iso_639_3-3.15 - en to mr translation catalogue (7700 entries)

note: name for aaa
en: Ghotuo
mr: घोटुओ

note: name for aab
en: Alumu-Tesu
mr: अलुमु-टेसु

note: name for aac
en: Ari
mr: अरी

note: name for aad
en: Amal
mr: अमल

note: name for aae
en: Albanian, Arbëreshë
mr: अल्बेनियन, अर्बेरेशे

note: name for aaf
en: Aranadan
mr: अरानाडन

note: name for aag
en: Ambrak
mr: अम्ब्राक

note: name for aah
en: Arapesh, Abu'
mr: अरापेश, अबु

note: name for aai
en: Arifama-Miniafia
mr: अरिफामा-मिनीअफिया

note: name for aak
en: Ankave
mr: अनकावे

note: name for aal
en: Afade
mr: अफेड

note: name for aam
en: Aramanik
mr: अरामानिक

note: name for aan
en: Anambé
mr: अनाम्बे

note: name for aao
en: Arabic, Algerian Saharan
mr: अरबीक, अल्जेरियन सहारान

note: name for aap
en: Arára, Pará
mr: अरारा, पारा

note: name for aaq
en: Abnaki, Eastern
mr: अब्नाकी, पूर्व

note: name for aar
en: Afar
mr: अफर

note: name for aas
en: Aasáx
mr: आसक्स

note: name for aat
en: Albanian, Arvanitika
mr: अल्बेनियन, अर्वानिटिका

note: name for aau
en: Abau
mr: अबौ

note: name for aaw
en: Solong
mr: सोलॉन्ग

note: name for aax
en: Mandobo Atas
mr: मॅन्डोबो अटस

note: name for aaz
en: Amarasi
mr: अमारासी

note: name for aba
en: Abé
mr: अबे

note: name for abb
en: Bankon
mr: बॅन्कॉन

note: name for abc
en: Ayta, Ambala
mr: अयटा, अल्बाला

note: name for abd
en: Manide
mr: मनीडे

note: name for abe
en: Abnaki, Western
mr: अब्नाकी, पश्चिम

note: name for abf
en: Abai Sungai
mr: अबै सुन्गाइ

note: name for abg
en: Abaga
mr: अबॅगा

note: name for abh
en: Arabic, Tajiki
mr: अरबीक, ताजिकी

note: name for abi
en: Abidji
mr: अबिड्जी

note: name for abj
en: Aka-Bea
mr: अका-बेए

note: name for abk
en: Abkhazian
mr: अब्क्हजिअन

note: name for abl
en: Lampung Nyo
mr: लॅम्पुन्ग न्यो

note: name for abm
en: Abanyom
mr: अबॅन्योम

note: name for abn
en: Abua
mr: अबुआ

note: name for abo
en: Abon
mr: अबोन

note: name for abp
en: Ayta, Abellen
mr: अयटा, अबेल्लेन

note: name for abq
en: Abaza
mr: अबॅझा

note: name for abr
en: Abron
mr: अब्रोन

note: name for abs
en: Malay, Ambonese
mr: माले, अम्बोनेसे

note: name for abt
en: Ambulas
mr: अम्बुलास

note: name for abu
en: Abure
mr: अबुरे

note: name for abv
en: Arabic, Baharna
mr: अरबीक, बहार्ना

note: name for abw
en: Pal
mr: पॅल

note: name for abx
en: Inabaknon
mr: इनाबाक्नोन

note: name for aby
en: Aneme Wake
mr: अनेमे वाके

note: name for abz
en: Abui
mr: अबुइ

note: name for aca
en: Achagua
mr: अचागुआ

note: name for acb
en: Áncá
mr: अन्का

note: name for acd
en: Gikyode
mr: गिक्योड

note: name for ace
en: Achinese
mr: अकाईनीसे

note: name for acf
en: Creole French, Saint Lucian
mr: क्रिओल फ्रेंच, सैन्ट लुकैन

note: name for ach
en: Acoli
mr: अकोलि

note: name for aci
en: Aka-Cari
mr: अका-कारी

note: name for ack
en: Aka-Kora
mr: अका-कोरा

note: name for acl
en: Akar-Bale
mr: अकार-बेल

note: name for acm
en: Arabic, Mesopotamian
mr: अरबीक, मेसोपोटामियन

note: name for acn
en: Achang
mr: अचान्ग

note: name for acp
en: Acipa, Eastern
mr: असिपा, पूर्व

note: name for acq
en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
mr: अरबीक, ताइझ्झी-अडेनी

note: name for acr
en: Achi
mr: अछी

note: name for acs
en: Acroá
mr: अक्रोआ

note: name for act
en: Achterhoeks
mr: अच्टेरहोएक्स

note: name for acu
en: Achuar-Shiwiar
mr: अच्युआर-शिवीआर

note: name for acv
en: Achumawi
mr: अचुमावी

note: name for acw
en: Arabic, Hijazi
mr: अरबीक, हिजाझी

note: name for acx
en: Arabic, Omani
mr: अरबीक, ओमानी

note: name for acy
en: Arabic, Cypriot
mr: अरबीक, सिप्रिओट

note: name for acz
en: Acheron
mr: अचेरोन

note: name for ada
en: Adangme
mr: अडॉन्ग्मे

note: name for adb
en: Adabe
mr: अडाबे

note: name for add
en: Dzodinka
mr: ड्झोडिन्का

note: name for ade
en: Adele
mr: अडेले

note: name for adf
en: Arabic, Dhofari
mr: अरबीक, ढोफारी

note: name for adg
en: Andegerebinha
mr: अन्डेगेरेबिन्हा

note: name for adh
en: Adhola
mr: अढोला

note: name for adi
en: Adi
mr: अडी

note: name for adj
en: Adioukrou
mr: अडीऔकरौ

note: name for adl
en: Galo
mr: गाला

note: name for adn
en: Adang
mr: अडॅन्ग

note: name for ado
en: Abu
mr: अबु

note: name for adp
en: Adap
mr: अडॅप

note: name for adq
en: Adangbe
mr: अडॅन्गबे

note: name for adr
en: Adonara
mr: अडोनारा

note: name for ads
en: Adamorobe Sign Language
mr: अडामोरोबे चिन्ह भाषा

note: name for adt
en: Adnyamathanha
mr: अड्न्यामाथान्हा

note: name for adu
en: Aduge
mr: अडुज

note: name for adw
en: Amundava
mr: अमुन्डावा

note: name for adx
en: Tibetan, Amdo
mr: टिबेटन, अम्डो

note: name for ady
en: Adyghe
mr: अड्याघी

note: name for adz
en: Adzera
mr: अड्झेरा

note: name for aea
en: Areba
mr: अरेबा

note: name for aeb
en: Arabic, Tunisian
mr: अरबीक, टुनिसिअन

note: name for aec
en: Arabic, Saidi
mr: अरबीक, सैडी

note: name for aed
en: Argentine Sign Language
mr: अर्जेन्टाइन चिन्ह भाषा

note: name for aee
en: Pashayi, Northeast
mr: पाशायी, उत्तरपूर्व

note: name for aek
en: Haeke
mr: हायके

note: name for ael
en: Ambele
mr: अम्बेले

note: name for aem
en: Arem
mr: अरेम

note: name for aen
en: Armenian Sign Language
mr: अर्मेनियन चिन्ह भाषा

note: name for aeq
en: Aer
mr: अएऱ

note: name for aer
en: Arrernte, Eastern
mr: अर्रेर्नटे, पूर्व

note: name for aes
en: Alsea
mr: अल्सी

note: name for aeu
en: Akeu
mr: अकेउ

note: name for aew
en: Ambakich
mr: अम्बाकिच

note: name for aey
en: Amele
mr: अमेली

note: name for aez
en: Aeka
mr: अएका

note: name for afb
en: Arabic, Gulf
mr: अरबीक, गल्फ

note: name for afd
en: Andai
mr: अन्डाइ

note: name for afe
en: Putukwam
mr: पुटुक्वॅम

note: name for afg
en: Afghan Sign Language
mr: अफघान चिन्ह भाषा

note: name for afh
en: Afrihili
mr: अफ्रिहाईलि

note: name for afi
en: Akrukay
mr: अफ्रुके

note: name for afk
en: Nanubae
mr: नानुबे

note: name for afn
en: Defaka
mr: डेफाका

note: name for afo
en: Eloyi
mr: इलोयी

note: name for afp
en: Tapei
mr: टापै

note: name for afr
en: Afrikaans
mr: अफ्रिकान्स

note: name for afs
en: Creole, Afro-Seminole
mr: क्रिओल, अफ्रो-सिमीनोल

note: name for aft
en: Afitti
mr: अफिट्टी

note: name for afu
en: Awutu
mr: अवुटू

note: name for afz
en: Obokuitai
mr: ओबोकुइताइ

note: name for aga
en: Aguano
mr: अगुआनो

note: name for agb
en: Legbo
mr: लेग्बो

note: name for agc
en: Agatu
mr: अगाटु

note: name for agd
en: Agarabi
mr: अगाराबी

note: name for age
en: Angal
mr: अन्गल

note: name for agf
en: Arguni
mr: अर्गुनी

note: name for agg
en: Angor
mr: अन्गोर

note: name for agh
en: Ngelima
mr: न्गेलिमा

note: name for agi
en: Agariya
mr: अगारिया

note: name for agj
en: Argobba
mr: अर्गोब्बा

note: name for agk
en: Agta, Isarog
mr: अग्टा, इसारओग

note: name for agl
en: Fembe
mr: फेम्बे

note: name for agm
en: Angaataha
mr: अन्गाटाहा

note: name for agn
en: Agutaynen
mr: अगुटाय्नेन

note: name for ago
en: Tainae
mr: ताइने

note: name for agq
en: Aghem
mr: अघेम

note: name for agr
en: Aguaruna
mr: अगुआरूना

note: name for ags
en: Esimbi
mr: एसिम्बी

note: name for agt
en: Agta, Central Cagayan
mr: अग्टा, मध्य चगायान

note: name for agu
en: Aguacateco
mr: अगुआकटेको

note: name for agv
en: Dumagat, Remontado
mr: डुमग्त, रेमोन्टाडो

note: name for agw
en: Kahua
mr: काहुआ

note: name for agx
en: Aghul
mr: अघुल

note: name for agy
en: Alta, Southern
mr: अल्टा, दक्षिण

note: name for agz
en: Agta, Mt. Iriga
mr: अग्टा, माऊन्ट इरीगा

note: name for aha
en: Ahanta
mr: अहान्टा

note: name for ahb
en: Axamb
mr: अक्साम्ब

note: name for ahg
en: Qimant
mr: किमंत

note: name for ahh
en: Aghu
mr: अघु

note: name for ahi
en: Aizi, Tiagbamrin
mr: एअझि, तिअग्बामरीन

note: name for ahk
en: Akha
mr: अखा

note: name for ahl
en: Igo
mr: इगो

note: name for ahm
en: Aizi, Mobumrin
mr: अइझी, मोबुमरीन

note: name for ahn
en: Àhàn
mr: अहान

note: name for aho
en: Ahom
mr: अहोम

note: name for ahp
en: Aizi, Aproumu
mr: अइझी, अप्रोउमु

note: name for ahr
en: Ahirani
mr: अहिरानी

note: name for ahs
en: Ashe
mr: अशे

note: name for aht
en: Ahtena
mr: अह्टेना

note: name for aia
en: Arosi
mr: अरोसी

note: name for aib
en: Ainu (China)
mr: अइनु (चायना)

note: name for aic
en: Ainbai
mr: अइनबाइ

note: name for aid
en: Alngith
mr: अल्न्गिथ

note: name for aie
en: Amara
mr: अमारा

note: name for aif
en: Agi
mr: अगी

note: name for aig
en: Creole English, Antigua and Barbuda
mr: क्रिओल इंग्रजी, अन्टीगुआ व बार्बुडा

note: name for aih
en: Ai-Cham
mr: ऐ-छाम

note: name for aii
en: Neo-Aramaic, Assyrian
mr: नीओ-अरामैक, अस्सीरियन

note: name for aij
en: Lishanid Noshan
mr: लिशानीड नोशन

note: name for aik
en: Ake
mr: अके

note: name for ail
en: Aimele
mr: ऐमेल

note: name for aim
en: Aimol
mr: ऐमोल

note: name for ain
en: Ainu (Japan)
mr: ऐनु (जपान)

note: name for aio
en: Aiton
mr: ऐटोन

note: name for aip
en: Burumakok
mr: बुरूमकोक

note: name for aiq
en: Aimaq
mr: ऐमाक

note: name for air
en: Airoran
mr: ऐरोरान

note: name for ais
en: Amis, Nataoran
mr: एमीस, नाटाओरान

note: name for ait
en: Arikem
mr: एरीकेम

note: name for aiw
en: Aari
mr: आरी

note: name for aix
en: Aighon
mr: ऐघोन

note: name for aiy
en: Ali
mr: अली

note: name for aja
en: Aja (Sudan)
mr: अजा (सुदान)

note: name for ajg
en: Aja (Benin)
mr: अजा (बेनिन)

note: name for aji
en: Ajië
mr: अजीए

note: name for ajp
en: Arabic, South Levantine
mr: अरबीक, दक्षिण लेवन्टिन

note: name for ajt
en: Arabic, Judeo-Tunisian
mr: अरबीक, जुडिओ-टुनिशीयन

note: name for aju
en: Arabic, Judeo-Moroccan
mr: अरबीक, जुडिओ-मोरोक्कन

note: name for ajw
en: Ajawa
mr: अजावा

note: name for ajz
en: Karbi, Amri
mr: कर्बी, अम्री

note: name for aka
en: Akan
mr: अकॉन

note: name for akb
en: Batak Angkola
mr: बटाक अन्ग्कोला

note: name for akc
en: Mpur
mr: म्पुर

note: name for akd
en: Ukpet-Ehom
mr: उकपेट-एहोम

note: name for ake
en: Akawaio
mr: अकावैओ

note: name for akf
en: Akpa
mr: अक्पा

note: name for akg
en: Anakalangu
mr: अनाकालन्गु

note: name for akh
en: Angal Heneng
mr: अन्गल हेनेन्ग

note: name for aki
en: Aiome
mr: ऐओम

note: name for akj
en: Aka-Jeru
mr: अका-जेरु

note: name for akk
en: Akkadian
mr: अक्कदिअन

note: name for akl
en: Aklanon
mr: अक्लानोन

note: name for akm
en: Aka-Bo
mr: अका-बो

note: name for ako
en: Akurio
mr: अकुरीओ

note: name for akp
en: Siwu
mr: सिवु

note: name for akq
en: Ak
mr: अक्

note: name for akr
en: Araki
mr: अराकी

note: name for aks
en: Akaselem
mr: अकासेलेम

note: name for akt
en: Akolet
mr: अकोलेट

note: name for aku
en: Akum
mr: अकुम

note: name for akv
en: Akhvakh
mr: अखवाख

note: name for akw
en: Akwa
mr: अख्वा

note: name for akx
en: Aka-Kede
mr: अका-केडे

note: name for aky
en: Aka-Kol
mr: अका-कोल

note: name for akz
en: Alabama
mr: अलबामा

note: name for ala
en: Alago
mr: अलागो

note: name for alc
en: Qawasqar
mr: कावास्कर

note: name for ald
en: Alladian
mr: अल्लादीयन

note: name for ale
en: Aleut
mr: अलेयुत

note: name for alf
en: Alege
mr: अलेगे

note: name for alh
en: Alawa
mr: अलावा

note: name for ali
en: Amaimon
mr: अमैमोन

note: name for alj
en: Alangan
mr: अलॅन्गन

note: name for alk
en: Alak
mr: अलाक

note: name for all
en: Allar
mr: अल्लार

note: name for alm
en: Amblong
mr: अम्ब्लोंग

note: name for aln
en: Albanian, Gheg
mr: अल्बेनियन, घेग

note: name for alo
en: Larike-Wakasihu
mr: लारिके-वाकासिहु

note: name for alp
en: Alune
mr: अलुने

note: name for alq
en: Algonquin
mr: अल्गोनक्युइन

note: name for alr
en: Alutor
mr: अलुटोर

note: name for als
en: Albanian, Tosk
mr: अल्बेनियन, टोस्क

note: name for alt
en: Altai, Southern
mr: अल्टाइ, दक्षिण

note: name for alu
en: 'Are'are
mr: अरेअरे

note: name for alw
en: Alaba-K’abeena
mr: अलाबा-कबीना

note: name for alx
en: Amol
mr: अमोल

note: name for aly
en: Alyawarr
mr: अल्यावार

note: name for alz
en: Alur
mr: अलुर

note: name for ama
en: Amanayé
mr: अमान्ये

note: name for amb
en: Ambo
mr: अम्बो

note: name for amc
en: Amahuaca
mr: अमाहुआका

note: name for ame
en: Yanesha'
mr: यानेशा

note: name for amf
en: Hamer-Banna
mr: हामेर-बान्ना

note: name for amg
en: Amarag
mr: अमॅराग

note: name for amh
en: Amharic
mr: अम्हरिक

note: name for ami
en: Amis
mr: अमीस

note: name for amj
en: Amdang
mr: अम्डॅन्ग

note: name for amk
en: Ambai
mr: अम्बाइ

note: name for aml
en: War-Jaintia
mr: वार-जाइन्टिया

note: name for amm
en: Ama (Papua New Guinea)
mr: अमा (पपुआ नवीन गुइना)

note: name for amn
en: Amanab
mr: अमानाब

note: name for amo
en: Amo
mr: अमो

note: name for amp
en: Alamblak
mr: अलाम्ब्लाक

note: name for amq
en: Amahai
mr: अमाहाइ

note: name for amr
en: Amarakaeri
mr: अमाराकैरी

note: name for ams
en: Amami-Oshima, Southern
mr: अमामी-ओशिमा, दक्षिण

note: name for amt
en: Amto
mr: अम्टो

note: name for amu
en: Amuzgo, Guerrero
mr: अमुझ्गो, गेरेर्रो

note: name for amv
en: Ambelau
mr: अम्बेलाउ

note: name for amw
en: Neo-Aramaic, Western
mr: नीओ-अरॅमैक, पश्चिम

note: name for amx
en: Anmatyerre
mr: अन्माट्येर्रे

note: name for amy
en: Ami
mr: अमी

note: name for amz
en: Atampaya
mr: अटाम्पाया

note: name for ana
en: Andaqui
mr: अल्डाकुइ

note: name for anb
en: Andoa
mr: अन्डोआ

note: name for anc
en: Ngas
mr: न्गास

note: name for and
en: Ansus
mr: अन्सुस

note: name for ane
en: Xârâcùù
mr: जाराकूऊ

note: name for anf
en: Animere
mr: अनिमेरे

note: name for ang
en: English, Old (ca. 450-1100)
mr: इंग्रजी, जुणे (ca. 450-1100)

note: name for anh
en: Nend
mr: नेन्ड

note: name for ani
en: Andi
mr: अन्डी

note: name for anj
en: Anor
mr: अनोर

note: name for ank
en: Goemai
mr: गोएमै

note: name for anl
en: Anu
mr: अनु

note: name for anm
en: Anal
mr: अनेल

note: name for ann
en: Obolo
mr: ओबोलो

note: name for ano
en: Andoque
mr: अन्डोक्वे

note: name for anp
en: Angika
mr: अन्गिक

note: name for anq
en: Jarawa (India)
mr: जारावा (भारत)

note: name for anr
en: Andh
mr: अन्ध

note: name for ans
en: Anserma
mr: अन्सेर्मा

note: name for ant
en: Antakarinya
mr: अन्टाकारिन्या

note: name for anu
en: Anuak
mr: अनुआक

note: name for anv
en: Denya
mr: डेन्या

note: name for anw
en: Anaang
mr: अनआन्ग

note: name for anx
en: Andra-Hus
mr: अन्ड्रा-हुस

note: name for any
en: Anyin
mr: अन्यीन

note: name for anz
en: Anem
mr: अनेम

note: name for aoa
en: Angolar
mr: अन्गोलार

note: name for aob
en: Abom
mr: अबोम

note: name for aoc
en: Pemon
mr: पेमोन

note: name for aod
en: Andarum
mr: अन्डारूम

note: name for aoe
en: Angal Enen
mr: अलगल एनेन

note: name for aof
en: Bragat
mr: ब्रगाट

note: name for aog
en: Angoram
mr: अन्गोरॅम

note: name for aoh
en: Arma
mr: अर्मा

note: name for aoi
en: Anindilyakwa
mr: अनिंडिलयाक्वा

note: name for aoj
en: Mufian
mr: मुफियान

note: name for aok
en: Arhö
mr: अर्हो

note: name for aol
en: Alor
mr: अलोर

note: name for aom
en: Ömie
mr: ओमै

note: name for aon
en: Arapesh, Bumbita
mr: अरापेश, बुम्बिटा

note: name for aor
en: Aore
mr: अलोर

note: name for aos
en: Taikat
mr: तैकात

note: name for aot
en: A'tong
mr: अटॉन्ग

note: name for aox
en: Atorada
mr: अटोराडा

note: name for aoz
en: Uab Meto
mr: ऊऍब मेटो

note: name for apb
en: Sa'a
mr: सा

note: name for apc
en: Arabic, North Levantine
mr: अरबीक, उत्तर लेवॅन्टाइन

note: name for apd
en: Arabic, Sudanese
mr: अरबीक, सुदानिज

note: name for ape
en: Bukiyip
mr: बुकियीप

note: name for apf
en: Agta, Pahanan
mr: अग्टा, पहनान

note: name for apg
en: Ampanang
mr: अम्पानान्ग

note: name for aph
en: Athpariya
mr: अथपारिया

note: name for api
en: Apiaká
mr: अपियाका

note: name for apj
en: Apache, Jicarilla
mr: अपाची, जीकारील्ला

note: name for apk
en: Apache, Kiowa
mr: अपाची, कियोवा

note: name for apl
en: Apache, Lipan
mr: अपाची, लिपॅन

note: name for apm
en: Apache, Mescalero-Chiricahua
mr: अपाची, मेस्कालेरो-छिरीकाहुआ

note: name for apn
en: Apinayé
mr: अपिनाये

note: name for apo
en: Apalik
mr: अपालिक

note: name for app
en: Apma
mr: अप्मा

note: name for apq
en: A-Pucikwar
mr: अ-पुकीक्वार

note: name for apr
en: Arop-Lokep
mr: अरोप-लोकेप

note: name for aps
en: Arop-Sissano
mr: अरोप-सिस्सानो

note: name for apt
en: Apatani
mr: अपाटानी

note: name for apu
en: Apurinã
mr: अपुरिना

note: name for apv
en: Alapmunte
mr: अलापमुन्टे

note: name for apw
en: Apache, Western
mr: अपाची, पश्चिम

note: name for apx
en: Aputai
mr: अपुटै

note: name for apy
en: Apalaí
mr: अपालै

note: name for apz
en: Safeyoka
mr: सेफयोका

note: name for aqc
en: Archi
mr: आर्ची

note: name for aqg
en: Arigidi
mr: अरिगिडी

note: name for aqm
en: Atohwaim
mr: अटोह्वैम

note: name for aqn
en: Alta, Northern
mr: अल्टा, उत्तर

note: name for aqp
en: Atakapa
mr: अटाकापा

note: name for aqr
en: Arhâ
mr: अर्हा

note: name for aqz
en: Akuntsu
mr: अकुंत्सु

note: name for ara
en: Arabic
mr: अरबीक

note: name for arb
en: Arabic, Standard
mr: अरबीक, मानक

note: name for arc
en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
mr: अरामैक, अधिकृत (700-300 BCE)

note: name for ard
en: Arabana
mr: अरॅबॅना

note: name for are
en: Arrarnta, Western
mr: अर्रारन्ता, पश्चिम

note: name for arg
en: Aragonese
mr: अरॉगोनीज

note: name for arh
en: Arhuaco
mr: अर्हुआको

note: name for ari
en: Arikara
mr: अरिकारा

note: name for arj
en: Arapaso
mr: अरापासो

note: name for ark
en: Arikapú
mr: अरिकापु

note: name for arl
en: Arabela
mr: अराबेला

note: name for arn
en: Mapudungun
mr: मापुडुनगुन

note: name for aro
en: Araona
mr: अराओन

note: name for arp
en: Arapaho
mr: अरॉपॉहो

note: name for arq
en: Arabic, Algerian
mr: अरबीक, अल्जेरियन

note: name for arr
en: Karo (Brazil)
mr: कारो (ब्राजिल)

note: name for ars
en: Arabic, Najdi
mr: अरबीक, नाज्डी

note: name for aru
en: Aruá (Amazonas State)
mr: अरुआ (अमेजोना राज्य)

note: name for arv
en: Arbore
mr: अर्बोरे

note: name for arw
en: Arawak
mr: अरॉवॉक

note: name for arx
en: Aruá (Rodonia State)
mr: अरुआ (रोडोनिया राज्य)

note: name for ary
en: Arabic, Moroccan
mr: अरबीक, मोरोक्कन

note: name for arz
en: Arabic, Egyptian
mr: अरबीक, इजिप्टशियन

note: name for asa
en: Asu (Tanzania)
mr: असु (टन्जानिया)

note: name for asb
en: Assiniboine
mr: अस्सिनीबौने

note: name for asc
en: Asmat, Casuarina Coast
mr: अस्मात, कासुआरिना कोस्ट

note: name for asd
en: Asas
mr: असॅस

note: name for ase
en: American Sign Language
mr: अमेरिकन चिन्ह भाषा

note: name for asf
en: Australian Sign Language
mr: ऑस्ट्रेलियन चिन्ह भाषा

note: name for asg
en: Cishingini
mr: चीशीनगिनी

note: name for ash
en: Abishira
mr: अबिशिरा

note: name for asi
en: Buruwai
mr: बुरूवै

note: name for asj
en: Nsari
mr: न्सारी

note: name for ask
en: Ashkun
mr: अश्कुन

note: name for asl
en: Asilulu
mr: असिलुलु

note: name for asm
en: Assamese
mr: आसामी

note: name for asn
en: Asuriní, Xingú
mr: असुरिनी, क्सिंगु

note: name for aso
en: Dano
mr: डानो

note: name for asp
en: Algerian Sign Language
mr: अल्जेरियन चिन्ह भाषा

note: name for asq
en: Austrian Sign Language
mr: ऑस्ट्रियन चिन्ह भाषा

note: name for asr
en: Asuri
mr: असुरी

note: name for ass
en: Ipulo
mr: इपुलो

note: name for ast
en: Asturian
mr: अस्तुरियन

note: name for asu
en: Asurini, Tocantins
mr: असुरिनी, टोकॅनटिन्स्

note: name for asv
en: Asoa
mr: असोआ

note: name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
mr: ऑस्ट्रेलियन अबोरिगिन्स चिन्ह भाषा

note: name for asx
en: Muratayak
mr: मुराटायाक

note: name for asy
en: Asmat, Yaosakor
mr: अस्मात, याओसाकोर

note: name for asz
en: As
mr: ऍस

note: name for ata
en: Pele-Ata
mr: पेले-अटा

note: name for atb
en: Zaiwa
mr: झाइवा

note: name for atc
en: Atsahuaca
mr: अटाहुआका

note: name for atd
en: Manobo, Ata
mr: मानोबो, अटा

note: name for ate
en: Atemble
mr: अटेम्बेल

note: name for atg
en: Ivbie North-Okpela-Arhe
mr: इव्बि उत्तर-ओक्पेला-अर्हे

note: name for ati
en: Attié
mr: अट्टै

note: name for atj
en: Atikamekw
mr: अटिकामेक्व

note: name for atk
en: Ati
mr: अटि

note: name for atl
en: Agta, Mt. Iraya
mr: अग्ता, माऊन्ट इराया

note: name for atm
en: Ata
mr: अटा

note: name for atn
en: Ashtiani
mr: अश्तीआनी

note: name for ato
en: Atong
mr: अटॉन्ग

note: name for atp
en: Atta, Pudtol
mr: अट्टा, पुड्टोल

note: name for atq
en: Aralle-Tabulahan
mr: अराल्ले-टॅबुलाहॅन

note: name for atr
en: Waimiri-Atroari
mr: वैमिरी-अट्रोआरी

note: name for ats
en: Gros Ventre
mr: ग्रॉस वेन्ट्रे

note: name for att
en: Atta, Pamplona
mr: अट्टा, पॅम्प्लोना

note: name for atu
en: Reel
mr: रील

note: name for atv
en: Altai, Northern
mr: अल्तै, उत्तर

note: name for atw
en: Atsugewi
mr: अट्सुगेवी

note: name for atx
en: Arutani
mr: अरुतानी

note: name for aty
en: Aneityum
mr: अनैट्युम

note: name for atz
en: Arta
mr: अर्टा

note: name for aua
en: Asumboa
mr: असुम्बोआ

note: name for aub
en: Alugu
mr: अनुगु

note: name for auc
en: Waorani
mr: वाओरानी

note: name for aud
en: Anuta
mr: अनुटा

note: name for aue
en: =/Kx'au//'ein
mr: काउकाउ

note: name for aug
en: Aguna
mr: अगुना

note: name for auh
en: Aushi
mr: ऑशी

note: name for aui
en: Anuki
mr: अनुकी

note: name for auj
en: Awjilah
mr: अव्जिलाह

note: name for auk
en: Heyo
mr: हेयो

note: name for aul
en: Aulua
mr: औलुआ

note: name for aum
en: Asu (Nigeria)
mr: असु (नायजेरिआ)

note: name for aun
en: One, Molmo
mr: वन, मोल्मो

note: name for auo
en: Auyokawa
mr: औयोकावा

note: name for aup
en: Makayam
mr: माकायम

note: name for auq
en: Anus
mr: अनस

note: name for aur
en: Aruek
mr: अरुएक

note: name for aut
en: Austral
mr: ऑस्ट्रल

note: name for auu
en: Auye
mr: ऑए

note: name for auw
en: Awyi
mr: ऑयी

note: name for aux
en: Aurá
mr: ऑरा

note: name for auy
en: Awiyaana
mr: अवीयाना

note: name for auz
en: Arabic, Uzbeki
mr: अरबीक, उज्बेकी

note: name for ava
en: Avaric
mr: अवरिक

note: name for avb
en: Avau
mr: अवाउ

note: name for avd
en: Alviri-Vidari
mr: अल्विरी-विडारी

note: name for ave
en: Avestan
mr: अवेस्टन

note: name for avi
en: Avikam
mr: अविकॅम

note: name for avk
en: Kotava
mr: कोटावा

note: name for avl
en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
mr: अरबीक, पूर्व इजिप्टशन बेडावी

note: name for avn
en: Avatime
mr: अवाटाइम

note: name for avo
en: Agavotaguerra
mr: अगावोटागेर्रा

note: name for avs
en: Aushiri
mr: ऑशिरी

note: name for avt
en: Au
mr: औ

note: name for avu
en: Avokaya
mr: अवोकाया

note: name for avv
en: Avá-Canoeiro
mr: अवा-कानोऐरो

note: name for awa
en: Awadhi
mr: अवॉधि

note: name for awb
en: Awa (Papua New Guinea)
mr: अवा (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for awc
en: Cicipu
mr: सिसिपु

note: name for awe
en: Awetí
mr: अवेटी

note: name for awh
en: Awbono
mr: अव्बोनो

note: name for awi
en: Aekyom
mr: अएक्योम

note: name for awk
en: Awabakal
mr: अवाबाकाल

note: name for awm
en: Arawum
mr: अरावुम

note: name for awn
en: Awngi
mr: अव्नगी

note: name for awo
en: Awak
mr: अवाक

note: name for awr
en: Awera
mr: अवेरा

note: name for aws
en: Awyu, South
mr: अव्यु, दक्षिण

note: name for awt
en: Araweté
mr: अरावेटे

note: name for awu
en: Awyu, Central
mr: अव्यु, मध्य

note: name for awv
en: Awyu, Jair
mr: अव्यु, जैर

note: name for aww
en: Awun
mr: अवुन

note: name for awx
en: Awara
mr: अवारा

note: name for awy
en: Awyu, Edera
mr: अव्यु, एडेरा

note: name for axb
en: Abipon
mr: अबिपोन

note: name for axg
en: Arára, Mato Grosso
mr: अरारा, माटो ग्रॉस्सो

note: name for axk
en: Yaka (Central African Republic)
mr: याका (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

note: name for axm
en: Armenian, Middle
mr: अर्मेनियन, मध्य

note: name for axx
en: Xaragure
mr: क्सारागुर

note: name for aya
en: Awar
mr: अवार

note: name for ayb
en: Gbe, Ayizo
mr: ग्बे, अयीजो

note: name for ayc
en: Aymara, Southern
mr: अय्मारा, दक्षिण

note: name for ayd
en: Ayabadhu
mr: अयाबाधु

note: name for aye
en: Ayere
mr: अयेरे

note: name for ayg
en: Ginyanga
mr: गिन्यांगा

note: name for ayh
en: Arabic, Hadrami
mr: अरबीक, हाड्रामी

note: name for ayi
en: Leyigha
mr: लेयिघा

note: name for ayk
en: Akuku
mr: अकुकु

note: name for ayl
en: Arabic, Libyan
mr: अरबीक, लिबयन

note: name for aym
en: Aymara
mr: अय्मर

note: name for ayn
en: Arabic, Sanaani
mr: अरबीक, सनानी

note: name for ayo
en: Ayoreo
mr: अयोरो

note: name for ayp
en: Arabic, North Mesopotamian
mr: अरबीक, उत्तर मेसोपोटेमियन

note: name for ayq
en: Ayi (Papua New Guinea)
mr: अयी (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for ayr
en: Aymara, Central
mr: आयमारा, मध्य

note: name for ays
en: Ayta, Sorsogon
mr: अयटा, सोर्सोगोन

note: name for ayt
en: Ayta, Magbukun
mr: अय्टा, मग्बुकुन

note: name for ayu
en: Ayu
mr: अयु

note: name for ayx
en: Ayi (China)
mr: अयी (चायना)

note: name for ayy
en: Ayta, Tayabas
mr: अयटा, तायाबास

note: name for ayz
en: Mai Brat
mr: माइ ब्रॅट

note: name for aza
en: Azha
mr: अझा

note: name for azb
en: Azerbaijani, South
mr: अजेरबाइजानी, दक्षिण

note: name for aze
en: Azerbaijani
mr: अझेरबैजानी

note: name for azg
en: Amuzgo, San Pedro Amuzgos
mr: अमुज्गो, सॅन पेड्रो अमुजगोस

note: name for azj
en: Azerbaijani, North
mr: अजेरबाइजानी, उत्तर

note: name for azm
en: Amuzgo, Ipalapa
mr: अमुज्गो, इपलापा

note: name for azo
en: Awing
mr: अविन्ग

note: name for azt
en: Atta, Faire
mr: अट्टा, फैरे

note: name for azz
en: Nahuatl, Highland Puebla
mr: नहुआट्ल, हायलॅन्ड पुएब्ला

note: name for baa
en: Babatana
mr: बबटाना

note: name for bab
en: Bainouk-Gunyuño
mr: बैनौक-गन्युनो

note: name for bac
en: Badui
mr: बडुडी

note: name for bae
en: Baré
mr: बेर

note: name for baf
en: Nubaca
mr: नुबॅका

note: name for bag
en: Tuki
mr: टुकी

note: name for bah
en: Creole English, Bahamas
mr: क्रिओल इंग्रजी, बाहामास

note: name for baj
en: Barakai
mr: बाराकै

note: name for bak
en: Bashkir
mr: बशकिर

note: name for bal
en: Baluchi
mr: बलुची

note: name for bam
en: Bambara
mr: बमबारा

note: name for ban
en: Balinese
mr: बालिनेज

note: name for bao
en: Waimaha
mr: वैमाहा

note: name for bap
en: Bantawa
mr: बनटावा

note: name for bar
en: Bavarian
mr: बावेरियन

note: name for bas
en: Basa (Cameroon)
mr: बासा (कमेरून)

note: name for bau
en: Bada (Nigeria)
mr: बाडा (नायजेरिआ)

note: name for bav
en: Vengo
mr: वेन्गो

note: name for baw
en: Bambili-Bambui
mr: बाम्बिली-बॅम्बुइ

note: name for bax
en: Bamun
mr: बॅमुन

note: name for bay
en: Batuley
mr: बॅटुले

note: name for baz
en: Tunen
mr: टुनेन

note: name for bba
en: Baatonum
mr: बाटोनम

note: name for bbb
en: Barai
mr: बाराइ

note: name for bbc
en: Batak Toba
mr: बाटाक टोबा

note: name for bbd
en: Bau
mr: बौ

note: name for bbe
en: Bangba
mr: बॅन्गबा

note: name for bbf
en: Baibai
mr: बाइबाइ

note: name for bbg
en: Barama
mr: बाराम

note: name for bbh
en: Bugan
mr: बुगन

note: name for bbi
en: Barombi
mr: बारोम्बी

note: name for bbj
en: Ghomálá'
mr: घोमाला

note: name for bbk
en: Babanki
mr: बाबान्की

note: name for bbl
en: Bats
mr: बॅटस्

note: name for bbm
en: Babango
mr: बाबान्गो

note: name for bbn
en: Uneapa
mr: उनेएपा

note: name for bbo
en: Bobo Madaré, Northern
mr: बोबो मडारे, उत्तर

note: name for bbp
en: Banda, West Central
mr: बॅन्डा, पूर्व मध्य

note: name for bbq
en: Bamali
mr: बामाली

note: name for bbr
en: Girawa
mr: गिरावा

note: name for bbs
en: Bakpinka
mr: बॅकपिन्का

note: name for bbt
en: Mburku
mr: म्बुर्कु

note: name for bbu
en: Kulung (Nigeria)
mr: कुलुन्ग (नायजेरिआ)

note: name for bbv
en: Karnai
mr: कर्नाइ

note: name for bbw
en: Baba
mr: बाबा

note: name for bbx
en: Bubia
mr: बुबिया

note: name for bby
en: Befang
mr: बेफान्ग

note: name for bbz
en: Creole Arabic, Babalia
mr: क्रिओल अरबीक, बाबालिया

note: name for bca
en: Bai, Central
mr: बाइ, मध्य

note: name for bcb
en: Bainouk-Samik
mr: बाइनौक-सामिक

note: name for bcc
en: Balochi, Southern
mr: बालोछी, दक्षिण

note: name for bcd
en: Babar, North
mr: बाबर, उत्तर

note: name for bce
en: Bamenyam
mr: बामेन्याम

note: name for bcf
en: Bamu
mr: बामु

note: name for bcg
en: Baga Binari
mr: बागा बिनारी

note: name for bch
en: Bariai
mr: बारिआइ

note: name for bci
en: Baoulé
mr: बाओले

note: name for bcj
en: Bardi
mr: बार्डी

note: name for bck
en: Bunaba
mr: बुनाबा

note: name for bcl
en: Bicolano, Central
mr: बिकोलानो, मध्य

note: name for bcm
en: Bannoni
mr: बान्नोनी

note: name for bcn
en: Bali (Nigeria)
mr: बालि (नायजेरिआ)

note: name for bco
en: Kaluli
mr: कालुली

note: name for bcp
en: Bali (Democratic Republic of Congo)
mr: बाली (डेमोक्रॅटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

note: name for bcq
en: Bench
mr: बेन्च

note: name for bcr
en: Babine
mr: बॅबाइन

note: name for bcs
en: Kohumono
mr: कोहुमोनो

note: name for bct
en: Bendi
mr: बेन्डी

note: name for bcu
en: Awad Bing
mr: अवाड बिंग

note: name for bcv
en: Shoo-Minda-Nye
mr: शू-मिन्डा-न्ये

note: name for bcw
en: Bana
mr: बाना

note: name for bcy
en: Bacama
mr: बॅकामा

note: name for bcz
en: Bainouk-Gunyaamolo
mr: बाइनौक-गन्यामोलो

note: name for bda
en: Bayot
mr: बेयोट

note: name for bdb
en: Basap
mr: बसॅप

note: name for bdc
en: Emberá-Baudó
mr: एम्बेरा-बौडो

note: name for bdd
en: Bunama
mr: बुनामा

note: name for bde
en: Bade
mr: बेड

note: name for bdf
en: Biage
mr: बैअगे

note: name for bdg
en: Bonggi
mr: बोन्गी

note: name for bdh
en: Baka (Sudan)
mr: बाका (सुदान)

note: name for bdi
en: Burun
mr: बुरून

note: name for bdj
en: Bai
mr: बाइ

note: name for bdk
en: Budukh
mr: बुडुख

note: name for bdl
en: Bajau, Indonesian
mr: बजौ, इन्डोनेशियन

note: name for bdm
en: Buduma
mr: बुडुमा

note: name for bdn
en: Baldemu
mr: बल्डेमु

note: name for bdo
en: Morom
mr: मोरोम

note: name for bdp
en: Bende
mr: बेन्डे

note: name for bdq
en: Bahnar
mr: बाह्नार

note: name for bdr
en: Bajau, West Coast
mr: बजौ, पूर्व कोस्ट

note: name for bds
en: Burunge
mr: बुरुन्ज

note: name for bdt
en: Bokoto
mr: बोकोटो

note: name for bdu
en: Oroko
mr: ओरोको

note: name for bdv
en: Bodo Parja
mr: बोडो पार्जा

note: name for bdw
en: Baham
mr: बहाम

note: name for bdx
en: Budong-Budong
mr: बुडोन्ग-बुडोन्ग

note: name for bdy
en: Bandjalang
mr: बॅन्ड्जालॅन्ग

note: name for bdz
en: Badeshi
mr: बदेशी

note: name for bea
en: Beaver
mr: बिवर

note: name for beb
en: Bebele
mr: बेबेले

note: name for bec
en: Iceve-Maci
mr: आइसवे-मकी

note: name for bed
en: Bedoanas
mr: बेडोअनास

note: name for bee
en: Byangsi
mr: ब्यानग्सी

note: name for bef
en: Benabena
mr: बेनाबेना

note: name for beg
en: Belait
mr: बेलैट

note: name for beh
en: Biali
mr: बिअली

note: name for bei
en: Bekati'
mr: बेकाटी

note: name for bej
en: Beja
mr: बेजा

note: name for bek
en: Bebeli
mr: बेबेलि

note: name for bel
en: Belarusian
mr: बेलरुजीयन

note: name for bem
en: Bemba (Zambia)
mr: बेम्बा (झाम्बिया)

note: name for ben
en: Bengali
mr: बंगाली

note: name for beo
en: Beami
mr: बिअमी

note: name for bep
en: Besoa
mr: बेसोआ

note: name for beq
en: Beembe
mr: बिम्बे

note: name for bes
en: Besme
mr: बेस्मे

note: name for bet
en: Béte, Guiberoua
mr: बेटे, गुइबेरुआ

note: name for beu
en: Blagar
mr: ब्लागर

note: name for bev
en: Bété, Daloa
mr: बेटे, डालोआ

note: name for bew
en: Betawi
mr: बेटावी

note: name for bex
en: Jur Modo
mr: जुर मोडो

note: name for bey
en: Beli (Papua New Guinea)
mr: बेलि (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for bez
en: Bena (Tanzania)
mr: बेना (टन्जानिया)

note: name for bfa
en: Bari
mr: बारी

note: name for bfb
en: Bareli, Pauri
mr: बरेली, पौरी

note: name for bfc
en: Bai, Northern
mr: बाइ, उत्तर

note: name for bfd
en: Bafut
mr: बाफुट

note: name for bfe
en: Betaf
mr: बेटाफ

note: name for bff
en: Bofi
mr: बोफी

note: name for bfg
en: Kayan, Busang
mr: कायन, बुसान्ग

note: name for bfh
en: Blafe
mr: ब्लेफ

note: name for bfi
en: British Sign Language
mr: ब्रिटिश चिन्ह भाषा

note: name for bfj
en: Bafanji
mr: बफान्जी

note: name for bfk
en: Ban Khor Sign Language
mr: बॅन खोर चिन्ह भाषा

note: name for bfl
en: Banda-Ndélé
mr: बॅन्डा-न्डेले

note: name for bfm
en: Mmen
mr: म्मेन

note: name for bfn
en: Bunak
mr: बुनाक

note: name for bfo
en: Birifor, Malba
mr: बिरीफोर, माल्बा

note: name for bfp
en: Beba
mr: बेबा

note: name for bfq
en: Badaga
mr: बाडागा

note: name for bfr
en: Bazigar
mr: बाझिगर

note: name for bfs
en: Bai, Southern
mr: बाइ, दक्षिण

note: name for bft
en: Balti
mr: बाल्टि

note: name for bfu
en: Gahri
mr: गाहरि

note: name for bfw
en: Bondo
mr: बॉन्डो

note: name for bfx
en: Bantayanon
mr: बॅनटायनोन

note: name for bfy
en: Bagheli
mr: बाघेली

note: name for bfz
en: Pahari, Mahasu
mr: पाहारी, माहासु

note: name for bga
en: Gwamhi-Wuri
mr: ग्वाम्ही-वुरी

note: name for bgb
en: Bobongko
mr: बोबोन्गको

note: name for bgc
en: Haryanvi
mr: हार्यान्वी

note: name for bgd
en: Bareli, Rathwi
mr: बरेली, राथवी

note: name for bge
en: Bauria
mr: बौरीया

note: name for bgf
en: Bangandu
mr: बान्गान्डु

note: name for bgg
en: Bugun
mr: बुगुन

note: name for bgi
en: Giangan
mr: गियानगन

note: name for bgj
en: Bangolan
mr: बॅन्गोलन

note: name for bgk
en: Bit
mr: बिट

note: name for bgl
en: Bo (Laos)
mr: बो (लाओस)

note: name for bgm
en: Baga Mboteni
mr: बागा म्बोटेनी

note: name for bgn
en: Balochi, Western
mr: बालोछी, पश्चिमी

note: name for bgo
en: Baga Koga
mr: बागा कोगा

note: name for bgp
en: Balochi, Eastern
mr: बालोची, पूर्व

note: name for bgq
en: Bagri
mr: बाग्री

note: name for bgr
en: Chin, Bawm
mr: चिन, बॅव्म

note: name for bgs
en: Tagabawa
mr: टागाबावा

note: name for bgt
en: Bughotu
mr: बुघोटु

note: name for bgu
en: Mbongno
mr: म्बोन्ग्नो

note: name for bgv
en: Warkay-Bipim
mr: वारके-बिपीम

note: name for bgw
en: Bhatri
mr: भात्री

note: name for bgx
en: Turkish, Balkan Gagauz
mr: टुर्किश, बालकन गागॉज

note: name for bgy
en: Benggoi
mr: बेन्ग्गौ

note: name for bgz
en: Banggai
mr: बन्ग्गाइ

note: name for bha
en: Bharia
mr: भारिया

note: name for bhb
en: Bhili
mr: भिली

note: name for bhc
en: Biga
mr: बिगा

note: name for bhd
en: Bhadrawahi
mr: भाड्रवाही

note: name for bhe
en: Bhaya
mr: भाया

note: name for bhf
en: Odiai
mr: ओडिआइ

note: name for bhg
en: Binandere
mr: बिनानडेरे

note: name for bhh
en: Bukharic
mr: बुखारिक

note: name for bhi
en: Bhilali
mr: बिलाली

note: name for bhj
en: Bahing
mr: बाहिन्ग

note: name for bhl
en: Bimin
mr: बिमीन

note: name for bhm
en: Bathari
mr: बथारी

note: name for bhn
en: Neo-Aramaic, Bohtan
mr: नीओ-अरामैक, बोहथान

note: name for bho
en: Bhojpuri
mr: भोजपुरी

note: name for bhp
en: Bima
mr: भिमा

note: name for bhq
en: Tukang Besi South
mr: टुकान्ग बेसी दक्षिण

note: name for bhr
en: Malagasy, Bara
mr: मालागसी, बारा

note: name for bhs
en: Buwal
mr: बुवाल

note: name for bht
en: Bhattiyali
mr: भाट्टीयाली

note: name for bhu
en: Bhunjia
mr: भुन्जीया

note: name for bhv
en: Bahau
mr: बहाउ

note: name for bhw
en: Biak
mr: बैक

note: name for bhx
en: Bhalay
mr: भाले

note: name for bhy
en: Bhele
mr: भेले

note: name for bhz
en: Bada (Indonesia)
mr: बाडा (इन्डोनेशिया)

note: name for bia
en: Badimaya
mr: बाडीमाया

note: name for bib
en: Bissa
mr: बिस्सा

note: name for bic
en: Bikaru
mr: बिकारू

note: name for bid
en: Bidiyo
mr: बिडीयो

note: name for bie
en: Bepour
mr: बेपौर

note: name for bif
en: Biafada
mr: बियाफाडा

note: name for big
en: Biangai
mr: बियानगल

note: name for bij
en: Vaghat-Ya-Bijim-Legeri
mr: वाघात-या-बिजीम-लेगेरी

note: name for bik
en: Bikol
mr: बिकोल

note: name for bil
en: Bile
mr: बिले

note: name for bim
en: Bimoba
mr: बिमोबा

note: name for bin
en: Bini
mr: बिनी

note: name for bio
en: Nai
mr: नाइ

note: name for bip
en: Bila
mr: बिला

note: name for biq
en: Bipi
mr: बिपी

note: name for bir
en: Bisorio
mr: बिसोरीयो

note: name for bis
en: Bislama
mr: बिस्लामा

note: name for bit
en: Berinomo
mr: बेरिनोमो

note: name for biu
en: Biete
mr: बैटे

note: name for biv
en: Birifor, Southern
mr: बिरीफोर, दक्षिण

note: name for biw
en: Kol (Cameroon)
mr: कोल (कॅमेरून)

note: name for bix
en: Bijori
mr: बिजोरी

note: name for biy
en: Birhor
mr: बिरहोर

note: name for biz
en: Baloi
mr: बोलौ

note: name for bja
en: Budza
mr: बुड्झा

note: name for bjb
en: Banggarla
mr: बॅन्गगार्ला

note: name for bjc
en: Bariji
mr: बार्जी

note: name for bjd
en: Bandjigali
mr: बॅन्डजीगाली

note: name for bje
en: Mien, Biao-Jiao
mr: मैन, बौओ-जिओ

note: name for bjf
en: Neo-Aramaic, Barzani Jewish
mr: नीयो-अरॅमैक, बारझानी जुविश

note: name for bjg
en: Bidyogo
mr: बिड्योगो

note: name for bjh
en: Bahinemo
mr: बाहिनेमो

note: name for bji
en: Burji
mr: बुर्जी

note: name for bjj
en: Kanauji
mr: कनौजी

note: name for bjk
en: Barok
mr: बारोक

note: name for bjl
en: Bulu (Papua New Guinea)
mr: बुलु (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for bjm
en: Bajelani
mr: बाजेलानी

note: name for bjn
en: Banjar
mr: बेन्जार

note: name for bjo
en: Banda, Mid-Southern
mr: बॅन्डा, मध्य-दक्षिण

note: name for bjq
en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
mr: मालागासी, दक्षिण बेटसिमिसाराका

note: name for bjr
en: Binumarien
mr: बिनुमारीएन

note: name for bjs
en: Bajan
mr: बजान

note: name for bjt
en: Balanta-Ganja
mr: बालान्टा-गान्जा

note: name for bju
en: Busuu
mr: बुसू

note: name for bjv
en: Bedjond
mr: बेडजोन्ड

note: name for bjw
en: Bakwé
mr: बॅक्वे

note: name for bjx
en: Itneg, Banao
mr: अटनेग, बनाओ

note: name for bjy
en: Bayali
mr: बयाली

note: name for bjz
en: Baruga
mr: बारूगा

note: name for bka
en: Kyak
mr: क्याक

note: name for bkc
en: Baka (Cameroon)
mr: बाका (कॅमेरून)

note: name for bkd
en: Binukid
mr: बिनुकीड

note: name for bkf
en: Beeke
mr: बीके

note: name for bkg
en: Buraka
mr: बुराका

note: name for bkh
en: Bakoko
mr: बाकोको

note: name for bki
en: Baki
mr: बाकी

note: name for bkj
en: Pande
mr: पान्डे

note: name for bkk
en: Brokskat
mr: ब्रोकस्कॅट

note: name for bkl
en: Berik
mr: बेरिक

note: name for bkm
en: Kom (Cameroon)
mr: कॉम (कॅमेरून)

note: name for bkn
en: Bukitan
mr: बुकीतान

note: name for bko
en: Kwa'
mr: क्वा

note: name for bkp
en: Boko (Democratic Republic of Congo)
mr: बोको (डेमोक्रेटीक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

note: name for bkq
en: Bakairí
mr: बकैरी

note: name for bkr
en: Bakumpai
mr: बकुमपै

note: name for bks
en: Sorsoganon, Northern
mr: सोर्सोगनोन, उत्तर

note: name for bkt
en: Boloki
mr: बोलोकी

note: name for bku
en: Buhid
mr: बुहीड

note: name for bkv
en: Bekwarra
mr: बेकवारा

note: name for bkw
en: Bekwil
mr: बेकवील

note: name for bkx
en: Baikeno
mr: बैकेनो

note: name for bky
en: Bokyi
mr: बोक्यी

note: name for bkz
en: Bungku
mr: बुन्गकु

note: name for bla
en: Siksika
mr: सिकसीका

note: name for blb
en: Bilua
mr: बिलुआ

note: name for blc
en: Bella Coola
mr: बेला कूला

note: name for bld
en: Bolango
mr: बोलॅन्गो

note: name for ble
en: Balanta-Kentohe
mr: बालान्ता-केनतोह

note: name for blf
en: Buol
mr: बौल

note: name for blg
en: Balau
mr: बालाउ

note: name for blh
en: Kuwaa
mr: कुवा

note: name for bli
en: Bolia
mr: बोलिया

note: name for blj
en: Bolongan
mr: बोलोल्गन

note: name for blk
en: Karen, Pa'o
mr: करेन, पाओ

note: name for bll
en: Biloxi
mr: बिलोक्सी

note: name for blm
en: Beli (Sudan)
mr: बेली (सुदान)

note: name for bln
en: Bicolano, Southern Catanduanes
mr: बिकोलानो, दक्षिण कॅटॅनड्युएनस्

note: name for blo
en: Anii
mr: एनी

note: name for blp
en: Blablanga
mr: ब्लाब्लान्गा

note: name for blq
en: Baluan-Pam
mr: बालुआन-पॅम

note: name for blr
en: Blang
mr: ब्लॅन्ग

note: name for bls
en: Balaesang
mr: बालेसॅन्ग

note: name for blt
en: Tai Dam
mr: ताइ डॅम

note: name for blv
en: Bolo
mr: बोलो

note: name for blw
en: Balangao
mr: बालान्गाओ

note: name for blx
en: Ayta, Mag-Indi
mr: अयता, मॅग-इन्डी

note: name for bly
en: Notre
mr: नोट्रे

note: name for blz
en: Balantak
mr: बालानताक

note: name for bma
en: Lame
mr: लामे

note: name for bmb
en: Bembe
mr: बेम्बे

note: name for bmc
en: Biem
mr: बैम

note: name for bmd
en: Manduri, Baga
mr: मानडुरी, बागा

note: name for bme
en: Limassa
mr: लिमास्सा

note: name for bmf
en: Bom
mr: बॉम

note: name for bmg
en: Bamwe
mr: बॅम्वे

note: name for bmh
en: Kein
mr: कैन

note: name for bmi
en: Bagirmi
mr: बागिर्मी

note: name for bmj
en: Bote-Majhi
mr: बोटे-माज्ही

note: name for bmk
en: Ghayavi
mr: घायावी

note: name for bml
en: Bomboli
mr: बॉम्बोली

note: name for bmm
en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
mr: मालागसे, उत्तर बेट्सिमिसाराका

note: name for bmn
en: Bina (Papua New Guinea)
mr: बिना (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for bmo
en: Bambalang
mr: बामबालॅन्ग

note: name for bmp
en: Bulgebi
mr: बुल्गेबी

note: name for bmq
en: Bomu
mr: बोमु

note: name for bmr
en: Muinane
mr: म्युइनेन

note: name for bms
en: Kanuri, Bilma
mr: कनुरी, बिल्मा

note: name for bmt
en: Biao Mon
mr: बैओ मोन

note: name for bmu
en: Burum-Mindik
mr: बुरूम-मिन्डीक

note: name for bmv
en: Bum
mr: बर्न

note: name for bmw
en: Bomwali
mr: बोमवाली

note: name for bmx
en: Baimak
mr: बैमक

note: name for bmy
en: Bemba (Democratic Republic of Congo)
mr: बेम्बा (डेमोक्रेटीक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

note: name for bmz
en: Baramu
mr: बारामु

note: name for bna
en: Bonerate
mr: बोनेरेट

note: name for bnb
en: Bookan
mr: बूकन

note: name for bnc
en: Bontok
mr: बॉनटोक

note: name for bnd
en: Banda (Indonesia)
mr: बॅन्डा (इन्डोनेशिया)

note: name for bne
en: Bintauna
mr: बिनटाउना

note: name for bnf
en: Masiwang
mr: मासीवान्ग

note: name for bng
en: Benga
mr: बेन्गा

note: name for bni
en: Bangi
mr: बान्गी

note: name for bnj
en: Tawbuid, Eastern
mr: टावब्युइड, पूर्व

note: name for bnk
en: Bierebo
mr: बैएरेबो

note: name for bnl
en: Boon
mr: बून

note: name for bnm
en: Batanga
mr: बटान्गा

note: name for bnn
en: Bunun
mr: बुनुन

note: name for bno
en: Bantoanon
mr: बॅनटोआनोन

note: name for bnp
en: Bola
mr: बोला

note: name for bnq
en: Bantik
mr: बान्टि

note: name for bnr
en: Butmas-Tur
mr: बुटमस-टुर

note: name for bns
en: Bundeli
mr: बुन्डेली

note: name for bnu
en: Bentong
mr: बेन्टोन्ग

note: name for bnv
en: Bonerif
mr: बोनेरीफ

note: name for bnw
en: Bisis
mr: बिसिस

note: name for bnx
en: Bangubangu
mr: बान्गुबान्गु

note: name for bny
en: Bintulu
mr: बिंटुलु

note: name for bnz
en: Beezen
mr: बीझेन

note: name for boa
en: Bora
mr: बोरा

note: name for bob
en: Aweer
mr: अवीर

note: name for bod
en: Tibetan
mr: टिबेटन

note: name for boe
en: Mundabli
mr: मुन्डाब्लि

note: name for bof
en: Bolon
mr: बोलोन

note: name for bog
en: Bamako Sign Language
mr: बामाको चिन्ह भाषा

note: name for boh
en: Boma
mr: बोमा

note: name for boi
en: Barbareño
mr: बारबारेनो

note: name for boj
en: Anjam
mr: अनजाम

note: name for bok
en: Bonjo
mr: बोन्जो

note: name for bol
en: Bole
mr: बोले

note: name for bom
en: Berom
mr: बेरोम

note: name for bon
en: Bine
mr: बिने

note: name for boo
en: Bozo, Tiemacèwè
mr: बोझो, टाइमाक्वे

note: name for bop
en: Bonkiman
mr: बोनकिमन

note: name for boq
en: Bogaya
mr: बोगाया

note: name for bor
en: Borôro
mr: बोरोरो

note: name for bos
en: Bosnian
mr: बोस्नीयन

note: name for bot
en: Bongo
mr: बोन्गो

note: name for bou
en: Bondei
mr: बोन्डै

note: name for bov
en: Tuwuli
mr: टुवुली

note: name for bow
en: Rema
mr: रेमा

note: name for box
en: Buamu
mr: बुआमु

note: name for boy
en: Bodo (Central African Republic)
mr: बोडो (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

note: name for boz
en: Bozo, Tiéyaxo
mr: बोझो, टैयाक्सो

note: name for bpa
en: Dakaka
mr: डाकाका

note: name for bpb
en: Barbacoas
mr: बारबाकोआस

note: name for bpd
en: Banda-Banda
mr: बॅन्डा-बॅन्डा

note: name for bpg
en: Bonggo
mr: बोनग्गो

note: name for bph
en: Botlikh
mr: बोटलिख

note: name for bpi
en: Bagupi
mr: बॅगुपी

note: name for bpj
en: Binji
mr: बिन्जी

note: name for bpk
en: Orowe
mr: ओरोवे

note: name for bpl
en: Broome Pearling Lugger Pidgin
mr: ब्रूमे पिअरलिन्ग लुग्गेर पिडगीन

note: name for bpm
en: Biyom
mr: बियोम

note: name for bpn
en: Dzao Min
mr: ड्झाओ मिन

note: name for bpo
en: Anasi
mr: अनासी

note: name for bpp
en: Kaure
mr: काउरे

note: name for bpq
en: Malay, Banda
mr: माले, बॅन्डा

note: name for bpr
en: Blaan, Koronadal
mr: ब्लान, कोरोनाडल

note: name for bps
en: Blaan, Sarangani
mr: ब्लान, सारानगानी

note: name for bpt
en: Barrow Point
mr: बॅरो पॉईन्ट

note: name for bpu
en: Bongu
mr: बोन्गु

note: name for bpv
en: Marind, Bian
mr: मारिन्ड, बैन

note: name for bpw
en: Bo (Papua New Guinea)
mr: बो (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for bpx
en: Bareli, Palya
mr: बरेली, पाल्या

note: name for bpy
en: Bishnupriya
mr: बिश्नुप्रिया

note: name for bpz
en: Bilba
mr: बिल्बा

note: name for bqa
en: Tchumbuli
mr: ट्छुमबुली

note: name for bqb
en: Bagusa
mr: बागुसा

note: name for bqc
en: Boko (Benin)
mr: बोको (बेनिन)

note: name for bqd
en: Bung
mr: बुन्ग

note: name for bqf
en: Baga Kaloum
mr: बागा कालौम

note: name for bqg
en: Bago-Kusuntu
mr: बागो-कुसुन्टु

note: name for bqh
en: Baima
mr: बैमा

note: name for bqi
en: Bakhtiari
mr: बाख्तीआरी

note: name for bqj
en: Bandial
mr: बान्डीआल

note: name for bqk
en: Banda-Mbrès
mr: बॅन्डा-म्ब्रेएस

note: name for bql
en: Bilakura
mr: बिलाकुरा

note: name for bqm
en: Wumboko
mr: वुमबोको

note: name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
mr: बुल्गेरियन चिन्ह भाषा

note: name for bqo
en: Balo
mr: बालो

note: name for bqp
en: Busa
mr: बुसा

note: name for bqq
en: Biritai
mr: बिरीताइ

note: name for bqr
en: Burusu
mr: बुरुसु

note: name for bqs
en: Bosngun
mr: बोस्नगुन

note: name for bqt
en: Bamukumbit
mr: बॅमुकुम्बिट

note: name for bqu
en: Boguru
mr: बोगुरू

note: name for bqv
en: Begbere-Ejar
mr: बेग्बेरे-एजार

note: name for bqw
en: Buru (Nigeria)
mr: बुरू (नायजेरिआ)

note: name for bqx
en: Baangi
mr: बान्गी

note: name for bqy
en: Bengkala Sign Language
mr: बेन्गकाला चिन्ह भाषा

note: name for bqz
en: Bakaka
mr: बकाका

note: name for bra
en: Braj
mr: ब्राज

note: name for brb
en: Lave
mr: लेव

note: name for brc
en: Creole Dutch, Berbice
mr: क्रिओल डच, बेरबाइस

note: name for brd
en: Baraamu
mr: बारामु

note: name for bre
en: Breton
mr: ब्रेटोन

note: name for brf
en: Bera
mr: बेरा

note: name for brg
en: Baure
mr: बौर

note: name for brh
en: Brahui
mr: ब्राहुल

note: name for bri
en: Mokpwe
mr: मोक्प्वे

note: name for brj
en: Bieria
mr: बिएरिया

note: name for brk
en: Birked
mr: बिर्केड

note: name for brl
en: Birwa
mr: बिर्वा

note: name for brm
en: Barambu
mr: बाराम्बु

note: name for brn
en: Boruca
mr: बोरुका

note: name for bro
en: Brokkat
mr: ब्रोक्कात

note: name for brp
en: Barapasi
mr: बारापासी

note: name for brq
en: Breri
mr: ब्रेएरी

note: name for brr
en: Birao
mr: बिराओ

note: name for brs
en: Baras
mr: बारास

note: name for brt
en: Bitare
mr: बिटारे

note: name for bru
en: Bru, Eastern
mr: ब्रु, पूर्व

note: name for brv
en: Bru, Western
mr: ब्रु, पश्चिम

note: name for brw
en: Bellari
mr: बेलारी

note: name for brx
en: Bodo (India)
mr: बोडो (भारत)

note: name for bry
en: Burui
mr: बुरूइ

note: name for brz
en: Bilbil
mr: बिलबिल

note: name for bsa
en: Abinomn
mr: एबिनोम्न

note: name for bsb
en: Bisaya, Brunei
mr: बिसाया, ब्रुनै

note: name for bsc
en: Bassari
mr: बास्सारी

note: name for bse
en: Wushi
mr: वुशी

note: name for bsf
en: Bauchi
mr: बौछी

note: name for bsg
en: Bashkardi
mr: बश्कार्डी

note: name for bsh
en: Kati
mr: काटी

note: name for bsi
en: Bassossi
mr: बास्सोस्सी

note: name for bsj
en: Bangwinji
mr: बन्गविन्जी

note: name for bsk
en: Burushaski
mr: बुरूशास्की

note: name for bsl
en: Basa-Gumna
mr: बासा-गुम्ना

note: name for bsm
en: Busami
mr: बुसामी

note: name for bsn
en: Barasana-Eduria
mr: बारासाना-एडुरिया

note: name for bso
en: Buso
mr: बुसो

note: name for bsp
en: Baga Sitemu
mr: बागा सिटेमु

note: name for bsq
en: Bassa
mr: बास्सा

note: name for bsr
en: Bassa-Kontagora
mr: बास्सा-कोन्टागोरा

note: name for bss
en: Akoose
mr: अकूसे

note: name for bst
en: Basketo
mr: बास्केटो

note: name for bsu
en: Bahonsuai
mr: बाहोनसुआइ

note: name for bsv
en: Baga Sobané
mr: बागा सोबाने

note: name for bsw
en: Baiso
mr: बैसो

note: name for bsx
en: Yangkam
mr: यान्गकॅम

note: name for bsy
en: Bisaya, Sabah
mr: बिसाया, सबाह

note: name for bta
en: Bata
mr: बाटा

note: name for btc
en: Bati (Cameroon)
mr: बाटी (कॅमेरून)

