iso_639_3 3.5.1 - en to da translation catalogue (250 entries)

note: name for ace
en: Achinese
da: Achinesisk

note: name for aed
en: Argentine Sign Language
da: Argentinsk tegnsprog

note: name for aen
en: Armenian Sign Language
da: Armensk tegnsprog

note: name for akk
en: Akkadian
da: Akkadisk

note: name for ale
en: Aleut
da: Aleutiske sprog

note: name for amh
en: Amharic
da: Amharisk

note: name for ara
en: Arabic
da: Arabisk

note: name for arb
en: Arabic, Standard
da: Arabisk, Standard

note: name for arg
en: Aragonese
da: Færøsk

note: name for ase
en: American Sign Language
da: Amerikansk tegnsprog

note: name for asf
en: Australian Sign Language
da: Australsk tegnsprog

note: name for asm
en: Assamese
da: Assamesisk

note: name for asp
en: Algerian Sign Language
da: Algerisk tegnsprog

note: name for asq
en: Austrian Sign Language
da: Østrigsk tegnsprog

note: name for asw
en: Australian Aborigines Sign Language
da: Austral-aboriginalsk tegnsprog

note: name for ava
en: Avaric
da: Avarisk

note: name for ave
en: Avestan
da: Avestisk

note: name for aym
en: Aymara
da: Aymará

note: name for aze
en: Azerbaijani
da: Azerbaijansk

note: name for bak
en: Bashkir
da: Bajkirsk

note: name for ban
en: Balinese
da: Balinesisk

note: name for bel
en: Belarusian
da: Hviderussisk

note: name for bfi
en: British Sign Language
da: Britisk tegnsprog

note: name for bod
en: Tibetan
da: Tibetansk

note: name for bos
en: Bosnian
da: Bosnisk

note: name for bqn
en: Bulgarian Sign Language
da: Bulgarsk tegnsprog

note: name for bre
en: Breton
da: Bretonsk

note: name for bug
en: Buginese
da: Buginesisk

note: name for bul
en: Bulgarian
da: Bulgarsk

note: name for bvl
en: Bolivian Sign Language
da: Boliviansk tegnsprog

note: name for bzs
en: Brazilian Sign Language
da: Brasiliansk tegnsprog

note: name for cat
en: Catalan
da: Catalansk

note: name for ces
en: Czech
da: Tjekkisk

note: name for che
en: Chechen
da: Tjetjensk

note: name for chv
en: Chuvash
da: Tjuvaskisk

note: name for cop
en: Coptic
da: Koptisk

note: name for cor
en: Cornish
da: Cornisk

note: name for cos
en: Corsican
da: Korsikansk

note: name for csb
en: Kashubian
da: Kashubisk

note: name for cse
en: Czech Sign Language
da: Tjekkisk tegnsprog

note: name for csf
en: Cuba Sign Language
da: Cubansk tegnsprog

note: name for csg
en: Chilean Sign Language
da: Chilensk tegnsprog

note: name for csl
en: Chinese Sign Language
da: Kinesisk tegnsprog

note: name for csn
en: Colombian Sign Language
da: Colombiansk tegnsprog

note: name for csq
en: Croatia Sign Language
da: Kroatisk tegnsprog

note: name for cym
en: Welsh
da: Walisisk

note: name for dan
en: Danish
da: Dansk

note: name for deu
en: German
da: Tysk

note: name for dse
en: Dutch Sign Language
da: Hollandsk tegnsprog

note: name for dsl
en: Danish Sign Language
da: Dansk tegnsprog

note: name for ecs
en: Ecuadorian Sign Language
da: Ecuadoriansk tegnsprog

note: name for egy
en: Egyptian (Ancient)
da: Oldægyptisk

note: name for ell
en: Greek, Modern (1453-)
da: Græsk, moderne (1453-)

note: name for elx
en: Elamite
da: Elamitisk

note: name for eng
en: English
da: Engelsk

note: name for enm
en: English, Middle (1100-1500)
da: Engelsk, Middelalderligt (1100-1500)

