iso_639_3 3.5.1 - en to ru translation catalogue (340 entries)

note: name for aar
en: Afar
ru: Афар

note: name for abk
en: Abkhazian
ru: Абхазский

note: name for ace
en: Achinese
ru: Ачехский

note: name for ach
en: Acoli
ru: Ачоли

note: name for ada
en: Adangme
ru: Адангме

note: name for afh
en: Afrihili
ru: Африхили

note: name for afr
en: Afrikaans
ru: Африкаанс

note: name for aka
en: Akan
ru: Акан

note: name for akk
en: Akkadian
ru: Аккадский

note: name for ale
en: Aleut
ru: Алеутский

note: name for amh
en: Amharic
ru: Амхарский (Амаринья)

note: name for anp
en: Angika
ru: Анжика

note: name for ara
en: Arabic
ru: Арабский

note: name for arg
en: Aragonese
ru: Арагонский

note: name for arp
en: Arapaho
ru: Арапахо

note: name for arw
en: Arawak
ru: Аравакский

note: name for asm
en: Assamese
ru: Ассамский

note: name for ava
en: Avaric
ru: Аварский

note: name for ave
en: Avestan
ru: Авестийский

note: name for awa
en: Awadhi
ru: Авадхи

note: name for aym
en: Aymara
ru: Аймара

note: name for aze
en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

note: name for bak
en: Bashkir
ru: Башкирский

note: name for bal
en: Baluchi
ru: Балийский

note: name for bam
en: Bambara
ru: Бамбара

note: name for ban
en: Balinese
ru: Балийский

note: name for bej
en: Beja
ru: Беджа

note: name for bel
en: Belarusian
ru: Белорусский

note: name for ben
en: Bengali
ru: Бенгальский

note: name for bho
en: Bhojpuri
ru: Бходжпури

note: name for bik
en: Bikol
ru: Бикольский

note: name for bin
en: Bini
ru: Бини

note: name for bis
en: Bislama
ru: Бислама

note: name for bla
en: Siksika
ru: Сиксика

note: name for bod
en: Tibetan
ru: Тибетский

note: name for bos
en: Bosnian
ru: Боснийский

note: name for bra
en: Braj
ru: Браун

note: name for bre
en: Breton
ru: Бретонский

note: name for bua
en: Buriat
ru: Бурятский

note: name for bug
en: Buginese
ru: Бугийский

note: name for bul
en: Bulgarian
ru: Болгарский

note: name for cad
en: Caddo
ru: Каддо

note: name for cat
en: Catalan
ru: Каталанский

note: name for ceb
en: Cebuano
ru: Себуано

note: name for ces
en: Czech
ru: Чешский

note: name for cha
en: Chamorro
ru: Чаморро

note: name for chb
en: Chibcha
ru: Чибча

note: name for che
en: Chechen
ru: Чеченский

note: name for chg
en: Chagatai
ru: Чагатайский

note: name for chk
en: Chuukese
ru: Трукский

note: name for chn
en: Chinook jargon
ru: Чинук жаргон

note: name for cho
en: Choctaw
ru: Чоктав

note: name for chp
en: Chipewyan
ru: Чипевианский

note: name for chr
en: Cherokee
ru: Чероки

note: name for chv
en: Chuvash
ru: Чувашский

note: name for chy
en: Cheyenne
ru: Чейенн

note: name for cop
en: Coptic
ru: Коптский

note: name for cor
en: Cornish
ru: Корнский

note: name for cos
en: Corsican
ru: Корсиканский

note: name for cre
en: Cree
ru: Кри

note: name for csb
en: Kashubian
ru: Кашубианский

note: name for cym
en: Welsh
ru: Уэльский (Валлийский)

note: name for dak
en: Dakota
ru: Дакота

note: name for dan
en: Danish
ru: Датский

note: name for dar
en: Dargwa
ru: Даргва

note: name for del
en: Delaware
ru: Делаварский

note: name for den
en: Slave (Athapascan)
ru: Атапачские языки

note: name for deu
en: German
ru: Немецкий

note: name for dgr
en: Dogrib
ru: Догриб

note: name for din
en: Dinka
ru: Динка

note: name for dua
en: Duala
ru: Дуала

note: name for dyu
en: Dyula
ru: Диула (Дьюла)