note: name for btd
en: Batak Dairi
mr: बटाक डाइरी

note: name for bte
en: Gamo-Ningi
mr: गॅमो-निन्गी

note: name for btf
en: Birgit
mr: बिर्गीट

note: name for btg
en: Bété, Gagnoa
mr: बेटे, गोनोआ

note: name for bth
en: Bidayuh, Biatah
mr: बिडायुह, बिआताह

note: name for bti
en: Burate
mr: बुरेट

note: name for btj
en: Malay, Bacanese
mr: माले, बकानेज

note: name for btl
en: Bhatola
mr: भातोला

note: name for btm
en: Batak Mandailing
mr: बटाक मन्डायलिन्ग

note: name for btn
en: Ratagnon
mr: राटाग्नोन

note: name for bto
en: Bikol, Rinconada
mr: बिकोल, रिंकोनाडा

note: name for btp
en: Budibud
mr: बुडिबड

note: name for btq
en: Batek
mr: बाटेक

note: name for btr
en: Baetora
mr: बेटोरा

note: name for bts
en: Batak Simalungun
mr: बाटाक सिमालुंगुन

note: name for btt
en: Bete-Bendi
mr: बेटे-बेन्डी

note: name for btu
en: Batu
mr: बाटु

note: name for btv
en: Bateri
mr: बटेरी

note: name for btw
en: Butuanon
mr: बुटुआनोन

note: name for btx
en: Batak Karo
mr: बाटक कारो

note: name for bty
en: Bobot
mr: बोबोट

note: name for btz
en: Batak Alas-Kluet
mr: बाटक अलास-क्लुएट

note: name for bua
en: Buriat
mr: बुरिआट

note: name for bub
en: Bua
mr: बुआ

note: name for buc
en: Bushi
mr: बुशी

note: name for bud
en: Ntcham
mr: न्ट्छाम

note: name for bue
en: Beothuk
mr: बेओथुक

note: name for buf
en: Bushoong
mr: बुशून्ग

note: name for bug
en: Buginese
mr: बुगिनीज

note: name for buh
en: Bunu, Younuo
mr: बुनु, योउन्यो

note: name for bui
en: Bongili
mr: बोन्गिली

note: name for buj
en: Basa-Gurmana
mr: बासा-गुर्माना

note: name for buk
en: Bugawac
mr: बुगावाक

note: name for bul
en: Bulgarian
mr: बुल्गेरियन

note: name for bum
en: Bulu (Cameroon)
mr: बुलु (कॅमेरुन)

note: name for bun
en: Sherbro
mr: शेर्ब्रो

note: name for buo
en: Terei
mr: टेरै

note: name for bup
en: Busoa
mr: बुसोआ

note: name for buq
en: Brem
mr: ब्रेम

note: name for bus
en: Bokobaru
mr: बोकोबारू

note: name for but
en: Bungain
mr: बुन्गैन

note: name for buu
en: Budu
mr: बुडु

note: name for buv
en: Bun
mr: बुन

note: name for buw
en: Bubi
mr: बुबी

note: name for bux
en: Boghom
mr: बोघोम

note: name for buy
en: Bullom So
mr: बुल्लोम सो

note: name for buz
en: Bukwen
mr: बुक्वेन

note: name for bva
en: Barein
mr: बारैन

note: name for bvb
en: Bube
mr: बुबे

note: name for bvc
en: Baelelea
mr: बेएलेली

note: name for bvd
en: Baeggu
mr: बेग्गु

note: name for bve
en: Malay, Berau
mr: मालेय, बेरौ

note: name for bvf
en: Boor
mr: बूर

note: name for bvg
en: Bonkeng
mr: बोन्गकेन्ग

note: name for bvh
en: Bure
mr: बुर

note: name for bvi
en: Belanda Viri
mr: बेलॅन्डा विरी

note: name for bvj
en: Baan
mr: बान

note: name for bvk
en: Bukat
mr: बुकाट

note: name for bvl
en: Bolivian Sign Language
mr: बोलिवियन चिन्ह भाषा

note: name for bvm
en: Bamunka
mr: बामुन्का

note: name for bvn
en: Buna
mr: बुना

note: name for bvo
en: Bolgo
mr: बोल्गो

note: name for bvq
en: Birri
mr: बिर्री

note: name for bvr
en: Burarra
mr: बुरार्रा

note: name for bvt
en: Bati (Indonesia)
mr: बाटी (इंडोनेशिया)

note: name for bvu
en: Malay, Bukit
mr: मालेय, बुकिट

note: name for bvv
en: Baniva
mr: बानिवा

note: name for bvw
en: Boga
mr: बोगा

note: name for bvx
en: Dibole
mr: डिबोल

note: name for bvy
en: Baybayanon
mr: बेयबेयनोन

note: name for bvz
en: Bauzi
mr: बौझी

note: name for bwa
en: Bwatoo
mr: ब्वाटू

note: name for bwb
en: Namosi-Naitasiri-Serua
mr: नामोसी-नैतासिरी-सेरूआ

note: name for bwc
en: Bwile
mr: ब्विले

note: name for bwd
en: Bwaidoka
mr: ब्वाइडोका

note: name for bwe
en: Karen, Bwe
mr: कारेन, ब्वे

note: name for bwf
en: Boselewa
mr: बोसेलेवा

note: name for bwg
en: Barwe
mr: बार्वे

note: name for bwh
en: Bishuo
mr: बिशुओ

note: name for bwi
en: Baniwa
mr: बानिवा

note: name for bwj
en: Bwamu, Láá Láá
mr: ब्वामु, ला ला

note: name for bwk
en: Bauwaki
mr: बौवाकी

note: name for bwl
en: Bwela
mr: ब्वेला

note: name for bwm
en: Biwat
mr: बिवाट

note: name for bwn
en: Bunu, Wunai
mr: बुनु, वुनाइ

note: name for bwo
en: Boro (Ethiopia)
mr: बोरा (इथियोपिया)

note: name for bwp
en: Mandobo Bawah
mr: मॅन्डोबो बाव्हा

note: name for bwq
en: Bobo Madaré, Southern
mr: बोबो मडारे, दक्षिण

note: name for bwr
en: Bura-Pabir
mr: बुरा-पाबीर

note: name for bws
en: Bomboma
mr: बोम्बोमा

note: name for bwt
en: Bafaw-Balong
mr: बाफा-बलॉन्ग

note: name for bwu
en: Buli (Ghana)
mr: बुली (घाना)

note: name for bww
en: Bwa
mr: ब्वा

note: name for bwx
en: Bunu, Bu-Nao
mr: बुनु, बु-नाओ

note: name for bwy
en: Bwamu, Cwi
mr: ब्वामु, स्वी

note: name for bwz
en: Bwisi
mr: ब्विसी

note: name for bxa
en: Bauro
mr: बौरो

note: name for bxb
en: Bor, Belanda
mr: बोर, बेलॅन्डा

note: name for bxc
en: Molengue
mr: मोलेंग्यु

note: name for bxd
en: Pela
mr: पेला

note: name for bxe
en: Birale
mr: बिराले

note: name for bxf
en: Bilur
mr: बिलुर

note: name for bxg
en: Bangala
mr: बांगला

note: name for bxh
en: Buhutu
mr: बुहुटु

note: name for bxi
en: Pirlatapa
mr: पिर्लातापा

note: name for bxj
en: Bayungu
mr: बायुन्गु

note: name for bxk
en: Bukusu
mr: बुकुसु

note: name for bxl
en: Jalkunan
mr: जालकुनान

note: name for bxm
en: Buriat, Mongolia
mr: बुरियात, मोन्गोलिया

note: name for bxn
en: Burduna
mr: बुर्डुना

note: name for bxo
en: Barikanchi
mr: बारिकान्छी

note: name for bxp
en: Bebil
mr: बेबिल

note: name for bxq
en: Beele
mr: बेएले

note: name for bxr
en: Buriat, Russia
mr: बुरियात, रशिया

note: name for bxs
en: Busam
mr: बुसाम

note: name for bxu
en: Buriat, China
mr: बुरियात, चायना

note: name for bxv
en: Berakou
mr: बेराकोउ

note: name for bxw
en: Bankagooma
mr: बान्कागूमा

note: name for bxx
en: Borna (Democratic Republic of Congo)
mr: बोर्ना (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

note: name for bxz
en: Binahari
mr: बिनाहारी

note: name for bya
en: Batak
mr: बटाक

note: name for byb
en: Bikya
mr: बिक्या

note: name for byc
en: Ubaghara
mr: उबाघारा

note: name for byd
en: Benyadu'
mr: बेन्याडु

note: name for bye
en: Pouye
mr: पोउये

note: name for byf
en: Bete
mr: बेटे

note: name for byg
en: Baygo
mr: बाय्गो

note: name for byh
en: Bhujel
mr: भुजेल

note: name for byi
en: Buyu
mr: बुयु

note: name for byj
en: Bina (Nigeria)
mr: बिना (नायजेरिआ)

note: name for byk
en: Biao
mr: बैओ

note: name for byl
en: Bayono
mr: बायानो

note: name for bym
en: Bidyara
mr: बिड्यारा

note: name for byn
en: Bilin
mr: बिलिन

note: name for byo
en: Biyo
mr: बियो

note: name for byp
en: Bumaji
mr: बुमाजी

note: name for byq
en: Basay
mr: बासे

note: name for byr
en: Baruya
mr: बारुया

note: name for bys
en: Burak
mr: बुराक

note: name for byt
en: Berti
mr: बेर्टी

note: name for byv
en: Medumba
mr: मेडुम्बा

note: name for byw
en: Belhariya
mr: बेलहारिया

note: name for byx
en: Qaqet
mr: काकेट

note: name for byy
en: Buya
mr: बुया

note: name for byz
en: Banaro
mr: बानारो

note: name for bza
en: Bandi
mr: बॅन्डी

note: name for bzb
en: Andio
mr: अन्डिओ

note: name for bzd
en: Bribri
mr: ब्रिब्रि

note: name for bze
en: Bozo, Jenaama
mr: बोझो, जेनामा

note: name for bzf
en: Boikin
mr: बौकिन

note: name for bzg
en: Babuza
mr: बाबुझा

note: name for bzh
en: Buang, Mapos
mr: बुआन्ग, मॅपोज

note: name for bzi
en: Bisu
mr: बिसु

note: name for bzj
en: Kriol English, Belize
mr: क्रिओल इंग्लिश, बेलिझे

note: name for bzk
en: Creole English, Nicaragua
mr: क्रिओल इंग्लिश, निकारागुआ

note: name for bzl
en: Boano (Sulawesi)
mr: बोआनो (सुलावेसी)

note: name for bzm
en: Bolondo
mr: बोलोन्डो

note: name for bzn
en: Boano (Maluku)
mr: बोअनो (मालुकु)

note: name for bzo
en: Bozaba
mr: बोझाबा

note: name for bzp
en: Kemberano
mr: केम्बेरानो

note: name for bzq
en: Buli (Indonesia)
mr: बुली (इन्डोनेशिया)

note: name for bzr
en: Biri
mr: बिरी

note: name for bzs
en: Brazilian Sign Language
mr: ब्रिजिलियन चिन्ह भाषा

note: name for bzt
en: Brithenig
mr: ब्रिथेनिग

note: name for bzu
en: Burmeso
mr: बुर्मेसो

note: name for bzv
en: Bebe
mr: बेबे

note: name for bzw
en: Basa (Nigeria)
mr: बासा (नायजेरिआ)

note: name for bzx
en: Bozo, Hainyaxo
mr: बोझो, हान्याक्सो

note: name for bzy
en: Obanliku
mr: ओबानलिकु

note: name for bzz
en: Evant
mr: एवान्ट

note: name for caa
en: Chortí
mr: चोर्टी

note: name for cab
en: Garifuna
mr: गारिफुना

note: name for cac
en: Chuj
mr: छुज

note: name for cad
en: Caddo
mr: कॅड्डो

note: name for cae
en: Lehar
mr: लेहार

note: name for caf
en: Carrier, Southern
mr: कर्रैर, दक्षिण

note: name for cag
en: Nivaclé
mr: निवाक्ले

note: name for cah
en: Cahuarano
mr: काहुआरानो

note: name for caj
en: Chané
mr: छेन

note: name for cak
en: Kaqchikel
mr: काक्छिकेल

note: name for cal
en: Carolinian
mr: कारोलिनियन

note: name for cam
en: Cemuhî
mr: सिमुही

note: name for can
en: Chambri
mr: छाम्ब्री

note: name for cao
en: Chácobo
mr: छाकोबो

note: name for cap
en: Chipaya
mr: छिपाया

note: name for caq
en: Nicobarese, Car
mr: निकोबारेज, कार

note: name for car
en: Carib, Galibi
mr: कारिब, गालिबी

note: name for cas
en: Tsimané
mr: त्सिमाने

note: name for cat
en: Catalan
mr: कॅटालॉन

note: name for cav
en: Cavineña
mr: काविनेना

note: name for caw
en: Callawalla
mr: काल्लावाल्ला

note: name for cax
en: Chiquitano
mr: छिक्युइटानो

note: name for cay
en: Cayuga
mr: कायुगा

note: name for caz
en: Canichana
mr: कानिछाना

note: name for cbb
en: Cabiyarí
mr: काबियारी

note: name for cbc
en: Carapana
mr: कारापाना

note: name for cbd
en: Carijona
mr: कारिजोना

note: name for cbe
en: Chipiajes
mr: छिपियाजेस

note: name for cbg
en: Chimila
mr: छिमिला

note: name for cbh
en: Cagua
mr: कागुआ

note: name for cbi
en: Chachi
mr: छाछी

note: name for cbj
en: Ede Cabe
mr: एडे काबे

note: name for cbk
en: Chavacano
mr: छावाकानो

note: name for cbl
en: Chin, Bualkhaw
mr: छिन, बुआल्खाव

note: name for cbn
en: Nyahkur
mr: न्याकुर

note: name for cbo
en: Izora
mr: इझोरा

note: name for cbr
en: Cashibo-Cacataibo
mr: काशिबो-काकातैबो

note: name for cbs
en: Cashinahua
mr: काशिनाहुआ

note: name for cbt
en: Chayahuita
mr: छायाहुइटा

note: name for cbu
en: Candoshi-Shapra
mr: कॅन्डोशी-शाप्रा

note: name for cbv
en: Cacua
mr: काकुआ

note: name for cbw
en: Kinabalian
mr: किनाबलियन

note: name for cby
en: Carabayo
mr: काराबायो

note: name for cca
en: Cauca
mr: काउका

note: name for ccc
en: Chamicuro
mr: छामीकुरो

note: name for ccd
en: Creole, Cafundo
mr: क्रिओल, कॅफुन्डो

note: name for cce
en: Chopi
mr: छोपी

note: name for ccg
en: Daka, Samba
mr: डाका, साम्बा

note: name for cch
en: Atsam
mr: असाम

note: name for ccj
en: Kasanga
mr: कसान्गा

note: name for ccl
en: Cutchi-Swahili
mr: कुटछी-स्वाहिली

note: name for ccm
en: Creole Malay, Malaccan
mr: क्रिओल मालेय, मालाक्कन

note: name for cco
en: Chinantec, Comaltepec
mr: छिनानटेक, कोमाल्टेपेक

note: name for ccp
en: Chakma
mr: चाक्मा

note: name for ccq
en: Chaungtha
mr: चाउन्गथा

note: name for ccr
en: Cacaopera
mr: काकाओपेरा

note: name for cda
en: Choni
mr: चोनी

note: name for cde
en: Chenchu
mr: चेन्चु

note: name for cdf
en: Chiru
mr: चिरु

note: name for cdg
en: Chamari
mr: चमारी

note: name for cdh
en: Chambeali
mr: चम्बेएलि

note: name for cdi
en: Chodri
mr: चोद्री

note: name for cdj
en: Churahi
mr: चुराआहि

note: name for cdm
en: Chepang
mr: चेपान्ग

note: name for cdn
en: Chaudangsi
mr: चौडानग्सी

note: name for cdo
en: Chinese, Min Dong
mr: चायनीज, मिन डोन्ग

note: name for cdr
en: Cinda-Regi-Tiyal
mr: सिन्डा-रेगी-तियाल

note: name for cds
en: Chadian Sign Language
mr: चॅडियन चिन्ह भाषा

note: name for cdy
en: Chadong
mr: चाडोन्ग

note: name for cdz
en: Koda
mr: कोडा

note: name for cea
en: Chehalis, Lower
mr: चेहालिस, लोवर

note: name for ceb
en: Cebuano
mr: सेबुआनो

note: name for ceg
en: Chamacoco
mr: चमाकोको

note: name for cen
en: Cen
mr: सेन

note: name for ces
en: Czech
mr: चेक

note: name for cet
en: Centúúm
mr: सेन्टूम

note: name for cfa
en: Dijim-Bwilim
mr: डिजिम-ब्विलिम

note: name for cfd
en: Cara
mr: कारा

note: name for cfg
en: Como Karim
mr: कोमो कारिम

note: name for cfm
en: Chin, Falam
mr: छिन, फालम

note: name for cga
en: Changriwa
mr: छानग्रिवा

note: name for cgc
en: Kagayanen
mr: कागायानेन

note: name for cgg
en: Chiga
mr: चिगा

note: name for cgk
en: Chocangacakha
mr: चोकान्गाकाखा

note: name for cha
en: Chamorro
mr: कामोरो

note: name for chb
en: Chibcha
mr: चिब्चा

note: name for chc
en: Catawba
mr: काटाव्बा

note: name for chd
en: Chontal, Highland Oaxaca
mr: चोन्टल, हायलॅन्ड ओआक्साका

note: name for che
en: Chechen
mr: चेचेन

note: name for chf
en: Chontal, Tabasco
mr: चोन्टल, टॅबास्को

note: name for chg
en: Chagatai
mr: चागाटी

note: name for chh
en: Chinook
mr: चिनूक

note: name for chj
en: Chinantec, Ojitlán
mr: चिनान्टेक, ओजिट्लॅन

note: name for chk
en: Chuukese
mr: चूकेसे

note: name for chl
en: Cahuilla
mr: काहुइल्ला

note: name for chm
en: Mari (Russia)
mr: मारी (रशिया)

note: name for chn
en: Chinook jargon
mr: चिनूक जारगन

note: name for cho
en: Choctaw
mr: चोक्टाव

note: name for chp
en: Chipewyan
mr: चिपेव्यान

note: name for chq
en: Chinantec, Quiotepec
mr: चिनॅनटेक, क्युइओटेपेक

note: name for chr
en: Cherokee
mr: चिरोकी

note: name for cht
en: Cholón
mr: चोलोन

note: name for chu
en: Slavonic, Old
mr: स्लावोनिक, ओल्ड

note: name for chv
en: Chuvash
mr: चुवॅश

note: name for chw
en: Chuwabu
mr: छुवाबु

note: name for chx
en: Chantyal
mr: चानत्याल

note: name for chy
en: Cheyenne
mr: चेयेन्ने

note: name for chz
en: Chinantec, Ozumacín
mr: चिनानटेक, ओझुमासीन

note: name for cia
en: Cia-Cia
mr: सिआ-सिआ

note: name for cib
en: Gbe, Ci
mr: ग्बे, सि

note: name for cic
en: Chickasaw
mr: चिक्कासॉ

note: name for cid
en: Chimariko
mr: चिमारिको

note: name for cie
en: Cineni
mr: सिनेनि

note: name for cih
en: Chinali
mr: चिनालि

note: name for cik
en: Kinnauri, Chitkuli
mr: किन्नौरी, चिटकुली

note: name for cim
en: Cimbrian
mr: सिम्ब्रिअन

note: name for cin
en: Cinta Larga
mr: सिन्टा लार्गा

note: name for cip
en: Chiapanec
mr: चिआपानेक

note: name for cir
en: Tiri
mr: तिरी

note: name for ciw
en: Chippewa
mr: चिप्पेवा

note: name for ciy
en: Chaima
mr: चैमा

note: name for cja
en: Cham, Western
mr: चाम, पश्चिम

note: name for cje
en: Chru
mr: च्रु

note: name for cjh
en: Chehalis, Upper
mr: चेहालिस, अप्पर

note: name for cji
en: Chamalal
mr: चामालाल

note: name for cjk
en: Chokwe
mr: चोक्वे

note: name for cjm
en: Cham, Eastern
mr: चाम, पूर्व

note: name for cjn
en: Chenapian
mr: चेनापिअन

note: name for cjo
en: Ashéninka Pajonal
mr: अशेनिंका पाजोनल

note: name for cjp
en: Cabécar
mr: काबेकार

note: name for cjs
en: Shor
mr: शोर

note: name for cjv
en: Chuave
mr: चुआवे

note: name for cjy
en: Chinese, Jinyu
mr: चायनीज, जिन्यु

note: name for cka
en: Chin, Khumi Awa
mr: चिन, खुमी अवा

note: name for ckb
en: Kurdish, Central
mr: कुर्दिश, मध्य

note: name for ckh
en: Chak
mr: चाक

note: name for ckl
en: Cibak
mr: सिबाक

note: name for cko
en: Anufo
mr: अनुफो

note: name for ckq
en: Kajakse
mr: काजाक्से

note: name for ckr
en: Kairak
mr: कैराक

note: name for cks
en: Tayo
mr: तायो

note: name for ckt
en: Chukot
mr: चुकोट

note: name for cku
en: Koasati
mr: कोआसाती

note: name for ckv
en: Kavalan
mr: कवालान

note: name for ckx
en: Caka
mr: काका

note: name for cky
en: Cakfem-Mushere
mr: काक्फेम-मुशेरे

note: name for ckz
en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
mr: काक्चिक्वेल-कुइचे मिश्र भाषा

note: name for cla
en: Ron
mr: रोन

note: name for clc
en: Chilcotin
mr: चिल्कोटिन

note: name for cld
en: Neo-Aramaic, Chaldean
mr: निओ-अरामैक, चालडिय

note: name for cle
en: Chinantec, Lealao
mr: चिनानटेक, लिएलाओ

note: name for clh
en: Chilisso
mr: चिलिस्सो

note: name for cli
en: Chakali
mr: चकालि

note: name for clk
en: Idu-Mishmi
mr: इडु-मिश्मी

note: name for cll
en: Chala
mr: चाला

note: name for clm
en: Clallam
mr: क्लालम

note: name for clo
en: Chontal, Lowland Oaxaca
mr: चोनताल, लॉलॅन्ड ओअक्साका

note: name for clu
en: Caluyanun
mr: कालुयालुम

note: name for clw
en: Chulym
mr: चुल्यम

note: name for cly
en: Chatino, Eastern Highland
mr: चाटिनो, पूर्व हायलॅन्ड

note: name for cma
en: Maa
mr: मा

note: name for cme
en: Cerma
mr: सेर्मा

note: name for cmg
en: Mongolian, Classical
mr: मोन्गोलियन, क्लासिकल

note: name for cmi
en: Emberá-Chamí
mr: एम्बैरा-चामी

note: name for cml
en: Campalagian
mr: काम्पालागिअन

note: name for cmm
en: Michigamea
mr: मिचिगामेअ

note: name for cmn
en: Chinese, Mandarin
mr: चायनीज, मान्डारिन

note: name for cmo
en: Mnong, Central
mr: म्नोग, मध्य

note: name for cmr
en: Chin, Mro
mr: चिन, म्रो

note: name for cms
en: Messapic
mr: मेस्सापिक

note: name for cmt
en: Camtho
mr: कम्थो

note: name for cna
en: Changthang
mr: कान्गथान्ग

note: name for cnb
en: Chin, Chinbon
mr: चिन, चिनबोन

note: name for cnc
en: Côông
mr: कून्ग

note: name for cng
en: Qiang, Northern
mr: किआन्ग, उत्तर

note: name for cnh
en: Chin, Haka
mr: चिन, हाका

note: name for cni
en: Asháninka
mr: अशानिन्का

note: name for cnk
en: Chin, Khumi
mr: चिन, खुमी

note: name for cnl
en: Chinantec, Lalana
mr: चिनानटेक, लालाना

note: name for cno
en: Con
mr: कोन

note: name for cns
en: Asmat, Central
mr: अस्मत, मध्य

note: name for cnt
en: Chinantec, Tepetotutla
mr: चिनानटेक, टेपेटोटुट्ला

note: name for cnu
en: Chenoua
mr: चेनोउआ

note: name for cnw
en: Chin, Ngawn
mr: चिन, न्गाव्न

note: name for cnx
en: Cornish, Middle
mr: कोर्निश, मध्य

note: name for coa
en: Malay, Cocos Islands
mr: मालेय, कोकोज द्विप

note: name for cob
en: Chicomuceltec
mr: चिकोमुसेल्टेक

note: name for coc
en: Cocopa
mr: कोकोपा

note: name for cod
en: Cocama-Cocamilla
mr: कोकामा-कोकामिल्ला

note: name for coe
en: Koreguaje
mr: कोरेगुआजे

note: name for cof
en: Colorado
mr: कोलोराडो

note: name for cog
en: Chong
mr: चोन्ग

note: name for coh
en: Chonyi-Dzihana-Kauma
mr: चोन्यी-ड्जिहाना-काउमा

note: name for coj
en: Cochimi
mr: कोचिमि

note: name for cok
en: Cora, Santa Teresa
mr: कोरा, सॅन्टा टेरेसा

note: name for col
en: Columbia-Wenatchi
mr: कोलुम्बिया-वेनाक्ची

note: name for com
en: Comanche
mr: कोमॅनचे

note: name for con
en: Cofán
mr: कोफान

note: name for coo
en: Comox
mr: कोमोक्स

note: name for cop
en: Coptic
mr: कॉप्टिक

note: name for coq
en: Coquille
mr: कोकुइल्ले

note: name for cor
en: Cornish
mr: कोर्निश

note: name for cos
en: Corsican
mr: कोर्शियन

note: name for cot
en: Caquinte
mr: काकुइन्टे

note: name for cou
en: Wamey
mr: बार्मेय

note: name for cov
en: Cao Miao
mr: काओ मैओ

note: name for cow
en: Cowlitz
mr: कोवलिट्ज

note: name for cox
en: Nanti
mr: नानटि

note: name for coy
en: Coyaima
mr: कोयाइमा

note: name for coz
en: Chochotec
mr: चोचोटेक

note: name for cpa
en: Chinantec, Palantla
mr: चिनानटेक, पलान्ट्ला

note: name for cpb
en: Ashéninka, Ucayali-Yurúa
mr: अशेनिंका, उकायालि-युरूआ

note: name for cpc
en: Ajyíninka Apurucayali
mr: अज्यिनिंका अपुरुकायालि

note: name for cpg
en: Greek, Cappadocian
mr: ग्रीक, काप्पाडोसिअन

note: name for cpi
en: Pidgin English, Chinese
mr: पिडगिन इंग्लिश, चायनीज

note: name for cpn
en: Cherepon
mr: चेरेपोन

note: name for cps
en: Capiznon
mr: चापिझ्नोन

note: name for cpu
en: Ashéninka, Pichis
mr: अशेनिन्का, पिचिस

note: name for cpx
en: Chinese, Pu-Xian
mr: चायनीज, पु-क्सिअन

note: name for cpy
en: Ashéninka, South Ucayali
mr: अशेनिन्का, दक्षिण उकायालि

note: name for cqd
en: Miao, Chuanqiandian Cluster
mr: मैओ, चुआनकिआनडियन क्लस्टर

note: name for cqu
en: Quechua, Chilean
mr: कुएचुआ, चिलियन

note: name for cra
en: Chara
mr: चारा

note: name for crb
en: Carib, Island
mr: कारिब, द्विप

note: name for crc
en: Lonwolwol
mr: लोनवोलवोल

note: name for crd
en: Coeur d'Alene
mr: कोयर डिलेने

note: name for cre
en: Cree
mr: क्री

note: name for crf
en: Caramanta
mr: कारामान्ता

note: name for crg
en: Michif
mr: मिछिफ

note: name for crh
en: Turkish, Crimean
mr: तुर्किश, क्रिमियन

note: name for cri
en: Sãotomense
mr: साओतोमेन्से

note: name for crj
en: Cree, Southern East
mr: क्री, दक्षिण पूर्व

note: name for crk
en: Cree, Plains
mr: क्री, प्लेन्स्

note: name for crl
en: Cree, Northern East
mr: क्री, उत्तर पूर्व

note: name for crm
en: Cree, Moose
mr: क्री, मूजे

note: name for crn
en: Cora, El Nayar
mr: कोरा, एल नायार

note: name for cro
en: Crow
mr: क्रो

note: name for crq
en: Chorote, Iyo'wujwa
mr: कोरोटे, इयोवुज्वा

note: name for crr
en: Algonquian, Carolina
mr: अइगोन्कुइअन, कारोलिना

note: name for crs
en: Creole French, Seselwa
mr: क्रिओल फ्रेंच, सेसेल्वा

note: name for crt
en: Chorote, Iyojwa'ja
mr: चोरोटी, इयोज्वाजा

note: name for crv
en: Chaura
mr: चौरा

note: name for crw
en: Chrau
mr: च्राउ

note: name for crx
en: Carrier
mr: कर्रिएर

note: name for cry
en: Cori
mr: कोरी

note: name for crz
en: Cruzeño
mr: क्रुझेनो

note: name for csa
en: Chinantec, Chiltepec
mr: चिनानटेक, चिलटेपेक

note: name for csb
en: Kashubian
mr: काशुबियन

note: name for csc
en: Catalan Sign Language
mr: कटालॅन चिन्ह भाषा

note: name for csd
en: Chiangmai Sign Language
mr: चिआन्गमै चिन्ह भाषा

note: name for cse
en: Czech Sign Language
mr: चेक चिन्ह भाषा

note: name for csf
en: Cuba Sign Language
mr: क्युबा चिन्ह भाष

note: name for csg
en: Chilean Sign Language
mr: चिलियन चिन्ह भाषा

note: name for csh
en: Chin, Asho
mr: चिन, अशो

note: name for csi
en: Miwok, Coast
mr: मिवोक, कोस्ट

note: name for csk
en: Jola-Kasa
mr: जोला-कास

note: name for csl
en: Chinese Sign Language
mr: चायनीज चिन्ह भाषा

note: name for csm
en: Miwok, Central Sierra
mr: मिवोक, मध्य सिएर्रा

note: name for csn
en: Colombian Sign Language
mr: कोलोम्बिअन चिन्ह भाषा

note: name for cso
en: Chinantec, Sochiapan
mr: चिनानटेक, सोचिअपन

note: name for csq
en: Croatia Sign Language
mr: कोएशिया चिन्ह भाषा

note: name for csr
en: Costa Rican Sign Language
mr: कोस्टा रिकन चिन्ह भाषा

note: name for css
en: Ohlone, Southern
mr: ओह्लोन, दक्षिण

note: name for cst
en: Ohlone, Northern
mr: ओह्लोन, उत्तर

note: name for csw
en: Cree, Swampy
mr: क्रि, स्वॅम्पि

note: name for csy
en: Chin, Siyin
mr: चिन, सियीन

note: name for csz
en: Coos
mr: कूस

note: name for cta
en: Chatino, Tataltepec
mr: चातीनो, टाटाल्टेपेक

note: name for ctc
en: Chetco
mr: चेत्को

note: name for ctd
en: Chin, Tedim
mr: चिन, टेडिम

note: name for cte
en: Chinantec, Tepinapa
mr: चिनानटेक, टेपिनापा

note: name for ctg
en: Chittagonian
mr: चिट्टागोनियन

note: name for ctl
en: Chinantec, Tlacoatzintepec
mr: चिनानटेक, ट्लाकोआट्झिंटेपेक

note: name for ctm
en: Chitimacha
mr: चिकिमाचा

note: name for ctn
en: Chhintange
mr: छिंटानग

note: name for cto
en: Emberá-Catío
mr: एम्बेरा-काटिओ

note: name for ctp
en: Chatino, Western Highland
mr: चाटिनो, पश्चिम हायलॅन्ड

note: name for cts
en: Bicolano, Northern Catanduanes
mr: बिकोलानो, उत्तर कटानडुअनेस्

note: name for ctt
en: Chetti, Wayanad
mr: चेट्टी, वायानाड

note: name for ctu
en: Chol
mr: चोल

note: name for ctz
en: Chatino, Zacatepec
mr: चाटिनो, झाकाटेपेक

note: name for cua
en: Cua
mr: कुआ

note: name for cub
en: Cubeo
mr: कुबेको

note: name for cuc
en: Chinantec, Usila
mr: चिनानटेक, उसिला

note: name for cug
en: Cung
mr: कुन्ग

note: name for cuh
en: Chuka
mr: चुका

note: name for cui
en: Cuiba
mr: कुइबा

note: name for cuj
en: Mashco Piro
mr: माशको पिरो

note: name for cuk
en: Kuna, San Blas
mr: कुना, सॅन ब्लास

note: name for cul
en: Culina
mr: कुलिना

note: name for cum
en: Cumeral
mr: कुमेराल

note: name for cuo
en: Cumanagoto
mr: कुमानागोटो

note: name for cup
en: Cupeño
mr: कुपेनो

note: name for cuq
en: Cun
mr: कुन

note: name for cur
en: Chhulung
mr: छुलुंग

note: name for cut
en: Cuicatec, Teutila
mr: कुइकाटेक, टेयुटिला

note: name for cuu
en: Tai Ya
mr: ताइ या

note: name for cuv
en: Cuvok
mr: कुवोक

note: name for cuw
en: Chukwa
mr: चुक्वा

note: name for cux
en: Cuicatec, Tepeuxila
mr: कुइकाटेक, टेपेउक्सिला

note: name for cvg
en: Chug
mr: चुग

note: name for cvn
en: Chinantec, Valle Nacional
mr: चिनानटेक, वाल्ले नासीओनल

note: name for cwa
en: Kabwa
mr: काब्वा

note: name for cwb
en: Maindo
mr: माइन्डो

note: name for cwd
en: Cree, Woods
mr: क्री, वूडस्

note: name for cwe
en: Kwere
mr: क्वेरे

note: name for cwg
en: Chewong
mr: चिवोन्ग

note: name for cwt
en: Kuwaataay
mr: कुवाटाअय

note: name for cya
en: Chatino, Nopala
mr: चाटिनो, नोपाला

note: name for cyb
en: Cayubaba
mr: कायुबाबा

note: name for cym
en: Welsh
mr: वेल्श

note: name for cyo
en: Cuyonon
mr: कुयोनोन

note: name for czh
en: Chinese, Huizhou
mr: चायनीज, हुइझहोउ

note: name for czk
en: Knaanic
mr: क्नानिक

note: name for czn
en: Chatino, Zenzontepec
mr: चाटिनो, झेनझोनटेपेक

note: name for czo
en: Chinese, Min Zhong
mr: चायनीज, मिन झोन्ग

note: name for czt
en: Chin, Zotung
mr: चिन, झोटुन्ग

note: name for daa
en: Dangaléat
mr: डान्गालेट

note: name for dac
en: Dambi
mr: डाम्बि

note: name for dad
en: Marik
mr: मारिक

note: name for dae
en: Duupa
mr: डूपा

note: name for daf
en: Dan
mr: डॅन

note: name for dag
en: Dagbani
mr: डागबानी

note: name for dah
en: Gwahatike
mr: ग्वाहाटिके

note: name for dai
en: Day
mr: डे

note: name for daj
en: Daju, Dar Fur
mr: डाजु, डार फुर

note: name for dak
en: Dakota
mr: डकोटा

note: name for dal
en: Dahalo
mr: डाहालो

note: name for dam
en: Damakawa
mr: डामाकावा

note: name for dan
en: Danish
mr: डॅनिश

note: name for dao
en: Chin, Daai
mr: चिन, डाइ

note: name for dap
en: Nisi (India)
mr: निसी (भारत)

note: name for daq
en: Maria, Dandami
mr: मारिया, डॅनडॅमी

note: name for dar
en: Dargwa
mr: डार्ग्वा

note: name for das
en: Daho-Doo
mr: डाहो-डू

note: name for dau
en: Daju, Dar Sila
mr: डाजु, डार सिला

note: name for dav
en: Taita
mr: ताइता

note: name for daw
en: Davawenyo
mr: डावावेन्यो

note: name for dax
en: Dayi
mr: डायी

note: name for daz
en: Dao
mr: डाओ

note: name for dba
en: Bangi Me
mr: बान्गी मे

note: name for dbb
en: Deno
mr: डेनो

note: name for dbd
en: Dadiya
mr: डाडिया

note: name for dbe
en: Dabe
mr: डाबे

note: name for dbf
en: Edopi
mr: एडोपी

note: name for dbg
en: Dogon, Dogul Dom
mr: डोगोन, डोग्युल डोम

note: name for dbi
en: Doka
mr: डोका

note: name for dbj
en: Ida'an
mr: इडाअन

note: name for dbl
en: Dyirbal
mr: ड्यीरबल

note: name for dbm
en: Duguri
mr: डुगुरी

note: name for dbn
en: Duriankere
mr: डुरिअनकेरे

note: name for dbo
en: Dulbu
mr: डुलबु

note: name for dbp
en: Duwai
mr: डुवै

note: name for dbq
en: Daba
mr: डाबा

note: name for dbr
en: Dabarre
mr: डाबार्रे

note: name for dbu
en: Dogon, Bondum Dom
mr: डोगोन, बोन्डुम डोम

note: name for dbv
en: Dungu
mr: डोन्गु

note: name for dby
en: Dibiyaso
mr: डिबियासो

note: name for dcc
en: Deccan
mr: डेक्कन

note: name for dcr
en: Negerhollands
mr: नेगेरहोल्लॅन्डस्

note: name for ddd
en: Dongotono
mr: डोन्गोटोनो

note: name for dde
en: Doondo
mr: डून्डो

note: name for ddg
en: Fataluku
mr: फाटालुकु

note: name for ddi
en: Goodenough, West
mr: गूडइनफ, पश्चिम

note: name for ddj
en: Jaru
mr: जारू

note: name for ddn
en: Dendi (Benin)
mr: डेन्डी (बेनिन)

note: name for ddo
en: Dido
mr: डिडो

note: name for dds
en: Dogon, Donno So
mr: डोगोन, डोन्नो सो

note: name for ddw
en: Dawera-Daweloor
mr: डावेरा-डावेलूर

note: name for dec
en: Dagik
mr: डागिक

note: name for ded
en: Dedua
mr: डेडुआ

note: name for dee
en: Dewoin
mr: डेवौन

note: name for def
en: Dezfuli
mr: डेझ्फुलि

note: name for deg
en: Degema
mr: डेगेमा

note: name for deh
en: Dehwari
mr: डेहवारी

note: name for dei
en: Demisa
mr: डेमिसा

note: name for dek
en: Dek
mr: डेक

note: name for del
en: Delaware
mr: डेलावेर

note: name for dem
en: Dem
mr: डेम

note: name for den
en: Slave (Athapascan)
mr: स्लेव (अथापास्कन)

note: name for dep
en: Delaware, Pidgin
mr: डेलावेर, पिडगिन

note: name for deq
en: Dendi (Central African Republic)
mr: डेन्डी (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

note: name for der
en: Deori
mr: डेओरी

note: name for des
en: Desano
mr: डेसानो

note: name for deu
en: German
mr: जर्मन

note: name for dev
en: Domung
mr: डोमुन्ग

note: name for dez
en: Dengese
mr: डेन्गेसे

note: name for dga
en: Dagaare, Southern
mr: डागारे, दक्षिण

note: name for dgb
en: Dogon, Bunoge
mr: डोगोन, बुनोगे

note: name for dgc
en: Agta, Casiguran Dumagat
mr: अग्टा, कासिगुरान डुमागत

note: name for dgd
en: Dagaari Dioula
mr: डागारी डिओउला

note: name for dge
en: Degenan
mr: डेगेनान

note: name for dgg
en: Doga
mr: डोगा

note: name for dgh
en: Dghwede
mr: ड्घवेडे

note: name for dgi
en: Dagara, Northern
mr: डगारा, उत्तर

note: name for dgk
en: Dagba
mr: ड्गबा

note: name for dgn
en: Dagoman
mr: डगोमन

note: name for dgo
en: Dogri (individual language)
mr: डोग्री (स्वतंत्र भाषा)

note: name for dgr
en: Dogrib
mr: डोग्रीब

note: name for dgs
en: Dogoso
mr: डोगोस्को

note: name for dgu
en: Degaru
mr: डेगारू

note: name for dgx
en: Doghoro
mr: डोघोरो

note: name for dgz
en: Daga
mr: डागा

note: name for dha
en: Dhanwar (India)
mr: धानवार (भारत)

note: name for dhd
en: Dhundari
mr: धुन्डारी

note: name for dhg
en: Dhangu
mr: धान्गु

note: name for dhi
en: Dhimal
mr: धिमल

note: name for dhl
en: Dhalandji
mr: धालान्डजी

note: name for dhm
en: Zemba
mr: झेम्बा

note: name for dhn
en: Dhanki
mr: धान्की

note: name for dho
en: Dhodia
mr: धोडीया

note: name for dhr
en: Dhargari
mr: धर्गारी

note: name for dhs
en: Dhaiso
mr: धैसो

note: name for dhu
en: Dhurga
mr: दुर्गा

note: name for dhv
en: Dehu
mr: देहु

note: name for dhw
en: Dhanwar (Nepal)
mr: धानवार (नेपाल)

note: name for dia
en: Dia
mr: दिआ

note: name for dib
en: Dinka, South Central
mr: दिनका, दक्षिण मध्य

note: name for dic
en: Dida, Lakota
mr: डिडा, लाकोता

note: name for did
en: Didinga
mr: डिडिन्गा

note: name for dif
en: Dieri
mr: दिएरी

note: name for dig
en: Digo
mr: दिगो

note: name for dih
en: Kumiai
mr: कुमैऐ

note: name for dii
en: Dimbong
mr: दिमबोन्ग

note: name for dij
en: Dai
mr: दाइ

note: name for dik
en: Dinka, Southwestern
mr: दिन्का, दक्षिणपूर्व

note: name for dil
en: Dilling
mr: डिल्लिंग

note: name for dim
en: Dime
mr: डिमे

note: name for din
en: Dinka
mr: डिन्का

note: name for dio
en: Dibo
mr: दिबो

note: name for dip
en: Dinka, Northeastern
mr: डिन्का, उत्तरपश्चिम

note: name for diq
en: Dimli (individual language)
mr: डिम्लि (स्वतंत्र भाषा)

note: name for dir
en: Dirim
mr: डिरिम

note: name for dis
en: Dimasa
mr: डिमासा

note: name for dit
en: Dirari
mr: डिरारी

note: name for diu
en: Diriku
mr: डिरिकु

note: name for div
en: Dhivehi
mr: धिवेही

note: name for diw
en: Dinka, Northwestern
mr: डिन्का, उत्तपश्चिम

note: name for dix
en: Dixon Reef
mr: डिक्सोन रीफ

note: name for diy
en: Diuwe
mr: डिउवे

note: name for diz
en: Ding
mr: डिन्ग

note: name for djb
en: Djinba
mr: ड्जिन्बा

note: name for djc
en: Daju, Dar Daju
mr: डाजु, डार डाजु

note: name for djd
en: Djamindjung
mr: ड्जामिंडजुन्ग

note: name for dje
en: Zarma
mr: झार्मा

note: name for djf
en: Djangun
mr: ड्जान्गुन

note: name for dji
en: Djinang
mr: ड्जीनान्ग

note: name for djj
en: Djeebbana
mr: ड्जीब्बाना

note: name for djk
en: Eastern Maroon Creole
mr: पूर्वीय मरून क्रिओल

note: name for djl
en: Djiwarli
mr: ड्जिवार्लि

note: name for djm
en: Dogon, Jamsay
mr: डोगोन, जॅमसे

note: name for djn
en: Djauan
mr: द्जौआन

note: name for djo
en: Jangkang
mr: डॅन्गकॅन्ग

note: name for djr
en: Djambarrpuyngu
mr: द्जॅमबार्रपुय्नगु

note: name for dju
en: Kapriman
mr: कॅप्रिमॅन

note: name for djw
en: Djawi
mr: द्जावै

note: name for dka
en: Dakpakha
mr: दाकपाक्खा

note: name for dkk
en: Dakka
mr: दक्का

note: name for dkl
en: Dogon, Kolum So
mr: डोगोन, कोलुम सो

note: name for dkr
en: Kuijau
mr: कुइजाउ

note: name for dks
en: Dinka, Southeastern
mr: डिन्का, दक्षिणपूर्व

note: name for dkx
en: Mazagway
mr: माझाग्वे

note: name for dlg
en: Dolgan
mr: डोल्गन

note: name for dlm
en: Dalmatian
mr: डाल्माशियन

note: name for dln
en: Darlong
mr: डार्ललोन्ग

note: name for dma
en: Duma
mr: डुमा

note: name for dmc
en: Dimir
mr: डिमिर

note: name for dme
en: Dugwor
mr: डुग्वोर

note: name for dmg
en: Kinabatangan, Upper
mr: किनाबाटान्गन, अप्पर

note: name for dmk
en: Domaaki
mr: डोमाकी

note: name for dml
en: Dameli
mr: डामेली

note: name for dmm
en: Dama
mr: डामा

note: name for dmo
en: Kemezung
mr: केमेझुन्ग

note: name for dmr
en: Damar, East
mr: डामर, पूर्व

note: name for dms
en: Dampelas
mr: डामपेलास

note: name for dmu
en: Dubu
mr: डुबु

note: name for dmv
en: Dumpas
mr: डुमपास

note: name for dmx
en: Dema
mr: डेमा

note: name for dmy
en: Demta
mr: डेम्टा

note: name for dna
en: Dani, Upper Grand Valley
mr: डॅनी, अप्पर ग्रॅन्ड वॅली

note: name for dnd
en: Daonda
mr: डाओन्डा

note: name for dne
en: Ndendeule
mr: न्डेनडेउल

note: name for dng
en: Dungan
mr: डुन्गन

note: name for dni
en: Dani, Lower Grand Valley
mr: डॅनी, लोवर ग्रॅन्ड वॅली

note: name for dnk
en: Dengka
mr: डेन्गका

note: name for dnn
en: Dzùùngoo
mr: ड्जून्गू

note: name for dnr
en: Danaru
mr: डानारू

note: name for dnt
en: Dani, Mid Grand Valley
mr: डॅनी, मिड ग्रॅन्ड वॅली

note: name for dnu
en: Danau
mr: डानौ

note: name for dnw
en: Dani, Western
mr: डॅनी, पश्चिम

note: name for dny
en: Dení
mr: डेनी

note: name for doa
en: Dom
mr: डोम

note: name for dob
en: Dobu
mr: डोबु

note: name for doc
en: Dong, Northern
mr: डॉन्ग, उत्तर

note: name for doe
en: Doe
mr: डो

note: name for dof
en: Domu
mr: डोमु

note: name for doh
en: Dong
mr: डोन्ग

note: name for doi
en: Dogri (macrolanguage)
mr: डोग्री (माक्रोलॅन्गुएज)

note: name for dok
en: Dondo
mr: डोन्डो

note: name for dol
en: Doso
mr: डोसो

note: name for don
en: Toura (Papua New Guinea)
mr: टौरा (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for doo
en: Dongo
mr: डोन्गो

note: name for dop
en: Lukpa
mr: लुकपा

note: name for doq
en: Dominican Sign Language
mr: डोमिनिकन चिन्ह भाषा

note: name for dor
en: Dori'o
mr: डोरिओ

note: name for dos
en: Dogosé
mr: डोगोसे

note: name for dot
en: Dass
mr: दास

note: name for dov
en: Dombe
mr: दोम्बे

note: name for dow
en: Doyayo
mr: दोयायो

note: name for dox
en: Bussa
mr: बुस्सा

note: name for doy
en: Dompo
mr: डोम्पो

note: name for doz
en: Dorze
mr: डोर्झे

note: name for dpp
en: Papar
mr: पपार

note: name for drb
en: Dair
mr: डैर

note: name for drd
en: Darmiya
mr: डार्मिया

note: name for dre
en: Dolpo
mr: डोल्पो

note: name for drg
en: Rungus
mr: रून्गस

note: name for dri
en: C'lela
mr: सेलेला

note: name for drl
en: Darling
mr: डार्लिंग

note: name for drn
en: Damar, West
mr: डामर, पश्चिम

note: name for dro
en: Melanau, Daro-Matu
mr: मेलानौ, डारो-माटु

note: name for drq
en: Dura
mr: डुरा

note: name for drr
en: Dororo
mr: डोरोरो

note: name for drs
en: Gedeo
mr: गेडेओ

note: name for drt
en: Drents
mr: ड्रेन्टस्

note: name for dru
en: Rukai
mr: रुकै

note: name for dry
en: Darai
mr: डरै

note: name for dsb
en: Sorbian, Lower
mr: सोर्बियन, लोवर

note: name for dse
en: Dutch Sign Language
mr: डच चिन्ह भाषा

note: name for dsh
en: Daasanach
mr: डासानाच

note: name for dsi
en: Disa
mr: डिसा

note: name for dsl
en: Danish Sign Language
mr: डॅनिश चिन्ह भाषा

note: name for dsn
en: Dusner
mr: डुस्नेर

note: name for dso
en: Desiya
mr: देसिया

note: name for dsq
en: Tadaksahak
mr: तडाकसाहाक

note: name for dta
en: Daur
mr: डौर

note: name for dtb
en: Kadazan, Labuk-Kinabatangan
mr: कडाझान, लाबुक-किनाबटान्गन

note: name for dti
en: Dogon, Ana Tinga
mr: डोगोन, अना टिन्गा

note: name for dtk
en: Dogon, Tene Kan
mr: डोगोन, टेने कान

note: name for dtm
en: Dogon, Tomo Kan
mr: डोगोन, टोमो कान

note: name for dtp
en: Dusun, Central
mr: डुसुन, मध्य

note: name for dtr
en: Lotud
mr: लोटुड

note: name for dts
en: Dogon, Toro So
mr: डोगोन, टोरो सो

note: name for dtt
en: Dogon, Toro Tegu
mr: डोगोन, टोरो टेगु

note: name for dtu
en: Dogon, Tebul Ure
mr: डोगोन, तेबुल उरे

note: name for dua
en: Duala
mr: ड्युला

note: name for dub
en: Dubli
mr: डुब्लि

note: name for duc
en: Duna
mr: डुना

note: name for dud
en: Hun-Saare
mr: हुन-सारे

note: name for due
en: Agta, Umiray Dumaget
mr: अग्टा, उमिरे डुमागेट

note: name for duf
en: Dumbea
mr: डुम्बे

note: name for dug
en: Duruma
mr: डुरुमा

note: name for duh
en: Dungra Bhil
mr: डुन्ग्रा भिल

note: name for dui
en: Dumun
mr: डुमुन

note: name for duj
en: Dhuwal
mr: धुवाल

note: name for duk
en: Duduela
mr: डुडुएला

note: name for dul
en: Agta, Alabat Island
mr: अग्ता, अलाबट द्विप

note: name for dum
en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
mr: डच, मध्य (ca. 1050-1350)

note: name for dun
en: Dusun Deyah
mr: डुसुन डेयाह

note: name for duo
en: Agta, Dupaninan
mr: अग्ता, डुपानिनान

note: name for dup
en: Duano
mr: ड्यआनो

note: name for duq
en: Dusun Malang
mr: डुसुन मनान्ग

note: name for dur
en: Dii
mr: डी

note: name for dus
en: Dumi
mr: डुमी

note: name for duu
en: Drung
mr: ड्रुन्ग

note: name for duv
en: Duvle
mr: डुव्ले

note: name for duw
en: Dusun Witu
mr: डुसुन विटु

note: name for dux
en: Duungooma
mr: डून्गूमा

note: name for duy
en: Agta, Dicamay
mr: अग्ता, डिकामे

note: name for duz
en: Duli
mr: डुली

note: name for dva
en: Duau
mr: डुआउ

note: name for dwa
en: Diri
mr: डिरी

note: name for dwl
en: Dogon, Walo Kumbe
mr: डोगोन, वालो कुम्बे

note: name for dwr
en: Dawro
mr: डाव्रो

note: name for dws
en: Dutton World Speedwords
mr: डुटोन वर्ल्ड स्पिडवर्ड्स

note: name for dww
en: Dawawa
mr: डवावा

note: name for dya
en: Dyan
mr: ड्यन

note: name for dyb
en: Dyaberdyaber
mr: ड्यबेरड्यावेर

note: name for dyd
en: Dyugun
mr: ड्युगुन

note: name for dyg
en: Agta, Villa Viciosa
mr: अग्ता, विल्ला विसीओसा

note: name for dyi
en: Senoufo, Djimini
mr: सेनौफो, द्जिमिनी

note: name for dym
en: Dogon, Yanda Dom
mr: डोगोन, यॅन्डा डोम

note: name for dyn
en: Dyangadi
mr: ड्यानग्डि

note: name for dyo
en: Jola-Fonyi
mr: जोला-फोन्यी

note: name for dyu
en: Dyula
mr: ड्युला

note: name for dyy
en: Dyaabugay
mr: ड्याबुगे

note: name for dza
en: Tunzu
mr: टुनझु

note: name for dzd
en: Daza
mr: डाझा

note: name for dzg
en: Dazaga
mr: डाझागा

note: name for dzl
en: Dzalakha
mr: द्झालाखा

note: name for dzn
en: Dzando
mr: द्झान्डो

note: name for dzo
en: Dzongkha
mr: ड्जोन्गखा

note: name for ebg
en: Ebughu
mr: एबुघु

note: name for ebk
en: Bontok, Eastern
mr: बोंटोक, पूर्व

note: name for ebo
en: Teke-Ebo
mr: टेके-एबो

note: name for ebr
en: Ebrié
mr: एब्रै

note: name for ebu
en: Embu
mr: एम्बु

note: name for ecr
en: Eteocretan
mr: एटीओक्रेटन

note: name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
mr: एक्वडोरियन चिन्ह भाषा

note: name for ecy
en: Eteocypriot
mr: एटिओसिप्रिओट

note: name for eee
en: E
mr: ए

note: name for efa
en: Efai
mr: एफै

note: name for efe
en: Efe
mr: एफे

note: name for efi
en: Efik
mr: इफिक

note: name for ega
en: Ega
mr: एगा

note: name for egl
en: Emilian
mr: एमिलियन

note: name for ego
en: Eggon
mr: एग्गोन

note: name for egy
en: Egyptian (Ancient)
mr: इजिप्टियन (प्राचीन)

note: name for ehu
en: Ehueun
mr: एहुयूं

note: name for eip
en: Eipomek
mr: ऐपोमे

note: name for eit
en: Eitiep
mr: ऐटैप

note: name for eiv
en: Askopan
mr: एस्कोपान

note: name for eja
en: Ejamat
mr: एजामत

note: name for eka
en: Ekajuk
mr: इकाजुक

note: name for eke
en: Ekit
mr: एकीट

note: name for ekg
en: Ekari
mr: एकारी

note: name for eki
en: Eki
mr: एकी

note: name for ekk
en: Estonian, Standard
mr: एस्टोनियन, मानक

note: name for ekl
en: Kol
mr: कोल

note: name for ekm
en: Elip
mr: एलिप

note: name for eko
en: Koti
mr: कोटि

note: name for ekp
en: Ekpeye
mr: एकेये

note: name for ekr
en: Yace
mr: येस

note: name for eky
en: Kayah, Eastern
mr: कायाह, पूर्व

note: name for ele
en: Elepi
mr: एलेपी

note: name for elh
en: El Hugeirat
mr: एल हुगैरात

note: name for eli
en: Nding
mr: न्डिंग

note: name for elk
en: Elkei
mr: एलकै

note: name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
mr: ग्रिक, आधुनिक (1453-)

note: name for elm
en: Eleme
mr: एलेमे

note: name for elo
en: El Molo
mr: एल मोलो

note: name for elp
en: Elpaputih
mr: एलपापुतिह

note: name for elu
en: Elu
mr: एलु

note: name for elx
en: Elamite
mr: इलामाइट

note: name for ema
en: Emai-Iuleha-Ora
mr: एमै-लुलेहा-ओर

note: name for emb
en: Embaloh
mr: एम्बालोह

note: name for eme
en: Emerillon
mr: एमेरिल्लोन

note: name for emg
en: Meohang, Eastern
mr: मेओहान्ग, पूर्व

note: name for emi
en: Mussau-Emira
mr: मुस्सौ-एमिरा

note: name for emk
en: Maninkakan, Eastern
mr: मानिनकाकन, पूर्व

note: name for emm
en: Mamulique
mr: मामुलिक्वे

note: name for emn
en: Eman
mr: एमान

note: name for emo
en: Emok
mr: एमोक

note: name for emp
en: Emberá, Northern
mr: एम्बेरा, उत्तर

note: name for ems
en: Yupik, Pacific Gulf
mr: युपिक, पॅसिफिक गल्फ

note: name for emu
en: Muria, Eastern
mr: मुरिया, पूर्व

note: name for emw
en: Emplawas
mr: एम्प्लावास

note: name for emx
en: Erromintxela
mr: एर्रोमिंट्क्जेला

note: name for emy
en: Mayan, Epigraphic
mr: मयान, एपिग्राफिक

note: name for ena
en: Apali
mr: एपालि

note: name for enb
en: Markweeta
mr: मार्कवीटा

note: name for enc
en: En
mr: एन्

note: name for end
en: Ende
mr: एन्डे

note: name for enf
en: Enets, Forest
mr: एनेटस्, फॉरेस्ट

note: name for eng
en: English
mr: इंग्रजी

note: name for enh
en: Enets, Tundra
mr: एनेटस्, टुन्ड्रा

note: name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
mr: इंग्रजी, मध्य (1100-1500)

note: name for enn
en: Engenni
mr: एन्गेन्नी

note: name for eno
en: Enggano
mr: एनग्गानो

note: name for enq
en: Enga
mr: एन्गा

note: name for enr
en: Emumu
mr: एमुमु

note: name for enu
en: Enu
mr: एनु

note: name for env
en: Enwan (Edu State)
mr: एन्वान (एडु राज्य)

note: name for enw
en: Enwan (Akwa Ibom State)
mr: एन्वान (एक्वा इबोम राज्य)

note: name for eot
en: Beti (Côte d'Ivoire)
mr: बेटी (कोटे द्लवौरे)

note: name for epi
en: Epie
mr: एपै

note: name for epo
en: Esperanto
mr: इस्पेरान्टो

note: name for era
en: Eravallan
mr: एरावान्लन

note: name for erg
en: Sie
mr: सै

note: name for erh
en: Eruwa
mr: एरुवा

note: name for eri
en: Ogea
mr: ओगेअ

note: name for erk
en: Efate, South
mr: एफाटे, दक्षिण

note: name for ero
en: Horpa
mr: होर्पा

note: name for err
en: Erre
mr: एर्रे

note: name for ers
en: Ersu
mr: एर्सु

note: name for ert
en: Eritai
mr: एरिताइ

note: name for erw
en: Erokwanas
mr: एरोक्वानास

note: name for ese
en: Ese Ejja
mr: एसे एज्जा

note: name for esh
en: Eshtehardi
mr: एस्तेहार्डी

note: name for esi
en: Inupiatun, North Alaskan
mr: इनुपिएतुन, उत्तर अलास्कन

note: name for esk
en: Inupiatun, Northwest Alaska
mr: इनुपिएतुन, उत्तरपश्चिम अलास्का

note: name for esl
en: Egypt Sign Language
mr: इजिप्ट चिन्ह भाषा

note: name for esm
en: Esuma
mr: एसुमा

note: name for esn
en: Salvadoran Sign Language
mr: साल्वाडोरन चिन्ह भाषा

note: name for eso
en: Estonian Sign Language
mr: एस्टोनियन चिन्ह भाषा

note: name for esq
en: Esselen
mr: एस्सेनेन

note: name for ess
en: Yupik, Central Siberian
mr: युपिक, मध्य सायबेरियन

note: name for est
en: Estonian
mr: इस्टोनियन

note: name for esu
en: Yupik, Central
mr: युपिक, मध्य

note: name for etb
en: Etebi
mr: एटेबि

note: name for etc
en: Etchemin
mr: एट्चेमिन

note: name for eth
en: Ethiopian Sign Language
mr: एथिओपियन चिन्ह भाषा

note: name for etn
en: Eton (Vanuatu)
mr: एटोन (वानुअटु)

note: name for eto
en: Eton (Cameroon)
mr: एटोन (कॅमेरुन)

note: name for etr
en: Edolo
mr: एडोलो

note: name for ets
en: Yekhee
mr: येखी

note: name for ett
en: Etruscan
mr: एट्रुस्कॅन

note: name for etu
en: Ejagham
mr: एजाघाम

note: name for etx
en: Eten
mr: एटेन

note: name for etz
en: Semimi
mr: सेमिमि

note: name for eus
en: Basque
mr: बास्क

note: name for eve
en: Even
mr: एवेन

note: name for evh
en: Uvbie
mr: उव्बै

note: name for evn
en: Evenki
mr: एवेन्कि

note: name for ewe
en: Ewe
mr: इवे

note: name for ewo
en: Ewondo
mr: इवोन्डो

note: name for ext
en: Extremaduran
mr: एक्सट्रेमडुरान

note: name for eya
en: Eyak
mr: एयाक

note: name for eyo
en: Keiyo
mr: कैयो

note: name for eze
en: Uzekwe
mr: उझेक्वे

note: name for faa
en: Fasu
mr: फासु

note: name for fab
en: Fa D'ambu
mr: फा डॅम्बु

note: name for fad
en: Wagi
mr: वागी

note: name for faf
en: Fagani
mr: फागानी

note: name for fag
en: Finongan
mr: फिनोनगन

note: name for fah
en: Fali, Baissa
mr: फाली, बैस्सा

note: name for fai
en: Faiwol
mr: फैवोल

note: name for faj
en: Faita
mr: फैता

note: name for fak
en: Fang (Cameroon)
mr: फान्ग (कॅमेरून)

note: name for fal
en: Fali, South
mr: फाली, दक्षिण

note: name for fam
en: Fam
mr: फॅम

note: name for fan
en: Fang (Equatorial Guinea)
mr: फान्ग (एक्वेटोरियन गिनी)

note: name for fao
en: Faroese
mr: फारोज

note: name for fap
en: Palor
mr: पालोर

note: name for far
en: Fataleka
mr: फाटालेका

note: name for fas
en: Persian
mr: पर्शियन

note: name for fat
en: Fanti
mr: फॅन्टी

note: name for fau
en: Fayu
mr: फायु

note: name for fax
en: Fala
mr: फाला

note: name for fay
en: Fars, Southwestern
mr: फार्स, दक्षिणपश्चिम

note: name for faz
en: Fars, Northwestern
mr: फार्स, उत्तरपश्चिम

note: name for fbl
en: Bikol, West Albay
mr: बिकोल, पश्चिम अल्बे

note: name for fcs
en: Quebec Sign Language
mr: क्यूबेक चिन्ह भाषा

note: name for fer
en: Feroge
mr: फेरोज

note: name for ffi
en: Foia Foia
mr: फौ फौ

note: name for ffm
en: Fulfulde, Maasina
mr: फुलफुल्डे, मासिना

note: name for fgr
en: Fongoro
mr: फोन्गोरो

note: name for fia
en: Nobiin
mr: नोबीन

note: name for fie
en: Fyer
mr: फ्येर

note: name for fij
en: Fijian
mr: फिजिअन

note: name for fil
en: Filipino
mr: फिलिपिनो

note: name for fin
en: Finnish
mr: फिन्नीश

note: name for fip
en: Fipa
mr: फिपा

note: name for fir
en: Firan
mr: फिरान

note: name for fit
en: Finnish, Tornedalen
mr: फिन्निश, टोर्नेडालेन

note: name for fiw
en: Fiwaga
mr: फिवागा

note: name for fkv
en: Finnish, Kven
mr: फिन्निश, क्वेन

note: name for fla
en: Kalispel-Pend d'Oreille
mr: कालिस्पेल-पेन्ड डीओरेइल्ले

note: name for flh
en: Foau
mr: फौ

note: name for fli
en: Fali
mr: फालि

note: name for fll
en: Fali, North
mr: फालि, उत्तर

note: name for fln
en: Flinders Island
mr: फ्लिन्डर्स द्विप

note: name for flr
en: Fuliiru
mr: फुलीरु

note: name for fly
en: Tsotsitaal
mr: त्सोत्सिताल

note: name for fmp
en: Fe'fe'
mr: फेफे

note: name for fmu
en: Muria, Far Western
mr: मुरिया, फार वेस्टर्न

note: name for fng
en: Fanagalo
mr: फानागालो

note: name for fni
en: Fania
mr: फानिया

note: name for fod
en: Foodo
mr: फूडो

note: name for foi
en: Foi
mr: फोइ

note: name for fom
en: Foma
mr: फोमा

note: name for fon
en: Fon
mr: फॉन

note: name for for
en: Fore
mr: फोर

note: name for fos
en: Siraya
mr: सिरया

note: name for fpe
en: Creole English, Fernando Po
mr: क्रिओल इंग्लिश, फेर्नान्डो पो

note: name for fqs
en: Fas
mr: फॅस

note: name for fra
en: French
mr: फ्रेंच

note: name for frc
en: French, Cajun
mr: फ्रेंच, काजुन

note: name for frd
en: Fordata
mr: फोर्डेटा

note: name for frk
en: Frankish
mr: फ्रानकिश

note: name for frm
en: French, Middle (ca. 1400-1600)
mr: फ्रेंच, मध्य (ca. 1400-1600)

note: name for fro
en: French, Old (842-ca. 1400)
mr: फ्रेंच, जुणे (842-ca. 1400)