note: name for esl
en: Egypt Sign Language
da: Egyptisk tegnsprog

note: name for esn
en: Salvadoran Sign Language
da: Salvadoransk tegnsprog

note: name for eso
en: Estonian Sign Language
da: Estisk tegnsprog

note: name for est
en: Estonian
da: Estisk

note: name for eth
en: Ethiopian Sign Language
da: Etiopisk tegnsprog

note: name for eus
en: Basque
da: Baskisk

note: name for fao
en: Faroese
da: Færøsk

note: name for fas
en: Persian
da: Persisk

note: name for fij
en: Fijian
da: Fijisk

note: name for fin
en: Finnish
da: Finsk

note: name for fra
en: French
da: Fransk

note: name for fse
en: Finnish Sign Language
da: Finsk tegnsprog

note: name for fsl
en: French Sign Language
da: Fransk tegnsprog

note: name for gil
en: Gilbertese
da: Gilbertansk

note: name for gle
en: Irish
da: Irsk

note: name for got
en: Gothic
da: Gotisk

note: name for grc
en: Greek, Ancient (to 1453)
da: Oldgræsk (til 1453)

note: name for gse
en: Ghanaian Sign Language
da: Ghanesisk tegnsprog

note: name for gsg
en: German Sign Language
da: Tysk tegnsprog

note: name for gsm
en: Guatemalan Sign Language
da: Guatemalansk tegnsprog

note: name for gss
en: Greek Sign Language
da: Græsk tegnsprog

note: name for gus
en: Guinean Sign Language
da: Guineansk tegnsprog

note: name for haw
en: Hawaiian
da: Hawaiansk

note: name for hds
en: Honduras Sign Language
da: Honduransk tegnsprog

note: name for heb
en: Hebrew
da: Hebraisk

note: name for hit
en: Hittite
da: Hittisk

note: name for hrv
en: Croatian
da: Kroatisk

note: name for hsh
en: Hungarian Sign Language
da: Ungarnsk tegnsprog

note: name for hun
en: Hungarian
da: Ungarsk

note: name for hye
en: Armenian
da: Armensk

note: name for icl
en: Icelandic Sign Language
da: Islandsk tegnsprog

note: name for ind
en: Indonesian
da: Indonesisk

note: name for inh
en: Ingush
da: Engelsk

note: name for inl
en: Indonesian Sign Language
da: Indonesisk tegnsprog

note: name for ins
en: Indian Sign Language
da: Indisk tegnsprog

note: name for ise
en: Italian Sign Language
da: Italiensk tegnsprog

note: name for isg
en: Irish Sign Language
da: Irsk tegnsprog

note: name for isl
en: Icelandic
da: Islandsk

note: name for isr
en: Israeli Sign Language
da: Israelsk tegnsprog

note: name for ita
en: Italian
da: Italiensk

note: name for jav
en: Javanese
da: Javanesisk

note: name for jos
en: Jordanian Sign Language
da: Jordansk tegnsprog

note: name for jpn
en: Japanese
da: Japansk

note: name for jpr
en: Judeo-Persian
da: Jødisk-persisk

note: name for jrb
en: Judeo-Arabic
da: Jødisk-arabisk

note: name for jsl
en: Japanese Sign Language
da: Japansk tegnsprog

note: name for kaa
en: Kara-Kalpak
da: Karakalpakisk

note: name for kan
en: Kannada
da: Kannaresisk

note: name for kas
en: Kashmiri
da: Kashmirsk

note: name for kat
en: Georgian
da: Georgisk

note: name for kaz
en: Kazakh
da: Kasakhisk

note: name for kbd
en: Kabardian
da: Kabardi

note: name for kho
en: Khotanese
da: Khotanesisk

note: name for kir
en: Kirghiz
da: Kirgisisk

note: name for kom
en: Komi
da: Komi (Syrjænsk)

note: name for kor
en: Korean
da: Koreansk

note: name for krc
en: Karachay-Balkar
da: Karatjask (Balkarisk)

note: name for kur
en: Kurdish
da: Kurdisk

note: name for kvk
en: Korean Sign Language
da: Koreansk tegnsprog

note: name for lao
en: Lao
da: Laotisk

note: name for lav
en: Latvian
da: Lettisk

note: name for lbs
en: Libyan Sign Language
da: Libysk tegnsprog

note: name for lit
en: Lithuanian
da: Litauisk

note: name for lls
en: Lithuanian Sign Language
da: Litauisk tegnsprog

note: name for lsl
en: Latvian Sign Language
da: Lettisk tegnsprog

note: name for lug
en: Ganda
da: Luganda

note: name for lui
en: Luiseno
da: Luiseño

note: name for luo
en: Luo (Kenya and Tanzania)
da: Luo (Kenya og Tanzania)

note: name for mdl
en: Maltese Sign Language
da: Maltesisk tegnsprog

note: name for mfs
en: Mexican Sign Language
da: Mexicansk tegnsprog

note: name for mga
en: Irish, Middle (900-1200)
da: Irsk, Middelalderligt (900-1200)