note: name for dzo
en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ

note: name for efi
en: Efik
ru: Эфик

note: name for egy
en: Egyptian (Ancient)
ru: Древнеегипетский

note: name for eka
en: Ekajuk
ru: Экаджук

note: name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
ru: Новогреческий (с 1453)

note: name for elx
en: Elamite
ru: Эламский

note: name for eng
en: English
ru: Английский

note: name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
ru: Среднеанглийский (1100-1500)

note: name for epo
en: Esperanto
ru: Эсперанто

note: name for est
en: Estonian
ru: Эстонский

note: name for eus
en: Basque
ru: Баскский

note: name for ewe
en: Ewe
ru: Эве

note: name for ewo
en: Ewondo
ru: Эвондо

note: name for fao
en: Faroese
ru: Фарерский

note: name for fas
en: Persian
ru: Персидский

note: name for fat
en: Fanti
ru: Фанти

note: name for fij
en: Fijian
ru: Фиджи

note: name for fin
en: Finnish
ru: Финский

note: name for fon
en: Fon
ru: Фон

note: name for fra
en: French
ru: Французский

note: name for ful
en: Fulah
ru: Фулах

note: name for fur
en: Friulian
ru: Фриулианский

note: name for gaa
en: Ga
ru: Га

note: name for gay
en: Gayo
ru: Гайо

note: name for gez
en: Geez
ru: Геэз

note: name for gil
en: Gilbertese
ru: Гильбертский

note: name for gle
en: Irish
ru: Ирландский

note: name for glv
en: Manx
ru: Мэнкский

note: name for gon
en: Gondi
ru: Гонди

note: name for gor
en: Gorontalo
ru: Горонтало

note: name for got
en: Gothic
ru: Готский

note: name for grb
en: Grebo
ru: Гребо

note: name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
ru: Древнегреческий (по 1453)

note: name for grn
en: Guarani
ru: Гуарани

note: name for guj
en: Gujarati
ru: Гуджарати

note: name for hai
en: Haida
ru: Хайда

note: name for hau
en: Hausa
ru: Хауса

note: name for haw
en: Hawaiian
ru: Гавайский

note: name for heb
en: Hebrew
ru: Иврит

note: name for her
en: Herero
ru: Гереро

note: name for hil
en: Hiligaynon
ru: Хилигайнон

note: name for hin
en: Hindi
ru: Хинди

note: name for hit
en: Hittite
ru: Хиттит

note: name for hmn
en: Hmong
ru: Хмонг

note: name for hmo
en: Hiri Motu
ru: Хири Моту

note: name for hrv
en: Croatian
ru: Хорватский

note: name for hun
en: Hungarian
ru: Венгерский

note: name for hup
en: Hupa
ru: Хупа

note: name for hye
en: Armenian
ru: Армянский

note: name for iba
en: Iban
ru: Ибанский

note: name for ibo
en: Igbo
ru: Игбо

note: name for ido
en: Ido
ru: Идо

note: name for iku
en: Inuktitut
ru: Инуктитут

note: name for ile
en: Interlingue
ru: Интерлингве

note: name for ilo
en: Iloko
ru: Илоко

note: name for ina
en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
ru: Интерлингва (Ассоциация международного вспомогательного языка)

