
en: Delaware, Pidgin
or: ଡେଲାୱାରେ, ପିଡଗିନ

note: name for deq
en: Dendi (Central African Republic)
or: ଡେଣ୍ଡି (ମଧ୍ଯ ଆଫ୍ରିକାନ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for der
en: Deori
or: ଡେୱରି

note: name for des
en: Desano
or: ଡେସାନୋ

note: name for deu
en: German
or: ଜର୍ମାନ

note: name for dev
en: Domung
or: ଡମୁଙ୍ଗ

note: name for dez
en: Dengese
or: ଡେଙ୍ଗିଜ

note: name for dga
en: Dagaare, Southern
or: ଡାଗାରେ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for dgb
en: Dogon, Bunoge
or: ଡଗନ, ବୁନୋଗ

note: name for dgc
en: Agta, Casiguran Dumagat
or: ଆଗତା, କେସିଗୁରାନ ଦୁମାଗାତ

note: name for dgd
en: Dagaari Dioula
or: ଦାଗାରି ଦିଉଲା

note: name for dge
en: Degenan
or: ଦେଗେନାନ

note: name for dgg
en: Doga
or: ଡୋଗା

note: name for dgh
en: Dghwede
or: ଘ୍ୱେଡେ

note: name for dgi
en: Dagara, Northern
or: ଦାଗାରା, ଉତ୍ତର

note: name for dgk
en: Dagba
or: ଦାବା

note: name for dgn
en: Dagoman
or: ଦାଗୋମାନ

note: name for dgo
en: Dogri (individual language)
or: ଡ଼ୋଗ୍ରୀ (ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାଷା)

note: name for dgr
en: Dogrib
or: ଡ଼ଗ୍ରୀବ

note: name for dgs
en: Dogoso
or: ଡୋଗୋସୋ

note: name for dgu
en: Degaru
or: ଡେଗାରୁ

note: name for dgx
en: Doghoro
or: ଦୋଘୋରୁ

note: name for dgz
en: Daga
or: ଦାଗା

note: name for dhd
en: Dhundari
or: ଧୁଣ୍ଡାରି

note: name for dhg
en: Dhangu
or: ଧାଙ୍ଗୁ

note: name for dhi
en: Dhimal
or: ଧିମାଲ

note: name for dhl
en: Dhalandji
or: ଧାଲାଣ୍ଡି

note: name for dhm
en: Zemba
or: ଜେମ୍ବା

note: name for dhn
en: Dhanki
or: ଧାଙ୍କି

note: name for dho
en: Dhodia
or: ଧୋଡିଆ

note: name for dhr
en: Dhargari
or: ଧାରଗାରି

note: name for dhs
en: Dhaiso
or: ଧାଇସୋ

note: name for dhu
en: Dhurga
or: ଧୁର୍ଗା

note: name for dhv
en: Dehu
or: ଡେହୁ

note: name for dhw
en: Dhanwar (Nepal)
or: ଧାନୱାର (ନେପାଳ)

note: name for dib
en: Dinka, South Central
or: ଡ଼ିଙ୍କା, ଦକ୍ଷିଣ ମଧ୍ଯ

note: name for dic
en: Dida, Lakota
or: ଡିଡା, ଲାକୋଟା

note: name for did
en: Didinga
or: ଡିଡିଙ୍ଗା

note: name for dif
en: Dieri
or: ଡିଏରି

note: name for dig
en: Digo
or: ଡିଗୋ

note: name for dih
en: Kumiai
or: କୁମିୟା

note: name for dii
en: Dimbong
or: ଡିମବୋଙ୍ଗ

note: name for dij
en: Dai
or: ଦାଇ

note: name for dik
en: Dinka, Southwestern
or: ଡ଼ିଙ୍କା, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ

note: name for dil
en: Dilling
or: ଡିଲିଙ୍ଗ

note: name for dim
en: Dime
or: ଦିମେ

note: name for din
en: Dinka
or: ଡ଼ିଙ୍କା

note: name for dio
en: Dibo
or: ଦିବୋ

note: name for dip
en: Dinka, Northeastern
or: ଡ଼ିଙ୍କା, ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ

note: name for diq
en: Dimli (individual language)
or: ଦିମଲି (ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାଷା)

note: name for dir
en: Dirim
or: ଦିରିମ

note: name for dis
en: Dimasa
or: ଦିମାସା

note: name for dit
en: Dirari
or: ଦିରାରି

note: name for diu
en: Diriku
or: ଦିରିକୁ

note: name for div
en: Dhivehi
or: ଧିଭେଇ

note: name for diw
en: Dinka, Northwestern
or: ଡ଼ିଙ୍କା, ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ

note: name for dix
en: Dixon Reef
or: ଡିକ୍ସୋନ ରିଫ

note: name for diy
en: Diuwe
or: ଦିୱେ

note: name for diz
en: Ding
or: ଡିଙ୍ଗ

note: name for djb
en: Djinba
or: ଜିମ୍ବା

note: name for djc
en: Daju, Dar Daju
or: ଦାଜୁ, ଦାର ଦାଜୁ

note: name for dje
en: Zarma
or: ଜାରମା

note: name for djf
en: Djangun
or: ଜାଙ୍ଗୁନ

note: name for dji
en: Djinang
or: ଜିନାଙ୍ଗ

note: name for djj
en: Djeebbana
or: ଜୀବାନା

note: name for djl
en: Djiwarli
or: ଜିୱାରଲି

note: name for djm
en: Dogon, Jamsay
or: ଡଗନ, ଜାମସେ

note: name for djn
en: Djauan
or: ଜାଉନ

note: name for djo
en: Jangkang
or: ଜାଙ୍ଗକାଙ୍ଗ

note: name for djr
en: Djambarrpuyngu
or: ଜାମ୍ବାରପୁଙ୍ଗୁ

note: name for dju
en: Kapriman
or: କେପ୍ରିମେନ

note: name for djw
en: Djawi
or: ଜାୱି

note: name for dka
en: Dakpakha
or: ଡାକପାଖା

note: name for dkk
en: Dakka
or: ଡାକା

note: name for dkr
en: Kuijau
or: କୁଇଜାଉ

note: name for dks
en: Dinka, Southeastern
or: ଡ଼ିଙ୍କା, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ

note: name for dkx
en: Mazagway
or: ମାଜାଗ୍ୱେ

note: name for dlg
en: Dolgan
or: ଡୋଲାଙ୍ଗ

note: name for dlm
en: Dalmatian
or: ଡାଲମାସେନ

note: name for dln
en: Darlong
or: ଡାରଲଙ୍ଗ

note: name for dma
en: Duma
or: ଡୁମା

note: name for dmc
en: Dimir
or: ଡିମିର

note: name for dme
en: Dugwor
or: ଡୁଗ୍ୱର

note: name for dmg
en: Kinabatangan, Upper
or: କିନାବାଟାଙ୍ଗା, ଉପର

note: name for dmk
en: Domaaki
or: ଡୋମାକି

note: name for dml
en: Dameli
or: ଡାମେଲି

note: name for dmm
en: Dama
or: ଡାମା

note: name for dmr
en: Damar, East
or: ଦାମାର, ପୂର୍ବ

note: name for dms
en: Dampelas
or: ଡାମପେଲାସ

note: name for dmu
en: Dubu
or: ଡୁବୁ

note: name for dmv
en: Dumpas
or: ଡୁମପାସ

note: name for dmx
en: Dema
or: ଡେମା

note: name for dmy
en: Demta
or: ଡେମଟା

note: name for dna
en: Dani, Upper Grand Valley
or: ଦାନି, ଉପର ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଭେଲ୍ଲୀ

note: name for dnd
en: Daonda
or: ଡାଓଣ୍ଡା

note: name for dne
en: Ndendeule
or: ଡେଣ୍ଡୁଲେ

note: name for dng
en: Dungan
or: ଡୁଙ୍ଗାନ

note: name for dni
en: Dani, Lower Grand Valley
or: ଦାନି, ନିମ୍ନତର ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଭେଲ୍ଲୀ

note: name for dnk
en: Dengka
or: ଡେଙ୍କା

note: name for dnn
en: Dzùùngoo
or: ଡୁଙ୍ଗୋ

note: name for dnr
en: Danaru
or: ଡାନାରୁ

note: name for dnt
en: Dani, Mid Grand Valley
or: ଦାନି, ମିଡ୍ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଭେଲ୍ଲୀ

note: name for dnu
en: Danau
or: ଡାନାଉ

note: name for dnw
en: Dani, Western
or: ଦାନି, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for dny
en: Dení
or: ଡେନି

note: name for doa
en: Dom
or: ଡୋମ

note: name for dob
en: Dobu
or: ଡୋବୁ

note: name for doc
en: Dong, Northern
or: ଡୋଙ୍ଗ, ଉତ୍ତର

note: name for doe
en: Doe
or: ଡଏ

note: name for dof
en: Domu
or: ଡୋମୁ

note: name for doh
en: Dong
or: ଡୋଙ୍ଗ

note: name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
or: ଡ଼ୋଗ୍ରୀ (ମାକ୍ରୋ ଭାଷା)

note: name for dok
en: Dondo
or: ଡୋଣ୍ଡୋ

note: name for dol
en: Doso
or: ଡୋସୋ

note: name for don
en: Toura (Papua New Guinea)
or: ତଉରା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for doo
en: Dongo
or: ଡୋଙ୍ଗୋ

note: name for dop
en: Lukpa
or: ଲୁକପା

note: name for doq
en: Dominican Sign Language
or: ଡ଼ମିନିକାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for dor
en: Dori'o
or: ଡୋରିଓ

note: name for dos
en: Dogosé
or: ଡୋଗୋସ

note: name for dot
en: Dass
or: ଡାସ

note: name for dov
en: Dombe
or: ଡୋମ୍ବେ

note: name for dow
en: Doyayo
or: ଡୋୟାଓ

note: name for dox
en: Bussa
or: ବୁସା

note: name for doy
en: Dompo
or: ଡୋମ୍ପୋ

note: name for doz
en: Dorze
or: ଡୋରଜେ

note: name for dpp
en: Papar
or: ପାପାର

note: name for drb
en: Dair
or: ଡାଏର

note: name for drd
en: Darmiya
or: ଡାରମିଆ

note: name for dre
en: Dolpo
or: ଡୋଲପୋ

note: name for drg
en: Rungus
or: ରୁଙ୍ଗୁସ

note: name for dri
en: C'lela
or: ସେଲା

note: name for drn
en: Damar, West
or: ଡ଼ମାର, ପଶ୍ଚିମ

note: name for dro
en: Melanau, Daro-Matu
or: ମେଲାନୋ, ଡାରୋ-ମାତୁ

note: name for drq
en: Dura
or: ଡୁରା

note: name for drr
en: Dororo
or: ଡୋରରୋ

note: name for drs
en: Gedeo
or: ଗେଡିଓ

note: name for drt
en: Drents
or: ଡ୍ରେଣ୍ଟ

note: name for dru
en: Rukai
or: ରୁକାଇ

note: name for dry
en: Darai
or: ଡାରାଇ

note: name for dsb
en: Sorbian, Lower
or: ସର୍ବିଆନ, ନିମ୍ନତର

note: name for dse
en: Dutch Sign Language
or: ଡଚ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for dsh
en: Daasanach
or: ଦାସାନାଚ

note: name for dsi
en: Disa
or: ଦିସା

note: name for dsl
en: Danish Sign Language
or: ଡାନିଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for dsn
en: Dusner
or: ଦୁସନାର

note: name for dso
en: Desiya
or: ଦେସିୟା

note: name for dsq
en: Tadaksahak
or: ତାଦାକ୍ଷାକ

note: name for dta
en: Daur
or: ଦାଉର

note: name for dtb
en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
or: କାଦାଜାନ, ଲାବୁକ-କିନାବାତାଙ୍ଗାନ

note: name for dti
en: Dogon, Ana Tinga
or: ଡୋଗନ, ଆନା ତିଙ୍ଗା

note: name for dtk
en: Dogon, Tene Kan
or: ଡୋଗୋନ, ତେନେ କାନ

note: name for dtm
en: Dogon, Tomo Kan
or: ଡୋଗୋନ, ତେମୋ କାନ

note: name for dtp
en: Dusun, Central
or: ଦୁସୁନ, ମଧ୍ଯବର୍ତ୍ତି

note: name for dtr
en: Lotud
or: ଲୋତୁଡ

note: name for dts
en: Dogon, Toro So
or: ଡୋଗୋନ,ତୋରୋ ସୋ

note: name for dtt
en: Dogon, Toro Tegu
or: ଡୋଗୋନ,ତୋରୋ ତେଗୁ

note: name for dtu
en: Dogon, Tebul Ure
or: ଡୋଗୋନ,ତେବୁଲ ଉରେ

note: name for dua
en: Duala
or: ଡ଼ୁଆଲା

note: name for dub
en: Dubli
or: ଦୁବଲି

note: name for duc
en: Duna
or: ଦୁନା

note: name for dud
en: Hun-Saare
or: ହୁନ-ସାରେ

note: name for due
en: Agta, Umiray Dumaget
or: ଆଗତା, ଉମିରେ ଦୁମାଗେତ

note: name for duf
en: Dumbea
or: ଦୁମ୍ବେ

note: name for dug
en: Duruma
or: ଦୁରୁମା

note: name for duh
en: Dungra Bhil
or: ଦୁଙ୍ଗ୍ରା ଭିଲ

note: name for dui
en: Dumun
or: ଦୁମୁନ

note: name for duj
en: Dhuwal
or: ଧୁୱାଲ

note: name for dul
en: Agta, Alabat Island
or: ଆଗତା, ଆଲାବାତ ଦ୍ୱୀପ

note: name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
or: ଡ଼ଚ, ମଧ୍ଯ (ca. 1050-1350)

note: name for dun
en: Dusun Deyah
or: ଦୁସୁନ ଦେୟା

note: name for duo
en: Agta, Dupaninan
or: ଆଗତା, ଦୁପାନିୟାନ

note: name for dup
en: Duano
or: ଦୁଆନୋ

note: name for duq
en: Dusun Malang
or: ଦୁସୁନ ମାଲାଙ୍ଗ

note: name for dur
en: Dii
or: ଦୀ

note: name for dus
en: Dumi
or: ଦୁମି

note: name for duu
en: Drung
or: ଦ୍ରୁଙ୍ଗ

note: name for duv
en: Duvle
or: ଦୁଭଲେ

note: name for duw
en: Dusun Witu
or: ଦୁସୁନ ୱିତୁ

note: name for dux
en: Duungooma
or: ଦୁଙ୍ଗୁମା

note: name for duy
en: Agta, Dicamay
or: ଆଗତା, ଡିକାମେ

note: name for duz
en: Duli
or: ଦୁଲି

note: name for dva
en: Duau
or: ଦୁଆଉ

note: name for dwa
en: Diri
or: ଦିରି

note: name for dwr
en: Dawro
or: ଦାୱରୋ

note: name for dws
en: Dutton World Speedwords
or: ଦୁତନ ବିଶ୍ୱ ଗତିଶବ୍ଦଗୁଡ଼ିକ

note: name for dww
en: Dawawa
or: ଦାୱାୱା

note: name for dya
en: Dyan
or: ଦ୍ୟାନ

note: name for dyb
en: Dyaberdyaber
or: ଦ୍ୟାବରଦ୍ୟାବର

note: name for dyd
en: Dyugun
or: ଦ୍ୟୁଗୁନ

note: name for dyg
en: Agta, Villa Viciosa
or: ଆଗତା, ଭିଲା ଭିସୋସା

note: name for dyi
en: Senoufo, Djimini
or: ସେନୌଫୋ, ଜିମିନି

note: name for dym
en: Dogon, Yanda Dom
or: ଦୋଗୋନ, ୟାଣ୍ଡା ଦମ

note: name for dyn
en: Dyangadi
or: ଦ୍ୟାଙ୍ଗାଡ଼ି

note: name for dyo
en: Jola-Fonyi
or: ଜୋଲା-ଫୋନ୍ୟି

note: name for dyu
en: Dyula
or: ଡ୍ୱୁଲା

note: name for dyy
en: Dyaabugay
or: ଦ୍ୟାବୁଗେ

note: name for dza
en: Tunzu
or: ତୁଞ୍ଜୁ

note: name for dzd
en: Daza
or: ଦାଜା

note: name for dzg
en: Dazaga
or: ଦାଜାଗା

note: name for dzl
en: Dzalakha
or: ଜାଲାଖା

note: name for dzn
en: Dzando
or: ଜାଣ୍ଡୋ

note: name for dzo
en: Dzongkha
or: ଡିୟୋଙ୍କଖା

note: name for ebg
en: Ebughu
or: ଏବୁଘୁ

note: name for ebo
en: Teke-Ebo
or: ତେକେ-ଏବୋ

note: name for ebr
en: Ebrié
or: ଏବ୍ରିଏ

note: name for ebu
en: Embu
or: ଏମ୍ବୁ

note: name for ecr
en: Eteocretan
or: ଏତେକ୍ରେତାନ

note: name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
or: ଇକୁଏଡ଼ରିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for ecy
en: Eteocypriot
or: ଏତେକିପ୍ରିୟତ

note: name for efa
en: Efai
or: ଏଫାଇ

note: name for efe
en: Efe
or: ଏଫେ

note: name for efi
en: Efik
or: ଏଫିକ

note: name for ega
en: Ega
or: ଏଗା

note: name for egl
en: Emilian
or: ଏମିଲିଆନ

note: name for ego
en: Eggon
or: ଏଗୋନ

note: name for egy
en: Egyptian (Ancient)
or: ଇଜିପ୍ଟିଆନ (ପୁରାତନ)

note: name for ehu
en: Ehueun
or: ଏହୁନ

note: name for eip
en: Eipomek
or: ଇପୋମେକ

note: name for eit
en: Eitiep
or: ଏଇତିଏପ

note: name for eiv
en: Askopan
or: ଏସ୍କୋପାନ

note: name for eja
en: Ejamat
or: ଏଜମାତ

note: name for eka
en: Ekajuk
or: ଏକାଜୁକ

note: name for eke
en: Ekit
or: ଏକିତ

note: name for ekg
en: Ekari
or: ଏକାରୀ

note: name for eki
en: Eki
or: ଏକି

note: name for ekk
en: Estonian, Standard
or: ଏଷ୍ଟୋନିୟାନ, ମାନକ

note: name for ekl
en: Kol
or: କଲ

note: name for ekm
en: Elip
or: ଏଲିପ

note: name for eko
en: Koti
or: କୋଟି

note: name for ekp
en: Ekpeye
or: ଏକପେୟେ

note: name for ekr
en: Yace
or: ୟେସ

note: name for eky
en: Kayah, Eastern
or: କାୟା, ପୂର୍ବୀ

note: name for ele
en: Elepi
or: ଏଲେପି

note: name for elh
en: El Hugeirat
or: ଏଲ ହୁଗେଇରାତ

note: name for eli
en: Nding
or: ଡିଙ୍ଗ

note: name for elk
en: Elkei
or: ଏଲକେଇ

note: name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
or: ଗ୍ରୀକ, ଆଧୁନିକ (1453-)

note: name for elm
en: Eleme
or: ଏଲମେ

note: name for elo
en: El Molo
or: ଏଲ ମୋଲୋ

note: name for elu
en: Elu
or: ଏଲୁ

note: name for elx
en: Elamite
or: ଏଲାମାଇଟ

note: name for ema
en: Emai-Iuleha-Ora
or: ଏମାଇ-ଲୁଲେହା-ଓରା

note: name for emb
en: Embaloh
or: ଏମ୍ବାଲୋ

note: name for eme
en: Emerillon
or: ଏମେରିଲନ

note: name for emg
en: Meohang, Eastern
or: ମେହଙ୍ଗ, ପୂର୍ବୀ

note: name for emi
en: Mussau-Emira
or: ମୁସାଉ-ଏମିରା

note: name for emk
en: Maninkakan, Eastern
or: ମାନିଙ୍କାକାନ, ପୂର୍ବୀ

note: name for emm
en: Mamulique
or: ମାମୁଲିକ

note: name for emn
en: Eman
or: ଏମାନ

note: name for emo
en: Emok
or: ଏମୋକ

note: name for emp
en: Emberá, Northern
or: ଏମ୍ବେରା, ଉତ୍ତରୀ

note: name for ems
en: Yupik, Pacific Gulf
or: ୟୁପିକ, ପେସିଫିକ ଗଲ୍ଫ

note: name for emu
en: Muria, Eastern
or: ମୁରିଆ, ପୂର୍ବୀ

note: name for emw
en: Emplawas
or: ଏମ୍ପ୍ଲାୱାସ

note: name for emy
en: Mayan, Epigraphic
or: ମାୟାନ, ଏପିଗ୍ରାଫିକ

note: name for ena
en: Apali
or: ଆପାଲି

note: name for enb
en: Markweeta
or: ମାର୍କୱିତା

note: name for end
en: Ende
or: ଏଣ୍ଡେ

note: name for enf
en: Enets, Forest
or: ଏନେଟସ, ଜଙ୍ଗଲ

note: name for eng
en: English
or: ଇଂରାଜୀ

note: name for enh
en: Enets, Tundra
or: ଏନେତ, ତୁନ୍ଦ୍ରା

note: name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
or: ଇଂରାଜୀ, ମଧ୍ଯ (1100-1500)

note: name for enn
en: Engenni
or: ଏଙ୍ଗେନି

note: name for eno
en: Enggano
or: ଏଙ୍ଗାନୋ

note: name for enq
en: Enga
or: ଏନଗା

note: name for enr
en: Emumu
or: ଏମୁମୁ

note: name for enu
en: Enu
or: ଏନୁ

note: name for env
en: Enwan (Edu State)
or: ଏନୱାନ (ଏଡ଼ୁ ରାଜ୍ଯ)

note: name for enw
en: Enwan (Akwa Ibom State)
or: ଏନୱାନ (ଆକ୍ୱା ଇବମ ରାଜ୍ଯ)

note: name for eot
en: Beti (Côte d'Ivoire)
or: ବେଟି (କୋଟେ ଡ଼ଲଭଏର)