note: name for mkd
en: Macedonian
da: Makedonsk

note: name for mlt
en: Maltese
da: Maltesisk

note: name for mnc
en: Manchu
da: Man

note: name for mon
en: Mongolian
da: Mongolsk

note: name for msr
en: Mongolian Sign Language
da: Mongolsk tegnsprog

note: name for mul
en: Multiple languages
da: Flere sprog

note: name for mus
en: Creek
da: Muskogee

note: name for mwl
en: Mirandese
da: Mirandesisk

note: name for mya
en: Burmese
da: Murmesisk

note: name for myv
en: Erzya
da: Erza

note: name for mzc
en: Madagascar Sign Language
da: Madagaskisk tegnsprog

note: name for mzy
en: Mozambican Sign Language
da: Mozambiquisk tegnsprog

note: name for nap
en: Neapolitan
da: Nyt _alias

note: name for nbl
en: Ndebele, South
da: Ndebele, Syd

note: name for nbs
en: Namibian Sign Language
da: Namibisk tegnsprog

note: name for ncs
en: Nicaraguan Sign Language
da: Nicaraguansk tegnsprog

note: name for nde
en: Ndebele, North
da: Ndebele, Nord

note: name for nep
en: Nepali
da: Nepalesisk

note: name for nld
en: Dutch
da: Hollandsk

note: name for nno
en: Norwegian Nynorsk
da: Norsk, Nynorsk

note: name for nog
en: Nogai
da: Nogajisk

note: name for non
en: Norse, Old
da: Islandsk, Old-

note: name for nor
en: Norwegian
da: Norsk

note: name for nsi
en: Nigerian Sign Language
da: Nigersk tegnsprog

note: name for nsl
en: Norwegian Sign Language
da: Norsk tegnsprog

note: name for nso
en: Sotho, Northern
da: Sotho, Nord

note: name for nsp
en: Nepalese Sign Language
da: Nepalesisk tegnsprog

note: name for nsr
en: Maritime Sign Language
da: Maritimt tegnsprog

note: name for nym
en: Nyamwezi
da: Nyamwezisk

note: name for nyo
en: Nyoro
da: Nyoro sprog

note: name for nzs
en: New Zealand Sign Language
da: New Zealandsk tegnsprog

note: name for ori
en: Oriya
da: Orija

note: name for ota
en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
da: Tyrkisk, Ottomansk (1500-1928)

note: name for phn
en: Phoenician
da: Fønikisk

note: name for pks
en: Pakistan Sign Language
da: Pakistansk tegnsprog

note: name for pol
en: Polish
da: Polsk

note: name for pon
en: Pohnpeian
da: Ponape

note: name for por
en: Portuguese
da: Portugisisk

note: name for prl
en: Peruvian Sign Language
da: Peruviansk tegnsprog

note: name for pro
en: Provençal, Old (to 1500)
da: Provençalsk Gammelt (indtil 1500)

note: name for psc
en: Persian Sign Language
da: Persisk tegnsprog

note: name for psl
en: Puerto Rican Sign Language
da: Puertoricansk tegnsprog

note: name for pso
en: Polish Sign Language
da: Polsk tegnsprog

note: name for psp
en: Philippine Sign Language
da: Filippinsk tegnsprog

note: name for psr
en: Portuguese Sign Language
da: Portugisisk tegnsprog

note: name for pus
en: Pushto
da: Pashto

note: name for que
en: Quechua
da: Kechua

note: name for rms
en: Romanian Sign Language
da: Rumænsk tegnsprog

note: name for rom
en: Romany
da: Romani

note: name for ron
en: Romanian
da: Rumænsk

note: name for rsl
en: Russian Sign Language
da: Russisk tegnsprog

note: name for rus
en: Russian
da: Russisk

note: name for scn
en: Sicilian
da: Siciliansk

note: name for sco
en: Scots
da: Skotsk

note: name for sdl
en: Saudi Arabian Sign Language
da: Saudiarabisk tegnsprog

note: name for sel
en: Selkup
da: Selkupisk

note: name for sfs
en: South African Sign Language
da: Sydafrikansk tegnsprog

note: name for sga
en: Irish, Old (to 900)
da: Irsk, old- (til 900)

note: name for sgg
en: Swiss-German Sign Language
da: Schweizertysk tegnsprog

note: name for sgx
en: Sierra Leone Sign Language
da: Sierraleonsk tegnsprog

note: name for slf
en: Swiss-Italian Sign Language
da: Schweiz-italiensk tegnsprog