note: name for frp
en: Arpitan
mr: अर्पिशन

note: name for frq
en: Forak
mr: फोराक

note: name for frr
en: Frisian, Northern
mr: फ्रिसियन, उत्तर

note: name for frs
en: Frisian, Eastern
mr: फ्रिसियन, पूर्व

note: name for frt
en: Fortsenal
mr: फोर्टसेनल

note: name for fry
en: Frisian, Western
mr: फ्रिसियन, पश्चिम

note: name for fse
en: Finnish Sign Language
mr: फिन्निश चिन्ह भाषा

note: name for fsl
en: French Sign Language
mr: फ्रेंच चिन्ह भाषा

note: name for fss
en: Finland-Swedish Sign Language
mr: फिनलॅन्ड-स्विडिश चिन्ह भाषा

note: name for fub
en: Fulfulde, Adamawa
mr: फुलफुल्डे, अडामावा

note: name for fuc
en: Pulaar
mr: पुलार

note: name for fud
en: Futuna, East
mr: फुटुना, पूर्व

note: name for fue
en: Fulfulde, Borgu
mr: फुलफुल्डे, बोर्गु

note: name for fuf
en: Pular
mr: पुलार

note: name for fuh
en: Fulfulde, Western Niger
mr: फुलफुल्डे, पश्चिम नायजेर

note: name for fui
en: Fulfulde, Bagirmi
mr: फुलफुल्डे, बागिर्मी

note: name for fuj
en: Ko
mr: को

note: name for ful
en: Fulah
mr: फुलाह

note: name for fum
en: Fum
mr: फुम

note: name for fun
en: Fulniô
mr: फुल्निओ

note: name for fuq
en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
mr: फुलफुल्डे, मध्य-पूर्व नायजेर

note: name for fur
en: Friulian
mr: फ्रियुलियन

note: name for fut
en: Futuna-Aniwa
mr: फुटुना-अनिवा

note: name for fuu
en: Furu
mr: फुरु

note: name for fuv
en: Fulfulde, Nigerian
mr: फुलफुल्डे, नायजेरिअन

note: name for fuy
en: Fuyug
mr: फुयूग

note: name for fvr
en: Fur
mr: फूर

note: name for fwa
en: Fwâi
mr: फ्वै

note: name for fwe
en: Fwe
mr: फ्वे

note: name for gaa
en: Ga
mr: गा

note: name for gab
en: Gabri
mr: गब्री

note: name for gac
en: Great Andamanese, Mixed
mr: ग्रट अंडमानीज, मिश्र

note: name for gad
en: Gaddang
mr: गड्डांग

note: name for gae
en: Guarequena
mr: गुआरेकुएना

note: name for gaf
en: Gende
mr: गेन्डे

note: name for gag
en: Gagauz
mr: गागौझ

note: name for gah
en: Alekano
mr: अलेकानो

note: name for gai
en: Borei
mr: बोरै

note: name for gaj
en: Gadsup
mr: गाडसुप

note: name for gak
en: Gamkonora
mr: गामकोनोरा

note: name for gal
en: Galoli
mr: गलोगी

note: name for gam
en: Kandawo
mr: कान्डावो

note: name for gan
en: Chinese, Gan
mr: चायनीज, गान

note: name for gao
en: Gants
mr: गॅन्टस्

note: name for gap
en: Gal
mr: गॅल

note: name for gaq
en: Gata'
mr: गाता

note: name for gar
en: Galeya
mr: गालेया

note: name for gas
en: Garasia, Adiwasi
mr: गारासिया, अडिवासी

note: name for gat
en: Kenati
mr: केनाटी

note: name for gau
en: Gadaba, Mudhili
mr: गाडाबा, मुधिली

note: name for gaw
en: Nobonob
mr: नोबोनोब

note: name for gax
en: Oromo, Borana-Arsi-Guji
mr: ओरोमो, बोराना-अर्सी-गुजी

note: name for gay
en: Gayo
mr: गायो

note: name for gaz
en: Oromo, West Central
mr: ओरोमा, पश्चिम मध्य

note: name for gba
en: Gbaya (Central African Republic)
mr: ग्बाया (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

note: name for gbb
en: Kaytetye
mr: कायटेये

note: name for gbc
en: Garawa
mr: गारावा

note: name for gbd
en: Karadjeri
mr: काराड्जेरी

note: name for gbe
en: Niksek
mr: निक्सेक

note: name for gbf
en: Gaikundi
mr: गाइकुन्डी

note: name for gbg
en: Gbanziri
mr: ग्बानझिरी

note: name for gbh
en: Gbe, Defi
mr: ग्बे, डेफी

note: name for gbi
en: Galela
mr: गलेला

note: name for gbj
en: Gadaba, Bodo
mr: गडब, बोडो

note: name for gbk
en: Gaddi
mr: गड्डी

note: name for gbl
en: Gamit
mr: गमित

note: name for gbm
en: Garhwali
mr: गार्हवालि

note: name for gbn
en: Mo'da
mr: मोडा

note: name for gbo
en: Grebo, Northern
mr: ग्रेबो, उत्तर

note: name for gbp
en: Gbaya-Bossangoa
mr: ग्बाया-बोस्सान्गोआ

note: name for gbq
en: Gbaya-Bozoum
mr: ग्बाया-बोझौम

note: name for gbr
en: Gbagyi
mr: ग्बाग्यी

note: name for gbs
en: Gbe, Gbesi
mr: ग्बे, ग्बेसी

note: name for gbu
en: Gagadu
mr: गागाडु

note: name for gbv
en: Gbanu
mr: ग्बानु

note: name for gbx
en: Gbe, Eastern Xwla
mr: ग्बे, पूर्व क्स्वला

note: name for gby
en: Gbari
mr: ग्बारी

note: name for gbz
en: Dari, Zoroastrian
mr: डारी, झोरोआस्ट्रीयन

note: name for gcc
en: Mali
mr: माली

note: name for gcd
en: Ganggalida
mr: गन्गालिडा

note: name for gce
en: Galice
mr: गालिस

note: name for gcf
en: Creole French, Guadeloupean
mr: क्रिओल फ्रेंच, गुआडेलौपिअन

note: name for gcl
en: Creole English, Grenadian
mr: क्रिओल इंग्लिश, ग्रेनाडियन

note: name for gcn
en: Gaina
mr: गैना

note: name for gcr
en: Creole French, Guianese
mr: क्रिओल फ्रेंच, गिनीज

note: name for gct
en: German, Colonia Tovar
mr: जर्मन, कोनोनिया तोवर

note: name for gda
en: Lohar, Gade
mr: लोहार, गेड

note: name for gdb
en: Gadaba, Pottangi Ollar
mr: गडब, पोट्टान्गी ओल्लार

note: name for gdc
en: Gugu Badhun
mr: गुगु बाधुन

note: name for gdd
en: Gedaged
mr: गेदजेद

note: name for gde
en: Gude
mr: गुडे

note: name for gdf
en: Guduf-Gava
mr: गुडुफ-गावा

note: name for gdg
en: Ga'dang
mr: गडान्ग

note: name for gdh
en: Gadjerawang
mr: गाद्जेरावान्ग

note: name for gdi
en: Gundi
mr: गुन्डी

note: name for gdj
en: Gurdjar
mr: गुर्दजर

note: name for gdk
en: Gadang
mr: गडान्ग

note: name for gdl
en: Dirasha
mr: डिराशा

note: name for gdm
en: Laal
mr: लाल

note: name for gdn
en: Umanakaina
mr: उमानाकैना

note: name for gdo
en: Ghodoberi
mr: घोडोबेरी

note: name for gdq
en: Mehri
mr: मेहरी

note: name for gdr
en: Wipi
mr: विपी

note: name for gdu
en: Gudu
mr: गुडु

note: name for gdx
en: Godwari
mr: गोडवारी

note: name for gea
en: Geruma
mr: गेरुमा

note: name for geb
en: Kire
mr: किरे

note: name for gec
en: Grebo, Gboloo
mr: ग्रेबो, ग्बोलू

note: name for ged
en: Gade
mr: गेड

note: name for geg
en: Gengle
mr: जनग्ले

note: name for geh
en: German, Hutterite
mr: जर्मन, हुट्टेराइट

note: name for gei
en: Gebe
mr: जेबे

note: name for gej
en: Gen
mr: जेन

note: name for gek
en: Yiwom
mr: यीबोम

note: name for gel
en: Kag-Fer-Jiir-Koor-Ror-Us-Zuksun
mr: काग-फेर-जीर-कूर-रोर-उस-झुक्सुन

note: name for geq
en: Geme
mr: जमे

note: name for ges
en: Geser-Gorom
mr: गेसेर-गोरोम

note: name for gew
en: Gera
mr: गेरा

note: name for gex
en: Garre
mr: गार्रे

note: name for gey
en: Enya
mr: एन्या

note: name for gez
en: Geez
mr: गीज

note: name for gfk
en: Patpatar
mr: पतपतार

note: name for gft
en: Gafat
mr: गफात

note: name for gga
en: Gao
mr: गाओ

note: name for ggb
en: Gbii
mr: ग्बी

note: name for ggd
en: Gugadj
mr: गुगाद्ज

note: name for gge
en: Guragone
mr: गुरागोन

note: name for ggg
en: Gurgula
mr: गुरगुला

note: name for ggk
en: Kungarakany
mr: कुन्गाराकानी

note: name for ggl
en: Ganglau
mr: गन्गलौ

note: name for ggn
en: Gurung, Eastern
mr: गुरुन्ग, पूर्व

note: name for ggo
en: Gondi, Southern
mr: गोंडी, दक्षिण

note: name for ggr
en: Aghu Tharnggalu
mr: अघु थार्नग्गालु

note: name for ggt
en: Gitua
mr: गितुआ

note: name for ggu
en: Gagu
mr: गागु

note: name for ggw
en: Gogodala
mr: गोगोडाला

note: name for gha
en: Ghadamès
mr: घाडामेज

note: name for ghc
en: Gaelic, Hiberno-Scottish
mr: गैलिक, हिबेर्नो-स्कॉटिश

note: name for ghe
en: Ghale, Southern
mr: घेल, दक्षिण

note: name for ghh
en: Ghale, Northern
mr: घेल, उत्तर

note: name for ghk
en: Karen, Geko
mr: कारेन, गेको

note: name for ghl
en: Ghulfan
mr: घुल्फान

note: name for ghn
en: Ghanongga
mr: घानोनग्गा

note: name for gho
en: Ghomara
mr: घोमारा

note: name for ghr
en: Ghera
mr: घेरा

note: name for ghs
en: Guhu-Samane
mr: गुहु-समाने

note: name for ght
en: Ghale, Kutang
mr: घेल, कुटान्ग

note: name for gia
en: Kitja
mr: कित्जा

note: name for gib
en: Gibanawa
mr: गिबानावा

note: name for gic
en: Gail
mr: गैल

note: name for gid
en: Gidar
mr: गिडार

note: name for gig
en: Goaria
mr: गोअरिया

note: name for gil
en: Gilbertese
mr: गिलबेर्टेज

note: name for gim
en: Gimi (Eastern Highlands)
mr: गिमी (पूर्व हायलॅन्ड)

note: name for gin
en: Hinukh
mr: हिनुख

note: name for gio
en: Gelao
mr: गेलाओ

note: name for gip
en: Gimi (West New Britain)
mr: गिमी (पश्चिम नवीन ब्रिटेन)

note: name for giq
en: Gelao, Green
mr: गेलाओ, ग्रीन

note: name for gir
en: Gelao, Red
mr: गेलाओ, लाल

note: name for gis
en: Giziga, North
mr: गिजिगा, उत्तर

note: name for git
en: Gitxsan
mr: गिटक्सॅन

note: name for giw
en: Gelao, White
mr: गेलाओ, वाइट

note: name for gix
en: Gilima
mr: गिलिमा

note: name for giy
en: Giyug
mr: लियुग

note: name for giz
en: Giziga, South
mr: गिजिगा, दक्षिण

note: name for gji
en: Geji
mr: गेजी

note: name for gjk
en: Koli, Kachi
mr: कोली, काची

note: name for gjn
en: Gonja
mr: कोन्जा

note: name for gju
en: Gujari
mr: गुजारी

note: name for gka
en: Guya
mr: गुया

note: name for gke
en: Ndai
mr: न्डाइ

note: name for gkn
en: Gokana
mr: गुकाना

note: name for gkp
en: Kpelle, Guinea
mr: क्पेल्ले, गिनी

note: name for gla
en: Gaelic, Scottish
mr: गेलिक, स्कॉटिश

note: name for glc
en: Bon Gula
mr: बोल गुला

note: name for gld
en: Nanai
mr: नानै

note: name for gle
en: Irish
mr: आयरिश

note: name for glg
en: Galician
mr: गॅलिशियन

note: name for glh
en: Pashayi, Northwest
mr: पाशायी, उत्तरपश्चिम

note: name for gli
en: Guliguli
mr: गुलिगुलि

note: name for glj
en: Gula Iro
mr: गुला इरो

note: name for glk
en: Gilaki
mr: गिलाकी

note: name for glo
en: Galambu
mr: गालाम्बु

note: name for glr
en: Glaro-Twabo
mr: ग्लारो-त्वाबो

note: name for glu
en: Gula (Chad)
mr: गुला (चाड)

note: name for glv
en: Manx
mr: मॅनक्स्

note: name for glw
en: Glavda
mr: ग्लावडा

note: name for gly
en: Gule
mr: गुले

note: name for gma
en: Gambera
mr: गाम्बेरा

note: name for gmb
en: Gula'alaa
mr: गुलाआला

note: name for gmd
en: Mághdì
mr: मघदी

note: name for gmh
en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
mr: जर्मन, मध्य उंच (ca. 1050-1500)

note: name for gml
en: German, Middle Low
mr: जर्मन, मिडल लो

note: name for gmm
en: Gbaya-Mbodomo
mr: ग्बाया-म्बोडोमो

note: name for gmn
en: Gimnime
mr: गिम्निमे

note: name for gmu
en: Gumalu
mr: गुमालु

note: name for gmv
en: Gamo
mr: गामो

note: name for gmx
en: Magoma
mr: मागोमा

note: name for gmy
en: Greek, Mycenaean
mr: ग्रीक, म्यसेनेयन

note: name for gna
en: Kaansa
mr: कान्सा

note: name for gnb
en: Gangte
mr: गांगते

note: name for gnc
en: Guanche
mr: गुआन्चे

note: name for gnd
en: Zulgo-Gemzek
mr: झुल्गो-घेमझेक

note: name for gne
en: Ganang
mr: गनान्ग

note: name for gng
en: Ngangam
mr: न्गांगम

note: name for gnh
en: Lere
mr: लेरे

note: name for gni
en: Gooniyandi
mr: गिनीन्डी

note: name for gnk
en: //Gana
mr: ग्क्साना

note: name for gnl
en: Gangulu
mr: गांगुलु

note: name for gnm
en: Ginuman
mr: गिनुमान

note: name for gnn
en: Gumatj
mr: गुमात्ज

note: name for gno
en: Gondi, Northern
mr: गोंडी, उत्तर

note: name for gnq
en: Gana
mr: गाना

note: name for gnr
en: Gureng Gureng
mr: गुरेन्ग गुरेन्ग

note: name for gnt
en: Guntai
mr: गुन्ताइ

note: name for gnu
en: Gnau
mr: ग्नाउ

note: name for gnw
en: Guaraní, Western Bolivian
mr: गुआरानी, पश्चिम बोलिवियन

note: name for gnz
en: Ganzi
mr: गान्झी

note: name for goa
en: Guro
mr: गुरो

note: name for gob
en: Playero
mr: प्लयेरो

note: name for goc
en: Gorakor
mr: गोराकोर

note: name for god
en: Godié
mr: गोडी

note: name for goe
en: Gongduk
mr: गोन्गडुक

note: name for gof
en: Gofa
mr: गोफा

note: name for gog
en: Gogo
mr: गोगो

note: name for goh
en: German, Old High (ca. 750-1050)
mr: जर्मन, जुणे उंच (ca. 1050-1500)

note: name for goi
en: Gobasi
mr: गाबासि

note: name for goj
en: Gowlan
mr: गोव्लॅन

note: name for gok
en: Gowli
mr: गोवलि

note: name for gol
en: Gola
mr: गोला

note: name for gom
en: Konkani, Goan
mr: कोकणी, गोअन

note: name for gon
en: Gondi
mr: गोंडी

note: name for goo
en: Gone Dau
mr: गोन डौ

note: name for gop
en: Yeretuar
mr: येरेतुआर

note: name for goq
en: Gorap
mr: गोराप

note: name for gor
en: Gorontalo
mr: गोरोन्टालो

note: name for gos
en: Gronings
mr: ग्रोनिन्गस्

note: name for got
en: Gothic
mr: गॉथिक

note: name for gou
en: Gavar
mr: गवार

note: name for gow
en: Gorowa
mr: गोरोवा

note: name for gox
en: Gobu
mr: गोबु

note: name for goy
en: Goundo
mr: गौन्डो

note: name for goz
en: Gozarkhani
mr: गोजारखानी

note: name for gpa
en: Gupa-Abawa
mr: गुपा-अब्वा

note: name for gpn
en: Taiap
mr: ताइआप

note: name for gqa
en: Ga'anda
mr: गान्डा

note: name for gqi
en: Guiqiong
mr: गुइकिओन्ग

note: name for gqn
en: Guana (Brazil)
mr: गुआना (ब्राझिल)

note: name for gqr
en: Gor
mr: गोर

note: name for gra
en: Garasia, Rajput
mr: गारासिया, राजपुत

note: name for grb
en: Grebo
mr: ग्रिबो

note: name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
mr: ग्रिक, प्राचीन (1453 पर्यंत)

note: name for grd
en: Guruntum-Mbaaru
mr: गुरुनटुम-म्बारू

note: name for grg
en: Madi
mr: माडी

note: name for grh
en: Gbiri-Niragu
mr: ग्बिरी-निरागु

note: name for gri
en: Ghari
mr: घारी

note: name for grj
en: Grebo, Southern
mr: ग्रेबो, दक्षिण

note: name for grm
en: Kota Marudu Talantang
mr: कोटा मारूडा टालान्टान्ग

note: name for grn
en: Guarani
mr: गौरानी

note: name for gro
en: Groma
mr: ग्रोमा

note: name for grq
en: Gorovu
mr: गोरोवु

note: name for grr
en: Taznatit
mr: ताझ्नातित

note: name for grs
en: Gresi
mr: ग्रेसि

note: name for grt
en: Garo
mr: गारो

note: name for gru
en: Kistane
mr: किस्टेन

note: name for grv
en: Grebo, Central
mr: ग्रेबो, मध्य

note: name for grw
en: Gweda
mr: ग्वेडा

note: name for grx
en: Guriaso
mr: गुरिआसो

note: name for gry
en: Grebo, Barclayville
mr: ग्रेबो, बारक्लेविल्ली

note: name for grz
en: Guramalum
mr: गुरामालुम

note: name for gse
en: Ghanaian Sign Language
mr: घानैअन चिन्ह भाषा

note: name for gsg
en: German Sign Language
mr: जर्मन चिन्ह भाष

note: name for gsl
en: Gusilay
mr: गुसिले

note: name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
mr: गुआटेमलान चिन्ह भाषा

note: name for gsn
en: Gusan
mr: गुसान

note: name for gso
en: Gbaya, Southwest
mr: ग्बाया, दक्षिणपश्चिम

note: name for gsp
en: Wasembo
mr: वासेम्बो

note: name for gss
en: Greek Sign Language
mr: ग्रीक चिन्ह भाषा

note: name for gsw
en: German, Swiss
mr: जर्मन, स्विस

note: name for gta
en: Guató
mr: गुआटो

note: name for gti
en: Gbati-ri
mr: ग्बाटी-रि

note: name for gua
en: Shiki
mr: शिकी

note: name for gub
en: Guajajára
mr: गुआजाजारा

note: name for guc
en: Wayuu
mr: वायू

note: name for gud
en: Dida, Yocoboué
mr: डिडा, योकोबौ

note: name for gue
en: Gurinji
mr: गुरिन्जी

note: name for guf
en: Gupapuyngu
mr: गुपापुयन्गु

note: name for gug
en: Guaraní, Paraguayan
mr: गुआरानी, पारागुआयान

note: name for guh
en: Guahibo
mr: गुआहिबो

note: name for gui
en: Guaraní, Eastern Bolivian
mr: गुआरानी, पश्चिम बोलिवियन

note: name for guj
en: Gujarati
mr: गुजराती

note: name for guk
en: Gumuz
mr: गुमुज

note: name for gul
en: Creole English, Sea Island
mr: क्रिओल इंग्लिश, सि आयलॅन्ड

note: name for gum
en: Guambiano
mr: गुआम्बिआनो

note: name for gun
en: Guaraní, Mbyá
mr: गुआरानी, म्ब्या

note: name for guo
en: Guayabero
mr: गुआयाबेरो

note: name for gup
en: Gunwinggu
mr: गुनविन्गु

note: name for guq
en: Aché
mr: अचे

note: name for gur
en: Farefare
mr: फारेफेर

note: name for gus
en: Guinean Sign Language
mr: गुनियन चिन्ह भाषा

note: name for gut
en: Maléku Jaíka
mr: मालेकु जैका

note: name for guu
en: Yanomamö
mr: यानोमामो

note: name for guv
en: Gey
mr: गेय

note: name for guw
en: Gun
mr: गन

note: name for gux
en: Gourmanchéma
mr: गौरमान्चेमा

note: name for guz
en: Gusii
mr: गुसी

note: name for gva
en: Guana (Paraguay)
mr: गुआना (पारागुए)

note: name for gvc
en: Guanano
mr: गुआनानो

note: name for gve
en: Duwet
mr: डुवेट

note: name for gvf
en: Golin
mr: गोलिन

note: name for gvj
en: Guajá
mr: गुआजा

note: name for gvl
en: Gulay
mr: गुले

note: name for gvm
en: Gurmana
mr: गुर्माना

note: name for gvn
en: Kuku-Yalanji
mr: कुकु-यालान्जी

note: name for gvo
en: Gavião Do Jiparaná
mr: गाविओ डो जिपाराना

note: name for gvp
en: Gavião, Pará
mr: गाविओ, पारा

note: name for gvr
en: Gurung, Western
mr: गुरुन्ग, पूर्व

note: name for gvs
en: Gumawana
mr: गुमावाना

note: name for gvy
en: Guyani
mr: गुयान

note: name for gwa
en: Mbato
mr: म्बाटो

note: name for gwb
en: Gwa
mr: ग्वा

note: name for gwc
en: Kalami
mr: कलामी

note: name for gwd
en: Gawwada
mr: गव्वाडा

note: name for gwe
en: Gweno
mr: ग्वेनो

note: name for gwf
en: Gowro
mr: गोवरो

note: name for gwg
en: Moo
mr: मू

note: name for gwi
en: Gwichʼin
mr: ग्विच इन

note: name for gwj
en: /Gwi
mr: ग्क्वी

note: name for gwn
en: Gwandara
mr: ग्वान्डारा

note: name for gwr
en: Gwere
mr: ग्वेरे

note: name for gwt
en: Gawar-Bati
mr: गवार-बाटी

note: name for gwu
en: Guwamu
mr: गुवामु

note: name for gww
en: Kwini
mr: क्विनी

note: name for gwx
en: Gua
mr: गुआ

note: name for gxx
en: Wè Southern
mr: वे दक्षिण

note: name for gya
en: Gbaya, Northwest
mr: ग्बाया, उत्तरपश्चिम

note: name for gyb
en: Garus
mr: गारुस

note: name for gyd
en: Kayardild
mr: कायार्डिल्ड

note: name for gye
en: Gyem
mr: ग्येम

note: name for gyf
en: Gungabula
mr: गुन्गाबुला

note: name for gyg
en: Gbayi
mr: ग्बायी

note: name for gyi
en: Gyele
mr: ग्येले

note: name for gyl
en: Gayil
mr: गायिल

note: name for gym
en: Ngäbere
mr: न्गाबेरे

note: name for gyn
en: Creole English, Guyanese
mr: क्रिओल इंग्लिश, गुयानेज

note: name for gyr
en: Guarayu
mr: गुआरायु

note: name for gyy
en: Gunya
mr: गुन्या

note: name for gza
en: Ganza
mr: गान्झा

note: name for gzi
en: Gazi
mr: गाझी

note: name for gzn
en: Gane
mr: गेन

note: name for haa
en: Han
mr: हान

note: name for hab
en: Hanoi Sign Language
mr: हानौ चिन्ह भाषा

note: name for hac
en: Gurani
mr: गुरानी

note: name for had
en: Hatam
mr: हाताम

note: name for hae
en: Oromo, Eastern
mr: ओरोमो, पूर्व

note: name for haf
en: Haiphong Sign Language
mr: हैफोन्ग चिन्ह भाषा

note: name for hag
en: Hanga
mr: हान्गा

note: name for hah
en: Hahon
mr: हाहोन

note: name for hai
en: Haida
mr: हायडा

note: name for haj
en: Hajong
mr: हाजोन्ग

note: name for hak
en: Chinese, Hakka
mr: चायनीज, हाक्का

note: name for hal
en: Halang
mr: हालान्ग

note: name for ham
en: Hewa
mr: हेवा

note: name for han
en: Hangaza
mr: हान्गाझा

note: name for hao
en: Hakö
mr: हाको

note: name for hap
en: Hupla
mr: हुप्ला

note: name for haq
en: Ha
mr: हा

note: name for har
en: Harari
mr: हरारी

note: name for has
en: Haisla
mr: हैस्ला

note: name for hat
en: Creole, Haitian
mr: क्रिओल, हैतियन

note: name for hau
en: Hausa
mr: हौसा

note: name for hav
en: Havu
mr: हावू

note: name for haw
en: Hawaiian
mr: हवैयन

note: name for hax
en: Haida, Southern
mr: हैदा, दक्षिण

note: name for hay
en: Haya
mr: हाया

note: name for haz
en: Hazaragi
mr: हाझारागी

note: name for hba
en: Hamba
mr: हाम्बा

note: name for hbb
en: Huba
mr: हुबा

note: name for hbn
en: Heiban
mr: हैबान

note: name for hbo
en: Hebrew, Ancient
mr: हिब्रु, प्राचीन

note: name for hbs
en: Serbo-Croatian
mr: सेर्बो-क्रोएशियन

note: name for hbu
en: Habu
mr: हाबु

note: name for hca
en: Creole Hindi, Andaman
mr: क्रिओल हिंदी, अन्डमान

note: name for hch
en: Huichol
mr: हुइचोल

note: name for hdn
en: Haida, Northern
mr: हैडा, उत्तर

note: name for hds
en: Honduras Sign Language
mr: होन्डुरास चिन्ह भाषा

note: name for hdy
en: Hadiyya
mr: हादिय्या

note: name for hea
en: Miao, Northern Qiandong
mr: मैओ, उत्तर किआन्डोन्ग

note: name for heb
en: Hebrew
mr: हिब्रु

note: name for hed
en: Herdé
mr: हेर्डे

note: name for heg
en: Helong
mr: हेलॉन्ग

note: name for heh
en: Hehe
mr: हेहे

note: name for hei
en: Heiltsuk
mr: हैलत्सुक

note: name for hem
en: Hemba
mr: हेम्बा

note: name for her
en: Herero
mr: हेरेरो

note: name for hgm
en: Hai//om
mr: सान

note: name for hgw
en: Haigwai
mr: हैग्वै

note: name for hhi
en: Hoia Hoia
mr: होइया होइया

note: name for hhr
en: Kerak
mr: केराक

note: name for hhy
en: Hoyahoya
mr: होयाहोया

note: name for hia
en: Lamang
mr: लामान्ग

note: name for hib
en: Hibito
mr: हिबिटो

note: name for hid
en: Hidatsa
mr: हिदात्सा

note: name for hif
en: Hindi, Fiji
mr: हिंदी, फिजी

note: name for hig
en: Kamwe
mr: काम्वे

note: name for hih
en: Pamosu
mr: पामोसु

note: name for hii
en: Hinduri
mr: हिन्डुरी

note: name for hij
en: Hijuk
mr: हिजुक

note: name for hik
en: Seit-Kaitetu
mr: सैट-कैटेटु

note: name for hil
en: Hiligaynon
mr: हिलिगेनॉन

note: name for hin
en: Hindi
mr: हिंदी

note: name for hio
en: Tsoa
mr: त्सोआ

note: name for hir
en: Himarimã
mr: हिमारिमा

note: name for hit
en: Hittite
mr: हिट्टिटे

note: name for hiw
en: Hiw
mr: हिव

note: name for hix
en: Hixkaryána
mr: हिक्सकार्याना

note: name for hji
en: Haji
mr: हाजि

note: name for hka
en: Kahe
mr: काहे

note: name for hke
en: Hunde
mr: हुन्डे

note: name for hkk
en: Hunjara-Kaina Ke
mr: हुन्जारा-कैना के

note: name for hks
en: Hong Kong Sign Language
mr: होन्ग कोन्ग चिन्ह भाषा

note: name for hla
en: Halia
mr: हालिआ

note: name for hlb
en: Halbi
mr: हल्बि

note: name for hld
en: Halang Doan
mr: हलान्ग दोअन

note: name for hle
en: Hlersu
mr: ह्लेर्सु

note: name for hlt
en: Nga La
mr: न्गा ला

note: name for hlu
en: Luwian, Hieroglyphic
mr: लुविअन, हिएरोग्लिफ

note: name for hma
en: Miao, Southern Mashan
mr: मैओ, दक्षिण मशान

note: name for hmb
en: Songhay, Humburi Senni
mr: सोन्गहे, हुम्बुरी सेन्नी

note: name for hmc
en: Miao, Central Huishui
mr: मैओ, मध्य हुइशुइ

note: name for hmd
en: Miao, Large Flowery
mr: मैओ, मोठे फ्लोवेरी

note: name for hme
en: Miao, Eastern Huishui
mr: मैओ, दक्षिण हुइशुइ

note: name for hmf
en: Hmong Don
mr: ह्मोन्ग डोन

note: name for hmg
en: Hmong, Southwestern Guiyang
mr: ह्मोन्ग, दक्षिणपश्चिम गुइयान्ग

note: name for hmh
en: Miao, Southwestern Huishui
mr: मैओ, दक्षिणपश्चिम हुइशुइ

note: name for hmi
en: Miao, Northern Huishui
mr: मैओ, उत्तर हुइशुइ

note: name for hmj
en: Ge
mr: गे

note: name for hmk
en: Maek
mr: मैक

note: name for hml
en: Miao, Luopohe
mr: मैओ, लुओपोहे

note: name for hmm
en: Miao, Central Mashan
mr: मैओ, मध्य मशान

note: name for hmn
en: Hmong
mr: ह्मोन्ग

note: name for hmo
en: Hiri Motu
mr: हिरी मोटु

note: name for hmp
en: Miao, Northern Mashan
mr: मैओ, उत्तर मशान

note: name for hmq
en: Miao, Eastern Qiandong
mr: मैओ, पूर्व किआन्डोन्ग

note: name for hmr
en: Hmar
mr: ह्मार

note: name for hms
en: Miao, Southern Qiandong
mr: मैओ, पूर्व किआन्डोन्ग

note: name for hmt
en: Hamtai
mr: हाम्ताइ

note: name for hmu
en: Hamap
mr: हमाप

note: name for hmv
en: Hmong Dô
mr: ह्मोन्ग डो

note: name for hmw
en: Miao, Western Mashan
mr: मैओ, पश्चिम मशान

note: name for hmy
en: Miao, Southern Guiyang
mr: मैओ, दक्षिण गुइयान्ग

note: name for hmz
en: Miao, Sinicized
mr: मैओ, सिनिसाइज्ड

note: name for hna
en: Mina (Cameroon)
mr: मिना (कॅमेरून)

note: name for hnd
en: Hindko, Southern
mr: हिन्डको, दक्षिण

note: name for hne
en: Chhattisgarhi
mr: छत्तीसगर्हि

note: name for hnh
en: //Ani
mr: हन्दा

note: name for hni
en: Hani
mr: हानी

note: name for hnj
en: Hmong Njua
mr: ह्मोन्ग न्जुआ

note: name for hnn
en: Hanunoo
mr: हानुनू

note: name for hno
en: Hindko, Northern
mr: हिन्डको, उत्तर

note: name for hns
en: Hindustani, Caribbean
mr: हिन्दुस्तानी, कॅरिब्बिअन

note: name for hnu
en: Hung
mr: हुन्ग

note: name for hoa
en: Hoava
mr: होआवा

note: name for hob
en: Mari (Madang Province)
mr: मारी (मदान्ग प्रोविन्स)

note: name for hoc
en: Ho
mr: हो

note: name for hod
en: Holma
mr: होल्मा

note: name for hoe
en: Horom
mr: होरोम

note: name for hoh
en: Hobyót
mr: होब्योत

note: name for hoi
en: Holikachuk
mr: होलिकाचुक

note: name for hoj
en: Hadothi
mr: हादोथी

note: name for hol
en: Holu
mr: होलु

note: name for hom
en: Homa
mr: होमा

note: name for hoo
en: Holoholo
mr: होलोहोलो

note: name for hop
en: Hopi
mr: होपि

note: name for hor
en: Horo
mr: होरो

note: name for hos
en: Ho Chi Minh City Sign Language
mr: हो चि मिन्ह सिटी चिन्ह भाषा

note: name for hot
en: Hote
mr: होटे

note: name for hov
en: Hovongan
mr: होवोंगन

note: name for how
en: Honi
mr: होनि

note: name for hoy
en: Holiya
mr: होलिया

note: name for hoz
en: Hozo
mr: होझो

note: name for hpo
en: Hpon
mr: ह्पोन

note: name for hps
en: Hawai'i Pidgin Sign Language
mr: हवाइ पिडगिन चिन्ह भाषा

note: name for hra
en: Hrangkhol
mr: ह्रान्गखोल

note: name for hre
en: Hre
mr: ह्रे

note: name for hrk
en: Haruku
mr: हारुकु

note: name for hrm
en: Miao, Horned
mr: मिओ, होर्नेड

note: name for hro
en: Haroi
mr: हारोइ

note: name for hrr
en: Horuru
mr: होरुर

note: name for hrt
en: Hértevin
mr: हेर्टेविन

note: name for hru
en: Hruso
mr: ह्रुसो

note: name for hrv
en: Croatian
mr: क्रोएशियन

note: name for hrx
en: Hunsrik
mr: हनस्क्रिक

note: name for hrz
en: Harzani
mr: हार्झानी

note: name for hsb
en: Sorbian, Upper
mr: सोर्बिअन, अप्पर

note: name for hsh
en: Hungarian Sign Language
mr: हुन्गेरिअन चिन्ह भाषा

note: name for hsl
en: Hausa Sign Language
mr: हौसा चिन्ह भाषा

note: name for hsn
en: Chinese, Xiang
mr: चायनीज, क्सिआन्ग

note: name for hss
en: Harsusi
mr: हार्सुसी

note: name for hti
en: Hoti
mr: होती

note: name for hto
en: Huitoto, Minica
mr: हुइटोटो, मिनिका

note: name for hts
en: Hadza
mr: हड्जा

note: name for htu
en: Hitu
mr: हिटु

note: name for htx
en: Hittite, Middle
mr: हिट्टिटे, मध्य

note: name for hub
en: Huambisa
mr: हुआम्बिसा

note: name for huc
en: =/Hua
mr: हबे

note: name for hud
en: Huaulu
mr: हुऔलु

note: name for hue
en: Huave, San Francisco Del Mar
mr: हौअवे, सॅन फ्रॅन्सिस्को डेल मार

note: name for huf
en: Humene
mr: हुमेने

note: name for hug
en: Huachipaeri
mr: हुआचीपेएरी

note: name for huh
en: Huilliche
mr: हुइल्लीछे

note: name for hui
en: Huli
mr: हुलि

note: name for huj
en: Miao, Northern Guiyang
mr: मैओ, उत्तर गुइयान्ग

note: name for huk
en: Hulung
mr: हुलुन्ग

note: name for hul
en: Hula
mr: हुला

note: name for hum
en: Hungana
mr: हुन्गाना

note: name for hun
en: Hungarian
mr: हन्गेरियन

note: name for huo
en: Hu
mr: हु

note: name for hup
en: Hupa
mr: हुपा

note: name for huq
en: Tsat
mr: त्सात

note: name for hur
en: Halkomelem
mr: हाल्कोमेलेम

note: name for hus
en: Huastec
mr: हुआस्टेक

note: name for hut
en: Humla
mr: हुम्ला

note: name for huu
en: Huitoto, Murui
mr: हुइटोटो, मुरूइ

note: name for huv
en: Huave, San Mateo Del Mar
mr: हुअवे, सॅन माटेओ डेल मार

note: name for huw
en: Hukumina
mr: हुकुमिना

note: name for hux
en: Huitoto, Nüpode
mr: हुइटोटो, नुपोडे

note: name for huy
en: Hulaulá
mr: हुलैला

note: name for huz
en: Hunzib
mr: हुन्झिब

note: name for hvc
en: Haitian Vodoun Culture Language
mr: हैतियन वोडौन कल्चर भाषा

note: name for hve
en: Huave, San Dionisio Del Mar
mr: हुअवे, सॅन डिओनिसिओ डेल मार

note: name for hvk
en: Haveke
mr: हावेके

note: name for hvn
en: Sabu
mr: साबु

note: name for hvv
en: Huave, Santa María Del Mar
mr: हुअवे, सॅन्टा मारिया डेल मार

note: name for hwa
en: Wané
mr: वाने

note: name for hwc
en: Creole English, Hawai'i
mr: क्रिओन इंग्लिश, हवाइ

note: name for hwo
en: Hwana
mr: ह्वाना

note: name for hya
en: Hya
mr: ह्या

note: name for hye
en: Armenian
mr: अर्मेनिअन

note: name for iai
en: Iaai
mr: इआइ

note: name for ian
en: Iatmul
mr: इवटमुल

note: name for iap
en: Iapama
mr: इअपामा

note: name for iar
en: Purari
mr: पुरारी

note: name for iba
en: Iban
mr: इबान

note: name for ibb
en: Ibibio
mr: इबिबिओ

note: name for ibd
en: Iwaidja
mr: इवैड्जा

note: name for ibe
en: Akpes
mr: अक्पेस

note: name for ibg
en: Ibanag
mr: इबानाग

note: name for ibi
en: Ibilo
mr: इबिलो

note: name for ibl
en: Ibaloi
mr: इबालौ

note: name for ibm
en: Agoi
mr: अगौ

note: name for ibn
en: Ibino
mr: इबिनो

note: name for ibo
en: Igbo
mr: इग्बो

note: name for ibr
en: Ibuoro
mr: इबुओरो

note: name for ibu
en: Ibu
mr: इबु

note: name for iby
en: Ibani
mr: इबानी

note: name for ica
en: Ede Ica
mr: एडे इका

note: name for ich
en: Etkywan
mr: एटकीवान

note: name for icl
en: Icelandic Sign Language
mr: आइसलॅन्डिक चिन्ह भाषा

note: name for icr
en: Creole English, Islander
mr: क्रिओल इंग्लिश, आयलॅन्डर

note: name for ida
en: Idakho-Isukha-Tiriki
mr: इदाखो-इसुखा-तिरिकी

note: name for idb
en: Indo-Portuguese
mr: इन्डो-पोर्ट्युग

note: name for idc
en: Idon
mr: इडोन

note: name for idd
en: Ede Idaca
mr: एडे इडाका

note: name for ide
en: Idere
mr: इडेरे

note: name for idi
en: Idi
mr: इडी

note: name for ido
en: Ido
mr: इडो

note: name for idr
en: Indri
mr: इन्ड्री

note: name for ids
en: Idesa
mr: इडेसा

note: name for idt
en: Idaté
mr: इडेट

note: name for idu
en: Idoma
mr: इडोमा

note: name for ifa
en: Ifugao, Amganad
mr: इफुगाओ, अम्गानॅड

note: name for ifb
en: Ifugao, Batad
mr: इफुगाओ, बटाद

note: name for ife
en: Ifè
mr: इफे

note: name for iff
en: Ifo
mr: इफो

note: name for ifk
en: Ifugao, Tuwali
mr: इफुगाओ, तुवालि

note: name for ifm
en: Teke-Fuumu
mr: तेके-फूमु

note: name for ifu
en: Ifugao, Mayoyao
mr: इफुगाओ, मायोयाओ

note: name for ify
en: Kallahan, Keley-I
mr: काल्लाहान, केले-इ

note: name for igb
en: Ebira
mr: एबिरा

note: name for ige
en: Igede
mr: इगेडे

note: name for igg
en: Igana
mr: इगाना

note: name for igl
en: Igala
mr: इगाला

note: name for igm
en: Kanggape
mr: कान्गापे

note: name for ign
en: Ignaciano
mr: इग्वनासिआनो

note: name for igo
en: Isebe
mr: इसेबे

note: name for igs
en: Interglossa
mr: इन्टरल्गोस्सा

note: name for igw
en: Igwe
mr: इग्वे

note: name for ihb
en: Iha Based Pidgin
mr: इहा आधारीत पिडगीन

note: name for ihi
en: Ihievbe
mr: इहिएव्बे

note: name for ihp
en: Iha
mr: इहा

note: name for iii
en: Yi, Sichuan
mr: यी, सिचुआन

note: name for ijc
en: Izon
mr: इझोन

note: name for ije
en: Biseni
mr: बिसेनी

note: name for ijj
en: Ede Ije
mr: एडे इजे

note: name for ijn
en: Kalabari
mr: कालाबारी

note: name for ijs
en: Ijo, Southeast
mr: इजो, दक्षिणपूर्व

note: name for ike
en: Inuktitut, Eastern Canadian
mr: इनुक्टिटुट, पूर्व कनेडियन

note: name for iki
en: Iko
mr: इको

note: name for ikk
en: Ika
mr: इका

note: name for ikl
en: Ikulu
mr: इकुलू

note: name for iko
en: Olulumo-Ikom
mr: ओलुलुमो-इकोम

note: name for ikp
en: Ikpeshi
mr: इक्पेशी

note: name for ikt
en: Inuktitut, Western Canadian
mr: इनुक्टिटुट, पश्चिम कनेडियन

note: name for iku
en: Inuktitut
mr: इनुक्टिटुट

note: name for ikv
en: Iku-Gora-Ankwa
mr: इकु-गोरा-अन्कवा

note: name for ikw
en: Ikwere
mr: अक्वेरे

note: name for ikx
en: Ik
mr: इक

note: name for ikz
en: Ikizu
mr: इकिझु

note: name for ila
en: Ile Ape
mr: अले अपे

note: name for ilb
en: Ila
mr: इला

note: name for ile
en: Interlingue
mr: इन्टलिंगुए

note: name for ilg
en: Garig-Ilgar
mr: गारिग-इल्गर

note: name for ili
en: Ili Turki
mr: इलि तुर्कि

note: name for ilk
en: Ilongot
mr: इलोंगोत

note: name for ill
en: Iranun
mr: इरानुन

note: name for ilo
en: Iloko
mr: ईओको

note: name for ils
en: International Sign
mr: अंतरराष्ट्रीय चिन्ह

note: name for ilu
en: Ili'uun
mr: इलीऊन

note: name for ilv
en: Ilue
mr: इल्युए

note: name for ilw
en: Talur
mr: तालुर

note: name for ima
en: Malasar, Mala
mr: मलासार, माला

note: name for ime
en: Imeraguen
mr: इमेरागुएन

note: name for imi
en: Anamgura
mr: अनामगुरा

note: name for iml
en: Miluk
mr: मिलुक

note: name for imn
en: Imonda
mr: इमोन्डा

note: name for imo
en: Imbongu
mr: इमबोन्गु

note: name for imr
en: Imroing
mr: इमरोइन्ग

note: name for ims
en: Marsian
mr: मार्शियन

note: name for imy
en: Milyan
mr: मिलयन

note: name for inb
en: Inga
mr: इन्गा

note: name for ind
en: Indonesian
mr: डन्डोनेशियन

note: name for ing
en: Degexit'an
mr: देगेक्सितन

note: name for inh
en: Ingush
mr: इन्गुश

note: name for inj
en: Inga, Jungle
mr: इन्गा, जंगल

note: name for inl
en: Indonesian Sign Language
mr: इन्डोनेशियन चिन्ह भाषा

note: name for inm
en: Minaean
mr: मिनैं

note: name for inn
en: Isinai
mr: इसिनाइ

note: name for ino
en: Inoke-Yate
mr: इनोके-याते

note: name for inp
en: Iñapari
mr: इनापारी

note: name for ins
en: Indian Sign Language
mr: इन्डियन चिन्ह भाषा

note: name for int
en: Intha
mr: इन्था

note: name for inz
en: Ineseño
mr: इनेसेनो

note: name for ior
en: Inor
mr: इनो

note: name for iou
en: Tuma-Irumu
mr: तुमा-इरुमु

note: name for iow
en: Iowa-Oto
mr: इओवा-ओटो

note: name for ipi
en: Ipili
mr: इपिली

note: name for ipk
en: Inupiaq
mr: इनुपैक

note: name for ipo
en: Ipiko
mr: इपिको

note: name for iqu
en: Iquito
mr: इकुइटो

note: name for ire
en: Iresim
mr: इरेसिम

note: name for irh
en: Irarutu
mr: अरारुटु

note: name for iri
en: Irigwe
mr: इरिग्वे

note: name for irk
en: Iraqw
mr: इराख

note: name for irn
en: Irántxe
mr: इरानत्क्से

note: name for irr
en: Ir
mr: इर

note: name for iru
en: Irula
mr: इरुला

note: name for irx
en: Kamberau
mr: कॅमबेराउ

note: name for iry
en: Iraya
mr: इराया

note: name for isa
en: Isabi
mr: इसाबि

note: name for isc
en: Isconahua
mr: इस्कोनाहुआ

note: name for isd
en: Isnag
mr: इस्नाग

note: name for ise
en: Italian Sign Language
mr: इटालियन चिन्ह भाषा

note: name for isg
en: Irish Sign Language
mr: आयरिश चिन्ह भाषा

note: name for ish
en: Esan
mr: एसान

note: name for isi
en: Nkem-Nkum
mr: न्केस-न्कुम

note: name for isk
en: Ishkashimi
mr: इश्काशिमि

note: name for isl
en: Icelandic
mr: आइसलॅन्डिक

note: name for ism
en: Masimasi
mr: मासिमासि

note: name for isn
en: Isanzu
mr: इसानझु

note: name for iso
en: Isoko
mr: इसोको

note: name for isr
en: Israeli Sign Language
mr: इस्राइली चिन्ह भाषा

note: name for ist
en: Istriot
mr: इस्ट्रिओट

note: name for isu
en: Isu (Menchum Division)
mr: इसु (मेन्चुम विभाग)

note: name for ita
en: Italian
mr: इटॅलियन

note: name for itb
en: Itneg, Binongan
mr: इट्नेग, बिनोनगॅन

note: name for ite
en: Itene
mr: इटेने

note: name for iti
en: Itneg, Inlaod
mr: इट्नेग, इनलोड

note: name for itk
en: Judeo-Italian
mr: जुडिओ-इटालियन

note: name for itl
en: Itelmen
mr: इटेल्मेन

note: name for itm
en: Itu Mbon Uzo
mr: इटु म्बोन उझो

note: name for ito
en: Itonama
mr: इटोनामा

note: name for itr
en: Iteri
mr: इटेरी

note: name for its
en: Isekiri
mr: इसेकिरी

note: name for itt
en: Itneg, Maeng
mr: इट्नेग, मेएन्ग

note: name for itv
en: Itawit
mr: इटाविट

note: name for itw
en: Ito
mr: इटो

note: name for itx
en: Itik
mr: इटिक

note: name for ity
en: Itneg, Moyadan
mr: इटनेग, मोयादान

note: name for itz
en: Itzá
mr: इट्जा

note: name for ium
en: Mien, Iu
mr: मैन, लु

note: name for ivb
en: Ibatan
mr: इबातान

note: name for ivv
en: Ivatan
mr: इवातन

note: name for iwk
en: I-Wak
mr: इ-वाक

note: name for iwm
en: Iwam
mr: इवाम

note: name for iwo
en: Iwur
mr: इवुर

note: name for iws
en: Iwam, Sepik
mr: इवॅम, सेपिक

note: name for ixc
en: Ixcatec
mr: इक्सकाटेक

note: name for ixl
en: Ixil
mr: इक्सी

note: name for iya
en: Iyayu
mr: इयायु

note: name for iyo
en: Mesaka
mr: मेसाका

note: name for iyx
en: Yaka (Congo)
mr: याका (कॉन्गो)

note: name for izh
en: Ingrian
mr: इन्ग्रियन

note: name for izi
en: Izi-Ezaa-Ikwo-Mgbo
mr: इझि-एझा-इक्वो-म्गबो

note: name for izr
en: Izere
mr: इझेरे

note: name for jaa
en: Jamamadí
mr: जमामाडि

note: name for jab
en: Hyam
mr: ह्याम

note: name for jac
en: Popti'
mr: पोप्टि

note: name for jad
en: Jahanka
mr: जहान्का

note: name for jae
en: Yabem
mr: याबेम

note: name for jaf
en: Jara
mr: जारा

note: name for jah
en: Jah Hut
mr: जाह हुत

note: name for jaj
en: Zazao
mr: झाझो

note: name for jak
en: Jakun
mr: जाकुन

note: name for jal
en: Yalahatan
mr: यालाहातन

note: name for jam
en: Creole English, Jamaican
mr: क्रिओल इंग्लिश, जमैकन

note: name for jao
en: Yanyuwa
mr: यान्युवा

note: name for jaq
en: Yaqay
mr: याके

note: name for jar
en: Jarawa (Nigeria)
mr: जारावा (नायजेरिआ)

note: name for jas
en: Javanese, New Caledonian
mr: जावानिज, नविन कालेडोनियन

note: name for jat
en: Jakati
mr: जकाति

note: name for jau
en: Yaur
mr: याउर

note: name for jav
en: Javanese
mr: जावानिज

note: name for jax
en: Malay, Jambi
mr: मालेय, जाम्बी

note: name for jay
en: Yan-nhangu
mr: यान-न्हान्गु

note: name for jaz
en: Jawe
mr: जावे

note: name for jbe
en: Judeo-Berber
mr: जुडिओ-बेर्बेर

note: name for jbj
en: Arandai
mr: अरान्डाइ

note: name for jbn
en: Nafusi
mr: नाफुसी

note: name for jbo
en: Lojban
mr: लोज्बन

note: name for jbr
en: Jofotek-Bromnya
mr: जोफोतेक-ब्रोमन्या

note: name for jbt
en: Jabutí
mr: जाबुती

note: name for jbu
en: Jukun Takum
mr: जुकुन ताकुम

note: name for jcs
en: Jamaican Country Sign Language
mr: जमैकन कंट्री चिन्ह भाषा

note: name for jct
en: Krymchak
mr: क्रिमचाक

note: name for jda
en: Jad
mr: जाड

note: name for jdg
en: Jadgali
mr: जाड्गालि

note: name for jdt
en: Judeo-Tat
mr: जुडिओ-टॅट

note: name for jeb
en: Jebero
mr: जेबेरो

note: name for jee
en: Jerung
mr: जेरुन्ग

note: name for jeg
en: Jeng
mr: जेन्ग

note: name for jeh
en: Jeh
mr: जेह

note: name for jei
en: Yei
mr: येइ

note: name for jek
en: Jeri Kuo
mr: जेरी कुओ

note: name for jel
en: Yelmek
mr: येल्मेक

note: name for jen
en: Dza
mr: ड्झा

note: name for jer
en: Jere
mr: जेरे

note: name for jet
en: Manem
mr: मानेम

note: name for jeu
en: Jonkor Bourmataguil
mr: जोनकोर बौरमातागुइल

note: name for jgb
en: Ngbee
mr: न्गबी

note: name for jge
en: Judeo-Georgian
mr: जुडिओ-जोर्जिअन

note: name for jgo
en: Ngomba
mr: न्गोम्बा

note: name for jhi
en: Jehai
mr: जेहाहै

note: name for jhs
en: Jhankot Sign Language
mr: जान्कोट चिन्ह भाषा

note: name for jia
en: Jina
mr: जिना

note: name for jib
en: Jibu
mr: जिबु

note: name for jic
en: Tol
mr: तोल

note: name for jid
en: Bu
mr: बु

note: name for jie
en: Jilbe
mr: जिल्बे

note: name for jig
en: Djingili
mr: द्जिन्गिली

note: name for jih
en: Shangzhai
mr: शान्घझ्हाइ

note: name for jii
en: Jiiddu
mr: जीड्डु

note: name for jil
en: Jilim
mr: जिलिम

note: name for jim
en: Jimi (Cameroon)
mr: जिमि (कॅमेरून)

note: name for jio
en: Jiamao
mr: जिआमाओ

note: name for jiq
en: Guanyinqiao
mr: गुआन्यिंकिओ

note: name for jit
en: Jita
mr: जिटा

note: name for jiu
en: Jinuo, Youle
mr: जिन्युओ, यौल

note: name for jiv
en: Shuar
mr: शुअर

note: name for jiy
en: Jinuo, Buyuan
mr: जिनुओ, बुयुआन

note: name for jko
en: Kubo
mr: कुबो

note: name for jku
en: Labir
mr: लाबिर

note: name for jle
en: Ngile
mr: न्गिले

note: name for jls
en: Jamaican Sign Language
mr: जामैकन चिन्ह भाषा

note: name for jma
en: Dima
mr: दिमा

note: name for jmb
en: Zumbun
mr: झुम्बुन

note: name for jmc
en: Machame
mr: माचामी

note: name for jmd
en: Yamdena
mr: यामडेना

note: name for jmi
en: Jimi (Nigeria)
mr: जिमी (नायजेरिआ)

note: name for jml
en: Jumli
mr: जुम्लि

note: name for jmn
en: Naga, Makuri
mr: नागा, माकुरी

note: name for jmr
en: Kamara
mr: कमारा

note: name for jms
en: Mashi (Nigeria)
mr: माशी (नायजेरिआ)

note: name for jmx
en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
mr: मिक्सटेक, पश्चिम जक्सत्लाहुआका

note: name for jna
en: Jangshung
mr: जांगशुन्ग

note: name for jnd
en: Jandavra
mr: जानडाव्रा

note: name for jng
en: Yangman
mr: यान्गमन

note: name for jni
en: Janji
mr: जान्जि

note: name for jnj
en: Yemsa
mr: येम्सा

note: name for jnl
en: Rawat
mr: रावात

note: name for jns
en: Jaunsari
mr: जौनसारी

note: name for job
en: Joba
mr: जोबा

note: name for jod
en: Wojenaka
mr: बोजेनाका

note: name for jor
en: Jorá
mr: जोरा

note: name for jos
en: Jordanian Sign Language
mr: जोर्डेनियन चिन्ह भाषा

note: name for jow
en: Jowulu
mr: जोवुलु

note: name for jpa
en: Aramaic, Jewish Palestinian
mr: अरेमैक, जेवैश पॅलेस्टिनियन

note: name for jpn
en: Japanese
mr: जपानीज

note: name for jpr
en: Judeo-Persian
mr: जुडिओ-पर्शियन

note: name for jqr
en: Jaqaru
mr: जाकारु

note: name for jra
en: Jarai
mr: जराउ

note: name for jrb
en: Judeo-Arabic
mr: जुडिओ-अरबीक

note: name for jrr
en: Jiru
mr: जिरु

note: name for jrt
en: Jorto
mr: जोर्टो

note: name for jru
en: Japrería
mr: जाप्रेएरिया

note: name for jsl
en: Japanese Sign Language
mr: जपानीज चिन्ह भाषा

note: name for jua
en: Júma
mr: जुमा

note: name for jub
en: Wannu
mr: वान्नु

note: name for juc
en: Jurchen
mr: जुर्चेन

note: name for jud
en: Worodougou
mr: वोरोडौगौ

note: name for juh
en: Hõne
mr: होने

note: name for juk
en: Wapan
mr: वापन

note: name for jul
en: Jirel
mr: जिरेल

note: name for jum
en: Jumjum
mr: जुमजुम

note: name for jun
en: Juang
mr: जुआन्ग

note: name for juo
en: Jiba
mr: जिबा

note: name for jup
en: Hupdë
mr: हुप्डे

note: name for jur
en: Jurúna
mr: जुरूना

note: name for jus
en: Jumla Sign Language
mr: जुम्ला चिन्ह भाषा

note: name for jut
en: Jutish
mr: जुटिश

note: name for juu
en: Ju
mr: जु

note: name for juw
en: Wãpha
mr: बाफा

note: name for juy
en: Juray
mr: जुरे

note: name for jvd
en: Javindo
mr: जाविन्डो

note: name for jvn
en: Javanese, Caribbean
mr: जवानिज, कॅरिबियन

note: name for jwi
en: Jwira-Pepesa
mr: ज्विरा-पेपेसा

note: name for jya
en: Jiarong
mr: जिआरोन्ग

note: name for jye
en: Arabic, Judeo-Yemeni
mr: अरबीक, जुडिओ-येमेनी

note: name for jyy
en: Jaya
mr: जाया

note: name for kaa
en: Kara-Kalpak
mr: कारा-कल्पक

note: name for kab
en: Kabyle
mr: कबायल

note: name for kac
en: Kachin
mr: काचिन

note: name for kad
en: Kadara
mr: कडारा

note: name for kae
en: Ketangalan
mr: केटांगलान

note: name for kaf
en: Katso
mr: कात्सो

note: name for kag
en: Kajaman
mr: कजामन

note: name for kah
en: Kara (Central African Republic)
mr: कारा (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

note: name for kai
en: Karekare
mr: कारेकारे

note: name for kaj
en: Jju
mr: ज्जु

note: name for kak
en: Kallahan, Kayapa
mr: कालाहन, कायापा

note: name for kal
en: Kalaallisut
mr: कालाल्लिसुट

note: name for kam
en: Kamba (Kenya)
mr: काम्बा (केन्या)

note: name for kan
en: Kannada
mr: कन्नड

note: name for kao
en: Xaasongaxango
mr: क्सासोन्गाक्सांगो

note: name for kap
en: Bezhta
mr: बेझ्हता

note: name for kaq
en: Capanahua
mr: कापानाहुआ

note: name for kas
en: Kashmiri
mr: काश्मिरी

note: name for kat
en: Georgian
mr: जार्जियन

note: name for kau
en: Kanuri
mr: कनुरि

note: name for kav
en: Katukína
mr: कटुकिना

note: name for kaw
en: Kawi
mr: कावि

note: name for kax
en: Kao
mr: काओ

note: name for kay
en: Kamayurá
mr: कामायुरा

note: name for kaz
en: Kazakh
mr: कजाक

note: name for kba
en: Kalarko
mr: कालार्को

note: name for kbb
en: Kaxuiâna
mr: काक्सुइआना

note: name for kbc
en: Kadiwéu
mr: काडिवेउ

note: name for kbd
en: Kabardian
mr: कबार्डियन

note: name for kbe
en: Kanju
mr: कन्गु

note: name for kbf
en: Kakauhua
mr: काकौहुआ

note: name for kbg
en: Khamba
mr: खाम्बा

note: name for kbh
en: Camsá
mr: काम्सा

note: name for kbi
en: Kaptiau
mr: कप्टिआउ

note: name for kbj
en: Kari
mr: कारि

note: name for kbk
en: Koiari, Grass
mr: कौआरी, ग्रास

note: name for kbl
en: Kanembu
mr: कानेम्बु

note: name for kbm
en: Iwal
mr: इवाल

note: name for kbn
en: Kare (Central African Republic)
mr: कारे (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

note: name for kbo
en: Keliko
mr: केलिको

note: name for kbp
en: Kabiyè
mr: कबिये

note: name for kbq
en: Kamano
mr: कामानो

note: name for kbr
en: Kafa
mr: काफा

note: name for kbs
en: Kande
mr: कान्दे

note: name for kbt
en: Abadi
mr: अबादी

note: name for kbu
en: Kabutra
mr: कबुत्रा

note: name for kbv
en: Dera (Indonesia)
mr: डेरा (इन्डोनेशिया)

note: name for kbw
en: Kaiep
mr: कैएप

note: name for kbx
en: Ap Ma
mr: अप मा

note: name for kby
en: Kanuri, Manga
mr: कनुरी, मन्गा

note: name for kbz
en: Duhwa
mr: डुह्वा

note: name for kca
en: Khanty
mr: खान्ती

note: name for kcb
en: Kawacha
mr: कवाचा

note: name for kcc
en: Lubila
mr: लुबिला

note: name for kcd
en: Kanum, Ngkâlmpw
mr: कनुम, न्गकाल्मप्व

note: name for kce
en: Kaivi
mr: कैवी

note: name for kcf
en: Ukaan
mr: उकान

note: name for kcg
en: Tyap
mr: त्याप

note: name for kch
en: Vono
mr: वोनो

note: name for kci
en: Kamantan
mr: कमानतन

note: name for kcj
en: Kobiana
mr: कोबिआना

note: name for kck
en: Kalanga
mr: कलांगा

note: name for kcl
en: Kela (Papua New Guinea)
mr: केला (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for kcm
en: Gula (Central African Republic)
mr: गुला (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

note: name for kcn
en: Nubi
mr: नुबी

note: name for kco
en: Kinalakna
mr: किनालाक्ना

note: name for kcp
en: Kanga
mr: कान्गा

note: name for kcq
en: Kamo
mr: कामो

note: name for kcr
en: Katla
mr: कटिया

note: name for kcs
en: Koenoem
mr: कोएनोएम

note: name for kct
en: Kaian
mr: कैआन

note: name for kcu
en: Kami (Tanzania)
mr: कामी (तन्जानिया)

note: name for kcv
en: Kete
mr: केटे

note: name for kcw
en: Kabwari
mr: कब्वारी

note: name for kcx
en: Kachama-Ganjule
mr: कचामा-गान्जुल

note: name for kcy
en: Korandje
mr: कोरान्द्जे

note: name for kcz
en: Konongo
mr: कोनोंगो

note: name for kda
en: Worimi
mr: वोरिमी

note: name for kdc
en: Kutu
mr: कुतु

note: name for kdd
en: Yankunytjatjara
mr: यानकुनय्त्जात्जारा

note: name for kde
en: Makonde
mr: मकोन्दे

note: name for kdf
en: Mamusi
mr: मामुसी

note: name for kdg
en: Seba
mr: सेबा

note: name for kdh
en: Tem
mr: तेम

note: name for kdi
en: Kumam
mr: कुमाम

note: name for kdj
en: Karamojong
mr: कारामोजोन्ग

note: name for kdk
en: Numee
mr: नुमी

note: name for kdl
en: Tsikimba
mr: त्सिकिम्बा

note: name for kdm
en: Kagoma
mr: कागोमा

note: name for kdn
en: Kunda
mr: कुन्दा

note: name for kdp
en: Kaningdon-Nindem
mr: कानिंग्डोन-निंडेम

note: name for kdq
en: Koch
mr: कोच

note: name for kdr
en: Karaim
mr: कारैम

note: name for kdt
en: Kuy
mr: कुय

note: name for kdu
en: Kadaru
mr: कडारु

note: name for kdv
en: Kado
mr: काडो

note: name for kdw
en: Koneraw
mr: कोनेरॉ

note: name for kdx
en: Kam
mr: कॅम

note: name for kdy
en: Keder
mr: केडेर

note: name for kdz
en: Kwaja
mr: क्वाजा

note: name for kea
en: Kabuverdianu
mr: काबुवेरडिआनु

note: name for keb
en: Kélé
mr: केले

note: name for kec
en: Keiga
mr: कैगा

note: name for ked
en: Kerewe
mr: केरेवे

note: name for kee
en: Keres, Eastern
mr: केरेस, पश्चिम

note: name for kef
en: Kpessi
mr: क्पेस्सी

note: name for keg
en: Tese
mr: तेसे

note: name for keh
en: Keak
mr: केअक

note: name for kei
en: Kei
mr: कै

note: name for kej
en: Kadar
mr: कदार

note: name for kek
en: Kekchí
mr: केक्ची

note: name for kel
en: Kela (Democratic Republic of Congo)
mr: केला (डेमॉक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

note: name for kem
en: Kemak
mr: केमाक

note: name for ken
en: Kenyang
mr: केन्यान्ग

note: name for keo
en: Kakwa
mr: काक्वा

note: name for kep
en: Kaikadi
mr: कैकादी

note: name for keq
en: Kamar
mr: कमार

note: name for ker
en: Kera
mr: केरा

note: name for kes
en: Kugbo
mr: कुग्बो

note: name for ket
en: Ket
mr: केत

note: name for keu
en: Akebu
mr: अकेबु

note: name for kev
en: Kanikkaran
mr: कानिक्करन

note: name for kew
en: Kewa, West
mr: केवा, पश्चिम

note: name for kex
en: Kukna
mr: कुक्ना

note: name for key
en: Kupia
mr: कुपिया

note: name for kez
en: Kukele
mr: कुकेले

note: name for kfa
en: Kodava
mr: कोदावा

note: name for kfb
en: Kolami, Northwestern
mr: कोलामि, उत्तरपश्चिम

note: name for kfc
en: Konda-Dora
mr: कोन्डा-डोरा

note: name for kfd
en: Koraga, Korra
mr: कोरागा, कोर्रा

note: name for kfe
en: Kota (India)
mr: कोटा (भारत)

note: name for kff
en: Koya
mr: कोया

note: name for kfg
en: Kudiya
mr: कुदिया

note: name for kfh
en: Kurichiya
mr: कुरिचिया

note: name for kfi
en: Kurumba, Kannada
mr: कुरुम्बा, कन्नड

note: name for kfj
en: Kemiehua
mr: केमैएहुआ

note: name for kfk
en: Kinnauri
mr: किन्नौरी

note: name for kfl
en: Kung
mr: कुन्ग

note: name for kfm
en: Khunsari
mr: खुन्सारी

note: name for kfn
en: Kuk
mr: कुक

note: name for kfo
en: Koro (Côte d'Ivoire)
mr: कोरो (कोटे डल्वौरे)