note: name for epi
en: Epie
or: ଏପି

note: name for epo
en: Esperanto
or: ଏସପେରେଣ୍ଟୋ

note: name for era
en: Eravallan
or: ଏରାଭାଲାନ

note: name for erg
en: Sie
or: ସିଏ

note: name for erh
en: Eruwa
or: ଏରୁୱା

note: name for eri
en: Ogea
or: ଓଗେ

note: name for erk
en: Efate, South
or: ଏଫେଟ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for ero
en: Horpa
or: ହର୍ପା

note: name for err
en: Erre
or: ଏରେ

note: name for ers
en: Ersu
or: ଏରସୁ

note: name for ert
en: Eritai
or: ଏରିତାଇ

note: name for erw
en: Erokwanas
or: ଏରୋକୱାନା

note: name for ese
en: Ese Ejja
or: ଏସେ ଏଜା

note: name for esh
en: Eshtehardi
or: ଏସ୍ତେହାର୍ଦି

note: name for esi
en: Inupiatun, North Alaskan
or: ଇନୁପେତୁନ, ଉତ୍ତର ଆଲାସ୍କାନ

note: name for esk
en: Inupiatun, Northwest Alaska
or: ଇନୁପେତୁନ, ଉତ୍ତରପଶ୍ଚିମ ଆଲାସ୍କା

note: name for esl
en: Egypt Sign Language
or: ଇଜିପ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for esm
en: Esuma
or: ଏସୁମା

note: name for esn
en: Salvadoran Sign Language
or: ସାଲଭାଡ଼ୋରାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for eso
en: Estonian Sign Language
or: ଇଷ୍ଟୋନିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for esq
en: Esselen
or: ଏସେଲେନ

note: name for ess
en: Yupik, Central Siberian
or: ୟୁପିକ, ମଧ୍ଯ ସିବେରିୟାନ

note: name for est
en: Estonian
or: ଇଷ୍ଟୋନିୟାନ

note: name for esu
en: Yupik, Central
or: ୟୁପିକ, ମଧ୍ଯ

note: name for etb
en: Etebi
or: ଏତେବି

note: name for etc
en: Etchemin
or: ଏଚେମିନ

note: name for eth
en: Ethiopian Sign Language
or: ଇଥିଅପିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for etn
en: Eton (Vanuatu)
or: ଇଟନ (ଭାନେତୁ)

note: name for eto
en: Eton (Cameroon)
or: ଏଟନ (କାମେଋନ)

note: name for etr
en: Edolo
or: ଏଡୋଲୋ

note: name for ets
en: Yekhee
or: ୟେଖେ

note: name for ett
en: Etruscan
or: ଏତ୍ରୁସ୍କାନ

note: name for etu
en: Ejagham
or: ଏଜାଘମ

note: name for etx
en: Eten
or: ଏତେନ

note: name for etz
en: Semimi
or: ସେମିମି

note: name for eus
en: Basque
or: ବାସକ୍କି

note: name for eve
en: Even
or: ସମ

note: name for evh
en: Uvbie
or: ଉବିଏ

note: name for evn
en: Evenki
or: ଏଭେଙ୍କି

note: name for ewe
en: Ewe
or: ଏୱେ

note: name for ewo
en: Ewondo
or: ଏୱୋଣ୍ଡୋ

note: name for eya
en: Eyak
or: ଏୟାକ

note: name for eyo
en: Keiyo
or: କେୟିୟ

note: name for eze
en: Uzekwe
or: ଉଜେକ୍ୱେ

note: name for faa
en: Fasu
or: ଫାସୁ

note: name for fab
en: Fa D'ambu
or: ଫା ଡ଼ାମ୍ବୁ

note: name for fad
en: Wagi
or: ୱାଗି

note: name for faf
en: Fagani
or: ଫାଗାନି

note: name for fag
en: Finongan
or: ଫିନୋଙ୍ଗାନ

note: name for fah
en: Fali, Baissa
or: ଫାଲି, ବାସିସା

note: name for fai
en: Faiwol
or: ଫାୟିୱଲ

note: name for faj
en: Faita
or: ଫାଇତା

note: name for fak
en: Fang (Cameroon)
or: ଫାଙ୍ଗ (କାମେଋନ)

note: name for fal
en: Fali, South
or: ଫାଲି, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for fam
en: Fam
or: ଫାମ

note: name for fan
en: Fang (Equatorial Guinea)
or: ଫାଙ୍ଗ (ବିଶୁବ ଅଞ୍ଚଳୀୟ ଗିନୀ)

note: name for fao
en: Faroese
or: ଫାରୋଇସ

note: name for fap
en: Palor
or: ପାଲର

note: name for far
en: Fataleka
or: ଫାତାଲେକା

note: name for fas
en: Persian
or: ପାର୍ସୀ

note: name for fat
en: Fanti
or: ଫାଣ୍ଟି

note: name for fau
en: Fayu
or: ଫାୟୁ

note: name for fcs
en: Quebec Sign Language
or: କ୍ଯୁବେକ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for fij
en: Fijian
or: ଫିଜିଆନ

note: name for fin
en: Finnish
or: ଫିନିସ

note: name for fit
en: Finnish, Tornedalen
or: ଫିନିସ, ଟର୍ନେଡ଼ାଲେନ

note: name for fkv
en: Finnish, Kven
or: ଫିନିସ, ଭେନ

note: name for fla
en: Kalispel-Pend d'Oreille
or: କାଲିସ୍ପେଲ-ପେଣ୍ଡ ଓରେଲି

note: name for fll
en: Fali, North
or: ଫାଲି, ଉତ୍ତର

note: name for fmu
en: Muria, Far Western
or: ମୁରିଆ, ସୁଦୂର ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for fon
en: Fon
or: ଫୋନ

note: name for fpe
en: Creole English, Fernando Po
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ଫର୍ନାଣ୍ଡୋ ପୋ

note: name for fra
en: French
or: ଫରାସୀ

note: name for frc
en: French, Cajun
or: ଫରାସୀ, କାଜୁନ

note: name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
or: ଫ୍ରେଞ୍ଚ, ମଧ୍ଯ (ca. 1400-1600)

note: name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
or: ଫ୍ରେଞ୍ଚ, ପୁରୁଣା (842-ca. 1400)

note: name for frr
en: Frisian, Northern
or: ଫ୍ରିସିଆନ, ଉତ୍ତରୀ

note: name for frs
en: Frisian, Eastern
or: ଫ୍ରିସିଆନ, ପୂର୍ବୀ

note: name for fry
en: Frisian, Western
or: ଫ୍ରିସିଆନ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for fse
en: Finnish Sign Language
or: ଫିନିସ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for fsl
en: French Sign Language
or: ଫରାସୀ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
or: ଫିନଲ୍ଯାଣ୍ଡ ସ୍ବୀଡିଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for fud
en: Futuna, East
or: ଫୁତୁନା, ପୂର୍ବ

note: name for fuh
en: Fulfulde, Western Niger
or: ଫୁଲଫୁଲଡେ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ ନାଇଜର

note: name for fui
en: Fulfulde, Bagirmi
or: ଫୁଲଫୁଲଦେ, ବାଗିର୍ମି

note: name for ful
en: Fulah
or: ଫୁଲା

note: name for fuq
en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
or: ଫୁଲଫୁଲଡ଼େ, ମଧ୍ଯ-ପୂର୍ବ ନାଇଜର

note: name for fur
en: Friulian
or: ଫ୍ରିଉଲିଆନ

note: name for gaa
en: Ga
or: ଗା

note: name for gan
en: Chinese, Gan
or: ଚାଇନୀଜ, ଗାନ

note: name for gax
en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
or: ଓରୋମୋ, ବୋରୋନା-ଆର୍ସି-ଗୁଜି

note: name for gay
en: Gayo
or: ଗାୟୋ

note: name for gaz
en: Oromo, West Central
or: ଓରୋମୋ, ପଶ୍ଚିମ ମଧ୍ଯ

note: name for gba
en: Gbaya (Central African Republic)
or: ଗ୍ୱାୟୋ (ମଧ୍ଯ ଆଫ୍ରିକା ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for gbj
en: Gadaba, Bodo
or: ଗାଦାବା, ବୋଦୋ

note: name for gbn
en: Mo'da
or: ମୋଡ଼ା

note: name for gbo
en: Grebo, Northern
or: ଗ୍ରେବୋ, ଉତ୍ତର

note: name for gbp
en: Gbaya-Bossangoa
or: ଗ୍ୱାୟୋ-ବୋସାଙ୍ଗୋଆ

note: name for gbq
en: Gbaya-Bozoum
or: ଗ୍ୱାୟୋ-ବୋଜଉମ

note: name for gcc
en: Mali
or: ମାଲୀ

note: name for gcf
en: Creole French, Guadeloupean
or: କ୍ରଏଲ ଫରାସୀ, ଗୁଆଡ଼େଲପେନ

note: name for gcl
en: Creole English, Grenadian
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ଗ୍ରେନାଡ଼ିଆନ

note: name for gcr
en: Creole French, Guianese
or: କ୍ରଏଲ ଫରାସୀ, ଗିନିଜ

note: name for gct
en: German, Colonia Tovar
or: ଜର୍ମାନ, କୋଲୋନିୟା ତୋଭାର

note: name for gdg
en: Ga'dang
or: ଗାଡ଼ାଙ୍ଗ

note: name for gec
en: Grebo, Gboloo
or: ଗ୍ରେବୋ, ବୋଲୋ

note: name for geh
en: German, Hutterite
or: ଜର୍ମାନ, ହୁତେରିଟ

note: name for gez
en: Geez
or: ଗ୍ରୀଜ

note: name for ggo
en: Gondi, Southern
or: ଗୋଣ୍ଡି, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for ggr
en: Aghu Tharnggalu
or: ଆଘୁ ଥାରାଙ୍ଗାଲୁ

note: name for ghc
en: Gaelic, Hiberno-Scottish
or: ଗେଲିକ, ହିବାର୍ନୋ-ସ୍କୋଟିଶ

note: name for gil
en: Gilbertese
or: ଗୀଲବର୍ଟିଜ

note: name for gip
en: Gimi (West New Britain)
or: ଗିମି (ପଶ୍ଚିମ ନୂତନ ବ୍ରିଟେନ)

note: name for giq
en: Gelao, Green
or: ଗେଲାଓ, ସବୁଜ

note: name for gir
en: Gelao, Red
or: ଗେଲାଓ, ଲାଲ

note: name for gis
en: Giziga, North
or: ଗିଜିଗା, ଉତ୍ତର

note: name for giw
en: Gelao, White
or: ଗେଲାଓ, ଧଳା

note: name for giz
en: Giziga, South
or: ଗିଜିଗା, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for gkp
en: Kpelle, Guinea
or: ପେଲେ, ଗିନୀ

note: name for gla
en: Gaelic, Scottish
or: Gaelic, ସ୍କଟିଶ

note: name for gle
en: Irish
or: ଆଇରିସ

note: name for glg
en: Galician
or: ଗାଲିସିଆନ

note: name for glh
en: Pashayi, Northwest
or: ପାଶାଇ, ଉତ୍ତରପଶ୍ଚିମ

note: name for glu
en: Gula (Chad)
or: ଗୁଲା (ଚାଡ୍)

note: name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
or: ଜର୍ମାନ, ମଧ୍ଯ ଉଚ୍ଚ (ca. 1050-1500)

note: name for gml
en: German, Middle Low
or: ଜର୍ମାନ, ନିମ୍ନ ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for gmm
en: Gbaya-Mbodomo
or: ଗ୍ୱାୟୋ-ବୋଡ଼ୋମୋ

note: name for gmy
en: Greek, Mycenaean
or: ଗ୍ରୀକ, ମାସିନିଆନ

note: name for gno
en: Gondi, Northern
or: ଗୋଣ୍ଡି, ଉତ୍ତରୀ

note: name for gnw
en: Guaraní, Western Bolivian
or: ଗୁରାନି, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ ବୋଲିଭିଆନ

note: name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
or: ଜର୍ମାନ, ପୁରୁଣା ଉଚ୍ଚ (ca. 750-1050)

note: name for gom
en: Konkani, Goan
or: କଙ୍କଣୀ, ଗାଁ

note: name for gon
en: Gondi
or: ଗୋଣ୍ଡି

note: name for goo
en: Gone Dau
or: ଗନ ଡ଼ାଉ

note: name for gor
en: Gorontalo
or: ଗୋରୋଣ୍ଟାଲୋ

note: name for got
en: Gothic
or: ଗୋଥିକ

note: name for gqa
en: Ga'anda
or: ଗାଣ୍ଡା

note: name for gqn
en: Guana (Brazil)
or: ଗୁଆନା (ବ୍ରାଜୀଲ)

note: name for grb
en: Grebo
or: ଗ୍ରେବୋ

note: name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
or: ଗ୍ରୀକ, ପୁରାତନ (to 1453)

note: name for grj
en: Grebo, Southern
or: ଗ୍ରେବୋ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for grv
en: Grebo, Central
or: ଗ୍ରେବୋ, ମଧ୍ଯ

note: name for gry
en: Grebo, Barclayville
or: ଗ୍ରେବୋ, ବାର୍କ୍ଲେଭିଲ

note: name for gse
en: Ghanaian Sign Language
or: ଘାନାନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for gsg
en: German Sign Language
or: ଜର୍ମାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
or: ଗୁଆତେମାଲାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for gso
en: Gbaya, Southwest
or: ଗ୍ୱାୟୋ, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ

note: name for gss
en: Greek Sign Language
or: ଗ୍ରୀକ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for gsw
en: German, Swiss
or: ଜର୍ମାନ, ସ୍ୱିସ

note: name for gug
en: Guaraní, Paraguayan
or: ଗୁଆରାନି, ପାରାଗୁୟାନ

note: name for guj
en: Gujarati
or: ଗୁଜୁରାଟୀ

note: name for gul
en: Creole English, Sea Island
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ସମୁଦ୍ରି ଦ୍ୱିପ

note: name for gus
en: Guinean Sign Language
or: ଗିନି ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for gva
en: Guana (Paraguay)
or: ଗୁଆନା (ପାରାଗ୍ବେ)

note: name for gvp
en: Gavião, Pará
or: ଗାଭିଆ, ପାରା

note: name for gvr
en: Gurung, Western
or: ଗୁରୁଙ୍ଗ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for gya
en: Gbaya, Northwest
or: ଗ୍ୱାୟୋ, ଉତ୍ତରପଶ୍ଚିମ

note: name for gyn
en: Creole English, Guyanese
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ଗିନିଜ

note: name for haa
en: Han
or: ହାନ

note: name for hab
en: Hanoi Sign Language
or: ହାଓନି ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for hae
en: Oromo, Eastern
or: ଓରୋମୋ, ପୂର୍ବି

note: name for haf
en: Haiphong Sign Language
or: ହାଇଫଙ୍ଗ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for hai
en: Haida
or: ହାଇଡ଼ା

note: name for hak
en: Chinese, Hakka
or: ଚାଇନୀଜ, ହାକ୍କା

note: name for haw
en: Hawaiian
or: ହାୱାୟାନ

note: name for hax
en: Haida, Southern
or: ହାଇଡ଼ା, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for hbo
en: Hebrew, Ancient
or: ହର୍ବ୍ୟୁ, ପୁରାତନ

note: name for hbs
en: Serbo-Croatian
or: ସର୍ବୋ-କ୍ରୋଏସିଆନ

note: name for hca
en: Creole Hindi, Andaman
or: କ୍ରଏଲ ହିନ୍ଦୀ, ଆଣ୍ଡାମାନ

note: name for hdn
en: Haida, Northern
or: ହାଇଡ଼ା, ଉତ୍ତରୀ

note: name for hds
en: Honduras Sign Language
or: ହୋଣ୍ଡୁରାସ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for heb
en: Hebrew
or: ହିବ୍ରୁ

note: name for hif
en: Hindi, Fiji
or: ହିନ୍ଦୀ, ଫିଜୀ

note: name for hil
en: Hiligaynon
or: ହିଲିଗେନନ

note: name for hin
en: Hindi
or: ହିନ୍ଦୀ

note: name for hit
en: Hittite
or: ହିଟ୍ଟିଟ

note: name for hks
en: Hong Kong Sign Language
or: ହଙ୍ଗ କଙ୍ଗ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for hmd
en: Miao, Large Flowery
or: ମିଆଓ, ବଡ ଫ୍ଲାୱେରୀ

note: name for hmf
en: Hmong Don
or: ହ୍ମୋଙ୍ଗ ଡନ

note: name for hmg
en: Hmong, Southwestern Guiyang
or: ହ୍ମୋଙ୍ଗ, ଦକ୍ଷିଣୀ ଗିୟାଙ୍ଗ

note: name for hmn
en: Hmong
or: ହ୍ମୋଙ୍ଗ

note: name for hmv
en: Hmong Dô
or: ହ୍ମୋଙ୍ଗ ଡୋ

note: name for hmw
en: Miao, Western Mashan
or: ମିଆଓ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ ମାସାନ

note: name for hna
en: Mina (Cameroon)
or: ମିନା (କାମେଋନ)

note: name for hnj
en: Hmong Njua
or: ହ୍ମୋଙ୍ଗ ନୁଜା

note: name for hnn
en: Hanunoo
or: ହାନୁନୋ

note: name for hns
en: Hindustani, Caribbean
or: ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନି, କାରିବିଆନ

note: name for hob
en: Mari (Madang Province)
or: ମାରି (ମାଡାଙ୍ଗ ପ୍ରଭିନସ)

note: name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
or: ହୋ ଚି ମିନ ନଗର ଚିହ୍ନଟ ଭାା

note: name for hps
en: Hawai'i Pidgin Sign Language
or: ହାୱାଇ ପିଡଗିନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for hrv
en: Croatian
or: କ୍ରୋଏସିଆନ

note: name for hsb
en: Sorbian, Upper
or: ସର୍ବିଆନ, ଉପର

note: name for hsh
en: Hungarian Sign Language
or: ହଙ୍ଗାରିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for hsl
en: Hausa Sign Language
or: ହାଉସା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for hsn
en: Chinese, Xiang
or: ଚାଇନୀଜ, ଜିଆଙ୍ଗ

note: name for htx
en: Hittite, Middle
or: ହିଟ୍ଟିଟ, ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for hun
en: Hungarian
or: ହଙ୍ଗାରିୟାନ

note: name for hup
en: Hupa
or: ହୁପା

note: name for huv
en: Huave, San Mateo Del Mar
or: ହୁଆଭେ, ସାନ ମାତିଓ ଡେଲ ମାର

note: name for hvc
en: Haitian Vodoun Culture Language
or: ହାଇତାନ ଭଡୋନ ସଂସ୍କୃତି ଭାଷା

note: name for hvk
en: Haveke
or: ହାଭେକ

note: name for hvv
en: Huave, Santa María Del Mar
or: ହାଭେକ, ସାନ୍ତା ମାରିଆ ଦେଲ ମାର

note: name for hwc
en: Creole English, Hawai'i
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ହାୱାଇ

note: name for hye
en: Armenian
or: ଆର୍ମେନିୟାନ

note: name for iba
en: Iban
or: ଇବାନ

note: name for ibo
en: Igbo
or: ଇବୋ

note: name for icl
en: Icelandic Sign Language
or: ଆଇସଲ୍ଯାଣ୍ଡିକ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for icr
en: Creole English, Islander
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡର

note: name for idb
en: Indo-Portuguese
or: ଇଣ୍ଡ-ପର୍ତୁଗୀଜ

note: name for ido
en: Ido
or: ଇଡ଼ୋ

note: name for ify
en: Kallahan, Keley-I
or: କାଲାହାନ, କେଲେ-I

note: name for igb
en: Ebira
or: ଇବିରା

note: name for iii
en: Yi, Sichuan
or: ୟି, ସିଚୁୟାନ

note: name for ijs
en: Ijo, Southeast
or: ଇଜୋ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ

note: name for ike
en: Inuktitut, Eastern Canadian
or: ଇନୁକ୍ତିତୁତ, ପୂର୍ବୀ କାନାଡିଆନ

note: name for ikt
en: Inuktitut, Western Canadian
or: ଇନୁକ୍ତିତୁତ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ କାନାଡିଆନ

note: name for ilo
en: Iloko
or: ଇଲୋକୋ

note: name for ils
en: International Sign
or: ଅର୍ନ୍ତଜାତୀୟ ଚିହ୍ନ

note: name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
or: ଇଣ୍ଟରଲିଙ୍ଗୁଆ (ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସହାୟକ ଭାଷା ଅନୁଷ୍ଠାନ)

note: name for ind
en: Indonesian
or: ଇଣ୍ଡୋନେସିଆନ

note: name for inh
en: Ingush
or: ଇଙ୍ଗୁଇସ

note: name for inj
en: Inga, Jungle
or: ଇଙ୍ଗା, ଜଙ୍ଗଲ

note: name for inl
en: Indonesian Sign Language
or: ଇଣ୍ଡୋନେସିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for ins
en: Indian Sign Language
or: ଭାରତୀୟ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for iow
en: Iowa-Oto
or: ଲୋୱା-ଓଟୋ

note: name for ipk
en: Inupiaq
or: ଇନୁପିଆକ

note: name for ise
en: Italian Sign Language
or: ଇଟାଲିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for isg
en: Irish Sign Language
or: ଆଇରିସ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for isl
en: Icelandic
or: ଆଇସଲ୍ଯାଣ୍ଡିକ

note: name for isr
en: Israeli Sign Language
or: ଇଜ୍ରାଏଲ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for ist
en: Istriot
or: ଇସ୍ତ୍ରିୟତ

note: name for isu
en: Isu (Menchum Division)
or: ଇସୁ (ମେଞ୍ଚୁମ ବିଭାଜନ)

note: name for ita
en: Italian
or: ଇଟାଲିଆନ

note: name for itk
en: Judeo-Italian
or: ଜୁଡ଼ିଓ-ଇଟାଲିଆନ

note: name for iwk
en: I-Wak
or: ଆଇ-ୱାକ

note: name for iyx
en: Yaka (Congo)
or: ୟାକା (କଙ୍ଗୋ)

note: name for jam
en: Creole English, Jamaican
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ଜାମାଇକାନ