note: name for slk
en: Slovak
da: Slovakisk

note: name for sls
en: Singapore Sign Language
da: Singaporeansk tegnsprog

note: name for slv
en: Slovenian
da: Slovensk

note: name for smj
en: Lule Sami
da: Lule-samisk

note: name for smo
en: Samoan
da: Samoansk

note: name for sog
en: Sogdian
da: Sogdiansk

note: name for som
en: Somali
da: Somalisk

note: name for sot
en: Sotho, Southern
da: Sotho, Syd

note: name for spa
en: Spanish
da: Spansk

note: name for sqi
en: Albanian
da: Albansk

note: name for sqs
en: Sri Lankan Sign Language
da: Srilankansk tegnsprog

note: name for srd
en: Sardinian
da: Sardinsk

note: name for srp
en: Serbian
da: Serbisk

note: name for ssp
en: Spanish Sign Language
da: Spansk tegnsprog

note: name for ssr
en: Swiss-French Sign Language
da: Schweizisk-fransk tegnsprog

note: name for sun
en: Sundanese
da: Sundanesisk

note: name for sux
en: Sumerian
da: Sumerisk

note: name for svk
en: Slovakian Sign Language
da: Slovakisk tegnsprog

note: name for swe
en: Swedish
da: Svensk

note: name for swl
en: Swedish Sign Language
da: Svensk tegnsprog

note: name for syr
en: Syriac
da: Syrisk

note: name for tah
en: Tahitian
da: Tahitiansk

note: name for tam
en: Tamil
da: Tamilsk

note: name for tat
en: Tatar
da: Tatarisk

note: name for tem
en: Timne
da: Temne

note: name for tig
en: Tigre
da: Tigré

note: name for tir
en: Tigrinya
da: Tigrinja

note: name for tiv
en: Tiv
da: iTiv

note: name for ton
en: Tonga (Tonga Islands)
da: Tonga (Tongaøerne)

note: name for tse
en: Tunisian Sign Language
da: Tunesisk tegnsprog

note: name for tsi
en: Tsimshian
da: Tsimshisk

note: name for tsm
en: Turkish Sign Language
da: Tyrkisk tegnsprog

note: name for tso
en: Tsonga
da: Tonga

note: name for tsq
en: Thai Sign Language
da: Thai tegnsprog

note: name for tss
en: Taiwan Sign Language
da: Taiwansk tegnsprog

note: name for tuk
en: Turkmen
da: Turkmensk

note: name for tur
en: Turkish
da: Tyrkisk

note: name for tza
en: Tanzanian Sign Language
da: Tanzanisk tegnsprog

note: name for udm
en: Udmurt
da: Udmurt (Votjakkisk)

note: name for ugn
en: Ugandan Sign Language
da: Ugandisk tegnsprog

note: name for ugy
en: Uruguayan Sign Language
da: Uruguaysk tegnsprog

note: name for ukl
en: Ukrainian Sign Language
da: Ukrainsk tegnsprog

note: name for ukr
en: Ukrainian
da: Ukrainsk

note: name for und
en: Undetermined
da: Ubestemt

note: name for uzb
en: Uzbek
da: Uzbesisk

note: name for vie
en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

note: name for vol
en: Volapük
da: Volapyk

note: name for vot
en: Votic
da: Votisk

note: name for vsi
en: Moldova Sign Language
da: Moldovisk tegnsprog

note: name for vsl
en: Venezuelan Sign Language
da: Venezuelansk tegnsprog

note: name for wln
en: Walloon
da: Wallonsk

note: name for xki
en: Kenyan Sign Language
da: Kenyansk tegnsprog

note: name for xml
en: Malaysian Sign Language
da: Malaysisk tegnsprog

note: name for xms
en: Moroccan Sign Language
da: Marokkansk tegnsprog

note: name for xna
en: North Arabian, Ancient
da: Old-nordarabisk

note: name for yap
en: Yapese
da: Yap

note: name for yds
en: Yiddish Sign Language
da: Jiddisch tegnsprog

note: name for yid
en: Yiddish
da: Jiddish

note: name for ysl
en: Yugoslavian Sign Language
da: Jugoslavisk tegnsprog

note: name for zho
en: Chinese
da: Kinesisk

note: name for zib
en: Zimbabwe Sign Language
da: Zimbabwisk tegnsprog

note: name for zsl
en: Zambian Sign Language
da: Zambisk tegnsprog