note: name for kfp
en: Korwa
mr: कोर्वा

note: name for kfq
en: Korku
mr: कोर्कु

note: name for kfr
en: Kachchi
mr: काच्ची

note: name for kfs
en: Bilaspuri
mr: बिलास्पुरी

note: name for kft
en: Kanjari
mr: कान्जारी

note: name for kfu
en: Katkari
mr: कत्कारी

note: name for kfv
en: Kurmukar
mr: कुर्मुकार

note: name for kfw
en: Naga, Kharam
mr: नागा, खाराम

note: name for kfx
en: Pahari, Kullu
mr: पहारी, कुल्लु

note: name for kfy
en: Kumaoni
mr: कुमाओनी

note: name for kfz
en: Koromfé
mr: कोरोम्फे

note: name for kga
en: Koyaga
mr: कोयागा

note: name for kgb
en: Kawe
mr: कावे

note: name for kgc
en: Kasseng
mr: कास्सेन्ग

note: name for kgd
en: Kataang
mr: कतांग

note: name for kge
en: Komering
mr: कोमेरिंग

note: name for kgf
en: Kube
mr: कुबे

note: name for kgg
en: Kusunda
mr: कुसुन्दा

note: name for kgh
en: Kalinga, Upper Tanudan
mr: कलिंगा, अप्पर तानुदान

note: name for kgi
en: Selangor Sign Language
mr: सेलान्गोर चिन्ह भाषा

note: name for kgj
en: Kham, Gamale
mr: खाम, गमले

note: name for kgk
en: Kaiwá
mr: कैवा

note: name for kgl
en: Kunggari
mr: कुन्गारी

note: name for kgm
en: Karipúna
mr: करिपुना

note: name for kgn
en: Karingani
mr: कारिन्गानी

note: name for kgo
en: Krongo
mr: क्रोन्गो

note: name for kgp
en: Kaingang
mr: कैन्गॅन्ग

note: name for kgq
en: Kamoro
mr: कामोरो

note: name for kgr
en: Abun
mr: अबुन

note: name for kgs
en: Kumbainggar
mr: कुम्बैन्गगार

note: name for kgt
en: Somyev
mr: सोमयेव

note: name for kgu
en: Kobol
mr: कोबोल

note: name for kgv
en: Karas
mr: करास

note: name for kgw
en: Karon Dori
mr: कारोन दोरी

note: name for kgx
en: Kamaru
mr: कमारू

note: name for kgy
en: Kyerung
mr: क्येरूंग

note: name for kha
en: Khasi
mr: खासी

note: name for khb
en: Lü
mr: लू

note: name for khc
en: Tukang Besi North
mr: कुकान्ग बेसी उत्तर

note: name for khd
en: Kanum, Bädi
mr: कानुम, बादी

note: name for khe
en: Korowai
mr: कोरोवै

note: name for khf
en: Khuen
mr: खुएन

note: name for khg
en: Tibetan, Khams
mr: तिबेटन, खाम्स्

note: name for khh
en: Kehu
mr: खेहु

note: name for khj
en: Kuturmi
mr: कुतुर्मि

note: name for khk
en: Mongolian, Halh
mr: मोन्गोलियन, हाल्ह

note: name for khl
en: Lusi
mr: लुसी

note: name for khm
en: Khmer, Central
mr: ख्मेर, मध्य

note: name for khn
en: Khandesi
mr: खान्देसी

note: name for kho
en: Khotanese
mr: खोटानेज

note: name for khp
en: Kapori
mr: कापोरी

note: name for khq
en: Songhay, Koyra Chiini
mr: सोंघे, कोयरा चीनि

note: name for khr
en: Kharia
mr: खारिया

note: name for khs
en: Kasua
mr: कासुआ

note: name for kht
en: Khamti
mr: खाम्ती

note: name for khu
en: Nkhumbi
mr: न्खुम्बी

note: name for khv
en: Khvarshi
mr: ख्वार्शी

note: name for khw
en: Khowar
mr: खोवर

note: name for khx
en: Kanu
mr: कानु

note: name for khy
en: Kele (Democratic Republic of Congo)
mr: केले (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

note: name for khz
en: Keapara
mr: किअपारा

note: name for kia
en: Kim
mr: किम

note: name for kib
en: Koalib
mr: कोअलिब

note: name for kic
en: Kickapoo
mr: किकापू

note: name for kid
en: Koshin
mr: कोशिन

note: name for kie
en: Kibet
mr: किबेट

note: name for kif
en: Kham, Eastern Parbate
mr: खाम, पूर्व पार्बेट

note: name for kig
en: Kimaama
mr: खिमाम

note: name for kih
en: Kilmeri
mr: किलमेरी

note: name for kii
en: Kitsai
mr: कित्साइ

note: name for kij
en: Kilivila
mr: किलिविला

note: name for kik
en: Kikuyu
mr: किकुयु

note: name for kil
en: Kariya
mr: कारिया

note: name for kim
en: Karagas
mr: कारागास

note: name for kin
en: Kinyarwanda
mr: किन्यारवॅन्डा

note: name for kio
en: Kiowa
mr: किओवा

note: name for kip
en: Kham, Sheshi
mr: खाम, शेशी

note: name for kiq
en: Kosadle
mr: कोसडले

note: name for kir
en: Kirghiz
mr: किर्घिज्

note: name for kis
en: Kis
mr: किस्

note: name for kit
en: Agob
mr: अगोब

note: name for kiu
en: Kirmanjki (individual language)
mr: किर्मान्जकि (स्वतंत्र भाषा)

note: name for kiv
en: Kimbu
mr: किम्बु

note: name for kiw
en: Kiwai, Northeast
mr: किवै, उत्तरपूर्व

note: name for kix
en: Naga, Khiamniungan
mr: नागा, खिअम्निउन्गान

note: name for kiy
en: Kirikiri
mr: किरिकिरि

note: name for kiz
en: Kisi
mr: किसि

note: name for kja
en: Mlap
mr: मीअप

note: name for kjb
en: Q'anjob'al
mr: कानजोबल

note: name for kjc
en: Konjo, Coastal
mr: कोन्जो, कोस्टल

note: name for kjd
en: Kiwai, Southern
mr: किवै, दक्षिण

note: name for kje
en: Kisar
mr: किसार

note: name for kjf
en: Khalaj
mr: खालाज

note: name for kjg
en: Khmu
mr: ख्मु

note: name for kjh
en: Khakas
mr: खाकस

note: name for kji
en: Zabana
mr: झाबाना

note: name for kjj
en: Khinalugh
mr: खिंनालुघ

note: name for kjk
en: Konjo, Highland
mr: कोन्जो, हायलॅन्ड

note: name for kjl
en: Kham, Western Parbate
mr: खाम, पश्चिम पार्बेट

note: name for kjm
en: Kháng
mr: खान्ग

note: name for kjn
en: Kunjen
mr: कुन्जेन

note: name for kjo
en: Kinnauri, Harijan
mr: किन्नौरी, हरिजन

note: name for kjp
en: Karen, Pwo Eastern
mr: करेन, प्वो पश्चिम

note: name for kjq
en: Keres, Western
mr: केरेस, पश्चिम

note: name for kjr
en: Kurudu
mr: कुरुदु

note: name for kjs
en: Kewa, East
mr: केवा, पश्चिम

note: name for kjt
en: Karen, Phrae Pwo
mr: करेन, फ्रेए प्वो

note: name for kju
en: Kashaya
mr: कशाया

note: name for kjx
en: Ramopa
mr: रामोपा

note: name for kjy
en: Erave
mr: एरावे

note: name for kjz
en: Bumthangkha
mr: बुमथान्गखा

note: name for kka
en: Kakanda
mr: ककन्दा

note: name for kkb
en: Kwerisa
mr: क्वेरिसा

note: name for kkc
en: Odoodee
mr: ओडूडी

note: name for kkd
en: Kinuku
mr: किनुकु

note: name for kke
en: Kakabe
mr: ककबे

note: name for kkf
en: Monpa, Kalaktang
mr: मोन्पा, कलक्तांग

note: name for kkg
en: Kalinga, Mabaka Valley
mr: कलिंगा, मबाका वॅली

note: name for kkh
en: Khün
mr: खून

note: name for kki
en: Kagulu
mr: कगुलु

note: name for kkj
en: Kako
mr: कको

note: name for kkk
en: Kokota
mr: कोकोता

note: name for kkl
en: Yale, Kosarek
mr: याले, कोसारेक

note: name for kkm
en: Kiong
mr: किओन्ग

note: name for kkn
en: Kon Keu
mr: कोन केयू

note: name for kko
en: Karko
mr: कार्को

note: name for kkp
en: Gugubera
mr: गुगुबेरा

note: name for kkq
en: Kaiku
mr: कैकु

note: name for kkr
en: Kir-Balar
mr: किर-बलार

note: name for kks
en: Giiwo
mr: गीवो

note: name for kkt
en: Koi
mr: कौ

note: name for kku
en: Tumi
mr: तुमी

note: name for kkv
en: Kangean
mr: कन्गिएन

note: name for kkw
en: Teke-Kukuya
mr: तेके-कुकुया

note: name for kkx
en: Kohin
mr: कोहिन

note: name for kky
en: Guguyimidjir
mr: गुगुयिमिद्जिर

note: name for kkz
en: Kaska
mr: कस्का

note: name for kla
en: Klamath-Modoc
mr: कीअमथ-मोडोक

note: name for klb
en: Kiliwa
mr: किलिवा

note: name for klc
en: Kolbila
mr: कोल्बिला

note: name for kld
en: Gamilaraay
mr: गमिलाराय

note: name for kle
en: Kulung (Nepal)
mr: कुलुन्ग (नेपाल)

note: name for klf
en: Kendeje
mr: केन्डेजे

note: name for klg
en: Tagakaulo
mr: तगकौलो

note: name for klh
en: Weliki
mr: वेलिकि

note: name for kli
en: Kalumpang
mr: कालुम्पान्ग

note: name for klj
en: Khalaj, Turkic
mr: खालज, तुर्किक

note: name for klk
en: Kono (Nigeria)
mr: कोनो (नायजेरिआ)

note: name for kll
en: Kalagan, Kagan
mr: कलगन, कगन

note: name for klm
en: Migum
mr: मिगुम

note: name for kln
en: Kalenjin
mr: कलेनजिन

note: name for klo
en: Kapya
mr: कप्या

note: name for klp
en: Kamasa
mr: कमासा

note: name for klq
en: Rumu
mr: रुमु

note: name for klr
en: Khaling
mr: खालिन्ग

note: name for kls
en: Kalasha
mr: कलाशा

note: name for klt
en: Nukna
mr: नुक्ना

note: name for klu
en: Klao
mr: किओ

note: name for klv
en: Maskelynes
mr: मास्केलिनेस

note: name for klw
en: Lindu
mr: लिंडु

note: name for klx
en: Koluwawa
mr: कोलुवावा

note: name for kly
en: Kalao
mr: कलाओ

note: name for klz
en: Kabola
mr: कबोला

note: name for kma
en: Konni
mr: कोन्नी

note: name for kmb
en: Kimbundu
mr: किम्बुन्डू

note: name for kmc
en: Dong, Southern
mr: डोन्ग, दक्षिण

note: name for kmd
en: Kalinga, Majukayang
mr: कलिंगा, मजुकयांग

note: name for kme
en: Bakole
mr: बकोले

note: name for kmf
en: Kare (Papua New Guinea)
mr: कारे (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for kmg
en: Kâte
mr: केट

note: name for kmh
en: Kalam
mr: कलम्

note: name for kmi
en: Kami (Nigeria)
mr: कमी (नायजेरिआ)

note: name for kmj
en: Kumarbhag Paharia
mr: कुमारभाग पहारिया

note: name for kmk
en: Kalinga, Limos
mr: कलिंगा, लिमोस

note: name for kml
en: Kalinga, Lower Tanudan
mr: कलिंगा, लोवर तानुदान

note: name for kmm
en: Kom (India)
mr: कोम (भारत)

note: name for kmn
en: Awtuw
mr: अव्टुव

note: name for kmo
en: Kwoma
mr: क्वोमा

note: name for kmp
en: Gimme
mr: गिम्मे

note: name for kmq
en: Kwama
mr: क्वामा

note: name for kmr
en: Kurdish, Northern
mr: कुर्दिश, उत्तर

note: name for kms
en: Kamasau
mr: कमासौ

note: name for kmt
en: Kemtuik
mr: केमतुइक

note: name for kmu
en: Kanite
mr: कनिते

note: name for kmv
en: Creole French, Karipúna
mr: क्रिओल फ्रेंच, कारिपुना

note: name for kmw
en: Komo (Democratic Republic of Congo)
mr: कोमो (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

note: name for kmx
en: Waboda
mr: वाबोडा

note: name for kmy
en: Koma
mr: कोमा

note: name for kmz
en: Khorasani Turkish
mr: खोरासानी तुर्किश

note: name for kna
en: Dera (Nigeria)
mr: डेरा (नायजेरिआ)

note: name for knb
en: Kalinga, Lubuagan
mr: कलिंगा, लुबुआगन

note: name for knc
en: Kanuri, Central
mr: कनुरी, मध्य

note: name for knd
en: Konda
mr: कोन्डा

note: name for kne
en: Kankanaey
mr: कांकाने

note: name for knf
en: Mankanya
mr: मंकान्या

note: name for kng
en: Koongo
mr: कून्गो

note: name for kni
en: Kanufi
mr: कनुफि

note: name for knj
en: Kanjobal, Western
mr: कन्जोबल, पश्चिम

note: name for knk
en: Kuranko
mr: कुरानको

note: name for knl
en: Keninjal
mr: केनिनजल

note: name for knm
en: Kanamarí
mr: कनामारी

note: name for knn
en: Konkani (individual language)
mr: कोकणी (स्वतंत्र भाषा)

note: name for kno
en: Kono (Sierra Leone)
mr: कोनो (सिएर्रा लिओन)

note: name for knp
en: Kwanja
mr: क्वांजा

note: name for knq
en: Kintaq
mr: किंताक

note: name for knr
en: Kaningra
mr: कनिंग्रा

note: name for kns
en: Kensiu
mr: केनसिउ

note: name for knt
en: Katukína, Panoan
mr: कतुकिना, पनोअन

note: name for knu
en: Kono (Guinea)
mr: कोनो (गिनी)

note: name for knv
en: Tabo
mr: ताबो

note: name for knw
en: Kung-Ekoka
mr: कुन्ग-एकोका

note: name for knx
en: Kendayan
mr: केन्दायन

note: name for kny
en: Kanyok
mr: कन्योक

note: name for knz
en: Kalamsé
mr: कलम्से

note: name for koa
en: Konomala
mr: कोनोमला

note: name for koc
en: Kpati
mr: क्पती

note: name for kod
en: Kodi
mr: कोदि

note: name for koe
en: Kacipo-Balesi
mr: कसिपो-बलेसि

note: name for kof
en: Kubi
mr: कुबि

note: name for kog
en: Cogui
mr: कोगुइ

note: name for koh
en: Koyo
mr: कोयो

note: name for koi
en: Komi-Permyak
mr: कोमि-पर्म्यक

note: name for koj
en: Sara Dunjo
mr: सारा डुंजो

note: name for kok
en: Konkani (macrolanguage)
mr: कोकणी (मॅक्रोलॅन्गुएज)

note: name for kol
en: Kol (Papua New Guinea)
mr: कोल (पपुआ नविन गिनी)

note: name for kom
en: Komi
mr: कोमी

note: name for kon
en: Kongo
mr: कॉन्गो

note: name for koo
en: Konzo
mr: कोंझो

note: name for kop
en: Kwato
mr: क्वातो

note: name for koq
en: Kota (Gabon)
mr: कोटा (गबोन)

note: name for kor
en: Korean
mr: कोरियन

note: name for kos
en: Kosraean
mr: कोस्रेयन

note: name for kot
en: Lagwan
mr: लग्वान

note: name for kou
en: Koke
mr: कोके

note: name for kov
en: Kudu-Camo
mr: कुदु-कमो

note: name for kow
en: Kugama
mr: कुगमा

note: name for kox
en: Coxima
mr: कोक्सिमा

note: name for koy
en: Koyukon
mr: कोयुकोन

note: name for koz
en: Korak
mr: कोराक

note: name for kpa
en: Kutto
mr: कुत्तो

note: name for kpb
en: Kurumba, Mullu
mr: कुरुम्बा, मुल्लु

note: name for kpc
en: Curripaco
mr: कुर्रिपको

note: name for kpd
en: Koba
mr: कोबा

note: name for kpe
en: Kpelle
mr: क्पेल्ले

note: name for kpf
en: Komba
mr: कोम्बा

note: name for kpg
en: Kapingamarangi
mr: कपिंगामरांगी

note: name for kph
en: Kplang
mr: क्प्लांग

note: name for kpi
en: Kofei
mr: कोफै

note: name for kpj
en: Karajá
mr: करजा

note: name for kpk
en: Kpan
mr: क्पॅन

note: name for kpl
en: Kpala
mr: क्पाला

note: name for kpm
en: Koho
mr: कोहो

note: name for kpn
en: Kepkiriwát
mr: केपकिरीवात

note: name for kpo
en: Ikposo
mr: इक्पोसो

note: name for kpp
en: Karen, Paku
mr: करेन, पकु

note: name for kpq
en: Korupun-Sela
mr: कोरुपुन-सेला

note: name for kpr
en: Korafe-Yegha
mr: कोराफे-येघा

note: name for kps
en: Tehit
mr: तेहित

note: name for kpt
en: Karata
mr: कराता

note: name for kpu
en: Kafoa
mr: कफोआ

note: name for kpv
en: Komi-Zyrian
mr: कोमि-झिरियन

note: name for kpw
en: Kobon
mr: कोबोन

note: name for kpx
en: Koiali, Mountain
mr: कौअलि, माऊन्टेन

note: name for kpy
en: Koryak
mr: कोर्यक

note: name for kpz
en: Kupsabiny
mr: कुप्सबिनी

note: name for kqa
en: Mum
mr: मम

note: name for kqb
en: Kovai
mr: कोवै

note: name for kqc
en: Doromu-Koki
mr: दोरोमु-कोकि

note: name for kqd
en: Koy Sanjaq Surat
mr: कोय सांजाक सुरत

note: name for kqe
en: Kalagan
mr: कलगन

note: name for kqf
en: Kakabai
mr: ककबइ

note: name for kqg
en: Khe
mr: खे

note: name for kqh
en: Kisankasa
mr: किसांकासा

note: name for kqi
en: Koitabu
mr: कोइताबु

note: name for kqj
en: Koromira
mr: कोरोमिरा

note: name for kqk
en: Gbe, Kotafon
mr: ग्बे, कोताफोन

note: name for kql
en: Kyenele
mr: क्येनेले

note: name for kqm
en: Khisa
mr: खिसा

note: name for kqn
en: Kaonde
mr: काओन्दे

note: name for kqo
en: Krahn, Eastern
mr: क्राह्न, पूर्व

note: name for kqp
en: Kimré
mr: किम्रे

note: name for kqq
en: Krenak
mr: क्रेनाक

note: name for kqr
en: Kimaragang
mr: किमारागांग

note: name for kqs
en: Kissi, Northern
mr: किस्सि, उत्तर

note: name for kqt
en: Kadazan, Klias River
mr: कदझान, क्लिअस रिवर

note: name for kqu
en: Seroa
mr: सेरोआ

note: name for kqv
en: Okolod
mr: अकोलोद

note: name for kqw
en: Kandas
mr: कानदास

note: name for kqx
en: Mser
mr: म्सेर

note: name for kqy
en: Koorete
mr: कूरेटे

note: name for kqz
en: Korana
mr: कोरना

note: name for kra
en: Kumhali
mr: कुम्हालि

note: name for krb
en: Karkin
mr: कर्किन

note: name for krc
en: Karachay-Balkar
mr: कराचे-बाल्कर

note: name for krd
en: Kairui-Midiki
mr: कैरुइ-मिदिकि

note: name for kre
en: Panará
mr: पनारा

note: name for krf
en: Koro (Vanuatu)
mr: कोरो (वानुआतु)

note: name for krh
en: Kurama
mr: कुरमा

note: name for kri
en: Krio
mr: क्रोओ

note: name for krj
en: Kinaray-A
mr: किनरे-A

note: name for krk
en: Kerek
mr: केरेक

note: name for krl
en: Karelian
mr: कारेलियन

note: name for krm
en: Krim
mr: क्रिम

note: name for krn
en: Sapo
mr: सापो

note: name for krp
en: Korop
mr: कोरोप

note: name for krr
en: Kru'ng 2
mr: क्रुंग 2

note: name for krs
en: Gbaya (Sudan)
mr: ग्बाया (सुदान)

note: name for krt
en: Kanuri, Tumari
mr: कनुरि, तुमरी

note: name for kru
en: Kurukh
mr: कुरूख

note: name for krv
en: Kavet
mr: कवेत

note: name for krw
en: Krahn, Western
mr: क्रह्न, पश्चिम

note: name for krx
en: Karon
mr: करोन

note: name for kry
en: Kryts
mr: क्रिप्टस्

note: name for krz
en: Kanum, Sota
mr: कनुम, सोता

note: name for ksa
en: Shuwa-Zamani
mr: शुवा-झमनि

note: name for ksb
en: Shambala
mr: शाम्बाला

note: name for ksc
en: Kalinga, Southern
mr: कनिंगा, दक्षिण

note: name for ksd
en: Kuanua
mr: कुआनुआ

note: name for kse
en: Kuni
mr: कुनि

note: name for ksf
en: Bafia
mr: बफिया

note: name for ksg
en: Kusaghe
mr: कुसघे

note: name for ksh
en: Kölsch
mr: कोल्सच

note: name for ksi
en: Krisa
mr: क्रिसा

note: name for ksj
en: Uare
mr: उअरे

note: name for ksk
en: Kansa
mr: कांसा

note: name for ksl
en: Kumalu
mr: कुमालु

note: name for ksm
en: Kumba
mr: कुम्बा

note: name for ksn
en: Kasiguranin
mr: कासिगुरानिन

note: name for kso
en: Kofa
mr: कोफा

note: name for ksp
en: Kaba
mr: कबा

note: name for ksq
en: Kwaami
mr: क्वामि

note: name for ksr
en: Borong
mr: बोरोन्ग

note: name for kss
en: Kisi, Southern
mr: किसि, दक्षिण

note: name for kst
en: Winyé
mr: विन्ये

note: name for ksu
en: Khamyang
mr: खाम्यांग

note: name for ksv
en: Kusu
mr: कुसु

note: name for ksw
en: Karen, S'gaw
mr: करेन, स्गाव

note: name for ksx
en: Kedang
mr: केदांग

note: name for ksy
en: Kharia Thar
mr: खारिया थार

note: name for ksz
en: Kodaku
mr: कोडाकु

note: name for kta
en: Katua
mr: कतुआ

note: name for ktb
en: Kambaata
mr: कम्बाता

note: name for ktc
en: Kholok
mr: खोलोक

note: name for ktd
en: Kokata
mr: कोकता

note: name for kte
en: Nubri
mr: नुब्रि

note: name for ktf
en: Kwami
mr: क्वामि

note: name for ktg
en: Kalkutung
mr: काल्कुतुंग

note: name for kth
en: Karanga
mr: करंगा

note: name for kti
en: Muyu, North
mr: मुयु, उत्तर

note: name for ktj
en: Krumen, Plapo
mr: क्रुमेल, प्लापो

note: name for ktk
en: Kaniet
mr: कनैत

note: name for ktl
en: Koroshi
mr: कोरोशि

note: name for ktm
en: Kurti
mr: कुर्ती

note: name for ktn
en: Karitiâna
mr: करितिआना

note: name for kto
en: Kuot
mr: कुओत

note: name for ktp
en: Kaduo
mr: कडुओ

note: name for ktq
en: Katabaga
mr: कतबगा

note: name for ktr
en: Kota Marudu Tinagas
mr: कोता मरुदु तिंगास

note: name for kts
en: Muyu, South
mr: मुयु, दक्षिण

note: name for ktt
en: Ketum
mr: केतुम

note: name for ktu
en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
mr: कितुबा (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

note: name for ktv
en: Katu, Eastern
mr: कतु, पूर्व

note: name for ktw
en: Kato
mr: कतो

note: name for ktx
en: Kaxararí
mr: कक्सारारि

note: name for kty
en: Kango (Bas-Uélé District)
mr: कांगो (बस-उएले जिल्हा)

note: name for ktz
en: Ju/'hoan
mr: जुहोआन

note: name for kua
en: Kuanyama
mr: कुअन्यामा

note: name for kub
en: Kutep
mr: कुतेप

note: name for kuc
en: Kwinsu
mr: क्विंसु

note: name for kud
en: 'Auhelawa
mr: अहुहेलावा

note: name for kue
en: Kuman
mr: कुमन

note: name for kuf
en: Katu, Western
mr: कतु, पश्चिम

note: name for kug
en: Kupa
mr: कुपा

note: name for kuh
en: Kushi
mr: कुशी

note: name for kui
en: Kuikúro-Kalapálo
mr: कुइकुरो-कलपालो

note: name for kuj
en: Kuria
mr: कुरिया

note: name for kuk
en: Kepo'
mr: केपो

note: name for kul
en: Kulere
mr: कुलेरे

note: name for kum
en: Kumyk
mr: कुम्यक

note: name for kun
en: Kunama
mr: कुनमा

note: name for kuo
en: Kumukio
mr: कुमुकिओ

note: name for kup
en: Kunimaipa
mr: कुनिमैपा

note: name for kuq
en: Karipuna
mr: करिपुना

note: name for kur
en: Kurdish
mr: कुर्दिश

note: name for kus
en: Kusaal
mr: कुसाल

note: name for kut
en: Kutenai
mr: कुटेनाइ

note: name for kuu
en: Kuskokwim, Upper
mr: कुस्कोक्विम, अप्पर

note: name for kuv
en: Kur
mr: कुर

note: name for kuw
en: Kpagua
mr: क्पागुआ

note: name for kux
en: Kukatja
mr: कुकत्जा

note: name for kuy
en: Kuuku-Ya'u
mr: कूकु-याउ

note: name for kuz
en: Kunza
mr: कुंझा

note: name for kva
en: Bagvalal
mr: बग्वालाल

note: name for kvb
en: Kubu
mr: कुबु

note: name for kvc
en: Kove
mr: कोव

note: name for kvd
en: Kui (Indonesia)
mr: कुइ (इन्डोनेशिया)

note: name for kve
en: Kalabakan
mr: कलाबकन

note: name for kvf
en: Kabalai
mr: कबालाइ

note: name for kvg
en: Kuni-Boazi
mr: कुनी-बोअझि

note: name for kvh
en: Komodo
mr: कोमोदो

note: name for kvi
en: Kwang
mr: क्वांग

note: name for kvj
en: Psikye
mr: प्सिक्ये

note: name for kvk
en: Korean Sign Language
mr: कोरियन चिन्ह भाषा

note: name for kvl
en: Karen, Brek
mr: करेन, ब्रेक

note: name for kvm
en: Kendem
mr: केन्देम

note: name for kvn
en: Kuna, Border
mr: कुना, बोर्डर

note: name for kvo
en: Dobel
mr: दोबल

note: name for kvp
en: Kompane
mr: कोम्पने

note: name for kvq
en: Karen, Geba
mr: करेन, गेबा

note: name for kvr
en: Kerinci
mr: केरिंसि

note: name for kvs
en: Kunggara
mr: कुन्गगारा

note: name for kvt
en: Karen, Lahta
mr: करेन, लाह्ता

note: name for kvu
en: Karen, Yinbaw
mr: करेन, यिंबाव

note: name for kvv
en: Kola
mr: कोला

note: name for kvw
en: Wersing
mr: वेर्सिंग

note: name for kvx
en: Koli, Parkari
mr: कोलि, पर्कारि

note: name for kvy
en: Karen, Yintale
mr: करेन, यिन्तेल

note: name for kvz
en: Tsakwambo
mr: त्साक्वाम्बो

note: name for kwa
en: Dâw
mr: दाव

note: name for kwb
en: Kwa
mr: क्वा

note: name for kwc
en: Likwala
mr: लिक्वाला

note: name for kwd
en: Kwaio
mr: क्वाइओ

note: name for kwe
en: Kwerba
mr: क्वेर्बा

note: name for kwf
en: Kwara'ae
mr: क्वाराए

note: name for kwg
en: Sara Kaba Deme
mr: सारा कबा देमे

note: name for kwh
en: Kowiai
mr: कोविऐ

note: name for kwi
en: Awa-Cuaiquer
mr: अवा-कुऐक्वैर

note: name for kwj
en: Kwanga
mr: क्वांगा

note: name for kwk
en: Kwakiutl
mr: क्वाकिउति

note: name for kwl
en: Kofyar
mr: कोफ्यार

note: name for kwm
en: Kwambi
mr: क्वाम्बि

note: name for kwn
en: Kwangali
mr: क्वांगालि

note: name for kwo
en: Kwomtari
mr: क्वोम्तारि

note: name for kwp
en: Kodia
mr: कोदिआ

note: name for kwq
en: Kwak
mr: क्वाक

note: name for kwr
en: Kwer
mr: क्वेर

note: name for kws
en: Kwese
mr: क्वेसे

note: name for kwt
en: Kwesten
mr: क्वेस्तेन

note: name for kwu
en: Kwakum
mr: क्वाकुम

note: name for kwv
en: Sara Kaba Náà
mr: सारा कबा ना

note: name for kww
en: Kwinti
mr: क्विंति

note: name for kwx
en: Khirwar
mr: खिर्वार

note: name for kwy
en: Kongo, San Salvador
mr: कोन्गो, सॅन सल्वाडोर

note: name for kwz
en: Kwadi
mr: क्वाडि

note: name for kxa
en: Kairiru
mr: कैरिरु

note: name for kxb
en: Krobu
mr: क्रोबु

note: name for kxc
en: Konso
mr: कोन्सो

note: name for kxd
en: Brunei
mr: ब्रुनेई

note: name for kxe
en: Kakihum
mr: ककिहुम

note: name for kxf
en: Karen, Manumanaw
mr: करेन, मनुमनाव

note: name for kxh
en: Karo (Ethiopia)
mr: करो (एथियोपिया)

note: name for kxi
en: Murut, Keningau
mr: मुरूत, केनिंगाउ

note: name for kxj
en: Kulfa
mr: कुल्फा

note: name for kxk
en: Karen, Zayein
mr: करेन, झायैन

note: name for kxl
en: Kurux, Nepali
mr: कुरुक्स, नेपाळी

note: name for kxm
en: Khmer, Northern
mr: ख्मेर, उत्तर

note: name for kxn
en: Melanau, Kanowit-Tanjong
mr: मेलानौ, कानोवित-तांजोंग

note: name for kxo
en: Kanoé
mr: कनोए

note: name for kxp
en: Koli, Wadiyara
mr: कोलि, वादियारा

note: name for kxq
en: Kanum, Smärky
mr: कनुम, स्मार्कि

note: name for kxr
en: Koro (Papua New Guinea)
mr: कोरो (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for kxs
en: Kangjia
mr: कांगजिआ

note: name for kxt
en: Koiwat
mr: कोइवात

note: name for kxu
en: Kui (India)
mr: कुइ (भारत)

note: name for kxv
en: Kuvi
mr: कुवि

note: name for kxw
en: Konai
mr: कोनै

note: name for kxx
en: Likuba
mr: लिकुब

note: name for kxy
en: Kayong
mr: कयोंग

note: name for kxz
en: Kerewo
mr: केरेवो

note: name for kya
en: Kwaya
mr: क्वाया

note: name for kyb
en: Kalinga, Butbut
mr: कलिंगा, बुतबुत

note: name for kyc
en: Kyaka
mr: क्याका

note: name for kyd
en: Karey
mr: करे

note: name for kye
en: Krache
mr: क्रचे

note: name for kyf
en: Kouya
mr: कोउया

note: name for kyg
en: Keyagana
mr: केयागना

note: name for kyh
en: Karok
mr: करोक

note: name for kyi
en: Kiput
mr: किपुत

note: name for kyj
en: Karao
mr: कराओ

note: name for kyk
en: Kamayo
mr: कमयो

note: name for kyl
en: Kalapuya
mr: कलपुया

note: name for kym
en: Kpatili
mr: क्पातिलि

note: name for kyn
en: Binukidnon, Northern
mr: बिनुकिड्नोन, उत्तर

note: name for kyo
en: Kelon
mr: केलोन

note: name for kyp
en: Kang
mr: कांग

note: name for kyq
en: Kenga
mr: केंगा

note: name for kyr
en: Kuruáya
mr: कुरुय

note: name for kys
en: Kayan, Baram
mr: कयन, बरम

note: name for kyt
en: Kayagar
mr: कयगर

note: name for kyu
en: Kayah, Western
mr: कया, पश्चिम

note: name for kyv
en: Kayort
mr: कयोर्त

note: name for kyw
en: Kudmali
mr: कुद्मालि

note: name for kyx
en: Rapoisi
mr: रपोइसि

note: name for kyy
en: Kambaira
mr: कम्बैरा

note: name for kyz
en: Kayabí
mr: कयबि

note: name for kza
en: Karaboro, Western
mr: करबोरो, पश्चिम

note: name for kzb
en: Kaibobo
mr: कइबोबो

note: name for kzc
en: Kulango, Bondoukou
mr: कुलांगो, बोंदौकौ

note: name for kzd
en: Kadai
mr: कदाइ

note: name for kze
en: Kosena
mr: कोसेना

note: name for kzf
en: Kaili, Da'a
mr: कैलि, दा

note: name for kzg
en: Kikai
mr: किकइ

note: name for kzh
en: Kenuzi-Dongola
mr: केनुझि-दोंगोला

note: name for kzi
en: Kelabit
mr: केलाबित

note: name for kzj
en: Kadazan, Coastal
mr: कदाझान, कोस्टल

note: name for kzk
en: Kazukuru
mr: कझुकुरु

note: name for kzl
en: Kayeli
mr: कयेलि

note: name for kzm
en: Kais
mr: कैस

note: name for kzn
en: Kokola
mr: कोकोला

note: name for kzo
en: Kaningi
mr: कनिंगी

note: name for kzp
en: Kaidipang
mr: कइदिपंग

note: name for kzq
en: Kaike
mr: कैके

note: name for kzr
en: Karang
mr: करंग

note: name for kzs
en: Dusun, Sugut
mr: दुसुन, सुगुत

note: name for kzt
en: Dusun, Tambunan
mr: दुसुन, तम्बुनान

note: name for kzu
en: Kayupulau
mr: कयुपुलाउ

note: name for kzv
en: Komyandaret
mr: कोमयांदरेत

note: name for kzw
en: Karirí-Xocó
mr: करिरि-क्सोको

note: name for kzx
en: Kamarian
mr: कमारिअन

note: name for kzy
en: Kango (Tshopo District)
mr: कंगो (त्शोपो जिल्हा)

note: name for kzz
en: Kalabra
mr: कलब्रा

note: name for laa
en: Subanen, Southern
mr: सुबनेन, दक्षिण

note: name for lab
en: Linear A
mr: लिनीअर ए

note: name for lac
en: Lacandon
mr: लकॅनदोन

note: name for lad
en: Ladino
mr: लाडिनो

note: name for lae
en: Pattani
mr: पत्तानि

note: name for laf
en: Lafofa
mr: लफोफा

note: name for lag
en: Langi
mr: लंगी

note: name for lah
en: Lahnda
mr: लॅहन्डा

note: name for lai
en: Lambya
mr: लामब्या

note: name for laj
en: Lango (Uganda)
mr: लान्गो (उगांडा)

note: name for lak
en: Laka (Nigeria)
mr: लाका (नायजेरिआ)

note: name for lal
en: Lalia
mr: लालिआ

note: name for lam
en: Lamba
mr: लाम्बा

note: name for lan
en: Laru
mr: लारु

note: name for lao
en: Lao
mr: लाओ

note: name for lap
en: Laka (Chad)
mr: लाका (चाद)

note: name for laq
en: Qabiao
mr: कबिओ

note: name for lar
en: Larteh
mr: लर्तेह

note: name for las
en: Lama (Togo)
mr: लामा (तोगो)

note: name for lat
en: Latin
mr: लॅटिन

note: name for lau
en: Laba
mr: लाबा

note: name for lav
en: Latvian
mr: लॅटवियन

note: name for law
en: Lauje
mr: लाउजे

note: name for lax
en: Tiwa
mr: तिवा

note: name for lay
en: Lama (Myanmar)
mr: लामा (म्यांमार)

note: name for laz
en: Aribwatsa
mr: अरिब्वात्सा

note: name for lba
en: Lui
mr: लुइ

note: name for lbb
en: Label
mr: लेबल

note: name for lbc
en: Lakkia
mr: लक्किआ

note: name for lbe
en: Lak
mr: लाक

note: name for lbf
en: Tinani
mr: तिनानि

note: name for lbg
en: Laopang
mr: लाओपंग

note: name for lbi
en: La'bi
mr: लाबि

note: name for lbj
en: Ladakhi
mr: लदाखि

note: name for lbk
en: Bontok, Central
mr: बोनटोक, मध्य

note: name for lbl
en: Bikol, Libon
mr: बिकोल, लिबोन

note: name for lbm
en: Lodhi
mr: लोधि

note: name for lbn
en: Lamet
mr: लमेत

note: name for lbo
en: Laven
mr: लवेन

note: name for lbq
en: Wampar
mr: वाम्पर

note: name for lbr
en: Lorung, Northern
mr: लोरुंग, उत्तर

note: name for lbs
en: Libyan Sign Language
mr: लिब्यन चिन्ह भाषा

note: name for lbt
en: Lachi
mr: लाचि

note: name for lbu
en: Labu
mr: लबु

note: name for lbv
en: Lavatbura-Lamusong
mr: लवात्बुरा-लमुसोंग

note: name for lbw
en: Tolaki
mr: तोलाकि

note: name for lbx
en: Lawangan
mr: लवांगन

note: name for lby
en: Lamu-Lamu
mr: लमु-लमु

note: name for lbz
en: Lardil
mr: लार्दिल

note: name for lcc
en: Legenyem
mr: लेगेन्येम

note: name for lcd
en: Lola
mr: लोला

note: name for lce
en: Loncong
mr: लोंकोंग

note: name for lcf
en: Lubu
mr: लुबु

note: name for lch
en: Luchazi
mr: लुचाझि

note: name for lcl
en: Lisela
mr: लिसेला

note: name for lcm
en: Tungag
mr: तुंगाग

note: name for lcp
en: Lawa, Western
mr: लवा, पश्चिम

note: name for lcq
en: Luhu
mr: लुहु

note: name for lcs
en: Lisabata-Nuniali
mr: लिसाबता-नुनैलि

note: name for ldb
en: Idun
mr: इदुन

note: name for ldd
en: Luri
mr: लुरि

note: name for ldg
en: Lenyima
mr: लेन्यिमा

note: name for ldh
en: Lamja-Dengsa-Tola
mr: लम्जा-देंग्सा-तोला

note: name for ldi
en: Laari
mr: लारि

note: name for ldj
en: Lemoro
mr: लेमोरो

note: name for ldk
en: Leelau
mr: लीलाउ

note: name for ldl
en: Kaan
mr: कान

note: name for ldm
en: Landoma
mr: लांदोमा

note: name for ldn
en: Láadan
mr: लादन

note: name for ldo
en: Loo
mr: लू

note: name for ldp
en: Tso
mr: त्सो

note: name for ldq
en: Lufu
mr: लुफु

note: name for lea
en: Lega-Shabunda
mr: लेग-शाबुन्दा

note: name for leb
en: Lala-Bisa
mr: लाला-बिसा

note: name for lec
en: Leco
mr: लेको

note: name for led
en: Lendu
mr: लेन्दु

note: name for lee
en: Lyélé
mr: ल्येले

note: name for lef
en: Lelemi
mr: लेलेमि

note: name for leg
en: Lengua
mr: लेंगुआ

note: name for leh
en: Lenje
mr: लेंजे

note: name for lei
en: Lemio
mr: लेमिओ

note: name for lej
en: Lengola
mr: लेंगोला

note: name for lek
en: Leipon
mr: लैपोन

note: name for lel
en: Lele (Democratic Republic of Congo)
mr: लेले (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोन्गो)

note: name for lem
en: Nomaande
mr: नोमांदे

note: name for len
en: Lenca
mr: लेंका

note: name for leo
en: Leti (Cameroon)
mr: लेति (कमेरुन)

note: name for lep
en: Lepcha
mr: लेपचा

note: name for leq
en: Lembena
mr: लेम्बेना

note: name for ler
en: Lenkau
mr: लेनकौ

note: name for les
en: Lese
mr: लेसे

note: name for let
en: Lesing-Gelimi
mr: लेसिंग-गेलिमि

note: name for leu
en: Kara (Papua New Guinea)
mr: करा (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for lev
en: Lamma
mr: लम्मा

note: name for lew
en: Kaili, Ledo
mr: कैलि, लेदो

note: name for lex
en: Luang
mr: लुआंग

note: name for ley
en: Lemolang
mr: लेमोलांग

note: name for lez
en: Lezghian
mr: लेजियन

note: name for lfa
en: Lefa
mr: लेफ

note: name for lfn
en: Lingua Franca Nova
mr: लिंगुआ फ्रेन्का नोवा

note: name for lga
en: Lungga
mr: लुंग्गा

note: name for lgb
en: Laghu
mr: लाघु

note: name for lgg
en: Lugbara
mr: लुग्बारा

note: name for lgh
en: Laghuu
mr: लघू

note: name for lgi
en: Lengilu
mr: लेंगिलु

note: name for lgk
en: Lingarak
mr: लिंगारक

note: name for lgl
en: Wala
mr: वाला

note: name for lgm
en: Lega-Mwenga
mr: लेगा-मवेंगा

note: name for lgn
en: Opuuo
mr: ओपूओ

note: name for lgq
en: Logba
mr: लोग्बा

note: name for lgr
en: Lengo
mr: लेंगो

note: name for lgt
en: Pahi
mr: पहि

note: name for lgu
en: Longgu
mr: लोंग्गु

note: name for lgz
en: Ligenza
mr: गिगेन्झा

note: name for lha
en: Laha (Viet Nam)
mr: लहा (विएत नाम)

note: name for lhh
en: Laha (Indonesia)
mr: लहा (इन्डोनेशिया)

note: name for lhi
en: Lahu Shi
mr: लहु शि

note: name for lhl
en: Lohar, Lahul
mr: लोहार, लहुल

note: name for lhm
en: Lhomi
mr: ल्होमि

note: name for lhn
en: Lahanan
mr: लहनान

note: name for lhp
en: Lhokpu
mr: ल्होक्पु

note: name for lhs
en: Mlahsö
mr: मीअह्सो

note: name for lht
en: Lo-Toga
mr: लो-तोगा

note: name for lhu
en: Lahu
mr: लहु

note: name for lia
en: Limba, West-Central
mr: लिम्बा, पश्चिम-मध्य

note: name for lib
en: Likum
mr: लिकुम

note: name for lic
en: Hlai
mr: हलाइ

note: name for lid
en: Nyindrou
mr: न्यिंद्रोउ

note: name for lie
en: Likila
mr: लिकिला

note: name for lif
en: Limbu
mr: लिम्बु

note: name for lig
en: Ligbi
mr: लिग्बि

note: name for lih
en: Lihir
mr: लिहिर

note: name for lii
en: Lingkhim
mr: लिंगखिम

note: name for lij
en: Ligurian
mr: लिगुरिअन

note: name for lik
en: Lika
mr: लिका

note: name for lil
en: Lillooet
mr: लिल्लूएत

note: name for lim
en: Limburgan
mr: लिम्बुर्गन

note: name for lin
en: Lingala
mr: लिन्गाला

note: name for lio
en: Liki
mr: लिकि

note: name for lip
en: Sekpele
mr: सेक्पेले

note: name for liq
en: Libido
mr: लिबिडो

note: name for lir
en: English, Liberian
mr: इंग्लिश, लिबेरिअन

note: name for lis
en: Lisu
mr: लिसु

note: name for lit
en: Lithuanian
mr: लिथ्यूएनीयन

note: name for liu
en: Logorik
mr: लोगोरिक

note: name for liv
en: Liv
mr: लिव

note: name for liw
en: Col
mr: कोल

note: name for lix
en: Liabuku
mr: लिअबुकु

note: name for liy
en: Banda-Bambari
mr: बन्दा-बमवारि

note: name for liz
en: Libinza
mr: लिबिंजा

note: name for lje
en: Rampi
mr: राम्पि

note: name for lji
en: Laiyolo
mr: लैयोलो

note: name for ljl
en: Li'o
mr: लिओ

note: name for ljp
en: Lampung Api
mr: लम्पुंग अपि

note: name for lka
en: Lakalei
mr: लकलै

note: name for lkb
en: Kabras
mr: कब्रास

note: name for lkc
en: Kucong
mr: कुकोन्ग

note: name for lkd
en: Lakondê
mr: लकोंदे

note: name for lke
en: Kenyi
mr: केन्यी

note: name for lkh
en: Lakha
mr: लखा

note: name for lki
en: Laki
mr: लकि

note: name for lkj
en: Remun
mr: रेमुन

note: name for lkl
en: Laeko-Libuat
mr: लेएको-लिबुआत

note: name for lkn
en: Lakon
mr: लकोन

note: name for lko
en: Khayo
mr: खायो

note: name for lkr
en: Päri
mr: पारि

note: name for lks
en: Kisa
mr: किसा

note: name for lkt
en: Lakota
mr: लकोता

note: name for lky
en: Lokoya
mr: लोकाया

note: name for lla
en: Lala-Roba
mr: लाला-रोबा

note: name for llb
en: Lolo
mr: लोलो

note: name for llc
en: Lele (Guinea)
mr: लेले (गिनी)

note: name for lld
en: Ladin
mr: लदिन

note: name for lle
en: Lele (Papua New Guinea)
mr: लेले (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for llf
en: Hermit
mr: हेर्मित

note: name for llg
en: Lole
mr: लोले

note: name for llh
en: Lamu
mr: लमु

note: name for lli
en: Teke-Laali
mr: तेके-लालि

note: name for llk
en: Lelak
mr: लेलाक

note: name for lll
en: Lilau
mr: लिलौ

note: name for llm
en: Lasalimu
mr: लसालिमु

note: name for lln
en: Lele (Chad)
mr: लेले (चाद)

note: name for llo
en: Khlor
mr: खलोर

note: name for llp
en: Efate, North
mr: एफेत, उत्तर

note: name for llq
en: Lolak
mr: लोलक

note: name for lls
en: Lithuanian Sign Language
mr: लिथुअनिअन चिन्ह भाषा

note: name for llu
en: Lau
mr: लौ

note: name for llx
en: Lauan
mr: लौअन

note: name for lma
en: Limba, East
mr: लिम्बा, पूर्व

note: name for lmb
en: Merei
mr: मेरै

note: name for lmc
en: Limilngan
mr: लिमिल्न्गन

note: name for lmd
en: Lumun
mr: लुमुन

note: name for lme
en: Pévé
mr: पेवे

note: name for lmf
en: Lembata, South
mr: लेम्बता, दक्षिण

note: name for lmg
en: Lamogai
mr: लमोगै

note: name for lmh
en: Lambichhong
mr: लम्बिछोंग

note: name for lmi
en: Lombi
mr: लोम्बि

note: name for lmj
en: Lembata, West
mr: लेम्बता, पश्चिम

note: name for lmk
en: Lamkang
mr: लम्कांग

note: name for lml
en: Hano
mr: हानो

note: name for lmm
en: Lamam
mr: लमम

note: name for lmn
en: Lambadi
mr: लम्बादी

note: name for lmo
en: Lombard
mr: लोम्बार्द

note: name for lmp
en: Limbum
mr: लिम्बुम

note: name for lmq
en: Lamatuka
mr: लमातुका

note: name for lmr
en: Lamalera
mr: लमालेरा

note: name for lmu
en: Lamenu
mr: लमेनु

note: name for lmv
en: Lomaiviti
mr: लोमैविति

note: name for lmw
en: Miwok, Lake
mr: मिवोक, लेक

note: name for lmx
en: Laimbue
mr: लैम्बुए

note: name for lmy
en: Lamboya
mr: लाम्बोया

note: name for lmz
en: Lumbee
mr: लुम्बी

note: name for lna
en: Langbashe
mr: लंगबाशे

note: name for lnb
en: Mbalanhu
mr: म्बलान्हू

note: name for lnd
en: Lundayeh
mr: लुंदायेह

note: name for lng
en: Langobardic
mr: लांगोबार्डिक

note: name for lnh
en: Lanoh
mr: लानोह

note: name for lni
en: Daantanai'
mr: डांतनाइ

note: name for lnj
en: Leningitij
mr: लेनिनगितिज

note: name for lnl
en: Banda, South Central
mr: बन्डा, दक्षिण मध्य

note: name for lnm
en: Langam
mr: लंगम

note: name for lnn
en: Lorediakarkar
mr: लोरेदिआकार्कर

note: name for lno
en: Lango (Sudan)
mr: लांगो (सुदान)

note: name for lns
en: Lamnso'
mr: लम्नोसो

note: name for lnu
en: Longuda
mr: लोन्गुदा

note: name for lnz
en: Lonzo
mr: लोन्झो

note: name for loa
en: Loloda
mr: लोलोदा

note: name for lob
en: Lobi
mr: लोबि

note: name for loc
en: Inonhan
mr: इनोंहान

note: name for loe
en: Coastal
mr: कोस्टल

note: name for lof
en: Logol
mr: लोगोल

note: name for log
en: Logo
mr: लोगो

note: name for loh
en: Narim
mr: नरिम

note: name for loi
en: Loma (Côte d'Ivoire)
mr: लोमा (कोटे द ल्वोइरे)

note: name for loj
en: Lou
mr: लोउ

note: name for lok
en: Loko
mr: लोको

note: name for lol
en: Mongo
mr: मॉन्गो

note: name for lom
en: Loma (Liberia)
mr: लोमा (लिबेरिया)

note: name for lon
en: Lomwe, Malawi
mr: लोम्वे, मलवि

note: name for loo
en: Lombo
mr: लोम्बो

note: name for lop
en: Lopa
mr: लोपा

note: name for loq
en: Lobala
mr: लोबाला

note: name for lor
en: Téén
mr: तीन

note: name for los
en: Loniu
mr: लोनिउ

note: name for lot
en: Otuho
mr: ओतुहो

note: name for lou
en: Creole French, Louisiana
mr: क्रिओल फ्रेंच, लोउइसिआना

note: name for lov
en: Lopi
mr: लोपि

note: name for low
en: Lobu, Tampias
mr: लोबु, तम्पिआस

note: name for lox
en: Loun
mr: लोउन

note: name for loy
en: Lowa
mr: लोवा

note: name for loz
en: Lozi
mr: लोजी

note: name for lpa
en: Lelepa
mr: लेलेपा

note: name for lpe
en: Lepki
mr: लेप्कि

note: name for lpn
en: Naga, Long Phuri
mr: नगा, लोंग फुरि

note: name for lpo
en: Lipo
mr: लिपो

note: name for lpx
en: Lopit
mr: लोपित

note: name for lra
en: Rara Bakati'
mr: ररा बकाति

note: name for lrc
en: Luri, Northern
mr: लुरि, उत्तरी

note: name for lre
en: Laurentian
mr: लौरेशिअन

note: name for lrg
en: Laragia
mr: लरगिया

note: name for lri
en: Marachi
mr: मरचि

note: name for lrk
en: Loarki
mr: लोअर्कि

note: name for lrl
en: Lari
mr: लरि

note: name for lrm
en: Marama
mr: मरमा

note: name for lrn
en: Lorang
mr: लोरांग

note: name for lro
en: Laro
mr: लारो

note: name for lrr
en: Lorung, Southern
mr: लोरुंग, दक्षिण

note: name for lrt
en: Malay, Larantuka
mr: मालेय, लरांतुका

note: name for lrv
en: Larevat
mr: लरेवात

note: name for lrz
en: Lemerig
mr: लेमेरिग

note: name for lsa
en: Lasgerdi
mr: लस्गेर्दी

note: name for lsd
en: Lishana Deni
mr: लिशाना देनि

note: name for lse
en: Lusengo
mr: लुसेंगो

note: name for lsg
en: Lyons Sign Language
mr: ल्योन्स चिन्ह भाषा

note: name for lsh
en: Lish
mr: लिश

note: name for lsi
en: Lashi
mr: लाशि

note: name for lsl
en: Latvian Sign Language
mr: लात्विअन चिन्ह भाषा

note: name for lsm
en: Saamia
mr: सामिया

note: name for lso
en: Laos Sign Language
mr: लाओस चिन्ह भाषा

note: name for lsp
en: Panamanian Sign Language
mr: पनमनियन चिन्ह भाषा

note: name for lsr
en: Aruop
mr: अरुओप

note: name for lss
en: Lasi
mr: लासि

note: name for lst
en: Trinidad and Tobago Sign Language
mr: त्रिनिदाद व तोबागो चिन्ह भाषा

note: name for lsy
en: Mauritian Sign Language
mr: मौरिशअन चिन्ह भाषा

note: name for ltc
en: Chinese, Late Middle
mr: चायनीज, लाते मध्य

note: name for ltg
en: Latgalian
mr: लॅट्गलियन

note: name for lti
en: Leti (Indonesia)
mr: लेति (इन्डोनेशिया)

note: name for ltn
en: Latundê
mr: लातुन्दे

note: name for lto
en: Tsotso
mr: त्सोत्सो

note: name for lts
en: Tachoni
mr: ताचोनि

note: name for ltu
en: Latu
mr: तातु

note: name for ltz
en: Luxembourgish
mr: लुक्जेमबौर्गिश

note: name for lua
en: Luba-Lulua
mr: लुबा-लुलुआ

note: name for lub
en: Luba-Katanga
mr: लुबा-कटॅन्गा

note: name for luc
en: Aringa
mr: अरिंगा

note: name for lud
en: Ludian
mr: लुदिअन

note: name for lue
en: Luvale
mr: लुवले

note: name for luf
en: Laua
mr: लौअ

note: name for lug
en: Ganda
mr: गान्डा

note: name for lui
en: Luiseno
mr: लुइसेनो

note: name for luj
en: Luna
mr: लुना

note: name for luk
en: Lunanakha
mr: लुनानखा

note: name for lul
en: Olu'bo
mr: अलुबो

note: name for lum
en: Luimbi
mr: लुइम्बि

note: name for lun
en: Lunda
mr: लुन्डा

note: name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
mr: लुओ (केन्या व टॅन्जानिया)

note: name for lup
en: Lumbu
mr: लुम्बु

note: name for luq
en: Lucumi
mr: लुकुमि

note: name for lur
en: Laura
mr: लौरा

note: name for lus
en: Lushai
mr: लुशाइ

note: name for lut
en: Lushootseed
mr: लुशूत्सीड

note: name for luu
en: Lumba-Yakkha
mr: लुम्बा-याक्खा

note: name for luv
en: Luwati
mr: लुवाति

note: name for luw
en: Luo (Cameroon)
mr: लुओ (कॅमेरून)

note: name for luy
en: Luyia
mr: लुयिआ

note: name for luz
en: Luri, Southern
mr: लुरि, दक्षिण

note: name for lva
en: Maku'a
mr: मकुआ

note: name for lvk
en: Lavukaleve
mr: लावुकलेवे

note: name for lvs
en: Latvian, Standard
mr: लॅटवियन, मानक

note: name for lvu
en: Levuka
mr: लेवुका

note: name for lwa
en: Lwalu
mr: ल्वालु

note: name for lwe
en: Lewo Eleng
mr: लेवो एलेंग

note: name for lwg
en: Wanga
mr: वांगा

note: name for lwh
en: Lachi, White
mr: लाची, वाइट

note: name for lwl
en: Lawa, Eastern
mr: लवा, पश्चिम

note: name for lwm
en: Laomian
mr: लाओमिअन

note: name for lwo
en: Luwo
mr: लुवो

note: name for lwt
en: Lewotobi
mr: लेवोतोबि

note: name for lww
en: Lewo
mr: लेवो

note: name for lya
en: Layakha
mr: लायाखा

note: name for lyg
en: Lyngngam
mr: लिंगन्गाम

note: name for lyn
en: Luyana
mr: लुयाना

note: name for lzh
en: Chinese, Literary
mr: चायनीज, लिटेररि

note: name for lzl
en: Litzlitz
mr: लिट्जलिट्ज

note: name for lzn
en: Naga, Leinong
mr: नागा, लेअनोंग

note: name for lzz
en: Laz
mr: लाझ

note: name for maa
en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
mr: मझाटेक, सान जेरोनिमो टेकोअटि

note: name for mab
en: Mixtec, Yutanduchi
mr: मिक्तेक, युतानदुची

note: name for mad
en: Madurese
mr: माडुर्से

note: name for mae
en: Bo-Rukul
mr: बो-रुकुल

note: name for maf
en: Mafa
mr: माफा

note: name for mag
en: Magahi
mr: मगाही

note: name for mah
en: Marshallese
mr: मार्शललिज

note: name for mai
en: Maithili
mr: मैथिली

note: name for maj
en: Mazatec, Jalapa De Díaz
mr: मझाटेक, जलपा डे डिआज

note: name for mak
en: Makasar
mr: मकासर

note: name for mal
en: Malayalam
mr: मल्याळम

note: name for mam
en: Mam
mr: माम

note: name for man
en: Mandingo
mr: मॅन्डिन्गो

note: name for maq
en: Mazatec, Chiquihuitlán
mr: मझाटेक, चिकुइहुइत्लान

note: name for mar
en: Marathi
mr: मराठी

note: name for mas
en: Masai
mr: मसाइ

note: name for mat
en: Matlatzinca, San Francisco
mr: मत्लात्झिन्का, सॅन फ्राकिस्को

note: name for mau
en: Mazatec, Huautla
mr: मझाटेक, हुऔत्ला

note: name for mav
en: Sateré-Mawé
mr: सतेरे-मवे

note: name for maw
en: Mampruli
mr: माम्प्रुलि

note: name for max
en: Malay, North Moluccan
mr: मालेय, उत्तर मोलुक्कन

note: name for maz
en: Mazahua, Central
mr: मझाटेक, मध्य

note: name for mba
en: Higaonon
mr: हिगाओनोन

note: name for mbb
en: Manobo, Western Bukidnon
mr: मनोबो, पश्चिम बुकिद्नोन

note: name for mbc
en: Macushi
mr: ककुशि

note: name for mbd
en: Manobo, Dibabawon
mr: मनोबो, डिबाबावोन

note: name for mbe
en: Molale
mr: मोलाले

note: name for mbf
en: Malay, Baba
mr: मालेय, बाबा

note: name for mbh
en: Mangseng
mr: मांगसेंग

note: name for mbi
en: Manobo, Ilianen
mr: मानोबो, इलिअनेन

note: name for mbj
en: Nadëb
mr: नादेब

note: name for mbk
en: Malol
mr: मालोल

note: name for mbl
en: Maxakalí
mr: मक्साकलि

note: name for mbm
en: Ombamba
mr: ओम्बाम्बा

note: name for mbn
en: Macaguán
mr: मकगुआन

note: name for mbo
en: Mbo (Cameroon)
mr: म्बो (कॅमेरून)

note: name for mbp
en: Malayo
mr: मलायो

note: name for mbq
en: Maisin
mr: मैसिन

note: name for mbr
en: Nukak Makú
mr: नुकॅक मकु

note: name for mbs
en: Manobo, Sarangani
mr: मनोबो, सरानगनि

note: name for mbt
en: Manobo, Matigsalug
mr: मनोबो, मतिगसलुग

note: name for mbu
en: Mbula-Bwazza
mr: म्बुला-ब्वाझ्झा

note: name for mbv
en: Mbulungish
mr: म्बुलुंगिश

note: name for mbw
en: Maring
mr: मरिंग

note: name for mbx
en: Mari (East Sepik Province)
mr: मरि (पूर्व सेपिक प्रांत)

note: name for mby
en: Memoni
mr: मेमोनि

note: name for mbz
en: Mixtec, Amoltepec
mr: मिक्सटेक, अमोल्टेपेक

note: name for mca
en: Maca
mr: मका

note: name for mcb
en: Machiguenga
mr: मचिगुएन्गा

note: name for mcc
en: Bitur
mr: बितुर

note: name for mcd
en: Sharanahua
mr: शारनहुआ

note: name for mce
en: Mixtec, Itundujia
mr: मिक्सटेक, इतुनदुजिआ

note: name for mcf
en: Matsés
mr: मत्सेस

note: name for mcg
en: Mapoyo
mr: मपोयो

note: name for mch
en: Maquiritari
mr: मकुइरितारि

note: name for mci
en: Mese
mr: मेसे

note: name for mcj
en: Mvanip
mr: म्वानिप

note: name for mck
en: Mbunda
mr: म्बुन्डा

note: name for mcl
en: Macaguaje
mr: मकगुआजे

note: name for mcm
en: Creole Portuguese, Malaccan
mr: क्रिओल पॉर्ट्युगिज, मलक्कान

note: name for mcn
en: Masana
mr: मसना

note: name for mco
en: Mixe, Coatlán
mr: मिक्से, कोअटलॅन

note: name for mcp
en: Makaa
mr: मक्का

note: name for mcq
en: Ese
mr: एसे

note: name for mcr
en: Menya
mr: मेन्या

note: name for mcs
en: Mambai
mr: मम्बै

note: name for mct
en: Mengisa
mr: मेन्गिसा

note: name for mcu
en: Mambila, Cameroon
mr: मम्बिला, कमेरून

note: name for mcv
en: Minanibai
mr: मिनानिबै

note: name for mcw
en: Mawa (Chad)
mr: मवा (चाद)

note: name for mcx
en: Mpiemo
mr: म्पैमो

note: name for mcy
en: Watut, South
mr: वातुत, दक्षिण

note: name for mcz
en: Mawan
mr: मवान

note: name for mda
en: Mada (Nigeria)
mr: मदा (नायजेरिआ)

note: name for mdb
en: Morigi
mr: मोरिगि

note: name for mdc
en: Male (Papua New Guinea)
mr: माले (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for mdd
en: Mbum
mr: म्बुम

note: name for mde
en: Maba (Chad)
mr: मबा (चाद)

note: name for mdf
en: Moksha
mr: मोक्षा

note: name for mdg
en: Massalat
mr: मस्सालत

note: name for mdh
en: Maguindanaon
mr: मगुइन्डानोन

note: name for mdi
en: Mamvu
mr: मम्वु

note: name for mdj
en: Mangbetu
mr: मंगबेतु

note: name for mdk
en: Mangbutu
mr: मंगबुतु

note: name for mdl
en: Maltese Sign Language
mr: माल्तेज चिन्ह भाषा

note: name for mdm
en: Mayogo
mr: मायोगो

note: name for mdn
en: Mbati
mr: म्बाति

note: name for mdp
en: Mbala
mr: म्बाला

note: name for mdq
en: Mbole
mr: म्बोल

note: name for mdr
en: Mandar
mr: मँडर

note: name for mds
en: Maria (Papua New Guinea)
mr: मारिया (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for mdt
en: Mbere
mr: म्बेरे

note: name for mdu
en: Mboko
mr: म्बोको

note: name for mdv
en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
mr: मिक्सटेक, सॅन्ता लुसिआ मोन्तेवेर्दे

note: name for mdw
en: Mbosi
mr: म्बोसि

note: name for mdx
en: Dizin
mr: डिझिन

note: name for mdy
en: Male (Ethiopia)
mr: माले (एथिओपिया)

note: name for mdz
en: Suruí Do Pará
mr: सुरुइ दो पारा

note: name for mea
en: Menka
mr: मेन्का

note: name for meb
en: Ikobi-Mena
mr: इकोबि-मेना

note: name for mec
en: Mara
mr: मारा

note: name for med
en: Melpa
mr: मेल्पा

note: name for mee
en: Mengen
mr: मेन्गेन

note: name for mef
en: Megam
mr: मेगाम

note: name for meg
en: Mea
mr: मै

note: name for meh
en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
mr: मिक्सतेक, दक्षिणपश्चिम त्लाक्सिअको

note: name for mei
en: Midob
mr: मिडोब

note: name for mej
en: Meyah
mr: मेयाह

note: name for mek
en: Mekeo
mr: मेकेओ

note: name for mel
en: Melanau, Central
mr: मेलनौ, मध्य

note: name for mem
en: Mangala
mr: मंगला

note: name for men
en: Mende (Sierra Leone)
mr: मेन्डे (सिएर्रा लिओन)

note: name for meo
en: Malay, Kedah
mr: मालेय, केदाह

note: name for mep
en: Miriwung
mr: मिरिवुंग

note: name for meq
en: Merey
mr: मेरेय

note: name for mer
en: Meru
mr: मेरु

note: name for mes
en: Masmaje
mr: मस्माजे

note: name for met
en: Mato
mr: मटो

note: name for meu
en: Motu
mr: मोतु

note: name for mev
en: Mann
mr: मन्न

note: name for mew
en: Maaka
mr: माका

note: name for mey
en: Hassaniyya
mr: हस्सानिय्या

note: name for mez
en: Menominee
mr: मेनोमिनी

note: name for mfa
en: Malay, Pattani
mr: मालेय, पत्तानि

note: name for mfb
en: Bangka
mr: बंग्का

note: name for mfc
en: Mba
mr: म्बा

note: name for mfd
en: Mendankwe-Nkwen
mr: मेन्डांक्वे-न्केन

note: name for mfe
en: Morisyen
mr: मोरिस्येन

note: name for mff
en: Naki
mr: नाकि

note: name for mfg
en: Mixifore
mr: मिक्सिफेर

note: name for mfh
en: Matal
mr: मताल

note: name for mfi
en: Wandala
mr: वान्डाला

note: name for mfj
en: Mefele
mr: मेफेले

note: name for mfk
en: Mofu, North
mr: मोफु, उत्तर

note: name for mfl
en: Putai
mr: पुताइ

note: name for mfm
en: Marghi South
mr: मार्घी दक्षिण

note: name for mfn
en: Mbembe, Cross River
mr: म्बेम्बे, क्रॉस रिवर

note: name for mfo
en: Mbe
mr: म्बे

note: name for mfp
en: Malay, Makassar
mr: मालेय, मकस्सार

note: name for mfq
en: Moba
mr: मोबा

note: name for mfr
en: Marithiel
mr: मारिथिएल

note: name for mfs
en: Mexican Sign Language
mr: मेक्सिकन चिन्ह भाषा

note: name for mft
en: Mokerang
mr: मोकेरंग

note: name for mfu
en: Mbwela
mr: म्बवेला

note: name for mfv
en: Mandjak
mr: मनद्जाक

note: name for mfw
en: Mulaha
mr: मुलाह

note: name for mfx
en: Melo
mr: मेलो

note: name for mfy
en: Mayo
mr: मयो

note: name for mfz
en: Mabaan
mr: मबान

note: name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
mr: आयरीश, मध्य (900-1200)