note: name for jas
en: Javanese, New Caledonian
or: ଜାଭାନିଜ, ନୂତନ କାଲେଡୋନିଆନ

note: name for jav
en: Javanese
or: ଜାଭାନିଜ

note: name for jax
en: Malay, Jambi
or: ମାଳୟ, ଜାମ୍ବି

note: name for jbo
en: Lojban
or: ଲଜବାନ

note: name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
or: ଜାମାଇକାନ ଦେଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for jge
en: Judeo-Georgian
or: ଜୁଡ଼ିଓ-ଜ୍ଯୋର୍ଜିୟାନ

note: name for jhs
en: Jhankot Sign Language
or: ଝାଙ୍କଟ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for jim
en: Jimi (Cameroon)
or: ଜିମି (କାମେଋନ)

note: name for jmi
en: Jimi (Nigeria)
or: ଜିମି (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for jms
en: Mashi (Nigeria)
or: ମାଶି (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for jmx
en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
or: ମିକ୍ସଟେକ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ ଜାକ୍ସତାଲୁକା

note: name for jos
en: Jordanian Sign Language
or: ଜର୍ଡ଼ାନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for jpn
en: Japanese
or: ଜାପାନୀ

note: name for jpr
en: Judeo-Persian
or: ଜୁଡ଼ିଓ-ପର୍ସିଆନ

note: name for jrb
en: Judeo-Arabic
or: ଜୁଡ଼ିଓ-ଆରାବିକ

note: name for jsl
en: Japanese Sign Language
or: ଜାପାନୀ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for jus
en: Jumla Sign Language
or: ଜୁମଲା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for jvn
en: Javanese, Caribbean
or: ଜାଭାନିଜ, କାରିବିଆନ

note: name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
or: ଆରବୀ, ଜୁଡ଼ିଓ-ୟେମେନି

note: name for kaa
en: Kara-Kalpak
or: କାରା-କାଲପାକ

note: name for kab
en: Kabyle
or: କାବାଇଲ

note: name for kam
en: Kamba (Kenya)
or: କାମ୍ବା (କେନିୟା)

note: name for kan
en: Kannada
or: କନ୍ନଡ

note: name for kas
en: Kashmiri
or: କାଶ୍ମିରୀ

note: name for kat
en: Georgian
or: ଜ୍ଯୋର୍ଜିୟାନ

note: name for kau
en: Kanuri
or: କାନୁରୀ

note: name for kaw
en: Kawi
or: କାୱି

note: name for kaz
en: Kazakh
or: କାଜାଖ

note: name for kbd
en: Kabardian
or: କାବାର୍ଡିଆନ

note: name for kbv
en: Dera (Indonesia)
or: ଡ଼େରା (ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା)

note: name for kby
en: Kanuri, Manga
or: କାନୁରୀ, ମାଙ୍ଗୋ

note: name for kcl
en: Kela (Papua New Guinea)
or: କେଲା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for kcu
en: Kami (Tanzania)
or: କାମି (ତାଞ୍ଜାନିଆ)

note: name for kel
en: Kela (Democratic Republic of Congo)
or: କେଲା (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for kew
en: Kewa, West
or: କେୱା, ପଶ୍ଚିମ

note: name for kfc
en: Konda-Dora
or: କୋଣ୍ଡା-ଡ଼ୋରା

note: name for kfe
en: Kota (India)
or: କୋଟା (ଭାରତ)

note: name for kfi
en: Kurumba, Kannada
or: କୁରୁମ୍ବା, କନ୍ନଡ

note: name for kfo
en: Koro (Côte d'Ivoire)
or: କୋରୋ (କୋଟ ଡ଼ିଭଏର)

note: name for kgi
en: Selangor Sign Language
or: ସେଲାଙ୍ଗର ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for kha
en: Khasi
or: ଖାସି

note: name for khc
en: Tukang Besi North
or: ତୁକାଙ୍ଗ ବେଶି ଉତ୍ତର

note: name for khg
en: Tibetan, Khams
or: ତିବ୍ବେତୀ, ଖାମ

note: name for khk
en: Mongolian, Halh
or: ମୋଙ୍ଗୋଲିୟାନ, ହାଲ

note: name for khm
en: Khmer, Central
or: ଖେମେର, ମଧ୍ଯ

note: name for khy
en: Kele (Democratic Republic of Congo)
or: କେଲେ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for kiw
en: Kiwai, Northeast
or: କିୱାଇ, ଉତ୍ତରପୂର୍ବ

note: name for kjl
en: Kham, Western Parbate
or: ଖାମ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ ପାରବାଟେ

note: name for kjq
en: Keres, Western
or: କେରେଶ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for kjs
en: Kewa, East
or: କେୱା, ପୂର୍ବ

note: name for kjt
en: Karen, Phrae Pwo
or: କାରେନ, ଫରାଇ ପୋ

note: name for kkg
en: Kalinga, Mabaka Valley
or: କଳିଙ୍ଗ, ମାବାକା ଭେଲ୍ଲୀ

note: name for kle
en: Kulung (Nepal)
or: କୁଲୁଙ୍ଗ (ନେପାଳ)

note: name for klk
en: Kono (Nigeria)
or: କୋନୋ (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for kmb
en: Kimbundu
or: କିମ୍ବୁଣ୍ଡୁ

note: name for kmf
en: Kare (Papua New Guinea)
or: କାରେ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for kmi
en: Kami (Nigeria)
or: କାମି (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for kmm
en: Kom (India)
or: କୋମ (ଭାରତ)

note: name for kmr
en: Kurdish, Northern
or: କୁରଦ୍ଦିଶ, ଉତ୍ତରି

note: name for kmv
en: Creole French, Karipúna
or: କ୍ରଏଲ ଫରାସୀ, କାରିପୁନା

note: name for kmw
en: Komo (Democratic Republic of Congo)
or: କୋମୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for kmx
en: Waboda
or: ୱାବୋଡ଼ା

note: name for kmy
en: Koma
or: କୋମା

note: name for kmz
en: Khorasani Turkish
or: ଖୋରାସାନି ତୁର୍କୀ

note: name for kna
en: Dera (Nigeria)
or: ଡ଼େରା (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for knb
en: Kalinga, Lubuagan
or: କଳିଙ୍ଗ, ଲୁବୁଆଗାନ

note: name for knc
en: Kanuri, Central
or: କାନୁରୀ, ମଧ୍ଯ

note: name for knd
en: Konda
or: କୋଣ୍ଡା

note: name for kne
en: Kankanaey
or: କଙ୍କୋଣୀ

note: name for knf
en: Mankanya
or: ମାଙ୍କାନ୍ୟା

note: name for kng
en: Koongo
or: କୁଙ୍ଗୋ

note: name for kni
en: Kanufi
or: କାନୁଫି

note: name for knj
en: Kanjobal, Western
or: କାଞ୍ଜୋବଲ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for knk
en: Kuranko
or: କୁରାଙ୍କୋ

note: name for knl
en: Keninjal
or: କେନିଞ୍ଜାଲ

note: name for knm
en: Kanamarí
or: କାନାମାରୀ

note: name for knn
en: Konkani (individual language)
or: କଙ୍କଣୀ (ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାଷା)

note: name for kno
en: Kono (Sierra Leone)
or: କୋନୋ (ସିଏରା ଲିଅନ)

note: name for knp
en: Kwanja
or: କ୍ୱାଞ୍ଜା

note: name for knq
en: Kintaq
or: କିନ୍ତାକ

note: name for knr
en: Kaningra
or: କାନିଙ୍ଗ୍ରା

note: name for kns
en: Kensiu
or: କେନସିଉ

note: name for knt
en: Katukína, Panoan
or: କାତୁକିନା, ପେନନ

note: name for knu
en: Kono (Guinea)
or: କୋନୋ (ଗିନୀ)

note: name for knv
en: Tabo
or: ତାବୋ

note: name for knw
en: Kung-Ekoka
or: କୁଙ୍ଗ-ଏକୋକା

note: name for knx
en: Kendayan
or: କେଣ୍ଡାୟାନ

note: name for kny
en: Kanyok
or: କାନ୍ୟୋକ

note: name for knz
en: Kalamsé
or: କାଲାମସେ

note: name for koa
en: Konomala
or: କୋନୋମାଳା

note: name for koc
en: Kpati
or: ପାତି

note: name for kod
en: Kodi
or: କୋଡ଼ି

note: name for koe
en: Kacipo-Balesi
or: କାସିପୋ-ବାଲେସି

note: name for kof
en: Kubi
or: କୁବି

note: name for kog
en: Cogui
or: କୋଗୁଇ

note: name for koh
en: Koyo
or: କୋୟୋ

note: name for koi
en: Komi-Permyak
or: କୋମି-ପେରମ୍ୟାକ

note: name for koj
en: Sara Dunjo
or: ସାରା ଡ଼ୁଞ୍ଜୋ

note: name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
or: କଙ୍କଣୀ (କ୍ଷୁଦ୍ର ଭାଷା)

note: name for kol
en: Kol (Papua New Guinea)
or: କୋଲ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for kon
en: Kongo
or: କୋଙ୍ଗୋ

note: name for koo
en: Konzo
or: କୋଞ୍ଜୋ

note: name for koq
en: Kota (Gabon)
or: କୋଟା (ଗୈବୋନ)

note: name for kor
en: Korean
or: କୋରିଆନ

note: name for kos
en: Kosraean
or: କୋସରାଏନ

note: name for kot
en: Lagwan
or: ଲାଗ୍ୱାନ

note: name for kou
en: Koke
or: କୋକେ

note: name for kov
en: Kudu-Camo
or: କୁଡ଼ୁ-କାମୋ

note: name for kow
en: Kugama
or: କୁଗାମା

note: name for kox
en: Coxima
or: କୋକ୍ସିମୋ

note: name for koy
en: Koyukon
or: କୋୟୁକୋନ

note: name for koz
en: Korak
or: କୋରାକ

note: name for kpa
en: Kutto
or: କୁଟ୍ଟୋ

note: name for kpb
en: Kurumba, Mullu
or: କୁରୁମ୍ବା, ମୁଲୁ

note: name for kpc
en: Curripaco
or: କୁରିପାକୋ

note: name for kpd
en: Koba
or: କୋବା

note: name for kpe
en: Kpelle
or: ପେଲେ

note: name for kpf
en: Komba
or: କୋମ୍ବା

note: name for kpv
en: Komi-Zyrian
or: କୋମି-ଜିରିଆନ

note: name for kpw
en: Kobon
or: କୋବୋନ

note: name for kpx
en: Koiali, Mountain
or: କୋଆଲି, ପର୍ବତ

note: name for krc
en: Karachay-Balkar
or: କାରାଚେ-ବାଲକାର

note: name for krf
en: Koro (Vanuatu)
or: କୋରୋ (ଭାନେତୁ)

note: name for krj
en: Kinaray-A
or: କିନାରେ-ଏ

note: name for krl
en: Karelian
or: କାରେଲିଆନ

note: name for krr
en: Kru'ng 2
or: କୁରୁଙ୍ଗ 2

note: name for krs
en: Gbaya (Sudan)
or: ଗ୍ୱାୟୋ (ସୂଡାନ)

note: name for krt
en: Kanuri, Tumari
or: କାନୁରୀ, ତୁମାରି

note: name for kru
en: Kurukh
or: କୁରୁଖ

note: name for krw
en: Krahn, Western
or: କ୍ରାନ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for ksw
en: Karen, S'gaw
or: କାରେନ, ଗୋ

note: name for ksx
en: Kedang
or: କେଡ଼ାଙ୍ଗ

note: name for kti
en: Muyu, North
or: ମୁୟୁ, ଉତ୍ତର

note: name for kts
en: Muyu, South
or: ମୁୟୁ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for ktu
en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
or: କିତୁବା (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for ktv
en: Katu, Eastern
or: କାତୁ, ପୂର୍ବୀ

note: name for kuf
en: Katu, Western
or: କାତୁ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for kum
en: Kumyk
or: କୁମିକ

note: name for kur
en: Kurdish
or: କୁରଦିସ

note: name for kut
en: Kutenai
or: କୁତେନାନ

note: name for kuu
en: Kuskokwim, Upper
or: କୁସ୍କୋୱିମ, ଉପର

note: name for kvd
en: Kui (Indonesia)
or: କୁଇ (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

note: name for kvk
en: Korean Sign Language
or: କୋରିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for kvn
en: Kuna, Border
or: କୁନା, ସୀମା

note: name for kwy
en: Kongo, San Salvador
or: କୋଙ୍ଗୋ, ସାନ ସାଲଭାଡୋର

note: name for kxd
en: Brunei
or: ବ୍ରୁନେଇ

note: name for kxh
en: Karo (Ethiopia)
or: କୋରୋ (ଇଥୋପିୟା)

note: name for kxl
en: Kurux, Nepali
or: କୁରୁକ୍ସ, ନେପାଳୀ

note: name for kxm
en: Khmer, Northern
or: ଖେମେର, ଉତ୍ତର

note: name for kxr
en: Koro (Papua New Guinea)
or: କୋରୋ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for kxu
en: Kui (India)
or: କୁନି (ଭାରତ)

note: name for kyu
en: Kayah, Western
or: କାୟା, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for kza
en: Karaboro, Western
or: କାରାବୋରୋ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for kzf
en: Kaili, Da'a
or: କାଲି, ଡ଼ା

note: name for lab
en: Linear A
or: ଲିନିଅର ଏ

note: name for lad
en: Ladino
or: ଲାଦିନୋ

note: name for lah
en: Lahnda
or: ଲାଣ୍ଡା

note: name for laj
en: Lango (Uganda)
or: ଲାଙ୍ଗୋ (ଉଗାଣ୍ଡା)

note: name for lak
en: Laka (Nigeria)
or: ଲାକା (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for lam
en: Lamba
or: ଲାମ୍ବା

note: name for lao
en: Lao
or: ଲାଓ

note: name for lap
en: Laka (Chad)
or: ଲାକା (ଚାଦ)

note: name for las
en: Lama (Togo)
or: ଲାମା (ଟୋଗୋ)

note: name for lat
en: Latin
or: ଲାଟିନ

note: name for lav
en: Latvian
or: ଲାଟଭିଆନ

note: name for lay
en: Lama (Myanmar)
or: ଲାମା (ମ୍ଯାନମାର)

note: name for lbb
en: Label
or: ସୂଚକ

note: name for lbs
en: Libyan Sign Language
or: ଲିବ୍ୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for lcp
en: Lawa, Western
or: ଲାୱା, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for lel
en: Lele (Democratic Republic of Congo)
or: ଲେଲେ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for leo
en: Leti (Cameroon)
or: ଲେତି (କାମେଋନ)

note: name for lep
en: Lepcha
or: ଲେପଚା

note: name for leu
en: Kara (Papua New Guinea)
or: କାରା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for lez
en: Lezghian
or: ଲେଜଘିଆନ

note: name for lhh
en: Laha (Indonesia)
or: ଲାହା (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

note: name for lia
en: Limba, West-Central
or: ଲିମ୍ବା, ପଶ୍ଚିମ-ମଧ୍ଯ

note: name for lif
en: Limbu
or: ଲିମ୍ବୁ

note: name for lin
en: Lingala
or: ଲିଙ୍ଗାଲା

note: name for lir
en: English, Liberian
or: ଇଂରାଜୀ, ଲିବେରିଆନ

note: name for lit
en: Lithuanian
or: ଲିଥୁଆନିଆନ

note: name for liw
en: Col
or: ସ୍ତମ୍ଭ

note: name for llc
en: Lele (Guinea)
or: ଲେଲେ (ଗିନୀ)

note: name for lle
en: Lele (Papua New Guinea)
or: ଲେଲେ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for lln
en: Lele (Chad)
or: ଲେଲେ (ଚାଦ)

note: name for llp
en: Efate, North
or: ଏଫେଟ, ଉତ୍ତର

note: name for lls
en: Lithuanian Sign Language
or: ଲିଥୁଆନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for lma
en: Limba, East
or: ଲିମ୍ବା, ପୂର୍ବ

note: name for lmf
en: Lembata, South
or: ଲେମ୍ବାଟା, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for lmj
en: Lembata, West
or: ଲେମ୍ବାଟା, ପଶ୍ଚିମ

note: name for lnl
en: Banda, South Central
or: ବାଣ୍ଡା, ଦକ୍ଷିଣ ମଧ୍ଯ

note: name for lno
en: Lango (Sudan)
or: ଲାଙ୍ଗୋ (ସୂଡାନ)

note: name for log
en: Logo
or: ପ୍ରତୀକ

note: name for loi
en: Loma (Côte d'Ivoire)
or: ଲୋମା (କୋଟ ଡ଼ି ଭଏର)

note: name for lol
en: Mongo
or: ମୋଙ୍ଗୋ

note: name for lom
en: Loma (Liberia)
or: ଲୋମା (ଲାଇବେରିଆ)

note: name for lon
en: Lomwe, Malawi
or: ଲୋମୱେ, ମାଲାୱି

note: name for lou
en: Creole French, Louisiana
or: କ୍ରଏଲ ଫରାସୀ, ଲୁସିୟାନା

note: name for loz
en: Lozi
or: ଲୋଜି

note: name for lrt
en: Malay, Larantuka
or: ମାଳୟ, ଲାରାନ୍ତୁକା

note: name for lsg
en: Lyons Sign Language
or: ଲାୟନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for lsl
en: Latvian Sign Language
or: ଲାଟଭିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for lso
en: Laos Sign Language
or: ଲାଓସ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for lsp
en: Panamanian Sign Language
or: ପାରାମାନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
or: ତ୍ରିନୀଦାଦ ଏବଂ ଟୋବାଗୋ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for ltc
en: Chinese, Late Middle
or: ଚାଇନୀଜ, ପୂର୍ବ ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for lti
en: Leti (Indonesia)
or: ଲେତି (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

note: name for lua
en: Luba-Lulua
or: ଲୁବା-ଲୁଲୁଆ

note: name for lub
en: Luba-Katanga
or: ଲିବା-କାଟାଙ୍ଗା

note: name for lug
en: Ganda
or: ଗାଣ୍ଡା

note: name for lui
en: Luiseno
or: ଲୁଇସେନୋ

note: name for lun
en: Lunda
or: ଲୁଣ୍ଡା

note: name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
or: ଲୁଓ (କେନିଆ ଏବଂ ଟାଞାନିଆ)

note: name for lus
en: Lushai
or: ଲୁସାଇ

note: name for luw
en: Luo (Cameroon)
or: ଲୁ (କାମେଋନ)

note: name for lva
en: Maku'a
or: ମାକୁ

note: name for lwh
en: Lachi, White
or: ଲାଚି, ଧଳା

note: name for lzh
en: Chinese, Literary
or: ଚାଇନୀଜ, ସାକ୍ଷରତା

note: name for mad
en: Madurese
or: ମାଦୁରିଜ

note: name for mag
en: Magahi
or: ମାଗାହୀ

note: name for mah
en: Marshallese
or: ମାର୍ଶାଲିଜ

note: name for mai
en: Maithili
or: ମୈଥିଳୀ

note: name for mak
en: Makasar
or: ମାକାସାର

note: name for mal
en: Malayalam
or: ମାଲୟାଲାମ

note: name for man
en: Mandingo
or: ମାଣ୍ଡିଙ୍ଗୋ

note: name for mar
en: Marathi
or: ମରାଠୀ

note: name for mas
en: Masai
or: ମାସାଇ

note: name for max
en: Malay, North Moluccan
or: ମାଳୟ, ଉତ୍ତର ମଲୁକାନ

note: name for mbb
en: Manobo, Western Bukidnon
or: ମାନୋବୋ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ ବୁକିନନ

note: name for mbf
en: Malay, Baba
or: ମାଳୟ, ବାବା

note: name for mbo
en: Mbo (Cameroon)
or: ବୋ (କାମେଋନ)

note: name for mbx
en: Mari (East Sepik Province)
or: ମାରି (ପୂର୍ବ ସେପିକ ପ୍ରଭିନ୍ସ)

note: name for mcm
en: Creole Portuguese, Malaccan
or: କ୍ରଏଲ ପର୍ତୁଗୀଜ, ମାଲାକାନ

note: name for mcu
en: Mambila, Cameroon
or: ମାମ୍ବିଲା, କାମେଋନ

note: name for mcw
en: Mawa (Chad)
or: ମାୱା (ଚାଦ)

note: name for mcy
en: Watut, South
or: ୱାତୁତ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for mda
en: Mada (Nigeria)
or: ମାଡ଼ା (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for mdc
en: Male (Papua New Guinea)
or: ମେଲ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for mde
en: Maba (Chad)
or: ମାୱା (ଚାଡ୍)

note: name for mdf
en: Moksha
or: ମୋକ୍ଷ

note: name for mdl
en: Maltese Sign Language
or: ମାଲଟିଜ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for mdr
en: Mandar
or: ମାଣ୍ଡାର

note: name for mds
en: Maria (Papua New Guinea)
or: ମାଲିଆ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for mdy
en: Male (Ethiopia)
or: ମେଲ (ଇଥୋପିୟା)

note: name for mdz
en: Suruí Do Pará
or: ସୁରୁ ଡ଼ୋ ପାରା

note: name for men
en: Mende (Sierra Leone)
or: ମେଣ୍ଡେ (ସିଏରା ଲିଅନ)

note: name for meo
en: Malay, Kedah
or: ମାଳୟ, କେଡ଼ା

note: name for mez
en: Menominee
or: ମେନୋମିନୀ

note: name for mfa
en: Malay, Pattani
or: ମାଳୟ, ପାତାନି

note: name for mfk
en: Mofu, North
or: ମୋଫୁ, ଉତ୍ତର

note: name for mfm
en: Marghi South
or: ମାରଘି ଦକ୍ଷିଣ

note: name for mfn
en: Mbembe, Cross River
or: ବେମ୍ବେ, କ୍ରସ ରିଭର

note: name for mfp
en: Malay, Makassar
or: ମାଳୟ, ମାକାସାର

note: name for mfs
en: Mexican Sign Language
or: ମେକ୍ସିକାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for mfy
en: Mayo
or: ମାୟୋ

note: name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
or: ଆଇରିସ, ମଧ୍ଯ (900-1200)

note: name for mge
en: Mango
or: ଆମ୍ବ

note: name for mgo
en: Meta'
or: ମେଟା

note: name for mgs
en: Manda (Tanzania)
or: ମାଣ୍ଡା (ତାଞ୍ଜାନିଆ)