note: name for ind
en: Indonesian
ru: Индонезийский

note: name for inh
en: Ingush
ru: Ингушский

note: name for ipk
en: Inupiaq
ru: Инулиак

note: name for isl
en: Icelandic
ru: Исландский

note: name for ita
en: Italian
ru: Итальянский

note: name for jav
en: Javanese
ru: Яванский

note: name for jbo
en: Lojban
ru: Лоджбан

note: name for jpn
en: Japanese
ru: Японский

note: name for jpr
en: Judeo-Persian
ru: Еврейско-персидский

note: name for jrb
en: Judeo-Arabic
ru: Еврейско-арабский

note: name for kaa
en: Kara-Kalpak
ru: Каракалпакский

note: name for kab
en: Kabyle
ru: Кабильский

note: name for kac
en: Kachin
ru: Качинский

note: name for kan
en: Kannada
ru: Каннада

note: name for kas
en: Kashmiri
ru: Кашмири

note: name for kat
en: Georgian
ru: Грузинский

note: name for kau
en: Kanuri
ru: Канури

note: name for kaw
en: Kawi
ru: Кави

note: name for kaz
en: Kazakh
ru: Казахский

note: name for kbd
en: Kabardian
ru: Кабардинский

note: name for kha
en: Khasi
ru: Кхаси

note: name for kho
en: Khotanese
ru: Хотанский

note: name for kik
en: Kikuyu
ru: Кикуйю

note: name for kin
en: Kinyarwanda
ru: Киньяруанда

note: name for kir
en: Kirghiz
ru: Киргизский

note: name for kmb
en: Kimbundu
ru: Кимбунду

note: name for kom
en: Komi
ru: Коми

note: name for kon
en: Kongo
ru: Конго

note: name for kor
en: Korean
ru: Корейский

note: name for kos
en: Kosraean
ru: Косраинский

note: name for kpe
en: Kpelle
ru: Кпелле

note: name for krc
en: Karachay-Balkar
ru: Карачаево-балкарский

note: name for krl
en: Karelian
ru: Карельский

note: name for kru
en: Kurukh
ru: Курух

note: name for kua
en: Kuanyama
ru: Киньяма

note: name for kum
en: Kumyk
ru: Кумыкский

note: name for kur
en: Kurdish
ru: Курдский

note: name for kut
en: Kutenai
ru: Кутенаи

note: name for lad
en: Ladino
ru: Ладино

note: name for lah
en: Lahnda
ru: Лахнда

note: name for lam
en: Lamba
ru: Ламба

note: name for lao
en: Lao
ru: Лаосский

note: name for lat
en: Latin
ru: Латинский

note: name for lav
en: Latvian
ru: Латвийский

note: name for lez
en: Lezghian
ru: Лезгинский

note: name for lin
en: Lingala
ru: Лингала

note: name for lit
en: Lithuanian
ru: Литовский

note: name for lol
en: Mongo
ru: Монго

note: name for loz
en: Lozi
ru: Лози

note: name for lua
en: Luba-Lulua
ru: Луба-Лулуа

note: name for lub
en: Luba-Katanga
ru: Луба-Катанга

note: name for lug
en: Ganda
ru: Ганда

note: name for lui
en: Luiseno
ru: Луисеньо

note: name for lun
en: Lunda
ru: Лунда

note: name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
ru: Луо (Кения и Танзания)

note: name for lus
en: Lushai
ru: Лушай

note: name for mad
en: Madurese
ru: Мадурский

note: name for mag
en: Magahi
ru: Магахи

note: name for mai
en: Maithili
ru: Майтхили

note: name for mak
en: Makasar
ru: Макассарский

note: name for mal
en: Malayalam
ru: Малаялам

note: name for man
en: Mandingo
ru: Мандинго

note: name for mar
en: Marathi
ru: Маратхи

note: name for mas
en: Masai
ru: Масаи

note: name for mdf
en: Moksha
ru: Мокша

note: name for mdr
en: Mandar
ru: Мандарский

note: name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
ru: Среднеирландский (900-1200)