note: name for mgb
en: Mararit
mr: मरारित

note: name for mgc
en: Morokodo
mr: मोरोकोदो

note: name for mgd
en: Moru
mr: मोरु

note: name for mge
en: Mango
mr: मांगो

note: name for mgf
en: Maklew
mr: माक्लेव

note: name for mgg
en: Mpongmpong
mr: म्पोंगम्पोंग

note: name for mgh
en: Makhuwa-Meetto
mr: मखुवा-मीत्तो

note: name for mgi
en: Lijili
mr: लिजिलि

note: name for mgj
en: Abureni
mr: अबुरेनि

note: name for mgk
en: Mawes
mr: मवेस

note: name for mgl
en: Maleu-Kilenge
mr: मलेउ-किलेंगे

note: name for mgm
en: Mambae
mr: मम्बै

note: name for mgn
en: Mbangi
mr: म्बागि

note: name for mgo
en: Meta'
mr: मेटा

note: name for mgp
en: Magar, Eastern
mr: मगर, पूर्व

note: name for mgq
en: Malila
mr: मलिला

note: name for mgr
en: Mambwe-Lungu
mr: मम्ब्वे-लुंगु

note: name for mgs
en: Manda (Tanzania)
mr: मंदा (तंजानिया)

note: name for mgt
en: Mongol
mr: मोंगोल

note: name for mgu
en: Mailu
mr: मैलु

note: name for mgv
en: Matengo
mr: मतेंगो

note: name for mgw
en: Matumbi
mr: मतुम्बि

note: name for mgx
en: Omati
mr: ओमाति

note: name for mgy
en: Mbunga
mr: म्बुंगा

note: name for mgz
en: Mbugwe
mr: म्बुग्वे

note: name for mha
en: Manda (India)
mr: मंदा (भारत)

note: name for mhb
en: Mahongwe
mr: महोंग्वे

note: name for mhc
en: Mocho
mr: मोको

note: name for mhd
en: Mbugu
mr: म्बुगु

note: name for mhe
en: Besisi
mr: बेसिसि

note: name for mhf
en: Mamaa
mr: ममा

note: name for mhg
en: Margu
mr: मार्गु

note: name for mhh
en: Maskoy Pidgin
mr: मास्कोय पिडगिन

note: name for mhi
en: Ma'di
mr: मादि

note: name for mhj
en: Mogholi
mr: मोघोलि

note: name for mhk
en: Mungaka
mr: मुन्गाका

note: name for mhl
en: Mauwake
mr: मौवाके

note: name for mhm
en: Makhuwa-Moniga
mr: मखुवा-मोनिगा

note: name for mhn
en: Mócheno
mr: मोचेनो

note: name for mho
en: Mashi (Zambia)
mr: माशि (झाम्बिया)

note: name for mhp
en: Malay, Balinese
mr: मालेय, बालिनेज

note: name for mhq
en: Mandan
mr: मंदन

note: name for mhr
en: Mari, Eastern
mr: मारि, पूर्व

note: name for mhs
en: Buru (Indonesia)
mr: बुरु (इन्डोनेशिया)

note: name for mht
en: Mandahuaca
mr: मंदाहुआका

note: name for mhu
en: Deng, Darang
mr: डेंग, दरांग

note: name for mhw
en: Mbukushu
mr: म्बुकुशु

note: name for mhx
en: Maru
mr: मरु

note: name for mhy
en: Ma'anyan
mr: मआन्यान

note: name for mhz
en: Mor (Mor Islands)
mr: मोर (मोर द्विप)

note: name for mia
en: Miami
mr: मियामी

note: name for mib
en: Mixtec, Atatláhuca
mr: मिक्सतेक, अटात्लाहुका

note: name for mic
en: Mi'kmaq
mr: मिक्माक

note: name for mid
en: Mandaic
mr: मानडैक

note: name for mie
en: Mixtec, Ocotepec
mr: मिक्सतेक, ओकोतेपेक

note: name for mif
en: Mofu-Gudur
mr: मोफु-गुदुर

note: name for mig
en: Mixtec, San Miguel El Grande
mr: मिक्सतेक, सॅन मिगुएल एल ग्रांडे

note: name for mih
en: Mixtec, Chayuco
mr: मिक्सतेक, चायुको

note: name for mii
en: Mixtec, Chigmecatitlán
mr: मिक्सतेक, चिग्मेकातित्लान

note: name for mij
en: Abar
mr: अबार

note: name for mik
en: Mikasuki
mr: मिकासुकि

note: name for mil
en: Mixtec, Peñoles
mr: मिक्सतेक, पेनोलेज्

note: name for mim
en: Mixtec, Alacatlatzala
mr: मिक्सतेक, अलकत्लात्झाला

note: name for min
en: Minangkabau
mr: मिनानग्कबौ

note: name for mio
en: Mixtec, Pinotepa Nacional
mr: मिक्सतेक, पिनोतेपा नसिओनल

note: name for mip
en: Mixtec, Apasco-Apoala
mr: मिक्सतेक, अपास्को-अपोअला

note: name for miq
en: Mískito
mr: मिस्कितो

note: name for mir
en: Mixe, Isthmus
mr: मिक्से, इस्थमस

note: name for mis
en: Uncoded languages
mr: कोड न केलेली भाषा

note: name for mit
en: Mixtec, Southern Puebla
mr: मिक्सतेक, दक्षिण पुएब्ला

note: name for miu
en: Mixtec, Cacaloxtepec
mr: मिक्सतेक, काकालोक्सतेपेक

note: name for miw
en: Akoye
mr: अकोये

note: name for mix
en: Mixtec, Mixtepec
mr: मिक्सतेक, मिक्सतेपेक

note: name for miy
en: Mixtec, Ayutla
mr: मिक्सतेक, अयुतिया

note: name for miz
en: Mixtec, Coatzospan
mr: मिक्सतेक, कोअत्झोस्पन

note: name for mja
en: Mahei
mr: माहै

note: name for mjc
en: Mixtec, San Juan Colorado
mr: मिक्सतेक, सॅन जुअन कोलोराडो

note: name for mjd
en: Maidu, Northwest
mr: मैदु, उत्तरपश्चिम

note: name for mje
en: Muskum
mr: मुस्कुम

note: name for mjg
en: Tu
mr: तु

note: name for mjh
en: Mwera (Nyasa)
mr: म्वेरा (न्यासा)

note: name for mji
en: Kim Mun
mr: किम मुन

note: name for mjj
en: Mawak
mr: मवाक

note: name for mjk
en: Matukar
mr: मतुकार

note: name for mjl
en: Mandeali
mr: मन्डेएलि

note: name for mjm
en: Medebur
mr: मेडेबुर

note: name for mjn
en: Ma (Papua New Guinea)
mr: मा (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for mjo
en: Malankuravan
mr: मलनकुरावन

note: name for mjp
en: Malapandaram
mr: मलपंदारम

note: name for mjq
en: Malaryan
mr: मलर्यान

note: name for mjr
en: Malavedan
mr: मालवेदान

note: name for mjs
en: Miship
mr: मिशिप

note: name for mjt
en: Sauria Paharia
mr: सौरिया पहारिया

note: name for mju
en: Manna-Dora
mr: मन्ना-दोरा

note: name for mjv
en: Mannan
mr: मन्नान

note: name for mjw
en: Karbi
mr: कर्बी

note: name for mjx
en: Mahali
mr: महालि

note: name for mjy
en: Mahican
mr: महिकान

note: name for mjz
en: Majhi
mr: मज्हि

note: name for mka
en: Mbre
mr: मब्रे

note: name for mkb
en: Mal Paharia
mr: मै पहारिया

note: name for mkc
en: Siliput
mr: सिलिपुट

note: name for mkd
en: Macedonian
mr: मेसिडोनियन

note: name for mke
en: Mawchi
mr: मावचि

note: name for mkf
en: Miya
mr: मिया

note: name for mkg
en: Mak (China)
mr: माक (चायना)

note: name for mki
en: Dhatki
mr: ढात्कि

note: name for mkj
en: Mokilese
mr: मोकिलेज

note: name for mkk
en: Byep
mr: ब्येप

note: name for mkl
en: Mokole
mr: मोकोले

note: name for mkm
en: Moklen
mr: मोक्लेएन

note: name for mkn
en: Malay, Kupang
mr: मालेय, कुपांग

note: name for mko
en: Mingang Doso
mr: मिंगांग दोसो

note: name for mkp
en: Moikodi
mr: मौकोदी

note: name for mkq
en: Miwok, Bay
mr: मिवोक, बे

note: name for mkr
en: Malas
mr: मलास

note: name for mks
en: Mixtec, Silacayoapan
mr: मिक्सतेक, सिलाकायोअपान

note: name for mkt
en: Vamale
mr: वमाले

note: name for mku
en: Maninka, Konyanka
mr: मनिंका, कोन्यांका

note: name for mkv
en: Mafea
mr: मफेए

note: name for mkw
en: Kituba (Congo)
mr: कितुबा (कोन्गो)

note: name for mkx
en: Manobo, Kinamiging
mr: मनोबो, किंनमिगिंग

note: name for mky
en: Makian, East
mr: मकियान, पूर्व

note: name for mkz
en: Makasae
mr: मकासए

note: name for mla
en: Malo
mr: मलो

note: name for mlb
en: Mbule
mr: म्बुले

note: name for mlc
en: Cao Lan
mr: काओ लॅन

note: name for mld
en: Malakhel
mr: मलखेल

note: name for mle
en: Manambu
mr: मनम्बु

note: name for mlf
en: Mal
mr: माल

note: name for mlg
en: Malagasy
mr: मालागसे

note: name for mlh
en: Mape
mr: मपे

note: name for mli
en: Malimpung
mr: मलिमपुंग

note: name for mlj
en: Miltu
mr: मिल्तु

note: name for mlk
en: Ilwana
mr: इल्वाना

note: name for mll
en: Malua Bay
mr: मलुआ बे

note: name for mlm
en: Mulam
mr: मुलाम

note: name for mln
en: Malango
mr: मलांगो

note: name for mlo
en: Mlomp
mr: म्लोम्प

note: name for mlp
en: Bargam
mr: बार्गाम

note: name for mlq
en: Maninkakan, Western
mr: मनिनककन, पश्चिम

note: name for mlr
en: Vame
mr: वामे

note: name for mls
en: Masalit
mr: मसलित

note: name for mlt
en: Maltese
mr: मालटेस

note: name for mlu
en: To'abaita
mr: तोअबैता

note: name for mlv
en: Motlav
mr: मोत्लाव

note: name for mlw
en: Moloko
mr: मोलोको

note: name for mlx
en: Malfaxal
mr: माल्फाक्सल

note: name for mlz
en: Malaynon
mr: मालायनोन

note: name for mma
en: Mama
mr: मामा

note: name for mmb
en: Momina
mr: मोमिना

note: name for mmc
en: Mazahua, Michoacán
mr: माझाहुआ, मिचोअकान

note: name for mmd
en: Maonan
mr: मौनान

note: name for mme
en: Mae
mr: माए

note: name for mmf
en: Mundat
mr: मुंदात

note: name for mmg
en: Ambrym, North
mr: अमब्र्यम, उत्तर

note: name for mmh
en: Mehináku
mr: मिहिनाकु

note: name for mmi
en: Musar
mr: मुसार

note: name for mmj
en: Majhwar
mr: मज्हवार

note: name for mmk
en: Mukha-Dora
mr: मुखा-दोरा

note: name for mml
en: Man Met
mr: मान मेत

note: name for mmm
en: Maii
mr: माई

note: name for mmn
en: Mamanwa
mr: ममनवा

note: name for mmo
en: Buang, Mangga
mr: बुआंग, मंग्गा

note: name for mmp
en: Siawi
mr: सिअवि

note: name for mmq
en: Musak
mr: मुसक

note: name for mmr
en: Miao, Western Xiangxi
mr: मैओ, पश्चिम क्सिअंगक्सि

note: name for mmt
en: Malalamai
mr: मललमै

note: name for mmu
en: Mmaala
mr: म्माला

note: name for mmv
en: Miriti
mr: मिर्ती

note: name for mmw
en: Emae
mr: एमै

note: name for mmx
en: Madak
mr: मदाक

note: name for mmy
en: Migaama
mr: मिगामा

note: name for mmz
en: Mabaale
mr: मबाले

note: name for mna
en: Mbula
mr: म्बुला

note: name for mnb
en: Muna
mr: मुना

note: name for mnc
en: Manchu
mr: मानचु

note: name for mnd
en: Mondé
mr: मोन्दे

note: name for mne
en: Naba
mr: नाबा

note: name for mnf
en: Mundani
mr: मुन्दानी

note: name for mng
en: Mnong, Eastern
mr: म्नोंग, पूर्व

note: name for mnh
en: Mono (Democratic Republic of Congo)
mr: मोनो (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

note: name for mni
en: Manipuri
mr: मणिपुरी

note: name for mnj
en: Munji
mr: मुन्जि

note: name for mnk
en: Mandinka
mr: मनदिंका

note: name for mnl
en: Tiale
mr: तिअले

note: name for mnm
en: Mapena
mr: मपेना

note: name for mnn
en: Mnong, Southern
mr: म्नोंग, दक्षिण

note: name for mnp
en: Chinese, Min Bei
mr: चायनीज, मिन बेइ

note: name for mnq
en: Minriq
mr: मिरिक

note: name for mnr
en: Mono (USA)
mr: मोनो (USA)

note: name for mns
en: Mansi
mr: मान्सी

note: name for mnt
en: Maykulan
mr: मेयकुलन

note: name for mnu
en: Mer
mr: मेर

note: name for mnv
en: Rennell-Bellona
mr: रेन्नेली-बेल्लोना

note: name for mnw
en: Mon
mr: मोन

note: name for mnx
en: Manikion
mr: मनिकिओन

note: name for mny
en: Manyawa
mr: मान्यावा

note: name for mnz
en: Moni
mr: मोनी

note: name for moa
en: Mwan
mr: म्वान

note: name for moc
en: Mocoví
mr: मोकोवि

note: name for mod
en: Mobilian
mr: मोबिलिअन

note: name for moe
en: Montagnais
mr: मोन्ताग्नैस

note: name for mog
en: Mongondow
mr: मोंगोंदोव

note: name for moh
en: Mohawk
mr: मोहॉक

note: name for moi
en: Mboi
mr: म्बोइ

note: name for moj
en: Monzombo
mr: मोन्झोम्बो

note: name for mok
en: Morori
mr: मोरोरि

note: name for mom
en: Mangue
mr: मंगुए

note: name for mon
en: Mongolian
mr: मॉन्गोलियन

note: name for moo
en: Monom
mr: मोनोम

note: name for mop
en: Mopán Maya
mr: मोपन माया

note: name for moq
en: Mor (Bomberai Peninsula)
mr: मोर (बोम्बेराइ पेनिंसुला)

note: name for mor
en: Moro
mr: मोरो

note: name for mos
en: Mossi
mr: मोस्सी

note: name for mot
en: Barí
mr: बारि

note: name for mou
en: Mogum
mr: मोगुम

note: name for mov
en: Mohave
mr: मोहावे

note: name for mow
en: Moi (Congo)
mr: मोइ (कोन्गो)

note: name for mox
en: Molima
mr: मोलिमा

note: name for moy
en: Shekkacho
mr: शेक्काचो

note: name for moz
en: Mukulu
mr: मुकुलु

note: name for mpa
en: Mpoto
mr: म्पोतो

note: name for mpb
en: Mullukmulluk
mr: मुल्लुकमुल्लुक

note: name for mpc
en: Mangarayi
mr: मनगारयी

note: name for mpd
en: Machinere
mr: मचिनेरे

note: name for mpe
en: Majang
mr: मजांग

note: name for mpg
en: Marba
mr: मर्बा

note: name for mph
en: Maung
mr: मौंग

note: name for mpi
en: Mpade
mr: म्पदे

note: name for mpj
en: Martu Wangka
mr: मार्तु वांगका

note: name for mpk
en: Mbara (Chad)
mr: म्बारा (चाद)

note: name for mpl
en: Watut, Middle
mr: वातुट, मध्य

note: name for mpm
en: Mixtec, Yosondúa
mr: मिक्सतेक, योसोंदुआ

note: name for mpn
en: Mindiri
mr: मिंदिरी

note: name for mpo
en: Miu
mr: मिउ

note: name for mpp
en: Migabac
mr: मिगाबक

note: name for mpq
en: Matís
mr: मतिस

note: name for mpr
en: Vangunu
mr: वांगुनु

note: name for mps
en: Dadibi
mr: ददिबि

note: name for mpt
en: Mian
mr: मिअन

note: name for mpu
en: Makuráp
mr: माकुरप

note: name for mpv
en: Mungkip
mr: मुन्गकिप

note: name for mpw
en: Mapidian
mr: मपिदिअन

note: name for mpx
en: Misima-Paneati
mr: मिसिमा-पनेएति

note: name for mpy
en: Mapia
mr: मपिया

note: name for mpz
en: Mpi
mr: म्पि

note: name for mqa
en: Maba (Indonesia)
mr: मबा (इन्डोनेशिया)

note: name for mqb
en: Mbuko
mr: म्बुको

note: name for mqc
en: Mangole
mr: मंगोले

note: name for mqe
en: Matepi
mr: मतेपि

note: name for mqf
en: Momuna
mr: मोमुना

note: name for mqg
en: Malay, Kota Bangun Kutai
mr: मालेय, कोता बंगुन कुताइ

note: name for mqh
en: Mixtec, Tlazoyaltepec
mr: मिक्सतेक, त्लाझोयाल्तेपेक

note: name for mqi
en: Mariri
mr: मारिरि

note: name for mqj
en: Mamasa
mr: ममसा

note: name for mqk
en: Manobo, Rajah Kabunsuwan
mr: मनोबो, राजाह काबुन्सुवान

note: name for mql
en: Mbelime
mr: म्बेलिमे

note: name for mqm
en: Marquesan, South
mr: मारकुएसन, दक्षिण

note: name for mqn
en: Moronene
mr: मोरोनेने

note: name for mqo
en: Modole
mr: मोदोले

note: name for mqp
en: Manipa
mr: मनिपा

note: name for mqq
en: Minokok
mr: मिनोकोक

note: name for mqr
en: Mander
mr: मानदेर

note: name for mqs
en: Makian, West
mr: मकिअन, पश्चिम

note: name for mqt
en: Mok
mr: मोक

note: name for mqu
en: Mandari
mr: मंदारि

note: name for mqv
en: Mosimo
mr: मोसिमो

note: name for mqw
en: Murupi
mr: मुरुपि

note: name for mqx
en: Mamuju
mr: ममुजु

note: name for mqy
en: Manggarai
mr: मन्गाराइ

note: name for mqz
en: Malasanga
mr: मलसांगा

note: name for mra
en: Mlabri
mr: म्लाब्रि

note: name for mrb
en: Marino
mr: मरिनो

note: name for mrc
en: Maricopa
mr: मरिकोपा

note: name for mrd
en: Magar, Western
mr: मगर, पश्चिम

note: name for mre
en: Martha's Vineyard Sign Language
mr: मर्थाज विनेयार्ड चिन्ह भाषा

note: name for mrf
en: Elseng
mr: एल्सेन्ग

note: name for mrg
en: Miri
mr: मिरी

note: name for mrh
en: Chin, Mara
mr: चिन, मरा

note: name for mri
en: Maori
mr: माओरी

note: name for mrj
en: Mari, Western
mr: मरि, पश्चिम

note: name for mrk
en: Hmwaveke
mr: ह्मवावेके

note: name for mrl
en: Mortlockese
mr: मोरत्लोकेज

note: name for mrm
en: Merlav
mr: मेर्लाव

note: name for mrn
en: Cheke Holo
mr: चेके होलो

note: name for mro
en: Mru
mr: म्रु

note: name for mrp
en: Morouas
mr: मोरौअस

note: name for mrq
en: Marquesan, North
mr: मार्कुएसन, उत्तर

note: name for mrr
en: Maria (India)
mr: मारिया (भारत)

note: name for mrs
en: Maragus
mr: मार्गुस

note: name for mrt
en: Marghi Central
mr: मार्घी मध्य

note: name for mru
en: Mono (Cameroon)
mr: मोनो (कॅमेरून)

note: name for mrv
en: Mangareva
mr: मंगारेवा

note: name for mrw
en: Maranao
mr: मरनाओ

note: name for mrx
en: Maremgi
mr: मरेम्गी

note: name for mry
en: Mandaya
mr: मंडाया

note: name for mrz
en: Marind
mr: मरिंद

note: name for msa
en: Malay (macrolanguage)
mr: मालेय (मॅक्रोलॅन्गुएज)

note: name for msb
en: Masbatenyo
mr: मस्बातेन्यो

note: name for msc
en: Maninka, Sankaran
mr: मनिनका, सनकरन

note: name for msd
en: Yucatec Maya Sign Language
mr: युकातेक माया चिन्ह भाषा

note: name for mse
en: Musey
mr: मुसे

note: name for msf
en: Mekwei
mr: मेक्वै

note: name for msg
en: Moraid
mr: मोरैद

note: name for msh
en: Malagasy, Masikoro
mr: मलागसी, मसिकोरो

note: name for msi
en: Malay, Sabah
mr: मालेय, सबाह

note: name for msj
en: Ma (Democratic Republic of Congo)
mr: मा (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोन्गो)

note: name for msk
en: Mansaka
mr: मान्सका

note: name for msl
en: Molof
mr: मोलोफ

note: name for msm
en: Manobo, Agusan
mr: मानोबो, अगुसन

note: name for msn
en: Vurës
mr: वुरेस

note: name for mso
en: Mombum
mr: मोम्बुम

note: name for msp
en: Maritsauá
mr: मारित्साउआ

note: name for msq
en: Caac
mr: काक

note: name for msr
en: Mongolian Sign Language
mr: मोन्गोलिअन चिन्ह भाषा

note: name for mss
en: Masela, West
mr: मसेला, पश्चिम

note: name for msu
en: Musom
mr: मुसोम

note: name for msv
en: Maslam
mr: मस्लाम

note: name for msw
en: Mansoanka
mr: मन्सोअंका

note: name for msx
en: Moresada
mr: मोरेसदा

note: name for msy
en: Aruamu
mr: अरुअम

note: name for msz
en: Momare
mr: मोमरे

note: name for mta
en: Manobo, Cotabato
mr: मनोबो, कोताबातो

note: name for mtb
en: Anyin Morofo
mr: अन्यिन मोरोफो

note: name for mtc
en: Munit
mr: मुनित

note: name for mtd
en: Mualang
mr: मुअलांग

note: name for mte
en: Mono (Solomon Islands)
mr: मोनो (सोलोमोन द्विप)

note: name for mtf
en: Murik (Papua New Guinea)
mr: मुरिक (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for mtg
en: Una
mr: उना

note: name for mth
en: Munggui
mr: मुंग्गुइ

note: name for mti
en: Maiwa (Papua New Guinea)
mr: मैवा (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for mtj
en: Moskona
mr: मोस्कोना

note: name for mtk
en: Mbe'
mr: म्बे

note: name for mtl
en: Montol
mr: मोंतोल

note: name for mtm
en: Mator
mr: मतोर

note: name for mtn
en: Matagalpa
mr: मतागाल्पा

note: name for mto
en: Mixe, Totontepec
mr: मिक्से, तोतोन्तेपेक

note: name for mtp
en: Wichí Lhamtés Nocten
mr: विचि ल्हाम्तेस नोक्तेन

note: name for mtq
en: Muong
mr: मुओंग

note: name for mtr
en: Mewari
mr: मेवारि

note: name for mts
en: Yora
mr: योरा

note: name for mtt
en: Mota
mr: मोता

note: name for mtu
en: Mixtec, Tututepec
mr: मिक्सतेक, तुतुतेपेक

note: name for mtv
en: Asaro'o
mr: असारू

note: name for mtw
en: Binukidnon, Southern
mr: बिंनुकिड्नोन, दक्षिण

note: name for mtx
en: Mixtec, Tidaá
mr: मिक्सतेक, तिदा

note: name for mty
en: Nabi
mr: नबि

note: name for mua
en: Mundang
mr: मुंदांग

note: name for mub
en: Mubi
mr: मुबि

note: name for muc
en: Mbu'
mr: म्बु

note: name for mud
en: Aleut, Mednyj
mr: अलेउत, मेदन्यज्

note: name for mue
en: Media Lengua
mr: मेदिआ लेंगुआ

note: name for mug
en: Musgu
mr: मुस्गु

note: name for muh
en: Mündü
mr: मुन्दु

note: name for mui
en: Musi
mr: मुसि

note: name for muj
en: Mabire
mr: माबिरे

note: name for muk
en: Mugom
mr: मुगोम

note: name for mul
en: Multiple languages
mr: विविध भाषा

note: name for mum
en: Maiwala
mr: मैवाला

note: name for muo
en: Nyong
mr: न्योन्ग

note: name for mup
en: Malvi
mr: माल्वि

note: name for muq
en: Miao, Eastern Xiangxi
mr: मैओ, पूर्व क्सिआन्गक्सि

note: name for mur
en: Murle
mr: मुर्ले

note: name for mus
en: Creek
mr: क्रिक

note: name for mut
en: Muria, Western
mr: मुरिआ, पश्चिम

note: name for muu
en: Yaaku
mr: याकु

note: name for muv
en: Muthuvan
mr: मुथुवन

note: name for mux
en: Bo-Ung
mr: बो-उंग

note: name for muy
en: Muyang
mr: मुयांग

note: name for muz
en: Mursi
mr: मुर्सि

note: name for mva
en: Manam
mr: मनाम

note: name for mvb
en: Mattole
mr: मत्तोले

note: name for mvd
en: Mamboru
mr: मॅमबोरू

note: name for mve
en: Marwari (Pakistan)
mr: मारवारि (पाकिस्तान)

note: name for mvf
en: Mongolian, Peripheral
mr: मोन्गोलिअन, पेरिफेरेल

note: name for mvg
en: Mixtec, Yucuañe
mr: मिक्सतेक, युकुअने

note: name for mvh
en: Mire
mr: मिरे

note: name for mvi
en: Miyako
mr: मियाको

note: name for mvk
en: Mekmek
mr: मेकमेक

note: name for mvl
en: Mbara (Australia)
mr: म्बारा (ऑस्ट्रेलिया)

note: name for mvm
en: Muya
mr: मुया

note: name for mvn
en: Minaveha
mr: मिनावेहा

note: name for mvo
en: Marovo
mr: मारोवो

note: name for mvp
en: Duri
mr: दुरि

note: name for mvq
en: Moere
mr: मोएरे

note: name for mvr
en: Marau
mr: मारौ

note: name for mvs
en: Massep
mr: मस्सेप

note: name for mvt
en: Mpotovoro
mr: म्पोतोवोरो

note: name for mvu
en: Marfa
mr: मर्फा

note: name for mvv
en: Murut, Tagal
mr: मुरुत, तगाल

note: name for mvw
en: Machinga
mr: मचिंगा

note: name for mvx
en: Meoswar
mr: मिओस्वर

note: name for mvy
en: Kohistani, Indus
mr: कोहिस्तानि, इंदस

note: name for mvz
en: Mesqan
mr: मेस्कान

note: name for mwa
en: Mwatebu
mr: म्वातेबु

note: name for mwb
en: Juwal
mr: जुवाल

note: name for mwc
en: Are
mr: अरे

note: name for mwd
en: Mudbura
mr: मुद्बुरा

note: name for mwe
en: Mwera (Chimwera)
mr: म्वेरा (चिमवेरा)

note: name for mwf
en: Murrinh-Patha
mr: मुर्रिन्ह-पथा

note: name for mwg
en: Aiklep
mr: ऐक्लेप

note: name for mwh
en: Mouk-Aria
mr: मौक-अरिया

note: name for mwi
en: Labo
mr: लबो

note: name for mwj
en: Maligo
mr: मालिगो

note: name for mwk
en: Maninkakan, Kita
mr: मनिनककन, किता

note: name for mwl
en: Mirandese
mr: मिरानडेज

note: name for mwm
en: Sar
mr: सार

note: name for mwn
en: Nyamwanga
mr: न्यामवांगा

note: name for mwo
en: Maewo, Central
mr: मेएवो, मध्य

note: name for mwp
en: Kala Lagaw Ya
mr: कला लगाव या

note: name for mwq
en: Chin, Mün
mr: चिन, मुन

note: name for mwr
en: Marwari
mr: मारवारी

note: name for mws
en: Mwimbi-Muthambi
mr: म्विम्बि-मुथाम्बि

note: name for mwt
en: Moken
mr: मोकेन

note: name for mwu
en: Mittu
mr: मित्तु

note: name for mwv
en: Mentawai
mr: मेन्तावाइ

note: name for mww
en: Hmong Daw
mr: ह्मोंग दाव

note: name for mwx
en: Mediak
mr: मेदिअक

note: name for mwy
en: Mosiro
mr: मोसिरो

note: name for mwz
en: Moingi
mr: मोइंगि

note: name for mxa
en: Mixtec, Northwest Oaxaca
mr: मिक्सतेक, उत्तरपश्चिम ओअक्साक

note: name for mxb
en: Mixtec, Tezoatlán
mr: मिक्सतेक, तेझोअतिअन

note: name for mxc
en: Manyika
mr: मांयिका

note: name for mxd
en: Modang
mr: मोदांग

note: name for mxe
en: Mele-Fila
mr: मेले-फिला

note: name for mxf
en: Malgbe
mr: माल्ग्बे

note: name for mxg
en: Mbangala
mr: म्बांगला

note: name for mxh
en: Mvuba
mr: म्वुबा

note: name for mxi
en: Mozarabic
mr: मोझारबिक

note: name for mxj
en: Deng, Geman
mr: डेन्ग, जर्मन

note: name for mxk
en: Monumbo
mr: मोनुम्बो

note: name for mxl
en: Gbe, Maxi
mr: ग्बे, मक्सि

note: name for mxm
en: Meramera
mr: मेरमेर

note: name for mxn
en: Moi (Indonesia)
mr: मोइ (इन्डोनेशिया)

note: name for mxo
en: Mbowe
mr: म्बोवे

note: name for mxp
en: Mixe, Tlahuitoltepec
mr: मिक्से, त्लाहुइतोल्तेपेक

note: name for mxq
en: Mixe, Juquila
mr: मिक्से, जुकुइला

note: name for mxr
en: Murik (Malaysia)
mr: मुरिक (मलेशिया)

note: name for mxs
en: Mixtec, Huitepec
mr: मिक्सतेक, हुइतेपेक

note: name for mxt
en: Mixtec, Jamiltepec
mr: मिक्सतेक, जमिलतेपेक

note: name for mxu
en: Mada (Cameroon)
mr: मदा (कॅमेरून)

note: name for mxv
en: Mixtec, Metlatónoc
mr: मिक्सतेक, मेत्लातोनोक

note: name for mxw
en: Namo
mr: नमो

note: name for mxx
en: Mahou
mr: महौ

note: name for mxy
en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
mr: मिक्सतेक, दक्षिणपूर्व नोचिक्सत्लॅन

note: name for mxz
en: Masela, Central
mr: मसेला, मध्य

note: name for mya
en: Burmese
mr: बर्मिज

note: name for myb
en: Mbay
mr: म्बेय

note: name for myc
en: Mayeka
mr: मयेका

note: name for myd
en: Maramba
mr: मराम्बा

note: name for mye
en: Myene
mr: म्येने

note: name for myf
en: Bambassi
mr: बम्बास्सि

note: name for myg
en: Manta
mr: मन्ता

note: name for myh
en: Makah
mr: मकाह

note: name for myi
en: Mina (India)
mr: मिना (भारत)

note: name for myj
en: Mangayat
mr: मन्गायात

note: name for myk
en: Senoufo, Mamara
mr: सेनौफो, ममरा

note: name for myl
en: Moma
mr: मोमा

note: name for mym
en: Me'en
mr: मेएन

note: name for myo
en: Anfillo
mr: अन्फिल्लो

note: name for myp
en: Pirahã
mr: पिराहा

note: name for myq
en: Maninka, Forest
mr: मनिनका, फोरेस्ट

note: name for myr
en: Muniche
mr: मुनिचे

note: name for mys
en: Mesmes
mr: मेस्मेस

note: name for myu
en: Mundurukú
mr: मुन्दुरुकु

note: name for myv
en: Erzya
mr: एर्ज्या

note: name for myw
en: Muyuw
mr: मुयुव

note: name for myx
en: Masaaba
mr: मसाब

note: name for myy
en: Macuna
mr: मकुना

note: name for myz
en: Mandaic, Classical
mr: मन्डैक, क्लासिकल

note: name for mza
en: Mixtec, Santa María Zacatepec
mr: मिक्सतेक, सॅन्टा मरिया झकातेपेक

note: name for mzb
en: Tumzabt
mr: तुमझाब्त

note: name for mzc
en: Madagascar Sign Language
mr: मडगास्कार चिन्ह भाषा

note: name for mzd
en: Malimba
mr: मलिम्बा

note: name for mze
en: Morawa
mr: मोरवा

note: name for mzg
en: Monastic Sign Language
mr: मोन्सतिक चिन्ह भाषा

note: name for mzh
en: Wichí Lhamtés Güisnay
mr: विचि ल्हामतेस गुइस्ने

note: name for mzi
en: Mazatec, Ixcatlán
mr: मझातेक, इक्सकत्लॅन

note: name for mzj
en: Manya
mr: मान्या

note: name for mzk
en: Mambila, Nigeria
mr: मम्बिला, नायजेरिआ

note: name for mzl
en: Mixe, Mazatlán
mr: मिक्से, मझातलॅन

note: name for mzm
en: Mumuye
mr: मुमुये

note: name for mzn
en: Mazanderani
mr: मझांदेरानी

note: name for mzo
en: Matipuhy
mr: मतिपुहि

note: name for mzp
en: Movima
mr: मोविम

note: name for mzq
en: Mori Atas
mr: मोरि अतास

note: name for mzr
en: Marúbo
mr: मरुबो

note: name for mzs
en: Macanese
mr: मकानेसे

note: name for mzt
en: Mintil
mr: मिंतिल

note: name for mzu
en: Inapang
mr: इनापंग

note: name for mzv
en: Manza
mr: मंझा

note: name for mzw
en: Deg
mr: देग

note: name for mzx
en: Mawayana
mr: मवयना

note: name for mzy
en: Mozambican Sign Language
mr: मझम्बिकन चिन्ह भाष

note: name for mzz
en: Maiadomu
mr: मैअदोमु

note: name for naa
en: Namla
mr: नम्ला

note: name for nab
en: Nambikuára, Southern
mr: नम्बिकुअरा, दक्षिण

note: name for nac
en: Narak
mr: नरक

note: name for nad
en: Nijadali
mr: निजदालि

note: name for nae
en: Naka'ela
mr: नकएला

note: name for naf
en: Nabak
mr: नबाक

note: name for nag
en: Naga Pidgin
mr: नगा पिडगिन

note: name for naj
en: Nalu
mr: नलु

note: name for nak
en: Nakanai
mr: नकनै

note: name for nal
en: Nalik
mr: नालिक

note: name for nam
en: Nangikurrunggurr
mr: नानगिकुर्रुन्ग्गुर्र

note: name for nan
en: Chinese, Min Nan
mr: चायनीज, मिन नान

note: name for nao
en: Naaba
mr: नाब

note: name for nap
en: Neapolitan
mr: नेपोलिशन

note: name for naq
en: Nama (Namibia)
mr: नमा (नामिबिया)

note: name for nar
en: Iguta
mr: इगुता

note: name for nas
en: Naasioi
mr: नासिओइ

note: name for nat
en: Hungworo
mr: हुन्गवोरो

note: name for nau
en: Nauru
mr: नौरु

note: name for nav
en: Navajo
mr: नवजो

note: name for naw
en: Nawuri
mr: नवुरि

note: name for nax
en: Nakwi
mr: नक्वि

note: name for nay
en: Narrinyeri
mr: नर्रिनयेरि

note: name for naz
en: Nahuatl, Coatepec
mr: नहुअति, कोअतेपेक

note: name for nba
en: Nyemba
mr: न्येम्बा

note: name for nbb
en: Ndoe
mr: न्डोए

note: name for nbc
en: Naga, Chang
mr: नगा, चांग

note: name for nbd
en: Ngbinda
mr: न्गबिन्डा

note: name for nbe
en: Naga, Konyak
mr: नागा, कोन्याक

note: name for nbf
en: Naxi
mr: नाक्सि

note: name for nbg
en: Nagarchal
mr: नगारचल

note: name for nbh
en: Ngamo
mr: न्गामो

note: name for nbi
en: Naga, Mao
mr: नागा, माओ

note: name for nbj
en: Ngarinman
mr: न्गारिनमन

note: name for nbk
en: Nake
mr: नके

note: name for nbl
en: Ndebele, South
mr: न्डेबेले, दक्षिण

note: name for nbm
en: Ngbaka Ma'bo
mr: न्गबका माबो

note: name for nbn
en: Kuri
mr: कुरि

note: name for nbo
en: Nkukoli
mr: न्कुकोलि

note: name for nbp
en: Nnam
mr: न्नाम

note: name for nbq
en: Nggem
mr: न्ग्गेम

note: name for nbr
en: Numana-Nunku-Gbantu-Numbu
mr: नुमना-नुनकु-ग्बांतु-नुम्बु

note: name for nbs
en: Namibian Sign Language
mr: नामिबिअन चिन्ह भाषा

note: name for nbt
en: Na
mr: ना

note: name for nbu
en: Naga, Rongmei
mr: नागा, रोन्गमै

note: name for nbv
en: Ngamambo
mr: न्गामाम्बो

note: name for nbw
en: Ngbandi, Southern
mr: न्गबन्दि, दक्षिण

note: name for nbx
en: Ngura
mr: न्गुरा

note: name for nby
en: Ningera
mr: निंजेरा

note: name for nca
en: Iyo
mr: इयो

note: name for ncb
en: Nicobarese, Central
mr: निकोबारेज, मध्य

note: name for ncc
en: Ponam
mr: पोनम

note: name for ncd
en: Nachering
mr: नचेरिंग

note: name for nce
en: Yale
mr: येल

note: name for ncf
en: Notsi
mr: नोत्सि

note: name for ncg
en: Nisga'a
mr: निस्गा

note: name for nch
en: Nahuatl, Central Huasteca
mr: नहाती, मध्य हास्तेका

note: name for nci
en: Nahuatl, Classical
mr: नहाती, क्लासिकल

note: name for ncj
en: Nahuatl, Northern Puebla
mr: नहाती, उत्तर पुएब्ला

note: name for nck
en: Nakara
mr: नकारा

note: name for ncl
en: Nahuatl, Michoacán
mr: नहाती, मिकोअकान

note: name for ncm
en: Nambo
mr: नम्बो

note: name for ncn
en: Nauna
mr: नौना

note: name for nco
en: Sibe
mr: सिबे

note: name for ncp
en: Ndaktup
mr: न्दाक्तुप

note: name for ncr
en: Ncane
mr: न्केन

note: name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
mr: निकारागुआन चिन्ह भाषा

note: name for nct
en: Naga, Chothe
mr: नगा, चोथे

note: name for ncu
en: Chumburung
mr: चुमबुरुंग

note: name for ncx
en: Nahuatl, Central Puebla
mr: नहाती, मध्य पुएब्ला

note: name for ncz
en: Natchez
mr: नाट्चेज

note: name for nda
en: Ndasa
mr: न्दासा

note: name for ndb
en: Kenswei Nsei
mr: केल्सै न्सै

note: name for ndc
en: Ndau
mr: न्दौ

note: name for ndd
en: Nde-Nsele-Nta
mr: न्दे-न्सेले-न्ता

note: name for nde
en: Ndebele, North
mr: न्देबेले, उत्तर

note: name for ndf
en: Nadruvian
mr: नड्रुविअन

note: name for ndg
en: Ndengereko
mr: न्देनगेरेको

note: name for ndh
en: Ndali
mr: न्दालि

note: name for ndi
en: Samba Leko
mr: साम्बा लेको

note: name for ndj
en: Ndamba
mr: न्दाम्बा

note: name for ndk
en: Ndaka
mr: न्दाका

note: name for ndl
en: Ndolo
mr: न्दोलो

note: name for ndm
en: Ndam
mr: न्दाम

note: name for ndn
en: Ngundi
mr: न्गुंदि

note: name for ndo
en: Ndonga
mr: न्डोन्गा

note: name for ndp
en: Ndo
mr: न्दो

note: name for ndq
en: Ndombe
mr: न्दोम्बे

note: name for ndr
en: Ndoola
mr: न्दुला

note: name for nds
en: Saxon, Low
mr: सॉक्सोन, लो

note: name for ndt
en: Ndunga
mr: न्दुन्गा

note: name for ndu
en: Dugun
mr: दुगुन

note: name for ndv
en: Ndut
mr: न्दुत

note: name for ndw
en: Ndobo
mr: न्दोबो

note: name for ndx
en: Nduga
mr: न्दुगा

note: name for ndy
en: Lutos
mr: लुतोस

note: name for ndz
en: Ndogo
mr: न्दोगो

note: name for nea
en: Ngad'a, Eastern
mr: न्गाद, पूर्व

note: name for neb
en: Toura (Côte d'Ivoire)
mr: तौरा (कोते द्लवौरे)

note: name for nec
en: Nedebang
mr: नेदेबंग

note: name for ned
en: Nde-Gbite
mr: न्दे-ग्बिते

note: name for nee
en: Kumak
mr: कुमाक

note: name for nef
en: Nefamese
mr: नेफामेज

note: name for neg
en: Negidal
mr: नेगिदल

note: name for neh
en: Nyenkha
mr: न्येन्खा

note: name for nei
en: Hittite, Neo-
mr: हित्तिते, निओ

note: name for nej
en: Neko
mr: नेको

note: name for nek
en: Neku
mr: नेकु

note: name for nem
en: Nemi
mr: नेमि

note: name for nen
en: Nengone
mr: नेनगोन

note: name for neo
en: Ná-Meo
mr: ना-मिओ

note: name for nep
en: Nepali
mr: नेपाळी

note: name for neq
en: Mixe, North Central
mr: मिक्से, उत्तर मध्य

note: name for ner
en: Yahadian
mr: यहादिअन

note: name for nes
en: Kinnauri, Bhoti
mr: किन्नौरि, भोति

note: name for net
en: Nete
mr: नेते

note: name for nev
en: Nyaheun
mr: न्यहुएन

note: name for new
en: Bhasa, Nepal
mr: भासा, नेपाल

note: name for nex
en: Neme
mr: नेमे

note: name for ney
en: Neyo
mr: नेयो

note: name for nez
en: Nez Perce
mr: नेज पेर्से

note: name for nfa
en: Dhao
mr: धाओ

note: name for nfd
en: Ahwai
mr: अहवै

note: name for nfl
en: Ayiwo
mr: अयिवो

note: name for nfr
en: Nafaanra
mr: नफानरा

note: name for nfu
en: Mfumte
mr: म्फुम्ते

note: name for nga
en: Ngbaka
mr: न्गबाक

note: name for ngb
en: Ngbandi, Northern
mr: न्गबन्दि, उत्तर

note: name for ngc
en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
mr: न्गोम्बे (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोन्गो)

note: name for ngd
en: Ngando (Central African Republic)
mr: न्गान्दो (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

note: name for nge
en: Ngemba
mr: न्गेम्ब

note: name for ngg
en: Ngbaka Manza
mr: न्गबका मन्झा

note: name for ngh
en: N/u
mr: नु

note: name for ngi
en: Ngizim
mr: न्गिझिम

note: name for ngj
en: Ngie
mr: न्गिए

note: name for ngk
en: Ngalkbun
mr: न्गाल्कबुन

note: name for ngl
en: Lomwe
mr: लोम्वे

note: name for ngm
en: Ngatik Men's Creole
mr: न्गातिक मेनस् क्रिओल

note: name for ngn
en: Ngwo
mr: न्गवो

note: name for ngo
en: Ngoni
mr: न्गोनि

note: name for ngp
en: Ngulu
mr: न्गुलु

note: name for ngq
en: Ngurimi
mr: ग्लुरिमि

note: name for ngr
en: Nanggu
mr: नानग्गु

note: name for ngs
en: Gvoko
mr: ग्वोको

note: name for ngt
en: Ngeq
mr: न्गेक

note: name for ngu
en: Nahuatl, Guerrero
mr: नहाती, गुएर्रेरो

note: name for ngv
en: Nagumi
mr: नगुमि

note: name for ngw
en: Ngwaba
mr: न्ग्वाबा

note: name for ngx
en: Nggwahyi
mr: न्ग्ग्वाहयि

note: name for ngy
en: Tibea
mr: तिबेए

note: name for ngz
en: Ngungwel
mr: न्गुंगवेल

note: name for nha
en: Nhanda
mr: न्हांदा

note: name for nhb
en: Beng
mr: बेंग

note: name for nhc
en: Nahuatl, Tabasco
mr: नहाती, तबास्को

note: name for nhd
en: Guaraní, Ava
mr: गुआरानि, अवा

note: name for nhe
en: Nahuatl, Eastern Huasteca
mr: नहाती, पूर्व हास्तेका

note: name for nhf
en: Nhuwala
mr: न्हुवाला

note: name for nhg
en: Nahuatl, Tetelcingo
mr: नहाती, तेतेल्सिंगो

note: name for nhh
en: Nahari
mr: नहारि

note: name for nhi
en: Nahuatl, Zacatlán-Ahuacatlán-Tepetzintla
mr: नहाती, झकत्लॅन-अहौकत्लॅन-तेपेत्झिंत्ला

note: name for nhk
en: Nahuatl, Isthmus-Cosoleacaque
mr: नहाती, इस्थमस-कोसोलेएकाक्युए

note: name for nhm
en: Nahuatl, Morelos
mr: नहाती, मोरेलोस

note: name for nhn
en: Nahuatl, Central
mr: नहाती, मध्य

note: name for nho
en: Takuu
mr: तकू

note: name for nhp
en: Nahuatl, Isthmus-Pajapan
mr: नहाती, इस्थमस-पजपन

note: name for nhq
en: Nahuatl, Huaxcaleca
mr: नहाती, हाक्सकालेका

note: name for nhr
en: Naro
mr: नरो

note: name for nht
en: Nahuatl, Ometepec
mr: नहाती, ओमेतेपेक

note: name for nhu
en: Noone
mr: नूने

note: name for nhv
en: Nahuatl, Temascaltepec
mr: नहाती, तेमास्काल्तेपेक

note: name for nhw
en: Nahuatl, Western Huasteca
mr: नहाती, पश्चिम हास्तेका

note: name for nhx
en: Nahuatl, Isthmus-Mecayapan
mr: नहाती, इस्थमुस-मेकायापन

note: name for nhy
en: Nahuatl, Northern Oaxaca
mr: नहाती, उत्तर ओअक्साका

note: name for nhz
en: Nahuatl, Santa María La Alta
mr: नहाती, सॉन्ता मारिया ला अल्ता

note: name for nia
en: Nias
mr: नीआस

note: name for nib
en: Nakama
mr: नकामा

note: name for nid
en: Ngandi
mr: न्गांडी

note: name for nie
en: Niellim
mr: निएल्लिम

note: name for nif
en: Nek
mr: नेक

note: name for nig
en: Ngalakan
mr: न्गालकन

note: name for nih
en: Nyiha (Tanzania)
mr: न्यिहा (तन्जानिया)

note: name for nii
en: Nii
mr: नी

note: name for nij
en: Ngaju
mr: न्गाजु

note: name for nik
en: Nicobarese, Southern
mr: निकोबारेज, दक्षिण

note: name for nil
en: Nila
mr: निला

note: name for nim
en: Nilamba
mr: निलाम्बा

note: name for nin
en: Ninzo
mr: निंझो

note: name for nio
en: Nganasan
mr: न्गानसान

note: name for niq
en: Nandi
mr: नंदी

note: name for nir
en: Nimboran
mr: निम्बोरन

note: name for nis
en: Nimi
mr: निमी

note: name for nit
en: Kolami, Southeastern
mr: कोलमि, दक्षिणपूर्व

note: name for niu
en: Niuean
mr: न्यूएन

note: name for niv
en: Gilyak
mr: गिल्याक

note: name for niw
en: Nimo
mr: निमो

note: name for nix
en: Hema
mr: हेमा

note: name for niy
en: Ngiti
mr: न्गिती

note: name for niz
en: Ningil
mr: निंगिल

note: name for nja
en: Nzanyi
mr: न्झान्यी

note: name for njb
en: Naga, Nocte
mr: नागा, नोक्ते

note: name for njd
en: Ndonde Hamba
mr: न्दोन्दे हाम्बा

note: name for njh
en: Naga, Lotha
mr: नगा, लोथा

note: name for nji
en: Gudanji
mr: गुदानजी

note: name for njj
en: Njen
mr: न्जेन

note: name for njl
en: Njalgulgule
mr: न्जालगुलगुले

note: name for njm
en: Naga, Angami
mr: नागा, अंगामि

note: name for njn
en: Naga, Liangmai
mr: नागा, लिअनग्मै

note: name for njo
en: Naga, Ao
mr: नागा, ओ

note: name for njr
en: Njerep
mr: न्जेरेप

note: name for njs
en: Nisa
mr: निसा

note: name for njt
en: Ndyuka-Trio Pidgin
mr: न्द्युका-त्रिओ पिडगिन

note: name for nju
en: Ngadjunmaya
mr: न्गाद्जुनमाया

note: name for njx
en: Kunyi
mr: कुन्यी

note: name for njy
en: Njyem
mr: न्ज्येम

note: name for nka
en: Nkoya
mr: न्कोया

note: name for nkb
en: Naga, Khoibu
mr: नागा, खौबु

note: name for nkc
en: Nkongho
mr: न्कोन्ग्हो

note: name for nkd
en: Koireng
mr: कौरेन्ग

note: name for nke
en: Duke
mr: दुके

note: name for nkf
en: Naga, Inpui
mr: नागा, इंपुइ

note: name for nkg
en: Nekgini
mr: नेक्गिनि

note: name for nkh
en: Naga, Khezha
mr: नागा, खेझा

note: name for nki
en: Naga, Thangal
mr: नागा, थांगल

note: name for nkj
en: Nakai
mr: नकाइ

note: name for nkk
en: Nokuku
mr: नोकुकु

note: name for nkm
en: Namat
mr: नामत

note: name for nkn
en: Nkangala
mr: निकांगाला

note: name for nko
en: Nkonya
mr: न्कोन्या

note: name for nkp
en: Niuatoputapu
mr: नियुआतोपुतापु

note: name for nkr
en: Nukuoro
mr: नुकुओरो

note: name for nks
en: Asmat, North
mr: अस्मत, उत्तर

note: name for nkt
en: Nyika (Tanzania)
mr: न्यिका (तन्जानिया)

note: name for nku
en: Kulango, Bouna
mr: कुलांगो, बौना

note: name for nkv
en: Nyika (Malawi and Zambia)
mr: न्यिका (मलावि व झाम्बिया)

note: name for nkw
en: Nkutu
mr: न्कुतु

note: name for nkx
en: Nkoroo
mr: न्कोरू

note: name for nkz
en: Nkari
mr: न्कारी

note: name for nla
en: Ngombale
mr: न्गोम्बाले

note: name for nlc
en: Nalca
mr: नाल्का

note: name for nld
en: Dutch
mr: डच

note: name for nle
en: Nyala, East
mr: न्याला, पूर्व

note: name for nlg
en: Gela
mr: गेला

note: name for nli
en: Grangali
mr: ग्रांगालि

note: name for nlj
en: Nyali
mr: न्यालि

note: name for nlk
en: Yali, Ninia
mr: यालि, निनिया

note: name for nll
en: Nihali
mr: निहाली

note: name for nln
en: Nahuatl, Durango
mr: नाहाती, दुरान्गो

note: name for nlo
en: Ngul
mr: न्गुल

note: name for nlr
en: Ngarla
mr: नगार्ला

note: name for nlu
en: Nchumbulu
mr: न्चुम्बुलु

note: name for nlv
en: Nahuatl, Orizaba
mr: नहाती, ओरिझाबा

note: name for nlx
en: Nahali
mr: नहाली

note: name for nly
en: Nyamal
mr: न्यामल

note: name for nlz
en: Nalögo
mr: नलोगो

note: name for nma
en: Naga, Maram
mr: नागा, मरम

note: name for nmb
en: Nambas, Big
mr: नमबस, मोठे

note: name for nmc
en: Ngam
mr: नगम

note: name for nmd
en: Ndumu
mr: न्दुमु

note: name for nme
en: Naga, Mzieme
mr: नागा, म्झिएमे

note: name for nmf
en: Naga, Tangkhul
mr: नागा, तांग्खुल

note: name for nmg
en: Kwasio
mr: क्वासिओ

note: name for nmh
en: Naga, Monsang
mr: नागा, मोन्सांग

note: name for nmi
en: Nyam
mr: न्याम

note: name for nmj
en: Ngombe (Central African Republic)
mr: न्गोम्बो (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

note: name for nmk
en: Namakura
mr: नमाकुरा

note: name for nml
en: Ndemli
mr: न्देमलि

note: name for nmm
en: Manangba
mr: मनानग्बा

note: name for nmn
en: !Xóõ
mr: त्ससि

note: name for nmo
en: Naga, Moyon
mr: नागा, मोयोन

note: name for nmp
en: Nimanbur
mr: निमानबुर

note: name for nmq
en: Nambya
mr: नाम्ब्या

note: name for nmr
en: Nimbari
mr: निम्बारी

note: name for nms
en: Letemboi
mr: लेतेम्बोइ

note: name for nmt
en: Namonuito
mr: नामोनुइतो

note: name for nmu
en: Maidu, Northeast
mr: मैदु, उत्तरपूर्व

note: name for nmv
en: Ngamini
mr: न्गामिनी

note: name for nmw
en: Nimoa
mr: निमोआ

note: name for nmx
en: Nama (Papua New Guinea)
mr: नामा (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for nmy
en: Namuyi
mr: नामुयि

note: name for nmz
en: Nawdm
mr: नाव्द्म

note: name for nna
en: Nyangumarta
mr: न्यानगुमार्ता

note: name for nnb
en: Nande
mr: नान्दे

note: name for nnc
en: Nancere
mr: नानसेरे

note: name for nnd
en: Ambae, West
mr: अम्बे, पश्चिम

note: name for nne
en: Ngandyera
mr: न्गान्द्येरा

note: name for nnf
en: Ngaing
mr: न्गैंग

note: name for nng
en: Naga, Maring
mr: नागा, मारिंग

note: name for nnh
en: Ngiemboon
mr: न्गिम्बून

note: name for nni
en: Nuaulu, North
mr: नुआउलु, उत्तर

note: name for nnj
en: Nyangatom
mr: न्यानगोतोम

note: name for nnk
en: Nankina
mr: नानकिना

note: name for nnl
en: Naga, Northern Rengma
mr: नागा, उत्तर रेंग्मा

note: name for nnm
en: Namia
mr: नामिया

note: name for nnn
en: Ngete
mr: न्गेते

note: name for nno
en: Norwegian Nynorsk
mr: नोर्वेजिअन न्यिनोर्स्क

note: name for nnp
en: Naga, Wancho
mr: नागा, वान्चो

note: name for nnq
en: Ngindo
mr: न्गिन्दो

note: name for nnr
en: Narungga
mr: नारूंग्गा

note: name for nns
en: Ningye
mr: निंग्ये

note: name for nnt
en: Nanticoke
mr: नान्टिकोक

note: name for nnu
en: Dwang
mr: द्वांग

note: name for nnv
en: Nugunu (Australia)
mr: नुगुनु (ऑस्ट्रेलिया)

note: name for nnw
en: Nuni, Southern
mr: नुनि, दक्षिण

note: name for nnx
en: Ngong
mr: न्गोंग

note: name for nny
en: Nyangga
mr: न्यांग्गा

note: name for nnz
en: Nda'nda'
mr: न्दांदा

note: name for noa
en: Woun Meu
mr: वोउन मेउ

note: name for nob
en: Norwegian Bokmål
mr: नोर्वेजिअन बोकमल

note: name for noc
en: Nuk
mr: नुक

note: name for nod
en: Thai, Northern
mr: थाइ, उत्तरीय

note: name for noe
en: Nimadi
mr: निमादी

note: name for nof
en: Nomane
mr: नोमाने

note: name for nog
en: Nogai
mr: नोगाइ

note: name for noh
en: Nomu
mr: नोमु

note: name for noi
en: Noiri
mr: नौरि

note: name for noj
en: Nonuya
mr: नोनुया

note: name for nok
en: Nooksack
mr: नूकसॅक

note: name for nom
en: Nocamán
mr: नोकामन

note: name for non
en: Norse, Old
mr: नोर्स, जुणे

note: name for noo
en: Nootka
mr: नूत्का

note: name for nop
en: Numanggang
mr: नुमानग्गांग

note: name for noq
en: Ngongo
mr: न्गोंगो

note: name for nor
en: Norwegian
mr: नोर्वेजियन

note: name for nos
en: Nisu, Eastern
mr: निसु, पूर्व

note: name for not
en: Nomatsiguenga
mr: नोमात्सिगुएंगा

note: name for nou
en: Ewage-Notu
mr: एवागे-नोतु

note: name for nov
en: Novial
mr: नोविअल

note: name for now
en: Nyambo
mr: न्याम्बो

note: name for noy
en: Noy
mr: नोय

note: name for noz
en: Nayi
mr: नायी

note: name for npa
en: Nar Phu
mr: नार फु

note: name for npb
en: Nupbikha
mr: नुप्बिखा

note: name for nph
en: Naga, Phom
mr: नागा, फोम

note: name for npl
en: Nahuatl, Southeastern Puebla
mr: नहाती, दक्षिणपूर्व पुएब्ला

note: name for npn
en: Mondropolon
mr: मोंद्रोपोलोन

note: name for npo
en: Naga, Pochuri
mr: नागा, पोचुरि

note: name for nps
en: Nipsan
mr: निपसन

note: name for npu
en: Naga, Puimei
mr: नागा, पुइमेइ

note: name for npy
en: Napu
mr: नापु

note: name for nqg
en: Nago, Southern
mr: न्गो, दक्षिण

note: name for nqk
en: Ede Nago, Kura
mr: एडे नागो, कुरा

note: name for nqm
en: Ndom
mr: न्दोम

note: name for nqn
en: Nen
mr: नेन

note: name for nqo
en: N'Ko
mr: न्को

note: name for nra
en: Ngom
mr: न्गोम

note: name for nrb
en: Nara
mr: नारा

note: name for nrc
en: Noric
mr: नोरिक

note: name for nre
en: Naga, Southern Rengma
mr: नागा, दक्षिण रेंगमा

note: name for nrg
en: Narango
mr: नारांगो

note: name for nri
en: Naga, Chokri
mr: नागा, चोक्रि

note: name for nrl
en: Ngarluma
mr: न्गारलुमा

note: name for nrm
en: Narom
mr: नारोम

note: name for nrn
en: Norn
mr: नोर्न

note: name for nrp
en: Picene, North
mr: पिसेने, उत्तर

note: name for nrr
en: Norra
mr: नोर्रा

note: name for nrt
en: Kalapuya, Northern
mr: कलापुया, उत्तर

note: name for nrx
en: Ngurmbur
mr: न्गुर्मबुर

note: name for nrz
en: Lala
mr: लाला

note: name for nsa
en: Naga, Sangtam
mr: नागा, संग्तम

note: name for nsc
en: Nshi
mr: न्शी

note: name for nsd
en: Nisu, Southern
mr: निसु, दक्षिण

note: name for nse
en: Nsenga
mr: न्सेन्गा

note: name for nsg
en: Ngasa
mr: न्गासा

note: name for nsh
en: Ngoshie
mr: न्गोशिए

note: name for nsi
en: Nigerian Sign Language
mr: नायजेरिअन चिन्ह भाषा

note: name for nsk
en: Naskapi
mr: नास्कापि

note: name for nsl
en: Norwegian Sign Language
mr: नोर्वेजिअन चिन्ह भाषा

note: name for nsm
en: Naga, Sumi
mr: नागा, सुमि

note: name for nsn
en: Nehan
mr: नेहान

note: name for nso
en: Sotho, Northern
mr: सोथो, उत्तर

note: name for nsp
en: Nepalese Sign Language
mr: नेपालिज चिन्ह भाषा

note: name for nsq
en: Miwok, Northern Sierra
mr: मिवोक, उत्तर सिएर्रा

note: name for nsr
en: Maritime Sign Language
mr: मिरटाइम चिन्ह भाषा

note: name for nss
en: Nali
mr: नालि

note: name for nst
en: Naga, Tase
mr: नागा, तसे

note: name for nsu
en: Nahuatl, Sierra Negra
mr: नहाती, सिएर्रा नेग्रा

note: name for nsv
en: Nisu, Southwestern
mr: निसु, दक्षिणपश्चिम

note: name for nsw
en: Navut
mr: नावुत

note: name for nsx
en: Nsongo
mr: न्सोन्गो

note: name for nsy
en: Nasal
mr: नसल

note: name for nsz
en: Nisenan
mr: निसेनान

note: name for nte
en: Nathembo
mr: नाथेम्बो

note: name for nti
en: Natioro
mr: नटिओरो

note: name for ntj
en: Ngaanyatjarra
mr: न्गान्यात्जर्रा

note: name for ntk
en: Ikoma-Nata-Isenye
mr: इकोमा-नता-इसेन्ये

note: name for ntm
en: Nateni
mr: नतेनि

note: name for nto
en: Ntomba
mr: न्तोम्बा

note: name for ntp
en: Tepehuan, Northern
mr: तेपेहुआन, उत्तर

note: name for ntr
en: Delo
mr: डेलो

note: name for nts
en: Natagaimas
mr: नतागैमास

note: name for ntu
en: Natügu
mr: नतुगु

note: name for ntw
en: Nottoway
mr: नोत्तोवय

note: name for nty
en: Mantsi
mr: मात्सि

note: name for ntz
en: Natanzi
mr: नतांझी

note: name for nua
en: Yuaga
mr: युआगा

note: name for nuc
en: Nukuini
mr: नुकुइनि

note: name for nud
en: Ngala
mr: ग्लाला

note: name for nue
en: Ngundu
mr: नगुंडु

note: name for nuf
en: Nusu
mr: नुसु

note: name for nug
en: Nungali
mr: नुंगालि

note: name for nuh
en: Ndunda
mr: न्दुंदा

note: name for nui
en: Ngumbi
mr: न्गुम्बि

note: name for nuj
en: Nyole
mr: न्योले

note: name for nul
en: Nusa Laut
mr: नुसा लौत

note: name for num
en: Niuafo'ou
mr: निउअफोउ

note: name for nun
en: Nung (Myanmar)
mr: नुंग (म्यानमार)

note: name for nuo
en: Nguôn
mr: न्गुओन

note: name for nup
en: Nupe-Nupe-Tako
mr: नुपे-नुपे-तको

note: name for nuq
en: Nukumanu
mr: नुकुमानु

note: name for nur
en: Nukuria
mr: नुकुरिया

note: name for nus
en: Nuer
mr: नुएर

note: name for nut
en: Nung (Viet Nam)
mr: नुंग (विएत नाम)

note: name for nuu
en: Ngbundu
mr: न्ग्बुन्डु

note: name for nuv
en: Nuni, Northern
mr: नुनि, उत्तर

note: name for nuw
en: Nguluwan
mr: न्गुलुवान

note: name for nux
en: Mehek
mr: मेहेक

note: name for nuy
en: Nunggubuyu
mr: नुंग्गुबुयु

note: name for nuz
en: Nahuatl, Tlamacazapa
mr: नहुँत्ल, त्लामकझ्पा

note: name for nvh
en: Nasarian
mr: नसारिअन

note: name for nvm
en: Namiae
mr: नमैए

note: name for nwa
en: Nawathinehena
mr: नवाथिनेहेना

note: name for nwb
en: Nyabwa
mr: न्याब्वा

note: name for nwc
en: Newari, Old
mr: नेवारि, जुणे

note: name for nwe
en: Ngwe
mr: न्गवे

note: name for nwi
en: Tanna, Southwest
mr: तन्ना, दक्षिणपश्चिम

note: name for nwm
en: Nyamusa-Molo
mr: न्यामुसा-मोलो

note: name for nwr
en: Nawaru
mr: नवारु

note: name for nwx
en: Newar, Middle
mr: नेवार, मध्य

note: name for nwy
en: Nottoway-Meherrin
mr: नोत्तोवेय-मेहेर्रिन

note: name for nxa
en: Nauete
mr: नैएते

note: name for nxd
en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
mr: न्गादो (देमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

note: name for nxe
en: Nage
mr: नगे

note: name for nxg
en: Ngad'a
mr: न्गदा

note: name for nxi
en: Nindi
mr: निंदि

note: name for nxl
en: Nuaulu, South
mr: नुऔलु, दक्षिण

note: name for nxm
en: Numidian
mr: नुमिदिअन

note: name for nxn
en: Ngawun
mr: न्गवुन

note: name for nxr
en: Ninggerum
mr: निंग्गेरुम

note: name for nxu
en: Narau
mr: नरौ

note: name for nxx
en: Nafri
mr: नफ्रि

note: name for nya
en: Nyanja
mr: न्यांजा

note: name for nyb
en: Nyangbo
mr: न्यांग्बो

note: name for nyc
en: Nyanga-li
mr: न्यांगा-लि

note: name for nyd
en: Nyore
mr: न्योरे

note: name for nye
en: Nyengo
mr: न्येंगो

note: name for nyf
en: Giryama
mr: गिर्यामा

note: name for nyg
en: Nyindu
mr: न्यिंदु

note: name for nyh
en: Nyigina
mr: न्यिगिना

note: name for nyi
en: Ama (Sudan)
mr: अमा (सुदान)

note: name for nyj
en: Nyanga
mr: न्यांगा

note: name for nyk
en: Nyaneka
mr: न्यानेका

note: name for nyl
en: Nyeu
mr: न्येउ

note: name for nym
en: Nyamwezi
mr: न्यामवेझी

note: name for nyn
en: Nyankole
mr: न्यानकोले

note: name for nyo
en: Nyoro
mr: न्योरो

note: name for nyp
en: Nyang'i
mr: न्यांगि

note: name for nyq
en: Nayini
mr: न्यायिनी

note: name for nyr
en: Nyiha (Malawi)
mr: न्यिहा (मलवि)

note: name for nys
en: Nyunga
mr: न्यूंगा

note: name for nyt
en: Nyawaygi
mr: न्यावायगी

note: name for nyu
en: Nyungwe
mr: न्यूंग्वे

note: name for nyv
en: Nyulnyul
mr: न्युलन्युल

note: name for nyw
en: Nyaw
mr: न्याव

note: name for nyx
en: Nganyaywana
mr: न्गांयाय्वाना

note: name for nyy
en: Nyakyusa-Ngonde
mr: न्याक्युसा-न्गोन्दे

note: name for nza
en: Mbembe, Tigon
mr: म्बेम्बे, तिगोन

note: name for nzb
en: Njebi
mr: न्जेबि

note: name for nzi
en: Nzima
mr: न्झिमा

note: name for nzk
en: Nzakara
mr: न्जाकारा

note: name for nzm
en: Naga, Zeme
mr: नागा, झेमे

note: name for nzs
en: New Zealand Sign Language
mr: न्यू झिलंड चिन्ह भाषा

note: name for nzu
en: Teke-Nzikou
mr: तेके-न्झिकौ

note: name for nzy
en: Nzakambay
mr: न्झाकाम्बे

note: name for nzz
en: Dogon, Nanga Dama
mr: डोगोन, नांगा डमा

note: name for oaa
en: Orok
mr: ओरोक

note: name for oac
en: Oroch
mr: ओरोच

note: name for oar
en: Aramaic, Old (up to 700 BCE)
mr: अरमैक, जुणे (700 BCE पर्यंत)

note: name for oav
en: Avar, Old
mr: अवर, जुणे

note: name for obi
en: Obispeño
mr: ओबिस्पेनो

note: name for obk
en: Bontok, Southern
mr: बोंटोक, दक्षिणीय

note: name for obl
en: Oblo
mr: अब्लो

note: name for obm
en: Moabite
mr: मोअबाइट

note: name for obo
en: Manobo, Obo
mr: मनोबो, ओबो

note: name for obr
en: Burmese, Old
mr: बर्मिज, जुणे

note: name for obt
en: Breton, Old
mr: ब्रेटोन, जुणे

note: name for obu
en: Obulom
mr: ओबुलोम

note: name for oca
en: Ocaina
mr: अकैन

note: name for och
en: Chinese, Old
mr: चायनीज, जुणे

note: name for oci
en: Occitan (post 1500)
mr: ओस्सीटन (पोस्ट 1500)

note: name for oco
en: Cornish, Old
mr: कोर्निश, जुणे

note: name for ocu
en: Matlatzinca, Atzingo
mr: मत्लात्झिंका, अत्झिंगो

note: name for oda
en: Odut
mr: ओदुत

note: name for odk
en: Od
mr: ओद

note: name for odt
en: Dutch, Old
mr: डच, जुणे

note: name for odu
en: Odual
mr: अदुअल

note: name for ofo
en: Ofo
mr: ओफो

note: name for ofs
en: Frisian, Old
mr: फ्रिसिअन, जुणे

note: name for ofu
en: Efutop
mr: एफुतोप

note: name for ogb
en: Ogbia
mr: अग्बिआ

note: name for ogc
en: Ogbah
mr: अग्बाह

note: name for oge
en: Georgian, Old
mr: जॉर्जिअन, जुणे

note: name for ogg
en: Ogbogolo
mr: ओग्बोगोलो

note: name for ogo
en: Khana
mr: खाना

note: name for ogu
en: Ogbronuagum
mr: ओघ्ब्रोनौगुम

note: name for oht
en: Hittite, Old
mr: हित्तिटे, जुणे

note: name for ohu
en: Hungarian, Old
mr: हंगेरिअन, जुणे

note: name for oia
en: Oirata
mr: ओअराता

note: name for oin
en: One, Inebu
mr: ओने, इनेबु

note: name for ojb
en: Ojibwa, Northwestern
mr: ओजिब्वा, उत्तरपश्चिम

note: name for ojc
en: Ojibwa, Central
mr: ओजिब्वा, मध्य

note: name for ojg
en: Ojibwa, Eastern
mr: ओजिब्वा, पूर्व

note: name for oji
en: Ojibwa
mr: ओजिब्वा

note: name for ojp
en: Japanese, Old
mr: जपानीज, जुणे

note: name for ojs
en: Ojibwa, Severn
mr: ओजिब्वा, सेवेर्न

note: name for ojv
en: Ontong Java
mr: ओन्तोंग जावा

note: name for ojw
en: Ojibwa, Western
mr: ओजिब्वा, पश्चिम

note: name for oka
en: Okanagan
mr: ओकांगन

note: name for okb
en: Okobo
mr: ओकोबो

note: name for okd
en: Okodia
mr: ओकोदिया

note: name for oke
en: Okpe (Southwestern Edo)
mr: ओक्पे (दक्षिणपश्चिम एदो)

note: name for okh
en: Koresh-e Rostam
mr: कोरेश-ए-रोस्ताम

note: name for oki
en: Okiek
mr: ओकैक

note: name for okj
en: Oko-Juwoi
mr: ओके-जुवौ

note: name for okk
en: One, Kwamtim
mr: ओने, क्वामतिम

note: name for okl
en: Kentish Sign Language, Old
mr: केंतिश चिन्ह भाषा, जुणे

note: name for okm
en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
mr: कोरिअन, मध्य (10th-16th शतक)

note: name for okn
en: Oki-No-Erabu
mr: ओकि-नो-एराबु

note: name for oko
en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
mr: कोरिअन, जुणे (3rd-9th cent.)