note: name for mha
en: Manda (India)
or: ମାଣ୍ଡା (ଭାରତ)

note: name for mho
en: Mashi (Zambia)
or: ମାସି (ଜାମ୍ବିୟା)

note: name for mhp
en: Malay, Balinese
or: ମାଳୟ, ବାଲିନିଜ

note: name for mhr
en: Mari, Eastern
or: ମାରି, ପୂର୍ବୀ

note: name for mhs
en: Buru (Indonesia)
or: ବୁରୁ (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

note: name for mhz
en: Mor (Mor Islands)
or: ମୋର (ମୋର ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ)

note: name for mia
en: Miami
or: ମିୟାମି

note: name for min
en: Minangkabau
or: ମିନାଙ୍ଗକାବାଉ

note: name for mis
en: Uncoded languages
or: ଅସାଙ୍କେତିକ ଭାଷା

note: name for mit
en: Mixtec, Southern Puebla
or: ମିକ୍ସଟେକ, ଦକ୍ଷିଣ ପ୍ବେବ୍ଲା

note: name for mjc
en: Mixtec, San Juan Colorado
or: ମିକ୍ସଟେକ, ସାନ ଜୁଆନ କୋଲୋରାଡୋ

note: name for mjd
en: Maidu, Northwest
or: ମାଇଦୁ, ଉତ୍ତରପଶ୍ଚିମ

note: name for mjn
en: Ma (Papua New Guinea)
or: ମା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for mkd
en: Macedonian
or: ମେସୀଡୋନିୟାନ

note: name for mkg
en: Mak (China)
or: ମାକ (ଚୀନ)

note: name for mkn
en: Malay, Kupang
or: ମାଳୟ, କୁପାଙ୍ଗ

note: name for mkw
en: Kituba (Congo)
or: କିତୁବା (କଙ୍ଗୋ)

note: name for mky
en: Makian, East
or: ମାକିଆନ, ପୂର୍ବ

note: name for mlg
en: Malagasy
or: ମାଲାଗାସି

note: name for mlq
en: Maninkakan, Western
or: ମାଣିକାକାନ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for mlt
en: Maltese
or: ମାଲଟିଜ

note: name for mlu
en: To'abaita
or: ତୋବୋଇତା ଏଠାକୁ

note: name for mmc
en: Mazahua, Michoacán
or: ମାଜାହୁଆ, ମିଶୀଗନ

note: name for mmg
en: Ambrym, North
or: ଏମ୍ବ୍ରିମ, ଉତ୍ତର

note: name for mmr
en: Miao, Western Xiangxi
or: ମିଆଓ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ ଝାଙ୍ଗି

note: name for mnc
en: Manchu
or: ମାଞ୍ଚୁ

note: name for mnh
en: Mono (Democratic Republic of Congo)
or: ମନୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for mni
en: Manipuri
or: ମଣିପୁରି

note: name for mnp
en: Chinese, Min Bei
or: ଚାଇନୀଜ, ମିନ ବେଇ

note: name for mnr
en: Mono (USA)
or: ମନୋ (USA)

note: name for mnw
en: Mon
or: ସୋମ

note: name for moh
en: Mohawk
or: ମୋହାକ

note: name for mon
en: Mongolian
or: ମୋଙ୍ଗୋଲିୟାନ

note: name for moq
en: Mor (Bomberai Peninsula)
or: ମୋର (ବୋମ୍ବେରାଇ ପେନିସୁଲା)

note: name for mos
en: Mossi
or: ମୋସି

note: name for mow
en: Moi (Congo)
or: ମୋଇ (କଙ୍ଗୋ)

note: name for mpk
en: Mbara (Chad)
or: ବାରା (ଚାଡ୍)

note: name for mpl
en: Watut, Middle
or: ୱାତୁତ, ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for mqa
en: Maba (Indonesia)
or: ମାବା (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

note: name for mqg
en: Malay, Kota Bangun Kutai
or: ମାଳୟ, କୋଟା ବାଙ୍ଗୁନ କୁତାଇ

note: name for mqm
en: Marquesan, South
or: ମାରକ୍ୱେସାନ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for mqs
en: Makian, West
or: ମାକିଆନ, ପଶ୍ଚିମ

note: name for mrd
en: Magar, Western
or: ମାଗାର, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for mre
en: Martha's Vineyard Sign Language
or: ମରାଠା ଭିନେୟାଡ଼ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for mri
en: Maori
or: ମାଓରୀ

note: name for mrj
en: Mari, Western
or: ମାରି, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for mrq
en: Marquesan, North
or: ମାରକ୍ୱେସାନ, ଉତ୍ତର

note: name for mrr
en: Maria (India)
or: ମାରିଆ (ଭାରତ)

note: name for mru
en: Mono (Cameroon)
or: ମନୋ (କାମେଋନ)

note: name for msa
en: Malay (macrolanguage)
or: ମାଳୟ (କ୍ଷୁଦ୍ର ଭାଷା)

note: name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
or: ୟୁକେତେତ ମାୟା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for msh
en: Malagasy, Masikoro
or: ମାଲାଗାସି, ମାସିକୋରୋ

note: name for msi
en: Malay, Sabah
or: ମାଳୟ, ସାବା

note: name for msj
en: Ma (Democratic Republic of Congo)
or: ମା (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for msr
en: Mongolian Sign Language
or: ମୋଙ୍ଗୋଲିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for mss
en: Masela, West
or: ମାସେଲା, ପଶ୍ଚିମ

note: name for mtb
en: Anyin Morofo
or: ଏନିନ ମୋରୋଫୋ

note: name for mtc
en: Munit
or: ମୁନିତ

note: name for mte
en: Mono (Solomon Islands)
or: ମନୋ (ସୋଲେମନ ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ)

note: name for mtf
en: Murik (Papua New Guinea)
or: ମୁରିକ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for mti
en: Maiwa (Papua New Guinea)
or: ମାଇୱା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for mud
en: Aleut, Mednyj
or: ଆଲେଟ, ମେଡନି

note: name for mue
en: Media Lengua
or: ସଞ୍ଚାର ମାଧ୍ଯମ

note: name for mul
en: Multiple languages
or: ଏକାଧିକ ଭାଷା

note: name for mus
en: Creek
or: କ୍ରୀକ

note: name for mut
en: Muria, Western
or: ମୋରିଆ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for mve
en: Marwari (Pakistan)
or: ମାରୱାରୀ (ପାକିସ୍ତାନ)

note: name for mvf
en: Mongolian, Peripheral
or: ମୋଙ୍ଗୋଲିୟାନ, ପେରିଫେରାଲ

note: name for mvl
en: Mbara (Australia)
or: ବାରା (ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ)

note: name for mvu
en: Marfa
or: ମାର୍ଫା

note: name for mwl
en: Mirandese
or: ମିରାଣ୍ଡିଜ

note: name for mwr
en: Marwari
or: ମାରୱାରୀ

note: name for mww
en: Hmong Daw
or: ହ୍ମୋଙ୍ଗ ଡ଼ୋ

note: name for mxa
en: Mixtec, Northwest Oaxaca
or: ମିକ୍ସଟେକ, ଉତ୍ତରପଶ୍ଚିମ ଓୟେକ୍ସାସା

note: name for mxn
en: Moi (Indonesia)
or: ମୋଇ (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

note: name for mxr
en: Murik (Malaysia)
or: ମୁରିକ (ମାଲେସିଆ)

note: name for mxu
en: Mada (Cameroon)
or: ମାଡ଼ା (କାମେଋନ)

note: name for mya
en: Burmese
or: ବର୍ମିଜ

note: name for myg
en: Manta
or: ମାଣ୍ଟା

note: name for myi
en: Mina (India)
or: ମିନା (ଭାରତ)

note: name for myq
en: Maninka, Forest
or: ମାଣିଙ୍କା, ଜଙ୍ଗଲ

note: name for myv
en: Erzya
or: ଇର୍ଜ୍ୟା

note: name for myz
en: Mandaic, Classical
or: ମାଣ୍ଡାଇକ, ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ

note: name for mzc
en: Madagascar Sign Language
or: ମାଡାଗାସ୍କାର ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for mzg
en: Monastic Sign Language
or: ମୋନାଷ୍ଟିକ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for mzk
en: Mambila, Nigeria
or: ମାମ୍ବିଲା, ନାଈଜୀରିୟା

note: name for mzl
en: Mixe, Mazatlán
or: ମିକ୍ସି, ମଜାଟ୍ଲାନ

note: name for mzq
en: Mori Atas
or: ମୋରୀ ଆଟାସ

note: name for mzy
en: Mozambican Sign Language
or: ମୋଜାମ୍ବିକାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for nan
en: Chinese, Min Nan
or: ଚାଇନୀଜ, ମିନ ନାନ

note: name for nap
en: Neapolitan
or: ନେପୋଲିଟାନ

note: name for naq
en: Nama (Namibia)
or: ନାମା (ନାମୀବିୟା)

note: name for nau
en: Nauru
or: ନୌରୁ

note: name for nbs
en: Namibian Sign Language
or: ନାମ୍ବିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for ncg
en: Nisga'a
or: ନିସଗା

note: name for nci
en: Nahuatl, Classical
or: ନହୁଆତି, ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ

note: name for ncj
en: Nahuatl, Northern Puebla
or: ନହୁଆତି, ଉତ୍ତରୀ ପ୍ବେବ୍ଲା

note: name for ncl
en: Nahuatl, Michoacán
or: ନହୁଆତି, ମିଶୀଗନ

note: name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
or: ନିକାରାଗୁଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for ncx
en: Nahuatl, Central Puebla
or: ନୋହୁଆତି, ମଧ୍ଯ ପ୍ବେବ୍ଲା

note: name for ncz
en: Natchez
or: ନାଚେଯ

note: name for ndi
en: Samba Leko
or: ସାମ୍ବା ଲେକୋ

note: name for ndo
en: Ndonga
or: ଡୋଙ୍ଗା

note: name for nds
en: Saxon, Low
or: ସାକ୍ସନ, ଧୀର

note: name for nea
en: Ngad'a, Eastern
or: ଗାଡ଼ା, ପୂର୍ବୀ

note: name for neb
en: Toura (Côte d'Ivoire)
or: ତୋଉରା (କୋଟ ଡ଼ି ଭଏର)

note: name for nei
en: Hittite, Neo-
or: ହିଟ୍ଟିଟ, ନିଓ-

note: name for neq
en: Mixe, North Central
or: ମିକ୍ସି, ମଧ୍ଯ ଉତ୍ତର

note: name for new
en: Bhasa, Nepal
or: ଭାଷା, ନେପାଳ

note: name for ngc
en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
or: ଗୋମ୍ବେ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for ngu
en: Nahuatl, Guerrero
or: ନହୁଏତି, ଗ୍ୟୁରେରୋ

note: name for nhc
en: Nahuatl, Tabasco
or: ନହୁଏତି, ତବାସ୍କୋ

note: name for nhm
en: Nahuatl, Morelos
or: ନହୁଏତି, ମୋରେଲୋ

note: name for nhw
en: Nahuatl, Western Huasteca
or: ନହୁଏତି, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ ହୁଏସ୍ତେକା

note: name for nhy
en: Nahuatl, Northern Oaxaca
or: ନହୁଏତି, ଉତ୍ତରି ଓୟେକ୍ସାସା

note: name for nhz
en: Nahuatl, Santa María La Alta
or: ନହୁଏତି, ସାନ୍ତା ମାରିଆ ଲା ଆଲଟା

note: name for nia
en: Nias
or: ନିୟାସ

note: name for nih
en: Nyiha (Tanzania)
or: ନିହା (ତାଞ୍ଜାନିଆ)

note: name for niu
en: Niuean
or: ନ୍ୟୁୟାନ

note: name for nks
en: Asmat, North
or: ଆସମାତ, ଉତ୍ତର

note: name for nkt
en: Nyika (Tanzania)
or: ନିକା (ତାଞ୍ଜାନିଆ)ୟା

note: name for nkv
en: Nyika (Malawi and Zambia)
or: ନିକା (ମାଲାୱି ଏବଂ ଜାମ୍ବିୟା)

note: name for nld
en: Dutch
or: ଡଚ

note: name for nle
en: Nyala, East
or: ନ୍ୟାଲା, ପୂର୍ବ

note: name for nmb
en: Nambas, Big
or: ନାମ୍ବାସ, ବଡ

note: name for nmu
en: Maidu, Northeast
or: ମାଇଡ଼ୁ, ଉତ୍ତରପୂର୍ବ

note: name for nmx
en: Nama (Papua New Guinea)
or: ନାମା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for nnd
en: Ambae, West
or: ଆମ୍ବେ, ପଶ୍ଚିମ

note: name for nni
en: Nuaulu, North
or: ନୁଆଲୁ, ଉତ୍ତର

note: name for nnt
en: Nanticoke
or: ନାନଟୁକେଟ

note: name for nnv
en: Nugunu (Australia)
or: ନୁଗୁନୁ (ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ)

note: name for nod
en: Thai, Northern
or: ଥାଈ, ଉତ୍ତରି

note: name for nog
en: Nogai
or: ନୋଗାଇ

note: name for non
en: Norse, Old
or: ନର୍ସ, ପୁରୁଣା

note: name for nor
en: Norwegian
or: ନୋରୱେଜିୟାନ

note: name for npi
en: Nepali
or: ନେପାଳୀ

note: name for npl
en: Nahuatl, Southeastern Puebla
or: ନୁହାତି, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ପ୍ବେବ୍ଲା

note: name for nrp
en: Picene, North
or: ପିସେନା, ଉତ୍ତର

note: name for nsi
en: Nigerian Sign Language
or: ନାଇଜେରିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for nsl
en: Norwegian Sign Language
or: ନୋରୱେଜିୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for nsp
en: Nepalese Sign Language
or: ନେପାଳି ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for nsr
en: Maritime Sign Language
or: ମେରିଟାଇମ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for nwi
en: Tanna, Southwest
or: ତାନା, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ

note: name for nwx
en: Newar, Middle
or: ନେୱାର, ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for nxd
en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
or: ଗାଣ୍ଡୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for nxg
en: Ngad'a
or: ଗାଡ଼ା

note: name for nxl
en: Nuaulu, South
or: ନୁଆଲୁ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for nya
en: Nyanja
or: ନ୍ୟାଞ୍ଜା

note: name for nyi
en: Ama (Sudan)
or: ଆମା (ସୂଡାନ)

note: name for nym
en: Nyamwezi
or: ନ୍ୟାମ୍ୱେଜୀ

note: name for nyn
en: Nyankole
or: ନ୍ୟାଙ୍କୋଲ

note: name for nyo
en: Nyoro
or: ନ୍ୟୋରୋ

note: name for nyp
en: Nyang'i
or: ନ୍ୟାଙ୍ଗି

note: name for nyr
en: Nyiha (Malawi)
or: ନିହି (ମାଲାୱି)

note: name for nzi
en: Nzima
or: ଜୀମା

note: name for nzs
en: New Zealand Sign Language
or: ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for oar
en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
or: ଆରାମାଇକ, ପୁରୁଣା (700 BCE ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ)

note: name for obr
en: Burmese, Old
or: ବର୍ମିଜ, ପୁରୁଣା

note: name for obt
en: Breton, Old
or: ବ୍ରେଟନ, ପୁରୁଣା

note: name for och
en: Chinese, Old
or: ଚାଇନୀଜ, ପୁରୁଣା

note: name for oci
en: Occitan (post 1500)
or: ଅଶିତାନ (ପୋଷ୍ଟ 1500)

note: name for oco
en: Cornish, Old
or: କୋରନିସ, ପୁରୁଣା

note: name for odt
en: Dutch, Old
or: ଡଚ, ପୁରୁଣା

note: name for ofs
en: Frisian, Old
or: ଫ୍ରିସିଆନ, ପୁରୁଣା

note: name for oge
en: Georgian, Old
or: ଜର୍ଜିଆନ, ପୁରୁଣା

note: name for oht
en: Hittite, Old
or: ହିଟ୍ଟିଟ, ପୁରୁଣା

note: name for ohu
en: Hungarian, Old
or: ହଙ୍ଗାରିୟାନ, ପୁରୁଣା

note: name for oin
en: One, Inebu
or: ଏକ, ଇନେବୁ

note: name for ojb
en: Ojibwa, Northwestern
or: ଓଜୀୱା, ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ

note: name for ojc
en: Ojibwa, Central
or: ଓଜୀୱା, ମଧ୍ଯ

note: name for ojg
en: Ojibwa, Eastern
or: ଓଜୀୱା, ପୂର୍ବି

note: name for oji
en: Ojibwa
or: ଓଜୀୱା

note: name for ojp
en: Japanese, Old
or: ଜାପାନୀ, ପୁରୁଣା

note: name for ojs
en: Ojibwa, Severn
or: ଓଜୀୱା, ସାତ

note: name for ojv
en: Ontong Java
or: ଓଟଙ୍ଗ ଜାଭା

note: name for ojw
en: Ojibwa, Western
or: ଓଜୀୱା, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for okh
en: Koresh-e Rostam
or: କୋରେଶ-ଇ ରୁସ୍ତମ

note: name for okk
en: One, Kwamtim
or: ଏକ, କ୍ୱାମତିମ

note: name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
or: କେନ୍ତିସ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା, ପୁରୁଣା

note: name for okm
en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
or: କୋରିଆନ, ମଧ୍ଯଭାଗ (10th-16th cent.)

note: name for okn
en: Oki-No-Erabu
or: ଓକି-ନୋ-ଏରାବୁ

note: name for oko
en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
or: କୋରିଆନ, ପୁରୁଣା (3rd-9th cent.)

note: name for okr
en: Kirike
or: କିରିକ

note: name for oma
en: Omaha-Ponca
or: ଓମାହା-ପୋଙ୍କା

note: name for omb
en: Ambae, East
or: ଆମ୍ବେ, ପୂର୍ବ

note: name for omp
en: Manipuri, Old
or: ମଣିପୁରି, ପୁରୁଣା

note: name for omr
en: Marathi, Old
or: ମରାଠୀ, ପୁରୁଣା

note: name for omw
en: Tairora, South
or: ତାଇରୋରା, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for omx
en: Mon, Old
or: ମୋନ, ପୁରୁଣା

note: name for onk
en: One, Kabore
or: ଏକ, କାବୋରୋ

note: name for onr
en: One, Northern
or: ଏକ, ଉତ୍ତରି

note: name for ood
en: Tohono O'odham
or: ତୋହୋନୋ ଓଧାମ

note: name for orm
en: Oromo
or: ଓରୋମୋ

note: name for ort
en: Oriya, Adivasi
or: ଓଡିଆ, ଆଦିବାସୀ

note: name for oru
en: Ormuri
or: ଓରମୁରି

note: name for orv
en: Russian, Old
or: ରୁସିଆନ, ପୁରୁଣା

note: name for orw
en: Oro Win
or: ଓରୋ ୱିନ

note: name for ory
en: Oriya
or: ଓଡିଆ

note: name for osa
en: Osage
or: ଓସାଗେ

note: name for osp
en: Spanish, Old
or: ସ୍ପାନିଶ, ପୁରୁଣା

note: name for osu
en: One, Southern
or: ଏକ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
or: ତୁର୍କୀଶ, ଓଟୋମାନ (1500-1928)

note: name for otb
en: Tibetan, Old
or: ତିବ୍ବେତୀ, ପୁରୁଣା

note: name for otk
en: Turkish, Old
or: ତୁର୍କୀ, ପୁରୁଣା

note: name for otq
en: Otomi, Querétaro
or: ଓତୋମି, କ୍ବେରେଟାରୋ

note: name for ots
en: Otomi, Estado de México
or: ଓତୋମି, ଏଷ୍ଟାଡ଼ୋ ଡେ ମେକ୍ସିକୋ

note: name for otw
en: Ottawa
or: ଓଟାଓ୍ବା

note: name for oty
en: Tamil, Old
or: ତାମିଲ, ପୁରୁଣା

note: name for oui
en: Uighur, Old
or: ଉଇଘୁର, ପୁରୁଣା

note: name for owl
en: Welsh, Old
or: ୱେଲଶ, ପୁରୁଣା

note: name for pag
en: Pangasinan
or: ପାଙ୍ଗାସିନାନ

note: name for pal
en: Pahlavi
or: ପାହଲାବୀ

note: name for pap
en: Papiamento
or: ପାପିଆମେଣ୍ଟୋ

note: name for pau
en: Palauan
or: ପାଲାୱାନ

note: name for pbh
en: E'ñapa Woromaipu
or: ଏନାପା ୱୋରୋମାଇପୁ

note: name for pbl
en: Mak (Nigeria)
or: ମାକ (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for pbt
en: Pashto, Southern
or: ପ୍ଯାସ୍ଟୋ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for pbu
en: Pashto, Northern
or: ପ୍ଯାସ୍ଟୋ, ଉତ୍ତର

note: name for pdc
en: German, Pennsylvania
or: ଜର୍ମାନ, ପେନସିଲଭେନିୟା

note: name for pea
en: Indonesian, Peranakan
or: ଇଣ୍ଡୋନେସିଆନ, ପେରାନାକାନ

note: name for ped
en: Mala (Papua New Guinea)
or: ମାଲା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
or: ପାର୍ସିଆନ, ପୁରୁଣା (ca. 600-400 B.C.)