note: name for min
en: Minangkabau
ru: Минангкабау

note: name for mkd
en: Macedonian
ru: Македонский

note: name for mlg
en: Malagasy
ru: Малагаси

note: name for mlt
en: Maltese
ru: Мальтийский

note: name for mnc
en: Manchu
ru: Манчу

note: name for mni
en: Manipuri
ru: Манипури

note: name for moh
en: Mohawk
ru: Мохаук

note: name for mon
en: Mongolian
ru: Монгольский

note: name for mos
en: Mossi
ru: Моей

note: name for mri
en: Maori
ru: Маори

note: name for mul
en: Multiple languages
ru: Разных семей языки

note: name for mus
en: Creek
ru: Крик

note: name for mwl
en: Mirandese
ru: Мирандские

note: name for mwr
en: Marwari
ru: Марвари

note: name for mya
en: Burmese
ru: Бирманский

note: name for myv
en: Erzya
ru: Эрзянский

note: name for nap
en: Neapolitan
ru: Неаполитанский

note: name for nau
en: Nauru
ru: Науру

note: name for nbl
en: Ndebele, South
ru: Ндебеле южный

note: name for nde
en: Ndebele, North
ru: Ндебеле северный

note: name for ndo
en: Ndonga
ru: Ндунга

note: name for nep
en: Nepali
ru: Непальский

note: name for nia
en: Nias
ru: Ниас

note: name for niu
en: Niuean
ru: Ниуэ

note: name for nld
en: Dutch
ru: Нидерландский

note: name for nno
en: Norwegian Nynorsk
ru: Норвежский Нюнорск

note: name for nog
en: Nogai
ru: Ногайский

note: name for non
en: Norse, Old
ru: Старонорвежский

note: name for nor
en: Norwegian
ru: Норвежский

note: name for nym
en: Nyamwezi
ru: Ньямвези

note: name for nyn
en: Nyankole
ru: Ньянколе

note: name for nyo
en: Nyoro
ru: Ньоро

note: name for nzi
en: Nzima
ru: Нзима

note: name for oji
en: Ojibwa
ru: Оджибва

note: name for ori
en: Oriya
ru: Ория

note: name for orm
en: Oromo
ru: Оромо

note: name for osa
en: Osage
ru: Оседжи

note: name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
ru: Турецкий, Отомангский (1500-1928)

note: name for pag
en: Pangasinan
ru: Пангасинан

note: name for pal
en: Pahlavi
ru: Пехлевийский

note: name for pam
en: Pampanga
ru: Пампанга

note: name for pap
en: Papiamento
ru: Папьяменто

note: name for pau
en: Palauan
ru: Палау

note: name for phn
en: Phoenician
ru: Финикийский

note: name for pli
en: Pali
ru: Пали

note: name for pol
en: Polish
ru: Польский

note: name for pon
en: Pohnpeian
ru: Фонпейский

note: name for por
en: Portuguese
ru: Португальский

note: name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
ru: Старопровансальский (по 1500)

note: name for pus
en: Pushto
ru: Пушту

note: name for que
en: Quechua
ru: Кечуа

note: name for raj
en: Rajasthani
ru: Раджастхани

note: name for rap
en: Rapanui
ru: Рапаню

note: name for rom
en: Romany
ru: Цыганский

note: name for ron
en: Romanian
ru: Румынский

note: name for run
en: Rundi
ru: Рунди

note: name for rus
en: Russian
ru: Русский

note: name for sad
en: Sandawe
ru: Сандаве

note: name for sag
en: Sango
ru: Санго

note: name for sah
en: Yakut
ru: Якутский

note: name for san
en: Sanskrit
ru: Санскрит

note: name for sas
en: Sasak
ru: Сасакский

note: name for sat
en: Santali
ru: Сантали

note: name for scn
en: Sicilian
ru: Сицилийский

note: name for sco
en: Scots
ru: Шотландский

note: name for sel
en: Selkup
ru: Селкапский

note: name for sga
en: Irish, Old (to 900)
ru: Староирландский (по 900)