note: name for okr
en: Kirike
mr: किरिके

note: name for oks
en: Oko-Eni-Osayen
mr: ओको-एनि-ओसायेन

note: name for oku
en: Oku
mr: ओकु

note: name for okv
en: Orokaiva
mr: ओरोकैवा

note: name for okx
en: Okpe (Northwestern Edo)
mr: ओक्पे (उत्तरपश्चिम एदो)

note: name for ola
en: Walungge
mr: वलुंग्गे

note: name for old
en: Mochi
mr: मोचि

note: name for ole
en: Olekha
mr: ओलेखा

note: name for olm
en: Oloma
mr: ओलोमा

note: name for olo
en: Livvi
mr: लिव्वि

note: name for olr
en: Olrat
mr: ओइरात

note: name for oma
en: Omaha-Ponca
mr: ओमहा-पोंका

note: name for omb
en: Ambae, East
mr: अमबे, पूर्व

note: name for omc
en: Mochica
mr: मोचिका

note: name for ome
en: Omejes
mr: ओमेजेस

note: name for omg
en: Omagua
mr: ओमगुआ

note: name for omi
en: Omi
mr: ओमि

note: name for omk
en: Omok
mr: ओमोक

note: name for oml
en: Ombo
mr: ओम्बो

note: name for omn
en: Minoan
mr: मिनोआन

note: name for omo
en: Utarmbung
mr: उतर्मबुंग

note: name for omp
en: Manipuri, Old
mr: मनिपुरि, जुणे

note: name for omr
en: Marathi, Old
mr: मराठी, जुणे

note: name for omt
en: Omotik
mr: ओमोतिक

note: name for omu
en: Omurano
mr: ओमुरानो

note: name for omw
en: Tairora, South
mr: तैरोरा, दक्षिण

note: name for omx
en: Mon, Old
mr: मोन, जुणे

note: name for ona
en: Ona
mr: ओना

note: name for onb
en: Lingao
mr: लिंगाओ

note: name for one
en: Oneida
mr: ओनैदा

note: name for ong
en: Olo
mr: ओलो

note: name for oni
en: Onin
mr: ओनिन

note: name for onj
en: Onjob
mr: ओंजोब

note: name for onk
en: One, Kabore
mr: ओने, काबोरे

note: name for onn
en: Onobasulu
mr: ओनोबसुलु

note: name for ono
en: Onondaga
mr: ओनोंदगा

note: name for onp
en: Sartang
mr: सर्तांग

note: name for onr
en: One, Northern
mr: ओने, उत्तर

note: name for ons
en: Ono
mr: ओनो

note: name for ont
en: Ontenu
mr: ओन्तेनु

note: name for onu
en: Unua
mr: उनुआ

note: name for onw
en: Nubian, Old
mr: नुबिअन, जुणे

note: name for onx
en: Onin Based Pidgin
mr: ओनिन आधारीत पिडगिन

note: name for ood
en: Tohono O'odham
mr: तोहोनो ओधाम

note: name for oog
en: Ong
mr: ओंग

note: name for oon
en: Önge
mr: ओंगे

note: name for oor
en: Oorlams
mr: ओर्लम्स्

note: name for oos
en: Ossetic, Old
mr: ओस्सेतिक, जुणे

note: name for opa
en: Okpamheri
mr: ओक्पाम्हेरि

note: name for opk
en: Kopkaka
mr: कोप्काक

note: name for opm
en: Oksapmin
mr: ओक्साप्मिन

note: name for opo
en: Opao
mr: ओपाओ

note: name for opt
en: Opata
mr: ओपाता

note: name for opy
en: Ofayé
mr: ओफाये

note: name for ora
en: Oroha
mr: ओरोहा

note: name for orc
en: Orma
mr: ओर्मा

note: name for ore
en: Orejón
mr: ओरेजॉन

note: name for org
en: Oring
mr: ओरिंग

note: name for orh
en: Oroqen
mr: ओरोकेन

note: name for ori
en: Oriya
mr: उडिया

note: name for orm
en: Oromo
mr: ओरोमो

note: name for orn
en: Orang Kanaq
mr: ओरांग कानक

note: name for oro
en: Orokolo
mr: ओरोकोलो

note: name for orr
en: Oruma
mr: ओरुमा

note: name for ors
en: Orang Seletar
mr: ओरांग सेलेतर

note: name for ort
en: Oriya, Adivasi
mr: उडिया, आदिवासी

note: name for oru
en: Ormuri
mr: ओर्मुरि

note: name for orv
en: Russian, Old
mr: रशियन, जुणे

note: name for orw
en: Oro Win
mr: ओरो विन

note: name for orx
en: Oro
mr: ओरो

note: name for orz
en: Ormu
mr: ओर्मु

note: name for osa
en: Osage
mr: ओसेज

note: name for osc
en: Oscan
mr: ओस्कॅन

note: name for osi
en: Osing
mr: ओसिंग

note: name for oso
en: Ososo
mr: ओसोसो

note: name for osp
en: Spanish, Old
mr: स्पॅनिश, जुणे

note: name for oss
en: Ossetian
mr: ओस्सेतिअन

note: name for ost
en: Osatu
mr: असातु

note: name for osu
en: One, Southern
mr: ओने, दक्षिण

note: name for osx
en: Saxon, Old
mr: सॅक्सोन, जुणे

note: name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
mr: टर्किश, ओट्टोमन (1500-1928)

note: name for otb
en: Tibetan, Old
mr: तिबेतन, ओल्ड

note: name for otd
en: Ot Danum
mr: ओत दानुम

note: name for ote
en: Otomi, Mezquital
mr: ओतोमि, मेझ्क्युइतल

note: name for oti
en: Oti
mr: ओति

note: name for otk
en: Turkish, Old
mr: तुर्किश, जुणे

note: name for otl
en: Otomi, Tilapa
mr: ओतोमि, तिलपा

note: name for otm
en: Otomi, Eastern Highland
mr: ओतोमि, पूर्व हायलॅन्ड

note: name for otn
en: Otomi, Tenango
mr: ओतोमि, तेनांगो

note: name for otq
en: Otomi, Querétaro
mr: ओतोमि, क्वेरेतारो

note: name for otr
en: Otoro
mr: ओतोरो

note: name for ots
en: Otomi, Estado de México
mr: ओतोमि, एस्तादो दे मिक्सिको

note: name for ott
en: Otomi, Temoaya
mr: ओतोमि, तेमोअया

note: name for otu
en: Otuke
mr: ओतुके

note: name for otw
en: Ottawa
mr: ओटावा

note: name for otx
en: Otomi, Texcatepec
mr: ओतोमि, तेक्सकातेपेक

note: name for oty
en: Tamil, Old
mr: तमिळ, जुणे

note: name for otz
en: Otomi, Ixtenco
mr: ओतोमि, इक्सतेंको

note: name for oua
en: Tagargrent
mr: तगरग्रेन्त

note: name for oub
en: Glio-Oubi
mr: ग्लिओ-औबि

note: name for oue
en: Ounge
mr: औंज

note: name for oui
en: Uighur, Old
mr: उइघुर, जुणे

note: name for oum
en: Ouma
mr: औमा

note: name for oun
en: !O!ung
mr: ओउंग

note: name for owi
en: Owiniga
mr: ओविनिगा

note: name for owl
en: Welsh, Old
mr: वेल्श, जुणे

note: name for oyb
en: Oy
mr: ओय

note: name for oyd
en: Oyda
mr: ओयदा

note: name for oym
en: Wayampi
mr: वायाम्पि

note: name for oyy
en: Oya'oya
mr: ओयाओया

note: name for ozm
en: Koonzime
mr: कून्झिमे

note: name for pab
en: Parecís
mr: परेसिस

note: name for pac
en: Pacoh
mr: पकोह

note: name for pad
en: Paumarí
mr: पौमरी

note: name for pae
en: Pagibete
mr: पगिबेते

note: name for paf
en: Paranawát
mr: परनवत

note: name for pag
en: Pangasinan
mr: पॅनगेसिनान

note: name for pah
en: Tenharim
mr: तेंहरिम

note: name for pai
en: Pe
mr: पे

note: name for pak
en: Parakanã
mr: परकना

note: name for pal
en: Pahlavi
mr: पह्लावी

note: name for pam
en: Pampanga
mr: पम्पंगा

note: name for pan
en: Panjabi
mr: पंजाबी

note: name for pao
en: Paiute, Northern
mr: पौते, उत्तर

note: name for pap
en: Papiamento
mr: पापियामेन्टो

note: name for paq
en: Parya
mr: पर्या

note: name for par
en: Panamint
mr: पनमिन्त

note: name for pas
en: Papasena
mr: पपसेना

note: name for pat
en: Papitalai
mr: पपितलै

note: name for pau
en: Palauan
mr: पालौन

note: name for pav
en: Pakaásnovos
mr: पकास्नोवोस

note: name for paw
en: Pawnee
mr: पव्नी

note: name for pax
en: Pankararé
mr: पंकररे

note: name for pay
en: Pech
mr: पेच

note: name for paz
en: Pankararú
mr: पंकररु

note: name for pbb
en: Páez
mr: पैझ

note: name for pbc
en: Patamona
mr: पतामोना

note: name for pbe
en: Popoloca, Mezontla
mr: पोपोलोका, मेन्झोंत्ला

note: name for pbf
en: Popoloca, Coyotepec
mr: पोपोलोका, कोयोतेपेक

note: name for pbg
en: Paraujano
mr: परौजनो

note: name for pbh
en: E'ñapa Woromaipu
mr: एपा वोरोमैपु

note: name for pbi
en: Parkwa
mr: पर्क्वा

note: name for pbl
en: Mak (Nigeria)
mr: मॅक (नायजेरिआ)

note: name for pbn
en: Kpasam
mr: क्पासम

note: name for pbo
en: Papel
mr: पपेल

note: name for pbp
en: Badyara
mr: बद्यारा

note: name for pbr
en: Pangwa
mr: पंग्वा

note: name for pbs
en: Pame, Central
mr: पमे, मध्य

note: name for pbt
en: Pashto, Southern
mr: पश्तो, दक्षिण

note: name for pbu
en: Pashto, Northern
mr: पश्तो, उत्तर

note: name for pbv
en: Pnar
mr: प्नार

note: name for pby
en: Pyu
mr: प्यू

note: name for pbz
en: Palu
mr: पलु

note: name for pca
en: Popoloca, Santa Inés Ahuatempan
mr: पोपोलोक, सॅन्ता इनेस अहातेम्पन

note: name for pcb
en: Pear
mr: पेअर

note: name for pcc
en: Bouyei
mr: बौयै

note: name for pcd
en: Picard
mr: पिकार्ड

note: name for pce
en: Palaung, Ruching
mr: पलौंग, रुचिंग

note: name for pcf
en: Paliyan
mr: पलियान

note: name for pcg
en: Paniya
mr: पनिया

note: name for pch
en: Pardhan
mr: पर्धान

note: name for pci
en: Duruwa
mr: दुरुवा

note: name for pcj
en: Parenga
mr: परेंगा

note: name for pck
en: Chin, Paite
mr: चिन, पैते

note: name for pcl
en: Pardhi
mr: पर्धी

note: name for pcm
en: Pidgin, Nigerian
mr: पिडगिन, नायजेरिअन

note: name for pcn
en: Piti
mr: पिति

note: name for pcp
en: Pacahuara
mr: पचहुअरा

note: name for pcr
en: Panang
mr: पनांग

note: name for pcw
en: Pyapun
mr: प्यापुन

note: name for pda
en: Anam
mr: अनाम

note: name for pdc
en: German, Pennsylvania
mr: जर्मन, पेंसिल्वेनिया

note: name for pdi
en: Pa Di
mr: प दि

note: name for pdn
en: Podena
mr: पोदेना

note: name for pdo
en: Padoe
mr: पदोए

note: name for pdt
en: Plautdietsch
mr: प्लौत्दिएत्श

note: name for pdu
en: Kayan
mr: कयन

note: name for pea
en: Indonesian, Peranakan
mr: इन्दोनेशिअन, पेरनकन

note: name for peb
en: Pomo, Eastern
mr: पोमो, पूर्व

note: name for ped
en: Mala (Papua New Guinea)
mr: मला (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for pee
en: Taje
mr: तजे

note: name for pef
en: Pomo, Northeastern
mr: पोमो, उत्तरपूर्व

note: name for peg
en: Pengo
mr: पेंगो

note: name for peh
en: Bonan
mr: बोनान

note: name for pei
en: Chichimeca-Jonaz
mr: चिचिमेका-जोनाझ

note: name for pej
en: Pomo, Northern
mr: पोमो, उत्तर

note: name for pek
en: Penchal
mr: पेंचल

note: name for pel
en: Pekal
mr: पेकल

note: name for pem
en: Phende
mr: फेंदे

note: name for peo
en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
mr: पर्शियन, जुणे (ca. 600-400 B.C.)

note: name for pep
en: Kunja
mr: कुंजा

note: name for peq
en: Pomo, Southern
mr: पोमो, दक्षिण

note: name for pes
en: Persian, Iranian
mr: पर्शिअन, इरानियन

note: name for pev
en: Pémono
mr: पेमोनो

note: name for pex
en: Petats
mr: पेतात्स

note: name for pey
en: Petjo
mr: पेत्जो

note: name for pez
en: Penan, Eastern
mr: पेनान, पूर्व

note: name for pfa
en: Pááfang
mr: पाफांग

note: name for pfe
en: Peere
mr: पेएरे

note: name for pfl
en: Pfaelzisch
mr: प्फाएलझिश

note: name for pga
en: Creole Arabic, Sudanese
mr: क्रिओल अरबीक, सुदानिज

note: name for pgg
en: Pangwali
mr: पंग्वालि

note: name for pgi
en: Pagi
mr: पगि

note: name for pgk
en: Rerep
mr: रेरेप

note: name for pgn
en: Paelignian
mr: पएलिगनिअन

note: name for pgs
en: Pangseng
mr: पंग्सेन्ग

note: name for pgu
en: Pagu
mr: पगु

note: name for pgy
en: Pongyong
mr: पोंग्योंग

note: name for pha
en: Pa-Hng
mr: प-हंग

note: name for phd
en: Phudagi
mr: फुदगि

note: name for phg
en: Phuong
mr: फुओंग

note: name for phh
en: Phukha
mr: फुखा

note: name for phk
en: Phake
mr: फके

note: name for phl
en: Phalura
mr: फलुरा

note: name for phm
en: Phimbi
mr: फिम्बि

note: name for phn
en: Phoenician
mr: फोएनिशियन

note: name for pho
en: Phunoi
mr: फुनौ

note: name for phq
en: Phana'
mr: फाना

note: name for phr
en: Pahari-Potwari
mr: पहारि-पोत्वारि

note: name for pht
en: Phu Thai
mr: फु थाइ

note: name for phu
en: Phuan
mr: फुअन

note: name for phv
en: Pahlavani
mr: पह्लावनि

note: name for phw
en: Phangduwali
mr: फँग्दुवलि

note: name for pia
en: Pima Bajo
mr: पिम बजो

note: name for pib
en: Yine
mr: यिने

note: name for pic
en: Pinji
mr: पिंजि

note: name for pid
en: Piaroa
mr: पिअरोरा

note: name for pie
en: Piro
mr: पिरो

note: name for pif
en: Pingelapese
mr: पिंगेलपेज

note: name for pig
en: Pisabo
mr: पिसाबो

note: name for pih
en: Pitcairn-Norfolk
mr: पिटकैर्न-नोर्फोल्क

note: name for pii
en: Pini
mr: पिनि

note: name for pij
en: Pijao
mr: पिजाओ

note: name for pil
en: Yom
mr: योम

note: name for pim
en: Powhatan
mr: पोव्हातन

note: name for pin
en: Piame
mr: पैमे

note: name for pio
en: Piapoco
mr: पिअपोको

note: name for pip
en: Pero
mr: पेरो

note: name for pir
en: Piratapuyo
mr: पिरातापुयो

note: name for pis
en: Pijin
mr: पिजिन

note: name for pit
en: Pitta Pitta
mr: पित्ता पित्ता

note: name for piu
en: Pintupi-Luritja
mr: पिंतुपि-लुरित्जा

note: name for piv
en: Pileni
mr: पिलेनि

note: name for piw
en: Pimbwe
mr: पिम्बवे

note: name for pix
en: Piu
mr: पिउ

note: name for piy
en: Piya-Kwonci
mr: पिया-क्वोन्कि

note: name for piz
en: Pije
mr: पिजे

note: name for pjt
en: Pitjantjatjara
mr: पित्जानत्जात्जार

note: name for pka
en: Prākrit, Ardhamāgadhī
mr: प्रक्रित, अर्धामगधि

note: name for pkb
en: Pokomo
mr: पोकोमो

note: name for pkc
en: Paekche
mr: पेएक्चे

note: name for pkg
en: Pak-Tong
mr: पाक-तोंग

note: name for pkh
en: Pankhu
mr: पांखु

note: name for pkn
en: Pakanha
mr: पकांहा

note: name for pko
en: Pökoot
mr: पोकूत

note: name for pkp
en: Pukapuka
mr: पुकापुका

note: name for pkr
en: Kurumba, Attapady
mr: कुरूम्बा, अत्तापदि

note: name for pks
en: Pakistan Sign Language
mr: पाकिस्तान चिन्ह भाषा

note: name for pkt
en: Maleng
mr: मलेंग

note: name for pku
en: Paku
mr: पकु

note: name for pla
en: Miani
mr: मिअनि

note: name for plb
en: Polonombauk
mr: पोलोनोम्बौक

note: name for plc
en: Palawano, Central
mr: पलवानो, मध्य

note: name for pld
en: Polari
mr: पोलारि

note: name for ple
en: Palu'e
mr: पलुए

note: name for plg
en: Pilagá
mr: पिल्गा

note: name for plh
en: Paulohi
mr: पौलोहि

note: name for pli
en: Pali
mr: पाली

note: name for plj
en: Polci
mr: पोल्कि

note: name for plk
en: Shina, Kohistani
mr: शिंना, कोहिस्तानि

note: name for pll
en: Palaung, Shwe
mr: पलौंग, श्वे

note: name for pln
en: Palenquero
mr: पनेक्वेरो

note: name for plo
en: Popoluca, Oluta
mr: पोपोलुका, ओलुता

note: name for plp
en: Palpa
mr: पल्पा

note: name for plq
en: Palaic
mr: पलैक

note: name for plr
en: Senoufo, Palaka
mr: सेनौफो, पलका

note: name for pls
en: Popoloca, San Marcos Tlalcoyalco
mr: पोपोलोका, सॅन मार्कोज त्लालकोयाल्को

note: name for plt
en: Malagasy, Plateau
mr: मलागासी, प्लतौ

note: name for plu
en: Palikúr
mr: पलिकुर

note: name for plv
en: Palawano, Southwest
mr: पलवानो, दक्षिणपश्चिम

note: name for plw
en: Palawano, Brooke's Point
mr: पलवानो, ब्रूक्स् पॉइन्ट

note: name for ply
en: Bolyu
mr: बोल्यु

note: name for plz
en: Paluan
mr: पलुआन

note: name for pma
en: Paama
mr: पामा

note: name for pmb
en: Pambia
mr: पाम्बिआ

note: name for pmc
en: Palumata
mr: पलुमता

note: name for pme
en: Pwaamei
mr: प्वामै

note: name for pmf
en: Pamona
mr: पमोना

note: name for pmh
en: Prākrit, Māhārāṣṭri
mr: प्रक्रित, महाराष्ट्री

note: name for pmi
en: Pumi, Northern
mr: पुमि, उत्तर

note: name for pmj
en: Pumi, Southern
mr: पुमि, दक्षिण

note: name for pmk
en: Pamlico
mr: पम्लिको

note: name for pml
en: Lingua Franca
mr: लिंगुआ फ्रान्का

note: name for pmm
en: Pomo
mr: पोमो

note: name for pmn
en: Pam
mr: पॅम

note: name for pmo
en: Pom
mr: पोम

note: name for pmq
en: Pame, Northern
mr: पमे, उत्तर

note: name for pmr
en: Paynamar
mr: पय्नमार

note: name for pms
en: Piemontese
mr: पिएमोन्तेज

note: name for pmt
en: Tuamotuan
mr: तुअमोतुआन

note: name for pmu
en: Panjabi, Mirpur
mr: पंजाबि, मिर्पुर

note: name for pmw
en: Miwok, Plains
mr: मिवोक, प्लेन्स्

note: name for pmx
en: Naga, Poumei
mr: नागा, पौमै

note: name for pmy
en: Malay, Papuan
mr: मालेय, पपुआन

note: name for pmz
en: Pame, Southern
mr: पमे, दक्षिण

note: name for pna
en: Punan Bah-Biau
mr: पुनान बाह-बिऔ

note: name for pnb
en: Panjabi, Western
mr: पंजाबी, पश्चिम

note: name for pnc
en: Pannei
mr: पन्नेइ

note: name for pne
en: Penan, Western
mr: पेनान, पश्चिम

note: name for png
en: Pongu
mr: पोंगु

note: name for pnh
en: Penrhyn
mr: पेंर्हिन

note: name for pni
en: Aoheng
mr: ओहेंग

note: name for pnm
en: Punan Batu 1
mr: पुनान बतु 1

note: name for pnn
en: Pinai-Hagahai
mr: पिनाइ-हगहाइ

note: name for pno
en: Panobo
mr: पनोबो

note: name for pnp
en: Pancana
mr: पंकाना

note: name for pnq
en: Pana (Burkina Faso)
mr: पना (बुर्किना फासो)

note: name for pnr
en: Panim
mr: पनिम

note: name for pns
en: Ponosakan
mr: पोनोसकन

note: name for pnt
en: Pontic
mr: पोन्तिक

note: name for pnu
en: Bunu, Jiongnai
mr: बुनु, जिओंग्नाइ

note: name for pnv
en: Pinigura
mr: पिनिगुरा

note: name for pnw
en: Panytyima
mr: पानित्यिमा

note: name for pnx
en: Phong-Kniang
mr: फोन्ग-क्निआंग

note: name for pny
en: Pinyin
mr: पिन्यिन

note: name for pnz
en: Pana (Central African Republic)
mr: पना (मध्य अफ्रिकन रिपब्लिक)

note: name for poc
en: Poqomam
mr: पोकोमम

note: name for pod
en: Ponares
mr: पोनारेज

note: name for poe
en: Popoloca, San Juan Atzingo
mr: पोपोलोका, सॅन जुअन अत्झिंगो

note: name for pof
en: Poke
mr: पोके

note: name for pog
en: Potiguára
mr: पोतिगुअरा

note: name for poh
en: Poqomchi'
mr: पोकोम्चि

note: name for poi
en: Popoluca, Highland
mr: पोपोलुका, हायलॅन्ड

note: name for pok
en: Pokangá
mr: पोकांगा

note: name for pol
en: Polish
mr: पोलिश

note: name for pom
en: Pomo, Southeastern
mr: पोमो, दक्षिणपूर्व

note: name for pon
en: Pohnpeian
mr: पोह्नपैयन

note: name for poo
en: Pomo, Central
mr: पोमो, मध्य

note: name for pop
en: Pwapwa
mr: प्वाप्वा

note: name for poq
en: Popoluca, Texistepec
mr: पोपोलुका, तेक्सिस्तेपेक

note: name for por
en: Portuguese
mr: पोर्ट्युगिज

note: name for pos
en: Popoluca, Sayula
mr: पोपोलुका, सयुला

note: name for pot
en: Potawatomi
mr: पोतवतोमि

note: name for pov
en: Crioulo, Upper Guinea
mr: क्रिऔलो, अप्पर गिनी

note: name for pow
en: Popoloca, San Felipe Otlaltepec
mr: पोपोलोका, सॅन फिलिपे ओत्लाल्तेपेक

note: name for pox
en: Polabian
mr: पोलबिअन

note: name for poy
en: Pogolo
mr: पोगोलो

note: name for ppa
en: Pao
mr: पाओ

note: name for ppe
en: Papi
mr: पापि

note: name for ppi
en: Paipai
mr: पैपै

note: name for ppk
en: Uma
mr: उमा

note: name for ppl
en: Pipil
mr: पिपिल

note: name for ppm
en: Papuma
mr: पपुमा

note: name for ppn
en: Papapana
mr: पपपना

note: name for ppo
en: Folopa
mr: फोलोप

note: name for ppp
en: Pelende
mr: पेलेन्दे

note: name for ppq
en: Pei
mr: पेइ

note: name for ppr
en: Piru
mr: पिरु

note: name for pps
en: Popoloca, San Luís Temalacayuca
mr: पोपोलोका, सॅन लुइस तेमलकयुका

note: name for ppt
en: Pare
mr: परे

note: name for ppu
en: Papora
mr: पपोरा

note: name for pqa
en: Pa'a
mr: पा

note: name for pqm
en: Malecite-Passamaquoddy
mr: मलेसित-पस्सामक्युओड्डी

note: name for prb
en: Lua'
mr: लुआ

note: name for prc
en: Parachi
mr: पराचि

note: name for prd
en: Parsi-Dari
mr: पार्सि-दरि

note: name for pre
en: Principense
mr: प्रिंसिपेंज

note: name for prf
en: Paranan
mr: परॅनॅन

note: name for prg
en: Prussian
mr: प्रुशिअन

note: name for prh
en: Porohanon
mr: पोरोहानोन

note: name for pri
en: Paicî
mr: पैसि

note: name for prk
en: Parauk
mr: परौक

note: name for prl
en: Peruvian Sign Language
mr: पेरुविअन चिन्ह भाषा

note: name for prm
en: Kibiri
mr: किबिरि

note: name for prn
en: Prasuni
mr: प्रसुनि

note: name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
mr: प्रोवेनेंकल, जुणे (1500 पर्यंत)

note: name for prp
en: Parsi
mr: पार्सि

note: name for prq
en: Ashéninka Perené
mr: अशेनिंका पेरेने

note: name for prr
en: Puri
mr: पुरि

note: name for prs
en: Persian, Afghan
mr: पर्शियन, अफगानिस्तान

note: name for prt
en: Phai
mr: फाइ

note: name for pru
en: Puragi
mr: पुरगि

note: name for prw
en: Parawen
mr: परवेन

note: name for prx
en: Purik
mr: पुरिक

note: name for pry
en: Pray 3
mr: प्रेय 3

note: name for prz
en: Providencia Sign Language
mr: प्रोविदेंशिया चिन्ह भाषा

note: name for psa
en: Awyu, Asue
mr: अव्यु, असुए

note: name for psc
en: Persian Sign Language
mr: पर्शिअन चिन्ह भाषा

note: name for psd
en: Plains Indian Sign Language
mr: प्लैन्स् इन्डिअन चिन्ह भाषा

note: name for pse
en: Malay, Central
mr: मालेय, मध्य

note: name for psg
en: Penang Sign Language
mr: पेनांग चिन्ह भाषा

note: name for psh
en: Pashayi, Southwest
mr: पशायी, दक्षिणपश्चिम

note: name for psi
en: Pashayi, Southeast
mr: पशायी, दक्षिणपूर्व

note: name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
mr: प्युएर्तो रिकन चिन्ह भाषा

note: name for psm
en: Pauserna
mr: पौसेर्ना

note: name for psn
en: Panasuan
mr: पनासुअन

note: name for pso
en: Polish Sign Language
mr: पोलिश चिन्ह भाषा

note: name for psp
en: Philippine Sign Language
mr: फिलिप्पाइन चिन्ह भाषा

note: name for psq
en: Pasi
mr: पसि

note: name for psr
en: Portuguese Sign Language
mr: पोर्तुगिज चिन्ह भाषा

note: name for pss
en: Kaulong
mr: कौलोंग

note: name for pst
en: Pashto, Central
mr: पश्तो, मध्य

note: name for psu
en: Prākrit, Sauraseni
mr: प्रक्रित, सौरासेनि

note: name for psw
en: Port Sandwich
mr: पोर्ट सॅन्डविच

note: name for psy
en: Piscataway
mr: पिस्कात्वेय

note: name for pta
en: Pai Tavytera
mr: पाइ तावितेरा

note: name for pth
en: Pataxó Hã-Ha-Hãe
mr: पताक्सो हा-हा-हाए

note: name for pti
en: Pintiini
mr: पिंतीनि

note: name for ptn
en: Patani
mr: पतनि

note: name for pto
en: Zo'é
mr: झोए

note: name for ptp
en: Patep
mr: पते

note: name for ptr
en: Piamatsina
mr: पैअमत्सिना

note: name for ptt
en: Enrekang
mr: एंरेकांग

note: name for ptu
en: Bambam
mr: बामबाम

note: name for ptv
en: Port Vato
mr: पोर्ट वतो

note: name for ptw
en: Pentlatch
mr: पेन्त्लात्च

note: name for pty
en: Pathiya
mr: पथिया

note: name for pua
en: Purepecha, Western Highland
mr: पुरेपेचा, पूर्व हायलॅन्ड

note: name for pub
en: Purum
mr: पुरुम

note: name for puc
en: Punan Merap
mr: पुनान मेराप

note: name for pud
en: Punan Aput
mr: पुनान अपुत

note: name for pue
en: Puelche
mr: पुएल्चे

note: name for puf
en: Punan Merah
mr: पुनान मेराह

note: name for pug
en: Phuie
mr: फुइए

note: name for pui
en: Puinave
mr: पुइनावे

note: name for puj
en: Punan Tubu
mr: पुनान तुबु

note: name for puk
en: Pu Ko
mr: पु को

note: name for pum
en: Puma
mr: पुमा

note: name for puo
en: Puoc
mr: पुओक

note: name for pup
en: Pulabu
mr: पुलबु

note: name for puq
en: Puquina
mr: पुकुइना

note: name for pur
en: Puruborá
mr: पुरुबोरा

note: name for pus
en: Pushto
mr: पुश्तो

note: name for put
en: Putoh
mr: पुतोह

note: name for puu
en: Punu
mr: पुनु

note: name for puw
en: Puluwatese
mr: पुलुवतेज

note: name for pux
en: Puare
mr: पुअरे

note: name for puy
en: Purisimeño
mr: पुरिसिमेनो

note: name for puz
en: Naga, Purum
mr: नागा, पुरुम

note: name for pwa
en: Pawaia
mr: पवैअ

note: name for pwb
en: Panawa
mr: पनवा

note: name for pwg
en: Gapapaiwa
mr: गपपैवा

note: name for pwm
en: Molbog
mr: मोल्बोग

note: name for pwn
en: Paiwan
mr: पैवन

note: name for pwo
en: Karen, Pwo Western
mr: करेन, प्वो पश्चिम

note: name for pwr
en: Powari
mr: पोवरि

note: name for pww
en: Karen, Pwo Northern
mr: करेन, प्वो उत्तर

note: name for pxm
en: Mixe, Quetzaltepec
mr: मिक्से, कुएत्झाल्तेपेक

note: name for pye
en: Krumen, Pye
mr: क्रुमेल, प्ये

note: name for pym
en: Fyam
mr: फ्याम

note: name for pyn
en: Poyanáwa
mr: पोयान्वा

note: name for pys
en: Paraguayan Sign Language
mr: परागुअयन चिन्ह भाषा

note: name for pyu
en: Puyuma
mr: पुयुम

note: name for pyx
en: Pyu (Myanmar)
mr: प्यु (म्यांमार)

note: name for pyy
en: Pyen
mr: प्येन

note: name for pzn
en: Naga, Para
mr: नागा, पारा

note: name for qua
en: Quapaw
mr: क्वापाव

note: name for qub
en: Quechua, Huallaga Huánuco
mr: कुएचुआ, हुअल्लांगा हुअनुको

note: name for quc
en: K'iche'
mr: किचे

note: name for qud
en: Quichua, Calderón Highland
mr: कुइचुआ, कल्डेरोन हायलॅन्ड

note: name for que
en: Quechua
mr: क्वेचुआ

note: name for quf
en: Quechua, Lambayeque
mr: कुएचुआ, लाम्बयेक्वे

note: name for qug
en: Quichua, Chimborazo Highland
mr: कुइचुआ, चिम्बोराझो हायलॅन्ड

note: name for quh
en: Quechua, South Bolivian
mr: कुएचुआ, दक्षिण बोलिविअन

note: name for qui
en: Quileute
mr: क्वेइलेउत

note: name for quk
en: Quechua, Chachapoyas
mr: कुएचुआ, चाचापोयाज

note: name for qul
en: Quechua, North Bolivian
mr: कुएचुआ, उत्तर बोलिविअन

note: name for qum
en: Sipacapense
mr: सिपकपेन्से

note: name for qun
en: Quinault
mr: कुइनॉल्ट

note: name for qup
en: Quechua, Southern Pastaza
mr: कुएचुआ, दक्षिण पास्ताझा

note: name for quq
en: Quinqui
mr: कुंतकुइ

note: name for qur
en: Quechua, Yanahuanca Pasco
mr: कुएचुआ, यनहुअंका पास्को

note: name for qus
en: Quichua, Santiago del Estero
mr: कुइचुआ, सान्तिअगो देल एस्तेरो

note: name for quv
en: Sacapulteco
mr: सकपुल्तेको

note: name for quw
en: Quichua, Tena Lowland
mr: कुइचुआ, तेना लॉलॅन्ड

note: name for qux
en: Quechua, Yauyos
mr: कुएचुआ, याउयोज

note: name for quy
en: Quechua, Ayacucho
mr: कुएचुआ, अयाकुचो

note: name for quz
en: Quechua, Cusco
mr: कुएचुआ, कुस्को

note: name for qva
en: Quechua, Ambo-Pasco
mr: कुएचुआ, अम्बो-पास्को

note: name for qvc
en: Quechua, Cajamarca
mr: कुएचुआ, कजमार्का

note: name for qve
en: Quechua, Eastern Apurímac
mr: कुएचुआ, पूर्व अपुरिमाक

note: name for qvh
en: Quechua, Huamalíes-Dos de Mayo Huánuco
mr: कुएचुआ, हुअमालिएस-दोस दे मयो हुअनुको

note: name for qvi
en: Quichua, Imbabura Highland
mr: कुइचुआ, इम्बाबुरा हायलॅन्ड

note: name for qvj
en: Quichua, Loja Highland
mr: कुइचुआ, लोजा हायलॅन्ड

note: name for qvl
en: Quechua, Cajatambo North Lima
mr: कुएचुआ, कजताम्बो उत्तर लिमा

note: name for qvm
en: Quechua, Margos-Yarowilca-Lauricocha
mr: कुएचुआ, मार्गोस-यारोविल्का-लौरिकोचा

note: name for qvn
en: Quechua, North Junín
mr: कुएचुआ, उत्तर जुनिन

note: name for qvo
en: Quechua, Napo Lowland
mr: कुएचुआ, नपो लोलॅन्ड

note: name for qvp
en: Quechua, Pacaraos
mr: कुएचुआ, पकरओस

note: name for qvs
en: Quechua, San Martín
mr: कुएचुआ, सॅन मार्तिन

note: name for qvw
en: Quechua, Huaylla Wanca
mr: कुएचुआ, हुअय्ला वान्का

note: name for qvy
en: Queyu
mr: कुएयु

note: name for qvz
en: Quichua, Northern Pastaza
mr: कुइचुआ, उत्तर पास्ताझा

note: name for qwa
en: Quechua, Corongo Ancash
mr: कुएचुआ, कोरोंगो अनकॅश

note: name for qwc
en: Quechua, Classical
mr: कुएचुआ, क्लासिकल

note: name for qwh
en: Quechua, Huaylas Ancash
mr: कुएचुआ, हुअय्लास अनकॅश

note: name for qwm
en: Kuman (Russia)
mr: कुमन (रशिया)

note: name for qws
en: Quechua, Sihuas Ancash
mr: कुएचुआ, सिहुअस अनकॅश

note: name for qwt
en: Kwalhioqua-Tlatskanai
mr: क्वाल्हिओकुआ-त्लात्स्कनाइ

note: name for qxa
en: Quechua, Chiquián Ancash
mr: कुएचुआ, चिकुइअन अनकॅश

note: name for qxc
en: Quechua, Chincha
mr: कुएचुआ, चिंचा

note: name for qxh
en: Quechua, Panao Huánuco
mr: कुएचुआ, पनाओ हुअनुको

note: name for qxl
en: Quichua, Salasaca Highland
mr: कुइचुआ, सलसका हायलॅन्ड

note: name for qxn
en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
mr: कुएचुआ, उत्तर कोंचुकोस अनकॅश

note: name for qxo
en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
mr: कुएचुआ, दक्षिण कोंचुकोस अनकॅश

note: name for qxp
en: Quechua, Puno
mr: कुएचुआ, पुनो

note: name for qxq
en: Qashqa'i
mr: काश्कै

note: name for qxr
en: Quichua, Cañar Highland
mr: कुइचुआ, कनर हायलॅन्ड

note: name for qxs
en: Qiang, Southern
mr: कुइआन्ग, दक्षिण

note: name for qxt
en: Quechua, Santa Ana de Tusi Pasco
mr: कुएचुआ, सॅन्ता अना दे तुसि पास्को

note: name for qxu
en: Quechua, Arequipa-La Unión
mr: कुएचुआ, अरेकुअपा-ला युनिअन

note: name for qxw
en: Quechua, Jauja Wanca
mr: कुएचुआ, जउजा वान्का

note: name for qya
en: Quenya
mr: कुएन्या

note: name for qyp
en: Quiripi
mr: कुइरिपी

note: name for raa
en: Dungmali
mr: दुन्गमालि

note: name for rab
en: Camling
mr: कॅमलिंग

note: name for rac
en: Rasawa
mr: रसवा

note: name for rad
en: Rade
mr: रेद

note: name for raf
en: Meohang, Western
mr: मेओहांग, पश्चिम

note: name for rag
en: Logooli
mr: लुगूलि

note: name for rah
en: Rabha
mr: रभा

note: name for rai
en: Ramoaaina
mr: रमोआइना

note: name for raj
en: Rajasthani
mr: राजस्थानी

note: name for rak
en: Tulu-Bohuai
mr: तुलु-बोहऐ

note: name for ral
en: Ralte
mr: राल्ते

note: name for ram
en: Canela
mr: कनेला

note: name for ran
en: Riantana
mr: रिअंतना

note: name for rao
en: Rao
mr: राओ

note: name for rap
en: Rapanui
mr: रापानुइ

note: name for raq
en: Saam
mr: साम

note: name for rar
en: Maori, Cook Islands
mr: माओरि, कूक द्विप

note: name for ras
en: Tegali
mr: तेगलि

note: name for rat
en: Razajerdi
mr: रजाजेर्दि

note: name for rau
en: Raute
mr: रौते

note: name for rav
en: Sampang
mr: सम्पंग

note: name for raw
en: Rawang
mr: रवांग

note: name for rax
en: Rang
mr: रंग

note: name for ray
en: Rapa
mr: रपा

note: name for raz
en: Rahambuu
mr: रहमबू

note: name for rbb
en: Palaung, Rumai
mr: पलौंग, रूमै

note: name for rbk
en: Bontok, Northern
mr: बोंटोक, उत्तर

note: name for rbl
en: Bikol, Miraya
mr: बिकोल, मिरया

note: name for rcf
en: Creole French, Réunion
mr: क्रिओल फ्रेंच, रियुनिअन

note: name for rdb
en: Rudbari
mr: रुद्बारी

note: name for rea
en: Rerau
mr: रेरौ

note: name for reb
en: Rembong
mr: रेम्बोंग

note: name for ree
en: Kayan, Rejang
mr: कयन, रेजांग

note: name for reg
en: Kara (Tanzania)
mr: करा (तंजानिया)

note: name for rei
en: Reli
mr: रेलि

note: name for rej
en: Rejang
mr: रेजंग

note: name for rel
en: Rendille
mr: रेन्दिल्ले

note: name for rem
en: Remo
mr: रेमो

note: name for ren
en: Rengao
mr: रेंगाओ

note: name for rer
en: Rer Bare
mr: रेर बरे

note: name for res
en: Reshe
mr: रेशे

note: name for ret
en: Retta
mr: रेत्ता

note: name for rey
en: Reyesano
mr: रेयेसानो

note: name for rga
en: Roria
mr: रोरिया

note: name for rge
en: Romano-Greek
mr: रोमानो-ग्रिक

note: name for rgk
en: Rangkas
mr: रंग्कास

note: name for rgn
en: Romagnol
mr: रोमांग्नोल

note: name for rgr
en: Resígaro
mr: रेसिगारो

note: name for rgs
en: Roglai, Southern
mr: रोग्लाइ, दक्षिण

note: name for rgu
en: Ringgou
mr: रिंग्गौ

note: name for rhg
en: Rohingya
mr: रोहिंग्या

note: name for rhp
en: Yahang
mr: यहांग

note: name for ria
en: Riang (India)
mr: रिआंग (भारत)

note: name for rie
en: Rien
mr: रैन

note: name for rif
en: Tarifit
mr: तरिफित

note: name for ril
en: Riang (Myanmar)
mr: रिआंग (म्यान्मार)

note: name for rim
en: Nyaturu
mr: न्यातुरु

note: name for rin
en: Nungu
mr: नुंगु

note: name for rir
en: Ribun
mr: रिबन

note: name for rit
en: Ritarungo
mr: रितारुंगो

note: name for riu
en: Riung
mr: रिउंग

note: name for rjg
en: Rajong
mr: रजोंग

note: name for rji
en: Raji
mr: रजि

note: name for rjs
en: Rajbanshi
mr: रज्बांशि

note: name for rka
en: Kraol
mr: क्रओल

note: name for rkb
en: Rikbaktsa
mr: रिक्बाकत्सा

note: name for rkh
en: Rakahanga-Manihiki
mr: रकहांगा-मनिहिकि

note: name for rki
en: Rakhine
mr: रखिने

note: name for rkm
en: Marka
mr: मर्का

note: name for rkt
en: Rangpuri
mr: रंगपुरि

note: name for rma
en: Rama
mr: रमा

note: name for rmb
en: Rembarunga
mr: रेमबरुंगा

note: name for rmc
en: Romani, Carpathian
mr: रोमानी, कर्पथिअन

note: name for rmd
en: Danish, Traveller
mr: डॅनिश, ट्रावेल्लेर

note: name for rme
en: Angloromani
mr: अंग्लोरोमानी

note: name for rmf
en: Romani, Kalo Finnish
mr: रोमानी, कलो फिन्निश

note: name for rmg
en: Norwegian, Traveller
mr: नोर्वेजिअन, ट्रावेल्लेर

note: name for rmh
en: Murkim
mr: मुर्किम

note: name for rmi
en: Lomavren
mr: लोमव्रेन

note: name for rmk
en: Romkun
mr: रोमकुन

note: name for rml
en: Romani, Baltic
mr: रोमानी, बाल्टिक

note: name for rmm
en: Roma
mr: रोमा

note: name for rmn
en: Romani, Balkan
mr: रोमानी, बाल्कन

note: name for rmo
en: Romani, Sinte
mr: रोमानी, सिंते

note: name for rmp
en: Rempi
mr: रेम्पि

note: name for rmq
en: Caló
mr: कलो

note: name for rms
en: Romanian Sign Language
mr: रोमानीअन चिन्ह भाषा

note: name for rmt
en: Domari
mr: दामरि

note: name for rmu
en: Romani, Tavringer
mr: रोमानी, तव्रिंगर

note: name for rmv
en: Romanova
mr: रोमनोव

note: name for rmw
en: Romani, Welsh
mr: रोमानी, वेल्श

note: name for rmx
en: Romam
mr: रोमम

note: name for rmy
en: Romani, Vlax
mr: रोमानी, व्लॅक्स

note: name for rmz
en: Marma
mr: मर्मा

note: name for rna
en: Runa
mr: रूना

note: name for rnd
en: Ruund
mr: रूंड

note: name for rng
en: Ronga
mr: रोंगा

note: name for rnl
en: Ranglong
mr: रांग्लोंग

note: name for rnn
en: Roon
mr: रून

note: name for rnp
en: Rongpo
mr: रोंग्पो

note: name for rnw
en: Rungwa
mr: रूंग्वा

note: name for rob
en: Tae'
mr: तेए

note: name for roc
en: Roglai, Cacgia
mr: रोग्लाइ, कॅगिया

note: name for rod
en: Rogo
mr: रोगो

note: name for roe
en: Ronji
mr: रोन्जी

note: name for rof
en: Rombo
mr: रोम्बो

note: name for rog
en: Roglai, Northern
mr: रोग्लै, उत्तर

note: name for roh
en: Romansh
mr: रोमान्श

note: name for rol
en: Romblomanon
mr: रोम्ब्लोमनोन

note: name for rom
en: Romany
mr: रोमानी

note: name for ron
en: Romanian
mr: रोमानियन

note: name for roo
en: Rotokas
mr: रोतोकास

note: name for rop
en: Kriol
mr: क्रिओल

note: name for ror
en: Rongga
mr: रोंग्गा

note: name for rou
en: Runga
mr: रुंगा

note: name for row
en: Dela-Oenale
mr: देला-ओएनले

note: name for rpn
en: Repanbitip
mr: रेपनबितिप

note: name for rpt
en: Rapting
mr: रॅप्तिंग

note: name for rri
en: Ririo
mr: रिरिओ

note: name for rro
en: Waima
mr: वैमा

note: name for rsb
en: Romano-Serbian
mr: रोमानो-सर्बिअन

note: name for rsi
en: Rennellese Sign Language
mr: रेन्नेल्लेज चिन्ह भाषा

note: name for rsl
en: Russian Sign Language
mr: रशिअन चिन्ह भाषा

note: name for rth
en: Ratahan
mr: रताहन

note: name for rtm
en: Rotuman
mr: रोतुमन

note: name for rtw
en: Rathawi
mr: रथावि

note: name for rub
en: Gungu
mr: गुंगु

note: name for ruc
en: Ruuli
mr: रूलि

note: name for rue
en: Rusyn
mr: रूसिन

note: name for ruf
en: Luguru
mr: लुगुरु

note: name for rug
en: Roviana
mr: रोविअना

note: name for ruh
en: Ruga
mr: रुगा

note: name for rui
en: Rufiji
mr: रुफिजि

note: name for ruk
en: Che
mr: चे

note: name for run
en: Rundi
mr: रुन्डी

note: name for ruo
en: Romanian, Istro
mr: रोमानिअन, इस्त्रो

note: name for rup
en: Romanian, Macedo-
mr: रोमानिअन, मसेडो

note: name for ruq
en: Romanian, Megleno
mr: रोमानिअन, मेग्लेनो

note: name for rus
en: Russian
mr: रशियन

note: name for rut
en: Rutul
mr: रूतुल

note: name for ruu
en: Lobu, Lanas
mr: लोबु, लनस

note: name for ruy
en: Mala (Nigeria)
mr: मला (नायजेरिआ)

note: name for ruz
en: Ruma
mr: रूमा

note: name for rwa
en: Rawo
mr: रवो

note: name for rwk
en: Rwa
mr: रवा

note: name for rwm
en: Amba (Uganda)
mr: अम्बा (यूगांडा)

note: name for rwo
en: Rawa
mr: रवा

note: name for rwr
en: Marwari (India)
mr: मारवारि (भारत)

note: name for ryn
en: Amami-Oshima, Northern
mr: अमामी-ओशिमा, उत्तर

note: name for rys
en: Yaeyama
mr: येएयामा

note: name for ryu
en: Okinawan, Central
mr: ओकिंनावन, मध्य

note: name for saa
en: Saba
mr: सब

note: name for sab
en: Buglere
mr: बुग्लेरे

note: name for sac
en: Meskwaki
mr: मेस्कवाकि

note: name for sad
en: Sandawe
mr: सॅन्डावे

note: name for sae
en: Sabanê
mr: सबाने

note: name for saf
en: Safaliba
mr: सफालिबा

note: name for sag
en: Sango
mr: सॅन्गो

note: name for sah
en: Yakut
mr: याकुट

note: name for saj
en: Sahu
mr: साहु

note: name for sak
en: Sake
mr: सके

note: name for sam
en: Aramaic, Samaritan
mr: अरामैक, समैरितन

note: name for san
en: Sanskrit
mr: संस्कृत

note: name for sao
en: Sause
mr: सौसे

note: name for sap
en: Sanapaná
mr: सनपना

note: name for saq
en: Samburu
mr: सम्बुरु

note: name for sar
en: Saraveca
mr: सरवेका

note: name for sas
en: Sasak
mr: सास्क

note: name for sat
en: Santali
mr: संथाळी

note: name for sau
en: Saleman
mr: सलेमन

note: name for sav
en: Saafi-Saafi
mr: साफी-साफी

note: name for saw
en: Sawi
mr: सावि

note: name for sax
en: Sa
mr: सा

note: name for say
en: Saya
mr: साया

note: name for saz
en: Saurashtra
mr: सौराष्ट्र

note: name for sba
en: Ngambay
mr: न्गामबे

note: name for sbb
en: Simbo
mr: सिम्बो

note: name for sbc
en: Kele (Papua New Guinea)
mr: केले (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for sbd
en: Samo, Southern
mr: समो, दक्षिण

note: name for sbe
en: Saliba
mr: सलिबा

note: name for sbf
en: Shabo
mr: शाबो

note: name for sbg
en: Seget
mr: सेगेत

note: name for sbh
en: Sori-Harengan
mr: सोरि-हरेंगन

note: name for sbi
en: Seti
mr: सेति

note: name for sbj
en: Surbakhal
mr: सुर्बाखल

note: name for sbk
en: Safwa
mr: साफ्वा

note: name for sbl
en: Sambal, Botolan
mr: साम्बल, बोतोलन

note: name for sbm
en: Sagala
mr: सगाला

note: name for sbn
en: Bhil, Sindhi
mr: भिल, सिंधी

note: name for sbo
en: Sabüm
mr: सबुम

note: name for sbp
en: Sangu (Tanzania)
mr: सांगु (तंजानिया)

note: name for sbq
en: Sileibi
mr: सिलैबि

note: name for sbr
en: Sembakung Murut
mr: सेम्बाकुंग मुरुत

note: name for sbs
en: Subiya
mr: सुबिया

note: name for sbt
en: Kimki
mr: किम्कि

note: name for sbu
en: Bhoti, Stod
mr: भोति, स्टोड

note: name for sbv
en: Sabine
mr: सबिने

note: name for sbw
en: Simba
mr: सिम्बा

note: name for sbx
en: Seberuang
mr: सेबेरूआंग

note: name for sby
en: Soli
mr: सोलि

note: name for sbz
en: Sara Kaba
mr: सारा कबा

note: name for sca
en: Sansu
mr: सांसु

note: name for scb
en: Chut
mr: छुत

note: name for sce
en: Dongxiang
mr: होन्गक्सिआंग

note: name for scf
en: Creole French, San Miguel
mr: क्रिओल फ्रेंच, सॅन मिगुएल

note: name for scg
en: Sanggau
mr: सांग्गौ

note: name for sch
en: Sakachep
mr: सकचेप

note: name for sci
en: Creole Malay, Sri Lankan
mr: क्रिओल मालेय, स्रि लंकन

note: name for sck
en: Sadri
mr: सद्री

note: name for scl
en: Shina
mr: शिंना

note: name for scn
en: Sicilian
mr: सिसीलियन

note: name for sco
en: Scots
mr: स्कॉटस्

note: name for scp
en: Helambu Sherpa
mr: हेल्मबु शेर्पा

note: name for scq
en: Sa'och
mr: साओच

note: name for scs
en: Slavey, North
mr: स्लावेय, उत्तर

note: name for scu
en: Shumcho
mr: शुम्चो

note: name for scv
en: Sheni
mr: शेनि

note: name for scw
en: Sha
mr: शा

note: name for scx
en: Sicel
mr: सिसेल

note: name for sda
en: Toraja-Sa'dan
mr: तोरजा-सदान

note: name for sdb
en: Shabak
mr: शबाक

note: name for sdc
en: Sardinian, Sassarese
mr: सार्दिनिअन, सस्सारिज

note: name for sde
en: Surubu
mr: सुरुबु

note: name for sdf
en: Sarli
mr: सर्लि

note: name for sdg
en: Savi
mr: सवि

note: name for sdh
en: Kurdish, Southern
mr: कुर्दिश, दक्षिण

note: name for sdj
en: Suundi
mr: सून्दी

note: name for sdk
en: Sos Kundi
mr: सोस कुन्दी

note: name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
mr: सौदी अरेबिअन चिन्ह भाषा

note: name for sdm
en: Semandang
mr: सेमांदंग

note: name for sdn
en: Sardinian, Gallurese
mr: सार्दिनिअन, गल्लुरेज

note: name for sdo
en: Bidayuh, Bukar-Sadung
mr: बिदायुह, बुकर-सदुंग

note: name for sdp
en: Sherdukpen
mr: शेर्दुकपेन

note: name for sdr
en: Sadri, Oraon
mr: साद्रि, ओराओन

note: name for sds
en: Sened
mr: सेनेद

note: name for sdt
en: Shuadit
mr: शौदित

note: name for sdu
en: Sarudu
mr: सरूदु

note: name for sdx
en: Melanau, Sibu
mr: मेनानौ, सिबु

note: name for sdz
en: Sallands
mr: सल्लांदस्

note: name for sea
en: Semai
mr: सेमै

note: name for seb
en: Senoufo, Shempire
mr: सेनौफो, शेम्पैरे

note: name for sec
en: Sechelt
mr: सेछेल्त

note: name for sed
en: Sedang
mr: सेदांग

note: name for see
en: Seneca
mr: सेनेका

note: name for sef
en: Senoufo, Cebaara
mr: सेनौफो, सबार

note: name for seg
en: Segeju
mr: सगेजु

note: name for seh
en: Sena
mr: सेना

note: name for sei
en: Seri
mr: सेरि

note: name for sej
en: Sene
mr: सेने

note: name for sek
en: Sekani
mr: सेकानि

note: name for sel
en: Selkup
mr: सेलकुप

note: name for sen
en: Sénoufo, Nanerigé
mr: सेनौफो, नानेरिगे

note: name for seo
en: Suarmin
mr: सौर्मिन

note: name for sep
en: Sénoufo, Sìcìté
mr: सेनौपो, सिसिते

note: name for seq
en: Sénoufo, Senara
mr: सेनौपो, सेनरा

note: name for ser
en: Serrano
mr: सेर्रानो

note: name for ses
en: Songhai, Koyraboro Senni
mr: सोंघाइ, कोयराबोरो सेन्नी

note: name for set
en: Sentani
mr: सेन्तानी

note: name for seu
en: Serui-Laut
mr: सेरूइ-लौत

note: name for sev
en: Senoufo, Nyarafolo
mr: सेनौफो, न्याराफोलो

note: name for sew
en: Sewa Bay
mr: सेवा बे

note: name for sey
en: Secoya
mr: सेकोया

note: name for sez
en: Chin, Senthang
mr: चिन, सेंथांग

note: name for sfb
en: Langue des signes de Belgique Francophone
mr: लांगुए देस साग्नेस दे बेलगिक्युए फ्रांकोफोन

note: name for sfm
en: Miao, Small Flowery
mr: मिअओ, लहान फ्लोवेरि

note: name for sfs
en: South African Sign Language
mr: दक्षिण अफ्रिकन चिन्ह भाषा

note: name for sfw
en: Sehwi
mr: सेहवि

note: name for sga
en: Irish, Old (to 900)
mr: आयरिश, जुणे (900 पर्यंत)

note: name for sgb
en: Ayta, Mag-antsi
mr: अयटा, मॅग-अंत्सी

note: name for sgc
en: Kipsigis
mr: किपसिगिस

note: name for sgd
en: Surigaonon
mr: सुरिगाओनोन

note: name for sge
en: Segai
mr: सेगाइ

note: name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
mr: स्विस्स-जर्मन चिन्ह भाषा

note: name for sgh
en: Shughni
mr: शुघ्नि

note: name for sgi
en: Suga
mr: सुगा

note: name for sgk
en: Sangkong
mr: सँगकोंग

note: name for sgm
en: Singa
mr: सिंगा

note: name for sgo
en: Songa
mr: सोन्गा

note: name for sgp
en: Singpho
mr: सिंग्फो

note: name for sgr
en: Sangisari
mr: सागिसारि

note: name for sgt
en: Brokpake
mr: ब्रोकपके

note: name for sgu
en: Salas
mr: सलास

note: name for sgw
en: Sebat Bet Gurage
mr: सेबात बेत गुरगे

note: name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
mr: सिएर्रा लिओन चिन्ह भाषा

note: name for sgy
en: Sanglechi
mr: सांग्लेची

note: name for sgz
en: Sursurunga
mr: सुरसुरूंगा

note: name for sha
en: Shall-Zwall
mr: शाल्ल-झ्वाल्ल

note: name for shb
en: Ninam
mr: निनम

note: name for shc
en: Sonde
mr: सोंदे

note: name for shd
en: Kundal Shahi
mr: कुंडल शाही

note: name for she
en: Sheko
mr: शेको

note: name for shg
en: Shua
mr: शुआ

note: name for shh
en: Shoshoni
mr: शोशोनि

note: name for shi
en: Tachelhit
mr: तचेल्हित

note: name for shj
en: Shatt
mr: शात्त

note: name for shk
en: Shilluk
mr: सिल्लुक

note: name for shl
en: Shendu
mr: शेन्दु

note: name for shm
en: Shahrudi
mr: शाह्रुदि

note: name for shn
en: Shan
mr: शान

note: name for sho
en: Shanga
mr: शांगा

note: name for shp
en: Shipibo-Conibo
mr: शिपिबो-कोनिबो

note: name for shq
en: Sala
mr: साला

note: name for shr
en: Shi
mr: शि

note: name for shs
en: Shuswap
mr: शुस्वॅप

note: name for sht
en: Shasta
mr: शास्ता

note: name for shu
en: Arabic, Chadian
mr: अरबीक, छदिअन

note: name for shv
en: Shehri
mr: शेह्रि

note: name for shw
en: Shwai
mr: श्वाइ

note: name for shx
en: She
mr: शे

note: name for shy
en: Tachawit
mr: तचावित

note: name for shz
en: Senoufo, Syenara
mr: सेनौफो, स्येनरा

note: name for sia
en: Sami, Akkala
mr: समि, अक्काला

note: name for sib
en: Sebop
mr: सेबोप

note: name for sid
en: Sidamo
mr: सिडामो

note: name for sie
en: Simaa
mr: सिमा

note: name for sif
en: Siamou
mr: सिअमौ

note: name for sig
en: Paasaal
mr: पासाल

note: name for sih
en: Zire
mr: झिरे

note: name for sii
en: Shom Peng
mr: शोम पेंग

note: name for sij
en: Numbami
mr: नुम्बामि

note: name for sik
en: Sikiana
mr: सिकिअना

note: name for sil
en: Sisaala, Tumulung
mr: सिसाल, तुमुलुंग

note: name for sim
en: Mende (Papua New Guinea)
mr: मेन्दे (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for sin
en: Sinhala
mr: सिंहला