note: name for pga
en: Creole Arabic, Sudanese
or: କ୍ରଏଲ ଆରବୀ, ସୁଦାନିଜ

note: name for phn
en: Phoenician
or: ଫୋନିସିୟାନ

note: name for pht
en: Phu Thai
or: ଫୁ ଥାଈ

note: name for pih
en: Pitcairn-Norfolk
or: ପିଟକେର୍ନ-ନୋର୍ଫକ

note: name for pks
en: Pakistan Sign Language
or: ପାକିସ୍ତାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for ple
en: Palu'e
or: ପେଲୁ ଏ

note: name for pli
en: Pali
or: ପାଲି

note: name for plt
en: Malagasy, Plateau
or: ମାଲାଗାସି, ପ୍ଲାତେ

note: name for plv
en: Palawano, Southwest
or: ପାଲାୱାନ, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ

note: name for plw
en: Palawano, Brooke's Point
or: ପାଲାୱାନ, ବ୍ରୁକ ବିନ୍ଦୁ

note: name for pmy
en: Malay, Papuan
or: ମାଳୟ, ପାପୁନ

note: name for pna
en: Punan Bah-Biau
or: ପୁନାନ ବାହ-ବିଆଉ

note: name for pnb
en: Panjabi, Western
or: ପଞ୍ଜାବି, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for pne
en: Penan, Western
or: ପେନାନ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for pnm
en: Punan Batu 1
or: ପୁନାନ ବାତୁ 1

note: name for pnx
en: Phong-Kniang
or: ଫୋଙ୍ଗ-ନିଆଙ୍ଗ

note: name for pny
en: Pinyin
or: ପିନିଇନ

note: name for pol
en: Polish
or: ପୋଲିଶ

note: name for pon
en: Pohnpeian
or: ପୋପେୟାନ

note: name for por
en: Portuguese
or: ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜ

note: name for pov
en: Crioulo, Upper Guinea
or: କ୍ରିଉଲୋ, ଉପର ଗିନୀ

note: name for pqa
en: Pa'a
or: ପା ଆ

note: name for prb
en: Lua'
or: ଲୁଆ'

note: name for prf
en: Paranan
or: ପାରାନାନ

note: name for prl
en: Peruvian Sign Language
or: ପେରୁଭିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
or: ପ୍ରଭେଙ୍କାଲ, ପୁରୁଣା (1500 କୁ)

note: name for pry
en: Pray 3
or: ପ୍ରେ 3

note: name for prz
en: Providencia Sign Language
or: ପ୍ରବିଦେନସିଆ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for psc
en: Persian Sign Language
or: ପାର୍ସୀ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for psd
en: Plains Indian Sign Language
or: ସରଳ ଭାରତୀୟ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for pse
en: Malay, Central
or: ମାଳୟ, ମଧ୍ଯ

note: name for psg
en: Penang Sign Language
or: ପେନାଙ୍ଗ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for psh
en: Pashayi, Southwest
or: ପାଶାୟି, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ

note: name for psi
en: Pashayi, Southeast
or: ପାଶାୟି, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ

note: name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
or: ପୁଏର୍ତ୍ତୋ ରିକା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for pso
en: Polish Sign Language
or: ପୋଲିଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for psp
en: Philippine Sign Language
or: ଫିଲିପିନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for psq
en: Pasi
or: ପାସି

note: name for psr
en: Portuguese Sign Language
or: ପର୍ତୁଗୀଜ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for pst
en: Pashto, Central
or: ପ୍ଯାସ୍ତୋ, ମଧ୍ଯ

note: name for psw
en: Port Sandwich
or: ସଂଯୋଗିକୀ ସ୍ଯାଣ୍ଡୱିଚ

note: name for ptv
en: Port Vato
or: ସଂଯୋଗିକୀ ଭାତୋ

note: name for pua
en: Purepecha, Western Highland
or: ପୁରେପେଚା, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ ହାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ

note: name for pwo
en: Karen, Pwo Western
or: କାରେନ, ପୋ ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for pyx
en: Pyu (Myanmar)
or: ପ୍ୟୁ (ମ୍ଯାନମାର)

note: name for quc
en: K'iche'
or: କିଚେ

note: name for quf
en: Quechua, Lambayeque
or: କ୍ୱେଚା, ଲାମ୍ବାୟେକ

note: name for quh
en: Quechua, South Bolivian
or: କ୍ୱେଚା, ଦକ୍ଷିଣ ବୋଲଭିଆନ

note: name for quk
en: Quechua, Chachapoyas
or: କ୍ୱେଚା, ଚାଚାପୋୟାସ

note: name for qul
en: Quechua, North Bolivian
or: କ୍ୱେଚା, ଉତ୍ତର ବୋଲଭିଆନ

note: name for qup
en: Quechua, Southern Pastaza
or: କ୍ୱେଚା, ଦକ୍ଷିଣ ପାସ୍ତାଜା

note: name for qur
en: Quechua, Yanahuanca Pasco
or: କ୍ୱେଚା, ୟାନାହୁଙ୍କା ପାସ୍କୋ

note: name for qus
en: Quichua, Santiago del Estero
or: କ୍ୱେଚା, ସାଣ୍ଟିୟାଗୋ ଡେଲ ଏଷ୍ଟେରୋ

note: name for qux
en: Quechua, Yauyos
or: କ୍ୱେଚା, ୟୁୟସ

note: name for quy
en: Quechua, Ayacucho
or: କ୍ୱେଚା, ଅୟାକୁଚୋ

note: name for quz
en: Quechua, Cusco
or: କ୍ୱେଚା, କ୍ଯୁଜକୋ

note: name for qva
en: Quechua, Ambo-Pasco
or: କ୍ୱେଚା, ଆମ୍ବୋ-ପାସ୍କୋ

note: name for qvc
en: Quechua, Cajamarca
or: କ୍ୱେଚା, କାଜାମାରକା

note: name for qve
en: Quechua, Eastern Apurímac
or: କ୍ୱେଚା, ପୂର୍ବୀ ଆପୁରିମାକ

note: name for qvh
en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
or: କ୍ୱେଚା, ହୁମାଲି-ଡସ ଡେ ମାୟୋ ହାନୁକୋ

note: name for qvl
en: Quechua, Cajatambo North Lima
or: କ୍ୱେଚା, କାଜାତାମ୍ବୋ ଉତ୍ତର ଲିମା

note: name for qvm
en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
or: କ୍ୱେଚା, ମାରଗୋସ-ୟାରୋୱିଲ୍କା-ଲୋରିକୋଚା

note: name for qvn
en: Quechua, North Junín
or: କ୍ୱେଚା, ଉତ୍ତର ଜୁନିନ

note: name for qvo
en: Quechua, Napo Lowland
or: କ୍ୱେଚା, ନାପୋ ଲୋଲ୍ୟାଣ୍ଡ

note: name for qvp
en: Quechua, Pacaraos
or: କ୍ୱେଚା, ପାକାରସ

note: name for qvs
en: Quechua, San Martín
or: କ୍ୱେଚା, ସାନ ମାର୍ଟିନ

note: name for qvw
en: Quechua, Huaylla Wanca
or: କ୍ୱେଚା, ହୁଏଲା ୱାଙ୍କା

note: name for qwa
en: Quechua, Corongo Ancash
or: କ୍ୱେଚା, କୋରୋଙ୍ଗୋ ଆଙ୍କାଶ

note: name for qwc
en: Quechua, Classical
or: କ୍ୱେଚା, ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ

note: name for qwh
en: Quechua, Huaylas Ancash
or: କ୍ୱେଚା, ହୁଏଲାସ ଆଙ୍କାଶ

note: name for qwm
en: Kuman (Russia)
or: କୁମାନ (ରୁଷ)

note: name for qws
en: Quechua, Sihuas Ancash
or: କ୍ୱେଚା, ସିହୁଆ ଆନକାଶ

note: name for qxa
en: Quechua, Chiquián Ancash
or: କ୍ୱେଚା, ଚିକିଆନ ଆନକାଶ

note: name for qxc
en: Quechua, Chincha
or: କ୍ୱେଚା, ଚିଞ୍ଚା

note: name for qxh
en: Quechua, Panao Huánuco
or: କ୍ୱେଚା, ପାନାଏ ହୋନୁକୋ

note: name for qxn
en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
or: କ୍ୱେଚା, ଉତ୍ତର କୋଞ୍ଚୁକୋ ଆନକାସ

note: name for qxo
en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
or: କ୍ୱେଚା, ଦକ୍ଷିଣ କୋଞ୍ଚୁକୋଶ ଆନକାସ

note: name for qxp
en: Quechua, Puno
or: କ୍ୱେଚା, ପୁନୋ

note: name for qxq
en: Qashqa'i
or: କ୍ୱେଚା

note: name for qxt
en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
or: କ୍ୱେଚା, ସାଣ୍ଟା ଆନା ଡେ ତୁସି ପାସ୍କୋ

note: name for qxu
en: Quechua, Arequipa-La Unión
or: କ୍ୱେଚା, ଏରେକ୍ବିପା-ଲା ସଂଯୁକ୍ତ

note: name for qxw
en: Quechua, Jauja Wanca
or: କ୍ୱେଚା, ଜାଉଜା ୱାଙ୍କା

note: name for qya
en: Quenya
or: କ୍ୱେନ୍ୟା

note: name for qyp
en: Quiripi
or: କିରିପି

note: name for raf
en: Meohang, Western
or: ମିହଙ୍ଗ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for raj
en: Rajasthani
or: ରାଜସ୍ଥାନୀ

note: name for rap
en: Rapanui
or: ରାପାନୁଇ

note: name for rar
en: Maori, Cook Islands
or: ମାଓରୀ, କୁକ ଦ୍ୱିପ

note: name for rcf
en: Creole French, Réunion
or: କ୍ରଏଲ ଫରାସୀ, ରିୟୁନିୟନ

note: name for ree
en: Kayan, Rejang
or: କାୟାନ, ରେଜାଙ୍ଗ

note: name for reg
en: Kara (Tanzania)
or: କାରା (ତାଞ୍ଜେରୀୟା)

note: name for rej
en: Rejang
or: ରେଜାଙ୍ଗ

note: name for rge
en: Romano-Greek
or: ରୋମାନୋ-ଗ୍ରୀକ

note: name for ria
en: Riang (India)
or: ରିଆଙ୍ଗ (ଭାରତ)

note: name for ril
en: Riang (Myanmar)
or: ରିୟାଙ୍ଗ (ମ୍ଯାନମାର)

note: name for rmd
en: Danish, Traveller
or: ଡାନିଶ, ଯାତ୍ରୀ

note: name for rmf
en: Romani, Kalo Finnish
or: ରୋମାନି, କାଲୋ ଫିନିସ

note: name for rmg
en: Norwegian, Traveller
or: ନୋରୱେଜିୟାନ, ଟ୍ରାଭେଲର

note: name for rml
en: Romani, Baltic
or: ରୋମାନି, ବାଲଟିକ

note: name for rms
en: Romanian Sign Language
or: ରୋମାନୀୟାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for rmw
en: Romani, Welsh
or: ରୋମାନି, ୱେଲଶ

note: name for roh
en: Romansh
or: ରୋମାନସ

note: name for rom
en: Romany
or: ରୋମାନୀ

note: name for ron
en: Romanian
or: ରୋମାନୀୟାନ

note: name for rsb
en: Romano-Serbian
or: ରୋମାନୋ-ସର୍ବିୟାନ

note: name for rsi
en: Rennellese Sign Language
or: ରେନେଲିଜ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for rsl
en: Russian Sign Language
or: ରୁସିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for run
en: Rundi
or: ରୁଣ୍ଡୀ

note: name for ruo
en: Romanian, Istro
or: ରୋମାନୀୟାନ, ଇସ୍ତ୍ରୋ

note: name for rup
en: Romanian, Macedo-
or: ରୋମାନୀୟାନ, ମାସିଡ଼ୋ-

note: name for ruq
en: Romanian, Megleno
or: ରୋମାନୀୟାନ, ମେଗଲେନୋ

note: name for rus
en: Russian
or: ରୁସିଆନ

note: name for ruy
en: Mala (Nigeria)
or: ମାଲା (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for rwm
en: Amba (Uganda)
or: ଆମ୍ବା (ୟୁଗାଣ୍ଡା)

note: name for rwr
en: Marwari (India)
or: ମାରୱାରୀ (ଭାରତ)

note: name for sad
en: Sandawe
or: ସାଣ୍ଡାୱେ

note: name for sag
en: Sango
or: ସାଙ୍ଗୋ

note: name for sah
en: Yakut
or: ୟାକୁତ

note: name for san
en: Sanskrit
or: ସଂସ୍କୃତ

note: name for sas
en: Sasak
or: ସାସାକ

note: name for sat
en: Santali
or: ସାନ୍ତାଳି

note: name for saz
en: Saurashtra
or: ସୌରାଷ୍ଟ୍ର

note: name for sbc
en: Kele (Papua New Guinea)
or: କେଲେ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for sbn
en: Bhil, Sindhi
or: ଭିଲ, ସିନ୍ଧି

note: name for sbp
en: Sangu (Tanzania)
or: ସାଙ୍ଗୁ (ତାଞ୍ଜାନିଆ)

note: name for scf
en: Creole French, San Miguel
or: କ୍ରଏଲ ଫରାସୀ, ସାନ ମିଗୁଏଲ

note: name for sci
en: Creole Malay, Sri Lankan
or: କ୍ରଏଲ ମାଳୟ, ଶ୍ରିଲଙ୍କା

note: name for scn
en: Sicilian
or: ସିସିଲିଆନ

note: name for sco
en: Scots
or: ସ୍କୋଟ

note: name for scq
en: Sa'och
or: ସାଚ

note: name for scs
en: Slavey, North
or: ସ୍ଲଭେ, ଉତ୍ତର

note: name for scw
en: Sha
or: ଶା

note: name for sda
en: Toraja-Sa'dan
or: ତୋରାଜା-ସାଦାନ

note: name for sdc
en: Sardinian, Sassarese
or: ସାରଦିନିଆନ, ସାସାରେଶେ

note: name for sdh
en: Kurdish, Southern
or: କୁର୍ଦ୍ଦିଶ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
or: ସାଉଦି ଆରବିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for sdn
en: Sardinian, Gallurese
or: ସାରଦିନିଆନ, ଗାଲୁରେଶ

note: name for sdx
en: Melanau, Sibu
or: ମେଲାନୁ, ସିବୁ

note: name for sel
en: Selkup
or: ସେଲକପ

note: name for sfm
en: Miao, Small Flowery
or: ମିଆଓ, ଛୋଟ ଫ୍ଲାୱେରୀ

note: name for sfs
en: South African Sign Language
or: ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for sfw
en: Sehwi
or: ସେୱି

note: name for sga
en: Irish, Old (to 900)
or: ଆଇରିସ, ପୁରୁଣା (900 କୁ)

note: name for sgc
en: Kipsigis
or: କିପସିଗିସ

note: name for sgd
en: Surigaonon
or: ସୁରିଗାଓନାନ

note: name for sge
en: Segai
or: ସେଗାଇ

note: name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
or: ସ୍ୱିସ-ଜର୍ମାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for sgh
en: Shughni
or: ଶୁଘନି

note: name for sgi
en: Suga
or: ଶୁଗା

note: name for sgk
en: Sangkong
or: ସାଙ୍କଙ୍ଗ

note: name for sgm
en: Singa
or: ସିଙ୍ଗା

note: name for sgo
en: Songa
or: ସୋଙ୍ଗା

note: name for sgp
en: Singpho
or: ସିଙ୍ଗଫୋ

note: name for sgr
en: Sangisari
or: ସାଙ୍ଗିସାରୀ

note: name for sgt
en: Brokpake
or: ବ୍ରୋକପେକ

note: name for sgu
en: Salas
or: ସାଲାସ

note: name for sgw
en: Sebat Bet Gurage
or: ସେବାତ ବେତ ଗୁରେଜ

note: name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
or: ସିଏରା ଲିଓନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for sgz
en: Sursurunga
or: ସୁରସୁରୁଙ୍ଗା

note: name for sha
en: Shall-Zwall
or: ସାଲ-ଜ୍ୱାଲ

note: name for shb
en: Ninam
or: ନିନାମ

note: name for shc
en: Sonde
or: ସୋଣ୍ଡେ

note: name for she
en: Sheko
or: ଶେକୋ

note: name for shg
en: Shua
or: ଶୁଆ

note: name for shh
en: Shoshoni
or: ଶୋଶୋନି

note: name for shi
en: Tachelhit
or: ତାଚେହିତ

note: name for shj
en: Shatt
or: ଶାତ

note: name for shk
en: Shilluk
or: ଶିଲୁକ

note: name for shl
en: Shendu
or: ଶେନ୍ଦୁ

note: name for shm
en: Shahrudi
or: ଶାହୃଦି

note: name for shn
en: Shan
or: ସାନ

note: name for sho
en: Shanga
or: ଶାଙ୍ଗା

note: name for shp
en: Shipibo-Conibo
or: ଶିପିବୋ-କୋନିବୋ

note: name for shq
en: Sala
or: ସାଲା

note: name for shr
en: Shi
or: ଶି

note: name for shs
en: Shuswap
or: ସୁସ୍ୱାପ

note: name for sht
en: Shasta
or: ଶସ୍ତା

note: name for shu
en: Arabic, Chadian
or: ଆରବୀ, ଚାଦିନ

note: name for shv
en: Shehri
or: ଶହରୀ

note: name for shw
en: Shwai
or: ଶ୍ୱାଇ

note: name for shx
en: She
or: ସି

note: name for shy
en: Tachawit
or: ତାଚାୱିତ

note: name for shz
en: Senoufo, Syenara
or: ସେନୁଫୋ, ଶ୍ୟେନାରା

note: name for sia
en: Sami, Akkala
or: ସାମି, ଆକାଲା

note: name for sib
en: Sebop
or: ସେବୋପ

note: name for sid
en: Sidamo
or: ସିଦାମୋ

note: name for sie
en: Simaa
or: ସିମା

note: name for sif
en: Siamou
or: ସିମୌ

note: name for sig
en: Paasaal
or: ପାଶାଲ

note: name for sih
en: Zire
or: ଜିରେ

note: name for sii
en: Shom Peng
or: ଶୋମ ପେଙ୍ଗ

note: name for sij
en: Numbami
or: ନୁମ୍ବାମି

note: name for sik
en: Sikiana
or: ସିକିଆନା

note: name for sil
en: Sisaala, Tumulung
or: ସିସାଲା, ତୁମୁଲୁଙ୍ଗ

note: name for sim
en: Mende (Papua New Guinea)
or: ମେଣ୍ଡେ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for sin
en: Sinhala
or: ସିଙ୍ଘଳ

note: name for sip
en: Sikkimese
or: ସିକ୍କିମି

note: name for siq
en: Sonia
or: ସନିଆ

note: name for sir
en: Siri
or: ସିରି

note: name for sis
en: Siuslaw
or: ସିଉସ୍ଲୋ

note: name for siu
en: Sinagen
or: ସିନାଜେନ

note: name for siv
en: Sumariup
or: ସୁମାରିପୁ

note: name for siw
en: Siwai
or: ସିୱାଇ

note: name for six
en: Sumau
or: ସୁମାଉ

note: name for siy
en: Sivandi
or: ସିଭାନ୍ଦି

note: name for siz
en: Siwi
or: ସିୱି

note: name for sja
en: Epena
or: ଏପେନା

note: name for sjb
en: Sajau Basap
or: ସାଜାଉ ବାସାପ

note: name for sjd
en: Sami, Kildin
or: ସାମି, କିଲଦିନ

note: name for sje
en: Sami, Pite
or: ସାମି, ପିତେ

note: name for sjg
en: Assangori
or: ଆସାଙ୍ଗୋରୀ

note: name for sjk
en: Sami, Kemi
or: ସାମି, କେମି

note: name for sjl
en: Sajalong
or: ସାଜାଲଙ୍ଗ

note: name for sjm
en: Mapun
or: ମାପୁନ

note: name for sjn
en: Sindarin
or: ସିନ୍ଦାରିନ

note: name for sjo
en: Xibe
or: ଜିୱେ

note: name for sjp
en: Surjapuri
or: ସୁର୍ଜାପୁରୀ

note: name for sjr
en: Siar-Lak
or: ସିଆର-ଲ୍ୟାକ

note: name for sjs
en: Senhaja De Srair
or: ସେନହାଜା ଦେ ସ୍ରାର

note: name for sjt
en: Sami, Ter
or: ସାମି, ତେର

note: name for sju
en: Sami, Ume
or: ସାମି, ଉମେ

note: name for sjw
en: Shawnee
or: ଶାଓ୍ବନୀ

note: name for ska
en: Skagit
or: ସ୍କାଗିତ

note: name for skb
en: Saek
or: ସେକ

note: name for skd
en: Miwok, Southern Sierra
or: ମିୱେକ, ଦକ୍ଷିଣ ସିଏରା

note: name for ske
en: Seke (Vanuatu)
or: ସେକେ (ଭାନେତୁ)

note: name for skf
en: Sakirabiá
or: ସାକିରାବିଆ

note: name for skg
en: Malagasy, Sakalava
or: ମାଲାଗାସି, ସାକାଲାଭା

note: name for skh
en: Sikule
or: ସିକୁଲେ

note: name for ski
en: Sika
or: ସିକା

note: name for skj
en: Seke (Nepal)
or: ସେକେ (ନେପାଳ)

note: name for skk
en: Sok
or: ସୋକ

note: name for skn
en: Subanon, Kolibugan
or: ସୁବାନନ, କୋଲିବୁଗାନ

note: name for sko
en: Seko Tengah
or: ସେକୋ ତେନଗାନ

note: name for skp
en: Sekapan
or: ସେକାପନ

note: name for skq
en: Sininkere
or: ସିନିଙ୍କେରେ

note: name for skr
en: Seraiki
or: ସେରାକି

note: name for sks
en: Maia
or: ମାୟା

note: name for skt
en: Sakata
or: ସାକାତା

note: name for sku
en: Sakao
or: ସାକାଓ

note: name for skv
en: Skou
or: ସ୍କୌ

note: name for skw
en: Creole Dutch, Skepi
or: କ୍ରଏଲ ଡଚ, ସ୍କେପି

note: name for skx
en: Seko Padang
or: ସେକୋ ପେଦାଙ୍ଗ

note: name for sky
en: Sikaiana
or: ସିକାୟନା

note: name for skz
en: Sekar
or: ସେକାର

note: name for slc
en: Sáliba
or: ସାଲିବା

note: name for sld
en: Sissala
or: ସିସାଲା

note: name for sle
en: Sholaga
or: ଶୋଲାଗା

note: name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
or: ସ୍ୱିସ-ଇଟାଲିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for slg
en: Selungai Murut
or: ସେଲୁଙ୍ଗ ମୁରୁତ