note: name for shn
en: Shan
ru: Шанский

note: name for sid
en: Sidamo
ru: Сидама

note: name for slk
en: Slovak
ru: Словацкий

note: name for slv
en: Slovenian
ru: Словенский

note: name for smj
en: Lule Sami
ru: Люле-саамский

note: name for smo
en: Samoan
ru: Самоанский

note: name for sna
en: Shona
ru: Шона

note: name for snd
en: Sindhi
ru: Синдхи

note: name for snk
en: Soninke
ru: Сонинк

note: name for sog
en: Sogdian
ru: Согдийский

note: name for som
en: Somali
ru: Сомали

note: name for sot
en: Sotho, Southern
ru: Сото Южный

note: name for spa
en: Spanish
ru: Испанский

note: name for sqi
en: Albanian
ru: Албанский

note: name for srd
en: Sardinian
ru: Сардинский

note: name for srp
en: Serbian
ru: Сербский

note: name for srr
en: Serer
ru: Серер

note: name for ssw
en: Swati
ru: Свати

note: name for suk
en: Sukuma
ru: Сукума

note: name for sun
en: Sundanese
ru: Сунданский

note: name for sus
en: Susu
ru: Сусу

note: name for sux
en: Sumerian
ru: Шумерский

note: name for swe
en: Swedish
ru: Шведский

note: name for syr
en: Syriac
ru: Сирийский

note: name for tah
en: Tahitian
ru: Таитянский

note: name for tam
en: Tamil
ru: Тамильский

note: name for tat
en: Tatar
ru: Татарский

note: name for tel
en: Telugu
ru: Телугу

note: name for tem
en: Timne
ru: Темне

note: name for ter
en: Tereno
ru: Терено

note: name for tet
en: Tetum
ru: Тетумский

note: name for tgk
en: Tajik
ru: Таджикский

note: name for tgl
en: Tagalog
ru: Тагалог

note: name for tha
en: Thai
ru: Таи

note: name for tig
en: Tigre
ru: Тигре

note: name for tir
en: Tigrinya
ru: Тигринья

note: name for tiv
en: Tiv
ru: Тив

note: name for tkl
en: Tokelau
ru: Токелау

note: name for tli
en: Tlingit
ru: Тлингит

note: name for tmh
en: Tamashek
ru: Тамашек

note: name for tog
en: Tonga (Nyasa)
ru: Тонга (Ньяса)

note: name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
ru: Тонга (острова Тонга)

note: name for tpi
en: Tok Pisin
ru: Ток Писин

note: name for tsi
en: Tsimshian
ru: Цимшиан

note: name for tsn
en: Tswana
ru: Тсвана

note: name for tso
en: Tsonga
ru: Тсонга

note: name for tuk
en: Turkmen
ru: Туркменский

note: name for tum
en: Tumbuka
ru: Тумбука

note: name for tur
en: Turkish
ru: Турецкий

note: name for tvl
en: Tuvalu
ru: Тувалу

note: name for twi
en: Twi
ru: Тви

note: name for tyv
en: Tuvinian
ru: Тувинский

note: name for udm
en: Udmurt
ru: Удмуртский

note: name for uga
en: Ugaritic
ru: Угаритский

note: name for uig
en: Uighur
ru: Уйгурский

note: name for ukr
en: Ukrainian
ru: Украинский

note: name for umb
en: Umbundu
ru: Умбунду

note: name for und
en: Undetermined
ru: Неидентифицированный

note: name for urd
en: Urdu
ru: Урду

note: name for uzb
en: Uzbek
ru: Узбекский

note: name for vai
en: Vai
ru: Ваи

note: name for ven
en: Venda
ru: Венда

note: name for vie
en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

note: name for vol
en: Volapük
ru: Волапюк

note: name for vot
en: Votic
ru: Вотик

note: name for was
en: Washo
ru: Вашо

note: name for wln
en: Walloon
ru: Валлун

note: name for wol
en: Wolof
ru: Волоф

note: name for xho
en: Xhosa
ru: Коса

note: name for yao
en: Yao
ru: Яо

note: name for yap
en: Yapese
ru: Яапийский

note: name for yid
en: Yiddish
ru: Идиш

note: name for yor
en: Yoruba
ru: Йоруба

note: name for zap
en: Zapotec
ru: Сапотекский

note: name for zen
en: Zenaga
ru: Зенагский

note: name for zho
en: Chinese
ru: Китайский

note: name for zul
en: Zulu
ru: Зулусский

note: name for zun
en: Zuni
ru: Зуньи