note: name for sip
en: Sikkimese
mr: सिक्किमेज

note: name for siq
en: Sonia
mr: सोनिया

note: name for sir
en: Siri
mr: सिरी

note: name for sis
en: Siuslaw
mr: सिउस्लाव

note: name for siu
en: Sinagen
mr: सिनगेन

note: name for siv
en: Sumariup
mr: सुमारिअप

note: name for siw
en: Siwai
mr: सिवै

note: name for six
en: Sumau
mr: सुमौ

note: name for siy
en: Sivandi
mr: सिवान्दि

note: name for siz
en: Siwi
mr: सिवी

note: name for sja
en: Epena
mr: एपेना

note: name for sjb
en: Sajau Basap
mr: सजौ बसप

note: name for sjd
en: Sami, Kildin
mr: समि, किल्दिन

note: name for sje
en: Sami, Pite
mr: समि, पिते

note: name for sjg
en: Assangori
mr: अस्सांगोरि

note: name for sjk
en: Sami, Kemi
mr: समि, केमि

note: name for sjl
en: Sajalong
mr: सजलोंग

note: name for sjm
en: Mapun
mr: मपुन

note: name for sjn
en: Sindarin
mr: सिंदारिन

note: name for sjo
en: Xibe
mr: क्सिबे

note: name for sjp
en: Surjapuri
mr: सुर्जापुरि

note: name for sjr
en: Siar-Lak
mr: सिअर-लक

note: name for sjs
en: Senhaja De Srair
mr: सेनहजा दे स्रऐर

note: name for sjt
en: Sami, Ter
mr: समि, तेर

note: name for sju
en: Sami, Ume
mr: समि, उमे

note: name for sjw
en: Shawnee
mr: शॉवनी

note: name for ska
en: Skagit
mr: स्कागित

note: name for skb
en: Saek
mr: सएक

note: name for skc
en: Sauk
mr: सौक

note: name for skd
en: Miwok, Southern Sierra
mr: मिवोक, दक्षिण सिएर्रा

note: name for ske
en: Seke (Vanuatu)
mr: सेके (वनौतु)

note: name for skf
en: Sakirabiá
mr: सकिरबिअ

note: name for skg
en: Malagasy, Sakalava
mr: मगालासि, सकलव

note: name for skh
en: Sikule
mr: सिकुले

note: name for ski
en: Sika
mr: सिका

note: name for skj
en: Seke (Nepal)
mr: सेके (नेपाल)

note: name for skk
en: Sok
mr: सोक

note: name for skm
en: Sakam
mr: सकम

note: name for skn
en: Subanon, Kolibugan
mr: सुबानोन, कोलिबुगन

note: name for sko
en: Seko Tengah
mr: सेको तेंगाह

note: name for skp
en: Sekapan
mr: सेकपन

note: name for skq
en: Sininkere
mr: सिनिनकेरे

note: name for skr
en: Seraiki
mr: सेरैकि

note: name for sks
en: Maia
mr: मैअ

note: name for skt
en: Sakata
mr: सकता

note: name for sku
en: Sakao
mr: सकाओ

note: name for skv
en: Skou
mr: स्कौ

note: name for skw
en: Creole Dutch, Skepi
mr: क्रिओल डच, सकेपि

note: name for skx
en: Seko Padang
mr: सेको पदांग

note: name for sky
en: Sikaiana
mr: सिकैअना

note: name for skz
en: Sekar
mr: सेकर

note: name for slc
en: Sáliba
mr: सलिबा

note: name for sld
en: Sissala
mr: सिस्साला

note: name for sle
en: Sholaga
mr: शोलगा

note: name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
mr: स्विस्स-इटालिअन चिन्ह भाषा

note: name for slg
en: Selungai Murut
mr: सेलुंगइ मुरुत

note: name for slh
en: Salish, Southern Puget Sound
mr: सलिश, दक्षिण पुगेत आवाज

note: name for sli
en: Silesian, Lower
mr: सिलेसिअन, लोवर

note: name for slj
en: Salumá
mr: सलुमा

note: name for slk
en: Slovak
mr: स्लोवाक

note: name for sll
en: Salt-Yui
mr: सॉल्ट-युइ

note: name for slm
en: Sama, Pangutaran
mr: समा, पंगुतरन

note: name for sln
en: Salinan
mr: सलिनान

note: name for slp
en: Lamaholot
mr: लमहोलोत

note: name for slq
en: Salchuq
mr: साल्चुक

note: name for slr
en: Salar
mr: सलार

note: name for sls
en: Singapore Sign Language
mr: सिंगापोर चिन्ह भाषा

note: name for slt
en: Sila
mr: सिला

note: name for slu
en: Selaru
mr: सेलरु

note: name for slv
en: Slovenian
mr: स्लोवेनियन

note: name for slw
en: Sialum
mr: सिअलुम

note: name for slx
en: Salampasu
mr: सलमपासु

note: name for sly
en: Selayar
mr: सेलयर

note: name for slz
en: Ma'ya
mr: माया

note: name for sma
en: Sami, Southern
mr: सॅमि, दक्षिण

note: name for smb
en: Simbari
mr: सिम्बरि

note: name for smc
en: Som
mr: सोम

note: name for smd
en: Sama
mr: सामा

note: name for sme
en: Sami, Northern
mr: सामी, उत्तर

note: name for smf
en: Auwe
mr: अउवे

note: name for smg
en: Simbali
mr: सिम्बालि

note: name for smh
en: Samei
mr: समेइ

note: name for smj
en: Lule Sami
mr: लुले सॅमी

note: name for smk
en: Bolinao
mr: बोलिनाओ

note: name for sml
en: Sama, Central
mr: सामा, मध्य

note: name for smm
en: Musasa
mr: मुसासा

note: name for smn
en: Sami, Inari
mr: सामी, इनारि

note: name for smo
en: Samoan
mr: सामोन

note: name for smp
en: Samaritan
mr: समारितन

note: name for smq
en: Samo
mr: समो

note: name for smr
en: Simeulue
mr: सिमेउलुए

note: name for sms
en: Sami, Skolt
mr: सामी, स्कोल्त

note: name for smt
en: Simte
mr: सिम्ते

note: name for smu
en: Somray
mr: सोमरे

note: name for smv
en: Samvedi
mr: सामवेदि

note: name for smw
en: Sumbawa
mr: सुम्बावा

note: name for smx
en: Samba
mr: सांबा

note: name for smy
en: Semnani
mr: सेम्नानि

note: name for smz
en: Simeku
mr: सिमेकु

note: name for sna
en: Shona
mr: शोना

note: name for snb
en: Sebuyau
mr: सेबुयाउ

note: name for snc
en: Sinaugoro
mr: सिनौगोरो

note: name for snd
en: Sindhi
mr: सिंधी

note: name for sne
en: Bidayuh, Bau
mr: बिदायुह, बाउ

note: name for snf
en: Noon
mr: नून

note: name for sng
en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
mr: सांगा (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कॉन्गो)

note: name for snh
en: Shinabo
mr: शिंनाबो

note: name for sni
en: Sensi
mr: सेन्सि

note: name for snj
en: Sango, Riverain
mr: सॅन्गो, रिवररैन

note: name for snk
en: Soninke
mr: सोनिंके

note: name for snl
en: Sangil
mr: सांगिल

note: name for snm
en: Ma'di, Southern
mr: मदि, दक्षिण

note: name for snn
en: Siona
mr: सिओना

note: name for sno
en: Snohomish
mr: स्नोहोमिश

note: name for snp
en: Siane
mr: सिअने

note: name for snq
en: Sangu (Gabon)
mr: सांगु (गबोन)

note: name for snr
en: Sihan
mr: सिहान

note: name for sns
en: South West Bay
mr: दक्षिण पश्चिम बे

note: name for snu
en: Senggi
mr: सेंग्गि

note: name for snv
en: Sa'ban
mr: सबान

note: name for snw
en: Selee
mr: सेली

note: name for snx
en: Sam
mr: सॅम

note: name for sny
en: Saniyo-Hiyewe
mr: सॅनियो-हियेवे

note: name for snz
en: Sinsauru
mr: सिसौरु

note: name for soa
en: Thai Song
mr: थाइ गाणं

note: name for sob
en: Sobei
mr: सोबेइ

note: name for soc
en: So (Democratic Republic of Congo)
mr: सो (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोंगो)

note: name for sod
en: Songoora
mr: सोन्गूरा

note: name for soe
en: Songomeno
mr: सोंगोमेनो

note: name for sog
en: Sogdian
mr: सोग्डिअन

note: name for soh
en: Aka
mr: अका

note: name for soi
en: Sonha
mr: सोन्हा

note: name for soj
en: Soi
mr: सोइ

note: name for sok
en: Sokoro
mr: सोकोरो

note: name for sol
en: Solos
mr: सोलोस

note: name for som
en: Somali
mr: सोमाली

note: name for soo
en: Songo
mr: सोंगो

note: name for sop
en: Songe
mr: सोंगे

note: name for soq
en: Kanasi
mr: कनसि

note: name for sor
en: Somrai
mr: सोमराइ

note: name for sos
en: Seeku
mr: सीकु

note: name for sot
en: Sotho, Southern
mr: सोथो, दक्षिणीय

note: name for sou
en: Thai, Southern
mr: थाइ, दक्षिण

note: name for sov
en: Sonsorol
mr: सोसोरोल

note: name for sow
en: Sowanda
mr: सोवॅन्डा

note: name for sox
en: So (Cameroon)
mr: सो (कॅमेरून)

note: name for soy
en: Miyobe
mr: मियोबे

note: name for soz
en: Temi
mr: तेमि

note: name for spa
en: Spanish
mr: स्पॅनिश

note: name for spb
en: Sepa (Indonesia)
mr: सेपा (इन्डोनेशिया)

note: name for spc
en: Sapé
mr: सपे

note: name for spd
en: Saep
mr: सएप

note: name for spe
en: Sepa (Papua New Guinea)
mr: सेपा (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for spg
en: Sian
mr: सिअन

note: name for spi
en: Saponi
mr: सपोनि

note: name for spk
en: Sengo
mr: सेंगो

note: name for spl
en: Selepet
mr: सेलेपेत

note: name for spm
en: Sepen
mr: सेपेन

note: name for spo
en: Spokane
mr: स्पोकने

note: name for spp
en: Senoufo, Supyire
mr: सेनौफो, सुप्यिरे

note: name for spq
en: Spanish, Loreto-Ucayali
mr: स्पॅनिश, लोरेतो-उकायालि

note: name for spr
en: Saparua
mr: सपरुआ

note: name for sps
en: Saposa
mr: सपोसा

note: name for spt
en: Bhoti, Spiti
mr: भोति, स्पिति

note: name for spu
en: Sapuan
mr: सपुअन

note: name for spx
en: Picene, South
mr: पिकेने, दक्षिण

note: name for spy
en: Sabaot
mr: सबोत

note: name for sqa
en: Shama-Sambuga
mr: शामा-सम्बुगा

note: name for sqh
en: Shau
mr: शाउ

note: name for sqi
en: Albanian
mr: अल्बनिअन

note: name for sqm
en: Suma
mr: सुमा

note: name for sqn
en: Susquehannock
mr: सुस्केअहान्नॉक

note: name for sqo
en: Sorkhei
mr: सोर्खेइ

note: name for sqq
en: Sou
mr: सौ

note: name for sqr
en: Arabic, Siculo
mr: अरबीक, सिकुलो

note: name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
mr: स्रि लंकन चिन्ह भाषा

note: name for sqt
en: Soqotri
mr: सोकोत्रि

note: name for squ
en: Squamish
mr: स्क्वामिश

note: name for sra
en: Saruga
mr: सरुगा

note: name for srb
en: Sora
mr: सोरा

note: name for src
en: Sardinian, Logudorese
mr: सार्दिनिअन, लोगुदोरेज

note: name for srd
en: Sardinian
mr: सार्डियन

note: name for sre
en: Sara
mr: सारा

note: name for srf
en: Nafi
mr: नफि

note: name for srg
en: Sulod
mr: सुलोद

note: name for srh
en: Sarikoli
mr: सारिकोलि

note: name for sri
en: Siriano
mr: सिरिअनो

note: name for srk
en: Serudung Murut
mr: सेरुदुंग मुरुत

note: name for srl
en: Isirawa
mr: इसिरवा

note: name for srm
en: Saramaccan
mr: सरमक्कन

note: name for srn
en: Sranan Tongo
mr: स्रनान टॉन्गो

note: name for sro
en: Sardinian, Campidanese
mr: सार्दिनिअन, कॅम्पिदानिज

note: name for srp
en: Serbian
mr: सर्बियन

note: name for srq
en: Sirionó
mr: सिरिओनो

note: name for srr
en: Serer
mr: सेरेर

note: name for srs
en: Sarsi
mr: सार्सि

note: name for srt
en: Sauri
mr: सौरि

note: name for sru
en: Suruí
mr: सुरूइ

note: name for srv
en: Sorsoganon, Southern
mr: सोर्सोगनोन, दक्षिण

note: name for srw
en: Serua
mr: सेरुआ

note: name for srx
en: Sirmauri
mr: सिर्मौरि

note: name for sry
en: Sera
mr: सेरा

note: name for srz
en: Shahmirzadi
mr: शाहमिर्झादि

note: name for ssb
en: Sama, Southern
mr: सामा, दक्षिण

note: name for ssc
en: Suba-Simbiti
mr: सुबा-सिम्बिति

note: name for ssd
en: Siroi
mr: सिरोइ

note: name for sse
en: Sama, Bangingih
mr: समा, बंगिंगिह

note: name for ssf
en: Thao
mr: थाओ

note: name for ssg
en: Seimat
mr: सिइमत

note: name for ssh
en: Arabic, Shihhi
mr: अरबीक, शिइह्हि

note: name for ssi
en: Sansi
mr: सांसि

note: name for ssj
en: Sausi
mr: सौसि

note: name for ssk
en: Sunam
mr: सुनम

note: name for ssl
en: Sisaala, Western
mr: सिसाल, पश्चिम

note: name for ssm
en: Semnam
mr: सेम्नम

note: name for ssn
en: Waata
mr: वात

note: name for sso
en: Sissano
mr: सिस्सनो

note: name for ssp
en: Spanish Sign Language
mr: स्पॅनिश चिन्ह भाषा

note: name for ssq
en: So'a
mr: सोअ

note: name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
mr: स्विस्स-फ्रेंच चिन्ह भाषा

note: name for sss
en: Sô
mr: सो

note: name for sst
en: Sinasina
mr: सिनसिना

note: name for ssu
en: Susuami
mr: सुसुअमि

note: name for ssv
en: Shark Bay
mr: शार्क बे

note: name for ssw
en: Swati
mr: स्वाटी

note: name for ssx
en: Samberigi
mr: सॅम्बेरिगि

note: name for ssy
en: Saho
mr: साहो

note: name for ssz
en: Sengseng
mr: सेंगसेंग

note: name for sta
en: Settla
mr: सेत्त्ला

note: name for stb
en: Subanen, Northern
mr: सुबनेन, उत्तर

note: name for std
en: Sentinel
mr: सेन्तिनेल

note: name for ste
en: Liana-Seti
mr: लिअना-सेति

note: name for stf
en: Seta
mr: सेता

note: name for stg
en: Trieng
mr: त्रिएंग

note: name for sth
en: Shelta
mr: शेल्ता

note: name for sti
en: Stieng, Bulo
mr: स्तिएंग, बुलो

note: name for stj
en: Samo, Matya
mr: समो, मात्या

note: name for stk
en: Arammba
mr: अराम्म्बा

note: name for stl
en: Stellingwerfs
mr: स्तेल्लिंगवेर्फस्

note: name for stm
en: Setaman
mr: सेतमन

note: name for stn
en: Owa
mr: ओवा

note: name for sto
en: Stoney
mr: स्टोनेय

note: name for stp
en: Tepehuan, Southeastern
mr: तेपेहुअन, दक्षिणपूर्व

note: name for stq
en: Saterfriesisch
mr: सतेर्फ्रिएसिश

note: name for str
en: Salish, Straits
mr: सालिश, स्ट्रैटस्

note: name for sts
en: Shumashti
mr: सुमाश्ति

note: name for stt
en: Stieng, Budeh
mr: स्टैंग, बुदेह

note: name for stu
en: Samtao
mr: समताओ

note: name for stv
en: Silt'e
mr: सिल्ते

note: name for stw
en: Satawalese
mr: सतावालिज

note: name for sua
en: Sulka
mr: सुल्का

note: name for sub
en: Suku
mr: सुकु

note: name for suc
en: Subanon, Western
mr: सुबानोन, पश्चिम

note: name for sue
en: Suena
mr: सुएना

note: name for sug
en: Suganga
mr: सुगांगा

note: name for sui
en: Suki
mr: सुकि

note: name for suj
en: Shubi
mr: शुबि

note: name for suk
en: Sukuma
mr: सुकुमा

note: name for sun
en: Sundanese
mr: सुडानिज

note: name for suq
en: Suri
mr: सुरि

note: name for sur
en: Mwaghavul
mr: म्वाघावुल

note: name for sus
en: Susu
mr: सुसु

note: name for sut
en: Subtiaba
mr: सुब्तिअबा

note: name for suv
en: Sulung
mr: सुलुंग

note: name for suw
en: Sumbwa
mr: सुम्ब्वा

note: name for sux
en: Sumerian
mr: सुमेरियन

note: name for suy
en: Suyá
mr: सुया

note: name for suz
en: Sunwar
mr: सुंवर

note: name for sva
en: Svan
mr: स्वन

note: name for svb
en: Ulau-Suain
mr: उलाउ-सुऐन

note: name for svc
en: Creole English, Vincentian
mr: क्रिओल इंग्लिश, विंसेन्तिअन

note: name for sve
en: Serili
mr: सेरिल्ली

note: name for svk
en: Slovakian Sign Language
mr: स्लोवाकिअन चिन्ह भाषा

note: name for svr
en: Savara
mr: सवरा

note: name for svs
en: Savosavo
mr: सवोसवो

note: name for svx
en: Skalvian
mr: स्वाल्विअन

note: name for swa
en: Swahili (macrolanguage)
mr: स्वाहिलि (मॅक्रोलँगुएज)

note: name for swb
en: Comorian, Maore
mr: कोमोरिअन, माओरे

note: name for swc
en: Swahili, Congo
mr: स्वाहिलि, कोन्गो

note: name for swe
en: Swedish
mr: स्विडीश

note: name for swf
en: Sere
mr: सेरे

note: name for swg
en: Swabian
mr: स्वबिअन

note: name for swh
en: Swahili (individual language)
mr: स्वाहिलि (स्वतंत्र भाषा)

note: name for swi
en: Sui
mr: सुइ

note: name for swj
en: Sira
mr: सिरा

note: name for swk
en: Sena, Malawi
mr: सेना, मालवि

note: name for swl
en: Swedish Sign Language
mr: स्विडिश चिन्ह भाषा

note: name for swm
en: Samosa
mr: समोसा

note: name for swn
en: Sawknah
mr: सव्ख्नाह

note: name for swo
en: Shanenawa
mr: शनेनाव

note: name for swp
en: Suau
mr: सुआउ

note: name for swq
en: Sharwa
mr: शार्वा

note: name for swr
en: Saweru
mr: सवेरु

note: name for sws
en: Seluwasan
mr: सेलुवसन

note: name for swt
en: Sawila
mr: सविला

note: name for swu
en: Suwawa
mr: सुवावा

note: name for swv
en: Shekhawati
mr: शेखावति

note: name for sww
en: Sowa
mr: सोवा

note: name for swx
en: Suruahá
mr: सुरूअहा

note: name for swy
en: Sarua
mr: सरुआ

note: name for sxb
en: Suba
mr: सुबा

note: name for sxc
en: Sicanian
mr: सिकनिअन

note: name for sxe
en: Sighu
mr: सिघु

note: name for sxg
en: Shixing
mr: शिक्सिंग

note: name for sxk
en: Kalapuya, Southern
mr: कलपुया, दक्षिण

note: name for sxl
en: Selian
mr: सेलिअन

note: name for sxm
en: Samre
mr: सम्रे

note: name for sxn
en: Sangir
mr: संगिर

note: name for sxo
en: Sorothaptic
mr: सोरोथाप्टिक

note: name for sxr
en: Saaroa
mr: सारोअ

note: name for sxs
en: Sasaru
mr: ससरु

note: name for sxu
en: Saxon, Upper
mr: सॅक्सोन, अप्पर

note: name for sxw
en: Gbe, Saxwe
mr: ग्बे, सॅक्सवे

note: name for sya
en: Siang
mr: सिआंग

note: name for syb
en: Subanen, Central
mr: सुबनेन, मध्य

note: name for syc
en: Syriac, Classical
mr: सिरिअक, क्लासिकल

note: name for syi
en: Seki
mr: सेकि

note: name for syk
en: Sukur
mr: सुकुर

note: name for syl
en: Sylheti
mr: सिल्हेति

note: name for sym
en: Samo, Maya
mr: समो, माया

note: name for syn
en: Senaya
mr: सेनया

note: name for syo
en: Suoy
mr: सुओय

note: name for syr
en: Syriac
mr: सिरीआक

note: name for sys
en: Sinyar
mr: सिन्यार

note: name for syw
en: Kagate
mr: कगते

note: name for syy
en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
mr: अल-सय्यिद बेदौइन चिन्ह भाषा

note: name for sza
en: Semelai
mr: सेमेलाइ

note: name for szb
en: Ngalum
mr: न्गालुम

note: name for szc
en: Semaq Beri
mr: सेमाक बेरि

note: name for szd
en: Seru
mr: सेरु

note: name for sze
en: Seze
mr: सेझे

note: name for szg
en: Sengele
mr: सेन्गेले

note: name for szl
en: Silesian
mr: सिलेसिअन

note: name for szn
en: Sula
mr: सुला

note: name for szp
en: Suabo
mr: सुअबो

note: name for szv
en: Isu (Fako Division)
mr: इसो (फाको विभाग)

note: name for szw
en: Sawai
mr: सवै

note: name for taa
en: Tanana, Lower
mr: तनन, लोवर

note: name for tab
en: Tabassaran
mr: तबस्सारन

note: name for tac
en: Tarahumara, Lowland
mr: तरहुमरा, लोलॅन्ड

note: name for tad
en: Tause
mr: तौसे

note: name for tae
en: Tariana
mr: तरिअना

note: name for taf
en: Tapirapé
mr: तपिरपे

note: name for tag
en: Tagoi
mr: तगौ

note: name for tah
en: Tahitian
mr: ताहिटियन

note: name for taj
en: Tamang, Eastern
mr: तमंग, पूर्व

note: name for tak
en: Tala
mr: ताला

note: name for tal
en: Tal
mr: ताल

note: name for tam
en: Tamil
mr: तमिळ

note: name for tan
en: Tangale
mr: तांगले

note: name for tao
en: Yami
mr: यामि

note: name for tap
en: Taabwa
mr: ताब्वा

note: name for taq
en: Tamasheq
mr: तमशेक

note: name for tar
en: Tarahumara, Central
mr: तरहुमारा, मध्य

note: name for tas
en: Tay Boi
mr: तय बोइ

note: name for tat
en: Tatar
mr: तातर

note: name for tau
en: Tanana, Upper
mr: तनन, अप्पर

note: name for tav
en: Tatuyo
mr: ततुयो

note: name for taw
en: Tai
mr: तै

note: name for tax
en: Tamki
mr: तम्कि

note: name for tay
en: Atayal
mr: अतयल

note: name for taz
en: Tocho
mr: तोचो

note: name for tba
en: Aikanã
mr: ऐकना

note: name for tbb
en: Tapeba
mr: तेपबा

note: name for tbc
en: Takia
mr: तकिया

note: name for tbd
en: Kaki Ae
mr: ककि ए

note: name for tbe
en: Tanimbili
mr: तानिम्बिलि

note: name for tbf
en: Mandara
mr: मंदरा

note: name for tbg
en: Tairora, North
mr: तैरोरा, उत्तर

note: name for tbh
en: Thurawal
mr: थुरवाल

note: name for tbi
en: Gaam
mr: गाम

note: name for tbj
en: Tiang
mr: तिआंग

note: name for tbk
en: Tagbanwa, Calamian
mr: तग्बांवा, कलमिअन

note: name for tbl
en: Tboli
mr: त्बोलि

note: name for tbm
en: Tagbu
mr: तग्बु

note: name for tbn
en: Tunebo, Barro Negro
mr: तुनेबो, बर्रो नेग्रो

note: name for tbo
en: Tawala
mr: तवल

note: name for tbp
en: Taworta
mr: तवोर्ता

note: name for tbr
en: Tumtum
mr: तुमतुम

note: name for tbs
en: Tanguat
mr: तंगौत

note: name for tbt
en: Tembo (Kitembo)
mr: तेम्बो (कितेम्बो)

note: name for tbu
en: Tubar
mr: तुबर

note: name for tbv
en: Tobo
mr: तोबो

note: name for tbw
en: Tagbanwa
mr: टॅगबनव

note: name for tbx
en: Kapin
mr: कपिन

note: name for tby
en: Tabaru
mr: तबरु

note: name for tbz
en: Ditammari
mr: दितम्मरि

note: name for tca
en: Ticuna
mr: तिकुन

note: name for tcb
en: Tanacross
mr: तनक्रॉस्स

note: name for tcc
en: Datooga
mr: दतूगा

note: name for tcd
en: Tafi
mr: तफि

note: name for tce
en: Tutchone, Southern
mr: तुत्चोन, दक्षिण

note: name for tcf
en: Tlapanec, Malinaltepec
mr: त्लपनेक, मलिनल्तेपेक

note: name for tcg
en: Tamagario
mr: तमगरिओ

note: name for tch
en: Creole English, Turks And Caicos
mr: क्रिओल इंग्लिश, तुर्कस् व कैकोस

note: name for tci
en: Wára
mr: वर

note: name for tck
en: Tchitchege
mr: त्चित्चेग

note: name for tcl
en: Taman (Myanmar)
mr: तमन (म्यानमार)

note: name for tcm
en: Tanahmerah
mr: तनह्मेराह

note: name for tcn
en: Tichurong
mr: तिचुरोंग

note: name for tco
en: Taungyo
mr: ताउंग्यो

note: name for tcp
en: Chin, Tawr
mr: चिन, त्वर

note: name for tcq
en: Kaiy
mr: कैय

note: name for tcs
en: Creole, Torres Strait
mr: क्रिओल, तोर्रेस स्त्रऐत

note: name for tct
en: T'en
mr: तेन

note: name for tcu
en: Tarahumara, Southeastern
mr: तरहुमरा, दक्षिणपूर्व

note: name for tcw
en: Totonac, Tecpatlán
mr: तोतोनक, तेक्पात्लान

note: name for tcx
en: Toda
mr: तोडा

note: name for tcy
en: Tulu
mr: तुलु

note: name for tcz
en: Chin, Thado
mr: चिन, थादो

note: name for tda
en: Tagdal
mr: ताग्दल

note: name for tdb
en: Panchpargania
mr: पंचपरगनिया

note: name for tdc
en: Emberá-Tadó
mr: एम्बेरा-ताडो

note: name for tdd
en: Tai Nüa
mr: ताइ नुआ

note: name for tde
en: Dogon, Tiranige Diga
mr: डोगोन, टिरानिगे डिगा

note: name for tdf
en: Talieng
mr: तालिएन्ग

note: name for tdg
en: Tamang, Western
mr: तमंग, पश्चिम

note: name for tdh
en: Thulung
mr: तुलुंग

note: name for tdi
en: Tomadino
mr: तोमादिनो

note: name for tdj
en: Tajio
mr: तजिओ

note: name for tdk
en: Tambas
mr: तम्बास

note: name for tdl
en: Sur
mr: सुर

note: name for tdn
en: Tondano
mr: तोंदानो

note: name for tdo
en: Teme
mr: तेमे

note: name for tdq
en: Tita
mr: तिता

note: name for tdr
en: Todrah
mr: तोद्राह

note: name for tds
en: Doutai
mr: दौतै

note: name for tdt
en: Tetun Dili
mr: तेतुन दिलि

note: name for tdu
en: Dusun, Tempasuk
mr: दुसुन, तेम्पसुक

note: name for tdv
en: Toro
mr: तोरो

note: name for tdx
en: Malagasy, Tandroy-Mahafaly
mr: मलागासी, तन्द्रोय-महाफलि

note: name for tdy
en: Tadyawan
mr: तद्यावन

note: name for tea
en: Temiar
mr: तेमिअर

note: name for teb
en: Tetete
mr: तेतेते

note: name for tec
en: Terik
mr: तेरिक

note: name for ted
en: Krumen, Tepo
mr: क्रुमेन, तेपो

note: name for tee
en: Tepehua, Huehuetla
mr: तेपेहुआ, तेएहुएत्ला

note: name for tef
en: Teressa
mr: तेरेस्सा

note: name for teg
en: Teke-Tege
mr: तेके-तेगे

note: name for teh
en: Tehuelche
mr: तेहुएल्चे

note: name for tei
en: Torricelli
mr: तोर्रिसेल्लि

note: name for tek
en: Teke, Ibali
mr: तेके, इबलि

note: name for tel
en: Telugu
mr: तेलुगू

note: name for tem
en: Timne
mr: तिम्ने

note: name for ten
en: Tama (Colombia)
mr: तामा (कोलोम्बिया)

note: name for teo
en: Teso
mr: तेसो

note: name for tep
en: Tepecano
mr: तेपेकनो

note: name for teq
en: Temein
mr: तेमैन

note: name for ter
en: Tereno
mr: टेरेनो

note: name for tes
en: Tengger
mr: तेंग्गर

note: name for tet
en: Tetum
mr: टेटम

note: name for teu
en: Soo
mr: सू

note: name for tev
en: Teor
mr: तिओर

note: name for tew
en: Tewa (USA)
mr: तेवा (USA)

note: name for tex
en: Tennet
mr: तेन्नत

note: name for tey
en: Tulishi
mr: तुलिशी

note: name for tfi
en: Gbe, Tofin
mr: ग्बे, तोफिन

note: name for tfn
en: Tanaina
mr: तनैना

note: name for tfo
en: Tefaro
mr: तेफरो

note: name for tfr
en: Teribe
mr: तेरिबे

note: name for tft
en: Ternate
mr: तेर्नते

note: name for tga
en: Sagalla
mr: सगल्ला

note: name for tgb
en: Tobilung
mr: तोबिलुंग

note: name for tgc
en: Tigak
mr: तिगक

note: name for tgd
en: Ciwogai
mr: किवोगै

note: name for tge
en: Tamang, Eastern Gorkha
mr: तमंग, पूर्व गोर्खा

note: name for tgf
en: Chalikha
mr: चलिखा

note: name for tgg
en: Tangga
mr: तंग्गा

note: name for tgh
en: Creole English, Tobagonian
mr: क्रिओल इंग्लिश, तोबगोनिअन

note: name for tgi
en: Lawunuia
mr: लवुनुइआ

note: name for tgk
en: Tajik
mr: ताजिक

note: name for tgl
en: Tagalog
mr: तागालॉग

note: name for tgn
en: Tandaganon
mr: टांडगनोन

note: name for tgo
en: Sudest
mr: सुदेस्त

note: name for tgp
en: Tangoa
mr: तंगोआ

note: name for tgq
en: Tring
mr: ट्रिंग

note: name for tgr
en: Tareng
mr: तरेंग

note: name for tgs
en: Nume
mr: नुमे

note: name for tgt
en: Tagbanwa, Central
mr: तबंवा, मध्य

note: name for tgu
en: Tanggu
mr: तंग्गु

note: name for tgv
en: Tingui-Boto
mr: तिंगुइ-बोतो

note: name for tgw
en: Senoufo, Tagwana
mr: सेनौफो, तग्वना

note: name for tgx
en: Tagish
mr: तगिश

note: name for tgy
en: Togoyo
mr: तोगोयो

note: name for tha
en: Thai
mr: थाई

note: name for thc
en: Tai Hang Tong
mr: ताइ हँग तोंग

note: name for thd
en: Thayore
mr: तायोर

note: name for the
en: Tharu, Chitwania
mr: थारु, चित्वानिया

note: name for thf
en: Thangmi
mr: थांगमि

note: name for thh
en: Tarahumara, Northern
mr: ताराहुमारा, उत्तर

note: name for thi
en: Tai Long
mr: ताइ लॉन्ग

note: name for thk
en: Tharaka
mr: थारका

note: name for thl
en: Tharu, Dangaura
mr: थारु, दंगौर

note: name for thm
en: Aheu
mr: अहेउ

note: name for thn
en: Thachanadan
mr: थाचनदन

note: name for thp
en: Thompson
mr: थॉम्पसन

note: name for thq
en: Tharu, Kochila
mr: थारू, कोचिला

note: name for thr
en: Tharu, Rana
mr: थारु, राना

note: name for ths
en: Thakali
mr: थाकलि

note: name for tht
en: Tahltan
mr: ताहल्तन

note: name for thu
en: Thuri
mr: थुरि

note: name for thv
en: Tamahaq, Tahaggart
mr: तमहाक, तहाग्गर्त

note: name for thw
en: Thudam
mr: तुदम

note: name for thx
en: The
mr: थे

note: name for thy
en: Tha
mr: था

note: name for thz
en: Tamajeq, Tayart
mr: तमजेक, तयर्त

note: name for tia
en: Tamazight, Tidikelt
mr: तमझिघ्त, तिदिकेल्त

note: name for tic
en: Tira
mr: तिरा

note: name for tid
en: Tidong
mr: तिदोंग

note: name for tie
en: Tingal
mr: तिंगल

note: name for tif
en: Tifal
mr: तिफल

note: name for tig
en: Tigre
mr: टिग्रे

note: name for tih
en: Murut, Timugon
mr: मुरुत, तिमुगोन

note: name for tii
en: Tiene
mr: तिएने

note: name for tij
en: Tilung
mr: तिलुंग

note: name for tik
en: Tikar
mr: तिकर

note: name for til
en: Tillamook
mr: तिल्लामूक

note: name for tim
en: Timbe
mr: तिम्बे

note: name for tin
en: Tindi
mr: तिंदी

note: name for tio
en: Teop
mr: तेओप

note: name for tip
en: Trimuris
mr: त्रिमुरिस

note: name for tiq
en: Tiéfo
mr: तिएफो

note: name for tir
en: Tigrinya
mr: टिग्रिन्या

note: name for tis
en: Itneg, Masadiit
mr: इत्नेग, मसदीत

note: name for tit
en: Tinigua
mr: तिनिगुआ

note: name for tiu
en: Adasen
mr: अदासेन

note: name for tiv
en: Tiv
mr: टिव

note: name for tiw
en: Tiwi
mr: तिवि

note: name for tix
en: Tiwa, Southern
mr: तिवा, दक्षिण

note: name for tiy
en: Tiruray
mr: तिरुरे

note: name for tiz
en: Tai Hongjin
mr: ताइ होंगजिन

note: name for tja
en: Tajuasohn
mr: तजुअसोह्न

note: name for tjg
en: Tunjung
mr: तुंजुंग

note: name for tji
en: Tujia, Northern
mr: तुजिआ, उत्तर

note: name for tjm
en: Timucua
mr: तिमुकुआ

note: name for tjn
en: Tonjon
mr: तोंजोन

note: name for tjo
en: Tamazight, Temacine
mr: तमझिघ्त, तेमकैन

note: name for tjs
en: Tujia, Southern
mr: तुजिआ, दक्षिण

note: name for tju
en: Tjurruru
mr: त्जुर्रुरु

note: name for tka
en: Truká
mr: त्रुका

note: name for tkb
en: Buksa
mr: बुक्सा

note: name for tkd
en: Tukudede
mr: तुकुदेदे

note: name for tke
en: Takwane
mr: तक्वने

note: name for tkf
en: Tukumanféd
mr: तुकुमनफेद

note: name for tkk
en: Takpa
mr: तक्पा

note: name for tkl
en: Tokelau
mr: टोकेलाव

note: name for tkm
en: Takelma
mr: तकेल्मा

note: name for tkn
en: Toku-No-Shima
mr: तोकु-नो-शिमा

note: name for tkp
en: Tikopia
mr: तिकोपिआ

note: name for tkq
en: Tee
mr: ती

note: name for tkr
en: Tsakhur
mr: त्साखुर

note: name for tks
en: Takestani
mr: तकेस्तानि

note: name for tkt
en: Tharu, Kathoriya
mr: थारू, कथोरिया

note: name for tku
en: Totonac, Upper Necaxa
mr: तोतोनक, अप्पर नेकाक्सा

note: name for tkw
en: Teanu
mr: तेअनु

note: name for tkx
en: Tangko
mr: तंग्को

note: name for tkz
en: Takua
mr: तकुआ

note: name for tla
en: Tepehuan, Southwestern
mr: तेपेहुआन, दक्षिणपश्चिम

note: name for tlb
en: Tobelo
mr: तोबेलो

note: name for tlc
en: Totonac, Yecuatla
mr: तोतोनक, येकुअत्ला

note: name for tld
en: Talaud
mr: तलौद

note: name for tlf
en: Telefol
mr: तेलेफोल

note: name for tlg
en: Tofanma
mr: तोफंमा

note: name for tlh
en: Klingon
mr: क्लिंगोन

note: name for tli
en: Tlingit
mr: त्लिंगित

note: name for tlj
en: Talinga-Bwisi
mr: तनिंगा-ब्विसि

note: name for tlk
en: Taloki
mr: तलोकि

note: name for tll
en: Tetela
mr: तेतेला

note: name for tlm
en: Tolomako
mr: तोलोमको

note: name for tln
en: Talondo'
mr: तलोंदो

note: name for tlo
en: Talodi
mr: तलोदी

note: name for tlp
en: Totonac, Filomena Mata-Coahuitlán
mr: तोतोनक, फिलोमेन मता-कोअहुइत्लान

note: name for tlq
en: Tai Loi
mr: ताइ लोइ

note: name for tlr
en: Talise
mr: तलिसे

note: name for tls
en: Tambotalo
mr: तम्बोतलो

note: name for tlt
en: Teluti
mr: लेलुति

note: name for tlu
en: Tulehu
mr: तुलेहु

note: name for tlv
en: Taliabu
mr: तलियाबु

note: name for tlw
en: Wemale, South
mr: वेमल, दक्षिण

note: name for tlx
en: Khehek
mr: खेहेक

note: name for tly
en: Talysh
mr: तलिश

note: name for tma
en: Tama (Chad)
mr: तम (चाद)

note: name for tmb
en: Katbol
mr: कात्बोल

note: name for tmc
en: Tumak
mr: तुमक

note: name for tmd
en: Haruai
mr: हरुआइ

note: name for tme
en: Tremembé
mr: त्रेमेम्बे

note: name for tmf
en: Toba-Maskoy
mr: तोब-मस्कोय

note: name for tmg
en: Ternateño
mr: तेर्नातेनो

note: name for tmh
en: Tamashek
mr: तमाशेक

note: name for tmi
en: Tutuba
mr: तुतुबा

note: name for tmj
en: Samarokena
mr: समारोकेना

note: name for tmk
en: Tamang, Northwestern
mr: तमंग, उत्तरपश्चिम

note: name for tml
en: Citak, Tamnim
mr: सितक, तम्निम

note: name for tmm
en: Tai Thanh
mr: ताइ थान्ह

note: name for tmn
en: Taman (Indonesia)
mr: तमन (इन्डोनेशिया)

note: name for tmo
en: Temoq
mr: तेमोक

note: name for tmp
en: Tai Mène
mr: ताइ मेने

note: name for tmq
en: Tumleo
mr: तुम्लिओ

note: name for tmr
en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
mr: अरमैक, जेविश बेबिलोनिअन (ca. 200-1200 CE)

note: name for tms
en: Tima
mr: तिमा

note: name for tmt
en: Tasmate
mr: तास्मते

note: name for tmu
en: Iau
mr: लौ

note: name for tmv
en: Tembo (Motembo)
mr: तेम्बो (मोतेम्बो)

note: name for tmw
en: Temuan
mr: तेमुअन

note: name for tmy
en: Tami
mr: तमि

note: name for tmz
en: Tamanaku
mr: तमनकु

note: name for tna
en: Tacana
mr: तकना

note: name for tnb
en: Tunebo, Western
mr: तुनेबो, पूर्व

note: name for tnc
en: Tanimuca-Retuarã
mr: तनिमुक-रेतुअरा

note: name for tnd
en: Tunebo, Angosturas
mr: तुनेबो, अंगोस्तुरस

note: name for tne
en: Kallahan, Tinoc
mr: कल्लाहन, तिनोक

note: name for tng
en: Tobanga
mr: तोबांगा

note: name for tnh
en: Maiani
mr: मैअनि

note: name for tni
en: Tandia
mr: तन्दिआ

note: name for tnk
en: Kwamera
mr: क्वामेरा

note: name for tnl
en: Lenakel
mr: लेनाकेल

note: name for tnm
en: Tabla
mr: तब्ला

note: name for tnn
en: Tanna, North
mr: तन्ना, उत्तर

note: name for tno
en: Toromono
mr: तोरोमोनो

note: name for tnp
en: Whitesands
mr: वाइटसॅन्डस्

note: name for tnq
en: Taino
mr: तैनो

note: name for tnr
en: Bedik
mr: बेदिक

note: name for tns
en: Tenis
mr: तेनिस

note: name for tnt
en: Tontemboan
mr: तोन्तेम्बोअन

note: name for tnu
en: Tay Khang
mr: तय खांग

note: name for tnv
en: Tangchangya
mr: तांगचांग्या

note: name for tnw
en: Tonsawang
mr: तोन्सावांग

note: name for tnx
en: Tanema
mr: तनेमा

note: name for tny
en: Tongwe
mr: तोंग्वे

note: name for tnz
en: Tonga (Thailand)
mr: तोंगा (थाइलॅन्ड)

note: name for tob
en: Toba
mr: तोबा

note: name for toc
en: Totonac, Coyutla
mr: तोतोनॅक, कोयुत्ला

note: name for tod
en: Toma
mr: तोमा

note: name for toe
en: Tomedes
mr: तोमेदेस

note: name for tof
en: Gizrra
mr: गिझर्रा

note: name for tog
en: Tonga (Nyasa)
mr: टोन्गा (न्यासा)

note: name for toh
en: Gitonga
mr: गितोंगा

note: name for toi
en: Tonga (Zambia)
mr: तोंगा (झाम्बिया)

note: name for toj
en: Tojolabal
mr: तोजोलबल

note: name for tol
en: Tolowa
mr: तोलोव

note: name for tom
en: Tombulu
mr: तोम्बुलु

note: name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
mr: टोन्गा (टोन्गा द्विप)

note: name for too
en: Totonac, Xicotepec De Juárez
mr: तोतोनॅक, क्सिकोतेपेक दे जुअरेज

note: name for top
en: Totonac, Papantla
mr: तोतोनॅक, पपंथ्ला

note: name for toq
en: Toposa
mr: तोपोसा

note: name for tor
en: Banda, Togbo-Vara
mr: बंदा, तोग्बो-वरा

note: name for tos
en: Totonac, Highland
mr: तोतोनॅक, हायलॅन्ड

note: name for tou
en: Tho
mr: थो

note: name for tov
en: Taromi, Upper
mr: तारोमि, अप्पर

note: name for tow
en: Jemez
mr: जेमेज

note: name for tox
en: Tobian
mr: तोबिअन

note: name for toy
en: Topoiyo
mr: तोपौयो

note: name for toz
en: To
mr: तो

note: name for tpa
en: Taupota
mr: तौपोता

note: name for tpc
en: Tlapanec, Azoyú
mr: त्लापनेक, अझोयु

note: name for tpe
en: Tippera
mr: तिप्पेरा

note: name for tpf
en: Tarpia
mr: तर्पिया

note: name for tpg
en: Kula
mr: कुला

note: name for tpi
en: Tok Pisin
mr: टोक पिसीन

note: name for tpj
en: Tapieté
mr: तपिएते

note: name for tpk
en: Tupinikin
mr: तुपिनिकिन

note: name for tpl
en: Tlapanec, Tlacoapa
mr: त्लापनेक, त्लाकोअपा

note: name for tpm
en: Tampulma
mr: ताम्पुल्मा

note: name for tpn
en: Tupinambá
mr: तुपिनम्बा

note: name for tpo
en: Tai Pao
mr: ताइ पाओ

note: name for tpp
en: Tepehua, Pisaflores
mr: तेपेहुआ, पिसाफ्लोरेज

note: name for tpq
en: Tukpa
mr: तुक्पा

note: name for tpr
en: Tuparí
mr: तुपरि

note: name for tpt
en: Tepehua, Tlachichilco
mr: तेपेहुआ, त्लाचिचिल्को

note: name for tpu
en: Tampuan
mr: तम्पुअन

note: name for tpv
en: Tanapag
mr: तनपग

note: name for tpw
en: Tupí
mr: तुपि

note: name for tpx
en: Tlapanec, Acatepec
mr: त्लपनेक, अकतेपेक

note: name for tpy
en: Trumai
mr: त्रुमै

note: name for tpz
en: Tinputz
mr: तिंपुट्ज

note: name for tqb
en: Tembé
mr: तेम्बे

note: name for tql
en: Lehali
mr: लेहलि

note: name for tqm
en: Turumsa
mr: तुरुम्सा

note: name for tqn
en: Tenino
mr: तेनिनो

note: name for tqo
en: Toaripi
mr: तोअरिपि

note: name for tqp
en: Tomoip
mr: तोमौप

note: name for tqq
en: Tunni
mr: तुन्नि

note: name for tqr
en: Torona
mr: तोरोना

note: name for tqt
en: Totonac, Western
mr: तोतोनॅक, पश्चिम

note: name for tqu
en: Touo
mr: तौओ

note: name for tqw
en: Tonkawa
mr: नोंकवा

note: name for tra
en: Tirahi
mr: तिरहि

note: name for trb
en: Terebu
mr: तेरेबु

note: name for trc
en: Triqui, Copala
mr: त्रितुइ, कोपला

note: name for trd
en: Turi
mr: तुरि

note: name for tre
en: Tarangan, East
mr: तरंगन, पूर्व

note: name for trf
en: Creole English, Trinidadian
mr: क्रिओल इंग्लिश, त्रिनिदादिअन

note: name for trg
en: Lishán Didán
mr: लिशन दिदन

note: name for trh
en: Turaka
mr: तुरका

note: name for tri
en: Trió
mr: त्रिओ

note: name for trj
en: Toram
mr: तोरम

note: name for trl
en: Scottish, Traveller
mr: स्कॉट्टिश, ट्रॅवेल्लेर

note: name for trm
en: Tregami
mr: त्रेगमि

note: name for trn
en: Trinitario
mr: त्रिनितरिओ

note: name for tro
en: Naga, Tarao
mr: नागा, तराओ

note: name for trp
en: Kok Borok
mr: कोक बोरोक

note: name for trq
en: Triqui, San Martín Itunyoso
mr: त्रिकुइ, सॅन मार्टिन इतुनिओसो

note: name for trr
en: Taushiro
mr: तौशिरो

note: name for trs
en: Triqui, Chicahuaxtla
mr: त्रिकुइ, चिकहुअक्सत्ला

note: name for trt
en: Tunggare
mr: तुंग्गारे

note: name for tru
en: Turoyo
mr: तुरोयो

note: name for trv
en: Taroko
mr: तरोको

note: name for trw
en: Torwali
mr: तोर्वलि

note: name for trx
en: Bidayuh, Tringgus-Sembaan
mr: बिदायुह, त्रिंग्गस-सेम्बान

note: name for try
en: Turung
mr: तुरुंग

note: name for trz
en: Torá
mr: तोरा

note: name for tsa
en: Tsaangi
mr: त्सांगि

note: name for tsb
en: Tsamai
mr: त्सामाइ

note: name for tsc
en: Tswa
mr: त्स्वा

note: name for tsd
en: Tsakonian
mr: त्साकोनिअन

note: name for tse
en: Tunisian Sign Language
mr: तुनिसिअन चिन्ह भाषा

note: name for tsf
en: Tamang, Southwestern
mr: तमंग, दक्षिणपश्चिम

note: name for tsg
en: Tausug
mr: तौसुग

note: name for tsh
en: Tsuvan
mr: त्सुवन

note: name for tsi
en: Tsimshian
mr: त्सिम्शिअन

note: name for tsj
en: Tshangla
mr: त्शांग्ला

note: name for tsk
en: Tseku
mr: त्सेकु

note: name for tsl
en: Ts'ün-Lao
mr: त्सुन-लाओ

note: name for tsm
en: Turkish Sign Language
mr: तुर्किश चिन्ह भाषा

note: name for tsn
en: Tswana
mr: त्स्वाना

note: name for tso
en: Tsonga
mr: त्सोन्गा

note: name for tsp
en: Toussian, Northern
mr: तौस्सिअन, उत्तर

note: name for tsq
en: Thai Sign Language
mr: थाइ चिन्ह भाषा

note: name for tsr
en: Akei
mr: अकै

note: name for tss
en: Taiwan Sign Language
mr: तैवान चिन्ह भाषा

note: name for tsu
en: Tsou
mr: त्सौ

note: name for tsv
en: Tsogo
mr: त्सोगो

note: name for tsw
en: Tsishingini
mr: त्सिशिंगिनि

note: name for tsx
en: Mubami
mr: मुबमि

note: name for tsy
en: Tebul Sign Language
mr: तेबुल चिन्ह भाषा

note: name for tsz
en: Purepecha
mr: पुरेपेचा

note: name for tta
en: Tutelo
mr: तुतेलो

note: name for ttb
en: Gaa
mr: गा

note: name for ttc
en: Tektiteko
mr: तेक्तितेको

note: name for ttd
en: Tauade
mr: तौअदे

note: name for tte
en: Bwanabwana
mr: ब्वानब्वान

note: name for ttf
en: Tuotomb
mr: तुओतोम्ब

note: name for ttg
en: Tutong
mr: तुतोंग

note: name for tth
en: Ta'oih, Upper
mr: ताओइह, अप्पर

note: name for tti
en: Tobati
mr: तोबाति

note: name for ttj
en: Tooro
mr: तूरो

note: name for ttk
en: Totoro
mr: तोतोरो

note: name for ttl
en: Totela
mr: तोतेल

note: name for ttm
en: Tutchone, Northern
mr: तुत्चोन, उत्तर

note: name for ttn
en: Towei
mr: तोवेइ

note: name for tto
en: Ta'oih, Lower
mr: ताओइह, लोवर

note: name for ttp
en: Tombelala
mr: तोम्बेलाह

note: name for ttq
en: Tamajaq, Tawallammat
mr: तमजाक, तवल्लम्मत

note: name for ttr
en: Tera
mr: तेरा

note: name for tts
en: Thai, Northeastern
mr: थाइ, उत्तरपूर्व

note: name for ttt
en: Tat, Muslim
mr: तात, मुस्लिम

note: name for ttu
en: Torau
mr: तोरौ

note: name for ttv
en: Titan
mr: तितन

note: name for ttw
en: Long Wat
mr: लॉन्ग वत

note: name for tty
en: Sikaritai
mr: सिकरितइ

note: name for ttz
en: Tsum
mr: त्सुम

note: name for tua
en: Wiarumus
mr: विअरुमुस

note: name for tub
en: Tübatulabal
mr: तुबतुलबल

note: name for tuc
en: Mutu
mr: मुतु

note: name for tud
en: Tuxá
mr: तुक्सा

note: name for tue
en: Tuyuca
mr: तुयुक

note: name for tuf
en: Tunebo, Central
mr: तुनेबो, मध्य

note: name for tug
en: Tunia
mr: तुनिया

note: name for tuh
en: Taulil
mr: तौलिल

note: name for tui
en: Tupuri
mr: तुपुरि

note: name for tuj
en: Tugutil
mr: तुगुतिल

note: name for tuk
en: Turkmen
mr: तुर्कमेन

note: name for tul
en: Tula
mr: तुल

note: name for tum
en: Tumbuka
mr: तुम्बुका

note: name for tun
en: Tunica
mr: तुनिका

note: name for tuo
en: Tucano
mr: तुकॅनो

note: name for tuq
en: Tedaga
mr: तेद्गा

note: name for tur
en: Turkish
mr: तुर्किश

note: name for tus
en: Tuscarora
mr: तुस्कारोरा

note: name for tuu
en: Tututni
mr: तुतुत्नि

note: name for tuv
en: Turkana
mr: तुर्कना

note: name for tux
en: Tuxináwa
mr: तुक्सिनवा

note: name for tuy
en: Tugen
mr: तुगेन

note: name for tuz
en: Turka
mr: तुर्का

note: name for tva
en: Vaghua
mr: वघुआ

note: name for tvd
en: Tsuvadi
mr: त्सुवदि

note: name for tve
en: Te'un
mr: तेउन

note: name for tvk
en: Ambrym, Southeast
mr: एम्ब्रियम, दक्षिणपूर्व

note: name for tvl
en: Tuvalu
mr: तुव्हालु

note: name for tvm
en: Tela-Masbuar
mr: तेला-मास्बुअर

note: name for tvn
en: Tavoyan
mr: तवोयान

note: name for tvo
en: Tidore
mr: तिदोर

note: name for tvs
en: Taveta
mr: तवेता

note: name for tvt
en: Naga, Tutsa
mr: नागा, तुत्सा

note: name for tvw
en: Sedoa
mr: सेदोआ

note: name for tvy
en: Pidgin, Timor
mr: पिडगिन, तिमोर

note: name for twa
en: Twana
mr: त्वना

note: name for twb
en: Tawbuid, Western
mr: त्वबुइद, पश्चिम

note: name for twc
en: Teshenawa
mr: तेशेनवा

note: name for twd
en: Twents
mr: त्वेंतस्

note: name for twe
en: Tewa (Indonesia)
mr: तेवा (इन्डोनेशिया)

note: name for twf
en: Tiwa, Northern
mr: तिवा, उत्तर

note: name for twg
en: Tereweng
mr: तेरेवेंग

note: name for twh
en: Tai Dón
mr: ताइ दोन

note: name for twi
en: Twi
mr: त्वी

note: name for twl
en: Tawara
mr: तवरा

note: name for twm
en: Monpa, Tawang
mr: मोंपा, तवांग

note: name for twn
en: Twendi
mr: त्वेंदि

note: name for two
en: Tswapong
mr: त्स्वापोंग

note: name for twp
en: Ere
mr: एरे

note: name for twq
en: Tasawaq
mr: तसवाक

note: name for twr
en: Tarahumara, Southwestern
mr: तरहुमरा, दक्षिणपश्चिम

note: name for twt
en: Turiwára
mr: तुरिवरा

note: name for twu
en: Termanu
mr: तेरमनु

note: name for tww
en: Tuwari
mr: तुवारि

note: name for twx
en: Tewe
mr: तेवे

note: name for twy
en: Tawoyan
mr: तवोयान

note: name for txa
en: Tombonuo
mr: तोम्बोनुओ

note: name for txb
en: Tokharian B
mr: तोखरिअन B

note: name for txc
en: Tsetsaut
mr: त्सेतसउत

note: name for txe
en: Totoli
mr: तोतोलि

note: name for txg
en: Tangut
mr: तंगुत

note: name for txh
en: Thracian
mr: थ्रसिअन

note: name for txi
en: Ikpeng
mr: इक्पेंग

note: name for txm
en: Tomini
mr: तोमिनि

note: name for txn
en: Tarangan, West
mr: तरंगन, पश्चिम

note: name for txo
en: Toto
mr: तोतो

note: name for txq
en: Tii
mr: ती

note: name for txr
en: Tartessian
mr: तर्तेस्सिअन

note: name for txs
en: Tonsea
mr: तोनसिअ

note: name for txt
en: Citak
mr: सितक

note: name for txu
en: Kayapó
mr: कयपो

note: name for txx
en: Tatana
mr: ततना

note: name for txy
en: Malagasy, Tanosy
mr: मलागासि, तनोसि

note: name for tya
en: Tauya
mr: तउया

note: name for tye
en: Kyenga
mr: क्येंगा

note: name for tyh
en: O'du
mr: ओदु

note: name for tyi
en: Teke-Tsaayi
mr: तेके-त्सायि

note: name for tyj
en: Tai Do
mr: ताइ दो

note: name for tyl
en: Thu Lao
mr: थु लाओ

note: name for tyn
en: Kombai
mr: कोम्बाइ

note: name for typ
en: Thaypan
mr: थायपन

note: name for tyr
en: Tai Daeng
mr: ताइ देंग

note: name for tys
en: Tày Sa Pa
mr: तय सा पा

note: name for tyt
en: Tày Tac
mr: तय ताक

note: name for tyu
en: Kua
mr: कुअ

note: name for tyv
en: Tuvinian
mr: तुविनियन

note: name for tyx
en: Teke-Tyee
mr: तेके-तयी

note: name for tyz
en: Tày
mr: तय

note: name for tza
en: Tanzanian Sign Language
mr: तंजानिअन चिन्ह भाषा

note: name for tzh
en: Tzeltal
mr: त्झेल्तल

note: name for tzj
en: Tz'utujil
mr: त्झुतुजिल

note: name for tzm
en: Tamazight, Central Atlas
mr: तमझिघ्त, मध्य अटलास

note: name for tzn
en: Tugun
mr: तुगुन

note: name for tzo
en: Tzotzil
mr: त्झोत्झिल

note: name for tzx
en: Tabriak
mr: तब्रिअक

note: name for uam
en: Uamué
mr: उअमुए

note: name for uan
en: Kuan
mr: कुअन

note: name for uar
en: Tairuma
mr: तैरूम

note: name for uba
en: Ubang
mr: उबंग

note: name for ubi
en: Ubi
mr: उबि

note: name for ubl
en: Bikol, Buhi'non
mr: बिकोल, बुहिनोन

note: name for ubr
en: Ubir
mr: उबिर

note: name for ubu
en: Umbu-Ungu
mr: उम्बु-उंगु

note: name for uby
en: Ubykh
mr: उबिख

note: name for uda
en: Uda
mr: उदा

note: name for ude
en: Udihe
mr: उदिहे

note: name for udg
en: Muduga
mr: मुदुग

note: name for udi
en: Udi
mr: उदि

note: name for udj
en: Ujir
mr: उजिर

note: name for udl
en: Wuzlam
mr: वुझ्लम

note: name for udm
en: Udmurt
mr: उड्मुर्त

note: name for udu
en: Uduk
mr: उदुक

note: name for ues
en: Kioko
mr: किओको

note: name for ufi
en: Ufim
mr: उफिम

note: name for uga
en: Ugaritic
mr: उगारिटिक

note: name for ugb
en: Kuku-Ugbanh
mr: कुकु-उगबंह

note: name for uge
en: Ughele
mr: उघेले

note: name for ugn
en: Ugandan Sign Language
mr: उगांदन चिन्ह भाषा

note: name for ugo
en: Ugong
mr: उगोंग

note: name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
mr: उरुगुअयन चिन्ह भाषा

note: name for uha
en: Uhami
mr: उहामि

note: name for uhn
en: Damal
mr: दमल

note: name for uig
en: Uighur
mr: उइघुर

note: name for uis
en: Uisai
mr: उइसइ

note: name for uiv
en: Iyive
mr: इयिवे

note: name for uji
en: Tanjijili
mr: तंजिजिलि

note: name for uka
en: Kaburi
mr: कबुरि

note: name for ukg
en: Ukuriguma
mr: उकुरिगुम

note: name for ukh
en: Ukhwejo
mr: उख्वेजो

note: name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
mr: उक्रेनिअन चिन्ह भाषा

note: name for ukp
en: Ukpe-Bayobiri
mr: उक्पे-बयोबिरि

note: name for ukq
en: Ukwa
mr: उक्वा

note: name for ukr
en: Ukrainian
mr: युक्रेनियन

note: name for uks
en: Urubú-Kaapor Sign Language
mr: उरुबु-कापोर चिन्ह भाषा

note: name for uku
en: Ukue
mr: उकुए

note: name for ukw
en: Ukwuani-Aboh-Ndoni
mr: उक्वुअनि-अबोह-न्दोनि

note: name for ula
en: Fungwa
mr: फुंग्वा

note: name for ulb
en: Ulukwumi
mr: उलुकवुमि

note: name for ulc
en: Ulch
mr: उल्च

note: name for ulf
en: Usku
mr: उस्कु

note: name for uli
en: Ulithian
mr: उलिथिअन

note: name for ulk
en: Meriam
mr: मेरिअम

note: name for ull
en: Ullatan
mr: उल्लातन

note: name for ulm
en: Ulumanda'
mr: उलुमांदा

note: name for uln
en: Unserdeutsch
mr: उन्सेरदेउत्स्च

note: name for ulu
en: Uma' Lung
mr: उम लुंग

note: name for ulw
en: Ulwa
mr: ऊल्वा

note: name for uma
en: Umatilla
mr: उमतिल्ला

note: name for umb
en: Umbundu
mr: ऊम्बुन्डु

note: name for umc
en: Marrucinian
mr: मर्रुसिनिअन

note: name for umd
en: Umbindhamu
mr: उम्बिंधामु

note: name for umg
en: Umbuygamu
mr: उमबुय्गामु

note: name for umi
en: Ukit
mr: उकित

note: name for umm
en: Umon
mr: उमोन

note: name for umn
en: Naga, Makyan
mr: नागा, मक्यान

note: name for umo
en: Umotína
mr: उमोतिना

note: name for ump
en: Umpila
mr: उम्पिला

note: name for umr
en: Umbugarla
mr: उम्बुगर्ला

note: name for ums
en: Pendau
mr: पेंदाउ

note: name for umu
en: Munsee
mr: मुंसी

note: name for una
en: Watut, North
mr: वतुत, उत्तर

note: name for und
en: Undetermined
mr: न आढळलेले

note: name for une
en: Uneme
mr: उनेमे

note: name for ung
en: Ngarinyin
mr: न्गारिन्यिन

note: name for unk
en: Enawené-Nawé
mr: एनवेने-न्वे

note: name for unm
en: Unami
mr: उनमि

note: name for unp
en: Worora
mr: वोरोरा

note: name for unr
en: Mundari
mr: मुंडारी

note: name for unx
en: Munda
mr: मुंदा

note: name for unz
en: Kaili, Unde
mr: कैलि, उंदे

note: name for uok
en: Uokha
mr: उओखा

note: name for upi
en: Umeda
mr: उमेदा

note: name for upv
en: Uripiv-Wala-Rano-Atchin
mr: उरिपिव-वल-रानो-अट्चिन

note: name for ura
en: Urarina
mr: उरारिना

note: name for urb
en: Urubú-Kaapor
mr: उरुबु-कापोर

note: name for urc
en: Urningangg
mr: उर्निनगंग्ग

note: name for urd
en: Urdu
mr: उर्दु

note: name for ure
en: Uru
mr: उरु

note: name for urf
en: Uradhi
mr: उरधि

note: name for urg
en: Urigina
mr: उरिगिन

note: name for urh
en: Urhobo
mr: उर्होबो

note: name for uri
en: Urim
mr: उरिम

note: name for urk
en: Urak Lawoi'
mr: उरक लवौ

note: name for url
en: Urali
mr: उरलि

note: name for urm
en: Urapmin
mr: उरप्मिन

note: name for urn
en: Uruangnirin
mr: उरुअंग्निरिन

note: name for uro
en: Ura (Papua New Guinea)
mr: उरा (पपुआ नविन गिनी)

note: name for urp
en: Uru-Pa-In
mr: उरु-पा-इन

note: name for urr
en: Lehalurup
mr: लेहाहुरुप

note: name for urt
en: Urat
mr: उरत

note: name for uru
en: Urumi
mr: उरुमि

note: name for urv
en: Uruava
mr: उरुअवा

note: name for urw
en: Sop
mr: सोप

note: name for urx
en: Urimo
mr: उरिमो

note: name for ury
en: Orya
mr: ओर्या

note: name for urz
en: Uru-Eu-Wau-Wau
mr: उरु-एउ-वौ-वौ

note: name for usa
en: Usarufa
mr: उसरूफा

note: name for ush
en: Ushojo
mr: उशोजो

note: name for usi
en: Usui
mr: उसुइ

note: name for usk
en: Usaghade
mr: उसघदे

note: name for usp
en: Uspanteco
mr: उस्पंतेको

note: name for usu
en: Uya
mr: उया

note: name for uta
en: Otank
mr: ओतांक

note: name for ute
en: Ute-Southern Paiute
mr: उते-दक्षिण पैउते

note: name for utp
en: Amba (Solomon Islands)
mr: अम्बा (सोलोमोन द्विप)

note: name for utr
en: Etulo
mr: एतुलो

note: name for utu
en: Utu
mr: उतु

note: name for uum
en: Urum
mr: उरुम

note: name for uun
en: Kulon-Pazeh
mr: कुलोन-पझेह

note: name for uur
en: Ura (Vanuatu)
mr: उरा (वनुअतु)

note: name for uuu
en: U
mr: उ

note: name for uve
en: Uvean, West
mr: उवेअन, पश्चिम

note: name for uvh
en: Uri
mr: उरि

note: name for uvl
en: Lote
mr: लोते

note: name for uwa
en: Kuku-Uwanh
mr: कुकु-उवान्ह

note: name for uya
en: Doko-Uyanga
mr: दोको-उयांगा

note: name for uzb
en: Uzbek
mr: उज्बेक

note: name for uzn
en: Uzbek, Northern
mr: उजबेक, उत्तरी

note: name for uzs
en: Uzbek, Southern
mr: उजबेक, दक्षिण

note: name for vaa
en: Vaagri Booli
mr: वाग्रि बूलि

note: name for vae
en: Vale
mr: वले

note: name for vaf
en: Vafsi
mr: वफ्सि

note: name for vag
en: Vagla
mr: वग्ला

note: name for vah
en: Varhadi-Nagpuri
mr: वर्हादि-नागपुरि

note: name for vai
en: Vai
mr: वाई

note: name for vaj
en: Vasekela Bushman
mr: वसेकेला बुश्मन

note: name for val
en: Vehes
mr: वेहेस

note: name for vam
en: Vanimo
mr: वनिमो

note: name for van
en: Valman
mr: वल्मन

note: name for vao
en: Vao
mr: वो

note: name for vap
en: Vaiphei
mr: वैफेइ

note: name for var
en: Huarijio
mr: हुअरिजिओ

note: name for vas
en: Vasavi
mr: वसवि

note: name for vau
en: Vanuma
mr: वनुम

note: name for vav
en: Varli
mr: वार्लि

note: name for vay
en: Wayu
mr: वायु

note: name for vbb
en: Babar, Southeast
mr: बाबर, दक्षिणपूर्व

note: name for vbk
en: Bontok, Southwestern
mr: बोंटोक, दक्षिणपूर्व

note: name for vec
en: Venetian
mr: वेनेतिअन

note: name for ved
en: Veddah
mr: वेद्दाह

note: name for vel
en: Veluws
mr: वेलुव्स्

note: name for vem
en: Vemgo-Mabas
mr: वेम्गो-मबस

note: name for ven
en: Venda
mr: वेन्डा

note: name for veo
en: Ventureño
mr: वेन्तुरेनो

note: name for vep
en: Veps
mr: वेप्स्

note: name for ver
en: Mom Jango
mr: मॉम जॅन्गो

note: name for vgr
en: Vaghri
mr: वाघ्रि

note: name for vgt
en: Vlaamse Gebarentaal
mr: व्लाम्से गेबरेनतल

note: name for vic
en: Creole English, Virgin Islands
mr: क्रिओल इंग्लिश, विर्जिन द्विप