note: name for slh
en: Salish, Southern Puget Sound
or: ସାଲିଶ, ଦକ୍ଷିଣ ପୁଗେତ ଶବ୍ଦ

note: name for sli
en: Silesian, Lower
or: ସିଲେସିଆନ, ନିମ୍ନତର

note: name for slj
en: Salumá
or: ସାଲୁମା

note: name for slk
en: Slovak
or: ସ୍ଲୋଭାକ

note: name for sll
en: Salt-Yui
or: ସଲ୍ଟ-ୟୁ

note: name for slm
en: Sama, Pangutaran
or: ସାମା, ପେଙ୍ଗୁତାରାନ

note: name for sln
en: Salinan
or: ସାଲିନାନ

note: name for slp
en: Lamaholot
or: ଲାମାହଲତ

note: name for slq
en: Salchuq
or: ସାଲଚୁକ

note: name for slr
en: Salar
or: ସାଲାର

note: name for sls
en: Singapore Sign Language
or: ସିଙ୍ଗାପୁର ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for slt
en: Sila
or: ସିଲା

note: name for slu
en: Selaru
or: ସେଲାରୁ

note: name for slv
en: Slovenian
or: ସ୍ଲୋଭେନିୟାନ

note: name for slw
en: Sialum
or: ସିଆଲୁମ

note: name for slx
en: Salampasu
or: ସାଲାମ୍ପାସୁ

note: name for sly
en: Selayar
or: ସେଲାୟାର

note: name for slz
en: Ma'ya
or: ମାୟା

note: name for sma
en: Sami, Southern
or: ସାମି, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for smb
en: Simbari
or: ସିମ୍ବାରି

note: name for smc
en: Som
or: ସୋମ

note: name for smd
en: Sama
or: ସାମା

note: name for sme
en: Sami, Northern
or: ସାମି, ଉତ୍ତର

note: name for smf
en: Auwe
or: ଉୱେ

note: name for smg
en: Simbali
or: ସିମ୍ବାଲି

note: name for smh
en: Samei
or: ସାମେଇ

note: name for smj
en: Lule Sami
or: ଲୁଲେ ସାମି

note: name for smk
en: Bolinao
or: ବୋଲାନୋ

note: name for sml
en: Sama, Central
or: ସାମା, ମଧ୍ଯ

note: name for smm
en: Musasa
or: ମୁସାସା

note: name for smn
en: Sami, Inari
or: ସାମି, ଇନାରି

note: name for smo
en: Samoan
or: ସାମୋନ

note: name for smp
en: Samaritan
or: ସାମାରିତାନ

note: name for smq
en: Samo
or: ସାମୋ

note: name for smr
en: Simeulue
or: ସିମିଉଲ

note: name for sms
en: Sami, Skolt
or: ସାମି, ସ୍କୋଲଟ

note: name for smt
en: Simte
or: ସିମତେ

note: name for smu
en: Somray
or: ସୋମରେ

note: name for smv
en: Samvedi
or: ସାମ୍ବେଦି

note: name for smw
en: Sumbawa
or: ସୁମ୍ବାୱା

note: name for smx
en: Samba
or: ଶାମ୍ବା

note: name for smy
en: Semnani
or: ସେମନାନି

note: name for smz
en: Simeku
or: ସିମେକୁ

note: name for sna
en: Shona
or: ଶୋନା

note: name for snb
en: Sebuyau
or: ସେବୁୟା

note: name for snc
en: Sinaugoro
or: ସିନାଗୁରେ

note: name for snd
en: Sindhi
or: ସିନ୍ଧି

note: name for sne
en: Bidayuh, Bau
or: ବିଦାୟୁ, ବାଉ

note: name for snf
en: Noon
or: ଦ୍ୱିପହର

note: name for sng
en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
or: ସାଙ୍ଗୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for snh
en: Shinabo
or: ଶିନାବୋ

note: name for sni
en: Sensi
or: ସେନସି

note: name for snj
en: Sango, Riverain
or: ସାଙ୍ଗୋ

note: name for snk
en: Soninke
or: ସୋନିକ

note: name for snl
en: Sangil
or: ସାଙ୍ଗିଲ

note: name for snm
en: Ma'di, Southern
or: ମାଦି, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for snn
en: Siona
or: ସିଓନା

note: name for sno
en: Snohomish
or: ସ୍ନୋହୋମିସ

note: name for snp
en: Siane
or: ସିଏନା

note: name for snq
en: Sangu (Gabon)
or: ସାଙ୍ଗୁ (ଗୈବୋନ)

note: name for snr
en: Sihan
or: ସିହାନ

note: name for sns
en: South West Bay
or: ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ସାଗର

note: name for snu
en: Senggi
or: ସେଙ୍ଗି

note: name for snv
en: Sa'ban
or: ସାବାନ

note: name for snw
en: Selee
or: ସେଲେ

note: name for snx
en: Sam
or: ସାମ

note: name for sny
en: Saniyo-Hiyewe
or: ସାନିୟୋ-ହିୟେୱେ

note: name for snz
en: Sinsauru
or: ସିନସାଉରୁ

note: name for soa
en: Thai Song
or: ଥାଈ ସଙ୍ଗୀତ

note: name for sob
en: Sobei
or: ସୋବେଇ

note: name for soc
en: So (Democratic Republic of Congo)
or: ସୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for sod
en: Songoora
or: ସୋଙ୍ଗୁରା

note: name for soe
en: Songomeno
or: ସୋଙ୍ଗୋମେନୋ

note: name for sog
en: Sogdian
or: ସୋଗଡ଼ିଆନ

note: name for soh
en: Aka
or: ଆକା

note: name for soi
en: Sonha
or: ସୋନା

note: name for soj
en: Soi
or: ସୋଇ

note: name for sok
en: Sokoro
or: ସୋକୋର

note: name for sol
en: Solos
or: ସୋଲୋସ

note: name for som
en: Somali
or: ସୋମାଲି

note: name for soo
en: Songo
or: ସୋଙ୍ଗୋ

note: name for sop
en: Songe
or: ସୋଙ୍ଗେ

note: name for soq
en: Kanasi
or: କାନାସି

note: name for sor
en: Somrai
or: ସୋମରାଇ

note: name for sos
en: Seeku
or: ସିକୁ

note: name for sot
en: Sotho, Southern
or: ସୋଥୋ, ଦକ୍ଷିଣୀ

note: name for sou
en: Thai, Southern
or: ଥାଈ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for sov
en: Sonsorol
or: ସୋନସୋରୋଲ

note: name for sow
en: Sowanda
or: ସୋୱାଣ୍ଡା

note: name for soy
en: Miyobe
or: ମିୟୋବେ

note: name for soz
en: Temi
or: ତେମି

note: name for spa
en: Spanish
or: ସ୍ପେନିସ

note: name for spb
en: Sepa (Indonesia)
or: ସେପା (ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା)

note: name for spc
en: Sapé
or: ସାପେ

note: name for spd
en: Saep
or: ସେପ

note: name for spe
en: Sepa (Papua New Guinea)
or: ସେପା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for spg
en: Sian
or: ସିଆନ

note: name for spi
en: Saponi
or: ସେପୋନି

note: name for spk
en: Sengo
or: ସେଙ୍ଗୋ

note: name for spl
en: Selepet
or: ସେଲପେଟ

note: name for spo
en: Spokane
or: ସ୍ପୋକେନ

note: name for spp
en: Senoufo, Supyire
or: ସେନୋଫ, ସୁପାଇରେ

note: name for spq
en: Spanish, Loreto-Ucayali
or: ସ୍ପାନିଶ, ଲୋରେଟୋ-ୟୁକାଇଲ

note: name for spr
en: Saparua
or: ସାପେରୁ

note: name for sps
en: Saposa
or: ସାପୋଶା

note: name for spt
en: Bhoti, Spiti
or: ଭୋତି, ସ୍ପିଟ

note: name for spu
en: Sapuan
or: ସାପୁନ

note: name for spx
en: Picene, South
or: ପିସନେ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for spy
en: Sabaot
or: ସାବୋତ

note: name for sqa
en: Shama-Sambuga
or: ଶାମା-ସାମ୍ବୁଗା

note: name for sqh
en: Shau
or: ଶାନୁ

note: name for sqi
en: Albanian
or: ଆଲବାନିଅନ

note: name for sqm
en: Suma
or: ସୁମା

note: name for sqn
en: Susquehannock
or: ସୁସ୍କେହାନୋକ

note: name for sqo
en: Sorkhei
or: ସର୍ଖେଇ

note: name for sqq
en: Sou
or: ସୋଉ

note: name for sqr
en: Arabic, Siculo
or: ଆରବୀ, ସିକୁଲୋ

note: name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
or: ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for sqt
en: Soqotri
or: ସୋକତ୍ରି

note: name for squ
en: Squamish
or: ସ୍କ୍ବାମିଶ

note: name for sra
en: Saruga
or: ସାରୁଗା

note: name for srb
en: Sora
or: ସୋରା

note: name for src
en: Sardinian, Logudorese
or: ସାରଦିନିଆନ, ଲଗୁଡ଼ୋରେସ

note: name for srd
en: Sardinian
or: ସାରଦିନିଆନ

note: name for sre
en: Sara
or: ସାରା

note: name for srf
en: Nafi
or: ନାଫି

note: name for srg
en: Sulod
or: ସୋଲୋଡ

note: name for srh
en: Sarikoli
or: ସାରିକୋଲି

note: name for sri
en: Siriano
or: ସିରିଆନୋ

note: name for srk
en: Serudung Murut
or: ସେରୁଦୁଙ୍ଗ ମୁରୁତ

note: name for srl
en: Isirawa
or: ଇସିରାୱା

note: name for srm
en: Saramaccan
or: ସାରାମାକାନ

note: name for srn
en: Sranan Tongo
or: ସ୍ରାନାନ ଟୋଙ୍ଗୋ

note: name for sro
en: Sardinian, Campidanese
or: ସାରଦିନିଆନ, କେମ୍ପିଡ଼ାନିଜ

note: name for srp
en: Serbian
or: ସର୍ବିୟାନ

note: name for srq
en: Sirionó
or: ସିରିଓନୋ

note: name for srr
en: Serer
or: ସେରେର

note: name for srs
en: Sarsi
or: ସାର୍ସି

note: name for srt
en: Sauri
or: ସୌରୀ

note: name for sru
en: Suruí
or: ସୁରୁଇ

note: name for srw
en: Serua
or: ସେରୁଆ

note: name for srx
en: Sirmauri
or: ଶିରମୌରୀ

note: name for sry
en: Sera
or: ସେରା

note: name for srz
en: Shahmirzadi
or: ଶାମିରଜାଦି

note: name for ssb
en: Sama, Southern
or: ସାମା, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for ssc
en: Suba-Simbiti
or: ସୁବା-ସିମ୍ବିତି

note: name for ssd
en: Siroi
or: ସିରୋଇ

note: name for ssf
en: Thao
or: ଥାଓ

note: name for ssg
en: Seimat
or: ସେମତ

note: name for ssh
en: Arabic, Shihhi
or: ଆରବୀ, ସିହି

note: name for ssi
en: Sansi
or: ସାନସି

note: name for ssj
en: Sausi
or: ସାଉସି

note: name for ssk
en: Sunam
or: ସୁନାମ

note: name for ssl
en: Sisaala, Western
or: ସିଶାଲା, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for ssm
en: Semnam
or: ସେମନାମ

note: name for ssn
en: Waata
or: ୱାତା

note: name for sso
en: Sissano
or: ସିସାନୋ

note: name for ssp
en: Spanish Sign Language
or: ସ୍ପାନିଶ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for ssq
en: So'a
or: ସୋ

note: name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
or: ସ୍ୱିସ-ଫରାସୀ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for sss
en: Sô
or: ସୋ

note: name for sst
en: Sinasina
or: ସିନାସିନା

note: name for ssu
en: Susuami
or: ସୁସୁମି

note: name for ssv
en: Shark Bay
or: ସାର୍କ ସାଗର

note: name for ssw
en: Swati
or: ସ୍ୱାତି

note: name for ssx
en: Samberigi
or: ସାମ୍ବେରିଗି

note: name for ssy
en: Saho
or: ସାହୋ

note: name for ssz
en: Sengseng
or: ସେଙ୍ଗସେଙ୍ଗ

note: name for sta
en: Settla
or: ସେତଲା

note: name for stb
en: Subanen, Northern
or: ସୁବାନେନ, ଉତ୍ତର

note: name for std
en: Sentinel
or: ସେଣ୍ଟିନେଲ

note: name for ste
en: Liana-Seti
or: ଲିଆନା-ସେତି

note: name for stf
en: Seta
or: ସେତା

note: name for stg
en: Trieng
or: ତ୍ରିଏଙ୍ଗ

note: name for sth
en: Shelta
or: ଶେଲଟା

note: name for sti
en: Stieng, Bulo
or: ଷ୍ଟିଏଙ୍ଗ, ବୁଲୋ

note: name for stj
en: Samo, Matya
or: ସାମୋ, ମାତ୍ୟା

note: name for stk
en: Arammba
or: ଆରାମ୍ବା

note: name for stm
en: Setaman
or: ସେତାମାନ

note: name for stn
en: Owa
or: ଓୱା

note: name for sto
en: Stoney
or: ଷ୍ଟୋନି

note: name for stp
en: Tepehuan, Southeastern
or: ତେପେହୁନ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ

note: name for str
en: Salish, Straits
or: ସାଲିସ, ଷ୍ଟ୍ରେଟ

note: name for sts
en: Shumashti
or: ଶୁମାସ୍ତି

note: name for stt
en: Stieng, Budeh
or: ଷ୍ଟିଏଙ୍ଗ, ବୁଦେ

note: name for stu
en: Samtao
or: ସାମତାଓ

note: name for stv
en: Silt'e
or: ସିଲତେ

note: name for stw
en: Satawalese
or: ସାତାୱାଲିଜ

note: name for sua
en: Sulka
or: ସୁଲକା

note: name for sub
en: Suku
or: ସୁକୁ

note: name for suc
en: Subanon, Western
or: ସୁବାନନ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for sue
en: Suena
or: ସୁଏନା

note: name for sug
en: Suganga
or: ସୁଗାଙ୍ଗା

note: name for sui
en: Suki
or: ସୁକି

note: name for suj
en: Shubi
or: ଶୁବି

note: name for suk
en: Sukuma
or: ସୁକୁମା

note: name for sun
en: Sundanese
or: ସୁଦାନିଜ

note: name for suq
en: Suri
or: ସୁରି

note: name for sur
en: Mwaghavul
or: ୱାଘାଭୁଲ

note: name for sus
en: Susu
or: ସୁସୁ

note: name for sut
en: Subtiaba
or: ସୁବତିଆବା

note: name for suw
en: Sumbwa
or: ସୁମୱା

note: name for sux
en: Sumerian
or: ସୁମେରିଆନ

note: name for suy
en: Suyá
or: ସୁୟା

note: name for suz
en: Sunwar
or: ସୁନୱାର

note: name for sva
en: Svan
or: ସ୍ୱାନ

note: name for svb
en: Ulau-Suain
or: ଉଲା-ସୁୟାଁ

note: name for svc
en: Creole English, Vincentian
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ଭିନସେଣ୍ଟିଆନ

note: name for sve
en: Serili
or: ସେରିଲି

note: name for svk
en: Slovakian Sign Language
or: ସ୍ଲୋଭାକିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for svr
en: Savara
or: ସାଭାରା

note: name for svs
en: Savosavo
or: ସାଭୋସାଭୋ

note: name for svx
en: Skalvian
or: ସ୍କାଲଭିଆନ

note: name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
or: ସ୍ୱାହିଲ (କ୍ଷୁଦ୍ର ଭାଷା)

note: name for swb
en: Comorian, Maore
or: କୋମାରିନ, ମୋରେ

note: name for swc
en: Swahili, Congo
or: ସ୍ୱାହିଲି, କଙ୍ଗୋ

note: name for swe
en: Swedish
or: ସ୍ବୀଡିଶ

note: name for swf
en: Sere
or: ସେରେ

note: name for swg
en: Swabian
or: ସ୍ୱାବିଆନ

note: name for swh
en: Swahili (individual language)
or: ସ୍ୱାହିଲି (ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାଷା)

note: name for swi
en: Sui
or: ସୁଇ

note: name for swj
en: Sira
or: ସିରା

note: name for swk
en: Sena, Malawi
or: ସେନା, ମାଲାୱି

note: name for swl
en: Swedish Sign Language
or: ସ୍ବୀଡିଶ ସ୍ୱାହିଲି, ଭାଷା

note: name for swm
en: Samosa
or: ସମୋସା

note: name for swn
en: Sawknah
or: ସୋଖନା

note: name for swo
en: Shanenawa
or: ଶାନେନାୱା

note: name for swp
en: Suau
or: ସାଉ

note: name for swq
en: Sharwa
or: ଶାରୱା

note: name for swr
en: Saweru
or: ସାୱେରୁ

note: name for sws
en: Seluwasan
or: ସେଲୁୱାସାନ

note: name for swt
en: Sawila
or: ସାୱିଲା

note: name for swu
en: Suwawa
or: ସୁୱାୱା

note: name for swv
en: Shekhawati
or: ଶେଖାୱତି

note: name for sww
en: Sowa
or: ସୋୱା

note: name for swx
en: Suruahá
or: ସୁରୁହା

note: name for swy
en: Sarua
or: ସାରୁଆ

note: name for sxb
en: Suba
or: ସୁବା

note: name for sxc
en: Sicanian
or: ସିକାନେନ

note: name for sxe
en: Sighu
or: ସିଘୁ

note: name for sxg
en: Shixing
or: ଶିକ୍ସିଙ୍ଗ

note: name for sxk
en: Kalapuya, Southern
or: କାଲାପୁୟା, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for sxl
en: Selian
or: ସେଲିନ

note: name for sxm
en: Samre
or: ସାମରେ

note: name for sxn
en: Sangir
or: ସାଙ୍ଗିର

note: name for sxo
en: Sorothaptic
or: ସୋରୋଥାପଟିକ

note: name for sxr
en: Saaroa
or: ସାରୋ

note: name for sxs
en: Sasaru
or: ସାସାରୁ

note: name for sxu
en: Saxon, Upper
or: ସାକ୍ସୋନ, ଉପର

note: name for sxw
en: Gbe, Saxwe
or: ଗ୍ୱେ, ସାକ୍ସୱେ

note: name for sya
en: Siang
or: ସିୟାଙ୍ଗ

note: name for syb
en: Subanen, Central
or: ସୁବାନେନ, ମଧ୍ଯ

note: name for syc
en: Syriac, Classical
or: ସୀରିଆକ, ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ

note: name for syi
en: Seki
or: ସେକି

note: name for syk
en: Sukur
or: ସୁକୁର

note: name for syl
en: Sylheti
or: ସିହେତି

note: name for sym
en: Samo, Maya
or: ସାମୋ, ମାୟା

note: name for syn
en: Senaya
or: ସେନାୟା

note: name for syo
en: Suoy
or: ସୁୟୋ

note: name for syr
en: Syriac
or: ସୀରିଆକ

note: name for sys
en: Sinyar
or: ସିନ୍ୟାର

note: name for syw
en: Kagate
or: କାଗେତ

note: name for sza
en: Semelai
or: ସେମେଲାଇ

note: name for szb
en: Ngalum
or: ଗାଲୁମ

note: name for szc
en: Semaq Beri
or: ସେମାକ ବେରି

note: name for szd
en: Seru
or: ସେରୁ

note: name for sze
en: Seze
or: ସେଜ

note: name for szg
en: Sengele
or: ସେଙ୍ଗେଲ

note: name for szl
en: Silesian
or: ସିଲେସେନ

note: name for szn
en: Sula
or: ସୁଲା

note: name for szp
en: Suabo
or: ସୁଆବୋ

note: name for szv
en: Isu (Fako Division)
or: ଇସୁ ( ଫାକୋ ବିଭାଜନ)

note: name for szw
en: Sawai
or: ସାୱାଇ

note: name for taa
en: Tanana, Lower
or: ତାନାନା, ନିମ୍ନତର

note: name for tab
en: Tabassaran
or: ତାବାସାରାନ

note: name for tac
en: Tarahumara, Lowland
or: ତାରାହୁମାରା, ନିମ୍ନ ଭୂମି

note: name for tad
en: Tause
or: ତାସାଉ

note: name for tae
en: Tariana
or: ତାରିନା

note: name for taf
en: Tapirapé
or: ତାପିରାପେ

note: name for tag
en: Tagoi
or: ତାଗୋଇ

note: name for tah
en: Tahitian
or: ତାହିତାନ

note: name for taj
en: Tamang, Eastern
or: ତାମାଙ୍ଗ, ପୂର୍ବି

note: name for tak
en: Tala
or: ତାଲା

note: name for tal
en: Tal
or: ତାଲ

note: name for tam
en: Tamil
or: ତାମିଲ

note: name for tan
en: Tangale
or: ତାଙ୍ଗାଲେ

note: name for tao
en: Yami
or: ୟାମି

note: name for tap
en: Taabwa
or: ତାୱା

note: name for taq
en: Tamasheq
or: ତାମାଶେକ

note: name for tar
en: Tarahumara, Central
or: ତାରାହୁମାରା, ମଧ୍ଯ

note: name for tas
en: Tay Boi
or: ତେ ବୋଇ

note: name for tat
en: Tatar
or: ତାତାର

note: name for tau
en: Tanana, Upper
or: ତାନାନା, ଉପର

note: name for tav
en: Tatuyo
or: ତାତୁୟୋ

note: name for taw
en: Tai
or: ତାଇ

note: name for tax
en: Tamki
or: ତାମକି

note: name for tay
en: Atayal
or: ଆତାୟାଲ

note: name for taz
en: Tocho
or: ତୋଚୋ

note: name for tba
en: Aikanã
or: ଆଇକାନା

note: name for tbb
en: Tapeba
or: ତାପେବା

note: name for tbc
en: Takia
or: ତାକିୟା

note: name for tbd
en: Kaki Ae
or: କାକି ଏ

note: name for tbe
en: Tanimbili
or: ତାନିମ୍ବିଲି

note: name for tbf
en: Mandara
or: ମାନ୍ଦାରା

note: name for tbg
en: Tairora, North
or: ତାଏରୋ, ଉତ୍ତର

note: name for tbh
en: Thurawal
or: ଥୁରାୱାଲ

note: name for tbi
en: Gaam
or: ଗାମ

note: name for tbj
en: Tiang
or: ତିୟାଙ୍ଗ

note: name for tbk
en: Tagbanwa, Calamian
or: ତାଗବାନ୍ବା, କାଲାମିଆନ

note: name for tbl
en: Tboli
or: ବୋଲି

note: name for tbm
en: Tagbu
or: ତାବୁ

note: name for tbn
en: Tunebo, Barro Negro
or: ତୁନେବୋ, ବାରୋ ନେଗ୍ରୋ

note: name for tbo
en: Tawala
or: ତାୱାଲା

note: name for tbp
en: Taworta
or: ତାୱର୍ତା

note: name for tbr
en: Tumtum
or: ତୁମତୁମ

note: name for tbs
en: Tanguat
or: ତାଙ୍ଗୁଆତ

note: name for tbt
en: Tembo (Kitembo)
or: ତେମ୍ବୋ (କିତେମ୍ବୋ)

note: name for tbu
en: Tubar
or: ତୁବାର

note: name for tbv
en: Tobo
or: ତୋବୋ

note: name for tbw
en: Tagbanwa
or: ତାଗବାନ୍ବା

note: name for tbx
en: Kapin
or: କାପିନ

note: name for tby
en: Tabaru
or: ତାବାରୁ

note: name for tbz
en: Ditammari
or: ଦିତାମାରୀ

note: name for tca
en: Ticuna
or: ତିକୁନା

note: name for tcb
en: Tanacross
or: ତାନାକ୍ରସ

note: name for tcc
en: Datooga
or: ଦାତୁଗା

note: name for tcd
en: Tafi
or: ତାଫି

note: name for tce
en: Tutchone, Southern
or: ତୁଚୋନ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for tcf
en: Tlapanec, Malinaltepec
or: ତ୍ଲାପନେକ, ମାଲିନାପେଟପେକ

note: name for tcg
en: Tamagario
or: ତାମାଗାରିଓ

note: name for tch
en: Creole English, Turks And Caicos
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ତୁର୍କ ଏବଂ କେକୋସ

note: name for tci
en: Wára
or: ୱାରା

note: name for tcl
en: Taman (Myanmar)
or: ତାମାନ (ମ୍ଯାନମାର)

note: name for tct
en: T'en
or: ତେନ

note: name for tdg
en: Tamang, Western
or: ତାମାଙ୍ଗ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for tel
en: Telugu
or: ତେଲୁଗୁ

note: name for tem
en: Timne
or: ତିମନେ

note: name for ten
en: Tama (Colombia)
or: ତାମା (କୋଲମ୍ବିଆ)

note: name for ter
en: Tereno
or: ତେରେନୋ

note: name for tet
en: Tetum
or: ତେତୁମ

note: name for tew
en: Tewa (USA)
or: ତେୱା (USA)

note: name for tgh
en: Creole English, Tobagonian
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ତୋବାଗୋନିଆନ

note: name for tgk
en: Tajik
or: ତାଜିକ

note: name for tgl
en: Tagalog
or: ତାଗାଲୋଗ

note: name for tgt
en: Tagbanwa, Central
or: ତାଗବାନ୍ବା, ମଧ୍ଯ

note: name for tha
en: Thai
or: ଥାଈ

note: name for thp
en: Thompson
or: ଥୋମସୋନ

note: name for tig
en: Tigre
or: ତୀଗ୍ରେ

note: name for tir
en: Tigrinya
or: ତିଗ୍ରୀନ୍ୟା

note: name for tiv
en: Tiv
or: ତିଭ

note: name for tkl
en: Tokelau
or: ଟୋକେଲୋ

note: name for tku
en: Totonac, Upper Necaxa
or: ତୋତୋନାକ, ଉପର ନେକାକ୍ସା

note: name for tli
en: Tlingit
or: ଲିଙ୍ଗିଟ

note: name for tlj
en: Talinga-Bwisi
or: ତାଲିଙ୍ଗା-ବ୍ୱିଶି

note: name for tma
en: Tama (Chad)
or: ତାମା (ଚାଦ)

note: name for tmh
en: Tamashek
or: ତାମାଶେକ

note: name for tmn
en: Taman (Indonesia)
or: ତାମାନ (ଇଣ୍ଡୋନେଶିୟା)

note: name for tms
en: Tima
or: ତିମା

note: name for tmt
en: Tasmate
or: ତାସମାତେ

note: name for tmu
en: Iau
or: ଲାଉ

note: name for tmv
en: Tembo (Motembo)
or: ତେମ୍ବୋ (ମୋତେମ୍ବୋ)

note: name for tmw
en: Temuan
or: ତେମୁଆନ

note: name for tmy
en: Tami
or: ତାମି

note: name for tmz
en: Tamanaku
or: ତାମାନାକୁ

note: name for tna
en: Tacana
or: ତାକାନା

note: name for tnb
en: Tunebo, Western
or: ତୁନେରୋ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for tnc
en: Tanimuca-Retuarã
or: ତାନିମୁକା-ରେତୁଆରା

note: name for tnd
en: Tunebo, Angosturas
or: ତୁନେବୋ, ଆଙ୍ଗୋସତୁରାସ

note: name for tne
en: Kallahan, Tinoc
or: କାଲାନା, ତିନୋକ

note: name for tng
en: Tobanga
or: ତୋବାଙ୍ଗା

note: name for tnh
en: Maiani
or: ମିଆନି

note: name for tni
en: Tandia
or: ତାଣ୍ଡିଆ

note: name for tnk
en: Kwamera
or: କ୍ୱାମେରା

note: name for tnl
en: Lenakel
or: ଲେନାକେଲ

note: name for tnm
en: Tabla
or: ତାବଲା

note: name for tnn
en: Tanna, North
or: ତାନା, ଉତ୍ତର

note: name for tno
en: Toromono
or: ତୋରୋମୋନୋ

note: name for tnq
en: Taino
or: ତାଇନୋ

note: name for tnr
en: Bedik
or: ବେଦିକ

note: name for tns
en: Tenis
or: ଟେନିସ

note: name for tnt
en: Tontemboan
or: ତୋନ୍ତେମ୍ବୋନ

note: name for tnu
en: Tay Khang
or: ତେ ଖାଙ୍ଗ

note: name for tnv
en: Tangchangya
or: ତାଙ୍ଗଚାଙ୍ଗ୍ୟା

note: name for tnw
en: Tonsawang
or: ତୋନସାୱାଙ୍ଗ

note: name for tnx
en: Tanema
or: ତାନେମା

note: name for tny
en: Tongwe
or: ତୋଙ୍ଗୱେ

note: name for tnz
en: Tonga (Thailand)
or: ଟୋଙ୍ଗା (ଥାଇଲ୍ଯାଣ୍ଡ)

note: name for tob
en: Toba
or: ତୋବା

note: name for toc
en: Totonac, Coyutla
or: ତୋନାକ, କୋୟୁତଲା

note: name for tod
en: Toma
or: ତୋମା

note: name for toe
en: Tomedes
or: ତୋମେଡେସ

note: name for tof
en: Gizrra
or: ଗିଜ୍ରା

note: name for tog
en: Tonga (Nyasa)
or: ଟୋଙ୍ଗୋ (ନ୍ୟାସା)

note: name for toh
en: Gitonga
or: ଗିତୋଙ୍ଗା

note: name for toi
en: Tonga (Zambia)
or: ଟୋଙ୍ଗା (ଜାମ୍ବିୟା)

note: name for toj
en: Tojolabal
or: ତୋଜାଲାବାଲ

note: name for tol
en: Tolowa
or: ତୋଲୋୱା

note: name for tom
en: Tombulu
or: ତୋମବୁଲୁ

note: name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
or: ଟୋଙ୍ଗୋ (ଟୋଙ୍ଗୋ ଦ୍ୱୀପ)

note: name for top
en: Totonac, Papantla
or: ତୋତନାକ, ପାପାନ୍ତଲା

note: name for toq
en: Toposa
or: ତୋପୋସା

note: name for tor
en: Banda, Togbo-Vara
or: ବଣ୍ଡା, ତୋଗୋ-ବାରା

note: name for tos
en: Totonac, Highland
or: ତୋତନାକ, ଉଚ୍ଚଲ୍ୟାଣ୍ଡ

note: name for tou
en: Tho
or: ଥୋ

note: name for tov
en: Taromi, Upper
or: ତାରୋମି, ଉପର

note: name for tow
en: Jemez
or: ଜେମେଜ

note: name for tox
en: Tobian
or: ତୋବିଆନ

note: name for toy
en: Topoiyo
or: ତୋପୋୟୋ

note: name for toz
en: To
or: ଏଠାକୁ

note: name for tpa
en: Taupota
or: ତୋପୁତା

note: name for tpe
en: Tippera
or: ତିପେରା

note: name for tpf
en: Tarpia
or: ତାରପିଆ

note: name for tpg
en: Kula
or: କୁଲା

note: name for tpi
en: Tok Pisin
or: ତକ ପିସିନ

note: name for tpj
en: Tapieté
or: ତାପିତେ

note: name for tpk
en: Tupinikin
or: ତୁପିନିକିନ

note: name for tpm
en: Tampulma
or: ତାମ୍ପୁଲମା

note: name for tpo
en: Tai Pao
or: ତାଇ ପାଓ

note: name for tpp
en: Tepehua, Pisaflores
or: ତେପେହୁଏ, ପିସାଫ୍ଲୋର

note: name for tpq
en: Tukpa
or: ତୁକପା

note: name for tpr
en: Tuparí
or: ତୁପାରି

note: name for tpt
en: Tepehua, Tlachichilco
or: ତେପେହୁଏ, ତ୍ଲାଚିଲିକୋ

note: name for tpu
en: Tampuan
or: ତାମ୍ପୁଆନ

note: name for tpv
en: Tanapag
or: ତାନାପାଗ

note: name for tpw
en: Tupí
or: ତୁପି

note: name for tpx
en: Tlapanec, Acatepec
or: ତ୍ଲାପାନେକ, ଆକାତେପେକ

note: name for tpy
en: Trumai
or: ତ୍ରୁମାଇ

note: name for tpz
en: Tinputz
or: ତିନପୁଜ

note: name for tqb
en: Tembé
or: ତେମ୍ବେ

note: name for tql
en: Lehali
or: ଲେହାଲି

note: name for tqm
en: Turumsa
or: ତୁରୁମସା

note: name for tqn
en: Tenino
or: ତେନିନୋ

note: name for tqo
en: Toaripi
or: ତାରିପି

note: name for tqp
en: Tomoip
or: ତୋମୋଇପ

note: name for tqq
en: Tunni
or: ତୁନି

note: name for tqr
en: Torona
or: ତୋରୋନା

note: name for tqt
en: Totonac, Western
or: ଟଟୋଙ୍ଗ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for tqu
en: Touo
or: ତୌ

note: name for tqw
en: Tonkawa
or: ତୋଙ୍କାୱା

note: name for tra
en: Tirahi
or: ତିରାହି

note: name for trb
en: Terebu
or: ତେରେବୁ

note: name for trc
en: Triqui, Copala
or: ତ୍ରିକି, କୋପାଲା

note: name for trd
en: Turi
or: ତୁରି

note: name for tre
en: Tarangan, East
or: ତରଙ୍ଗ, ପୂର୍ବ

note: name for trf
en: Creole English, Trinidadian
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ତ୍ରିନିଦାଦାନ

note: name for trg
en: Lishán Didán
or: ଲିସାନ ଦିଦାନ

note: name for trh
en: Turaka
or: ତୁରାକା

note: name for tri
en: Trió
or: ତ୍ରିଓ

note: name for trj
en: Toram
or: ତୋରାମ

note: name for trl
en: Scottish, Traveller
or: ସ୍କୋଟିସ, ଟ୍ରାଭେଲାର

note: name for trm
en: Tregami
or: ତ୍ରେଗାମି

note: name for trn
en: Trinitario
or: ତ୍ରିନିତାରିଓ

note: name for tro
en: Naga, Tarao
or: ନାଗା, ତାରାଓ

note: name for trp
en: Kok Borok
or: କକ ବୋରୋକ

note: name for trr
en: Taushiro
or: ତୌଶିରୋ

note: name for trs
en: Triqui, Chicahuaxtla
or: ତ୍ରିକି, ଚିକାହୁଆକ୍ସଲା

note: name for trt
en: Tunggare
or: ତୁଙ୍ଗାରେ

note: name for tru
en: Turoyo
or: ତୁରୋୟୋ

note: name for trv
en: Taroko
or: ତାରୋକୋ

note: name for trw
en: Torwali
or: ତୋରୱାଲି

note: name for trx
en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
or: ବିଦାୟୁ, ତ୍ରିହ୍ଗୁସ-ସେମାବାନ

note: name for try
en: Turung
or: ତୁରୁଙ୍ଗ

note: name for trz
en: Torá
or: ତୋରା

note: name for tsa
en: Tsaangi
or: ସାଙ୍ଗି

note: name for tsb
en: Tsamai
or: ସାମି

note: name for tsc
en: Tswa
or: ସ୍ୱା

note: name for tsd
en: Tsakonian
or: ସାକୋନିଆନ

note: name for tse
en: Tunisian Sign Language
or: ତୁନିସିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for tsf
en: Tamang, Southwestern
or: ତାମାଙ୍ଗ, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ

note: name for tsg
en: Tausug
or: ତାସୁଙ୍ଗ

note: name for tsh
en: Tsuvan
or: ସୁଭାନ

note: name for tsi
en: Tsimshian
or: ଶିମଶିଆନ

note: name for tsj
en: Tshangla
or: ସାଙ୍ଗଲା

note: name for tsk
en: Tseku
or: ସେକୁ

note: name for tsl
en: Ts'ün-Lao
or: ସିନ-ଲାଓ

note: name for tsm
en: Turkish Sign Language
or: ତୁର୍କୀ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରନ୍ତୁ ଭାଷା

note: name for tsn
en: Tswana
or: ସ୍ବାନା

note: name for tso
en: Tsonga
or: ସୋଙ୍ଗା

note: name for tsp
en: Toussian, Northern
or: ତୌସିଆନ, ଉତ୍ତରି

note: name for tsq
en: Thai Sign Language
or: ଥାଈ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରନ୍ତୁ ଭାଷା

note: name for tsr
en: Akei
or: ଆକେଇ

note: name for tss
en: Taiwan Sign Language
or: ତାଇୱାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for tsu
en: Tsou
or: ସାଉ

note: name for tsv
en: Tsogo
or: ସୋଗୋ

note: name for tsw
en: Tsishingini
or: ସିସିଙ୍ଗିନି

note: name for tsx
en: Mubami
or: ମୁବାମି

note: name for tsy
en: Tebul Sign Language
or: ତେବୁଲ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for tsz
en: Purepecha
or: ପୁରେପେଚା

note: name for tta
en: Tutelo
or: ତୁତେଲୋ

note: name for ttb
en: Gaa
or: ଗା

note: name for ttc
en: Tektiteko
or: ତେକ୍ତିତେକୋ

note: name for ttd
en: Tauade
or: ତୁଆଦେ

note: name for tte
en: Bwanabwana
or: ବ୍ୱାନାବ୍ୱାନା

note: name for ttf
en: Tuotomb
or: ତୌତୋମ୍ବ

note: name for ttg
en: Tutong
or: ତୁତଙ୍ଗ

note: name for tth
en: Ta'oih, Upper
or: ତାଓହି, ଉପର

note: name for tti
en: Tobati
or: ତୋବାତି

note: name for ttj
en: Tooro
or: ତୋରୋ

note: name for ttk
en: Totoro
or: ତୋତୋରୋ

note: name for ttl
en: Totela
or: ତୋତେଲା

note: name for ttm
en: Tutchone, Northern
or: ତୁଚୋନ, ଉତ୍ତରି

note: name for ttn
en: Towei
or: ତୋୱେଇ

note: name for tto
en: Ta'oih, Lower
or: ତାଓହି, ନିମ୍ନତର

note: name for ttp
en: Tombelala
or: ତୋମ୍ବେଲାଲା

note: name for ttq
en: Tamajaq, Tawallammat
or: ତାମାଜାକ, ତାୱାଲାମ୍ମାତ

note: name for ttr
en: Tera
or: ତେରା

note: name for tts
en: Thai, Northeastern
or: ଥାଈ, ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ

note: name for ttt
en: Tat, Muslim
or: ତାତ, ମୁସଲିମ

note: name for ttu
en: Torau
or: ତୋରାଉ

note: name for ttv
en: Titan
or: ଟାଇଟନ

note: name for ttw
en: Long Wat
or: ଲମ୍ବା ୱାଟ

note: name for tty
en: Sikaritai
or: ସିକାରିତାଇ

note: name for ttz
en: Tsum
or: ସୁମ

note: name for tua
en: Wiarumus
or: ୱାରୁମୁସ

note: name for tuc
en: Mutu
or: ମୁତୁ

note: name for tud
en: Tuxá
or: ତୁକ୍ସା

note: name for tue
en: Tuyuca
or: ତୁୟୁକା

note: name for tuf
en: Tunebo, Central
or: ତୁନେବୋ, ମଧ୍ଯ

note: name for tug
en: Tunia
or: ତୁନିୟା

note: name for tuh
en: Taulil
or: ତୌଲିଲ

note: name for tui
en: Tupuri
or: ତୁପୁରି

note: name for tuj
en: Tugutil
or: ତୁଗୁତିଲ

note: name for tuk
en: Turkmen
or: ତୁର୍କମେନ

note: name for tul
en: Tula
or: ତୁଲା

note: name for tum
en: Tumbuka
or: ତୁମ୍ବୁକା

note: name for tun
en: Tunica
or: ଟ୍ଯୁନୀଶିୟା

note: name for tuo
en: Tucano
or: ତୁକାନୋ

note: name for tuq
en: Tedaga
or: ତେଦାଗା

note: name for tur
en: Turkish
or: ତୁର୍କୀ

note: name for tus
en: Tuscarora
or: ତୁସ୍କାରୋରା

note: name for tuu
en: Tututni
or: ତୁତୁନି

note: name for tuv
en: Turkana
or: ତୁର୍କାନା

note: name for tux
en: Tuxináwa
or: ତୁକ୍ସିନାୱା

note: name for tuy
en: Tugen
or: ତୁଗେନ

note: name for tuz
en: Turka
or: ତୁର୍କା

note: name for tva
en: Vaghua
or: ଭାଗୁଆ

note: name for tvd
en: Tsuvadi
or: ସୁଭାଦି

note: name for tve
en: Te'un
or: ତେଉନ

note: name for tvk
en: Ambrym, Southeast
or: ଏମ୍ବ୍ରିମ, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ

note: name for tvl
en: Tuvalu
or: ତୁଭାଲୂ

note: name for tvm
en: Tela-Masbuar
or: ତେଲା-ମାସବୁର

note: name for tvn
en: Tavoyan
or: ତୋଭୋୟାନ

note: name for tvo
en: Tidore
or: ତିଦୋର

note: name for tvs
en: Taveta
or: ତାଭେତା

note: name for tvt
en: Naga, Tutsa
or: ନାଗା,ତୁତସା

note: name for tvu
en: Tunen
or: ତୁନେନ

note: name for tvw
en: Sedoa
or: ସେଡୋଆ

note: name for tvy
en: Pidgin, Timor
or: ପିଡଗିନ, ତିମୋର

note: name for twa
en: Twana
or: ତ୍ୱାନା

note: name for twb
en: Tawbuid, Western
or: ତୋବିଡ଼, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for twc
en: Teshenawa
or: ତେସେନାୱା

note: name for twd
en: Twents
or: ଟ୍ୱେଣ୍ଟ

note: name for twe
en: Tewa (Indonesia)
or: ତେୱା (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

note: name for twf
en: Tiwa, Northern
or: ତିୱା, ଉତ୍ତରୀ

note: name for twg
en: Tereweng
or: ତେରେୱେଙ୍ଗ

note: name for twh
en: Tai Dón
or: ତାଇ ଡନ

note: name for twi
en: Twi
or: ତ୍ୱି

note: name for twl
en: Tawara
or: ତାୱାରା

note: name for twm
en: Monpa, Tawang
or: ମୋନପା, ତାୱାଙ୍ଗ

note: name for twn
en: Twendi
or: ଟ୍ୱେଣ୍ଡି

note: name for two
en: Tswapong
or: ସ୍ୱାପଙ୍ଗ

note: name for twp
en: Ere
or: ଆରେ

note: name for twq
en: Tasawaq
or: ତାସାୱାକ

note: name for twr
en: Tarahumara, Southwestern
or: ତାରାହୁମାରା, ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ

note: name for twt
en: Turiwára
or: ତୁରିୱାରା

note: name for twu
en: Termanu
or: ତେରମାନୁ

note: name for tww
en: Tuwari
or: ତୁୱାରି

note: name for twx
en: Tewe
or: ତେୱେ

note: name for twy
en: Tawoyan
or: ତାୱାନ

note: name for txb
en: Tokharian B
or: ତୋଖାରିନ B

note: name for txn
en: Tarangan, West
or: ତାରାଙ୍ଗାନ, ପଶ୍ଚିମ

note: name for txy
en: Malagasy, Tanosy
or: ମାଲାଗାସି, ତାନୋସି

note: name for tyh
en: O'du
or: ଓଡ଼ୁ

note: name for tyl
en: Thu Lao
or: ଥୁ ଲାଓ

note: name for tys
en: Tày Sa Pa
or: ତେ ସା ପା

note: name for tyv
en: Tuvinian
or: ତୁଭିନିଆନ

note: name for tza
en: Tanzanian Sign Language
or: ତାଞ୍ଜାନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for udm
en: Udmurt
or: ଉଡମୁଟ

note: name for uga
en: Ugaritic
or: ଉଗାରିଟିକ

note: name for ugn
en: Ugandan Sign Language
or: ଉଗାଣ୍ଡା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
or: ଉରୁଗୁଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
or: ୟୁକ୍ରେନିୟନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for ukr
en: Ukrainian
or: ୟୁକ୍ରେନିୟନ

note: name for uks
en: Urubú-Kaapor Sign Language
or: ଉରୁବୁ-କାପୋର ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for umb
en: Umbundu
or: ଉମ୍ବୁଣ୍ଡୁ

note: name for una
en: Watut, North
or: ୱାତୁତ, ଉତ୍ତର

note: name for und
en: Undetermined
or: ଅନିର୍ଦ୍ଧାରିତ

note: name for urd
en: Urdu
or: ଉର୍ଦ୍ଦୁ

note: name for uro
en: Ura (Papua New Guinea)
or: ଉରା (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for urp
en: Uru-Pa-In
or: ଉରୁ-ପା-ଇନ