note: name for vid
en: Vidunda
mr: विदुंदा

note: name for vie
en: Vietnamese
mr: विएतनामिज

note: name for vif
en: Vili
mr: विलि

note: name for vig
en: Viemo
mr: विएमो

note: name for vil
en: Vilela
mr: विलेला

note: name for vin
en: Vinza
mr: विंझा

note: name for vis
en: Vishavan
mr: विशावन

note: name for vit
en: Viti
mr: विति

note: name for viv
en: Iduna
mr: इदुना

note: name for vka
en: Kariyarra
mr: करियार्रा

note: name for vki
en: Ija-Zuba
mr: इजा-जुबा

note: name for vkj
en: Kujarge
mr: कुजर्गे

note: name for vkk
en: Kaur
mr: कौर

note: name for vkl
en: Kulisusu
mr: कुलिसुसु

note: name for vkm
en: Kamakan
mr: कमकन

note: name for vko
en: Kodeoha
mr: कदेओहा

note: name for vkp
en: Creole Portuguese, Korlai
mr: क्रिओल पॉर्तुगिज, कोर्लै

note: name for vkt
en: Malay, Tenggarong Kutai
mr: मालेय, तेंग्गरोंग कुतै

note: name for vku
en: Kurrama
mr: कुर्रम

note: name for vlp
en: Valpei
mr: वल्पै

note: name for vls
en: Vlaams
mr: व्लामस्

note: name for vma
en: Martuyhunira
mr: मर्तुय्हुनिरा

note: name for vmb
en: Mbabaram
mr: म्बबर्म

note: name for vmc
en: Mixtec, Juxtlahuaca
mr: मिक्सतेक, तुक्सत्लाहुअका

note: name for vmd
en: Koraga, Mudu
mr: कोरगा, मुदु

note: name for vme
en: Masela, East
mr: मसेला, पूर्व

note: name for vmf
en: Mainfränkisch
mr: मैनफ्रँनफिस्च

note: name for vmg
en: Minigir
mr: मिनिगिर

note: name for vmh
en: Maraghei
mr: मरघै

note: name for vmi
en: Miwa
mr: मिवा

note: name for vmj
en: Mixtec, Ixtayutla
mr: मिक्सतेक, इक्सतायुत्ला

note: name for vmk
en: Makhuwa-Shirima
mr: मखुवा-शिरिमा

note: name for vml
en: Malgana
mr: मल्गाना

note: name for vmm
en: Mixtec, Mitlatongo
mr: मिक्सतेक, मित्लातोंगो

note: name for vmp
en: Mazatec, Soyaltepec
mr: मझतेक, सोयाल्तेपेक

note: name for vmq
en: Mixtec, Soyaltepec
mr: मिक्सतेक, सोयाल्तेपेक

note: name for vmr
en: Marenje
mr: मरेंजे

note: name for vms
en: Moksela
mr: मोक्सेला

note: name for vmu
en: Muluridyi
mr: मुलुरिद्यि

note: name for vmv
en: Maidu, Valley
mr: मैदु, वॅल्ली

note: name for vmw
en: Makhuwa
mr: मखुवा

note: name for vmx
en: Mixtec, Tamazola
mr: मिक्सतेक, तमझोला

note: name for vmy
en: Mazatec, Ayautla
mr: मझतेक, अयउत्ला

note: name for vmz
en: Mazatec, Mazatlán
mr: मझतेक, मझत्लान

note: name for vnk
en: Vano
mr: वनो

note: name for vnm
en: Vinmavis
mr: विनमविस

note: name for vnp
en: Vunapu
mr: वुनपु

note: name for vol
en: Volapük
mr: वोलापुक

note: name for vor
en: Voro
mr: वोरो

note: name for vot
en: Votic
mr: वोटिक

note: name for vra
en: Vera'a
mr: वेरा

note: name for vro
en: Võro
mr: वोरो

note: name for vrs
en: Varisi
mr: वारिसि

note: name for vrt
en: Burmbar
mr: बुर्मबार

note: name for vsi
en: Moldova Sign Language
mr: मोल्दोवा चिन्ह भाषा

note: name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
mr: वेनेझ्युएलन चिन्ह भाषा

note: name for vsv
en: Valencian Sign Language
mr: वलेंसिकन चिन्ह भाषा

note: name for vto
en: Vitou
mr: विटौ

note: name for vum
en: Vumbu
mr: वुम्बु

note: name for vun
en: Vunjo
mr: वुंजो

note: name for vut
en: Vute
mr: वुते

note: name for vwa
en: Awa (China)
mr: अवा (चायना)

note: name for waa
en: Walla Walla
mr: वल्ला वल्ला

note: name for wab
en: Wab
mr: वब

note: name for wac
en: Wasco-Wishram
mr: वास्को-विशराम

note: name for wad
en: Wandamen
mr: वन्दमेन

note: name for wae
en: Walser
mr: वल्सेर

note: name for waf
en: Wakoná
mr: वकोना

note: name for wag
en: Wa'ema
mr: वएमा

note: name for wah
en: Watubela
mr: वतुबेला

note: name for wai
en: Wares
mr: वारेज

note: name for waj
en: Waffa
mr: वफ्फा

note: name for wal
en: Wolaytta
mr: वोलाय्त्ता

note: name for wam
en: Wampanoag
mr: वाम्पानोअग

note: name for wan
en: Wan
mr: वान

note: name for wao
en: Wappo
mr: वाप्पो

note: name for wap
en: Wapishana
mr: वापिशाना

note: name for waq
en: Wageman
mr: वागेमन

note: name for war
en: Waray (Philippines)
mr: वारेय (फिलिप्पिनेस)

note: name for was
en: Washo
mr: वाशो

note: name for wat
en: Kaninuwa
mr: कनिनुव

note: name for wau
en: Waurá
mr: वौरा

note: name for wav
en: Waka
mr: वक

note: name for waw
en: Waiwai
mr: वैवै

note: name for wax
en: Watam
mr: वतम

note: name for way
en: Wayana
mr: वयना

note: name for waz
en: Wampur
mr: वम्पुर

note: name for wba
en: Warao
mr: वराओ

note: name for wbb
en: Wabo
mr: वबो

note: name for wbe
en: Waritai
mr: वरितै

note: name for wbf
en: Wara
mr: वरा

note: name for wbh
en: Wanda
mr: वांदा

note: name for wbi
en: Vwanji
mr: व्वांजि

note: name for wbj
en: Alagwa
mr: अलग्वा

note: name for wbk
en: Waigali
mr: वैगलि

note: name for wbl
en: Wakhi
mr: वखि

note: name for wbm
en: Wa
mr: वा

note: name for wbp
en: Warlpiri
mr: वार्लपिरि

note: name for wbq
en: Waddar
mr: वद्दार

note: name for wbr
en: Wagdi
mr: वग्दि

note: name for wbt
en: Wanman
mr: वांमन

note: name for wbv
en: Wajarri
mr: वाजर्रि

note: name for wbw
en: Woi
mr: वोइ

note: name for wca
en: Yanomámi
mr: यनोममि

note: name for wci
en: Gbe, Waci
mr: ग्बे, वसि

note: name for wdd
en: Wandji
mr: बांद्जि

note: name for wdg
en: Wadaginam
mr: बदगिनम

note: name for wdj
en: Wadjiginy
mr: वद्जिगिनी

note: name for wdu
en: Wadjigu
mr: वद्जिगु

note: name for wea
en: Wewaw
mr: वेवाव

note: name for wec
en: Wè Western
mr: वे पश्चिम

note: name for wed
en: Wedau
mr: वेदौ

note: name for weh
en: Weh
mr: वेह

note: name for wei
en: Were
mr: वेरे

note: name for wem
en: Gbe, Weme
mr: ग्बे, वेमे

note: name for weo
en: Wemale, North
mr: वेमल, उत्तर

note: name for wep
en: Westphalien
mr: पश्चिमफलिएन

note: name for wer
en: Weri
mr: वेरि

note: name for wes
en: Pidgin, Cameroon
mr: पिदगिन, कॅमेरून

note: name for wet
en: Perai
mr: पेरै

note: name for weu
en: Welaung
mr: वेलौंग

note: name for wew
en: Wejewa
mr: वेजेव

note: name for wfg
en: Yafi
mr: यफि

note: name for wga
en: Wagaya
mr: वगया

note: name for wgb
en: Wagawaga
mr: वगवग

note: name for wgg
en: Wangganguru
mr: वांग्गानगुरु

note: name for wgi
en: Wahgi
mr: वाह्गि

note: name for wgo
en: Waigeo
mr: वैजिओ

note: name for wgy
en: Warrgamay
mr: वर्रगमि

note: name for wha
en: Manusela
mr: मनुसेला

note: name for whg
en: Wahgi, North
mr: वाहगि, उत्तर

note: name for whk
en: Kenyah, Wahau
mr: केन्याह, वहाउ

note: name for whu
en: Kayan, Wahau
mr: कयन, वहाउ

note: name for wib
en: Toussian, Southern
mr: तौस्सिअन, दक्षिण

note: name for wic
en: Wichita
mr: विचित

note: name for wie
en: Wik-Epa
mr: विक-एप

note: name for wif
en: Wik-Keyangan
mr: विक-केयंगन

note: name for wig
en: Wik-Ngathana
mr: विक-न्गाथना

note: name for wih
en: Wik-Me'anha
mr: विक-मेअंहा

note: name for wii
en: Minidien
mr: मिनिदिएन

note: name for wij
en: Wik-Iiyanh
mr: विक-लियांह

note: name for wik
en: Wikalkan
mr: विकल्कन

note: name for wil
en: Wilawila
mr: विलविल

note: name for wim
en: Wik-Mungkan
mr: विक-मुंगकन

note: name for win
en: Ho-Chunk
mr: हो-चुंक

note: name for wir
en: Wiraféd
mr: विरफेद

note: name for wit
en: Wintu
mr: विंतु

note: name for wiu
en: Wiru
mr: विरु

note: name for wiv
en: Muduapa
mr: मुदुअप

note: name for wiw
en: Wirangu
mr: विरांगु

note: name for wiy
en: Wiyot
mr: वियोत

note: name for wja
en: Waja
mr: वजा

note: name for wji
en: Warji
mr: वार्जि

note: name for wka
en: Kw'adza
mr: क्वाद्झा

note: name for wkb
en: Kumbaran
mr: कुम्बरन

note: name for wkd
en: Wakde
mr: वाक्दे

note: name for wkl
en: Kalanadi
mr: कलनदि

note: name for wku
en: Kunduvadi
mr: कुंदुवादि

note: name for wkw
en: Wakawaka
mr: वकवक

note: name for wla
en: Walio
mr: विलिओ

note: name for wlc
en: Comorian, Mwali
mr: कोमोरिअन, म्वालि

note: name for wle
en: Wolane
mr: वोलने

note: name for wlg
en: Kunbarlang
mr: कुन्बारलँग

note: name for wli
en: Waioli
mr: वैओलि

note: name for wlk
en: Wailaki
mr: वैलकि

note: name for wll
en: Wali (Sudan)
mr: वलि (सुदान)

note: name for wlm
en: Welsh, Middle
mr: वेल्श, मध्य

note: name for wln
en: Walloon
mr: वालून

note: name for wlo
en: Wolio
mr: वौलिओ

note: name for wlr
en: Wailapa
mr: वैलपा

note: name for wls
en: Wallisian
mr: वल्लिसिअन

note: name for wlu
en: Wuliwuli
mr: वुलिवुलि

note: name for wlv
en: Wichí Lhamtés Vejoz
mr: विचि ल्हामतेज वेजोझ

note: name for wlw
en: Walak
mr: वलक

note: name for wlx
en: Wali (Ghana)
mr: वालि (घाना)

note: name for wly
en: Waling
mr: वालिंग

note: name for wma
en: Mawa (Nigeria)
mr: मावा (नायजेरिआ)

note: name for wmb
en: Wambaya
mr: वाम्बाया

note: name for wmc
en: Wamas
mr: वामस

note: name for wmd
en: Mamaindé
mr: ममैन्दे

note: name for wme
en: Wambule
mr: वम्बुले

note: name for wmh
en: Waima'a
mr: वैमा

note: name for wmi
en: Wamin
mr: वमिन

note: name for wmm
en: Maiwa (Indonesia)
mr: मैवा (इन्दोनेशिआ)

note: name for wmn
en: Waamwang
mr: वाम्वंग

note: name for wmo
en: Wom (Papua New Guinea)
mr: वोम (पपुआ नवीन गिनी)

note: name for wms
en: Wambon
mr: वम्बोन

note: name for wmt
en: Walmajarri
mr: वल्माजार्रि

note: name for wmw
en: Mwani
mr: म्वानि

note: name for wmx
en: Womo
mr: वोमो

note: name for wnb
en: Wanambre
mr: वनम्ब्रे

note: name for wnc
en: Wantoat
mr: वंतोअत

note: name for wnd
en: Wandarang
mr: वंदारंग

note: name for wne
en: Waneci
mr: वनेसि

note: name for wng
en: Wanggom
mr: वंग्गोम

note: name for wni
en: Comorian, Ndzwani
mr: कोमोरिअन, न्दझ्वानि

note: name for wnk
en: Wanukaka
mr: वनुकक

note: name for wnm
en: Wanggamala
mr: वंग्गामला

note: name for wno
en: Wano
mr: वनो

note: name for wnp
en: Wanap
mr: वनप

note: name for wnu
en: Usan
mr: उसन

note: name for woa
en: Tyaraity
mr: त्यारैति

note: name for wob
en: Wè Northern
mr: वे उत्तर

note: name for woc
en: Wogeo
mr: वोजिओ

note: name for wod
en: Wolani
mr: वोलनि

note: name for woe
en: Woleaian
mr: वोलेऐअन

note: name for wof
en: Wolof, Gambian
mr: वोलोफ, गाम्बिअन

note: name for wog
en: Wogamusin
mr: वोगमुसिन

note: name for woi
en: Kamang
mr: कमंग

note: name for wok
en: Longto
mr: लोंग्तो

note: name for wol
en: Wolof
mr: वोलोफ

note: name for wom
en: Wom (Nigeria)
mr: वोम (नायजेरिआ)

note: name for won
en: Wongo
mr: वोंगो

note: name for woo
en: Manombai
mr: मनोम्बै

note: name for wor
en: Woria
mr: वोरिआ

note: name for wos
en: Hanga Hundi
mr: हंगा हुंदि

note: name for wow
en: Wawonii
mr: ववोनी

note: name for woy
en: Weyto
mr: वेय्तो

note: name for wpc
en: Maco
mr: मको

note: name for wra
en: Warapu
mr: वरपु

note: name for wrb
en: Warluwara
mr: वर्लुवरा

note: name for wrd
en: Warduji
mr: वर्दुजि

note: name for wrg
en: Warungu
mr: वरुंगु

note: name for wrh
en: Wiradhuri
mr: विरधुरि

note: name for wri
en: Wariyangga
mr: वरियांग्गा

note: name for wrl
en: Warlmanpa
mr: वार्लमंपा

note: name for wrm
en: Warumungu
mr: वारुमुंगा

note: name for wrn
en: Warnang
mr: वार्नांग

note: name for wrp
en: Waropen
mr: वारोपेन

note: name for wrr
en: Wardaman
mr: वार्दमन

note: name for wrs
en: Waris
mr: वारिस

note: name for wru
en: Waru
mr: वारु

note: name for wrv
en: Waruna
mr: वारुना

note: name for wrw
en: Gugu Warra
mr: गुगु वार्रा

note: name for wrx
en: Wae Rana
mr: वाए रन

note: name for wry
en: Merwari
mr: मेर्वारि

note: name for wrz
en: Waray (Australia)
mr: वारेय (ऑस्ट्रेलिआ)

note: name for wsa
en: Warembori
mr: वारेम्बोरि

note: name for wsi
en: Wusi
mr: वुसि

note: name for wsk
en: Waskia
mr: वास्किआ

note: name for wsr
en: Owenia
mr: ओवेनिआ

note: name for wss
en: Wasa
mr: वासा

note: name for wsu
en: Wasu
mr: वासु

note: name for wsv
en: Wotapuri-Katarqalai
mr: वोतपुरि-कतर्कालै

note: name for wtf
en: Dumpu
mr: दुम्पु

note: name for wti
en: Berta
mr: बेर्ता

note: name for wtk
en: Watakataui
mr: वतकतौइ

note: name for wtm
en: Mewati
mr: मेवाति

note: name for wtw
en: Wotu
mr: वोतु

note: name for wua
en: Wikngenchera
mr: विकन्गेनछेरा

note: name for wub
en: Wunambal
mr: वुनम्बल

note: name for wud
en: Wudu
mr: वुदु

note: name for wuh
en: Wutunhua
mr: वुतुंहुआ

note: name for wul
en: Silimo
mr: सिलिमो

note: name for wum
en: Wumbvu
mr: वुम्ब्वु

note: name for wun
en: Bungu
mr: बुंगु

note: name for wur
en: Wurrugu
mr: वुर्रूगु

note: name for wut
en: Wutung
mr: वुतुंग

note: name for wuu
en: Chinese, Wu
mr: चायनीज, वु

note: name for wuv
en: Wuvulu-Aua
mr: वुवुलु-औअ

note: name for wux
en: Wulna
mr: वुल्ना

note: name for wuy
en: Wauyai
mr: वौयै

note: name for wwa
en: Waama
mr: वामा

note: name for wwo
en: Wetamut
mr: वेतमुत

note: name for wwr
en: Warrwa
mr: वर्रवा

note: name for www
en: Wawa
mr: वव

note: name for wxa
en: Waxianghua
mr: वक्सिअनघौ

note: name for wya
en: Wyandot
mr: व्यंदोत

note: name for wyb
en: Wangaaybuwan-Ngiyambaa
mr: वंगायबुवन-न्गियम्बा

note: name for wym
en: Wymysorys
mr: विम्यसोरिस

note: name for wyr
en: Wayoró
mr: वयोरो

note: name for wyy
en: Fijian, Western
mr: फिजिअन, पश्चिम

note: name for xaa
en: Arabic, Andalusian
mr: अरबीक, अंदालुसिअन

note: name for xab
en: Sambe
mr: सम्बे

note: name for xac
en: Kachari
mr: कचारि

note: name for xad
en: Adai
mr: अदै

note: name for xae
en: Aequian
mr: अएकुइअन

note: name for xag
en: Aghwan
mr: अघ्वान

note: name for xai
en: Kaimbé
mr: कैम्बे

note: name for xal
en: Kalmyk
mr: कलम्यक

note: name for xan
en: Xamtanga
mr: क्सामतंगा

note: name for xao
en: Khao
mr: खाओ

note: name for xap
en: Apalachee
mr: अपलची

note: name for xaq
en: Aquitanian
mr: अकुइतनिअन

note: name for xar
en: Karami
mr: करमि

note: name for xas
en: Kamas
mr: कमास

note: name for xat
en: Katawixi
mr: कतविक्सि

note: name for xau
en: Kauwera
mr: कुउवेरा

note: name for xav
en: Xavánte
mr: क्सावंते

note: name for xaw
en: Kawaiisu
mr: कवैइसु

note: name for xay
en: Kayan Mahakam
mr: कयन महकम

note: name for xba
en: Kamba (Brazil)
mr: काम्बा (ब्राजिल)

note: name for xbb
en: Burdekin, Lower
mr: बुर्डेकिन, लोवर

note: name for xbc
en: Bactrian
mr: बकत्रिअन

note: name for xbi
en: Kombio
mr: कोम्बिओ

note: name for xbm
en: Breton, Middle
mr: ब्रेतोन, मध्य

note: name for xbn
en: Kenaboi
mr: केनाबोइ

note: name for xbo
en: Bolgarian
mr: बोल्गरिअन

note: name for xbr
en: Kambera
mr: कम्बेरा

note: name for xbw
en: Kambiwá
mr: कम्बिवा

note: name for xbx
en: Kabixí
mr: कबिक्सि

note: name for xcb
en: Cumbric
mr: कुम्ब्रिक

note: name for xcc
en: Camunic
mr: कमुनिक

note: name for xce
en: Celtiberian
mr: सेल्तिबेरिअन

note: name for xcg
en: Gaulish, Cisalpine
mr: गौलिश, सिसाल्पिने

note: name for xch
en: Chemakum
mr: चिमकुम

note: name for xcl
en: Armenian, Classical
mr: अर्मेनिअन, क्लासिकल

note: name for xcm
en: Comecrudo
mr: कोमेक्रुदो

note: name for xcn
en: Cotoname
mr: कोतोनमे

note: name for xco
en: Chorasmian
mr: चोरास्मिअन

note: name for xcr
en: Carian
mr: करिअन

note: name for xct
en: Tibetan, Classical
mr: तिबेतन, क्लास्सिकल

note: name for xcu
en: Curonian
mr: कुरोनिअन

note: name for xcv
en: Chuvantsy
mr: चुवंत्सि

note: name for xcw
en: Coahuilteco
mr: कोअहुइल्तेको

note: name for xcy
en: Cayuse
mr: कयुसे

note: name for xdc
en: Dacian
mr: दसिअन

note: name for xdm
en: Edomite
mr: एदोमिते

note: name for xdy
en: Dayak, Malayic
mr: दयक, मलयिक

note: name for xeb
en: Eblan
mr: एब्लान

note: name for xed
en: Hdi
mr: ह्दि

note: name for xeg
en: //Xegwi
mr: बतवा

note: name for xel
en: Kelo
mr: केलो

note: name for xem
en: Kembayan
mr: केम्बयन

note: name for xep
en: Epi-Olmec
mr: एपि-ओल्मेक

note: name for xer
en: Xerénte
mr: क्सेरेंते

note: name for xes
en: Kesawai
mr: केसवै

note: name for xet
en: Xetá
mr: क्सेता

note: name for xeu
en: Keoru-Ahia
mr: केओरु-अहिआ

note: name for xfa
en: Faliscan
mr: फलिस्कन

note: name for xga
en: Galatian
mr: गलतिअन

note: name for xgf
en: Gabrielino-Fernandeño
mr: गब्रिएलिनो-फेर्नांदेनो

note: name for xgl
en: Galindan
mr: गलिंदन

note: name for xgr
en: Garza
mr: गर्जा

note: name for xha
en: Harami
mr: हरमि

note: name for xhc
en: Hunnic
mr: हुन्निक

note: name for xhd
en: Hadrami
mr: हद्रमि

note: name for xhe
en: Khetrani
mr: खेत्रनि

note: name for xho
en: Xhosa
mr: क्स्होसा

note: name for xhr
en: Hernican
mr: हेर्निकन

note: name for xht
en: Hattic
mr: हत्तिक

note: name for xhu
en: Hurrian
mr: हुर्रिअन

note: name for xhv
en: Khua
mr: खुआ

note: name for xia
en: Xiandao
mr: क्सिआंदो

note: name for xib
en: Iberian
mr: ल्बेरिअन

note: name for xii
en: Xiri
mr: क्सिरि

note: name for xil
en: Illyrian
mr: लीइरिअन

note: name for xin
en: Xinca
mr: क्सिंका

note: name for xip
en: Xipináwa
mr: क्सिपिनवा

note: name for xir
en: Xiriâna
mr: क्सिरिआन

note: name for xiv
en: Indus Valley Language
mr: इंदस वॅल्ली भाषा

note: name for xiy
en: Xipaya
mr: क्सिपय

note: name for xka
en: Kalkoti
mr: कल्कोति

note: name for xkb
en: Nago, Northern
mr: न्गो, उत्तर

note: name for xkc
en: Kho'ini
mr: खोइनि

note: name for xkd
en: Kayan, Mendalam
mr: कयान, मेंदालम

note: name for xke
en: Kereho
mr: केरेहो

note: name for xkf
en: Khengkha
mr: खेंगखा

note: name for xkg
en: Kagoro
mr: कगोरो

note: name for xkh
en: Karahawyana
mr: करहव्याना

note: name for xki
en: Kenyan Sign Language
mr: केन्यन चिन्ह भाषा

note: name for xkj
en: Kajali
mr: कजलि

note: name for xkk
en: Kaco'
mr: कको

note: name for xkl
en: Mainstream Kenyah
mr: मैनस्ट्रिम केन्याह

note: name for xkn
en: Kayan, Kayan River
mr: कयन, कयन रिवर

note: name for xko
en: Kiorr
mr: किओर्र

note: name for xkp
en: Kabatei
mr: कबतै

note: name for xkq
en: Koroni
mr: कोरोनि

note: name for xkr
en: Xakriabá
mr: क्साक्रिअबा

note: name for xks
en: Kumbewaha
mr: कुम्बेवहा

note: name for xkt
en: Kantosi
mr: कंतोसि

note: name for xku
en: Kaamba
mr: काम्बा

note: name for xkv
en: Kgalagadi
mr: क्गालगदि

note: name for xkw
en: Kembra
mr: केम्ब्रा

note: name for xkx
en: Karore
mr: करोरे

note: name for xky
en: Uma' Lasan
mr: उमा लसन

note: name for xkz
en: Kurtokha
mr: कुर्तोखा

note: name for xla
en: Kamula
mr: कमुला

note: name for xlb
en: Loup B
mr: लौप B

note: name for xlc
en: Lycian
mr: लायसिअन

note: name for xld
en: Lydian
mr: लिदिअन

note: name for xle
en: Lemnian
mr: लेम्निअन

note: name for xlg
en: Ligurian (Ancient)
mr: लिगुरिअन (प्राचीन)

note: name for xli
en: Liburnian
mr: लिबुर्निअन

note: name for xln
en: Alanic
mr: अलनिक

note: name for xlo
en: Loup A
mr: लौप A

note: name for xlp
en: Lepontic
mr: लेपोन्तिक

note: name for xls
en: Lusitanian
mr: लुसितेनिअन

note: name for xlu
en: Luwian, Cuneiform
mr: लुविअन, कुनैफोर्म

note: name for xly
en: Elymian
mr: एलिमिअन

note: name for xma
en: Mushungulu
mr: मुशुंगुलु

note: name for xmb
en: Mbonga
mr: म्बोंगा

note: name for xmc
en: Makhuwa-Marrevone
mr: मखुवा-मर्रेवोने

note: name for xmd
en: Mbedam
mr: म्बेदम

note: name for xme
en: Median
mr: मेदिअन

note: name for xmf
en: Mingrelian
mr: मिंग्रेलिअन

note: name for xmg
en: Mengaka
mr: मेंगाका

note: name for xmh
en: Kuku-Muminh
mr: कुकु-मुमिंह

note: name for xmj
en: Majera
mr: मजेरा

note: name for xmk
en: Macedonian, Ancient
mr: मसेदोनिअन, प्राचीन

note: name for xml
en: Malaysian Sign Language
mr: मलेशिअन चिन्ह भाषा

note: name for xmm
en: Malay, Manado
mr: मालेय, मनदो

note: name for xmn
en: Persian, Manichaean Middle
mr: पेर्शिअन, मनिचेअन मध्य

note: name for xmo
en: Morerebi
mr: मोरेरेबि

note: name for xmp
en: Kuku-Mu'inh
mr: कुकु-मुइंह

note: name for xmq
en: Kuku-Mangk
mr: कुकु-मंग्क

note: name for xmr
en: Meroitic
mr: मेरोइतिक

note: name for xms
en: Moroccan Sign Language
mr: मोरोक्कन चिन्ह भाषा

note: name for xmt
en: Matbat
mr: मत्बत

note: name for xmu
en: Kamu
mr: कमु

note: name for xmv
en: Malagasy, Antankarana
mr: मलागासि, अंतांकरना

note: name for xmw
en: Malagasy, Tsimihety
mr: मलागासि, त्सिमिहेती

note: name for xmx
en: Maden
mr: मदेन

note: name for xmy
en: Mayaguduna
mr: मयगुदुना

note: name for xmz
en: Mori Bawah
mr: मोरि बवाह

note: name for xna
en: North Arabian, Ancient
mr: उत्तर अरेबिअन, प्राचीन

note: name for xnb
en: Kanakanabu
mr: कनकनबु

note: name for xng
en: Mongolian, Middle
mr: मोंगोलिअन, मध्य

note: name for xnh
en: Kuanhua
mr: कुआनहुआ

note: name for xnn
en: Kankanay, Northern
mr: कंकनय, उत्तर

note: name for xno
en: Anglo-Norman
mr: अंग्लो-नोर्मन

note: name for xnr
en: Kangri
mr: कंग्रि

note: name for xns
en: Kanashi
mr: कनशि

note: name for xnt
en: Narragansett
mr: नर्रागनसेट्ट

note: name for xoc
en: O'chi'chi'
mr: ओचिचि

note: name for xod
en: Kokoda
mr: कोकोदा

note: name for xog
en: Soga
mr: सोग

note: name for xoi
en: Kominimung
mr: कोमिनिमुंग

note: name for xok
en: Xokleng
mr: क्सोक्लेंग

note: name for xom
en: Komo (Sudan)
mr: कोमो (सुदान)

note: name for xon
en: Konkomba
mr: कोंकोम्बा

note: name for xoo
en: Xukurú
mr: क्सुकुरु

note: name for xop
en: Kopar
mr: कोपर

note: name for xor
en: Korubo
mr: कोरुबो

note: name for xow
en: Kowaki
mr: कोवकि

note: name for xpc
en: Pecheneg
mr: पेचेंनेग

note: name for xpe
en: Kpelle, Liberia
mr: क्पेल्ले, लायबेरिआ

note: name for xpg
en: Phrygian
mr: फ्रिय्गिअन

note: name for xpi
en: Pictish
mr: पिक्तिश

note: name for xpk
en: Pano, Kulina
mr: पनो, कुलिना

note: name for xpm
en: Pumpokol
mr: पुम्पोकोल

note: name for xpn
en: Kapinawá
mr: कपिनवा

note: name for xpo
en: Pochutec
mr: पचुतेक

note: name for xpp
en: Puyo-Paekche
mr: पुयो-पेक्चि

note: name for xpq
en: Mohegan-Pequot
mr: मोहेगन-पेक्योटे

note: name for xpr
en: Parthian
mr: पर्थीअन

note: name for xps
en: Pisidian
mr: पिसिदिअन

note: name for xpu
en: Punic
mr: पुनिक

note: name for xpy
en: Puyo
mr: पुयो

note: name for xqa
en: Karakhanid
mr: करखानिद

note: name for xqt
en: Qatabanian
mr: कतबनिअन

note: name for xra
en: Krahô
mr: क्रहो

note: name for xrb
en: Karaboro, Eastern
mr: करबोरो, पूर्व

note: name for xre
en: Kreye
mr: क्रेये

note: name for xri
en: Krikati-Timbira
mr: क्रिकति-तिम्बिरा

note: name for xrm
en: Armazic
mr: अर्माझिक

note: name for xrn
en: Arin
mr: अरिन

note: name for xrr
en: Raetic
mr: रेएतिक

note: name for xrt
en: Aranama-Tamique
mr: एरनमा-तमिकुए

note: name for xru
en: Marriammu
mr: मर्रिअम्मु

note: name for xrw
en: Karawa
mr: करवा

note: name for xsa
en: Sabaean
mr: सबएन

note: name for xsb
en: Sambal, Tinà
mr: समबल, तिना

note: name for xsc
en: Scythian
mr: स्किथिअन

note: name for xsd
en: Sidetic
mr: सिदेतिक

note: name for xse
en: Sempan
mr: सेम्पन

note: name for xsh
en: Shamang
mr: शमंग

note: name for xsi
en: Sio
mr: सिओ

note: name for xsj
en: Subi
mr: सुबि

note: name for xsl
en: Slavey, South
mr: स्लवेय, दक्षिण

note: name for xsm
en: Kasem
mr: कसेम

note: name for xsn
en: Sanga (Nigeria)
mr: सांगा (नायजेरिआ)

note: name for xso
en: Solano
mr: सोलनो

note: name for xsp
en: Silopi
mr: सिलोपि

note: name for xsq
en: Makhuwa-Saka
mr: मखुवा-सका

note: name for xsr
en: Sherpa
mr: शेर्पा

note: name for xss
en: Assan
mr: अस्सन

note: name for xsu
en: Sanumá
mr: सनुमा

note: name for xsv
en: Sudovian
mr: सोदोविअन

note: name for xsy
en: Saisiyat
mr: सैसियत

note: name for xta
en: Mixtec, Alcozauca
mr: मिक्सतेक, अल्कोजौका

note: name for xtb
en: Mixtec, Chazumba
mr: मिक्सतेक, चजुम्बा

note: name for xtc
en: Katcha-Kadugli-Miri
mr: कट्चा-कदुग्लि-मिरि

note: name for xtd
en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
mr: मिक्सतेक, दिउक्सि-तिलांगतोंगो

note: name for xte
en: Ketengban
mr: केतेंगबन

note: name for xtg
en: Gaulish, Transalpine
mr: गौलिश, ट्रासलपिने

note: name for xti
en: Mixtec, Sinicahua
mr: मिक्सतेक, सिनिकाहुआ

note: name for xtj
en: Mixtec, San Juan Teita
mr: मिक्सतेक, सॅन जुअन तेइता

note: name for xtl
en: Mixtec, Tijaltepec
mr: मिक्सतेक, तिजाल्तेपेक

note: name for xtm
en: Mixtec, Magdalena Peñasco
mr: मिक्सतेक, मग्दलेना पेनस्को

note: name for xtn
en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
mr: मिक्सतेक, उत्तर त्लाक्सिअको

note: name for xto
en: Tokharian A
mr: तोखारिअन A

note: name for xtp
en: Mixtec, San Miguel Piedras
mr: मिक्सतेक, सॅन मिगुएल पिएद्रास

note: name for xtq
en: Tumshuqese
mr: तुमशुकेसे

note: name for xtr
en: Tripuri, Early
mr: त्रिपुरि, आधि

note: name for xts
en: Mixtec, Sindihui
mr: मिक्सतेक, सिंधिहुइ

note: name for xtt
en: Mixtec, Tacahua
mr: मिक्सतेक, तकहुआ

note: name for xtu
en: Mixtec, Cuyamecalco
mr: मिक्सतेक, कुयामेकल्को

note: name for xtw
en: Tawandê
mr: तवांदे

note: name for xty
en: Mixtec, Yoloxochitl
mr: मिक्सतेक, योलोक्सोचित्ल

note: name for xtz
en: Tasmanian
mr: तस्मानिअन

note: name for xua
en: Kurumba, Alu
mr: कुरुम्बा, अलु

note: name for xub
en: Kurumba, Betta
mr: कुरुम्बा, बेत्ता

note: name for xug
en: Kunigami
mr: कुनिगमि

note: name for xuj
en: Kurumba, Jennu
mr: कुरुम्बा, जेन्नु

note: name for xum
en: Umbrian
mr: उम्ब्रिअन

note: name for xuo
en: Kuo
mr: कुओ

note: name for xup
en: Umpqua, Upper
mr: उमप्कुअ, अप्पर

note: name for xur
en: Urartian
mr: उरार्तिअन

note: name for xut
en: Kuthant
mr: कुथांन्त

note: name for xuu
en: Kxoe
mr: क्सोए

note: name for xve
en: Venetic
mr: वेनेतिक

note: name for xvi
en: Kamviri
mr: कमविरि

note: name for xvn
en: Vandalic
mr: वंदालिक

note: name for xvo
en: Volscian
mr: वोलस्किअन

note: name for xvs
en: Vestinian
mr: वेस्तिनिअन

note: name for xwa
en: Kwaza
mr: क्वाजा

note: name for xwc
en: Woccon
mr: वोक्कोन

note: name for xwe
en: Gbe, Xwela
mr: ग्बे, क्सवेला

note: name for xwg
en: Kwegu
mr: क्वेगु

note: name for xwl
en: Gbe, Western Xwla
mr: ग्बे, पश्चिम क्सव्ला

note: name for xwo
en: Oirat, Written
mr: ओइरात, लेखी

note: name for xwr
en: Kwerba Mamberamo
mr: क्वेर्बा मम्बेरमो

note: name for xxb
en: Boro (Ghana)
mr: बोरो (घाना)

note: name for xxk
en: Ke'o
mr: केओ

note: name for xxr
en: Koropó
mr: कोरोपो

note: name for xxt
en: Tambora
mr: तम्बोरा

note: name for xyl
en: Yalakalore
mr: यलकलोरे

note: name for xzh
en: Zhang-Zhung
mr: झांग-झुंग

note: name for xzm
en: Zemgalian
mr: झेम्गलिअन

note: name for xzp
en: Zapotec, Ancient
mr: झापोतेक, प्राचीन

note: name for yaa
en: Yaminahua
mr: यमिनहुआ

note: name for yab
en: Yuhup
mr: युहुप

note: name for yac
en: Yali, Pass Valley
mr: यालि, पास वॅलि

note: name for yad
en: Yagua
mr: यगुआ

note: name for yae
en: Pumé
mr: पुमे

note: name for yaf
en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
mr: याका (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोंगो)

note: name for yag
en: Yámana
mr: यमन

note: name for yah
en: Yazgulyam
mr: यज्गुलयम

note: name for yai
en: Yagnobi
mr: यग्नोबि

note: name for yaj
en: Banda-Yangere
mr: बंदा-यंगेरे

note: name for yak
en: Yakama
mr: यकमा

note: name for yal
en: Yalunka
mr: यलुंका

note: name for yam
en: Yamba
mr: यम्बा

note: name for yan
en: Mayangna
mr: मयंग्ना

note: name for yao
en: Yao
mr: याओ

note: name for yap
en: Yapese
mr: यापेज

note: name for yaq
en: Yaqui
mr: यकुइ

note: name for yar
en: Yabarana
mr: यबरना

note: name for yas
en: Nugunu (Cameroon)
mr: नुगुनु (कॅमेरून)

note: name for yat
en: Yambeta
mr: यम्बेता

note: name for yau
en: Yuwana
mr: युवाना

note: name for yav
en: Yangben
mr: यंगबेन

note: name for yaw
en: Yawalapití
mr: यवलपिति

note: name for yax
en: Yauma
mr: यौमा

note: name for yay
en: Agwagwune
mr: अग्वेग्वुने

note: name for yaz
en: Lokaa
mr: लोका

note: name for yba
en: Yala
mr: याला

note: name for ybb
en: Yemba
mr: येम्बा

note: name for ybd
en: Yangbye
mr: यांग्बे

note: name for ybe
en: Yugur, West
mr: युगुर, पश्चिम

note: name for ybh
en: Yakha
mr: यखा

note: name for ybi
en: Yamphu
mr: यम्फु

note: name for ybj
en: Hasha
mr: हशा

note: name for ybk
en: Bokha
mr: होखा

note: name for ybl
en: Yukuben
mr: युकुबेन

note: name for ybm
en: Yaben
mr: यबेन

note: name for ybn
en: Yabaâna
mr: यबान

note: name for ybo
en: Yabong
mr: यबोंग

note: name for ybx
en: Yawiyo
mr: यवियो

note: name for yby
en: Yaweyuha
mr: यवेयुहा

note: name for ych
en: Chesu
mr: चेसु

note: name for ycl
en: Lolopo
mr: लोलोपो

note: name for ycn
en: Yucuna
mr: युकुना

note: name for ycp
en: Chepya
mr: चेप्या

note: name for ydd
en: Yiddish, Eastern
mr: यिद्दिश, पूर्व

note: name for yde
en: Yangum Dey
mr: यंगुम देय

note: name for ydg
en: Yidgha
mr: यिद्घा

note: name for ydk
en: Yoidik
mr: योइदिक

note: name for yds
en: Yiddish Sign Language
mr: यिद्दिश चिन्ह भाषा

note: name for yea
en: Ravula
mr: रवुला

note: name for yec
en: Yeniche
mr: येनिचे

note: name for yee
en: Yimas
mr: यिमास

note: name for yei
en: Yeni
mr: येनि

note: name for yej
en: Yevanic
mr: येवनिक

note: name for yel
en: Yela
mr: येला

note: name for yen
en: Yendang
mr: येंदांग

note: name for yer
en: Tarok
mr: तरोक

note: name for yes
en: Yeskwa
mr: येस्कवा

note: name for yet
en: Yetfa
mr: येत्फा

note: name for yeu
en: Yerukula
mr: येरुकुला

note: name for yev
en: Yapunda
mr: यपुंदा

note: name for yey
en: Yeyi
mr: येयि

note: name for ygl
en: Yangum Gel
mr: यंगुम जेल

note: name for ygm
en: Yagomi
mr: यगोमि

note: name for ygp
en: Gepo
mr: गेपो

note: name for ygr
en: Yagaria
mr: यगारिआ

note: name for ygw
en: Yagwoia
mr: यग्वौअ

note: name for yha
en: Buyang, Baha
mr: बुयांग, बहा

note: name for yhd
en: Arabic, Judeo-Iraqi
mr: अरबीक, जुदिओ-इराकी

note: name for yhl
en: Phowa, Hlepho
mr: फोवा, ह्लेफो

note: name for yia
en: Yinggarda
mr: यिंग्गार्दा

note: name for yid
en: Yiddish
mr: यिड्डीश

note: name for yif
en: Ache
mr: अचे

note: name for yig
en: Nasu, Wusa
mr: नसु, वुसा

note: name for yih
en: Yiddish, Western
mr: यिद्दिश, पश्चिम

note: name for yii
en: Yidiny
mr: यिदिनी

note: name for yij
en: Yindjibarndi
mr: यिंद्जिबार्नदि

note: name for yik
en: Lalo, Dongshanba
mr: लालो, दोंगशांबा

note: name for yil
en: Yindjilandji
mr: यिंद्जिलांद्जि

note: name for yim
en: Naga, Yimchungru
mr: नागा, यिचुंग्रु

note: name for yin
en: Yinchia
mr: यिंचिआ

note: name for yip
en: Pholo
mr: फोलो

note: name for yiq
en: Miqie
mr: मिकिए

note: name for yir
en: Awyu, North
mr: अव्यु, उत्तर

note: name for yis
en: Yis
mr: यिस

note: name for yit
en: Lalu, Eastern
mr: ललु, पूर्व

note: name for yiu
en: Awu
mr: अवु

note: name for yiv
en: Nisu, Northern
mr: निसु, उत्तर

note: name for yix
en: Yi, Axi
mr: यि, अक्सि

note: name for yiy
en: Yir Yoront
mr: यिर योरोंत

note: name for yiz
en: Azhe
mr: अज्हे

note: name for yka
en: Yakan
mr: यकन

note: name for ykg
en: Yukaghir, Northern
mr: युकघिर, उत्तर

note: name for yki
en: Yoke
mr: योके

note: name for ykk
en: Yakaikeke
mr: यकैकेके

note: name for ykl
en: Khlula
mr: ख्लुअला

note: name for ykm
en: Kap
mr: कप

note: name for yko
en: Yasa
mr: यासा

note: name for ykr
en: Yekora
mr: येकोरा

note: name for ykt
en: Kathu
mr: कथु

note: name for yky
en: Yakoma
mr: यकोमा

note: name for yla
en: Yaul
mr: यउल

note: name for ylb
en: Yaleba
mr: यलेबा

note: name for yle
en: Yele
mr: येले

note: name for ylg
en: Yelogu
mr: येलोगु

note: name for yli
en: Yali, Angguruk
mr: यालि, अंग्गुरुक

note: name for yll
en: Yil
mr: यिल

note: name for ylm
en: Limi
mr: लिमि

note: name for yln
en: Buyang, Langnian
mr: बुयांग, लांगलिअन

note: name for ylo
en: Yi, Naluo
mr: यि, नलुओ

note: name for ylr
en: Yalarnnga
mr: यलार्नगा

note: name for ylu
en: Aribwaung
mr: अरिब्वाउंग

note: name for yly
en: Nyâlayu
mr: न्यालयु

note: name for yma
en: Yamphe
mr: यम्फे

note: name for ymb
en: Yambes
mr: यमबेस

note: name for ymc
en: Muji, Southern
mr: मुजि, दक्षिण

note: name for ymd
en: Muda
mr: मुदा

note: name for yme
en: Yameo
mr: यमेओ

note: name for ymg
en: Yamongeri
mr: यमोंगेरि

note: name for ymh
en: Mili
mr: मिलि

note: name for ymi
en: Moji
mr: मोजि

note: name for ymk
en: Makwe
mr: मक्वे

note: name for yml
en: Iamalele
mr: लमलेले

note: name for ymm
en: Maay
mr: माय

note: name for ymn
en: Yamna
mr: यम्ना

note: name for ymo
en: Yangum Mon
mr: यंगुम मोन

note: name for ymp
en: Yamap
mr: यमॅप

note: name for ymq
en: Muji, Qila
mr: मुजि, किला

note: name for ymr
en: Malasar
mr: मलसर

note: name for yms
en: Mysian
mr: मिसिअन

note: name for ymt
en: Mator-Taygi-Karagas
mr: मतोर-तयगि-करगस

note: name for ymx
en: Muji, Northern
mr: मुजि, उत्तर

note: name for ymz
en: Muzi
mr: मुजि

note: name for yna
en: Aluo
mr: अलुओ

note: name for ynd
en: Yandruwandha
mr: यांद्रुवांधा

note: name for yne
en: Lang'e
mr: लेंजे

note: name for yng
en: Yango
mr: यांगो

note: name for ynh
en: Yangho
mr: यांघो

note: name for ynk
en: Yupik, Naukan
mr: युपिक, नौकन

note: name for ynl
en: Yangulam
mr: यांगुलम

note: name for ynn
en: Yana
mr: याना

note: name for yno
en: Yong
mr: योंग

note: name for yns
en: Yansi
mr: यांसि

note: name for ynu
en: Yahuna
mr: यहुना

note: name for yob
en: Yoba
mr: योबा

note: name for yog
en: Yogad
mr: योगद

note: name for yoi
en: Yonaguni
mr: योनगुनि

note: name for yok
en: Yokuts
mr: योकुतस्

note: name for yol
en: Yola
mr: योला

note: name for yom
en: Yombe
mr: योम्बे

note: name for yon
en: Yonggom
mr: योंग्गोम

note: name for yor
en: Yoruba
mr: योरूबा

note: name for yos
en: Yos
mr: योस

note: name for yox
en: Yoron
mr: योरोन

note: name for yoy
en: Yoy
mr: योय

note: name for ypa
en: Phala
mr: फला

note: name for ypb
en: Phowa, Labo
mr: फोवा, लबो

note: name for ypg
en: Phola
mr: फोला

note: name for yph
en: Phupha
mr: फुफा

note: name for ypm
en: Phuma
mr: फुमा

note: name for ypn
en: Phowa, Ani
mr: फोवा, अनि

note: name for ypo
en: Phola, Alo
mr: फोला, अलो

note: name for ypp
en: Phupa
mr: फुपा

note: name for ypz
en: Phuza
mr: फुजा

note: name for yra
en: Yerakai
mr: येरकै

note: name for yrb
en: Yareba
mr: यरेबा

note: name for yre
en: Yaouré
mr: यऔरे

note: name for yri
en: Yarí
mr: यारि

note: name for yrk
en: Nenets
mr: नेनेत्स्

note: name for yrl
en: Nhengatu
mr: न्हेंगतु

note: name for yrn
en: Yerong
mr: येरोंग

note: name for yrs
en: Yarsun
mr: यर्सुन

note: name for yrw
en: Yarawata
mr: यरवता

note: name for ysc
en: Yassic
mr: यस्सिक

note: name for ysd
en: Samatao
mr: समतओ

note: name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
mr: युगोस्लेविअन चिन्ह भाषा

note: name for ysn
en: Sani
mr: सनि

note: name for yso
en: Nisi (China)
mr: निसि (चायना)

note: name for ysp
en: Lolopo, Southern
mr: लोलोपो, दक्षिण

note: name for ysr
en: Yupik, Sirenik
mr: युपिक, सिरेनिक

note: name for yss
en: Yessan-Mayo
mr: येस्सान-मयो

note: name for ysy
en: Sanie
mr: सनिए

note: name for yta
en: Talu
mr: तलु

note: name for ytl
en: Tanglang
mr: तंग्लांग

note: name for ytp
en: Thopho
mr: थोफो

note: name for ytw
en: Yout Wam
mr: यौट वॅम

note: name for yua
en: Maya, Yucatec
mr: माया, युकतेक

note: name for yub
en: Yugambal
mr: युगम्बल

note: name for yuc
en: Yuchi
mr: युचि

note: name for yud
en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
mr: अरबीक, जुदिओ-त्रिपोलितनिअन

note: name for yue
en: Chinese, Yue
mr: चायनीज, युए

note: name for yuf
en: Havasupai-Walapai-Yavapai
mr: हवसुपै-वलपै-यवपै

note: name for yug
en: Yug
mr: युग

note: name for yui
en: Yurutí
mr: युरुती

note: name for yuj
en: Karkar-Yuri
mr: कर्कर-युरि

note: name for yuk
en: Yuki
mr: युकि

note: name for yul
en: Yulu
mr: युलु

note: name for yum
en: Quechan
mr: कुएचान

note: name for yun
en: Bena (Nigeria)
mr: बेना (नायजेरिआ)

note: name for yup
en: Yukpa
mr: युक्पा

note: name for yuq
en: Yuqui
mr: युकुइ

note: name for yur
en: Yurok
mr: युरोक

note: name for yut
en: Yopno
mr: योप्नो

note: name for yuu
en: Yugh
mr: युघ

note: name for yuw
en: Yau (Morobe Province)
mr: यउ (मोरोबे प्रोविन्स)

note: name for yux
en: Yukaghir, Southern
mr: यकाघिर, दक्षिण

note: name for yuy
en: Yugur, East
mr: युगुर, पूर्व

note: name for yuz
en: Yuracare
mr: युरकेर

note: name for yva
en: Yawa
mr: यावा

note: name for yvt
en: Yavitero
mr: यवितेरो

note: name for ywa
en: Kalou
mr: कलौ

note: name for ywl
en: Lalu, Western
mr: ललु, पश्चिम

note: name for ywn
en: Yawanawa
mr: यवानवा

note: name for ywq
en: Yi, Wuding-Luquan
mr: यि, वुदिंग-लुकुअन

note: name for ywr
en: Yawuru
mr: यवुरु

note: name for ywt
en: Lalo, Xishanba
mr: ललो, क्सिशांबा

note: name for ywu
en: Nasu, Wumeng
mr: नसु, वुमेंग

note: name for yww
en: Yawarawarga
mr: यवरवार्गा

note: name for yyu
en: Yau (Sandaun Province)
mr: याउ (संदौन प्रोविन्स)

note: name for yyz
en: Ayizi
mr: अयिजि

note: name for yzg
en: Buyang, E'ma
mr: बुयांग, एमा

note: name for yzk
en: Zokhuo
mr: जोखुओ

note: name for zaa
en: Zapotec, Sierra de Juárez
mr: जपोतेक, सिएर्रा दे जुअरेज

note: name for zab
en: Zapotec, San Juan Guelavía
mr: जापेतेक, सन जुअन गुएलविआ

note: name for zac
en: Zapotec, Ocotlán
mr: जापेतेक, ओकोत्लान

note: name for zad
en: Zapotec, Cajonos
mr: जापेतेक, कजोनोस

note: name for zae
en: Zapotec, Yareni
mr: जापेतेक, यरेनि

note: name for zaf
en: Zapotec, Ayoquesco
mr: जापेतेक, अयोकुएस्को

note: name for zag
en: Zaghawa
mr: जघावा

note: name for zah
en: Zangwal
mr: घांग्वल

note: name for zai
en: Zapotec, Isthmus
mr: जपोतेक, इस्थमस

note: name for zaj
en: Zaramo
mr: जरामो

note: name for zak
en: Zanaki
mr: जानाकि

note: name for zal
en: Zauzou
mr: जौजौ

note: name for zam
en: Zapotec, Miahuatlán
mr: जपोतेक, मिअहुअत्लन

note: name for zao
en: Zapotec, Ozolotepec
mr: जपोतेक, ओजोलोतेपेक

note: name for zap
en: Zapotec
mr: झॉपेटेक

note: name for zaq
en: Zapotec, Aloápam
mr: जपोतेक, अलोअपम

note: name for zar
en: Zapotec, Rincón
mr: जपोतेक, रिंकोन

note: name for zas
en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
mr: जपोतेक, सांतो दोमिंगो अल्बर्रादास

note: name for zat
en: Zapotec, Tabaa
mr: जपोतेक, तब्बा

note: name for zau
en: Zangskari
mr: जांस्कारि

note: name for zav
en: Zapotec, Yatzachi
mr: जपोतेक, यात्जाछि

note: name for zaw
en: Zapotec, Mitla
mr: जपोतेक, मित्ला

note: name for zax
en: Zapotec, Xadani
mr: जपोतेक, क्सादनि

note: name for zay
en: Zayse-Zergulla
mr: जायसे-जेर्गुल्ला

note: name for zaz
en: Zari
mr: जारि

note: name for zbc
en: Berawan, Central
mr: बेरवन, मध्य

note: name for zbe
en: Berawan, East
mr: बेरवन, पूर्व

note: name for zbl
en: Blissymbols
mr: ब्लिस्सिम्बोल्स्

note: name for zbt
en: Batui
mr: बतुइ

note: name for zbw
en: Berawan, West
mr: बेरवन, पश्चिम

note: name for zca
en: Zapotec, Coatecas Altas
mr: जपोतेक, कोअतेकस अल्तास

note: name for zch
en: Zhuang, Central Hongshuihe
mr: जुआंग, मध्य होंशुइहे

note: name for zdj
en: Comorian, Ngazidja
mr: कोमोरिअन, न्गाजिद्जा

note: name for zea
en: Zeeuws
mr: जीउव्स्

note: name for zeg
en: Zenag
mr: जेनाग

note: name for zeh
en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
mr: झुआंग, पूर्व होंगशुइहे

note: name for zen
en: Zenaga
mr: झेनागा

note: name for zga
en: Kinga
mr: किंगा

note: name for zgb
en: Zhuang, Guibei
mr: जुआंग, गुइबेइ

note: name for zgm
en: Zhuang, Minz
mr: जुआंग, मिंज

note: name for zgn
en: Zhuang, Guibian
mr: जुआंग, गुइबिअन

note: name for zgr
en: Magori
mr: मगोरि

note: name for zha
en: Zhuang
mr: जुआंग

note: name for zhb
en: Zhaba
mr: जाबा

note: name for zhd
en: Zhuang, Dai
mr: जुआंग, दइ

note: name for zhi
en: Zhire
mr: जिरे

note: name for zhn
en: Zhuang, Nong
mr: जुआंग, नोंग

note: name for zho
en: Chinese
mr: चायनीज

note: name for zhw
en: Zhoa
mr: जोआ

note: name for zia
en: Zia
mr: जिआ

note: name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
mr: जिम्बाब्वे चिन्ह भाषा

note: name for zik
en: Zimakani
mr: जिमकनि

note: name for zim
en: Mesme
mr: मेस्मे

note: name for zin
en: Zinza
mr: जिंजा

note: name for zir
en: Ziriya
mr: जिरिया

note: name for ziw
en: Zigula
mr: जिगुला

note: name for ziz
en: Zizilivakan
mr: जिजिलिवकन

note: name for zka
en: Kaimbulawa
mr: कैमबुलवा

note: name for zkb
en: Koibal
mr: कौबल

note: name for zkg
en: Koguryo
mr: कोगुर्यो

note: name for zkh
en: Khorezmian
mr: खोरेजमिअन

note: name for zkk
en: Karankawa
mr: करनकवा

note: name for zko
en: Kott
mr: कोत्त

note: name for zkp
en: Kaingáng, São Paulo
mr: कौंगांग, साओ पौलो

note: name for zkr
en: Zakhring
mr: जखरिंग

note: name for zkt
en: Kitan
mr: कितन

note: name for zku
en: Kaurna
mr: कौर्ना

note: name for zkv
en: Krevinian
mr: क्रेविनिअन

note: name for zkz
en: Khazar
mr: खाजर

note: name for zlj
en: Zhuang, Liujiang
mr: झुआंग, लिउजिआंग

note: name for zlm
en: Malay (individual language)
mr: मालेय (स्वतंत्र भाषा)

note: name for zln
en: Zhuang, Lianshan
mr: झुआंग, लिआंशन

note: name for zlq
en: Zhuang, Liuqian
mr: झुआंग, लिउकिअन

note: name for zma
en: Manda (Australia)
mr: मांदा (ऑस्ट्रेलिया)

note: name for zmb
en: Zimba
mr: झिम्बा

note: name for zmc
en: Margany
mr: मार्गनि

note: name for zmd
en: Maridan
mr: मरिदान

note: name for zme
en: Mangerr
mr: मंगेर्र

note: name for zmf
en: Mfinu
mr: म्फिनु

note: name for zmg
en: Marti Ke
mr: मार्ति के

note: name for zmh
en: Makolkol
mr: मकोल्कोल

note: name for zmi
en: Negeri Sembilan Malay
mr: नेजेरि सेम्बिलन मालेय

note: name for zmj
en: Maridjabin
mr: मारिद्जाबिन

note: name for zmk
en: Mandandanyi
mr: मंदानदान्यि

note: name for zml
en: Madngele
mr: मद्नगेले

note: name for zmm
en: Marimanindji
mr: मरिमनिनद्जि

note: name for zmn
en: Mbangwe
mr: म्बांग्वे

note: name for zmo
en: Molo
mr: मोलो

note: name for zmp
en: Mpuono
mr: म्पुओनो

note: name for zmq
en: Mituku
mr: मितुकु

note: name for zmr
en: Maranunggu
mr: मरनुनग्गु

note: name for zms
en: Mbesa
mr: म्बेसा

note: name for zmt
en: Maringarr
mr: मरिंगर्र

note: name for zmu
en: Muruwari
mr: मुरुवरि

note: name for zmv
en: Mbariman-Gudhinma
mr: म्बारिमन-गुधिंमा

note: name for zmw
en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
mr: म्बो (डेमोक्रेटिक रिपब्लिक ऑफ कोन्गो)

note: name for zmx
en: Bomitaba
mr: बोमितब

note: name for zmy
en: Mariyedi
mr: मारियेदि

note: name for zmz
en: Mbandja
mr: म्बांद्जा

note: name for zna
en: Zan Gula
mr: जान गुला

note: name for zne
en: Zande (individual language)
mr: जान्दे (स्वतंत्र भाषा)

note: name for zng
en: Mang
mr: मांग

note: name for znk
en: Manangkari
mr: मनन्गकारि

note: name for zns
en: Mangas
mr: मंगस

note: name for zoc
en: Zoque, Copainalá
mr: जोकुए, कोपैनला

note: name for zoh
en: Zoque, Chimalapa
mr: जोकुए, चिमलपा

note: name for zom
en: Zou
mr: जौ

note: name for zoo
en: Zapotec, Asunción Mixtepec
mr: जपोतेक, असुंकिओन मिक्सतेपेक

note: name for zoq
en: Zoque, Tabasco
mr: जोकुए, तबास्को

note: name for zor
en: Zoque, Rayón
mr: जोकुए, रयोन

note: name for zos
en: Zoque, Francisco León
mr: जोकुए, फ्रासिस्को लिओन

note: name for zpa
en: Zapotec, Lachiguiri
mr: जपोतेक, लचिगुइरि

note: name for zpb
en: Zapotec, Yautepec
mr: जपोतेक, यौतेपेक

note: name for zpc
en: Zapotec, Choapan
mr: जपोतेक, चोअपन

note: name for zpd
en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
mr: जपोतेक, दक्षिणपूर्व इक्सत्लान

note: name for zpe
en: Zapotec, Petapa
mr: जपोतेक, पेतप

note: name for zpf
en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
mr: जपोतेक, सॅन पेद्रो कुइअतोनि

note: name for zpg
en: Zapotec, Guevea De Humboldt
mr: जपोतेक, गुएवेए दे हुम्बोल्द्त

note: name for zph
en: Zapotec, Totomachapan
mr: जपोतेक, तोतोमचपन

note: name for zpi
en: Zapotec, Santa María Quiegolani
mr: जपोतेक, सॅन्ता मारिया कुइएगोलनि

note: name for zpj
en: Zapotec, Quiavicuzas
mr: जपोतेक, कुइअविसुजास

note: name for zpk
en: Zapotec, Tlacolulita
mr: जपोतेक, त्लाकोलुलिता

note: name for zpl
en: Zapotec, Lachixío
mr: जपोतेक, लचिक्सिओ

note: name for zpm
en: Zapotec, Mixtepec
mr: जपोतेक, मिक्सतेपेक

note: name for zpn
en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
mr: जपोतेक, सॅन्ता इनेस यत्जेचि

note: name for zpo
en: Zapotec, Amatlán
mr: जपोतेक, अमत्लन

note: name for zpp
en: Zapotec, El Alto
mr: जपोतेक, एइ अल्तो

note: name for zpq
en: Zapotec, Zoogocho
mr: जपोतेक, जूगुचो

note: name for zpr
en: Zapotec, Santiago Xanica
mr: जपोतेक, सॅन्तिअगो क्सानिका

note: name for zps
en: Zapotec, Coatlán
mr: जपोतेक, कोअत्लान

note: name for zpt
en: Zapotec, San Vicente Coatlán
mr: जपोतेक, सॅन विसेन्ते कोअत्लान

note: name for zpu
en: Zapotec, Yalálag
mr: जपोतेक, यलालग

note: name for zpv
en: Zapotec, Chichicapan
mr: जपोतेक, चिचिकपन

note: name for zpw
en: Zapotec, Zaniza
mr: जपोतेक, जनिजा

note: name for zpx
en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
mr: जपोतेक, सॅन बाल्ताजार लोक्सिचा

note: name for zpy
en: Zapotec, Mazaltepec
mr: जपोतेक, मजल्तेपेक

note: name for zpz
en: Zapotec, Texmelucan
mr: जपोतेक, तेक्समेलुकन

note: name for zqe
en: Zhuang, Qiubei
mr: जुआंग, किउबेइ

note: name for zra
en: Kara (Korea)
mr: कारा (कोरिआ)

note: name for zrg
en: Mirgan
mr: मिर्गन

note: name for zrn
en: Zerenkel
mr: झेरेंकेल

note: name for zro
en: Záparo
mr: झपरो

note: name for zrp
en: Zarphatic
mr: झर्फाटिक

note: name for zrs
en: Mairasi
mr: मैरसि

note: name for zsa
en: Sarasira
mr: सरसिरा

note: name for zsk
en: Kaskean
mr: कस्केएन

note: name for zsl
en: Zambian Sign Language
mr: जाम्बिअन चिन्ह भाषा

note: name for zsm
en: Malay, Standard
mr: मालेय, मानक

note: name for zsr
en: Zapotec, Southern Rincon
mr: जपोतेक, दक्षिण रिंकोन

note: name for zsu
en: Sukurum
mr: सुकुरुम

note: name for zte
en: Zapotec, Elotepec
mr: जपोतेक, एलोतेपेक

note: name for ztg
en: Zapotec, Xanaguía
mr: जपोतेक, क्सानागुइआ

note: name for ztl
en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
mr: जपोतेक, लपगुइआ-गुइविनि

note: name for ztm
en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
mr: जपोतेक, सॅन अगुस्तिन मिक्सतेपेक

note: name for ztn
en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
mr: जपोतेक, सॅन्ता कतरिना अल्बर्रादस

note: name for ztp
en: Zapotec, Loxicha
mr: जपोतेक, लोक्सिचा

note: name for ztq
en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
mr: जपोतेक, कुइओकुइतनि-कुइएरि

note: name for zts
en: Zapotec, Tilquiapan
mr: जपोतेक, तिलकुइअपन

note: name for ztt
en: Zapotec, Tejalapan
mr: जपोतेक, तेजलपन

note: name for ztu
en: Zapotec, Güilá
mr: जपोतेक, गुइला

note: name for ztx
en: Zapotec, Zaachila
mr: जपोतेक, जाचिला

note: name for zty
en: Zapotec, Yatee
mr: जपोतेक, यती

note: name for zua
en: Zeem
mr: जीम

note: name for zuh
en: Tokano
mr: तोकनो

note: name for zul
en: Zulu
mr: झुलू

note: name for zum
en: Kumzari
mr: कुमजारि

note: name for zun
en: Zuni
mr: झुनी

note: name for zuy
en: Zumaya
mr: जुमया

note: name for zwa
en: Zay
mr: जय

note: name for zxx
en: No linguistic content
mr: अंतर्भूत माहिती आढळली नाही

note: name for zyb
en: Zhuang, Yongbei
mr: जुआंग, योंगबेइ

note: name for zyg
en: Zhuang, Yang
mr: जुआंग, यांग

note: name for zyj
en: Zhuang, Youjiang
mr: जुआंग, यौजिआंग

note: name for zyn
en: Zhuang, Yongnan
mr: जुआंग, योंगनान

note: name for zyp
en: Zyphe
mr: जय्फे

note: name for zza
en: Zaza
mr: जाजा

note: name for zzj
en: Zhuang, Zuojiang
mr: जुआंग, जुओजिआंग