note: name for utp
en: Amba (Solomon Islands)
or: ଆମ୍ବା (ସୋଲେମନ ଦ୍ୱୀପ)

note: name for uur
en: Ura (Vanuatu)
or: ଉରା (ଭାନେତୁ)

note: name for uve
en: Uvean, West
or: ଉଭିନ, ପଶ୍ଚିମ

note: name for uzb
en: Uzbek
or: ଉଜବେକ

note: name for uzn
en: Uzbek, Northern
or: ଉଜବେକ, ଉତ୍ତର

note: name for uzs
en: Uzbek, Southern
or: ଉଜବେକ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for vai
en: Vai
or: ଭାଇ

note: name for vbb
en: Babar, Southeast
or: ବାବାର, ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ

note: name for ven
en: Venda
or: ଭେଣ୍ଡା

note: name for vic
en: Creole English, Virgin Islands
or: କ୍ରଏଲ ଇଂରାଜୀ, ଭିରଜିନ ଦ୍ୱୀପ

note: name for vie
en: Vietnamese
or: ଭିୟେତନାମୀ

note: name for vkp
en: Creole Portuguese, Korlai
or: କ୍ରଏଲ ପର୍ତୁଗୀଜ, କୋରଲାଇ

note: name for vkt
en: Malay, Tenggarong Kutai
or: ମାଳୟ, ତେଙ୍ଗାରଙ୍ଗ କୁତାଇ

note: name for vme
en: Masela, East
or: ମାସେଲା, ପୂର୍ବ

note: name for vmv
en: Maidu, Valley
or: ମାଇଦୁ, ଭେଲ୍ଲୀ

note: name for vmz
en: Mazatec, Mazatlán
or: ମଜାଟ୍ଲାନ, ମାଜାତଲାନ

note: name for vot
en: Votic
or: ଭୋତିକ

note: name for vra
en: Vera'a
or: ଭେରା

note: name for vsi
en: Moldova Sign Language
or: ମାଲଡୋଭା ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
or: ଭେନେଜୁଏଲାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for vsv
en: Valencian Sign Language
or: ଭାଲେନସିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for vwa
en: Awa (China)
or: ଆୱା (ଚୀନ)

note: name for waa
en: Walla Walla
or: ଓ୍ବାଲା ଓ୍ବାଲା

note: name for war
en: Waray (Philippines)
or: ୱାରେ (ଫିଲୀପୀନ୍ସ)

note: name for was
en: Washo
or: ୱାଶୋ

note: name for wec
en: Wè Western
or: ୱେ ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for wed
en: Wedau
or: ୱେଦାଉ

note: name for weh
en: Weh
or: ୱେ

note: name for wem
en: Gbe, Weme
or: ଗ୍ୱେ, ୱେମେ

note: name for wes
en: Pidgin, Cameroon
or: ପିଡଗିନ, କାମେଋନ

note: name for whg
en: Wahgi, North
or: ୱାଗି, ଉତ୍ତର

note: name for whk
en: Kenyah, Wahau
or: କେନିଆ, ୱାହୋ

note: name for whu
en: Kayan, Wahau
or: କେନିଆ, ୱେହୁ

note: name for wic
en: Wichita
or: ଓ୍ବିଚୀଟା

note: name for wll
en: Wali (Sudan)
or: ୱାଲି (ସୂଡାନ)

note: name for wlm
en: Welsh, Middle
or: ୱେଲଶ, ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for wln
en: Walloon
or: ୱାଲୋନ

note: name for wlx
en: Wali (Ghana)
or: ୱାଲି (ଘାନା)

note: name for wly
en: Waling
or: ୱାଲିଙ୍ଗ

note: name for wma
en: Mawa (Nigeria)
or: ମାୱା (ନାଈଜୀରିଆ)

note: name for wmb
en: Wambaya
or: ୱାମ୍ବାୟା

note: name for wmc
en: Wamas
or: ୱାମାସ

note: name for wmh
en: Waima'a
or: ୱାଇମା

note: name for wmi
en: Wamin
or: ୱାମିନ

note: name for wmm
en: Maiwa (Indonesia)
or: ମାଇୱା (ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ)

note: name for wmo
en: Wom (Papua New Guinea)
or: ୱମ (ପାପୁଆ ନୂତନ ଗିନୀ)

note: name for wof
en: Wolof, Gambian
or: ୱଲଫ, ଗାମ୍ବିଆନ

note: name for wol
en: Wolof
or: ୱୋଲୋଫ

note: name for wom
en: Wom (Nigeria)
or: ୱମ (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for wrz
en: Waray (Australia)
or: ୱାରେ (ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ)

note: name for wuu
en: Chinese, Wu
or: ଚାଇନୀଜ, ୱୁ

note: name for www
en: Wawa
or: ଓ୍ବାବା

note: name for wyy
en: Fijian, Western
or: ଫିଜିଆନ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for xaa
en: Arabic, Andalusian
or: ଆରବୀ, ଏଣ୍ଡାଲୁସିଆନ

note: name for xba
en: Kamba (Brazil)
or: କାମ୍ବା, (ବ୍ରାଜୀଲ)

note: name for xbm
en: Breton, Middle
or: ବ୍ରେଟନ, ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for xcl
en: Armenian, Classical
or: ଆର୍ମେନିୟାନ, ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ

note: name for xcr
en: Carian
or: କେରିଆନ

note: name for xct
en: Tibetan, Classical
or: ତିବ୍ବେତୀ, ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ

note: name for xho
en: Xhosa
or: ଝୋସା

note: name for xiv
en: Indus Valley Language
or: ଇଣ୍ଡାସ ଭେଲ୍ଲୀ ଭାଷା

note: name for xkc
en: Kho'ini
or: ଖୋନି

note: name for xki
en: Kenyan Sign Language
or: କେନିଆ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for xlb
en: Loup B
or: ଲୁପ B

note: name for xlc
en: Lycian
or: ଲିସିୟାନ

note: name for xld
en: Lydian
or: ଲିଡିଆନ

note: name for xlo
en: Loup A
or: ଲୁପ A

note: name for xlu
en: Luwian, Cuneiform
or: ଲୁଇୱାନ, କ୍ଯୁନୀଫୋର୍ମ

note: name for xme
en: Median
or: ମଧ୍ଯମା

note: name for xmk
en: Macedonian, Ancient
or: ମେସୀଡୋନିୟାନ, ପୁରାତନ

note: name for xml
en: Malaysian Sign Language
or: ମାଲୟେସିଆ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for xmm
en: Malay, Manado
or: ମାଳୟ, ମାନାଡୋ

note: name for xmn
en: Persian, Manichaean Middle
or: ପାର୍ସୀ, ମାନିଚେନ ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for xmo
en: Morerebi
or: ମୋରେବି

note: name for xms
en: Moroccan Sign Language
or: ମୋରୋକ୍କାନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for xmt
en: Matbat
or: ମାଟବାଟ

note: name for xmw
en: Malagasy, Tsimihety
or: ମାଲାଗାସି, ସିମିହେତି

note: name for xmz
en: Mori Bawah
or: ମୋରୀ ବାୱା

note: name for xna
en: North Arabian, Ancient
or: ଉତ୍ତର ଆରାବିଆନ, ପୁରାତନ

note: name for xng
en: Mongolian, Middle
or: ମୋଙ୍ଗୋଲିୟାନ, ମଧ୍ଯଭାଗ

note: name for xno
en: Anglo-Norman
or: ଆଙ୍ଗ୍ଳୋ-ନୋର୍ମାନ

note: name for xoc
en: O'chi'chi'
or: ଓ ଛି ଛି

note: name for xom
en: Komo (Sudan)
or: କୋମୋ (ସୂଡାନ)

note: name for xpe
en: Kpelle, Liberia
or: ପେଲେ, ଲାଇବେରିୟା

note: name for xsl
en: Slavey, South
or: ସ୍ଲାଭେ, ଦକ୍ଷିଣ

note: name for xsn
en: Sanga (Nigeria)
or: ସାଙ୍ଗା (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for xtc
en: Katcha-Kadugli-Miri
or: କାଚା-କାଡ଼ୁଗ୍ଲି-ମିରୀ

note: name for xtm
en: Mixtec, Magdalena Peñasco
or: ମିକ୍ସଟେକ, ମାଗଡାଲେନା ପେନାସ୍କୋ

note: name for xto
en: Tokharian A
or: ତୋଖାରିଆନ A

note: name for xup
en: Umpqua, Upper
or: ଉମ୍ପ୍ୱା, ଉପର

note: name for xwl
en: Gbe, Western Xwla
or: ବେ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ ୱାଲା

note: name for xxb
en: Boro (Ghana)
or: ବୋରୋ (ଘାନା)

note: name for xzp
en: Zapotec, Ancient
or: ଜାପୋଟେକ, ପୁରାତନ

note: name for yac
en: Yali, Pass Valley
or: ୟାଲି, ପାସ ଭେଲି

note: name for yaf
en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
or: ୟାକା (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for yao
en: Yao
or: ୟାଓ

note: name for yap
en: Yapese
or: ୟେପେଜ

note: name for yaq
en: Yaqui
or: ୟାକି

note: name for yas
en: Nugunu (Cameroon)
or: ନୁଗୁନୁ (କାମେଋନ)

note: name for ybe
en: Yugur, West
or: ୟୁଗୁର, ପଶ୍ଚିମ

note: name for ydd
en: Yiddish, Eastern
or: ୟିଦିସ, ପୂର୍ବୀ

note: name for yds
en: Yiddish Sign Language
or: ୟିଦିସ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
or: ଆରବୀ, ଜୁଡ଼ିଓ-ଇରାକି

note: name for yid
en: Yiddish
or: ୟିଦିସ

note: name for yih
en: Yiddish, Western
or: ୟିଦିସ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for yir
en: Awyu, North
or: ଆୟୁ, ଉତ୍ତର

note: name for yix
en: Yi, Axi
or: ୟି, ଏକ୍ସି

note: name for ylo
en: Yi, Naluo
or: ୟି, ନାଲୁଓ

note: name for ymo
en: Yangum Mon
or: ୟାଙ୍ଗମ ମନ

note: name for yne
en: Lang'e
or: ଲେଙ୍ଗ

note: name for yor
en: Yoruba
or: ୟୋରୁବା

note: name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
or: ୟୁଗୋସ୍ଲୋଭାନିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for yso
en: Nisi (China)
or: ନିଶି (ଚୀନ)

note: name for yss
en: Yessan-Mayo
or: ୟେସାନ-ମାୟୋ

note: name for yud
en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
or: ଆରବୀ, ଜୁଦଓ-ଟାଇପୋଲିଟାନିଆନ

note: name for yue
en: Chinese, Yue
or: ଚାଇନୀଜ, ୟୁ

note: name for yun
en: Bena (Nigeria)
or: ବେନା (ନାଈଜୀରିୟା)

note: name for yuy
en: Yugur, East
or: ୟୁଗୁର, ପୂର୍ବ

note: name for ywl
en: Lalu, Western
or: ଲାଲୁ, ପାଶ୍ଚାତ୍ଯ

note: name for ywq
en: Yi, Wuding-Luquan
or: ୟି, ୟୁଡ଼ିଙ୍ଗ-ଲୁକାନ

note: name for yzg
en: Buyang, E'ma
or: ବୁୟାଙ୍ଗ, ଇମା

note: name for zaa
en: Zapotec, Sierra de Juárez
or: ଜାପୋଟେକ, ସିଏରା ଡ଼େ ଜୁଆରେ

note: name for zab
en: Zapotec, San Juan Guelavía
or: ଜାପୋଟେକ, ସାନ ଜୁଆନ ଗୁଏଲାଭିଆ

note: name for zac
en: Zapotec, Ocotlán
or: ଜାପୋଟେକ, ଓକୋଟଲାନ

note: name for zad
en: Zapotec, Cajonos
or: ଜାପୋଟେକ, କାଜୋନୋସ

note: name for zae
en: Zapotec, Yareni
or: ଜାପୋଟେକ, ୟାରେନି

note: name for zaf
en: Zapotec, Ayoquesco
or: ଜାପୋଟେକ, ଆୟୋକ୍ୱେସ୍କୋ

note: name for zai
en: Zapotec, Isthmus
or: ଜାପୋଟେକ, ଇସଥମୁସ

note: name for zam
en: Zapotec, Miahuatlán
or: ଜାପୋଟେକ, ମିଆହୁତଲାନ

note: name for zao
en: Zapotec, Ozolotepec
or: ଜାପୋଟେକ, ଓଜୋଲୋଟେପେକ

note: name for zap
en: Zapotec
or: ଜାପୋଟେକ

note: name for zaq
en: Zapotec, Aloápam
or: ଜାପୋଟେକ, ଆଲୋପାମ

note: name for zar
en: Zapotec, Rincón
or: ଜାପୋଟେକ, ରିଙ୍କୋନ

note: name for zas
en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
or: ଜାପୋଟେକ, ସାଣ୍ଟୋ ଡୋମିଙ୍ଗୋ ଆଲବାରାଡ଼ାସ

note: name for zat
en: Zapotec, Tabaa
or: ଜାପୋଟେକ, ତାବା

note: name for zav
en: Zapotec, Yatzachi
or: ଜାପୋଟେକ, ୟାତଜାସି

note: name for zaw
en: Zapotec, Mitla
or: ଜାପୋଟେକ, ମିତଲା

note: name for zax
en: Zapotec, Xadani
or: ଜାପୋଟେକ, ଜାଦାନି

note: name for zbe
en: Berawan, East
or: ବେରାୱାନ, ପୂର୍ବ

note: name for zbw
en: Berawan, West
or: ବେରାୱାନ, ପଶ୍ଚିମ

note: name for zca
en: Zapotec, Coatecas Altas
or: ଜାପୋଟେକ, କୋଟେକାସ ଆଟଲାସ

note: name for zch
en: Zhuang, Central Hongshuihe
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ମଧ୍ଯ ହଙ୍ଗସୁଇ

note: name for zeh
en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ପୂର୍ବୀ ହଙ୍ଗସୁଇ

note: name for zen
en: Zenaga
or: ଜେନାଗା

note: name for zgb
en: Zhuang, Guibei
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ଗୁବେଇ

note: name for zgm
en: Zhuang, Minz
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ମିଣ୍ଟ

note: name for zgn
en: Zhuang, Guibian
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ଗୁବିଆନ

note: name for zhd
en: Zhuang, Dai
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ଦାଇ

note: name for zhn
en: Zhuang, Nong
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ନଙ୍ଗ

note: name for zho
en: Chinese
or: ଚାଇନୀଜ

note: name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
or: ଜିମ୍ବାୱେ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for zlj
en: Zhuang, Liujiang
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ଲିଜିୟାଙ୍ଗ

note: name for zlm
en: Malay (individual language)
or: ମାଳୟ, (ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାଷା)

note: name for zln
en: Zhuang, Lianshan
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ଲିଆନସାନ

note: name for zlq
en: Zhuang, Liuqian
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ଲୁଇକାନ

note: name for zma
en: Manda (Australia)
or: ମଣ୍ଡା (ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ)

note: name for zmi
en: Negeri Sembilan Malay
or: ନେଗେରି ସେମ୍ବିଲାନ ମାଳୟ

note: name for zmw
en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
or: ବୋ (କଙ୍ଗୋ ଗଣତନ୍ତ୍ର)

note: name for zoo
en: Zapotec, Asunción Mixtepec
or: ଜାପୋଟେକ, ଏଶନସିୟନ ମିକ୍ସଟେପେକ

note: name for zoq
en: Zoque, Tabasco
or: ଜକ, ତବାସ୍କୋ

note: name for zos
en: Zoque, Francisco León
or: ଜକ, ଫ୍ରାନସିସ୍କୋ ଲିଓନ

note: name for zpa
en: Zapotec, Lachiguiri
or: ଜାପୋଟେକ, ଲାଚିଗିରି

note: name for zpb
en: Zapotec, Yautepec
or: ଜାପୋଟେକ, ୟାତେପେକ

note: name for zpc
en: Zapotec, Choapan
or: ଜାପୋଟେକ, ଚାଓପାନ

note: name for zpd
en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
or: ଜାପୋଟେକ, ଦକ୍ଷିଣପୂର୍ବୀ ଇତାଲାନ

note: name for zpe
en: Zapotec, Petapa
or: ଜାପୋଟେକ, ପେତାପା

note: name for zpf
en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
or: ଜାପୋଟେକ, ସାନ ପେଡ଼୍ରୋ କିତନି

note: name for zpg
en: Zapotec, Guevea De Humboldt
or: ଜାପୋଟେକ, ଗ୍ୱେଭିଆ ଡେ ହାମ୍ବୋଲ୍ଟ

note: name for zph
en: Zapotec, Totomachapan
or: ଜାପୋଟେକ, ତୋତୋମାଚାପାନ

note: name for zpi
en: Zapotec, Santa María Quiegolani
or: ଜାପୋଟେକ, ସାଣ୍ଟା ମାରିଆ କିଗୋଲାନି

note: name for zpj
en: Zapotec, Quiavicuzas
or: ଜାପୋଟେକ, କିଭିକୁଜାସ

note: name for zpk
en: Zapotec, Tlacolulita
or: ଜାପୋଟେକ, ଲାକୋଲୁଲିତା

note: name for zpl
en: Zapotec, Lachixío
or: ଜାପୋଟେକ, ଲାଚିକ୍ସୋ

note: name for zpm
en: Zapotec, Mixtepec
or: ଜାପୋଟେକ, ମିକ୍ସତେପେକ

note: name for zpn
en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
or: ଜାପୋଟେକ, ସାଣ୍ଟା ଇନେସ ୟାଜେଚି

note: name for zpo
en: Zapotec, Amatlán
or: ଜାପୋଟେକ, ଆମାତଲାନ

note: name for zpp
en: Zapotec, El Alto
or: ଜାପୋଟେକ, ଏଲ ଆଲଟୋ

note: name for zpq
en: Zapotec, Zoogocho
or: ଜାପୋଟେକ, ଜୁଗୋଚୋ

note: name for zpr
en: Zapotec, Santiago Xanica
or: ଜାପୋଟେକ, ସାଣ୍ଟିୟାଗୋ ଜାନିକା

note: name for zps
en: Zapotec, Coatlán
or: ଜାପୋଟେକ, କୋଟଲାନ

note: name for zpt
en: Zapotec, San Vicente Coatlán
or: ଜାପୋଟେକ, ସାନ ଭିସେଣ୍ଟ କୋଟଲାନ

note: name for zpu
en: Zapotec, Yalálag
or: ଜାପୋଟେକ, ୟାଲାଗ

note: name for zpv
en: Zapotec, Chichicapan
or: ଜାପୋଟେକ, ଚିଚିକାପାନ

note: name for zpw
en: Zapotec, Zaniza
or: ଜାପୋଟେକ, ଜାନିଜା

note: name for zpx
en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
or: ଜାପୋଟେକ, ସାନବାଲଟାଜାର ଲୋକ୍ସିଚା

note: name for zpy
en: Zapotec, Mazaltepec
or: ଜାପୋଟେକ, ମାଜାଲତେପେକ

note: name for zpz
en: Zapotec, Texmelucan
or: ଜାପୋଟେକ, ଟେକ୍ସମେଲୁକାନ

note: name for zqe
en: Zhuang, Qiubei
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, କିବେଇ

note: name for zsl
en: Zambian Sign Language
or: ଜାମ୍ବିଆନ ଚିହ୍ନଟ ଭାଷା

note: name for zsm
en: Malay, Standard
or: ମାଳୟ, ମାନକ

note: name for zsr
en: Zapotec, Southern Rincon
or: ଜାପୋଟେକ, ଦକ୍ଷିଣ ରିଙ୍କନ

note: name for zte
en: Zapotec, Elotepec
or: ଜାପୋଟେକ, ଏଲୋଟେପେକ

note: name for ztg
en: Zapotec, Xanaguía
or: ଜାପୋଟେକ, ଜାନାଗୁଆ

note: name for ztl
en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
or: ଜାପୋଟେକ, ଲାପାଗୁଆ-ଗିଭିନି

note: name for ztm
en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
or: ଜାପୋଟେକ, ସାନ ଅଗଷ୍ଟିନ ମିକ୍ସଟେପେକ

note: name for ztn
en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
or: ଜାପୋଟେକ, ସାଣ୍ଟା କାଟାରିନ ଆଲବାରାଡ଼ାସ

note: name for ztp
en: Zapotec, Loxicha
or: ଜାପୋଟେକ, ଲୋକ୍ସିଚା

note: name for ztq
en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
or: ଜାପୋଟେକ, କିକିତାନ-କ୍ୱେରୀ

note: name for zts
en: Zapotec, Tilquiapan
or: ଜାପୋଟେକ, ତିଲକିପାନ

note: name for ztt
en: Zapotec, Tejalapan
or: ଜାପୋଟେକ, ତେଜାଲାପାନ

note: name for ztu
en: Zapotec, Güilá
or: ଜାପୋଟେକ, ଗିଲା

note: name for ztx
en: Zapotec, Zaachila
or: ଜାପୋଟେକ, ଜାଚିଲା

note: name for zty
en: Zapotec, Yatee
or: ଜାପୋଟେକ, ୟାତେ

note: name for zua
en: Zeem
or: ଜିମ

note: name for zuh
en: Tokano
or: ତୋକାନୋ

note: name for zul
en: Zulu
or: ଜୁଲୁ

note: name for zun
en: Zuni
or: ଜୁନି

note: name for zxx
en: No linguistic content
or: କୌଣସି ଭାଷାତତ୍ତ୍ୱ ନାହିଁ

note: name for zyb
en: Zhuang, Yongbei
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ୟଂବେଇ

note: name for zyg
en: Zhuang, Yang
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ୟାଙ୍ଗ

note: name for zyj
en: Zhuang, Youjiang
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ୟଜିୟାଙ୍ଗ

note: name for zyn
en: Zhuang, Yongnan
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ୟୋଙ୍ଗନାନ

note: name for zzj
en: Zhuang, Zuojiang
or: ଝୁଆଙ୍ଗ, ଜୁଯିୟାଙ୍ଗ
